VLC - Trans - en to nl translation catalogue (5514 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
nl: 
    Inhoud tijdelijk opgeslagen in het bestand vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
nl: 
    Druk op ENTER om verder te gaan...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
nl: 
    Waarschuwing: als u de GUI niet meer kunt bereiken, opent u een opdrachtregelvenster en start u in de map waar u VLC geïnstalleerd heeft "vlc -l qt".

en:  (default disabled)
nl:  (standaard uitgeschakeld)

en:  (default enabled)
nl:  (standaard ingeschakeld)

en:  .                      Show/Hide hidden files
nl:      .           Verborgen bestanden weergeven/verbergen

en:  /                      Look for an item
nl:      /           Zoek naar een item

en:  ;                      Look for the next item
nl:  ;                      Zoek naar het volgende item

en:  <, >                   Next/Previous chapter
nl:      <, >        Volgende/Vorige hoofdstuk

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
nl:      <enter>     Het geselecteerde bestand aan de afspeellijst toevoegen

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
nl: <links>,<rechts>    Zoek -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
nl:      <PgUp>,<PgDown> Navigeer door de box pagina per pagina

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
nl:      <spatie>     De geselecteerde map aan de afspeellijst toevoegen

en:  <space>                Pause/Play
nl:      <spatie>    Pauzeren/afspelen

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
nl:  <start>,<end>          Naar begin/einde van box navigeren

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
nl: <pijl-omhoog>,<pijl-omlaag>     Navigeer door de box lijn per lijn

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
nl:      <omhoog>,<omlaag>     Zoek +/-5%%

en:  A                      Add an entry
nl:      A           Een ingang toevoegen

en:  B                      Show/Hide filebrowser
nl: B           Bestandsselectievenster weergeven/verbergen

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
nl: Ctrl-l          Scherm verversen

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
nl:  D, <backspace>, <del>   Een ingang verwijderen

en:  Esc                    Close Add/Search entry
nl: Esc         Toevoegen/Zoekingang sluiten

en:  L                      Show/Hide messages box
nl: L           Berichtvenster weergeven/verbergen

en:  M                      Show/Hide metadata box
nl:  M           Metadatavenster weergeven/verbergen

en:  O                      Reverse order Playlist by title
nl:      O           Omgekeerd sorteren op titel

en:  P                      Show/Hide playlist box
nl:      P           Afspeellijstvenster weergeven/verbergen

en:  Position : %s/%s
nl:  Positie : %s/%s

en:  Profile Name Missing
nl:  Profielnaam ontbreekt

en:  R                      Toggle Repeat item
nl:      R           Huidige item herhalen in/uitschakelen

en:  S                      Show/Hide statistics box
nl: S           Statistiekenvenster weergeven/verbergen

en:  Source   : %s
nl:  Bron  : %s

en:  Source: <no current item>
nl:  Bron: <geen huidig item>

en:  Volume   : Mute
nl:  Volume   : Dempen

en:  Weighted prediction for P-frames:  - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
nl: Gewichtvoorspelling voor P-frames: -0: Uitgeschakeld
     - 1: Blinde uitlijning
     - 2: Slimme analyse

en:  [ h for help ]
nl: [h voor help]

en:  [, ]                   Next/Previous title
nl:  [, ]        Volgende/Vorige titel

en:  a, z                   Volume Up/Down
nl: a, z           Volume omhoog,omlaag

en:  b                      Cycle through video tracks
nl:  b                      Tussen videosporen schakelen

en:  c                      Cycle through audio tracks
nl:  c                      Tussen audiosporen schakelen

en:  days
nl:  dagen

en:  e                      Eject (if stopped)
nl:      e           Uitwerpen (indien gestopt)

en:  f                      Toggle Fullscreen
nl:  f                      Fullscreen in/uitschakelen

en:  g                      Go to the current playing item
nl:      g           Ga naar het huidig afspelende item

en:  h,H                    Show/Hide help box
nl: h,H         Helpvenster weergeven/verbergen

en:  i                      Show/Hide info box
nl: i           Infovenster weergeven/verbergen

en:  l                      Toggle Loop Playlist
nl:      l           Afspeellijst herhalen in/uitschakelen

en:  m                      Mute
nl:  m                      Dempen

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
nl: n, p        Volgende/Vorige afspeellijst item

en:  o                      Order Playlist by title
nl:      o           Afspeellijst op titel sorteren

en:  px
nl:  pixels

en:  q, Q, Esc              Quit
nl:      q, Q, Esc   Afsluiten

en:  r                      Toggle Random playing
nl:      r           Random afspelen in/uitschakelen

en:  s                      Stop
nl:  s                      Stoppen

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
nl:  v                      Tussen ondertitelsporen schakelen

en:  x                      Show/Hide objects box
nl: x           Objectenvenster weergeven/verbergen

en: "%s" is no audio encoder.
nl: "%s" is geen audio-encoder.

en: "%s" is no video encoder.
nl: "%s" is geen video-encoder.

en: "Rating" to put in ASF comments.
nl: "Score" om in ASF commentaar in te voeren.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
nl: "U" waarde voor het blauwscherm hoofdkleur (in YUV waarden). Van 0 tot 255. Standaard naar 120 voor blauw.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
nl: "V" waarde voor het blauwscherm hoofdkleur (in YUV waarden). Van 0 tot 255. Standaard naar 90 voor blauw.

en: #paste your VLM commands here
nl: #plak uw VLM-commando's hier

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
nl: #scheid commando's met een nieuwe regel of een punt-komma

en: %@ stream to %@:%@
nl: %@ streamen naar %@:%@

en: %@ unexpectedly quit the last time it was run. Would you like to send a crash report to %@?
nl: %@ is de laatste keer onverwacht afgesloten. Wilt u een crashrapport verzenden naar %@?

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
nl: %s
    Downloaden... %s/%s %.1f%% opgehaald

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
nl: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% voltooid

en: %s (Encoded Output)
nl: %s (Gecodeerde uitvoer)

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
nl[0]: %u module werd niet weergegeven omdat ze alleen geavanceerde opties hebben.
nl[1]: %u modules werden niet weergegeven omdat ze alleen geavanceerde opties hebben.

en: &About
nl: &Over

en: &Advanced Controls
nl: &Geavanceerde bediening

en: &Advanced Open...
nl: Ge&avanceerd openen...

en: &Apply
nl: Toep&assen

en: &Aspect Ratio
nl: &Beeldverhouding

en: &Cancel
nl: &Annuleren

en: &Chapter
nl: &Hoofdstuk

en: &Clear
nl: &Verwijderen

en: &Close
nl: &Sluiten

en: &Codec Information
nl: &Codecinformatie

en: &Continue
nl: &Doorgaan

en: &Crop
nl: B&ijsnijden

en: &Decrease Volume
nl: Volume verlagen

en: &Deinterlace
nl: &Deïnterlace

en: &Deinterlace mode
nl: &Deïnterlace-methode

en: &Disc
nl: &Schijf

en: &Effects and Filters
nl: &Effecten en filters

en: &Enqueue
nl: Aan afspeellijst to&evoegen

en: &Faster
nl: Sne&ller

en: &File
nl: &Bestand

en: &Fingerprint
nl: &Vingerafdruk

en: &Fullscreen
nl: &Schermvullend

en: &Fullscreen Interface
nl: &Schermvullende interface

en: &General
nl: &Algemeen

en: &Go
nl: &Ga naar

en: &Hide VLC media player in taskbar
nl: VLC Media Player naar de taakbalk verbergen

en: &Increase Volume
nl: Volume verhogen

en: &Install
nl: &Installeren

en: &Jump Forward
nl: &Vooruit springen

en: &Manage
nl: Beheren

en: &Messages
nl: &Berichten

en: &Mute
nl: De&mpen

en: &Network
nl: &Netwerk

en: &No
nl: &Nee

en: &Open File...
nl: &Bestand openen...

en: &Open Media
nl: Media &openen

en: &Open Multiple Files...
nl: Meerdere bestanden &openen...

en: &Play
nl: Afs&pelen

en: &Playback
nl: Af&spelen

en: &Post processing
nl: &Nabewerking

en: &Preferences
nl: &Voorkeuren

en: &Program
nl: &Programma

en: &Quit
nl: &Afsluiten

en: &Recheck version
nl: Opnieuw

en: &Reset Preferences
nl: Standaa&rdinstellingen

en: &Save
nl: Op&slaan

en: &Save Metadata
nl: Metadata &opslaan

en: &Save To Playlist
nl: Op&slaan naar afspeellijst

en: &Save as...
nl: &Opslaan als...

en: &Search:
nl: &Zoeken

en: &Select
nl: &Selecteren

en: &Stereo Mode
nl: &Stereo-modus

en: &Stop
nl: &Stoppen

en: &Stream...
nl: &Streamen...

en: &Track Synchronization
nl: &Spoorsynchronisatie

en: &Uninstall
nl: V&erwijderen

en: &VLM Configuration
nl: V&LM-configuratie

en: &Verbosity:
nl: &Breedsprakigheid:

en: &View
nl: &Beeld

en: &Visualizations
nl: &Visuele effecten

en: &Write changes to config
nl: &Wijzigingen schrijven naar config

en: &Yes
nl: &Ja

en: &Zoom
nl: &Zoomen

en: (Delayed)
nl: (Vertraagd)

en: (Hastened)
nl: (Versneld)

en: (no item is being played)
nl: (geen item is aan het afspelen)

en: +----[ Remote control commands ]
nl: +----[ Afstandsbediening commando's ]

en: +----[ end of help ]
nl: +----[ einde van help ]

en: +-[Audio Decoding]
nl: +-[Audio Decoderen]

en: +-[Incoming]
nl: +-[Binnenkomend]

en: +-[Streaming]
nl: +-[Streamen]

en: +-[Video Decoding]
nl: +-[Video Decoderen]

en: 0.35 (same as DVB-S)
nl: 0.35 (zelfde als DVB-S)

en: 1 KHz
nl: 1 kHz

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical
nl: 1 is expliciet voor SBR en impliciet voor PS (standaard), 2 is expliciet hiërarchisch

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
nl: 1-keer Kwaliteit-gebaseerde VBR. Bereik 0 tot 51.

en: 10 bits
nl: 10-bits

en: 12 KHz
nl: 12 kHz

en: 14 KHz
nl: 14 kHz

en: 15 bits
nl: 15-bits

en: 16 KHz
nl: 16 kHz

en: 16 bits
nl: 16-bits

en: 1:1 Original
nl: Normale grootte

en: 1:2 Half
nl: Halve grootte

en: 1:4 Quarter
nl: Kwart grootte

en: 1:File
nl: 1:Bestand

en: 2 KHz
nl: 2 kHz

en: 2 Pass
nl: Dubbel toepassen

en: 24 bits
nl: 24-bits

en: 2:1 Double
nl: Dubbele grootte

en: 3 KHz
nl: 3 kHz

en: 32 bits
nl: 32-bits

en: 4 KHz
nl: 4 kHz

en: 4 Tabs to choose between media input. Select 'File' for files, 'Disc' for optical media such as DVDs, Audio CDs or BRs, 'Network' for network streams or 'Capture' for Input Devices such as microphones or cameras, the current screen or TV streams if the EyeTV application is installed.
nl: 4 tabs om te kiezen tussen media-invoeren. Selecteer 'bestand' voor bestanden, 'schijf' voor optische media zoals dvd's, audio-cd's of blu-rays, 'netwerk' voor netwerstreams of 'opnameapparaat' voor invoerapparaten zoals microfoons of camera's, het huidige scherm of tv-streams als de EyeTV-toepassing geïnstalleerd is.

en: 4:4:4
nl: 4:4:4:

en: 525 lines / 60 Hz
nl: 525 lijnen / 60 Hz

en: 6 KHz
nl: 6 kHz

en: 625 lines / 50 Hz
nl: 625 lijnen / 50 Hz

en: 8 KHz
nl: 8 kHz

en: 8 bits
nl: 8-bits

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
nl: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welkom bij VLC Media Player Help</h2><h3>Documentatie</h3><p>U kunt informatie over VLC terugvinden op de VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a>-website.</p><p>Begint u nog maar net met VLC Media Player, lees dan de <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introductie van VLC Media Player</em></a>.</p><p>U vindt informatie over hoe u de speler moet gebruiken in het <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Hoe speel ik bestanden af met VLC Media Player</em></a>"-document.</p><p>Voor alle functies zoals opslaan, converteren, transcoderen, encoderen, muxen en streamen zult u bruikbare informatie vinden in de <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">streamingdocumentatie</a>.</p><p>Als u onzeker bent over terminologie, raadpleeg dan de <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">kennisbank</a>.</p><p>Om de belangrijkste sneltoetsen te begrijpen, leest u de <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">sneltoetsen</a>-pagina.</p><h3>Help</h3><p>Raadpleeg de <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a> voordat u een vraag stelt.</p><p>U kunt hulp krijgen (en bieden) op de <a href="http://forum.videolan.org">forums</a>, de <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">maillijsten</a> of ons IRC-kanaal (<em>#videolan</em> op irc.freenode.net).</p><h3>Bijdragen aan het project</h3><p>U kunt het VideoLAN-project helpen door tijd te geven om de gemeenschap te helpen, om thema's te ontwerpen, documentatie te vertalen, de software te testen en te programmeren. U kunt ons ook financieel of met materieel helpen. En natuurlijk kunt u VLC Media Player <b>promoten</b>.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
nl: <p>Om uw privacy te beschermen, verzamelt of verzendt <i>VLC media player</i> <b>geen</b> persoonlijke data, zelfs niet in anonieme vorm.</p>
    <p>Desondanks kan <i>VLC</i> automatisch informatie ophalen over de media in uw afspeellijst via internetgebaseerde diensten van derden. Dat omvat albumhoezen, tracknamen, auteurs en andere metadata.</p>
    Dit kan leiden tot de identificatie van een aantal van uw mediabestanden door de entiteiten van derden. Daarom vragen de ontwikkelaars van <i>VLC</i> uw uitdrukkelijke toestemming voor automatische toegang tot het internet.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
nl: <p>Wachtwoord voor web-interface werd niet ingesteld.</p><p>Gebruik --http-wachtwoord, of stel een wachtwoord in bij </p><p>Voorkeuren &gt; Alles &gt; Hoofdinterface &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Wachtwoord.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
nl: <p>VLC media player is een gratis en opensource mediaspeler, encoder en streamer, gemaakt door de vrijwilligers van de <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-gemeenschap.</p><p>VLC gebruikt zijn eigen interne codecs, werkt op vrijwel elk populair platform en kan bijna alle bestanden, cd's, dvd's, netwerkstreams, opnamekaarten en andere mediaformaten lezen!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help ons en doe mee!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
nl: Er is een SDP-export aangevraagd, maar er werd geen url opgegeven.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
nl: Er kan een continue toon van 22 kHz op de kabel gezonden worden. Dit selecteert normaal de hogere frequentieband van een universele LNB.

en: A directory where to save the files has to be selected.
nl: De map waarin de gemaakte snapshots zullen worden opgeslagen moet geselecteerd zijn.

en: A file where to save the stream has to be selected.
nl: Een bestand waar de stream naartoe moet worden opgeslagen moet geselecteerd zijn.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
nl: Een vaste videoquantisatieschaal voor VBR codering (geaccepteerde waardes: 0.01 tot 255.0).

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
nl: Een vrije audio codec toegewijd aan de compressie van spraak (bruikbaar met OGG)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
nl: Een lijst van visuele effecten, gescheiden door komma's.
    Huidige effecten bevatten: dummy, scope, spectrum, spectrometer en vuMeter.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
nl: Er is een nieuwe versie van VLC (%1.%2.%3%4) beschikbaar.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
nl: Een positieve waarde betekent dat de audio voorloopt op de video

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
nl: Een positieve waarde betekent dat de ondertitels voorlopen op de video

en: A single password restricts access to this interface.
nl: Een enkel paswoord beperkt de toegang tot deze interface.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
nl: Een sound font bestand (.SF2) is nodig voor MIDI synthesis.
    Installeer een sound font en configureer het vanuit de VLC-voorkeuren (Invoer/codecs > Audiocodecs / FluidSynth).

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
nl: Een soundfontsbestand is nodig voor software-synthese.

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
nl: Een geldig doel met geselecteerd worden. Voer een Unicast-IP of Multicast-IP in.
    
    Als u niet weet wat dit betekent, kijk in de VLC Streaming HOWTO en de helpteksten in dit venster.

en: A->B Loop
nl: A->B herhalen

en: A/52 audio packetizer
nl: A/52 audiopacketizer

en: A/52 dynamic range compression
nl: A/52 dynamische bereikcompressie

en: A/52 parser
nl: A/52 verwerker

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
nl: AAC-audiodecoder (gebruikt libfaad2)

en: AAC extension
nl: AAC-extensie

en: AACS Host certificate revoked.
nl: AACS-hostcertificaat ingetrokken.

en: AACS MMC failed.
nl: AACS MMC mislukt.

en: ADPCM audio decoder
nl: ADPCM audiodecoder

en: AES key URI to place in playlist
nl: AES-sleutel URI om in de afspeellijst te plaatsen

en: AES key file
nl: AES sleutelbestand

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
nl: AES3/SMPTE 302M audiodecoder

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
nl: AES3/SMPTE 302M audiopacketizer

en: AIFF demuxer
nl: AIFF-demuxer

en: ALSA audio capture
nl: ALSA audio-opname

en: ALSA audio output
nl: ALSA audio-uitvoer

en: AM Tuner mode
nl: AM Tuner-modus

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
nl: AM Tuner-modus. Kan een van de volgende zijn: Standaard (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) of DSS (4).

en: AM radio
nl: AM-radio

en: ANativeWindow
nl: AEigenVenster

en: ARM NEON audio volume
nl: ARM NEON audiovolume

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
nl: ARM NEON videochroma YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
nl: ARMNEON videochromaconversies

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
nl: VLC Media Player

en: ASCII-art video output
nl: ASCII art video-uitvoer

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
nl: ASF pakketgrootte -- standaard is 4096 bytes

en: ASF/WMV demuxer
nl: ASF/WMV-demuxer

en: ASX playlist import
nl: ASX-afspeellijst importeren

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
nl: ATSC A/52 (AC-3) audiodecoder

en: ATSC minor channel
nl: ATSC-subkanaal

en: ATSC reception parameters
nl: ATSC ontvangstparameters

en: AU demuxer
nl: AU-demuxer

en: AVI demuxer
nl: Avi-demuxer

en: AVI muxer
nl: Avi-muxer

en: Abkhazian
nl: Abchazisch

en: Abort
nl: Afbreken

en: About
nl: Info

en: About VLC media player
nl: Over VLC Media Player

en: Above the Video
nl: Boven de video

en: Abscissa of the capture region in pixels.
nl: Abscis van de opnameregio in pixels.

en: Absolute delay
nl: Absolute vertraging

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
nl: Absolute vertraging - een absolute vertraging toevoegen aan elke ondertitel. Relatief aan bronvertraging - ondertitelvertraging vermenigvuldigen. Relatief aan broninhoud - ondertitelvertraging uit de inhoud halen (tekst).

en: Acapella
nl: A capella

en: Accelerated video output (Overlay)
nl: Versnelde video-uitvoer (Overlay)

en: Accept 24 hours
nl: Accepteren voor 24 uur

en: Accept certificate temporarily
nl: Certificaat tijdelijk accepteren

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
nl: Commando's van deze bron accepteren. De CLI-standaard is stdin ("*console"), maar kan ook verbinden met een plain TCP socket ("localhost:4212") of het telnet-protocol gebruiken ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
nl: Accepteer commando's over een Unix socket i.p.v. standaard invoer.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
nl: Accepteer commando's over een socket i.p.v. standaard invoer. U kunt het adres en de poort waaraan de interface zal binden instellen.

en: Accept permanently
nl: Permanent accepteren

en: Access advanced options to tweak the device
nl: Gebruik geavanceerde instellingen om het apparaat te fijnstellen

en: Access module
nl: Toegangsmodule

en: Access modules
nl: Toegangsmodules

en: Access output
nl: Toegangsuitvoer

en: Access output module
nl: Uitvoermethodemodule

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
nl: Toegangsuitvoermodules laten u instellen hoe gemuxte streams verzonden worden. Met deze instelling kunt u een bepaalde toegangsuitvoermethode forceren. U kunt dit beter niet doen.
    U kunt ook standaardparameters voor iedere toegangsuitvoer instellen.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
nl: Toegang tot de stream werd geweigerd door de serverconfiguratie.

en: Access unit delimiters
nl: Toegangsmodules-scheidingstekens

en: Account that will be used for the connection.
nl: Account om te gebruiken voor de verbinding.

en: Accuracy of RateControl
nl: Nauwkeurigheid van RateControl

en: Acid Jazz
nl: Acid jazz

en: Acid Punk
nl: Acid punk

en: Acoustic
nl: Akoestisch

en: Acquisition rate (in fps)
nl: Verwervingsratio (in fps)

en: Action
nl: Actie

en: Actions
nl: Acties

en: Activate
nl: Inschakelen

en: Activate Transcoding
nl: Transcoderen inschakelen

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
nl: Activeer VNC-polling. Activeer dit NIET bij gebruik als VDR ffnetdev client.

en: Activate or deactivate autoscaling.
nl: Autoschalen in- of uitschakelen.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
nl: Deïnterlacing in- of uitschakelen

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
nl: Activeer de automatische melding van nieuwere versies van de software.

en: Activate the updates availability notification
nl: Melding van nieuwere versies inschakelen

en: Activate updates notifier
nl: Melding van nieuwere versie inschakelen

en: Active Extensions
nl: Actieve extensies

en: Active regions
nl: Actieve regionen

en: Active windows
nl: Actieve vensters

en: Actors
nl: Acteurs

en: Adaptive B-frame decision
nl: Adaptief B-beeld besluit

en: Adaptive spatial transform size
nl: Aanpasbare ruimtelijke vervormingsgrootte

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add &Subtitle File...
nl: Ondertitelbe&stand toevoegen...

en: Add Directory...
nl: Map toevoegen...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
nl: Voeg EXT-X-ALLOW-CACHE:NO richtlijn aan afspeellijst-bestand toe als dit uitgeschakeld is

en: Add File...
nl: Bestand toevoegen...

en: Add Folder...
nl: Map toevoegen...

en: Add Input
nl: Invoer toevoegen

en: Add Interface
nl: Interface toevoegen

en: Add Noise
nl: Ruis toevoegen

en: Add Subtitle File...
nl: Ondertitelbestand toevoegen...

en: Add Subtitle File:
nl: Ondertitelbestand toevoegen:

en: Add Subtitles to transcoded video
nl: Ondertitels aan getranscodeerde video toevoegen

en: Add WAVE header
nl: Voeg WAVE-header toe

en: Add a background
nl: Achtergrond toevoegen

en: Add a blurring effect
nl: Een vervagingseffect toevoegen

en: Add a delay effect to the sound
nl: Voeg een vertragingseffect aan het geluid toe

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
nl: Voeg een teksteffect toe om de leesbaarheid tegen verschillende achtergronden te verbeteren.

en: Add a shadow
nl: Schaduw toevoegen

en: Add cover art from file
nl: Albumhoes uit bestand toevoegen

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
nl: Voeg doelen na de streamingmethoden die u nodig heeft toe. Controleer bij transcoderen dat het formaat en de gebruikte methoden compatibel zijn.

en: Add logo
nl: Logo toevoegen

en: Add new Preset...
nl: Nieuwe preset toevoegen...

en: Add text
nl: Tekst toevoegen

en: Add to Playlist
nl: Aan afspeellijst toevoegen

en: Add...
nl: Toevoegen...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
nl: Aanvullende interfaces opgestart door de dienst. Het moet tijdens de installatie opgegeven worden zodat de dienst juist geconfigureerd is. Gebruik een door komma's gescheiden lijst van bedieningsmodules. (veel voorkomende waarden zijn: logger, sap, rc, http)

en: Additional streaming options
nl: Aanvullende opties voor streamen

en: Additional transcode options
nl: Aanvullende opties voor transcoderen

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
nl: Toevoegingen of verwijderingen van pixels op de piekbreedte.

en: Addons Manager
nl: Addon-beheerder

en: Address
nl: Adres

en: Address of the CDDB server to use.
nl: Webadres van de CDDB-server om te gebruiken.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
nl: Adres van de audio postrender callback-functie. Deze functie zal aangeroepen worden als de render in de buffer staat.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
nl: Adres van de audio prerender callback-functie. Deze functie stelt de buffer in waar de rendering gedaan zal worden.

en: Address of the computer to stream to.
nl: Adres van de computer om naartoe te streamen.

en: Address of the get callback function
nl: Adres van de sluitingsterugroepfunctie

en: Address of the release callback function
nl: Adres van de ontsluitingsterugroepfunctie

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
nl: Adres van de video postrender callback-functie. Deze functie zal aangeroepen worden als de render in de buffer staat.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
nl: Adres van de video prerender callback-functie. Deze functie stelt de buffer in waar de rendering gedaan zal worden.

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
nl: Voegt beschikbare ondertitels direct aan de video toe. Deze kunnen door de ontvangende gebruiker niet meer uitgeschakeld worden, aangezien ze onderdeel van de afbeelding worden.

en: Adds filtered gaussian noise
nl: Voegt gefilterde gaussiaanse ruis toe

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
nl: HDMI-verversingsratio wijzigen naar de video.

en: Adjust VLC priority
nl: Prioriteit van VLC wijzigen

en: Adjust the white light to your LED stripes
nl: Pas het witte licht van uw LED-stripes aan

en: Adjustments and Effects
nl: Aanpassingen en effecten

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced Buttons
nl: Geavanceerde knoppen

en: Advanced Open File...
nl: Geavanceerd bestand openen...

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde opties

en: Advanced Preferences
nl: Geavanceerde voorkeuren

en: Advanced Widget
nl: Geavanceerde widget

en: Advanced options...
nl: Geavanceerde opties...

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde opties

en: Advanced settings. Use with care...
nl: Geavanceerde instellingen. Wees voorzichtig...

en: Albanian
nl: Albanees

en: Album art filename
nl: Bestandsnaam albumhoes

en: Album replay gain
nl: Replay gain van album

en: All
nl: Alles

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: Allow automatic icon changes
nl: Automatische pictogramwijzigingen toestaan

en: Allow cache
nl: Cache toestaan

en: Allow metadata network access
nl: Metadata-netwerktoegang toestaan

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
nl: Sta trucs voor snelheidswinst die niet in de specificatie beschreven zijn toe. Sneller, maar foutgevoelig.

en: Allow only one instance
nl: Slechts een instantie van VLC toelaten

en: Allow only one running instance
nl: Slechts een instantie van VLC toelaten

en: Allow real-time priority
nl: Gebruik real-time prioriteit

en: Allow speed tricks
nl: Snelheidstrucjes toestaan

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
nl: Gebruik van de Intel Media SDK software-implementatie van de codecs toestaan als geen QuickSync Video hardwareversnelling aanwezig is op het systeem.

en: Allow to build directory index
nl: Toestaan om map-index aan te maken

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
nl: Toegestaande variantie in gemiddelde bitrate (in kbits/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
nl: Het kan handig zijn om VLC maar een enkele keer te laten draaien, bijvoorbeeld indien u bestanden met bepaalde extensies hebt verbonden aan VLC en u VLC niet nogmaals wilt starten als u dubbelklikt op een bestand in verkenner. Met deze optie wordt het bestand dan in de afspeellijst van de reeds geopende versie van VLC opgenomen.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
nl: Het kan handig zijn om VLC maar een enkele keer te laten draaien, bijvoorbeeld indien u bestanden met bepaalde extensies hebt verbonden aan VLC en u VLC niet nogmaals wilt starten als u dubbelklikt op een bestand in verkenner. Met deze optie wordt het bestand dan in de afspeellijst van de reeds geopende versie van VLC opgenomen. Deze optie vereist dat de D-Bus sessiedaemon actief is en dat de lopende instantie van VLC de D-Bus bedieningsinterface gebruikt.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
nl: Hiermee worden B-beelden gebruikt ter referentie voor de voorspelling van andere beelden. Houdt het midden van 2+ opeenvolgende B-beelden ter referentie en reorganiseert het beeld conform.
     - none: uitgeschakeld
     - strict: strikt hierarchische pyramide
     - normal: niet-strikt (niet Blu-ray compatible)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
nl: Stelt een gebruiken in staat een extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]) op te geven.

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
nl: Laat iedere 8x8 of 16x8 partitie onafhankelijk een referentiebeeld selecteren, in tegenstelling tot alleen een referentie per macroblok.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
nl: Staat u toe om de beeldverhouding van de video te forceren.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
nl: Staat u toe om Teletekst-configuratie in te stellen (id=line1-lineN voor beide velden).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
nl: Staat u toe om de Teletekst-taal in te stellen (page=lang/type,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
nl: Staat u toe om de audioconfiguratie in te stellen (id=group,pair:id=group,pair...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
nl: Staat u toe om de ES ID van de video in te stellen.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
nl: Staat u toe om de gewenste link van het bord in te stellen voor de opname (beginnende bij 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
nl: Geef auteursrechten op voor een invoer.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
nl: Geef een datum op voor een invoer.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
nl: Geef een beschrijving op voor een invoer.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
nl: Geef een genre op voor een invoer.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
nl: Geef een titel op voor een invoer.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
nl: Geef een url op voor een invoer.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
nl: Geef een artiest op voor een invoer.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
nl: Geef een auteur op voor een invoer.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
nl: Alpha-menging-transparantiemasker. Gebruikt een png-alphakanaal.

en: Alpha mask
nl: Alpha-masker

en: Alpha mask video filter
nl: Alpha-masker

en: Alpha of the blended image
nl: Alpha van de gemengde afbeelding

en: Alpha transparency value (default 255)
nl: Alpha transparantiewaarde (standaard 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
nl: Alfawaarde van de eerste ondertitel, waar 0 volledig transparant is en 255 volledig ondoorzichtig.

en: Alpha with which the blend image is blended
nl: Alphawaarde waarmee de mengafbeelding wordt gemengd

en: Also known as DWT levels
nl: Ook DWT-niveaus genoemd

en: Alternative
nl: Alternatief

en: Alternative Rock
nl: Alternatieve rock

en: AltiVec conversions from
nl: Altivec conversies van

en: Always
nl: Altijd

en: Always &on Top
nl: Altijd b&oven

en: Always Fit &Window
nl: Altijd in venster passen

en: Always continue
nl: Altijd hervatten

en: Always fix
nl: Altijd repareren

en: Always on top
nl: Altijd boven

en: Always place the video window on top of other windows.
nl: Het videovenster altijd boven andere vensters plaatsen.

en: Always reset audio start level to:
nl: Audioniveau altijd starten op:

en: Always visible
nl: Altijd zichtbaar

en: Always write to the same file
nl: Schrijf altijd naar hetzelfde bestand

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
nl: Schrijf altijd naar hetzelfde bestand in plaats van een nieuw bestand per afbeelding. In dit geval wordt er geen nummer achter de bestandsnaam geplaatst.

en: Amharic
nl: Amharisch

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
nl: Hoeveelheid schaling van de afbeelding voordat het naar de interne OpenCV-filter gezonden wordt

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
nl: Hoeveelheid versterking in het vertraagde linker signaal in rechts en omgekeerd. Geeft een vertragingseffect van het linker signaal in de rechter uitvoer en omgekeerd, wat een verbredingseffect tot gevolg heeft.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
nl: Hoeveelheid beweging vereist om een muisbeweging op te nemen.

en: Amount of prefiltering
nl: Hoeveelheid prefiltering

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
nl: Hoeveelheid wachttijd (in ms) voor het afbreken van netwerkontvangst van gegevens. Let op: er zal 10 keer opnieuw geprobeerd worden voordat het volledig opgegeven wordt.

en: Amplification
nl: Versterking

en: An error occurred while checking for updates...
nl: Fout tijdens controleren op nieuwere versies...

en: Analog
nl: Analoog

en: Android AudioTrack audio output
nl: Android AudioTrack audio-uitvoer

en: Android MediaCodec direct rendering video output
nl: Android MediaCodec direct-rendering video-uitvoer

en: Android Surface video output
nl: Android Surface video-uitvoer

en: Android direct rendering
nl: Android directe weergave

en: Android native window
nl: Android eigen venster

en: Angle
nl: Hoek

en: Angle in degrees
nl: Hoek in graden

en: Angle in degrees (0 to 359)
nl: Hoek in graden (0 tot 359)

en: Announce this session with SAP.
nl: Deze sessie aankondigen met SAP.

en: Antenna
nl: Antenne

en: Anti-Flickering
nl: Anti-flikkering

en: Anti-transpose
nl: Anti-omzetting

en: Any field
nl: Elk veld

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Append to existing file
nl: Toevoegen aan bestaand bestand

en: Append to file
nl: Voeg toe aan bestand

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
nl: Voeg toe aan een bestand als het reeds bestaat in plaats van het te overschrijven.

en: Apple Remote and media keys
nl: Apple Remote en mediatoetsen

en: Application
nl: Programma

en: Application level hotkey
nl: Toepassings-sneltoets

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
nl: Een vertraging aan alle ondertitels toevoegen (in 1/10s, bijv. 100 betekent 10s).

en: Apply cartoon effect
nl: Tekenfilmeffect toepassen

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
nl: Pas tekenfilmeffect toe. Het wordt alleen gebruikt bij "gradient" en "edge".

en: Apply color gradient or edge detection effects
nl: Kleurgradiënt of randdetectie-effecten toevoegen

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Arabic (ISO 8859-6)
nl: Arabisch (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
nl: Arabisch (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
nl: Weet u zeker dat u de instellingen van VLC Media Player wilt herstellen?

en: Are you sure you wish to create the stream?
nl: Weet u zeker dat u de stream wilt aanmaken?

en: Area
nl: Gebied

en: Armenian
nl: Armeens

en: Art Director
nl: Regisseur

en: Art and meta fetchers
nl: Albumhoes- en metadata-ophalers

en: Artist
nl: Artiest

en: Artist metadata
nl: Artiest-metadata

en: Artwork URL
nl: Albumhoes-url

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Ask
nl: Vraag

en: Ask for action
nl: Vragen naar actie

en: Ask for network policy at start
nl: Vraag naar netwerkbeleid bij opstarten

en: Aspect Ratio
nl: Beeldverhouding

en: Aspect ratio
nl: Beeldverhouding

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
nl: Beeldverhouding (4:3, 16:9). Standaard is vierkante pixels.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
nl: Beeldverhouding van de individuele schermen waar de muur uit opgebouwd is.

en: Aspect ratio selector
nl: Beeldverhouding-selectie

en: Aspect ratio: %s
nl: Beeldverhouding: %s

en: Assamese
nl: Assamees

en: Assign
nl: Toewijzen

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
nl: Wijs een vaste Netwerk ID toe (voor SDT tabel).

en: Assign a fixed PID to the PMT
nl: Wijs een vaste PID aan de PMT toe.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
nl: Wijs een vaste PID aan de SPU toe.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
nl: Wijs een vaste PID aan de audiostream toe.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
nl: Wijs een vaste PID aan de videostream toe. De PCR PID zal automatisch de video zijn.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
nl: Wijs een vaste Transport Stream ID toe.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
nl: Wijs een programmanummer aan iedere PMT toe. Dit vereist activatie van "Zet PID naar ID van ES".

en: AtmoLight Filter
nl: AtmoLight

en: Attachment
nl: Bijvoegsel

en: Attachment input
nl: Bijvoegsel invoer

en: Attack time
nl: Attack-tijd

en: Attenuation
nl: Demping

en: Attenuation, begin (in %)
nl: Demping, begin (in %)

en: Attenuation, end (in %)
nl: Demping, einde (in %)

en: Attenuation, middle (in %)
nl: Demping, midden (in %)

en: Audio &Device
nl: Audio-&apparaat

en: Audio &Track
nl: Audio&spoor

en: Audio Bar Graph Video
nl: Audiobalkgrafiek video

en: Audio Bar Graph Video sub source
nl: Audiobalkgrafiek video-subbron

en: Audio CD
nl: Audio-cd

en: Audio CD - Track %02i
nl: Audio-cd - Nummer %02i

en: Audio CD device
nl: Audio-cd-apparaat

en: Audio CD input
nl: Audio-cd-invoer

en: Audio Channels
nl: Audiokanalen

en: Audio Delay
nl: Audiovertraging

en: Audio Device
nl: Audio-apparaat

en: Audio Device: %s
nl: Audio-apparaat: %s

en: Audio ES
nl: Audio-ES

en: Audio Effects
nl: Audio-effecten

en: Audio Effects...
nl: Audio-effecten...

en: Audio Files
nl: Audiobestanden

en: Audio Settings
nl: Audio-instellingen

en: Audio Spatializer
nl: Audio-spatializer

en: Audio Track
nl: Audiospoor

en: Audio and Subtitles
nl: Audio en ondertitels

en: Audio balance
nl: Audiobalans

en: Audio bitrate
nl: Audio-bitrate

en: Audio bits per sample
nl: Audiobits per sample

en: Audio callback data
nl: Audioterugroepgegevens

en: Audio capture
nl: Audio opnemen

en: Audio capture (ALSA)
nl: Audio opnemen (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
nl: Audio opnemen (PulseAudio)

en: Audio channel remapper
nl: Audiokanaal-remapper

en: Audio channels
nl: Audiokanalen

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
nl: Audiokanalen in invoerstreams. Numerieke waarde >0. Standaard is 2.

en: Audio codec
nl: Audiocodec

en: Audio codecs
nl: Audiocodecs

en: Audio configuration
nl: Audioconfiguratie

en: Audio connection
nl: Audioverbinding

en: Audio connection for DeckLink output.
nl: Audioverbinding voor Decklink-uitvoer.

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
nl: Audioconnectie te gebruiken voor DeckLink-opnames. Geldige keuzes: embedded, aesebu, analog. Laat leeg voor standaardwaarde van de kaart.

en: Audio delay %i ms
nl: Audiovertraging %i ms

en: Audio delay down
nl: Audiovertraging verkleinen

en: Audio delay up
nl: Audiovertraging vergroten

en: Audio desynchronization compensation
nl: Audiodesynchronisatie compenseren

en: Audio device is not configured
nl: Audioapparaat is niet geconfigureerd

en: Audio device name
nl: Audio-apparaatnaam

en: Audio encoder
nl: Audio-encoder

en: Audio filter
nl: Audiofilter

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
nl: Audiofilter voor A/52->S/PDIF inkapseling

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
nl: Audiofilter voor DTS->S/PDIF inkapseling

en: Audio filter for PCM format conversion
nl: Audiofilter voor PCM-formaat conversie

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
nl: Audiofilter voor band-beperkte interpolatie-resampling

en: Audio filter for simple channel mixing
nl: Audiofilter voor eenvoudige kanaalmixing

en: Audio filter for simple channel mixing using NEON assembly
nl: Audiofilter voor eenvoudige kanaalmixing, gebruik makende van NEON-samenstelling

en: Audio filter for trivial channel mixing
nl: Audiofilter voor triviale kanaalmixing

en: Audio filtering failed
nl: Audiofilteren mislukt

en: Audio filters
nl: Audiofilters

en: Audio filters are used to process the audio stream.
nl: Audiofilters worden gebruikt om het geluid te verwerken.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
nl: Audiofilters worden op de audiostreams toegepast (na de conversiefilters). U moet een door dubbelepunten gescheiden lijst van filters opgeven.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
nl: Audio formaat voor MPEG4 (bruikbaar met MPEG TS en MPEG4)

en: Audio gain
nl: Audioversterking

en: Audio input
nl: Audio-invoer

en: Audio input of the card to use (see debug).
nl: Audio-invoer van de kaart om te gebruiken (zie debug).

en: Audio input pin
nl: Audio-invoerpin

en: Audio language
nl: Audiotaal

en: Audio memory
nl: Audiogeheugen

en: Audio memory output
nl: Audiogeheugenuitvoer

en: Audio mode
nl: Audiomodus

en: Audio output URL
nl: Audio-uitvoer URL

en: Audio output access method
nl: Audio-uitvoertoegangsmethode

en: Audio output channels
nl: Audio-uitvoerkanalen

en: Audio output device
nl: Audio-uitvoerapparaat

en: Audio output device (using ALSA syntax).
nl: Audio-uitvoerapparaat (gebruikmakend van ALSA-syntax).

en: Audio output failed
nl: Audio-uitvoer mislukt

en: Audio output module
nl: Audio-uitvoermodule

en: Audio output muxer
nl: Audio-uitvoermuxer

en: Audio output pin
nl: Audio-uitvoerpin

en: Audio output volume step
nl: Audiouitvoer volumestap

en: Audio part of the BarGraph function
nl: Audio gedeelte van de BalkGrafiek functie

en: Audio port
nl: Audiopoort

en: Audio resampler
nl: Audio-resampler

en: Audio sample rate
nl: Audio-samplerate

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
nl: Audio samplerate in Hertz. Standaard is 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
nl: Audiosamplerate (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
nl: Audio-samplerate (in hertz) voor DeckLink-opnames. 0 schakelt audio-invoer uit.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
nl: Audio-samplerate (in hertz) voor DeckLink-uitvoer. 0 schakelt audio-uitvoer uit.

en: Audio settings
nl: Audio-instellingen

en: Audio tempo scaler synched with rate
nl: Audiotemposchaler synchroon met afspeelsnelheid

en: Audio track
nl: Audiospoor

en: Audio track ID
nl: Audiospoor-ID

en: Audio track synchronization:
nl: Audiospoorsynchronisatie:

en: Audio track: %s
nl: Audiospoor: %s

en: Audio visualizations
nl: Audiovisualisaties

en: Audio volume
nl: Audiovolume

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
nl: Audiovolume in hondersten decibels (dB).

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
nl: Audio/video-decoder (gebruikt OpenMAX IL)

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
nl: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio-uitvoer

en: AudioUnit output for iOS
nl: AudioUnit-uitvoer voor iOS

en: Audiobar Graph
nl: Audiobalkgrafiek

en: Augment contrast between contours.
nl: Demp contrast tussen contouren

en: Augmented reality ball game
nl: Augmented reality balspel

en: Author
nl: Auteur

en: Author metadata
nl: Auteur-metadata

en: Author to put in ASF comments.
nl: Auteur om in ASF commentaar in te voeren.

en: Authors
nl: Auteurs

en: Auto connection
nl: Automatisch verbinden

en: Auto re-connect
nl: Automatisch herverbinden

en: Auto shuffle
nl: Automatisch schudden

en: Auto shuffle delay during game
nl: Vertraging automatisch schudden tijdens spel

en: Auto solve
nl: Automatisch oplossen

en: Auto solve delay during game
nl: Vertraging automatisch oplossen tijdens spel

en: Auto start
nl: Auto-start

en: Auto-playback of new items
nl: Automatisch afspelen van nieuwe items

en: Autodel
nl: Automatisch verwijderen

en: Autodetect subtitle files
nl: Ondertitelbestanden automatisch detecteren

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Automatic brightness
nl: Automatische helderheid

en: Automatic chroma gain
nl: Automatische chroma-gain

en: Automatic gain
nl: Automatische gain

en: Automatic hue
nl: Automatische tint

en: Automatic white balance
nl: Automatische witbalans

en: Automatically add/delete input streams
nl: Automatisch invoerstreams toevoegen/verwijderen

en: Automatically adjust the picture brightness.
nl: Automatisch de helderheid van het beeld aanpassen.

en: Automatically adjust the picture hue.
nl: Automatisch de tint van het beeld aanpassen.

en: Automatically adjust the picture white balance.
nl: Automatisch de witbalans van het beeld aanpassen.

en: Automatically check for updates
nl: Automatisch op updates controleren

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
nl: Automatisch de VLC invoerpoorten met de beschikbare uitvoerpoorten verbinden.

en: Automatically connect to writable clients
nl: Automatisch met schrijfbare clients verbinden

en: Automatically control the chroma gain.
nl: De chroma-gain automatisch regelen.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
nl: Detecteer automatisch een ondertitelbestand, indien er geen opgegeven is (gebaseerd op de bestandsnaam van de film).

en: Automatically load the extensions module on startup
nl: Automatisch de extensies laden bij het opstarten

en: Automatically preparse files
nl: Automatisch bestanden voorverwerken

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
nl: Bestanden automatisch voorverwerken bij toevoegen aan de afspeellijst (om wat metagegevens op te halen).

en: Automatically resize and pad a video
nl: Automatisch aanpassen in grootte en vullen van een video

en: Automatically set the video gain.
nl: Video-gain automatisch instellen.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
nl: Automatisch afspelen als de inhoud van de afspeellijst geladen is.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
nl: Probeer automatisch opnieuw met de stream te verbinden als deze plotseling verbreekt.

en: Autoscale video
nl: Autoschalen video

en: Average bitrate tolerance
nl: Gemiddelde bitrate-tolerantie

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
nl: Middelingsperiode voor de maximale lokale bitrate (in kbits).

en: Avestan
nl: Avestisch

en: Avformat
nl: Avformaat

en: Avformat demuxer
nl: Avformat-demuxer

en: Avformat mux
nl: Avformat-mux

en: Avformat muxer
nl: Avformat-muxer

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidjaans

en: A→B Loop
nl: A→B herhalen

en: B-frames between I and P
nl: B-beelden tussen I en P

en: B4S playlist import
nl: B4S-afspeellijst importeren

en: Back
nl: Terug

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Background Opacity
nl: Dekking achtergrond

en: Background art fits window's size
nl: Achtergrond-art in venster passen

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Background opacity
nl: Achtergronddekking

en: Backlight compensation
nl: Tegenlichtcompensatie

en: Backward
nl: Achteruit

en: Balance of the audio input.
nl: Balans van de audio-invoer.

en: Ball
nl: Bal

en: Ball color
nl: Balkleur

en: Ball size
nl: Balgrootte

en: Ball speed
nl: Balsnelheid

en: Ball video filter
nl: Bal

en: Baltic (Latin-7)
nl: Baltisch (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
nl: Baltisch (Windows-1257)

en: Banding removal
nl: Banding verwijderen

en: Bands gain
nl: Bandversterking

en: Bandwidth
nl: Bandbreedte

en: Bandwidth (MHz)
nl: Bandbreedte (MHz)

en: Bar width in pixel (default : 10)
nl: Balkbreedte in pixels (standaard: 10)

en: Bargraph position
nl: Balkgrafiekpositie

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
nl: Dekkingswaarde van de balkgrafiek (van 0 voor volledige transparantie tot 255 voor volledige dekking)

en: Base image
nl: Basisafbeelding

en: Base pixel radius
nl: Basis pixel radius

en: Base port
nl: Basispoort

en: Bashkir
nl: Bashkirisch

en: Basic
nl: Basis

en: Basque
nl: Baskisch

en: Bass
nl: Lage tonen

en: Bass adjustment of the audio input.
nl: Bassregeling van de audio-invoer

en: Bass level
nl: Bass-niveau

en: Be quiet
nl: Stille modus

en: Because this AVI file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
nl: Omdat de index van dit avi-bestand ontbreekt of defect is, zal zoeken niet correct werken.
    VLC zal uw bestand niet repareren maar kan tijdelijk dit probleem oplossen door een index op te bouwen in het geheugen.
    Deze stap kan lang duren bij een groot bestand.
    Wat wilt u doen?

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Best available
nl: Beste beschikbaar

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
nl: Beïnvloed de keuze voor B-beelden. Positieve waarden zorgen voor meer B-beelden, negatieve waarden zorgen voor minder B-beelden.

en: Bicubic (good quality)
nl: Bikubisch (goede kwaliteit)

en: Bicubic spline
nl: Bikubisch

en: Bidir
nl: Bidirectioneel

en: Big Button
nl: Grote knop

en: Bilinear
nl: Bilineair

en: Bitrate information of the transcoded stream.
nl: Bitrate-informatie van de getranscodeerde stream.

en: Bitrate override
nl: Bitrate overschrijven

en: Black
nl: Zwart

en: Black & white
nl: Zwart-wit

en: Black Crush for Blue
nl: Zwart-onderdrukking voor blauw

en: Black Crush for Green
nl: Zwart-onderdrukking voor groen

en: Black Crush for Red
nl: Zwart-onderdrukking voor rood

en: Black Level for Blue
nl: Zwartniveau voor blauw

en: Black Level for Green
nl: Zwartniveau voor groen

en: Black Level for Red
nl: Zwartniveau voor rood

en: Black screens in Fullscreen mode
nl: Zwarte schermen in schermvullende modus

en: Black screens in fullscreen
nl: Zwarte schermen in schermvullende modus

en: Blackmagic DeckLink SDI input
nl: Blackmagic DeckLink SDI invoer

en: Blend
nl: Mengen

en: Blend image
nl: Afbeelding mengen

en: Blendbench
nl: Mengbank

en: Blending benchmark filter
nl: Mengbank

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
nl: Blu-rayspeler regiocode. Een aantal schijven kan alleen gespeeld worden met een correcte regiocode.

en: Blu-ray Disc Input
nl: Blu-ray Disc invoer

en: Blu-ray Disc is corrupted.
nl: Blu-ray disc is beschadigd.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
nl: Blu-ray schijfondersteuning (libbluray)

en: Blu-ray error
nl: Blu-Ray fout

en: Blu-ray menus
nl: Blu-raymenu's

en: Blue
nl: Blauw

en: Blue balance
nl: Blauwbalans

en: Blue chroma balance.
nl: Blauwbalans.

en: Blue component of the pause color
nl: Blauw-component van de pauzekleur

en: Blue component of the shutdown color
nl: Blauw-component van de afsluitkleur

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
nl: Blauwe waarde van puur wit op uw LED-stripes.

en: Bluescreen
nl: Blauwscherm

en: Bluescreen U tolerance
nl: Blauwscherm U tolerantie

en: Bluescreen U value
nl: Blauwscherm U waarde

en: Bluescreen V tolerance
nl: Blauwscherm V tolerantie

en: Bluescreen V value
nl: Blauwscherm V waarde

en: Bluescreen video filter
nl: Blauwscherm

en: Blur factor (1-127)
nl: Vervagingsfactor (1-127)

en: Bonjour services
nl: Bonjour diensten

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

en: Bookmark %i
nl: Bladwijzer %i

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Bookmarks list for a stream
nl: Lijst van bladwijzers voor een stream.

en: Bookmarks...
nl: Bladwijzers...

en: Border
nl: Rand

en: Border height
nl: Kaderhoogte

en: Border masking
nl: Randmaskering

en: Border width
nl: Kaderbreedte

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Boss key
nl: Boss-key

en: Bottom
nl: Onder

en: Bottom-Left
nl: Linksonder

en: Bottom-Right
nl: Rechtsonder

en: Breton
nl: Bretons

en: Bridge out
nl: Bridge uit

en: Bridge stream output
nl: Bridge stream-uitvoer

en: Bright
nl: Helder

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Brightness (%)
nl: Helderheid (%)

en: Brightness Down
nl: Helderheid omlaag

en: Brightness Threshold
nl: Helderheidsdrempel

en: Brightness Up
nl: Helderheid omhoog

en: Brightness threshold
nl: Helderheidsdrempel

en: Bring All to Front
nl: Alles naar voorgrond brengen

en: Broadcast
nl: Uitzending

en: Broadcast:
nl: Uitzending:

en: Broken or missing AVI Index
nl: Kapotte of ontbrekende avi-index

en: Browse
nl: Bladeren

en: Browse...
nl: Bladeren...

en: Browser Back
nl: Browser terug

en: Browser Favorites
nl: Browserfavorieten

en: Browser Forward
nl: Browser vooruit

en: Browser Home
nl: Browser startpagina

en: Browser Refresh
nl: Browser vernieuwen

en: Browser Search
nl: Browser zoeken

en: Browser Stop
nl: Browser stoppen

en: Buffer Size (Seconds)
nl: Buffergrootte (seconden)

en: Buffer size in seconds
nl: Buffergrootte in seconden

en: Build index then play
nl: Index bouwen en afspelen

en: Building font cache
nl: Lettertypebuffer opbouwen

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Burmese
nl: Burmeens

en: Burrows-Wheeler decompression
nl: Burrows-Wheeler decompressie

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
nl: Door een stream aan te maken zullen de <i>Hoofdbedieningen</i> de stream bedienen in plaats van de hoofdinterface.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
nl: Standaard (0) worden alle kanalen uit de invoer opgeslagen, maar hier kunt u het aantal kanalen beperken.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
nl: De dummy interface opent standaard een dos-commandovenster. Het inschakelen van de stille modus laat dit venster niet verschijnen, maar kan ook behoorlijk vervelend zijn als u VLC wilt stoppen en er geen videovenster beschikbaar is.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
nl: De afstandbediening-interface opent standaard een DOS-venster. Het inschakelen van de stille modus creëert dit venster niet, maar kan ook behoorlijk vervelend zijn als u VLC wilt stoppen en er geen videovenster beschikbaar is.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
nl: Standaard kan VLC bediend worden door gebruik van de mediatoetsen op moderne Apple toetsenborden.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
nl: Standaard kan VLC vanaf een afstand bestuurd worden door de Apple Remote.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
nl: Standaard houdt VLC een lijst van de 10 laatstgebruikte items bij. Deze functie kan hier uitgeschakeld worden.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
nl: VLC gebruikt standaard de fullscreen-modus die gekend is van vorige Mac OS X releases. Het kan ook gebruik maken van de ingebouwde fullscreen-modus bij Mac OS X 10.7 en later.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
nl: VLC zal u standaard toelaten om naar het volgende of vorige item te wisselen met de Apple Remote. U kunt dit gedrag uitschakelen met deze optie.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
nl: VLC zal standaard zijn eigen volume met de Apple Remote bedienen. U kunt echter ook kiezen om het globale systeemvolume te bedienen.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
nl: De server zal standaard luisteren op elk lokaal IP-adres. Geef een IP-adres op (bijvoorbeeld ::1 or 127.0.0.1) of een hostnaam (bijvoorbeeld localhost) om ze te beperken tot een specifieke netwerkinterface.

en: C
nl: nl

en: C&onvert
nl: C&onverteren

en: C&onvert / Save
nl: C&onverteren/opslaan

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
nl: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Zorgt voor een kleine vertraging bij coderen en decoderen, maar vermindert de bitrate met 10 tot 15 %.

en: CAF demuxer
nl: CAF-demuxer

en: CBR encoding
nl: CBR-codering

en: CD
nl: Cd

en: CDDB Server
nl: CDDB-server

en: CDDB Server port to use.
nl: CDDB-serverpoort om te gebruiken.

en: CDDB port
nl: CDDB-serverpoort

en: CDG demuxer
nl: CDG-demuxer

en: CDG video decoder
nl: CDG videodecoder

en: CLI input
nl: CLI-invoer

en: CPU optimizations
nl: Processor-optimalisaties

en: CSA Key
nl: CSA sleutel

en: CSA Key in use
nl: CSA Sleutel in gebruik

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
nl: CSA encryptiesleutel om te gebruiken. Het kan de oneven/eerste/1 (standaard) of de even/tweede/2 zijn.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
nl: CSA encryptiesleutel. Dit moet een regel van 16 tekens zijn (8 hexadecimale bytes).

en: CVD subtitle decoder
nl: CVD-ondertiteldecoder

en: Cable
nl: Kabel

en: Cable and satellite reception parameters
nl: Parameters voor kabel- en satelliet-ontvangst

en: Caching
nl: Bufferen

en: Caching value (ms)
nl: Buffergrootte (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
nl: Buffergrootte voor camera's en microfoons, in milliseconden.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
nl: Buffergrootte voor lokale bestanden, in milliseconden.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
nl: Buffergrootte voor netwerkbronnen, in milliseconden.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
nl: Buffergrootte voor optische media, in milliseconden.

en: Calculate a average zone
nl: Bereken een gemiddelde zone

en: Calculation factor
nl: Berekeningsfactor

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
nl: Calculatiefactor. In absolute-vertragingsfactor betekent de factor seconden.

en: Callback cookie string
nl: Cookie-terugroepregel

en: Callback data
nl: Terugroepgegevens

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cannot save Configuration
nl: Configuratie kan niet opgeslagen worden

en: Cannot write to file %1:
    %2.
nl: Kan niet naar bestand %1 schrijven:
    %2.

en: Canvas video filter
nl: Canvas

en: Capability
nl: Bekwaamheid

en: Capture
nl: Opname

en: Capture &Device
nl: &Opnameapparaat

en: Capture Audio
nl: Audio opnemen

en: Capture failed
nl: Opname mislukt

en: Capture fragment size
nl: Opname-fragmentgrootte

en: Capture mode
nl: Opnamemodus

en: Capture region height
nl: Opnameregiohoogte

en: Capture region width
nl: Opnameregiobreedte

en: Capture the audio stream in stereo.
nl: De audiostream in stereo opnemen.

en: Cartoon
nl: Striptekening

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Category
nl: Categorie

en: Celtic
nl: Keltisch

en: Celtic (Latin-8)
nl: Keltisch (Latin-8)

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Centre Weighted Median
nl: Middengewogen mediaan

en: Certificate for client authentification
nl: Certificaat voor cliënt-verificatie

en: Certificate of the Authority to verify server's against
nl: Certificaat van de certificeringsinstantie om deze van de server mee te verifiëren

en: Chamber Music
nl: Kamermuziek

en: Change
nl: Wijzigen

en: Change Hotkey
nl: Sneltoets wijzigen

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
nl: Verander kanaaltoewijzing (repareert verkeerde bedrading)

en: Change gradients
nl: Verander gradienten

en: Change playlistview
nl: Afspeellijstweergave wijzigen

en: Change subtitle delay
nl: Ondertitelvertraging wijzigen

en: Change the caching for the media
nl: Verander de buffer voor de media

en: Change the display name of the Service.
nl: Weergavenaam van de dienst veranderen.

en: Change the id of an elementary stream
nl: Wijzig de ID van een elementaire stream

en: Change the language of an elementary stream
nl: Wijzig de taal van een elementaire stream

en: Change the lirc configuration file
nl: Verander het lirc-configuratiebestand

en: Change the loop and repeat modes
nl: Verander de lus- en herhalen-modussen

en: Change the start time for the media
nl: Verander de starttijd voor het medium

en: Change title according to current media
nl: Titel wijzigen naargelang de huidige media

en: Channel / Zone Assignment
nl: Kanaal-/zonetoewijzing

en: Channel 0: summary
nl: Kanaal 0: samenvatting

en: Channel 1: left
nl: Kanaal 1: links

en: Channel 2: right
nl: Kanaal 2: rechts

en: Channel 3: top
nl: Kanaal 3: boven

en: Channel 4: bottom
nl: Kanaal 4: beneden

en: Channel Name
nl: Kanaalnaam

en: Channel number
nl: Kanaalnummer

en: Channels
nl: Kanalen

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
nl: Beschikbare kanalen voor audio-uitvoer. Als de invoer meer kanalen heeft dan de uitvoer, zal het gedownmixt worden. Deze parameter wordt genegeerd wanneer digitale pass-through ingeschakeld is.

en: Channels count
nl: Aantal kanalen

en: Channels count of an audio elementary stream
nl: Aantal kanalen van een elementaire audiostream

en: Channels:
nl: Kanalen:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
nl: Chaoji VCD-ondertitelpacketizer

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Chapter %i
nl: Hoofdstuk %i

en: Chapter codecs
nl: Hoofdstuk codecs

en: Chapter offset in ms
nl: Hoofdstuk-offset in ms

en: Chapters
nl: Hoofdstukken

en: Characteristic dimension
nl: Karakteristieke dimensie

en: Chechen
nl: Tjechisch

en: Check for &Updates...
nl: Op &updates controleren...

en: Check for Update...
nl: Op updates controleren...

en: Check for VLC updates
nl: Controleren op VLC-updates

en: Check for album art and metadata?
nl: Controleren op albumhoes en metadata?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
nl: Vink deze optie aan als u de gemengde zone wil verminderen door middel van deze plugin (als de optie uitgevinkt is, zal de vermindering gedaan worden met OpenGL)

en: Chinese
nl: Chinees

en: Choose
nl: Kiezen

en: Choose Cover Art
nl: Albumhoes kiezen

en: Choose Destination
nl: Bestemming kiezen

en: Choose Devicetype and Connection
nl: Kies Apparaattype en Verbinding

en: Choose Profile
nl: Profiel kiezen

en: Choose a file
nl: Kies een bestand

en: Choose a pixel shader to apply.
nl: Kies een toe te passen pixel-shader.

en: Choose an output location
nl: Kies een uitvoerlocatie

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
nl: Kies de omgang met kleuren in de uitvoerframes die vallen in de invoerbeeldgrenzen. 
    
    Laatste: neem alleen chroma van nieuw (helder) veld. Goed voor geïnterlinieerde invoer, zoals video's van een camcorder. 
    
    AltLine: neem chroma regel 1 van bovenste veld, regel 2 van onderste veld, enzovoort. 
    Standaard, goed voor NTSC telecine invoer (anime-dvd's, enz.). 
    
    Mengen: gemiddelde invoerveld-chroma's. Kan ook de kleuren van het nieuwe (heldere) veld vervormen. 
    
    Opconverteren: uitvoer in 4:2:2 formaat (onafhankelijke chroma voor elk veld). Beste simulatie, maar vereist meer CPU en geheugenbandbreedte.

en: Choose here your input stream.
nl: Kies hier uw invoer stream.

en: Choose input
nl: Kies invoer

en: Choose one or more media file to open
nl: Selecteer een of meerdere mediabestanden om te openen

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
nl: Map of bestandsnaam waar de opnames in opgeslagen moeten worden.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
nl: Kies de map om uw video snapshots in op te slaan.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
nl: Kies het te selecteren programma door zijn Service ID op te geven. Gebruik deze optie alleen als u multi-programmastreams wilt lezen (zoals bijvoorbeeld DVB-streams).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
nl: Kies de programma's om te selecteren door een lijst van Service ID's (SIDs), gescheiden door een komma, op te geven. Gebruik deze optie alleen als u multi-programmastreams wilt lezen (zoals bijvoorbeeld DVB-streams).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nl: Kies hier of u de SPU-streams wilt omleiden naar de streamuitvoerfaciliteit indien deze actief is.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nl: Kies hier of u de audiostream wilt omleiden naar de streamuitvoerfaciliteit indien deze actief is.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nl: Kies hier of u de videostream wilt omleiden naar de streamuitvoerfaciliteit indien deze actief is.

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
nl: Kies uw voorkeur voor hardware in de lijst, of kies AtmoWin Software om verwerking naar een extern proces - met meer opties - door te sturen

en: Choose...
nl: Kiezen...

en: Christian Rap
nl: Christelijke rap

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
nl: Chroma ME voor subpel en modusbepaling in P-beelden.

en: Chroma for the base image
nl: Chroma voor de basisafbeelding

en: Chroma for the blend image
nl: Chroma voor de gemende afbeelding

en: Chroma format
nl: Chromaformaat

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
nl: Chroma fourcc gebruikt door de framebuffer. Standaard is RGB, omdat het fb apparaat geen manier heeft om zijn chroma aan te geven.

en: Chroma gain
nl: Chroma-gain

en: Chroma gain control.
nl: Regeling chroma-versterking.

en: Chroma in motion estimation
nl: Chroma in bewegingsschatting

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
nl: Chroma waarnaar de afbeelding moet geconverteerd worden voordat het naar de interne OpenCV-filter gezonden wordt

en: Chroma used
nl: Chroma gebruikt

en: Chroma which the base image will be loaded in
nl: Kleur waarin de basisafbeelding geladen wordt

en: Chroma which the blend image will be loaded in
nl: Chroma waarin het gemengde beeld zal geladen worden

en: Chrominance elimination
nl: Kleur-eliminatie

en: Church Slavic
nl: Slavisch

en: Chuvash
nl: Tsjoevasjisch

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
nl: Cijfers, methodes voor sleuteluitwisseling, hash-functies en compressiemethodes kunnen geselecteerd worden. Raadpleeg de GNU TLS-documentatie voor gedetailleerde syntax.

en: Circular Left Hand (18V)
nl: Cirkelvormig links (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
nl: Cirkelvormig rechts (13V)

en: Cl&ear
nl: Wiss&en

en: Cl&ose
nl: &Sluiten

en: Classic AtmoLight
nl: Klassieke AtmoLight

en: Classic Rock
nl: Klassieke rock

en: Classical
nl: Klassiek

en: Clean up
nl: Opruimen

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear List
nl: Lijst wissen

en: Clear the messages
nl: Berichten verwijderen

en: Clear the playlist
nl: Afspeellijst leegmaken

en: Click and hold to skip backward through the current media.
nl: Klikken en vasthouden om de huidige media terug te spoelen.

en: Click and hold to skip forward through the current media.
nl: Klikken en vasthouden om de huidige media vooruit te spoelen.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change current playback position.
nl: Klik en beweeg de muis terwijl u de knop ingedrukt houdt om deze schuifbalk te gebruiken om de huidige afspeelpositie te wijzigen.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change the volume.
nl: Klik en beweeg de muis terwijl u de knop ingedrukt houdt om deze schuifbalk te gebruiken om het volume te wijzigen.

en: Click to change repeat mode. There are 3 states: repeat one, repeat all and off.
nl: Klik om de herhalingsmodus te wijzigen. Er zijn 3 mogelijkheden: één herhalen, alles herhalen en uitgeschakeld.

en: Click to dismiss the subtitle setup dialog.
nl: Klik om de het instellingsvenster voor ondertitels af te sluiten.

en: Click to enable fullscreen video playback.
nl: Klik om videoweergave in volledig scherm in te schakelen.

en: Click to enable or disable random playback.
nl: Klik om willekeurig afspelen in/uit te schakelen.

en: Click to exit fullscreen playback.
nl: Klik om afspelen in volledig scherm te verlaten.

en: Click to go to the next playlist item.
nl: Klik om naar het volgende afspeellijst-item te gaan.

en: Click to go to the next playlist item. Hold to skip forward through the current media.
nl: Klik om naar het volgende item in de afspeellijst te gaan. Ingedrukt houden om de huidige media vooruit te spoelen.

en: Click to go to the previous playlist item.
nl: Klik om naar het vorige afspeellijst-item te gaan.

en: Click to go to the previous playlist item. Hold to skip backward through the current media.
nl: Klik om naar het vorige item in de afspeellijst te gaan. Ingedrukt houden om de huidige media terug te spoelen.

en: Click to mute or unmute the audio.
nl: Klik om het geluid te dempen of terug in te schakelen.

en: Click to open an advanced dialog to select the media to play. You can also drop files here to play.
nl: Klik om een geavanceerd dialoogvenster te openen om de af te spelen media te selecteren. U kunt hier ook bestanden neerzetten om af te spelen.

en: Click to play or pause the current media.
nl: Klik om de huidige media af te spelen of te pauzeren.

en: Click to play the audio at maximum volume.
nl: Klik om de audio aan het maximale volume af te spelen.

en: Click to select a another file to play it in sync with the previously selected file.
nl: Klik om een ander bestand te selecteren om het gesynchroniseerd met het vorige geselecteerde bestand af te spelen.

en: Click to select a file for playback
nl: Klik om een bestand te selecteren om af te spelen

en: Click to select a subtitle file.
nl: Klik om een ondertitelbestand te selecteren.

en: Click to set point B
nl: Klik om punt B in te stellen

en: Click to setup subtitle playback in full detail.
nl: Klik om het afspelen van ondertitels gedetailleerd in te stellen.

en: Click to show an Audio Effects panel featuring an equalizer and further filters.
nl: Klik om een audio-effectenpaneel weer te geven, dat een equalizer en andere filters bevat.

en: Click to stop playback.
nl: Klik om afspelen te stoppen.

en: Click to switch between video output and playlist. If no video is shown in the main window, this allows you to hide the playlist.
nl: Klik om te wisselen tussen video-uitvoer en afspeellijst. Als er geen video weergegeven wordt in het hoofdvenster, kunt u hiermee de afspeellijst verbergen.

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
nl: Klik om tussen vertreken en resterende tijd te wisselen

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
nl: Klik om te schakelen tussen alles herhalen, één herhalen en niet herhalen

en: Click to toggle between total and remaining time
nl: Klik om te wisselen tussen totale en resterende tijd

en: Client port
nl: Client poort

en: Clock jitter
nl: Klokruis

en: Clock reference average counter
nl: Gemiddelden bijhouden ter referentie

en: Clock source
nl: Klokbron

en: Clock synchronisation
nl: Kloksynchronisatie

en: Clone
nl: Kloon

en: Clone video filter
nl: Kloon

en: Close Window
nl: Venster sluiten

en: Close to systray
nl: Naar systeemvak sluiten

en: Closed Captions decoder
nl: Closed Captions-decoder

en: Closed captions
nl: Gesloten onderschriften

en: Closed captions %u
nl: Gesloten onderschriften %u

en: Closed captions 1
nl: Gesloten onderschriften 1

en: Closed captions 2
nl: Gesloten onderschriften 2

en: Closed captions 3
nl: Gesloten onderschriften 3

en: Closed captions 4
nl: Gesloten onderschriften 4

en: Codec Details
nl: Codec details

en: Codec Level
nl: Codecniveau

en: Codec Profile
nl: Codecprofiel

en: Codec name
nl: Codecnaam

en: Codec not supported
nl: Codec niet ondersteund

en: Codecs / Muxers
nl: Codecs / muxers

en: Coefficient thresholding on P-frames
nl: Drempelcoëfficiënt voor P-beelden

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
nl: Drempelcoëfficiënt voor P-beelden. Elimineer dct-blocks die slechts 1 kleine coëfficiënt bevatten.

en: Collapse
nl: Inklappen

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
nl: Verzamel diverse lokale statistieken over de afspelende media.

en: Color
nl: Kleur

en: Color ASCII art video output
nl: Gekleurde ASCII art video-uitvoer

en: Color effect
nl: Kleureffect

en: Color extraction
nl: Kleurextractie

en: Color inversion
nl: Kleurinversie

en: Color killer
nl: Kleur-killer

en: Color messages
nl: Gekleurde meldingen

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
nl: Kleur van de tekst die op de video wordt geprojecteerd. Dit moet een hexadecimale waarde zijn (zoals HTML-kleuren). De eerste 2 tekens zijn voor rood, dan groen, dan blauw. #000000 = zwart, #FF0000 = rood, #00FF00 = groen, #FFFF00 = geel (rood + groen), #FFFFFF = wit

en: Color scheme
nl: Kleurenschema

en: Color threshold
nl: Kleurdrempel

en: Color threshold filter
nl: Kleurdrempel

en: Color when paused
nl: Kleur bij pauze

en: Colors
nl: Kleuren

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
nl: Kleuren gelijk aan deze zullen gehouden worden, andere worden grijswaarden. Dit moet een hexadecimaal getal zijn (zoals HTML-kleuren). De eerste 2 tekens zijn voor rood, dan groen, dan blauw. #000000 = zwart, #FF0000 = rood, #00FF00 = groen, #FFFF00 = geel (rood + groen), #FFFFFF = wit

en: Column border
nl: Kolomrand

en: Columns
nl: Kolommen

en: Combined
nl: Gecombineerd

en: Comedy
nl: Komedie

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
nl: Een lijst met door komma's gescheiden waarden van beeldverhoudingen die toegevoegd zullen worden aan de lijst met beeldverhoudingen van de interface.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
nl: Een lijst met door komma's gescheiden waarden van bijsnijdverhoudingen die toegevoegd zullen worden aan de lijst met bijsnijdverhoudingen van de interface.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
nl: Lijst van actieve vensters, gescheiden door komma's, standaard alles

en: Command-line interface
nl: Opdrachtregel-interface

en: Comment
nl: Opmerking

en: Comment to put in ASF comments.
nl: Commentaar om in ASF commentaar te plaatsen.

en: Comments
nl: Opmerkingen

en: Compensate delay
nl: Compenseer vertraging

en: Compiled by %s on %s (%s)
nl: Gecompileerd door %s op %s (%s)

en: Compiled by %s with %@
nl: Gecompileerd door %s met %@

en: Complete MRL for VLC internal
nl: Complete MRL voor VLC intern

en: Composer
nl: Componist

en: Composite input
nl: Composite invoer

en: Compression level
nl: Compressieniveau

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
nl: Bereken en geef PSNR statistieken weer. Dit heeft geen effect op de werkelijke coderingskwaliteit.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
nl: Bereken en geef SSIM statistieken weer. Dit heeft geen effect op de werkelijke coderingskwaliteit.

en: Conductor
nl: Dirigent

en: Config of last used skin
nl: Configuratie van laatst gebruikte thema

en: Configuration options
nl: Configuratie-opties

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
nl: Configuratie-opties die door de dienst gebruikt worden (bijv. --foo=bar --no-foobar). Dit moet tijdens de installatie opgegeven worden, zodat de dienst juist geconfigureerd is.

en: Configure
nl: Configureren

en: Configure Hotkeys
nl: Sneltoetsen configureren

en: Connect to clients matching
nl: Verbind met geschikte clients

en: Connection failed
nl: Verbinding mislukt

en: Constant bitrate mode (CBR)
nl: Constante bitrate-modus (CBR)

en: Constant error mode
nl: Constante-foutmodus

en: Constant lambda mode
nl: Constante lambda-modus

en: Constant noise threshold mode
nl: Constante ruisdrempelmodus

en: Constant quality factor
nl: Constante kwaliteitsfactor

en: Constant quality mode
nl: Constante-kwaliteitmodus

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
nl: Containerbestanden (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Content bitrate
nl: Bitrate van inhoud

en: Context menu
nl: Contextmenu

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Continue playback
nl: Afspelen hervatten

en: Continue playback where you left off
nl: Afspelen hervatten vanaf het laatste punt

en: Continue playback?
nl: Afspelen hervatten?

en: Continuous 22kHz tone
nl: Continue 22 kHz-toon

en: Continuous stream
nl: Continue stream

en: Control
nl: Bediening

en: Control external music players
nl: Externe muziekspelers bedienen

en: Control interfaces
nl: Bedieningsinterfaces

en: Control menu for the player
nl: Bedieningsmenu voor de speler

en: Control playback with media keys
nl: Afspelen bedienen met de mediatoetsen

en: Control playback with the Apple Remote
nl: Afspelen bedienen met de Apple Remote

en: Control playlist items with the Apple Remote
nl: Afspeellijst-items bedienen met de Apple Remote

en: Control system volume with the Apple Remote
nl: Systeemvolume bedienen met de Apple Remote

en: Controls
nl: Bediening

en: Conve&rt / Save...
nl: &Converteren/opslaan...

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
nl: Convergentietijd van 'avbr'-ratebediening

en: Conversions from
nl: Conversies van

en: Convert
nl: Converteren

en: Convert & Stream
nl: Converteren & streamen

en: Convert / Stream...
nl: Converteren/streamen...

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
nl: 3D-beeld converteren naar anaglyph beeld

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copyright
nl: Auteursrechten

en: Copyright Acknowledgement
nl: Auteursrechten

en: Copyright metadata
nl: Auteursrechten-metadata

en: Copyright string to put in ASF comments.
nl: Copyright regel om in ASF commentaar in te voeren.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
nl: Core Animatie OpenGL Laag (Mac OS X)

en: CoreText font renderer
nl: CoreText tekstrenderer

en: Corsican
nl: Corsicaans

en: Could not demux ASF stream
nl: Kon ASF stream niet demuxen

en: Count of AtmoLight channels
nl: Aantal AtmoLight kanalen

en: Count of channels
nl: Aantal kanalen

en: Count of fnordlicht's
nl: Aantal fnordlicht's

en: Cover
nl: Albumhoes

en: Create
nl: Maken

en: Create "Fast Start" files
nl: Maak "Snelstart" bestanden

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
nl: Maak "Snel start" bestanden. "Snel start" bestanden zijn geoptimalizeerd voor downloads en stellen de gebruiker in staat het bestand af te spelen terwijl het nog aan het downloaden is.

en: Create Directory
nl: Map aanmaken

en: Create Directory...
nl: Map aanmaken...

en: Create Folder
nl: Map aanmaken

en: Create Folder...
nl: Map aanmaken...

en: Create a new bookmark
nl: Nieuwe bladwijzer aanmaken

en: Create a new profile
nl: Nieuw profiel aanmaken

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
nl: Unieke naam in de System Tuning Spaces aanmaken

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
nl: Gebruik videobuffers in systeemgeheugen in plaats van het geheugen op de videokaart. Deze optie wordt niet aanbevolen, omdat gebruik van videogeheugen vaak voordeel van hardwareversnelling (zoals herschalen en YUV->RGB conversies) heeft. De optie heeft geen effect als overlays gebruikt worden.

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Crop
nl: Bijsnijden

en: Crop one pixel from the bottom of the video
nl: Pixel van onderkant video afsnijden

en: Crop one pixel from the left of the video
nl: Pixel van linkerkant video afsnijden

en: Crop one pixel from the right of the video
nl: Pixel van rechterkant video afsnijden

en: Crop one pixel from the top of the video
nl: Pixel van bovenkant video afsnijden

en: Crop: %s
nl: Bijsnijden: %s

en: Croppadd
nl: Bijsnijden

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
nl: Kruisvoeding van links in rechts met omgekeerde fase. Dit helpt bij het onderdrukken van de mono. Als de waarde 1 is, zal het alle signalen die gemeenschappelijk zijn aan beide kanalen annuleren.

en: Crossfeed
nl: Kruisvoeding

en: Crypt audio
nl: Versleutel audio

en: Crypt audio using CSA
nl: Versleutel audio met CSA

en: Crypt video
nl: Versleutel video

en: Crypt video using CSA
nl: Versleutel video met CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
nl: Crystal HD hardware videodecoder

en: Cue points
nl: Hintpunten

en: Current Media Information
nl: Informatie over huidige media

en: Current channel:
nl: Huidig kanaal:

en: Current media / stream statistics
nl: Huidige media-/streamstatistieken

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
nl: Huidige afspeelsnelheid: %1
    klik om aan te passen

en: Current visualization
nl: Huidige visualisatie:

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom &Bookmarks
nl: Aangepaste &bladwijzers

en: Custom aspect ratios list
nl: Aangepaste lijst beeldverhoudingen

en: Custom crop ratios list
nl: Aangepaste lijst bijsnijdverhoudingen

en: Custom options
nl: Aangepaste opties

en: Custom playback
nl: Aangepast afspelen

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
nl: Aangepaste titel voor het videovenster (als de video niet in de interface ingebed is).

en: Customi&ze Interface...
nl: Inter&face aanpassen...

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
nl: Personaliseer de http-referer, een vorig document simulerend

en: Customize...
nl: Aanpassen...

en: Cut
nl: Knippen

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
nl: Een lichtband veroorzaakt door TL-verlichting wegsnijden (unit ongedocumenteerd).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
nl: Snijd de stream in stukken van opgegeven duur en zorg voor een constante bitrate tussen de twee grenzen. Dit voorkomt enorme pieken in de bitrate, met name voor referentiebeelden.

en: Cycle audio track
nl: Audiospoor veranderen

en: Cycle deinterlace modes
nl: Deïnterlacemodus veranderen

en: Cycle next program Service ID
nl: Naar volgende programma-service ID schakelen

en: Cycle previous program Service ID
nl: Naar vorige programma-service ID schakelen

en: Cycle source aspect ratio
nl: Beeldverhouding veranderen

en: Cycle subtitle track
nl: Ondertitelspoor veranderen

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
nl: Tussen een voorgedefinieerde lijst van bijsnijdingsformaten wisselen.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
nl: Tussen een voorgedefinieerde lijst van bronbeeldverhoudingen wisselen.

en: Cycle through audio devices
nl: Schakelen tussen audio-apparaten

en: Cycle through available audio devices
nl: Schakelen tussen beschikbare audio-apparaten

en: Cycle through available deinterlace modes.
nl: Schakel tussen beschikbare deïnterlacemodussen.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
nl: Tussen beschikbare audiosporen (talen) schakelen.

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
nl: Tussen de beschikbare volgende programma-service-ID's (SID's) schakelen

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
nl: Tussen de beschikbare vorige programma-service-id's (SID's) schakelen

en: Cycle through the available subtitle tracks.
nl: Tussen beschikbare ondertitelsporen schakelen.

en: Cycle video crop
nl: Video-bijsnijding veranderen

en: Cyrillic (Windows-1251)
nl: Cyrillisch (Windows-1251)

en: Czech
nl: Tjechisch

en: D-Bus control interface
nl: D-Bus controle-interface

en: DEVICES
nl: APPARATEN

en: DMX address for each channel
nl: DMX adres voor elk kanaal

en: DMX options
nl: DMX opties

en: DRM protected streams are not supported.
nl: DRM-beschermde streams  worden niet ondersteund.

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
nl: DTS coherent acoustiek audiodecoder

en: DTS audio packetizer
nl: DTS audiopacketizer

en: DTS delay (ms)
nl: DTS vertraging (ms)

en: DTS dynamic range compression
nl: DTS dynamische bereikcompressie

en: DTS parser
nl: DTS verwerker

en: DVB adapter
nl: DVB-adapter

en: DVB device
nl: DVB-apparaat

en: DVB playlist import
nl: DVB-afspeellijst importeren

en: DVB subtitles
nl: DVB-ondertitels

en: DVB subtitles decoder
nl: DVB-ondertiteldecoder

en: DVB subtitles encoder
nl: DVB-ondertitelencoder

en: DVB subtitles: hearing impaired
nl: DVB ondertitels: slechthorend

en: DVB-T reception parameters
nl: DVB-T ontvangstparameters

en: DVD
nl: Dvd

en: DVD angle
nl: Dvd-hoek

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
nl: Dvd-audioformaat (bruikbaar met MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG en RAW)

en: DVD device
nl: Dvd-apparaat

en: DVD menus
nl: Dvd-menu's

en: DVD subtitles
nl: Dvd-ondertitels

en: DVD subtitles decoder
nl: Dvd ondertiteldecoder

en: DVD subtitles packetizer
nl: Dvd ondertitelpacketizer

en: DVD with menus
nl: Dvd met menu's

en: DVD without menus
nl: Dvd zonder menu's

en: DVDRead Input (no menu support)
nl: DVDRead invoer (zonder menu-ondersteuning)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
nl: DVDRead kon schijf  "%s" niet openen.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
nl: DVDRead kon %d/%d blokken niet lezen op 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
nl: DVDRead kon blok %d niet lezen.

en: DVDnav Input
nl: DVDnav invoer

en: Damaged or incomplete AVI file
nl: Beschadigd of incompleet avi-bestand

en: Damp
nl: Vochtig

en: Danish
nl: Deens

en: Dark
nl: Donker

en: Darkness limit
nl: Duisternislimiet

en: Darkness masking
nl: Duisternismaskering

en: Data
nl: Gegevens

en: Data alignment
nl: Gegevensuitlijning

en: Data for the audio callback function.
nl: Gegevens voor de audioterugroepfunctie.

en: Data for the get and release functions
nl: Gegevens voor de sluitings- en ontsluitingsfuncties

en: Data for the video callback function.
nl: Gegevens voor de videoterugroepfunctie.

en: Date
nl: Datum

en: Date metadata
nl: Datum-metadata

en: Day / Month / Year:
nl: Dag / maand / jaar:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
nl: Dct-domein ruisreductie. Aanpasbare pseudo-dode zone. 10 tot 1000 lijkt een bruikbaar bereik.

en: De-Fullscreen
nl: Niet-schermvullend

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
nl: Deblocking loop-filter uitschakelen (vermindert kwaliteit).

en: Death Metal
nl: Death metal

en: Debanding algorithm
nl: Debanding-algoritme

en: Debug Frame Folder
nl: Debugbeeldenmap

en: Debug logging
nl: Debuglogboek

en: Debug mask
nl: Debugmasker

en: Decide references on a per partition basis
nl: Kies referenties per partitie

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
nl: Te gebruiken DeckLinck opnamekaart, indien er meerdere zijn. De kaarten worden genummerd vanaf 0.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
nl: DeckLink uitvoerkaart, indien er meerdere zijn. De kaarten worden genummerd vanaf 0.

en: Decklink Audio Options
nl: Decklink audio-opties

en: Decklink Audio Output module
nl: Decklink audio-uitvoermodule

en: Decklink General Options
nl: Decklink algemene opties

en: Decklink Video Options
nl: Decklink video-opties

en: Decklink Video Output module
nl: Decklink video-uitvoermodule

en: DecklinkOutput
nl: DeckLink-uitvoer

en: Decode
nl: Decoderen

en: Decode at the demuxer stage
nl: Decoderen bij het demuxer-stadium

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
nl: Beelden direct naar RPI VideoCore decoderen in plaats van gastgeheugen.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
nl: Beelden direct naar RPI VideoCore decoderen in plaats van gastgeheugen. Deze optie mag alleen gebruikt worden met de MMAL video-uitvoer-plugin.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
nl: DecodeBin is een container-element, dat meerdere elementen kan toevoegen en beheren. Naast het toevoegen van de decoders, voegt decodebin ook elementaire-stream-parsers toe die meer informatie kunnen voorzien zoals codecprofiel, niveau en andere attributen, in de vorm van GstCaps (stream-mogelijkheden) aan de decoder.

en: Decoded
nl: Gedecodeerd

en: Decoded blocks
nl: Gedecodeerde blokken

en: Decoded format
nl: Gedecodeerd formaat

en: Decoding
nl: Decoderen

en: Decoding X coordinate
nl: X-coördinaat decoderen

en: Decoding Y coordinate
nl: Y-coördinaat decoderen

en: Decrease
nl: Verlagen

en: Decrease Volume
nl: Volume verlagen

en: Decrease scale factor
nl: Schaalfactor verkleinen

en: Default
nl: Standaard

en: Default (Windows-1252)
nl: Standaard (Windows-1252)

en: Default Caching Level
nl: Standaard bufferniveau

en: Default DVD angle.
nl: Standaard dvd-hoek.

en: Default Encoding
nl: Standaardcodering

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
nl: Standaard TCP-verbindingstimeout (in milliseconden).

en: Default background alpha
nl: Standaard achtergrond-alpha

en: Default background color
nl: Standaard achtergrondkleur

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
nl: Standaard achtergrondkleur als de Kate stream geen specifieke achtergrondkleur opgeeft.

en: Default caching policy
nl: Standaard bufferbeleid

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
nl: Hier kunt u de buffergrootte voor uitgaande RTP streams configureren. Deze waarde moet in milliseconden opgegeven worden.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
nl: Hier kunt u de buffergrootte voor UDP-streams configureren. Deze waarde moet in milliseconden opgegeven worden.

en: Default devices
nl: Standaardapparaten

en: Default encoding
nl: Standaardcodering

en: Default font alpha
nl: Standaard alpha van tekst

en: Default font color
nl: Standaard tekstkleur

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
nl: Standaard tekstkleur om te gebruiken als de Kate stream geen specifieke tekstkleur opgeeft.

en: Default font description
nl: Standaardomschrijving van lettertype

en: Default font effect
nl: Standaard teksteffect

en: Default font effect strength
nl: Standaard teksteffectsterkte

en: Default frame rate for chapter import.
nl: Standaard framerate voor importeren van hoofdstukken.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
nl: Standaard multicastinterface. Dit overschrijft de routeertabel.

en: Default optical device
nl: Standaard optisch apparaat

en: Default preset setting used
nl: Standaard presetwaarde gebruikt

en: Default replay gain
nl: Standaard replay gain

en: Default stream
nl: Standaardstream

en: Default stream output chain
nl: Standaard streamuitvoerketen

en: Default tune setting used
nl: Standaard afstemmingsinstelling gebruikt

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
nl: Definieer hier het DMX-basisadres voor elk te gebruiken kanaal, of ";" om de waarden te scheiden

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
nl: Definieer afbeeldingbeeldverhouding om voor invoer te gebruiken. Standaard is 4:3

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
nl: Definieer de kleuren van de volume schuifbalk
    door 12 nummers op te geven, gescheiden door een ';'
    Standaard is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Een alternatief kan '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255' zijn

en: Define the colors of the volume slider
nl: Defineer de kleuren van de volume schuifbalk

en: Define the glasses' color scheme
nl: Definieer het kleurenschema van de bril

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
nl: Definieer de pids om aan iedere pmt toe te voegen. Dit vereist activatie van "Zet PID naar ID van ES".

en: Define the sort algorithm used when adding items from a directory.
nl: Definieer het soort algoritme gebruikt bij het toevoegen van items uit een map.

en: Define which screen fullscreen goes
nl: Definieer welk scherm in schermvullende modus gaat

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
nl: Defninieert een kleine bitmap met 64x48 pixels, bevat een grijswaardengradiënt

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
nl: Definieert bitspreidingsmodus voor AQ, standaard 1
     - 0: Uitgeschakeld
     - 1: Huidige x264 standaardmodus
     - 2: gebruikt log(var)^2 i.p.v. log(var) en probeert de sterkte per beeld aan te passen

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
nl: Defnineer hoe vaalk balkgrafiek informatie verzonden moet worden. Stuurt de balkgrafiekinformatie elke n audiopaketten (standaard 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent
nl: Definieert of balkgrafiek-informatie verzonden moet worden

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
nl: Definieert of balkgrafiek informatie verzonden moet worden. 1 als de informatie verzonden moet worden, anders 0 (standaard 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent
nl: Definieert of stiltealarminformatie verzonden moet worden

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
nl: Definieert of stiltealarminformatie verzonden moet worden. 1 als de informatie verzonden moet worden, anders 0 (standaard 1).

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
nl: Definieert de oriëntatie van de spiegelsplitsing. Kan verticaal of horizontaal zijn

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
nl: Bepaalt de radiusgrootte, in pixels, van de basis van de banden (begin).

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
nl: Definieert de beschrijvers van iedere SDT. Dit vereist activatie van "Zet PID naar ID van ES".

en: Defines the maximum bitrate in Kpbs (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter. is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
nl: Bepaalt de maximale bitrate in kbps (1000 bits/s) voor de bitratebediening van de VBR. Indien niet ingesteld, zal deze parameter berekend worden uit ander bronnen zoals bitrate, profiel, niveau, enzovoort.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher  may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
nl: Geeft het aantal parallelle coderingsoperaties op voordat het resultaat gesynchroniseerd wordt. Hoger kan leiden tot betere doorvoer afhankelijk van de hardware. MPEG2 heeft hier minimaal 1 nodig.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
nl: Definieert de virtuele oppervlakte van de ruimte die door de filter geëmuleerd wordt.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
nl: Defineert welke timeout optie aan de RTSP sessie ID regel toegevoegd moet worden. Instellen op een negatief nummer verwijderd de time-out optie volledig. Dit is nodig voor enkele IPTV STB's (zoals die gemaakt door HansunTech) die erdoor in de war raken. De standaardwaarde is 5.

en: Deinterlace
nl: Deïnterlace

en: Deinterlace chroma skip
nl: Deïnterlace chroma overslaan

en: Deinterlace method to use for streaming.
nl: Deïnterlace-methode om te gebruiken voor streamen.

en: Deinterlace method to use for video processing.
nl: Deïnterlacemethode om te gebruiken bij videoverwerking.

en: Deinterlace mode
nl: Deïnterlace-modus

en: Deinterlace module
nl: Deïnterlace module

en: Deinterlace off
nl: Deïnterlace uit

en: Deinterlace on
nl: Deïnterlace aan

en: Deinterlace the video before encoding.
nl: Deïnterlace de video voor de codering.

en: Deinterlace video
nl: Deïnterlace video

en: Deinterlacing
nl: Deïnterlacing

en: Deinterlacing algorithm
nl: Deïnterlace-algoritme

en: Deinterlacing video filter
nl: Deïnterlace

en: Delay
nl: Vertraging

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
nl: Vertraging (in ms) voordat de plaatshouder start.

en: Delay (ms)
nl: Vertraging (ms)

en: Delay a stream
nl: Een stream vertragen

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
nl: Vertraging waarna SAP items verwijderd worden als er geen nieuwe aankondiging ontvangen wordt.

en: Delay calculation mode
nl: Modus vertragingsberekening

en: Delay of the ES (ms)
nl: Vertraging van de ES (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
nl: Vertraag de DTS (decoding time stamps) en PTS (presentation timestamps) van de gegevens in de stream, vergeleken met de PCR's. Hiermee kan iets gebufferd worden in de decoder van de afspeler.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
nl: Vertraag de DTS (decoding time stamps) en PTS (presentation timestamps) van de gegevens in de stream, vergeleken met de SCR's. Hiermee kan iets gebufferd worden in de decoder van de afspeler.

en: Delay time
nl: Vertragingstijd

en: Delete all the bookmarks
nl: Alle bladwijzers verwijderen

en: Delete segments
nl: Segmenten wissen

en: Delete segments when they are no longer needed
nl: Segmenten verwijderen wanneer ze niet langer nodig zijn

en: Delete selected profile
nl: Geselecteerd profiel verwijderen

en: Delete the current profile
nl: Verwijder het huidige profiel

en: Delete the selected item
nl: Het geselecteerde item verwijderen

en: Deletes the selected item
nl: Verwijdert het geselecteerde item

en: Delivery system
nl: Delivery-systeem

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
nl: Demultiplexers worden gebruikt om de "elementaire" streams (zoals audio- en videostreams) te scheiden. U kunt dit gebruiken om de juiste demuxer aan te geven als die niet automatisch gedetecteerd wordt. U moet dit niet als een algemene optie instellen, tenzij u zeker weet wat u doet.

en: Demux module
nl: Demuxmodule

en: Demuxed
nl: Gedemuxed

en: Demuxed data size
nl: Gedemuxte gegevensgrootte

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
nl: Demuxers worden gebruikt om audio- en videosporen van elkaar te scheiden.

en: Denoiser
nl: Ruisverwijdering

en: Depending on the amount your fnordlicht hardware choose 1 to 254 channels
nl: Afhankelijk van de hoeveelheid kiest uw fnordlicht-hardware 1 tot 254 kanalen

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
nl: Afhankelijk van uw MoMoLight hardware kies 3 of 4 kanalen

en: Descending
nl: Aflopend

en: Description
nl: Beschrijving

en: Description metadata
nl: Beschrijving-metadata

en: Description of the stream content or information about your channel.
nl: Beschrijving van de streaminhoud of informatie over uw kanaal.

en: Description stream output
nl: Beschrijving streamuitvoer

en: Desired frame rate for the H264 stream.
nl: Gewenste beeldsnelheid voor de H264-stream.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
nl: Gewenste beeldsnelheid voor de VC-1 stream.

en: Desired frame rate for the capture.
nl: Gewenste beeldsnelheid voor de opname.

en: Desired frame rate for the stream.
nl: Gewenste beeldsnelheid voor de stream.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
nl: Gewenste invoer-videomodus voor DeckLink-opnames. Deze waarde moet een FOURCC-code in tekstvorm zijn, bijvoorbeeld "ntsc".

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
nl: Gewenste invoervideomodus. Leeg laten voor autodetectie.

en: Desired output mode
nl: Gewenste uitvoermodus

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
nl: Gewenste uitvoermodus voor DeckLink-uitvoer. Deze waarde moet een FOURCC-code in tekstvorm zijn, bijvoorbeeld "ntsc".

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Desktop level hotkey
nl: Sneltoets bureaubladniveau

en: Destination
nl: Doel

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
nl: Doel (URL) om voor de stream uitvoer te gebruiken. Overschrijft pad en bind parameters

en: Destination Setup
nl: Setup-bestemming

en: Destination audio codec
nl: Doelformaat audio

en: Destination bridge-in name
nl: Doel bridge-in naam

en: Destination file:
nl: Doelbestand:

en: Destination prefix
nl: Doelprefix

en: Destination subtitle codec
nl: Doel-ondertitelcodec

en: Destination video codec
nl: Doelformaat video

en: Detailed List
nl: Gedetaileerde lijst

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
nl: Bepaalt uit hoeveel secties het spectrum bestaat.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
nl: Geeft aan welke video er getoond wordt door de wrapper-filter (als er video getoond wordt)

en: Device
nl: Apparaat

en: Device Selection
nl: Apparaatselectie

en: Device name
nl: Apparaatnaam

en: Device properties
nl: Apparaateigenschappen

en: Device type
nl: Apparaattype

en: Device:
nl: Apparaat:

en: Devices
nl: Apparaten

en: DiSEqC LNB number
nl: DiSEqC LNB-nummer

en: Dialog
nl: Dialoogvenster

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
nl: Er worden verschillende resamplingsalgoritmen ondersteund. De beste is trager, terwijl de snelle een lage kwaliteit vertoont.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
nl: Differentiated Services Code Point voor uitgaande udp-streams (of IPv4 Type of Service, of IPv6 Traffic Class). Dit wordt gebruikt voor netwerk Quality of Service.

en: Digital Cinema Package module
nl: "Digital Cinema Package"-module

en: Digital Television and Radio
nl: Digitale televisie en radio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
nl: Digital Video (Firewire/ieee1394) invoer

en: Dirac packetizer
nl: Ddirac packetizer

en: Dirac video decoder using libschroedinger
nl: Dirac video-decoder, gebruikmakend van libschroedinger

en: Dirac video demuxer
nl: Dirac-videodemuxer

en: Dirac video encoder using libschroedinger
nl: Dirac video-encoder, gebruikmakend van libschroedinger

en: Direct MV prediction mode
nl: Direct MV voorspellingsmodus

en: Direct prediction size
nl: Directe voorspellingsgrootte

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
nl: Directe voorspellingsgrootte: - 0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: kleinst mogelijke volgens niveau

en: Direct rendering
nl: Directe weergave

en: Direct2D video output
nl: Direct2D video-uitvoer

en: Direct3D video output
nl: Direct3D video-uitvoer

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
nl: DirectFB video-uitvoer http://www.directfb.org

en: DirectShow input
nl: DirectShow invoer

en: DirectX (DirectDraw) video output
nl: DirectX (DirectDraw) video-uitvoer

en: DirectX audio output
nl: DirectX audio-uitvoer

en: Direction
nl: Richting

en: Direction of the mirroring
nl: Spiegelingsrichting

en: Director
nl: Regisseur

en: Directory
nl: Map

en: Directory index
nl: Map-index

en: Directory or filename where the records will be stored
nl: Map of bestandsnaam waar de opnames in opgeslagen worden

en: Directory path prefix
nl: Prefix mappad

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
nl: Mappad waar de afbeeldingen opgeslagen moeten worden. Indien dit niet ingesteld is zullen de afbeeldingen automatisch in de thuismap van de gebruiker opgeslagen worden.

en: Directory sort order
nl: Sorteervolgorde mappen

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
nl: Map om de tijdelijke tijdverschuivingsbestanden op te slaan.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
nl: De map waarin de gemaakte momentopnamen zullen worden opgeslagen.

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disable DVD menus
nl: Dvd-menu's uitschakelen

en: Disable DVD subtitle transparency
nl: Transparantie dvd-ondertitel uitschakelen

en: Disable Disc Menus
nl: Schijfmenu's uitschakelen

en: Disable arithmetic coding
nl: Rekenkundige codering uitschakelen

en: Disable for double buffering in software.
nl: Uitschakelen voor dubbel bufferen in software.

en: Disable screensaver
nl: Schermbeveiliging uitschakelen

en: Disable the screensaver during video playback.
nl: De schermbeveiliging uitschakelen tijdens het afspelen van video.

en: Disc
nl: Schijf

en: Disc Selection
nl: Schijfselectie

en: Disc caching (ms)
nl: Schijfbuffergrootte (ms)

en: Disc device
nl: Schijfapparaat

en: Discard
nl: Weggooien

en: Discarded (corrupted)
nl: Verworpen (beschadigd)

en: Disclaimer
nl: Beperking van aansprakelijkheid

en: Discontinuous Transmission
nl: Discontinue transmissie

en: Discs
nl: Schijven

en: Display
nl: Weergave

en: Display ID
nl: Scherm-ID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
nl: Scherm-ID. Indien niet opgegeven, wordt de hoofdscherm-ID gebruikt.

en: Display Settings
nl: Weergave-instellingen

en: Display Source As
nl: Bron weergeven als

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
nl: Geeft een RSS of ATOM Feed op uw video weer

en: Display aspect ratio
nl: Weergave-beeldverhouding

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
nl: Weergave-beeldverhouding van een elementaire videostream

en: Display background cone or art
nl: Achtergrond-kegel of art weergeven

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
nl: Achtergrond-kegel of huidige albumhoes weergeven bij niet afspelen. Kan uitgeschakeld worden om scherminbranding te voorkomen.

en: Display device
nl: Weergaveapparaat

en: Display feed images if available.
nl: Indien beschikbaar, feed afbeeldingen weergeven.

en: Display locally
nl: Lokaal weergeven

en: Display name of the Service
nl: Naam van de dienst weergeven

en: Display playlist tree
nl: Afspeellijstboom weergeven

en: Display resolution
nl: Weergaveresolutie

en: Display size
nl: Weergavegrootte

en: Display stream output
nl: Streamuitvoer weergeven

en: Display text above the video
nl: Tekst boven de video weergeven

en: Display the input video
nl: De invoer video weergeven

en: Display the output
nl: Uitvoer weergeven

en: Display the processed video
nl: De verwerkte video weergeven

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
nl: Voorbeeld van de videomomentopname weergeven in de linkerbovenhoek van het scherm.

en: Display the stream locally
nl: Stream lokaal weergeven

en: Display the title of the video on top of the movie.
nl: De titel van de video bovenop de film weergeven.

en: Display video in a skinned window if any
nl: Indien mogelijk video in een gedecoreerde venster weergeven

en: Display video snapshot preview
nl: Voorbeeld van video-momentopname weergeven

en: Display while streaming
nl: Uitvoer weergeven tijdens het streamen

en: Displayed
nl: Weergegeven

en: Displayed frames
nl: Weergegeven beelden

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B- frames used.
nl: Afstand tussen I- of P-keyframes; als dit nul is, is de GOP-structuur niet-gedefinieerd. Opmerking: als GopRefDist = 1, zijn er geen B-frames gebruikt.

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
nl: Afstand tussen luidspreker linksvoor en luisteraar gemeten in meters.

en: Distort mode
nl: Verstoringsmodus

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
nl: Vervormingsmodus, een van "gradiënt", "edge" en "hough".

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
nl: DivX eerste versie (bruikbaar met MPEG TS, MPEG1, ASF en OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
nl: DivX tweede versie (bruikbaar met MPEG TS, MPEG1, ASF en OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
nl: DivX derde versie (bruikbaar met MPEG TS, MPEG1, ASF en OGG)

en: Do not demultiplex
nl: Niet demultiplexen

en: Do not open a DOS command box interface
nl: Open geen dos commando box interface

en: Do not play
nl: Niet afspelen

en: Do not sort the items.
nl: Items niet sorteren.

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
nl: Probeer ASF-bitrate niet te raden. Zet dit om te bepalen hoe Windows Media Player gestreamde inhoud moet bufferen. Zet naar audio+video bitrate in bytes.

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
nl: Wilt u zich echt afmelden van %1?

en: Do you want to download it?
nl: Wilt u deze downloaden?

en: Do you want to restart the playback where left off?
nl: Wilt u het afspelen opnieuw starten vanaf het laatste punt?

en: Dock fullscreen controller
nl: Bediening in volledig scherm vastzetten

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
nl: Bediening in volledig scherm vast/losmaken aan/van onderkant van scherm

en: Docked Playlist
nl: Afspeellijstpaneel

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
nl: Dolby Surround gecodeerde streams worden niet gedecodeerd voordat ze door deze filter verwerkt zijn. Inschakelen van deze optie wordt niet geadviseerd.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
nl: Domein/werkgroep om te gebruiken voor de verbinding.

en: Don't display any video
nl: Geen enkele video weergeven

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
nl: Dialogen die geen gebruikersinteractie vereisen niet weergeven (Kritische en foutmeldingen).

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
nl: Geen keyframe vereisen voor het splitsen van een segment. Alleen nodig voor audio.

en: Don't show
nl: Niet weergeven

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
nl: Gebruik geen voorkeursinstellingen, maar handmatig opgegeven banden. U moet 10 waarden tussen -20dB en 20dB opgeven, gescheiden door spaties, bijv "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0".

en: Double Size
nl: Dubbele grootte

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
nl: Dubbelklik om aan te passen.
    Delete-toets om te verwijderen.

en: Double click to get media information
nl: Dubbelklik om media-informatie op te halen

en: Double click to jump to a chosen time position
nl: Dubbelklikken om naar een gekozen tijdspositie te gaan

en: Down
nl: Omlaag

en: Download Cover Art
nl: Albumhoes downloaden

en: Download Plugin
nl: Download-plugin

en: Download cover art
nl: Albumhoes downloaden

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
nl: Het gedownloade bestand "%s" was beschadigd, dus heeft VLC het verwijderd.

en: Downloading ...
nl: Downloaden ...

en: Draw bands in the spectrometer
nl: Banden tekenen in de spectrometer

en: Draw peaks in the analyzer
nl: Pieken tekenen in de analyzer

en: Draw the base of the bands
nl: Teken de basis van de banden

en: Drawable
nl: Tekenbaar

en: Drop late frames
nl: Late beelden overslaan

en: Drop media here
nl: Media hier neerzetten

en: Dropped (discontinued)
nl: Laten vallen (afgebroken)

en: Drum & Bass
nl: Drum & bass

en: Drum Solo
nl: Drumsolo

en: Dry
nl: Droog

en: Dry Mix
nl: Droog mix

en: Dry mix
nl: Droge mix

en: Dummy Elements
nl: Dummy-elementen

en: Dummy audio output
nl: Dummy audio-uitvoer

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
nl: Dummy codec (niet transcoderen, bruikbaar met alle inpakformaten)

en: Dummy font renderer
nl: Dummy-tekstweergave

en: Dummy image chroma format
nl: Dummy afbeeldingschromaformaat

en: Dummy input
nl: Dummy-invoer

en: Dummy interface
nl: Dummy-interface

en: Dummy stream output
nl: Dummy streamuitvoer

en: Dummy video decoder
nl: Dummy video-encoder

en: Dummy video output
nl: Dummy video-uitvoer

en: Dump filename
nl: Dump bestandsnaam

en: Dump raw input
nl: Schrijf ruwe invoer

en: Duplicate current profile for a new profile
nl: Huidig profiel dupliceren voor een nieuw profiel

en: Duplicate current profile...
nl: Huidige profiel dupliceren...

en: Duplicate stream output
nl: Streamuitvoer dupliceren

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
nl: Vermenigvuldig uw video naar meerdere vensters en/of video-uitvoermodules

en: Duration
nl: Duur

en: Duration in seconds
nl: Duur in seconden

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
nl: Duur in seconden voor het simuleren van een bestandseinde. Een negatieve waarde betekent een ongelimiteerde afspeeltijd.

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Dynamic Adaptive Streaming over HTTP
nl: Dynamic Adaptive Streaming via http

en: Dynamic language setting from teletext
nl: Dynamische taalinstelling van teletekst

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
nl: Compressie van het dynamisch bereik maakt de harde geluiden zachter en de zachte geluiden harder. Hiermee wordt het makkelijker om naar streams te luisteren in een rumoerige omgeving zonder iemand te storen. Als deze optie uit staat, dan wordt het geluid aangepast aan een filmtheater of een luisterkamer.

en: Dynamic range compressor
nl: Dynamisch bereikcompressor

en: Dynamic video overlay
nl: Dynamische video-overlay

en: E&xport
nl: E&xporteren

en: EBU STL subtitles decoder
nl: EBU STL ondertiteldecoder

en: EBU STL subtitles parser
nl: EBU STL ondertitel-parser

en: EGL extension for OpenGL
nl: EGL extensie voor OpenGL

en: Early SKIP detection on P-frames
nl: Vroege SKIP detectie op P-beelden

en: Early SKIP detection on P-frames.
nl: Vroege SKIP detectie op P-beelden.

en: Eastern European (Latin-2)
nl: Oost-Europees (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
nl: Oost-Europees (Windows-1250)

en: Edge
nl: Rand

en: Edge visible
nl: Rand zichtbaar

en: Edge weightning
nl: Gewogen rand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit Bookmarks
nl: Bladwijzers bewerken

en: Edit Input
nl: Invoer bewerken

en: Edit Options
nl: Opties bewerken

en: Edit default application settings for network protocols
nl: Standaard toepassingsinstellingen voor netwerk-protocols bewerken

en: Edit selected profile
nl: Geselecteerd profiel bewerken

en: Edit settings
nl: Instellingen bewerken

en: Effects
nl: Effecten

en: Effects list
nl: Lijst van effecten

en: Eject the disc
nl: De schijf uitwerpen

en: Elapsed time
nl: Tijd verstreken

en: Electronic
nl: Electronisch

en: Element aspect ratio
nl: Beeldverhouding elementen

en: Elementary Stream ID
nl: Elementaire stream ID

en: Elementary stream output
nl: Elementaire stream uitvoer

en: Elements order
nl: Element-volgorde

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
nl: Elimineert chrominantieblokken wanneer de PSNR niet veel veranderd is (standaard: 0.0). De H264-specificatie raadt 7 aan.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
nl: Elimineert heldere blokken wanneer de PSNR niet veel veranderd is (standaard: 0.0). De H264-specificatie raadt -4 aan.

en: Embed the file browser in open dialog
nl: Integreer de bestandsverkenner in het openen-dialoogvenster

en: Embed the video output in the main interface.
nl: Video-uitvoer inbedden in de hoofdinterface.

en: Embedded
nl: Ingebed

en: Embedded video
nl: Ingebedde video

en: Embedded window video
nl: Inbedde venstervideo

en: Emboss
nl: Reliëf

en: Empty Playlist
nl: Afspeellijst leegmaken

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable Android direct rendering using opaque buffers.
nl: Android directe weergave inschakelen met ondoorzichtige buffers.

en: Enable DVD menus
nl: Dvd-menu's inschakelen

en: Enable Global Motion Estimation
nl: Globale bewegingsschatting inschakelen

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
nl: Growl-notificaties inschakelen (bij veranderen van speellijst-item)

en: Enable Last.fm submissions
nl: Last.fm-inzendingen inschakelen

en: Enable Metadata Retrieval
nl: Ophalen van metadata inschakelen

en: Enable OSD
nl: OSD inschakelen

en: Enable On Screen Display (OSD)
nl: On Screen Display (OSD) inschakelen

en: Enable Phase Correlation Estimation
nl: Schatting fase-verband inschakelen

en: Enable SPU stream output
nl: SPU-streamuitvoer inschakelen

en: Enable Scene Change Detection
nl: Scènewijziging-detectie inschakelen

en: Enable Spatializer
nl: Spatializer inschakelen

en: Enable Time-Stretching audio
nl: Tijdrekken van audio inschakelen

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
nl: Schakel een eenvoudig ruisonderdrukkingsalgoritme in om de coderingslengte en bitrate te verminderen, met lagere beeldkwaliteit tot gevolg.

en: Enable a workaround for T23
nl: Workaround activeren voor T23

en: Enable adaptive prefiltering
nl: Adaptieve prefiltering inschakelen

en: Enable afterburner library
nl: Afterburner-bibliotheek inschakelen

en: Enable audio
nl: Audio inschakelen

en: Enable audio stream output
nl: Audiostreamuitvoer inschakelen

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
nl: Compatibiliteitshacks voor Blu-rayondersteuning inschakelen

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
nl: Speciale algoritmes voor geïnterlinieerde frames inschakelen.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
nl: Discontinue transmissie (DTX) inschakelen.

en: Enable dynamic range compressor
nl: Dynamisch-bereikcompressor inschakelen

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
nl: Hacks voor Blu-rayondersteuning inschakelen, dit forceert niet elk aspect van Blu-raycompatibiliteit
    bijvoorbeeld resolutie, framerate, niveau

en: Enable hierarchical Motion Estimation
nl: Hiërarchische bewegingsschatting inschakelen

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
nl: Algoritmes voor geïnterlinieerde "motion estimation" inschakelen. Dit verhoogt het CPU-gebruik.

en: Enable internal upmixing
nl: Interne upmixing inschakelen

en: Enable megabass mode
nl: Megabass-modus inschakelen

en: Enable multiple quantizers
nl: Meerdere quantizers inschakelen

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
nl: Activeer meerdere quantisaties per subband (een per codeblok)

en: Enable noise reduction algorithm.
nl: Ruisonderdrukkingsalgoritme inschakelen.

en: Enable original graphic spectrum
nl: Activeer origineel grafisch spectrum

en: Enable reverberation
nl: Galm inschakelen

en: Enable software mode
nl: Softwaremodus inschakelen

en: Enable spectral band replication
nl: Spectrale band replicatie inschakelen

en: Enable streaming of all ES
nl: Streamen van alle ES inschakelen

en: Enable sub-pictures
nl: Subafbeeldingen inschakelen

en: Enable subtitles
nl: Ondertitels inschakelen

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
nl: Activeert de "platte" spectrum analyzer in de spectrometer.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
nl: Kleurkiller inschakelen: wissel naar zwart-wit beeld wanneer het signaal zwak is.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
nl: Het interne upmixing-algoritme inschakelen (niet aanbevolen).

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
nl: Pre-motion schattingsalgoritme inschakelen.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
nl: Schakel deze optie in als de diagonale strepen weergegeven worden wanneer de venstergrootte gelijk is aan of kleiner is dan de filmgrootte.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
nl: Schakel deze optie in als u wilt dat uw audio niet onderbroken wordt door de andere audio.

en: Enable time stretching audio
nl: Tijdrekken van audio inschakelen

en: Enable transparency effects
nl: Transparantie-effecten inschakelen

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
nl: Trellis-quantisatie inschakelen (snelheidvervorming voor blok-coëfficiënten).

en: Enable video
nl: Video inschakelen

en: Enable video stream output
nl: Videostreamuitvoer inschakelen

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
nl: Stemactiviteit-detectie (VAD) inschakelen. Dit is automatisch ingeschakeld in VBR-modus.

en: Enable wallpaper mode
nl: Bureaubladachtergrond-modus inschakelen

en: Enable/disable audio rendering.
nl: Audiorendering in/uitschakelen.

en: Enable/disable video rendering.
nl: Videoweergave in/uitschakelen

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
nl: Deze optie schakelt beelduitval in op MPEG2-streams. Beelduitval vindt plaats als uw computer niet krachtig genoeg is.

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
nl: Dit activeren stelt u in staat het audiospoor te transcoderen, indien er een beschikbaar is in de stream.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
nl: Dit activeren stelt u in staat het videospoor te transcoderen, indien er een beschikbaar is in de stream.

en: Encap. format
nl: Inkapselingformaat

en: Encapsulation
nl: Inkapselen

en: Encapsulation Method
nl: Inkapselingmethode

en: Encapsulation format
nl: Inkapseling formaat

en: Encoded by
nl: Gecodeerd door

en: Encoder Algorithm to use
nl: Te gebruiken encoder-algoritme

en: Encoder Profile
nl: Encoderprofiel

en: Encoding
nl: Coderen

en: Encoding X coordinate
nl: X-coördinaat coderen

en: Encoding Y coordinate
nl: Y-coördinaat coderen

en: Encoding complexity
nl: Coderingscomplexiteit

en: Encoding parameters
nl: Coderingsparameters

en: Encoding quality
nl: Coderingskwaliteit

en: Encrypted connexion
nl: Versleutelde verbinding

en: End-Blue
nl: Einde-Blauw

en: End-Fadesteps
nl: Einde-kleurstappen

en: End-Green
nl: Einde-Groen

en: End-Red
nl: Einde-Rood

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
nl: Forceer een constante bitratecodering (CBR) in plaats van de standaard variabele bitrate-codering (VBR).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
nl: Een kwaliteit forceren tussen 0 (laag) en 10 (hoog).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
nl: Forceer een kwaliteit tussen 1 (laag) en 10 (hoog) i.p.v. een specifieke bitrate. Dit zal een VBR-stream produceren.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
nl: De uitlijning van de video in zijn venster vastleggen. Standaard (0) zal het beeld gecentreerd zijn. (0 = midden, 1 = links, 2 = rechts, 4 = boven, 8 = beneden. Combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk, zoals 6 = 4 + 2 betekent rechtsboven).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nl: De positie van de balkgrafiek op de video (0=midden, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden, u kunt ook combinaties van deze waarden gebruiken, bijv. 6 = boven-rechts).

en: Enforce the complexity of the encoder.
nl: Forceer de complexiteit van de encoder.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nl: De positie van het logo op de video kan hier bepaald worden. (0=midden, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden, u kunt ook combinaties van deze waarden gebruiken, bijv. 6 = boven-rechts).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
nl: Forceer de maximale VBR-bitrate

en: Enforce the mode of the encoder.
nl: Forceer de modus van de encoder.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
nl: Forceert uitlijning van alle toegangseenheden op PES grenzen. Dit uitschakelen kan wat bandbreedte besparen, maar introduceert incompatibiliteiten.

en: English
nl: Engels

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
nl: Items aan afspeellijst toevoegen als slechts een instantie toegelaten is

en: Enter URL here...
nl: Geef hier de URL op...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
nl: Geef de URL van een podcast waarop u zich wilt abonneren:

en: Enter a URL here to open the network stream. To open RTP or UDP streams, click on the respective button below.
nl: Voer hier een url in om de netwerkstream te openen. Om rtp- of udp-streams te openen, klikt u op de overeenkomstige knop hieronder.

en: Enter a name for the new preset:
nl: Voer een naam in voor de nieuwe preset:

en: Enter a name for the new profile:
nl: Voer een naam in voor het nieuwe profiel:

en: Enter a new name for the directory:
nl: Voer een nieuwe naam in voor de map:

en: Enter a new name for the folder:
nl: Voer een nieuwe naam in voor de map:

en: Enter a term to search the playlist. Results will be selected in the table.
nl: Voer een term in om de afspeellijst te doorzoeken. Resultaten zullen geselecteerd worden in de tabel.

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
nl: Voer een geldig pad in of gebruik de "Kiezen" knop om een lokatie te selecteren.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
nl: Voer een geldig pad in of gebruik de "Kiezen..." knop om een lokatie te selecteren.

en: Enter name for new directory:
nl: Voer een naam in voor de nieuwe map:

en: Enter name for new folder:
nl: Voer een naam in voor de nieuwe map:

en: Enter the address of the computer to stream to.
nl: Voer het adres van de computer om naartoe te streamen in.

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
nl: Geeft een lijst van podcasts om op te halen, gescheiden door een "|" (pijp).

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
nl: Voer de lokale adressen in waarop u wilt luisteren voor aanvragen. Voer niets in als u aan alle netwerkinterfaces wilt luisteren. Dit is over het algemeen de beste keuze. Andere computers kunnen dan standaard de stream bereiken op http://uwip:8080.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
nl: Voer de lokale adressen in waarop u wilt luisteren voor aanvragen. Voer niets in als u aan alle netwerkinterfaces wilt luisteren. Dit is over het algemeen de beste keuze. Andere computers kunnen dan standaard de stream bereiken op mms://uwip:8080.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
nl: Voer het multicast adres om naar te streamen in dit veld in. Dit moet een IP adres tussen 224.0.0.0 en 239.255.255.255 zijn. Voor prive gebruik, voer een adres beginnend met 239.255 in.

en: Entries
nl: Onderdelen

en: Entry
nl: Onderdeel

en: Episode
nl: Aflevering

en: Equalizer preset
nl: Equalizer voorkeuren

en: Equalizer with 10 bands
nl: Equalizer met 10 banden

en: Erase
nl: Wissen

en: Erase video filter
nl: Wissen

en: Error
nl: Fout

en: Error resilience
nl: Fouttolerantie

en: Error while saving meta
nl: Fout tijdens opslaan van gegevens

en: Error:
nl: Fout:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
nl: Fout: `goto' heeft een argument groter dan nul nodig.

en: Errors
nl: Fouten

en: Errors and Warnings
nl: Fouten en waarschuwingen

en: Errors and Warnings...
nl: Fouten en waarschuwingen...

en: Essential
nl: Essentieel

en: Estonian
nl: Estlands

en: Ethnic
nl: Etnisch

en: Euro-Techno
nl: Euro-techno

en: Every
nl: Om de

en: Executive Producer
nl: Uitvoerend producer

en: Exhaustive help for VLC and its modules
nl: Uitgebreide help voor VLC en zijn modules

en: Existing playlist item
nl: Bestaande afspeellijst item

en: Exit fullscreen
nl: Schermvullende modus verlaten

en: Exit if there are no more items in the playlist.
nl: Afsluiten als er geen items in de afspeellijst meer zijn.

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Expand Node
nl: Subgroep uitklappen

en: Expanding Spacer
nl: Uitschuivende scheiding

en: Expanding background cone or art.
nl: Uitbreidende achtergrond-kegel of art.

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: Export (include insecure ciphers)
nl: Exporteren (onveilige cijfers insluiten)

en: Export SDP as file
nl: SDP als bestand exporteren

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
nl: Ondertitelduur verlengen met deze waarde.
    Stel in op 0 om uit te schakelen.

en: Extended M3U
nl: Uitgebreid M3U bestand

en: Extended panel
nl: Uitgebreid paneel

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
nl: Extensie om de Open Graphics Library (Open GL) door te gebruiken.

en: Extensions
nl: Extensies

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
nl: Extensies brengen verschillende verbeteringen met zich mee. Controleer beschrijvingen voor meer details.

en: Extra I-frames aggressivity
nl: Extra agressiviteit I-beelden

en: Extra interface modules
nl: Extra interfacemodules

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
nl: Extra metagegevens en andere informatie worden hier weergegeven.

en: Extract RGB component video filter
nl: RGB-component extraheren

en: Extracted Image Height
nl: Uitgelezen afbeeldingshoogte

en: Extracted Image Width
nl: Uitgelezen afbeeldingsbreedte

en: EyeTV input
nl: EyeTV invoer

en: EyeTV is not launched
nl: EyeTV is niet gestart

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
nl: EyeTV programmanummer, of gebruik 0 voor het laatst gebruikte kanaal, -1 voor S-Video invoer, -2 voor Composite invoer

en: FDK-AAC Audio encoder
nl: FDK-AAC audio-encoder

en: FEC code rate
nl: FEC-coderate

en: FFT window
nl: FFT-venster

en: FFmpeg audio/video decoder
nl: FFmpeg audio-/videodecoder

en: FFmpeg audio/video encoder
nl: FFmpeg audio-/video-encoder

en: FFmpeg post processing filter chains
nl: FFmper nabewerkingfilterketens

en: FIFO which will be read for commands
nl: FIFO die voor commando's wordt gelezen

en: FIFO which will be written to for responses
nl: FIFO die voor antwoorden wordt geschreven

en: FLAC demuxer
nl: FLAC-demuxer

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
nl: FLAC is een lossless audio codec (bruikbaar met OGG en RAW)

en: FM radio
nl: FM-radio

en: FOURCC code of raw input format
nl: FOURCC-code voor raw invoerformaat

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
nl: FOURCC-code van het raw invoerformaat. Dit is een regel van vier tekens.

en: FTP account
nl: FTP-account

en: FTP input
nl: FTP-invoer

en: FTP password
nl: FTP-wachtwoord

en: FTP upload output
nl: FTP-uploaduitvoer

en: FTP user name
nl: FTP-gebruikersnaam

en: Failed to open "%s" for writing
nl: Het openen van "%s" om te schrijven is mislukt

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
nl: Kon afspelen van Blu-ray niet starten. Probeer het zonder menu-ondersteuning.

en: Fake TTY
nl: TTY simuleren

en: Fallback to placeholder stream when out of data
nl: Vangnet naar plaatshouderstream als de gegevens op zijn

en: Faroese
nl: Faroees

en: Fast
nl: Snel

en: Fast bilinear
nl: Snel bilineair

en: Fast seek
nl: Snelzoeken

en: Faster
nl: Sneller

en: Faster (fine)
nl: Sneller (fijn)

en: Favor speed over precision while seeking
nl: Voorkeur voor snelheid boven precisie bij zoeken

en: Features
nl: Functies

en: Feed URLs
nl: Feed URL's

en: Feed images
nl: Feed-afbeeldingen

en: Feedback gain
nl: Feedback-versterking

en: Fetch Meta Data
nl: Metagegevens ophalen

en: Fetch artwork using lua scripts
nl: Haal illustraties op door lua scripts te gebruiken

en: Fetch meta data using lua scripts
nl: Haal metagegevens met lua scripts op

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
nl: Veldcodering is waar geïnterlacete velden in tegenstelling tot een pseudo-progressief beeld apart gecodeerd worden

en: Fijian
nl: Fijisch

en: File
nl: Bestand

en: File Format:
nl: Bestandsformaat:

en: File Selection
nl: Bestandselectie

en: File Size
nl: Bestandsgrootte

en: File associations
nl: Bestandstoewijzingen

en: File audio output
nl: Audio bestandsuitvoer

en: File caching (ms)
nl: Bestandsbuffergrootte (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
nl: Bestand dat de 16 bytes encryptiesleutel bevat

en: File corrupted
nl: Bestand beschadigd

en: File could not be verified
nl: Bestand kon niet gecontroleerd worden

en: File dumper
nl: Bestandsdumper

en: File extensions association
nl: Bestandstoewijzingen

en: File input
nl: Bestandsinvoer

en: File is read when segment starts and is assumet to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
nl: Bestand is gelezen wanneer segment start, en wordt verondersteld in formaat te zijn: sleutel-uri\nsleutelbestand. Bestand wordt gelezen bij het openen van het segment, en waarden worden gebruikt op dat segment.

en: File logging
nl: Bestandslogging

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: File names:
nl: Bestandsnamen:

en: File not verifiable
nl: Bestand niet verifieerbaar

en: File reading failed
nl: Lezen van bestand mislukt

en: File stream output
nl: Bestandsstreamuitvoer

en: File that will be used to configure the projectM module.
nl: Bestand dat gebruikt zal worden om de projectM module te configureren.

en: File to read the marquee text from.
nl: Bestand om marquee-tekst uit te lezen.

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
nl: Bestand waar audiosamples naartoe geschreven moeten worden. ("-" voor stdout)

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
nl: Bestand waar vlc sleutel-uri en sleutelbestand-locatie leest

en: File/Directory
nl: Bestand/Map

en: File/Folder
nl: Bestand/Map

en: Filebrowser starting point
nl: Beginpunt bestandenkiezer

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Filename for 2 pass stats file
nl: Bestandsnaam voor 2-pass-statistiekbestand

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
nl: Bestandsnaam voor het 2-pass statistiekenbestand bij multi-pass codering

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
nl: Bestandsnaam voor streamhulp-instellingen voor doel, doel=bind+'/'+pad, doel-parameter overschrijft dit

en: Filename for the font you want to use
nl: Bestandsnaam voor het lettertype dat u wilt gebruiken

en: Filename of AtmoWin*.exe
nl: Bestandsnaam van AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
nl: Prefix bestandsnaam

en: Filename to look for album art in current directory
nl: Bestandsnaam om naar albumhoes in huidige map te zoeken

en: Files
nl: Bestanden

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
nl: Bestanden met deze extensies zullen niet aan de afspeellijst toegevoegd worden als een map wordt geopend.
    Dit is handig als u mappen toe wilt voegen die bijvoorbeeld afspeellijsten bevatten. Gebruik een komma-gescheiden lijst met extensies.

en: Film Grain
nl: Filmkorrel

en: Filter Smoothness
nl: Filtergladheid

en: Filter length (ms)
nl: Filterlengte (ms)

en: Filter smoothness (%)
nl: Filtergladheid (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
nl: Filter het geluid tweemaal. Dit geeft een meer intens effect.

en: Filter threshold
nl: Filterdrempel

en: Filter threshold (%)
nl: Filterdrempel (%)

en: Find meta data using audio fingerprinting
nl: Metadata zoeken door gebruik te maken van audio-fingerprinting

en: Find more addons online
nl: Online meer addons zoeken

en: Find: %s
nl: Zoeken: %s

en: Finish
nl: Voltooien

en: Finnish
nl: Fins

en: First Entry Point
nl: Eerste ingangspunt

en: First Play
nl: Eerste voorstelling

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
nl: Eerste parameter geeft aan of RD aan (subme>=6) of uit staat.
    Tweede parameter bepaalt of Trellis in de psychovisuele optimalisatie gebruikt wordt, standaard uit

en: Fit to Screen
nl: Passend op scherm

en: Fix HDTV height
nl: HDTV-hoogte repareren

en: Fix when necessary
nl: Repareren indien nodig

en: Fixed quantizer scale
nl: Vaste quantisatieschaal

en: Fixing AVI Index...
nl: Avi-index repareren...

en: Flac audio decoder
nl: Flac audiodecoder

en: Flac audio encoder
nl: Flac audio-encoder

en: Flac audio packetizer
nl: Flac audiopacketizer

en: Flat
nl: Normaal

en: Flat Button
nl: Platte knop

en: Flip horizontally
nl: Horizontaal spiegelen

en: Flip the picture horizontally.
nl: Horizontaal spiegelen.

en: Flip the picture vertically.
nl: Verticaal spiegelen.

en: Flip vertically
nl: Verticaal spiegelen

en: Float on Top
nl: Altijd boven

en: Folder
nl: Map

en: Folder meta data
nl: Map metagegevens

en: Folk-Rock
nl: Rock-rock

en: Follow the mouse
nl: Volg de muis

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
nl: Volg de muis bij opname van een subscherm.

en: Font
nl: Lettertype

en: Font Properties
nl: Teksteigenschappen

en: Font color
nl: Tekstkleur

en: Font family for the font you want to use
nl: Lettertypefamilie van het lettertype dat u wilt gebruiken

en: Font file for the font you want to use
nl: Lettertypebestand van het lettertype dat u wilt gebruiken

en: Font menu
nl: Lettertype menu

en: Font size
nl: Tekstgrootte

en: Font size in pixels
nl: Tekstgrootte in pixels

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
nl: Tekstgrootte, in pixels. Standaard is -1 (gebruik standaard tekstgrootte).

en: Font size, pixels
nl: Lettergrootte, pixels

en: Font used for the menus
nl: Lettertype voor gebruik in menu's

en: Font used for the titles
nl: Lettertype om titels weer te geven

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I- frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
nl: Voor H.264 bepaalt IdrInterval het IDR-frame interval in termen van I-frames; als IdrInterval = 0, dan is elk I-frame een IDR-frame. Als IdrInterval = 1, dan is elk ander I-frame een IDR-frame, enzovoort. Voor MPEG2 bepaalt IdrInterval het 'sequence header'-interval in termen van I-frames. Als IdrInterval = N, dan voegt SDK de 'sequence header' vóór elk Nde I-frame in. Als IdrInterval = 0 (standaard), dan voegt SDK de 'sequence header' eenmaal aan het begin van de stream in.

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
nl: Definieer beeldschikking voor stereoscopische video's:
     0: schaakbord: pixels zijn wisselend van L en R
     1: kolomwisseling - L en R worden per kolom geïnterlinieerd
     2: rijwisseling - L en R worden per rij geïnterlinieerd
     3: naast elkaar - L aan de linkerkant, R aan de rechterkant
     4: boven elkaar - L bovenaan, R onderaan
     5: beeldwisseling - een weergave per beeld

en: Force Aspect Ratio
nl: Beeldverhouding forceren

en: Force Profile
nl: Profiel forceren

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
nl: Dwing een constante bitratecodering (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
nl: Forceer een specifieke codeerkwaliteit tussen 0.0 (hoog) en 50.0 (laag), i.p.v. een specifieke bitrate. Dit zal een VBR-stream produceren.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
nl: Forceer een strikte standaardtolerantie bij het coderen (geaccepteerde waarden: -2 tot 2).

en: Force bold
nl: Vet forceren

en: Force chroma (Use carefully)
nl: Chroma forceren (gebruik voorzichtig)

en: Force chroma. This is a four character string.
nl: Forceer chroma. Dit is een regel van vier tekens.

en: Force detection of Dolby Surround
nl: Detectie van Dolby Surround forceren

en: Force index creation
nl: Aanmaken van index forceren

en: Force interleaved method
nl: Interleave-methode forceren

en: Force multicast RTP via RTSP
nl: Forceer multicast RTP via RTSP

en: Force number of slices per frame
nl: Forceer aantal stukken per frame

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
nl: Forceer rechthoekige stukken en is overschreven door andere snij-opties

en: Force selection of all streams
nl: Selectie van alle streams forceren

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
nl: Forceer overslaan van beelden om decoderen te versnellen (-1=Geen, 0=Standaard, 1=B-beelden, 2=P-beelden, 3=B+P-beelden, 4=alle beelden).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
nl: Forceer overslaan van idct om decoderen van beeldtypes te versnellen (-1=Geen, 0=Standaard, 1=B-beelden, 2=P-beelden, 3=B+P-beelden, 4=alle beelden).

en: Force subtitle position
nl: Ondertitelpositie forceren

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
nl: Forceer de DirectShow video-invoer om een specifiek chromaformaat (bijv. I420 (standaard), RV24, etc.) te gebruiken

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
nl: Forceer de DirectShow video-invoer om een specifieke beeldsnelheid te gebruiken (bijv. 0 betekent standaard, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
nl: Forceer de SDL-weergave om een specifieke chromastructuur te gebruiken voor betere prestaties in plaats van de meest efficiënte.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
nl: Forceer het Video4Linux2 video-apparaat om een specifiek chromaformaat te gebruiken. (bijv. I420 of I422 voor ruwe afbeeldingen, MJPEG voor M-JPEG gecomprimeerde invoer) (Complete lijst: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
nl: Forceer de dummy video-uitvoer om beelden te creëren met een specifiek chroma formaat in plaats van te proberen de performance te verbeteren door de efficiëntste module te gebruiken.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
nl: De afstandbedieningsmodule forceren om stdin als TTY te gebruiken.

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
nl: Forceer het gebruik van het ingestelde aantal opeenvolgende B-beelden, behalve misschien vlak voor een I-beeld. Bereik 0 tot 2.

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
nl: Ondertitelformaat forceren. "Auto" betekent autodetectie en zou altijd moeten werken.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
nl: Forceert gebruik van een specifieke chroma. Gebruik YUVA als u van plan bent om de Alphamasker of Blauwscherm videofilter te gaan gebruiken.

en: Force update of this dialog's values
nl: Forceer verversing van waarden in dit dialoogvenster

en: Force use of a specific avformat muxer.
nl: Gebruik van een specifieke avformat-muxer forceren.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
nl: Forceer gebruik van een specifieke chroma voor uitvoer. Standaard is I420.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is RGB32.
nl: Forceer gebruik van een specifieke chroma voor uitvoer. Standaard is RGB32.

en: Force window style:
nl: Vensterstijl forceren:

en: Forced chroma
nl: Geforceerde chroma

en: Forces the audio language
nl: Audiotaal forceren

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
nl: Forceert de audiotaal in de uitvoermux. Drie-letterige ISO639 code. Standaard is 'eng'.

en: Form
nl: Formaat

en: Format
nl: Formaat

en: Format name
nl: Formaatnaam

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
nl: Formaat van de uitvoerafbeeldingen (png, jpg, ...).

en: Format time and date
nl: Opmaak tijd en datum

en: Format to use in the playlist's "author" field.
nl: Formaat om te gebruiken in het "auteur" veld van de afspeellijst.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
nl: Formaat om te gebruiken in het "titel" veld van de afspeellijst.

en: Formatted Subtitles
nl: Opgemaakte ondertitels

en: Forward
nl: Vooruit

en: Forward Cookies
nl: Cookies doorsturen

en: Forward Cookies across http redirections.
nl: Cookies over http omleidingen doorsturen.

en: Frame By Frame
nl: Beeld voor beeld

en: Frame buffer depth
nl: Diepte framebuffer

en: Frame buffer file
nl: Framebuffer-bestand

en: Frame buffer height
nl: Hoogte framebuffer

en: Frame buffer segment ID
nl: Segment-id van framebuffer

en: Frame buffer width
nl: Breedte framebuffer

en: Frame by frame
nl: Beeld voor beeld

en: Frame delay (ms)
nl: Venstervertraging (ms)

en: Frame packing
nl: Beeldschikking

en: Frame rate
nl: Beeldsnelheid

en: Frame rate of a video elementary stream
nl: Frame rate van een video elementaire stream

en: Frame rate of the elementary stream produced.
nl: Framerate van de elementaire stream verwerkt.

en: Frame size
nl: Beeldgrootte

en: Framebuffer device
nl: Beeldbufferapparaat

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
nl: Beeldbufferapparaat voor weergave (meestal /dev/fb0).

en: Framebuffer input
nl: Framebuffer-invoer

en: Framebuffer resolution to use
nl: Framebuffer resolutie om te gebruiken

en: Framebuffer uses hw acceleration
nl: Framebuffer gebruikt hw versnelling

en: Framecount to use on frametype lookahead
nl: Frametelling om te gebruiken bij vooruit zoeken op frametype

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
nl: Frametelling om bij frametype vooruit kijken. Huidige standaard kan synchronisatieproblemen veroorzaken bij niet-muxable uitvoer, zoals rtsp-uitvoer zonder ts-mux

en: Frames per Second
nl: Beelden per seconde

en: Freetype2 font renderer
nl: Freetype2-tekstweergave

en: Freeze
nl: Bevriezen

en: Freezing interactive video filter
nl: Bevriezen

en: French
nl: Frans

en: Freq 1 (Hz)
nl: Frequentie 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
nl: Frequentie 1 versterking (dB)

en: Freq 2 (Hz)
nl: Frequentie 2 (Hz)

en: Freq 2 gain (dB)
nl: Frequentie 2 versterking (dB)

en: Freq 3 (Hz)
nl: Frequentie 3 (Hz)

en: Freq 3 gain (dB)
nl: Frequentie 3 (dB)

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Frequency (Hz)
nl: Frequentie (Hz)

en: Frisian
nl: Fries

en: From
nl: Van

en: Full URL to put in index file
nl: Volledige url om in het indexbestand te zetten

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
nl: Volledige url om in het indexbestand te zetten. Gebruik #'s voor segmentnummers

en: Full Volume
nl: Volledig volume

en: Full bass
nl: Vol bass

en: Full bass and treble
nl: Vol bass en treble

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
nl: Volledig pad voor de afbeeldingsbestanden. Formaat is <afbeelding>[,<vertraging in ms>[,<alpha>]][;<afbeelding> [,<vertraging>[,<alpha>]]][;...]. Als u slechts een bestand heeft, geef dan gewoon de bestandsnaam in.

en: Full treble
nl: Vol treble

en: Fullscreen
nl: Schermvullend

en: Fullscreen Controller
nl: Schermvullende bediening

en: Fullscreen Video Device
nl: Schermvullend video-apparaat

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
nl: Muisgevoeligheid van bediening in volledig scherm

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
nl: Dekking van bedieningsvenster bij schermvullende modus tussen 0.1 en 1

en: Fullscreen video output
nl: Schermvullende video-uitvoer

en: G.711 decoder
nl: G.711-decoder

en: GLX extension for OpenGL
nl: GLX-extensie voor OpenGL

en: GNU TLS server
nl: GNU TLS-server

en: GNU TLS transport layer security
nl: GNU TLS transportlayer-veiligheid

en: GNU/Linux framebuffer video output
nl: GNU/Linux beeldbuffer video-uitvoer

en: GOP length
nl: GOP lengte

en: GOP structure
nl: GOP-structuur

en: GOP structure used to encode the video sequence
nl: GOP-structuur gebruikt om de videosequentie te coderen

en: GPU affinity
nl: GPU-affiniteit

en: GStreamer Based Decoder
nl: GStreamer-gebaseerde decoder

en: Gaelic (Scots)
nl: Gaelisch (Schots)

en: Gain
nl: Versterking

en: Gain control filter
nl: Versterkingsbediening

en: Gain multiplier
nl: Versterkingsvermenigvuldiger

en: Gain on Feedback loop
nl: Versterking op feedback-lus

en: Game
nl: Spellen

en: Game mode
nl: Spelmodus

en: Gamma (Blue) correction
nl: Gamma (Blauw) correctie

en: Gamma (Green) correction
nl: Gamma (Groen) correctie

en: Gamma (Red) correction
nl: Gamma (Rood) correctie

en: Gamma adjust.
nl: Gamma-regeling

en: Gangsta
nl: Gangster

en: Gathering stream output
nl: Verzamel stream uitvoer

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
nl: Gaussiaanse adaptive lowpassfilter

en: Gaussian Blur
nl: Gaussiaans vervagen

en: Gaussian Low Pass Filter
nl: Gaussiaanse lowpass-filter

en: Gaussian blur video filter
nl: Gaussiaans vervagen

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
nl: Gaussiaanse standaarddeviatie. Het wazig maken zal rekening houden met pixels tot 3*sigma ver in elke richting.

en: Gaussian's std deviation
nl: Gaussiaanse standaarddeviatie

en: General
nl: Algemeen

en: General Audio
nl: Algemene audio

en: General audio settings
nl: Algemene audio-instellingen

en: General input settings. Use with care...
nl: Algemene invoerinstellingen. Wees voorzichtig...

en: General playlist behaviour
nl: Algemeen afspeellijstgedrag

en: General settings for audio output modules.
nl: Algemene instellingen voor audio-uitvoermodules.

en: General settings for video output modules.
nl: Algemene instellingen voor video-uitvoermodules.

en: General stream output settings
nl: Algemene streamuitvoerinstellingen

en: General video settings
nl: Algemene video-instellingen

en: Generate IV instead using segment-number as IV
nl: IV genereren in plaats van segmentnummer te gebruiken als IV

en: Generate access unit delimiter NAL units.
nl: Genereer toegangsmodule-scheidingsteken NAL-units.

en: Generated stream output string
nl: Gegenereerde stream-uitvoerregel

en: Generic
nl: Algemeen

en: Genre description
nl: Genrebeschrijving

en: Genre metadata
nl: Genre-metadata

en: Genre of the content.
nl: Genre van de inhoud.

en: Geometry
nl: Geometrie

en: Georgian
nl: Georgisch

en: German
nl: Duits

en: Gestures
nl: Muisbewegingen

en: Get function
nl: Sluitfunctie

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
nl: Geeft video een warmere tint door sepia-effect toe te passen

en: Global
nl: Globaal

en: Global Hotkeys
nl: Globale sneltoetsen

en: Global Hotkeys interface
nl: Globale sneltoetseninterface

en: Global gain
nl: Algemene versterking

en: GnomeVFS input
nl: GnomeVFS invoer

en: Go to Time
nl: Naar tijdstip gaan

en: Go to the DVD menu
nl: Naar het dvd-menu gaan

en: Go to time
nl: Naar tijdstip gaan

en: Go!
nl: Gaan!

en: Google Video
nl: Google video

en: Google Video Playlist importer
nl: Google Video-afspeellijst importer

en: Goom animation speed
nl: Animatiesnelheid Goom

en: Goom display height
nl: Hoogte Goom-weergave

en: Goom display width
nl: Breedte Goom-weergave

en: Goom effect
nl: Goom-effect

en: Gradfun video filter
nl: Gradfun

en: Gradient
nl: Gradiënt

en: Gradient bitmap searchpath
nl: Zoekpad gradiëntbitmap

en: Gradient image type
nl: Gradiëntafbeeldingstype

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
nl: Gradiëntafbeeldingstype (0 of 1). 0 zal het beeld naar wit omzetten, terwijl 1 kleuren zal behouden.

en: Gradient threshold
nl: Gradiëntdrempel

en: Gradient video filter
nl: Gradiënt

en: Grain
nl: Korrel

en: Grain video filter
nl: Korrel

en: Grass green
nl: Groen

en: Gray
nl: Grijs

en: Grayscale video output
nl: Video-uitvoer in grijswaarden

en: Greek (ISO 8859-7)
nl: Grieks (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
nl: Grieks (Windows-1253)

en: Greek, Modern
nl: Grieks, modern

en: Green
nl: Groen

en: Green component of the pause color
nl: Groen-component van de pauzekleur

en: Green component of the shutdown color
nl: Groen-component van de afsluitkleur

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
nl: Groene waarde van puur wit op uw LED-stripes.

en: Greenlandic, Kalaallisut
nl: Groenlandse, Kalaallisut

en: Group
nl: Groep

en: Group of Picture Reference Distance
nl: Referentie-afstand beeldgroep

en: Group of Picture size
nl: Grootte van beeldgroep

en: Group packets
nl: Groepeer pakketten

en: Grouping
nl: Groep

en: Growl Notification Plugin
nl: Growl meldingsplugin

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
nl: H.262-/MPEG-2-encoder (x262)

en: H.264 level
nl: H.264-niveau

en: H.264 profile
nl: H.264-profiel

en: H.265/HEVC encoder (x265)
nl: H.265-/HEVC-encoder (x265)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
nl: H263 is een videocodec geoptimaliseerd voor videoconferentie (lage snelheden, bruikbaar met MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
nl: H264 is een nieuwe video codec (bruikbaar met MPEG TS en MP4)

en: H264 video demuxer
nl: H264-videodemuxer

en: HAL AudioUnit output
nl: HAL AudioUnit-uitvoer

en: HD DVD
nl: HD-dvd

en: HD-SDI Input
nl: HD-SDI invoer

en: HEVC/H.265 video demuxer
nl: HEVC/H.265-videodemuxer

en: HH'H':mm'm':ss's'.zzz
nl: HH'h':mm'm':ss's'.zzz

en: HLSL File
nl: HLSL-bestand

en: HQ Denoiser 3D
nl: HQ ruisverwijdering 3D

en: HRD-timing information
nl: HRD-timing informatie

en: HTML playlist
nl: HTML-afspeellijst

en: HTML playlist export
nl: Html-afspeellijst exporteren

en: HTTP (default)
nl: HTTP (standaard)

en: HTTP Announcement
nl: HTTP aankondiging

en: HTTP Live streaming output
nl: HTTP live streaming uitvoer

en: HTTP authentication
nl: HTTP-authenticatie

en: HTTP input
nl: HTTP-invoer

en: HTTP proxy
nl: HTTP-proxy

en: HTTP proxy password
nl: HTTP-proxy wachtwoord

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
nl: HTTP-proxy om te gebruiken. Moet in het formaat http://[gebruiker@]mijnproxy.mijndomein:mijnpoort/ zijn; indien leeg zal de http_proxy omgevingsvariabele geprobeerd worden.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
nl: HTTP-proxy om te gebruiken moet in het formaat http://[gebruiker[:wachtwoord]@]mijnproxy.mijndomein:mijnpoort/ zijn; indien leeg zal de http_proxy omgevingsvariabele geprobeerd worden.

en: HTTP referer value
nl: HTTP-verwijzingswaarde

en: HTTP server address
nl: HTTP-serveradres

en: HTTP server port
nl: HTTP-serverpoort

en: HTTP stream output
nl: HTTP-streamuitvoer

en: HTTP tunnel port
nl: HTTP tunnel poort

en: HTTP/TLS Certificate Authority
nl: HTTP/TLS-certificeringsinstantie

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
nl: HTTP/TLS-Certificate revocation list

en: HTTP/TLS server certificate
nl: HTTP/TLS-server certificaat

en: HTTP/TLS server private key
nl: HTTP/TLS-server private sleutel

en: HTTPS server port
nl: HTTPS-serverpoort

en: Haar cascade filename
nl: Haar-cascadebestandsnaam

en: Half Size
nl: Halve grootte

en: Handling mode for stereo streams
nl: Verwerkingsmodus voor stereo-streams

en: Hard Rock
nl: Hard rock

en: Hardware Acceleration
nl: Hardwareversnelling

en: Hardware decoding
nl: Hardwaredecodering

en: Hardware-accelerated decoding
nl: Hardware-versnelde decodering

en: Headphone effect
nl: Koptelefoon-effect

en: Headphone surround effect
nl: Koptelefoon surround-effect

en: Headphone virtual spatialization effect
nl: Koptelefoon virtuele spatialisatie-effect

en: Headphone virtualization
nl: Koptelefoon virtualizatie

en: Headphones
nl: Koptelefoon

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hebrew (ISO 8859-8)
nl: Hebreeuws (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
nl: Hebreeuws (Windows-1255)

en: Height
nl: Hoogte

en: Height in pixels of the border between miniatures.
nl: Hoogte in pixels van de rand tussen miniaturen.

en: Height of video or subtitle elementary streams
nl: Hoogte van elementaire video- of ondertitelstreams

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
nl: Helpt om de video-uitvoer en de lichteffecten synchroon te houden. Waarden rond de 20 ms zouden moeten werken.

en: Hide / Show Library
nl: Bibliotheek weergeven/verbergen

en: Hide / Show Viewer
nl: Viewer weergeven/verbergen

en: Hide Details
nl: Details verbergen

en: Hide Others
nl: Andere verbergen

en: Hide VLC
nl: VLC verbergen

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
nl: Cursor en bediening volledig scherm verbergen na x milliseconden

en: Hide future errors
nl: Toekomstige fouten verbergen

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
nl: Muisaanwijzer en bediening volledig scherm na n milliseconden verbergen.

en: Hide no user action dialogs
nl:  Geen gebruikersactie dialogen verbergen

en: Hide the interface and pause playback.
nl: Interface verbergen en afspelen pauzeren.

en: Hierarchy mode
nl: Hiërarchie-modus

en: High
nl: Hoog

en: High LNB voltage
nl: Hoog LNB voltage

en: High Quality 3D Denoiser filter
nl: Hogekwaliteits-3D-ruisverwijdering

en: High freq (Hz)
nl: Hoge frequentie (Hz)

en: High freq gain (dB)
nl: Hoge frequentie versterking (dB)

en: High latency
nl: Hoge latentietijd

en: High priority
nl: Hoge prioriteit

en: High quality scaling level
nl: Hoge kwaliteit schaalniveau

en: High-priority code rate
nl: Hoge prioriteit coderate

en: Higher Latency
nl: Hogere latentietijd

en: Higher latency
nl: Hogere latentietijd

en: Higher value implies more prefiltering
nl: Hogere waarde is meer prefilteren

en: Highest
nl: Hoogste

en: Highest Latency
nl: Hoogste latentietijd

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
nl: Hongkong aanvulling (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
nl: Hoplimiet (TTL)

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Horizontal (18V)
nl: Horizontaal (18V)

en: Horizontal flip
nl: Horizontaal spiegelen

en: Horizontal slices per frame
nl: Horizontale stukken per frame

en: Host Computer
nl: Gastcomputer

en: Hostname or IP address of target device
nl: Hostnaam of IP adres van doelapparaat.

en: Hot keys
nl: Sneltoetsen

en: Hotkey
nl: Sneltoets

en: Hotkey change
nl: Sneltoets-wijziging

en: Hotkeys
nl: Sneltoetsen

en: Hotkeys management interface
nl: Sneltoetsbeheersinterface

en: Hotkeys settings
nl: Sneltoetsen

en: Hough
nl: Hough-transformatie

en: Hours / Minutes / Seconds:
nl: Uren / minuten / seconden:

en: How AQ distributes bits
nl: Hoe AQ bits spreidt

en: How long the notification will be displayed
nl: Hoe lang de melding weergegeven wordt

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
nl: Hoe lang er gewacht moet worden voordat een bron verlopen is.

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
nl: Hoe veel AtmoLight kanalen moeten met dat DMX apparaat geemuleerd worden

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
nl: Hoeveel verschillende actieve RTP-bronnen gelijktijdig toegestaan zijn.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
nl: Hoe vaak de scherminhoud per seconde ververst moet worden.

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
nl: Hoeveel een kleur veranderd moet worden bij een directe kleurverandering.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
nl: Hoe aanwezig het gekozen teksteffect moet zijn (afhankelijk van het effect).

en: Http Live Streaming stream filter
nl: Http live streaming streamfilter

en: Hue
nl: Tint

en: Hue or color balance.
nl: Tint of kleurbalans.

en: Hue windowing
nl: Tint-venstering

en: Humour
nl: Humor

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hurry up
nl: Opschieten

en: I quantization factor
nl: I quantisatiefactor

en: I&mport
nl: I&mporteren

en: I-frame only sequence
nl: I-frame louter opeenvolging

en: I420 - first plane is greyscale
nl: I420 - eerste vlak is grijswaarden

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nl: I420,IYUV,YV12 naar RGB,RV15,RV16,RV24,RV32 conversies

en: ID Offset
nl: ID-verschuiving

en: IDR interval
nl: IDR-interval

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
nl: IIDC digitale camera (FireWire) invoer

en: IP Address
nl: IP-adres

en: ISDB-T reception parameters
nl: ISDB-T ontvangstparameters

en: IceCAST output
nl: IceCAST-uitvoer

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Icons
nl: Iconen

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
nl: Als vcd met afspeelbediening gemaakt is, gebruik het. Anders spelen we de nummers af.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
nl: Als automatische verbinding ingeschakeld is, kunnen alleen JACK-clients waarvan de namen overeenkomen met deze reguliere expressie verbinding maken.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
nl: Indien actief en als vorming is opgegeven, zal de TS-muxer randen plaatsen aan het eind van I-beelden. In dat geval zal de opgegeven vormingsduur opgegeven een ergste geval zijn als er geen referentiebeeld beschikbaar is. Dit verhoogt de efficientie van het vormingsalgoritme, omdat I-beelden meestal de grootste beelden in een stream zijn.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
nl: Indien actief zal het wisselen tussen plaatshouder en de normale stream alleen plaatsvinden op I-beelden. Dit voorkomt onjuistheden bij streamwisselen ten koste van een kleine vertraging, afhankelijk van de frequentie van I-beelden in de streams.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
nl: Indien actief, zal deze optie automatisch de geluidsuitgang verbinden met de eerst gevonden schrijfbare JACK-clients.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
nl: Indien actief, zal de video aangevuld worden zodat het in het canvas past na schaling. Anders zal de video bijgesneden worden zodat het in het canvas past na schaling.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
nl: Als de afbeelding niet leeg is en image-decode is waar, zal ze geconverteerd worden naar het opgegeven chroma.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
nl: Indien niet-nul, dan geeft dit aanvullende debuginformatie.

en: If nothing appears, check your internet connection.
nl: Als niets verschijnt, controleer uw internetverbinding.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
nl: Als een wachtende audiocommunicatie gedetecteerd wordt, zal het afspelen automatisch gepauzeerd worden.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
nl: Indien waar, zal de bridge alle invoer elementaire streams weggooien tenzij het geen gegevens ontvangt van een andere bridge-in. Dit kan gebruikt worden om een plaatshouderstream te configureren als de echte bron ontbreekt. Bron en plaatshouderstreams moeten hetzelfde formaat hebben.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
nl: Indien actief, is de lengte van de zoekbalk gelijk aan het nummer in plaats van de lengte van een onderdeel.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
nl: Zal indien opgegeven de afbeelding gebruiken om de muiscursor te tekenen op de opname.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
nl: Als de adapter meerdere onafhankelijke tuner-apparaten voorziet, moet het apparaatnummer geselecteerd worden. Nummering begint vanaf nul.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
nl: Als de gemiddelde energie over de laatste N buffers hoger dan deze waarde is, zal het volume genormaliseerd worden. Deze waarde is een positief kommagetal. Waarden tussen 0.5 en 10 zijn zinvol.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
nl: Als de kabels tussen de low noise block-downconverter van de satelliet en de ontvanger lang zijn, kan een hoger voltage vereist zijn.
    Niet alle ontvangers ondersteunen dit.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
nl: Als de demodulator spectrale inversien niet correct kan detecteren, moet hij manueel geconfigureerd worden.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
nl: Als het bestand reeds bestaat, zal het overschreven worden.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
nl: Als het bestand reeds bestaat zal het niet overschreven worden.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
nl: Als de satellietontvanger verbonden is met meerdere low noise block-downconverters (LNB) via een DiSEqC 1.0 switch, kan de correcte LNB (1 tot 4) geselecteerd worden. Als er geen switch is, moet deze parameter 0 zijn.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
nl: Als de satellietontvanger verbonden is met meerdere low noise block-downconverters (LNB) via cascade gevormd met een een DiSEqC 1.0 ongecommitteerde switch en DiSEqC 1.0 gecommitteerde switch, kan de correcte ongecommitteerde LNB (1 tot 4) geselecteerd worden. Als er geen ongecommitteerde switch is, moet deze parameter 0 zijn.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
nl: Als de satelliet-transmissiefrequentie de switchfrequentie overschrijdt, zal de hoge oscillatorfrequentie gebruikt worden als referentie. Bovendien zal de automatische continue 22 kHz-toon verzonden worden.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
nl: Als er meer dan een digitale-uitzendingsadapter is, moet het adapternummer geselecteerd worden. Nummering begint vanaf nul.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
nl: Als deze optie ingeschakeld is, zal VLC de donkere interface-stijl gebruiken. Anders wordt de grijze interface-stijl gebruikt.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
nl: Als deze optie actief is, zal de uitvoer van SAP multicastadressen gecontroleerd worden. Dit is nodig als u aanmeldingen op de MBone wilt maken.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
nl: Als dit veld leeg is, dan heeft u verschillende
    waarden voor dvd, vcd en CDDA.
    U kunt een unieke definiëren of ze individueel in 
    de geavanceerde instellingen instellen.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
nl: Als u een multicast stream wilt openen, voer het IP adres in die door de stream provider aan u gegeven is. In unicast modus, zal VLC automatisch het IP adres van uw systeem gebruiken.
    
    Om een stream met een ander protocol te openen, druk gewoon op Annuleren om dit blad te sluiten.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
nl: Als uw HTTP-proxy een wachtwoord nodig heeft, stel dat hier in.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
nl: Als uw klembord een geldige URL of het
    pad naar een bestand op uw computer bevat,
    zal deze automatisch geselecteerd worden.

en: Ignore
nl: Negeren

en: Ignore keyboard volume buttons.
nl: Volumeknoppen op het toetsenbord negeren.

en: Ignore subtitle flag
nl: Negeer ondertitelvlag

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
nl: Negeer de ondertitelvlag, probeer dit als uw ondertitels niet verschijnen.

en: Ignored extensions
nl: Genegeerde extensies

en: Illuminate the room with this color on pause
nl: Verlicht de ruimte met deze kleur tijdens pauze

en: Illuminate the room with this color on shutdown
nl: Verlicht de ruimte met deze kleur tijdens afsluiten

en: Image
nl: Afbeelding

en: Image Adjust
nl: Beeldeigenschappen

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
nl: Afbeeldingen (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
nl: Beeldeigenschappen

en: Image brightness (0-2)
nl: Helderheid van het beeld (0-2)

en: Image chroma
nl: Afbeeldingschroma

en: Image contrast (0-2)
nl: Contrast van het beeld (0-2)

en: Image demuxer
nl: Afbeelding-demuxer

en: Image format
nl: Afbeeldingsformaat

en: Image format (default RGB)
nl: Afbeelding sformaat (standaard RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
nl: Afbeeldingsformaat voor het opslaan van de video-momentopnamen.

en: Image gamma (0-10)
nl: Gamma correctie op het beeld (0-10)

en: Image height
nl: Beeldhoogte

en: Image hue (0-360)
nl: Tint van het beeld (0-360)

en: Image mask
nl: Afbeeldingsmasker

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
nl: Afbeeldingsmasker. Pixels met een hogere alphawaarde dan 50% worden gewist.

en: Image properties filter
nl: Beeldeigenschappen

en: Image quality
nl: Beeldkwaliteit

en: Image quality 1 to 9 (max)
nl: Beeldkwaliteit 1 tot 9 (max)

en: Image saturation (0-3)
nl: Kleurverzadiging van het beeld (0-3)

en: Image to be blended onto
nl: Afbeelding waarmee gemengd moet worden

en: Image wall
nl: Videomuur

en: Image which will be blended
nl: Afbeelding die gemengd zal worden

en: Image width
nl: Beeldbreedte

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
nl: In een multimonitorconfiguratie kan de Windows-apparaatnaam van het beeldscherm waarop u de video wilt zien opgegeven worden. Bijvoorbeeld: "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
nl: Houd het scherm waar geen video afgespeeld wordt zwart in schermvullende modus.

en: In order to stream, a valid destination address is required.
nl: Om te streamen is een geldig bestemmingsadres vereist.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
nl: In dit interval wordt een update van VNC gevraagd, standaard elke 300 ms.

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
nl: Op deze pagina kunnen een aantal aanvullende parameters voor streamen ingesteld worden.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
nl: Op deze pagina kunnen een aantal aanvullende parameters voor transcoderen ingesteld worden.

en: Include subtitles
nl: Indertitels toevoegen

en: Increase
nl: Verhogen

en: Increase Volume
nl: Volume verhogen

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
nl: Versterking vermeerderen of verminderen (standaard 1.0)

en: Increase scale factor
nl: Schaalfactor vergroten

en: Increase the priority of the process
nl: Prioriteit van het proces verhogen

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
nl: Het verhogen van de prioriteit van het proces verbetert zeer waarschijnlijk de prestaties van VLC omdat het niet zo snel gestoord zal worden door andere applicaties die anders teveel processorkracht zouden gebruiken.
    Maar onder bepaalde omstandigheden (bugs) kan VLC de volledige processor in beslag nemen en de computer erg traag maken. Herstarten van de computer kan noodzakelijk zijn.

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
nl: Verhogen van deze waarde geeft een kleur die meer afhangt van de rand van het beeld.

en: Index file
nl: Indexbestand

en: Index interval
nl: Index-interval

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
nl: Index van scherm (1, 2, 3, ...). Alternatief voor scherm-ID

en: Index size ratio
nl: Index-formaatverhouding

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
nl: Weergavetijd van individuele afbeelding van 0 - 60000 ms.

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Influence (bias) B-frames usage
nl: Beïnvloed (bias) gebruik B-beelden

en: Information
nl: Informatie

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
nl: Informatie over waarvan uw media of stream gemaakt is.
    Muxer, ondertitels, audio- en videocodecs worden weergegeven.

en: Information...
nl: Informatie...

en: Infrared
nl: Infrarood

en: Infrared remote control interface
nl: infrarood afstandsbediening

en: Inhibit the power management daemon during playback
nl: Energiebeheerdaemon uitschakelen tijdens het afspelen

en: Inhibits power suspend and session idle timeout.
nl: Verhindert slaapstand en session idle timeout.

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
nl: Schakel de energiebeheerdaemon uit tijdens het afspelen om te voorkomen dat de computer in slaapstand gezet wordt doordat er geen activiteit plaatsvindt.

en: Initial VBV buffer occupancy
nl: Initiële VBV bufferbezetting

en: Initializing
nl: Initialiseren

en: Input
nl: Invoer

en: Input & Codec Settings
nl: Instellingen voor invoer en codecs

en: Input & Codecs Settings
nl: Instellingen voor invoer en codecs

en: Input / Codecs
nl: Invoer / codecs

en: Input Devices
nl: Invoerapparaten

en: Input FIFO
nl: Invoer FIFO

en: Input bitrate
nl: Invoerbitrate

en: Input card to use
nl: Te gebruiken invoerkaart

en: Input has changed
nl: Invoer is veranderd

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
nl: Invoer is veranderd, niet in staat om bladwijzer op te slaan. Pauzeer het afspelen terwijl u bladwijzers bewerkt om er zeker van te zijn dat dezelfde invoer gebruikt wordt.

en: Input list
nl: Invoerlijst

en: Input media
nl: Invoermedia

en: Input of the card to use (see debug).
nl: Invoer van de kaart om te gebruiken (zie debug).

en: Input repetitions
nl: Invoerherhalingen

en: Input slave (experimental)
nl: Extra invoer (experimenteel)

en: Input stream
nl: Invoer stream

en: Input/Read
nl: Invoer/gelezen

en: Input:
nl: Invoer:

en: Insecure site
nl: Onveilige site

en: Insert Disc
nl: Schijf invoegen

en: Install
nl: Installeren

en: Install Windows Service
nl: Windows-dienst installeren

en: Install the Service and exit.
nl: Dienst installeren en afsluiten.

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
nl: Voeg een WAV-header toe aan het bestand in plaats van alleen de ruwe data te schrijven.

en: Instrumental
nl: Instrumentaal

en: Instrumental Pop
nl: Instrumentale pop

en: Instrumental Rock
nl: Instrumentale rock

en: Integer audio volume
nl: Integer geluidsvolume

en: Integer from -1 (no model) to 4.
nl: Integer van -1 (geen model) tot 4.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
nl: Geheel nummer identificatienummer voor deze elementaire stream. Dit wordt gebruikt om later de stream te "vinden".

en: Integer pixel motion estimation method
nl: Integer pixel bewegingsvoorspelling-methode

en: Integrate video in interface
nl: Video integreren in de interface

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
nl: Intel QuickSync Video-encoder voor MPEG4-Part10/MPEG2 (ook bekend als H.264/H.262)

en: Intensity
nl: Intensiteit

en: Intensity of sepia effect
nl: Intensiteit van het sepia-effect

en: Inter luma quantization deadzone
nl: Inter luma-quantisatie dode zone

en: Inter picture DWT filter
nl: Inter afbeelding DWT filter

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
nl: Inter-afbeeldingen kunne verwijzen naar vroegere of toekomstige afbeeldingen

en: Inter pictures refere to previous pictures only
nl: Inter-afbeeldingen verwijzen alleen naar vroegere afbeeldingen

en: Interactive Zoom
nl: Interactieve zoom

en: Interface Settings
nl: Instellingen gebruikersinterface

en: Interface interaction
nl: Interface-interactie

en: Interface module
nl: Interfacemodule

en: Interface style
nl: Interface-stijl

en: Interlaced encoding
nl: Geïnterlinieerd coderen

en: Interlaced mode
nl: Geïnterlinieerde modus

en: Interlaced motion estimation
nl: Geïnterlinieerde bewegingschatting

en: Interlingue
nl: Interlingua

en: Internal libavcodec codec name
nl: Interne libavcodec-codecnaam

en: Internal libavcodec format name
nl: Interne libavcodec formaatnaam

en: Internal stream record
nl: Intern stream record

en: Interval between appearance and disappearance
nl: Interval tussen verschijning en verdwijning

en: Interval between disappearance and appearance
nl: Interval tussen verdwijning en verschijning

en: Interval between two disappearances
nl: Interval tussen twee verdwijningen

en: Intra luma quantization deadzone
nl: Intra luma-quantisatie dode zone

en: Intra picture DWT filter
nl: Intra afbeelding DWT filter

en: Introduces a delay in the display of the stream.
nl: Introduceert een vertraging in de weergave van de stream.

en: Inupiaq
nl: Inupiak

en: Invalid combination
nl: Ongeldige combinatie

en: Invalid container format for HTTP streaming
nl: Ongeldig containerformaat voor http-streamen

en: Invalid selection
nl: Incorrecte selectie

en: Invalid signature
nl: Ongeldige ondertekening

en: Inverse telecine
nl: Omgekeerde telecine

en: Invert colors
nl: Kleuren omkeren

en: Invert video filter
nl: Inversie

en: Irish
nl: Iers

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
nl: Het is mogelijk om de invoerkloksynchronisatie voor real-time bronnen uit te schakelen. Gebruik dit als het afspelen van netwerkstreams heel erg stotterig is.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
nl: Hij lijkt erop dat uw FFMPEG (libavcodec) installatie de volgende encoder mist:
    %s.
    Als u niet weet hoe u dit moet oplossen, vraag ondersteuning van uw distributie.
    
    Dit is geen fout in VLC Media Player.
    Neem hierover geen contact met het VideoLAN project op.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
nl: Het was niet mogelijk om een cryptografische ondertekening voor het gedownloade bestand "%s" te downloaden, dus heeft VLC het verwijderd.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
nl: Het was niet mogelijk om veilig het gedownloade bestand "%s" te verifiëren, dus is het verwijderd.

en: Italian
nl: Italiaans

en: JACK Input
nl: JACK-invoer

en: JACK audio input
nl: JACK-audioinvoer

en: JACK audio output
nl: JACK audio-uitvoer

en: JPEG image decoder
nl: JPEG-afbeeldingsdecoder

en: JPEG image encoder
nl: JPEG-afbeeldingsencoder

en: Japanese
nl: Japans

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
nl: Japans (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
nl: Japans (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
nl: Japans unix (EUC-JP)

en: Javanese
nl: Javaans

en: Joint bidirectional motion refinement.
nl: Samengevoegde bidirectionele bewegingsverfijning.

en: Jump Bac&kward
nl: &Achteruit springen

en: Jump sizes
nl: Spronggrootte

en: Jump to Specific &Time
nl: Naar een specifiek &tijdstip gaan

en: Jump to Time
nl: Naar tijdstip springen

en: K Audio Interface audio output
nl: K Audio interface audio-uitvoer

en: K Video Acceleration video output
nl: K-videoversnelling video-uitvoer

en: KB
nl: kB

en: Kaiser window parameter
nl: Kaiser-venster-parameter

en: Kasenna MediaBase parser
nl: Kasenna MediaBase inlezer

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
nl: Kasenna servers gebruiken een oud en niet-standaard dialect van RTSP. Met deze parameter zal VLC dit dialect proberen, maar kan dan niet met normale RTSP servers verbinden.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
nl: Kate is een codec voor tekst- en afbeeldinggebaseerde overlays.
    De Tiger-weergavebibliotheek is nodig voor weergave van complexe Kate-streams, maar VLC kan zonder nog steeds statische tekst en afbeelding-gebaseerde ondertitels weergeven.
    Let op dat veranderingen in instellingen hier onder pas actief worden als een nieuwe stream afgespeeld wordt. Dit wordt hopelijk binnenkort opgelost.

en: Kate overlay decoder
nl: Kate-overlaydecoder

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
nl: Kate-streams staan tekstopmaak toe. VLC implementeert dit gedeeltelijk, maar u kunt ervoor kiezen om alle opmaak uit te schakelen. Dit heeft geen effect als weergave via Tiger ingeschakeld is.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
nl: Kate-streams kunnen met de Tiger-bibliotheek worden weergegeven. Dit uitschakelen zal alleen statische tekst en bitmap-gebaseerde streams weergeven.

en: Kate text subtitles packetizer
nl: Kate-tekst ondertitelpacketizer

en: Kazakh
nl: Kazachstaans

en: Keep Recent Items
nl: Recente items behouden

en: Keep aspect ratio
nl: Beeldverhouding behouden

en: Keep audio level between sessions
nl: Audioniveau tussen sessies behouden

en: Keep existing file
nl: Bestaand bestand behouden

en: Keep original audio track
nl: Origineel audiospoor behouden

en: Keep original size
nl: Originele grootte behouden

en: Keep original video track
nl: Origineel videospoor behouden

en: Keep some B-frames as references
nl: Behoud enkele B-beelden ter referentie

en: Keep stream output open
nl: Streamuitvoer openhouden

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
nl: Behoud de originele beeldverhouding bij het herschalen van mozaïek-elementen

en: Keep the original size of mosaic elements.
nl: Behoud de originele grootte van mozaïek-elementen.

en: Key events
nl: Toetsaanslagen

en: Key or combination:
nl: Toets of combinatie:

en: Key press events
nl: Toetsdrukgebeurtenissen

en: Key:
nl: Toets:

en: Keywords
nl: Sleutelwoorden

en: Khmer
nl: Cambodjaans

en: Kinyarwanda
nl: Kinyarwandees

en: Kirghiz
nl: Kirgizisch

en: Korean
nl: Koreaans

en: Korean (EUC-KR/CP949)
nl: Koreaans (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
nl: Koreaans (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
nl: Koerdisch

en: LIBRARY
nl: BIBLIOTHEEK

en: LOCAL NETWORK
nl: LOKAAL NETWERK

en: LZMA decompression
nl: LZMA-decompressie

en: Lang From Telx
nl: Taal van Telx

en: Language
nl: Taal

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
nl: Taal van het audiospoor dat u wilt gebruiken (gescheiden door komma's, twee- of drie-letterige landcode, u kunt 'none' gebruiken om te voorkomen dat op andere talen teruggevallen wordt).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
nl: Taal van de elementaire stream zoals beschreven in ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
nl: Taal van de menu's die u wilt gebruiken met dvd/BluRay (gescheiden door komma's, twee- of drieletterige landcode, u kunt 'any' gebruiken als noodoplossing).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
nl: Taal van het ondertitelspoor dat u wilt gebruiken (gescheiden door komma's, twee- of drie-letterige landcode, u kunt 'any' als noodoplossing gebruiken).

en: Lao
nl: Laotiaans

en: Large
nl: Groot

en: Large Hall
nl: Grote Zaal

en: Larger
nl: Groter

en: Last 60 seconds
nl: Laatste 60 seconden

en: Last Entry Point
nl: Laatste ingangspunt

en: Last audio device
nl: Laatste audio-apparaat

en: Last check on: %@
nl: Laatste controle op: %@

en: Last.fm username not set
nl: Last.fm gebruikersnaam is niet ingevuld

en: Latest
nl: Laatste

en: Latin
nl: Latijn

en: Latvian
nl: Lets

en: Launch EyeTV now
nl: Start EyeTV nu

en: Launching an update request...
nl: Update-aanvraag starten...

en: Layer A code rate
nl: Layer A coderate

en: Layer A modulation
nl: Layer A modulatie

en: Layer A segments count
nl: Aantal segmenten layer A

en: Layer B code rate
nl: Layer B coderate

en: Layer B modulation
nl: Layer B modulatie

en: Layer B segments count
nl: Aantal segmenten layer B

en: Layer C code rate
nl: Layer C coderate

en: Layer C modulation
nl: Layer C modulatie

en: Layer C segments count
nl: Aantal segmenten layer C

en: Leave Fullscreen
nl: Schermvullende modus verlaten

en: Left
nl: Links

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
nl: Linker coördinaat van de subscherm linkerbovenhoek.

en: Left to right/Top to bottom
nl: Links naar rechts/Boven naar beneden

en: Legacy RTSP VoD server
nl: Oude RTSP VoD-server

en: Length in milliseconds to output each stride
nl: Lengte in milliseconden om iedere schrijd in uit te voeren

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
nl: Lengte in milliseconden om voor een beste overlappositie te zoeken

en: Length of TS stream segments
nl: Lengte van TS-streamsegmenten

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
nl: Wachttijd (in ms) vóór het afbreken van gegevensontvangst.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
nl: Laat de video schalen zodat hij in het venster past of het scherm helemaal vult.

en: Letzeburgesch
nl: Letzeburgs

en: Level %i
nl: Niveau %i

en: Level of delayed signal
nl: Niveau van vertraagd signaal

en: Level of input signal
nl: Niveau van invoersignaal

en: Level of input signal of original channel.
nl: Niveau van invoersignaal van origineel kanaal.

en: LibNotify Notification Plugin
nl: LibNotify Meldingsplugin

en: Libtwolame audio encoder
nl: Libtwolame audio-encoder

en: License
nl: Licentie

en: Lime
nl: Limoen

en: Limit the size of each slice in bytes
nl: Beperk de grootte van elk stuk in bytes

en: Limit the size of each slice in macroblocks
nl: Beperk de grootte van elk stuk in macroblokken

en: Line 1:
nl: Regel 1:

en: Line 2:
nl: Regel 2:

en: Linear
nl: Lineair

en: Linear (fastest)
nl: Lineair (snelste)

en: Linear PCM audio decoder
nl: Lineaire PCM audiodecoder

en: Linear PCM audio encoder
nl: Lineaire PCM audio-encoder

en: Linear PCM audio packetizer
nl: Lineaire PCM audiopacketizer

en: Linguistic markup
nl: Taalkundige opmaak

en: List
nl: Lijst

en: List ID
nl: Lijst ID

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nl: Lijst van codecs die VLC in volgorde zal gebruiken. Bijvoorbeeld, 'dummy,a52' zal de dummy en a52 codecs eerst proberen voordat anderen geprobeerd worden.  Alleen geavanceerde gebruikers mogen deze optie aanpassen, aangezien dit het afspelen van alle streams onmogelijk kan maken.

en: List of revoked servers certificates
nl: Lijst van teruggeroepen servercertificaten

en: List of words separated by | to filter
nl: Lijst van woorden gescheiden door een | om te filteren

en: Listeners
nl: Luisteraars

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Live capture caching (ms)
nl: Buffergrootte live-opname (ms)

en: Live555 stream transport
nl: Live555 streamtransport

en: Load
nl: Laden

en: Load extensions on startup
nl: Extensies laden bij opstarten

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
nl: Laad dit ondertitelbestand. Forceert een bestand en kan gebruikt worden als autodectectie niet werkt.

en: Loading flowplayer...
nl: Flowplayer laden...

en: Local Network
nl: Lokaal netwerk

en: Local drives
nl: Lokale schijven

en: Local oscillator high frequency (kHz)
nl: Locale oscillator hoge frequentie (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
nl: Lokale oscillator laag-frequentie (Hz)

en: Local playback
nl: Lokaal afspelen

en: Locally collect statistics
nl: Lokaal statistieken verzamelen

en: Location
nl: Locatie

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
nl: Lokatie met een bestand die de SVG sjabloon voor automatische regelconversie bevat.

en: Location:
nl: Locatie:

en: Lock Aspect Ratio
nl: Beeldverhouding vastzetten

en: Log all VLC messages to a text file.
nl: Log alle VLC-meldingen in een tekstbestand.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
nl: Log alle VLC-meldingen in syslog (UNIX-systemen).

en: Log filename
nl: Log bestandsnaam

en: Log format
nl: Logboekformaat

en: Log to file
nl: Logboek naar bestand opslaan

en: Log to syslog
nl: Log in syslog

en: Logging
nl: Logboek

en: Login:pass
nl: Login:wachtwoord

en: Logo animation # of loops
nl: Aantal herhalingen van logo-animatie

en: Logo erase
nl: Logo wissen

en: Logo filenames
nl: Logo-bestandsnamen

en: Logo individual image time in ms
nl: Individuele beeldtijd van logo in ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
nl: Logo-dekkingswaarde (van 0 voor volledige transparantie tot 255 voor volledige dekking)

en: Logo position
nl: Logo-positie

en: Logo sub source
nl: Logo sub-bron

en: Logo video filter
nl: Logo

en: Long backwards jump
nl: Grote sprong achteruit

en: Long forward jump
nl: Grote sprong vooruit

en: Long jump length
nl: Grote spronglengte

en: Long jump length, in seconds.
nl: Grote spronglengte, in seconden.

en: Look and feel
nl: Uiterlijk en gebruik

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
nl: Ook zoeken naar ondertitelbestanden in deze mappen, als uw ondertitel niet teruggevonden werd in de huidige map.

en: Loop
nl: Alles blijven herhalen

en: Loop / Repeat
nl: Lus / herhalen

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
nl: Loop-filter AlphaC0- en beta-parameters alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
nl: Loop-filter AlphaC0- en beta-parameters. Bereik -6 tot 6 voor beide alpha- en beta-parameters. -6 betekent lichte filter, 6 betekent sterk.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
nl: Continu van punt A naar B herhalen
    Klik om punt A in te stellen

en: Loop from point A to point B continuously.
nl: Continu herhalen van punt A naar punt B.

en: Loop: %s
nl: Herhalen: %s

en: Lossless mode
nl: Lossless-modus

en: Lost
nl: Verloren

en: Lost buffers
nl: Verloren buffers

en: Lost frames
nl: Verloren frames

en: Loudness mode
nl: Loudness-modus

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
nl: Loudness-modus, ook gekend als bass boost.

en: Low
nl: Laag

en: Low Definition (360 lines)
nl: Lage definitie (360 lijnen)

en: Low Delay mode
nl: Lage delay-modus

en: Low Latency
nl: Lage latentietijd

en: Low Pass Filter
nl: Lowpass-filter

en: Low freq (Hz)
nl: Lage frequentie (Hz)

en: Low freq gain (dB)
nl: Lage frequentie versterking (dB)

en: Low latency
nl: Lage latentietijd

en: Low-frequency effects
nl: Lage frequentie-effecten

en: Low-priority code rate
nl: Lage-prioriteit code rate

en: Lowest
nl: Laagste

en: Lowest Latency
nl: Laagste latentietijd

en: Lowest latency
nl: Laagste latentietijd

en: Lua Art
nl: Lua-illustraties

en: Lua CLI
nl: Lua-CLI

en: Lua Extension
nl: Lua-extensie

en: Lua Meta Fetcher
nl: Lua-meta-ophaler

en: Lua Meta Reader
nl: Lua-meta-lezer

en: Lua Playlist
nl: Lua-afspeellijst

en: Lua Playlist Parser Interface
nl: Lua afspeellijstverwerkingsinterface

en: Lua SD Module
nl: Lua SD module

en: Lua interface
nl: Lua-interface

en: Lua interface configuration
nl: Lua-interfaceconfiguratie

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
nl: Lua-interfaceconfiguratieregel. Formaat is: '["<interface module naam>"] = { <optie> = <waarde>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
nl: Lua-interfacemodule om te laden

en: Lua interpreter
nl: Lua-interpreter

en: Luma bicubic / chroma bilinear
nl: Luma bikubisch / chroma bilineair

en: Luminance elimination
nl: Helderheid-eliminatie

en: Luminance masking
nl: Helderheidsmaskering

en: Lyrics
nl: Songteksten

en: M3U playlist
nl: M3U-afspeellijst

en: M3U playlist export
nl: M3U-afspeellijst exporteren

en: M3U playlist import
nl: M3U-afspeellijst importeren

en: M3U8 playlist
nl: M3U8-afspeellijst

en: M3U8 playlist export
nl: M3U8-afspeellijst exporteren

en: MIDI synthesis not set up
nl: MIDI synthese niet ingesteld

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
nl: MIME opgegeven door de server (automatisch gedetecteerd als niet opgegeven).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
nl: MJPEG bestaat uit een serie JPEG plaatjes (bruikbaar met MPEG TS, MPEG1, ASF en OGG)

en: MLP/TrueHD parser
nl: MLP/TrueHD verwerker

en: MMAL decoder
nl: MMAL-decoder

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
nl: MMAL-gebaseerde decoderplugin voor Raspberry Pi

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
nl: MMAL-gebaseerde vout-plugin voor Raspberry Pi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
nl: MMS streams kunnen diverse elementaire streams bevatten met verschillende bitrates. U kunt hier kiezen of u ze allemaal wilt selecteren.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nl: MMX I420,IYUV,YV12 naar RV15,RV16,RV24,RV32 conversies

en: MMX conversions from
nl: MMX conversies van

en: MOD demuxer (libmodplug)
nl: MOD-demuxer (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
nl: MP3 vaste punt audio-encoder

en: MP4 stream demuxer
nl: MP4-stream demuxer

en: MP4/MOV muxer
nl: MP4/MOV demuxer

en: MPEG 1 Format
nl: MPEG 1 Formaat

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
nl: MPEG Audio Layer 3 (bruikbaar met MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG en RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
nl: MPEG I/II videodecoder (gebruikt libmpeg2)

en: MPEG Video
nl: MPEG video

en: MPEG audio decoder
nl: MPEG audiodecoder

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
nl: MPEG audiolaag I/II/III decoder

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
nl: MPEG audiolaag I/II/III packetizer

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
nl: MPEG-1 Video codec (bruikbaar met MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG en RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
nl: MPEG-2 Video codec (bruikbaar met MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG en RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
nl: MPEG-4 Video codec (bruikbaar met MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG en RAW)

en: MPEG-I/II video demuxer
nl: MPEG-I/II-videodemuxer

en: MPEG-I/II video packetizer
nl: MPEG I/II videopacketizer

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
nl: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP-audio

en: MPEG4 quantization matrix
nl: MPEG4-quantisatiematrix

en: MTP Device
nl: MTP-apparaat

en: MTP devices
nl: MTP-apparaten

en: MTP input
nl: MTP-invoer

en: MTU of the network interface
nl: MTU van de netwerkinterface

en: MUX for RAW RTSP transport
nl: MUX voor RAW RTSP transport

en: MUX options
nl: MUX-opties

en: MY COMPUTER
nl: DEZE COMPUTER

en: Mac OS X OpenGL video output
nl: Mac OS X OpenGL video-uitvoer

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Magnification/Zoom
nl: Vergroting

en: Magnify
nl: Vergroten

en: Magnify/Zoom interactive video filter
nl: Vergroten/Zoom

en: Main Profile
nl: Hoofdprofiel

en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: Main Window...
nl: Hoofdvenster...

en: Main interfaces
nl: Hoofdinterface

en: Main interfaces settings
nl: Algemene interface-instellingen

en: Major channel
nl: Hoofdkanaal

en: Make a donation...
nl: Doneren...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
nl: Maak de server publiekelijk beschikbaar op de 'Yellow Pages' (lijst van streams) op de icecast/shoutcase website. Vereist de bitrate-informatie voor shoutcast. Vereist Ogg streamen voor icecast.

en: Malagasy
nl: Malagassisch

en: Malay
nl: Maleis

en: Malayalam
nl: Malayalaams

en: Maltese
nl: Maltees

en: Manage Streams
nl: Streams beheren

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
nl: Mapt het hardwarekanaal X naar logisch zone Y om verkeerde bedrading op te lossen :-)

en: Mark analyzed Pixels
nl: Geanalyseerde pixels markeren

en: Mark analyzed pixels
nl: Markeer geanalyseerde pixels

en: Maroon
nl: Kastanjebruin

en: Marquee
nl: Lichtkrant

en: Marquee display
nl: Lichtkrant weergave

en: Marquee position
nl: Lichtkrantpositie

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
nl: Weer te geven marquee-tekst. (Beschikbare formaatstrings: %Y = jaar, %m = maand, %d = dag, %H = uren, %M = minuten, %S = seconden, ...)

en: Mask
nl: Masker

en: Master server ip address
nl: IP adres van master server

en: Matroska stream demuxer
nl: Matroska-stream demuxer

en: Max QP
nl: Maximale QP

en: Max QP step
nl: Max QP stap

en: Max QP step between frames.
nl: Maximale QP stap tussen beelden.

en: Max length
nl: Maximumlengte

en: Max local bitrate
nl: Maximale lokale bitrate

en: Maximal bitrate
nl: Maximum bitrate

en: Maximal period
nl: Maximale periode

en: Maximal period of the noise grain in pixel
nl: Maximale periode van de ruiskorrel in pixels

en: Maximal volume level
nl: Maximaal volumeniveau

en: Maximum B (deprecated)
nl: Maximum B (verouderd)

en: Maximum Bitrate
nl: Maximale bitrate

en: Maximum GOP size
nl: Maximum GOP grootte

en: Maximum RTP sequence number dropout
nl: Maximale RTP-volgnummer uitval

en: Maximum RTP sequence number misordering
nl: Maximale verkeerde RTP-volgnummers

en: Maximum RTP sources
nl: Maximum RTP-bronnen

en: Maximum Volume displayed
nl: Maximaal volume weergegeven

en: Maximum bitrate
nl: Maximale bitrate

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
nl: Maximum bitrate in kbps bij coderen in constante-bitratemodus

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
nl: Maximum bitrate in kbps. Dit is handig voor streaming-toepassingen.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
nl: Maximum zoekafstand voor bewegingsschatting, gemeten van voorspelde positie(s). Standaard van 16 is goed genoeg voor meeste opnames, opnames met veel beweging kunnen voordeel halen uit instellingen tussen 24 en 32. Bereik 0 tot 64.

en: Maximum encoding bitrate
nl: Maximum codeer-bitrate

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
nl: Maximaal te gebruiken beeldsnelheid (0 = ongelimiteerd)

en: Maximum level
nl: Maximaal niveau

en: Maximum motion vector length
nl: Maximum bewegingsvectorlengte

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
nl: Maximum motion-vectorlengte in pixels. -1 is automatisch, gebaseerd op niveau.

en: Maximum motion vector search range
nl: Maximale bewegingsvector-zoekbereik

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
nl: Maximum aantal tekens om op het scherm weer te geven.

en: Maximum number of connections
nl: Maximum aantal verbindingen

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
nl: Maximaal aantal ondertitels tegelijkertijd toegelaten.

en: Maximum output video height.
nl: Maximale uitvoer videohoogte.

en: Maximum output video width.
nl: Maximale uitvoer videobreedte.

en: Maximum overlapping subtitles
nl: Maximale ondertitel-overlapping

en: Maximum quantizer parameter.
nl: Maximum quantizer-parameter.

en: Maximum video height
nl: Maximale videohoogte

en: Maximum video quantizer scale
nl: Maximum quantisatieschaal van de video

en: Maximum video quantizer scale.
nl: Maximum quantisatieschaal van de video.

en: Maximum video width
nl: Maximale videobreedte

en: Mean
nl: Gemiddelde

en: Media &Information
nl: Media-&informatie

en: Media Angle
nl: Mediahoek

en: Media Audio Track
nl: Media audiospoor

en: Media Files
nl: Mediabestanden

en: Media Forward
nl: Media voortspoelen

en: Media Information
nl: Media-informatie

en: Media Information...
nl: Media-informatie...

en: Media Library
nl: Mediabibliotheek

en: Media Manager Edition
nl: Mediabeheer-editie

en: Media Manager List
nl: Mediabeheerlijst

en: Media Menu
nl: Media menu

en: Media Next Frame
nl: Media volgend beeld

en: Media Next Track
nl: Media volgend bestand

en: Media Play Pause
nl: Media afspelen/pauzeren

en: Media Prev Frame
nl: Media vorig beeld

en: Media Prev Track
nl: Media vorig bestand

en: Media Record
nl: Media opnemen

en: Media Repeat
nl: Media herhalen

en: Media Resource Locator (MRL)
nl: Media Resource Locatie (MRL)

en: Media Rewind
nl: Media terugspoelen

en: Media Select
nl: Media selecteren

en: Media Shuffle
nl: Media willekeurig afspelen

en: Media Stop
nl: Media stoppen

en: Media Subtitle
nl: Media ondertitel

en: Media Time
nl: Media tijd

en: Media View
nl: Media weergave

en: Media data size
nl: Mediumgegevensgrootte

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
nl: Media ingekapseld als %@ kan niet gestreamd worden via het http-protocol omwille van technische redenen.

en: Meditative
nl: Meditatief

en: Medium backwards jump
nl: Normale sprong achteruit

en: Medium forward jump
nl: Normale sprong vooruit

en: Medium jump length
nl: Gemiddelde spronglengte

en: Medium jump length, in seconds.
nl: Gemiddelde spronglengte, in seconden.

en: Mega bass cutoff
nl: Afsnijding mega bass

en: Mega bass level
nl: Niveau mega bass

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
nl: Megabass-modus afsnijdingsfrequentie in Hz. Dit is de maximum frequentie tot waar het megabass-effect toegepast wordt. Geldige waarden zijn van 10 tot 100 Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
nl: Megabass-niveau (van 0 tot 100, standaardwaarde is 0).

en: Memory input
nl: Geheugeninvoer

en: Menu language
nl: Menutaal

en: Menus
nl: Menu's

en: Menus language:
nl: Menutaal:

en: Mesh height
nl: Maashoogte

en: Mesh width
nl: Maasbreedte

en: Messages
nl: Berichten

en: Messages...
nl: Berichten...

en: Meta-information
nl: Metadata

en: Method used to encode the video sequence
nl: Gebruikte methode om de videosequentie te coderen

en: Mi&nimal Interface
nl: Mi&nimale interface

en: Microsoft Media Server (MMS) input
nl: Microsoft Media Server (MMS) invoer

en: Middle
nl: Middelste

en: Mime
nl: MIME

en: Min QP
nl: Minimale QP

en: Minimal Mac OS X interface
nl: Minimale MacOS X interface

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
nl: Minimaal index-interval in microseconden. Instellen op 0 om aanmaken van een index uit te schakelen.

en: Minimal period
nl: Minimale periode

en: Minimal period of the noise grain in pixel
nl: Minimale periode van de ruiskorrel in pixels

en: Minimize
nl: Minimaliseren

en: Minimum Audio level to raise the alarm
nl: Minimum audioniveau om een alarm af te laten gaan

en: Minimum B (deprecated)
nl: Minimum B (verouderd)

en: Minimum GOP size
nl: Minimum GOP grootte

en: Minimum alpha value
nl: Minimale alfawaarde

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
nl: Minimum bitrate in kbps bij coderen in constante-bitratemodus

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
nl: Minimum bitrate in kbps. Dit is handig voor coderen van een kanaal met vaste grootte.

en: Minimum buffer space between threads
nl: Minimale bufferruimte tussen threads

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
nl: Minimale bufferruimte tussen threads. -1 is automatisch, gebaseerd op het aantal threads.

en: Minimum encoding bitrate
nl: Minimum codeer-bitrate

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
nl: Minimale quantizer parameter 15 tot 35 blijkt een goed bereik.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
nl: Minimale tijd (in milliseconden) tussen ondertitelverdwijning en verschijning van nieuwere ondertitel (vorige ondertitelvertraging zal vergroot worden om de leegte op te vullen)

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
nl: Minimale tijd (in milliseconden) dat een ondertitel moet blijven nadat zijn voorganger verdwenen is (ondertitelvertraging zal vergroot worden om aan deze vereiste te voldoen).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
nl: Minimale tijd (in milliseconden) dat een ondertitel moet blijven nadat een nieuwere ondertitel verschenen is (eerdere ondertitelvertraging zal verkort worden om overlapping te vermijden).

en: Minimum video quantizer scale
nl: Minimum quantisatieschaal van de video

en: Minimum video quantizer scale.
nl: Minimum quantisatieschaal van de video.

en: Mirror
nl: Spiegelen

en: Mirror orientation
nl: Spiegeloriëntatie

en: Mirror video
nl: Spiegelen

en: Mirror video filter
nl: Spiegelen

en: Misc
nl: Overige

en: Miscellaneous
nl: Overige

en: Miscellaneous Options
nl: Overige opties

en: Miscellaneous audio settings and modules.
nl: Overige audio-instellingen en modules.

en: Missing AACS configuration file!
nl: Ontbrekend AACS-configuratiebestand!

en: MoMoLight options
nl: MoMoLight opties

en: Mode
nl: Modus

en: Modulation / Constellation
nl: Modulatie / Constellatie

en: Modules Tree
nl: Module-tree

en: Moldavian
nl: Moldavisch

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Monitor pixel aspect ratio
nl: Pixelverhouding beeldscherm

en: Monospace Font
nl: Monospace-lettertype

en: More Info
nl: Meer informatie

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
nl: Meer banden voor de spectrometer : 80 indien actief, anders 20.

en: More information...
nl: Meer informatie...

en: Mosaic
nl: Mozaïek

en: Mosaic Tiles
nl: Mozaïektegels

en: Mosaic alignment
nl: Mozaïek uitlijning

en: Mosaic bridge
nl: Mozaïek bridge

en: Mosaic bridge stream output
nl: Mozaïek bridge stream-uitvoer

en: Mosaic video sub source
nl: Mozaïekvideo subbron

en: Motion Detect
nl: Bewegingsdetectie

en: Motion Vector precision
nl: Bewegingsvectorprecisie

en: Motion Vector precision in pels
nl: Bewegingsvectorprecisie in pels.

en: Motion blur
nl: Bewegingsvervaging

en: Motion blur filter
nl: Bewegingsvervaging

en: Motion detect
nl: Bewegingsdetectie

en: Motion detect video filter
nl: Bewegingsdetectie

en: Motion masking
nl: Bewegingsmaskering

en: Motion threshold (10-100)
nl: Bewegingsdrempel (10-100)

en: Mount Point
nl: Aankoppelingspunt

en: Mouse Gestures
nl: Muisbewegingen

en: Mouse Wheel Down
nl: Muiswiel omlaag

en: Mouse Wheel Left
nl: Muiswiel naar links

en: Mouse Wheel Right
nl: Muiswiel naar rechts

en: Mouse Wheel Up
nl: Muiswiel omhoog

en: Mouse events
nl: Muisacties

en: Mouse gestures control interface
nl: Muisbewegingen-bedieningsinterface

en: Mouse pointer image
nl: Muiscursorafbeelding

en: MouseWheel up-down axis Control
nl: Bediening omhoog/omlaag scrollen

en: Move To Trash and Relaunch VLC
nl: Verplaats naar Prullenbak en herstart VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
nl: Alles hoofdstukken verplaatsen. Deze waarde moet in milliseconden opgegeven worden.

en: Multicast output interface
nl: Multicast uitvoerinterface

en: Multichannel television sound (MTS)
nl: Meerkanalig televisiegeluid (MTS)

en: Multipass ratecontrol
nl: Meervoudige snelheidscontrole

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
nl: Meervoudige snelheidsecontrole:
     - 1: Eerste keer, maakt een stats-bestand aan
     - 2: Laatste keer, overschrijft het stats-bestand niet
     - 3: Nde keer, overschrijft stats-bestand

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
nl: Meerdere profielen met dezelfde naam zijn niet toegestaan.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
nl: Ondertitelduur vermenigvuldigen met deze waarde.
    Zet op 0 om uit te schakelen.

en: MusePack demuxer
nl: MusePack-demuxer

en: Mute
nl: Dempen

en: Mute the audio.
nl: Geluid dempen.

en: Mux Control
nl: Mux-bediening

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
nl: Mux PMT (vereist --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
nl: Muxmodule

en: Muxer to use for the stream.
nl: Muxer om in de stream te gebruiken.

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
nl: Muxers maken de inkapselformaten die gebruikt worden om alle elementaire streams (video, audio, ...) te bundelen. Met deze instelling kunt u een bepaalde muxer forceren. U kunt dit waarschijnlijk beter niet doen.
    U kunt ook standaardparameters voor elke muxer instellen.

en: My Computer
nl: Deze computer

en: My Music
nl: Mijn muziek

en: My Pictures
nl: Mijn afbeeldingen

en: My Videos
nl: Mijn video's

en: N&ormal Speed
nl: N&ormale snelheid

en: N/A
nl: n.v.t.

en: NT Service
nl: NT-dienst

en: NTSC M South Korea
nl: NTSC M Zuid-Korea

en: Name
nl: Naam

en: Name for the font you want to use
nl: Naam van lettertype dat u wilt gebruiken

en: Name of XML file containing Haar cascade description
nl: Naam van het XML-bestand dat de Haar-cascadebeschrijving bevat.

en: Name of current instance
nl: Naam van huidige instantie

en: Name of desired display device
nl: Naam van gewenst weergaveapparaat

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
nl: Naam van de interne OpenCV pluginfilter om te gebruiken

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
nl: Naam van het audio-apparaat dat door de DirectShow plugin gebruikt moet worden. Als u niets opgeeft, zal het standaardapparaat gebruikt worden.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
nl: Naam van de doel bridge-in. Als u niet meer dan een bridge-in tegelijkertijd nodig heeft, kunt u deze optie achterwege laten.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
nl: Naam van het bestand waar de ruwe stream naartoe geschreven zal worden.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
nl: Naam van de seriële poort waarmee de AtmoLight-controller verbonden is.
    Bij Windows over het algemeen zoiets als COM1 of COM2. Bij Linux /dev/ttyS01 bijv.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
nl: Naam van het video-apparaat dat door de DirectShow plugin gebruikt moet worden. Als u niets opgeeft, zal het standaardapparaat gebruikt worden.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
nl: Naam van de bridge-in instantie. Als u niet meer dan een bridge-in tegelijkertijd nodig heeft, kunt u deze optie achterwege laten.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
nl: Naam voor deze stream/dit kanaal op deze shoutcast/icecast-server.

en: Name:
nl: Naam:

en: Narrow-band (8kHz)
nl: Smal-band (8kHz)

en: National Folk
nl: Nationale folk

en: Native Slider
nl: Oorspronkelijke schuiver

en: Nauru
nl: Nauruaans

en: Navajo
nl: Navaho

en: Navigate down
nl: Naar beneden navigeren

en: Navigate left
nl: Naar links navigeren

en: Navigate right
nl: Naar rechts navigeren

en: Navigate up
nl: Naar boven navigeren

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Navy
nl: Marine

en: Ndebele, North
nl: Ndebele, Noord

en: Ndebele, South
nl: Ndebele, Zuid

en: Ne&xt
nl: Vol&gende

en: Nearest neighbour (bad quality)
nl: Nearest neighbour (slechte kwaliteit)

en: Nearest-neighbor audio resampler
nl: Nearest neighbour audio-resampler

en: Negate colors
nl: Kleuren omkeren

en: Negative
nl: Negatief

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Network
nl: Netwerk

en: Network Access Policy
nl: Netwerktoegang-beleid

en: Network Protocol
nl: Netwerkprotocol

en: Network Sync
nl: Netwerksync

en: Network caching (ms)
nl: Netwerkbuffergrootte (ms)

en: Network identifier
nl: Netwerkidentificatie

en: Network interaction failed
nl: Netwerkinteractie mislukt

en: Network master clock
nl: Netwerk master-klok

en: Network name
nl: Netwerknaam

en: Network name to create
nl: Aan te maken netwerknaam

en: Network settings
nl: Netwerkinstellingen

en: Network streams (SAP)
nl: Netwerkstreams (SAP)

en: Network synchronisation
nl: Netwerksynchronisatie

en: Network synchronization
nl: Netwerksynchronisatie

en: Never
nl: Nooit

en: Never fix
nl: Nooit repareren

en: New ES ID
nl: Nieuwe ES-id

en: New Wave
nl: New wave

en: New destination
nl: Nieuw doel

en: New input playing
nl: Nieuwe invoer wordt afgespeeld

en: New profile
nl: Nieuw profiel

en: New winamp 5.2 shoutcast import
nl: Nieuwe winamp 5.2 shoutcast import

en: Next
nl: Volgende

en: Next / Forward
nl: Volgende / vooruit

en: Next Channel
nl: Volgend kanaal

en: Next Chapter/Title
nl: Volgende hoofdstuk/titel

en: Next chapter
nl: Volgend hoofdstuk

en: Next frame
nl: Volgende beeld

en: Next media in the playlist
nl: Volgend medium in de afspeellijst

en: Next media in the playlist, skip forward when held
nl: Volgend medium in de afspeellijst, vooruitspoelen bij blijven indrukken

en: Next title
nl: Volgende titel

en: Next widget style
nl: Volgende widgetstijl

en: No Address given
nl: Geen adres opgegeven

en: No Channel Name given
nl: Geen kanaalnaam opgegeven

en: No Filtering
nl: Niet filteren

en: No Input device found
nl: Geen invoerapparaat gevonden

en: No SDP URL given
nl: Geen SDP-url opgegeven

en: No active subtitle
nl: Geen actieve ondertitel

en: No addons found
nl: Geen add-ons gevonden

en: No check was performed yet.
nl: Er is nog geen controle uitgevoerd.

en: No decoding of Dolby Surround
nl: Geen decodering voor Dolby Surround

en: No description for this codec
nl: Geen beschrijving voor deze codec

en: No device is selected
nl: Geen apparaat geselecteerd

en: No device is selected.
    
    Choose available device in above pull-down menu.
nl: Er is geen apparaat geselecteerd.
    
    Kies een beschikbaar apparaat in het bovenstaand pull-downmenu.

en: No disc menus
nl: Geen schijfmenu's

en: No file selected
nl: Geen bestand geselecteerd

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
nl: Geen vaste gop-structuur. Een afbeelding kan intra of inter zijn en verwijzen naar vroegere of toekomstige afbeeldingen.

en: No folder selected
nl: Geen map geselecteerd

en: No input
nl: Geen invoer

en: No input found
nl: Geen invoer gevonden

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
nl: Geen invoer gevonden. Een stream moet afspelen of gepauzeerd zijn om bladwijzers te laten werken.

en: No input selected
nl: Geen invoer geselecteerd

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
nl: Geen overeenkomende module gevonden. Gebruik --list of --list-verbose voor een lijst van alle beschikbare modules.

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
nl: Er is geen nieuwe stream of geldige afspeellijstingang geselecteerd.
    
    Kies er een voordat u doorgaat naar de volgende pagina.

en: No personal information will be sent with this report.
nl: Er zal geen persoonlijke informatie met dit rapport verzonden worden.

en: No pre-filtering
nl: Geen voorfiltering

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
nl: Geen v4l2-instantie gevonden.
    Controleer of het apparaat met VLC geopend is en aan het afspelen is.
    
    De bediening zal hier automatisch verschijnen.

en: No valid destination
nl: Geen geldig doel

en: No valid host certificate found in AACS config file.
nl: Geen geldig hostcertificaat gevonden in AACS-configuratiebestand

en: No valid processing key found in AACS config file.
nl: Geen geldige verwerkingssleutel gevonden in AACS-configuratiebestand.

en: No video or audio device selected.
nl: Geen video- of audioapparaat geselecteerd.

en: No, Thanks
nl: Nee, bedankt

en: Noise
nl: Ruis

en: Noise Threshold
nl: Ruisdrempel

en: Noise reduction
nl: Ruisreductie

en: Noise reduction level
nl: Ruisreductieniveau

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
nl: Ruisdrempel te gebruiken bij constante-ruisdrempelmodus

en: Non-deterministic optimizations when threaded
nl: Onvoorspelbare optimalizaties bij threading

en: Non-key
nl: Niet-key

en: Non-ref
nl: Niet-referentie

en: None
nl: Geen

en: Nordic (Latin-6)
nl: Noors (Latin-6)

en: Normal
nl: Normaal

en: Normal Size
nl: Normale grootte

en: Normal rate
nl: Normale snelheid

en: Normal/Loop/Repeat
nl: Normaal/lus/herhalen

en: Normalize volume to:
nl: Volume normaliseren naar:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
nl: Gewoonlijk synchroniseert de packetizer op het volgende hele beeld. Deze optie vertelt de packetizer om op het eerst-gevonden Intra Beeld te synchroniseren.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
nl: Normaal gebruiken we tijdsaanduidingen in de MPEG-bestanden om positie en duur te berekenen. Soms zijn deze echter niet bruikbaar. Schakel deze optie uit om deze waarden vanuit de bitrate te berekenen.

en: Northern Sami
nl: Noord-Samisch

en: Norwegian
nl: Noors

en: Norwegian Bokmaal
nl: Noors Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
nl: Noors Nynorsk

en: Not Set
nl: Niet ingesteld

en: Not Used
nl: Niet gebruikt

en: Note that these are system-wide settings.
nl: Merk op dat deze instellingen invloed hebben op het hele systeem.

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Notify
nl: Melding

en: Now Playing
nl: Nu afspelend

en: Now playing
nl: Nu speelt

en: Now preferred option to assign gradient bitmaps, put them as zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. into one folder and set the foldername here
nl: Voorkeursoptie om gradiëntbitmaps toe te wijzen; steek ze als zone_0.bmp, zone_1.bmp,... in een map en stel de mapnaam hier in

en: NullSoft demuxer
nl: NullSoft-demuxer

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
nl: Aantal van 100 frames voordat de 'avbr'-bedieningsmethode de vereiste bitrate met de vereiste nauwkeurigheid bereikt. Zie de nauwkeurigheidsparameter.

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
nl: Aantal B-beelden dat gecodeerd zal worden tussen twee referentiebeelden.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
nl: Aantal cd-blokken verkrijgen in één leesbewerking.

en: Number of DWT iterations
nl: Aantal DWT iteraties

en: Number of Tracks
nl: Aantal tracks

en: Number of audio buffers
nl: Aantal audiobuffers

en: Number of audio channels
nl: Aantal audiokanalen

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
nl: Aantal audiokanalen in de getranscodeerde streams.

en: Number of blank pixels between bands.
nl: Aantal blanco pixels tussen de banden.

en: Number of channels
nl: Aantal kanalen

en: Number of channels information of the transcoded stream.
nl: Aantal kanalen informatie van de getranscodeerde stream.

en: Number of clones
nl: Aantal klonen

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
nl: Aantal opeenvolgende B-beelden tussen I en P-beelden. Bereik van 1 tot 16.

en: Number of days between two update checks
nl: Aantal dagen tussen twee controles op nieuwere versies.

en: Number of first segment
nl: Nummer van eerste segment

en: Number of frames (0 to 100)
nl: Aantal frames (0 tot 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
nl: Aantal frames te beschouwen voor smoothening (0 tot 30)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
nl: Aantal beelden dat gecodeerd zal worden voor een sleutelbeeld.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
nl: Aantal horizontale stukken per frame in lage delaymodus

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
nl: Aantal horizontale vensters waarin de video opgesplitst moet worden.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed".
nl: Aantal beeldkolommen in de mozaïek (alleen gebruikt indien de positioneringsmethode ingesteld is op "fixed").

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
nl: Aantal beeldrijen in de mozaïek (alleen gebruikt indien de positioneringsmethode ingesteld is op "fixed").

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
nl: Aantal invoer-audiokanalen voor DeckLink-opnames. Dit moet 2, 8 of 16 zijn. 0 schakelt audio-invoer uit.

en: Number of levels of downsampling
nl: Aantal niveaus downsampling

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
nl: Aantal downsampling-niveaus in hiërarchische bewegingsvoorspellingsmodus

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
nl: Aantal herhalingen voor de logo-animatie. -1 = blijvend herhalen, 0 = uitgeschakeld

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
nl: Aantal milliseconden tussen regelverversingen. Dit is hoofdzakelijk handig als er metagegevens of tijdformaatregels gebruikt worden.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
nl: Aantal milliseconden dat de lichtkrant weergegeven moet blijven. Standaardwaarde is 0 (altijd weergeven).

en: Number of output channels
nl: Aantal uitvoerkanalen

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
nl: Aantal uitvoerkanalen voor DeckLink-uitvoer. Dit moet 2, 8 of 16 zijn. 0 schakelt audio-uitvoer uit.

en: Number of parallel operations
nl: Aantal parallelle operaties

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
nl: Aantal afbeeldingen tussen opeenvolgende sequentie-headers, dus de lengte van de groep afbeeldingen

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
nl: Aantal beelden binnen de huidige GOP (Group of Pictures - beeldgroep); als GopPicSize = 0, dan is de GOP-grootte niet opgegeven. Als GopPicSize = 1, werden alleen I-frames gebruikt.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
nl: Aantal pixels om te snijden vanaf de onderkant van de afbeelding.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
nl: Aantal pixels om te snijden vanaf de linkerzijde van de afbeelding.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
nl: Aantal pixels om te snijden vanaf de rechterzijde van de afbeelding.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
nl: Aantal pixels om te snijden vanaf de bovenkant van de afbeelding.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
nl: Aantal pixels om te vullen aan de onderkant van de afbeelding na snijden.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
nl: Aantal pixels om te vullen aan de linkerkant van de afbeelding na snijden.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
nl: Aantal pixels om te vullen aan de rechterkant van de afbeelding na snijden.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
nl: Aantal pixels om te vullen aan de boven van de afbeelding na snijden.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
nl: Aantal vorige beelden te gebruiken bij voorspelling. Dit is effectief bij Anime, maar lijkt weinig verschil te maken bij live-action bronmateriaal. Sommige decoders zijn niet in staat om met grote beelrdefwaarden te werken.  Bereik van 1 tot 16.

en: Number of puzzle columns
nl: Aantal puzzelkolommen

en: Number of puzzle rows
nl: Aantal puzzelrijen

en: Number of reference frames
nl: Aantal referentiebeelden

en: Number of rows
nl: Aantal rijen

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
nl: Aantal seconden tussen elke geforceerde vernieuwing van de feeds. 0 betekent dat de feeds nooit geüpdatet worden.

en: Number of segments
nl: Aantal segmenten

en: Number of segments to include in index
nl: Aantal segmenten op te nemen in index

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
nl: Aantal segmenten in elk videoframe; elk segment bevat een of meerdere macroblock-rijen. Als het aantal segmenten niet ingesteld is, kan de encoder kiezen tussen elke segmentpartitionering die toegelaten is door de codecstandaard.

en: Number of slices per frame
nl: Aantal segmenten per frame

en: Number of steps to change current color to end color for dimming up the light in cinema style... (each step takes 40ms)
nl: Aantal stappen om de huidige kleur te veranderen naar de eindkleur bij het dimmen van het licht in cinema-stijl... (elke stap is 40 ms)

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
nl: Aantal stappen om de huidige kleur naar de pauzekleur te veranderen (elke stap duurt 40ms)

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
nl: Nummer van het scherm om standaard te gebruiken bij weergave van video's in 'schermvullende modus'. Het schermnummer correspondeert met het nummer in het video-apparaat selectiemenu.

en: Number of threads
nl: Aantal threads

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
nl: Aantal threads om te gebruiken voor transcoderen, 0 betekent auto

en: Number of threads used for the transcoding.
nl: Aantal threads om te gebruiken voor transcoderen.

en: Number of time the same input will be repeated
nl: Aantal keer dat dezelfde invoer herhaald wordt

en: Number of time to blend
nl: Aantal keren mengen

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
nl: Aantal verticale stukken per frame in lage delaymodus

en: Number of vertical windows in which to split the video.
nl: Aantal verticale vensters waarin de video opgesplitst moet worden.

en: Number of video windows in which to clone the video.
nl: Aantal video vensters om de viadeo naartoe te klonen.

en: Number of zones on bottom
nl: Aantal zones beneden

en: Number of zones on the bottom of the screen
nl: Aantal zones onder het scherm

en: Number of zones on the top of the screen
nl: Aantal zones bovenop het scherm

en: Number of zones on top
nl: Aantal zones boven

en: Nuv demuxer
nl: Nuv-demuxer

en: OGG demuxer
nl: OGG-demuxer

en: OSD menu
nl: OSD-menu

en: OSS device node path.
nl: Knooppuntpad OSS-apparaat

en: OSS input
nl: OSS-invoer

en: Occitan; Provençal
nl: Occitaans; Provençaals

en: Off
nl: Uit

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
nl: Uitlijning om aan de stream-ID's toe te voegen opgegeven in bridge_uit om de stream-ID's te verkrijgen die bridge_in zal registreren.

en: Offsets in order
nl: Uitlijning in volgorde

en: Ogg Vorbis Quality
nl: Ogg Vorbis-kwaliteit

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
nl: Ogg Vorbis-kwaliteitinformatie voor de getranscodeerde stream.

en: Old movie
nl: Oude film

en: Old movie effect video filter
nl: Oud filmeffect

en: Oldies
nl: Gouwe ouwe

en: Olive
nl: Olijf

en: On
nl: Aan

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
nl: Als de stream aangemaakt is, zal het <i>Media Viewer</i>-venster de stream weergeven.

en: One
nl: Een

en: Online Documentation...
nl: Online documentatie...

en: Online Forum...
nl: Online forum...

en: Only installed
nl: Alleen geïnstalleerd

en: Only show current
nl: Alleen huidige weergeven

en: Only show modules related to current playback
nl: Alleen modules weergeven die gerelateerd zijn aan de huidige weergave

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
nl: Normaal worden alleen nuttige programma's gedemultiplext van de transponder. Deze optie zal demultiplexing uitschakelen en alle programma's ontvangen.

en: Opacity
nl: Dekking

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
nl: Dekking (omgekeerde van transparantie) van de overlaytekst. 0 = transparant, 255 = totaal dekkend.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
nl: Dekking (omgekeerde van transparantie) van overlaytekst. 0 = transparant, 255 = totaal dekkend.

en: Opacity of the logo
nl: Dekking van het logo

en: Opaqueness
nl: Ondoorzichtigheid

en: Open
nl: Openen

en: Open &Capture Device...
nl: &Opnameapparaat openen...

en: Open &Disc...
nl: &Schijf openen...

en: Open &File...
nl: Bestand openen...

en: Open &Folder...
nl: &Map openen...

en: Open &Location from clipboard
nl: &Locatie van klembord openen

en: Open &Network Stream...
nl: &Netwerkstream openen...

en: Open &Network...
nl: &Netwerk openen...

en: Open &Recent Media
nl: &Recente media openen

en: Open Capture Device...
nl: Opnameapparaat openen...

en: Open D&irectory...
nl: &Map openen...

en: Open Directory
nl: Map openen

en: Open Disc...
nl: Schijf openen...

en: Open File
nl: Bestand openen

en: Open File...
nl: Bestand openen...

en: Open Folder
nl: Map openen

en: Open Media
nl: Media openen

en: Open Network...
nl: Netwerk openen...

en: Open RTP/UDP Stream
nl: RTP/UDP-stream openen

en: Open Recent
nl: Recente media openen

en: Open Sound System audio output
nl: Open Sound System audio-uitvoer

en: Open Source
nl: Bron openen

en: Open URL
nl: URL openen

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
nl: VIDEO_TS/BDMV-map openen

en: Open VLM configuration...
nl: VLM-configuratie openen...

en: Open a medium
nl: Een medium openen

en: Open a skin file
nl: Open een themabestand

en: Open audio in exclusive mode.
nl: Audio in exclusieve modus openen.

en: Open media...
nl: Media openen...

en: Open network streams using the following protocols
nl: Netwerkstreams openen door gebruik te maken van de volgende protocols

en: Open playlist
nl: Open afspeellijst

en: Open playlist...
nl: Afspeellijst openen...

en: Open skin ...
nl: Thema openen...

en: Open subtitle file
nl: Ondertitelbestand openen

en: Open subtitles
nl: Ondertitels openen

en: Open subtitles...
nl: Ondertitels openen...

en: Open the file with synchronous writing.
nl: Bestand openen met synchroon schrijven.

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
nl: De opgegeven Teletekst-pagina openen. Standaard pagina is index 100

en: Open: %s
nl: Openen: %s

en: OpenBSD sndio audio output
nl: OpenBSD sndio audio-uitvoer

en: OpenCV example
nl: OpenCV voorbeeld

en: OpenCV face detection example filter
nl: OpenCV gezichtsdetectie voorbeeldfilter

en: OpenCV filter chroma
nl: OpenCV-filterchroma

en: OpenCV internal filter name
nl: OpenCV interne filternaam

en: OpenCV video filter wrapper
nl: OpenCV videofilterwrapper

en: OpenGL ES 2 extension
nl: OpenGL ES 2-extensie

en: OpenGL ES extension
nl: OpenGL ES-extensie

en: OpenGL GLX video output (XCB)
nl: OpenGL GLX video-uitvoer (XCB)

en: OpenGL extension
nl: OpenGL-extensie

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
nl: OpenGL for Embedded Systems 2 video-uitvoer

en: OpenGL for Embedded Systems video output
nl: OpenGL for Embedded Systems video-uitvoer

en: OpenGL video output
nl: OpenGL video-uitvoer

en: OpenGL video output (experimental)
nl: OpenGL video-uitvoer (experimenteel)

en: OpenMAX DL image processing
nl: OpenMAX DL beeldverwerking

en: OpenMAX IL video output
nl: OpenMAX IL video-uitvoer

en: OpenSLES audio output
nl: OpenSLES audio-uitvoer

en: Opening
nl: Openen

en: Operating System Integration
nl: Besturingssysteem-integratie

en: Optical SDI
nl: Optische SDI

en: Optical drive
nl: Optisch station

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
nl: Optimaliseer de opname door het scherm onder te verdelen in blokken van voorgedefinieerde hoogte (16 kan een goede waarde zijn, 0 betekent uitgeschakeld).

en: Option Setup
nl: Setup-optie

en: Options
nl: Opties

en: Opus audio decoder
nl: Opus-audiodecoder

en: Opus audio encoder
nl: Opus-audio-encoder

en: Ordinate of the capture region in pixels.
nl: Ordinaat van de opnameregio in pixels.

en: Organize Presets...
nl: Presets beheren...

en: Organize Profiles...
nl: Profielen beheren...

en: Organize profiles...
nl: Profielen ordenen...

en: Original Format
nl: Origineel formaat

en: Original ID
nl: Originele ID

en: Original Performer
nl: Originele artiest

en: Original Size
nl: Originele grootte

en: Original audio
nl: Originele audio

en: Ossetian; Ossetic
nl: Ossetianees; Ossetisch

en: Other
nl: Ander

en: Outline
nl: Omtrek

en: Outline Thickness
nl: Dikte omtrek

en: Outline color
nl: Kleur omtrek

en: Outline opacity
nl: Omtrekdekking

en: Outline thickness
nl: Dikte omtrek

en: Output
nl: Uitvoer

en: Output	file
nl: Uitvoer	bestand

en: Output	method
nl: Uitvoer	methode

en: Output (canvas) image height
nl: Uitvoer (canvas) afbeeldingshoogte

en: Output (canvas) image width
nl: Uitvoer (canvas) afbeeldingsbreedte

en: Output Color Filtermode
nl: Uitvoer kleurfiltermodus

en: Output Color filter mode
nl: Uitvoer-kleurfiltermodus

en: Output FIFO
nl: Uitvoer FIFO

en: Output URL
nl: Uitvoer URL

en: Output access method
nl: Uitvoer toegangsmethode

en: Output card
nl: Uitvoerkaart

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
nl: Uitvoerchroma voor de geheugenafbeelding als een regel van 4 tekens, bijv. "RV32".

en: Output destination
nl: Uitvoer doel

en: Output device
nl: Uitvoerapparaat

en: Output file
nl: Uitvoerbestand

en: Output format
nl: Uitvoerformaat

en: Output height
nl: Uitvoerhoogte

en: Output method to use for the stream.
nl: Uitvoermethode om voor de stream te gebruiken.

en: Output module:
nl: Uitvoermodule:

en: Output modules
nl: Uitvoermodules

en: Output muxer
nl: Uitvoermuxer

en: Output picture aspect ratio
nl: Uitvoer beeldverhouding van afbeelding

en: Output port
nl: Uitvoerpoort

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
nl: Teletekst-ondertitels uitvoeren als tekst i.p.v. RGBA

en: Output video height.
nl: Uitvoer videohoogte.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
nl: Video in grijswaarden uitvoeren. Omdat de kleurinformatie niet gedecodeerd wordt kan dit verwerkingskracht besparen.

en: Output video width.
nl: Uitvoer videobreedte.

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
nl: Uitvoervolume voor analoge uitvoer: 0 voor stilte, 1..255 van bijna stil tot zeer luid.

en: Output width
nl: Uitvoerbreedte

en: Output/Written/Sent
nl: Uitvoer/geschreven/verzonden

en: Output:
nl: Uitvoer:

en: Overall
nl: Globaal

en: Overall brightness of your LED stripes
nl: Algehele helderheid van uw LED-strepen

en: Overlap Length
nl: Overlaplengte

en: Overlap fix
nl: Overlap-reparatie

en: Overlap of motion compensation blocks
nl: Overlap van bewegingscompensatieblokken

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
nl: Overlay is de hardwareversnellingsfunctie van uw videokaart (mogelijkheid om video direct weer te geven). VLC zal standaard proberen deze te gebruiken.

en: Overlay subtitles on the video
nl: Ondertitels over de video leggen

en: Overlay video output
nl: Overlay video-uitvoer

en: Overlays/Subtitles
nl: Overlays/ondertitels

en: Override page
nl: Overschrijf pagina

en: Override parameters
nl: Parameters overschrijven

en: Override the default track description.
nl: De standaard spoorbeschrijving overschrijven.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
nl: Overschrijf de ingestelde pagina, probeer dit als uw ondertitels niet verschijnen (-1 = detecteer automatisch van TS, 0 = detecteer automatisch van teletekst, >0 = het eigenlijke paginanummer, over het algemeen 888 of 889).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
nl: Overschrijf de normale instelling voor beelden per seconde. Dit werkt alleen met MicroDVD en SubRIP (SRT) ondertitels.

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Overwrite existing file
nl: Bestaand bestand overschrijven

en: P&layback
nl: Af&spelen

en: PAL N Argentina
nl: PAL N Argentinië

en: PES maximum size
nl: PES maximale grootte

en: PLS playlist import
nl: PLS-afspeellijst importeren

en: PMT Program numbers
nl: PMT programmanummers

en: PNG video decoder
nl: PNG videodecoder

en: PNG video encoder
nl: PNG-video-encoder

en: PSNR computation
nl: PSNR berekening

en: PVA demuxer
nl: PVA-demuxer

en: Pace
nl: Snelheid

en: Packet Size
nl: Pakketgrootte

en: Packet size in bytes to decrypt
nl: Paketgrootte in bytes om te ontsleutelen

en: Packet size in bytes to encrypt
nl: Pakketgrootte in bytes om te versleutelen

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
nl: Packetizers worden gebruikt voor het voorverwerken van elementaire streams voor ze te muxen. Met deze instelling kunt u een bepaalde packetizer forceren. U kunt dit beter niet doen.
    U kunt ook standaardparameters voor iedere packetizer instellen.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
nl: Paketten kunnen een voor een op de juiste tijd verzonden worden of per groep. U kunt kiezen hoeveel pakketten per keer verzonden worden. Dit helpt de belasting op zwaarbelaste systemen te reduceren.

en: Pad video
nl: Video vullen

en: Padd
nl: Vullen

en: Page
nl: Pagina

en: Panjabi
nl: Punjabi

en: Panoramix: wall with overlap video filter
nl: Panoramix

en: Parametric Equalizer
nl: Parametrische equalizer

en: Partial Extract
nl: Gedeeltelijke extractie

en: Partitions to consider
nl: Partities om in besluit te nemen

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
nl: Partities om in besluit mee te nemen in analyse modus: 
     - geen  : 
     - snel  : i4x4
     - normaal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - langzaam  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - alles   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 vereist p8x8. i8x8 vereist 8x8dct).

en: Party
nl: Feest

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
nl: Geef alsa:// in om de standaard ALSA-opnamebron te openen, of alsa://SOURCE om een specifieke bron, SOURCE genaamd, te openen.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
nl: Geef pulse:// in om de standaard PulseAudio-bron te openen, of pulse://SOURCE om een specifieke bron, SOURCE genaamd, te openen.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password file
nl: Wachtwoordbestand

en: Password for target device.
nl: Wachtwoord voor doelapparaat.

en: Password that will be requested to access the stream.
nl: Wachtwoord dat gevraagd zal worden om de stream te bereiken.

en: Password that will be used for the connection.
nl: Wachtwoord om te gebruiken voor de verbinding.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
nl: Wachtwoord om te gebruiken voor een verbinding met de SOCKS-proxy.

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Paste
nl: Plakken

en: Path
nl: Pad

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
nl: Het pad lijkt geen Blu-ray te zijn

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
nl: Pad van het geheugen-toegewezen bestand van de framebuffer

en: Path to HLSL file
nl: Pad naar HLSL-bestand

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
nl: Pad naar een HLSL-bestand dat een enkele pixel-shader bevat.

en: Path to the index file to create
nl: Pad naar het aan te maken indexbestand

en: Path to the projectM preset directory
nl: Pad naar de projectM voorinstellingenmap

en: Path to the skin to use.
nl: Pad naar te gebruiken thema.

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Pause and resume iTunes / Spotify
nl: iTunes/Spotify pauzeren en hervatten

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
nl: Elk item in de afspeellijst pauzeren op het laatste beeld.

en: Pause iTunes / Spotify
nl: iTunes/Spotify pauzeren

en: Pause on audio communication
nl: Pauzeren bij audiocommunicatie

en: Pause on the last frame of a video
nl: Pauzeren bij het laatste frame van een video

en: Pause only
nl: Alleen pauzeren

en: Pause playback when minimized
nl: Afspelen pauzeren wanneer geminimaliseerd

en: Pause the playback
nl: Het afspelen pauzeren

en: Pause the video playback when minimized
nl: Afspelen pauzeren wanneer geminimaliseerd

en: Pause-Blue
nl: Pauze-Blauw

en: Pause-Fadesteps
nl: Pauze-kleurstappen

en: Pause-Green
nl: Pauze-Groen

en: Pause-Red
nl: Pauze-Rood

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Peak extra width
nl: Piek extra breedte

en: Peak height
nl: Piekhoogte

en: Peak protection
nl: Piekbescherming

en: Percent
nl: Percentage

en: Percentage of stride to overlap
nl: Percentage van schrijd om te overlappen

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
nl: ISO C tijd- en datumopmaak uitvoeren op het bestandspad

en: Performance (prioritize faster ciphers)
nl: Prestaties (prioriteit voor snellere cijfers)

en: Performance options
nl: Prestatie-opties

en: Performers
nl: Artiesten

en: Persian
nl: Perzisch

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
nl: Philips OGT (SVCD-ondertitel) decoder

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
nl: Philips OGT (SVCD-ondertitel) packetizer

en: Phonogram Rights
nl: Fonogram-rechten

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
nl: Phosphor chroma-modus voor 4:2:0 invoer

en: Phosphor old field dimmer strength
nl: Phosphor oude veld-dimmersterkte

en: Physical channel
nl: Fysiek kanaal

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
nl: Het kiezen van een chromaformaat zal de video naar dat formaat converteren

en: Picture
nl: Afbeeldingen

en: Picture aspect-ratio n:m
nl: Beeldverhouding van afbeelding n:m

en: Picture brightness or black level.
nl: Beeldhelderheid of zwartniveau.

en: Picture coding mode
nl: Afbeeldingcoderingsmodus

en: Picture contrast or luma gain.
nl: Beeldcontrast of luma-versterking.

en: Picture gain.
nl: Afbeeldingsgain.

en: Picture rotation angle (in degrees).
nl: Beeldrotatiehoek (in graden).

en: Picture saturation or chroma gain.
nl: Beeldverzadiging of chroma-versterking

en: Picture to display on input signal loss.
nl: Weer te geven afbeelding bij verlies van ingangssignaal.

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
nl: Afbeeldingen afkomstig van de mozaïek-elementen zullen evenredig met deze waarde (in milliseconden) vertraagd worden. Voor hoge waarden moet de caching aan de input vergroot worden.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
nl: Afbeeldingen die van de afbeeldingsvideo-uitvoeren komen zullen volgens deze waarde vertraagd worden (in milliseconden, moet >= 100ms).  Voor hoge waarden, u zal de bufferwaarden moeten verhogen.

en: Piece edge shape size
nl: Vormgrootte zijkant puzzelstukje

en: Pixel Shader
nl: Pixel-shader

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
nl: Pixeldiepte van de framebuffer, of nul voor XWD-bestand

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
nl: Pixelhoogte van het opnamegebied, of 0 voor volledige hoogte

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
nl: Pixelhoogte van de framebuffer (genegeerd voor XWD-bestand)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
nl: Pixelbreedte van het opnamegebied, of 0 voor volledige breedte

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
nl: Pixelbreedte van de framebuffer (genegeerd voor XWD-bestand)

en: Pixels to crop from bottom
nl: Pixels snijden van beneden

en: Pixels to crop from left
nl: Pixels snijden van links

en: Pixels to crop from right
nl: Pixels snijden van rechts

en: Pixels to crop from top
nl: Pixels snijden van boven

en: Pixels to padd to bottom
nl: Pixels vullen aan onderkant

en: Pixels to padd to left
nl: Pixels vullen links

en: Pixels to padd to right
nl: Pixels vullen rechts

en: Pixels to padd to top
nl: Pixels vullen aan bovenkant

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
nl: Pixels met een verzadiging die lager is dan de ingestelde, zullen genegeerd worden. Waarde is best groter dan 1 bij letterbox-video's.

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
nl: Plaats op de video om de titel weer te geven (standaard onderaan in het midden).

en: Placeholder delay
nl: Plaatshoudervertraging :

en: Play
nl: Afspelen

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
nl: Afspelen
    Als de afspeellijst leeg is wordt een medium geopend

en: Play List
nl: Afspeellijst

en: Play Selected
nl: Geselecteerde afspelen

en: Play and exit
nl: Afspelen en afsluiten

en: Play and pause
nl: Afspelen en pauzeren

en: Play and stop
nl: Afspelen en stoppen

en: Play another media synchronously
nl: Een ander medium synchroon afspelen

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
nl: Speel nog een media tegelijkertijd (extra audiobestand, ...)

en: Play as is
nl: Afspelen in huidige staat

en: Play chapters in the order specified in the segment.
nl: Speel geordende hoofdstukken zoals opgegeven in het segment.

en: Play files randomly forever
nl: Bestanden continu in willekeurige volgorde afspelen

en: Play locally the stream while streaming it.
nl: De stream lokaal afspelen tijdens het streamen.

en: Play only
nl: Alleen afspelen

en: Play playlist bookmark 1
nl: Afspeellijstbladwijzer 1 afspelen

en: Play playlist bookmark 10
nl: Afspeellijstbladwijzer 10 afspelen

en: Play playlist bookmark 2
nl: Afspeellijstbladwijzer 2 afspelen

en: Play playlist bookmark 3
nl: Afspeellijstbladwijzer 3 afspelen

en: Play playlist bookmark 4
nl: Afspeellijstbladwijzer 4 afspelen

en: Play playlist bookmark 5
nl: Afspeellijstbladwijzer 5 afspelen

en: Play playlist bookmark 6
nl: Afspeellijstbladwijzer 6 afspelen

en: Play playlist bookmark 7
nl: Afspeellijstbladwijzer 7 afspelen

en: Play playlist bookmark 8
nl: Afspeellijstbladwijzer 8 afspelen

en: Play playlist bookmark 9
nl: Afspeellijstbladwijzer 9 afspelen

en: Play&list
nl: Afspeel&lijst

en: Play/Pause
nl: Afspelen/pauzeren

en: Playback
nl: Afspelen

en: Playback Buttons
nl: Afspeelknoppen

en: Playback Rate
nl: Afspeel-rate

en: Playback Speed
nl: Afspeelsnelheid

en: Playback control
nl: Afspeelbediening

en: Playback failure
nl: Afspelen mislukt

en: Playback of "%@" will continue at %@
nl: Afspelen van "%@" zal hervat worden op %@

en: Playback speed
nl: Afspeelsnelheid

en: Played
nl: Afgespeeld

en: Played buffers
nl: Afgespeelde buffers

en: Player...
nl: Speler...

en: Playing some media.
nl: Speel wat media af.

en: Playlist
nl: Afspeellijst

en: Playlist Files
nl: Afspeellijstbestanden

en: Playlist Files|
nl: Afspeellijstbestanden|

en: Playlist Table Columns
nl: Kolommen afspeellijsttabel

en: Playlist View Mode
nl: Weergavemodus afspeellijst

en: Playlist and Instances
nl: Afspeellijst en instanties

en: Playlist bookmark 1
nl: Afspeellijstbladwijzer 1

en: Playlist bookmark 10
nl: Afspeellijstbladwijzer 10

en: Playlist bookmark 2
nl: Afspeellijstbladwijzer 2

en: Playlist bookmark 3
nl: Afspeellijstbladwijzer 3

en: Playlist bookmark 4
nl: Afspeellijstbladwijzer 4

en: Playlist bookmark 5
nl: Afspeellijstbladwijzer 5

en: Playlist bookmark 6
nl: Afspeellijstbladwijzer 6

en: Playlist bookmark 7
nl: Afspeellijstbladwijzer 7

en: Playlist bookmark 8
nl: Afspeellijstbladwijzer 8

en: Playlist bookmark 9
nl: Afspeellijstbladwijzer 9

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
nl[0]: Afspeellijst heeft slechts %u element
nl[1]: Afspeellijst heeft slechts %u elementen

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
nl: De afspeellijst is momenteel leeg.
    Zet hier een bestand neer of selecteer een mediabron aan de linkerkant.

en: Playlist parsers
nl: Afspeellijstverwerking

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
nl: Afspeellijstverwerkers voegen nieuwe mogelijkheden toe om internetstreams te lezen of metadata op te halen.

en: Playlist...
nl: Afspeellijst...

en: Please describe any steps needed to trigger the problem
nl: Beschrijf de stappen die nodig zijn om het probleem te doen ontstaan

en: Please enter a network URL:
nl: Geef een netwerk-url op:

en: Please enter a unique name for the new profile.
nl: Geef een unieke naam voor het nieuwe profiel op.

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
nl: Voer een geldige gebruikersnaam en wachtwoord voor de sftp verbinding met %s in.

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
nl: Voer een geldige gebruikersnaam en wachtwoord voor gebied %s in.

en: Please enter a valid login name and a password.
nl: Voer een geldige gebruikersnaam en wachtwoord in.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
nl: Geef hier de URL of het pad naar de media die u wilt afspelen

en: Please enter the new profile name.
nl: Geef een naam voor het nieuwe profiel op.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
nl: Stel een gebruikersnaam in of schakel de audioscrobbler-plugin uit, en herstart VLC.
    Bezoek http://www.last.fm/join/ om een account aan te maken.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
nl: Wacht even terwijl uw lettertypebuffer herbouwd wordt.
    Dit duurt meestal minder dan een minuut.

en: Plu&gins and extensions
nl: Plu&gins en extensies

en: Plugins and extensions
nl: Plugins en extensies

en: Podcast Author
nl: Podcast auteur

en: Podcast Category
nl: Podcast categorie

en: Podcast Copyright
nl: Podcast auteursrechten

en: Podcast Duration
nl: Podcast duur

en: Podcast Info
nl: Podcast informatie

en: Podcast Keywords
nl: Podcast kernwoorden

en: Podcast Link
nl: Podcast link

en: Podcast Publication Date
nl: Podcast publicatiedatum

en: Podcast Size
nl: Podcast grootte

en: Podcast Subcategory
nl: Podcast subcategorie

en: Podcast Subtitle
nl: Podcast ondertitel

en: Podcast Summary
nl: Podcast samenvatting

en: Podcast Type
nl: Podcast type

en: Podcast URLs list
nl: Podcast webadressenlijst

en: Podcast parser
nl: Podcast-inlezer

en: Polarization (Voltage)
nl: Polarisatie (Voltage)

en: Polish
nl: Pools

en: Polyphony
nl: Polyfonie

en: Pop-Folk
nl: Pop-folk

en: Pop/Funk
nl: Pop/funk

en: Porn Groove
nl: Porn groove

en: Port
nl: Poort

en: Port to use for the RTP source of the session
nl: Poort om te gebruiken voor de RTP bron van de sessie.

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
nl: Poort om te gebruiken voor het tunnellen van de RTSP/RTP over HTTP.

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Position
nl: Positie

en: Position Control
nl: Positieaansturing

en: Position of video title
nl: Positie van de videotitel

en: Positioning method
nl: Positioneringsmethode

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
nl: Positioneringsmethode voor de mozaïek. Auto: kies automatisch het beste aantal rijen en kolommen. Vast: gebruik het manueel ingestelde aantal rijen en kolommen. Offsets: gebruik de manueel ingestelde offsets voor elk beeld.

en: Post processing
nl: Nabewerking

en: Post processing quality
nl: Kwaliteit van nabewerking

en: Post-Processing Quality
nl: Kwaliteit van nabewerking

en: Posterize
nl: Schakeringen reduceren

en: Posterize level
nl: Niveau schakeringsreductie

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
nl: Niveau schakeringsreductie (aantal kleuren is de derde macht van deze waarde)

en: Posterize video by lowering the number of colors
nl: Schakeringen van de video reduceren door het aantal kleuren te verminderen

en: Posterize video filter
nl: Schakeringen reduceren

en: Postproc
nl: Nabewerking

en: Power
nl: Energie

en: Power line frequency
nl: Netfrequentie

en: Power line frequency anti-flicker filter.
nl: Netfrequentie anti-flikker filter.

en: Pranks
nl: Humor

en: Pre&vious
nl: &Vorige

en: Pre-motion estimation
nl: Voorbewegingsschatting

en: Preamp
nl: Voorversterking

en: Prefer native stream recording
nl: Voorkeur voor oorspronkelijke streamopname

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Preferences file could not be saved
nl: Voorkeurenbestand kon niet opgeslagen worden

en: Preferences...
nl: Voorkeuren...

en: Preferred Audio language
nl: Audiotaal-voorkeur

en: Preferred Height
nl: Voorkeurshoogte

en: Preferred Width
nl: Voorkeursbreedte

en: Preferred audio language:
nl: Audiotaal-voorkeur:

en: Preferred decoders list
nl: Voorkeurslijst van decoders

en: Preferred encoders list
nl: Lijst van voorkeursencoders

en: Preferred packetizer list
nl: Voorkeurspacketizerlijst

en: Preferred subtitle language
nl: Voorkeurstaal ondertitels

en: Preferred video resolution
nl: Voorkeursvideoresolutie

en: Prefix of the destination file automatically generated
nl: Prefix van het automatisch gegenereerde doelbestand

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
nl: Prefix van de bestandsnamen van de uitvoerafbeeldingen. Uitvoerbestandsnamen hebben de "prefixNUMMER.formaat"-vorm als 'vervangen' niet waar is.

en: Prefix to show on output line
nl: Weer te geven prefix op uitvoerregel

en: Preload MKV files in the same directory
nl: Mkv-bestanden in dezelfde map voorverwerken

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
nl: Matroska-bestanden in dezelfde map voorverwerken om gelinkte segmenten te vinden (niet goed voor defecte bestanden).

en: Preparer
nl: Voorverwerker

en: Preset to use for the equalizer.
nl: Voorinstelling om in de equalizer te gebruiken.

en: Press new keys for
    "%@"
nl: Druk op een nieuwe toets voor
    "%@"

en: Press pause to continue.
nl: Druk op pauzeren om door te gaan.

en: Press the new key or combination for
nl: Druk op de nieuwe toets of combinatie voor

en: Prev
nl: Vorige

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous / Backward
nl: Vorige / achteruit

en: Previous Channel
nl: Vorig kanaal

en: Previous Chapter/Title
nl: Vorige hoofdstuk/titel

en: Previous chapter
nl: Vorig hoofdstuk

en: Previous media in the playlist
nl: Vorig medium in de afspeellijst

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
nl: Vorig medium in de afspeellijst, terugspoelen bij blijven indrukken

en: Previous title
nl: Vorige titel

en: Primary language
nl: Primaire taal

en: Print stats for each frame.
nl: Druk status voor ieder beeld af.

en: Privacy / Network Interaction
nl: Privacy / netwerkinteractie

en: Privacy and Network Access Policy
nl: Privacy- en netwerkbeleid

en: Private key for authentification by certificate
nl: Private sleutel voor verificatie met behulp van certificaat

en: Problem Report for %@
nl: Probleemrapport voor %@

en: Problem details and system configuration
nl: Details van het probleem en systeemconfiguratie

en: Profile
nl: Profiel

en: Profile Name
nl: Profielnaam

en: Profile edition
nl: Profielwijziging

en: Program
nl: Programma

en: Program Guide
nl: Programmagids

en: Program Service ID: %s
nl: Programma-service-ID: %s

en: Programs
nl: Programma's

en: Progressive Rock
nl: Progressieve rock

en: Protect against sound clipping
nl: Beschermen tegen geluidsoversturing

en: Providers Source Content
nl: Providers broninhoud

en: Pseudo raw video decoder
nl: Pseudo ruwe videodecoder

en: Pseudo raw video packetizer
nl: Pseudo ruwe videopacketizer

en: Psychedelic
nl: Psychedelisch

en: Psychedelic Rock
nl: Psychedelische rock

en: Psychedelic video filter
nl: Psychedelisch

en: Psycho-acoustic model
nl: Psycho-akoestisch model

en: Publisher
nl: Uitgever

en: PulseAudio input
nl: PulseAudio-invoer

en: Pulseaudio audio output
nl: Pulseaudio audio-uitvoer

en: Pure-interlaced mode.
nl: Puur-geïnterlinieerde modus.

en: Purple
nl: Paars

en: Pushto
nl: Poesjto

en: Puzzle
nl: Puzzel

en: Puzzle game
nl: Puzzel spel

en: Puzzle interactive game video filter
nl: Puzzel

en: QP curve compression
nl: QP-curve compressie

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
nl: QP-curve compressie. bereik 0.0 (CBR) tot 1.0 (QCP).

en: QP difference between chroma and luma
nl: QP-verschil tussen chroma en luma

en: QP difference between chroma and luma.
nl: QP-verschil tussen chroma en luma.

en: QP factor between I and P
nl: QP-factor tussen I en P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
nl: QP-factor tussen I en P. Bereik 1.0 tot 2.0.

en: QP factor between P and B
nl: QP-factor tussen P en B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
nl: QP-factor tussen P en B. Bereik 1.0 en 2.0.

en: Quality factor to use in constant quality mode
nl: Kwaliteitsfactor om te gebruiken in constante-kwaliteitsmodus

en: Quality level
nl: Kwaliteitsniveau

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
nl: Kwaliteitsniveau voor coderen (dit kan de afbeeldingsgrootte van de uitvoer vermeerderen of verminderen).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
nl: Kwaliteitsniveau voor het coderen van bewegingsvectors (dit kan het coderen heel erg vertragen).

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
nl: Kwaliteit van de nabewerking. Een geldig bereik is 0 (uitgeschakeld) tot 6 (hoogste)
    Hogere niveaus vereisen meer rekenkracht, maar produceren beelden met hogere kwaliteit.
    Bij de standaard-filterregel, mappen de waarden de volgende filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
nl: Kwaliteit van de VBR-codering (0 = CBR, 1-5 constante kwaliteit vbr, 5 is beste)

en: Quality-based VBR
nl: Kwaliteit-gebaseerde VBR

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
nl: Quantisatiefactor van I-beelden, vergeleken met P-beelden (bijvoorbeeld 1.0 => dezelfde kwaliteitsschaal voor I- en P-beelden).

en: Quantization parameter
nl: Quantisatieparameter

en: Quantization parameter for B-frames
nl: Quantisatieparameter voor B-frames

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
nl: Quantisatieparameter voor B-frames. Deze parameter overschrijft elke qp die globaal ingesteld werd. Alleen gebruikt als rc_method ingesteld is op 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
nl: Quantisatieparameter voor I-frames

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
nl: Quantisatieparameter voor I-frames. Deze parameter overschrijft elke qp die globaal ingesteld werd. Alleen gebruikt als rc_method ingesteld is op 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
nl: Quantisatieparameter voor P-frames

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
nl: Quantisatieparameter voor P-frames. Deze parameter overschrijft elke qp die globaal ingesteld werd. Alleen gebruikt als rc_method ingesteld is op 'qp'.

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpp. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
nl: Quantisatieparameter voor alle types beelden. Deze parameter stelt qpi, qpp en qpp in. Hij heeft minder prioriteit dan de voorgenoemde parameters. Alleen gebruikt als rc_method ingesteld is op 'qp'.

en: Queue Selected
nl: Geselecteerde in wachtrij plaatsen

en: QuickTime library decoder
nl: QuickTime-bibliotheekdecoder

en: Quicktime Capture
nl: Quicktime-opname

en: Quiet mode
nl: Stille modus

en: Quiet synchro
nl: Stille synchronisatie

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Quit VLC
nl: VLC afsluiten

en: Quit after Playback
nl: Afsluiten na afspelen

en: Quit at the end of playlist
nl: Afsluiten aan einde van afspeellijst

en: RAM playlist import
nl: RAM-afspeellijst importeren

en: RC
nl: Afstandsbediening

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
nl: RD-gebaseerde modusbepaling voor B-beelden. Dit vereist subme 6 (of hoger).

en: RDP Password
nl: RDP-wachtwoord

en: RDP Remote Desktop
nl: RDP bureaublad op afstand

en: RDP auth password
nl: RTSP auth wachtwoord

en: RDP auth username
nl: RTSP auth gebruikersnaam

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
nl: RGB-chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
nl: Te extraheren RGB-component

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
nl: Te extraheren RGB-component. 0 voor rood, 1 voor groen en 2 voor blauw.

en: RMS/peak
nl: RMS/piek

en: RSS and Atom feed display
nl: Weergave RSS en Atom-feed

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
nl: RSS/Atom-feed "|" (pijp) gescheiden URL's.

en: RTCP (local) port
nl: RTCP (lokale) poort

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
nl: RTCP-pakketten zullen op deze transportprotocolpoort ontvangen worden. Indien nul, zal multiplexed RTP/RTCP gebruikt worden.

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
nl: RTP-pakketten zullen met deze beveiligde RTP master gedeelde geheime sleutel geauthenticeerd en ontsleuteld worden.Dit moet een 32 tekens lange hexadeximale string zijn.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
nl: RTP-pakketten worden weggegooid als ze verder dan het aantal hier aangegeven paketten achter liggen (dus in het verleden) op het laatst ontvangen pakket.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
nl: RTP-pakketten worden weggegooid als ze verder dan het aantal hier aangegeven pakketten voor liggen (dus in de toekomst) ten op het laatst ontvangen pakket.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
nl: De integriteit van RTP paketten zullen beschermd zijn en versleuteld met deze Veilige RTP gedeelde geheime hoofdsleutel. Dit moet een 32 tekens lange hexadecimale string zijn.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
nl: RTP-payloadformaat verondersteld voor dynamische payloads

en: RTP source timeout (sec)
nl: RTP-bron timeout (sec)

en: RTP stream output
nl: RTP stream uitvoer

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
nl: RTP/RTSP/SDP demuxer (gebruikt Live555)

en: RTSP Announcement
nl: RTSP aankondiging

en: RTSP authentication
nl: RTSP authentificatie

en: RTSP connection failed
nl: RTSP verbinding mislukt

en: RTSP frame buffer size
nl: RTSP beeld-buffergrootte

en: RTSP password
nl: RTSP wachtwoord

en: RTSP server address
nl: RTSP-serveradres

en: RTSP server port
nl: RTSP-serverpoort

en: RTSP session timeout (s)
nl: RTP-sessie timeout (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
nl: RTSP-sessies zullen afgesloten worden als er geen RTSP-aanvraag ontvangen werd voor deze periode. Een negatieve waarde of een nul schakelt timeouts uit. De standaardwaarde is 60 (1 minuut).

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
nl: RTSP-begin-framebuffergrootte van het videospoor, kan vergroot worden in geval van gebroken beelden door een te kleine buffer.

en: RTSP user name
nl: RTSP gebruikersnaam

en: RTSP/RTP access and demux
nl: RTSP/RTP toegang en demux

en: RV32 conversion filter
nl: RV32 conversiefilter

en: Radio device
nl: Radio-apparaat

en: Radio tuner device node.
nl: Radiotuner-aparaatnode

en: Raeto-Romance
nl: Retoromaans

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
nl: Verhoog de quantisatie voor macroblocks aan de rand van het beeld (standaard: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
nl: Verhoog de quantisatie voor macroblokken met een hoge tijdelijke complexiteit (standaard: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
nl: Verhoog de quantisatie voor zeer heldere macroblokken (standaard: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
nl: Verhoog de quantisatie voor zeer donkere macroblokken (standaard: 0.0).

en: Random
nl: Willekeurige volgorde

en: Random Off
nl: Willekeurige volgorde uit

en: Random On
nl: Random aan

en: Random: %s
nl: Willekeurige volgorde: %s

en: Rate Control Method
nl: Rate-bedieningsmethode

en: Rate control buffer aggressiveness
nl: Agressie snelheidbediening-buffer

en: Rate control buffer aggressiveness.
nl: Agressie snelheidbediening-buffer

en: Rate control buffer size
nl: Snelheidbediening buffergrootte

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
nl: Buffergrootte voor snelheidbediening (in kbytes). Een grotere buffer zorgt voor een betere snelheidbediening, maar zal een vertraging in de stream veroorzaken.

en: Rate control method
nl: Methode rate-bediening

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
nl: Snelheid van verandering van sleepdiepte in milliseconden verschuiving per seconde afspelen.

en: Rating
nl: Beoordeling

en: Ratio of B frames
nl: Verhouding B-beelden

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
nl: Verhouding van op te nemen afbeeldingen. 3 betekent dat een op drie afbeeldingen opgenomen wordt.

en: Ratio of key frames
nl: Verhouding van sleutelbeelden

en: Raw audio encoder
nl: Ruwe audio-encoder

en: Raw/Log Audio decoder
nl: Raw/Log audiodecoder

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
nl: Lees een VLM-configuratiebestand zodra VLM opgestart is.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
nl: Lees een bestand dat continu bijgewerkt wordt (bijvoorbeeld een JPG bestand op een server. U kunt deze optie niet algemeen activeren aangezien dan alle andere type HTTP-streams zullen mislukken.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
nl: Lees en negeer onbekende EBML elementen (niet goed voor beschadigde bestanden).

en: Read at media
nl: Lezen van media

en: Read meta data using lua scripts
nl: Lees metagegevens met lua scripts

en: Read password for target device from file.
nl: Lees wachtwoord voor doelapparaat van bestand.

en: Read size
nl: Leesgrootte

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
nl: Lees de audiostream op VLC-snelheid in plaats van de Jack-snelheid.

en: ReadMe / FAQ...
nl: LeesMij / FAQ...

en: Real demuxer
nl: Real-demuxer

en: Real-Time Protocol (RTP) input
nl: Real-Time Protocol (RTP) invoer

en: Real-time
nl: Realtime

en: Rear center
nl: Midden-achter

en: Rear left
nl: Linksachter

en: Rear right
nl: Rechtsachter

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
nl: Ondertitelduur herberekenen volgens
    hun inhoud en deze waarde.
    Zet op 0 om uit te schakelen.

en: Receive buffer
nl: Ontvangstbuffer

en: Recently Played
nl: Recent afgespeeld

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
nl: Aanbevolen video-uitvoer voor Windows Vista en latere versies

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
nl: Aanbevolen video-uitvoer voor Windows XP. Niet compatibel met Vista's Aero-interface

en: Record
nl: Opnemen

en: Record Company
nl: Opnamebedrijf

en: Record access filter start/stop.
nl: Opnemen-toegangsfilter starten/stoppen

en: Record directory or filename
nl: Opnamemap of bestandsnaam

en: Record stream output
nl: Streamuitvoer opnemen

en: Recording
nl: Opnemen

en: Recording done
nl: Opname voltooid

en: Recording ratio
nl: Opnameverhouding

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
nl: Herbouw een index voor het avi-bestand. Gebruik dit als uw avi-bestand beschadigd of incompleet (niet zoekbaar) is.

en: Red
nl: Rood

en: Red balance
nl: Roodbalans

en: Red chroma balance.
nl: Roodbalans.

en: Red component of the pause color
nl: Rood-component van de pauzekleur

en: Red component of the shutdown color
nl: Rood-component van de afsluitkleur

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
nl: Rode waarde van puur wit op uw LED-stripes.

en: Reduce fluctuations in QP
nl: Reduceer fluctuaties in QP

en: Refresh List
nl: Lijst verversen

en: Refresh period in ms
nl: Verversingsperiode in ms

en: Refresh time
nl: Verversingstijd

en: Region code
nl: Regiocode

en: Region left column
nl: Regio linker kolom

en: Region top row
nl: Regio bovenste rij

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
nl: Helaas, deze toetsen kunnen niet als sneltoetskoppelingen toegewezen worden.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
nl: Reguliere expressie om recente items afgespeeld in de speler te filteren

en: Regularly check for VLC updates
nl: Regelmatig op VLC-updates controleren

en: Relative font size
nl: Relatieve lettergrootte

en: Relative to source content
nl: Relatief aan bron-inhoud

en: Relative to source delay
nl: Relatief aan bronvertraging

en: Release function
nl: Ontsluitingsfunctie

en: Release time
nl: Release-tijd

en: Reload extensions
nl: Extensies herladen

en: Remember the audio volume
nl: Audiovolume onthouden

en: Remote Audio Output Protocol stream output
nl: Remote Audio Output Protocol stream-uitvoer

en: Remote control interface
nl: Afstandsbediening-interface

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
nl: Afstandsbediening-interface geinitialiseerd. Typ 'help' voor help.

en: Remote-OSD
nl: Externe OSD

en: Remote-OSD over VNC
nl: Externe OSD via VNC

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Selected
nl: Selectie verwijderen

en: Remove a preset
nl: Preset verwijderen

en: Remove a profile
nl: Profiel verwijderen

en: Remove old preferences?
nl: Oude voorkeuren verwijderen?

en: Remove this podcast subscription
nl: Verwijder dit podcast-abonnement

en: Remove zones of the video using a picture as mask
nl: Verwijder gebieden van de video door een afbeelding als masker te gebruiken

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
nl: Verwijder alle transparantie-effecten die in dvd-ondertitels gebruikt worden.

en: Rename Directory
nl: Map hernoemen

en: Rename Directory...
nl: Map hernoemen...

en: Rename Folder
nl: Map hernoemen

en: Rename Folder...
nl: Map hernoemen...

en: Rendering quality
nl: Kwaliteit weergave

en: Repair AVI Files
nl: Avi-bestanden repareren

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Repeat All
nl: Alles herhalen

en: Repeat Off
nl: Herhalen uit

en: Repeat One
nl: Eén herhalen

en: Repeat all
nl: Alles herhalen

en: Repeat current item
nl: Huidig item herhalen

en: Repeat delay:
nl: Herhalingsvertraging :

en: Repeat:
nl: Herhalen:

en: Replay gain mode
nl: Replay gain modus

en: Replay gain mode:
nl: Replay gain modus:

en: Replay preamp
nl: Replay-preamp

en: Requirements
nl: Vereisten

en: Resampling quality
nl: Resampling-kwaliteit

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
nl: Resampling-kwaliteit (0 = slechtste en snelste, 10 = beste en traagste).

en: Reset
nl: Herstellen

en: Reset All
nl: Alles herstellen

en: Reset Preferences
nl: Voorkeuren herstellen

en: Reset controls
nl: Bediening herstellen

en: Reset controls to defaults.
nl: Bediening terug naar standaardwaarden zetten.

en: Reset defaults
nl: Standaardwaarden herstellen

en: Resize interface to the native video size
nl: Interface schalen naar de originele videogrootte

en: Resize interface to video size
nl: Interface schalen naar videogrootte

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Respect ordered chapters
nl: Geordende hoofdstukken respecteren

en: Restart playback
nl: Afspelen opnieuw starten

en: Retrieves extra info and art for playlist items
nl: Haalt extra info en albumhoes op voor aspeellijst-items

en: Retrieving Channel Info...
nl: Verkrijg kanalen informatie...

en: Retrieving addons...
nl: Add-ons ophalen...

en: Reveal in Finder
nl: Openen in Finder

en: Reverb
nl: Kunstmatige galm

en: Reverberation delay
nl: Vertraging kunstmatige galm

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
nl: Galmvertraging in ms. Gebruikelijke waarden zijn tussen 40 en 200 ms.

en: Reverberation level
nl: Niveau kunstmatige galm

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
nl: Niveau kunstmatige galm (van 0 tot 100, standaardwaarde is 0).

en: Reverse
nl: Omkeren

en: Reverse stereo
nl: Omgekeerd stereo

en: Revert to normal play speed
nl: Terugkeren naar normale afspeelsnelheid

en: Rhythmic Soul
nl: Ritmische Soul

en: Right
nl: Rechts

en: Right to left/Bottom to top
nl: Rechts naar links/Beneden naar boven

en: Ripple
nl: Rimpelingen

en: Ripple video filter
nl: Rimpel

en: Rock & Roll
nl: Rock & roll

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Room size
nl: Kamergrootte

en: Room width
nl: Kamerbreedte

en: Rotate
nl: Roteren

en: Rotate (degrees)
nl: Draaien (graden)

en: Rotate by 180 degrees
nl: 180 graden draaien

en: Rotate by 270 degrees
nl: 270 graden draaien

en: Rotate by 90 degrees
nl: 90 graden draaien

en: Rotate or flip the video
nl: De video roteren of spiegelen

en: Rotate video filter
nl: Roteren

en: Rotation
nl: Rotatie

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
nl: Rotatieparameter: none;180;90-270;mirror

en: Row
nl: Regel

en: Row border
nl: Rij-rand

en: Rows
nl: Rijen

en: Run VLC with dark interface style
nl: VLC met donkere interface-stijl draaien

en: Run as daemon process
nl: Draai als serverproces

en: Run fb on current tty
nl: Start fb op huidige tty

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
nl: Start framebuffer op huidig TTY-apparaat (standaard ingeschakeld). (Pas op met het uitschakelen van tty-handling)

en: Run manually
nl: Draai handmatig

en: Run on schedule
nl: Draai op programma

en: Run time
nl: Looptijd

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
nl: Indien VLC met real-time prioriteit draait is het in staat om veel beter te presteren, vooral bij het streamen. Het kan echter ook de hele machine laten vastlopen of hem erg traag maken. Activeer dit enkel als u weet wat u doet.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
nl: Vlc draait met de standaardinterface. Gebruik 'cvlc' om vlc zonder interface te gebruiken.

en: Runs VLC as a background daemon process.
nl: Draait VLC als een serverproces op de achtergrond.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
nl: Draait de optionele codeerthread op de UITVOER prioriteit i.p.v. VIDEO.

en: Russian
nl: Russisch

en: Russian (KOI8-R)
nl: Russisch (KOI8-R)

en: S&tatistics
nl: S&tatistieken

en: S-Video input
nl: S-Video invoer

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
nl: S/PDIF kan standaard gebruikt worden als zowel uw hardware als de afgespeelde audiostream dit ondersteunen.

en: SAP Announcement
nl: SAP Aankondiging

en: SAP Strict mode
nl: SAP strikte modus

en: SAP announcement interval
nl: Interval SAP-aankondigingen

en: SAP announcing
nl: SAP aankondigingen

en: SAP multicast address
nl: SAP multicast adres

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
nl: SAP-stream-aankondiging is ingeschakeld, maar er is geen kanaalnaam opgegeven.

en: SAP timeout (seconds)
nl: SAP timeout (seconden)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
nl: SATD-gebaseerde beslissing voor 8x8 transformatie in inter-MB's.

en: SDI Demux
nl: SDI-demux

en: SDI Input
nl: SDI-invoer

en: SDL Image decoder
nl: SDL Image-videodecoder

en: SDL chroma format
nl: SDL chromaformaat

en: SDL_image video decoder
nl: SDL_image-videodecoder

en: SDP Descriptions parser
nl: SDP-omschrijving inlezer

en: SDP required
nl: SDP vereist

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
nl: SDT Beschrijvers (vereist --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
nl: SFTP-verificatie

en: SFTP input
nl: SFTP invoer

en: SFTP port
nl: SFTP poort

en: SFTP port number to use on the server
nl: SFTP server gebruikt deze poort om te communiceren

en: SMB domain
nl: SMB-domein

en: SMB input
nl: SMB-invoer

en: SMB password
nl: SMB-wachtwoord

en: SMB user name
nl: SMB-gebruikersnaam

en: SMF demuxer
nl: SMF-demuxer

en: SOCKS password
nl: SOCKS-wachtwoord

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
nl: SOCKS-proxyserver om te gebruiken. Dit moet in het formaat adres:poort. Het zal gebruikt worden voor alle TCP-verbindingen

en: SOCKS server
nl: SOCKS-server

en: SOCKS user name
nl: SOCKS-gebruikersnaam

en: SPS and PPS id numbers
nl: SPS en PPS id nummers

en: SRTP key (hexadecimal)
nl: SRTP-sleutel (hexadecimaal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
nl: SRTP-salt (hexadecimaal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nl: I420,IYUV,YV12 naar RGB,RV15,RV16,RV24,RV32 conversies

en: SSE2 conversions from
nl: SSE2 conversies van

en: SSIM computation
nl: SSIM berekening

en: SVCD subtitles
nl: SVCD-ondertitels

en: SVG template file
nl: SVG sjabloonbestand

en: Samba (Windows network shares) input
nl: Samba (Windows netwerkschijven) invoer

en: Same as source
nl: Zelfde als bron

en: Samoan
nl: Samoaans

en: Sample aspect ratio
nl: Voorbeeld beeldverhouding

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
nl: Voorbeeld beeldverhouding van het doel (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
nl: Sampleformaat

en: Sample rate
nl: Samplerate

en: Sample rate converter type
nl: Type samplerate-converter

en: Sample rate of an audio elementary stream
nl: Samplerate van een elementaire audiostream

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
nl: Samplerate voor de getranscodeerde audiostream (11250, 22500, 44100 of 48000).

en: Sample ui-state-error style.
nl: Stijl van sample ui-status-fout.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
nl: Samplerate-informatie van de getranscodeerde stream.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
nl: Samplerate van de opgenomen audiostream, in Hz (bijvoorbeeld: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sango
nl: Sangho

en: Sanskrit
nl: Sanskriet

en: Sardinian
nl: Sardinisch

en: Sat windowing
nl: Verzadigingsvenstering

en: Satellite azimuth
nl: Satelliet-azimut

en: Satellite azimuth in tenths of degree
nl: Satelliet-azimut in tienden van graden

en: Satellite elevation
nl: Satelliethoogte

en: Satellite elevation in tenths of degree
nl: Satelliethoogte in tienden van graden

en: Satellite equipment control
nl: Bediening satelliet-uitrusting

en: Satellite longitude
nl: Satelliet-lengtegraad

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
nl: Satelliet-lengtegraad in tienden van graden. West is negatief.

en: Satellite range code
nl: Satelliet-bereikcode

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
nl: Satelliet-bereikcode zoals gedefinieerd door de producent, bijv. DISEqC schakelcode

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Saturation threshold
nl: Verzadigingsdrempel

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Debug Frames
nl: Debugbeelden opslaan

en: Save File
nl: Bestand opslaan

en: Save Metadata
nl: Metadata opslaan

en: Save Playlist
nl: Afspeellijst opslaan

en: Save Playlist to &File...
nl: Afspeelli&jst naar bestand opslaan...

en: Save Playlist...
nl: Afspeellijst opslaan...

en: Save VLM configuration as...
nl: VLM-configuratie opslaan als...

en: Save and close the dialog
nl: Opslaan en dialoogvenster sluiten

en: Save as File
nl: Opslaan als bestand

en: Save as new Profile...
nl: Opslaan als nieuw profiel...

en: Save as new profile
nl: Opslaan als nieuw profiel

en: Save current selection as new preset
nl: Huidige selectie als een nieuwe preset opslaan

en: Save file to
nl: Bestand opslaan naar

en: Save file...
nl: Bestand opslaan...

en: Save log file as...
nl: Logbestand opslaan als...

en: Save playlist
nl: Afspeellijst opslaan

en: Save playlist as...
nl: Afspeellijst opslaan als...

en: Save raw codec data
nl: Sla de ruwe codec gegevens op

en: Save recently played items
nl: Recent afgespeelde items opslaan

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
nl: Sla de ruwe codecgegevens op als u de dummy decoder in de hoofdinstellingen geselecteerd/geforceerd heeft.

en: Save the recently played items in the menu
nl: Recent afgespeelde items in het menu opslaan

en: Save...
nl: Opslaan...

en: Saves all the displayed logs to a file
nl: Alle weergegeven logboeken naar een bestand opslaan

en: Saving file failed
nl: Opslaan van bestand mislukt

en: Scale
nl: Schaal

en: Scale factor
nl: Schaalfactor

en: Scale factor (0.1-2.0)
nl: Schalingsfactor (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
nl: Schalingsfactor om toe te passen tijdens transcoderen (bijv.: 0.25)

en: Scaled to screen
nl: Geschaald naar scherm

en: Scaletempo
nl: Schaaltempo

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
nl: Schaalfactor om te gebruiken als autoschalen uitgeschakeld is.
    Standaardwaarde is 1.0 (originele videogrootte).

en: Scaling mode
nl: Schalingsmodus

en: Scaling mode to use.
nl: Schalingsmodus om te gebruiken.

en: Scaling quality
nl: Schaal-kwaliteit

en: Scene filter
nl: Scènefilter

en: Scene video filter
nl: Scènevideofilter

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
nl: Scene-cutdetectie. Stelt in hoe agressief extra I-beelden ingevoegd worden. Bij kleine scene-cutwaarden moet de codec dikwijls een I-beeld forceren wanneer het sleutelinterval overschreden zou worden. Goede scene-cutwaarden zouden een betere lokatie voor het I-beeld kunnen vinden. Grote waarden gebruiken meer I-beelden dan nodig, waardoor teveel bits nodig zijn. -1 schakelt scene-cutdetectie uit zodat I-beelden slechts om de sleutelinterval beelden ingevoegd worden, wat waarschijnlijk tot coderingsartifacts leidt. Bereik: 1 tot 100.

en: Schedule
nl: Programmering

en: Schedule:
nl: Programmering:

en: Scrambled
nl: Gecodeerd

en: Screen
nl: Scherm

en: Screen Input
nl: Beeldscherminvoer

en: Screen capture
nl: Schermopname

en: Screen capture (with X11/XCB)
nl: Schermopname (met X11/XCB)

en: Screen index
nl: Scherm-index

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
nl: Schermnummer voor schermvullende weergave, in plaats van het scherm waar de interface zich bevindt

en: Scroll with feed
nl: Schuiven met feed

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Length
nl: Zoeklengte

en: Search in Playlist
nl: Zoek in afspeellijst

en: Search the playlist
nl: Zoeken in afspeellijst

en: Season
nl: Seizoen

en: Second CSA Key
nl: Tweede CSA sleutel

en: Secondary language or program
nl: Secundaire taal of programma

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
nl: Veilige 128-bits (256-bits cijfers uitsluiten)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
nl: Veilige 256-bits (256-bits cijfers hebben prioriteit)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
nl: Beveiligde RTP vereist een (niet-geheime) master saltwaarde. Dit moet een 28 tekens lange hexadecimale string zijn.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
nl: Zoeken en positioneren gebaseerd op een procentuele bytepositie, niet een PCR-gegenereerde tijdpositie. Gebruik deze optie als zoeken niet goed werkt.

en: Seek based on percent not time
nl: Zoeken op basis van percentage i.p.v. op tijd

en: Seek based on percent not time.
nl: Zoeken op basis van percentage i.p.v. op tijd.

en: Segment length
nl: Segment-lengte

en: Segments
nl: Segmenten

en: Select
nl: Selecteer

en: Select "Advanced Options" to see all options.
nl: Selecteer "Geavanceerde opties" om alle opties weer te geven.

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select Audio Device
nl: Selecteer audio-apparaat

en: Select Directory
nl: Map selecteren

en: Select File
nl: Selecteer bestand

en: Select Folder
nl: Map selecteren

en: Select Input
nl: Invoer selecteren

en: Select Output
nl: Uitvoer selecteren

en: Select Streaming Method
nl: Streammethode selecteren

en: Select a color effect.
nl: Selecteer een kleureffect.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
nl: Selecteer een apparaat of een VIDEO_TS-map

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
nl: Selecteer het apparaat of de VIDEO_TS map

en: Select a directory
nl: Selecteer een map

en: Select a file
nl: Selecteer een bestand

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
nl: Selecteer een audioapparaat om gebruikt te worden door KAI.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
nl: Selecteer een geschikte videomodus om gebruikt te worden door KVA.

en: Select a stream
nl: Selecteer een stream

en: Select an action to change the associated hotkey:
nl: Selecteer een actie om de bijbehorende sneltoets aan te passen:

en: Select and choose transcoding options
nl: Instellingen voor transcoderen selecteren en kiezen

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
nl: Selecteer audio-invoerformaat met de opgegeven bits/sample (indien niet 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
nl: Selecteer audio-invoerformaat met het opgegeven aantal kanalen (indien niet 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
nl: Selecteer audio-invoerformaat met de opgegeven samplerate (indien niet 0)

en: Select channel to keep
nl: Selecteer kanaal om te bewaren

en: Select destinations to stream to
nl: Selecteer bestemmingen om naar te streamen

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
nl: Selecteer gamemodus-variatie van puzzel naar schuifpuzzel.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
nl: Selecteer in procent (50 is het centrum) de positie van het middelbunt (Lagrange) van de gemengde zone

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
nl: Selecteer in procent de Lagrange-coëfficiënt van het begin van de gemengde zone

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
nl: Selecteer in procent de Lagrange-coëfficiënt van het einde van de gemengde zone

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
nl: Selecteer in procent de Lagrange-coëfficiënt van het midden van de gemengde zone

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
nl: Selecteer de procentuele hoogte van de gemengde zone (met een 2 x 2 muur)

en: Select in percent the length of the blended zone
nl: Selecteer in procenten de lengte van het gemengd gebied

en: Select next DVD chapter
nl: Volgende dvd-hoofdstuk selecteren

en: Select next DVD title
nl: Volgende dvd-titel selecteren

en: Select one color in the video
nl: Selecteer een kleur in de video

en: Select one or more files to open
nl: Selecteer een of meerdere bestanden om te openen

en: Select one or multiple files
nl: Selecteer een of meerdere bestanden

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
nl: Selecteer of dubbelklik een actie om de bijbehorende sneltoets aan te passen. Gebruik de delete-toets om sneltoetsen te verwijderen

en: Select prev DVD chapter
nl: Vorig dvd-hoofdstuk selecteren

en: Select previous DVD title
nl: Vorige dvd-titel selecteren

en: Select profile:
nl: Selecteer profiel:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
nl: Selecteer weergavekwaliteit, ten koste van snelheid. 0 is het snelst, 1 is de hoogste kwaliteit.

en: Select skin
nl: Selecteer thema

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
nl: Selecteer speakerconfiguratie die u wilt gebruiken. Deze optie doet geen upmixing! Dus GEEN bijv. Stereo -> 5.1 conversie.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
nl: Selecteer een speciaal audio-apparaat, of laat Windows beslissen (standaard), aanpassing vereist herstart van VLC.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
nl: Selecteer de Zwart-onderdrukking van de gemengde zone (Blauw of V-component)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
nl: Selecteer de Zwart-onderdrukking van de gemengde zone (Groen of U-component)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
nl: Selecteer de Zwart-onderdrukking van de gemengde zone (Rood of Y-component)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
nl: Selecteer het Zwartniveau van de gemengde zone (Blauw of V-component)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
nl: Selecteer het Zwartniveau van de gemengde zone (Groen of U-component)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
nl: Selecteer het Zwartniveau van de gemengde zone (Rood of Y-component)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
nl: Selecteer de Wit-onderdrukking van de gemengde zone (Blauw of V-component)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
nl: Selecteer de Wit-onderdrukking van de gemengde zone (Groen of U-component)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
nl: Selecteer de Wit-onderdrukking van de gemengde zone (Rood of Y-component)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
nl: Selecteer het Witniveau van de gemengde zone (Blauw of V-component)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
nl: Selecteer het Witniveau van de gemengde zone (Groen of U-component)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
nl: Selecteer het Witniveau van de gemengde zone (Rood of Y-component)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
nl: Selecteer de audio-invoerbron. Zie de "video-invoer" optie.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
nl: Selecteer het audio-uitvoertype. Zie de "video-invoer" optie.

en: Select the capture device type
nl: Selecteer het type opnameapparaat

en: Select the directory to save to
nl: Selecteer de map om naartoe op te slaan

en: Select the file
nl: Selecteer het bestand

en: Select the file to save to
nl: Selecteer het bestand om in op te slaan

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
nl: Selecteer de gamma voor correctie van de gemengde zone (Blauw of V-component)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
nl: Selecteer de gamma voor correctie van de gemengde zone (Groen of U-component)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
nl: Selecteer de gamma voor correctie van de gemengde zone (Rood of Y-component)

en: Select the hotkey to display the position.
nl: Selecteer de sneltoets om de huidige positie te tonen.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
nl: Selecteer de sneltoets om naar het volgende videobeeld te gaan.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
nl: Selecteer de sneltoets om een grote sprong achteruit te gaan.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
nl: Selecteer de sneltoets om een grote sprong vooruit te gaan.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
nl: Selecteer de sneltoets om een normale sprong achteruit te gaan.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
nl: Selecteer de sneltoets om een normale sprong vooruit te gaan.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
nl: Selecteer de sneltoets een kleine sprong achteruit te gaan.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
nl: Selecteer de sneltoets om een kleine sprong vooruit te gaan.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
nl: Selecteer de sneltoets om een heel kleine sprong achteruit te maken.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
nl: Selecteer de sneltoets om een heel kleine sprong vooruit te gaan.

en: Select the hotkey to quit the application.
nl: Selecteer de sneltoets om het programma af te sluiten.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
nl: Selecteer de sneltoets om de normale afspeelsnelheid in te stellen.

en: Select the hotkey to stop playback.
nl: Selecteer de sneltoets om afspelen te stoppen.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
nl: Selecteer de sneltoets om op hogere snelheid af te spelen

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
nl: Selecteer de sneltoets om op lagere snelheid af te spelen

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
nl: Selecteer de sneltoets om de schermvullende modus te verlaten.

en: Select the hotkey to use to pause.
nl: Selecteer de sneltoets om te pauzeren

en: Select the hotkey to use to play.
nl: Selecteer de sneltoets om af te spelen

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
nl: Selecteer de sneltoets om naar het volgende onderdeel in de afspeellijst te gaan.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
nl: Selecteer de sneltoets om naar het vorige onderdeel in de afspeellijst te gaan.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
nl: Selecteer de sneltoets om de schermvullende modus in of uit te schakelen.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
nl: Selecteer de sneltoets om 'Pauze' in of uit te schakelen.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
nl: Selecteer de sneltoets om het geselecteerde item in dvd-menu's te activeren.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
nl: Selecteer de toets om een bladwijzer aan te maken van een audio-timestamp bij het synchroniseren van ondertitels.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
nl: Selecteer de toets om een bladwijzer aan te maken van een ondertitel-timestamp bij het synchroniseren van ondertitels.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
nl: Selecteer de sneltoets om het volgende hoofdstuk op de dvd te kiezen

en: Select the key to choose the next title from the DVD
nl: Selecteer de sneltoets om de volgende titel op de dvd te kiezen

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
nl: Selecteer de sneltoets om het vorige hoofdstuk op de dvd te kiezen

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
nl: Selecteer de sneltoets om de vorige titel op de dvd te kiezen

en: Select the key to clear the current playlist.
nl: Selecteer de toets om de huidige afspeellijst leeg te maken.

en: Select the key to decrease audio volume.
nl: Selecteer de sneltoets om het geluid harder te zetten.

en: Select the key to decrease the audio delay.
nl: Selecteer de sneltoets om de audiovertraging te verkleinen.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
nl: Selecteer de sneltoets om de vertraging van de ondertitels te verlagen.

en: Select the key to increase audio volume.
nl: Selecteer de sneltoets om het geluid harder te zetten.

en: Select the key to increase the audio delay.
nl: Selecteer de sneltoets om de audiovertraging te vergroten.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
nl: Selecteer de sneltoets om de vertraging van de ondertitels te verhogen.

en: Select the key to move subtitles higher.
nl: Selecteer de toets om ondertitels hoger te plaatsen.

en: Select the key to move subtitles lower.
nl: Selecteer de toets om ondertitels lager te plaatsen.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
nl: Selecteer de toets om naar beneden te gaan in dvd-menu's.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
nl: Selecteer de sneltoets om naar links te gaan in dvd-menu's.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
nl: Selecteer de toets om naar rechts te gaan in dvd-menu's.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
nl: Selecteer de toets om naar boven te gaan in dvd-menu's.

en: Select the key to mute audio.
nl: Selecteer de sneltoets om het geluid te dempen.

en: Select the key to play this bookmark.
nl: Selecteer de sneltoets om deze bladwijzer af te spelen.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
nl: Selecteer de toets om synchronisatie van audio- en ondertitel-timestamps te herstellen

en: Select the key to set this playlist bookmark.
nl: Selecteer de sneltoets om deze bladwijzer in te stellen.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
nl: Selecteer de toets om bladwijzers van audio- en ondertitel-timestamps te synchroniseren.

en: Select the key to take you to the DVD menu
nl: Selecteer de sneltoets om naar het dvd-menu te gaan

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
nl: Selecteer het aantal horizontale videovensters waarin de video gesplitst moet worden

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
nl: Selecteer het aantal verticale videovensters waarin de video gesplitst moet worden

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
nl: Selecteer de podcast waarvan u zich wilt uitschrijven:

en: Select the preset you would like to remove:
nl: Selecteer de preset die u wilt verwijderen:

en: Select the profile you would like to remove:
nl: Selecteer het profiel dat u wilt verwijderen:

en: Select the replay gain mode
nl: Selecteer de modus voor replay gain

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
nl: Selecteer de resolutie voor de beeldbuffer. Momenteel ondersteunt het de volgende waarden 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (standaard 4=auto)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
nl: Selecteer de stream met de maximale bitrate onder die limiet.

en: Select the subtitle file
nl: Ondertitelbestand selecteren

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded.
nl: Selecteer de syslog-faciliteit waar logs naar doorgestuurd zullen worden.

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
nl: Selecteer het tuner-invoertype (Kabel/Antenne).

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
nl: Selecteer het invormatieniveau om in het logboek te gebruiken of -1 om hetzelfde informatieniveau opgegeven door --verbose te gebruiken.

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
nl: Selecteer de video-invoerbron, zoals composite, s-video of tuner. Omdat deze instellingen hardware-specifiek zijn, kunt u de juiste instellingen in de "Apparaatinstellingen" vinden. -1 betekent dat instellingen niet veranderd zullen worden.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
nl: Selecteer het video-uitvoertype. Zie de "video-invoer" optie.

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
nl: Selecteer of onderliggende mapstructuur geopend moeten worden.
    geen: onderliggende mappen worden niet getoond in de afspeellijst.
    inklappen: onderliggende mappen worden getoond, maar pas geopend bij afspelen.
    uitklappen: onderliggende mappen worden geopend.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
nl: Selecteer uw audio codec. Klik op een om er meer informatie over te krijgen.

en: Select your audio output device
nl: Selecteer uw audio-uitvoerapparaat

en: Select your video codec. Click one to get more information.
nl: Selecteer uw video codec. Klik op een om er meer informatie over te krijgen.

en: Selected ports:
nl: Geselecteerde poorten:

en: Selection of the starting mode and look
nl: Selectie van start modus en weergave

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
nl: Selecteert de bewegingsschatting algotitme: -dia: diamant zoeken, radius 1 (snel)
    - hex: hexagonaal zoeken, radius 2
    - umh: oneven multi-hexagonaal zoeken (beter, maar langzamer)
    - esa: uitputtend zoeken (extreem langzaam, hoofdzakelijk voor testdoeleinden)
    - tesa: hadamard uitputtend zoeken (extreem langzaam, hoofdzakelijk voor testdoeleinden)

en: Semantic annotations
nl: Semantische annotatie

en: Send
nl: Verzenden

en: Send key events to VNC host.
nl: Stuur toetsaanslagen naar VNC-host.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
nl: Stuur muisacties naar VNC-host. Dit is niet nodig bij gebruik als VDR ffnetdev-client.

en: Send rate
nl: Verzendsnelheid

en: Send your video to picture files
nl: Zend uw video naar afbeeldingsbestanden

en: Sends the barGraph information every n audio packets
nl: Zend balkgrafiekinformatie elke n audiopaketten

en: Sent
nl: Verzonden

en: Sent bytes
nl: Verstuurde bytes

en: Sent packets
nl: Verstuurde paketten

en: Separate sub-streams
nl: Gescheiden substreams

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
nl: Teletekst/dvbs-pagina's in onafhankelijke ES scheiden. Het kan handig zijn om deze optie uit te zetten als u streamuitvoer gebruikt.

en: Separate words by | (without space)
nl: Woorden scheiden met | (zonder spatie)

en: Sepia intensity
nl: Sepia-intensiteit

en: Sepia video filter
nl: Sepia

en: Sequential numbering
nl: Sequentiële nummering

en: Serbian
nl: Servisch

en: Serial Port/Device
nl: Seriele poort/Apparaat

en: Service Discovery
nl: Dienstontdekking

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
nl: Dienstontdekkingen voegt nieuwe bronnen aan uw afspeellijst toe zoals webradio's, videowebsites,...

en: Services
nl: Diensten

en: Services discovery
nl: Dienstontdekking

en: Services discovery modules
nl: Dienstontdekkingmodules

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
nl: Dienstontdekkingmodules zijn faciliteiten die automatisch items aan een afspeellijst toevoegen.

en: Session
nl: Sessie

en: Session Description Protocol
nl: Sessiebeschrijvingsprotocol

en: Session URL
nl: Sessie URL

en: Session category
nl: Sessiecategorie

en: Session description
nl: Sessie beschrijving

en: Session email
nl: Sessie e-mail

en: Session failed
nl: Sessie mislukt

en: Session name
nl: Sessie naam

en: Session phone number
nl: Sessie telefoonnummer

en: Set ES Lang
nl: ES-taal instellen

en: Set ES id
nl: ES-id instellen

en: Set FFmpeg debug mask
nl: Zet ffmpeg debug masker

en: Set ID
nl: ID instellen

en: Set Lang
nl: Taal instellen

en: Set PID to ID of ES
nl: Zet PID naar ID van ES

en: Set QP
nl: QP instellen

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
nl: Zet SPS en PPS id nummers om streams met verschillende instellingen aan elkaar te plakken.

en: Set as Wall&paper
nl: Als bureaubladachtergrond instellen

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
nl: Stel in op welk interval PCR's (Program Clock Reference) worden verzonden (in milliseconden). Deze waarde moet onder de 100ms zijn. (standaard is 70ms).

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
nl: Stel de balgrootte in door zijn straal in pixels op te geven

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
nl: Stel balsnelheid in, de verplaatsingswaarde in aantal pixels per frame.

en: Set edge visibility.
nl: Stel randzichtbaarheid in.

en: Set gradient threshold for edge computation.
nl: Stel gradiëntdrempel voor randberekening in.

en: Set id of ES to PID
nl: Zet id van ES naar PID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
nl: Formaatverhouding van index instellen. Wijzigt de standaard (60 min inhoud) of geschatte grootte.

en: Set playlist bookmark 1
nl: Afspeellijstbladwijzer 1 instellen

en: Set playlist bookmark 10
nl: Afspeellijstbladwijzer 10 instellen

en: Set playlist bookmark 2
nl: Afspeellijstbladwijzer 2 instellen

en: Set playlist bookmark 3
nl: Afspeellijstbladwijzer 3 instellen

en: Set playlist bookmark 4
nl: Afspeellijstbladwijzer 4 instellen

en: Set playlist bookmark 5
nl: Afspeellijstbladwijzer 5 instellen

en: Set playlist bookmark 6
nl: Afspeellijstbladwijzer 6 instellen

en: Set playlist bookmark 7
nl: Afspeellijstbladwijzer 7 instellen

en: Set playlist bookmark 8
nl: Afspeellijstbladwijzer 8 instellen

en: Set playlist bookmark 9
nl: Afspeellijstbladwijzer 9 instellen

en: Set the ID of the elementary stream
nl: Stel de ID van de elementaire stream in

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
nl: RMS/peak instellen (0 ... 1).

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
nl: Zet de verscherpsterkte, tussen 0 en 2. Standaard is 0.05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
nl: Stel het TV-kanaal in waar de tuner op ingesteld moet worden (0 betekent standaard).

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
nl: Attack-tijd instellen in milliseconden (1.5 ... 400).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
nl: Zet de beeldverhouding van de canvasafbeelding. Als hier niets ingesteld wordt, zal de canvas dezelfde beeldverhouding als de invoer hebben.

en: Set the category of the elementary stream
nl: Stel de categorie van de elementaire stream in

en: Set the codec of the elementary stream
nl: Stel de codec van de elementaire stream in

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
nl: Stel de kleur in die getoond wordt als de gebruiker de video pauzeert. (Licht hebben om een ander biertje te halen?)

en: Set the encoding used in text subtitles
nl: Wijzig de codering van de ondertiteltekst

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
nl: Zet de algemene versterking in dB (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
nl: Stel de groep van de elementaire stream in

en: Set the ident that VLC would use when logging to syslog.
nl: Stel de ID in die VLC zou gebruiken bij het loggen naar syslog.

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
nl: Zet de helderheid van de afbeelding, tussen 0 en 2. Standaard is 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
nl: Zet het contrast van de afbeelding, tussen 0 en 2. Standaard is 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
nl: Zet de gamma van de afbeelding, tussen 0.01 en 10. Standaard is 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
nl: Zet de tint van de afbeelding, tussen 0 en 360. Standaard is 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
nl: Zet de verzadiging van de afbeelding, tussen 0 en 3. Standaard is 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
nl: Zet de interne ID van iedere elementaire stream behandeld door VLC naar dezelfde waarde als in de PID naar de TS stream, i.p.v. 1, 2, 3, etc. Handig om '#duplicate{..., select="es=<pid>"}' te doen.

en: Set the justification of subtitles
nl: Wijzig de uitlijning van de ondertitels

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
nl: Knee-radius in dB (1 ... 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
nl: Makeup gain in dB (0 ... 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
nl: Zet de maximum toegestaande PES grootte bij het maken van MPEG PS streams.

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
nl: Ratio (n:1) (1 ... 20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
nl: Release-tijd in milliseconden (2 ... 800)

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
nl: Stel de grootte in van de dode zone van de inter luma-quantisatie. Bereik: 0 tot 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
nl: Stel de grootte in van de dode zone van de intra luma-quantisatie. Bereik: 0 tot 32.

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
nl: Treshold-waarde in dB (-30 ... 0)

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
nl: Hiermee kunt u de doorzichtigheid van de video-uitvoer instellen. 1 is niet-transparant(standaard), 0 is volledig transparant.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
nl: Stel de tuner-landcode in die de huidige kanaal-naar-frequentie omzetting vaststelt (0 betekent standaad).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
nl: Stel de v4l2-modulebediening in op de waarden opgegeven in een door komma's gescheiden lijst optioneel aangehaald in accolades (bijv.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Om een lijst van alle beschikbare bedieningssopties te krijgen, vergroot het informatieniveau (-vvv) of gebruik de v4l2-ctl toepassing.

en: Set up any additional options for streaming
nl: Aanvullende opties voor streamen instellen

en: Set up associations...
nl: Bestandstoewijzingen instellen...

en: Set up media sources to stream
nl: Te streamen mediabronnen instellen

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
nl: Stelt de PID naar de ID van de inkomende ES. Dit is voor gebruik met --ts-es-id-pid, en zorgt ervoor dat dezelfde PID's in de invoer- en uitvoerstreams gebruikt kunnen worden.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
nl: Stelt een maximale lokale bitrate (in kbits/s) in.

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
nl: Het maximum aantal macroblokken per stuk

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
nl: Stel een maximum stukgrootte in bytes in, inclusief NAL overhead in grootte

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
nl: Zet maximale interval tussen IDR-beelden. Grotere waarden besparen bits, wat zorgt voor verbeterde kwaliteit bij een bepaalde bitrate, ten koste van zoekprecisie. Gebruik -1 voor oneindig

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
nl: Zet minimuminterval tussen IDR-beelden. In H.264 betekenen I-beelden niet per sé een gesloten GOP, omdat een P-beeld voorspeld mag worden meer beelden dan het beeld ervoor (zie ook optie referentiebeeld). Daarom zijn I-beelden niet per sé zoekbaar. P-beelden na IDR-beelden kunnen niet verwijzen naar ieder beeld voor het IDR-beeld.
    Als scène-cuts binnen deze interval plaatsvinden, worden ze nog steeds als I-beelden gecodeerd, maar starten ze geen nieuwe GOP.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
nl: Zet de dekking van de aansturing in de schermvullende modus tussen 0.1 en 1 voor de hoofdinterface, afspeellijst en uitgebreid paneel. Deze optie werkt alleen met Windows en X11 met composite extensies.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
nl: Stelt de initiële bufferbezetting in als een fractie van de buffergrootte. Bereik 0.0 tot 1.0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
nl: Stelt het wachtwoord voor de verbinding in, indien geen gebruikersnaam of wachtwoord in de url gezet zijn.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
nl: Zet de time-out optie in de RTSP sessieregel

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
nl: Stelt de gebruikersnaam voor de verbinding in, indien geen gebruikersnaam of wachtwoord in de url gezet zijn.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
nl: Zet de vensterdekking tussen 0.1 en 1 voor de hoofdinterface, afspeellijst en uitgebreid paneel. Deze optie werkt alleen met Windows en X11 met composite extensies.

en: Setting
nl: Instelling

en: Setting vbi-opaque to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
nl: Vbi-opaak op true zetten maakt de tekst omkaderd en misschien gemakkelijker om te lezen.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings for VLC's control interfaces
nl: Instellingen voor VLC's bedieningsinterfaces

en: Settings for VLC's interfaces
nl: Instellingen voor VLC-interfaces

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
nl: Instellingen voor invoer, demultiplexing, decodering en codering

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
nl: Instellingen voor ondertitels, teletekst en CC-decoders en -encoders

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
nl: Instellingen voor audiodecoders en -encoders

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
nl: Instellingen voor alleen de ingebouwde Live Video Processor

en: Settings for the main interface
nl: Instellingen voor de hoofdinterface

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
nl: Instellingen voor de decoders en encoders van video, afbeeldingen of video + audio.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
nl: Instellingen van On-Screen-Display, ondertitels en "overlay subafbeeldingen"

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
nl: Instellingen gerelateerd aan afspeellijstgedrag (bijv. afspeelmodus) en aan modules die automatisch items aan de afspeellijst toevoegen ("dienstontdekking"modules).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
nl: Instellingen met betrekking tot de verschillende toegangsmethoden. Veel voorkomende instellingen die u wellicht wilt aanpassen, zoals HTTP-proxy en bufferinstellingen, vallen hieronder.

en: Settings...
nl: Instellingen...

en: Setup Streaming...
nl: Streamen instellen...

en: Setup schedule
nl: Programma opstellen

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Shadow angle
nl: Schaduwhoek

en: Shadow color
nl: Schaduwkleur

en: Shadow distance
nl: Schaduw-afstand

en: Shadow opacity
nl: Schaduwdekking

en: Shaping delay (ms)
nl: Vormingsvertraging (ms)

en: Shared memory framebuffer
nl: Gedeeld geheugen framebuffer

en: Sharpen
nl: Verscherpen

en: Sharpen strength (0-2)
nl: Verscherpingskracht (0-2)

en: Sharpen video filter
nl: Verscherpen

en: Sharpness
nl: Scherpte

en: Sharpness filter adjust.
nl: Scherptefilter aanpassen

en: Sho&w VLC media player
nl: VLC Media Player &weergeven

en: Short backwards jump
nl: Kleine sprong achteruit

en: Short forward jump
nl: Kleine sprong vooruit

en: Short jump length
nl: Kleine spronglengte

en: Short jump length, in seconds.
nl: Kleine spronglengte, in seconden.

en: Shortcut
nl: Sneltoets

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
nl: Moet de ingebouwde driver een wit-afstelling doen van uw LED-stripes? Aanbevolen.

en: Show &more options
nl: &Meer opties weergeven

en: Show 80 bands instead of 20
nl: 80 banden weergeven in plaats van 20

en: Show All
nl: Alles weergeven

en: Show Audio Effects Button
nl: Audio-effectenknop weergeven

en: Show Basic
nl: Basis weergeven

en: Show Containing Directory...
nl: Bevattende map weegeven...

en: Show Containing Folder...
nl: Bevattende map weergeven...

en: Show Details
nl: Details weergeven

en: Show Fullscreen Controller
nl: Schermvullende bediening weergeven

en: Show Fullscreen controller
nl: Bediening in schermvullende modus weergeven

en: Show Installed Only
nl: Alleen geïnstalleerde weergeven

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
nl: NC17-geclassificeerde videostreams weergeven bij gebruik van shoutcast video-afspeellijsten.

en: Show Name
nl: Naam serie

en: Show Previous & Next Buttons
nl: Knoppen voor vorige en volgende weergeven

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
nl: Knoppen voor willekeurige volgorde en herhalen weergeven

en: Show Sidebar
nl: Zijbalk weergeven

en: Show VLC on the taskbar
nl: VLC op taakbalk weergeven

en: Show a controller in fullscreen mode
nl: Een bediening in schermvullende modus weergeven

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
nl: Meldingsvenster weergeven met de artiest en tracknaam wanneer het huidige afspeellijst-item verandert als VLC geminimaliseerd of verborgen is.

en: Show a systray icon for VLC
nl: Systeemvak-pictogram weergeven voor VLC

en: Show advanced options
nl: Geavanceerde opties weergeven

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
nl: Geavanceerde voorkeuren weergeven wanneer u het voorkeuren-dialoogvenster opent.

en: Show advanced preferences over simple ones
nl: Geavanceerde voorkeuren weergeven

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
nl: Pictogram in het systeemvak weergeven, waarmee u VLC met basisacties kunt besturen.

en: Show controller in fullscreen
nl: Bediening in schermvullende modus weergeven

en: Show controls in full screen mode
nl: Bediening in schermvullende modus weergeven

en: Show errors and warnings
nl: Foutmeldingen en waarschuwingen weergeven

en: Show everything including debug messages
nl: Alles weergeven, inclusief debugberichten

en: Show extended VCD info?
nl: Uitgebreide vcd-informatie weergeven?

en: Show extended options
nl: Uitgebreide opties weergeven

en: Show extended settings
nl: Uitgebreide opties weergeven

en: Show media change popup:
nl: Popup weergeven bij mediawijziging:

en: Show media title on video
nl: Mediatitel weergeven op de video

en: Show media title on video start
nl: Mediatitel weergeven bij starten van de video

en: Show notification popup on track change
nl: Meldingsvenster weergeven bij verandering van track

en: Show only errors
nl: Alleen foutmeldingen weergeven

en: Show playing item name in window title
nl: De naam van het afspelende item in de venstertitel weergeven

en: Show settings
nl: Weergave-opties

en: Show shoutcast adult content
nl: Volwassen inhoud van shoutcast weergeven

en: Show small preview size (percent of source).
nl: Grootte van kleine preview (procent van bron).

en: Show small preview.
nl: Kleine preview weergeven.

en: Show stream position
nl: Stream-positie weergeven

en: Show systray icon
nl: Pictogram in systeemvak weergeven

en: Show the contextual popup menu.
nl: Contextueel popup-menu weergeven

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
nl: Regelmatig de huidige positie (in seconden) in de stream weergeven.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
nl: Geef de maximale hoeveelheid informatie onder Stream en Media Info weer. Het toont bijvoorbeeld afspeelbediening-navigatie.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
nl: De naam van het liedje of video in de venstertitel weergeven.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
nl: Toon de instellingenvenster van het geselecteerde apparaat voordat de stream gestart wordt.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
nl: Geef de tunereigenschappen [kanalenselectie] pagina weer.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
nl: De videotitel gedurende n miliseconden weergeven, standaard is 5000 ms (5 sec)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
nl: Onbelangrijke fout- en waarschuwingsdialogen weergeven

en: Show video title for x milliseconds
nl: Videotitel gedurende x milliseconden weergeven

en: Show video within the main window
nl: Video in het hoofdvenster weergeven

en: Show/Hide Playlist
nl: Afspeellijst weergeven/verbergen

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
nl: Geeft een helder bedieningspaneel weer als u de muis in schermvullende modus beweegt.

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
nl: Geeft een zijbalk weer in het hoofdvenster dat mediabronnen bevat.

en: Shows the audio effects button in the main window.
nl: Geeft audio-effectenknop weer in het hoofdvenster.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
nl: Geeft vorige- en volgende-knoppen weer in het hoofdvenster.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
nl: Geeft de willekeurige volgorde en herhalen-knoppen weer in het hoofdvenster.

en: Side left
nl: Linkerkant

en: Side right
nl: Rechterkant

en: Signaling mode of the extension AOT
nl: Signaalmodus van de extensie AOT

en: Silver
nl: Zilver

en: Similarity
nl: Gelijkenis

en: Similarity threshold
nl: Gelijkheidsdrempel

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Simple DirectMedia Layer video output
nl: Simple DirectMedia Layer video-uitvoer

en: Simple Karaoke filter
nl: Simpele karaokefilter

en: Simple Preferences
nl: Eenvoudige voorkeuren

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
nl: Eenvoudige decoder voor Dolby Surround gecodeerde streams

en: Simple stereo widening effect
nl: Simpel stereo-verbredingseffect

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
nl: Vereenvoudigd Chinees (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
nl: Vereenvoudigd Chinees unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
nl: Sinc-functie (beste kwaliteit)

en: Sinc function (fast)
nl: Sinc-functie (snel)

en: Sinc function (medium quality)
nl: Sinc-functie (gemiddelde kwaliteit)

en: Single precision audio volume
nl: Enkele precisie audiovolume

en: Sinhalese
nl: Singalees

en: Size
nl: Grootte

en: Size of code blocks in each subband
nl: Grootte van codeblokken in elke subband

en: Size of motion compensation blocks
nl: Grootte van bewegingscompensatieblokken

en: Size of stream in bytes
nl: Grootte van stream in bytes

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
nl: Grootte van de TS paketten om te versleutelen. De encryptieroutines halen de TS-header van de waarde af voor encryptie.

en: Size of the curve along the piece's edge
nl: Grootte van de curve langs de rand van het stukje

en: Size of the request for reading access
nl: Grootte van de aanvraag voor leestoegang

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
nl: Grootte van de video die door de DirectShow plugin zal worden weergegeven. Als u niets opgeeft, zal de standaardgrootte voor uw apparaat gebruikt worden. U kunt een standaardgrootte (cif, d1, ...) of in het formaat <breedte>x<hoogte> opgeven.

en: Sketch
nl: Schets

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
nl: Themabestanden |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
nl: Themabestand:

en: Skin to use
nl: Te gebruiken thema

en: Skin whiten
nl: Huid witter maken

en: Skinnable Interface
nl: Interface met thema's

en: Skins
nl: Thema

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
nl: Skins passen het uiterlijk van de speler aan. U kunt ze activeren via voorkeuren.

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
nl: H.264 in-loop deblocking filter overslaan

en: Skip ads
nl: Reclame overslaan

en: Skip frame (default=0)
nl: Beeld overslaan (standaard=0)

en: Skip frames
nl: Beelden overslaan

en: Skip idct (default=0)
nl: Idct overslaan (standaard=0)

en: Skip loop filter
nl: Loop-filter overslaan

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
nl: Loop-filter voor H.264 decodering overslaan

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
nl: Overslaan van de loop-filter (ook gekend als deblocking) heeft gewoonlijk een negatieve invloed op kwaliteit. Het geeft echter wel een gigantische snelheidswinst  voor high definition streams.

en: Sky blue
nl: Hemelsblauw

en: Slides (images)
nl: Dia's (afbeeldingen)

en: Slides (text)
nl: Dia's (tekst)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
nl: Verbeter kwaliteit van SMP lichtelijk, ten koste van herhaalbaarheid.

en: Slo&wer
nl: &Langzamer

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Slow
nl: Langzaam

en: Slower
nl: Langzamer

en: Slower (fine)
nl: Langzamer (fijn)

en: Small
nl: Klein

en: Small Volume
nl: Klein volume

en: Small preview
nl: Kleine preview

en: Small preview size
nl: Kleine previewgrootte

en: Smaller
nl: Kleiner

en: Smooth Streaming
nl: Vloeiend streamen

en: Snapshot
nl: Momentopname

en: Socks proxy
nl: Socks-proxy

en: Soft
nl: Zacht

en: Soft rock
nl: Soft Rock

en: Soften
nl: Verzachten

en: Softening value
nl: Verzachtingswaarde

en: Software gain
nl: Software-versterking

en: Soloist
nl: Solist

en: Somali
nl: Somalisch

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
nl: Enkele Franse kanalen merken hun ondertitelpagina's niet correct wegens een historische interpretatiefout. Probeer deze slechte interpretatie te gebruiken als uw ondertitels niet verschijnen.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
nl: Enkele ondertitelformaten staan tekstopmaak toe. VLC implementeert dit gedeeltelijk, maar u kunt ervoor kiezen om alle opmaak uit te schakelen.

en: Song Description
nl: Beschrijving

en: Sort Node by Author
nl: Sorteer subgroep op auteur

en: Sort Node by Name
nl: Sorteer subgroep op naam

en: Sort alphabetically according to the current language's collation rules.
nl: Alfabetisch sorteren volgens de collatieregels van de huidige taal.

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Sort items in a natural order (for example: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). This method does not take the current language's collation rules into account.
nl: Items sorteren in een natuurlijke volgorde (bijvoorbeeld: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). Deze methode houdt geen rekening met de collatieregels van de huidige taal.

en: Sotho, Southern
nl: Zuid-Sothaans

en: Sound Clip
nl: Geluidsfragment

en: Sound Delay
nl: Geluidvertraging

en: Sound Engineer
nl: Geluidstechnicus

en: Sound fonts
nl: Soundfonts

en: Source
nl: Bron

en: Source aspect ratio
nl: Beeldverhouding bron

en: Source directory
nl: Bronmap

en: Source:
nl: Bron:

en: Sout stream
nl: Sout-stream

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
nl: Sout-streammodules zorgen voor het bouwen van sout-verwerkingsketens. Lees de Streaming Howto voor meer informatie. U kunt hier de standaardwaarden voor de opties van iedere sout-streammodule aanpassen.

en: South-Eastern European (Latin-10)
nl: Zuidoost-Europees (Latin-10)

en: Southern Rock
nl: Southern rock

en: Sp&eed
nl: Sn&elheid

en: Space
nl: Spatie

en: Spacer
nl: Scheiding

en: Spanish
nl: Spaans

en: Spatial
nl: Ruimtelijk

en: Spatial blur
nl: Ruimtelijk wazig

en: Spatial chroma strength
nl: Ruimtelijke chroma-sterkte

en: Spatial chroma strength (0-254)
nl: Ruimtelijke chroma-sterkte (0-254)

en: Spatial luma strength
nl: Ruimtelijke luma-sterkte

en: Spatial luma strength (0-254)
nl: Ruimtelijke luma-sterkte (0-254)

en: Speaker configuration
nl: Speakerconfiguratie

en: Special modules
nl: Speciale modules

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
nl: Geeft de vooraf te laden dienstontdekkingmodules op, gescheiden door dubbelepunten. Typische waarde is "sap".

en: Specify AAC audio profile to use
nl: AAC-audioprofiel opgeven om te gebruiken

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
nl: H.264-niveau opgeven (zoals gedefinieerd door bijlage A van de standaard). Niveaus worden niet doorgedrukt; het is aan de gebruiker om een compatible niveau met de andere coderingsopties te selecteren. Bereik 1 tot 5.1 (10 tot 51 is ook toegestaan). Stel in op 0 om x264 het niveau te laten instellen.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
nl: H.264-profiel opgeven waar limieten over andere instellingen geforceerd worden

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
nl: Stel een vertraging (in ms) in voor deze elementaire stream. Positief betekent vertraging, negatief betekent versnelling.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
nl: Geef een ISO-639 code op (drie tekens) voor deze elementaire stream

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
nl: Geef een identificatienummer op voor deze elementaire stream

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
nl: Geef een een identificatiegetal op om deze elementaire stream te veranderen

en: Specify an identifier string for this subpicture
nl: Geef een identificatieregel op voor deze subafbeelding

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
nl: Geef een nieuwe identificatieregel op voor deze elementaire stream

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
nl: Geef het AAC-audioprofiel op voor de codering van de audio bitstream. Een van de volgende opties kan gebruikt worden: main, low, ssr (niet ondersteund), ltp, hev1, hev2 (standaard: low). Hev1 en hev2 worden op dit moment alleen ondersteund met libfdk-aac ingeschakelde libavcodec.

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
nl: Geef het codecprofiel expliciet op. Als u dit niet doet, zal de codec het correcte profiel bepalen uit andere bronnen, zoals resolutie en bitrate. Voorbeeld: '4.2' voor mpeg4-part10

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
nl: Geef het codecprofiel expliciet op. Als u dit niet doet, zal de codec het correcte profiel bepalen uit andere bronnen, zoals resolutie en bitrate. Voorbeeld: 'high'

en: Specify the deinterlace module to use.
nl: Stel de deïnterlacemodule in.

en: Specify the log filename.
nl: Log-bestandsnaam opgeven.

en: Specify the logging format.
nl: Geef het logformaat op.

en: Specify the magazine containing the language page
nl: Geef de magazine op die de taalpagina bevat

en: Specify the page containing the language
nl: Geef de pagina op die de taal bevat

en: Specify the row containing the language
nl: Geef de regel op die de taal bevat

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
nl: Geef de grootte op van het TS-pakket om te ontsleutelen. De ontsleutelingsroutines onttrekken de TS-header van de waarde voor ontsleuteling.

en: Spectral sections
nl: Spectrale secties

en: Spectrum inversion
nl: Spectruminversie

en: Speed of feeds
nl: Snelheid van feeds

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
nl: Snelheid van de RSS/Atom-feeds in microseconden (groter is langzamer).

en: Speed selector
nl: Snelheid-selectie

en: Speed: %.2fx
nl: Snelheid: %.2fx

en: Speex audio decoder
nl: Speex audiodecoder

en: Speex audio encoder
nl: Speex audio-encoder

en: Speex audio packetizer
nl: Speex audiopacketizer

en: Split segments anywhere
nl: Segmenten willekeurig splitsen

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
nl: Splits de video in meerdere vensters om deze op een muur van schermen weer te geven

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
nl: Splits de video in twee gelijke delen, zoals in een spiegel

en: Splitter
nl: Splitser

en: Standard
nl: Standaard

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
nl: Standaard definitie (576 of 480 lijnen)

en: Standard stream output
nl: Standaard stream uitvoer

en: Start Time
nl: Start tijd

en: Start VLC with only a systray icon
nl: VLC starten met alleen een pictogram in het systeemvak

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
nl: Start VLC met:
    - normale modus
    - een gebied dat altijd aanwezig is om informatie als songteksten, albumhoezen, etc. weer te geven
    - minimale modus met beperkte aansturing

en: Start directly in menu
nl: Begin meteen in het menu

en: Start in minimal view (without menus)
nl: Opstarten in minimale weergave (zonder menu's)

en: Start in minimal view mode
nl: Opstarten in minimale weergave

en: Start playback of new items immediately once they were added.
nl: Start afspelen van nieuwe items direct nadat zij zijn toegevoegd.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
nl: Start de dvd meteen in het hoofdmenu. Zo kan geprobeerd worden om alle nutteloze waarschuwingen over te slaan.

en: Start time
nl: Starttijd

en: Start video in fullscreen mode
nl: Video starten in schermvullende weergave

en: Starting Position
nl: Beginpositie

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Statistics video output
nl: Video-uitvoer statistieken

en: Stats
nl: Statistieken

en: Stats decoder
nl: Decoderstatistieken

en: Stats decoder function
nl: Statistieken van de decoderfunctie

en: Stats demux
nl: Demux-statistieken

en: Stats demux function
nl: Statistieken van de demuxfunctie

en: Stats encoder function
nl: Statistieken van de codeerfunctie

en: Status Bar
nl: Statusbalk

en: Step Backward
nl: Stap terug

en: Step Forward
nl: Stap vooruit

en: Step backward
nl: Stap terug

en: Step forward
nl: Stap vooruit

en: Stereo Enhancer
nl: Stereo-verbetering

en: Stereo audio mode
nl: Stereo-audiomodus

en: Stereo audio output mode
nl: Stereo audio-uitvoermodus

en: Stereo mode
nl: Stereo-modus

en: Stereo to mono downmixer
nl: Stereo naar mono downmixer

en: Stop
nl: Stoppen

en: Stop playback
nl: Afspelen stoppen

en: Stop the A to B loop
nl: Stop het herhalen van A naar B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
nl: Stop de afspeellijst na elk afgespeeld onderdeel.

en: Stop time
nl: Stoptijd

en: Stream Announcement
nl: Stream aankondiging

en: Stream Announcing
nl: Stream aankondigingen

en: Stream Destination
nl: Stream-bestemming

en: Stream ID of the audio track to use.
nl: Stream-ID van het te gebruiken audiospoor.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
nl: Stream-ID van het te gebruiken ondertitelspoor.

en: Stream Output
nl: Streamuitvoer

en: Stream all elementary streams
nl: Alle elementaire streams streamen

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
nl: Alle elementaire streams streamen (video, audio en ondertitels)

en: Stream bitrate
nl: Stream-bitrate

en: Stream description
nl: Streambeschrijving

en: Stream filter module
nl: Streamfiltermodule

en: Stream filters
nl: Streamfilters

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
nl: Streamfilters zijn speciale modules voor geavanceerde handelingen aan de invoerzijde van VLC. Wees voorzichtig...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
nl: Streamfilters worden gebruikt om de stream die gelezen worden aan te passen.

en: Stream identifier
nl: Stream-identificator

en: Stream name
nl: Streamnaam

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
nl: Streamnummer van het te gebruiken audiospoor (van 0 tot n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
nl: Streamnummer van het te gebruiken ondertitelspoor (van 0 tot n).

en: Stream output
nl: Streamuitvoer

en: Stream output muxer caching (ms)
nl: Streamuitvoer muxerbuffer (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
nl: Streamuitvoerinstellingen worden gebruikt wanneer VLC als streamingserver werkt of bij bewaren van inkomende streams.
    Streams worden eerst gemuxt en dan door een "toegangsuitvoer"module gestuurd, die ze kan opslaan in een bestand of streamen (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streammodules zorgen voor geavanceerde streamverwerkingen (transcoderen, dupliceren...).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
nl: Stream-uitvoerregel.
    Deze wordt automatisch aangemaakt als u de bovenstaande instellingen aanpast,
    maar u kunt het ook handmatig aanpassen.

en: Stream output to memory buffer
nl: Streamuitvoer naar geheugenbuffer

en: Stream public
nl: Publiek streamen

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
nl: Stream het On Screen Display menu (gebruikmakend van de osdmenu subafbeelding module).

en: Stream to network
nl: Stream naar netwerk

en: Stream...
nl: Streamen...

en: Streamable
nl: Streambaar

en: Streaming
nl: Streamen

en: Streaming / Transcoding failed
nl: Streamen/transcoderen mislukt

en: Streaming and Transcoding Options
nl: Instellingen voor streamen en transcoderen

en: Streaming deinterlace mode
nl: Deïnterlace-modus voor streamen

en: Streaming method
nl: Streammethode

en: Streaming/Exporting Wizard...
nl: Wizard streamen/exporteren...

en: Streaming/Saving:
nl: Streamen/opslaan:

en: Streaming/Transcoding Wizard
nl: Streamen/transcoderen wizard

en: Strength
nl: Sterkte

en: Strength of AQ
nl: Kracht van AQ

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
nl: Sterkte van psychovisuele optimalizatie, standaard is "1.0:0.0"

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
nl: Kracht om blocking en vervaging in vlakke en
    getextuurde gebieden te reduceren, standaard 1.0 aanbevolen om tussen 0 - 2 te houden
     - 0.5: zwakke AQ
     - 1.5: sterke AQ

en: Strength used to modify the value of a pixel
nl: Sterkte gebruikt om de waarde van een pixel te wijzigen

en: Strict standard compliance
nl: Strikt conform standaard

en: Stride Length
nl: Schrijdlengte

en: Stuff
nl: Dingen

en: Sub &Track
nl: Onder&titelspoor

en: Sub sync: bookmarked audio time
nl: Ondertitelsync: audiotijd-bladwijzer

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
nl: Ondertitelsync: ondertiteltijd-bladwijzer

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
nl: Ondertitelsync: %i ms gecorrigeerd (totale vertraging = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
nl: Ondertitelsync: vertraging hersteld

en: Sub sync: set bookmarks first!
nl: Ondertitelsync: eerst bladwijzers instellen!

en: Sub-Title
nl: Ondertitel

en: Subdirectory behavior
nl: Submap-gedrag

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Submission of played songs to last.fm
nl: Afgespeelde liedjes melden bij last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
nl: Statistieken over afgespeelde liedjes melden bij Last.fm

en: Subpicture position
nl: Positie subafbeelding:

en: Subpictures
nl: Subafbeeldingen

en: Subpictures filter module
nl: Subafbeeldingen-filtermodule

en: Subpictures source module
nl: Subafbeeldingen-bronmodule

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
nl: Subpixel bewegingsschatting en partitiebepaling kwaliteit

en: Subscreen height
nl: Subscreen hoogte

en: Subscreen left
nl: Subscherm links

en: Subscreen top
nl: Subscherm boven

en: Subscreen top left corner
nl: Subscreen linkerbovenhoek

en: Subscreen width
nl: Subsrceen breedte

en: Subscribe
nl: Abonneren

en: Subscribe to a podcast
nl: Abonneren op een podcast

en: Subsdelay
nl: Ondertitelvertraging

en: Subti&tle
nl: Onder&titels

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Subtitle & On Screen Display Settings
nl: Instellingen voor ondertitels en On Screen Display

en: Subtitle Delay
nl: Ondertitelvertraging

en: Subtitle File
nl: Ondertitelbestand

en: Subtitle Files
nl: Ondertitelbestanden

en: Subtitle Language
nl: Taal ondertitel

en: Subtitle Track
nl: Ondertitelspoor

en: Subtitle alignment
nl: Uitlijning ondertitels

en: Subtitle autodetection fuzziness
nl: Intelligentie van autodetectie ondertitelbestanden

en: Subtitle autodetection paths
nl: Zoekpad voor ondertitelbestanden

en: Subtitle codec
nl: Ondertitelcodec

en: Subtitle codecs
nl: Ondertitelcodecs

en: Subtitle delay
nl: Ondertitelvertraging

en: Subtitle delay %i ms
nl: Ondertitelvertraging %i ms

en: Subtitle delay down
nl: Ondertitelvertraging verlagen

en: Subtitle delay up
nl: Ondertitelvertraging verhogen

en: Subtitle description
nl: Ondertitelbeschrijving

en: Subtitle duration factor:
nl: Ondertitelduur-factor:

en: Subtitle effects
nl: Ondertiteleffecten

en: Subtitle encoder
nl: Ondertitel-encoder

en: Subtitle encoding
nl: Ondertitelcodering

en: Subtitle format
nl: Ondertitelformaat

en: Subtitle justification
nl: Uitlijning ondertitels

en: Subtitle language
nl: Taal ondertitel

en: Subtitle languages
nl: Ondertitel-talen

en: Subtitle position %d px
nl: Ondertitelpositie %d px

en: Subtitle position down
nl: Positie ondertitels verlagen

en: Subtitle position up
nl: Positie ondertitels verhogen

en: Subtitle position: no active subtitle
nl: Ondertitelpositie: geen actieve ondertitel

en: Subtitle renderers using libass
nl: Ondertitelweergave met libass

en: Subtitle speed:
nl: Ondertitelsnelheid:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
nl: Ondertitelsync / audio-timestamp bladwijzer aanmaken

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
nl: Ondertitelsync / ondertitel-timestamp bladwijzer aanmaken

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
nl: Ondertitelsync / audio- en ondertitelsynchronisatie herstellen

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
nl: Ondertitelsync / audio- en ondertitel-timestamps synchroniseren

en: Subtitle text encoding
nl: Ondertitel-tekstcodering

en: Subtitle track
nl: Ondertitelspoor

en: Subtitle track ID
nl: ID ondertitelspoor

en: Subtitle track synchronization:
nl: Ondertitelspoorsynchronisatie:

en: Subtitle track: %s
nl: Ondertitelspoor: %s

en: Subtitles
nl: Ondertitels

en: Subtitles (advanced)
nl: Ondertitels (geavanceerd)

en: Subtitles (images)
nl: Ondertitels (afbeeldingen)

en: Subtitles / OSD
nl: Ondertitels / OSD

en: Subtitles Track
nl: Ondertitelspoor

en: Subtitles/Video
nl: Ondertitels/Video

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Sundanese
nl: Sudanees

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
nl: Ondersteuning voor VDR-opnames (http://www.tvdr.de/).

en: Surround delay (ms)
nl: Surround-vertraging (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
nl: Surround-vertraging in ms. Meestal waarden van 5 tot 40 ms.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
nl: Surround-effectniveau (van 0 tot 100, standaardwaarde is 0).

en: Surround level
nl: Surround-niveau

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Sweep Depth
nl: Veegdiepte

en: Sweep Rate
nl: Veegsnelheid

en: Switch to full preferences view
nl: Naar volledige voorkeurenweergave gaan

en: Switch to simple preferences view
nl: Naar eenvoudige voorkeurenweergave gaan

en: Swscale
nl: Schalen

en: Symphonic Rock
nl: Symfonische rock

en: Symphony
nl: Symfonie

en: Sync on Intra Frame
nl: Synchronizeer op intra-beeld

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: Synchronize left and right
nl: Synchroniseer links en rechts

en: Synchronize top and bottom
nl: Synchroniseer boven en beneden

en: Synchronous writing
nl: Synchroon schrijven

en: Synthesis gain
nl: Synthesis-gain

en: Syslog facility
nl: Syslog faciliteit

en: System Id
nl: Systeem-Id

en: System Sound Output Device
nl: Systeemgeluid-uitvoerapparaat

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
nl: System V gedeeld geheugen ID van de framebuffer (dit wordt genegeerd als --shm-file opgegeven is).

en: System codeset
nl: Systeem-codeset

en: System's default
nl: Systeemstandaard

en: Systray icon
nl: Systeemvak-pictogram

en: T&itle
nl: T&itel

en: T&ools
nl: E&xtra

en: T.140 text encoder
nl: T.140 tekst-encoder

en: TCP command input
nl: TCP commando-invoer

en: TCP connection timeout
nl: TCP-verbindingstimeout

en: TCP input
nl: TCP-invoer

en: TLS cipher priorities
nl: TLS-cijfer prioriteiten

en: TLS server support for OS X
nl: TLS-serverondersteuning voor OS X

en: TLS support for OS X and iOS
nl: TLS-ondersteuning voor OS X en iOS

en: TTA demuxer
nl: TTA-demuxer

en: TV - analog
nl: Tv - analoog

en: TV - digital
nl: Tv - digitaal

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
nl: Tv-kanalen worden gegroepeerd op transponder (multiplex) bij een gegeven frequentie. Dit is vereist om de ontvanger af te stemmen.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
nl: Tv-bereik is meestal het gebruikte kleurbereik; door dit in te stellen op true zal libx264 in staat gesteld worden om volledig kleurbereik te gebruiken bij het coderen

en: TY Stream audio/video demux
nl: TY Stream audio/video-demuxer

en: Tahitian
nl: Tahitiaans

en: Tajik
nl: Tadzjieks

en: Take &Snapshot
nl: &Snapshot maken

en: Take a snapshot
nl: Maak video snapshot

en: Take video snapshot
nl: Videomomentopname maken

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
nl: Een momentopname van het huidige beeld maken en opslaan.

en: Target Usage
nl: Doelgebruik

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
nl: Bitrate-doel in kbps bij coderen in constante-bitratemodus

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
nl: Doelbitrate van de getranscodeerde audiostream.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
nl: Doelbitrate van de getranscodeerde videostream.

en: Target output frame rate for the video stream.
nl: Doel uitvoer beeldsnelheid voor de videostream.

en: Tatar
nl: Tataars

en: Teal
nl: Taling

en: Techno-Industrial
nl: Techno-industrial

en: Teletext
nl: Teletekst

en: Teletext Activation
nl: Teletekst-activatie

en: Teletext alignment
nl: Teletekst uitlijning

en: Teletext configuration
nl: Teletekst-configuratie

en: Teletext language
nl: Teletekst-taal

en: Teletext page
nl: Teletekst-pagina

en: Teletext subtitles
nl: Teletekst-ondertitels

en: Teletext subtitles decoder
nl: Teletekst-ondertiteldecoder

en: Teletext subtitles: hearing impaired
nl: Teletekst ondertitels: slechthorend

en: Teletext text subtitles
nl: Teletekst-ondertitels

en: Teletext transparency
nl: Teletekst-transparantie

en: Teletext: additional information
nl: Teletekst: aanvullende informatie

en: Teletext: program schedule
nl: Teletekst: programmering

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
nl: Vertel VLC dat het is opgestart via bestandsassociatie in het besturingssysteem

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
nl: Vertel lirc om dit configuratiebestand te lezen. Standaard zal het in de thuismap van de gebruiker zoeken.

en: Temporal
nl: Tijdelijk

en: Temporal chroma strength
nl: Tijdelijke chroma-sterkte

en: Temporal chroma strength (0-254)
nl: Tijdelijke chroma-sterkte (0-254)

en: Temporal luma strength
nl: Tijdelijke luma-sterkte

en: Temporal luma strength (0-254)
nl: Tijdelijke luma-sterkte (0-254)

en: Temporal-spatial
nl: Tijdelijk-ruimtelijk

en: Terrestrial reception parameters
nl: Terrestriële ontvangstparameters

en: Text
nl: Tekst

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Text Size
nl: Tekstgrootte

en: Text default color
nl: Standaardtekstkleur

en: Text file
nl: Tekstbestand

en: Text identifier for the callback functions
nl: Tekstidentificatie voor de terugroepfuncties

en: Text opacity
nl: Tekstdekking

en: Text position
nl: Tekstpositie

en: Text renderer
nl: Tekstweergave

en: Text renderer for Mac
nl: Tekstweergave voor Mac

en: Text rendering module
nl: Tekstweergavemodule

en: Text subtitle decoder
nl: Tekst ondertiteldecoder

en: Text subtitle parser
nl: Tekstondertitels inlezer

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
nl: Teksten / logboeken (*.log *.txt);; Alles (*.*)

en: Textual audio descriptions
nl: tekstuele audiobeschrijvingen

en: Texture size
nl: Textuurgrootte

en: Thai
nl: Thais

en: Thanks
nl: Bedanken

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
nl: De http-server zal luisteren op deze tcp-poort. De standaard http-poort is 80. Toewijzing van poortnummers onder 1025 is echter over het algemeen beperkt door het besturingssysteem.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
nl: De https-server zal luisteren op deze tcp-poort. De standaard https-poort is 443. Toewijzing van poortnummers onder 1025 is echter over het algemeen beperkt door het besturingssysteem.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
nl: IP-adres van de netwerk-masterklok te gebruiken voor kloksynchronisatie.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
nl: Omhoog/omlaag (verticaal) scrollen kan het volume of de positie aansturen of de muiswielgebeurtenis kan genegeerd worden

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
nl: De https-server zal luisteren op deze tcp-poort. De standaard rtsp-poort is 554. Toewijzing van poortnummers onder 1025 is echter over het algemeen beperkt door het besturingssysteem.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
nl: De SAP module kiest normaal zelf de juiste adressen om naar te luisteren. Maar u kunt ook een specifiek adres opgeven.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
nl: De URL voor een alternatieve scrobbler-engine

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc. By default vlc writes the fourcc of the picture frame into the output destination.
nl: De YUV4MPEG2 header is compatibel met de mplayer yuv video-uitvoer en vereist YV12/I420 fourcc. Standaard schrijft vlc de fourcc van de afbeeldingsrand naar het uitvoerdoel.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
nl: Het audio-apparaat "%s" kon niet gebruikt worden:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
nl: Het opnameapparaat "%s" ondersteunt niet de vereiste parameters.

en: The chosen codecs are not compatible with each other. For example: It is not possible to mix uncompressed audio with any video codec.
    
    Correct your selection and try again.
nl: De gekozen codecs zijn niet compatibel met elkaar. Bijvoorbeeld: ongecomprimeerde audio kan met geen enkele videocodec gecombineerd worden.
    
    Pas uw selectie aan en probeer opnieuw.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
nl: De code rate voor Forward Error Correction kan opgegeven worden.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
nl: De kleur van de tekst die wordt weergegeven op de video. Dit moet een hexadecimale waarde (zoals HTML-kleuren) zijn. De eerste twee tekens zijn voor rood, dan groen, dan blauw. #000000 = zwart, #FF0000 = rood, #00FF00 = groen, #FFFF00 = geel (rood + groen), #FFFFFF = wit

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
nl: De cryptografische ondertekening voor het gedownloade bestand "%s" was ongeldig en kon niet gebruikt worden om het veilig te verifiëren, dus heeft VLC het verwijderd.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
nl: Het huidig spelend item zal gestreamd worden. Als er op dit moment geen item afgespeeld wordt, zal het eerste geselecteerde item van de <i>Mediabibliotheek</i> het onderwerp zijn van de stream.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
nl: De decoder kan beelden gedeeltelijk decoderen of overslaan als er niet genoeg tijd is. Dit kan handig zijn bij zwakke CPU's, maar kan verstoorde afbeeldingen produceren.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
nl: De mate van vervaging uitgedrukt in een getal van 1 tot 127

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
nl: De vertraging die door het fysische algoritme geïntroduceerd wordt, kan soms verstoring bij de synchronisatie tussen lip-bewegingen en spraak veroorzaken. In dat geval kunt u deze optie activeren voor compensatie.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
nl: De demuxer zal tijdsaaduidingen vooruitzetten als de invoer de snelheid niet kan bijhouden.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
nl: De dekstopmodus stelt u in staat de video op uw desktop af te spelen.

en: The device node where VBI data can be read  (for closed captions)
nl: Apparaat-node waar VBI-data gelezen kunnen worden (voor gesloten bijschriften)

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
nl: Het door u geselecteerde apparaat kan niet gebruikt worden omdat zijn type niet ondersteund wordt.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
nl: Het digitale signaal kan gemoduleerd worden volgens verschillende constellaties (afhankelijk van het afleversysteem). Als de demodulator de constellatie niet automatisch kan detecteren, moet hij manueel geconfigureerd worden.

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
nl: De downconverter (LNB) zal de frequentie van de lokale oscillator aftrekken van de satelliet-transmissiefrequentie. De tussenliggende frequentie (IF) op de RF-kabel is het resultaat.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
nl: De encoder kan on-the-fly kwaliteitscompromissen maken als uw CPU niet meekan met de coderingssnelheid. Dit zal trellis-quantisatie uitschakelen, daarna de rate-vervorming van bewegingsvectoren (hq), en de drempel voor ruisreductie verhogen om de taak van de encoder te vergemakkelijken.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
nl: De even CSA encryptiesleutel. Dit moet een regel van 16 tekens zijn (8 hexadecimale bytes).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
nl: De structuur van '%s' kon niet gedetecteerd worden. Zie het logboek voor details.

en: The height of the effects video window, in pixels.
nl: De vensterhoogte van de effecten in pixels.

en: The height of the mesh, in pixels.
nl: Hoogte van de mazen, in pixels

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
nl: De hoogte van de mini-afbeelding voor verdere verwerking (48 is standaard)

en: The height of the video window, in pixels.
nl: De hoogte van het videovenster, in pixels.

en: The image blended onto the base image
nl: Het beeld dat gemengd wordt met het basisbeeld

en: The image which will be used to blend onto
nl: De afbeelding waar naartoe gemengd zal worden

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
nl: Het maximum aantal filters (%u) werd bereikt.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
nl: De mediabibliotheek wordt automatisch opgeslagen en iedere keer opnieuw laden als u VLC start.

en: The name and version of the program will be provided to the HTTP server. They must be separated by a forward slash, e.g. FooBar/1.2.3. This option can only be specified per input item, not globally.
nl: De naam en versie van het programma zullen aan de http-server verstrekt worden. Ze moeten gescheiden worden door een slash-teken, bijvoorbeels FooBar/1.2.3. Deze optie kan alleen per invoer-item worden opgegeven, niet globaal.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
nl: De nieuwe versie was succesvol gedownload. Wilt u VLC sluiten en de nieuwe versie nu installeren?

en: The number of the first segment generated
nl: Het nummer van het eerst gegenereerde segment

en: The number of time the blend will be performed
nl: Aantal keer dat dezelfde invoer herhaald wordt

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
nl: De dekking (omgekeerde van transparantie) van de tekst die op de video zal worden weergegeven. 0 = transparant, 255 =  volledig dekkend.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
nl: Deze optie stelt u in staat de hoge-kwaliteit float32 audio-uitvoermodus te gebruiken (die niet door iedere geluidskaart goed ondersteund wordt).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
nl: Het uitvoerbestand bestaat reeds. Als het opnemen doorgaat, zal het bestand overschreven worden en alle inhoud zal verloren gaan.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
nl: De parameter alfa voor het Kaiser-venster. Alfa vergroten, vergroot de breedte van de hoofd-lobe en verkleint de amplitude van de zij-lobe.

en: The password of your last.fm account
nl: Wachtwoord van uw last.fm account

en: The path where the debugframes should be saved
nl: Het pad waarin de debugbeelden moeten worden opgeslagen

en: The pixel format for output image buffers.
nl: Het pixelformaat voor uitvoerbeeldbuffers.

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
nl: De afspeellijst kan een boom-weergave gebruiken om items te categoriseren, zoals de inhoud van een map.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
nl: De polyfonie definieert hoeveel stemmen tegelijk afgespeeld kunnen worden. Grotere waarden vereisen meer rekenkracht.

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2
nl: Rate-bedieningsmethode te gebruiken bij coderen. Kan 'cbr', 'vbr', 'qp' of 'avbr' zijn. 'Qp'-modus wordt niet ondersteund voor mpeg2

en: The requested RTSP session could not be established.
nl: De gevraagde RTSP-sessie kon niet verkregen worden.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
nl: Het geselecteerde audio-uitvoerapparaat is exclusief in gebruik door een ander programma.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
nl: De geselecteerde digitale ontvanger ondersteunt de opgegeven parameters niet.
    Gelieve de voorkeuren na te kijken.

en: The size of the texture, in pixels.
nl: Grootte van de textuur, in pixels

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
nl: De opgegeven pixelresolutie wordt geforceerd (als breedte en hoogte allebei strikt positief zijn).

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
nl: Het standaard MPEG audio (1/2) formaat (bruikbaar met MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG en RAW)

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
nl: De stapgrootte van het volume is instelbaar door deze optie te gebruiken.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
nl: De stream moet afspelen of gepauzeerd zijn om bladwijzers te laten werken.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
nl: De stream zal met standaardinstellingen aangemaakt worden. Voor meer geavanceerde configuratie, of om de standaardinstellingen te wijzigen, selecteert u de knop rechts: <i>Streams beheren</i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
nl: De stream zal deze tijd lopen (in seconden).

en: The stream will start at this position (in seconds).
nl: De stream zal op deze positie starten (in seconden).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
nl: De stream zal op deze positie stoppen (in seconden).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
nl: De symbol rate moet voor sommige systemen manueel opgegeven worden, met name DVB-C, DVB-S en DVB-S2.

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are : 'speed', 'balanced' and 'quality'.
nl: Het doelgebruik laat toe om te kiezen tussen verschillende verhoudingen van kwaliteit en snelheid. Toegelaten waarden zijn: 'speed', 'balanced' en 'quality'

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
nl: De transparantie van de OSD VNC kan worden ingesteld met een waarde tussen 0 en 255. Een lagere waarde betekent meer transparantie, een hogere waarde betekent minder transparantie. Standaard is niet-transparant (waarde 255), het minimum is volledig transparant (waarde 0).

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
nl: Het type FFT-venster te gebruiken voor spectrumgebaseerde visualisaties.

en: The username of your last.fm account
nl: Gebruikersnaam van uw last.fm account

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
nl: Het volume kan opgeslagen worden en de volgende keer dat VLC gebruikt wordt, hersteld worden.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
nl: De bureaubladachtergrond-modus laat u de video weergeven als de bureaubladachtergrond.

en: The width of the effects video window, in pixels.
nl: De vensterbreedte van de effecten in pixels

en: The width of the mesh, in pixels.
nl: Breedte van de mazen, in pixels.

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
nl: De breedte van de mini-afbeelding voor verdere verwerking (64 is standaard)

en: The width of the video window, in pixels.
nl: De breedte van het videovenster, in pixels.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
nl: Theora is een vrije codec voor algemeen gebruik (bruikbaar met MPEG TS en OGG)

en: Theora video decoder
nl: Theora videodecoder

en: Theora video encoder
nl: Theora video-encoder

en: Theora video packetizer
nl: Theora video-packetizer

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
nl: Er is geen geschikte stream-uitvoer toegangsmodule voor "%s/%s://%s".

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
nl: Via deze instellingen kunnen de interfaces van VLC geconfigureerd worden. U kunt de hoofdinterface en aanvullende interfacemodules selecteren en diverse gerelateerde opties definiëren.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
nl: Deze instellingen beïnvloeden het gedrag van geluid en u kunt hier audiofilters voor nabewerking en visuele effecten (spectrum-analyse, etc.) activeren. Schakel deze filters hier in en configureer ze in de modulesectie"'audiofilters".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
nl: Met deze opties kan het gedrag van de invoer gewijzigd worden. Bijvoorbeeld het dvd- of vcd-apparaat, netwerkinstellingen of de ondertitels.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
nl: Deze opties staan u toe om het gedrag van de subafbeeldingen te wijzigen. U kunt bijvoorbeeld subafbeeldingfilters inschakelen (logo,...). Schakel deze filters hier in en configureer ze in de "subpictures filters" modulesectie. U kunt ook vele verschillende opties instellen.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
nl: Met deze instellingen kunnen opties voor de video-uitvoer gewijzigd worden. Videofilters zoals deïnterlacing etc. kunnen hier geactiveerd worden. Configureer deze modules in de modulesectie "videofilters".

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
nl: Met deze opties kunnen de standaardmodules gekozen worden. Laat deze opties met rust tenzij u weet wat u doet.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
nl: Stel standaard algemene opties in voor de streamuitvoer

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
nl: Deze instellingen betreffen het gedrag van de afspeellijst. Sommige daarvan kunnen in de afspeellijst worden gewijzigd.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
nl: Hier kunnen VLC 'sneltoetsen' geconfigureerd worden, ook wel bekend als "hotkeys".

en: Thick
nl: Dik

en: Thin
nl: Dun

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
nl: Deze Blu-rayschijf heeft een bibliotheek nodig voor AACS-decodering, en uw systeem heeft deze niet.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
nl: Deze Blu-rayschijf heeft een bibliotheek voor BD+ decodering nodig, en uw systeem heeft deze niet.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
nl: Dit X.509 certicaatbestand (PEM-formaat) wordt gebruikt voor TLS langs de kant van de server. Op OS X wordt de string gebruikt als een label om het certificaat in de keychain te zoeken.

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
nl: Dit X.509 certificaatbestand (PEM formaat) kan optioneel gebruikt worden om remote clients in TLS-sessies te authentificeren.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
nl: Deze add-on werd manueel geïnstalleerd. VLC kan hem niet zelf beheren.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
nl: Hier kunnen audionabewerkingsfilters worden toegevoegd om het geluid te wijzigen.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
nl: Dit voegt nabewerkingsfilters toe om de beeldkwaliteit te verhogen, bijvoorbeeld deïnterlacing of vervormen van de video.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
nl: Dit voegt zogenaamde "subafbeeldingsfilters" toe. Deze filteren subafbeeldingen die aangemaakt zijn door ondertiteldecoders of andere subafbeeldingsbronnen.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
nl: Dit voegt zogenaamde "subafbeeldingsbronnen" toe. Deze filters plaatsen afbeeldingen of tekst over de video (zoals een logo, arbitraire tekst, ...).

en: This adds video splitters like clone or wall
nl: Dit voegt videosplitters zoals kloon en wand toe

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
nl: Hiermee kunnen audiovisualisatiefilters worden toegevoegd (spectrumanalyzer, etc).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
nl: Hier kunt u de initiële buffergrootte voor de streamuitvoermuxer instellen. Deze waarde moet in milliseconden opgegeven worden.

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
nl: Dit definieert de TTL (Time-To-Live) van de stream. Deze parameter is het maximum aantal routers waar de stream doorheen kan. Als u niet weet wat dit betekent, of u wilt alleen naar het lokale netwerk streamen, laat deze instelling op 1 staan.

en: This allows hardware decoding when available.
nl: Dit laat u hardwaredecodering gebruiken indien dit beschikbaar is.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
nl: Hiermee kunt u audio langzamer of sneller afspelen zonder de toonhoogte van de audio te beïnvloeden

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
nl: Dit zorgt voor het goed afspelen van het HDTV-1080 videoformaat, zelfs als een defecte encoder de hoogte onjuist instelt op 1088 lijnen. Schakel deze optie alleen uit als uw video een niet-standaard formaat heeft dat alle 1088 lijnen vereist.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
nl: Hier kunt u een stream naar een bestand opslaan. Dit kan ook direct gehercodeerd worden. Alles wat VLC kan lezen kan opgeslagen worden.
    Let op dat VLC niet erg geschikt is voor bestand-naar-bestand transcoderen. De mogelijkheden voor transcoderen zijn echter wel geschikt om bijvoorbeeld netwerkstreams op te slaan.

en: This allows streaming on a network.
nl: Gebruik dit om naar een netwerk te streamen.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
nl: Dit staat u toe om overlays (ook bekend als "subafbeeldingen") toe te voegen aan de getranscodeerde videostream. De subafbeeldingen geproduceerd door de filters zullen direct op de video geplaatst worden. U moet een lijst van door dubbelepunten gescheiden subafbeeldingsmodules opgeven.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
nl: Hiermee kunt u het standaarddoelniveau (89 dB) voor de stream met replay gain informatie aanpassen

en: This allows you to define playlist bookmarks.
nl: Met deze opties kunnen bladwijzers voor een afspeelijst worden ingesteld.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
nl: Hiermee kunt u VLC forceren een specifieke toegangsmodule te gebruiken. U kunt dit gebruiken als de juiste toegang niet automatisch gedetecteerd wordt. U moet dit niet als algemene optie instellen, tenzij u zeker weet wat u doet.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nl: Hier kunt u een URL met meer details over de stream opgeven  (vaak de website van de streamende organisatie). Deze zal in de SDP (Session Descriptor) aangekondigd worden.

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nl: Hier kunt u een contact email adres voor de stream opgeven. Deze zal worden aangekondigd in de SDP (Session Descriptor).

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nl: Hier kunt u een contact telefoonnummer voor de stream opgeven. Deze zal in de SDP (Session Descriptor) aangekondigd worden.

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nl: Hier kunt u een korte beschrijving met details over de stream opgeven. Deze zal in de SDP (Session Descriptor) aangekondigd worden.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
nl: Hiermee wordt een stream over meerdere afspeellijstonderdelen in stand gehouden (voeg automatisch de verzamelstreamuitvoer in indien niet opgegeven)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
nl: Dit staat u toe om van verschillende invoerbronnen tegelijk af te spelen. Deze optie is experimenteel, niet alle formaten worden ondersteund. Gebruik een met '#' gescheiden lijst van invoerbronnen.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
nl: Hiermee kunt u de klokken van de server en client gelijk zetten. De gedetaileerde instellingen zijn beschikbaar in Geavanceerd/Netwerksync.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
nl: Hiermee kan een lijst van codecs worden gemaakt die VLC opeenvolgend zal gebruiken.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
nl: Stel de volgorde in waarin VLC packetizers zal kiezen.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
nl: Hier kunt u de animatiesnelheid instellen (tussen 1 en 10, standaard op 6).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
nl: Hier kunt u de resolutie van de Goom-weergave instellen (hogere resolutie is mooier, maar kost meer processorkracht).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
nl: Hier kunt u een categorie voor de sessie opgeven. Deze zal worden aangekondigd als u besluit SAP te gebruiken.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
nl: Hier kunt u opgeven hoe de SDP (Session Descriptor) voor deze RTP sessie beschikbaar gemaakt zal worden. U moet een url: http://lokatie om de SDP via HTTP te bereiken, rtsp://lokatie voor RTSP-toegang, en sap:// voor de SDP te worden aangekondigd via SAP opgeven.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
nl: Hier kunt u de basispoort voor het RTP-streamen opgeven.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
nl: Hier kunt u de standaard audiopoort voor het RTP-streamen opgeven.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
nl: Hier kunt u de standaard videopoort voor het RTP-streamen opgeven.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
nl: Hier kunt u een muxer opgeven die voor de streaming uitvoer gebruikt moet worden. Standaard is om geen muxer te gebruiken (standaard RTP stream).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
nl: Hiermee kunt u MP4A LATM audio streams (zie RFC3016) streamen.

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
nl: Dit voorkomt dat het logvenster overspoeld wordt met debug-uitvoer van het video-uitvoer-synchronisatiemechanisme.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
nl: Dit kan gebruikt worden om alleen een gedeelte van de stream te lezen. Het moet mogelijk zijn om de binnenkomende stream aan te sturen (bijvoorbeeld een bestand of schijf, maar niet een UDP netwerkstream). De start en eindtijden kunnen in seconden opgegeven worden.

en: This combination is already taken by "%@".
nl: Deze combinatie wordt al gebruikt door "%@".

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
nl: Dit regelt de sterkte van het verdonkerende filter dat het verval van CRT-tv fosforlicht simuleert voor het oude veld in de Phosphor-beeldsnelheidverdubbelaar Standaard: laag.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
nl: Dit definieert het adres waarop de rtsp-server zal luisteren, samen met het basispad van de RTSP VOD media. Syntax is adres/pad. De server zal standaard luisteren op elk lokaal IP-adres. Geef een IP-adres op (bijvoorbeeld ::1 or 127.0.0.1) of een hostnaam (bijvoorbeeld localhost) om ze te beperken tot een specifieke netwerkinterface.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
nl: Dit bepaalt de maximale invoervertragingsjitter die de synchronisatie-algoritmes moeten proberen compenseren (in milliseconden).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
nl: Dit definieert de afspeelsnelheid (normale snelheid is 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
nl: Dit vertraagt de audio-uitvoer. De vertraging moet in milliseconden opgegeven worden. Deze optie is handig als audio en video niet synchroon lopen.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
nl: Dit bepaalt de nauwkeurigheid van de vergelijking van de bestandsnamen van ondertitels en film. Mogelijkheden zijn:
    0 = geen autodetectie
    1 = elk ondertitelbestand
    2 = elke ondertitel die de filmnaam bevat
    3 = elke ondertitel die de filmnaam bevat en meer
    4 = elke ondertitel die exact de filmnaam heeft

en: This display the resulting media, but can slow things down.
nl: Geef de resulterende media weer, maar kan dingen trager maken.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
nl: Hiermee slaat u beelden over die te laat arriveren (arriveren bij de video-uitvoer na hun bedoelde afspeeltijd).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
nl: Dit effect geeft u het gevoel dat u in een ruimte met een complete 7.1 speakerset staat als u alleen een koptelefoon gebruikt, zodat u een meer realistische geluidservaring krijgt. Het moet ook comfortabeler en minder vermoeiend zijn als u voor langere tijd naar muziek luistert.
    Het werkt met ieder bronformaat van mono tot 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
nl: Dit effect, ook bekend als "greenscreen" of "chroma key", mengt de "blauwe delen" van de voorgrondafbeelding van de mozaïek met de achtergrond (zoals bij weersvoorspellingen). U kunt de "sleutel"-kleur kiezen om te mengen (blauw is standaard).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
nl: Dit activeert VLC-sneltoetsen in het (niet-ingebedde) videovenster.

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
nl: Dit activeert de feitelijke verwerking van aankondigingen door de SAP module. Anders zullen alle aankondigingen door de "live555" (RTP/RTSP) module verwerkt worden.

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
nl: Dit schakelt automatische detectie in van UTF-8 codering in ondertitelbestanden.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
nl: Dit activeert gekleurde meldingen in de console. Uw terminal moet hiervoor Linux-kleurondersteuning hebben.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
nl: Dit activeert het gebruik van muisklikken op de video.

en: This file contains an optional CRL to prevent remote clients from using revoked certificates in TLS sessions.
nl: Dit bestand bevat een optionele CRL om te voorkomen dat remote clients gebruik maken van ingetrokken certificaten in TLS-sessies.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
nl: Deze filter verbetert het stereo-effect door mono (gemeenschappelijk signaal van beide kanalen) te onderdrukken en door het signaal van links in rechts te vertragen en omgekeerd, waardoor het stereo-effect verbreed wordt.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
nl: Dit forceert het bijsnijden van de bronvideo. Geaccepteerde verhoudingen voor de algemene beeldverhouding zijn x:y (4:3, 16:9, ...).

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
nl: Dit forceert de monitor-beeldverhouding. De meeste monitors hebben vierkante pixels (1:1). Als u een 16:9 scherm heeft, moet u wellicht dit naar 4:3 veranderen om de juiste verhouding te behouden.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
nl: Dit legt de beeldverhouding vast. Bijvoorbeeld: sommige dvd's zeggen 16:9 groot te zijn terwijl ze eigenlijk maar 4:3 leveren. Dit kan als hint worden gebruikt door VLC wanneer een film geen informatie over de beeldverhouding bevat. Geldige waarden zijn x:y (4:3, 16:9, enz.) voor de algemene beeldverhouding, of een gebroken getal (float) (1.25, 1.3333, etc.) om de haaksheid van de pixels uit te drukken.

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
nl: Deze gain wordt toegepast op de synthese-uitvoer. Hoge waarden kunnen verzadiging veroorzaken wanneer veel noten tegelijk gespeeld worden.

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
nl: Deze invoer staat u toe om uw huidige scherminhoud op te slaan, te streamen of weer te geven.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
nl: Dit is de standaardinterface van VLC, met de oorspronkelijke weergave en gebruik.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
nl: Dit is de thema-interface van VLC. Andere thema's zijn verkrijgbaar via de

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
nl: Dit is de waarde die de hoogte van de banden bepaald.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
nl: Dit is een compatibiliteitsoptie voor het instellen van toegangsuitvoermodules.

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
nl: Dit is een compatibiliteitsoptie voor het configureren van muxmodules.

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
nl: Dit is een optionele functie, alleen voor het AAC-ELD profiel

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
nl: Dit is de TCP-poort waarop deze interface zal luisteren. Standaard is 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
nl: Dit is de audiocodec die gebruikt zal worden.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
nl: Dit is de audiocodeermodule (en zijn bijbehorende instellingen) die wordt gebruikt.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nl: Dit is de audio-uitvoermethode die gebruikt wordt door VLC. Standaard wordt automatisch de beste beschikbare methode gekozen.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
nl: Dit is het certificaat aangeboden door %s:
    %s
    
    Bij twijfel, nu afbreken.

en: This is the default Audio CD device to use.
nl: Standaard audio-cd-apparaat dat gebruikt wordt.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
nl: Het standaard audio-cd-apparaat (of -bestand) dat gebruikt moet worden. Vergeet niet de dubbele punt achter de apparaatletter (bijvoorbeeld D:)

en: This is the default DVD device to use.
nl: Standaard dvd-apparaat dat gebruikt wordt.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
nl: Het standaard dvd-apparaat (of -bestand) dat gebruikt moet worden. Vergeet niet de dubbele punt achter de apparaatletter (bijvoorbeeld D:)

en: This is the default VCD device to use.
nl: Standaard vcd-apparaat dat gebruikt wordt.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
nl: Het standaard vcd-apparaat (of -bestand) dat gebruikt moet worden. Vergeet niet de dubbele punt achter de apparaatletter (bijvoorbeeld D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
nl: Dit is de standaard muxer die gebruikt zal worden.

en: This is the default output URI.
nl: Dit is de standaard uitvoer URI.

en: This is the default output access method that will be used.
nl: Dit is de standaard uitvoer toegangsmethode die gebruikt zal worden.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
nl: Dit is de standaardgrootte voor de lettertypen die worden weergegeven op de video. Als u iets anders dan 0 instelt, zal deze optie de relatieve tekstgrootte overschrijven.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
nl: Dit is de gewenste beeldsnelheid voor het afspelen van MJPEG van een bestand. Gebruik 0 (dit is de standaardwaarde) voor een live stream (van een camera).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
nl: Dit is de gewenste beeldnselheid bij het afspelen van raw videostreams. In de vorm 30000/1001 of 29.97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
nl: Dit is de terugval-beeldsnelheid bij het afspelen van elementaire MPEG-videostreams.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
nl: Dit wordt gebruikt voor streams zonder replay gain informatie

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
nl: Dit is de hoplimiet (ook wel bekend als "Time-To-Live" of TTL) van de multicastpaketten die door de streamuitvoer verzonden worden (-1 = gebruik standaard van besturingssysteem).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
nl: Dit  is het adres waarop de interface zal luisteren. Standaard zal op alle netwerken (0.0.0.0) geluisterd worden. Als u wilt dat deze interface alleen op de lokale machine beschikbaar moet zijn, geef "127.0.0.1" op.

en: This is the language of the audio stream.
nl: Dit is de taal van de audiostream.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
nl: Dit is de hoofdinterface van VLC. Het standaard gedrag is om automatisch de best beschikbare module te selecteren.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
nl: Dit is de maximale toepassingslaag-pakketgrootte (in bytes) die over een netwerkinterface verstuurd kan worden.

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
nl: Dit is de maximale grootte in bytes van de tijdelijke bestanden die gebruikt worden om tijdverschoven streams in op te slaan.

en: This is the muxer that will be used for audio.
nl: Dit is de muxer die voor de audio gebruikt zal worden.

en: This is the muxer that will be used for video.
nl: Dit is de muxer die voor de video gebruikt zal worden.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nl: Dit is de naam van de sessie die zal worden aangekondigd in de SDP (Session Descriptor).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
nl: Dit is het aantal audiobuffers waarop de energiemeting gedaan wordt. Een hoger aantal buffers zal de responstijd van het filter hoger leggen, maar zal het minder gevoelig maken voor korte variaties.

en: This is the output URI that will be used for audio.
nl: Dit is de uitvoer URI dat voor de audio gebruikt zal worden.

en: This is the output URI that will be used for video.
nl: Dit is de uitvoer URI dat voor de video gebruikt zal worden.

en: This is the output URL that will be used.
nl: Dit is de uitvoer URL die gebruikt zal worden.

en: This is the output access method that will be used for audio.
nl: Dit is de uitvoer-toegangs methode dat voor audio gebruikt zal worden.

en: This is the output access method that will be used for video.
nl: Dit is de uitvoer-toegangs methode dat voor video gebruikt zal worden.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
nl: Dit is de relatieve standaardgrootte van de lettertypen die op de video weergegeven zullen worden. Als de absolute tekstgrootte ingesteld is, zal de relatieve grootte overschreven worden.

en: This is the subtitle codec that will be used.
nl: Dit is de ondertitelcodec die gebruikt zal worden.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
nl: Dit is de ondertitel-codeermodule (en zijn bijbehorende instellingen) die gebruikt zal worden.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nl: Dit is de video-uitvoermethode die door VLC gebruikt wordt. Het standaardgedrag is om automatisch de best beschikbare methode te selecteren.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
nl: Dit is het informatieniveau (0 = alleen foutmeldingen en standaardberichten, 1 = waarschuwingen, 2 = debug).

en: This is the video codec that will be used.
nl: Dit is de videocodec die gebruikt zal worden.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
nl: Dit is de videocodeermodule (en zijn bijbehorende instellingen) die gebruikt zal worden.

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
nl: Deze bibliotheek zal hogere audiokwaliteit produceren, ten koste van het processorgebruik (standaard ingeschakeld)

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
nl: Dit limiteert het maximum aantal clients die met de RTSP VOD kunnen verbinden. 0 betekent geen limiet.

en: This linear gain will be applied in software.
nl: Deze lineaire versterking zal toegepast worden in software.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
nl: Deze lineaire versterking zal toegepast worden op uitgevoerde audio.

en: This module allows controlling an so called AtmoLight device connected to your computer.
    AtmoLight is the homegrown version of what Philips calls AmbiLight.
    If you need further information feel free to visit us at
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    You can find there detailed descriptions on how to build it for yourself and where to get the required parts.
    You can also have a look at pictures and some movies showing such a device in live action.
nl: Deze module stelt u in staat een AtmoLight-apparaat verbonden met uw computer aan te sturen.
    AtmoLight is de zelfgemaakte versie van wat Philips AmbiLight noemt.
    Als u meer informatie nodig heeft bezoek ons dan op
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    U kunt daar gedetailleerde informatie vinden over hoe u zelf een AtmoLight bouwt en waar u de benodigde onderdelen kunt krijgen.
    U kunt ook afbeeldingen en video's van een apparaat in actie zien.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
nl: Deze module schrijft de getranscodeerde stream naar een netwerk via HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
nl: Deze module schrijft de getranscodeerde stream naar een netwerk via RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
nl: Deze module schrijft de getranscodeerde stream naar een netwerk via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
nl: Deze module schrijft de getranscodeerde stream naar een netwerk via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
nl: Deze module schrijft de getranscodeerde stream naar een netwerk via het mms-protocol.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
nl: Deze module schrijft de getranscodeerde stream naar een Icecast server.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
nl: Deze module schrijft de getranscodeerde stream naar een bestand.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
nl: De muxer ontbreekt. Gebruik van dit profiel zal mislukken

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
nl: Deze muxer wordt niet direct voorzien door VLC: hij kan ontbreken.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
nl: Hiermee wordt een waarde (positief of negatief) aan de standaardprioriteit van VLC toegevoegd. Het wordt gebruikt om de prioriteit van VLC ten opzichte van andere programma's of andere VLC-instanties te regelen.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
nl: Deze optie staat toe dat het pictogram van de interface in verschillende gevallen wijzigt.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
nl: Deze optie laat u de titel instellen naargelang wat afgespeeld wordt<br>$a: Artiest<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Titel<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Nu afspelend<br>$A: Datum<br>$D: Duur<br>$Z: "Nu afspelend" (Val terug op Titel - Artiest)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
nl: Geeft de map op die de ncurses bestandenkiezer eerst zal tonen.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nl: Deze optie kan gebruikt worden om de methode waarop VLC zijn codecs (decompressiemethoden) selecteert te wijzigen. Het gebruik van deze optie is enkel voor gevorderde gebruikers aangezien hiermee het afspelen van video onmogelijk kan worden.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
nl: Deze optie is handig als u een lagere latency bij het lezen van een stream wilt.

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
nl: Deze optie selecteert een stereo-naar-mono downmixalgoritme dat wordt gebruikt in de koptelefoon kanaalmixer. Het geeft het effect van staan in een ruimte vol met speakers.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
nl: Deze optie dempt alle andere kanalen, behalve het geselecteerde kanaal.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
nl: Dit overschrijft het kanaal. Gemeten in Hz.

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
nl: Deze pagina stelt u in staat het compressieformaat van de audio- en videosporen te veranderen. Om alleen het containerformaat te veranderen, ga door naar de volgende pagina.

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
nl: Deze pagina laat u selecteren hoe de invoerstream verzonden moet worden.

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
nl: Deze pagina stelt u in staat te bepalen hoe de stream ingekapseld moet worden. Afhankelijk van uw eerder gekozen instellingen zullen niet alle formaten beschikbaar zijn.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
nl: Deze pagina geeft een lijst van alle instellingen. Klik op "Voltooien" om het streamen of transcoderen te starten.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
nl: Deze parameters regelt kwaliteit versus snelheidswinst bij het bewegingsschatting bepalingsproces (lager = sneller en hoger = betere kwaliteit). Bereik 1 tot 7.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
nl: Dit payloadformaat zal verondersteld worden voor dynamische payloadtypes (tussen 96 en 127) als het niet anders kan bepaald worden met out-of-band mappings (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
nl: Dit privaat sleutelbestand (PEM-formaat) wordt gebruikt voor TLS langs de kant van de server.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
nl: Dit programma wordt verspreid ZONDER ENIGE GARANTIE, voor zover dit door de wet is toegestaan.
    Het programma mag verspreid worden onder de voorwaarden van de GNU General Public License;
    zie het bestand COPYING voor details.
    Geschreven door het VideoLAN-team; zie het bestand AUTHORS.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
nl: Dit reduceert de fluctuaties in QP na curve-compressie. Vervaagt tijdelijk quants.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
nl: Dit reduceert de fluctuaties in QP voor curve-compressie. Vervaagt tijdelijk complexiteit.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
nl: Dit geeft de tekst weer door "YUV met paletten" te gebruiken. Deze optie is alleen nodig als u wilt coderen als DVB-ondertitels.

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
nl: Hiermee selecteert u de quantizer. Lagere waarden geven meer betrouwbaarheid, maar hogere bitrates. 26 is een goede standaardwaarde. Bereik 0 (verliesloos) tot 51.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
nl: Dit selecteert welke plugin gebruikt wordt voor audio-resampling

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
nl: Dit selecteert welk transportprotocol voor RTP gebruikt moet worden.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
nl: Dit verzendt en ontvangt RTCP paketten multiplexed over dezelfde poort als RTP paketten.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
nl: Hiermee stelt u, indien mogelijk, de modus voor audiouitvoerkanalen in die standaard wordt gebruikt (dus als zowel uw hardware als de audiostream die u afspeelt dit ondersteunen).

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
nl: Deze instelling kan niet gewijzigd worden omdat de "native" schermvullende modus ingeschakeld is.

en: This setting is deprecated and not used anymore
nl: Deze instelling is verouderd en wordt niet meer gebruikt.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
nl: Dit geeft de hoogte op in pixels van de ruwe videostream.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
nl: Dit geeft de breedte op in pixels van de ruwe videostream.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
nl: Deze stream zal altijd geopend worden als VLC opstart.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
nl: Dit zal de voorkeuren van VLC media player herstellen.
    
    Merk op dat VLC opnieuw zal starten tijdens dit proces, dus uw huidige afspeellijst zal leeggemaakt worden. Activiteiten zoals afspelen, streamen of coderen zullen onmiddellijk gestopt worden.
    
    De mediabibliotheek zal hierdoor niet beïnvloed worden.
    
    Bent u zeker dat u wilt verdergaan?

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
nl: Deze wizard stelt u in staat eenvoudige opstellingen in te stellen voor streamen en transcoderen.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
nl: Deze wizard geeft u maar een beperkte toegang tot alle mogelijkheden voor streamen en transcoderen die VLC biedt. De 'openen' en 'opslaan/streamen'-dialogen geven u toegang tot meer mogelijkheden.

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
nl: Met deze wizard kunt u uw media streamen of converteren voor lokaal gebruik, gebruik op een privé netwerk of op het internet.
    Begin met na te gaan of deze bron klopt met wat u als invoer wilt gebruiken en klik dan op "Volgende " om verder te gaan.

en: Three component motion estimation
nl: Drie componenten bewegingsschatting

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Threshold level
nl: Drempelwaarde

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
nl: Drempelwaarde die aangehouden moet worden om een alarm af te laten gaan. Als het audioniveau gedurende deze tijd onder de drempelwaarde ligt, wordt het alarm verzonden (standaard 0.1).

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Ticker text
nl: Tekstbanner

en: Tiger rendering defaults
nl: Tiger-renderingstandaarden

en: Tigrinya
nl: Tigrinyaans

en: Time
nl: Tijd

en: Time Control
nl: Tijdsbediening

en: Time Slider
nl: Tijdschuiver

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
nl: Tijdsynchronisatie optie voor uitvoer. Indien waar, stream zal zoals normaal gerenderd worden, anders zal de rendering zo snel als mogelijk gedaan worden.

en: Time Synchronized output
nl: Tijd gesynchroniseerde uitvoer

en: Time Toolbar
nl: Tijdwerkbalk

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
nl: Tijdvenster, in ms, waarin het audioniveau voor stiltedetectie gemeten word. Als het audioniveau gedurende die lengte onder de drempelwaarde ligt, zal er een alarm verzonden worden (standaard 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
nl: Tijd tussen twee alarmberichten in ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
nl: Tijd tussen twee alarmberichten in ms. Deze waarde wordt gebruikt om alarmverzadiging te voorkomen (standaard 2000).

en: Time code
nl: Tijdcode

en: Time code subpicture elementary stream generator
nl: Tijdcode-subafbeelding elementaire streamgenerator

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
nl: Tijd in milliseconden voor gemiddelde vertraging. NB: gemiddeld

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
nl: Tijd in milliseconden van de maximum sleepdiepte. Dus, het sleepbereik zal vertragingstijd +/- sleepdiepte zijn.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
nl: Tijd in ms van de vertraging van het linker signaal in rechts en omgekeerd.

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
nl: De benodigde tijd totdat een kleur volledig veranderd is. Dit voorkomt flikkeren.

en: Time window to use in ms
nl: Te gebruiken tijdvenster in ms

en: Time:
nl: Tijd:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
nl: Tijdsduur waarna we veronderstellen dat er geen signaal is.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
nl: Tijdsduur waarna we veronderstellen dat er geen signaal is.
    Na deze vertraging wordt de video zwart gemaakt.

en: Timeout
nl: Duur

en: Timeshift directory
nl: Tijdverschuivingsmap

en: Timeshift granularity
nl: Tijdverschuivingsdichtheid

en: Title
nl: Titel

en: Title %i%s
nl: Titel %i%s

en: Title display mode
nl: Titel weergavemodus

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
nl: Weergavemodus voor titel. Standaard is 0 (verborgen) als de feed een  afbeelding bevat en feed-afbeeldingen geactiveerd zijn, anders 1.

en: Title font
nl: Lettertype titel

en: Title metadata
nl: Titel-metadata

en: Title to put in ASF comments.
nl: Titel om in ASF commentaar in te voeren.

en: To
nl: Naar

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
nl: Om een gebruikelijke netwerkstream te openen (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), geeft u gewoon de URL in het veld hierboven in. Als u een RTP of UDP stream wilt openen, druk op de knop hier beneden.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
nl: Voor meer hulp, gebruik '-H'.

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
nl: Om de polarisatie van de transponder te selecteren, wordt normaal een verschillend voltage toegepast op de low noise block-downconverter (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
nl: Om de stream te stoppen en normale bediening te hervatten, klikt u de <i>Stream openen</i>-knop nogmaals.

en: Toggle Fullscreen mode
nl: Shermvullende weergave aan/uit

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
nl: Schakelen tussen afspeellijstmodus normaal/lus/herhalen.

en: Toggle Transparency
nl: Transparantie wisselen

en: Toggle autoscaling
nl: Autoschalen aan/uit

en: Toggle deinterlacing
nl: Deïnterlacemodus

en: Toggle playlist
nl: Afspeellijst in-/uitschakelen

en: Toggle random playlist playback
nl: Willekeurige afspeellijst aan/uit

en: Toggle subtitle track visibility.
nl: Zichtbaarheid ondertitelspoor in-/uitschakelen.

en: Toggle subtitles
nl: Ondertitels in-/uitschakelen.

en: Toggle the video in fullscreen
nl: Volledig scherm aan

en: Toggle the video out fullscreen
nl: Volledig scherm uit

en: Toggle wallpaper mode in video output
nl: Bureaubladachtergrondmodus in video-uitvoer aan/uit

en: Toggle wallpaper mode in video output.
nl: Bureaubladachtergrondmodus in video-uitvoer aan/uit.

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
nl: Tolerantie in percentage van de 'avbr'-methode (Average Variable Bitrate). Bijvoorbeeld 10 bij een bitrate van 800 kbps betekent dat de encoder probeert om niet boven 880 kbps en onder 730 kbps te gaan. De beoogde nauwkeurigheid wordt slechts bereikt na een bepaalde convergentieperiode. Zie de convergentieparameter.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
nl: Tolerantie voor de blauwschermmenger op kleurvariaties voor het U vlak. Een waarde tussen 10 en 20 is gangbaar.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
nl: Tolerantie voor de blauwschermmenger op kleurvariaties voor het V vlak. Een waarde tussen 10 en 20 is gangbaar.

en: Tonga (Tonga Islands)
nl: Tonga (Tonga-eilanden)

en: Tool
nl: Gereedschap

en: Toolbar Elements
nl: Werbalkelementen

en: Toolbar position:
nl: Werkbalkpositie:

en: Toolbars Editor
nl: Werkbalk-editor

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
nl: Dempen

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
nl: Ontdempen

en: Top
nl: Boven

en: Top Menu
nl: Hoofdmenu

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
nl: Bovencoördinaat van de subscherm linkerbovenhoek.

en: Top left corner X coordinate
nl: Linkerbovenhoek X-coördinaat

en: Top left corner Y coordinate
nl: Linkerbovenhoek Y-coördinaat

en: Top-Left
nl: Linksboven

en: Top-Right
nl: Rechtsboven

en: Total height of the mosaic, in pixels.
nl: Totale hoogte van de mozaïek, in pixels.

en: Total pixel height of the peak items.
nl: Totale piekhoogte van de pieken.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
nl: Totale breedte van de mozaïek, in pixels.

en: Total/Remaining time
nl: Totale/resterende tijd

en: Track ID
nl: Track-ID

en: Track Number
nl: Tracknummer

en: Track Synchronisation
nl: Spoorsynchronisatie

en: Track Synchronization
nl: Spoorsynchronisatie

en: Track number
nl: Tracknummer

en: Track replay gain
nl: Replay gain van track

en: Track settings
nl: Track-instellingen

en: Track size (in sectors)
nl: Nummergrootte (in sectoren)

en: Tracks
nl: Nummers

en: Traditional Chinese (Big5)
nl: Traditioneel Chinees (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
nl: Traditioneel Chinees unix (EUC-TW)

en: Transcode
nl: Transcoderen

en: Transcode audio
nl: Audio transcoderen

en: Transcode stream output
nl: Transcode-streamuitvoer

en: Transcode video
nl: Video transcoderen

en: Transcode/Save to file
nl: Transcoderen/Opslaan naar bestand

en: Transcoding Options
nl: Opties voor transcoderen

en: Transcoding options
nl: Opties voor transcoderen

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
nl: Compressieniveau overdracht van 0 (geen) tot 9 (max)

en: Transform
nl: Transformeren

en: Transform type
nl: Transformatietype

en: Transformation
nl: Transformatie

en: Transmission mode
nl: Transmissiemodus

en: Transparency
nl: Transparantie

en: Transparency mask
nl: Transparantiemasker

en: Transparency of the bargraph
nl: Transparatie van de balkgrafiek

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
nl: Transparantie van de standaard achtergrondkleur als de Kate stream geen specifieke achtergrondkleur opgeeft.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
nl: Transparantie van de standaard tekstkleur als de Kate stream geen specifieke tekstkleur opgeeft.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
nl: Transparantie van de voorgrondafbeeldingen van de mozaïek. 0 betekent transparant, 255 ondoorzichtig (standaard).

en: Transparency of the mosaic picture.
nl: Transparantie van mozaïekafbeelding

en: Transparent
nl: Transparantie

en: Transponder symbol rate
nl: Transponder-symboolsnelheid in KHz

en: Transponder/multiplex frequency
nl: Transponder/multiplex frequentie

en: Transport protocol
nl: Transportprotocol

en: Transport stream ID
nl: Transportstream-id

en: Transpose
nl: Transponeren

en: Treat as a pipe rather than as a file
nl: Behandel als een pipe in plaats van een bestand

en: Treble adjustment of the audio input.
nl: Treble-regeling van de audio-invoer

en: Treble level
nl: Treble-niveau

en: Trellis RD quantization
nl: Trellis RD-quantisatie

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
nl: Trellis RD quantisatie: 
     - 0: uitgeschakeld
     - 1: alleen ingeschakeld bij de laatste codering van een MB
     - 2: ingeschakeld bij alle modussen
    Dit vereist CABAC.

en: Trellis quantization
nl: Trellis-quantisatie

en: Trickplay Reverse
nl: Trickplay omkeren

en: Trigger button
nl: Activatieknop

en: Trigger button for mouse gestures.
nl: Activatieknop voor muisbewegingen.

en: Trust MPEG timestamps
nl: Vertrouw MPEG tijdsaanduidingen

en: Trust in-stream PCR
nl: In-stream PCR vertrouwen

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
nl: Probeer enkele fouten te repareren:
    1  autodetectie
    2  oude msmpeg4
    4  xvid geïnterlinieerd
    8  ump4 
    16 geen padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    Dit moet de som van waarden zijn. Bijvoorbeeld, om "ac vlc" en "ump4" te repareren, geef 40 in.

en: Try to parse the announce
nl: Probeer de aankondiging te verwerken

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
nl: Probeer hardwareversnelling voor YUV->RGB conversies te gebruiken. Deze optie heeft geen effect als overlays gebruikt worden.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
nl: Probeer hardwareversnelling voor mengen van ondertitels/OSD te gebruiken.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
nl: Probeer drievoudige buffering te gebruiken bij YUV-overlays. Dat resulteert in veel hogere beeldkwaliteit (geen geflikker).

en: Tuner Frequency
nl: Ontvangerfrequentie

en: Tuner TV Channel
nl: Tuner TV-kanaal

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
nl: Tuner audio mono/stereo en nummerselectie.

en: Tuner card
nl: Tunerkaart

en: Tuner country code
nl: Tuner-landcode

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
nl: Tuner-frequentie in Hz of kHz (zie debuguitvoer)

en: Tuner input type
nl: Tuner-invoertype

en: Tuner properties
nl: Tunereigenschappen

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
nl: Tunnel RTSP en RTP over HTTP

en: Turkish
nl: Turks

en: Turkish (ISO 8859-9)
nl: Turks (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
nl: Turks (Windows-1254)

en: Turkmen
nl: Turkmeens

en: Turn off all warning and information messages.
nl: Alle waarschuwingen en informatiemeldingen uitschakelen.

en: Two bookmarks have to be selected.
nl: Twee bladwijzens moeten geselecteerd zijn.

en: Two pass
nl: Dubbelverwerking

en: Type 'pause' to continue.
nl: Typ 'pause' om door te gaan.

en: UDP input
nl: UDP-invoer

en: UDP receive buffer size (bytes)
nl: UDP-ontvangstbuffergrootte (bytes)

en: UDP stream output
nl: UDP-streamuitvoer

en: UNIX socket command input
nl: Unix socket commando-invoer

en: URL description
nl: URL-beschrijving

en: URL metadata
nl: URL-metadata

en: URL with information about the stream or your channel.
nl: URL met informatie over de stream of uw kanaal.

en: USF subtitles decoder
nl: USF-ondertiteldecoder

en: UTF-8 subtitle autodetection
nl: Autodetectie UTF-8 ondertitels

en: Uighur
nl: Oeigoers

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Ukrainian (KOI8-U)
nl: Oekraïens (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
nl: Ulead DV audiodecoder

en: Ultra-wideband (32kHz)
nl: Utra-breedband 32(kHz)

en: Un-Zoom
nl: Zoom verwijderen

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
nl: Ongecommitteerde DiSEqC LNB-nummer

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
nl: Niet-gecomprimeerde audio monsters (bruikbaar met WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
nl: Pixel aan onderkant video toevoegen

en: Uncrop one pixel from the left of the video
nl: Pixel aan linkerkant video toevoegen

en: Uncrop one pixel from the right of the video
nl: Pixel aan rechterkant video toevoegen

en: Uncrop one pixel from the top of the video
nl: Pixel aan bovenkant video toevoegen

en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

en: Unidentified codec
nl: Onbekende codec

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Uninstall Windows Service
nl: Windows-dienst deïnstalleren

en: Uninstall the Service and exit.
nl: Dienst deïnstalleren en afsluiten.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
nl: Unieke netwerknaam in de System Tuning Spaces

en: Universal (UTF-16)
nl: Universeel (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
nl: Universeel (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
nl: Universeel (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
nl: Universeel (little endian UTF-16)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
nl: Universele LNB switchfrequentie (kHz)

en: Universal Plug'n'Play
nl: Universele Plug'n'Play

en: Universal, Chinese (GB18030)
nl: Universeel, Chinees (GB18030)

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown Video
nl: Onbekende video

en: Unknown category
nl: Onbekende categorie

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
nl: Onbekend commando '%s'. Typ 'help' voor help.

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unknown type
nl: Onbekend type

en: Unset
nl: Niet ingesteld

en: Unshuffled Border width.
nl: Niet-geschudde randbreedte.

en: Unspecified
nl: Niet opgegeven

en: Unspecified (0V)
nl: Niet opgegeven (0V)

en: Unsubscribe
nl: Afmelden

en: Unsubscribe from a podcast
nl: Uitschrijven van een podcast

en: Untitled
nl: Zonder titel

en: Up
nl: Omhoog

en: Update
nl: Bijwerken

en: Update VLC media player
nl: VLC Media Player bijwerken

en: Update the tree
nl: Boom bijwerken

en: Upstream rate
nl: Uitgaande bitrate

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
nl: Gebruik: %s [opties] [stream] ...
    U kunt meerdere streams in de opdrachtregel ingeven.
    Ze worden achter elkaar in de afspeellijst geplaatst.
    Het eerste element wordt als eerste afgespeeld.
    
    Opties-stijlen:
      --optie  Een algemene optie die voor de duur van het programma actief is.
       -optie  Een eenletterige versie van een algemene --optie.
       :optie  Een optie die alleen van toepassing zal zijn op de stream 
               die er aan voorafgaat en algemene opties negeert.
    
    Stream MRL syntax::
      [[toegang][/demux]://]URL[@[titel][:hoofdstuk][-[titel][:hoofdstuk]]]
       [:optie=waarde ...]
    
      Veel van de algemene --opties kunnen ook als MRL specifieke :opties gebruikt worden.
      Meerdere :optie=waarde paren kunnen opgegeven worden.
    
    URL syntax:
      [file://]bestandsnaam          Gewoon mediabestand
      http://host[:poort]/bestand        HTTP URL
      ftp://host[:poort]/bestand         FTP URL
      mms://host[:poort]/bestand         MMS URL
      screen://                      Schermopname
      [dvd://][apparaat[@raw_device] dvd-apparaat
      [vcd://][apparaat]             vcd-apparaat
      [cdda://][apparaat]            audio-cd-apparaat
      udp:[[<bron adres>]@[<bind adres>][:<bind poort>]]
                                     UDP stream verzonden door streamingserver
      vlc://pause:<seconden>                      Speciaal item om VLC voor bepaalde tijd te pauzeren
      vlc://quit                       Speciaal item om VLC af te sluiten

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
nl: 10 bits per pixel gebruiken voor videobeelden.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
nl: Blu-raymenu's gebruiken. Indien uitgeschakeld zal de film direct starten

en: Use DecodeBin
nl: DecodeBin gebruiken

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
nl: Gebruik HDAPS, AMS, APPLESMC of UNIMOTION bewegingssensors om de video te roteren.

en: Use Periodic Intra Refresh
nl: Periodieke intraverversing inschakelen

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
nl: Periodieke infraverversing gebruiken in plaats van IDR-frames

en: Use Psy-optimizations
nl: Gebruik Psy-optimalisaties

en: Use RTP over RTSP (TCP)
nl: RTP via RTSP (TCP) gebruiken

en: Use S/PDIF when available
nl: S/PDIF gebruiken indien mogelijk

en: Use Software White adjust
nl: Softwarematige witbalans gebruiken

en: Use Tiger for rendering
nl: Gebruik Tiger voor weergave

en: Use VLC frequency bands
nl: VLC-frequentiebanden gebruiken

en: Use VLC pace
nl: VLC pace gebruiken

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
nl: Gebruik variabele bitrate. Standaard is constante bitrate (CBR).

en: Use YUVP renderer
nl: YUVP-renderer gebruiken

en: Use a local picture as logo on the video
nl: Gebruik een lokale afbeelding als logo op de video

en: Use a plugins cache
nl: Gebruik een pluginbuffer

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
nl: Gebruik een pluginbuffer waardoor VLC aanzienlijk sneller kan starten.

en: Use a skinned playlist
nl: Gebruik een afspeellijst met thema

en: Use a sub&title file
nl: Onder&titelbestand gebruiken

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
nl: Gebruik alle visuele optimalisaties die ook zowel PSNR als SSIM kunnen verslechten

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
nl: Gebruik het alphakanaal van de afbeelding als transparantiemasker.

en: Use assembler CPU optimizations.
nl: Gebruik assembler processor-optimalisaties.

en: Use chapter codecs found in the segment.
nl: Gebruik hoofdstukcodecs gevonden in het segment.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
nl: Gebruik chroma als onderdeel in het bewegingsschattingsproces

en: Use custom skin
nl: Aangepast thema gebruiken

en: Use downmix algorithm
nl: Gebruik downmix-algoritme

en: Use float32 output
nl: Gebruik float32 uitvoer

en: Use fullrange instead of TV colorrange
nl: Volledig bereik gebruiken in plaats van tv-kleurbereik

en: Use hardware YUV->RGB conversions
nl: Hardwarematige YUV->RGB-conversie gebruiken

en: Use hardware blending support
nl: Hardwarematige meng-ondersteuning gebruiken

en: Use input chroma unaltered
nl: Gebruik invoerchroma onaangepast

en: Use keyframes
nl: Gebruik sleutelbeelden

en: Use large text for list views
nl: Groot lettertype gebruiken voor lijstweergaven

en: Use mb-tree ratecontrol
nl: Mb-tree ratecontrol gebruiken

en: Use media library
nl: Mediabibliotheek gebruiken

en: Use motion sensors
nl: Bewegingssensoren gebruiken

en: Use muxers rate control mechanism
nl: Rate-bedieningsmechanisme van muxer gebruiken

en: Use native style
nl: Standaardthema gebruiken

en: Use only one instance when started from file manager
nl: Slechts een instantie gebruiken indien gestart vanuit bestandsbeheerder

en: Use playback control?
nl: Afspeelbediening gebruiken?

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
nl: Gebruik afspeellijst-opties die normaal gebruikt worden om te voorkomen dat advertenties worden overgeslagen, om advertenties te detecteren en te voorkomen dat ze aan de afspeellijst worden toegevoegd.

en: Use randomized IV for encryption
nl: Willekeurige IV gebruiken voor encryptie

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
nl: Gebruik realtime modus die geschikt is om gebruikt te worden als een master-invoer en realtime invoer-slaves.

en: Use recovery points to close GOPs
nl: Gebruik herstelpunten om GOP's te sluiten

en: Use sequential numbers instead of timestamps
nl: Opeenvolgende nummers in plaats van tijdstempels gebruiken

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
nl: Opeenvolgende nummers in plaats van tijdstempels gebruiken om momentopnamen te nummeren

en: Use subtitle file
nl: Ondertitelbestand gebruiken

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
nl: Gebruik de MPEG4 quantisatiematrix voor MPEG2 codering. Dit zorgt over het algemeen voor een beter beeld, terwijl de compatibiliteit met standaard MPEG2-decoders behouden blijft.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
nl: Metacube-protocol gebruiken. Nodig om te streamen naar de Cubemap-reflector.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
nl: Gebruik de VLC-frequentiebanden. Gebruik anders de ISO-standaard frequentiebanden.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
nl: Gebruik de volledige voorkeuren om aangepaste bufferingswaarden voor elke toegangsmodule te configureren.

en: Use the native fullscreen mode
nl: Standaard schermvullende modus gebruiken

en: Use the stream PCR as a reference.
nl: De stream-PCR als een referentie gebruiken.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
nl: Gebruik dit om naar een dynamische groep computers op een multicast-ondersteunend netwerk te streamen. Dit is de meest efficiente manier van streamen naar meerdere computers, maar het werkt niet over het internet. RTP headers worden aan de stream toegevoegd

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
nl: Gebruik dit om naar een dynamische groep computers op een multicast-ondersteunend netwerk te streamen. Dit is de meest efficiente manier van streamen naar meerdere computers, maar het werkt niet over het internet.

en: Use this to stream to a single computer.
nl: Gebruik dit om naar een enkele computer te streamen.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
nl: Gebruik dit om naar een enkele computer te streamen. RTP headers zullen aan de stream toegevoegd worden.

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's software. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
nl: Gebruik dit om naar verschillende computers te streamen door gebruik te maken van het Microsoft MMS protocol. Dit protocol wordt gebruikt als transportmethode door veel software van Microsoft. Merk op dat slechts een klein gedeelte van het MMS protocol ondersteund wordt (MMS ingekapseld in HTTP).

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
nl: Gebruik dit om naar meerdere computers te streamen. Deze methode is niet de meest efficiente, omdat de server de stream meerdere keren moet versturen, maar is meestal wel de meest compatibele methode

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
nl: Gebruik dit als u weet dat uw stream (niet) met Dolby Surround geëncodeerd is, maar de detectie daarvan faalt. Zelfs als de stream niet met Dolby Surround geëncodeerd is, kan het aanzetten van deze instelling uw beleving verbeteren. Dit is vooral het geval in combinatie met de koptelefoon-kanalenmixer.

en: Use track length as maximum unit in seek?
nl: Nummerlengte gebruiken als maximumeenheid bij het zoeken?

en: Use triple buffering for overlays
nl: Gebruik drievoudige buffering voor overlays

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
nl: Gebruik in plaats daarvan codes met variabele lengte, handig voor hoge bitrates

en: Use video buffers in system memory
nl: Gebruik videobuffers in het systeemgeheugen

en: Used for statistics.
nl: Gebruikt voor statistieken.

en: User
nl: Gebruiker

en: User Agent
nl: User agent

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: User name that will be requested to access the stream.
nl: Gebruikersnaam die gevraagd zal worden om de stream te bereiken.

en: User name that will be used for the connection.
nl: Gebruikersnaam om te gebruiken voor de verbinding.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
nl: Gebruikersnaam om te gebruiken voor een verbinding met de SOCKS-proxy.

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
nl: Gebruikt de plugins van het GStreamer-framework om de mediacodecs te decoderen

en: Uzbek
nl: Oezbeeks

en: V&iew
nl: W&eergave

en: V-plane color
nl: V-vlak kleur

en: VA-API video decoder via DRM
nl: VA-API videodecoder via DRM

en: VA-API video decoder via X11
nl: VA-API videodecoder via X11

en: VBI & Teletext
nl: VBI en Teletekst

en: VBI and Teletext decoder
nl: VBI- en Teletekstdecoder

en: VBI capture device
nl: VBI-opnameapparaat

en: VBR Quality
nl: VBR-kwaliteit

en: VBR mode
nl: VBR-modus

en: VC2 Low Delay Profile
nl: VC2 Lage Delay Profiel

en: VC2 Main Profile
nl: VC2 Hoofdprofiel

en: VC2 Simple Profile
nl: VC2 Simpel profiel

en: VCD
nl: Vcd

en: VCD Format
nl: Vcd-formaat

en: VCD device
nl: Vcd-apparaat

en: VCD input
nl: Vcd-invoer

en: VDA output pixel format
nl: VDA-uitvoer pixelformaat

en: VDPAU adjust video filter
nl: VDPAU-wijziging videofilter

en: VDPAU deinterlacing filter
nl: VDPAU deïnterlacing-filter

en: VDPAU output
nl: VDPAU-uitvoer

en: VDPAU sharpen video filter
nl: VDPAU verscherpen

en: VDPAU surface conversions
nl: VDPAU-oppervlakteconversies

en: VDPAU video decoder
nl: VDPAU-videodecoder

en: VDR Cut Marks
nl: VDR snijmarkeringen

en: VDR recordings
nl: VDR-opnames

en: VHS movie
nl: VHS-film

en: VHS movie effect video filter
nl: VHS-filmeffect

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
nl: VLC kan voorkomen dat er vensterranden, titelbalken, etc... rond een video aangemaakt worden, zodat er een "minimaal" venster verkregen wordt.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
nl: VLC kan online controleren op albumhoezen en metadata om uw afspeelervaring te verrijken, bijvoorbeeld door track-informatie te voorzien tijdens het afspelen van audio-cd's. Om deze functionaliteit te voorzien, zal VLC informatie verzenden over uw inhoud naar vertrouwde diensten in anonieme vorm.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
nl: VLC kan boodschappen op het videoscherm weergeven, dit wordt "On Screen Display" (OSD) genoemd.

en: VLC can't recognize the input's format
nl: VLC is niet in staat de structuur van de invoer te herkennen

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
nl: VLC kan GEEN ENKEL opnameapparaat openen. Controleer het logboek voor details.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
nl: VLC kan de dvd-titel niet instellen. Het is mogelijk dat niet de hele schijf ontcijferd kan worden.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
nl: VLC kon niet verbinden met "%s:%d".

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
nl: VLC kon niet met EyeTV verbinden.
    Controleer of u de VLC EyeTV plugin geinstalleerd heeft.

en: VLC could not connect with the given server.
nl: VLC kon niet met de opgegeven server verbinden.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
nl: VLC kon het formaat "%4.4s" niet decoderen (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
nl: VLC kon de audio- of videocodec niet identificeren

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
nl: VLC kon de %4.4s %s-encoder niet openen.

en: VLC could not open the %s module.
nl: VLC kon de module %s niet openen.

en: VLC could not open the decoder module.
nl: VLC kon decodermodule niet openen.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
nl: VLC kon het bestand "%s" niet openen (%s).

en: VLC could not open the file "%s": %s
nl: VLC kon het bestand "%s" niet openen: %s

en: VLC could not read the file (%s).
nl: VLC kon het bestand niet lezen (%s).

en: VLC could not read the file: %s
nl: VLC kon het bestand niet lezen: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
nl: VLC was niet in staat de ASF header te laden.

en: VLC is started from file association
nl: VLC is gestart via bestandsassociatie

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
nl: VLC kon de MRL '%s' niet openen. Controleer het logboek voor details.

en: VLC media playback
nl: VLC media-weergave

en: VLC media player
nl: VLC Media Player

en: VLC media player - Web Interface
nl: VLC Media Player - web-interface

en: VLC media player Help
nl: VLC Media Player help

en: VLC media player Help...
nl: VLC Media Player help...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
nl: VLC media player en VideoLAN zijn handelsmerken van de VideoLAN Association.

en: VLC media player updates
nl: Updates voor VLC Media Player

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
nl: VLC gebruikt normaal Freetype voor weergave, maar hiermee kunt u bijvoorbeeld svg gebruiken.

en: VLC preferences
nl: VLC voorkeuren

en: VLC skins website
nl: VLC-skins website

en: VLC version %s (%s)
nl: VLC versie %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
nl: VLC was niet in staat metagegevens op te slaan.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
nl: VLC zal het huidige afspeellijstonderdeel blijven herhalen.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
nl: Schakel deze optie in als VLC de afspeellijst oneindig moet blijven herhalen.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
nl: VLC zal ondersteunde muziekspelers pauzeren en hervatten bij afspelen.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
nl: VLC zal in willekeurige volgorde bestanden in de afspeellijst afspelen totdat u onderbreekt.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
nl: VLC zal starten met alleen een pictogram in de taakbalk

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
nl: VLC zal afspeelposities opslaan van de laatste 30 items die u afspeelde. Als u een van deze opnieuw opent, zal het afspelen hervat worden.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
nl: VLC's verbinding met de opgegeven server werd geweigerd.

en: VLC's implementation of Video On Demand
nl: VLC's Video On Demand-implementatie

en: VLM Batch Commands
nl: VLM-batchcommando's

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
nl: VLM-configuratie (*.vlm);;Alles (*)

en: VLM configuration file
nl: VLM-configuratiebestand

en: VLM configurator
nl: VLM-configuratie

en: VNC Host
nl: VNC-host

en: VNC Password
nl: VNC-wachtwoord

en: VNC Port
nl: VNC-poort

en: VNC client access
nl: VNC-cliënt toegang

en: VNC hostname or IP address.
nl: VNC-hostnaam of ipadres.

en: VNC password.
nl: VNC-wachtwoord.

en: VNC poll interval
nl: VNC-pollinterval

en: VNC polling
nl: VNC-polling

en: VNC port number.
nl: VNC-poortnummer.

en: VOC demuxer
nl: VOC-demuxer

en: Value to adjust dts by
nl: Waarde om dts mee bij te stellen

en: Variance
nl: Variantie

en: Variance of the gaussian noise
nl: Variantie van de gaussiaanse ruis

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
nl: Diverse audio- en videodecoders/-encoders geleverd door de FFmpeg-bibliotheek. Deze bevat (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG en andere codecs

en: Verbosity
nl: Informatiehoeveelheid

en: Verbosity (0,1,2)
nl: Informatieniveau (0,1,2)

en: Version
nl: Versie

en: Version %1
nl: Versie %1

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Vertical (13V)
nl: Verticaal (13V)

en: Vertical flip
nl: Verticaal spiegelen

en: Vertical slices per frame
nl: Verticale stukken per frame

en: Very Low Definition (240 lines)
nl: Zeer lage definitie (240 lijnen)

en: Very short backwards jump
nl: Heel kleine sprong achteruit

en: Very short forward jump
nl: Heel kleine sprong vooruit

en: Very short jump length
nl: Heel kleine spronglengte

en: Very short jump length, in seconds.
nl: Heel kleine spronglengte, in seconden.

en: Video &Track
nl: &Videospoor

en: Video Auto Scaling
nl: Video automatisch schalen

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
nl: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) invoer

en: Video Callback data
nl: Videoterugroepgegevens

en: Video Capture height
nl: Hoogte video-opname

en: Video Capture height in pixel
nl: Hoogte video-opname in pixels

en: Video Capture width
nl: Breedte video-opname

en: Video Capture width in pixel
nl: Breedte video-opname in pixels

en: Video Decode Acceleration Framework (VDA)
nl: Videodecoderings-versnellingsframework (VDA)

en: Video Effects
nl: Video-effecten

en: Video Effects...
nl: Video-effecten...

en: Video Files
nl: Videobestanden

en: Video ID
nl: Video-id

en: Video On Demand ( VOD )
nl: Video On Demand (VOD)

en: Video Settings
nl: Video-instellingen

en: Video Track
nl: Videospoor

en: Video X coordinate
nl: Video x-coördinaat

en: Video Y coordinate
nl: Video y-coördinaat

en: Video alignment
nl: Video-uitlijning

en: Video bitrate
nl: Video-bitrate

en: Video bitrate tolerance
nl: Tolerantie video-bitrate

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
nl: Tolerantie van de video-bitrate in kbit/s.

en: Video capture
nl: Video opnemen

en: Video capture (Video4Linux)
nl: Video openemen (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
nl: Bediening video-opname (indien ondersteund door het apparaat)

en: Video capture device
nl: Video-opnameapparaat

en: Video capture device node.
nl: Video-opnameapparaatnode.

en: Video codec
nl: Videocodec

en: Video codecs
nl: Videocodecs

en: Video connection
nl: Videoverbinding

en: Video connection for DeckLink output.
nl: Videoverbinding voor Decklink-uitvoer.

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
nl: Videoverbinding te gebruiken voor DeckLink-opnames. Geldige keuzes: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Laat leeg voor standaardwaarde van de kaart.

en: Video cropping
nl: Video bijsnijden

en: Video cropping filter
nl: Bijsnijden

en: Video decoder using Android MediaCodec
nl: Videodecoder gebruik makend van Android MediaCodec

en: Video device
nl: Video-apparaat

en: Video device name
nl: Video-apparaatnaam

en: Video encoder
nl: Video-encoder

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
nl: Video-encoder (gebruikt OpenMAX IL)

en: Video filter
nl: Videofilter

en: Video filter module
nl: Videofiltermodule

en: Video filtering using a chain of video filter modules
nl: Videofiltering, gebruikmakend van een keten van videofiltermodules

en: Video filters are used to process the video stream.
nl: Videofilters worden gebruikt om de video te verwerken.

en: Video filters will be applied to the video stream.
nl: Videofilters worden op de videostream toegepast.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
nl: Videofilters worden op de videostreams toegepast (na de overlayfilters). U moet een door dubbelepunten gescheiden lijst van filters opgeven.

en: Video frame-rate
nl: Videobeeldsnelheid

en: Video height
nl: Videohoogte

en: Video input
nl: Video-invoer

en: Video input chroma format
nl: Video-invoer chromaformaat

en: Video input frame rate
nl: Video-invoer beeldsnelheid

en: Video input pin
nl: Video-invoerpin

en: Video memory
nl: Videogeheugen

en: Video memory buffer height.
nl: Videogeheugenbuffer hoogte.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
nl: Videogeheugenbuffer-pitch in bytes.

en: Video memory buffer width.
nl: Videogeheugenbuffer breedte.

en: Video memory output
nl: Videogeheugenuitvoer

en: Video mode
nl: Videomodus

en: Video output
nl: Video-uitvoer

en: Video output URL
nl: Video-uitvoer URL

en: Video output access method
nl: Video-uitvoertoegangsmethode

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
nl: Video-uitvoer voor Windows 7/Windows Vista met platform-update

en: Video output module
nl: Video-uitvoermodule

en: Video output modules
nl: Video-uitvoermodules

en: Video output muxer
nl: Video-uitvoermuxer

en: Video output pin
nl: Video-uitvoerpin

en: Video pictures blending
nl: Video-afbeeldingen mengen

en: Video port
nl: Videopoort

en: Video post processing filter
nl: Nabewerking

en: Video quality post-processing level
nl: Naverwerkingsniveau voor videokwaliteit

en: Video scale
nl: Videoschaal

en: Video scaling
nl: Video schalen

en: Video scaling factor
nl: Video-schaalfactor

en: Video scaling filter
nl: Schalen

en: Video settings
nl: Video-instellingen

en: Video size
nl: Videogrootte

en: Video snapshot directory (or filename)
nl: Video-momentopnamemap (of bestandsnaam)

en: Video snapshot file prefix
nl: Video-momentopname bestandsprefix

en: Video snapshot format
nl: Bestandsformaat video-momentopname

en: Video snapshot height
nl: Hoogte videomomentopname

en: Video snapshot width
nl: Breedte videomomentopname

en: Video snapshots
nl: Video-snapshots

en: Video splitter module
nl: Videosplittermodule

en: Video standard
nl: Videostandaard

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
nl: Videostandaard (Standaard, SECAM, PAL of NTSC).

en: Video title
nl: Videotitel

en: Video transformation filter
nl: Transformatie

en: Video width
nl: Videobreedte

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
nl: Video zal ingebed worden in dit reeds bestaande venster. Indien nul, zal een nieuw venster aangemaakt worden.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
nl: Video zal gerenderd worden in dit X11-beeld. Indien leeg, zal het standaard beeld gebruikt worden.

en: Video4Linux compressed A/V input
nl: Video4Linux gecomprimeerde A/V-invoer

en: Video4Linux input
nl: Video4Linux-invoer

en: Video4Linux radio tuner
nl: Video4Linux radiotuner

en: VideoCore layer where the video is displayed.
nl: VideoCore-laag waar de video weergegeven wordt.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
nl: VideoCore-laag waar de video weergegeven wordt. Subafbeeldingen worden daar direct boven weergegeven en een zwarte achtergrond daar direct onder.

en: VideoLAN Website...
nl: VideoLAN website...

en: Vietnamese
nl: Viëtnamees

en: Vietnamese (VISCII)
nl: Vietnamees (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
nl: Vietnamees (Windows-1258)

en: View
nl: Beeld

en: View certificate
nl: Certificaat weergeven

en: Visualization
nl: Visuele effecten

en: Visualization:
nl: Visuele effecten:

en: Visualizations
nl: Visuele effecten

en: Visualizations selector
nl: Visualisatieselectie

en: Visualize motion vectors
nl: Visualiseer bewegingsvectoren

en: Visualizer
nl: Visuele effecten

en: Visualizer filter
nl: Visuele effectenfilter

en: Vivid
nl: Levendig

en: VoD server module
nl: VoD-servermodule

en: Vobsub subtitles parser
nl: Vobsub-ondertitels inlezer

en: Vocal
nl: Vocaal

en: Voice activity detection
nl: Stemactiviteit-detectie

en: Volume Control
nl: Volumeaansturing

en: Volume Down
nl: Volume omlaag

en: Volume Mute
nl: Volume dempen

en: Volume Set
nl: Volume ingesteld

en: Volume Up
nl: Volume omhoog

en: Volume down
nl: Geluid zachter

en: Volume normalization
nl: Volume uitbalancering

en: Volume normalizer
nl: Volumenormalisatie

en: Volume of the audio input.
nl: Volume van de audio-invoer.

en: Volume up
nl: Geluid harder

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
nl: Volume zal geregeld worden door de speler, en niet de <i>Hoofdbedieningen</i>.

en: Vorbis audio decoder
nl: Vorbis audiodecoder

en: Vorbis audio encoder
nl: Vorbis audio-encoder

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
nl: Vorbis is een vrije audio codec (bruikbaar met OGG)

en: Vu meter
nl: Vu-meter

en: WAV demuxer
nl: WAV-demuxer

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
nl: WMA v1/v2 vaste punt audiodecoder

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
nl: WMServer gebruikt een niet-standaard dialect van RTSP. Deze parameter selecteren zal ervoor zorgen dat VLC enkele opties aanneemt die tegen de RFC 2326-richtlijnen in gaan.

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
nl: WMV (Windows Media Video) 1 (bruikbaar met MPEG TS, MPEG1, ASF en OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
nl: WMV (Windows Media Video) 2 (bruikbaar met MPEG TS, MPEG1, ASF en OGG)

en: WPL playlist import
nl: WPL afspeellijst import

en: Wait for I frame before toggling placeholder
nl: Wacht op I-beeld voor aanzetten plaatshouder

en: Wall
nl: Videowand

en: Wall video filter
nl: Videomuur

en: Wallpaper
nl: Bureaubladachtergrond

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
nl: Waarschuwing: <b>%1</b> is reeds een toepassingsmenu-snelkoppeling

en: Warning: this key or combination is already assigned to
nl: Waarschuwing: deze toets of combinatie is al toegewezen aan

en: Wave
nl: Golven

en: Wave video filter
nl: Golven

en: WaveOut audio output
nl: WaveOut audio-uitvoer

en: Waves
nl: Golven

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
nl: We vonden net een oudere versie van VLC's voorkeurenbestanden.

en: WebM video decoder
nl: WebM-videodecoder

en: Weighted prediction for B-frames
nl: Gewogen voorspelling voor B-beelden

en: Weighted prediction for B-frames.
nl: Gewogen voorspelling voor B-beelden.

en: Weighted prediction for P-frames
nl: Gewogen voorspelling voor P-vensters

en: Western European (IBM 00850)
nl: West-Europees (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
nl: West-Europees (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
nl: West-Europees (Windows-1252)

en: Wet
nl: Nat

en: Wet mix
nl: Nat mix

en: When minimized
nl: Wanneer geminimaliseerd

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
nl: Indien mogelijk zal de invoerstream opgenomen worden in plaats van de streamuitvoermodule te gebruiken

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
nl: Als dit op 'no' staat, zal deze parameter oude thema's een kans geven om video af te spelen zelfs als er geen video tag vermeld is.

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
nl: Indien geactiveerd zal deze VLC-instantie handelen als de masterklok voor synchronisatie voor clients die luisteren

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
nl: Wanneer verschillende videoformaten beschikbaar zijn, selecteert u een resolutie het dichtst bij (maar niet hoger dan) deze instelling zit, in aantal lijnen. Gebruik deze optie als u niet genoeg rekenkracht of netwerkbandbreedte heeft om hogere resoluties af te spelen.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
nl: Als u via UDP streamt, kunnen de streams aangekondigd worden met het SAP/SDP aankondigingsprotocol. Op deze manier hoeven de clients geen multicast adres in te typen, het zal gewoon in hun afspeellijst verschijnen als ze de SAP extra interface actief hebben.
    Als u uw stream een naam wilt geven, voer die hier in, anders zal een standaard naam gebruikt worden.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
nl: Wanneer SAP-flowbediening is uitgeschakeld, kunt u hiermee een vast interval tussen de SAP-aankondigingen instellen.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
nl: Indien actief zal de interface een dialoogvenster geven als er gebruikersinvoer vereist is.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
nl: Indien actief worden alle opties in de voorkeuren en/of interfaces weergegeven, ook opties die de meeste gebruikers beter niet kunnen wijzigen.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
nl: Als dit actief is, zal de SAP verwerker enkele niet-standaard aankondigingen verwijderen.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
nl: Als deze modus actief is, zullen pixels in zwart of wit weergegeven worden. De drempelwaarde zal de hieronder gedefinieerde helderheid zijn.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
nl: Als deze optie actief is, zal de stream afgespeeld en getranscodeerd/gestreamd worden.
    
    Let op dat dit veel meer CPU-kracht vereist dan eenvoudig transcoderen of streamen.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
nl: Bij gebruik van de PVR-invoer (of een zeer ongebruikelijke bron) dient u deze optie op 10000 te zetten.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
nl: Bij gebruik van de optie om VLC niet nogmaals te starten als VLC al draait, voegt items aan de afspeellijst toe en het afspelen van het huidige item gaat door.

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
nl: Of tijdelijke deïnterlacing alleen invloed heeft op luma

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
nl: Welke lettertype-omschrijving te gebruiken als de Kate stream geen bepaalde lettertypeparameters (naam, grootte, etc.) opgeeft. Een lege naam zal Tiger waar nodig lettertypeparameters laten kiezen.

en: White
nl: Wit

en: White Blue
nl: Blauw-component voor wit

en: White Crush for Blue
nl: Wit-onderdrukking voor blauw

en: White Crush for Green
nl: Wit-onderdrukking voor groen

en: White Crush for Red
nl: Wit-onderdrukking voor rood

en: White Green
nl: Groen-component voor wit

en: White Level for Blue
nl: Witniveau voor blauw

en: White Level for Green
nl: Witniveau voor groen

en: White Level for Red
nl: Witniveau voor rood

en: White Red
nl: Rood-component voor wit

en: White balance temperature (K)
nl: Temperatuur witbalans (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
nl: Witbalanstemperatuur als een kleurtemperatuur in Kelvin (2800 is minimum gloeilamp, 6500 is maximum daglicht).

en: Wide-band (16kHz)
nl: Breed-band (16kHz)

en: Width
nl: Breedte

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
nl: Breedte in pixels van elke balk in de BalkGrafiek om weer te geven (standaard: 10).

en: Width in pixels of the border between miniatures.
nl: Breedte in pixels van de rand tussen miniaturen.

en: Width of the virtual room
nl: Breedte van de virtuele ruimte

en: Width of video or subtitle elementary streams
nl: Breedte van elementaire video- of ondertitelstreams

en: Win32 font renderer
nl: Win32-lettertypeweergave

en: Window
nl: Venster

en: Window decorations
nl: Vensterranden

en: Window handle (HWND)
nl: Vensterbehandeling (HWND)

en: Window properties
nl: Venstereigenschappen

en: Window size
nl: Venstergrootte

en: Windows Audio Session API output
nl: Windows Audio Session API uitvoer

en: Windows GDI video output
nl: Windows GDI video-uitvoer

en: Windows Service interface
nl: Windows-dienst interface

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
nl: Windows configuratie van het laatstgebruikte thema. Deze optie wordt automatisch ververst, blijf ervan af.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
nl: Vensterdekking tussen 0.1 en 1

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
nl: Als deze optie aangevinkt is, zullen de knoppen volume omhoog, volume omlaag en dempen op uw toetsenbord altijd het systeemvolume aanpassen. Als deze optie niet aangevinkt is, zullen de volumeknoppen het volume van VLC aanpassen als VLC geselecteerd is, en het systeemvolume aanpassen als VLC niet geselecteerd is.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
nl: Het afspelen zal automatisch gepauzeerd worden bij het minimaliseren van het venster als deze optie ingeschakeld is.

en: Workaround bugs
nl: Probeer fouten te omzeilen

en: Workaround for France
nl: Probleemomzeiling voor Frankrijk

en: Wrapper filter output
nl: Wrapper-filteruitvoer

en: Write every 128th miniframe to a folder.
nl: Bewaar elke 128ste minibeeld in een map.

en: Write process id to file
nl: Schrijf proces-id naar bestand.

en: Writer
nl: Schrijver

en: Writes process id into specified file.
nl: Schrijft proces-id naar opgegeven bestand.

en: Writes statistic info about stream
nl: Schrijft statistische info over stream

en: Writes stats to file instead of stdout
nl: Schrijft statistieken naar bestand in plaats van stdout

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
nl: X-coördinaat van de linkerbovenhoek van de mozaïek.

en: X coordinate
nl: X-coördinaat

en: X coordinate of the bargraph.
nl: X-coördinaat van de balkgrafiek.

en: X coordinate of the encoded subtitle
nl: X-coördinaat van de gecodeerde ondertitel

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
nl: X-coördinaat van het logo. U kunt het logo verplaatsen door erop te links-klikken.

en: X coordinate of the mask.
nl: X-coördinaat van het masker.

en: X coordinate of the rendered subtitle
nl: X-coördinaat van de weergegeven ondertitels

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
nl: X-coördinaat van de linkerbovenhoek in de mozaïek, indien niet negatief.

en: X offset
nl: X-uitlijning

en: X offset, from the left screen edge.
nl: X uitlijning, van de linker schermrand.

en: X window
nl: X venster

en: X.509 Certificate Authority
nl: X.509-certificeringsinstantie

en: X.509 Certificate Revocation List
nl: X.509 certificaat-terugroeplijst

en: X.509 Client certificate
nl: X.509-cliënt certificaat

en: X.509 Client private key
nl: X.509-cliënt private sleutel

en: X11 display
nl: X11 weergave

en: X11 video output (XCB)
nl: X11 video-uitvoer (XCB)

en: X11 video window (XCB)
nl: X11 videovenster (XCB)

en: X11 window ID
nl: X11 venster-ID

en: XA demuxer
nl: XA-demuxer

en: XDG screen saver inhibition
nl: XDG schermbeveiliging onderdrukking

en: XDG-screensaver
nl: XDG-schermbeveiliging

en: XML Parser (using libxml2)
nl: XML parser (gebruikt libxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
nl: XML Uitwisselbare Afspeellijst Formaat (XSPF)

en: XSPF playlist
nl: XSPF-afspeellijst

en: XSPF playlist export
nl: XSPF-afspeellijst exporteren

en: XSPF playlist import
nl: XSPF-afspeellijst importeren

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
nl: XSPF afspeellijst|*.xspf|M3U bestand|*.m3u|HTML afspeellijst|*.html

en: XVideo adaptor number
nl: XVideo-adaptornummer

en: XVideo format id
nl: XVideo formaat id

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
nl: X11 hardwareadapter om te gebruiken. Standaard zal VLC de eerst functionele adapter gebruiken.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
nl: Xvideo beeldformaat-id te gebruiken. VLC zal standaard proberen om de beste overeenkomst te vinden voor de video die afgespeeld wordt.

en: XVideo output (XCB)
nl: XVideo-uitvoer (XCB)

en: XWD file (autodetect)
nl: XWD-bestand (automatisch detecteren)

en: XWD image decoder
nl: XWD-beeld decoder

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
nl: Y-coördinaat van de linkerbovenhoek van de mozaïek.

en: Y coordinate
nl: Y-coördinaat

en: Y coordinate of the bargraph.
nl: Y-coördinaat van de balkgrafiek.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
nl: Y-coördinaat van de gecodeerde ondertitel

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
nl: Y-coördinaat van het logo. U kunt het logo verplaatsen door erop te links-klikken.

en: Y coordinate of the mask.
nl: Y-coördinaat van het masker.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
nl: Y-coördinaat van de weergegeven ondertitels

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
nl: Y-coördinaat van de linkerbovenhoek in de mozaïek, indien niet negatief.

en: Y offset
nl: Y-uitlijning

en: Y offset, down from the top.
nl: Y uitlijning, naar beneden vanaf boven.

en: YUV output
nl: YUV-uitvoer

en: YUV video output
nl: YUV-video-uitvoer

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
nl: YUV-kleurkubusverschuiving over het V-vlak ( 0 - 127).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
nl: YUV4MPEG2 header (standaard gedeactiveerd)

en: Yellow
nl: Geel

en: Yes
nl: Ja

en: Yiddish
nl: Jiddisch

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
nl: U probeerde %s te bereiken. Het beveiligingscertificaat dat verschaft wordt door de server veranderde sinds het vorige bezoek en kon niet geverifieerd worden door een vertrouwde certificeringsinstantie. Dit probleem kan veroorzaakt worden door een configuratiefout of een poging om uw veiligheid of privacy te schenden.
    
    Bij twijfel, nu afbreken.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
nl: U probeerde %s te bereiken. Het beveiligingscertificaat dat verschaft wordt door de server is onbekend en kon niet geverifieerd worden door een vertrouwde certificeringsinstantie. Dit probleem kan veroorzaakt worden door een configuratiefout of een poging om uw veiligheid of privacy te schenden.
    
    Bij twijfel, nu afbreken.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nl: De audio-uitvoer kan volledig uitgeschakeld worden. De audiodecodering wordt dan overgeslagen en dit bespaart wat rekenkracht.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
nl: U kunt het verwerken van subafbeeldingen volledig uitschakelen.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nl: De video-uitvoer kan volledig uitgeschakeld worden. De videodecodering wordt dan overgeslagen en dit bespaart wat rekenkracht.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
nl: Alle transparantie-effecten kunnen als u wilt uitgezet worden. Dit is vooral handig als bewegende vensters zich niet correct gedragen.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
nl: U kunt gebruik van Macroblock-tree bij ratecontrol uitschakelen

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
nl: U kunt de (x,y)-afstanden forceren van de elementen op de mozaïek (alleen gebruikt indien de positioneringsmethode ingesteld is op "offsets"). U moet een lijst met door komma's gescheiden waardes van coördinaten geven (bijvoorbeeld: 10,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
nl: U kunt de hoogte van een videomomentopname vastleggen. Standaard zal het de originele hoogte (-1) behouden. Gebruik 0 om de hoogte met de beeldverhouding te schalen.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nl: Forceer de afbeeldingshoogte. Standaard (-1) probeert VLC zich aan de eigenschappen van de video aan te passen.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nl: Forceer de afbeeldingsbreedte. Standaard (-1) probeert VLC zich aan de eigenschappen van de video aan te passen.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nl: U kunt de positie van de lichtkrant op de video hier bepalen (0=midden, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden; combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk, zoals 6 = boven-rechts)

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nl: De uitlijning van de mozaïek op de video kan hier ingesteld worden. (0=midden, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden. Combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk, zoals 6 = rechtsboven).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
nl: U kunt de element-volgorde van de mozaïek forceren. U moet een lijst met door komma's gescheiden waarden van afbeelding-ID's ingeven. Deze ID's worden toegewezen in de  "mozaïek-bridge"-module.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
nl: U kunt de positie van de linkerbovenhoek van het videoscherm (x-coördinaat) vastleggen.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
nl: U kunt de positie van de linkerbovenhoek van het videoscherm (y-coördinaat) vastleggen.

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
nl: U kunt hier de subafbeelingpositie op de video forceren (0=centreren, 1= links, 2=rechts, 4=boven, 8=onder, u kunt ook combinaties van deze waarden gebruiken, bijv. 6=boven-rechts).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
nl: De oriëntatie/positionering van de teletekst op de video kan hier bepaald worden. (0=midden, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden. Combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk, zoals 6 = rechts-boven).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nl: U kunt hier de tekstpositionering op de video kan hier instellen. (0=midden, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden; combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk, bijvoorbeeld 6 = rechts-boven).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nl: U kunt de videohoogte vastleggen. Standaard (-1) probeert VLC zich aan de eigenschappen van de video aan te passen.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nl: U kunt de videobreedte vastleggen. Standaard (-1) probeert VLC zich aan de eigenschappen van de video aan te passen.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
nl: U kunt de breedte van een videomomentopname vastleggen. Standaard zal het de originele breedte (-1) behouden. Gebruik 0 om de breedte met de beeldverhouding te schalen.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
nl: U kunt hier een standaard streamuitvoerketen invoeren. Lees de documentatie om te leren hoe u dergelijke ketens bouwt. Waarschuwing: deze keten zal voor alle streams gelden.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
nl: U kunt een door komma's gescheiden lijst van invoeren opgeven die samengevoegd zal worden na de normale.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
nl: U kunt handmatig een lijst van bladwijzers maken voor een stream van de volgende vorm  "{name=bladwijzer-naam,time=optionele-tijd-offset,bytes=optionele-byte-offset},{...}"

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
nl: U kunt de bewegingsvectoren (pijlen die aantonen hoe de beelden bewegen) over het beeld plaatsen.  Deze waarde is een masker, gebaseerd op onderstaande waarden:
     1 - visualiseer voorwaarts voorspelde MV's van P-beelden
    2 - visualiseer voorwaarts voorspelde MV's van B-beelden
    4 - visualiseer achterwaarts voorspelde MV's van B-beelden
    Om alle vectoren te visualiseren moet de waarde gelijk zijn aan 7.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
nl: U kunt "extra interfaces" selecteren voor VLC. Ze worden in de achtergrond geopend als aanvulling op de standaardinterface. Gebruik een lijst van door dubbele punten gescheiden interfacemodules. (veelgebruikte waarden zijn: "rc" (afstandbediening), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
nl: U kunt bedieningsinterfaces voor VLC selecteren.

en: You can select local files with the following list and buttons.
nl: U kunt lokale bestanden met de volgende lijst en knoppen selecteren.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
nl: U kunt selecteren welke VoD-servermodule u wilt gebruiken. Stel dit in op 'vod_rtsp' om terug te gaan naar de oude, vroegere module.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
nl: U kunt specifieke video-uitvoermodules gebruiken voor de klonen. Gebruik een lijst van modules gescheiden door komma's.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
nl: Plaats de ondertitels onder de film in plaats van eroverheen. Probeer verschillende waarden uit om het beste resultaat te bereiken.

en: You can zoom the video by the specified factor.
nl: U kunt de video met deze factor zoomen.

en: You have the latest version of VLC media player.
nl: U heeft de nieuwste versie van VLC Media Player.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
nl: U heeft twee keuzes:
    - De interface zal zich aanpassen aan de grootte van de video
    - De video zal naar de interfacegrootte geschaald worden
    Standaard zal de interface zich aanpassen aan de videogrootte.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
nl: U hoeft maar een van de volgende drie parameters in te vullen, VLC zal automatisch de andere detecteren door de originele beeldverhouding te gebruiken

en: You must set a name for the profile.
nl: Geef een naam voor het profiel op.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
nl: Normaal moet u de shoutcast module van Ogg-streams voorzien. Het is ook mogelijk om MP3 te streamen, zodat u MP3 streams naar de shoutcast/icecast-server kan sturen.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
nl: Configureer uw speakeropstelling met "Audio Midi Setup" in /Toepassingen/Hulpprogramma's. Op dit moment wordt de stereo-modus gebruikt.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
nl: Uw Mac lijkt niet met een geschikt invoerapparaat uitgerust te zijn. Controleer uw aansluitingen en stuurprogramma's.

en: Your account was rejected.
nl: Uw account was geweigerd.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
nl: Uw verbindingspoging met de server werd geweigerd.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
nl: Uw weergave zal geopend en afgespeeld worden zodat het gestreamd of opgeslagen kan worden.

en: Your input can't be opened
nl: Uw invoer kan niet geopend worden

en: Your password was rejected.
nl: Uw wachtwoord was geweigerd.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
nl: De BD+ decodeerbibliotheek werkt niet. Ontbrekende configuratie?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
nl: Uw windowmanager heeft geen lijst met toepassingen.

en: ZPL playlist import
nl: ZPL afspeellijst import

en: Zero Order Hold (fastest)
nl: Zero Order Hold (snelste)

en: Zip access
nl: Zip toegang

en: Zip files filter
nl: Zip bestandenfilter

en: Zone 0: Top gradient
nl: Zone 0: Gradiënt boven

en: Zone 0:top
nl: Zone 0:boven

en: Zone 1: Right gradient
nl: Zone 1: Gradiënt rechts

en: Zone 1:right
nl: Zone 1:rechts

en: Zone 2: Bottom gradient
nl: Zone 2: Gradiënt beneden

en: Zone 2:bottom
nl: Zone 2:beneden

en: Zone 3: Left gradient
nl: Zone 3: Gradiënt links

en: Zone 3:left
nl: Zone 3:links

en: Zone 4: Summary gradient
nl: Zone 4: Samenvatting gradiënt

en: Zone 4:summary
nl: Zone 4:samenvatting

en: Zone Layout for the build-in Atmo
nl: Zonelayout voor de ingebouwde Atmo

en: Zones on left / right side
nl: Zones aan de linker-/rechterzijde

en: Zoom
nl: Zoomen

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Zoom mode: %s
nl: Zoommodus: %s

en: Zoom video
nl: Video zoomen

en: Zooming reset
nl: Zoom herstellen

en: Zulu
nl: Zoeloe

en: [Display]
nl: [Weergave]

en: [Filebrowser]
nl: [Bestandsverkenner]

en: [Global]
nl: [Globaal]

en: [Loop]
nl: [Alles blijven herhalen]

en: [Player]
nl: [Speler]

en: [Playlist]
nl: [Afspeellijst]

en: [Repeat]
nl: [Herhalen]

en: [cdda:][device][@[track]]
nl: [cdda:][apparaat][@[spoor]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
nl: [vcd:][apparaat][#[titel][,[hoofdstuk]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
nl: voeg --advanced aan uw opdrachtregel toe om de geavanceerde opties te zien.

en: address to bind to (helper setting for dst)
nl: adres om aan te binden (hulpinstelling voor doel)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
nl: adres:poort om vlc aan te binden voor luisteren naar binnenkomende streams hulpinstelling voor doel, doel=bind+'/'+pad. doel-parameter overschrijft dit

en: antiflicker
nl: Anti-flikker

en: antiflicker video filter
nl: Anti-flikker

en: ask for extra verbosity when displaying help
nl: extra toelichting vragen bij het afbeelden van de help

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
nl: auto - laat encoder bepalen gebaseerd op de invoer (beste)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
nl: auto - laat encoder bepalen gebaseerd op de invoer (beste)

en: avparser packetizer
nl: avparser-packetizer

en: blocks
nl: blokken

en: checkerboard
nl: schaakbord

en: clean effects
nl: effecten wissen

en: column alternation
nl: kolomwisseling

en: core program
nl: kernprogramma

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
nl: definieert hoe de uitvoerkleur op basis van de vorige kleur moet worden berekend

en: device, fifo or filename
nl: apparaat, fifo of bestandsnaam

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
nl: apparaat, fifo of bestandsnaam om yuv-beelden naar te schrijven.

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: end
nl: einde

en: errors
nl: fouten

en: exchange puzzle
nl: uitwisselpuzzel

en: extended selection list
nl: uitgebreide selectielijst

en: filename for stream (helper setting for dst)
nl: bestandsnaam voor stream (hulpinstelling voor doel)

en: fixed
nl: vast

en: float
nl: drijvendekommagetal

en: fnordlicht options
nl: fnordlicht-opties

en: for devices with more than five channels / zones write down here for each channel the zone number to show and separate the values with , or ; and use -1 to not use some channels. For the classic AtmoLight the sequence 4,3,1,0,2 would set the default channel/zone mapping. Having only two zones on top, and one zone on left and right and no summary zone the mapping for classic AtmoLight would be -1,3,2,1,0
nl: voor apparaten met meer dan vijf kanalen/zones; geef hier voor elk kanaal het weer te geven zonenummer aan en scheid de waarden met een , of ; en gebruik -1 om kanalen niet te gebruiken. Voor de klassieke AtmoLight zou de sequentie 4,3,1,0,2 de standaard kanaal/zone zijn. Met twee zones boven, een zone links en rechts en geen samenvattingszone zou de indeling voor de klassieke AtmoLight -1,3,2,1,0 zijn

en: force coding frame as separate interlaced fields
nl: forceer beeldcodering in afzonderlijke geïnterlacete velden

en: force coding frame as single picture
nl: forceer beeldcodering als een enkele afbeelding

en: frame alternation
nl: beeldwisseling

en: frames
nl: beelden

en: full
nl: volledig

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
nl: volledig - bewegingscompensatieblokken overlappen volledig

en: full - One code block per subband
nl: volledig - één codeblok per subband

en: gzip decompression
nl: gzip-decompressie

en: hearing impaired
nl: slechthorend

en: height of the overlapping area (in %)
nl: hoogte van overlappend gebied (in %)

en: iOS OpenGL video output
nl: iOS OpenGL video-uitvoer

en: iTunes Music Library importer
nl: iTunes-mediabibliotheek importer

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
nl: Als u wil dat VLC de AtmoLight control software laadt, geef dan het complete pad naar AtmoWinA.exe hier in.

en: integer
nl: geheel getal

en: it contains the average of all pixels in the sample image (only useful for single channel AtmoLight)
nl: het bevat het gemiddelde van alle pixels in de voorbeeldafbeelding (alleen zinvol voor AtmoLight met een enkel kanaal)

en: jigsaw puzzle
nl: puzzel

en: large - use large code blocks
nl: groot - gebruik grote codeblokken

en: large - use large motion compensation blocks
nl: groot - gebruik grote bewegingscompensatieblokken

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
nl: Last.fm gebruikersnaam of wachtwoord is incorrect. Verifieer uw instellingen en start VLC opnieuw op.

en: last.fm: Authentication failed
nl: last.fm: Aanmelding mislukt

en: left and right side having always the same number of zones
nl: linker- en rechterzijde hebben altijd hetzelfde aantal zones

en: length of the overlapping area (in %)
nl: lengte van overlappend gebied (in %)

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
nl: libavcodec kan fouttolerantie op zich nemen.
    Echter, met een defecte encoder (zoals de ISO MPEG-4 encoder van M$) kan dit veel fouten geven.
    Geldige waarden van 0 tot 4 (0 schakelt alle fouttolerantie uit).

en: libavformat AVIO access
nl: libavformat AVIO toegang

en: libavformat AVIO access output
nl: libavformat AVIO toegangsuitvoer

en: makes the sample grid visible on screen as white pixels
nl: maakt het bemonsteringsraster als witte pixels zichtbaar op het scherm

en: medium - use medium motion compensation blocks
nl: medium - gebruik medium bewegingscompensatieblokken

en: medium - use medium sized code blocks
nl: medium - gebruik middelgrote codeblokken

en: middle position (in %)
nl: middenpositie (in %)

en: motion
nl: beweging

en: motion control interface
nl: beweging-aansturingsinterface

en: no
nl: nee

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
nl: er zal geen configuratie-optie geladen worden of opgeslagen worden naar een configuratiebestand

en: none
nl: geen

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
nl: geen - bewegingscompensatieblokken overlappen niet

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
nl: geen: alleen gesloten GOP's gebruiken
    normaal: standaard open GOP's gebruiken
    bluray: Blu-ray compatibele open GOP's gebruiken

en: offsets
nl: Uitlijningen

en: output module to write to Blackmagic SDI card
nl: uitvoermodule om te schrijven naar Blackmagic SDI-kaart

en: packets
nl: paketten

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
nl: gedeeltelijk - bewegingscompensatie blokkeert alleen gedeeltelijke overlap

en: perceptual distance
nl: perceptuele afstand

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
nl: perceptuele afstand om perceptueel gewicht te berekenen

en: perceptual weighting method
nl: perceptuele weegmethode

en: play list
nl: afspeellijst

en: print a list of available modules
nl: een lijst van beschikbare modules weergeven

en: print a list of available modules with extra detail
nl: een lijst van beschikbare modules met extra details weergeven

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
nl: help voor VLC weergeven (kan gecombineerd worden met --advanced en --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
nl: help voor VLC en al zijn modules weergeven (kan gecombineerd worden met --advanced en --help-verbose)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
nl: help voor een specifieke module weergeven (kan gecombineerd worden met --advanced en --help-verbose). Voeg = voor de modulenaam toe voor exacte overeenkomsten.

en: print version information
nl: versie-informatie weergeven

en: projectM configuration file
nl: projectM configuratiebestand

en: projectM preset path
nl: projectM voorinstellingenpad

en: reset the current config to the default values
nl: de huidige configuratie naar de standaardwaarden herstellen

en: resets the current plugins cache
nl: de huidige pluginscache herstellen

en: row alternation
nl: rijwisseling

en: sec.
nl: seconden

en: selection list
nl: selectielijst

en: side by side
nl: naast elkaar

en: simple
nl: eenvoudig

en: sliding puzzle
nl: schuifpuzzel

en: small - use small code blocks
nl: klein - gebruik kleine codeblokken

en: small - use small motion compensation blocks
nl: klein - gebruik kleine bewegingscompensatieblokken

en: subpicture
nl: subafbeelding

en: swap puzzle
nl: wisselpuzzel

en: top bottom
nl: boven onder

en: tx3g subtitles
nl: tx3g-ondertitels

en: tx3g subtitles decoder
nl: tx3g ondertiteldecoder

en: unknown
nl: onbekend

en: unknown type
nl: onbekend type

en: use alternate config file
nl: alternatief configuratiebestand gebruiken

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
nl: open GOP gebruiken, gebruik ook bluray-compat optie voor bluray-compatibiliteit

en: v4l2 controls
nl: v4l2-bediening

en: v4l2 driver controls
nl: v4l2-driver bediening

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
nl: vcdx://[apparaat-of-bestand][@{P,S,T}num]

en: visual impaired commentary
nl: commentaar voor slechtzienden

en: warnings
nl: waarschuwingen

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2} .
nl: Geavanceerde x264-opties, in de vorm {opt=val,op2=val2} .

en: x264 advanced options.
nl: x264 geavanceerde opties.

en: x264 preset and tuning selection
nl: x264 preset- en afstemmingselectie

en: x264 profile and level selection
nl: x264 profiel- en niveauselectie

en: yes
nl: ja

en: yes: %@ @ %@ kb/s
nl: ja: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@
nl: ja: van %@ tot %@

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
nl: | achan [X]. . . . . . . . . .  audiokanalen instellen/ophalen

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
nl: | add XYZ  . . . . . . . XYZ aan afspeellijst toevoegen

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
nl: | adev [apparaat] . . . . . . . . . . .  audio-apparaat instellen/ophalen

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
nl: | atrack [X] . . . . . . . . . . . audiospoor instellen/ophalen

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
nl: | bytes verzonden       : %8.0f KiB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
nl: | chapter [X]  . . . . hoofdstuk in huidig item instellen/ophalen

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
nl: | chapter_n  . . . . . .  volgend hoofdstuk in huidig item

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
nl: | chapter_p  . . . .  vorig item in huidig item

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
nl: | clear . . . . . . . . . . . . . afspeellijst wissen

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
nl: | demux-bitrate    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
nl: | demux bytes gelezen : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
nl: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . XYZ in wachtrij zetten

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
nl: | f [on|off] . . . . . . . schermvullende modus in/uitschakelen

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
nl: | faster . . . . . . . . . stream sneller afspelen

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
nl: | fastforward  . . . . . . . .  .  instellen op maximum afspeelsnelheid

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
nl: | frame . . . . . . . . . beeld voor beeld afspelen

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
nl: | get_length . . . . . lengte van de huidige stream

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
nl: | get_time . . seconden verstreken sinds begin van de stream

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
nl: | get_title . . . . . . titel van de huidige stream

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
nl: | goto . . . . . . . . . . . . . .  naar item met aangegeven index gaan

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
nl: | help . . . . . . . . . . . . . . . . dit helpbericht

en: | info . . . . .  information about the current stream
nl: | info . . . . .  informatie over huidige stream

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
nl: | invoerbitrate    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
nl: | invoer bytes gelezen : %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
nl: | is_playing . . . .  1 als een stream afspeelt, anders 0

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
nl: | key [sneltoetsnaam] . . . . . .  sneltoets simuleren

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
nl: | logout . . . . . . .  sluiten (indien in socket-verbinding)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
nl: | loop [on|off] . . . . . . . . . herhalen van afspeellijst in/uitschakelen

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
nl: | next . . . . . . . . . .  volgend item in afspeellijst

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
nl: | normal . . . . . . . . . stream normaal afspelen

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
nl: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  pauzeren in/uitschakelen

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
nl: | play . . . . . . . . . . . . . . . . stream afspelen

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
nl: | playlist . . alle items in afspeellijst weergeven

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
nl: | prev . . . . . . . . . . .  vorig item in afspeellijst

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
nl: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . vlc afsluiten

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
nl: | random [on|off] . . . . . . .  willekeurig afspelen in/uitschakelen

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
nl: | repeat [on|off] . . . .  herhalen van item in afspeellijst in/uitschakelen

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
nl: | rewind  . . . . . . . . . . . .  instellen op minimum afspeelsnelheid

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
nl: | seek X . . . zoeken in seconden, bijvoorbeeld `seek 12'

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
nl: | verzend-bitrate  :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
nl: | slower . . . . . . . .  stream langzamer afspelen

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
nl: | snapshot . . . . . . . . . . . . video-snapshot maken

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
nl: | stats  . . . . . . . . . . . statistieken weergeven

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
nl: | status . . . . . . . . . huidige status van afspeellijst

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
nl: | stop . . . . . . . . . . . . . . . .  stream stoppen

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
nl: | strack [X] . . . . . . . . . ondertitelspoor instellen/ophalen

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
nl: | title [X]  . . . . . . titel in huidig item instellen/ophalen

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
nl: | title_n  . . . . . . . .  volgende titel in huidig item

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
nl: | title_p  . . . . . .  vorige titel in huidig item

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
nl: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  bijsnijden instellen/ophalen

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
nl: | voldown [X]  . . . . . .  audiovolume X stappen verlagen

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
nl: | volume [X] . . . .  audiovolume instellen/ophalen

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
nl: | volup [X]  . . . . . . .  audiovolume X stappen verhogen

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
nl: | vratio [X]  . . . . . . . beeldverhouding instellen/ophalen

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
nl: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . videospoor instellen/ophalen

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
nl: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  zoomen instellen/ophalen
