VLC - Trans - en to oc translation catalogue (5718 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
oc: 
    Contengut transferit dins lo fichièr « vlc-help.txt ».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
oc: 
    Quichatz sus [Entrada] per contunhar…

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
oc: 
    Atencion : se avètz pas mai accès a l'interfàcia grafica, dobrissètz un convit de comanda, anatz dins lo dorsièr ont avètz installat VLC, e aviatz « vlc -I qt ».

en:       %s: %s
oc:       %s : %s

en:  (default disabled)
oc:  (desactivat per defaut)

en:  (default enabled)
oc:  (activat per defaut)

en:  .                      Show/Hide hidden files
oc: . Afichar/Amagar los fichièrs amagats

en:  /                      Look for an item
oc:      /           Recercar

en:  ;                      Look for the next item
oc:      ;           Recercar l'element seguent

en:  <, >                   Next/Previous chapter
oc:      <, >        Capítol Seguent/Precedent

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
oc:      [Entrada]           Apondre lo fichièr seleccionat a la lista de lectura

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
oc:      ←, →        Sautar -/+1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
oc:      ⇞,⇟         Navigar pagina per pagina

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
oc:      [Espaci]           Apondre lo dorsièr seleccionat a la lista de lectura

en:  <space>                Pause/Play
oc:      [Espaci]    Suspendre/Legir

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
oc:      ↖,↘         Anar al començament/a la fin de la bóstia de dialòg

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
oc:      ↑,↓         Navigar linha per linha

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
oc:      ↑,↓         Sautar +/-5%%

en:  A                      Add an entry
oc:      A           Apondre

en:  B                      Show/Hide filebrowser
oc: B Afichar/Amagar lo navigator de fichièrs

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
oc:      Ctrl+l      Refrescar l'ecran

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
oc:      D,⌫,[Supr] Escafar

en:  Esc                    Close Add/Search entry
oc:      [Escap]     Tampar lo dialòg Apondre/Cercar

en:  L                      Show/Hide messages box
oc: L Afichar/Amagar los messatges

en:  M                      Show/Hide metadata box
oc: m Afichar/Amagar las metainformacions

en:  O                      Reverse order Playlist by title
oc:      O           Triar la lista de lectura per títol (inversat)

en:  P                      Show/Hide playlist box
oc: P Afichar/Amagar la lista de lectura

en:  Position : %s/%s
oc:  Posicion : %s/%s

en:  Profile Name Missing
oc: Nom de perfil absent

en:  R                      Toggle Repeat item
oc:      R           Comutar la repeticion d'element

en:  S                      Show/Hide statistics box
oc: P Afichar/Amagar las estatisticas

en:  Source   : %s
oc:  Font  : %s

en:  Source: <no current item>
oc:  Font   : <pas d'element>

en:  Volume   : %3ld%%
oc: Volum : %3ld%%

en:  Volume   : ----
oc: Volum : ----

en:  Volume   : Mute
oc: Volum : mut

en:  Weighted prediction for P-frames:  - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
oc: Prediccion ponderada pels imatges P : 
    - 0 : inibit
    - 1 : offset en avugle
    - 2 : analisi intelligenta

en:  [ h for help ]
oc:  [ h per l'ajuda ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
oc:      [, ]        Títol Seguent/Precedent

en:  a, z                   Volume Up/Down
oc:      a,z         Aumentar/redusir lo volum

en:  b                      Cycle through video tracks
oc: b Bocla sus las pistas vidèos

en:  c                      Cycle through audio tracks
oc: c Bocla sus las pistas àudios

en:  days
oc:  jorns

en:  e                      Eject (if stopped)
oc:      e           Ejectar (se arrestat)

en:  f                      Toggle Fullscreen
oc:      f           Comutar l'ecran complet

en:  f/s
oc: ima/s

en:  fps
oc:  ips

en:  g                      Go to the current playing item
oc:      g           Anar a l'element corrent

en:  h,H                    Show/Hide help box
oc:  h,H Afichar/Amagar l'ajuda

en:  i                      Show/Hide info box
oc: i Afichar/Amagar las informacions

en:  kb/s
oc:  kbit/s

en:  l                      Toggle Loop Playlist
oc:      l           Comutar lo reboclatge de lista

en:  m                      Mute
oc:      m           Mut

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
oc:      n, p        Seguent/Precedent

en:  o                      Order Playlist by title
oc:      o           Triar la lista de lectura per títol

en:  q, Q, Esc              Quit
oc:      q, Q, Escap Quitar

en:  r                      Toggle Random playing
oc:      r           Comutar la lectura aleatòri

en:  s                      Stop
oc:      s           Arrestar

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
oc: v Bocla sus las pistas de sostítols

en:  x                      Show/Hide objects box
oc: x Afichar/Amagar los objèctes

en: "%s" is no audio encoder.
oc: « %s » es pas un encodador àudio.

en: "%s" is no video encoder.
oc: « %s » es pas un encodador vidèo.

en: "Rating" to put in ASF comments.
oc: « Classament » de metre dins los comentaris ASF.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
oc: Valor « U » per la color clau de l'ecran blau (en valor YUV), de 0 a 255. La valor per defaut es de 120 pel blau.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
oc: Valor « V » per la color clau de l'ecran blau (en valor YUV), de 0 a 255. La valor per defaut es de 90 pel blau.

en: #paste your VLM commands here
oc: #copiatz vòstras comandas VLM aicí

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
oc: #separatz las comandas amb Entrada o un punt-virgula

en: %.1f GiB
oc: %.lf Gio

en: %.1f KiB
oc: %.lf Kio

en: %.1f MiB
oc: %.lf Mio

en: %1 downloads
oc: %1 telecargats

en: %@ stream to %@:%@
oc: %@ flux cap a %@:%@

en: %@ unexpectedly quit the last time it was run. Would you like to send a crash report to %@?
oc: %@ a quitat d'un biais imprevist lo darrièr còp qu'es estat aviat. Volètz mandar un rapòrt de plantatge a %@?

en: %i items
oc: %i elements

en: %i tracks
oc: %i pistas

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
oc: %s
    Telecargament… %s/%s %.1f%% fach

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
oc: %s
    Telecargament… %s/%s %.1f%% fach

en: %s (Encoded Output)
oc: %s (sortida encodada)

en: %s [%s %d]
oc: %s [%s.%d]

en: %s bytes
oc: %s octets

en: %u kb/s
oc: %u kbit/s

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
oc[0]: %u modul es pas afichat perque a pas que d'opcions avançadas.
oc[1]: %u moduls son pas afichats perque an pas que d'opcions avançadas.

en: &About
oc: A &prepaus

en: &Advanced Controls
oc: Contraròtles &avançats

en: &Advanced Open...
oc: Dobrir mòde &avançat…

en: &Apply
oc: &Aplicar

en: &Aspect Ratio
oc: Propor&cions

en: &Audio
oc: &Àudio

en: &Cancel
oc: &Anullar

en: &Chapter
oc: &Capítol

en: &Clear
oc: Es&cafar

en: &Close
oc: &Tampar

en: &Codec Information
oc: Informacions suls &codecs

en: &Continue
oc: &Contunhar

en: &Crop
oc: &Retalhar

en: &Decrease Volume
oc: Re&dusir lo volum

en: &Deinterlace
oc: &Desentrelaçar

en: &Deinterlace mode
oc: Mòde de &desentrelaçament

en: &Effects and Filters
oc: &Efièches e filtres

en: &Enqueue
oc: Metre &en fila d'espèra

en: &Faster
oc: A&vança rapida

en: &File
oc: &Fichièr

en: &Filter:
oc: &Filtre :

en: &Fingerprint
oc: &Emprencha àudio

en: &Fullscreen
oc: Ecran comp&let

en: &Fullscreen Interface
oc: Inter&fàcia ecran complet

en: &Go
oc: &Escriure las modificacions dins la config

en: &Help
oc: A&juda

en: &Hide VLC media player in taskbar
oc: Ama&gar lo lector multimèdia VLC dins la barra dels prètzfaches

en: &Increase Volume
oc: Au&mentar lo volum

en: &Install
oc: &Installar

en: &Jump Forward
oc: &Avançar

en: &Manage
oc: &Gestionari

en: &Media
oc: &Mèdia

en: &Messages
oc: &Messatges

en: &Metadata
oc: &Metadonadas

en: &Mute
oc: Co&par lo son

en: &Network
oc: &Ret

en: &No
oc: &Non

en: &Open File...
oc: &Dobrir un fichièr…

en: &Open Media
oc: &Dobrir un mèdia

en: &Open Multiple Files...
oc: &Dobrir mantun fichièr…

en: &Play
oc: &Legir

en: &Playback
oc: &Lectura

en: &Post processing
oc: &Pòsttractament

en: &Preferences
oc: &Preferéncias

en: &Program
oc: &Programa

en: &Quit
oc: &Quitar

en: &Recheck version
oc: &Reverificar la version

en: &Reset Preferences
oc: &Reïnicializar las preferéncias

en: &Save
oc: &Enregistrar

en: &Save Metadata
oc: Enregistrar las metadonada&s

en: &Save To Playlist
oc: &Enregistrar dins la lista de lectura

en: &Save as...
oc: Enregistrar &jos…

en: &Search:
oc: &Cercar :

en: &Select
oc: &Seleccionar

en: &Start
oc: &Aviar

en: &Stereo Mode
oc: Mòde &Esterèo

en: &Stop
oc: &Arrestar

en: &Stream
oc: &Difusar

en: &Stream...
oc: Flu&x…

en: &Track Synchronization
oc: Sincronizacion de &pista

en: &Uninstall
oc: &Desinstallar

en: &VLM Configuration
oc: Configuracion de &VLM

en: &Verbosity:
oc: &Verbositat :

en: &Video
oc: &Vidèo

en: &View
oc: &Presentacion

en: &Visualizations
oc: &Visualizacions

en: &Write changes to config
oc: &Enregistrar las modificacions de la config

en: &Yes
oc: &Òc

en: (Delayed)
oc: (Alentit)

en: (Hastened)
oc: (Accelerat)

en: (no item is being played)
oc: (pas d'element de jogar)

en: +----[ Remote control commands ]
oc: +----[ Comandas de l'interfàcia a distància ]

en: +----[ end of help ]
oc: +----[ fin de l'ajuda ]

en: +-[Audio Decoding]
oc: +-[Desencodatge àudio]

en: +-[Incoming]
oc: +-[Entrada]

en: +-[Streaming]
oc: +-[Difusion]

en: +-[Video Decoding]
oc: +-[Desencodatge vidèo]

en: ...
oc: …

en: 0
oc: 0°

en: 0.20
oc: 0,20

en: 0.25
oc: 0,25

en: 0.35 (same as DVB-S)
oc: 0,35 (identic a DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
oc: 0/90/180/270/miralh

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical
oc: 1 es explicit per SBR e implicit per PS (per defaut), 2 es explicit per ierarquic

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
oc: VBR basat sus la qualitat en una passa. De 0 a 51.

en: 1:1 Original
oc: 1:1 Normal

en: 1:2 Half
oc: ½ Meitat

en: 1:4 Quarter
oc: ¼ Quart

en: 1:File
oc: 1:Fichièr

en: 2 Pass
oc: 2 Passes

en: 2:1 Double
oc: 2:1 Doble

en: 4 Tabs to choose between media input. Select 'File' for files, 'Disc' for optical media such as DVDs, Audio CDs or BRs, 'Network' for network streams or 'Capture' for Input Devices such as microphones or cameras, the current screen or TV streams if the EyeTV application is installed.
oc: 4 onglets per causir lo mèdia d'entrada. Seleccionatz « Fichièr » per de fichièrs, « Disque » per de mèdias optiques tels que les DVD, CD àudio o Blu-ray, « Ret » per de fluxes ret o « Captura » per de periferics d'entradas tels que los micros o las camèras, l'ecran corrent o los fluxes TV se l'aplicacion EyeTV es installada.

en: 525 lines / 60 Hz
oc: 525 linhas / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
oc: 625 linhas / 50 Hz

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
oc: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Benvenguda dins l'ajuda del lector multimèdia VLC</h2><h3>Documentacion</h3><p>Podètz trobar la documentacion de VLC sul <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> del site de VideoLAN.</p><p>Se sètz un  novèl vengut al lector multimèdia VLC, legissètz lo document<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation :VLC_for_dummies"><em>Introduccion al lector multimèdia VLC</em></a>.</p><p>Trobaretz d'informacions sus l'utilizacion del lector dins lo document <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Cossí legir de fichièrs amb lo lector multimèdia VLC</em></a>".</p><p>Pels diferents prètzfaches d'enregistrament, de conversion, de transcodatge, d'encodatge, de multiplexatge e de difusion, podètz trobar d'informacions utilas dins la <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentacion sus la difusion</a>.</p><p>Se sètz pas segur a prepaus d'un tèrme, consultatz la <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">basa de coneissença</a>.</p><p>Per comprene los acorchis de clavièr principals, legissètz la pagina suls <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">acorchis</a>.</p><h3>Ajuda</h3><p>Abans de pausar una question, referissètz-vos d'en primièr a la <a href="http://wiki.videolan.org/Frequently_Asked_Questions">FAQ</a>.</p><p>Podètz puèi demandar (e aportar) d'ajuda dins los <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, las <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listas de difusion</a> o nòstre canal IRC ( <a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> sus irc.freenode.net ).</p><h3>Contribucion al projècte</h3><p>Podètz ajudar lo projècte VideoLAN en donant de vòstre temps per ajudar la comunautat, per concebre d'interfàcias, per tradusir la documentacion, per testar e per coder. Podètz tanben donar d'argent o de material per nos ajudar. E plan segur, podètz <b>promòure</b> lo lector multimèdia VLC.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
oc: <p>Per protéger vòstra vida privada, <i>VLC media player</i> ne collecte ni ne transmet <b>aucune</b> de vòstras donadas personnelles, même sous una forme anonyme, a quiconque.</p>
    <p>En revanche, <i>VLC</i> es capable de récupérer automaticament d'informacions sus vòstra lista de lectura a partir de servicis internet tiers. Aquò inclut les jaquetas, los noms de las pistes, los noms d'artistas e d'autres metadonadas.</p>
    <p>Per consequéncia, aquò pòt permetre a d'entités tierces d'identificar certans de vòstres mèdias. Atal, les desvolopaires de VLC demandent vòstre consentement exprès per que lo lector multimèdia accède a Internet d'un biais automatic.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
oc: <p>Pas de senhal de configurat per l'interfàcia Web.</p><p>Utilizatz --http-password, o causissètz un senhal dins </p><p>Preferéncias &gt; Tot &gt; Interfàcias principalas &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Senhal.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
oc: <p>Lo lector multimèdia VLC es un lector, un encodador e un diffuseur multimèdia gratuit e libre fait per de volontaires de la communauté <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC utiliza ses propres codecs, fonciona sus les plate-formes les plus répandues, e pòt legir quasiment totes los fichièrs, CD, DVD, flux ret, cartas de captura e autres formats de mèdias !</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajudaz-nous e rejoignez-nous !</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
oc: Un supòrt SDP es demandat, mas cap d'URL es pas provesida.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
oc: Una tonalitat continua de 22kHz pòt èsser mandada a travèrs lo cable. Aquò selecciona normalament la mai nauta frequéncia de benda d'un cap universal (LNB).

en: A directory where to save the files has to be selected.
oc: Vos cal seleccionar un dorsièr ont enregistrar los fichièrs.

en: A file where to save the stream has to be selected.
oc: Vos cal seleccionar un fichièr per enregistrar lo flux.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
oc: Escala de quantizacion fixa per l'encodatge VBR. Las valors acceptadas son 0,01 a 255,0.

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
oc: Un codec àudio libre dédié a la compression de la voix (utilizable amb OGG)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
oc: Lista dels efièches visuals, separats per de virgulas.
    Demest los efièches actuals, se tròba : dummy, scope, spectrum, spectrometer e vuMeter.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
oc: Una novèla version del lector multimèdia VLC (%1.%2.%3%4) es disponibla.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
oc: Una valor positiva vòl dire que l'àudio es en avança sus la vidèo

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
oc: Una valor positiva significa que los sostítols son en avança sus la vidèo

en: A single password restricts access to this interface.
oc: Un sol senhal restrenh l'accès a aquesta interfàcia.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
oc: Un fichièr banca de sons (.SF2) es necessari per la sintèsi MIDI.
    Installatz-lo e configuratz-lo dins las preferéncias de VLC (Entrada / Codecs > Codecs àudio > FluidSynth).

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
oc: Una banca de sons es necessària per la sintèsi logiciala.

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
oc: Vos cal entrar una destinacion valide per vòstre flux. Entratz una adreça IP Unicast o Multicast.
    
    Se vous ne comprenez pas la significacion de aquò, merci de bien voler legir lo « Streaming HOWTO » e los camps d'ajuda d'aquesta fenèstra.

en: A->B Loop
oc: A->B en bocla

en: A/52 audio packetizer
oc: Empaquetador àudio A/52

en: A/52 dynamic range compression
oc: Compression dinamica A/52

en: A/52 parser
oc: Analisador A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
oc: Desencodador àudio AAC (qu'utiliza libfaad2)

en: AAC extension
oc: Extension AAC

en: AACS Host certificate revoked.
oc: Certificat òste AACS revocat.

en: AACS MMC failed.
oc: AACS MMC fracassat.

en: ADPCM audio decoder
oc: Desencodador àudio ADPCM

en: AES key URI to place in playlist
oc: URI de las claus AES de metre dins la lista de lectura

en: AES key file
oc: Fichièr de claus AES

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
oc: Desencodador àudio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
oc: Empaquetador àudio AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
oc: Desmultiplexador AIFF

en: ALSA audio capture
oc: Entrada captura àudio « ALSA »

en: ALSA audio output
oc: Sortida àudio ALSA

en: AM Tuner mode
oc: Mòde de tuner AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
oc: Mòde de tuner AM. Pòt èsser defaut (0), TV (1), Ràdio AM (2), Ràdio FM (3) o DSS (4)

en: AM radio
oc: Ràdio AM

en: ARM NEON audio volume
oc: Volum àudio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
oc: Conversions de crominança ARM NEON YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
oc: Conversions de crominança ARM NEON

en: ASCII Art
oc: ASCII

en: ASCII-art video output
oc: Sortida vidèo « ASCII »

en: ASF muxer
oc: Multiplexador ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
oc: Talha del paquet ASF -- 4096 per defaut

en: ASF/WMV demuxer
oc: Desmultiplexador ASF/WMV

en: ASX playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
oc: Desencodador àudio ATSC A/52 (o AC-3)

en: ATSC minor channel
oc: Canal ATSC minor

en: ATSC reception parameters
oc: Paramètres de recepcion ATSC

en: AU demuxer
oc: Desmultiplexador AU

en: AVI demuxer
oc: Desmultiplexador AVI

en: AVI muxer
oc: Multiplexador AVI

en: Abkhazian
oc: Abcaze

en: Abort
oc: Arrestar

en: About
oc: A prepaus

en: About VLC media player
oc: A prepaus del lector multimèdia VLC

en: Above the Video
oc: En dessús de la vidèo

en: Abscissa of the capture region in pixels.
oc: Abscissa de la region de captura en pixèls.

en: Absolute delay
oc: Retard absolut

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
oc: Retard absolu - Apond un relambi absolu a cada sostítol. Relatiu a la font - multiplie lo relambi dels sostítols. Relatiu al contengut - determina lo relambi dempuèi son contengut (texte).

en: Accelerated video output (Overlay)
oc: Sortida vidèo accelerada (« Overlay »)

en: Accept 24 hours
oc: Acceptar 24 oras

en: Accept certificate temporarily
oc: Acceptar lo certificat temporàriament

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
oc: Accepter les comandas d'aquesta font. Lo client en linha de comanda per defaut es l'entrada standard (« console »), mas il pòt tanben èsser lié a una socket TCP (« localhost:4212 ») o utilizar lo protocòl telnet  (« telnet://0.0.0.0:4212 »)

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
oc: Permet d'acceptar las comandas sus una socket Unix puslèu que stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
oc: Aquò permet d'accepter les comandas sus una socket puslèu que stdin. Podètz reglar l'adreça e lo pòrt suls quals escotar.

en: Accept permanently
oc: Acceptar d'un biais permanent

en: Access advanced options to tweak the device
oc: Accedir a las opcions avançadas pel parametratge del periferic

en: Access module
oc: Modul d'accès

en: Access modules
oc: Moduls d'accès

en: Access output
oc: Moduls de sortida

en: Access output module
oc: Modul de sortida

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
oc: Los moduls de sortidas contraròtlan lo mandadís dels fluxes multiplexats. Aqueste reglatge vos permet de totjorn forçar un modul de sortida. Es probablament pas desirable.
    Podètz tanben reglar los paramètres per defaut de cada modul de sortida.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
oc: Accès al flux interdich per la configuracion del servidor.

en: Access unit delimiters
oc: Delimitadors d'unitat d'accès

en: Account that will be used for the connection.
oc: Compte d'utilizar per la connexion.

en: Accuracy of RateControl
oc: Precision del contraròtle de velocitat

en: Acid Jazz
oc: Acid jazz

en: Acid Punk
oc: Acid punk

en: Acoustic
oc: Acostic

en: Acquisition rate (in fps)
oc: Frequéncia d'aquisicion (en imatges/s)

en: Action
oc: Accion

en: Actions
oc: Accions

en: Activate
oc: Activar

en: Activate Transcoding
oc: Activar lo transcodatge

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
oc: Activar la scrutation VNC. Ne PAS activar per l'utilizacion en tant que client VDR ffnetdev.

en: Activate or deactivate autoscaling.
oc: Activar o inibir la mesa a l'escala automatica.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
oc: Activar o inibir lo desentrelaçament.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
oc: Activar las notificacion automaticas de novèlas versions. Aquò es verificat a cada doas setmanas.

en: Activate the updates availability notification
oc: Activar la notificacion de mesas a jorn disponiblas

en: Activate updates notifier
oc: Activar la notificacion en cas de mesas a jorn disponibla

en: Active Extensions
oc: Extensions activas

en: Active regions
oc: Regions activas

en: Active windows
oc: Fenèstras activadas

en: Adaptive B-frame decision
oc: Utilizacion adaptativa d'imatges B

en: Adaptive spatial transform size
oc: Talha de la transformacion espaciala adaptativa

en: Add
oc: Apondre

en: Add &Subtitle File...
oc: Apondre un fichièr de &sostítols…

en: Add Directory...
oc: Apondre un dorsièr…

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
oc: Apondre la directiva « EXT-X-ALLOW-CACHE:NO » dins lo fichièr de lectura se aquò es inibit

en: Add File...
oc: Apondre un fichièr…

en: Add Folder...
oc: Apondre un dorsièr…

en: Add Input
oc: Apondon d'entrada

en: Add Interface
oc: Apondre una interfàcia

en: Add Noise
oc: Bruch

en: Add Subtitle File...
oc: Apondre un fichièr de sostítols…

en: Add Subtitle File:
oc: Apondre un fichièr de sostítols :

en: Add Subtitles to transcoded video
oc: Apondre de sostítols a la vidèo transcodada

en: Add WAVE header
oc: Apondre un entèsta WAV

en: Add a background
oc: Apondre un rèireplan

en: Add a blurring effect
oc: Apondre un efièch d'éblouissement de flou

en: Add a delay effect to the sound
oc: Apondre un efièch de retard sul son

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
oc: Apondre un efièch sul tèxte per melhorar la lisibilitat.

en: Add a shadow
oc: Apondre una ombra

en: Add cover art from file
oc: Apondre la jaqueta dempuèi un fichièr

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
oc: Apondre les destinacions segon lo metòde de difusion necessari. Verificatz bien al transcodatge que los formats son compatibles amb lo metòde utilizada.

en: Add logo
oc: Apondon d'un lògo

en: Add new Preset...
oc: Apondre una novèla configuracion…

en: Add text
oc: Apondon de tèxte

en: Add to Playlist
oc: Apondre a la lista de lectura

en: Add...
oc: Apondre…

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
oc: Interfàcias suplementàrias aviadas pel servici. Aquò deuriá èsser especificat al moment de l'installacion afin que lo servici siá corrèctament configuré. Utilizatz una lista de moduls separats per de virgulas (las valors habituelles son : logger, sap, rc, http).

en: Additional streaming options
oc: Opcions de difusion suplementàrias

en: Additional transcode options
oc: Opcions de transcodatge suplementàrias

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
oc: Aquò permet de modificar la largor dels pics.

en: Addons Manager
oc: Gestionari d'extensions

en: Address
oc: Adreça

en: Address of the CDDB server to use.
oc: Adreça del servidor CDDB d'utilizar

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
oc: Adreça de la foncion de retorn pel pòstrendut àudio. Aquesta foncion deu tornar una adreça memòria valida per l'utilizacion pel motor de rendut àudio.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
oc: Adreça de la foncion de rappel del prérendut àudio. Aquesta foncion definira la memòria tampon où produire lo rendut.

en: Address of the computer to stream to.
oc: Entratz l'adreça cap a la quala difusar.

en: Address of the get callback function
oc: Adreça de la foncion de retorn pel blocatge

en: Address of the release callback function
oc: Adreça de la foncion de retorn pel desblocatge

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
oc: Adreça de la foncion de retorn pel pòstrendut vidèo. Aquesta foncion deu retourner una adreça memòria valide per l'utilizacion pel motor de rendut vidèo.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
oc: Adreça de la foncion de rappel del prérendut vidèo. Aquesta foncion definira la memòria tampon où produire lo rendut.

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
oc: Apondre los sostítols dirèctament dins la vidèo. Aquò ne pòt plus èsser inhibé pel receptor perque ils deviennent partida intégrante de l'imatge.

en: Adds filtered gaussian noise
oc: Apond de bruch gaussian filtrat

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
oc: Ajustar la frequéncia de refrescament HDMI a la vidèo.

en: Adjust VLC priority
oc: Ajustament de prioritat

en: Adjust the white light to your LED stripes
oc: Ajustar lo lum blanc sus vòstras rampas a LED

en: Adjustments and Effects
oc: Ajustaments e efièches

en: Advanced
oc: Avançat

en: Advanced Buttons
oc: Botons avançats

en: Advanced Open File...
oc: Dobrir un fichièr en mòde avançat…

en: Advanced Options
oc: Opcions avançadas

en: Advanced Preferences
oc: Preferéncias avançadas

en: Advanced Widget
oc: Components d'interfàcia grafica avançats

en: Advanced options...
oc: Opcions avançadas…

en: Advanced settings
oc: Paramètres avançats

en: Advanced settings. Use with care...
oc: Paramètres avançats. À utilizar amb précaution…

en: Albanian
oc: Albanés

en: Album art filename
oc: Nom del fichièr per la jaqueta

en: Album replay gain
oc: Valor del ReplayGain per l'album

en: All
oc: Totes

en: All Files
oc: Totes los fichièrs

en: Allow automatic icon changes
oc: Cambiament automatic de l’icòna

en: Allow cache
oc: Permetre la mesa en escondedor

en: Allow metadata network access
oc: Autorizar l'accès ret a las metadonadas

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
oc: Permetre los trucatges de velocitat non confòrmes a l'especificacion. Mai rapid, mas font d'errors.

en: Allow only one instance
oc: Autorizar pas qu'una sola instància

en: Allow only one running instance
oc: Autoriza pas qu'una sola instància

en: Allow real-time priority
oc: Utilizar la prioritat temps-real

en: Allow speed tricks
oc: Permetre los trucatges de velocitat

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
oc: Autorizar l'utilizacion de l'implementacion SDK Intel Media dels codecs se cap de material d'acceleracion vidèo QuickSync existís pas.

en: Allow to build directory index
oc: Permetre la construction d'un indèx de dorsièr

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
oc: Variança autorizada del debit mejan (en kbit/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
oc: Autorizar l'aviada de sonque una instància de VLC pòt de còps èsser utile, per exemple se avètz associat VLC amb certans tipes de mèdias e que desiratz pas qu'una novèla instància de VLC se dobrisca a cada còp que doble-clicatz sus un fichièr de l'explorador. Aquesta opcion vos permetrà de jogar lo fichièr amb l'instància en cors o de lo metre a la fila.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
oc: Autorizar l'aviada que sonque una instància de VLC pòt de còps èsser utile, per exemple se avètz associat VLC amb certans tipes de mèdias e que desiratz pas qu'una novèla instància de VLC se dobrisca a cada còp que doble-clicatz sus un fichièr de l'explorador. Aquesta opcion vos permetrà de jogar lo fichièr amb l'instància en cors o de lo metre a la fila. Aquesta opcion necessita que lo demòni DBus de session siá actiu.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
oc: Autorise l'utilizacion d'imatges B per prédire d'autres imatges. Aquesta opcion garde la mejana de deux o plus imatges B consécutives coma referéncias, e réordonne l'imatge en consequéncia.
     - none : Inhibé
     - strict : Pyramide hiérarchique stricte 
     - normal : Non stricte (non compatible Blu-ray)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
oc: Permet d'especificar una PMT suplementària (pmt_pid=pid:type_flux[,…]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
oc: Permetre a cada particion 8x8 o 16x8 de causir un imatge de referéncia, a l'invèrse d'una sola referéncia per macroblòt.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
oc: Permet de forçar l'aspècte de la vidèo

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
oc: Permet de causir la configuracion Teletèxte (id=linha1-linhaN amb los dos camps).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
oc: Permet de causir la lenga del Teletèxte (pagina=lenga/tipe,…).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
oc: Permet de causir la configuracion àudio (id=grop,par:id=grop,par…).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
oc: Permet de causir l'ID del flux vidèo.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
oc: Permet de causir lo ligam de la carta de captura (debuta a 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « copyright » per una entrada.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar una « data » per una entrada.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar una « descripcion » per una entrada.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « genre » per una entrada.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « títol » per una entrada.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar una « URL » per una entrada.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « artista » per una entrada.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
oc: Permet d'especificar un « autor » per una entrada.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
oc: Masqueta de transparéncia alfa. Utiliza lo canal alfa d'un png.

en: Alpha mask
oc: Masqueta alfa

en: Alpha mask video filter
oc: Filtre vidèo efièch masqueta de transparéncia

en: Alpha of the blended image
oc: Alfa per l'imatge de fondut

en: Alpha transparency value (default 255)
oc: Valor alfa de la transparéncia (255 per defaut)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
oc: Transparéncia dels sostítols (de 0 transparent a 255 opac).

en: Alpha with which the blend image is blended
oc: Alfa per l'imatge utilizada en fondut

en: Also known as DWT levels
oc: Autre nom : nivèls DWT (discrete wavelet transform)

en: Alternative
oc: Alternatiu

en: Alternative Rock
oc: Rock alternatiu

en: AltiVec conversions from
oc: Conversions Altimb de

en: Always
oc: Totjorn

en: Always &on Top
oc: Totj&orn en dessús

en: Always Fit &Window
oc: Adaptar totjorn a la &fenèstra

en: Always continue
oc: Totjorn contunhar

en: Always fix
oc: Totjorn reparar

en: Always on top
oc: Totjorn en dessús

en: Always place the video window on top of other windows.
oc: Totjorn plaçar la fenèstra vidèo en dessús de las autras fenèstras

en: Always reset audio start level to:
oc: Totjorn remetre lo nivèl de volum a :

en: Always visible
oc: Totjorn visible

en: Always write to the same file
oc: Totjorn escriure dins lo meteis fichièr

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
oc: Totjorn escriure dins lo meteis fichièr al lieu de crée un fichièr per imatge. Dins ce cas, lo nombre es pas joint al nom del fichièr.

en: Ambient
oc: Ambiància

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
oc: Factor d'escala per la conversion de l'imatge abans de lo propagar al filtre intèrne OpenCV

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
oc: Ganh del signal esquèrra retardat dins lo drech e vice versa. Dona un efièch retard del signal esquèrra dins lo drech e invèrsament ce qui dona un efièch élargissant.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
oc: La quantitat de movement requesida per enregistrar un movement de mirga

en: Amount of prefiltering
oc: Importància del prefiltratge

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
oc: Durada en ms d'esperar abans d'anullar la recepcion de donadas sus la ret. Notatz qu'i aurà 10 temptativas abans d'abandonar.

en: Amplification
oc: Amplificacion

en: An error occurred while checking for updates...
oc: Una error s'es produsida al moment de la recèrca de mesas a jorn…

en: Anaglyph
oc: Anaglif

en: Anaglyph 3D
oc: 3D anaglif

en: Analog
oc: Analogic

en: Android AudioTrack audio output
oc: Sortida àudio « AudioTrack » (Android)

en: Android MediaCodec direct rendering video output
oc: Sortida vidèo de rendut dirècte Android MediaCodec

en: Android Surface video output
oc: Sortida vidèo Android Surface

en: Android direct rendering
oc: Rendut dirècte Android

en: Android native window
oc: Fenèstra Android nativa

en: Angle in degrees
oc: Angle en grases

en: Angle in degrees (0 to 359)
oc: Angle en grases (0 a 359)

en: Announce this session with SAP.
oc: Anonciar aquesta session per SAP.

en: Antenna
oc: Antena

en: Anti-Flickering
oc: Anti scintillement

en: Any field
oc: Totes los camps

en: Appearance
oc: Aparéncia

en: Append to existing file
oc: Apondre al fichièr

en: Append to file
oc: Apondre al fichièr

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
oc: Escriure a la fin del fichièr al luòc de lo remplaçar.

en: Apple Remote and media keys
oc: Telecomanda Apple e tòcas mèdia

en: Application
oc: Aplicacion

en: Application level hotkey
oc: Acorchi de nivèl aplicacion

en: Applications
oc: Aplicacions

en: Apply
oc: Aplicar

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
oc: Apondre un relambi a totes los sostítols (en 1/10s, 100 = 10 segondas).

en: Apply cartoon effect
oc: Efièch dessenh animat

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
oc: Efièch « dessenh animat ». Aqueste efièch pòt pas èsser utilizat que per « gradient » e « edge »

en: Apply color gradient or edge detection effects
oc: Applicar un gradient de color o un efièch de deteccion de bord

en: Aqua
oc: Aiga

en: Arabic
oc: Arabi

en: Arabic (ISO 8859-6)
oc: Arabi (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
oc: Arabi (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
oc: Atencion, aquò va reïnicializar lo fichièr de configuracion de VLC.
    Sètz segur que volètz contunhar ?

en: Are you sure you wish to create the stream?
oc: Volètz crear aqueste flux ?

en: Area
oc: Zòna

en: Armenian
oc: Armèni

en: Arranger
oc: Arrengaire

en: Art Director
oc: Director artistic

en: Art and meta fetchers
oc: Collector d'illustracion e metainformacions

en: Artist
oc: Artista

en: Artist metadata
oc: Artista

en: Artwork URL
oc: URL de la jaqueta

en: Ascending
oc: Creissent

en: Ask
oc: Demandar

en: Ask for action
oc: Demandar confirmacion per cada accion

en: Ask for network policy at start
oc: Demanda sus las politicas rets a l'aviada

en: Aspect Ratio
oc: Proporcions

en: Aspect ratio
oc: Format d'ecran

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
oc: Proporcions (4:3, 16:9). Lo defaut es 1:1 (pixèls carrats).

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
oc: Format de cadun dels ecrans del mur

en: Aspect ratio selector
oc: Seleccion ratio d'aspècte

en: Aspect ratio: %s
oc: Ratio d'aspècte : %s

en: Assamese
oc: Assamés

en: Assign
oc: Afectar

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
oc: Afectar un Network ID (per la taula SDT)

en: Assign a fixed PID to the PMT
oc: Afectar un PID a la PMT

en: Assign a fixed PID to the SPU.
oc: Afècta un PID determinat al flux de sostítols.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
oc: Afècta un PID determinat al flux àudio.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
oc: Afècta un PID determinat al flux vidèo. Lo PID de la PCR serà automaticament lo de la vidèo.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
oc: Afectar un ID de flux de transpòrt

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
oc: Assignar un programa a cada PMT.

en: AtmoLight Filter
oc: Filtre AtmoLight

en: AtmoWin Software
oc: Logicial AtmoWin

en: Attachment
oc: Estacament

en: Attachment input
oc: Entrada d'estacament

en: Attack
oc: Atac

en: Attack time
oc: Durada de l'atac

en: Attenuation
oc: Atenuacion

en: Attenuation, begin (in %)
oc: Atenuacion, començament (en %)

en: Attenuation, end (in %)
oc: Atenuacion, fin (en %)

en: Attenuation, middle (in %)
oc: Atenuacion, mediana (en %)

en: Audio
oc: Àudio

en: Audio &Device
oc: Pe&riferic àudio

en: Audio &Track
oc: &Pista àudio

en: Audio Bar Graph Video
oc: Vidèo del grafic àudio

en: Audio Bar Graph Video sub source
oc: Sosfiltre vidèo de grafic àudio

en: Audio CD
oc: CD àudio

en: Audio CD - Track %02i
oc: CD Àudio - Pista %02i

en: Audio CD device
oc: Lector de CD àudio

en: Audio CD input
oc: Entrada CD Àudio

en: Audio Channels
oc: Canals àudio

en: Audio Delay
oc: Retard de l'àudio

en: Audio Device
oc: Periferic àudio

en: Audio Device: %s
oc: Periferic àudio : %s

en: Audio ES
oc: Àudio ES

en: Audio Effects
oc: Efièches àudio

en: Audio Effects...
oc: Efièches àudio…

en: Audio Files
oc: Fichièrs àudio

en: Audio PID
oc: PID àudio

en: Audio Settings
oc: Paramètres àudio

en: Audio Spatializer
oc: Espacializador àudio

en: Audio Track
oc: Pista àudio

en: Audio and Subtitles
oc: Àudio e sostítols

en: Audio balance
oc: Balança àudio

en: Audio bitrate
oc: Debit àudio

en: Audio bits per sample
oc: Bits per escapolon àudio

en: Audio callback data
oc: Donadas per la foncion de retorn àudio

en: Audio capture
oc: Aquisicion Àudio

en: Audio capture (ALSA)
oc: Entrada aquisicion àudio « Alsa »

en: Audio capture (PulseAudio)
oc: Entrada aquisicion àudio « PulseÀudio »

en: Audio channel remapper
oc: Canals àudio

en: Audio channels
oc: Canals àudio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
oc: Canals àudio dins lo flux d'entrada. Valor numerica > 0. 2 per defaut.

en: Audio codec
oc: Codecs àudio

en: Audio codecs
oc: Codecs àudio

en: Audio configuration
oc: Configuracion àudio

en: Audio connection
oc: Connexion àudio

en: Audio connection for DeckLink output.
oc: Connexion àudio per la sortida DeckLink

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
oc: Connexion àudio per l'aquisicion DeclLink. Las causidas possiblas son : embedded, aesebu, analog. Daissatz void per la carta per defaut.

en: Audio delay %i ms
oc: Retard de l'àudio %i ms

en: Audio delay down
oc: Avançar l'àudio

en: Audio delay up
oc: Retardar l'àudio

en: Audio desynchronization compensation
oc: Compensacion de la desincronizacion àudio

en: Audio device is not configured
oc: Lo periferic àudio es pas configurat

en: Audio device name
oc: Nom del periferic àudio

en: Audio encoder
oc: Encodador àudio

en: Audio filter
oc: Filtre àudio

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
oc: Encapsulador A/52->S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
oc: Encapsulador DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
oc: Filtre àudio de conversion de formats PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
oc: Reescandalhatge per interpolacion a benda redusida

en: Audio filter for simple channel mixing
oc: Mixador de canals simple

en: Audio filter for simple channel mixing using NEON assembly
oc: Filtre àudio per un mixador de canals simple qu'utiliza NEON

en: Audio filter for trivial channel mixing
oc: Mixador de canals trivial

en: Audio filtering failed
oc: Lo filtrage àudio a fracassat

en: Audio filters
oc: Filtres àudio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
oc: Los filtres àudio son utilizats per tractar lo flux àudio

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
oc: Filtres àudios a applicar aux flux àudios (après les convertions). Entratz una lista de filtres separats per de virgulas.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
oc: Format MPEG-4 àudio (utilizable amb MPEG-TS e MPEG4)

en: Audio gain
oc: Ganh automatic

en: Audio input
oc: Entrada àudio

en: Audio input of the card to use (see debug).
oc: Entrada àudio de la carta d'utilizar (veire los messatges).

en: Audio input pin
oc: Pata d'entrada àudio

en: Audio language
oc: Lenga àudio

en: Audio memory
oc: Memòria àudio

en: Audio memory output
oc: Modul memòria àudio

en: Audio mode
oc: Mòde àudio

en: Audio output URL
oc: URL de sortida àudio

en: Audio output access method
oc: Modul de sortida àudio

en: Audio output channels
oc: Canals de sortida àudio

en: Audio output device
oc: Periferic de sortida àudio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
oc: Periferic àudio de sortida (en utilizant la sintaxi ALSA).

en: Audio output failed
oc: La sortida àudio a fracassat

en: Audio output module
oc: Modul de sortida àudio

en: Audio output muxer
oc: Multiplexador de sortida àudio

en: Audio output pin
oc: Pata de sortida àudio

en: Audio output volume step
oc: Pas del reglatge de volum de sortida

en: Audio part of the BarGraph function
oc: Partida àudio de la foncion istograma

en: Audio port
oc: Pòrt àudio

en: Audio postrender callback
oc: Foncion de rapèl del pòstrendut àudio

en: Audio prerender callback
oc: Foncion de rapèl del prerendut àudio

en: Audio resampler
oc: Reescandalhatge àudio

en: Audio sample rate
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio en Hertz. 48000 Hz per defaut.

en: Audio samplerate (Hz)
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
oc: Frequéncia d’escandalhatge àudio (en Hz) per las aquisicions DecLink. 0 inibís l'entrada àudio.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
oc: Frequéncia d’escandalhatge àudio (en Hz) per las sortidas DecLink. 0 inibís la sortida àudio.

en: Audio settings
oc: Paramètres àudio

en: Audio tempo scaler synched with rate
oc: Metre en correlacion lo tempo àudio amb la velocitat de lectura

en: Audio track
oc: Pista àudio

en: Audio track ID
oc: ID de la pista àudio

en: Audio track synchronization:
oc: Sincronizacion de pista àudio :

en: Audio track: %s
oc: Pista àudio : %s

en: Audio visualizations
oc: Visualizacions àudio

en: Audio volume
oc: Volum àudio

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
oc: Volum àudio en centens de decibèls (dB).

en: Audio/Video
oc: Àudio/Vidèo

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
oc: Desencodador àudio/vidèo (qu'utiliza OpenMAX IL)

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
oc: Sortida àudio « AudioQueue » (iOS / Mac OS)

en: AudioUnit output for iOS
oc: Sortida AudioUnit per iOS

en: Audiobar Graph
oc: Istograma àudio

en: Augment contrast between contours.
oc: Aumentar lo contraste entre los contorns.

en: Augmented reality ball game
oc: Jòc de balas de realitat aumentada

en: Author
oc: Autor

en: Author metadata
oc: Autor

en: Author to put in ASF comments.
oc: Autor de metre dins los comentaris ASF.

en: Authors
oc: Autors

en: Auto
oc: Automatic

en: Auto connection
oc: Connexion automatica

en: Auto re-connect
oc: Reconnexion automatica

en: Auto shuffle
oc: Mescla automatica

en: Auto shuffle delay during game
oc: Relambi de mescla automatica durant un jeu

en: Auto solve
oc: Resolucion automatica

en: Auto solve delay during game
oc: Relambi de resolucion automatica

en: Auto start
oc: Lectura automatica

en: Auto-playback of new items
oc: Lectura automatica dels novèls elements

en: Autodel
oc: Auto-escafa

en: Autodetect subtitle files
oc: Deteccion automatica del fichièr de sostítols

en: Automatic brightness
oc: Luminositat automatica

en: Automatic chroma gain
oc: Ganh de crominança automatic

en: Automatic gain
oc: Ganh automatic

en: Automatic hue
oc: Saturacion automatica

en: Automatic white balance
oc: Balança automatica dels blancs

en: Automatically add/delete input streams
oc: Apondon/Escafament automatic dels fluxes d'entrada

en: Automatically adjust the picture brightness.
oc: Ajustament automatic de la luminositat de l'imatge.

en: Automatically adjust the picture hue.
oc: Ajustar automaticament la saturacion de l'imatge.

en: Automatically adjust the picture white balance.
oc: Ajustar automaticament la balança dels blancs de l'imatge.

en: Automatically check for updates
oc: Recercar automaticament de mesas a jorn

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
oc: Connectar automaticament los pòrts d'entrada de VLC als pòrts de sortida disponibles.

en: Automatically connect to writable clients
oc: Connexion automatica als clients

en: Automatically control the chroma gain.
oc: Contrarotlar automaticament lo ganh de crominança

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
oc: Detectar automaticament un fichièr de sostítols se n'i a pas cap d'especificat (en se basant sul fichièr del filme).

en: Automatically load the extensions module on startup
oc: Cargar automaticament las extensions a l'aviada

en: Automatically preparse files
oc: Analisi automatica dels fichièrs

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
oc: Recercar automaticament las metadonadas dels fichièrs aponduts a la lista de lectura.

en: Automatically resize and pad a video
oc: Redimensionne automaticament la vidèo

en: Automatically set the video gain.
oc: Ajustar automaticament lo ganh de la vidèo.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
oc: Aviar automaticament la lista de lectura quand es cargada.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
oc: En cas de desconnexion prematurada, ensajar de se reconnectar.

en: Autoscale video
oc: Autodimensionament vidèo

en: Avantgarde
oc: Avantgàrdia

en: Average bitrate tolerance
oc: Tolerància mejana sul debit

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
oc: Periòde de mejanatge pel debit maximal local (en kbit).

en: Avformat
oc: Format AV

en: Avformat demuxer
oc: Desmultiplexador Avformat

en: Avformat mux
oc: Mux AVformat

en: Avformat muxer
oc: Multiplexador Avformat

en: Aymara
oc: Aimara

en: Azerbaijani
oc: Azèri

en: A→B Loop
oc: A→B en bocla

en: B
oc: o

en: B-frames between I and P
oc: Imatges B entre imatges I e P.

en: B4S playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura B4S

en: Back
oc: Retorn

en: Background
oc: Rèireplan

en: Background Color
oc: Color del rèireplan

en: Background Opacity
oc: Opacitat del rèireplan

en: Background art fits window's size
oc: Estirament del fons d'ecran

en: Background color
oc: Color del rèireplan

en: Background opacity
oc: Opacitat del rèireplan

en: Backlight compensation
oc: Compensacion d'exposicion

en: Backspace
oc: Retorn

en: Backward
oc: Recular

en: Balance of the audio input.
oc: Balança de l'entrada àudio.

en: Ball
oc: Balas

en: Ball color
oc: Color de las balas

en: Ball size
oc: Talha de las balas

en: Ball speed
oc: Velocitat de las balas

en: Ball video filter
oc: Filtre vidèo balas

en: Ballad
oc: Balada

en: Baltic (Latin-7)
oc: Balt (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
oc: Balt (Windows-1257)

en: Band-stop filter
oc: Filtre band-stop

en: Banding removal
oc: Supression efièch de traîne

en: Bands gain
oc: Ganh de las diferentas bendas

en: Bandwidth
oc: Benda passanta

en: Bandwidth (MHz)
oc: Benda passanta (MHz)

en: Bar width in pixel (default : 10)
oc: Largor de la barra en pixèls (10 per defaut)

en: Bargraph position
oc: Posicion  de l'istograma

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
oc: Transparéncia de l'istograma (255 = opac, 0 = transparent).

en: Base image
oc: Imatge de basa

en: Base pixel radius
oc: Rai de la basa (pixèls)

en: Base port
oc: Pòrt de basa

en: Bashkir
oc: Bachkir

en: Basque
oc: Basc

en: Bass
oc: Bassa

en: Bass adjustment of the audio input.
oc: Reglatge de las bassas de l'entrada àudio.

en: Bass level
oc: Nivèl de bassas

en: Be quiet
oc: Afichar pas res

en: Because this AVI file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
oc: Aqueste fichièr AVI a un indèx erronèu o absent, serà pas possible de se desplaçar dins lo fichièr corrèctament.
    VLC repararà pas lo fichièr mas pòt temporàriament contornar aqueste problèma en bastissent un indèx en memòria.
    Aquesta operacion pòt prene de temps sus de fichièrs gròsses.
    Volètz ensajar del reparar ?

en: Behavior
oc: Comportament

en: Belarusian
oc: Bielorús

en: Best available
oc: Lo melhor possible

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
oc: Modificar la causida d'utilizacion dels imatges B. Las valors positives augmentent lo nombre d'imatges B, las valors negativas lo diminuent.

en: Bicubic (good quality)
oc: Bicubica (bona qualitat)

en: Bicubic spline
oc: Corba bicubica

en: Big Button
oc: Gròs boton

en: Bitrate
oc: Debit

en: Bitrate (kb/s)
oc: Debit (kbit/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
oc: Informacion sul debit del flux transcodat.

en: Bitrate override
oc: Forcatge debit

en: Bits per sample
oc: Bits per escapolon

en: Black
oc: Negre

en: Black & white
oc: Blanc & negre

en: Black Crush for Blue
oc: Nivèl de negre per la componenta blau

en: Black Crush for Green
oc: Nivèl de negre per la componenta verd

en: Black Crush for Red
oc: Nivèl de negre per la componenta roge

en: Black Level for Blue
oc: Nivèl de negre per la componenta blau

en: Black Level for Green
oc: Nivèl de negre per la componenta verd

en: Black Level for Red
oc: Nivèl de negre per la componenta roge

en: Black Slot
oc: Emplaçament void

en: Black screens in Fullscreen mode
oc: Passar al negre en ecran complet

en: Black screens in fullscreen
oc: Passar al negre en ecran complet

en: Blackmagic DeckLink SDI input
oc: Entrada Blackmagic DeckLink SDI

en: Blend
oc: Fondut

en: Blend image
oc: Fondre l'imatge

en: Blending benchmark filter
oc: Filtre de benchmark pel fosc

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
oc: Còde regional pel lector Blu-ray. Certans disques pòdon pas èsser legits qu'amb un còde regional corrècte.

en: Blu-ray Disc Input
oc: Entrada disc Blu-ray

en: Blu-ray Disc is corrupted.
oc: Disc Blu-ray corromput.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
oc: Supòrt de disc Blu-ray (libbluray)

en: Blu-ray error
oc: Error Blu-ray

en: Blu-ray menus
oc: Menús Blu-ray

en: Blue
oc: Blau

en: Blue balance
oc: Balança dels blaus

en: Blue chroma balance.
oc: Balança dels blaus.

en: Blue component of the pause color
oc: Quantitat de blau dins la color de pausa

en: Blue component of the shutdown color
oc: Quantitat de blau dins la color d'arrèst

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
oc: Valor blava d'un blanc pur sus vòstras rampas a LED.

en: Bluescreen
oc: Ecran blau

en: Bluescreen U tolerance
oc: Tolerància U

en: Bluescreen U value
oc: Valor U de la color

en: Bluescreen V tolerance
oc: Tolerància V

en: Bluescreen V value
oc: Valor V de la color

en: Bluescreen video filter
oc: Filtre vidèo ecran blau

en: Blur factor (1-127)
oc: Factor de borrolatge (1-127)

en: Bonjour services
oc: Servicis « Bonjour »

en: Bookmark
oc: Signet

en: Bookmark %i
oc: Signet %i

en: Bookmarks
oc: Signets

en: Bookmarks list for a stream
oc: Lista dels signets per un flux

en: Bookmarks...
oc: Signets…

en: Border
oc: Bordadura

en: Border height
oc: Nautor de la bordadura

en: Border masking
oc: Amagatge de bordadura

en: Border width
oc: Largor de la bordadura

en: Bosnian
oc: Bosniac

en: Boss key
oc: Tòca mèstra

en: Bottom
oc: Bas

en: Bottom-Left
oc: Bas-Esquèrra

en: Bottom-Right
oc: Bas-Drecha

en: Bridge
oc: Pont

en: Bridge in
oc: Pont entrant

en: Bridge out
oc: Pont sortent

en: Bridge stream output
oc: Flux de sortida de pont

en: Bright
oc: Clara

en: Brightness
oc: Brilhança

en: Brightness (%)
oc: Luminositat (%)

en: Brightness Down
oc: Brilhança mens

en: Brightness Threshold
oc: Sulhet de luminositat

en: Brightness Up
oc: Brilhança mai

en: Brightness threshold
oc: Sulhet de luminositat

en: Bring All to Front
oc: Tot ramenar al primièr plan

en: BritPop
oc: Pop anglesa

en: Broadcast
oc: Difusion

en: Broadcast:
oc: Difusion :

en: Broken or missing AVI Index
oc: Indèx AVI absent o degalhat

en: Browse
oc: Percórrer

en: Browse...
oc: Percórrer...

en: Browser Back
oc: Navigator retorn

en: Browser Favorites
oc: Navigator favorits

en: Browser Forward
oc: Transmetre al navigator

en: Browser Home
oc: Navigator acuèlh

en: Browser Refresh
oc: Refrescar lo navigator

en: Browser Search
oc: Navigator recèrca

en: Browser Stop
oc: Arrestar lo navigator

en: Buffer Size (Seconds)
oc: Durada (s)

en: Buffer size in seconds
oc: Durada (s)

en: Build index then play
oc: Bastir l'indèx puèi aviar la lectura

en: Building font cache
oc: Mesa a jorn de l'escondedor per las poliças de caractèrs

en: Bulgarian
oc: Bulgar

en: Burmese
oc: Birman

en: Burrows-Wheeler decompression
oc: Compression dinamica Burrows-Wheeler

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
oc: Al moment de la creacion d'un flux, los <i>Contraròtles principals</i> geriràn aqueste flux a la plaça de l'interfàcia principala.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
oc: Per defaut (0), totes los canals de l'entrada seràn enregistrats, mas podètz restrénher lo nombre de canals aicí.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
oc: Per defaut, la pseudo-interfàcia lancera una interfàcia de comanda DOS. En activant lo mòde silencieux, ce serà pas fait, mas aquò pòt èsser ennuyeux se volètz arrestar VLC alara qu'aucune vidèo n'est afichada.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
oc: Per defaut, l'interfàcia rc lancera una interfàcia de comanda DOS. En activant lo mòde silencieux, ce serà pas fait, mas aquò pòt èsser ennuyeux se volètz arrestar VLC alara qu'aucune vidèo n'est afichada.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
oc: Per defaut, VLC pòt èsser contrarotlat amb las tòcas multimèdias dels clavièrs Apple recents.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
oc: Per defaut, VLC pòt èsser contrarotlat amb la telecomanda Apple.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
oc: Per defaut, VLC garda una lista dels 10 darrièrs mèdias. Aquesta possibilitat pòt èsser inibida aicí.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
oc: Per defaut, VLC utiliza lo mòde ecran complet de las versions precedentas de MaC OS X. Pòt tanben utilizar lo mòde natiu sus Mac OS X 10.7 e versions ulterioras.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
oc: Per defaut, VLC vos permetrà de passar a l'element seguent o precedent amb la telecomanda Apple. Podètz desactivar aqueste comportament amb aquesta opcion.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
oc: Per defaut, VLC contrarotlarà son pròpri volum amb la telecomanda Apple. Pasmens, podètz causir de contrarotlar lo volum global del sistèma a la plaça.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
oc: Per defaut, lo servidor serà en escota de totas las adreças IP localas. Especificatz una adreça IP (ex. ::1 o 127.0.0.1) o un nom d'òste (ex. localhost) per restrénher a una interfàcia ret especifica.

en: Bytes
oc: Octets

en: C
oc: oc

en: C&onvert
oc: C&onvertir

en: C&onvert / Save
oc: &Convertir / Enregistrar

en: C64 sid demuxer
oc: Desmultiplexador C64 sid

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
oc: CABAC (Codage arithmétique binaire adaptatif). Aquò ralentit l'encodatge e lo desencodatge, mas entraîne un ganh de debit de 10 a 15 %.

en: CAF demuxer
oc: Desmultiplexador CAF

en: CBR bitrate (kbps)
oc: Encodatge a debit constant (kbit/s)

en: CBR encoding
oc: Encodatge CBR (debit constant)

en: CDDB Server
oc: Servidor CDDB

en: CDDB Server port to use.
oc: Pòrt del servidor CDDB d'utilizar.

en: CDDB port
oc: Pòrt CDDB

en: CDG demuxer
oc: Desmultiplexador CDG

en: CDG video decoder
oc: Desencodador vidèo CDG

en: CLI input
oc: Entrada CLI

en: CPU optimizations
oc: Optimizacions CPU

en: CSA Key
oc: Clau CSA

en: CSA Key in use
oc: Clau CSA

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
oc: Clau de chiframent CSA utilizada. Pòt èsser impara/primièra/1 (per defaut) o para/segonda/2.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
oc: Clau de chiframent CSA. Aquela deu èsser una cadena de 16 caractèrs (8 octets exadecimals).

en: CVD subtitle decoder
oc: Desencodador de sostítols CVD

en: Cable and satellite reception parameters
oc: Paramètres de recepcion cable o satellit

en: Caching
oc: Mesa en escondedor

en: Caching value (ms)
oc: Talha de l'escondedor en ms

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
oc: Durada de l'escondedor per las camèras e micros, en millisegondas.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
oc: Durada de l'escondedor pels fichièrs locals, en millisegondas.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
oc: Durada de l'escondedor per las ressorsas ret, en millisegondas.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
oc: Durada de l'escondedor pels supòrts optics, en millisegondas.

en: Calculate a average zone
oc: Calcular una zòna mejana

en: Calculation factor
oc: Factor de calcul

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
oc: Factor de calcul. En relambi absolu ce factor es en segondas.

en: Callback cookie string
oc: Cadena « cookie » per la foncion de retorn

en: Callback data
oc: Donada per la foncion de retorn

en: Cancel
oc: Anullar

en: Cannot save Configuration
oc: Impossible d'enregistrar la configuracion

en: Cannot write to file %1:
    %2.
oc: Impossible d'escriure dins lo fichièr %1 :
    %2.

en: Canvas
oc: Canavàs

en: Canvas video filter
oc: Filtre vidèo canavàs

en: Capability
oc: Type

en: Capture
oc: Captura

en: Capture &Device
oc: Periferic de cap&tura

en: Capture Audio
oc: Captura àudio

en: Capture failed
oc: La captura a fracassat

en: Capture fragment size
oc: Talha dels fragments capturats

en: Capture mode
oc: Mòde de captura

en: Capture region height
oc: Nautor de la region de captura

en: Capture region width
oc: Largor de la region de captura

en: Capture the audio stream in stereo.
oc: Captura àudio en esterèo.

en: Category
oc: Categoria

en: Celtic (Latin-8)
oc: Cèlte (Latin-8)

en: Center
oc: Centrat

en: Centre Weighted Median
oc: Mejana ponderada al centre

en: Certificate for client authentification
oc: Certificat per l’autentificacion clienta

en: Certificate of the Authority to verify server's against
oc: Certificat de l'autoritat a la quala cal sometre lo del servidor

en: Chamber Music
oc: Musica de cramba

en: Change
oc: Cambiar

en: Change Hotkey
oc: Cambiar lo acorchi de clavièr

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
oc: Cambiar l'afectacion dels canals (per compensar d'errors de cablatge)

en: Change gradients
oc: Cambiar los gradients

en: Change playlistview
oc: Cambiar la vista de lista de lectura

en: Change subtitle delay
oc: Cambiar la retard dels sostítols

en: Change the caching for the media
oc: Cambiar l'escondedor pel mèdia

en: Change the display name of the Service.
oc: Cambiar lo nom del servici.

en: Change the id of an elementary stream
oc: Cambiar l'identificant del flux elementari

en: Change the language of an elementary stream
oc: Cambiar la lenga del flux elementari

en: Change the lirc configuration file
oc: Cambiar lo fichièr de configuracion lirc

en: Change the loop and repeat modes
oc: Cambiar los mòdes bocla e repeticion

en: Change the start time for the media
oc: Cambiar l'ora de començament pel mèdia

en: Change title according to current media
oc: Cambiar lo títol pel mèdia corrent

en: Channel / Zone Assignment
oc: Afectacion canal / zòna

en: Channel 0: summary
oc: Canal 0 : ensenhador

en: Channel 1: left
oc: Canal 1 : esquèrra

en: Channel 2: right
oc: Canal 2 : drecha

en: Channel 3: top
oc: Canal 3 : naut

en: Channel 4: bottom
oc: Canal 4 : bas

en: Channel Name
oc: Nom del canal

en: Channel number
oc: Numèro del canal

en: Channels
oc: Canals

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
oc: Canals disponibles per la sortida àudio. Se l'entrada a mai de canals que la sortida, ils seràn mixés. Aqueste paramètre es ignorat en cas de transition digitale activada.

en: Channels count
oc: Canals

en: Channels count of an audio elementary stream
oc: Canals d'un flux àudio elementari

en: Channels:
oc: Canals :

en: Chanson
oc: Cançon

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
oc: Empaquetador de sostítols VCD Chaoji

en: Chapter
oc: Capítol

en: Chapter %i
oc: Capítol %i

en: Chapter codecs
oc: Codecs dels capítols

en: Chapter offset in ms
oc: Offset dels capítols en ms

en: Chapters
oc: Capítols

en: Characteristic dimension
oc: Dimension caracteristica

en: Chechen
oc: Chechèn

en: Check for &Updates...
oc: Verificar las &mesas a jorn…

en: Check for Update...
oc: Recercar de mesas a jorn…

en: Check for VLC updates
oc: Verificar las mesas a jorn de VLC

en: Check for album art and metadata?
oc: Verificar la jaqueta e las metadonadas?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
oc: Cocher aquesta opcion se volètz atténuer la zòna de mescla per aquesta extension (si l'opcion es pas cochée l'atténuation es faite per OpenGL)

en: Chinese
oc: Chinés

en: Choose
oc: Causir

en: Choose Cover Art
oc: Causissètz la jaqueta

en: Choose Destination
oc: Destinacion

en: Choose Devicetype and Connection
oc: Causir lo tipe de periferic e de connexion

en: Choose Profile
oc: Causir un perfil

en: Choose a file
oc: Causir un fichièr

en: Choose a pixel shader to apply.
oc: Causissètz un pixel shader d'aplicar.

en: Choose an output location
oc: Causir una destinacion

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
oc: Causir la gestion de las colors dins los imatges de sortida qui tombent dins les limites de l'imatge d'entrada.
    
    Darrièr : pren la crominança d'una novèla trama (luminosa) solament. Adapté per una entrada entrelaçada, coma las vidèos d'una camèra.
    
    AlternLig : pren la crominança de la linha 1 de la trama d'amont, linha 2 de la la trama del bas, etc.
    Predéfini e adapté per las entradas de téléciné NTSC (DVD de dessins animés, etc.).
    
    Mescla : fait la mejana de las crominanças de las tramas d'entrada. Aussi, pòt distordre las colors d'una novèla trama (luminosa).
    
    ConvertNaut : sortida en format 4:2:2 (crominança independenta per cada trama). Melhora simulacion mas necessita mai de CPU e de debit memòria.

en: Choose here your input stream.
oc: Causissètz aicí vòstre flux d'entrada.

en: Choose input
oc: Causir l'entrada

en: Choose one or more media file to open
oc: Seleccionatz un o mantun fichièr de dobrir

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
oc: Dorsièr o fichièr pels enregistraments.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
oc: Causissètz lo dorsièr per enregistrar las capturas d'ecran.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
oc: Causir lo programa de seleccionar en donant son Servici ID. Utilizetz pas aquesta opcion que per legir un flux multiprograma (tal coma un flux DVB, per exemple).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
oc: Causir los programas de seleccionar en donant una lista de Servici IDs, separats per de virgulas. Utilizetz pas aquesta opcion que per legir un flux multiprograma (tal coma un flux DVB, per exemple).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Difusar los fluxes de sostítols.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Difusar los fluxes àudio.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Difusar lo flux vidèo.

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
oc: Causissètz vòstre material preferit a partir de la lista, o causissètz AtmoWin Software per déléguer les calculs dins un processus externe (amb plus d'opcions).

en: Choose...
oc: Causir…

en: Chorus
oc: Còr

en: Christian Gangsta Rap
oc: Gangsta rap crestian

en: Christian Rap
oc: Rap crestian

en: Christian Rock
oc: Rock crestian

en: Chroma
oc: Crominança

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
oc: EM sus crominança per mòde de decision dels imatges-P e sospixèl

en: Chroma for the base image
oc: Crominança per l'imatge de basa

en: Chroma for the blend image
oc: Crominança per l'imatge de fondut

en: Chroma format
oc: Format de crominança

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
oc: Crominança FOURCC del framebuffer. RGB per defaut perque lo periferic fb a pas de mejan d'indicar sa crominança.

en: Chroma gain
oc: Ganh de crominança

en: Chroma gain control.
oc: Contraròtle del ganh de crominança.

en: Chroma in motion estimation
oc: Crominança dins l'estimacion de movement

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
oc: Crominança per la conversion de l'imatge abans de lo propagar al filtre intèrne OpenCV

en: Chroma used
oc: Crominança utilizada

en: Chroma which the base image will be loaded in
oc: Crominança per cargar l'imatge de basa

en: Chroma which the blend image will be loaded in
oc: Crominança per cargar l'imatge de mescla

en: Chrominance elimination
oc: Eliminacion de crominança

en: Church Slavic
oc: Eslavon

en: Chuvash
oc: Chovash

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
oc: Chiframents, metòde d'escambi de las claus, foncions de hashing e de compression pòdon èsser seleccionats. Veire la documentacion GNU TLS per la sintaxi detalhada.

en: Circular Left Hand (18V)
oc: Circular esquèrra (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
oc: Circular drecha (13V)

en: Cl&ear
oc: &Escafar

en: Cl&ose
oc: &Tampar

en: Classic AtmoLight
oc: AtmoLight Classic

en: Classic Rock
oc: Rock classic

en: Classical
oc: Classic

en: Clean up
oc: Escafar

en: Clear
oc: Escafar

en: Clear List
oc: Escafar la lista

en: Clear the messages
oc: Escafar los messatges

en: Clear the playlist
oc: Escafar la lista de lectura

en: Click and hold to skip backward through the current media.
oc: Clicatz e gardatz quichat per se desplaçar en arrièr dins lo mèdia corrent.

en: Click and hold to skip forward through the current media.
oc: Clicatz e gardatz quichat per se desplaçar en avant dins lo mèdia corrent.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change current playback position.
oc: Clicatz e desplaçatz la mirga en gardant lo boton quichat per utilizar aqueste cursor e se desplaçar dins lo mèdia corrent.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change the volume.
oc: Clicatz e desplaçatz la mirga en gardant lo boton quichat per utilizar aqueste cursor e cambiar lo volum.

en: Click to change repeat mode. There are 3 states: repeat one, repeat all and off.
oc: Clicar per cambiar de mòde de repeticion. I a 3 estats : repetir un mèdia, tot repetir, pas cap de repeticion.

en: Click to dismiss the subtitle setup dialog.
oc: Clicar per tampar lo dialòg de configuracion dels sostítols.

en: Click to enable fullscreen video playback.
oc: Clicatz per passar al ecran complet pendent la lectura

en: Click to enable or disable random playback.
oc: Clicar per activar o desactivar la lectura aleatòria.

en: Click to exit fullscreen playback.
oc: Clicar per quitar lo ecran complet

en: Click to go to the next playlist item.
oc: Clicar per anar a l'element seguent de la lista de lectura.

en: Click to go to the next playlist item. Hold to skip forward through the current media.
oc: Clicatz per anar a l'element seguent de la lista de lectura. Gardatz quichat per se desplaçar en avant dins lo mèdia actual.

en: Click to go to the previous playlist item.
oc: Clicar per anar a l'element precedent de la lista de lectura.

en: Click to go to the previous playlist item. Hold to skip backward through the current media.
oc: Clicatz per anar a l'element precedent de la lista de lectura. Gardatz quichat per se desplaçar en arrièr dins lo mèdia corrent.

en: Click to mute or unmute the audio.
oc: Clicatz per copar/activar lo son.

en: Click to open an advanced dialog to select the media to play. You can also drop files here to play.
oc: Clicatz per dobrir una fenèstra per fin de seleccionar lo mèdia de jogar. Podètz tanben depausar de fichièrs de legir aicí.

en: Click to play or pause the current media.
oc: Clicatz per legir o metre lo mèdia en pausa.

en: Click to play the audio at maximum volume.
oc: Clic per jogar l'àudio al volum maximal.

en: Click to select a another file to play it in sync with the previously selected file.
oc: Clicar per causir un autre fichièr de legir en sincro amb lo precedent.

en: Click to select a file for playback
oc: Clicar per causir un fichièr de legir

en: Click to select a subtitle file.
oc: Clicar per seleccionar un fichièr de sostítols.

en: Click to set point B
oc: Clicatz pel punt B

en: Click to setup subtitle playback in full detail.
oc: Clicar per configurar la lectura dels sostítols.

en: Click to show an Audio Effects panel featuring an equalizer and further filters.
oc: Clicatz per afichar la fenèstra dels efièches àudio qu'incluisson un egalizador e d'autres filtres.

en: Click to stop playback.
oc: Clicatz per arrestar la lectura.

en: Click to switch between video output and playlist. If no video is shown in the main window, this allows you to hide the playlist.
oc: Clicatz per bascular entre la vidèo e la lista de lectura. Se i a pas de vidèo, alara aquò permet d'amagar la lista de lectura.

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
oc: Clicar per comutar entre temps passat e temps restant

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
oc: Clicar per comutar entre tot reboclar, reboclar un mèdia e pas de bocla

en: Click to toggle between total and remaining time
oc: Clicar per comutar entre temps passat e temps restant

en: Client port
oc: Pòrt client

en: Clock jitter
oc: Deriva del relòtge

en: Clock reference average counter
oc: Comptador mejan de referéncia del relòtge

en: Clock source
oc: Font de relòtge

en: Clock synchronisation
oc: Sincronizacion del relòtge

en: Clone
oc: Clòn

en: Clone video filter
oc: Filtre vidèo de duplicacion d'imatge

en: Close Window
oc: Tampar la fenèstra

en: Close to systray
oc: Tampar cap a la zòna de notificacion

en: Closed Captions decoder
oc: Desencodadors de sostítols per malentendents

en: Closed captions
oc: Sostítols

en: Closed captions %u
oc: Sostitolatge %u

en: Closed captions 1
oc: Sostitolatge codat 1

en: Closed captions 2
oc: Sostitolatge codat 2

en: Closed captions 3
oc: Sostitolatge codat 3

en: Closed captions 4
oc: Sostitolatge codat 4

en: Club - House
oc: Club house

en: Codec Details
oc: Detalhs dels codecs

en: Codec Level
oc: Nivèl del codec

en: Codec Profile
oc: Perfil del codec

en: Codec name
oc: Nom del Codec

en: Codec not supported
oc: Aqueste codec es pas suportat

en: Codecs / Muxers
oc: Codecs / Multiplexadors

en: Coefficient thresholding on P-frames
oc: Coeficient de sulhet suls imatges P

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
oc: Coeficient de sulhetatge dels imatges-P. Eliminar los blòts DCT que conten solament un sol pichon coeficient.

en: Collapse
oc: Rebatre

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
oc: Collectar divèrses estatisticas.

en: Color ASCII art video output
oc: Sortida vidèo « ASCII color »

en: Color effect
oc: Efièch de color

en: Color extraction
oc: Extraccion de color

en: Color inversion
oc: Inversion de color

en: Color killer
oc: Tuador de color

en: Color messages
oc: Messatges en color

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
oc: Color del tèxte a afichar. Aquò deu èsser un exadecimal, coma per las colors HTML. Los dos primièrs caractèrs correspondent al rouge, pius verd puèi blau. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = verd, #FFFF00 = jaune (rouge + blau), #FFFFFF = blanc.

en: Color scheme
oc: Esquèma de color

en: Color threshold
oc: Sulhet de color

en: Color threshold filter
oc: Filtre vidèo de saturacion de color

en: Color when paused
oc: Color en pausa

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
oc: Colors a afichar, les autres seràn en nivèls de gris. Aquò deu èsser un exadecimal, coma per las colors HTML. Los dos primièrs caractèrs correspondent al rouge, puèi verd puèi blau. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = verd, #FFFF00 = jaune (rouge + blau), #FFFFFF = blanc.

en: Column border
oc: Bordadura de colomna

en: Columns
oc: Colomnas

en: Combined
oc: Combinat

en: Comedy
oc: Comèdia

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
oc: Lista de formats d'ecran (separats per de virgulas) que seràn aponduts a la lista dels formats d'ecran de l'interfàcia.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
oc: Lista dels retalhatges (separats per de virgulas) que seràn aponduts a la lista dels retalhatges de l'interfàcia.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
oc: Lista de fenèstras activas, separadas per de virgulas. Defaut = totas.

en: Command+
oc: Comanda+

en: Command-line interface
oc: Interfàcia linha de comandas

en: Comment
oc: Comentari

en: Comment to put in ASF comments.
oc: Comentari de metre dins los comentaris ASF.

en: Comments
oc: Comentaris

en: Compensate delay
oc: Compensar lo relambi

en: Compiled by %s on %s (%s)
oc: Compilat per %s sus %s (%s)
    Traduccion : Cédric Valmary - Equipa occitana traduccion VLC (totenoc.eu)

en: Compiled by %s with %@
oc: Compilat per %s amb %@
    Traduccions © 2008-2015 Tòni Galhard & Cédric Valmary - Team français traduction VLC (totenoc.eu)

en: Compiler: %s
oc: Compilador : %s

en: Complete MRL for VLC internal
oc: MRL completa pel còr de VLC

en: Composer
oc: Compositor

en: Composite
oc: Entrada composita

en: Composite input
oc: Entrada composita

en: Compression level
oc: Nivèl de compression

en: Compressor
oc: Compression

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
oc: Calcular e afichar las stats de rapòrt senhal/bruch de crèsta. Aquò a pas cap d'efièch sus la qualitat de l'encodatge actual.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
oc: Calcula e aficha d'estatisticas SSIM. Aquò a pas d'efièch sus la qualitat actuala d'encodatge.

en: Conductor
oc: Cap d'orquèstra

en: Config of last used skin
oc: Configuracion del darrièr abilhatge utilizat

en: Configuration options
oc: Opcions de configuracion

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
oc: Opcions de configuracion que seràn utilizadas pel servici (per exemple --foo = bar --no-foobar). Aquò deu èsser especificat a l'installacion del servici.

en: Configure
oc: Configurar

en: Configure Hotkeys
oc: Configurar les acorchis de clavièrs

en: Connect to clients matching
oc: Connexion als clients especificats

en: Connection failed
oc: La connexion a fracassat

en: Constant bitrate mode (CBR)
oc: Forçar un encodatge de debit constant (CBR)

en: Constant error mode
oc: Forçar un encodatge en mòde d'error constanta

en: Constant lambda mode
oc: Constanta mòde lambda

en: Constant noise threshold mode
oc: Forçar un encodatge amb sulhet de bruch constant

en: Constant quality factor
oc: Factor de qualitat constant

en: Constant quality mode
oc: Forçar un encodatge amb factor de qualitat constant

en: Containers
oc: Contenidors

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
oc: Contenidors (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Content bitrate
oc: Debit

en: Context menu
oc: Menú contextual

en: Continue
oc: Contunhar

en: Continue playback
oc: Contunhar la lectura

en: Continue playback where you left off
oc: Contunha la lectura aquí ont es estada daissada

en: Continue playback?
oc: Contunhar la lectura ?

en: Continuous 22kHz tone
oc: Ton continú 22 kHz

en: Continuous stream
oc: Flux continú

en: Contrast
oc: Contraste

en: Control
oc: Contraròtles

en: Control external music players
oc: Contrarotlar los lectors de musica extèrna

en: Control interfaces
oc: Interfàcias de contraròtle

en: Control menu for the player
oc: Menú de contraròtle pel lector

en: Control playback with media keys
oc: Contrarotlar la lectura amb las tòcas multimèdias

en: Control playback with the Apple Remote
oc: Contrarotlar la lectura amb la telecomanda Apple

en: Control playlist items with the Apple Remote
oc: Contrarotlar la lista de lectura amb la telecomanda Apple

en: Control system volume with the Apple Remote
oc: Contrarotlar lo volum del sistèma amb la telecomanda Apple

en: Controls
oc: Contraròtles

en: Conve&rt / Save...
oc: Conve&rtir / Enregistrar…

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
oc: Temps de convergéncia del contraròtle de debit « avbr »

en: Conversions from
oc: Conversions de

en: Convert
oc: Convertir

en: Convert & Stream
oc: Convertir & difusar

en: Convert / Stream...
oc: Convertir / Difusar…

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
oc: Convertir un imatge 3D pel filtre vidèo anaglif

en: Copy
oc: Copiar

en: Copy packetizer
oc: Empaquetador « Còpia »

en: Copyright Acknowledgement
oc: Copyright

en: Copyright metadata
oc: Copyright

en: Copyright string to put in ASF comments.
oc: Copyright de metre dins los comentaris ASF.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
oc: Jaç OpenGL de Core Animation (Max OS X)

en: CoreText font renderer
oc: Motor de rendut CoreText

en: Cornish
oc: Cornic

en: Corsican
oc: Còrse

en: Could not demux ASF stream
oc: Impossible de desmultiplexar lo flux ASG

en: Count of AtmoLight channels
oc: Nombre de canals AtmoLight

en: Count of channels
oc: Nombre de canals

en: Count of fnordlicht's
oc: Nombre de fnordlichts

en: Cover
oc: Jaqueta

en: Create
oc: Crear

en: Create "Fast Start" files
oc: Crear de fichièrs « Fast start »

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
oc: Quand aquesta opcion es activada, de fichièrs « Fast start » son creats. Aquestes fichièrs son optimizats pel telecargament, ils permeton a l'utilizaire de commencer de legir lo fichièr pendent son telecargament.

en: Create Directory
oc: Crear un dorsièr

en: Create Directory...
oc: Crear un dorsièr…

en: Create Folder
oc: Crear un dorsièr

en: Create Folder...
oc: Crear un dorsièr…

en: Create a new bookmark
oc: Crear un novèl signet

en: Create a new profile
oc: Crear un novèl perfil

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
oc: Crèa un nom unic dins los Espacis de reglatge del sistèma

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
oc: Crèa de tampons per la vidèo dins la memòria del sistèma puslèu que dins la de la vidèo. Aquò es pas recomandat vu que l'utilizacion de la memòria vidèo permet en general de beneficiar d'una melhora velocitat (per exemple per les cambiaments d'escala o las conversions YUV->RGB). Aquesta opcion reste sens efièch en cas de recobriments.

en: Credits
oc: Crèdits

en: Croatian
oc: Croat

en: Crop
oc: Retalhatges

en: Crop one pixel from the bottom of the video
oc: Retalhar un pixèl en bas de la vidèo.

en: Crop one pixel from the left of the video
oc: Retalhar un pixèl a esquèrra de la vidèo.

en: Crop one pixel from the right of the video
oc: Retalhar un pixèl a drecha de la vidèo.

en: Crop one pixel from the top of the video
oc: Retalhar un pixèl amont de la vidèo.

en: Crop: %s
oc: Retalhatge : %s

en: Croppadd
oc: Retalhar/Apondre

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
oc: Echange de la voie esquèrra cap a drecha o invèrsament amb inversion de phase. Aquò ajuda a suprimir lo mono. Se la valor es a 1, les signaux communs aux deux canals seràn suprimits.

en: Crypt audio
oc: Criptatge àudio

en: Crypt audio using CSA
oc: Criptatge CSA de l'àudio

en: Crypt video
oc: Criptatge vidèo

en: Crypt video using CSA
oc: Criptatge CSA de la vidèo

en: Crystal HD hardware video decoder
oc: Desencodador vidèo material Crystal HD

en: Cue points
oc: Punts de referéncia

en: Cult
oc: Culte

en: Current Media Information
oc: Informacion del mèdia en cors

en: Current channel:
oc: Canal corrent :

en: Current media / stream statistics
oc: Estatisticas mèdia / flux corrent

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
oc: Velocitat de lectura actuala : %1
    Fasètz un clic drech per ajustar

en: Current visualization
oc: Visualizacion actuala

en: Custom
oc: Personalizat

en: Custom &Bookmarks
oc: &Signets personalizats

en: Custom aspect ratios list
oc: Lista de formats d'ecran personalizats

en: Custom crop ratios list
oc: Lista dels retalhatges personalizats

en: Custom options
oc: Opcions personalizadas

en: Custom playback
oc: Lectura personalizada

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
oc: Títol personalizat per la fenèstra vidèo (se aquesta es pas integrada dins lo contrarotlador).

en: Customi&ze Interface...
oc: Personali&zar l'interfàcia…

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
oc: Modificar lo camp « HTTP referer », per simular un document precedent

en: Customize...
oc: Personalizar…

en: Cut
oc: Talhar

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
oc: Talhar una benda luminosa inducha per un lhauç fluorescent (unitat pas documentada).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
oc: Se activat, lo multiplexador TS coupera lo flux en talhons de la durada donada, e assurera un debit constant dins un interval. Aquò évite d'aveire de gros pics de debit pels imatges de referéncia.

en: Cycle audio track
oc: Far desfilar las pistas àudio

en: Cycle deinterlace modes
oc: Boclar suls mòdes de desentrelaçament

en: Cycle next program Service ID
oc: Boclar SIDs programas seguents

en: Cycle previous program Service ID
oc: Boclar SIDs programas precedents

en: Cycle source aspect ratio
oc: Boclar entre los aspèctes

en: Cycle subtitle track
oc: Far desfilar las pistas de sostítols

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
oc: Boclar dins una lista predefinida de formats de retalhatge.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
oc: Boclar dins una lista predefinida de formats d'ecran.

en: Cycle through audio devices
oc: Boclar entre los diferents periferics àudio

en: Cycle through available audio devices
oc: Boclar entre los diferents periferics àudio disponibles

en: Cycle through available deinterlace modes.
oc: Boclar entre los diferents mòdes de desentrelaçament.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
oc: Boclar entre las diferentas pistas àudio disponiblas (lengas).

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
oc: Boclar entre los diferents SIDs programas disponibles seguents.

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
oc: Boclar entre los diferents SIDs programas disponibles precedents.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
oc: Boclar entre las diferentas pistas de sostítols.

en: Cycle video crop
oc: Boclar entre los retalhatges

en: Cyrillic (Windows-1251)
oc: Cirillic (Windows-1251)

en: Czech
oc: Chèc

en: D-Bus control interface
oc: Interfàcia de contraròtle D-Bus

en: DEVICES
oc: PERIFERICS

en: DMX address for each channel
oc: Adreça DMX per cada canal

en: DMX options
oc: Opcions DMX

en: DRM protected streams are not supported.
oc: Los fluxes protegits per DRM son pas suportats.

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
oc: Desencodador DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
oc: Empaquetador àudio DTS

en: DTS delay (ms)
oc: Retard DTS (ms)

en: DTS dynamic range compression
oc: Compression dinamica DTS

en: DTS parser
oc: Parsador DTS

en: DV (Digital Video) demuxer
oc: Desmultiplexador DV (Digital Video)

en: DVB adapter
oc: Adaptador TNT

en: DVB device
oc: Periferic TNT

en: DVB playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura DVB

en: DVB subtitles
oc: Sostítols DVB

en: DVB subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols DVB

en: DVB subtitles encoder
oc: Encodador de sostítols DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
oc: Sostítols DVD per Malentendents

en: DVB-S2 parameters
oc: Paramètres DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
oc: Paramètres de recepcion DVB-T

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
oc: Ligason (pipe) del jaç fisic DVB-T2

en: DVD angle
oc: Angle DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
oc: Format DVD àudio (utilizable amb MPEG-PS, MPEG-TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: DVD device
oc: Periferic DVD

en: DVD menus
oc: Menús DVD

en: DVD subtitles
oc: Sostítols DVD

en: DVD subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols DVD

en: DVD subtitles packetizer
oc: Empaquetador de sostítols DVD

en: DVD with menus
oc: DVD amb menús

en: DVD without menus
oc: DVD sens menús

en: DVDRead Input (no menu support)
oc: Entrada DVDRead (DVD sens menús)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
oc: DVDRead a pas pogut dobrir lo disc « %s ».

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
oc: DVDRead : impossible de legir los blòts %d/%d a 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
oc: DVDRead : impossible de legir lo blòt %d.

en: DVDnav Input
oc: Entrada DVDnav

en: DVDnav demuxer
oc: Desmultiplexador DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
oc: Fichièr AVI degalhat o incomplet

en: Dance Hall
oc: Halle de dance

en: Danish
oc: Danés

en: Dark
oc: Escura

en: Darkness limit
oc: Limit d'escuretat

en: Darkness masking
oc: Amagatge d'escuretat

en: Data
oc: Donadas

en: Data alignment
oc: Alinhament de las donadas

en: Data for the audio callback function.
oc: Donadas per la foncion de retorn àudio.

en: Data for the get and release functions
oc: Donada per las foncions blocatge/desblocatge

en: Data for the video callback function.
oc: Donadas per la foncion de retorn vidèo.

en: Date
oc: Data

en: Date metadata
oc: Data

en: Day / Month / Year:
oc: Jorn / Mes / Annada :

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
oc: Reduccion de bruch del domeni DCT. Pseudo zòna morte adaptativa. Valors de 10 a 1000 usuellement utiles.

en: De-Fullscreen
oc: Sortir de l'ecran complet

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
oc: Desactivar lo filtre de bocla. Aquò demesís la qualitat.

en: Death Metal
oc: Death metal

en: Debanding algorithm
oc: Activar l'algoritme de passatge en mono

en: Debug Frame Folder
oc: Dorsièr de desbugatge de las tramas

en: Debug logging
oc: Enregistrament dels messatges

en: Debug mask
oc: Masqueta de desbugatge

en: Decide references on a per partition basis
oc: Decidir de las referéncias per cada particion

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
oc: Carta d'aquisicion DeckLink d'utilizar, se mai d'una son disponiblas. Las cartas son numerotadas de 0.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
oc: Carta d'aquisicion DeckLink d'utilizar, s'il plusieurs son disponibles. Las cartas son numerotadas de 0.

en: Decklink Audio Options
oc: Opcions àudio Decklink

en: Decklink Audio Output module
oc: Modul de sortida àudio Decklink

en: Decklink General Options
oc: Opcions Decklink

en: Decklink Video Options
oc: Opcions video Decklink

en: Decklink Video Output module
oc: Modul de sortida vidèo Decklink

en: DecklinkOutput
oc: DeckLink

en: Decode
oc: Desencodar

en: Decode at the demuxer stage
oc: Desencodar al nivèl démuxer

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
oc: Desencodar los imatges dirèctament dins lo VideoCore RPI puslèu qu'en memòria de l'òste.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
oc: Desencodar los imatges dirèctament dins lo VideoCore RPI puslèu qu'en memòria. Aquesta opcion deu èsser utilizada unicament amb lo modul de sortida vidèo MMAL.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
oc: DecodeBin es un element contenidor, qui pòt apondre e gerir de multiples elements. À part apondre de desencodadors, decodebin apond tanben d'analisadors elementaires pouvant provesir plus d'infos coma lo perfil de codec, lo nivèl e d'autres attributs, sous la forma GstCaps (Capacitats de flux) al desencodador.

en: Decoded
oc: Desencodat

en: Decoded blocks
oc: Blòts desencodats

en: Decoded format
oc: Format desencodat

en: Decoders
oc: Desencodadors

en: Decoding
oc: Desencodatge

en: Decoding X coordinate
oc: Posicion X al desencodatge

en: Decoding Y coordinate
oc: Posicion Y al desencodatge

en: Decrease
oc: Redusir

en: Decrease Volume
oc: Redusir lo volum

en: Decrease scale factor
oc: Demesir lo factor d'escala

en: Default
oc: Predefinit

en: Default (Windows-1252)
oc: Defaut (Windows-1252)

en: Default Caching Level
oc: Nivèl d'escondedor per defaut

en: Default DVD angle.
oc: Angle DVD per defaut.

en: Default Encoding
oc: Encodatge per defaut

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
oc: Temps d'expiracion per defaut de las connexions TCP en millisegondas.

en: Default background alpha
oc: Alfa del rèireplan per defaut

en: Default background color
oc: Color del rèireplan per defaut

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
oc: Color de rèireplan d'utilizar se lo flux Kate ne'n especifica pas.

en: Default caching policy
oc: Politica d'escondedor per defaut

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
oc: Talha de l'escondedor per defaut pels fluxes sortents RTP, en millisegondas.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
oc: Talha de l'escondedor pels fluxes UDP, en millisegondas.

en: Default devices
oc: Periferics per defaut

en: Default encoding
oc: Encodatge per defaut

en: Default font alpha
oc: Alfa per defaut per la poliça

en: Default font color
oc: Color per defaut del tèxte

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
oc: Color del tèxte d'utilizar se lo flux Kate ne'n especifica pas una en particular.

en: Default font description
oc: Descripcion per defaut per la poliça

en: Default font effect
oc: Efièch per defaut per la poliça

en: Default font effect strength
oc: Poténcia de l'efièch per defaut per la poliça

en: Default frame rate for chapter import.
oc: Debit d'imatges per l'importacion de capítols.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
oc: Indicatz l'interfàcia de sortida multicast IPv6. Aqueste reglatge passa otra la taula de rotatge.

en: Default optical device
oc: Periferic de sortida per defaut

en: Default preset setting used
oc: Configuracion per defaut utilizada

en: Default replay gain
oc: Valor per defaut del ReplayGain

en: Default stream
oc: Flux per defaut

en: Default stream output chain
oc: Cadena de sortida de flux per defaut

en: Default tune setting used
oc: Configuracion per defaut utilizada

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
oc: Definissètz aicí la basa d'adreça DMX per cada canal utilizat. Utilizatz , o ; per separar las valors.

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
oc: Definir lo ratio d'aspècte de l'imatge en entrada. 4:3 per defaut.

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
oc: Definir la color del cursor de volum
    en especificant 12 nombres separats per « ; »
    Per defaut avèm « 255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20 »
    Una alternativa pòt èsser « 30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255 »

en: Define the colors of the volume slider
oc: Definir las colors del cursor de volum

en: Define the glasses' color scheme
oc: Definir l'esquèma de color de las lunetas

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
oc: Definir los PID d'apondre a cada PMT. L'opcion « Reglar lo PID a l'ID de l'ES » deu èsser activada.

en: Define the sort algorithm used when adding items from a directory.
oc: Definir lo metòde de triada al moment de l'apondon d'elements dins un dorsièr.

en: Define which screen fullscreen goes
oc: Definir l'ecran que passa en ecran complet

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
oc: Définis un pichon imatge de  64x48 pixèls, que conten un gradient de gris

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
oc: Définis lo mòde de distribution dels bits per AQ, 1 per defaut
     - 0 : inhibé
     - 1 : mòde corrent per defaut x264
     - 2 : utiliza log(var)^2 al lieu de log(var) e essaye de s'adapter a cada imatge

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
oc: Definir lo periòde d'emission de las informacions de l'istograma. Mandar aquestas informacions a cada n paquets àudio (4 per defaut).

en: Defines if BarGraph information should be sent
oc: Indica qu'una informacion istograma deu èsser mandada

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
oc: Indica se una informacion istograma deu èsser mandada. 1 per lo mandar e 0 dins lo cas contrari (1 per defaut).

en: Defines if silence alarm information should be sent
oc: Indica qu'una alarma de silenci deu èsser mandada

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
oc: Indica se una informacion d'alarma de silenci deu èsser mandada. 1 per la mandar e 0 dins lo cas contrari (1 per defaut).

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
oc: Definir l'orientacion del miralh. Soit verticala, siá orizontala

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
oc: Aquò définit lo rai de la basa de las bendas en pixèls

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
oc: Définit les descripteurs de cada SDT. L'opcion « Reglar lo PID a l'ID de l'ES » deu èsser activada.

en: Defines the maximum bitrate in Kpbs (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter. is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
oc: Définit lo debit binaire maximal en kbit/s (1000 bits/s) pel metòde de contraròtle del debit VBR. Se pas definit, aqueste paramètre es calculat a partir d'autras fonts : debit, perfil, nivèl, etc.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher  may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
oc: Définit lo nombre d'operacions d'encodatge parallèles avant de sincronizar lo resultat. Élevé il poirà donner un melhor debit en foncion del material. MPEG1 necessita al mens 1 aicí.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
oc: Definir la susfàcia virtuala de la sala emulada pel filtre.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
oc: Défini lo relambis d'expiration a apondre a la cadena de caractèr ID de la session RTSP. S'il es paramétré amb una valor negativa, lo relambis d'expiration es enlevé. Aquò es necessari per certain desencodador TV (tels que ceux fabriqué per HansunTech) qui son confus per ce relambis d'expiration. La valor pas defaut es de 5.

en: Deinterlace
oc: Desentrelaçar

en: Deinterlace chroma skip
oc: Desentrelaçar lo saut de crominança

en: Deinterlace method to use for streaming.
oc: Seleccionatz lo metòde de desentrelaçament d'utilizar per la difusion.

en: Deinterlace method to use for video processing.
oc: Seleccionatz lo metòde de desentrelaçament d'utilizar pel tractament de la vidèo.

en: Deinterlace mode
oc: Mòde de desentrelaçament

en: Deinterlace module
oc: Modul de desentrelaçament

en: Deinterlace off
oc: Desentrelaçament inibit

en: Deinterlace on
oc: Desentrelaçament autorizat

en: Deinterlace the video before encoding.
oc: Desentrelaçar la vidèo abans l'encodatge.

en: Deinterlace video
oc: Desentrelaçar la vidèo

en: Deinterlacing
oc: Mòde de desentrelaçament

en: Deinterlacing algorithm
oc: Algoritme de desentrelaçament

en: Deinterlacing video filter
oc: Filtre de desentrelaçament vidèo

en: Delay
oc: Retard

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
oc: Relambi de desenclavament de la substitucion (en ms).

en: Delay (ms)
oc: Retard (ms)

en: Delay a stream
oc: Retardar un flux

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
oc: Temps avant que los elements SAP ne sián escafats se aucune novèla anóncia n'est recebuda.

en: Delay calculation mode
oc: Mòde de calcul del retard

en: Delay of the ES (ms)
oc: Retard del flux elementari (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
oc: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de desencodatge) e les PTS (Presentation Time Stamps, instants de presentacion) de las donadas, per rapòrt aux PCRs. Aquò permet d'obténer un buffer a l'interior del cycle de desencodatge.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
oc: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de desencodatge) e les PTS (Presentation Time Stamps, instants de presentacion) de las donadas, per rapòrt aux SCRs. Aquò permet d'obténer un buffer a l'interior del cycle de desencodatge, sul client.

en: Delay time
oc: Retard

en: Delete
oc: Suprimir

en: Delete all the bookmarks
oc: Escafar totes los signets

en: Delete segments
oc: Suprimir de segments

en: Delete segments when they are no longer needed
oc: Suprimir los segments que son pas mai utilizats

en: Delete selected profile
oc: Suprimir lo perfil seleccionat

en: Delete the current profile
oc: Escafar lo perfil corrent

en: Delete the selected item
oc: Escafar l'element seleccionat

en: Deletes the selected item
oc: Escafar l'element seleccionat

en: Delivery system
oc: Estandard de TV numerica

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
oc: Los desmultiplexadors son utilizats per separar los fluxes (àudio e vidèo). Los podètz utilizar se lo desmultiplexador corrècte es pas automaticament detectat. Deuriatz pas tocar aquesta opcion sens saber çò que fasètz.

en: Demux module
oc: Modul de demultiplexatge

en: Demuxed
oc: Demultiplexat

en: Demuxed data size
oc: Talha de las donadas demultiplexadas

en: Demuxer
oc: Desmultiplexador

en: Demuxers
oc: Desmultiplexadors

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
oc: Los desmultiplexadors permeton de separar los fluxes àudio e vidèo.

en: Denoiser
oc: Desbruchatge

en: Depending on the amount your fnordlicht hardware choose 1 to 254 channels
oc: En foncion del material fnordlicht que vous possédez, causissètz entre 1 e 254 canals.

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
oc: En foncion del material MoMoLight, causissètz 3 o 4 canals

en: Descending
oc: Descreissent

en: Description
oc: Descripcion

en: Description metadata
oc: Descripcion

en: Description of the stream content or information about your channel.
oc: Descripcion del contengut de vòstre flux e informacions sus vòstre canal.

en: Description stream output
oc: Flux de sortida de descripcion

en: Desired frame rate for the H264 stream.
oc: Debit d'imatges pel flux H264.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
oc: Debit d'imatges pel flux VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
oc: Debit d'imatges per la captura.

en: Desired frame rate for the stream.
oc: Debit d'imatge desirat pel flux.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
oc: Mòde vidèo en entrada per las capturas DeckLink. Aquesta valor deu èsser un còde FOURCC jos forma textuala, per exemple « ntsc ».

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
oc: Mòde d'entrada de la vidèo que desiratz. Daissatz void per utilizar la deteccion automatica.

en: Desired output mode
oc: Mòde vidèo en sortida desirat

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
oc: Mòde vidèo en sortidas DeckLink. Aquesta valor deu èsser un còde FOURCC sous forme textuelle, per exemple « ntsc ».

en: Desktop
oc: Burèu

en: Desktop level hotkey
oc: Acorchi de nivèl burèu

en: Destination
oc: Destinacion

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
oc: URL de destinacion per la difusion. Suscarga los paramètres camin e ligam.

en: Destination Setup
oc: Destinacion

en: Destination audio codec
oc: Codec àudio de destinacion

en: Destination bridge-in name
oc: Pont entrant de destinacion

en: Destination file:
oc: Fichièr de destinacion :

en: Destination prefix
oc: Prefix de destinacion

en: Destination subtitle codec
oc: Codec de sostítols de destinacion

en: Destination video codec
oc: Codec vidèo de destinacion

en: Detailed List
oc: Vista detalhada

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
oc: Aquò définit combien de seccions d'analisador existeront.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
oc: Vidèo (éventuelle) qui deu èsser afichada pel filtre encapsulant

en: Device
oc: Periferic

en: Device Selection
oc: Seleccion de periferic

en: Device name
oc: Nom del periferic

en: Device properties
oc: Proprietats del periferic

en: Device type
oc: Tipe de periferic

en: Device:
oc: Periferic :

en: Devices
oc: Periferics

en: DiSEqC LNB number
oc: Numèro del LNB DiSEqC

en: Dialog
oc: Fenèstra de dialòg

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
oc: Plusieurs algoritmes de ré-échantilllonnage son suportats. Lo melhor es lent, alara que lo rapide es de mens bonne qualitat.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
oc: Differentiated Servicis Code Point pels fluxes UDP sortents (o tipe de servici IPv4, o classa de trafic IPv6). Aquesta valor es utilizada per la qualitat de servici de la ret.

en: Digital Cinema Package module
oc: Modul « Digital Cinema Package »

en: Digital Television and Radio
oc: Television numerica e ràdio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
oc: Entrada Digitala Vidèo (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
oc: TNT

en: Dirac packetizer
oc: Empaquetador Dirac

en: Dirac video decoder using libschroedinger
oc: Encodador vidèo dirac utilizant la bibliotèca « libschroedinger »

en: Dirac video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo Dirac

en: Dirac video encoder using libschroedinger
oc: Encodador vidèo Dirac qu'utiliza la bibliotèca libschroedinger

en: Direct MV prediction mode
oc: Mòde de prediccion dels vectors de movement dirèctes

en: Direct prediction size
oc: Talha de prediccion dels vectors de movement dirèctes

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
oc: Talha de prediccion dels vectors de movement dirèctes :
     -  0 : 4x4
     -  1 : 8x8
     - -1 : lo mai  pichon possible en concordància amb lo nivèl

en: Direct rendering
oc: Rendut dirècte

en: Direct2D video output
oc: Sortida vidèo « Direct2D »

en: Direct3D video output
oc: Sortida vidèo « Direct3D »

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
oc: Sortida vidèo DirectFB http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
oc: Desencodador DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
oc: Encodador DirectMedia Object

en: DirectShow input
oc: Entrada DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
oc: Sortida vidèo « DirectX (DirectDraw) »

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
oc: Sortida vidèo DirectX Accelerada « DXVA 2.0 »

en: DirectX audio output
oc: Sortida àudio DirectX

en: Direction
oc: Direccion

en: Direction of the mirroring
oc: Direccion del miralh

en: Director
oc: Realizator

en: Directory
oc: Dorsièr

en: Directory index
oc: Indèx de dorsièr

en: Directory or filename where the records will be stored
oc: Dorsièr o fichièr pels enregistraments

en: Directory path prefix
oc: Prefix de dorsièr

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
oc: Dorsièr per los enregistraments dels imatges. Se aquò es pas renseigné, los imatges seràn enregistradas dins lo repertòri personnel dels utilizaires.

en: Directory sort order
oc: Òrdre de triada dels dorsièrs

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
oc: Dorsièr utilizat per emmagazinar los fichièrs temporaris del diferit

en: Directory where the video snapshots will be stored.
oc: Dorsièr ont las capturas d'ecran seràn emmagazinadas.

en: Disable
oc: Desactivar

en: Disable DVD menus
oc: Inibir los menús DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
oc: Inibir la transparéncia dels sostítols DVD

en: Disable Disc Menus
oc: Inibir los menús

en: Disable arithmetic coding
oc: Desactivar lo codatge aritmetic

en: Disable for double buffering in software.
oc: Inibir per aver un doble tampon per logicial.

en: Disable screensaver
oc: Desactivar l'estalviador d'ecran

en: Disable the screensaver during video playback.
oc: Desactivar l'estalviador d'ecran pendent la lectura

en: Disc Selection
oc: Seleccion del disc

en: Disc caching (ms)
oc: Escondedor disc (ms)

en: Disc device
oc: Periferic disc

en: Discard
oc: Ignorar

en: Discarded (corrupted)
oc: Ignorat (corrompu)

en: Disclaimer
oc: Avís de non-responsabilitat

en: Discontinuous Transmission
oc: Transmission discontinua

en: Discs
oc: Disques

en: Display
oc: Afichatge

en: Display ID
oc: N° afichatge

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
oc: Numèro de l'ecran. Siquenon ecran principal.

en: Display Settings
oc: Paramètres d'afichatge

en: Display Source As
oc: Afichar las fonts coma

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
oc: Afichar un flux RSS o ATOM sus la vidèo

en: Display aspect ratio
oc: Format d'ecran

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
oc: Proporcions d'afichatge d'un flux vidèo elementari

en: Display background cone or art
oc: Afichar lo còn en rèireplan o la jaqueta

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
oc: Afichar lo còn o la jaqueta de l'album en cors pendent la pausa. Pòt èsser inibit per evitar de degalhar l'ecran.

en: Display device
oc: Periferic d'afichatge

en: Display feed images if available.
oc: Montrer los fluxes d'imatges se elles son disponibles.

en: Display locally
oc: Afichar localament

en: Display name of the Service
oc: Afichar lo nom del servici

en: Display playlist tree
oc: Utilizar l'arborescéncia de la lista de lectura

en: Display resolution
oc: Resolucion d'afichatge

en: Display size
oc: Talha d'afichatge

en: Display stream output
oc: Aficha lo flux

en: Display text above the video
oc: Afichar lo tèxte al dessús de la vidèo

en: Display the input video
oc: Afichatge de la vidèo en entrada

en: Display the output
oc: Aficha lo flux de sortida

en: Display the processed video
oc: Afichatge de la vidèo tractada

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
oc: Afichar un apercebut de la captura d'ecran amont a esquèrra de l'ecran.

en: Display the stream locally
oc: Afichar pendent la difusion

en: Display the title of the video on top of the movie.
oc: Afichar lo títol al dessús de la vidèo.

en: Display video in a skinned window if any
oc: Afichar la vidèo dins una fenèstra abilhabla se possible

en: Display video snapshot preview
oc: Previsualizacion de la captura

en: Display while streaming
oc: Afichar pendent la difusion

en: Displayed
oc: Afichat

en: Displayed frames
oc: Imatges afichats

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B- frames used.
oc: La distància entre los quadres de las tòcas I- o P-; se es a 0, l'estructura GOP es pas indicada. Nòta : se GopRefDist = 1, i aurà pas cap de quadre B- d'utilizat.

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
oc: Distància entre lo naut-parlaire avant-esquèrra e l'auditor, en mètres.

en: Distort mode
oc: Mòde de distorsion

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
oc: Mòde de distorsion demest « gradient », « edge » o « hough ».

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
oc: DivX version 1 (utilizable amb MPEG-TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
oc: DivX version 2 (utilizable amb MPEG-TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
oc: DivX version 3 (utilizable amb MPEG-TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: Do not demultiplex
oc: Desmultiplexar pas

en: Do not open a DOS command box interface
oc: Dobriscatz pas una interfàcia de comanda DOS

en: Do not play
oc: De legir pas

en: Do not sort the items.
oc: Triar pas los elements

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
oc: Ne pas tenter de deviner lo debit ASF. Definir aquò permet de contrarotlar comment Windows Media Player va metre en escondedor lo contengut. Definissètz lo debit àudio+vidèo en octets.

en: Do nothing
oc: Far pas res

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
oc: Sètz segur que vos volètz desabonar de %1 ?

en: Do you want to download it?
oc: La volètz telecargar ?

en: Do you want to restart the playback where left off?
oc: Volètz reaviar la lectura lai ont s'èra arrestada ?

en: Dock fullscreen controller
oc: Afichar lo contrarotlador ecran complet

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
oc: Estacar/destacar lo contrarotlador ecran complet d'amont/bas de l'ecran

en: Docked Playlist
oc: Lista de lectura integrada

en: Dolby Surround
oc: Dolby surround

en: Dolby Surround decoder
oc: Desencodador Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
oc: Ne pas desencodar los fluxes encodats en Dolby Surround avant de les traiter. Il es pas recomandat d'activar aquò.

en: Dolby Surround:
oc: Dolby Surround :

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
oc: Domeni/grop de trabalh d'utilizar al moment de la connexion.

en: Don't display any video
oc: Afichar pas de vidèo

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
oc: Afichar pas los dialògs que necessitan pas una accion (panèls d'errors).

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
oc: Decopar los segments quitament en defòra de l'imatge de referéncia. Utilizat unicament per l'àudio.

en: Don't show
oc: Afichar pas

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
oc: Ne pas utilizar de préreglatges, mas reglar manualament les bendas. Vos cal donner 10 valors entre -20 dB e 20 dB, separadas per d'espacis, coma « 0 2 4 2 0 -2 -3 -2 0 ».

en: Double Size
oc: Talha dobla

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
oc: Doble-clicatz per cambiar.
    Escafar la tòca per suprimir.

en: Double click to get media information
oc: Doble-clicatz per aver las informacions sul mèdia

en: Double click to jump to a chosen time position
oc: Double-clicatz per avançar a un moment causit

en: Down
oc: Bas

en: Download Cover Art
oc: Telecargar la jaqueta

en: Download Plugin
oc: Telecargar

en: Download cover art
oc: Telecargar la jaqueta

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
oc: Lo fichièr telecargat « %s » es corromput. En consequéncia, es estat suprimit.

en: Downloading ...
oc: Telecargament…

en: Draw bands in the spectrometer
oc: Afichar de bendas dins l'espectromètre.

en: Draw peaks in the analyzer
oc: Afichar de pics dans l'analisador

en: Draw the base of the bands
oc: Definís se cal dessenhar la basa de las bendas.

en: Drawable
oc: Zòna de dessenh

en: Drop late frames
oc: Supression dels imatges en retard

en: Drop media here
oc: Depausar de mèdias aicí

en: Dropped (discontinued)
oc: Abandonat (discontinu)

en: Drum & Bass
oc: Batariá & bassa

en: Drum Solo
oc: Sòlo de batariá

en: Dry
oc: Sec

en: Dry Mix
oc: Sec

en: Dry mix
oc: Sec

en: Dual mono
oc: Dual Mono

en: Duet
oc: Duo

en: Dummy
oc: Factici

en: Dummy Elements
oc: Elements inutiles

en: Dummy IFO demux
oc: Desmultiplexador ifo bidon

en: Dummy audio output
oc: Pseudo-sortida àudio

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
oc: Pseudo-codec (pas de transcodatge, utilisable amb totes los formats

en: Dummy decoder
oc: Pseudo-desencodador

en: Dummy encoder
oc: Pseudo-desencodador

en: Dummy font renderer
oc: Rendut de poliças factici

en: Dummy image chroma format
oc: Format de crominança d'imatge factici

en: Dummy input
oc: Entrada factícia

en: Dummy interface
oc: Pseudo-interfàcia

en: Dummy stream output
oc: Flux de sortida factici

en: Dummy video decoder
oc: Pseudo-desencodador vidèo

en: Dummy video output
oc: Sortida vidèo factícia

en: Dummy/Raw muxer
oc: Multiplexador factici/brut

en: Dump decoder
oc: Pseudo-desencodador

en: Dump filename
oc: Nom del fichièr dump

en: Dump module
oc: Modul de dump

en: Dump raw input
oc: Enregistrar lo flux brut

en: Duplicate current profile for a new profile
oc: Duplicar lo perfil corrent per en crear un novèl

en: Duplicate current profile...
oc: Duplicar lo perfil corrent…

en: Duplicate stream output
oc: Duplica lo flux

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
oc: Duplicar vòstra vidèo cap a mantuna fenèstra o moduls de sortida

en: Duration
oc: Durada

en: Duration in seconds
oc: Durada (s)

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
oc: Durada en segonda per simular la fin de fichièr. Una valor negativa indica una durada de lectura illimitada.

en: Dutch
oc: Neerlandés

en: Dynamic Adaptive Streaming over HTTP
oc: « Dynamic Adaptive Streaming  » per HTTP

en: Dynamic language setting from teletext
oc: Posicionament dinamic de la lenga dempuèi Teletèxte

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
oc: La compression dinamica rend los sons forts plus doux e los sons doux plus forts, de sorte que podètz escotar plus facilement dins un environament bruyant sens déranger personne. Se vous desactivatz la compression dinamica, lo rendut serà plus adapté a una salle de cinéma o una chambre d'escota.

en: Dynamic range compressor
oc: Compression dinamica

en: Dynamic video overlay
oc: Sortida vidèo en overlay

en: Dzongkha
oc: Botanés

en: E&xport
oc: E&xportar

en: EBU STL subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols EBU STL

en: EBU STL subtitles parser
oc: Lector de sostítols EBU STL

en: EGL extension for OpenGL
oc: Extensions EGL per OpenGL

en: ES ID
oc: ID ES

en: Early SKIP detection on P-frames
oc: Deteccion SKIP precòça sus imatges P

en: Early SKIP detection on P-frames.
oc: Deteccion SKIP precòça sus imatges P.

en: Eastern European (Latin-2)
oc: Euròpa de l'est (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
oc: Euròpa de l'est (Windows-1250)

en: Edge
oc: « edge » / Contorns

en: Edge visible
oc: Bordaduras visiblas

en: Edge weightning
oc: Importància del quadre

en: Edit
oc: Edicion

en: Edit Bookmarks
oc: Modificar los signets

en: Edit Input
oc: Modificar l'entrada

en: Edit Options
oc: Modificar las opcions

en: Edit default application settings for network protocols
oc: Modificar los paramètres per defaut de l'aplicacion pels protocòls ret

en: Edit selected profile
oc: Modificar lo perfil seleccionat

en: Edit settings
oc: Modificar los paramètres

en: Effects
oc: Efièches

en: Effects list
oc: Lista dels efièches

en: Eject the disc
oc: Ejectar lo disc

en: Elapsed time
oc: Durada passada

en: Element aspect ratio
oc: Format d'ecran de l'element

en: Elementary Stream ID
oc: ID del flux de sortida elementària

en: Elementary stream output
oc: Flux de sortida elementari

en: Elements order
oc: Òrdre dels elements

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
oc: Aquò vos permet d'eliminar los blòcs de crominança quand lo rapòrt senhal/bruch de crèsta a pas cambiat gaire (per defaut : 0,0). L'especificacion H264 recomanda una valor de 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
oc: Aquò vos permet d'eliminar los blòcs de luminança quand lo rapòrt senhal/bruch de crèsta a pas cambiat gaire (per defaut : 0,0). L'especificacion H264 recomanda una valor de -4.

en: Embed the file browser in open dialog
oc: Apondre l'explorador de fichièrs dins la fenèstra de dialòg de dobertura de fichièr

en: Embed the video output in the main interface.
oc: Integrar la vidèo dins l'interfàcia principala

en: Embedded
oc: Vidèo integrada

en: Embedded video
oc: Vidèo integrada

en: Embedded window video
oc: Vidèo X Window integrada

en: Emboss
oc: Embossar

en: Empty Playlist
oc: Voidar la lista de lectura

en: Enable
oc: Activar

en: Enable Android direct rendering using opaque buffers.
oc: Activar lo rendut dirècte Android en utilizant de tampons opacs.

en: Enable DVD menus
oc: Activar los menús DVD

en: Enable Global Motion Estimation
oc: Activar los algoritmes d'estimacion de movement global

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
oc: Activar las notificacions Growl (al cambiament d'element de lista de lectura)

en: Enable Last.fm submissions
oc: Activar las somissions a last.fm

en: Enable Metadata Retrieval
oc: Activar la recuperacion de metadonadas

en: Enable OSD
oc: Activar l'OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
oc: Afichatge a l'ecran (OSD)

en: Enable Phase Correlation Estimation
oc: Activar los algoritmes d'estimacion de correlacion de fasa

en: Enable SPU stream output
oc: Difusar los sostítols

en: Enable Scene Change Detection
oc: Activar la deteccion de cambiament de scèna

en: Enable Spatializer
oc: Activar l'espacializador

en: Enable Time-Stretching audio
oc: Activar l'estirament temporal àudio

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
oc: Activar un algoritme simple de reduccion de bruch per fin de redusir la durada d'encodatge e lo debit, al prètz d'imatges de mai febla qualitat.

en: Enable a workaround for T23
oc: Activa un contornament per T23

en: Enable adaptive prefiltering
oc: Utilizacion d'un prefiltre adaptatiu

en: Enable afterburner library
oc: Activar la bibliotèca afterburner

en: Enable audio
oc: Activar l'àudio

en: Enable audio stream output
oc: Activar lo flux de sortida àudio

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
oc: Activar lo contornament de compatibilitat pel supòrt Blu-ray

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
oc: Utilizar d'algoritmes especifics pels imatges entrelaçats.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
oc: Autorizar las transmissions discontinuas (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
oc: Compression dinamica

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
oc: Activa les contornaments pel supòrt del Blu-ray, cependant aquò ne force pas tout
     los aspèctes de la compatibilitat Blu-ray coma resolucion, debit d'imatges o nivèl

en: Enable hierarchical Motion Estimation
oc: Activar los algoritmes d'estimacion de movement ierarquic.

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
oc: Activar d'algoritmes de prediccion de movement entrelaçat. Aquò necessitarà mai de poténcia.

en: Enable internal upmixing
oc: Activar l'encodatge entrelaçat intèrne

en: Enable megabass mode
oc: Mòde Mega Bass

en: Enable multiple quantizers
oc: Autorizar de quantificadors multiples

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
oc: Activar mantun quantificadors per sosbenda (un per blòt de còde)

en: Enable noise reduction algorithm.
oc: Activar l'algoritme de reduccion del bruch.

en: Enable original graphic spectrum
oc: Activar l'espèctre grafic original

en: Enable reverberation
oc: Activar la reverberacion.

en: Enable software mode
oc: Activar lo mòde per programa

en: Enable spectral band replication
oc: Activar la replicacion de benda espectrala

en: Enable streaming of all ES
oc: Activar la difusion de totes los fluxes elementaris

en: Enable sub-pictures
oc: Incrustacions

en: Enable subtitles
oc: Activar los sostítols

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
oc: Activar l'analisador d'espèctre « plat » dins l'espectromètre.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
oc: Activar la supression de color, e-a-d passar l'imatge en blanc & negre quand lo senhal es feble.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
oc: Activa algoritme d'encodatge entrelaçat (pas recomandat).

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
oc: Activar los algoritmes de prediccion prealabla de movement.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
oc: Causir aquesta opcion se dels linhas diagonales son afichadas quand la talha de la fenèstra es inferiora o egala a la de la vidèo.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
oc: Activatz aquesta opcion se volètz que vòstre flux àudio siá pas interromput per un autre.

en: Enable time stretching audio
oc: Activar l'estirament temporal àudio

en: Enable transparency effects
oc: Activa los efièches de transparéncia

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
oc: Activar la quantizacion trelís (distorcion de debit pels coeficients dels blòts).

en: Enable video
oc: Activar la vidèo

en: Enable video stream output
oc: Activar lo flux de sortida vidèo

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
oc: Autoriza la deteccion de votz. Aquò es automaticament actiu en mòde VBR.

en: Enable wallpaper mode
oc: Activar lo mòde burèu

en: Enable/disable audio rendering.
oc: Activa/desactiva lo rendut àudio.

en: Enable/disable video rendering.
oc: Activa/desactiva lo rendut vidèo.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
oc: Aquò activa la supression d'imatges suls fluxes MPEG-2. La supression d'imatges se produsís quand vòstre ordenador es pas pro poderós.

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
oc: Transcodar l'àudio, se es present.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
oc: Transcodar la vidèo, se es presenta.

en: Encap. format
oc: Metòde d'encapsulacion

en: Encapsulation
oc: Metòde d'encapsulacion

en: Encapsulation Method
oc: Metòde d'encapsulacion

en: Encapsulation format
oc: Metòde d'encapsulacion

en: Encoded by
oc: Encodat par

en: Encoder
oc: Encodador

en: Encoder Algorithm to use
oc: Algoritme de l'encodador d'utilizar

en: Encoder Profile
oc: Perfil de l'encodador

en: Encoding
oc: Encodatge

en: Encoding X coordinate
oc: Posicion X a l'encodatge

en: Encoding Y coordinate
oc: Posicion Y a l'encodatge

en: Encoding complexity
oc: Complexitat de l'encodatge

en: Encoding parameters
oc: Paramètres d'encodatge

en: Encoding quality
oc: Qualitat d'encodatge

en: Encrypted connexion
oc: Connexion chifrada

en: End
oc: Fin

en: End-Blue
oc: Fin-Blau

en: End-Fadesteps
oc: Pas de fosc de fin

en: End-Green
oc: Fin-Verd

en: End-Red
oc: Fin-Roge

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
oc: Forçar un encodatge de debit constant (CBR) al luòc de l'encodatge per defaut de debit variable (VBR).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
oc: Qualitat entre 0 (bassa) e 10 (nauta).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
oc: Especificar una valor de qualitat compris entre 1 (basse) e 10 (nauta), al lieu de precisar un debit particulier. Aquò produira un flux a debit variable.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
oc: Forçar l'alinhament de la vidèo dins sa fenèstra. Per defaut (0) : serà centrada (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors, coma per exemple 6=4+2, doncas amont a drecha).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Forçar la posicion de l'istograma (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors, per exemple 6 = naut-droit).

en: Enforce the complexity of the encoder.
oc: Forçar la complexitat de l'encodador.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Forçar l'alinhament del lògo dins sa fenèstra. Per defaut (0) : elle serà centrada (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors, per exemple 6 = naut-droit).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
oc: Forçar lo debit de punta del debit variable.

en: Enforce the mode of the encoder.
oc: Forçar lo mòde de l'encodador.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
oc: Forçar l'alinhament suls limits de PES. Aquò gasta de benda passanta.

en: English
oc: Anglés

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
oc: Metre en fila dins la lista de lectura en mòde instància unica

en: Enter
oc: Entrada

en: Enter URL here...
oc: Entrar l'URL aicí…

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
oc: Entratz l'URL per s'abonar a un podcast :

en: Enter a URL here to open the network stream. To open RTP or UDP streams, click on the respective button below.
oc: Saisir aicí un URL per dobrir lo flux ret. Per dobrir un flux RTP o UDP, clicar sul boton correspondant çaijós.

en: Enter a name for the new preset:
oc: Entrar lo nom de la novèla configuracion :

en: Enter a name for the new profile:
oc: Entrar lo nom del novèl perfil :

en: Enter a new name for the directory:
oc: Entratz lo novèl nom del repertòri :

en: Enter a new name for the folder:
oc: Entratz lo novèl nom del dorsièr :

en: Enter a term to search the playlist. Results will be selected in the table.
oc: Entratz un tèrme per cercar dins la lista de lectura. Los resultats seràn afichats dins lo tablèu.

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
oc: Entratz un camin valid o utilizatz lo boton « Causir… » per causir un emplaçament.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
oc: Entratz un camin valid o utilizatz lo boton « Causir… » per causir un emplaçament.

en: Enter name for new directory:
oc: Entrar lo nom del novèl dorsièr :

en: Enter name for new folder:
oc: Entrar lo nom del novèl dorsièr :

en: Enter the address of the computer to stream to.
oc: Entratz l'adreça cap a la quala difusar.

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
oc: Lista dels podcasts d'utilizar, separats per de « | ».

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
oc: Entratz las adreças localas sus las qualas escotar. Se volètz escotar sus totas las adreças, entretz pas res. S'agís generalament de la melhora causida. Los autres ordenadors pòdon accedir a vòstre flux a l'adreça http://vòstraip:8080 per defaut.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
oc: Entratz las adreças localas sus lequelles escotar. Se volètz escotar sus totas las adreças, entretz pas res. S'agís generalament del melhor choix. Los autres ordenadors pòdon accedir a vòstre flux a l'adreça http://vòstraip:8080 per defaut.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
oc: Entratz l'adreça multicast de difusion dins ce camp. Deu s'agir d'una adreça IP entre 224.0.0.0 e 239.255.255.255. Per un usage privé, utilizatz una adreça commençant per 239.255

en: Entries
oc: Entradas

en: Entry
oc: Entrada

en: Episode
oc: Episòdi

en: Equalizer
oc: Egalizador

en: Equalizer preset
oc: Prereglatge de l'egalizador

en: Equalizer with 10 bands
oc: Egalizador 10 bendas

en: Erase
oc: Escafar

en: Erase video filter
oc: Suprimir un filtre vidèo

en: Error resilience
oc: Resiliéncia d'error

en: Error while saving meta
oc: Error al moment de l'enregistrament de las metadonadas

en: Error:
oc: Error :

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
oc: Error : « goto » a besonh d'un argument superior a zèro.

en: Errors and Warnings
oc: Errors e avertiments

en: Errors and Warnings...
oc: Errors e avertiments…

en: Esc
oc: Escap

en: Essential
oc: Principals

en: Ethnic
oc: Etnic

en: Euro-House
oc: Euro house

en: Every
oc: Totes los

en: Executive Producer
oc: Productor executiu

en: Exhaustive help for VLC and its modules
oc: Ajuda extensiva per VLC e sos moduls

en: Existing playlist item
oc: Element de la lista de lectura

en: Exit fullscreen
oc: Quitar l'ecran complet

en: Exit if there are no more items in the playlist.
oc: Quitar se i a pas mai d'elements dins la lista de lectura

en: Expand
oc: Desvolopar

en: Expand Node
oc: Desplegar

en: Expanding Spacer
oc: Espaci expansiu

en: Expanding background cone or art.
oc: Afichatge del còn o de la pocheta de l'album.

en: Export (include insecure ciphers)
oc: Expòrt (incluses los chiframents pas securizats)

en: Export SDP as file
oc: Exportar un fichièr SDP

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
oc: Espandir la durada dels sostítols amb aquesta valor.
    Metre 0 per inibir.

en: Extended M3U
oc: M3U espandit

en: Extended panel
oc: Opcions espandidas

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
oc: Extension per utilizar OpenGL

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
oc: Las extensions apòrtan mantun melhorament. Agachatz las descripcions per mai de detalhs.

en: Extra I-frames aggressivity
oc: Agressivitat suplementària dels imatges I

en: Extra PMT
oc: PMT suplementària

en: Extra interface modules
oc: Moduls d'interfàcias suplementaris

en: Extra media
oc: Mèdia suplementari

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
oc: Las metadonadas suplementàrias e les autres informacions son afichadas aicí.

en: Extract
oc: Extraire

en: Extract RGB component video filter
oc: Filtre vidèo d'extraction de components RGB

en: Extracted Image Height
oc: Nautor mini-imatge extrach

en: Extracted Image Width
oc: Largor mini-imatge extrach

en: EyeTV input
oc: Entrada EyeTV

en: EyeTV is not launched
oc: EyeTV es pas aviat

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
oc: numèro del programa EyeTV, o utilizar 0 pel darrièr canal, -1 per l'entrada S-Video, -2 per l'entrada composita

en: FDK-AAC Audio encoder
oc: Encodador àudio FDK-AAC

en: FEC code rate
oc: velocitat FEC

en: FFT window
oc: Fenèstra FFT

en: FFmpeg audio/video decoder
oc: Desencodador àudio/vidèo FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
oc: Encodador àudio/vidèo ffmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
oc: Cadenas de filtres de pòsttractament de ffmpeg

en: FIFO which will be read for commands
oc: FIFO que serà legida per las comandas

en: FIFO which will be written to for responses
oc: FIFO dins lo qual las responsas van èsser escrichas

en: FLAC demuxer
oc: Desmultiplexador FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
oc: FLAC es un codec àudio sens pertes (utilizable amb OGG e RAW)

en: FM radio
oc: Ràdio FM

en: FOURCC code of raw input format
oc: Còde FOURCC del flux d'entrada brut

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
oc: Còde FOURCC del flux d'entrada brut. Aquò es una cadena de 4 caractèrs.

en: FTP account
oc: Compte FTP

en: FTP input
oc: Entrada FTP

en: FTP password
oc: Senhal FTP

en: FTP upload output
oc: Mandadisses FTP

en: FTP user name
oc: Nom d'utilizaire FTP

en: Failed to open "%s" for writing
oc: Fracàs de dobertura de « %s » en escritura

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
oc: Impossible d'aviar la lectura del Blu-ray. Ensajatz sens lo supòrt dels menús.

en: Fake TTY
oc: TTY factici

en: Fallback to placeholder stream when out of data
oc: Passar al flux de substitucion se i a pas mai de donadas

en: Faroese
oc: Feroés

en: Fast
oc: Rapide

en: Fast bilinear
oc: Bilinear rapid

en: Fast seek
oc: Avança rapida

en: Faster
oc: Accelerar

en: Faster (fine)
oc: Accelerar un pauc

en: Favor speed over precision while seeking
oc: Favorizar la velocitat a la precision al moment de la recèrca

en: Features
oc: Caracteristicas

en: Feed URLs
oc: URL dels fluxes

en: Feed images
oc: Flux d'imatges

en: Feedback gain
oc: Ganh de retroaccion

en: Fetch Meta Data
oc: Recuperar las metadonadas

en: Fetch artwork using lua scripts
oc: Recupèra d'artworks en utilizant d'escripts lua

en: Fetch meta data using lua scripts
oc: Recupèra de metadonadas en utilizant d'escripts lua

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
oc: L'encodatge per trama consistís a encodar separadament las tramas entrelaçadas al contrari d'un imatge pseudoprogressiu

en: File
oc: Fichièr

en: File Format:
oc: Format de fichièr :

en: File Selection
oc: Seleccion de fichièr

en: File Size
oc: Talha del fichièr

en: File associations
oc: Associacion de fichièrs

en: File audio output
oc: Sortida àudio cap a un fichièr

en: File caching (ms)
oc: Escondedor fichièr (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
oc: Fichièr que conten las claus de chiframent 16 octets

en: File corrupted
oc: Fichièr corromput

en: File could not be verified
oc: Lo fichièr a pas pogut èsser verificat

en: File dumper
oc: Enregistrador sus fichièr

en: File extensions association
oc: Associacion de fichièrs

en: File input
oc: Lectura de fichièrs

en: File is read when segment starts and is assumet to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
oc: Lo fichièr es legit quand lo segment démarre e es considéré al format : uri-clé\nfichièr-clé. Lo fichièr es legit a la dobertura del segment e las valors son utilizadas per ce segment.

en: File logging
oc: Modul de jornalizacion dins un fichièr

en: File name
oc: Nom de fichièr

en: File names:
oc: Noms de fichièr :

en: File not verifiable
oc: Lo fichièr pòt pas èsser verificat

en: File reading failed
oc: La lectura del fichièr a fracassat

en: File stream output
oc: Sortida cap a un fichièr

en: File that will be used to configure the projectM module.
oc: Fichièr que serà utilizat per la configuracion de l'empeuton projectM.

en: File to read the marquee text from.
oc: Fichièr de legir pel tèxte desfilant.

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
oc: Fichièr dins lo qual los escapolons àudio van èsser escriches. (« - » per la sortida estandarda)

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
oc: Fichièr utilizat per VLC per legir « key-uri » e « keyfile-location »

en: File/Directory
oc: Fichièr/Repertòri

en: File/Folder
oc: Fichièr/Dorsièr

en: Filebrowser starting point
oc: Dorsièr d'aviada del navigator

en: Filename
oc: Nom de fichièr

en: Filename for 2 pass stats file
oc: Nom del fichièr de stats en mòde 2 passes

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
oc: Nom del fichièr de stats en mòde multipasses.

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
oc: Nom de fichièr pel flux per dst, dst=ligam+'/'+camin, lo paramètre dst suscarga aquò.

en: Filename for the font you want to use
oc: Fichièr de poliça d'utilizar.

en: Filename of AtmoWin*.exe
oc: Nom de fichièr AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
oc: Prefix del nom de fichièr

en: Filename to look for album art in current directory
oc: Nom del fichièr de cercar per la jaqueta dins lo dorsièr corrent

en: Files
oc: Fichièrs

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
oc: Lista d'extensions de fichièrs separadas per de virgulas. Los fichièrs amb aquestas extensions seràn pas aponduts a la lista de lectura. Aquò es utile se apondètz de dorsièrs que contenon d'albums MP3 per exemple.

en: Film Grain
oc: Gran del filme

en: Film NTSC (IVTC)
oc: Filme NTSC (IVTC)

en: Filter
oc: Filtre

en: Filter Smoothness
oc: Doçor del fosc

en: Filter length (ms)
oc: Durada del filtre (ms)

en: Filter smoothness (%)
oc: Doçor del fosc (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
oc: Efectuar lo filtratge dos còps, per intensificar l'efièch

en: Filter threshold
oc: Sulhet del filtre

en: Filter threshold (%)
oc: Sulhet del filtre (%)

en: Filter:
oc: Filtre :

en: Filters
oc: Filtres

en: Find meta data using audio fingerprinting
oc: Recupèra de metadonadas en utilizant l'emprencha àudio

en: Find more addons online
oc: Trobar mai d'extensions en linha

en: Find: %s
oc: Cercar : %s

en: Finish
oc: Acabar

en: Finnish
oc: Finés

en: First Entry Point
oc: Primièr punt d'entrada

en: First Play
oc: Primièr legit

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
oc: Lo primièr paramètre contraròtla se RD es activat (subme>=6) o pas.
    Lo segond paramètre contraròtla se un Trelís es utilizat per l'optimizacion psicovisuala, desactivat per defaut

en: Fit to Screen
oc: Ajustar a l'ecran

en: Fix HDTV height
oc: Corregís la nautor HDTV

en: Fix when necessary
oc: Reparar se necessari

en: Fixed quantizer scale
oc: Escala de quantizacion fixa

en: Fixing AVI Index...
oc: Reparacion de l'indèx AVI…

en: Flac audio decoder
oc: Desencodador àudio Flac

en: Flac audio encoder
oc: Encodador àudio Flac

en: Flac audio packetizer
oc: Empaquetador àudio Flac

en: Flat
oc: Plat

en: Flat Button
oc: Boton plat

en: Flip horizontally
oc: Revirament orizontal

en: Flip the picture horizontally.
oc: Revirament orizontal

en: Flip the picture vertically.
oc: Revirament vertical

en: Flip vertically
oc: Revirament vertical

en: Float on Top
oc: Flotar en dessús

en: FluidSynth MIDI synthesizer
oc: Sintetisador FluidSynth MIDI

en: Folder
oc: Dorsièr

en: Folder meta data
oc: Dorsièr de metadonadas

en: Folk-Rock
oc: Folk rock

en: Folklore
oc: Folclòr

en: Follow the mouse
oc: Seguir la mirga

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
oc: Seguir la mirga al moment de la captura d'una partida de l'ecran.

en: Font
oc: Poliça

en: Font Properties
oc: Proprietats de poliça

en: Font color
oc: Color

en: Font family for the font you want to use
oc: Fichièr de poliça d'utilizar.

en: Font file for the font you want to use
oc: Fichièr de poliça d'utilizar

en: Font menu
oc: Menú de poliças

en: Font size
oc: Talha

en: Font size in pixels
oc: Talha de la poliça en pixèls

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
oc: Talha de la poliça, en pixèls. La valor per defaut es -1 (utilizar la talha per defaut).

en: Font size, pixels
oc: Talha de la poliça en pixèls

en: Font used for the menus
oc: Poliça de caractèrs utilizada per los menús

en: Font used for the titles
oc: Poliça de caractèrs utilizada pels títols

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I- frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
oc: For H.264,IdrInterval indica l'DR-frame interval en termes d'I- frames; Se l'IdrInterval Idr=0, alara cada I-frame es una IDR-frame. Se l'interval Idr=1, alara totas les autres I-frames son d'IDR-frames, etc. Per MPEG2, IdrInterval définit la sequéncia d'entèsta en termes d' I-frames. Se l'IdrInterval=N, SDK inserís la sequéncia d'entèsta avant cada Nth I-frame. Se l'IdrInterval=0 (per defaut), SDK inserís la sequéncia d'entèsta una sola fois al començament del flux.

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
oc: Definir l'arrangement d'imatge de las vidèos esterèoscopiques :
    0 : échiquier - los pixèls de G e D son alternés
    1 : alternància de colomnas - G e D son entrelaçats per colomnas
    2 : alternància de linhas - G e D son entrelaçats per linhas
    3 : côte a côte : G es sus la esquèrra, D es sus la drecha
    4 : naut bas - G es en naut, D es en naut
    5 : alternància d'imatges - una vista per imatge

en: Force Aspect Ratio
oc: Forçar lo format d'afichatge

en: Force Profile
oc: Perfil

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
oc: Forçar un encodatge de debit constant (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
oc: Especificar una valor de qualitat comprise entre 0,0 (nauta) e 50,0 (basse), al lieu de precisar un debit particulier. Aquò produira un flux a debit variable.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
oc: Forçar un respècte estrict dels estandards al moment de l'encodatge. Las valors acceptadas son -2 a 2.

en: Force bold
oc: En gras

en: Force chroma (Use carefully)
oc: Forçar la crominança (d'utilizar amb precaucion)

en: Force chroma. This is a four character string.
oc: Forçar la crominança. Aquò es una cadena de 4 caractèrs.

en: Force detection of Dolby Surround
oc: Forçar la deteccion Dolby Surround

en: Force index creation
oc: Forçar la creacion d'indèx

en: Force interleaved method
oc: Forçar lo metòde entrelaçat

en: Force multicast RTP via RTSP
oc: Forçar de RTP multicast via RTSP

en: Force number of slices per frame
oc: Nombre d'imatges de referéncia per trama

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
oc: Forçar de talhons rectangulars, e es remplaçat per las autras opcions de decopatge.

en: Force selection of all streams
oc: Forçar la seleccion de totes los fluxes

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
oc: Forçar a sautar de tramas per accelerar lo desencodatge (-1=Pas cap, 0=Per defaut, 1=tramas-B, 2=tramas-P, 3=tramas B+P, A=totas las tramas).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
oc: Forçar a sautar d'idcts per accelerar lo desencodatge per certanas tramas (-1=Pas cap, 0=Per defaut, 1=tramas-B, 2=tramas-P, 3=tramas B+P, A=totas las tramas).

en: Force subtitle position
oc: Forçar la posicion dels sostítols

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
oc: Forçar l'entrada vidèo DirectShow d'utilizar un format de crominança particular (per exemple I420 (defaut), RV24, etc.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
oc: Forçar l'entrada vidèo DirectShow per utilizar un nombre d'imatges per segonda donat (per exemple 0 correspond a la valor per defaut, 25, 29,97, 50, 59,94, etc.)

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
oc: Forçar lo motor de rendut SDL d'utilizar un format de crominança spécifique al lieu d'ensajar de melhorar las performàncias en utilizant lo mai  efficace.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
oc: Force lo periferic Video4Linux2 d'utilizar un format de crominança spécifique (p. ex. I420 o I422 per d'imatges bruts, MJPG per una entrada M-JPEG compressada) (Lista completa : GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
oc: Force la sortida vidèo factícia a crear d'imatges en utilizant un format crominança spécifique al lieu d'ensajar de melhorar las performàncias en utilizant lo mai  performant.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
oc: Fòrça lo modul rc d'utilizar stdin coma se èra una TTY

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
oc: Forçar lo nombre d'imatges B consecutius d'utilizar, levat eventualament abans un imatge I. Valors de 0 a 2.

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
oc: Forçar lo format dels sostítol. Utilizar « auto » significa deteccion automatica e deuriá totjorn foncionar.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
oc: Forçar l'utilizacion de crominança especifica. Utilizar YUVA se prevesètz d'utilizar los filtres vidèo Alfamask o Bluescreen.

en: Force update of this dialog's values
oc: Forçar la mesa a jorn de las valors de la fenèstra

en: Force use of a specific avformat muxer.
oc: Impausar l'utilizacion d'un multiplexador avformat.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
oc: Forçar l'utilizacion d'una crominança especifica per la sortida vidèo. I420 per defaut.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is RGB32.
oc: Forçar l'utilizacion de crominança especifica per la sortida vidèo. Lo defaut es RGB32.

en: Force window style:
oc: Forçar l'estil de fenèstra :

en: Forced chroma
oc: Crominança forcée

en: Forces the audio language
oc: Forçar la lenga àudio

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
oc: Forçar la lenga àudio del multiplexador de sortida. Lo còde de 3 letras ISO639. « eng » per defaut.

en: Form
oc: Formulari

en: Format name
oc: Format

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
oc: Format dels imatges en sortida (PNG, JPEG,… ).

en: Format time and date
oc: Formatar la data e l'ora

en: Format to use in the playlist's "author" field.
oc: Format d'utilizar dins lo camp « autor » de la lista de lectura

en: Format to use in the playlist's "title" field.
oc: Format d'utilizar dins lo camp « títol » de la lista de lectura

en: Formatted Subtitles
oc: Formatatge dels sostítols

en: Forward
oc: Avançar

en: Forward Cookies
oc: Propagar los cookies

en: Forward Cookies across http redirections.
oc: Propagar los cookies a travèrs las redireccions HTTP.

en: Frame By Frame
oc: Imatge per imatge

en: Frame buffer depth
oc: Prigondor del framebuffer

en: Frame buffer file
oc: Fichièr del tampon del framebuffer

en: Frame buffer height
oc: Nautor del framebuffer

en: Frame buffer segment ID
oc: ID del tampon de segment del framebuffer

en: Frame buffer width
oc: Largor del framebuffer

en: Frame by frame
oc: Imatge per imatge

en: Frame delay (ms)
oc: Retard de l'imatge ms

en: Frame packing
oc: Combinason de trama

en: Frame rate
oc: Debit d'imatges

en: Frame rate of a video elementary stream
oc: Debit d'imatge cibla d'un flux vidèo elementari

en: Frame rate of the elementary stream produced.
oc: Debit d'imatge cibla d'un flux elementari produsit.

en: Frame size
oc: Debit d'imatges

en: Framebuffer device
oc: Periferic del framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
oc: Periferic de framebuffer d'utilizar pel rendut (generalament /dev/fb0).

en: Framebuffer input
oc: Entrada framebuffer

en: Framebuffer resolution to use
oc: Resolucion « framebuffer » d'utilizar

en: Framebuffer uses hw acceleration
oc: Lo « framebuffer » utiliza las acceleracions materialas

en: Framecount to use on frametype lookahead
oc: Nombre d'imatges d'utilizar dins l'anticipacion del tipe d'imatge

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
oc: Nombre d'imatges d'utilizar dins l'anticipation del tipe d'imatge. Lo reglatge actual per defaut pòt causer de soucis de sincro en sortida non multiplexable, coma una sortida RTSP sens ts-mux.

en: Frames per Second
oc: Imatges per segonda

en: Freetype2 font renderer
oc: Motor de rendut freetype2

en: Freeze
oc: Gelar

en: Freezing interactive video filter
oc: Filtre d'arrèst sus imatge interactiu

en: French
oc: Francés

en: Freq 1 (Hz)
oc: Frequéncia 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
oc: Q de la frequéncia 1

en: Freq 1 gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia 1 (dB)

en: Freq 2 (Hz)
oc: Frequéncia 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
oc: Q de la frequéncia 2

en: Freq 2 gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia 2 (dB)

en: Freq 3 (Hz)
oc: Frequéncia 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
oc: Q de la frequéncia 3

en: Freq 3 gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia 3 (dB)

en: Frequency
oc: Frequéncia

en: Frequency (Hz)
oc: Frequéncia (Hz)

en: Frisian
oc: Frison

en: From
oc: De

en: Fuchsia
oc: Fúchsia

en: Full URL to put in index file
oc: URL completa de metre dins lo fichièr d'indèx

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
oc: URL completa de metre dins lo fichièr d'indèx. Utilizar « # » per representar lo numèro d'un segment.

en: Full Volume
oc: Volum max

en: Full bass
oc: Grèus

en: Full bass and treble
oc: Grèus e aguts

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
oc: Camins complets dels imatges a utilier. Lo format es <imatge>[,<temps in ms>[,<alfa>]][;<imatge>[,<temps>[,<alfa>]]][;...]. Se vous n'avez qu'una imatge, entratz son camin.

en: Full treble
oc: Aguts

en: Fullscreen
oc: Ecran complet

en: Fullscreen Controller
oc: Contrarotlador ecran complet

en: Fullscreen Video Device
oc: Sortida vidèo en ecran complet

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
oc: Sensibilitat de la mirga en ecran complet

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
oc: Factor d'opacitat del contrarotlador en mòde ecran complet entre 0,1 e 1.

en: Fullscreen video output
oc: Sortida vidèo en ecran complet

en: G.711 decoder
oc: Desencodador G.711

en: G.711 encoder
oc: Encodador G.711

en: GB
oc: Go

en: GLX extension for OpenGL
oc: Extensions GLX per OpenGL

en: GNU TLS server
oc: Servidor GnuTLS

en: GNU TLS transport layer security
oc: Jaç de transpòrt seguretat GnuTLS

en: GNU/Linux framebuffer video output
oc: Sortida vidèo « framebuffer GNU/Linux »

en: GOP length
oc: Longor GOP

en: GOP structure
oc: Estructura GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
oc: Estructura GOP utilizada per encodar la sequéncia vidèo

en: GPU affinity
oc: Afinitat GPU

en: GStreamer Based Decoder
oc: Desencodador basat sus GStreamer

en: Gaelic (Scots)
oc: Gaelic (Escocés)

en: Gain
oc: Ganh

en: Gain control filter
oc: Filtre d'ajustament del gran

en: Gain multiplier
oc: Ganh multiplexador

en: Gain on Feedback loop
oc: Ganh de la bocla de retroaccion

en: Gallegan
oc: Galician

en: Game
oc: Jòcs

en: Game mode
oc: Mòde jòc

en: Gamma (Blue) correction
oc: Correccion gamma per la componenta blau

en: Gamma (Green) correction
oc: Correccion gamma per la componenta verd

en: Gamma (Red) correction
oc: Correccion gamma per la componenta blau

en: Gamma adjust.
oc: Ajustament del gamma

en: Gathering stream output
oc: Flux de sortida assemblat

en: Gauss
oc: Gaussian

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
oc: Filtre adaptatiu passa-bas gaussian

en: Gaussian Blur
oc: Fosc gaussian

en: Gaussian Low Pass Filter
oc: Filtre passa-bas gaussian

en: Gaussian blur video filter
oc: Filtre vidèo fosc gaussian

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
oc: Écart-type de la gaussiana. Lo flou prendra en compte los pixèls jusqu'à 3*sigma de distància dins totas les direccions.

en: Gaussian's std deviation
oc: Escart-tipe del fosc gaussian

en: General Audio
oc: Àudio general

en: General audio settings
oc: Paramètres àudio generals

en: General input settings. Use with care...
oc: Paramètres generals d'entrada. D'utilizar amb precaucion...

en: General playlist behaviour
oc: Comportament general de la lista de lectura

en: General settings for audio output modules.
oc: Paramètres generals dels moduls de sortida àudio.

en: General settings for video output modules.
oc: Paramètres generals dels moduls de sortida vidèo.

en: General stream output settings
oc: Paramètres generals del flux de sortida

en: General video settings
oc: Paramètres vidèo generals

en: Generate IV instead using segment-number as IV
oc: Generar un IV al luòc d'utilizar lo numèro de segment coma IV

en: Generate access unit delimiter NAL units.
oc: Generar l'unitat d'accès que delimita las unitats NAL.

en: Generated stream output string
oc: Paramètres generals del flux de sortida

en: Generic
oc: General

en: Genre description
oc: Descripcion del genre

en: Genre metadata
oc: Genre

en: Genre of the content.
oc: Genre del contengut.

en: Geometry
oc: Geometria

en: German
oc: Alemand

en: Gestures
oc: Movements

en: Get function
oc: Foncion de blocatge

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
oc: Donar un ton caud a la vidèo en utilizant un efièch sèpia

en: Global Hotkeys
oc: Acorchis globals

en: Global Hotkeys interface
oc: Interfàcia de combinasons de tòcas

en: Global gain
oc: Ganh global

en: GnomeVFS input
oc: Entrada GnomeVFS

en: Go to Time
oc: Anar al temps

en: Go to the DVD menu
oc: Anar al menú DVD

en: Go to time
oc: Anar al temps

en: Go!
oc: Anar !

en: Google Video Playlist importer
oc: Importador de playlist Google Video

en: Goom animation speed
oc: Velocitat de l'animation Goom

en: Goom display height
oc: Nautor de la fenèstra Goom

en: Goom display width
oc: Largor de la fenèstra Goom

en: Goom effect
oc: Efièch goom

en: Gothic
oc: Gotic

en: Gothic Rock
oc: Rock gotic

en: Gradfun video filter
oc: Filtre vidèo « Gradfun »

en: Gradient bitmap searchpath
oc: Camin de recèrca dels imatges de gradients

en: Gradient image type
oc: Tipe de gradient

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
oc: Tipe de gradient (0 o 1). 0 rend l'imatge blanc, 1 garda las colors.

en: Gradient threshold
oc: Sulhet de gradient

en: Gradient video filter
oc: Filtre vidèo gradient

en: Grain
oc: Gran

en: Grain video filter
oc: Filtre d'ajustament del gran

en: Grass green
oc: Verd prada

en: Gray
oc: Gris

en: Grayscale video output
oc: Sortida vidèo en nivèls de gris

en: Greek (ISO 8859-7)
oc: Grèc (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
oc: Grèc (Windows-1253)

en: Greek, Modern
oc: Grèc (modèrne)

en: Green
oc: Verd

en: Green component of the pause color
oc: Quantitat de verd dins la color de pausa

en: Green component of the shutdown color
oc: Quantitat de verd dins la color d'arrèst

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
oc: Valor verda d'un blanc pur sus vòstras rampas a LED.

en: Greenlandic, Kalaallisut
oc: Groenlandés, kalaallisut

en: Group
oc: Grop

en: Group of Picture Reference Distance
oc: Grop de referéncia de distància de l'imatge

en: Group of Picture size
oc: Grop de talha de l'imatge

en: Group packets
oc: Agropa los paquets

en: Grouping
oc: Regropament

en: Growl Notification Plugin
oc: Modul de notificacion Growl

en: Guard interval
oc: Interval de garda

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
oc: Encodador H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264 level
oc: Nivèl H.264

en: H.264 profile
oc: Perfil H.264

en: H.264 video packetizer
oc: Empaquetador H264 vidèo

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
oc: Encodador vidèo H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
oc: Encodador vidèo H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
oc: Encodador H.265/HEVC (x265)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
oc: H263 es un codec vidèo optimizat per la videoconferéncia e lo bas debit.

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
oc: H264 es un novèl codec vidèo (utilizable amb MPEG TS e MP4)

en: H264 video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo H264

en: HAL AudioUnit output
oc: Sortida HAL AudioUnit

en: HD DVD
oc: DVD HD

en: HD-SDI Input
oc: Entrada HD-SDI

en: HEVC/H.265 video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo HEVC/H.265

en: HEVC/H.265 video packetizer
oc: Empaquetador vidèo HEVC/H.265

en: HLSL File
oc: Fichièr HLSL

en: HRD-timing information
oc: informacion de durada HDR

en: HTML playlist
oc: Lista de lectura HTML

en: HTML playlist export
oc: Expòrt de lista de lectura HTML

en: HTTP (default)
oc: HTTP (per defaut)

en: HTTP Announcement
oc: Anóncia HTTP

en: HTTP Live streaming output
oc: Flux de sortida HTTP

en: HTTP authentication
oc: Autentificacion HTTP

en: HTTP input
oc: Entrada HTTP

en: HTTP proxy
oc: Servidor mandatari HTTP

en: HTTP proxy URL
oc: URL de servidor mandatari HTTP

en: HTTP proxy password
oc: Senhal del proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
oc: Servidor mandatari HTTP. Deu èsser de la forma http://[utilizaire:senhal@]monproxy.mondomeni:pòrt/. Se cap de proxy es pas especificat, la variabla d'environament http_proxy serà utilizada.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
oc: Servidor proxy HTTP. Deu èsser de la forma « http://[utilizaire[:senhal]@]monproxy.mondomeni:port/ ». Se cap de proxy es pas especificat, la variabla d'environament « http_proxy » serà utilizada.

en: HTTP referer value
oc: Valor « referer » HTTP

en: HTTP server address
oc: Adreça de l'òste HTTP

en: HTTP server port
oc: Pòrt de l'òste HTTP

en: HTTP stream output
oc: Flux de sortida HTTP

en: HTTP tunnel port
oc: Pòrt del tunèl HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
oc: Autoritat de certificacion del servidor HTTP/TLS

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
oc: Lista de revocacions de certificats HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server certificate
oc: Certificat del servidor HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
oc: Clau privada del servidor HTTP/TLS

en: HTTPS server port
oc: Pòrt de l'òste HTTPS

en: Haar cascade filename
oc: Nom de fichièr cascada « Haar »

en: Half Size
oc: Talha meitat

en: Handling mode for stereo streams
oc: Mòde de gestion dels fluxes esterèo

en: Hard Rock
oc: Hard rock

en: Hardware Acceleration
oc: Desencodatge material

en: Hardware decoding
oc: Desencodatge material

en: Hardware-accelerated decoding
oc: Desencodatge material

en: Headphone effect
oc: Efièch casc

en: Headphone surround effect
oc: Efièch surround per casc

en: Headphone virtual spatialization effect
oc: Efièch d'espacializacion virtuala per casc esterèo

en: Headphone virtualization
oc: Espacializacion per casc esterèo

en: Headphones
oc: Casc

en: Hebrew
oc: Ebrieu

en: Hebrew (ISO 8859-8)
oc: Ebrieu visual (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
oc: Ebrieu (Windows-1255)

en: Height
oc: Nautor

en: Height in pixels of the border between miniatures.
oc: Nautor de la bordadura verticala a l'entorn de la mosaïca.

en: Height of video or subtitle elementary streams
oc: Largor d'un flux elementari vidèo o sostítols

en: Help
oc: Ajuda

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
oc: Ajuda a la sincronizacion de la sortida vidèo e dels efièches de lum. Una valor d'environ 20ms es generalament bona.

en: Herero
oc: Erèro

en: Hide / Show Library
oc: Afichar / amaqar la bibliotèca

en: Hide / Show Viewer
oc: Afichar / amagar la vidèo

en: Hide Details
oc: Amagar los detalhs

en: Hide Others
oc: Amagar los autres

en: Hide VLC
oc: Amagar VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
oc: Amagar lo cursor e lo contrarotlador ecran complet aprèp x millisegondas

en: Hide future errors
oc: Amagar las errors seguentas

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
oc: Amagar lo cursor de la mirga e lo contrarotlador ecran complet aprèp x millisegondas.

en: Hide no user action dialogs
oc: Amagar los dialògs sens accion utilizaire

en: Hide the interface and pause playback.
oc: Amagar l'interfàcia e metre la lectura en pausa.

en: Hierarchy mode
oc: Mòde ierarquic

en: High
oc: Naut

en: High LNB voltage
oc: Naut voltatge LNB

en: High Quality 3D Denoiser filter
oc: Filtre nauta qualitat Denoiser 3D

en: High freq (Hz)
oc: Frequéncia nauta (Hz)

en: High freq gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia nauta (dB)

en: High latency
oc: Laténcia elevada

en: High priority
oc: Prioritat elevada

en: High quality scaling level
oc: Mesa a l'escala nauta qualitat

en: High-priority code rate
oc: Prioritat elevada

en: Higher Latency
oc: Laténcia la mai nauta

en: Higher latency
oc: Laténcia la mai nauta

en: Higher value implies more prefiltering
oc: Una valor mai elevada implica mai de prefiltratge

en: Highest
oc: La mai nauta

en: Highest Latency
oc: Laténcia elevada

en: Hindi
oc: Indi

en: Home
oc: Acuèlh

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
oc: Hong-Kong Suplementari (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
oc: Temps de vida (TTL)

en: Horizontal
oc: Orizontala

en: Horizontal (18V)
oc: Orizontala (18V)

en: Horizontal flip
oc: Revirament orizontal

en: Horizontal slices per frame
oc: Seccions orizontalas per trama

en: Host
oc: Òste

en: Host Computer
oc: Pòste de trabalh

en: Hostname or IP address of target device
oc: Òste o adreça IP del periferic cibla

en: Hot keys
oc: Combinasons de tòcas

en: Hotkey
oc: Acorchi de clavièr

en: Hotkey change
oc: Cambiament d'acorchi de clavièr

en: Hotkeys
oc: Acorchis

en: Hotkeys management interface
oc: Interfàcia de combinasons de tòcas

en: Hotkeys settings
oc: Paramètres dels acorchis

en: Hough
oc: « hough » / Linhas

en: Hours / Minutes / Seconds:
oc: Oras / Minutas / Segondas :

en: How AQ distributes bits
oc: Distribucions dels bits per AQ

en: How long the notification will be displayed
oc: Quant de temps la notificacion serà afichada

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
oc: Durada d'espèra d'un paquet abans expiration de la font.

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
oc: Nombre de canals AtmoLight qui deurián èsser émulé amb ce periferic DMX

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
oc: Nombre de fonts RTP activas distintas permesas a l'encòp.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
oc: Nombre de còps per segonda pel refrescament del contengut de l'ecran.

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
oc: Sulhet del cambiament de color per que la répercussion siá immèdiate.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
oc: Importància de l'efièch sul tèxte (depend de l'efièch).

en: Http Live Streaming stream filter
oc: Filtre de difusion ret HTTP Live

en: Hue
oc: Tencha

en: Hue or color balance.
oc: Balança saturacion o color

en: Hue windowing
oc: Ajustament de tencha

en: Humour
oc: Umor

en: Hungarian
oc: Ongrés

en: Hurry up
oc: Preissar

en: I quantization factor
oc: Factor de quantizacion I

en: I&mport
oc: I&mportar

en: I-frame only sequence
oc: Sequéncia imatges-I unicament

en: I420 - first plane is greyscale
oc: I420 - primièr plan en nivèls de gris

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
oc: Conversions de I420,IYUV,YV12 cap a RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID Offset
oc: Decalatge d'ID

en: IDR interval
oc: Interval IDR

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
oc: Entrada Digitala Vidèo IIDC (Firewire)

en: IP Address
oc: Adreça IP

en: ISDB-S parameters
oc: Paramètres ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
oc: Paramètres de recepcion ISDB-T

en: IceCAST output
oc: Sortida IceCAST

en: Icelandic
oc: Islandés

en: Icons
oc: Icònas

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
oc: Se lo VCD permet lo contraròtle de lectura, aquesta opcion permet de l'activar. Dins lo cas contrari, la lectura se fa per pistas.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
oc: Se la connexion automatica es activada, sols los clients JACK que lo nom correspond a aquesta expression regulara seràn utilizats.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
oc: Se activat, e se un « shaping » es precisat, lo multiplexador TS placera los limits de sos intervals a la fin dels imatges I. Dins ce cas, la durada de shaping especificada per l'utilizaire correspond al pire dels cas, quand aucune imatge de referéncia n'est disponible. Aquò améliore l'eficacitat de l'algoritme de shaping, étant donné que los imatges I son de costuma los imatges los mai voluminoses del flux.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
oc: Se activat, bascular entre la substitucion e lo flux normal n'aura lieu que suls imatges-I. Aquò evitar les artefacts de cambiament de flux, al prix d'un léger retard qui dépend de la frequéncia dels imatges-I dins los fluxes.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
oc: Se validat, la sortida son serà automaticament connectada al primièr client JACK trobat.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
oc: Se autorizat, la vidèo serà modificada per apondre una bordadura per fin de remplir la fenèstra aprèp cambiament de talha. Dins lo cas contrari la vidèo serà coupée sus les bords.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
oc: Se non vide e desencodar-imatger es vrai, alara l'imatge serà convertie dins la crominança especificada.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
oc: Se diferent de zèro, dona d'informacions suplementàrias de desbugatge.

en: If nothing appears, check your internet connection.
oc: Se res apareis pas, verificatz vòstra connexion internet.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
oc: Se una comunicacion àudio en espèra es detectada, la lectura serà mesa en pausa automaticament.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
oc: Se fixé a vrai, lo pont ignorara totes los fluxes elementaires d'entrada sauf s'il ne reçoit mai de donadas d'un autre point. Aquò pòt èsser utile per configurar un flux de substitucion en cas de desfalhença de la font. Los fluxes font e de substitucion devon èsser al même format.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
oc: Se activat, la durada de la barra de desplaçament es la de la pista puslèu que la d'una entrada.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
oc: Se entresenhat, utilizarà l'imatge per afichar lo puntador de la mirga dins la captura.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
oc: Se l'adaptador prepausa mantun periferic tuner independents, lo numèro de periferic deu èsser seleccionat. La numerotacion comença a 0.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
oc: Se lo nivèl mejan sus les N darrièrs tampons dépasse aquesta valor, lo volum serà normalisé. La valor es un nombre en virgula flotanta positiu. Una valor entre 0,5 e 10 semble correcte.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
oc: Se lo cable entre lo cap universal (LNB) e lo receptor es long, un voltatge mai elevat pòt èsser necessari.
    Totes los receptors o supòrtan pas.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
oc: Se lo demodulador pòt pas detectar l'espèctre d'inversion corrèctament, deu èsser configurat manualament.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
oc: Se lo fichièr especificat existís ja, serà espotit.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
oc: Se lo fichièr especificat existís ja, las novèlas donadas seràn apondudas al fichièr.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
oc: Se la parabòla es connectada a mantun cap universal (LNB) via un comutator DiSEqC 1.0, un cap universal pòt èsser seleccionat (de 1 a 4). Se i a pas de comutator, aqueste paramètre deu èsser a 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
oc: Se la parabòla satellite es connectada a mantun cap universal (LNB) a travèrs una cascada formada de comutators DiSEqC 1.1 non comutats e DiSEqC 1.0 comutats, lo cap universal non comutat pòt èsser seleccionat (de 1 a 4). Se n'i a pas, aqueste paramètre deuriá èsser a 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
oc: Se la frequéncia de recepcion de la parabòla excède la frequéncia del comutator, la frequéncia nauta de l'oscillador va èsser utilizat en tant que referéncia. Amai, la tonalitat automatica continua en 22kHz serà mandada.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
oc: Se i a mai d'un adaptador TNT, lo numèro de l'adaptador deu èsser seleccionat. La numerotacion comanda a 0.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
oc: Se aquesta opcion es activada, VLC utilizarà l'estil d'interfàcia escur. Siquenon, l'estil d'interfàcia grisat serà utilizat.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
oc: Regular lo debit sus l'adreça multicast SAP. Aquò es necessari se volètz far d'anóncias sul MBone.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
oc: Se aquesta proprietat es voida, de valors diferentas
    pour DVD, VCD e CD-Àudio son ja definidas.
    Ne podètz definir una unica o les configurar
    dans las preferéncias avançadas.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
oc: Se volètz dobrir un flux multicast, donnez l'adreça IP indiquée pel provesidor del flux. En mòde unicast, VLC utiliza automaticament l'IP de la maquina.
    
    Per dobrir un flux amb un protocòl diferent, clicatz [Anullar] per tampar aquesta fenèstra.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
oc: Se vòstre proxy HTTP necessita un senhal, lo donar aicí.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
oc: Se lo quichapapièr conten una URL valide
    ou lo camin d'un fichièr sus vòstre ordenador,
    il serà automaticament seleccionat.

en: Ignore
oc: Ignorar

en: Ignore keyboard volume buttons.
oc: Ignorar lo botons de volums del clavièr.

en: Ignore subtitle flag
oc: Ignorar l'indicador de sostítols

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
oc: Ignòra l'atribut sostítol, d'ensajar quand vòstres sostítols apareisson pas.

en: Ignored extensions
oc: Extensions ignoradas

en: Illuminate the room with this color on pause
oc: Illumina la pèça amb aquesta color al moment de la pausa.

en: Illuminate the room with this color on shutdown
oc: Illumine la pèça amb aquesta color al moment de la tampadura.

en: Image
oc: Imatge

en: Image Adjust
oc: Ajustament d'imatge

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
oc: Fichièrs imatge (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
oc: Ajustament d'imatge

en: Image brightness (0-2)
oc: Brilhança (0-2)

en: Image chroma
oc: Crominança de l'imatge

en: Image contrast (0-2)
oc: Contraste (0-2)

en: Image demuxer
oc: Desmultiplexador d'imatges

en: Image format
oc: Format de l'imatge

en: Image format (default RGB)
oc: Format d'imatge (RVB per defaut)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
oc: Format d'imatge d'utilizar per emmagazinar las capturas d'ecran.

en: Image gamma (0-10)
oc: Gamma (0-10)

en: Image height
oc: Nautor d'imatge

en: Image hue (0-360)
oc: Tencha (0-360)

en: Image mask
oc: Masqueta de transparéncia

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
oc: Masqueta d'imatge. Los pixèls amb una valor alfa superiora a 50% seràn escafats.

en: Image properties filter
oc: Filtre vidèo d'ajustament d'imatge

en: Image quality
oc: Qualitat d'imatge

en: Image quality 1 to 9 (max)
oc: Qualitat d'imatge d'1 a 9

en: Image saturation (0-3)
oc: Saturacion (0-3)

en: Image to be blended onto
oc: L'imatge que va servir de basa als fonduts

en: Image wall
oc: Mur d'imatge

en: Image which will be blended
oc: L'imatge fondut amb l'imatge de basa

en: Image width
oc: Largor d'imatge

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
oc: Dins una configuracion a plusieurs moniteurs, podètz especificar lo nom del periferic Windows correspondant al moniteur sus lequel volètz aver la vidèo. Per exemple, « \\.\DISPLAY 1 » o « \\.\DISPLAY 2 ».

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
oc: Passar al negre los ecrans qu'afichan pas de vidèo, en mòde ecran complet.

en: In order to stream, a valid destination address is required.
oc: Per crear un flux, una adreça de destinacion valida es indispensabla.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
oc: Interval de mesa a jorn dempuèi VNC, per defaut totas les 300 ms.

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
oc: Dins aquesta pagina, podètz definir qualques paramètres addicionals per vòstra difusion.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
oc: Dins aquesta pagina, podètz definir qualques paramètres addicionals per vòstre transcodatge.

en: Include subtitles
oc: Inclure los sostítols

en: Increase
oc: Aumentar

en: Increase Volume
oc: Aumentar lo volum

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
oc: Aumentar o redusir lo ganh (1.0 per defaut).

en: Increase scale factor
oc: Aumentar lo factor d'escala

en: Increase the priority of the process
oc: Aumentar la prioritat del processus

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
oc: Aumentar la prioritat del processus melhorarà probablament la lectura, donat qu'aquò permet a VLC de legir sens èsser derrengat per d'autras aplicacions que poirián prene tròp de temps processor. Pasmens, notatz que dins certanas circonstàncias (bugs), VLC poiriá prene tot lo temps processus e blocar la totalitat del sistèma, aquò poiriá necessitar una reaviada de vòstra maquina.

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
oc: Aumentar aquesta valor va rendre la color plus dépendante del bord de l'imatge.

en: Index
oc: Indèx

en: Index file
oc: Fichièr d'indèx

en: Index interval
oc: Interval dels indèxes

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
oc: Indèx de l'ecran (1, 2, 3, …). Alternativa al n° d'afichatge.

en: Index size ratio
oc: Rapòrt de talha dels indèxes

en: Indie
oc: Indé

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
oc: Temps d'afichatge de cada imatge, de 0 a 60000 ms

en: Influence (bias) B-frames usage
oc: Biaissar l'utilizacion dels imatges B

en: Information
oc: Informacions

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
oc: Informacions diverses sus la composicion de vòstre mèdia o de vòstre flux.
    Multiplexador, codecs àudio e vidèo, e sostítols son afichats.

en: Information...
oc: Informacion…

en: Infrared
oc: Infraroge

en: Infrared remote control interface
oc: Interfàcia de contraròtle a distància per infraroge

en: Inhibit the power management daemon during playback
oc: Desactivar lo gestionari d'energia pendent la lectura

en: Inhibits power suspend and session idle timeout.
oc: Inibís la velha

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
oc: Desactivar lo gestionari d'energia pendent la lectura, per evitar que l'ordenador siá mes en velha per causa d'inactivitat.

en: Initial VBV buffer occupancy
oc: Emplenatge inicial del buffer VBV

en: Initializing
oc: Inicializacion

en: Input
oc: Entrada

en: Input & Codec Settings
oc: Paramètres d'entrada e de codec

en: Input & Codecs Settings
oc: Paramètres d'entrada e de codecs

en: Input / Codecs
oc: Entrada / Codecs

en: Input Devices
oc: Periferics d'entrada

en: Input FIFO
oc: Entrada FIFO

en: Input bitrate
oc: Debit d'entrada

en: Input card to use
oc: Entrada de la carta d'utilizar

en: Input has changed
oc: L'entrada a cambiat

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
oc: L'entrada a cambiat, impossible d'enregistrar los signets. Passez la lectura sus « Pause » pendent la modificacion dels signets per gardar la meteissa entrada.

en: Input list
oc: Lista de las entradas

en: Input media
oc: Mèdia d'entrada

en: Input of the card to use (see debug).
oc: Entrada de la carta d'utilizar (veire los messatges).

en: Input repetitions
oc: Repeticions de l'entrada

en: Input slave (experimental)
oc: Entrada auxiliara (experimental)

en: Input stream
oc: Flux d'entrada

en: Input/Read
oc: Entrada/Legit

en: Input:
oc: Entrada :

en: Insecure site
oc: Site pas securizat

en: Insert
oc: Inser

en: Insert Disc
oc: Inserir un disc

en: Install
oc: Installar

en: Install Windows Service
oc: Installar lo servici NT/2K/XP

en: Install the Service and exit.
oc: Installar lo servici e quitar.

en: Installed
oc: Installat

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
oc: Au lieu d'escriure un fichièr brut, podètz apondre un entèsta WAV al fichièr.

en: Instrumental Pop
oc: Pop instrumentala

en: Instrumental Rock
oc: Rock instrumental

en: Integer audio volume
oc: Volum àudio en entièr

en: Integer from -1 (no model) to 4.
oc: Entièr variant de -1 (pas de modèl) a 4

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
oc: Identificant per aqueste flux elementari, que poirà èsser utilizat per lo « cercar » pus tard.

en: Integer pixel motion estimation method
oc: Metòde d'estimacion dels movements

en: Integrate video in interface
oc: Integrar la vidèo dins l'interfàcia

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
oc: Encodador vidèo Intel QuickSync per MPEG4-Part10/MPEG2 (e.a.d. H.264/H.262)

en: Intensity
oc: Intensitat

en: Intensity of sepia effect
oc: Intensitat de l'efièch sèpia

en: Inter luma quantization deadzone
oc: Zòna mort de quantificacion interluminança

en: Inter picture DWT filter
oc: Filtres DWT inter imatge

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
oc: Interimatges possible cap als precedents e futurs imatges

en: Inter pictures refere to previous pictures only
oc: Interimatges cap als imatges precedents solament

en: Interactive Zoom
oc: Zoom interactiu

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Interface Settings
oc: Paramètres de l'interfàcia

en: Interface interaction
oc: Interaccion amb l'utilizaire

en: Interface module
oc: Modul d'interfàcia

en: Interface style
oc: Estil d'interfàcia

en: Interfaces
oc: Interfàcias

en: Interlaced encoding
oc: Encodatge entrelaçat

en: Interlaced mode
oc: Mòde d'entrelaçament

en: Interlaced motion estimation
oc: Prediccion de movement entrelaçat

en: Internal libavcodec codec name
oc: Nom intèrne del codec « libavcodec »

en: Internal libavcodec format name
oc: Nom intèrne  « libavcodec » del format

en: Internal stream record
oc: Enregistrament flux intèrne

en: Interval between appearance and disappearance
oc: Interval entre aparicion e desaparicion

en: Interval between disappearance and appearance
oc: Interval entre disparition e apparition

en: Interval between two disappearances
oc: Interval entre doas desaparicions

en: Intra luma quantization deadzone
oc: Zòna mòrta de quantificacion intraluminança

en: Intra picture DWT filter
oc: Filtres DWT intra imatge

en: Introduces a delay in the display of the stream.
oc: Introduit un retard dins l'afichatge del flux.

en: Inupiaq
oc: Inupiak

en: Invalid combination
oc: Combinason invalida

en: Invalid container format for HTTP streaming
oc: Format de contenidor invalid pel streaming HTTP

en: Invalid selection
oc: Seleccion invalida

en: Invalid signature
oc: La signatura es invalida

en: Inverse telecine
oc: Telecine invèrse

en: Invert colors
oc: Inversion de color

en: Invert video filter
oc: Filtre d'inversion vidèo

en: Irish
oc: Irlandés

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
oc: Aquesta opcion vos permet d'activar o de desactivar lo mecanisme de sincronizacion del relòtge per las fonts temps-real. Utilizatz aquò se avètz de problèmas de lectura sus de fluxes ret.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
oc: Sembla que vòstra installacion de Libav/FFmpeg (libavcodec) compren pas l'encodador seguent :
    « %s ».
    Se sabètz pas cossí corregir aquò, demandatz de supòrt a vòstra distribucion.
    
    Aquò es pas una error intèrna a VLC.
    Contactetz pas lo projècte VideoLan a aqueste subjècte.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
oc: Impossible de telecargar una signatura criptografica pel fichièr« %s ». En consequéncia, es estat suprimit.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
oc: Es impossible de verificar de faiçon securizada lo fichièr telecargat « %s ». En consequéncia, es estat suprimit.

en: JACK Input
oc: Entrada « Jack »

en: JACK audio input
oc: Entrada àudio « Jack »

en: JACK audio output
oc: Sortida àudio JACK

en: JPEG image decoder
oc: Desencodador d'imatges JPEG

en: JPEG image encoder
oc: Encodador d'imatges JPEG

en: Japanese
oc: Japonés

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
oc: Japonés (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
oc: Japonés (Shift_JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
oc: Japonés Unix (EUC-JP)

en: Javanese
oc: Javanés

en: Joint bidirectional motion refinement.
oc: Melhorament de movement bidireccional conjunt

en: Joint stereo
oc: Esterèo junta

en: Jump Bac&kward
oc: &Recular

en: Jump sizes
oc: Talhas dels sauts

en: Jump to Specific &Time
oc: Anar a un &temps especificat

en: Jump to Time
oc: Anar al temps

en: K Audio Interface audio output
oc: Sortida àudio « K Audio Interface »

en: K Video Acceleration video output
oc: Sortida vidèo   « K Video Accelerada »

en: KB
oc: ko

en: Kaiser window parameter
oc: Paramètre de fenèstra Kaiser

en: Karaoke
oc: Karaoké

en: Kasenna MediaBase parser
oc: Desmultiplexador Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
oc: Dialècte RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
oc: Lo servidor Kasenna utiliza una forma de RTSP anciana e pas estandarda. Quand aqueste paramètre es activat, VLC ensajarà d'utilizar aqueste dialècte per la comunicacion. Dins ce mode, VLC pòt pas se connectar als autres servidors RTSP.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
oc: Kate es un codec per tèxte e imatge basat sus les surcouches.
    La bibliotèca de rendut Tiger es necessària per afichar los fluxes complexes de Kate, mas VLC pòt cependant afichar sens elle les tèxtes statiques e los sostítols en imatges.
    Noter qu'un cambiament dels reglatges çaijós ne prene efièch qu'à la procadena lectura de flux. Aquò deuriá èsser corrigé bientôt.

en: Kate overlay decoder
oc: Desencodador de sostítols Kate

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
oc: Certans formats de sostítols accèptan de formatages, que VLC implementa parcialament.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
oc: Rendut dels fluxes Kate amb la bibliotèca Tiger. Inibir aquò permetrà pas que los fluxes basats sus de tèxte o d'imatges bitmap.

en: Kate text subtitles packetizer
oc: Empaquetador de sostítols Kate

en: Kazakh
oc: Kazac

en: Keep Recent Items
oc: Gardar los elements recents

en: Keep aspect ratio
oc: Conservar las proporcions

en: Keep audio level between sessions
oc: Reténer lo nivèl de volum entre las sessions

en: Keep existing file
oc: Gardar un fichièr existent

en: Keep original audio track
oc: Conservar la pista àudio originala

en: Keep original size
oc: Conservar la talha originala

en: Keep original video track
oc: Conservar la talha originala de la pista vidèo

en: Keep some B-frames as references
oc: Gardar d'imatges B en referéncias

en: Keep stream output open
oc: Gardar lo flux de sortida actif

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
oc: Conservar lo format d'ecran al moment d'un redimensionament.

en: Keep the original size of mosaic elements.
oc: Conservar la talha originala dels elements.

en: Key events
oc: Even. clavièr

en: Key or combination:
oc: Tòca o combinason :

en: Key press events
oc: Even. clavièr

en: Key:
oc: Tòca :

en: Keywords
oc: mots claus

en: Khmer
oc: Cmèr

en: Kirghiz
oc: Quirguiz

en: Knee
    radius
oc: Rai de
    l'arredondit

en: Knee radius
oc: Arredondit del sulhet de compression

en: Korean
oc: Corean

en: Korean (EUC-KR/CP949)
oc: Corean (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
oc: Corean (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
oc: Curd

en: LIBRARY
oc: BIBLIOTÈCA

en: LOCAL NETWORK
oc: RET LOCALA

en: LZMA decompression
oc: Descompression LZMA

en: Lang From Telx
oc: Lang dempuèi Telx

en: Language
oc: Lenga

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
oc: Lengas del canal àudio que volètz utilizar (separadas per de virgulas, còdes de païses de doas o tres letras, podètz utilizar« none » per evitar de cambiar de lenga).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
oc: Lengatge del flux elementari tal coma descrich per ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
oc: Lenga dels menús que volètz utilizar amb los DVD/Blu-ray (separadas per de virgulas, còdes de païses de doas o tres letras, podètz utilizar « any »)

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
oc: Lenga(s) de la pista de sostítols que volètz utilizar (separadas per de virgulas, còdes de païses de doas o tres letras. Podètz utilizar « any »).

en: Large
oc: Grand

en: Large Hall
oc: Grand Hall

en: Larger
oc: Mai grand

en: Last 60 seconds
oc: Darrièras 60 s

en: Last Entry Point
oc: Darrièr punt d'entrada

en: Last audio device
oc: Darrièr periferic àudio

en: Last check on: %@
oc: Darrièr còp : %@

en: Last.fm username not set
oc: Nom d'utilizaire last.fm pas definit.

en: Latest
oc: Lo darrièr

en: Latvian
oc: Leton

en: Launch EyeTV now
oc: Aviar EyeTV maintenatn

en: Launching an update request...
oc: Aviada d'una requèsta de mesa a jorn…

en: Layer A code rate
oc: Debit de còde jaç A

en: Layer A modulation
oc: Modulacion jaç A

en: Layer A segments count
oc: Nombre de segments del jaç A

en: Layer A time interleaving
oc: Entrelaçament temporal del jaç A

en: Layer B code rate
oc: Debit de còde jaç B

en: Layer B modulation
oc: Modulacion jaç B

en: Layer B segments count
oc: Nombre de segments del jaç B

en: Layer B time interleaving
oc: Entrelaçament temporal del jaç B

en: Layer C code rate
oc: Debit de còde jaç C

en: Layer C modulation
oc: Modulacion jaç C

en: Layer C segments count
oc: Nombre de segments del jaç C

en: Layer C time interleaving
oc: Entrelaçament temporal del jaç C

en: Leave Fullscreen
oc: Quitar l'ecran complet

en: Left
oc: Esquèrra

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
oc: Abscissa del caire naut esquèrra del sosecran.

en: Left to right/Top to bottom
oc: D'esquèrra a drecha, d'amont cap aval

en: Legacy RTSP VoD server
oc: Ancian servidor de VoD RTSP

en: Length in milliseconds to output each stride
oc: Durada en millisegondas de cada pas de temps

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
oc: Durada en millisegondas de la recèrca de la melhora posicion de recobriment

en: Length of TS stream segments
oc: Durada dels segments de flux TS

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
oc: Durada en ms d'esperar abans d'anullar la recepcion de donadas sus la ret.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
oc: Daissar la vidèo cambiar de talha per una fenèstra donada o per l'ecran complet.

en: Letzeburgesch
oc: Luxemborgés

en: Level %i
oc: Nivèl %i

en: Level of delayed signal
oc: Nivèl del senhal retardat

en: Level of input signal
oc: Nivèl del senhal d'entrada

en: Level of input signal of original channel.
oc: Nivèl del signal d'entrada

en: LibNotify Notification Plugin
oc: Modul de notificacion LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
oc: Encodador àudio libtwolame

en: License
oc: Licéncia

en: Lime
oc: Citron verd

en: Limit the size of each slice in bytes
oc: Limite la talha de cada talhon en octets

en: Limit the size of each slice in macroblocks
oc: Limita la talha de cada talhon dins los macroblòts

en: Line 1:
oc: Linha 1 :

en: Line 2:
oc: Linha 2 :

en: Linear (fastest)
oc: Linear (mai rapid)

en: Linear PCM audio decoder
oc: Parsador àudio per PCM linear

en: Linear PCM audio encoder
oc: Encodador àudio per PCM linear

en: Linear PCM audio packetizer
oc: Empaquetador àudio per PCM linear

en: Liner Notes
oc: Nòtas

en: Linguistic markup
oc: Marcador de lenga

en: Link #
oc: Ligam N°

en: List
oc: Lista

en: List ID
oc: Identificant de lista

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
oc: Aquesta opcion pòt èsser utilizada per cambiar la manièra amb la quala VLC selecciona ses desencodadors. Sols los utilizaires avançats deurián modificar aquesta opcion, perque aquò pòt empachar la lectura de totes los fluxes.

en: List of revoked servers certificates
oc: Lista dels certificats servidor revocats

en: List of words separated by | to filter
oc: Lista de mots de filtrar, separats per de « | ».

en: Listeners
oc: Auditors

en: Lithuanian
oc: Lituanian

en: Live capture caching (ms)
oc: Escondedor d'aquisicion (ms)

en: Live555 stream transport
oc: Flux de transpòrt Live555

en: Load
oc: Cargar

en: Load extensions on startup
oc: Cargar las extensions a l'aviada

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
oc: Carga aqueste fichièr de sostítols. D'utilizar quand la deteccion automatica fracassa.

en: Loading flowplayer...
oc: Cargament del « flowplayer » …

en: Local Network
oc: Ret locala

en: Local drives
oc: Periferics locals

en: Local oscillator high frequency (kHz)
oc: Frequéncia nauta de l'oscillador local (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
oc: Frequéncia bassa de l'oscillador local (Hz)

en: Local playback
oc: Lectura locala

en: Locally collect statistics
oc: Collectar divèrsas estatisticas.

en: Location
oc: Emplaçament

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
oc: Emplaçament d'un fichièr que conten un format SVG per la conversion automatica de cadenas de caractèrs.

en: Location:
oc: Emplaçament :

en: Lock Aspect Ratio
oc: Forçar lo format d'afichatge

en: Log all VLC messages to a text file.
oc: Jornalizar totes los messatges de VLC dins un fichièr tèxte.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
oc: Jornalizar totes los messatges de VLC cap a Syslog, suls sistèmas Unix.

en: Log filename
oc: Nom del fichièr de jornal

en: Log format
oc: Format de jornal

en: Log to file
oc: Jornalizar dins un fichièr

en: Log to syslog
oc: Jornalizar cap a Syslog

en: Logging
oc: Jornalizacion

en: Login:pass
oc: Utilizaire:senhal

en: Logo animation # of loops
oc: Nombre de boclas

en: Logo erase
oc: Escafament d'un lògo

en: Logo filenames
oc: Nom dels fichièrs de lògo

en: Logo individual image time in ms
oc: Temps de cada imatge en ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
oc: Transparéncia del lògo (255 = opac, 0 = transparent).

en: Logo overlay
oc: Incrustacion d'un lògo

en: Logo position
oc: Posicion del lògo

en: Logo sub source
oc: Filtre vidèo d'incrustacion de lògo

en: Logo video filter
oc: Filtre vidèo d'insercion de lògo

en: Long backwards jump
oc: Saut arrièr long

en: Long forward jump
oc: Saut avant long

en: Long jump length
oc: Talha del saut avant long

en: Long jump length, in seconds.
oc: Longor del « saut long », en segondas.

en: Look and feel
oc: Aparéncia

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
oc: Cèrca un fichièr de sostítols dins aquestes dorsièrs se lo fichièr de sostítols es pas estat trobat dins lo dorsièr del filme.

en: Loop
oc: En bocla

en: Loop / Repeat
oc: Bocla / Repeticion

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
oc: Paramètres AlfaC0 e Bèta del filtre de bocla

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
oc: Paramètres AlfaC0 e Bèta del filtre de bocla. Las valors van de -6 a 6. -6 per un moindre filtre, 6 per un filtre important.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
oc: Boclar entre los punts A e B en continú
    Clicatz per definir lo punt A

en: Loop from point A to point B continuously.
oc: Boclar entre los punts A e B en continú.

en: Loop: %s
oc: Bocla : %s

en: Lossless mode
oc: Forçar un encodatge sens pèrda

en: Lost
oc: Perdut

en: Lost buffers
oc: Tampons perduts

en: Lost frames
oc: Imatges perduts

en: Loudness mode
oc: Mòde loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
oc: Loudness, e.a.d melhorament dels grèus

en: Low
oc: Feble

en: Low Definition (360 lines)
oc: Bassa definicion (360 linhas)

en: Low Delay mode
oc: Forçar un encodatge en mòde feble retard

en: Low Latency
oc: Laténcia febla

en: Low Pass Filter
oc: Filtre passa-bas

en: Low freq (Hz)
oc: Frequéncia bassa (Hz)

en: Low freq gain (dB)
oc: Ganh de la frequéncia bassa (dB)

en: Low latency
oc: Laténcia febla

en: Low-frequency effects
oc: Efièches bassa-frequéncia

en: Low-priority code rate
oc: Debit del còde en prioritat bassa

en: Lowest
oc: La mai febla

en: Lowest Latency
oc: Laténcia la mai bassa

en: Lowest latency
oc: Laténcia la mai bassa

en: Lua Art
oc: Art Lua

en: Lua CLI
oc: Lua per linha de comanda

en: Lua Extension
oc: Extension Lua

en: Lua HTTP
oc: Lua per HTTP

en: Lua Meta Fetcher
oc: Metarecuperador Lua

en: Lua Meta Reader
oc: Metalector Lua

en: Lua Playlist
oc: Lista de lectura Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
oc: Interfàcia Lua d'analisi de lista de lectura

en: Lua SD Module
oc: Modul SD Lua

en: Lua Telnet
oc: Lua per telnet

en: Lua interface
oc: Interfàcia Lua

en: Lua interface configuration
oc: Configuracion de l'interfàcia Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
oc: Cadena de configuracion Lua. Lo format es : « ["<nom del modul d'interfàcia>"] = { <option> = <valor>, ...}, ... ».

en: Lua interface module to load
oc: Modul d'interfàcia Lua de cargar

en: Lua interpreter
oc: Interpretador Lua

en: Luma bicubic / chroma bilinear
oc: Luminança bicubica / crominança bilinear

en: Luminance elimination
oc: Eliminacion de luminança

en: Luminance masking
oc: Amagatge de luminança

en: Lyrics
oc: Paraulas

en: M-JPEG camera demuxer
oc: Desmultiplexador MJPEG

en: M3U playlist
oc: Lista de lectura M3U

en: M3U playlist export
oc: Expòrt de lista de lectura M3U

en: M3U playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura M3U

en: M3U8 playlist
oc: Lista de lectura M3U8

en: M3U8 playlist export
oc: Expòrt de lista de lectura M3U8

en: MB
oc: Mo

en: MIDI synthesis not set up
oc: Sintèsi MIDI pas configurada

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
oc: Tipe MIME renviat pel servidor (autodetectat se pas especificat).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
oc: MJPEG consiste en una série d'imatges JPEG (utilizable amb MPEG-TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: MLP/TrueHD parser
oc: Analisador MLP/TrueHD

en: MMAL decoder
oc: Desencodador MMAL

en: MMAL vout
oc: Sortida vidèo MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
oc: Desencodador MMAL per Raspberry Pi

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
oc: Modul basat sus la sortida vidèo MMAL per Raspberry Pi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
oc: Los fluxes MMS pòdon conténer mantun flux elementaris, de debits diferents. Los podètz seleccionar totes.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
oc: Conversions MMX de I420,IYUV,YV12 cap a RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
oc: Conversions MMX de

en: MOD demuxer (libmodplug)
oc: Desmultiplexador MOD (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
oc: Encodador àudio MP3 « fixed point »

en: MP4 stream demuxer
oc: Desmultiplexador de flux MP4

en: MP4/MOV muxer
oc: Multiplexador MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
oc: Format MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
oc: MPEG Àudio Jaç 3 (MP3) (utilizable amb MPEG-PS, MPEG-TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
oc: Desencodador vidèo MPEG I/II (qu'utiliza libmpeg2)

en: MPEG Transport Stream demuxer
oc: Desmultiplexador MPEG Transport Stream

en: MPEG Video
oc: Vidèo MPEG

en: MPEG audio decoder
oc: Desencodador MPEG àudio

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
oc: Analisador MPEG àudio, jaces I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
oc: Empaquetador MPEG àudio, jaces I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
oc: Codec video MPEG-1 (utilizable amb MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
oc: Codec video MPEG-2 (utilizable amb MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
oc: Codec video MPEG-4 (utilizable amb MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG e RAW)

en: MPEG-4 video
oc: Vidèo MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
oc: Desmultiplexador de flux vidèo MPEG I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
oc: Empaquetador vidèo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
oc: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP àudio

en: MPEG-PS demuxer
oc: Desmultiplexador MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
oc: Empaquetador MPEG4 àudio

en: MPEG4 quantization matrix
oc: Matritz de quantizacion MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
oc: Empaquetador MPEG4 vidèo

en: MTP Device
oc: Periferic MTP

en: MTP devices
oc: Periferics MTP

en: MTP input
oc: Entrada MTP

en: MTU of the network interface
oc: MTU de l'interfàcia ret

en: MUX for RAW RTSP transport
oc: MUX pel transpòrt RTSP brut

en: MUX options
oc: Opcions MUX

en: MY COMPUTER
oc: MON ORDENADOR

en: Mac OS X OpenGL video output
oc: Sortida vidèo OpenGL Mac OS X

en: Mac OS X interface
oc: Interfàcia Mac OS X

en: Magnification/Zoom
oc: Agrandiment/Zoom

en: Magnify
oc: Agrandir

en: Magnify/Zoom interactive video filter
oc: Filtre d'agrandiment interactiu

en: Main Profile
oc: Perfil principal

en: Main Toolbar
oc: Barra d'aisinas principala

en: Main Window...
oc: Fenèstra principala…

en: Main interfaces
oc: Interfàcias principalas

en: Main interfaces settings
oc: Paramètres principals de las interfàcias

en: Major channel
oc: Canal major

en: Make a donation...
oc: Far un don…

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
oc: Rend lo servidor publiquement accessible sus las « Yellow Pages » (afichatge dels contenguts dels dorsièrs de flux) del site web « icecast/shoutcast ». Las infos de debit devon èsser especificadas per shoutcast. Los fluxes devon èsser en format Ogg per icecast.

en: Makeup
    gain
oc: Compensacion
    de ganh

en: Makeup gain
oc: Valor del MakeupGain

en: Malagasy
oc: Malgash

en: Malay
oc: Malés

en: Malayalam
oc: Malaialam

en: Maltese
oc: Maltés

en: Manage Streams
oc: Gerir los fluxes

en: Manx
oc: Mannés

en: Maori
oc: Maòri

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
oc: Religa lo canal material X cap a la zòna logique Y per corregir las errors de ligasons :-)

en: Marathi
oc: Maratenc

en: Mark analyzed Pixels
oc: Marcar los pixèls analisats

en: Mark analyzed pixels
oc: Marcar los pixèls analisats

en: Maroon
oc: Marron

en: Marquee
oc: Tèxte

en: Marquee display
oc: Tèxte

en: Marquee position
oc: Posicion del tèxte

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
oc: Tèxte a afichar (format: %Y = année, %m = mois, %d = jour, %H = ora, %M = minute, %S = segonda, ...)

en: Marshall
oc: Marshallés

en: Mask
oc: Masqueta

en: Master server ip address
oc: Adreça IP del servidor mèstre

en: Matroska stream demuxer
oc: Desmultiplexador de flux Matroska

en: Max QP
oc: QP max

en: Max QP step
oc: Saut de QP maximum

en: Max QP step between frames.
oc: Saut de QP maximum entre dos imatges

en: Max length
oc: Longor maximala

en: Max local bitrate
oc: Debit maximum local

en: Maximal bitrate
oc: Debit maximal

en: Maximal period
oc: Periòde maximal

en: Maximal period of the noise grain in pixel
oc: Periòde maximal del gran de bruch en pixèls

en: Maximal volume level
oc: Nivèl de volum maximum

en: Maximum B (deprecated)
oc: B maximal (inutilizat)

en: Maximum Bitrate
oc: Debit maximum

en: Maximum GOP size
oc: Talha maximala del GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
oc: Depassament maximal del numèro de sequéncia RTP

en: Maximum RTP sequence number misordering
oc: Desòrdre maximal del numèro de sequéncia RTP

en: Maximum RTP sources
oc: Max fonts RTP

en: Maximum Volume displayed
oc: Nivèl de volum maximum afichat

en: Maximum bitrate
oc: Debit maximum

en: Maximum bitrate (kbps)
oc: Debit maximum (kbit/s)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
oc: Debit maximum en kbit/s per l'encodatge amb debit constant

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
oc: Debit maximum en kbit/s. Utile per las aplicacions de difusion de flux.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
oc: Distància maximala de recèrca per l'estimacion de movement, a partir de las positions predichas. La valor per defaut de 16 convient per la màger part de las sequéncias. Per de sequéncias de fòrt movement, de reglatges de l'òrdre de 24 a 32 pòdon èsser melhors. Valors de 0 a 64.

en: Maximum encoding bitrate
oc: Debit maximum d'encodatge

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
oc: Nombre maximal d'imatges per segondas (0 = pas de limit).

en: Maximum level
oc: Nivèl maximal

en: Maximum motion vector length
oc: Distància maximala de recèrca

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
oc: Talha maximala del vector de movement en pixèls. -1 per automatic.

en: Maximum motion vector search range
oc: Interval maximal de recèrca de vector de movement

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
oc: Nombre maximal de caractèrs afichats a l'ecran

en: Maximum number of connections
oc: Nombre maximal de connexions.

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
oc: Nombre maximal de sostítols afichats a l'ecran

en: Maximum output video height.
oc: Nautor maximala de la vidèo.

en: Maximum output video width.
oc: Largor maximala de la vidèo.

en: Maximum overlapping subtitles
oc: Afichatge simultanèu de sostítols

en: Maximum quantizer parameter.
oc: Quantizator maximal

en: Maximum video height
oc: Nautor maximala de la vidèo

en: Maximum video quantizer scale
oc: Maximum de l'escala de quantizacion vidèo

en: Maximum video quantizer scale.
oc: Maximum de l'escala de quantizacion vidèo.

en: Maximum video width
oc: Largor maximala de la vidèo

en: Mean
oc: Mejana

en: Media &Information
oc: &Informacions suls mèdias

en: Media Angle
oc: Mèdia angle

en: Media Audio Track
oc: Mèdia pista àudio

en: Media Files
oc: Fichièrs multimèdias

en: Media Forward
oc: Transmetre al mèdia

en: Media Foundation Transform decoder
oc: Desencodador Media Foundation Transform

en: Media Information
oc: Metadonadas

en: Media Information...
oc: Informacions sul mèdia…

en: Media Library
oc: Bibliotèca multimèdia

en: Media Manager Edition
oc: Gestionari de mèdias

en: Media Manager List
oc: Lista del gestionari de mèdias

en: Media Menu
oc: Mèdia menú

en: Media Next Frame
oc: Mèdia imatge seguent

en: Media Next Track
oc: Mèdia pista seguenta

en: Media Play Pause
oc: Pausa de la lectura de mèdia

en: Media Prev Frame
oc: Mèdia imatge precedent

en: Media Prev Track
oc: Mèdia pista precedenta

en: Media Record
oc: Mèdia enregistrar

en: Media Repeat
oc: Repeticion de mèdia

en: Media Rewind
oc: Mèdia retorn

en: Media Select
oc: Mèdia seleccion

en: Media Shuffle
oc: Mèdia aleatòri

en: Media Stop
oc: Arrestar lo mèdia

en: Media Subtitle
oc: Sostítols del mèdia

en: Media Time
oc: Mèdia temps

en: Media View
oc: Mèdia veire

en: Media data size
oc: Talha de las donadas

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
oc: Lo mèdia encapsulat en tant que %@ pòt pas èsser legit a travèrs lo protocòl HTTP per de rasons tecnicas.

en: Media: %s
oc: Mèdia : %s

en: Meditative
oc: Meditatiu

en: Medium
oc: Mejan

en: Medium backwards jump
oc: Saut arrièr

en: Medium forward jump
oc: Saut avant mejan

en: Medium jump length
oc: Longor del saut

en: Medium jump length, in seconds.
oc: Longor del saut, en segondas

en: Mega bass
oc: Mega Bass

en: Mega bass cutoff
oc: Frequéncia de copadura de Mega Bass

en: Mega bass level
oc: Nivèl de Mega Bass

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
oc: Frequéncia de copadura pel mòde Mega Bass, en Hz. Aquò es la frequéncia maximala per la quala l'efièch Mega Bass s'aplica. Valors de 10 a 100Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
oc: Nivèl de Mega Bass (0-100, defaut a 0).

en: Memory input
oc: Entrada memòria

en: Menu
oc: Menú

en: Menu language
oc: Lenga dels menús

en: Menus
oc: Menús

en: Menus language:
oc: Lenga de l'interfàcia :

en: Mesh height
oc: Nautor del malhatge

en: Mesh width
oc: Largor malhatge

en: Messages
oc: Messatges

en: Messages...
oc: Messatges…

en: Meta-information
oc: Metadonadas

en: Metacube
oc: Metacub

en: Metadata
oc: Metadonadas

en: Metal
oc: Métal

en: Method used to encode the video sequence
oc: Metòde d'utilizar per encodar la sequéncia vidèo

en: Mi&nimal Interface
oc: Interfàcia mi&nimala

en: Microsoft Media Server (MMS) input
oc: Microsoft Media Server (MMS)

en: Microsoft Soundmapper
oc: Periferic Microsoft SoundMapper

en: Middle
oc: Mitan

en: Mime
oc: MIME

en: Min QP
oc: QP minimum

en: Minimal Mac OS X interface
oc: Interfàcia Mac OS X minimala

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
oc: Interval minimum dels indèxes, en microsegondas. Metre a 0 per desactivar la creacion d'indèx.

en: Minimal period
oc: Periòde minimal

en: Minimal period of the noise grain in pixel
oc: Periòde minimal del gran de bruch en pixèls

en: Minimize
oc: Redusir

en: Minimum Audio level to raise the alarm
oc: Nivèl àudio mini per levar una alarma

en: Minimum B (deprecated)
oc: B minimal (inutilizat)

en: Minimum GOP size
oc: Talha minimala del GOP

en: Minimum alpha value
oc: Valor minimala de transparéncia

en: Minimum bitrate (kbps)
oc: Debit minimum (kbit/s)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
oc: Debit minimum en kbit/s per l'encodatge amb debit constant

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
oc: Debit minimum en kbit/s. Utile per l'encodatge per un canal de talha fixa.

en: Minimum buffer space between threads
oc: Minimizar la talha dels tampons entre los fials

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
oc: Talha minimala dels tampons entre los fials. -1 per automatic, basat sul nombre de fials.

en: Minimum encoding bitrate
oc: Debit minimum d'encodatge

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
oc: Quantizator minimal, 15 a 35 sembla èsser un bon ensemble de valors

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
oc: Durada minimala (en ms) entre la disparition d'un sostítol e l'apparition del seguent (lo relambi del sostítol serà espandit per combler la durada).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
oc: Durada minimala (en ms) de persistància d'un sostítol aprèp la disparition del precedent (lo relambi dels sostítols serà espandit conformément a aquesta configuracion

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
oc: Durada minimala (en ms) de persistància d'un sostítol aprèp l'apparition del seguent (lo relambi del sostítol serà acorchi per evitar lo recobriment).

en: Minimum video quantizer scale
oc: Minimum de l'escala de quantizacion vidèo

en: Minimum video quantizer scale.
oc: Minimum de l'escala de quantizacion vidèo.

en: Mirror
oc: Miralh

en: Mirror orientation
oc: Orientacion del miralh

en: Mirror video
oc: Miralh

en: Mirror video filter
oc: Filtre vidèo miralh

en: Misc
oc: Divèrs

en: Miscellaneous
oc: Divèrs

en: Miscellaneous Options
oc: Opcions divèrsas

en: Miscellaneous audio settings and modules.
oc: Paramètres e moduls àudio divèrses.

en: Missing AACS configuration file!
oc: Fichièr de configuracion AACS mancant !

en: MoMoLight options
oc: Opcions MoMoLight

en: Mode
oc: Mòde

en: Model
oc: Modèl

en: Modulation / Constellation
oc: Modulacion / Constellacion

en: Modules Tree
oc: Arbres dels moduls

en: Moldavian
oc: Moldau

en: Mongolian
oc: Mongòl

en: Monitor pixel aspect ratio
oc: Format dels pixèls de l'ecran

en: Monospace Font
oc: Poliça de chassa fixa

en: More Info
oc: Detalhs

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
oc: Mai de bendas per l'espectromètre : 80 al luòc de 20.

en: More information...
oc: Mai d'informacions…

en: Mosaic
oc: Mosaïca

en: Mosaic Tiles
oc: Mosaïca

en: Mosaic alignment
oc: Alinhament de la mosaïca

en: Mosaic bridge
oc: Mosaïca

en: Mosaic bridge stream output
oc: Flux de sortida de la mosaïca

en: Mosaic video sub source
oc: Filtre vidèo mosaïca

en: Motion Detect
oc: Deteccion de movement

en: Motion Vector precision
oc: Precision del vector de movement

en: Motion Vector precision in pels
oc: Precision del vector de movement en pixèls.

en: Motion blur
oc: Fosc de movement

en: Motion blur filter
oc: Filtre de fosc de movement

en: Motion detect
oc: Deteccion de movement

en: Motion detect video filter
oc: Filtre de deteccion de movement

en: Motion masking
oc: Amagatge de movement

en: Motion threshold (10-100)
oc: Sulhet de movement (10-100)

en: Mount Point
oc: Punt de montatge

en: Mouse Gestures
oc: Movements de la mirga

en: Mouse Wheel Down
oc: Rodeta cap aval

en: Mouse Wheel Left
oc: Rodeta cap a esquèrra

en: Mouse Wheel Right
oc: Rodeta cap a drecha

en: Mouse Wheel Up
oc: Rodeta cap amont

en: Mouse events
oc: Movements de la mirga

en: Mouse gestures control interface
oc: Interfàcia de contraròtle per movements de mirga

en: Mouse pointer image
oc: Imatge del puntador de la mirga

en: MouseWheel up-down axis Control
oc: Rodeta de la mirga

en: Move To Trash and Relaunch VLC
oc: Desplaçatz-lo dins l'escobilhièr e reaviatz VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
oc: Desplaçar totes los capítols, en millisegondas

en: Multicast output interface
oc: Interfàcia de sortida multicast

en: Multichannel television sound (MTS)
oc: Son Television Multicanal (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
oc: Multiplexador M-JPEG

en: Multipass ratecontrol
oc: Contraròtle de velocitat multipasses

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
oc: Contrôle de velocitat multipasses :
     - 1 : primièra passe, creacion del fichièr de stats
     - 2 : darrièra passe, n'écrase pas lo fichièr de stats
     - 3 : n-ième passe, écrase lo fichièr de stats

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
oc: Impossible d'aver mantun perfil amb lo meteis nom.

en: Multiplexer
oc: Multiplexador

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
oc: Multiplicar la durada dels sostítols per aquesta valor.
    Metre a 0 per inibir

en: MusePack demuxer
oc: Desmultiplexador MusePack

en: Mute
oc: Copar lo son

en: Mute the audio.
oc: Copar lo son.

en: Mux Control
oc: Contraròtles del multiplexatge

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
oc: Multiplexatge PMT (necessita l'opcion sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
oc: Modul de multiplexatge

en: Muxer
oc: Multiplexador

en: Muxer to use for the stream.
oc: Multiplexador d'utilizar per la difusion.

en: Muxer:
oc: Multiplexador :

en: Muxers
oc: Multiplexadors

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
oc: Los multiplexadors gerisson los diferents formats d'encapsulacion utilizats per assemblar totes los fluxes elementaris (àudio, vidèo…). Aqueste reglatge vos permet de totjorn forçar un multiplexador. Es probablament pas desirable.
    Podètz tanben reglar los paramètres per defaut de cada multiplexador.

en: My Computer
oc: Mon ordenador

en: My Music
oc: Ma musica

en: My Pictures
oc: Mos imatges

en: My Videos
oc: Mas vidèos

en: N&ormal Speed
oc: Velocitat n&ormala

en: N/A
oc: N/D

en: NET ID
oc: ID NET

en: NT Service
oc: Servici NT

en: NTSC M Japan
oc: NTSC M Japon

en: NTSC M South Korea
oc: NTSC M Corèa del Sud

en: Name
oc: Nom

en: Name for the font you want to use
oc: Nom de poliça d'utilizar

en: Name of XML file containing Haar cascade description
oc: Nom del fichièr XML que conten la descripcion de la cascada « Haar »

en: Name of current instance
oc: Nom de l'instància correnta

en: Name of desired display device
oc: Nom del periferic d'afichatge desirat

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
oc: Nom del filtre intèrne OpenCV d'utilizar

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
oc: Nom del periferic àudio que serà utilizat pel modul DirectShow. Se especificatz pas res, lo periferic per defaut serà utilizat.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
oc: Nom del pont de destinacion. Se cal mai d'un pont a l'encòp, podètz ignorar aquesta opcion.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
oc: Nom del fichièr dins lo qual cal enregistrar lo flux brut.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
oc: Nom del pòrt série où lo contrarotlador AtmoLight es attaché.
    Sur Windows, il es sovent nomenat COM1 o COM2. Sur Linux, /dev/ttyS01 p. ex.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
oc: Nom del periferic vidèo que serà utilizat pel modul DirectShow. Se especificatz pas res, lo periferic per defaut serà utilizat.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
oc: Nom d'aqueste exemplaire de point. S'il ne faut pas plus d'un punt a la fois, podètz ignorar aquesta opcion.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
oc: Nom de donar a aqueste flux/canal sul servidor shoutcast/icecast.

en: Name:
oc: Nom :

en: Narrow-band (8kHz)
oc: Benda estrecha (8kHz)

en: National Folk
oc: Folk nacional

en: Native Slider
oc: Lisador natiu

en: Nauru
oc: Nauruan

en: Navigate down
oc: Anar cap aval

en: Navigate left
oc: Anar cap a esquèrra

en: Navigate right
oc: Anar cap a drecha

en: Navigate up
oc: Anar cap amont

en: Navigation
oc: Navigacion

en: Navy
oc: Marina

en: Ncurses interface
oc: Interfàcia « ncurses »

en: Ndebele, North
oc: Ndebele, Nòrd

en: Ndebele, South
oc: Ndebele, Sud

en: Ne&xt
oc: Segue&nt

en: Nearest neighbour (bad quality)
oc: Mai pròche vesin (marrida qualitat)

en: Nearest-neighbor audio resampler
oc: Reescandalhatge àudio al mai pròche vesin

en: Negate colors
oc: Inversion de color

en: Negative
oc: Negatiu

en: Nepali
oc: Nepalés

en: Network
oc: Ret

en: Network Access Policy
oc: Politica d'accès al ret

en: Network Protocol
oc: Protocòl ret

en: Network Sync
oc: Sincronizacion ret

en: Network caching (ms)
oc: Escondedor ret (ms)

en: Network identifier
oc: Identificador ret

en: Network interaction failed
oc: L'interaccion ret a fracassat

en: Network master clock
oc: Relòtge ret mèstre

en: Network name
oc: Nom de la ret

en: Network name to create
oc: Nom de la ret de crear

en: Network settings
oc: Paramètres ret

en: Network streams (SAP)
oc: Flux ret (SAP)

en: Network synchronisation
oc: Sincronizacion ret

en: Network synchronization
oc: Sincronizacion ret

en: Never
oc: Pas jamai

en: Never fix
oc: Reparar pas jamai

en: New ES ID
oc: Seleccionar lo novèl identificant de flux elementari

en: New Wave
oc: New wave

en: New destination
oc: Novèla destinacion

en: New input playing
oc: Novèla entrada en lectura

en: New profile
oc: Perfil novèl

en: New winamp 5.2 shoutcast import
oc: Novèl impòrt shoutcast winamp 5.2

en: Next
oc: Seguent

en: Next / Forward
oc: Seguent / Avançar

en: Next Channel
oc: Canal seguent

en: Next Chapter/Title
oc: Capítol/Títol seguent

en: Next chapter
oc: Capítol seguent

en: Next frame
oc: Imatge seguent

en: Next media in the playlist
oc: Element seguent dins la lista de lectura

en: Next media in the playlist, skip forward when held
oc: Mèdia seguent dins la lista de lectura, avançar se mantengut

en: Next title
oc: Títol seguent

en: Next widget style
oc: Estil de components d'interfàcia grafica seguent

en: No Address given
oc: Pas d'adreça indicada

en: No Channel Name given
oc: Pas de nom de canal

en: No Filtering
oc: Pas de filtre

en: No Input device found
oc: Cap d'entrada pas trobada

en: No SDP URL given
oc: Pas d'URL SDP

en: No active subtitle
oc: Pas de sostítol actiu

en: No addons found
oc: Cap d'extension pas trobada

en: No check was performed yet.
oc: Pas de contraròtle efectuat.

en: No decoding of Dolby Surround
oc: Pas de desencodatge Dolby Surround

en: No description for this codec
oc: I a pas de descripcion per aqueste codec

en: No device is selected
oc: Cap de periferic pas seleccionat

en: No device is selected.
    
    Choose available device in above pull-down menu.
oc: Cap de periferic pas seleccionat.
    
    Utilizatz un dels periferics del menú desenrotlant çaisús.

en: No disc menus
oc: Pas de menús

en: No file selected
oc: Cap de fichièr pas seleccionat

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
oc: Pas de structure de GOP fixée. Una imatge pòt èsser intra o inter e se référer aux imatges precedentas o futures.

en: No folder selected
oc: Cap de dorsièr pas seleccionat

en: No input
oc: Pas d'entrada

en: No input found
oc: Cap d'entrada pas trobada

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
oc: Aucune entrada trobada. Lo flux deu èsser en lectura o en pausa per que los signets foncionen.

en: No input selected
oc: Cap d'entrada pas seleccionada

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
oc: Pas de modul correspondent. Utilizatz « --list » o « --list-verbose » per aver la lista dels moduls disponibles.

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
oc: Avètz pas causit ni un novèl flux ni un element de la lista de lectura. 
    
    Veuillez causir un flux valide avant de passar a la pagina seguenta

en: No personal information will be sent with this report.
oc: Cap d'informacion personala serà pas transmesa amb aqueste rapòrt.

en: No pre-filtering
oc: Pas de prefiltre

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
oc: Pas d'instància de v4l2.
    Verificatz que lo periferic es estat dobèrt amb VLC e fonciona.
    
    Los contraròtles apareisseràn automaticament aicí.

en: No valid destination
oc: Pas de destinacion valida

en: No valid host certificate found in AACS config file.
oc: Cap de certificat d'òste valid es pas estat trobat dins lo fichièr de configuracion d'AACS.

en: No valid processing key found in AACS config file.
oc: Cap de clau de tractament valida es pas estada trobada dins lo fichièr de configuracion d'AACS.

en: No video or audio device selected.
oc: Cap de periferic àudio o vidèo pas seleccionat.

en: No, Thanks
oc: Non, mercé

en: Noise
oc: Bruch

en: Noise Threshold
oc: Sulhet de bruch

en: Noise reduction
oc: Resolucion de bruch

en: Noise reduction level
oc: Nivèl de resolucion del bruch

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
oc: Sulhet de bruch d'utilizar en mòde sol de bruch constant

en: Non-deterministic optimizations when threaded
oc: Optimizacions non deterministas se fial d'execucions multiples

en: None
oc: Pas cap

en: Normal Size
oc: Talha normala

en: Normal rate
oc: Velocitat normala

en: Normal/Loop/Repeat
oc: Normal/Bocla/Repeticion

en: Normalize volume to:
oc: Normalizar lo volum a :

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
oc: Normalament, l'empaquetador se sincroniza sus l'imatge completa seguenta. Podètz lui ordonner de se sincronizar sul primièr imatge intèrne trobat.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
oc: Habituellement on utiliza la data dels fichièrs MPEG per calculer posicion e durada. Pasmens aquò n'est parfois pas utilisable. Inibir aquesta opcion per calculer en utilizant lo debit binaire.

en: Northern Sami
oc: Sami del Nòrd

en: Norwegian
oc: Norvegian

en: Norwegian Bokmaal
oc: Norvegian Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
oc: Norvegian Nynorsk

en: Not Set
oc: pas definit

en: Not Used
oc: pas utilizat

en: Note that these are system-wide settings.
oc: Notatz qu'aquestes paramètres son per l'ensemble del sistèma.

en: Note:
oc: Nòta :

en: Notify
oc: Notificacions

en: Now Playing
oc: Actualament

en: Now playing
oc: En lectura

en: Now preferred option to assign gradient bitmaps, put them as zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. into one folder and set the foldername here
oc: Opcion preferida ara per afectar les bitmaps de gradient, a metre dins zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. dins un dorsièr de nom a definir aicí

en: NullSoft demuxer
oc: Desmultiplexador NullSoft

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
oc: Nombre de paquets de 100 imatges avant que lo metòde de contraròtle de debit « avbr » n'atteigne lo debit binaire e la precision demandés. Veire lo paramètre de precision.

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
oc: Nombre d'imatges B codats entre dos imatges de referéncia.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
oc: Nombre de blòts del CD de legir a cada còp.

en: Number of DWT iterations
oc: Nombre d'iteracions DWT

en: Number of Tracks
oc: Nombre de pistas

en: Number of audio buffers
oc: Nombre de tampons àudio

en: Number of audio channels
oc: Nombre de canals àudio

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
oc: Nombre de canals àudio dins los fluxes transcodats.

en: Number of blank pixels between bands.
oc: Nombre de pixèls voids entre las bendas.

en: Number of channels
oc: Nombre de canals

en: Number of channels information of the transcoded stream.
oc: Nombre de canals del flux transcodat.

en: Number of clones
oc: Nombre de clòns

en: Number of columns
oc: Nombre de colomnas

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
oc: Nombre d'imatges B consecutius entre imatges I e P (de 1 a 16).

en: Number of days between two update checks
oc: Jorns entre doas recèrcas de mesa a jorn

en: Number of first segment
oc: Numèro del primièr segment

en: Number of frames (0 to 100)
oc: Nombre d'imatges 'P'  (0 a 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
oc: Nombre de tramas de considerar per l'adociment (0 a 30)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
oc: Nombre d'imatges codats per un sol imatge clau.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
oc: Nombre de talhons orizontals per imatge en mòde de relambi cort

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
oc: Indicatz lo nombre de fenèstras dins las qualas cal decopar orizontalament la vidèo

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed".
oc: Nombre de colomnas d'imatges dins la mosaïca (utilizat unicament se lo metòde de positionnement es « fixed »).

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
oc: Nombre de linhas d'imatges dins la mosaïca (utilizat unicament se lo metòde de positionnement es « fixed »).

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
oc: Nombre de canals àudio en entrada per l'aquisicion DecLink. Deu èsser 2, 8 o 16. 0 inibís l'entrada àudio.

en: Number of levels of downsampling
oc: Nombre de nivèls de sosescandalhatge

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
oc: Nombre de nivèls de sosescandalhatge en mòde d'estimacion de movement ierarquic

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
oc: Nombre de boclas d'efectuar per l'animacion del lògo. 1 = continú, 0 = desactivat

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
oc: Millisegondas entre las mesas a jorn de tèxte. Aquò es principalament utile per las metadonadas o les sequéncias de tèxte de formatage de temps.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
oc: Temps d'afichatge del tèxte, en millisegondas. La valor per defaut, 0, significa qu'il ne disparait jamais.

en: Number of output channels
oc: Nombre de canals de sortida

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
oc: Nombre de canals àudio en entrada per la sortida DecLink. Deu èsser 2, 8 o 16. 0 inibís la sortida àudio.

en: Number of parallel operations
oc: Nombre d'operacions en parallèl

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
oc: Nombre d'imatges entre entèstas successivas de sequéncia, e-a-d la longor del grop d'imatges

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
oc: Nombre d'imatges dins lo GOP actual (Grop d'imatges); se GopPicsize=0 alara la talha GOP es pas precisada. Se GopPicSize=1, sols los quadres I- son utilizats.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
oc: Nombre de pixèls de retalhar en bas de la vidèo.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
oc: Nombre de pixèls de retalhar a esquèrra de la vidèo.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
oc: Nombre de pixèls de retalhar a drecha de la vidèo.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
oc: Nombre de pixèls de retalhar amont de la vidèo.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
oc: Nombre de pixèls d'apondre en bas de la vidèo.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
oc: Nombre de pixèls a apondre a esquèrra de la vidèo.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
oc: Nombre de pixèls a apondre a drecha de la vidèo.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
oc: Nombre de pixèls d'apondre amont de la vidèo.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
oc: Nombre d'imatges precedentas d'utilizar per la prediccion. Aquò es fòrça efficace per les dessins animés, mas semble ne pas far beaucoup de différences per les scènas réelles. Certans desencodadors ne savent pas tractar de valors elevadas. Las valors van de 1 a 16.

en: Number of puzzle columns
oc: Nombre de colomnas del puzzle

en: Number of puzzle rows
oc: Nombre de linhas del puzzle

en: Number of reference frames
oc: Nombre d'imatges de referéncia

en: Number of rows
oc: Nombre de linhas

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
oc: Segondas entre cada refrescament dels fluxes. Una valor de 0 significa que los fluxes ne son jamais mis a jorn.

en: Number of segments
oc: Nombre de segments

en: Number of segments to include in index
oc: Nombre de segments d'inclure dins l'indèx

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
oc: Nombre de talhons dins cada imatge vidèo ; cada talhon conten una o plusieurs linhas de macroblòt. Se aqueste nombre de talhons es pas défini, l'encodador pourrait causir n'importe quelle particion en talhon permise pel standard del codec.

en: Number of slices per frame
oc: Nombre d'imatges de referéncia per trama

en: Number of steps to change current color to end color for dimming up the light in cinema style... (each step takes 40ms)
oc: Nombre de pas per passar de la color actuala a la color de fin per rallumer la lumière coma al cinéma... (chaque pas pren 40 ms)

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
oc: Nombre de passes per passar de la color actuala a la color de pausa (cada pas pren 40 ms)

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
oc: Numèro de l'ecran d'utilizar per defaut per afichar las vidèos en ecran complet. La correspondéncia dels numèros d'ecrans se tròba dins lo menú de seleccion del periferic vidèo.

en: Number of threads
oc: Nombre de fials

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
oc: Nombre de fials utilizats pel desencodatge, 0 per automatic

en: Number of threads used for the transcoding.
oc: Nombre de fials utilizats pel transcodatge.

en: Number of time the same input will be repeated
oc: Nombre de còps que la meteissa entrada serà repetida

en: Number of time to blend
oc: Nombre de còps pel fondut

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
oc: Nombre de talhons verticals per imatge en mòde de relambi cort

en: Number of vertical windows in which to split the video.
oc: Nombre de fenèstras dins las qualas cal decopar verticalament la vidèo.

en: Number of video windows in which to clone the video.
oc: Nombre de fenèstras dins las qualas cal clonar la vidèo

en: Number of zones on bottom
oc: Nombre de zònas en bas

en: Number of zones on the bottom of the screen
oc: Nombre de zònas aval de l'ecran

en: Number of zones on the top of the screen
oc: Nombre de zònas amont de l'ecran

en: Number of zones on top
oc: Nombre de zònas en naut

en: Nuv demuxer
oc: Desmultiplexador Nuv

en: OGG demuxer
oc: Desmultiplexador Ogg

en: OK
oc: D'acòrdi

en: OSD menu
oc: Menú OSD

en: OSS device node path.
oc: Camin del nosèl de periferic OSS

en: OSS input
oc: Entrada OSS

en: Occitan; Provençal
oc: Occitan

en: Off
oc: Non

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
oc: Différence a apondre aux identificants dels fluxes especificats dins bridge_out per obténer les identificants dels fluxes auxquels s'abonara bridge_in.

en: Offsets in order
oc: Offsets dins l'òrdre

en: Ogg Vorbis Quality
oc: Qualitat Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
oc: Qualitat Ogg Vorbis del flux transcodat.

en: Ogg/OGM muxer
oc: Multiplexador Ogg/Ogm

en: Old movie
oc: Vièlh filme

en: Old movie effect video filter
oc: Filtre vidèo estil vièlh filme

en: Oldies
oc: Ancianetats

en: On
oc: Òc

en: On Screen Display
oc: Afichatge a l'ecran (OSD)

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
oc: Un còp lo flux creat, la fenèstra <i>Afichatge dels mèdias</i> aficharà lo flux.

en: One
oc: Una

en: Online Documentation...
oc: Documentacion en linha...

en: Online Forum...
oc: Forum en linha…

en: Only installed
oc: Installar solament

en: Only show current
oc: Solament en cors

en: Only show modules related to current playback
oc: Afichar pas que los moduls relatius a la lectura en cors

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
oc: Sols les programas utiles son normalament desmultiplexats del transpondador. Aquesta opcion va desactivar lo desmultiplexatge e recebre totes los programas.

en: Opacity
oc: Opacitat

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
oc: Opacitat del tèxte afichat (0 = transparent, 255 = opac).

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
oc: Opacitat del tèxte afichat (0 = transparent, 255 = opac).

en: Opacity of the logo
oc: Transparéncia del lògo

en: Opaqueness
oc: Opacitat

en: Open
oc: Dobrir

en: Open &Capture Device...
oc: Dobrir un periferic de &captura…

en: Open &Disc...
oc: Dobrir un &disc…

en: Open &File...
oc: Dobrir un &fichièr…

en: Open &Folder...
oc: Dobrir un &dorsièr…

en: Open &Location from clipboard
oc: Dobrir un &emplaçament dempuèi lo quichapapièr

en: Open &Network Stream...
oc: Dobrir un fl&ux ret…

en: Open &Network...
oc: Dobrir un fl&ux ret…

en: Open &Recent Media
oc: Mèdias &recents

en: Open Capture Device...
oc: Dobrir un periferic de captura…

en: Open D&irectory...
oc: Dobrir un dors&ièr…

en: Open Directory
oc: Dobrir un dorsièr

en: Open Disc...
oc: Dobrir un disc…

en: Open File
oc: Dobrir un &fichièr

en: Open File...
oc: Dobrir un fichièr…

en: Open Folder
oc: Dobrir un dorsièr

en: Open Media
oc: Dobrir un mèdia

en: Open Network...
oc: Dobrir un flux ret…

en: Open RTP/UDP Stream
oc: Dobrir un flux RTP/UDP

en: Open Recent
oc: Dobrir un flux recent

en: Open Sound System audio output
oc: Sortida àudio OSS

en: Open Source
oc: Dobrir un flux

en: Open URL
oc: Dobrir un URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
oc: Dobrir lo dorsièr VIDEO_TS / BDMV

en: Open VLM configuration...
oc: Dobrir una configuracion de VLM…

en: Open a medium
oc: Dobrir un mèdia

en: Open a skin file
oc: Dobrís un fichièr d'abilhatge

en: Open audio in exclusive mode.
oc: Dobrir l'àudio en mòde exclusiu.

en: Open media...
oc: Dobrir un mèdia…

en: Open network streams using the following protocols
oc: Dobrir los fluxes rets en utilizant los protocòls seguents

en: Open playlist
oc: Dobrís la lista de lectura

en: Open playlist...
oc: Ouvre la lista de lectura…

en: Open skin ...
oc: Dobrir un abilhatge…

en: Open subtitle file
oc: Dobrir un fichièr de sostítols

en: Open subtitles
oc: Dobrir sostítols

en: Open subtitles...
oc: Dobrir sostítols…

en: Open the file with synchronous writing.
oc: Dobrir lo fichièr amb escritura sincròna.

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
oc: Dobrir la pagina Teletèxte indicada. Per defaut d'indèx 100

en: Open: %s
oc: Dobrir : %s

en: OpenBSD sndio audio output
oc: Sortida àudio OpenBSD sndio

en: OpenCV example
oc: Exemple OpenCV

en: OpenCV face detection example filter
oc: Filtre d'exemple de deteccion de visatge OpenCV

en: OpenCV filter chroma
oc: Crominança del filtre OpenCV

en: OpenCV internal filter name
oc: Nom del filtre intèrne OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
oc: Filtre vidèo encapsulant OpenCV

en: OpenGL ES
oc: OpenGL ED

en: OpenGL ES 2 extension
oc: Extension OpenGL ES 2

en: OpenGL ES extension
oc: Extension OpenGL ES

en: OpenGL GLX video output (XCB)
oc: Sortida vidèo « GLX (XCB) »

en: OpenGL extension
oc: Extension OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
oc: Sortida vidèo « OpenGL2 » pels sistèmas embarcats

en: OpenGL for Embedded Systems video output
oc: Sortida vidèo « OpenGL » pels sistèmas embarcats

en: OpenGL video output
oc: Sortida vidèo « OpenGL »

en: OpenGL video output (experimental)
oc: Sortida vidèo « OpenGL » (experimental)

en: OpenMAX DL image processing
oc: Tractament d'imatges OpenMAX DL

en: OpenMAX IL video output
oc: Sortida vidèo « OpenMAX IL »

en: OpenSLES audio output
oc: Sortida àudio OpenSLES

en: Opening
oc: Dobertura

en: Opera
oc: Opèra

en: Operating System Integration
oc: Integracion amb lo sistèma

en: Optical SDI
oc: SDI optic

en: Optical drive
oc: Periferic disc optic

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
oc: Optimizar la captura en découpant l'ecran en fragments d'una talha predefinida (16 semble èsser una valor convenable, 0 significa que aquò es desactivat).

en: Option Setup
oc: Opcions

en: Options
oc: Opcions

en: Opus audio decoder
oc: Desencodador àudio Opus

en: Opus audio encoder
oc: Encodador àudio Opus

en: Ordinate of the capture region in pixels.
oc: Abscisse de la region de captura en pixèls.

en: Organize Presets...
oc: Organizar las configuracions…

en: Organize Profiles...
oc: Organizar los perfils…

en: Organize profiles...
oc: Organizar los perfils…

en: Original Format
oc: Format original

en: Original ID
oc: Id original

en: Original Performer
oc: Interprèt original

en: Original Size
oc: Talha originala

en: Original audio
oc: Àudio original

en: Ossetian; Ossetic
oc: Ossèt

en: Other
oc: Autre

en: Outline
oc: Contorn

en: Outline Thickness
oc: Espessor del contorn

en: Outline color
oc: Color del contorn

en: Outline opacity
oc: Opacitat del contorn

en: Outline thickness
oc: Contorn

en: Output
oc: Sortida

en: Output	file
oc: Fichièr de sortida

en: Output	method
oc: Metòde de sortida

en: Output (canvas) image height
oc: Nautor de l'imatge en sortida

en: Output (canvas) image width
oc: Largor de l'imatge en sortida

en: Output Color Filtermode
oc: Mòde del filtre de color en sortida

en: Output Color filter mode
oc: Mòde del filtre de color en sortida

en: Output FIFO
oc: Sortida FIFO

en: Output URL
oc: URL de sortida

en: Output access method
oc: Metòde de sortida

en: Output card
oc: Carta de sortida

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
oc: Crominança de sortida desirat per la captura sus 4 caractèrs, p. ex. « RV32 ».

en: Output destination
oc: Destinacion

en: Output device
oc: Periferic de sortida

en: Output file
oc: Fichièr de sortida

en: Output format
oc: Format de sortida

en: Output height
oc: Nautor de la vidèo

en: Output method to use for the stream.
oc: Metòde de sortida d'utilizar per la difusion.

en: Output module:
oc: Modul de sortida :

en: Output modules
oc: Moduls de sortida

en: Output muxer
oc: Multiplexador de sortida

en: Output picture aspect ratio
oc: La proporcion de l'imatge en sortida

en: Output port
oc: Pòrt de sortida

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
oc: Afichar los sostítols teletèxte en tèxte puslèu qu'en RGBA

en: Output video height.
oc: Nautor de la vidèo.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
oc: Sortida vidèo en blanc e negre. L'informacion de color presenta dins la vidèo serà pas desencodada, aquò permet d'estalviar de temps processor.

en: Output video width.
oc: Largor de la vidèo.

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
oc: Volum de sortida analogica : 0 per mut, 1..255 per gaireben mut a fòrça fòrt.

en: Output width
oc: Largor de la vidèo

en: Output/Written/Sent
oc: Sortida/Escrich/Mandat

en: Output:
oc: Sortida :

en: Overall
oc: En tot

en: Overall brightness of your LED stripes
oc: Luminositat globala de vòstras rampas a LED

en: Overlap Length
oc: Durada de recobriment

en: Overlap fix
oc: Reparar los recobriments

en: Overlap of motion compensation blocks
oc: Recobriment dels blòts de compensacion de movement

en: Overlay
oc: Incrustacions

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
oc: L'overlay es la capacitat d'acceleracion materiala de la carta vidèo (capacitat a afichar la vidèo dirèctament). VLC ensajarà de l'utilizar per defaut.

en: Overlay subtitles on the video
oc: Incrustar los sostítols sus la vidèo

en: Overlay video output
oc: Sortida vidèo en overlay

en: Overlays
oc: Incrustacions

en: Overlays/Subtitles
oc: Overlay/Sostítols

en: Override page
oc: Forçar la pagina

en: Override parameters
oc: Otrapassar los paramètres

en: Override the default track description.
oc: Subrecargar la descripcion per defaut de la pista.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
oc: Passar outre la pagina indiquée, a ensajar quand vòstres sostítols n'apparaissent pas (-1 = detècta automaticament dempuèi TS, 0 = detècta dempuèi lo teletèxte, >0 = numèro de la pagina correnta, en general 888 o 889).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
oc: Remplaçar lo nombre d'imatges per segonda. Fonciona pas qu'amb los sostítols MicroDVD e SubRIP (SRT).

en: Overwrite
oc: Espotir

en: Overwrite existing file
oc: Espotir un fichièr existent

en: P&layback
oc: &Lectura

en: PCR interval (ms)
oc: Interval PCR (ms)

en: PES maximum size
oc: Talha PES maximala

en: PLS playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura PLS

en: PMT PID
oc: PID de la PMT

en: PMT Program numbers
oc: Numèro del programa PMT

en: PNG video decoder
oc: Desencodador vidèo PNG

en: PNG video encoder
oc: Encodador vidèo PNG

en: PS muxer
oc: Multiplexador PS

en: PSNR computation
oc: Calcul del rapòrt senhal/bruch de crèsta

en: PVA demuxer
oc: Desmultiplexador PVA

en: Pace
oc: Ritme

en: Packet Size
oc: Talha del paquet

en: Packet size in bytes to decrypt
oc: Talha de paquet de deschifrar, en octets

en: Packet size in bytes to encrypt
oc: Talha en octets del paquet de chifrar

en: Packetizers
oc: Empaquetadors

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
oc: Los empaquetadors permeton de « pretractar » un flux elementari abans son multiplexatge. Aqueste reglatge vos permet de totjorn forçar un empaquetador. Es probablament pas desirable.
    Podètz tanben reglar los paramètres per defaut de cada empaquetador.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
oc: Los paquets pòdon èsser mandats un per un al moment adeqüat o per gropes. Aquò permet de precisar lo nombre de paquets que seràn mandats en meteis temps. Aquò réduit la charge de planificacion sus les sistèmas surchargés.

en: Pad video
oc: Bordadura vidèo

en: Padd
oc: Apondre

en: Page
oc: Pagina

en: Page Down
oc: Pagina seguenta

en: Page Up
oc: Pagina precedenta

en: Panoramix
oc: Panoramic

en: Panoramix: wall with overlap video filter
oc: Panoramix : mur amb de filtres vidèos

en: Parametric Equalizer
oc: Egalizador parametric

en: Partial Extract
oc: Extraction parciala

en: Partitions to consider
oc: Particions de considerar

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
oc: Particions d'utilizar en mòde d'analyse: 
     - aucune : 
     - rapid : i4x4
     - normal : i4x4, p8x8, (i8x8) 
     - lent  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - tot : i4x4, p8x8, (i8x8), b8x8, p4x4
    (p4x4 requiert p8x8. i8x8 requiert 8x8dct).

en: Party
oc: Fèsta

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
oc: Utilizatz « alsa:// » per dobrir la font de captura ALSA per defaut, o « alsa://SOURCE » per dobrir la font especifica nomenada SOURCE.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
oc: Utilizatz « pulse:// » per dobrir la font PulseAudio per defaut, o « pulse://SOURCE » per dobrir la font especifica nomenada SOURCE.

en: Password
oc: Senhal

en: Password file
oc: Fichièr de senhals

en: Password for target device.
oc: Senhal pel periferic cibla.

en: Password that will be requested to access the stream.
oc: Senhal que serà demandat per accedir al flux.

en: Password that will be used for the connection.
oc: Senhal d'utilizar per la connexion.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
oc: Senhal d'utilizar per la connexion al servidor SOCKS.

en: Password:
oc: Senhal :

en: Paste
oc: Pegar

en: Path
oc: Camin d'accès

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
oc: Sembla que lo camin especificat es pas un Blu-ray

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
oc: Camin del fichièr del framebuffer mappat en memòria

en: Path to HLSL file
oc: Camin del fichièr HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
oc: Camin cap a un fichièr HLSL que conten un sol pixèl shader.

en: Path to the index file to create
oc: Camin del fichièr d'indèx de crear

en: Path to the projectM preset directory
oc: Camin del dorsièr de configuracion per « projectM »

en: Path to the skin to use.
oc: Camin del fichièr d'abilhatge d'utilizar.

en: Pause
oc: Pausa

en: Pause and resume iTunes / Spotify
oc: Metre en pausa e reprene iTunes / Spotify

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
oc: Pausa de cada element de lista de lectura sus lo darrièr imatge.

en: Pause iTunes / Spotify
oc: Metre en pausa iTunes / Spotify

en: Pause on audio communication
oc: Pausa pendent la comunicacion àudio

en: Pause on the last frame of a video
oc: Pausa sul darrièr imatge d'una vidèo

en: Pause only
oc: Pausa solament

en: Pause playback when minimized
oc: Metre en pausa la lectura se minimizat

en: Pause the playback
oc: Pausa aprèp la lectura

en: Pause the video playback when minimized
oc: Metre la vidèo en pausa al moment de l'iconificacion

en: Pause-Blue
oc: Pause-Blau

en: Pause-Fadesteps
oc: Pas del fosc de pausa

en: Pause-Green
oc: Pause-Verd

en: Pause-Red
oc: Pausa-Roge

en: Paused
oc: En Pausa

en: Peak extra width
oc: Largor addicionala dels pics

en: Peak height
oc: Nautor del pic

en: Peak protection
oc: Proteccion contra los pics

en: Percent
oc: Percentatge

en: Percentage of stride to overlap
oc: Percentatge de recobriment per pas de temps

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
oc: Utilizar lo formatatge ISO de la data e l'ora dins lo camin del fichièr

en: Performance (prioritize faster ciphers)
oc: Performància (prioritat a de chiframents rapids)

en: Performance options
oc: Opcions de performància

en: Performers
oc: Interprèts

en: Persian
oc: Persan

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
oc: Desencodador de sostítols Philips OGT (Sostítols SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
oc: Empaquetador de sostítols Philips OGT (Sostítols SVCD)

en: Phonogram Rights
oc: Dreches fonografics

en: Phosphor
oc: Fosfòr

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
oc: Mòde de crominança phosphore per entrada 4:2:0

en: Phosphor old field dimmer strength
oc: Poténcia d'afebliment

en: Physical channel
oc: Canal fisic

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
oc: Causir un format de crominança va forçar una conversion de la vidèo cap a aqueste format

en: Picture
oc: Imatge

en: Picture aspect-ratio n:m
oc: Format d'ecran n:m

en: Picture brightness or black level.
oc: Luminositat o nivèl de negre de l'imatge.

en: Picture coding mode
oc: Reglatge de mòde d'imatge

en: Picture contrast or luma gain.
oc: Contraste o ganh de luminança de l'imatge.

en: Picture gain.
oc: Ganh de l'imatge

en: Picture rotation angle (in degrees).
oc: Angle en grases (0 a 359)

en: Picture saturation or chroma gain.
oc: Saturacion o ganh de crominança de l'imatge.

en: Picture to display on input signal loss.
oc: Imatge d'afichar al moment de la pèrda del senhal d'entrada.

en: PictureFlow
oc: Afichatge « PictureFlow »

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
oc: Los imatges provenant de las sortidas vidèo seràn différées en consequéncia (en millisegondas). Per utilizar de valors elevadas, aumentar l'escondedor de fichièr e les autres caches.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
oc: Los imatges provenant de las sortidas vidèo seràn différées en consequéncia (en millisegondas, >= 100 ms). Per utilizar de valors elevadas, aumentar l'escondedor de fichièr e los autres escondedors.

en: Piece edge shape size
oc: Talha de la forma de la pèça

en: Pilot
oc: Pilòt

en: Pitch
oc: Pas

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
oc: Prigondor del framebuffer en pixèls, o zèro per un fichièr XWD

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
oc: Nautor en pixèls de la region a captura, o 0 per tota la nautor

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
oc: Nautor del framebuffer en pixèls (ignorat per un fichièr XWD)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
oc: Largor en pixèls de la region a captura, o 0 per tota la largor

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
oc: Largor del framebuffer en pixèls (ignorat per un fichièr XWD)

en: Pixels to crop from bottom
oc: Retalhatge en bas

en: Pixels to crop from left
oc: Retalhatge a esquèrra

en: Pixels to crop from right
oc: Retalhatge a drecha

en: Pixels to crop from top
oc: Retalhatge en naut

en: Pixels to padd to bottom
oc: Apondon en bas

en: Pixels to padd to left
oc: Apondon a esquèrra

en: Pixels to padd to right
oc: Apondon a drecha

en: Pixels to padd to top
oc: Apondon en naut

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
oc: Los pixèls amb una saturacion mai febla qu'aquò seràn ignorats. Deu èsser superior a un per las vidèos qu'an de bendas negras

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
oc: Posicion dins la vidèo ont afichar lo títol (per defaut en bas al centre).

en: Placeholder delay
oc: Relambi  de substitucion

en: Play
oc: Legir

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
oc: Lectura
    Se la lista de lectura es voida, dobrir un mèdia

en: Play List
oc: Lista de lectura

en: Play Selected
oc: Lectura

en: Play and exit
oc: Legir un sol element puèi quitar

en: Play and pause
oc: Lectura puèi pausa

en: Play and stop
oc: Legir puèi arrestar

en: Play another media synchronously
oc: Jogar en sincronizacion amb autre mèdia (fichièr àudio suplementari, …)

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
oc: Jogar en sincronizacion amb un autre mèdia (fichièr àudio suplementari, …)

en: Play as is
oc: Legir tal coma es

en: Play chapters in the order specified in the segment.
oc: Jogar los capítols ordenats segon lo segment.

en: Play files randomly forever
oc: Aleatòri

en: Play locally the stream while streaming it.
oc: Afichar lo flux pendent la difusion.

en: Play only
oc: Jogar solament

en: Play playlist bookmark 1
oc: Legir lo favorit n°1

en: Play playlist bookmark 10
oc: Legir lo favorit n°10

en: Play playlist bookmark 2
oc: Legir lo favorit n°2

en: Play playlist bookmark 3
oc: Legir lo favorit n°3

en: Play playlist bookmark 4
oc: Legir lo favorit n°4

en: Play playlist bookmark 5
oc: Legir lo favorit n°5

en: Play playlist bookmark 6
oc: Legir lo favorit n°6

en: Play playlist bookmark 7
oc: Legir lo favorit n°7

en: Play playlist bookmark 8
oc: Legir lo favorit n°8

en: Play playlist bookmark 9
oc: Legir lo favorit n°9

en: Play&list
oc: Lista de &lectura

en: Play/Pause
oc: Lectura/Pausa

en: Playback
oc: Lectura

en: Playback Buttons
oc: Botons de lectura

en: Playback Rate
oc: Velocitat de lectura

en: Playback Speed
oc: Velocitat de lectura

en: Playback control
oc: Contraròtle de lectura

en: Playback failure
oc: Fracàs de la lectura

en: Playback of "%@" will continue at %@
oc: La lectura de « %@ » reprendrà a %@

en: Playback speed
oc: Velocitat de lectura

en: Played
oc: Jogat

en: Played buffers
oc: Tampons jogats

en: Player...
oc: Lector…

en: Playing some media.
oc: Lectura d'un mèdia.

en: Playlist
oc: Lista de lectura

en: Playlist Files
oc: Fichièrs de lista de lectura

en: Playlist Files|
oc: Fichièrs de lista de lectura|

en: Playlist Table Columns
oc: Colomnas de la lista de lectura

en: Playlist View Mode
oc: Afichatge lista de lectura

en: Playlist and Instances
oc: Lista de lectura

en: Playlist bookmark 1
oc: Favorit n°1

en: Playlist bookmark 10
oc: Favorit n°10

en: Playlist bookmark 2
oc: Favorit n°2

en: Playlist bookmark 3
oc: Favorit n°3

en: Playlist bookmark 4
oc: Favorit n°4

en: Playlist bookmark 5
oc: Favorit n°5

en: Playlist bookmark 6
oc: Favorit n°6

en: Playlist bookmark 7
oc: Favorit n°7

en: Playlist bookmark 8
oc: Favorit n°8

en: Playlist bookmark 9
oc: Favorit n°9

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
oc[0]: La lista de lectura n'a que %u element
oc[1]: La lista de lectura a pas que %u elements

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
oc: La lista de lectura es vide.
    Déposez un fichièr aicí o seleccionatz una font dempuèi la esquèrra.

en: Playlist parsers
oc: Analisadors de listas de lectura

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
oc: L'analisador de lista de lector apond de novèlas fonctionnalités per legir los fluxes internet o extraire de metadonadas.

en: Playlist...
oc: Lista de lectura…

en: Please describe any steps needed to trigger the problem
oc: Descrivètz totas las etapas necessàrias per desenclavar lo problèma

en: Please enter a network URL:
oc: Entrar una URL ret :

en: Please enter a unique name for the new profile.
oc: Entrar un nom unic pel novèl perfil.

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
oc: Se vos plai entratz un identificant e un senhal valids per la connexion SFTP a « %s ».

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
oc: Se vos plai entratz un identificant e un senhal valids pel domeni « %s ».

en: Please enter a valid login name and a password.
oc: Se vos plai entratz un identificant e un senhal valids.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
oc: Entratz l'URL o lo camin del mèdia que volètz legir

en: Please enter the new profile name.
oc: Entrar lo nom del novèl perfil.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
oc: Definissètz un nom d'utilizaire o desactivatz lo modul audioscrobbler, e reaviatz VLC.
    Anatz sus http://www.last.fm/join/ per crear un compte.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
oc: Esperatz pendent la mesa a jorn de l'escondedor per las poliças de caractèrs.
    Aquò deuriá prene mens d'una minuta.

en: Plu&gins and extensions
oc: Extensions e &empeutons

en: Plugins
oc: Moduls

en: Plugins and extensions
oc: Moduls e extensions

en: Podcast Author
oc: Autor podcast

en: Podcast Category
oc: Categoria podcast

en: Podcast Copyright
oc: Notícia Drech d'autor podcast

en: Podcast Duration
oc: Durada podcast

en: Podcast Info
oc: Informacions Podcast

en: Podcast Keywords
oc: mots-claus podcast

en: Podcast Link
oc: Ligam podcast

en: Podcast Publication Date
oc: Data de publicacion del podcast

en: Podcast Size
oc: Talha del Podcast

en: Podcast Subcategory
oc: Categoria podcast

en: Podcast Subtitle
oc: Sostítols  podcast

en: Podcast Summary
oc: Resumit Podcast

en: Podcast Type
oc: Tipe de podcast

en: Podcast URLs list
oc: Lista d'URL de podcasts

en: Podcast parser
oc: Parsador Podcast

en: Polarization (Voltage)
oc: Polarizacion (Tension)

en: Polish
oc: Polonés

en: Polka
oc: Pòlca

en: Polsk Punk
oc: Punk polonés

en: Polyphony
oc: Polifonia

en: Pop/Funk
oc: Pop/funk

en: Port
oc: Pòrt

en: Port to use for the RTP source of the session
oc: Pòrt d'utilizar per la font RTP de la session

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
oc: Pòrt d'utilizar per la tunelizacion del RTSP/RTP per HTTP.

en: Portuguese
oc: Portugués

en: Position
oc: Posicion

en: Position Control
oc: Contraròtle de la posicion

en: Position of video title
oc: Posicion del títol de la vidèo

en: Positioning method
oc: Metòde de posicionament

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
oc: Metòde de positionnement. auto : choix automatica del melhor nombre de linhas e de colomnas. fixed : utilizar las valors definidas per l'utilizaire. offsets : utilizar les decalatges définis per l'utilizaire per cada imatge.

en: Post processing
oc: Pòsttractament

en: Post processing quality
oc: Qualitat de pòsttractament

en: Post-Processing Quality
oc: Qualitat de pòsttractament

en: Posterize
oc: Posterizar

en: Posterize level
oc: Nivèl de posterizacion

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
oc: Nivèl de posterizacion (lo nombre de colors es lo cube d'aquesta valor)

en: Posterize video by lowering the number of colors
oc: Postériser la vidèo en diminuant lo nombre de colors

en: Posterize video filter
oc: Filtre vidèo de bruch

en: Postproc
oc: Pòsttractament

en: Power
oc: Alimentacion

en: Power line frequency
oc: Frequéncia de la linha de tension

en: Power line frequency anti-flicker filter.
oc: Filtre anti-flicker de la frequéncia de la linha de tension.

en: Pre&vious
oc: Preced&ent

en: Pre-motion estimation
oc: Prediccion prealabla de movement

en: Preamp:
oc: Preamp :

en: Prefer native stream recording
oc: Preferir l'enregistrament natiu dels fluxes

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Preferences file could not be saved
oc: Impossible d'enregistrar lo fichièr de las preferéncias

en: Preferences...
oc: Preferéncias…

en: Preferred Audio language
oc: Lenga àudio preferida

en: Preferred Height
oc: Nautor preferida

en: Preferred Width
oc: Largor preferida

en: Preferred audio language:
oc: Lenga àudio preferida :

en: Preferred decoders list
oc: Lista de desencodadors preferits

en: Preferred encoders list
oc: Lista d'encodadors preferits

en: Preferred packetizer list
oc: Lista dels empaquetadors preferits

en: Preferred subtitle language
oc: Lenga sostítols preferida

en: Preferred video resolution
oc: Lista de resolucions vidèos preferidas

en: Prefilter
oc: Prefiltre

en: Prefix of the destination file automatically generated
oc: Prefix del fichièr destinacion automaticament generat

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
oc: Prefix del nom de fichièr. Lo fichièr résultant aura un nom de la forma « préfixeNOMBRE.format ».

en: Prefix to show on output line
oc: Prefix d'afichar sus la linha de sortida

en: Preload MKV files in the same directory
oc: Precargar los fichièrs MKV que son dins lo meteis dorsièr

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
oc: Precarga los fichièrs Matroska de la meteissa familha dins lo meteis dorsièr per trobar los segments ligats. De pas utilizar amb de fichièrs corromputs.

en: Preparer
oc: Preparator

en: Preset
oc: Preseleccion

en: Preset to use for the equalizer.
oc: Prereglatge d'utilizar per l'egalizador.

en: Press new keys for
    "%@"
oc: Quichatz sus la novèla combinason per
    « %@ »

en: Press pause to continue.
oc: Quichar sus pausa per contunhar.

en: Press the new key or combination for
oc: Quichatz sus la novèla tòca o combinason per

en: Prev
oc: Prec.

en: Preview
oc: Apercebut

en: Previous
oc: Precedent

en: Previous / Backward
oc: Precedent / Recular

en: Previous Channel
oc: Canal precedent

en: Previous Chapter/Title
oc: Capítol/Títol precedent

en: Previous chapter
oc: Capítol precedent

en: Previous media in the playlist
oc: Element precedent dins la lista de lectura

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
oc: Mèdia precedent dins la lista de lectura, recular se mantengut

en: Previous title
oc: Títol precedent

en: Primary language
oc: Lenga àudio

en: Print
oc: Imprimir

en: Print stats for each frame.
oc: Afichar d'estatisticas per cada imatge.

en: Privacy / Network Interaction
oc: Vida privada / Interaccion ret

en: Privacy and Network Access Policy
oc: Vida privada / Ret

en: Private key for authentification by certificate
oc: Clau privada per l'autentificacion per certificat

en: Problem Report for %@
oc: Rapòrt de problèma per %@

en: Problem details and system configuration
oc: Detalhs del problèma e configuracion sistèma

en: Producer
oc: Productor

en: Product
oc: Produch

en: Profile
oc: Perfil

en: Profile Name
oc: Nom del perfil

en: Profile edition
oc: Modificar lo perfil

en: Program
oc: Programa

en: Program Guide
oc: Guida dels programas

en: Program Service ID: %s
oc: ID de servici programa : %s

en: Programs
oc: Programas

en: Progressive Rock
oc: Rock progressiu

en: Protect against sound clipping
oc: Proteccion contra las copaduras del son

en: Protocol
oc: Protocòl

en: Providers Source Content
oc: Contengut de la font del productor

en: Pseudo raw video decoder
oc: Pseudo-desencodador vidèo bruta

en: Pseudo raw video packetizer
oc: Pseudo-empaquetador vidèo bruta

en: Psychedelic
oc: Psiquedelic

en: Psychedelic Rock
oc: Rock psiquedelic

en: Psychedelic video filter
oc: Filtre vidèo efièch psychédélique

en: Psycho-acoustic model
oc: Modèl psico-acostic

en: Publisher
oc: Editor

en: PulseAudio input
oc: Entrada PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
oc: Sortida àudio Pulseaudio

en: Punk Rock
oc: Punk rock

en: Pure-interlaced mode.
oc: Mòde entrelaçat pur

en: Purple
oc: Violet

en: Pushto
oc: Pashto

en: Puzzle game
oc: Puzzle

en: Puzzle interactive game video filter
oc: Jòc interactiu puzzle

en: QP curve compression
oc: Compression dinamica de QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
oc: Compression de la corba de QP. (0,0 = CBR, 1,0 = QCP)

en: QP difference between chroma and luma
oc: Diferéncia de QP entre crominança e luminança

en: QP difference between chroma and luma.
oc: Diferéncia de QP entre crominança e luminança.

en: QP factor between I and P
oc: Factor de QP entre I e P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
oc: Factor de QP entre I e P. Valors de 1,0 a 2,0.

en: QP factor between P and B
oc: Factor de QP entre P e B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
oc: Factor de QP entre P e B. Valors de 1,0 a 2,0.

en: Qt interface
oc: Interfàcia Qt

en: Quality factor to use in constant quality mode
oc: Factor de qualitat d'utilizar en mòde qualitat constanta

en: Quality level
oc: Nivèl de qualitat

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
oc: Qualitat de l'encodatge (aquò pòt alargir o estrecir la talha de l'imatge en sortida).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
oc: Nivèl de qualitat per l'encodatge dels vectors de desplaçament (aquò pòt alentir considerablament l'encodatge).

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
oc: Qualitat de pòsttractament. Interval de 0 a 6
    Los nivèls elevats demandent considérablement mai de poténcia CPU, mas donnent de melhoras imatges.
    Amb los filtres per defaut, las valors utilizan los filtres seguents :
    1 : hb, 2-4 : hb+vb, 5-6 : hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
oc: Qualitat de l'encodatge VBR (0=cbr, 1-5 qualitat constante vbr, 5 es lo melhor

en: Quality-based VBR
oc: VBR per qualitat

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
oc: Factor de quantizacion dels imatges I, per rapòrt als imatges P (per exemple 1,0 => meteissa quantizacion pels imatges I e P).

en: Quantization parameter
oc: Paramètre de quantizacion

en: Quantization parameter for B-frames
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-B. Aqueste paramètre remplaça tot paramètre qp global. Utilizat solament se la rc_method es « qp ».

en: Quantization parameter for I-frames
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-I. Aqueste paramètre remplaçat tot paramètre qp global. Utilizat solament se la rc_method es « qp ».

en: Quantization parameter for P-frames
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
oc: Paramètre de quantificacion pels imatges-P. Aqueste paramètre remplaça tot paramètre qp global. Utilizat solament se la rc_method es « qp ».

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpp. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
oc: Paramètre de quantificacion per totes types d'imatges. Aqueste paramètre définit qpi, qpp and qpb. Il a mens de prioritat que los paramètres mentionnés avant. Utilizat solament se la rc_method es « qp ».

en: Quattro AtmoLight
oc: AtmoLight Quattro

en: Quechua
oc: Quíchoa

en: Queue Selected
oc: Mesa en fila

en: QuickTime Media Link importer
oc: Importador de ligams de mèdias Quicktime

en: QuickTime library decoder
oc: Desencodador QuickTime

en: Quicktime Capture
oc: Captura Quicktime

en: Quiet mode
oc: Mòde « calme »

en: Quiet synchro
oc: Sincronizacion silenciosa

en: Quit
oc: Quitar

en: Quit VLC
oc: Quitar VLC

en: Quit after Playback
oc: Quitar aprèp la lectura

en: Quit at the end of playlist
oc: Quitar a la fin de la lista de lectura

en: R&B
oc: RnB

en: RAM playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura RAM

en: RAW
oc: BRUT

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
oc: Mòde de decision pels imatges B basat sus RD. Aquò necessita subme 6 (o mai).

en: RDP Password
oc: Senhal

en: RDP Remote Desktop
oc: Burèu distant RDP

en: RDP auth password
oc: Senhal RDP

en: RDP auth username
oc: Nom d'utilizaire RDP

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
oc: Crominança RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
oc: Component RVB d'extraire

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
oc: Component RGB d'extraire : 0 per roge, 1 per verd e 2 per blau.

en: RMS/peak
oc: RMS/pic

en: RSS and Atom feed display
oc: Incrustacion de flux RSS

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
oc: URL dels fluxes RSS/Atom, separadas per de « | »

en: RTCP (local) port
oc: Pòrt RTCP (local)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
oc: Los paquets RTCP seràn recebuts sus aqueste pòrt de protocòl de transpòrt. Se zèro, alara utilizacion de  RTP/RCTP multiplexat.

en: RTP over RTSP (TCP)
oc: Utiliza lo RTP sus RTSP (TCP)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
oc: Los paquets RTP seràn autentificats e deschifrats amb aquesta clau mèstra secreta partejada « Secure RTP ». Aquò deu èsser una cadena en exadecimal de 32 caractèrs.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
oc: Los paquets RTP dont la retard per rapòrt al darrièr paquet recebut excède aquesta valor seràn ignorats.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
oc: Los paquets RTP seràn ignorats s'ils son tròp en avança (càd dins lo futur) de aqueste nombre de paquets per rapòrt al darrièr paquet recebut.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
oc: Los paquets RTP seràn autentificats e deschifrats amb aquesta clau maître secrète partajada « Secure RTP ». Aquò deu èsser una cadena en exadecimal de 32 caractèrs.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
oc: Format de carga RTP per las cargas dinamicas

en: RTP source timeout (sec)
oc: Temps d'expiracion RTP (en segondas)

en: RTP stream output
oc: Flux de sortida RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
oc: Multiplexatge RTP/RCTP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
oc: Desmultiplexador RTP/RTSP/SDP (qu'utiliza Live555)

en: RTSP Announcement
oc: Anóncia RTSP

en: RTSP VoD
oc: VoD RTSP

en: RTSP VoD server
oc: Servidor VoD RTSP

en: RTSP authentication
oc: Autentificacion RTSP

en: RTSP connection failed
oc: La connexion RTSP a fracassat

en: RTSP frame buffer size
oc: Talha del tampon RTSP

en: RTSP password
oc: Senhal RTSP

en: RTSP server address
oc: Adreça de l'òste RTSP

en: RTSP server port
oc: Pòrt de l'òste RTSP

en: RTSP session timeout (s)
oc: Temps d'expiracion RTP (en segondas)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
oc: Las sessions RTSP seràn tampadas aprèp qu'aucune requête RTSP n'ai été recebut dempuèi aquesta durada. Metre una valor negativa o egala a zèro desactiva lo relambi d'expiration. La valor per defaut es de 60 segondas.

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
oc: Talha de tampon d'imatge de despart RTSP de la pista vidèo, pòt èsser aumentat en cas d'imatges corromputs per un tampon tròp pichon.

en: RTSP user name
oc: Nom d'utilizaire RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
oc: Access/Desmultiplexador RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
oc: Filtre de conversion RV32

en: Radio device
oc: Periferic radio

en: Radio tuner device node.
oc: Nom del periferic ràdio

en: Radius
oc: Rai

en: Radius in pixels
oc: Rai en pixèls

en: Raeto-Romance
oc: Retoromanic

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
oc: Aumentar la quantizacion pels macroblòts en marge de l'imatge (per defaut : 0,0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
oc: Aumentar la quantizacion pels macroblòts que presentan un movement important (per defaut : 0,0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
oc: Aumentar la quantizacion pels macroblòts fòrça brilhants (per defaut : 0,0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
oc: Aumentar la quantizacion pels macroblòts fòrça escurs (per defaut : 0,0).

en: Random
oc: Aleatòri

en: Random Off
oc: Aleatòri inibit

en: Random On
oc: Aleatòri Òc

en: Random: %s
oc: Aleatòri : %s

en: Rate Control Method
oc: Metòde de contraròtle del debit

en: Rate control buffer aggressiveness
oc: Eficacitat del contraròtle de debit

en: Rate control buffer aggressiveness.
oc: Eficacitat del contraròtle de debit.

en: Rate control buffer size
oc: Talha del tampon de contraròtle del debit

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
oc: Talha de memòria tampon del contraròtle de debit (en ko). Un valor importanta permetrà un melhor contraròtle, al prètz d'una laténcia del flux.

en: Rate control method
oc: Metòde de contraròtle del debit

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
oc: Velocitat del cambiament de prigondor de balejatge en decalatge de millisegondas per segonda de lector

en: Rating
oc: Nòta

en: Ratio of B frames
oc: Ratio d'imatges B

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
oc: Quota d'imatges enregistradas. 3 significa qu'un tiers dels imatges seràn enregistradas.

en: Ratio of key frames
oc: Ratio d'imatges claus

en: Raw audio demuxer
oc: Desmultiplexador àudio Raw

en: Raw audio encoder
oc: Encodador de flux àudio bruts

en: Raw video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo Raw

en: Raw/Log Audio decoder
oc: Desencodador de flux àudio bruts

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
oc: Cargar un fichièr de configuracion tre que VLM s'àvia.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
oc: Per legir un fichièr constamment mes a jorn (coma un imatge JPEG sus un servidor). Deuriatz pas activar aquesta opcion globalament, perque empacha la lectura de tot autre tipe de flux HTTP.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
oc: Legís e ignòra los elements EBML desconeguts (pas satisfasent per fichièrs damatjats)

en: Read at media
oc: Legit a la font

en: Read meta data using lua scripts
oc: Legís de metadonadas en utilizant d'escripts lua

en: Read password for target device from file.
oc: Legir lo senhal pel periferic cibla dempuèi un fichièr.

en: Read size
oc: Talha legida

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
oc: Legir lo flux àudio al ritme VLC puslèu que « Jack ».

en: ReadMe / FAQ...
oc: Legissètz-me / FAQ…

en: Real demuxer
oc: Desmultiplexador Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
oc: Entrada RTP (Real Time Protocol)

en: Real-time
oc: Temps-real

en: Rear center
oc: Arrièr central

en: Rear left
oc: Arrièr esquèrra

en: Rear right
oc: Arrièr drecha

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
oc: Re-calculer la durada dels sostítols conformément
    à lor contengut e a aquesta valor.
    Metre a 0 per inibir.

en: Receive buffer
oc: Tampon de recepcion

en: Recently Played
oc: Jogat recentament

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
oc: Sortida vidèo recomandada per Windows Vista e versions seguentas

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
oc: Sortida vidèo recomandada per Windows XP. Incompatible amb l'interfàcia Aero de Vista

en: Record
oc: Enregistrar

en: Record Company
oc: Ostal de disc

en: Record access filter start/stop.
oc: Aviar/arrestar lo filtre d'enregistrament

en: Record directory or filename
oc: Dorsièr de las capturas

en: Record stream output
oc: Enregistrar lo flux de sortida

en: Recording
oc: Enregistrament

en: Recording done
oc: Enregistrament efectuat

en: Recording ratio
oc: Ratio d'enregistrament

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
oc: Recrear un indèx pel fichièr AVI. D'utilizar sonque se vòstre fichièr AVI es damatjat o incomplet, o qu'es impossible de se desplaçar dins lo fichièr.

en: Red
oc: Roge

en: Red balance
oc: Balança dels roges

en: Red chroma balance.
oc: Balança dels roges.

en: Red component of the pause color
oc: Quantitat de roge dins la color de pausa

en: Red component of the shutdown color
oc: Quantitat de roge dins la color d'arrèst

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
oc: Valor roge d'un blanc pur sus vòstras rampas a LED.

en: Reduce fluctuations in QP
oc: Redusir las fluctuacions de QP

en: Refresh List
oc: Refrescar la lista

en: Refresh period in ms
oc: Periòde de rafraichissement en ms

en: Refresh time
oc: Relambi de refrescament

en: Region code
oc: Còde regional

en: Region left column
oc: Colomna esquèrra de la region

en: Region top row
oc: Linha nauta de la region

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
oc: Ailàs, aquelas tòcas pòdon pas èsser utilizadas coma acorchi.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
oc: Expression regulara per filtrar los elements jogats recentament dins lo lector

en: Regularly check for VLC updates
oc: Recèrca regulara d'una mesa a jorn de VLC

en: Relative font size
oc: Talha relativa

en: Relative to source content
oc: Relatiu al contengut de la font

en: Relative to source delay
oc: Relatiu al relambi font

en: Release
oc: Atudament

en: Release function
oc: Finction de desblocatge

en: Release time
oc: Durada de l'atudament

en: Reload extensions
oc: Recargar las extensions

en: Remember the audio volume
oc: Conservar la valor del volum àudio

en: Remote Audio Output Protocol stream output
oc: Flux de sortida « Remote Àudio Output Protocol »

en: Remote control interface
oc: Interfàcia de comanda a distància

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
oc: Interfàcia de comanda a distància inicializada, picatz « help » per obténer de l'ajuda.

en: Remote-OSD
oc: OSD-Distant

en: Remote-OSD over VNC
oc: OSD-distant via VNC

en: Remove
oc: Suprimir

en: Remove Selected
oc: Suprimir la seleccion

en: Remove a preset
oc: Suprimir una configuracion

en: Remove a profile
oc: Suprimir un perfil

en: Remove old preferences?
oc: Escafar las ancianas preferéncias ?

en: Remove this podcast subscription
oc: Aquò va suprimir l'abonament a aqueste podcast

en: Remove zones of the video using a picture as mask
oc: Lèva de zònas de la vidèo en utilizant un imatge coma masqueta

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
oc: Eliminar totes los efièches de transparéncia dins los sostítols DVD.

en: Rename Directory
oc: Renomenar lo repertòri

en: Rename Directory...
oc: Renomenar lo repertòri...

en: Rename Folder
oc: Renomenar lo dorsièr

en: Rename Folder...
oc: Renomenar lo dorsièr...

en: Rendering quality
oc: Qualitat de l'imatge

en: Repair AVI Files
oc: Reparar los fichièrs AVI

en: Repeat
oc: Repeticion

en: Repeat All
oc: Repetir tot

en: Repeat Off
oc: Sens repeticion

en: Repeat One
oc: Repetir lo mèdia

en: Repeat all
oc: Repetir tot

en: Repeat current item
oc: Repetir l'element actual

en: Repeat delay:
oc: Relambi de repeticion :

en: Repeat:
oc: Repetir :

en: Replay gain
oc: Ganh de lectura

en: Replay gain mode
oc: Mòde Replay gain

en: Replay gain mode:
oc: Mòde Replay gain :

en: Replay preamp
oc: Preampli Replay

en: Requirements
oc: Exigéncias

en: Resampling quality
oc: Qualitat del reescandalhatge

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
oc: Qualitat reescandalhatge (0=pièger e rapid, 10=melhora e lenta).

en: Reset
oc: Reïnicializacion

en: Reset All
oc: Restablir tot

en: Reset Preferences
oc: Restablir

en: Reset controls
oc: Reïnicializar los contraròtles

en: Reset controls to defaults.
oc: Reïnicializar a las valors per defaut

en: Reset defaults
oc: Reïnicializar

en: Resize interface to the native video size
oc: Redimensionar l'interfàcia a la talha reala de la vidèo

en: Resize interface to video size
oc: Redimensionar l'interfàcia a la talha de la vidèo

en: Resolution
oc: Resolucion

en: Respect ordered chapters
oc: Respectar los capítols ordenats

en: Restart playback
oc: Reaviar la lectura

en: Retrieves extra info and art for playlist items
oc: Récupérer d'informacions suplementàrias e los imatges per los elements de la lista de lectura

en: Retrieving Channel Info...
oc: Recuperacion de las infos del canal…

en: Retrieving addons...
oc: Recuperacion de las extensions...

en: Retro
oc: Rètro

en: Reveal in Finder
oc: Mostrar dins lo « Finder »

en: Reverb
oc: Reverberacion

en: Reverberation delay
oc: Relambi de reverberacion

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
oc: Relambi de reverberacion en millisegondas (generalament 40-200ms).

en: Reverberation level
oc: Nivèl de reverberacion

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
oc: Nivèl de reverberacion (0-100, defaut a 0).

en: Reverse
oc: En arrièr

en: Reverse stereo
oc: Esterèo inversada

en: Revert to normal play speed
oc: Tornar a la velocitat de lectura normala

en: Right
oc: Drecha

en: Right to left/Bottom to top
oc: De drecha cap a esquèrra, d'aval cap amont

en: Ripple
oc: Susfàcia

en: Ripple video filter
oc: Filtre vidèo d'ondulacion

en: Rock & Roll
oc: Rock & roll

en: Roll-off factor
oc: Factor d'afebliment

en: Romanian
oc: Romanés

en: Room size
oc: Talha de la pèça

en: Room width
oc: Largor de la pèça

en: Rotate
oc: Rotacion

en: Rotate (degrees)
oc: Rotacion (grases)

en: Rotate by 180 degrees
oc: Rotacion de 180 grases

en: Rotate by 270 degrees
oc: Rotacion de 270 grases

en: Rotate by 90 degrees
oc: Rotacion de 90 grases

en: Rotate or flip the video
oc: Pivotar o bascular la vidèo

en: Rotate video filter
oc: Filtre vidèo rotacion

en: Rotation
oc: Rotacion

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
oc: Paramètre de rotacion : aucune;180°;90°-270°;miralh

en: Row
oc: Linha

en: Row border
oc: bordadura de linha

en: Rows
oc: Linhas

en: Run VLC with dark interface style
oc: Aviar VLC amb un estil d'interfàcia escura

en: Run as daemon process
oc: Foncionar en tant que demòni

en: Run fb on current tty
oc: Aviar « fb » sul terminal corrent

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
oc: Aviar « fb » sul periferic TTY corrent (validat per defaut). Inibissètz aquò amb precaucions !

en: Run manually
oc: Aviar manualament

en: Run on schedule
oc: Aviar

en: Run time
oc: Temps de lectura

en: Rundi
oc: Kirundi

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
oc: Executar VLC amb una prioritat temps-real permet un melhor ordonançament, mai especialament al moment de la difusion de flux. Mas aquò pòt blocar vòstre sistèma, o lo rendre fòrça fòrça lent. Vos caldriá pas activar aquò que se sabètz perfièchament çò que fasètz.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
oc: Aviada de vlc amb l'interfàcia per defaut. Utilizatz « cvlc » per aviar VLC sens interfàcia.

en: Runs VLC as a background daemon process.
oc: Aquò permet de far foncionar VLC en tant que demòni (processus en prètzfach de fons).

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
oc: Aquò permet de far tourner lo thread d'encodatge (s'il existe) a la prioritat OUTPUT al lieu de VIDEO

en: Russian
oc: Rus

en: Russian (KOI8-R)
oc: Rus (KOI8-R)

en: S&tatistics
oc: Es&tatisticas

en: S-Video input
oc: Entrada S-vidèo

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
oc: Utilizar per defaut la sortida àudio S/PDIF quand lo material la reconeis,  e tanben lo flux àudio qu'es a se jogar.

en: SAP Announcement
oc: Anóncia SAP

en: SAP Strict mode
oc: SAP mòde estrict

en: SAP announcement interval
oc: Relambi entre las anóncias SAP

en: SAP announcing
oc: Anóncia SAP

en: SAP multicast address
oc: Adreça de multicast SAP

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
oc: Lo flux SAP es activat. Pasmens, cap de nom de cadena es pas provesit.

en: SAP timeout (seconds)
oc: Temps d'expiracion SAP (en segondas)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
oc: Decision basada sus SADT per las transformacions 8x8.

en: SDI Demux
oc: Desmultiplexador SDI

en: SDI Input
oc: Entrada SDI

en: SDL Image decoder
oc: Desencodador d'imatges (SDL)

en: SDL chroma format
oc: Format de crominança SDL

en: SDL_image video decoder
oc: Desencodador d'imatges (SDL)

en: SDP Descriptions parser
oc: Analisador de descripcions SDP

en: SDP URL
oc: URL del SDP

en: SDP required
oc: SDP necessari

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
oc: Descriptors SDT (necessita l'opcion sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
oc: Autentificacion SFTP

en: SFTP input
oc: Entrada SFTP

en: SFTP port
oc: Pòrt SFTP

en: SFTP port number to use on the server
oc: Pòrt SFTP d'utilizar sul servidor

en: SMB domain
oc: Domeni SMB

en: SMB input
oc: Entrada SMB

en: SMB password
oc: Senhal SMB

en: SMB user name
oc: Nom d'utilizaire SMB

en: SMF demuxer
oc: Desmultiplexador SMF

en: SOCKS password
oc: Senhal SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
oc: Servidor SOCKS d'utilizar. Deu èsser de la forma adreça:port . Serà utilizat per totas las connexions TCP.

en: SOCKS server
oc: servidor SOCKS

en: SOCKS user name
oc: Nom d'utilizaire SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
oc: Identificants SPS e PPS

en: SPU PID
oc: PID SPU

en: SRC resampler
oc: Reescandalhatge SRC

en: SRTP key (hexadecimal)
oc: Clau STRP (exadecimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
oc: Salatge SRTP (exadecimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
oc: Conversions SSE2 de I420,IYUV,YV12 cap a RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
oc: Conversions SSE2 de

en: SSIM computation
oc: Calcul SSIM

en: SVCD subtitles
oc: Sostítols SVCD

en: SVG template file
oc: Fichièr de format SVG

en: Samba (Windows network shares) input
oc: Entrada Samba (partiment ret Windows)

en: Same as source
oc: Coma la font

en: Sample aspect ratio
oc: Format d'ecran de la font

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
oc: Format d'ecran de la destinacion (1:1, 3:4, 2:3)

en: Sample format
oc: Frequéncia d'escandalhatge

en: Sample rate
oc: Frequéncia d'escandalhatge

en: Sample rate converter type
oc: Tipe de convertidor de frequéncia

en: Sample rate of an audio elementary stream
oc: Velocitat d'escandalhatge d'un flux àudio elementari

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio, en Hz (11025,22050,44100 o 48000).

en: Sample ui-state-error style.
oc: Exemple d'estil ui-state-error

en: Samplerate
oc: Frequéncia d'escandalhatge

en: Samplerate information of the transcoded stream.
oc: Informacion sus l'escandalhatge del flux transcodat.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
oc: Frequéncia d'escandalhatge àudio, en Hz (per exemple : 11025, 22050, 44100, 48000).

en: Sardinian
oc: Sarde

en: Sat windowing
oc: Ajustament de saturacion

en: Satellite azimuth
oc: Azimut satellit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
oc: Azimut satellit en desens de gras

en: Satellite elevation
oc: Elevacion satellita

en: Satellite elevation in tenths of degree
oc: Elevacion satellita en desens de gras

en: Satellite equipment control
oc: Equipament de contraròtle satellit

en: Satellite longitude
oc: Longitud satellita

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
oc: Longitud satellita en desens de grases, -ve=Oèst

en: Satellite range code
oc: Còde satellit

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
oc: Còde satellit tal coma definit pel fabricant, per exemple lo còde DISEqC

en: Satire
oc: Satira

en: Saturation
oc: Saturacion

en: Saturation threshold
oc: Sulhet de saturacion

en: Save
oc: Enregistrar

en: Save Debug Frames
oc: Enregistrar las tramas de desbugatge

en: Save File
oc: Enregistrar lo fichièr

en: Save Metadata
oc: Enregistrar las metadonada&s

en: Save Playlist
oc: Enregistrar la lista de lectura

en: Save Playlist to &File...
oc: &Enregistrar la lista de lectura…

en: Save Playlist...
oc: Enregistrar la lista de lectura…

en: Save VLM configuration as...
oc: Enregistrar la configuracion de VLM jos…

en: Save and close the dialog
oc: Enregistrar e tampar lo dialògs.

en: Save as File
oc: Enregistrar lo fichièr

en: Save as new Profile...
oc: Enregistrar un novèl perfil…

en: Save as new profile
oc: Crear un novèl perfil

en: Save current selection as new preset
oc: Enregistrar la seleccion correnta en tant que configuracion

en: Save file to
oc: Enregistrar cap a

en: Save file...
oc: Enregistrar jos…

en: Save log file as...
oc: Enregistrar lo jornal jos…

en: Save playlist
oc: Enregistrar la lista de lectura

en: Save playlist as...
oc: Enregistrar la lista de lectura jos…

en: Save raw codec data
oc: Enregistrar las donadas brutas

en: Save recently played items
oc: Enregistrar los darrièrs mèdias jogats dins lo menú

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
oc: Aquesta opcion permet d'enregistrar las donadas brutas se avètz seleccionat o forçat lo desencodador factici dins las opcions principalas.

en: Save the recently played items in the menu
oc: Enregistrar los darrièrs mèdias jogats dins lo menú

en: Save...
oc: Enregistrar…

en: Saves all the displayed logs to a file
oc: Enregistra totes los jornals afichats dins un fichièr

en: Saving file failed
oc: Fracàs d'enregistrament del fichièr

en: Scale
oc: Escala

en: Scale factor
oc: Factor d'escala

en: Scale factor (0.1-2.0)
oc: Factor d'escala (0,1-2,0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
oc: Factor d'escala d'aplicar pendent lo transcodatge (per exemple, 0,25)

en: Scaled to screen
oc: Adaptat a l'ecran

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
oc: Factor d'escala se mesa a l'escala automatica inibida.
    Per defaut a 1.0 (talha vidèo originala).

en: Scaling mode
oc: Mòde de redimensionament

en: Scaling mode to use.
oc: Mòde de redimensionament

en: Scaling quality
oc: Qualitat de la mesa a l'escala

en: Scene filter
oc: Filtre scèna

en: Scene video filter
oc: Filtre vidèo scèna

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
oc: Aquesta valor contraròtla l'apondon d'imatges I aux cambiaments de scèna. Amb de pichonas valors, lo codec deu sovent forçar un imatge I per ne pas dépassar l'interfàcia maximal. De bonnes valors pòdon trobar una melhora posicion per l'imatge I. De grandas valors utilizan mai d'imatges I que necessari, perdant atal del debit. -1 desactiva la deteccion de cambiaments de scèna, ce qui entraine l'insertion d'imatges I solament a la fin de l’interval maximal, ce qui causerait probablament d'artefactes d'encodatge. La valor va de 1 a 100.

en: Schedule
oc: Planificacion

en: Schedule:
oc: Planificacion :

en: Scope
oc: Oscilloscòpi

en: Score
oc: Marca

en: Scrambled
oc: Trebolat

en: Screen
oc: Ecran

en: Screen Input
oc: Modul de captura d'ecran

en: Screen capture
oc: Captura d'ecran

en: Screen capture (with X11/XCB)
oc: Captura d'ecran (amb X11/XCB)

en: Screen index
oc: Indèx de l'ecran

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
oc: Numèro de l'ecran per l'ecran complet, per utilizar pas lo de l'interfàcia

en: Scrobbler URL
oc: URL Scrobbler

en: Scroll with feed
oc: Desfilar amb lo flux

en: Search
oc: Recercar

en: Search Length
oc: Longor de recèrca

en: Search in Playlist
oc: Cercar dins la lista de lectura

en: Search the playlist
oc: Cercar dins la lista de lectura

en: Season
oc: Sason

en: Second CSA Key
oc: Segonda Clau CSA

en: Secondary language or program
oc: Lenga segondària o programa

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
oc: Reescandalhatge SRC (Secret Rabbit Code - libsamplerate)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
oc: Securizat 128-bits (excluses los chiframents 256-bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
oc: Securizat 256 bits (prioritat als chiframents 256-bits)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
oc: Valor de salatge mèstre per « Secure RTP ». Aquò deu èsser una cadena en exadecimal de 28 caractèrs.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
oc: Recèrca e posicion basées sus un percentatge de posicion d'octet puslèu que les informacions de temps PCR. Se la recèrca fonciona mal, activatz aquesta opcion.

en: Seek based on percent not time
oc: Desplaçaments basats sul percentatge e non pas sul temps

en: Seek based on percent not time.
oc: Desplaçaments basats sul percentatge e non pas sul temps

en: Segment length
oc: Talha segment

en: Select
oc: Seleccionar

en: Select "Advanced Options" to see all options.
oc: Clicatz sus « Opcions avançadas » per veire totas las opcions.

en: Select All
oc: Seleccionar tot

en: Select Audio Device
oc: Seleccionatz lo periferic àudio

en: Select Directory
oc: Seleccionatz un dorsièr

en: Select File
oc: Seleccionar un fichièr

en: Select Folder
oc: Seleccionar un dorsièr

en: Select Input
oc: Seleccionar l'entrada

en: Select Output
oc: Seleccionar la sortida

en: Select Streaming Method
oc: Seleccionar lo metòde de difusion

en: Select a color effect.
oc: Seleccionatz un efièch de color.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
oc: Dobrir un periferic o un dorsièr VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
oc: Dobrir un periferic o un dorsièr VIDEO_TS

en: Select a directory
oc: Seleccionatz un dorsièr

en: Select a file
oc: Seleccionar un fichièr

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
oc: Causir un periferic àudio adaptat per èsser utilizat per KAI.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
oc: Causir un mòde vidèo per KVA.

en: Select a stream
oc: Seleccionatz un flux

en: Select an action to change the associated hotkey:
oc: Seleccionar una accion per cambiar la tòca associada :

en: Select and choose transcoding options
oc: Causissètz las opcions de transcodatge

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
oc: Seleccionar lo format d'entrada àudio de bit/escapolon seguent (se non 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
oc: Seleccionar lo format àudio d'entrada amb lo nombre de canals àudio seguent (0 se pas cap)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
oc: Seleccionar lo format àudio amb lo taus d'escandalhatge seguent (0 se pas cap)

en: Select channel to keep
oc: Seleccionar los canals de conservar

en: Select destinations to stream to
oc: Seleccionatz la destinacion del flux

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
oc: Causir lo mòde del puzzle.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
oc: Seleccionar en percentatge (50 = centre) la posicion del punt mitan (Lagrange) de la zòna de mescla

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
oc: Seleccionar en percentatge lo coeficient de Lagrange del començament de la zòna de mescla

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
oc: Seleccionar en percentatge lo coeficient de Lagrange de la fin de la zòna de mescla

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
oc: Seleccionar en percentatge lo coeficient de Lagrange del milieu de la zòna de mélange

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
oc: Selecciona en percent la talha de la zòna de fondut (cas del mur 2x2)

en: Select in percent the length of the blended zone
oc: Selecciona en percent la talha de la zòna de fondut

en: Select next DVD chapter
oc: Seleccionar lo capítol DVD seguent

en: Select next DVD title
oc: Títol DVD seguent

en: Select one color in the video
oc: Seleccionatz una color dins la vidèo

en: Select one or more files to open
oc: Seleccionatz un o mantun fichièr de dobrir

en: Select one or multiple files
oc: Seleccionatz un o mantun fichièr

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
oc: Seleccionatz o double-clicatz una accion per cambiar son acorchi. Utilizatz la tòca Escafar per suprimir lo acorchi

en: Select prev DVD chapter
oc: Capítol DVD precedent

en: Select previous DVD title
oc: Títol DVD precedent

en: Select profile:
oc: Seleccionar un perfil :

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
oc: Nivèl de rendut, al detriment de la velocitat. 0 es lo mai rapid, 1 per la mai nauta qualitat.

en: Select skin
oc: Seleccionar un abilhatge

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
oc: Seleccionar la configuracion de naut-parlaires d'utilizar. Aquesta opcion permet pas lo mixatge cap a plus complexe (es a dire pas de conversion del tipe Esterèo -> 5.1) !

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
oc: Seleccionar lo periferic àudio, o daissar Windows decidir (per defaut), en cas de modificacion una reaviada de VLC es necessària.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels negres de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels negres de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels negres de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar lo nivèl del negre de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar lo nivèl del negre de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar lo nivèl del negre de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels blancs de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels blancs de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar l'espotiment dels blancs de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar lo nivèl del blanc de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar lo nivèl del blanc de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar lo nivèl del blanc de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
oc: Seleccion de la font àudio. Veire l'opcion « Entrada vidèo ».

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
oc: Seleccion de la sortida àudio. Veire l'opcion « Entrada vidèo ».

en: Select the capture device type
oc: Seleccionar lo tipe de periferic de captura

en: Select the directory to save to
oc: Dorsièr de destinacion

en: Select the file
oc: Seleccionar un fichièr

en: Select the file to save to
oc: Seleccionatz lo fichièr de destinacion.

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
oc: Seleccionar la correccion gamma de la zòna de mescla (componenta Blau o V)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
oc: Seleccionar la correccion gamma de la zòna de mescla (componenta Verd o U)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
oc: Seleccionar la correccion gamma de la zòna de mescla (componenta Roge o Y)

en: Select the hotkey to display the position.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per afichar la posicion.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per seleccionar l'imatge vidèo seguent.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut arrièr long.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut avant long.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut arrièr.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut avant.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut arrièr cort.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas a far un saut avant cort.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut arrièr fòrça cort.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per far un saut avant fòrça cort.

en: Select the hotkey to quit the application.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per quitar VLC.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per reglar la velocitat normala.

en: Select the hotkey to stop playback.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per arrestar la lectura.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per l'avança rapida.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per l'alentit.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per quitar l'ecran complet.

en: Select the hotkey to use to pause.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar en pausa.

en: Select the hotkey to use to play.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per jogar.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar a l'element seguent de la lista de lectura.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar a l'element precedent de la lista de lectura.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar en ecran complet.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per activer/desactivar la pausa.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per activar l'element seleccionat del menú DVD.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
oc: Seleccionar la tòca per indicar lo moment utilizat al moment de la sincro dels sostítols per rapòrt a l'àudio.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per indicar lo moment utilizat al moment de la sincro dels sostítols per rapòrt als sostítols.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per seleccionar lo capítol seguent del DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per seleccionar lo títol seguent del DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per seleccionar lo capítol precedent del DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per passar al títol precedent del DVD.

en: Select the key to clear the current playlist.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per escafar la lista de lectura.

en: Select the key to decrease audio volume.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per demesir lo volum.

en: Select the key to decrease the audio delay.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per demesir la retard de l'àudio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per demesir lo retard dels sostítols.

en: Select the key to increase audio volume.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per aumentar lo volum.

en: Select the key to increase the audio delay.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per aumentar lo retard de l'àudio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per aumentar lo retard dels sostítols.

en: Select the key to move subtitles higher.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per desplaçar los sostítols cap amont.

en: Select the key to move subtitles lower.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per desplaçar los sostítols cap aval.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per se desplaçar cap aval dins los menús DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per se desplaçar cap a esquèrra dins los menús DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per se desplaçar cap a drecha dins los menús DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per se desplaçar cap amont dins los menús DVD.

en: Select the key to mute audio.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per copar lo son.

en: Select the key to play this bookmark.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per legir aqueste favorit.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per restablir la sincro dels sostítols.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per reglar aqueste favorit.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per sincronizar per rapòrt als signets de sincro.

en: Select the key to take you to the DVD menu
oc: Seleccionatz la combinason de tòcas d'utilizar per anar al menú DVD.

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
oc: Indicatz lo nombre de fenèstras dins las qualas cal decopar orizontalament la vidèo

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
oc: Nombre de fenèstras dins las qualas cal decopar verticalament la vidèo.

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
oc: Entratz l'URL per s'abonar a un podcast :

en: Select the preset you would like to remove:
oc: Causir la configuracion a suprimir :

en: Select the profile you would like to remove:
oc: Seleccionatz lo perfil a suprimir :

en: Select the replay gain mode
oc: Seleccionar lo mòde ReplayGain

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
oc: Seleccionar la resolucion del « framebuffer ». Las valors suportadas son 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (defaut 4=auto)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
oc: Seleccionar totjorn lo flux que lo debit n'es lo mai elevat, en dejós d'aqueste limit.

en: Select the subtitle file
oc: Seleccionatz un fichièr de sostítols

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded.
oc: Seleccionar l'utilitari syslog ont seràn mandats los logs.

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
oc: Tipe d'entrada del tuner (Cabla/Antena).

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
oc: Causir la verbositat pels messatges, o utilizar -1 per la meteissa que la donada per l'opcion « --verbose ».

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
oc: Font vidèo d'utilizar, tala coma composita, s-video o tuner. Aquestes paramètres son especifics al material. Vos caldriá trobar de bons reglatges dins la zòna « Configuracion del periferic » e utilizar aquestes nombres. -1 significa que los reglatges seràn pas cambiats.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
oc: Seleccion de la sortida vidèo. Veire l'opcion « Entrada vidèo ».

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
oc: Seleccionatz se cal desvolopar los sosdorsièrs.
    pas cap : los sosdorsièrs apareisson pas dins la lista de lectura.
    rebatre : apareisson, mas son pas desvolopats abans lor lectura.
    desvolopar : totes los sosdorsièrs son desvolopats.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
oc: Seleccionar vòstre format de compression àudio. Causissètz-ne un per aver mai d'informacion.

en: Select your audio output device
oc: Seleccionatz lo periferic àudio en sortida

en: Select your video codec. Click one to get more information.
oc: Seleccionar vòstre format de compression vidèo. Causissètz en un per aver  mai d'informacion.

en: Selected ports:
oc: Ports seleccionats :

en: Selection of the starting mode and look
oc: Seleccion del mòde e de l'estil d'aviada

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
oc: Selecciona l'algoritme d'estimacion de movement :
     - dia  : diamant, rai 1 (rapide)
     - hex  : recèrca exagonala, rai 2
     - umh  : multi-hexagone irrégulier (melhor mas plus lent)
     - esa  : recèrca exaustiva (extrèmament lent, principalament per de tèsts)
     - tesa : recèrca exaustiva hadamard (extrèmament lent, principalament per de tèsts)

en: Semantic annotations
oc: Anotacions semanticas

en: Send
oc: Mandar

en: Send key events to VNC host.
oc: Mandar les eveniments clavier cap a l'òste VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
oc: Mandar les eveniments mirga cap a l'òste VNC. Pas necessari per l'utilizacion en tant que client VDR ffnetdev.

en: Send rate
oc: Debit de mandadís

en: Send your video to picture files
oc: Mandar la vidèo cap a de fichièrs imatges

en: Sends the barGraph information every n audio packets
oc: Mandar d'informacions istograma totes los n paquets àudio

en: Sent
oc: Mandat

en: Sent bytes
oc: Octets mandats

en: Sent packets
oc: Paquets mandats

en: Separate sub-streams
oc: Separar los sosfluxes

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
oc: Separar las paginas teletèxte/dvbs en fluxes independents. Pòt èsser utile d'inibir aquò quand s'utiliza un flux de sortida.

en: Separate words by | (without space)
oc: Separar los mots per « | » (sens espaci)

en: Sepia
oc: Sèpia

en: Sepia intensity
oc: Intensitat sèpia

en: Sepia video filter
oc: Filtre vidèo sèpia

en: Sequential numbering
oc: Numerotacion sequenciala

en: Serbian
oc: Sèrbe

en: Serial Port/Device
oc: Periferic pòrt seria

en: Service Discovery
oc: Descoberta de servicis

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
oc: Lo servici de descoberta apond de novèlas fonts a vòstra lista de lectura tels que les radios internet, les sites de vidèos,...

en: Services
oc: Servicis

en: Services discovery
oc: Descoberta de servicis

en: Services discovery modules
oc: Moduls de descoberta de servicis

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
oc: Los moduls de descoberta de servicis apondon automaticament d'elements a la lista de lectura.

en: Session Description Protocol
oc: Protocòl de descripcion de session

en: Session URL
oc: URL de session

en: Session category
oc: Categoria de session

en: Session description
oc: Descripcion de session

en: Session email
oc: Corrièr electronic de session

en: Session failed
oc: La session a fracassat

en: Session name
oc: Nom de session

en: Session phone number
oc: Numèro de telefòn de la session

en: Set ES Lang
oc: Causir la lenga pel flux elementari

en: Set ES id
oc: Causir l'identificant del flux elementari

en: Set FFmpeg debug mask
oc: Reglar la masqueta de desbugatge de ffmpeg

en: Set ID
oc: Causir ID

en: Set Lang
oc: Causir la lenga

en: Set PID to ID of ES
oc: Reglar l'id del PID coma lo de l'ES

en: Set QP
oc: QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
oc: Causir los identificants numerics SPS e PPS per permetre la concatenacion de flux qu'a de caracteristicas diferentas.

en: Set as Wall&paper
oc: Definir coma papièr &pintrat

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
oc: Frequéncia a la quala les PCRs (Program Clock Reference) seràn mandadas. Aquesta valor deuriá èsser inferiora a 100ms. (Per defaut 70)

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
oc: Causir la talha de las balas, doncas la valor del rai en pixèls

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
oc: Causir la velocitat de las balas, doncas la valor de desplaçament en pixèls per imatge.

en: Set edge visibility.
oc: Visibilitat de las bordaduras.

en: Set gradient threshold for edge computation.
oc: Sulhet de gradient pel calcul de las bordaduras.

en: Set id of ES to PID
oc: Seleccionar l'id de l'ES pel PID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
oc: Règla lo rapòrt de talha dels indèxes. Càmbia la valor per defaut (60 minutas) o la talha estimada.

en: Set playlist bookmark 1
oc: Reglar lo favorit n°1

en: Set playlist bookmark 10
oc: Reglar lo favorit n°10

en: Set playlist bookmark 2
oc: Reglar lo favorit n°2

en: Set playlist bookmark 3
oc: Reglar lo favorit n°3

en: Set playlist bookmark 4
oc: Reglar lo favorit n°4

en: Set playlist bookmark 5
oc: Reglar lo favorit n°5

en: Set playlist bookmark 6
oc: Reglar lo favorit n°6

en: Set playlist bookmark 7
oc: Reglar lo favorit n°7

en: Set playlist bookmark 8
oc: Reglar lo favorit n°8

en: Set playlist bookmark 9
oc: Reglar lo favorit n°9

en: Set the ID of the elementary stream
oc: Causir l'identificant del flux elementari

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
oc: Causir RMS/pic (0 … 1).

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
oc: Fixa lo nivèl de netetat, entre 0 e 2. 0,05 per defaut.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
oc: Cadena TV que lo tuner utilizara (0 correspond a la valor per defaut).

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
oc: Configura la durada d'atac en ms (1,5 a  400).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
oc: Causir lo format de l'imatge. Se absent, l'imatge aura lo meteis format que l'entrada.

en: Set the category of the elementary stream
oc: Causir la categoria del flux elementari

en: Set the codec of the elementary stream
oc: Causir lo codec del flux elementari

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
oc: Definir la color a afichar quand l'utilizaire met en pausa la vidèo. (De la lumière per una autre bière ?)

en: Set the encoding used in text subtitles
oc: Cambiar l'encodatge utilizat pels sostítols tèxte

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
oc: Ganh global, en dB (-20 a 20).

en: Set the group of the elementary stream
oc: Causir lo grop del flux elementari

en: Set the ident that VLC would use when logging to syslog.
oc: Causir l'identificant utilizat per VLC per syslog.

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
oc: Fixa la brilhança de l'imatge, entre 0 e 2. 1 per defaut.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
oc: Fixa lo contraste de l'imatge, entre 0 e 2. 1 per defaut.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
oc: Fixa lo gamma de l'imatge, entre 0,01 e 10. 1 per defaut.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
oc: Fixa la nuança de l'imatge, entre 0 e 360. 0 per defaut.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
oc: Fixa la saturacion de l'imatge, entre 0 e 3. 1 per defaut.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
oc: Definir l'identificant intèrne de cada flux elementari de VLC a la valor del PID dins lo flux TS, al lieu de 1,2,3. Utile per exemple per far « #duplicate{…, select="es=<pid>"} ».

en: Set the justification of subtitles
oc: Justificacion dels sostítols

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
oc: Arredondit del sulhet de compression en dB (1 a 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
oc: Makupgain en dB (0 a 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
oc: Talha maximala autorizada pels PES al moment de produsir lo flux MPEG PS.

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
oc: Ratio (n:1) (1…20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
oc: Durada de l'atudament en ms (2…800)

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
oc: Definir la talha de la zòna mòrta de quantificacion interluminança. Entre 0 e 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
oc: Definir la talha de la zòna mòrta de quantificacion intraluminança. Entre 0 e 32.

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
oc: Sulhet, en dB (-30…0).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
oc: Règla la transparéncia de la sortida vidèo. 1 correspond a opac (per defaut), 0 a transparent

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
oc: Còde país del tuner, aquò permet de gerir l'associacion entre los canals e las frequéncias (la valor per defaut es 0).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
oc: Posiciona d'opcions del pilòt v412 a de valors especificadas en utilizant una lista opcionalament encapsulada dins d'acoladas (per exemple : « {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} » ). Per conéisser la lista d'aquelas opcions, aumentatz la verbositat (« -vvv ») o utilizatz l'aplicacion « v4l2-ctl ».

en: Set up any additional options for streaming
oc: Opcions addicionalas pels fluxes

en: Set up associations...
oc: Associacion de fichièrs…

en: Set up media sources to stream
oc: Seleccionatz las fonts de transformar en flux

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
oc: Règla lo PID a l'identificant del flux elementari. Aquò deuriá èsser utilizat amb --ts-es-id-pid, e permet d'aveire los meteisses PIDs dins los fluxes entrants e sortents.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
oc: Règla lo debit maximum local en kbits/s.

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
oc: Definís un nombre maximum de macroblòts per talhon

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
oc: Definís en octets la talha maximala de las talhons, e incluís l'apondon de NAL

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
oc: Interval maximum entre d'imatges IDR. De plus grandes valors économisent de l'espace, e donc permeton una melhora qualitat a debit égal, al prix d'una perte de precision de la recherche. Utilizatz -1 per l'infini.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
oc: Interval minimum entre d'imatges IDR. En H.264, los imatges I ne délimitent pas forcément un GOP, perque es possible per un imatge P d'èsser predich a partir de mai d'un imatge precedent (veire tanben frameref). Doncas, es pas totjorn possible de se desplaçar jusqu'aux imatges I. Los imatges IDR interdisent als imatges P seguentas de se référer a un imatge précédant l'imatge IDR. 
    Se de cambiaments de scèna ont lieu pendent aqueste interval, son totjorn codats coma d'imatges I, mas n'initient pas de novèl GOP.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
oc: Définis l'opacitat del contrarotlador en mòde ecran complet entre 0,1 e 1. Aquesta opcion fonciona pas que jos Windows e X11 amb lo composit activat.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
oc: Aquò configura l'ocupacion iniciala del tampon en tant que fraccion de la talha del tampon. Valors de 0,0 a 1,0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
oc: Senhal per la connexion, se pas cap de nom d'utilizaire e pas cap de senhal dins l'URL.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
oc: Définit lo relambi d'inactivitat per la session RTSP

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
oc: Utilizaire per la connexion, se pas cap de nom d'utilizaire e pas cap de senhal dins l'URL.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
oc: Définis l'opacitat de la fenèstra principala. Aquesta opcion fonciona pas que jos Windows e X11 amb lo composit activat.

en: Setting
oc: Paramètre

en: Setting vbi-opaque to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
oc: Fixar vbi-opac a verai plaça lo tèxte dins un quadre ; aquò o pòt rendre mai legible.

en: Settings
oc: Paramètres

en: Settings for VLC's control interfaces
oc: Paramètres de las interfàcias de contraròtle de VLC

en: Settings for VLC's interfaces
oc: Paramètres de las interfàcias de VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
oc: Paramètres d'entrada, de desmultiplexatge, de desencodatge e d'encodatge

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
oc: Paramètres pels desencodadors e encodadors de sostítols, teletèxte e CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
oc: Paramètres pels desencodadors e encodadors àudio.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
oc: Paramètres pel processor de vidèo en dirècte integrat solament

en: Settings for the main interface
oc: Paramètres de l'interfàcia principala

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
oc: Reglatges pels desencodadors e encodadors vidèo, imatges o vidèo+àudio.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
oc: Paramètres ligats a l'afichatge a l'ecran (OSD), los sostítols e las incrustacions.

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
oc: Paramètres ligats al comportament de la lista de lectura (mòde de lectura, per exemple) e als moduls que i apondon automaticament d'elements (moduls de « descoberta de servicis »).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
oc: Paramètres ligats als diferents metòdes d'accès.
    De paramètres modificats correntament son l'adreça del proxy HTTP o la talha dels escondedors.

en: Settings...
oc: Paramètres…

en: Setup Streaming...
oc: Configurar los fluxes…

en: Setup schedule
oc: Parametratge del planning

en: Shadow
oc: Ombra

en: Shadow angle
oc: Angle de l'ombra

en: Shadow color
oc: Color de l'ombra

en: Shadow distance
oc: Decalatge de l'ombra

en: Shadow opacity
oc: Opacitat de l'ombra

en: Shaping delay (ms)
oc: Tampon del multiplexador (ms)

en: Shared memory framebuffer
oc: Framebuffer en memòria partajada

en: Sharpen
oc: Accentuacion

en: Sharpen strength (0-2)
oc: Nivèl de netetat (0-2)

en: Sharpen video filter
oc: Filtre melhorament netetat

en: Sharpness
oc: Accentuacion

en: Sharpness filter adjust.
oc: Filtre melhorament accentuacion

en: Sho&w VLC media player
oc: A&fichar lo lector multimèdia VLC

en: Short backwards jump
oc: Saut arrièr cort

en: Short forward jump
oc: Saut avant cort

en: Short jump length
oc: Longor del saut cort

en: Short jump length, in seconds.
oc: Longor del « saut cort », en segondas.

en: Shortcut
oc: Acorchi

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
oc: Lo pilòt integrat deu ajustar lo blanc de vòstras rampas a LED ? recomandat.

en: Show &more options
oc: Afichar &mai d'opcions

en: Show 80 bands instead of 20
oc: Afichar 80 bendas al luòc de 20

en: Show All
oc: Afichar tot

en: Show Audio Effects Button
oc: Afichar lo boton Efièches àudio

en: Show Basic
oc: Afichar las basas

en: Show Containing Directory...
oc: Dobrir lo repertòri que conten lo fichièr…

en: Show Containing Folder...
oc: Dobrir lo dorsièr que conten lo fichièr…

en: Show Details
oc: Afichar los detalhs

en: Show Fullscreen Controller
oc: Afichar lo contrarotlador ecran complet

en: Show Fullscreen controller
oc: Afichar lo contrarotlador ecran complet

en: Show Installed Only
oc: Afichar solament los installats

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
oc: Afichar de fluxes vidèos notATs « NC17 » al moment de l'utilizacion de las listas de lecturas shoutcast.

en: Show Name
oc: Afichar lo nom

en: Show Previous & Next Buttons
oc: Afichar los botons Seguent & Precedent

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
oc: Afichar los botons Aleatòri & Repeticion

en: Show Sidebar
oc: Afichar la barra laterala

en: Show VLC on the taskbar
oc: Afichar VLC sus la barra dels prètzfaches

en: Show a controller in fullscreen mode
oc: Afichar un contrarotlador en mòde ecran complet

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
oc: Afichar una infobulla que notifica lo nom de l'artista e de la cançon quand l'element de la lista de lectura càmbia, se VLC es minimizat o amagat.

en: Show a systray icon for VLC
oc: Afichar una icòna VLC dins la barra sistèma

en: Show advanced options
oc: Afichar las opcions avançadas

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
oc: Afichar las preferéncias avançadas a la plaça de las simplificadas a la dobertura de la fenèstra de las preferéncias.

en: Show advanced preferences over simple ones
oc: Afichar las preferéncias avançadas puslèu que las simplificadas

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
oc: Afichar una icòna de notificacion dins la barra dels prètzfaches per contrarotlar les accions de basa de VLC.

en: Show controller in fullscreen
oc: Afichar lo contrarotlador en ecran complet

en: Show controls in full screen mode
oc: Afichar les contraròtles en mòde ecran complet

en: Show errors and warnings
oc: Afichar las errors e avertiments

en: Show everything including debug messages
oc: Tot afichar y compris los messatges de debug

en: Show extended VCD info?
oc: Afichar las infos VCD espandidas ?

en: Show extended options
oc: Afichar las opcions espandidas

en: Show extended settings
oc: Afichar los paramètres espandits

en: Show media change popup:
oc: Afichar una infobulla de cambiament de mèdia :

en: Show media title on video
oc: Incrustar lo títol dins la vidèo

en: Show media title on video start
oc: Incrustar lo títol dins la vidèo a l'aviada

en: Show notification popup on track change
oc: Notificar los cambiaments de cançon

en: Show only errors
oc: Afichar solament las errors

en: Show playing item name in window title
oc: Afichar lo títol en cors de lectura dins lo títol de la fenèstra

en: Show settings
oc: Afichar los paramètres

en: Show shoutcast adult content
oc: Afichar lo contengut per adultes sus shoutcast

en: Show small preview size (percent of source).
oc: Afichar la talha del pichon apercebut (percentatge de la font).

en: Show small preview.
oc: Afichar un pichon apercebut.

en: Show stream position
oc: Afichar la posicion dins lo flux

en: Show systray icon
oc: Afichar una icòna dins la barra sistèma

en: Show the contextual popup menu.
oc: Afichar lo menú contextual surgissent.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
oc: Afichar la posicion actuala en segondas dins lo flux de temps en temps.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
oc: Afichar lo maximum d'informacions dins Informacions sul flux e dins Informacions sul mèdia. Aficha per exemple la navigacion per contraròtle de lectura.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
oc: Afichar lo títol de la cançon o de la vidèo dins lo títol de la fenèstra de contraròtle.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
oc: Afichar la fenèstra de las proprietats del periferic seleccionat abans lo començament del flux.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
oc: Afichar la pagina de las proprietats del tuner (seleccion de las cadenas).

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
oc: Afichar lo títol de la vidèo pendent n millisegondas, per defaut aquò serà 5000 ms (5 s)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
oc: Afichar las errors pas importantas e los avertiments

en: Show video title for x milliseconds
oc: Afichar lo títol de la vidèo pendent x millisegondas

en: Show video within the main window
oc: Afichar la vidèo dins la fenèstra principala

en: Show/Hide Playlist
oc: Afichar/amagar la lista de lectura

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
oc: Afichar un contrarotlador en surbrilhança al moment dels movements de mirga en ecran complet.

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
oc: Aficha la barra laterala dins la fenèstra principala que fa la lista de las fonts de mèdias.

en: Shows the audio effects button in the main window.
oc: Aficha lo boton Efièches àudio dins la fenèstra principala.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
oc: Aficha los botons Seguent e Precedent dins la fenèstra principala.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
oc: Aficha los botons Aleatòri e Repeticion dins la fenèstra principala.

en: Shuffle
oc: Aleatòri

en: Side left
oc: Lateral esquèrra

en: Side right
oc: Lateral drecha

en: Signaling mode of the extension AOT
oc: Mòde de senhalizacion de l'extension AOT

en: Silver
oc: Argent

en: Similarity
oc: Similaritat

en: Similarity threshold
oc: Sulhet de similaritat

en: Simple DirectMedia Layer video output
oc: Sortida vidèo « Simple DirectMedia Layer »

en: Simple Karaoke filter
oc: Filtre karaoké

en: Simple Preferences
oc: Preferéncias simplas

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
oc: Desencodador Dolby Surround simple

en: Simple stereo widening effect
oc: Efièch d'alargiment esterèo simple

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
oc: Chinés simplificat (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
oc: Chinés simplificat Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
oc: Sinc (bona qualitat)

en: Sinc function (fast)
oc: Sinc (rapida)

en: Sinc function (medium quality)
oc: Sinc (qualitat mejana)

en: Sindhi
oc: Sindi

en: Single precision audio volume
oc: Volum àudio en simpla precision

en: Sinhalese
oc: Cingalés

en: Size
oc: Talha

en: Size of code blocks in each subband
oc: Talha dels blòts de còde dins cada sosbenda

en: Size of motion compensation blocks
oc: Talha dels blòts de compensacion de movement

en: Size of stream in bytes
oc: Talha del flux en octets

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
oc: Talha del paquet TS de chifrar. La rotina de chifratge lèva l'entèsta TS de la valor abans lo chifratge.

en: Size of the curve along the piece's edge
oc: Talha de la corba en bòrd de pèça

en: Size of the request for reading access
oc: Talha de la requèsta pels accèsses en lectura

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
oc: Talha de la vidèo que serà afichada pel modul DirectShow. Se especificatz pas res, la talha per defaut serà utilizada. Podètz especificar una talha estandarda (cif, d1, ...) o <largor>x<nautor>.

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
oc: Fichièrs d'abilhatges |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
oc: Fichièr d'abilhatge :

en: Skin to use
oc: Abilhatge d'utilizar

en: Skin whiten
oc: Pèl palla

en: Skinnable Interface
oc: Interfàcia abilhabla

en: Skins
oc: Abilhatges

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
oc: Los abilhatges personalizan l'aparéncia del lector. Los podètz activar dins las preferéncias.

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
oc: Inibir lo filtre de bocla H.264

en: Skip ads
oc: Sautar las publicitats

en: Skip frame (default=0)
oc: Sautar d'imatges (defaut = 0)

en: Skip frames
oc: Sautar d'imatges

en: Skip idct (default=0)
oc: Sautar idct (per defaut=0)

en: Skip loop filter
oc: Pas de filtre de bocla

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
oc: Pas de filtre de bocla per H264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
oc: Ne pas utilizar lo filtre de bocla (desblocatge) a un efièch negatiu sus la qualitat, mas accélère fortement los fluxes nauta définition.

en: Sky blue
oc: Blau cèl

en: Slides (images)
oc: Diaporama (imatges)

en: Slides (text)
oc: Diaporama (textes)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
oc: Melhorar significativament la qualitat de SMP, al prètz de la repeticion.

en: Slo&wer
oc: Ale&ntit

en: Slovak
oc: Eslovac

en: Slovenian
oc: Eslovèn

en: Slow
oc: Lent

en: Slow Rock
oc: Rock lent

en: Slower
oc: Alentir

en: Slower (fine)
oc: Alentir un pauc

en: Small
oc: Pichon

en: Small Volume
oc: Pichon volum

en: Small preview
oc: Previsualizacion

en: Small preview size
oc: Talha de la previsualizacion

en: Smaller
oc: Mai pichon

en: Smooth Streaming
oc: Difusion

en: Snapshot
oc: Captura d'ecran

en: Socks proxy
oc: Proxy SOCKS

en: Soft
oc: Doç

en: Soft rock
oc: Soft Rock

en: Soften
oc: Adocir

en: Softening value
oc: Valor d'adociment

en: Software
oc: Logicial

en: Software gain
oc: Ganh logicial

en: Soloist
oc: Solista

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
oc: Qualques cadenas francesas indican pas corrèctament l'atribut de las paginas de sostítols en seguida d'una error d'interpretacion, d'ensajar quand vòstres sostítols apareisson pas.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
oc: Certans formats de sostítols accèptan de formatages, que VLC implementa parcialament.

en: Song Description
oc: Descripcion

en: Sort Node by Author
oc: Triar lo nosèl per Autor

en: Sort Node by Name
oc: Triar lo nosèl per Nom

en: Sort alphabetically according to the current language's collation rules.
oc: Triar alfabeticament (en utilizant las règlas de la lenga correnta).

en: Sort by
oc: Triar per

en: Sort items in a natural order (for example: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). This method does not take the current language's collation rules into account.
oc: Triar dins l'òrdre natural (per exemple : 1.ogg 2.ogg 10.ogg). Aqueste metòde pren pas en compte las règlas de la lenga correnta.

en: Sotho, Southern
oc: Sotho del Sud

en: Sound Clip
oc: Clip sonòr

en: Sound Delay
oc: Relambi àudio

en: Sound Engineer
oc: Ingenhaire del son

en: Sound fonts
oc: Bancas de sons

en: Soundtrack
oc: Benda son

en: Source
oc: Font

en: Source aspect ratio
oc: Format d'ecran de la font

en: Source directory
oc: Dorsièr font

en: Source:
oc: Font :

en: Sout stream
oc: Flux de sortida

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
oc: Los moduls de flux de sortida vos permeton de bastir una cadena de tractament pel flux de sortida. Mercé de plan voler legir lo « Streaming Howto » per mai de detalhs. Podètz configurar las opcions per defaut per cada modul de flux de sortida aicí.

en: South-Eastern European (Latin-10)
oc: Euròpa del Sud-Èst (Latin-10)

en: Southern Rock
oc: Rock sudista

en: Sp&eed
oc: V&elocitat

en: Space
oc: Espaci

en: Spacer
oc: Espaci

en: Spanish
oc: Espanhòl

en: Spatial
oc: Espacial

en: Spatial blur
oc: Espacializador

en: Spatial chroma strength
oc: Intensitat de crominança temporala

en: Spatial chroma strength (0-254)
oc: Intensitat de crominança espaciala (0-254)

en: Spatial luma strength
oc: Intensitat del luminança espaciala

en: Spatial luma strength (0-254)
oc: Intensitat de luminança espaciala (0-254)

en: Spatializer
oc: Espacializador

en: Speaker configuration
oc: Configuracion dels nauts-parlaires

en: Special modules
oc: Moduls especials

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
oc: Vos permet d'especificar los moduls de descoberta de servicis d'aviar, separats per de « ; ». Las valors correntas son sap, hal…

en: Specify AAC audio profile to use
oc: Especificatz lo perfil àudio AAC d'utilizar

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
oc: Especificatz lo nivèl H.264 (coma défini dins l'annexe A del standard). Los nivèls son pas imposés; es a l'utilizaire de causir un nivèl compatible amb las autras opcions d'encodatge. Las valors van de 1 a 5,1 (10 a 51 fonciona tanben). Metre a 0 per auto.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
oc: Especifica un perfil H.264 que los paramètres n'espotiràn las autras configuracions

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
oc: Especificatz un relambis (en ms) per aqueste flux elementari. Positiu per un retard e negatiu per una avança.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
oc: Causir lo còde ISO-639 (3 caractèrs) per aqueste flux elementari

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
oc: Especificar un identificant per aqueste flux elementari

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
oc: Especificar un identificant per aqueste flux elementari

en: Specify an identifier string for this subpicture
oc: Especificar un identificant per aqueste imatge

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
oc: Especificar un novèl identificant per aqueste flux elementari

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
oc: Seleccionatz lo perfil àudio AAC per l'encodatge del flux àudio. Las opcions son : « main » (per defaut), « low », « ssr » (pas suportat) e « ltp »

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
oc: Indicatz lo perfil del codec explicitement. Siquenon, lo codec déduira lo perfil correct a partir de las autras fonts, coma la resolucion e lo debit. Per exemple « 4.2 » per mpeg4-part10 o « faible » per mpeg2

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
oc: Indicatz lo perfil del codec explicitament. Siquenon, lo codec déduira lo perfil corrècte a partir de las autras fonts, coma la resolucion e lo debit. Per exemple « elevat »

en: Specify the deinterlace module to use.
oc: Modul de desentrelaçament d'utilizar (ffmpeg-dencharlace o dencharlace).

en: Specify the log filename.
oc: Indicatz lo nom del fichièr pel jornal

en: Specify the logging format.
oc: Indicatz lo nom del format pel jornal

en: Specify the magazine containing the language page
oc: Especificatz lo magazine que conten la pagina de lenga

en: Specify the page containing the language
oc: Especificatz la pagina que conten la lenga

en: Specify the row containing the language
oc: Especificatz la linha que conten la lenga

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
oc: Aquò permet d'especificar la talha del paquet TS de deschifrar. Las rotinas de descripcions que lèvan l'entèsta TS aband de deschifrar.

en: Spectral sections
oc: Seccions espectralas

en: Spectrometer
oc: Analisador d'espèctre 2

en: Spectrum
oc: Analisador d'espèctre

en: Spectrum analyser
oc: Analisador de spectre

en: Spectrum inversion
oc: Inversion d'espèctre

en: Speech
oc: Paraula

en: Speed of feeds
oc: Velocitat dels fluxes

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
oc: Velocitat del flux RSS (una valor mai granda ralentit lo flux)

en: Speed selector
oc: Seleccion velocitat

en: Speed: %.2fx
oc: Velocitat : %.2fx

en: Speex audio decoder
oc: Desencodador àudio Speex

en: Speex audio encoder
oc: Encodador àudio Speex

en: Speex audio packetizer
oc: Empaquetador àudio Speex

en: Speex resampler
oc: Reescandalhatge Speex

en: Split segments anywhere
oc: Decopar los segments ont que siá

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
oc: Decopar la vidèo en mantuna fenèstra per afichatge sus un mur d'ecrans

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
oc: Decopar la vidèo en doas partidas identicas, coma dins un miralh

en: Splitter
oc: Separacion

en: Standard
oc: Estandard

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
oc: Definicion Estandarda  (576 o 480 linhas)

en: Standard stream output
oc: Flux de sortida estandard

en: Start
oc: Aviar

en: Start Time
oc: Ora de començament

en: Start VLC with only a systray icon
oc: Aviar VLC amb unicament una icòna de notificacion

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
oc: Aviar VLC amb :
     - un mòde classique
     - una zòna totjorn présente qui montre d'informacions telles que les jaquetas dels albums…
     - un mòde minimal aux contraròtles limités

en: Start directly in menu
oc: Començar dirèctament al menú

en: Start in minimal view (without menus)
oc: Aviar amb l'estil minimal (sens menús)

en: Start in minimal view mode
oc: Aviar amb l'estil minimal

en: Start playback of new items immediately once they were added.
oc: Aviar la lectura dels novèls elements tre que son aponduts.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
oc: Començar dirèctament lo DVD al menú principal, en ensajant de passar totas las introduccions d'avertiments inutilas.

en: Start time
oc: Ora de començament

en: Start video in fullscreen mode
oc: Aviar en ecran complet

en: Starting Position
oc: Posicion de començament

en: Statistics
oc: Estatisticas

en: Statistics video output
oc: Estatisticas sortida vidèo

en: Stats
oc: Estatisticas

en: Stats decoder
oc: Estatisticas desencodador

en: Stats decoder function
oc: Estatisticas foncion desencodador

en: Stats demux
oc: Estatisticas desmultiplexador

en: Stats demux function
oc: Estatisticas foncion desmultiplexador

en: Stats encoder function
oc: Estatisticas foncion encodar

en: Status
oc: Estat

en: Status Bar
oc: Barra d'estat

en: Step Backward
oc: Recular d'un pas

en: Step Forward
oc: Avançar d'un pas

en: Step backward
oc: Recular d'un pas

en: Step forward
oc: Avançar d'un pas

en: Stereo
oc: Esterèo

en: Stereo Enhancer
oc: Melhorament Esterèo

en: Stereo audio mode
oc: Mòde esterèo

en: Stereo audio output mode
oc: Modul de sortida àudio esterèo

en: Stereo mode
oc: Mòde Esterèo

en: Stereo to mono downmixer
oc: Mixatge reductor esterèo cap a mono

en: Stop
oc: Arrestar

en: Stop playback
oc: Arrestar la lectura

en: Stop the A to B loop
oc: Arrestar la bocla A->B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
oc: Arrestar la lista de lectura aprèp cada element.

en: Stop time
oc: Ora d'arrèst

en: Stream
oc: Flux

en: Stream %d
oc: Flux %d

en: Stream Announcement
oc: Anóncia dels fluxes

en: Stream Announcing
oc: Anóncia dels fluxes

en: Stream Destination
oc: Destinacion del flux

en: Stream ID of the audio track to use.
oc: Identificant del canal àudio d'utilizar (de 0 a n).

en: Stream ID of the subtitle track to use.
oc: Identificant del canal de sostítols d'utilizar (de 0 a n).

en: Stream MP3
oc: Difusar en MP3

en: Stream Output
oc: Flux de sortida

en: Stream all elementary streams
oc: Difusar totes los fluxes elementaris (vidèo, àudio e sostítols)

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
oc: Difusar totes los fluxes elementaris (vidèo, àudio e sostítols).

en: Stream bitrate
oc: Debit del flux

en: Stream description
oc: Descripcion del flux

en: Stream filter module
oc: Filtres de flux

en: Stream filters
oc: Filtres de flux

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
oc: Los filtres de flux permeton d'efectuar d'operacions avançadas al nivèl de l'entrada de VLC. Deuriatz pas modificar aqueles reglatges se sabètz pas çò que fasètz.

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
oc: Los filtres de flux permeton de modificar lo flux qu'es a èsser legit.

en: Stream identifier
oc: Identificador de flux

en: Stream name
oc: Nom

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
oc: Numèro de flux del canal àudio d'utilizar (de 0 a n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
oc: Numèro de flux del canal de sostítols d'utilizar (de 0 a n).

en: Stream output
oc: Flux de sortida

en: Stream output muxer caching (ms)
oc: Talha de l'escondedor del multiplexador del flux de sortida (en millisegondas)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
oc: Lo mecanisme de flux de sortida permet a VLC d'agir coma servidor de difusion o d'enregistrar de fluxes entrants.
    Los fluxes son multiplexats e mandats dins un « modul de sortida », que permet siá d'enregistrar lo flux dins un fichièr, siá de lo difusar (per UDP, HTTP, RTP/RTSP…).
    Los moduls del flux de sortida permeton de realizar de tractament sul flux (transcodatge, duplicacion…).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
oc: Cadena pel flux de sortida.
    Aquò es generat automaticament quand cambiatz los paramètres çaisús,
    mas es modificable manualament.

en: Stream output to memory buffer
oc: Flux de sortida cap a un tampon memòria

en: Stream public
oc: Difusar publiquement

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
oc: Activar la difusion del menú OSD, en utilizant lo filtre d'incrustacions osdmenu.

en: Stream to network
oc: Difusar cap a una ret

en: Stream...
oc: Difusar…

en: Streamable
oc: Flux possible

en: Streaming
oc: Difusion

en: Streaming / Transcoding failed
oc: La difusion / lo transcodatge a fracassat

en: Streaming and Transcoding Options
oc: Opcions de difusion/transcodatge

en: Streaming deinterlace mode
oc: Mòde de desentrelaçament en difusion

en: Streaming method
oc: Metòde de difusion

en: Streaming/Exporting Wizard...
oc: Assistent de difusion/transcodatge…

en: Streaming/Saving:
oc: Difusion/Enregistrament :

en: Streaming/Transcoding Wizard
oc: Assistent de difusion/transcodatge…

en: Strength
oc: Fòrça

en: Strength of AQ
oc: Fòrça per AQ

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
oc: Poténcia de l'optimizacion  psicovisuala, per defaut « 1,0:0,0 »

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
oc: Nivèl de reduccion del factor de bloc e del flou
    dans les zònas en aplat e texturées, lo defaut es de 1,0
    la valor recomandada entre 0 e 2
     - 0,5 : AQ faible
     - 1,5 : AQ fort

en: Strength used to modify the value of a pixel
oc: Poténcia utilizada per modificar la valor d'un pixèl

en: Strict standard compliance
oc: Respècte estricte dels standards

en: Stride Length
oc: Durada del pas de temps

en: Stuff
oc: Daquòs

en: Sub &Track
oc: &Pista de sostítols

en: Sub sync: bookmarked audio time
oc: Sincro sostítols : signet temps àudio

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
oc: Sincro sostítols : signet temps àudio

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
oc: Sincro sostítols : correccion %i ms (relambi total = %is ms)

en: Sub sync: delay reset
oc: Sincro sostítols : escafament retard

en: Sub sync: set bookmarks first!
oc: Sincro sostitolatge : configurar d'en primièr de signets !

en: Sub-Title
oc: Sostítols

en: Subdirectory behavior
oc: Comportament dels sosdorsièrs

en: Subject
oc: Subjècte

en: Submission of played songs to last.fm
oc: Somission de las cançons a last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
oc: Somission de las cançons a last.fm

en: Subpicture position
oc: Posicion del sostítol

en: Subpictures
oc: Incrustacions

en: Subpictures filter module
oc: Modul d'incrustacions

en: Subpictures source module
oc: Modul d'incrustacions

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
oc: Qualitat de l'estimacion de movement sospixèl e de la decision de particion

en: Subscreen height
oc: Nautor sosecran

en: Subscreen left
oc: Partida esquèrra del sosecran

en: Subscreen top
oc: Naut del sosecran

en: Subscreen top left corner
oc: Caire naut esquèrra del sosecran

en: Subscreen width
oc: Talha sosecran

en: Subscribe
oc: S'abonar

en: Subscribe to a podcast
oc: S'abonar a un podcast

en: Subsdelay
oc: Retard dels sostítols

en: Subti&tle
oc: Sostí&tols

en: Subtitle
oc: Sostítols

en: Subtitle & On Screen Display Settings
oc: Paramètres de sostítols e d'incrustacion vidèo

en: Subtitle Delay
oc: Retard dels sostítols

en: Subtitle File
oc: Fichièr de sostítols

en: Subtitle Files
oc: Fichièrs de sostítols

en: Subtitle Language
oc: Lenga dels sostítols

en: Subtitle Track
oc: Pista de sostítols

en: Subtitle alignment
oc: Alinhament dels sostítols

en: Subtitle autodetection fuzziness
oc: Tolerància de deteccion dels sostítols

en: Subtitle autodetection paths
oc: Camins ont detectar automaticament los sostítols

en: Subtitle codec
oc: Codecs sostítols

en: Subtitle codecs
oc: Codecs de sostítols

en: Subtitle delay
oc: Retard dels sostítols

en: Subtitle delay %i ms
oc: Retard dels sostítols %i ms

en: Subtitle delay down
oc: Avançar los sostítols

en: Subtitle delay up
oc: Retardar los sostítols

en: Subtitle description
oc: Descripcion dels sostítols

en: Subtitle duration factor:
oc: Factor de durada dels sostítols :

en: Subtitle effects
oc: Efièches dels sostítols

en: Subtitle encoder
oc: Encodador de sostítols

en: Subtitle encoding
oc: Encodatge dels sostítols

en: Subtitle format
oc: Format de sostítols

en: Subtitle justification
oc: Justificacion dels sostítols

en: Subtitle language
oc: Lenga dels sostítols

en: Subtitle languages
oc: Lenga dels sostítols

en: Subtitle position %d px
oc: Posicion dels sostítols %d px

en: Subtitle position down
oc: Desplaçar los sostítols cap aval

en: Subtitle position up
oc: Desplaçar los sostítols cap amont

en: Subtitle position: no active subtitle
oc: Posicion sostítols : pas de sostítols actius.

en: Subtitle renderers using libass
oc: Paramètres de sostítols amb libass

en: Subtitle speed:
oc: Velocitat dels sostítols :

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
oc: Sincro sostítol / signet temporal àudio

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
oc: Sincro sostítol / signet temporal sostítol

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
oc: Sincro sostítol / restablir

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
oc: Sincro sostítol / signet temporal

en: Subtitle text encoding
oc: Encodatge dels sostítols tèxte

en: Subtitle track
oc: Pista de sostítols

en: Subtitle track ID
oc: ID de la pista de sostítols

en: Subtitle track synchronization:
oc: Sincronizacion de pista sostítols :

en: Subtitle track: %s
oc: Pista de sostítols : %s

en: Subtitles
oc: Sostítols

en: Subtitles (advanced)
oc: Sostítols (avançat)

en: Subtitles (images)
oc: Sostítols (imatges)

en: Subtitles / OSD
oc: Sostítols / OSD

en: Subtitles Track
oc: Pista de sostítols

en: Subtitles/Video
oc: Sostítols/Vidèo

en: Summary
oc: Resumit

en: Sundanese
oc: Sodanés

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
oc: Supòrt de l'enregistrament VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Surround
oc: Efièch Surround

en: Surround delay (ms)
oc: Relambi de Surround (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
oc: Relambi de Surround en ms (generalament 5-40ms).

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
oc: Nivèl d'efièch Surround (0-100, defaut a 0).

en: Surround level
oc: Nivèl d'efièch Surround

en: Swedish
oc: Suedés

en: Sweep Depth
oc: Prigondor del balejatge

en: Sweep Rate
oc: Velocitat del balejatge

en: Switch to full preferences view
oc: Mostrar las preferéncias avançadas

en: Switch to simple preferences view
oc: Mostrar las preferéncias simplificadas

en: Swscale
oc: Escala

en: Symbol rate (bauds)
oc: Debit de simbòls del transpondador

en: Symphonic Rock
oc: Rock sinfonic

en: Symphony
oc: Sinfonia

en: Sync on Intra Frame
oc: Sincronizar sus un imatge intèrne

en: Synchronization
oc: Sincronizacion

en: Synchronize left and right
oc: Sincronizar esquèrra e drecha

en: Synchronize top and bottom
oc: Sincronizar naut e bas

en: Synchronous writing
oc: Escritura sincròna

en: Synthesis gain
oc: Ganh de sintèsi

en: Syslog facility
oc: Servidor syslog

en: Syslog ident
oc: Identificant syslog

en: System Id
oc: Identificant sistèma

en: System Sound Output Device
oc: Periferic àudio « System Sound » en sortida

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
oc: ID del segment de memòria partajada System V pel frame buffer (aquò es ignorat se l'opcion « --shm-file » es especificada).

en: System codeset
oc: Codeset sistèma

en: System's default
oc: Valor per defaut del sistèma

en: Systray icon
oc: Icòna dins la barra sistèma

en: T&itle
oc: T&ítol

en: T&ools
oc: &Aisinas

en: T.140 text encoder
oc: Encodador de tèxte T.140

en: TB
oc: To

en: TCP command input
oc: Entrada de comandas per TCP/IP

en: TCP connection timeout
oc: Temps d'expiracion TCP

en: TCP input
oc: Entrada TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
oc: Relambi d'expiracion TCP/UDP (ms)

en: TLS cipher priorities
oc: Prioritats del chiframent TLS

en: TLS server support for OS X
oc: Supòrt del servidor TLS per OS X

en: TLS support for OS X and iOS
oc: Supòrt de TLS per OS X e iOS

en: TS ID
oc: ID TS

en: TS muxer (libdvbpsi)
oc: Multiplexador TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
oc: Desmultiplexador TTA

en: TV - analog
oc: TV (analogica)

en: TV - digital
oc: TV (numerica)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
oc: Las cadenas de TV son regropadas per transpondador (a.k.a multiplex) sus una frequéncia donada. Aquò requerís d'acordar lo receptor.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
oc: La palette de colors TV es celle generalament utilizada. Definir aquò a vrai va activar libx264 per utilizar la palette de colors completa per l'encodatge.

en: TY Stream audio/video demux
oc: Desencodador de flux TY àudio/vidèo

en: Tab
oc: Tabulacion

en: Tajik
oc: Tadjik

en: Take &Snapshot
oc: Prene una c&aptura d'ecran

en: Take a snapshot
oc: Prene una captura d'ecran

en: Take video snapshot
oc: Prene una captura d'ecran

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
oc: Pren una captura d'ecran e l'escriu sul disc

en: Tamil
oc: Tamol

en: Target Usage
oc: Utilizacion ciblada

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
oc: Valor cibla en kbit/s per l'encodatge amb debit constant

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
oc: Debit cibla dels fluxes àudio transcodats.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
oc: Debit cible del flux vidèo transcodat.

en: Target output frame rate for the video stream.
oc: Debit d'imatge cibla pel flux vidèo.

en: Teal
oc: Esmerauda

en: Techno-Industrial
oc: Tecno-Industriala

en: Teletext
oc: Teletèxte

en: Teletext Activation
oc: Alinhament Teletèxte

en: Teletext alignment
oc: Alinhament Teletèxte

en: Teletext configuration
oc: Configuracion Teletèxte

en: Teletext language
oc: Lenga teletèxte

en: Teletext page
oc: Pagina teletèxte

en: Teletext subtitles
oc: Sostítols Teletèxte

en: Teletext subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols Teletèxte

en: Teletext subtitles: hearing impaired
oc: Sostítols Teletèxte per Malentendents

en: Teletext text subtitles
oc: Desencodador de sostítols teletèxte

en: Teletext transparency
oc: Transparéncia teletèxte

en: Teletext: additional information
oc: Teletèxte : informacions suplementàrias

en: Teletext: program schedule
oc: Teletèxte : programas

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
oc: Infòrma VLC qu'es estat aviat a causa d'una associacion a un tipe de fichièr per lo sistèma operatiu

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
oc: Indica a lirc de legir aqueste fichièr de configuracion. Per defaut es recercat dins lo repertòri personal de l'utilizaire.

en: Temporal chroma strength
oc: Intensitat de crominança temporala

en: Temporal chroma strength (0-254)
oc: Intensitat de crominança temporala (0-254)

en: Temporal luma strength
oc: Intensitat del luminança temporala

en: Temporal luma strength (0-254)
oc: Intensitat de luma temporala (0-254)

en: Temporal-spatial
oc: Temporal-espacial

en: Terrestrial reception parameters
oc: Mòde de transmission terrèstra

en: Text
oc: Tèxte

en: Text Color
oc: Color del tèxte

en: Text Size
oc: Talha del tèxte

en: Text default color
oc: Color per defaut del tèxte

en: Text file
oc: Fichièr tèxte

en: Text identifier for the callback functions
oc: Identificant tèxte per las foncions de retorn

en: Text opacity
oc: Opacitat del tèxte

en: Text position
oc: Posicion del tèxte

en: Text renderer
oc: Rendut del tèxte

en: Text renderer for Mac
oc: Rendut del tèxte per Mac

en: Text rendering module
oc: Modul de rendut del tèxte

en: Text subtitle decoder
oc: Desencodador de sostítols tèxte

en: Text subtitle parser
oc: Lector de sostítols tèxte

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
oc: Tèxtes / Jornals (*.log *.txt);; Totes (*.*)

en: Textual audio descriptions
oc: Descripcion  textuala de l'àudio

en: Texture size
oc: Talha de la textura

en: Thai
oc: Tai

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
oc: Tai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
oc: Tai (Windows-874)

en: Thanks
oc: Mercejaments

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
oc: Lo servidor HTTP serà en escota sus aqueste pòrt TCP. Lo pòrt estandard HTTP es 80. Atencion l'utilizacion d'un numèro de pòrt inferior a 1024 es de costuma restrencha pel sistèma.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
oc: Lo servidor HTTPS serà en escota sus aqueste pòrt TCP. Lo pòrt estandard HTTPS es 443. Atencion l'utilizacion d'un numèro de pòrt inferior a 1024 es de costuma restrencha pel sistèma.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
oc: Adreça IP del relòtge mèstre ret per la sincronizacion de relòtge.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
oc: La rodeta de la mirga pòt contrarotlar lo volum, la posicion o èsser completament ignorada.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
oc: Lo servidor RTSP serà en escota sus aqueste pòrt TCP. Lo pòrt estandard RTSP es 554. Atencion l'utilizacion d'un numèro de pòrt inferior a 1024 es de costuma restrencha pel sistèma.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
oc: Lo modul SAP causit normalament les bonnes adreças d'utilizar. Podètz toutefois especificar una adreça manualament.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
oc: L'URL per una alternativa al motor scrobbler

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc. By default vlc writes the fourcc of the picture frame into the output destination.
oc: L'entèsta YUV4MPEG2 es compatible amb la sortida vidèo yuv de mplayer e necessita lo còde fourcc YV12/I420. Per defaut VLC escrich aqueste còde fourcc dins l'imatge de destinacion.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
oc: Lo periferic àudio « %s » pòt pas èsser utilizat :
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
oc: Lo periferic de captura « %s » supòrta pas los paramètres requesits.

en: The chosen codecs are not compatible with each other. For example: It is not possible to mix uncompressed audio with any video codec.
    
    Correct your selection and try again.
oc: Los codecs qu'avètz causits son pas compatibles entre eux. Per example : il es pas possible de mixer de l'àudio non compressada amb un codec vidèo.
    
    Veuillez corregir vòstra seleccion e réensajar.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
oc: Lo debit de còde per la transmission de correccion d'error pòt èsser especificat.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
oc: Color del tèxte a afichar sus la vidèo. Aquò deu èsser un exadecimal (coma las colors HTML). Los dos primièrs caractèrs représentent lo roge, puèi lo verd, puèi lo blau. Per exemple, #000000 = negre, #FF0000 = roge, #00FF00 = verd, #FFFF00 = jaune (roge+verd), #FFFFFF = blanc.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
oc: La signatura criptografica del fichièr telecargat « %s » es invalida e permet de securizar pas la verificacion. En consequéncia, lo fichièr es estat suprimit.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
oc: Lo mèdia en cors de lectura serà émis en flux. S'i a pas d'element en cors de lectura, lo primièr seleccionat dins la <i>Bibliotèca</i> serà utilizat pel flux.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
oc: Permet al desencodador de desencodar parcialament o de sautar un o mantun imatge quand i a pas pro de temps processor. Aquò es utile pels processors peu puissants mas pòt donner d'imatges desformats.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
oc: Lo gras de borrolatge de 1 a 127

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
oc: La laténcia introdusida per l'algoritme es de còps geinanta per la sincronizacion. Se es lo cas, activatz aquò per fin de compensar aquesta laténcia.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
oc: Autorizar VLC a sautar d'imatges se la CPU pòt pas seguir lo taus d'encodatge.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
oc: Lo mòde papièr pintrat permet d'afichar la vidèo sul burèu.

en: The device node where VBI data can be read  (for closed captions)
oc: Lo nosèl del periferic ont legir las donadas (pel sostitolatge).

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
oc: VLC pòt pas utilizar lo periferic « %s », perque son tipe es pas suportat.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
oc: Lo senhal digital pòt èsser modulat en foncion de las diferentas constellacions (segon lo sistèma de desliurança). Se lo demodulador pòt pas detectar la constellacion automaticament, es necessari de lo configurar manualament.

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
oc: Lo cap universal (LNB) va sostraire la frequéncia de l'oscillador local dempuèi la frequéncia de recepcion de la parabòla. La frequéncia intermediària (IF) sul cable coaxial es lo resultat.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
oc: L'encodador pòt far de compromis sus la qualitat al cours de l'encodatge, se vòstre CPU es pas capable d'assurer l'encodatge. Aquò desactivera tot d'en primièr la quantizacion trelís, puèi se necessari la distorsion de debit dels vectors de desplaçament (nauta qualitat) e enfin aumentarà lo sulhet de reduccion de bruch per fin de faciliter lo prètzfach de l'encodador.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
oc: Clau de chiframent CSA paire. Aquela deu èsser una cadena de 16 caractèrs (8 octets exadecimals).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
oc: Lo format de « %s » n'a pu èsser detectat. Verificatz los messatges per mai de detalhs.

en: The height of the effects video window, in pixels.
oc: Nautor de la fenèstra dels efièches vidèo, en pixèls.

en: The height of the mesh, in pixels.
oc: Nautor del malhatge, en pixèls.

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
oc: La nautor de la mini imatge per tractament ulterior (48 per defaut)

en: The height of the video window, in pixels.
oc: Nautor de la fenèstra vidèo, en pixèls.

en: The image blended onto the base image
oc: L'imatge fondut amb l'imatge de basa

en: The image which will be used to blend onto
oc: L'imatge que va servir de basa als fonduts

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
oc: Lo nombre maximum de filtres (%u) es estat atench.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
oc: La bibliotèca es automaticament enregistrada e rechargée cada còp que vous reaviatz VLC.

en: The name and version of the program will be provided to the HTTP server. They must be separated by a forward slash, e.g. FooBar/1.2.3. This option can only be specified per input item, not globally.
oc: Lo nom e la version del programa van èsser transmeses al servidor HTTP. Devon èsser separats per una barra oblica, p. ex. FooBar/1.2.3. Aquesta opcion deu èsser precisada per cada entrada.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
oc: La novèla version es corrèctament telecargada. Volètz tampar VLC  e l'installar ara ?

en: The number of the first segment generated
oc: Lo numèro del primièr segment generat

en: The number of time the blend will be performed
oc: Nombre de còps que lo fondut serà repetit

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
oc: Opacitat del tèxte afichat (0 = transparent, 255 = opac).

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
oc: Aquesta opcion vos permet d'activar o de desactivar lo mòde de sortida àudio nauta qualitat en virgula flotanta (qu'es pas gaire plan suportat per totas las cartas son).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
oc: Lo fichièr de sortida existís ja. Se l'enregistrament contunha, aqueste fichièr serà espotit e son contengut perdut.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
oc: Lo paramètre per la fenèstra Kaiser. Aumentar l'alfa augmente la talha del lobe principal e diminue l'amplitud dels lobes secondaires.

en: The password of your last.fm account
oc: Vòstre senhal d'utilizaire last.fm

en: The path where the debugframes should be saved
oc: Camin per l'enregistrament dels fichièrs d'imatge de mesa al punt

en: The pixel format for output image buffers.
oc: Lo format de pixèl pels tampons d'imatge en sortida.

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
oc: La lista de lectura pòt utilizar un arbre per afichar los elements, coma per exemple lo contengut d'un dorsièr.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
oc: Lo nivèl de polifonia determina quant de voses pòdon èsser jogadas simultanèament. De mai grandas valors necessitan mai de poténcia de calcul.

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2
oc: Lo metòde de contraròtle de taus d'utilizar al moment de l'encodatge. Pòt èsser demest 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. Lo mòde 'qp' es pas suportat per mpeg2

en: The requested RTSP session could not be established.
oc: La session RTSP demandada a pas pogut èsser establida.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
oc: Lo periferic àudio seleccionat es utilizat en exclusivitat per un autre programa.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
oc: Lo tuner digital seleccionat supòrta pas los paramètres especificats.
    Verificatz las preferéncias.

en: The size of the texture, in pixels.
oc: La talha de la textura, en pixèls.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
oc: La resolucion pixèl es forçada (se largor e nautor son totes dos estrictament positius).

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
oc: Format MPEG Àudio 1/2 classique (utilizable amb MPEG-PS, MPEG-TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
oc: La valor de pas de variacion del volum es ajustabla per aquesta opcion.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
oc: Lo flux deu èsser en cors de lectura o en pausa per que los signets fonctionnent.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
oc: Lo flux serà creat en utilizant los paramètres per defaut, per una configuracion avançada, o per modificar ces paramètres per defaut, clicatz sul boton <i>Gerir los fluxes</i> a drecha

en: The stream will run this duration (in seconds).
oc: Lo flux serà jogat pendent tant de segondas.

en: The stream will start at this position (in seconds).
oc: Lo flux commencera a aquesta posicion, en segondas.

en: The stream will stop at this position (in seconds).
oc: Lo flux s'arrestarà a aquesta posicion (en segondas).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
oc: Lo taus de simbòl deu èsser especificat manualament per certans sistèmas, notadament DVB-C, DVB-S e DVB-S2.

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are : 'speed', 'balanced' and 'quality'.
oc: L'utilizacion ciblée permet de causir un compromés entre velocitat e qualitat. 
    Las valors son : « velocitat », « equilibrat » e « qualitat ».

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
oc: La transparéncia del menú OSD VNC pòt èsser modificada en donnant una valor entre 0 e 255. Mai la valor es pichona plus es transparent. Lo defaut es d'èsser opac (valor 255), lo minimum es d'èsser completament transparent (valor 0).

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
oc: Lo tipe de fenèstra FFT d'utilizar per las visualizacions basadas sus l'espèctre.

en: The username of your last.fm account
oc: Vòstre nom d'utilizaire last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
oc: Aquesta valor de volum serà enregistrada e automaticament aplicada al moment de l'aviada venenta de VLC.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
oc: Lo mòde burèu permet d'afichar la vidèo sul burèu.

en: The width of the effects video window, in pixels.
oc: Largor de la fenèstra dels efièches vidèo, en pixèls.

en: The width of the mesh, in pixels.
oc: Largor del malhatge, en pixèls.

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
oc: La largor del mini-imatge per tractament ulterior (64 per defaut)

en: The width of the video window, in pixels.
oc: Largor de la fenèstra vidèo, en pixèls.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
oc: Theora es un codec generalista liure (utilizable amb MPEG TS e OGG)

en: Theora video decoder
oc: Desencodador vidèo Theora

en: Theora video encoder
oc: Encodador vidèo Theora

en: Theora video packetizer
oc: Empaquetador vidèo Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
oc: I a pas de modul d'accès disponible per « %s/%s://%s ».

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
oc: Aquesta opcion permet de causir las interfàcias utilizadas per VLC. Podètz seleccionar l'interfàcia principala, las interfàcias suplementàrias, e definir de multiples opcions que s'i rapòrtan.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
oc: Aquestas opcions permeton de reglar lo son dins VLC e d'apondre de filtres que permeton de far de postprocessing o d'efièches visuals (analisador d'espèctre, etc…). Per parametrar aquestes filtres, anatz dins las opcions dels moduls « filtres àudio ».

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
oc: Aquestas opcions vos permeton de configurar los moduls d'entrada (coma los periferics DVD o VCD), e tanben l'interfàcia ret, o lo canal de sostítols.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
oc: Aquestas opcions vos permeton de reglar lo sistèma d'incrustacions. Podètz per exemple activar de filtres de generacion d'incrustacions (lògo, etc…). Activatz aquestes filtres aicí, e configuratz-los dins la seccion « Incrustacions ». Podètz tanben efectuar de reglatges divèrses aicí.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
oc: Aquestas opcions permeton de modificar de reglatges relatius a l'afichatge vidèo. Podètz per exemple activar de filtres vidèo, coma lo desentrelaçament, o encara lo contraste e la saturacion…
    Activatz aquestes filtres aicí e configuratz-los dins la seccion « modul de filtre vidèo ». Podètz tanben reglar divèrsas opcions vidèo.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
oc: Aquesta opcion vos permet de seleccionar los moduls per defaut. Modifiquetz pas aquestas opcions se sabètz pas perfièchament çò que fasètz.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
oc: Aquestas opcions permeton de reglar las opcions globalas per defaut pel sistèma de flux de sortida.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
oc: Aquestas opcions definisson lo comportament de la lista de lectura. Certanas d'elas pòdon èsser otrapassadas dins la fenèstra de la lista de lectura.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
oc: Paramètres dels acorchis de clavièr (« hotkeys »).

en: Thick
oc: Espés

en: Thin
oc: Fin

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
oc: Aqueste disc Blu-ray a besonh d'una bibliotèca de desencodatge AACS, e vòstre sistèma n'a pas.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
oc: Aqueste disc Blu-ray a besonh d'una bibliotèca de desencodatge BD+, absenta de vòstre sistèma.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
oc: Aqueste fichièr de certificat X.509 (format PEM) es utilizat pel TLS costat servidor. Sus OS X, la cadena de caractèrs es utilizada coma labèl per cercar lo certificat dins la keychain.

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
oc: Aqueste fichièr de certificat X509 (format PEM) pòt opcionalament èsser utilizat per autentificar de clients distants per de sessions TLS.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
oc: Aquesta extension es estada installada manualament. VLC la pòt pas gerir el-meteis.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
oc: Apondre de filtres de pòsttractament àudio per modificar lo son.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
oc: Apondre de filtres de pòsttractament per melhorar la qualitat de l'imatge, per exemple del desentrelaçament, o per desformar la vidèo.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
oc: Apondre de « filtres d'incrustacions ». Aquestes filtres agisson suls imatges creats pels desencodadors de sostítols o las autras fonts d'incrustacion.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
oc: Apondre de « filtres d'incrustacions ». Aquestes filtres apondon d'imatges o de tèxte sus la vidèo (tals coma un lògo, de tèxte,…).

en: This adds video splitters like clone or wall
oc: Apondre de filtres de separacion vidèo coma clòn o mur

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
oc: Apondre de moduls de visualizacion àudio (analisador d'espèctre, etc…).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
oc: Aquesta opcion permet de modificar la talha de l'escondedor pel flux de sortida. Aquesta valor es en millisegondas.

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
oc: Définit lo TTL (Time-To-Live) del flux. Aqueste paramètre correspond al nombre maximal de routors que vòstre flux pòt traverser. Se vous ne comprenez pas ce reglatge, o se vous ne désirez difusar que sus vòstra ret local, il es conseillé de daissar la valor per defaut de 1.

en: This allows hardware decoding when available.
oc: Aquò permet un desencodatge material quand es disponible.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
oc: Aquò permet de jogar l'àudio a una velocitat superiora o inferiora en preservant lo ton

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
oc: Aquesta opcion permet una gestion corrècta del format vidèo HDTV-1080 quitament se un encodador defectuós fixa una nautor incorrècta de 1088 linhas. Desactivetz pas aquesta opcion que se vòstra vidèo es dins un format non estandard que necessita las 1088 linhas.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
oc: Utilizatz aquò per enregistrar un flux dins un fichièr. Avètz la possibilitat de réencoder lo flux. Il es possible d'enregistrar tot çò que VLC pòt lire.
    Veuillez noter que VLC es pas réellement adapté pel transcodatge de fichièr cap a fichièr. Vos caldriá puslèu utilizar ses possibilitats de transcodatge per enregistrar un flux ret, per exemple.

en: This allows streaming on a network.
oc: Difusar per la ret

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
oc: Especificar les incrustacions d'utilizar aprèp lo transcodatge del flux vidèo. Los imatjòts produsits (logo, ora, tèxte…) seràn incrustées dirèctament sus la vidèo. Vos cal provesir una lista de moduls separats per de virgulas.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
oc: Aquesta opcion vos permet de cambiar la valor per defaut (89 dB) pels fluxes amb una informacion ReplayGain

en: This allows you to define playlist bookmarks.
oc: Definir de favorits de lista de lectura.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
oc: Aquò vos permet de forçar un modul d'accès. Utilizatz aquò se lo modul corrècte es pas automaticament detectat. Deuriatz pas tocar aquesta opcion sens saber çò que fasètz.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: URL comprenant mai de detalhs sul flux (generalament lo site web de l'organisation réalisant la difusion) que serà anonciat dins lo SDP (Descripteur de Session).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: Adreça email de contacte pel flux que serà anonciat dins lo SDP (Descriptor de Session).

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: Telefòn de contacte pel flux que serà anonciat dins lo SDP (Descriptor de Session).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: Descripcion del flux que serà anonciada dins lo SDP (Descriptor de Session).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
oc: Aquò permet de gardar una instància unica del flux de sortida tot lo long de la lista de lectura (inserís automaticament lo modul de flux de sortida « regropment » se pas especificat).

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
oc: Legir mantun fichièr en meteis temps. Aquesta foncionalitat es experimentala, totes los formats son pas suportats. Utilizatz una lista de fluxes separats per de « # ».

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
oc: Sincronizar los relòtges del servidor e del client. Los paramètres detalhats son dins « Avançat / Sincronizacion ret »

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
oc: Lista d'encodadors que VLC causirà en prioritat.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
oc: Aquesta opcion permet de causir l'òrdre dins lo qual VLC causirà sos empaquetadors (packetizers, son de moduls de pretractament dels fluxes).

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
oc: Velocitat de l'animation, de 1 a 10. La valor per defaut es 6.

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
oc: Aquò vos permet de modificar la resolucion de la fenèstra Goom (une resolucion plus elevada aura un melhor aspect mas consommera mai de ressources).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
oc: Categoria de la session que serà anonciada per SAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
oc: Aquò vos permet d'especificar comment lo SDP generat serà rendut accessible. Vos cal utilizar una url : http://adreça per accedir al SDP via HTTP, rtsp://adreça per un accès RTSP, e sap:// per anonciar lo SDP via SAP.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
oc: Pòrt de basa utilizat per la difusion RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
oc: Pòrt àudio per defaut utilizat per la difusion RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
oc: Pòrt vidèo per defaut utilizat per la difusion RTP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
oc: Aquò vos permet d'especificar lo multiplexador. Lo comportement per defaut es de ne pas multiplexer (flux RTP standard).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
oc: Permetre la difusion de flux àudio MPEG4 LATM (veire la RFC 3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
oc: Activatz aquesta opcion per evitar que de messatges de sincronizacion vidèo nombroses aparescan dins lo jornal.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
oc: Utilizatz aquò se volètz pas legir qu'una partida del flux. Vos cal poder contrarotlar lo flux (es lo cas per un fichièr o un disc, mas pas per un flux ret UDP). Entratz los tempses de començament e de fin, en segondas.

en: This combination is already taken by "%@".
oc: Aquesta combinason es ja utilizada per « %@ ».

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
oc: Aquò contraròtle la poténcia del filtre d'assombrissement qui simule l'efièch de lumière phosphorique dels ancians ecrans de TV pel filtre Phosphore. Per defaut: basse.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
oc: Aquò definís l'adreça del servidor RTSP utilizat, e tanben lo camin de basa pels mèdias VOD RTSP. La sintaxi es adreça/camin. Per defaut, lo servidor serà en escota de totas las adreças IP localas. Especificatz una adreça IP (ex. ::1 o 127.0.0.1) o un nom d'òste (ex. localhost) per restrénher a una interfàcia ret especifica.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
oc: Aquesta opcion definís la variança maximala del relambi de recepcion que los algoritmes de sincronizacion ensajan de compensar (en millisegondas).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
oc: Aquò definís la velocitat de lectura (la velocitat nominala es 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
oc: Retardar la sortida àudio, en donant un nombre de millisegondas. Aquò pòt èsser utile se remarcatz un decalatge entre lo son e l'imatge.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
oc: Aquò determina la tolerància entre los noms del fichièr de sostítols e del filme. Las valors son :
    0 = pas de deteccion automatica de sostítols
    1 = quin fichièr de sostítols que siá
    2 = quin fichièr de sostítols que siá que contenga lo nom del filme
    3 = lo nom del fichièr de sostítols correspond al nom del filme amb de caractèrs suplementaris
    4 = lo nom del fichièr de sostítols correspond exactament al nom del filme

en: This display the resulting media, but can slow things down.
oc: Aquò va validar l'afichatge del mèdia resultant, mas va alentir las operacions

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
oc: Suprimir los imatges en retard (qu'arriban a la sortida vidèo aprèp la data a la quala aurián degut èsser afichadas).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
oc: Aqueste efièch dona l'impression d'èsser dins una pèça réelle amb un ensemble de naut-parlaires en 7.1 en utilizant simplement un casc esterèo, e procure atal una ambiança sonore plus réaliste. Écouter de la musica de façon prolongée deuriá tanben èsser plus confortable e mens fatigant.
    L'efièch fonciona amb n'importe quel format àudio, que la font siá mono, 7.1 o autre.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
oc: Aqueste efièch, tanben connu sous lo nom d'ecran verd o de color clau remplace les « partidas blavas » de l'imatge de devant amb lo fond (coma les prévisions météo). Podètz causir la color de basa que serà utilizada (bleu per defaut).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
oc: Aquò permet la gestion dels acorchis de clavièr dempuèi la fenèstra vidèo (ecran complet).

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
oc: Analisar l'anonci amb lo modul SAP. Autrement, totas las anóncias son analisadas pel modul « live555 » (RTP/RTSP).

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
oc: Activar la deteccion automatica de l'encodatge UTF-8 dins los fichièrs de sostítols.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
oc: Mandar los messatges a la consòla en color. Vos cal aver un terminal que reconeis las colors Linux per profiechar d'aquesta opcion.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
oc: Aquò permet la gestion dels clics mirga sus la vidèo.

en: This file contains an optional CRL to prevent remote clients from using revoked certificates in TLS sessions.
oc: Aqueste fichièr conten un CRL opcional per evitar que de clients suprimits utilizen de certificats revocats per de sessions TLS.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
oc: Aqueste filtre renforce l'efièch esterèo en supprimant lo mono (lo signal commun aux deux canals) e en retardant lo signal esquèrra cap a la drecha e vice versa, atal augmentant l'efièch esterèo.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
oc: Forçar un format de retalhatge de la vidèo. Los formats acceptats son del tipe x:y (4:3, 16:9, ...) e exprimisson l'aspècte global de l'imatge.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
oc: Forçar l'aspècte de l'ecran. La màger part dels ecrans utilizan de pixèls carrats (1:1). Se avètz un ecran 16:9, vos caldrà benlèu utilizar 4:3 per fin de preservar las proporcions.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
oc: Forçar lo format d'ecran de la font. Per exemple, certans DVD pretendon que son 16:9 mentre que son 4:3. Aquò pòt tanben donar una indicacion a VLC quand lo filme dispausa pas d'informacion de format d'ecran. Los formats acceptats son de la forma x:y (4:3, 16:9, etc.), o una valor decimala (1,25, 1,3333, etc.).

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
oc: Aqueste ganh es aplicat en sortida de sintèsi. De valors nautas pòdon causar de saturacion se de nòtas nombrosas son jogadas simultanèament.

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
oc: Aquò permet de tractar la sortida de vòstre ecran.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
oc: Aquò es l'interfàcia per defaut de VLC, amb un estil natiu.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
oc: Aquò es l'interfàcia abilhabla de VLC. Podètz telecargar d'autres abilhatges sus

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
oc: Coeficient que modifica la nautor de las bendas.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
oc: Anciana entrada que permet de configurar los moduls d'accès a la sortida

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
oc: Anciana entrada que permet de configurar los moduls de multiplexatge

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
oc: Caracteristica opcionala solament pel perfil AAC-ELD

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
oc: Pòrt TCP d'escota de l'interfàcia. 4212 per defaut.

en: This is the audio codec that will be used.
oc: Codec àudio d'utilizar

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
oc: Modul d'encodatge àudio d'utilizar, e sas opcions associadas.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
oc: Modul de sortida àudio utilizat per VLC. Lo comportament per defaut es de causir automaticament lo melhor modul disponible.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
oc: Aquò es lo certificat presentat per %s :
    %s
    
    En cas de dobte, arrestatz ara.

en: This is the default Audio CD device to use.
oc: Aquò es lo lector de CD àudio d'utilizar per defaut.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
oc: Especifica lo periferic CD àudio (o fichièr) d'utilizar per defaut. Doblidetz pas los dos punts aprèp la letra del disc (ex. D:)

en: This is the default DVD device to use.
oc: Aquò es lo periferic DVD d'utilizar per defaut.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
oc: Especifica lo periferic DVD (o fichièr) d'utilizar per defaut. Doblidetz pas los dos punts aprèp la letra del disc (ex. D:)

en: This is the default VCD device to use.
oc: Aquò es lo periferic VCD d'utilizar per defaut.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
oc: Especifica lo periferic VCD (o fichièr) d'utilizar per defaut. Doblidetz pas los dos punts aprèp la letra del disc (ex. D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
oc: Multiplexador per defaut.

en: This is the default output URI.
oc: Adreça de sortida per defaut.

en: This is the default output access method that will be used.
oc: Metòde de sortida per defaut.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
oc: Talha de las poliças a afichar. Se lo reglatge es diferent de 0, aquesta opcion outrepassara la talha de poliça relative.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
oc: Debit d'imatges desirat per la lectura dempuèi de fichièrs, utilizatz 0 per una difusion en temps real (dempuèi una camèra).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
oc: Debit d'imatges desirat per la lectura dempuèi de fluxes vidèos bruts. De la forma 30000/1001 o 29.97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
oc: Debit d'imatges desirat per la lectura dempuèi de fluxes vidèos elementaris MPEG.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
oc: Valor per defaut utilizada pels fluxes sens informacion de ReplayGain

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
oc: Temps de vida (TTL) dels paquets multicast mandats pel flux de sortida (la valor per defaut, -1, significa que la causida serà daissada al sistèma operatiu).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
oc: Adreça d'escota per l'interfàcia telnet. Per defaut, l'interfàcia escota sus totas las interfàcias ret. Se vous souhaitez que l'interfàcia telnet ne siá disponible que per la maquina locala, utilizatz « 127.0.0.1 ».

en: This is the language of the audio stream.
oc: Lengatge àudio.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
oc: Aquesta opcion permet de causir l'interfàcia utilizada per VLC. Lo comportament per defaut es de causir automaticament la melhora interfàcia.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
oc: Talha maximala (en octets ) dels paquets que pòdon èsser transmeses sus la ret. En Ethernet, es generalament de 1500 octets.

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
oc: Talha dels fichièrs temporaris d'utilizar per emmagazinar lo flux diferit.

en: This is the muxer that will be used for audio.
oc: Multiplexador per l'àudio.

en: This is the muxer that will be used for video.
oc: Multiplexador per la vidèo.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
oc: Nom de la session que serà anonciada dins lo SDP (Descriptor de Session).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
oc: Aquò es lo nombre de tampons àudio suls quals la mesure de poténcia serà efectuada. Un fort nombre de tampons aumentarà lo temps de responsa del filtre a un pic de poténcia, mas lo rendrà mens sensible a de pichonas variacions.

en: This is the output URI that will be used for audio.
oc: Adreça de sortida per l'àudio.

en: This is the output URI that will be used for video.
oc: Adreça de sortida per la vidèo.

en: This is the output URL that will be used.
oc: Adreça de sortida.

en: This is the output access method that will be used for audio.
oc: Metòde de sortida per la difusion àudio.

en: This is the output access method that will be used for video.
oc: Metòde de sortida per la difusion vidèo.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
oc: Talha per defaut relative de poliças a afichar. Se una talha absolue es especificada, la talha relative serà surchargée.

en: This is the subtitle codec that will be used.
oc: Codec de sostítols d'utilizar

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
oc: Aquò vos permet de causir l'encodador de sostítols d'utilizar e de configurar sas opcions associadas.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
oc: Modul de sortida vidèo utilizat per VLC. Lo comportament per defaut es de causir automaticament lo melhor modul disponible.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
oc: Aquesta opcion fixa lo nivèl de verbositat (0=unicament las errors e los messatges estandards, 1=avertiments, 2=desbugatge).

en: This is the video codec that will be used.
oc: Codec vidèo d'utilizar.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
oc: Encodador vidèo d'utilizar e sas opcions associadas.

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
oc: Aquesta bibliotèca va produsir una melhora qualitat àudio al prètz d'una carga processor superiora (activada per defaut)

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
oc: Limit&r lo nombre maximal de clients que se pòdon connectar a la VOD RTSP. 0 significa que lo nombre es pas limitat.

en: This linear gain will be applied in software.
oc: Los filtres de ganh linear seràn aplicats pel logicial.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
oc: Aqueste ganh linear serà aplicat a l'àudio en sortida.

en: This module allows controlling an so called AtmoLight device connected to your computer.
    AtmoLight is the homegrown version of what Philips calls AmbiLight.
    If you need further information feel free to visit us at
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    You can find there detailed descriptions on how to build it for yourself and where to get the required parts.
    You can also have a look at pictures and some movies showing such a device in live action.
oc: Aqueste modul autorise lo contraròtle del periferic AtmoLight connectat a vòstre ordenador.
    AtmoLight es una version maison de çò que Philips propose amb AmbiLight.
    Se avètz besoin de plus d'informacions esitetz pas a nous rendre visite sur
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    Podètz y trobar de descripcions detalhadas pel construire vos meteis e où trobar los components necessàrias.
    Podètz tanben veire de photos e de vidèos montrant lo periferic en action.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
oc: Difusar per la ret via HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
oc: Difusar per la ret via RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
oc: Difusar per la ret via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
oc: Difusar per la ret via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
oc: Aqueste modul manda lo flux transcodat cap a la ret via lo protocòl mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
oc: Aqueste modul escriu lo flux transcodat cap a un servidor Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
oc: Aqueste modul escriu lo flux transcodat dins un fichièr.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
oc: Manca un multiplexador. Utilizar aqueste perfil serà un fracàs.

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
oc: Aqueste desmultiplexador es pas provesit dirèctament per VLC : il es benlèu manquant.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
oc: Aquesta opcion permet d'aumentar o de demesir la prioritat per defaut de VLC. Podètz utilizar aquò per modificar la prioritat de VLC per rapòrt als autres programas o per rapòrt a las autras instàncias de VLC.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
oc: Aquesta opcion permet a l'interfàcia de cambiar son icòna en divèrsas ocasions.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
oc: Aquesta opcion permet de causir lo títol en foncion de çò qu'es legit <br>$a : Artista<br>$b : Album<br>$c : Copyright<br>$t : Títol<br>$g : Genre<br>$n : num de pista<br>$p : en cors de lectura<br>$A : Data<br>$D : Durada<br>$Z : « En cors de lectura » (per defaut val Títol - Artista)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
oc: Aquesta opcion permet de causir lo repertòri que lo navigator de fichièrs ncurses montrera inicialament.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
oc: Aquesta opcion pòt èsser utilizada per cambiar la manièra amb la quala VLC selecciona sos desencodadors. Sols los utilizaires avançats deurián modificar aquesta opcion, perque aquò pòt empachar la lectura de totes los fluxes.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
oc: Aquesta opcion es utila se volètz redusir la laténcia al moment de la lectura d'un flux

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
oc: Aquesta opcion selecciona un algoritme de passage en mono qui es utilizat pel mixeur per les casques. Il permet un efièch équivalent a se trobar dins una pèça pleine de naut-parlaires.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
oc: Aquesta opcion permet de rendre mut totes los canals levat lo canal seleccionat.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
oc: Forcatge del canal en Hz.

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
oc: Se volètz cambiar lo format de compression de las pistes àudio o vidèo, remplissez aquesta pagina. Se vous ne désirez cambiar que lo format d'encapsulacion, passez a la pagina seguenta.

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
oc: Dins aquesta pagina, podètz seleccionar lo biais que vòstre flux serà mandat.

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
oc: Dins aquesta pagina, vous devez causir comment lo flux serà encapsulé. Selon vòstras causidas precedents, totes los formats seràn pas disponibles.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
oc: Aquesta pagina résume vòstras causidas. Clicatz sus « Terminer » per commencer vòstra difusion o transcodatge.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
oc: Aqueste paramètre contraròtle la qualitat per rapòrt aux compromis de velocitats implicadas dins lo processus de choix del movement estimat (faible = mai rapid e elevat = melhora qualitat). Valors de 1 a 9.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
oc: Aqueste format de charge serà aplicat per les types de charge dinamica (entre 96 e 127) s'il pòt pas èsser déterminé autrement amb de correspondéncias hors benda (SDP).

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
oc: Aqueste fichièr privat de claus (format PEM) es utilizat per de "server-side TLS".

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
oc: Aqueste programa es provesit SENS CAP DE GARANTIDA, tal coma permés per la lei.
    Lo podètz redistribuir segon los tèrmes de la Licéncia Publica Generala GNU ;
    vejatz lo fichièr COPYING per mai de detalhs.
    Escrich per l'equipa VideoLAN ; veire lo fichièr AUTHORS.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
oc: Aquò réduit las fluctuacions de QP aprèp la compression de la corba. Augmente temporairement lo flou de las quantificacions.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
oc: Aquò réduit las fluctuacions de QP avant la compression de la corba. Augmente temporairement lo flou complexe.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
oc: Afichar la poliça en utilizant lo YUV palettisé. Aquesta opcion es pas necessària que per encodar de sostítols DVB.

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
oc: Quantizator d'utilizar, entre 1 e 51. Des valors plus faibles améliorent la fidélité mas augmentent lo debit. La valor per defaut de 26 es bonne. 0 significa que l'encodatge serà sens perte.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
oc: Aquò selecciona lo modul utilizat pel reescandalhatge àudio.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
oc: Aquò selecciona lo protocòl de transpòrt per RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
oc: Aquò manda e recep de paquets RTCP multiplexats a travèrs lo meteis pòrt que los paquets RTP.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
oc: Fixer lo mòde dels canals de sortida àudio d'utilizar per defaut quand aquò es possible (e.a.d. se lo material en es capable, amai lo flux àudio de jogar).

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
oc: Aqueste paramètre pòt pas èsser modificat perque lo mòde ecran complet natiu es activat.

en: This setting is deprecated and not used anymore
oc: Aqueste reglatge es pas mai utilizat

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
oc: Aquò indica la nautor en pixèls del flux vidèo brut.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
oc: Aquò indica la largor en pixèls del flux vidèo brut.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
oc: Aqueste flux serà totjorn dobèrt a l'aviada de VLC.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
oc: Aquò va remetre a zèro totas las preferéncias de VLC.
    
    Notatz que VLC va redémarrer pendent aquesta procédure, atal vòstra lista de lectura serà vidée e las lecturas o transcodatges en cors seràn arrestats.
    
    La bibliotèca de mèdias serà pas afectada.
    
    Sètz segur que volètz contunhar ?

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
oc: Aqueste assistent permet de configurar de difusions simplas o de transcodatges.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
oc: Aqueste assistent vos dona pas accès qu'a una pichona partida de las capacitats de difusion e de transcodatge de VLC. Utilizatz las bóstias de dialòg « Dobrir » e « Flux de sortida » per aver totas las opcions.

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
oc: Aqueste assistent vos permet de difusar o de convertir un mèdia localament, sus vòstra ret privat o sus Internet.
    Verificatz que la font correspond bien a çò que volètz e puèi quichatz sus « Seguent » per contunhar.

en: Threads
oc: Fials

en: Three component motion estimation
oc: Estimacion de movement de tres componentas

en: Threshold
oc: Sulhet

en: Threshold level
oc: Nivèl de sulhet

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
oc: Sulhet per levar una alarma. Se lo nivèl àudio es jos aqueste sulhet , una alarme es mandada (0,1 per defaut).

en: Ticker text
oc: Tèxte desfilant

en: Tiger rendering defaults
oc: Paramètres per defaut de rendut Tiger

en: Time
oc: Temps

en: Time Control
oc: Contraròtles temporals

en: Time Slider
oc: Barra d'avançament temporal

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
oc: Sincronizacion temporala per la sortida. Se actif, alara lo flux serà rendut a velocitat normala, siquenon serà rendut lo mai  vite possible.

en: Time Synchronized output
oc: Sortida sincronizada temporalament

en: Time Toolbar
oc: Barra d'aisinas pel temps

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
oc: Fenèstra de temps pendent la quala lo nivèl àudio es mesuré en ms per la deteccion de silence. Se lo nivèl àudio es sous lo sulhet pendent aquesta durada, una alarme es mandada (5000 per defaut).

en: Time between two alarm messages in ms
oc: Temps entre 2 messatges d'alarma en ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
oc: Temps entre 2 messatges d'alarma en ms. Aquesta valor permet d'evitar la saturacion de las alarmas (2000 per defaut).

en: Time code
oc: Timecode

en: Time code subpicture elementary stream generator
oc: Generator del flux d'incrustacion pel timecode

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
oc: Durada en ms del relambi mejan. Notatz plan qu'es « mejan » !

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
oc: Durada en millisegondas de la prigondor de balayage maximal. Atal, l'interval de balayage serà relambi +/- prigondor.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
oc: Temps en millisegondas del relambi del senhal d'esquèrra cap a drecha e invèrsament.

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
oc: Temps necessari per qu'una color aja completament cambiada. Aquò évite les cluquejaments.

en: Time window to use in ms
oc: Fenèstra de temps d'utilizar en ms

en: Time-To-Live (TTL)
oc: Temps de vida (TTL)

en: Time:
oc: Temps :

en: Timelength after which we assume there is no signal.
oc: Durada aprèp la quala se considèra qu'i a pas mai de senhal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
oc: Durada aprèp la quala se considèra qu'i a pas mai de senhal.
    Aprèp aqueste relambi l'ecran ven negre.

en: Timeout
oc: Relambi d'expiracion

en: Timeout (ms)
oc: Relambi d'expiration (ms)

en: Timeshift directory
oc: Dorsièr temporari pel diferit

en: Timeshift granularity
oc: Granularitat en diferit

en: Title
oc: Títol

en: Title %i%s
oc: Títol %i%s

en: Title display mode
oc: Mòde d'afichatge del títol

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
oc: Mòde d'afichatge del títol : 0 (per defaut) per amagar se lo flux a d'imatges o se los imatges de flux son autorizats, 1 dins lo cas contrari.

en: Title font
oc: Poliça del títol

en: Title metadata
oc: Títol

en: Title to put in ASF comments.
oc: Títol de metre dins los comentaris ASF.

en: To
oc: A

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
oc: Per dobrir un flux ret standard (HTTP, RTSP, MMS, FTP, etc.), donnez son URL dins lo camp çaisús. Se volètz dobrir un flux RTP o UDP, quichatz sul boton çaijós.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
oc: Per una ajuda exaustiva, utilizar « -H ».

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
oc: Per seleccionar la polarizacion del transpondador, un voltatge diferent es normalament aplicat al cap universal (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
oc: Per arrestar lo flux e reprene lo contrôle, clicatz lo boton <i>Dobrir un flux</i> tornamai.

en: Toggle Fullscreen mode
oc: Comutar lo mòde ecran complet

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
oc: Comutar los mòdes de lista de lectura Normal/Bocla/Repeticion

en: Toggle Transparency
oc: Comutar la transparéncia

en: Toggle autoscaling
oc: Comutar la mesa a l'escala automatica

en: Toggle deinterlacing
oc: Comutar lo desentrelaçament

en: Toggle playlist
oc: Comutar la lista de lectura

en: Toggle random playlist playback
oc: Comutar la lectura aleatòria de lista

en: Toggle subtitle track visibility.
oc: Comutar la visibilitat de la pista de sostítols.

en: Toggle subtitles
oc: Comutar los sostítols

en: Toggle the video in fullscreen
oc: Comutar la vidèo en ecran complet

en: Toggle the video out fullscreen
oc: Comutar la vidèo de l'ecran complet

en: Toggle wallpaper mode in video output
oc: Comutar lo mòde papièr pintrat per la sortida vidèo

en: Toggle wallpaper mode in video output.
oc: Comutar lo mòde papièr pintrat per la sortida vidèo.

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
oc: Percentatge de tolerància del metòde « avbr »  (Average Variable BitRate), p. ex. 10 per un debit de 800 kbps significa que l'encodador ensajarà de demorar entre 880 e 720 kbps. La precision visada es atencha solament aprèp un periòde de convergéncia. Veire lo paramètre de convergéncia.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
oc: Tolerància de l'efièch d'ecran blau a de variacions de color sul plan U. Una valor entre 10 e 20 sembla corrècta.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
oc: Tolerància de l'efièch d'ecran blau a de variacions de color sul plan V. Una valor entre 10 e 20 sembla corrècta.

en: Tonga (Tonga Islands)
oc: Tònga (Illas Tònga)

en: Tool
oc: Aisina

en: Toolbar Elements
oc: Elements de la barra d'aisinas

en: Toolbar position:
oc: Posicion de la barra d'aisinas :

en: Toolbars Editor
oc: Editor de la barra d'aisinas

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
oc: Copar lo son

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
oc: Restablir lo son

en: Top
oc: Naut

en: Top Menu
oc: Menú principal

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
oc: Ordenada del caire naut esquèrra del sosecran.

en: Top left corner X coordinate
oc: Abscissa del caire amont a esquèrra

en: Top left corner Y coordinate
oc: Ordenada del caire amont a esquèrra

en: Top-Left
oc: Naut-Esquèrra

en: Top-Right
oc: Naut-Drecha

en: Total height of the mosaic, in pixels.
oc: Nautor totala de la mosaïca en pixèls.

en: Total pixel height of the peak items.
oc: Nautor totala en pixèls dels pics.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
oc: Largor totala de la mosaïca en pixèls.

en: Total/Remaining time
oc: Temps total/restant

en: Track
oc: Pista

en: Track ID
oc: ID Pista

en: Track Number
oc: Numèro de pista

en: Track Synchronisation
oc: Sincronizacion de pista

en: Track Synchronization
oc: Sincronizacion de pista

en: Track number
oc: Numèro de pista

en: Track replay gain
oc: Valor del ReplayGain per la pista

en: Track settings
oc: Paramètres de pista

en: Track size (in sectors)
oc: Talha de pista (en sectors)

en: Tracks
oc: Pistas

en: Traditional Chinese (Big5)
oc: Chinés tradicional (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
oc: Chinés tradicional unix (EUC-TW)

en: Transcode audio
oc: Transcodar l'àudio

en: Transcode stream output
oc: Transcòda lo flux

en: Transcode video
oc: Transcodar la vidèo

en: Transcode/Save to file
oc: Transcodar/Enregistrar

en: Transcoding Options
oc: Opcions de transcodatge

en: Transcoding options
oc: Opcions de transcodatge

en: Transcript
oc: Transcripte

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
oc: Nivèl de compression del transferiment, de 0 (pas cap) a 9 (maximum)

en: Transform
oc: Transformacion

en: Transform type
oc: Tipe de transformacion

en: Transmission mode
oc: Mòde de transmission

en: Transparency
oc: Transparéncia

en: Transparency mask
oc: Masqueta de transparéncia

en: Transparency of the bargraph
oc: Transparéncia  de l'istograma

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
oc: Transparéncia de la color de rèireplan d'utilizar se lo flux Kate especifica pas de color de rèireplan en particular.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
oc: Transparéncia de la color del tèxte d'utilizar se lo flux Kate especifica pas de color del tèxte en particular.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
oc: Transparéncia dels elements de la mosaïca. 0 = transparent, 255 = opac (per defaut).

en: Transparency of the mosaic picture.
oc: Transparéncia de la mosaïca

en: Transponder symbol rate
oc: Debit de simbòls del transpondador

en: Transponder/multiplex frequency
oc: Frequéncia del transpondador/multiplexador

en: Transport protocol
oc: Protocòl de transpòrt

en: Transport stream ID
oc: ID del flux de transpòrt

en: Transpose
oc: Transpausa

en: Treat as a pipe rather than as a file
oc: Considerar coma un tudèl puslèu que coma un fichièr

en: Treble adjustment of the audio input.
oc: Reglatge dels aguts de l'entrada àudio.

en: Treble level
oc: Nivèl dels aguts

en: Trellis RD quantization
oc: Quantizacion trelís RD

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
oc: Quantizacion trelís RD : 
     - 0 : desactivat
     - 1 : activat solament a l'encodatge final d'un macroblòt
     - 2 : activat sus totas las decisions de mòde.
    Aquò necessita CABAC.

en: Trellis quantization
oc: Quantizacion trelís

en: Trickplay Reverse
oc: Lectura a l'envèrs

en: Trigger button
oc: Boton de mirga

en: Trigger button for mouse gestures.
oc: Boton de desenclavament dels movements de mirga.

en: Trust MPEG timestamps
oc: Se fisar dels indicadors de temps MPEG

en: Trust in-stream PCR
oc: Se fisar del flux PCR entrant

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
oc: Ensajar de corregir certans problèmas :
    1  deteccion automatica
    2  vieux msmpeg4
    4  xvid entrelaçat
    8  ump4 
    16 sens padding
    32 ac vlc
    64 crominança Qpel.
    Vos cal especificar una soma d'aquestas valors. Per exemple, per corregir « ac vlc » e « ump4 », entratz 40.

en: Try to parse the announce
oc: Ensajar d'analisar l'anóncia SAP

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
oc: Ensajar d'utilizar l'acceleracion materiala per las conversions YUV->RGB. Aquesta opcion es sens efièch se l' « Overlay » es utilizat.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
oc: Utilizar l'acceleracion materiala per incruster los sostítols/OSD

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
oc: Ensajar d'utilizar lo triple tampon amb YUV. Aquò améliore beaucoup la qualitat de la vidèo (pas de scintillement).

en: Tsonga
oc: Tsònga

en: Tuner Frequency
oc: Frequéncia del Tuner

en: Tuner TV Channel
oc: Cadena del tuner TV

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
oc: Tuner àudio mono/esterèo e seleccion de las pistas

en: Tuner card
oc: Carta tuner

en: Tuner country code
oc: Còde país del tuner

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
oc: Frequéncia del tuner en Hz o kHz (veire la sortida de desbugatge)

en: Tuner input type
oc: Tipe d'entrada del tuner

en: Tuner properties
oc: Proprietats del tuner

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
oc: Far passar lo RTSP e lo RTP per HTTP

en: Turkish
oc: Turc

en: Turkish (ISO 8859-9)
oc: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
oc: Turc (Windows-1254)

en: Turkmen
oc: Turcmèn

en: Turn off all warning and information messages.
oc: Aquesta opcion desactiva totes los messatges d'avertiment e d'informacion.

en: Two bookmarks have to be selected.
oc: Vos cal seleccionar dos signets.

en: Two pass
oc: Dos passes

en: Type
oc: Tipe

en: Type 'pause' to continue.
oc: Picar « pausa » per contunhar.

en: Type:
oc: Tipe :

en: UDP Multicast
oc: Multidifusion UDP

en: UDP Unicast
oc: Unicast UDP

en: UDP input
oc: Entrada UDP

en: UDP receive buffer size (bytes)
oc: Talha del tampon de recepcion UDP (octets)

en: UDP stream output
oc: Flux de sortida UDP

en: UDP timeout (in ms)
oc: Relambi d'expiracion UDP (ms)

en: UNIX socket command input
oc: Entrada de comandas per Socket Unix

en: URL description
oc: Descripcion de l'URL

en: URL metadata
oc: URL

en: URL with information about the stream or your channel.
oc: URL amb d'informacions sus vòstre flux o canal.

en: USF subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols USF

en: USFSubs
oc: Sostítols USF

en: UTF-8 subtitle autodetection
oc: Deteccion automatica dels sostítols UTF-8

en: Uighur
oc: Oigor

en: Ukrainian
oc: Ucraïnian

en: Ukrainian (KOI8-U)
oc: Ucraïnian (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
oc: Desencodador àudio Ulead DV

en: Ultra-wideband (32kHz)
oc: Benda ultralarga (32kHz)

en: Un-Zoom
oc: Deszoomar

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
oc: Numèro del LNB DiSEqC

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
oc: Escapolons àudio non compressats (utilizable amb WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
oc: Lèva un pixèl de retalhatge en bas de la vidèo.

en: Uncrop one pixel from the left of the video
oc: Lèva un pixèl de retalhatge a esquèrra de la vidèo.

en: Uncrop one pixel from the right of the video
oc: Lèva un pixèl de retalhatge a drecha de la vidèo.

en: Uncrop one pixel from the top of the video
oc: Lèva un pixèl de retalhatge amont de la vidèo.

en: Undefined
oc: Pas definit

en: Unidentified codec
oc: Codec pas identificat

en: Uninstall
oc: Desinstallar

en: Uninstall Windows Service
oc: Desinstallar lo servici NT/2K/XP

en: Uninstall the Service and exit.
oc: Desinstallar lo servici e quitar.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
oc: Nom de ret unic dins los Espacis de reglatge del sistèma

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
oc: Frequéncia del switch LNB universal (kHz)

en: Universal, Chinese (GB18030)
oc: Chinés simplificat (GB18030)

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Unknown Video
oc: Vidèo desconeguda

en: Unknown category
oc: categoria desconeguda

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
oc: Comanda desconeguda « %s », picatz « help » per obténer de l'ajuda.

en: Unknown error
oc: Error desconeguda

en: Unknown type
oc: Tipe desconegut

en: Unset
oc: Pas definit

en: Unshuffled Border width.
oc: Largor de la bordadura non mélangée

en: Unspecified
oc: Pas especificat

en: Unspecified (0V)
oc: Pas especificat (0V)

en: Unsubscribe
oc: Se desabonar

en: Unsubscribe from a podcast
oc: Se desabonar d'un podcast

en: Untitled
oc: Sens títol

en: Up
oc: Naut

en: Upconvert
oc: Convertir

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Update VLC media player
oc: Metre a jorn lo lector multimèdia VLC

en: Update the tree
oc: Metre a jorn l'arborescéncia

en: Upstream rate
oc: Debit de flux montant

en: Urdu
oc: Ordo

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
oc: Usatge : %s [options] [flux] ...
    Podètz especificar de fluxes multiples sus
    la linha de comanda. Seràn aponduts a la lista de lectura.
    Lo primièr element especificat serà legit en primièr.
    
    Estils de las opcions :
      --option  Una opcion globala.
       -option  La version amb letra unica d'una --opcion globala.
       :option  Una opcion que s'aplica pas qu'al flux que la precedís
                e que subrecarga las opcions precedentas.
    
    Sintaxi dels fluxes (MRL) :
      [[acces]/[demux]://]URL[#[títol][:capítol][-[títol][:capítol]]] [:option=valor ...]
    
      Fòrça --opcions globalas pòdon tanben èsser utilizadas en tant
      qu'opcions especificas a una MRL.
      Mantuna paras « :opcion=valor » pòdon èsser especificadas.
    
    Sintaxi per una URL :
      [file://]camin/fichièr        Fichièr estandard
      http://ip:pòrt/fichièr         Adreça HTTP
      ftp://ip:pòrt/fichièr          Adreça FTP
      mms://ip:pòrt/fichièr          Adreça MMS
      screen://                      Captura d'ecran
      dvd://[periferic]           Periferic DVD
      vcd://[periferic]           Periferic VCD
      cdda://[periferic]          Periferic CD Àudio
      udp://[[adreça font]@[adreça d'estaca][:pòrt]]
                                     Flux UDP mandat per un servidor
      vlc://pause:segondas           Metre en pausa la lista de lectura pl
                                     temps especificat
      vlc://quit                     Quitar VLC

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
oc: Utilizar 10 bits/pixèl per las tramas vidèos.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
oc: Utilizar los menús Blu-ray. Se aquesta opcion es inhibida, lo filme començarà dirèctament

en: Use DecodeBin
oc: Utilizar DecodeBin

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
oc: Utilizar los sensors de movements HDAPS, AMS, APPLESMC o UNIMOTION  per far pivotar la vidèo

en: Use Periodic Intra Refresh
oc: Utilizar los imatges intraperiodics pel refrescament

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
oc: Utilizar los imatges intraperiodics pel refrescament al luòc dels imatges IDR

en: Use Psy-optimizations
oc: Optimizacions-Psi

en: Use RTP over RTSP (TCP)
oc: Utilizar lo RTP sus RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
oc: Utilizar S/PDIF se disponible

en: Use Software White adjust
oc: Utilizar lo tractament per logicial de balança dels blancs

en: Use Tiger for rendering
oc: Utilizar Tiger pel rendut

en: Use VLC frequency bands
oc: Utilizar las bendas de frequéncia de VLC

en: Use VLC pace
oc: Metre VLC al pas

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
oc: Utilizar un debit variable. Per defaut, un debit constant (CBR) es utilizat.

en: Use YUVP renderer
oc: Rendut YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
oc: Utilizar un imatge local coma lògo sus la vidèo

en: Use a plugins cache
oc: Utilizar l'escondedor de moduls

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
oc: Utilizar un escondedor de moduls que redusirà fòrtament lo temps d'aviada de VLC.

en: Use a skinned playlist
oc: Utilizar una lista de lectura amb abilhatge

en: Use a sub&title file
oc: Utilizar un fichièr de sos&títols

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
oc: Utilizar las optimizacions visualas que pòdon degradar lo rapòrt senhal/bruch de crèsta o la similaritat estructurala

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
oc: Utilizar les infos de canal alfa d'un imatge en tant que masc de transparéncia.

en: Use assembler CPU optimizations.
oc: Utilizar las optimizacions CPU assemblador

en: Use chapter codecs found in the segment.
oc: Utilizar los codecs de capítol del segment.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
oc: Crominança utilizada dins l'estimacion de movement

en: Use custom skin
oc: Utilizar un abilhatge personalizat

en: Use downmix algorithm
oc: Activar l'algoritme de passatge en mono

en: Use float32 output
oc: Utilizar una sortida en virgula flotanta

en: Use fullrange instead of TV colorrange
oc: Utilizar la paleta completa al luòc de la paleta de colors TV

en: Use hardware YUV->RGB conversions
oc: Utilizar las conversions YUV->RGB materialas

en: Use hardware blending support
oc: Utilizar l'acceleracion materiala per la mescla

en: Use input chroma unaltered
oc: Utilizar la crominança d'entrada sens l'alterar

en: Use keyframes
oc: Utilizar los imatges claus

en: Use large text for list views
oc: Utiliza un grand tèxte per las vistas en lista

en: Use mb-tree ratecontrol
oc: Utilizar un contraròtle de velocitat « mb-tree »

en: Use media library
oc: Utilizar la bibliotèca

en: Use motion sensors
oc: Utilizar los captadors de desplaçament

en: Use muxers rate control mechanism
oc: Utilizar un contraròtle de velocitat

en: Use native style
oc: Utilizar un estil natiu

en: Use only one instance when started from file manager
oc: Una sola instància quand aviat dempuèi un fichièr

en: Use playback control?
oc: Utilizar lo contraròtle de lectura ?

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
oc: Utilizar las opcions de listas de lectura de costuma previstas per evitar las publicitats ; per las detectar e evitar de las apondre a la lista.

en: Use randomized IV for encryption
oc: Utilizar un vector d'inicializacion (IV) aleatòri pel chiframent.

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
oc: Utilizar un mòde temps-real adeqüat per una entrada mestressa e d'entradas esclavas temps-real.

en: Use recovery points to close GOPs
oc: Utilizar los punts de represa a la tampadura de GOP

en: Use sequential numbers instead of timestamps
oc: Utilizar una numerotacion sequenciala al luòc de la data e l'ora

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
oc: Utilizar una numerotacion sequenciala al luòc de la data e l'ora per enregistrar las capturas d'ecran

en: Use subtitle file
oc: Utilizar un fichièr de sostítols

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
oc: Aquò vos permet d'utilizar la matritz de quantizacion MPEG4 per l'encodatge MPEG2. Aquò mena en general a d'imatges de melhora qualitat, tot en demorant compatible amb los desencodadors estandards MPEG2.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
oc: Utilizar lo protocòl Metacube. Necessari per difusar cap al reflector CUbemap.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
oc: Utilizar las bendas de frequéncias VLC. Siquenon, utilizar las bendas de frequéncias ISO Estandard.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
oc: Utilizatz las preferéncias espandidas per configurar de valors d'escondedor personalizadas per totes los moduls d'accès.

en: Use the native fullscreen mode
oc: Utilizar lo mòde ecran complet natiu

en: Use the stream PCR as a reference.
oc: Utilizar lo flux PCR coma referéncia

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
oc: Utilizatz aquò per difusar cap a un un grop d'ordenadors sus un ret supportant la multidifusion (multicast). Aqueste metòde es la mai efficace per difusar cap a mantun ordenador, mas ne fonciona pas sus Internet. Des entèstas RTP seràn aponduts.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
oc: Utilizatz aquò per difusar cap a un un grop d'ordenadors sus un ret supportant la multidifusion (multicast). Aqueste metòde es lo mai efficace per difusar cap a mantun ordenador, mas ne fonciona pas sus Internet.

en: Use this to stream to a single computer.
oc: Utilizatz aquò per difusar cap a un sol ordenador.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
oc: Utilizatz aquò per difusar cap a un sol ordenador. D'entèstas RTP seràn apondudas.

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's software. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
oc: Utilizatz aquò per mandar un flux a travèrs mantun ordenador utilizant lo protocòl Microsoft MMS. Aqueste protocòl es utilizat en tant que metòde de transpòrt per mantun logicial de Microsoft. Notatz qu'una pichona part del protocòl MMS es suportada (MMS encapsulé dins HTTP).

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
oc: Utilizatz aquò per difusar cap a mantun ordenador. Aqueste metòde es mens efficace, perque lo servidor deu mandar lo flux plusieurs fois, mas elle es generalament plus compatible.

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
oc: Utilizatz aquò quand sabètz que vòstre flux es encodat amb Dolby Surround mas es pas detectat coma tel. Même se lo flux es pas effectivement encodat amb Dolby Surround, l'usatge d'aquesta opcion pòt améliorer las performàncias, particularament se elle es combinada amb lo filtre d'efièch « casque ».

en: Use track length as maximum unit in seek?
oc: Utilizar la durada de la pista coma unitat maximala al moment d'un desplaçament ?

en: Use triple buffering for overlays
oc: Utilizar tres buffers vidèo pels recobriments

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
oc: Utilizar puslèu de còdes de longor variabla, utile als debits fòrça naut

en: Use video buffers in system memory
oc: Utilizar los tampons vidèo dins la memòria sistèma

en: Used for statistics.
oc: Collectar d'estatisticas

en: User
oc: Utilizaire

en: User Agent
oc: Agent utilizaire HTTP

en: User name
oc: Nom d'utilizaire

en: User name that will be requested to access the stream.
oc: Nom d'utilizaire que serà demandat per accedir al flux.

en: User name that will be used for the connection.
oc: Nom d'utilizaire que serà utilizat per la connexion.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
oc: Nom d'utilizaire d'utilizar per la connexion al servidor SOCKS.

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Username:
oc: Utilizaire :

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
oc: Utiliza los moduls del quadre logicial GStreamer per decidir los codecs de mèdias

en: Uzbek
oc: Ozbèc

en: V&iew
oc: V&ista

en: V-plane color
oc: Color del plan V

en: VA-API video decoder via DRM
oc: Desencodador vidèo VA-API via DRM

en: VA-API video decoder via X11
oc: Desencodador vidèo VA-API via X11

en: VBI & Teletext
oc: VBI & Teletèxte

en: VBI and Teletext decoder
oc: Desencodador de sostítols VBI e Teletèxte

en: VBI capture device
oc: Periferic de captura VBI

en: VBR Quality
oc: Nivèl de qualitat VBR

en: VBR mode
oc: Mòde VBR (debit variable)

en: VBV buffer
oc: Buffer VBV

en: VC-1 packetizer
oc: Empaquetador « VC-1 »

en: VC1 video demuxer
oc: Desmultiplexador vidèo VC1

en: VC2 Low Delay Profile
oc: Perfil VC2 bas relambi

en: VC2 Main Profile
oc: Perfil principal VC2

en: VC2 Simple Profile
oc: Perfil simple VC2

en: VCD Format
oc: Format VCD

en: VCD device
oc: Periferic VCD

en: VCD input
oc: Lectura VCD

en: VDA output pixel format
oc: Format de pixèl VDA de sortida

en: VDPAU adjust video filter
oc: Ajustar filtre vidèo VDPAU

en: VDPAU deinterlacing filter
oc: filtre de desentrelaçament VDPAU

en: VDPAU output
oc: sortida VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
oc: Filtre de netetat VDPAU

en: VDPAU surface conversions
oc: Conversion de susfàcia VDPAU

en: VDPAU video decoder
oc: Desencodador vidèo VDPAU

en: VDR Cut Marks
oc: Marcas de copaduras VDR

en: VDR recordings
oc: Enregistrament VDR

en: VHS movie
oc: Filme VHS

en: VHS movie effect video filter
oc: Filtre vidèo estil filme VHS

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
oc: Crear pas de quadre a l'entorn de la fenèstra, se possible. Aquò permet d'aver una fenèstra minimala.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
oc: VLC pòt recercar en linha d'imatges e metadonadas relatius a l'album per fin d'enriquir vòstra utilizacion, per exemple en provesissent d'informacions sus las pistas dels CD àudio que vous jouez. Per proposer aquesta fonctionnalité, VLC enverra d'informacions suls contenguts a de servicis de confiance, de façon anonyme.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
oc: VLC pòt incrustar de messatges sus la vidèo. Aquesta foncionalitat es apelada OSD (On Screen Display).

en: VLC can't recognize the input's format
oc: Impossible de reconéisser lo format del mèdia d'entrada

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
oc: VLC pòt pas trobar cap de periferic de captura. Verificatz los messatges per mai de detalhs.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
oc: VLC pòt pas definir lo títol del DVD. Benlèu que poirà pas deschifrar lo disc entièrament.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
oc: VLC a pas pogut se connectar a « %s:%d ».

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
oc: VLC se pòt pas connectar a EyeTV.
    Verificatz que lo modul EyeTV de VLC es installat.

en: VLC could not connect with the given server.
oc: VLC a pas pogut se connectar al servidor especificat.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
oc: VLC pòt pas desencodar lo format « %4.4s » (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
oc: VLC a pas pogut identificar lo codec àudio o vidèo

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
oc: VLC a pas pogut dobrir l'encodador %4.4s %s.

en: VLC could not open the %s module.
oc: VLC a pas pogut dobrir lo modul « %s ».

en: VLC could not open the decoder module.
oc: VLC a pas pogut dobrir lo modul de desencodatge.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
oc: VLC a pas pogut dobrir lo fichièr « %s » (%s).

en: VLC could not open the file "%s": %s
oc: VLC a pas pogut dobrir lo fichièr « %s » : %s

en: VLC could not read the file (%s).
oc: VLC a pas pogut legir lo fichièr (%s).

en: VLC could not read the file: %s
oc: VLC a pas pogut legir lo fichièr : %s

en: VLC failed to load the ASF header.
oc: VLC a pas pogut dobrir l'entèsta ASF

en: VLC is started from file association
oc: VLC es estat aviat per la dobertura d'un fichièr associat

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
oc: VLC pòt pas dobrir « %s ». Verificatz los messatges per mai de detalhs.

en: VLC media playback
oc: Lector multimèdia VLC

en: VLC media player
oc: Lector multimèdia VLC

en: VLC media player - Web Interface
oc: Lector multimèdia VLC - Interfàcia web

en: VLC media player Help
oc: Ajuda del Lector multimèdia VLC

en: VLC media player Help...
oc: Ajuda del lector multimèdia VLC…

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
oc: Lo lector multimèdia VLC e VideoLAN son de marcas depausadas de l'Associacion VideoLAN.

en: VLC media player updates
oc: Mesas a jorn del lector multimèdia VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
oc: Normalament VLC utiliza Freetype pel rendut del tèxte mas aquesta opcion vos daissa la possibilitat d'utilizar SVG per exemple.

en: VLC preferences
oc: Preferéncias de VLC

en: VLC skins website
oc: lo site Web dels abilhatges VLC

en: VLC version %s (%s)
oc: VLC version %s (%s)
    Traduccions © 2008-2015 Cédric Valmary (totenoc.eu)

en: VLC was unable to save the meta data.
oc: VLC es incapable d'enregistrar las metadonadas.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
oc: Jogar en bocla l'element actual de la lista de lectura.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
oc: Jogar la lista de lectura indefinidament.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
oc: VLC poirà metre en pausa e reprene la lectura suls lectors de musicas suportats.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
oc: Jogar los fichièrs de la lista de lectura dins un òrdre aleatòri.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
oc: VLC démarrera amb solament una icòna dins vòstra barra dels prètzfaches

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
oc: VLC va enregistrar l'avançament de lectura dels 30 darrièrs elements qu'avètz jogats. Se dobrissètz tornamai un d'eles, la lectura contunharà.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
oc: La connexion de VLC al servidor especificat es estada regetada.

en: VLC's implementation of Video On Demand
oc: Vidèo a la demande

en: VLM Batch Commands
oc: Comandas VLM

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
oc: Configuracion VLM (*.vlm);;Totes (*.*)

en: VLM configuration file
oc: Fichièr de configuracion VLM

en: VLM configurator
oc: Configuracion de VLM

en: VNC Host
oc: Òste VNC

en: VNC Password
oc: Senhal VNC

en: VNC Port
oc: Pòrt VNC

en: VNC client access
oc: Accès client VNC

en: VNC hostname or IP address.
oc: Òste o adreça IP del servidor VNC

en: VNC password.
oc: Senhal VNC.

en: VNC poll interval
oc: Interval d'interrogacion VNC

en: VNC polling
oc: Interrogacion VNC

en: VNC port number.
oc: Pòrt VNC

en: VOC demuxer
oc: Desmultiplexador VOC

en: VOD:
oc: VOD :

en: Value to adjust dts by
oc: Valor per l'ajustament del DTS

en: Variance
oc: Variança

en: Variance of the gaussian noise
oc: Variança del bruch gaussian

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
oc: Encodadors/Desencodadors divers provesits per la bibliotèca FFmpeg. Aquò inclut (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG e d'autres codecs

en: Verbosity
oc: Nivèl de verbositat

en: Verbosity (0,1,2)
oc: Nivèl de verbositat (0,1,2)

en: Vertical
oc: Verticala

en: Vertical (13V)
oc: Verticala (13V)

en: Vertical flip
oc: Revirament vertical

en: Vertical slices per frame
oc: Seccions verticalas  per trama

en: Very Low Definition (240 lines)
oc: Fòrt bassa definicion (240 linhas)

en: Very short backwards jump
oc: Saut arrièr fòrça cort

en: Very short forward jump
oc: Saut avant fòrça cort

en: Very short jump length
oc: Longor del saut fòrça cort

en: Very short jump length, in seconds.
oc: Longor del « saut fòrça cort », en segondas.

en: Video
oc: Vidèo

en: Video &Track
oc: &Pista vidèo

en: Video Auto Scaling
oc: Mesa a l'escala vidèo automatica

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
oc: Entrada Vidèo CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Callback data
oc: Donadas per la foncion de retorn vidèo

en: Video Capture height
oc: Nautor de las capturas d'ecran

en: Video Capture height in pixel
oc: Nautor de las capturas d'ecran en pixèls

en: Video Capture width
oc: Largor de las capturas d'ecran

en: Video Capture width in pixel
oc: Largor de las capturas d'ecran en pixèls

en: Video Effects
oc: Efièches vidèo

en: Video Effects...
oc: Efièches vidèo…

en: Video FPS
oc: Vidèo IPS

en: Video Files
oc: Fichièrs vidèo

en: Video ID
oc: Vidèo ID

en: Video On Demand ( VOD )
oc: Vidèo a la demanda (VOD)

en: Video PID
oc: Vidèo PID

en: Video Settings
oc: Paramètres vidèo

en: Video Track
oc: Pista vidèo

en: Video X coordinate
oc: Posicion X de la vidèo

en: Video Y coordinate
oc: Posicion Y de la vidèo

en: Video alignment
oc: Alinhament vidèo

en: Video bitrate
oc: Debit vidèo

en: Video bitrate tolerance
oc: Tolerància del debit de la vidèo

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
oc: Tolerància sul debit de la vidèo, en kbit/s.

en: Video capture
oc: Aquisicion Vidèo

en: Video capture (Video4Linux)
oc: Aquisicion Vidèo « Video4Linux »

en: Video capture controls (if supported by the device)
oc: Paramètres de la captura vidèo (se suportat pel periferic).

en: Video capture device
oc: Aquisicion vidèo

en: Video capture device node.
oc: Nom del periferic de captura vidèo

en: Video codec
oc: Codecs vidèo

en: Video codecs
oc: Codecs vidèo

en: Video connection
oc: Connexion vidèo

en: Video connection for DeckLink output.
oc: Connexion vidèo per la sortida DeckLink

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
oc: Connexion vidèo per l'aquisicion DecLink. Las causidas possiblas son : sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Daissatz void per la carta per defaut.

en: Video cropping
oc: Retalhatge

en: Video cropping filter
oc: Filtre de redimensionament

en: Video decoder using Android MediaCodec
oc: Desencodador vidèo utilizant Android MediaCodec

en: Video device
oc: Periferic vidèo

en: Video device name
oc: Nom del periferic vidèo

en: Video encoder
oc: Encodador vidèo

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
oc: Encodador vidèo qu'utiliza OpenMAX IL

en: Video filter
oc: Filtre vidèo

en: Video filter module
oc: Modul de filtre vidèo

en: Video filtering using a chain of video filter modules
oc: Filtratge vidèo en utilizant una cadena de moduls de filtre vidèo

en: Video filters are used to process the video stream.
oc: Los filtres vidèo permeton de tractar lo flux vidèo.

en: Video filters will be applied to the video stream.
oc: Los filtres vidèo seràn aplicats al flux vidèo

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
oc: Filtres vidèo d'aplicar als fluxes vidèos (après las incrustacions). Entratz una lista de filtres separats per de virgulas.

en: Video frame-rate
oc: Debit d'imatges vidèo

en: Video height
oc: Nautor de la vidèo

en: Video input
oc: Entrada vidèo

en: Video input chroma format
oc: Format de crominança de l'entrada vidèo

en: Video input frame rate
oc: Debit d'imatges per segondas

en: Video input pin
oc: Entrada vidèo

en: Video memory
oc: Memòria vidèo

en: Video memory buffer height.
oc: Nautor del tampon de memòria vidèo

en: Video memory buffer pitch in bytes.
oc: Pas en octets del tampon de memòria vidèo

en: Video memory buffer width.
oc: Largor del tampon de memòria vidèo

en: Video memory output
oc: Modul memòria vidèo

en: Video mode
oc: Mòde vidèo

en: Video output
oc: Sortida vidèo

en: Video output URL
oc: URL de sortida vidèo

en: Video output access method
oc: Modul de sortida vidèo

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
oc: Sortida vidèo recomandada per Windows7/Vista amb mesa a jorn de plate-forme

en: Video output module
oc: Modul de sortida vidèo

en: Video output modules
oc: Moduls de sortida vidèo

en: Video output muxer
oc: Multiplexador de sortida vidèo

en: Video output pin
oc: Pata de sortida vidèo

en: Video pictures blending
oc: Mescla d'imatges

en: Video port
oc: Pòrt vidèo

en: Video post processing filter
oc: Filtres de pòsttractament vidèo

en: Video postrender callback
oc: Foncion de rapèl del pòstrendut vidèo

en: Video prerender callback
oc: Foncion de rapèl del prerendut vidèo

en: Video quality post-processing level
oc: Nivèl de pòsttractament vidèo

en: Video scale
oc: Escala Vidèo

en: Video scaling
oc: Dimensionament vidèo

en: Video scaling factor
oc: Factor de redimensionament vidèo

en: Video scaling filter
oc: Filtre de redimensionament

en: Video settings
oc: Paramètres vidèo

en: Video size
oc: Talha de la vidèo

en: Video snapshot directory (or filename)
oc: Dorsièr de las capturas (o nom de fichièr)

en: Video snapshot file prefix
oc: Prefix de las capturas d'ecran

en: Video snapshot format
oc: Format de las capturas d'ecran

en: Video snapshot height
oc: Nautor de las capturas d'ecran

en: Video snapshot width
oc: Largor de las capturas d'ecran

en: Video snapshots
oc: Capturas d'ecran

en: Video splitter module
oc: Modul de separacion vidèo

en: Video standard
oc: Estandard vidèo

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
oc: Nòrma vidèo (Automatica, SECAM, PAL o NTSC)

en: Video title
oc: Títol de la vidèo

en: Video transformation filter
oc: Filtre vidèo de transformacion d'imatge

en: Video width
oc: Largor de la vidèo

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
oc: La vidèo serà integrada dins aquesta fenèstra X11 ja existenta. Se la valor es nulla, una novèla fenèstra serà creada.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
oc: La vidèo serà afichada dins aqueste servidor X11. Se la valor es voida, lo servidor per defaut serà utilizat.

en: Video4Linux compressed A/V input
oc: Àudio/Vidèo compressats Video4Linux2

en: Video4Linux input
oc: Entrada Video4Linux2

en: Video4Linux radio tuner
oc: Tuner radio Video4Linux2

en: VideoCore layer where the video is displayed.
oc: Jaç Core Animation où la vidèo es afichada.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
oc: Jaç Core Animation o la vidèo es afichada. Las incrustacionsson afichadas dirèctament en dessús e un fond negre dirèctament derrière.

en: VideoLAN Website...
oc: Site web de VideoLAN…

en: Vietnamese
oc: Vietnamian

en: Vietnamese (VISCII)
oc: Vietnamian (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
oc: Vietnamian (Windows-1258)

en: View
oc: Vista

en: View certificate
oc: Veire lo certificat

en: Visualization
oc: Visualizacion

en: Visualization:
oc: Visualizacion :

en: Visualizations
oc: Visualizacions

en: Visualizations selector
oc: Selector de visualizacions

en: Visualize motion vectors
oc: Afichar los vectors de desplaçament

en: Visualizer
oc: Visualizacion

en: Visualizer filter
oc: Filtre de visualizacion

en: Vivid
oc: Viu

en: VoD server module
oc: Modul servidor vidèo a la demanda

en: Vobsub subtitles parser
oc: Desmultiplexador de sostítols Vobsub

en: Voice activity detection
oc: Deteccion de votz

en: Volume
oc: Volum

en: Volume %ld%%
oc: Volum : %ld%%

en: Volume Control
oc: Contraròtle del volum

en: Volume Down
oc: Baissar lo volum

en: Volume Mute
oc: Volum mut

en: Volume Set
oc: Volum

en: Volume Up
oc: Aumentar lo volum

en: Volume down
oc: Baissar lo volum

en: Volume normalization
oc: Normalizacion del volum

en: Volume normalizer
oc: Normalizador de volum

en: Volume of the audio input.
oc: Volum de l'entrada àudio

en: Volume up
oc: Aumentar lo volum

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
oc: Lo volum serà contrarotlat pel lector, e pas mai pel <i>Contraròtle principal</i>.

en: Vorbis audio decoder
oc: Desencodador àudio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
oc: Encodador àudio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
oc: Empaquetador àudio Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
oc: Vorbis es un codec àudio liure (utilizable amb OGG)

en: Vu meter
oc: Vu mètre

en: WAV demuxer
oc: Desmultiplexador WAV

en: WAV muxer
oc: Multiplexador WAV

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
oc: Desencodador àudio WMA v1/v2 punt fixe

en: WMServer RTSP dialect
oc: Dialècte RTSP WMServidor

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
oc: WMServer emplega un dialècte non estandard de RTSP. Aqueste paramètre activa d'opcions contràrias a las recomandacions de la RFC 2326.

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
oc: WMV (Windows Media Video) 1 (utilizable amb MPEG-TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
oc: WMV (Windows Media Video) 2 (utilizable amb MPEG-TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WPL playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura WPL

en: Wait for I frame before toggling placeholder
oc: Esperar un imatge-I avant de bascular sus la substitucion

en: Wall
oc: Mur d'imatges

en: Wall video filter
oc: Filtre vidèo efièch mur

en: Wallpaper
oc: Papièr pintrat

en: Warning
oc: Alèrta

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
oc: Atencion : <b>%1</b> es un acorchi ja existent

en: Warning: this key or combination is already assigned to
oc: Atencion : la combinason es ja assignada a

en: WarpOverlay!
oc: Incrustacion «  WarpOverlay! »

en: Water effect
oc: Efièch aqüatic

en: Wave
oc: Èrsas

en: Wave video filter
oc: Filtre vidèo efièch èrsas

en: WaveOut audio output
oc: Sortida àudio WaveOut

en: Waves
oc: Ondas

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
oc: Un ancian fichièr de preferéncias de VLC es estat trobat.

en: Web
oc: Ret

en: WebM video decoder
oc: Desencodador vidèo WebM

en: Website
oc: Site Web

en: Weighted prediction for B-frames
oc: Prediccion ponderada pels imatges B

en: Weighted prediction for B-frames.
oc: Prediccion ponderada pels imatges B.

en: Weighted prediction for P-frames
oc: Prediccion ponderada pels imatges P

en: Welsh
oc: Galés

en: Western European (IBM 00850)
oc: Euròpa de l'oèst (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
oc: Euròpa de l'oèst (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
oc: Euròpa de l'oèst (Windows-1252)

en: Wet
oc: Umid

en: Wet mix
oc: Umid

en: When minimized
oc: Infobullas dempuèi la zòna de notificacion se minimizat

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
oc: Quand es possible, lo flux d'entrada serà enregistrat puslèu que d'utilizar lo modul de sortida de flux

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
oc: Se aqueste paramètre es a « non », permet als ancians abilhatges de temptar de legir la vidèo quitament se l'atribut vidèo es pas implementat

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
oc: Se aqueste paramètre es renseigné, aquesta instància de VLC agira coma lo maître del relòtge per la sincronizacion dels clients en escota.

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
oc: Quand mantun format de vidèo son disponibles, causissètz lo que la resolucion n'es la mai pròcha (mas pas superiora) d'aqueste paramètre en nombre de linhas. Utilizatz aquesta opcion se avètz pas pro de poténcia CPU o de benda passanta ret per legir las resolucions las mai nautas.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
oc: Al moment de la difusion UDP, podètz anonciar vòstres fluxes en utilizant lo protocòl SAP/SDP. Aquò permettra aux clients de ne pas aver a taper l'adreça multicast, lo flux apparaissant dins lor lista de lectura s'ils activent l'interfàcia SAP.
    Se volètz donner un nom a vòstre flux, entratz-le aicí. Dins lo cas contrari, un nom per defaut serà utilizat.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
oc: Quand la regulacion del debit SAP es desactivada, aquò vos permet de reglar lo relambi entre las anóncias SAP.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
oc: Amb aquesta opcion activada, l'interfàcia aficharà una bóstia de dialòg a cada còp qu'una entrada de l'utilizaire es necessària.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
oc: Aficha totas las opcions disponiblas dins las preferéncias, inclusas las a las qualas la majoritat dels utilizaires tòcan pas jamai.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
oc: Activar aquesta opcion per ignorar las anóncias que correspondon pas a l'estandard.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
oc: Dins ce mode, los pixèls seràn siá blancs siá negres, segon lor luminositat. La valor sulhet es la definida plus bas.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
oc: Quand aquò activat, lo flux serà legit localament en plus d'èsser transcodat/diffusé. 
    
    Veuillez noter que aquò necessita mai de poténcia que lo simple transcodatge / difusion

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
oc: Al moment de l'utilizacion de l'entrada PVR o de tota autra font fòrça irregulara, vos caldriá reglar aquesta valor a 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
oc: Quand lo mòde « una sola instància » es utilizat, aquò permet de metre los elements en fila dins la lista de lectura

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
oc: Se lo desentrelaçament temporal s'aplica a la luminança solament

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
oc: Descripcion de poliça d'utilizar se lo flux Kate ne spécifie aucun paramètre de poliça (nom, talha, etc) d'utilizar. Daissar vide daissarà Tiger causir los paramètres de poliça apropriats.

en: White
oc: Blanc

en: White Blue
oc: Blanc-Blau

en: White Crush for Blue
oc: Nivèl de blanc per la componenta blau

en: White Crush for Green
oc: Nivèl de blanc per la componenta verd

en: White Crush for Red
oc: Nivèl de blanc per la componenta roge

en: White Green
oc: Blanc-Verd

en: White Level for Blue
oc: Nivèl de blanc per la componenta blau

en: White Level for Green
oc: Nivèl de blanc per la componenta verd

en: White Level for Red
oc: Nivèl de blanc per la componenta roge

en: White Red
oc: Blanc-Roge

en: White balance temperature (K)
oc: Temperatura de la balança dels blancs (°K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
oc: Temperatura de la balança dels blancs vista coma una temperatura de color en ° Kelvin (2800 pel min, 6500 per l'esclairament max).

en: Wide-band (16kHz)
oc: Benda larga (16kHz)

en: Width
oc: Largor

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
oc: Largor en pixèl per cada barra del grafic « BarGraph » que serà afichat (10 per defaut)

en: Width in pixels of the border between miniatures.
oc: Largor de la bordadura orizontala a l'entorn de la mosaïca.

en: Width of the virtual room
oc: Largor de la pèça virtuala

en: Width of video or subtitle elementary streams
oc: Nautor d'un flux elementari vidèo o sostítols

en: Win32 font renderer
oc: Motor de rendut Win32

en: Window
oc: Fenèstra

en: Window decorations
oc: Décorations de fenèstras

en: Window handle (HWND)
oc: Identificant de fenèstra windows (HWND)

en: Window properties
oc: Proprietats de la fenèstra

en: Window size
oc: Talha de la fenèstra

en: Windows Audio Session API output
oc: Sortida de l'API Windows Audio Session

en: Windows GDI video output
oc: Sortida vidèo « Windows GDI »

en: Windows Media NSC metademux
oc: Desmultiplexador Windows Media NSC

en: Windows Service interface
oc: Interfàcia de servici Windows

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
oc: Configuracion de las fenèstras del darrièr abilhatge utilizat. Aquesta opcion es mesa a jorn automaticament, i toquetz pas.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
oc: Factor d'opacitat de las fenèstras entre 0,1 e 1.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
oc: Quand aquesta opcion es activada, los botons multimèdias de volum de vòstre clavier cambiaront lo volum sistèma. Dins lo cas contrari, ces botons cambiaront lo volum de VLC quand l'aplicacion es seleccionada o lo volum sistèma quand VLC es pas seleccionat.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
oc: Se aquesta opcion es validada, la lectura serà automaticament mesa en pausa quand VLC es minimizat.

en: Workaround bugs
oc: Contornament de bugs

en: Workaround for France
oc: Contornament d'un bug spécifique a la France

en: Wrapper filter output
oc: Sortida del filtre encapsulant

en: Write every 128th miniframe to a folder.
oc: Écrire totas les 128ème mini-trame cap a un dorsièr.

en: Write process id to file
oc: Escriure l'id del processus dins un fichièr

en: Writer
oc: Autor

en: Writes process id into specified file.
oc: Escriu l'id del processus dins lo fichièr especificat.

en: Writes statistic info about stream
oc: Escriu las informacions d'estatistica a prepaus del flux

en: Writes stats to file instead of stdout
oc: Escriu las estatisticas dins lo fichièr al luòc de stdout

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
oc: Abscissa del caire amont a esquèrra de la mosaïca.

en: X coordinate
oc: Posicion X

en: X coordinate of the bargraph.
oc: La coordenada orizontala de l'istograma.

en: X coordinate of the encoded subtitle
oc: Posicion X de l'incrustacion encodada

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
oc: Posicion X del lògo. Lo podètz desplaçar en fasent un clic drech dessús.

en: X coordinate of the mask.
oc: Posicion X de la masqueta

en: X coordinate of the rendered subtitle
oc: Posicion X de l'incrustacion encodada

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
oc: Abscissa del caire naut esquèrra de la mosaïca.

en: X offset
oc: Decalatge orizontal

en: X offset, from the left screen edge.
oc: Decalatge orizontal, a partir de la esquèrra.

en: X.509 Certificate Authority
oc: Autoritat de certificacion X.509

en: X.509 Certificate Revocation List
oc: Lista de revocacions de certificats X.509

en: X.509 Client certificate
oc: Certificat client X.509

en: X.509 Client private key
oc: Clau privada X.509 del client

en: X11 display
oc: Servidor X11

en: X11 video output (XCB)
oc: Sortida vidèo « X11 (XCB) »

en: X11 video window (XCB)
oc: Fenèstra vidèo « X11 (XCB) »

en: X11 window ID
oc: ID fenèstra X11

en: XA demuxer
oc: Desmultiplexador XA

en: XDG screen saver inhibition
oc: Inibir l'estalviador d'ecran XDG

en: XDG-screensaver
oc: Estalviador d'ecran XDG

en: XML Parser (using libxml2)
oc: Parsador XML (libxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
oc: XSPF (Format de Lista de Lectura escambiable XML)

en: XSPF playlist
oc: Lista de lectura XSPF

en: XSPF playlist export
oc: Expòrt de lista de lectura XSPF

en: XSPF playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
oc: Lista de lectura XSPF|*.xspf|M3U|*.m3u|HTML|*.html

en: XVideo adaptor number
oc: Numèro de l'adaptador XVideo

en: XVideo format id
oc: ID format XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
oc: Interfàcia materiala Xvideo que volètz utilizar. Per defaut VLC utilizarà lo primièr adaptador foncional.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
oc: Interfàcia materiala Xvideo que volètz utilizar. Per defaut VLC utilizara lo primièr adaptador foncional.

en: XVideo output (XCB)
oc: Sortida vidèo « Xvideo (XCB) »

en: XWD file (autodetect)
oc: Fichièr XWD (auto-deteccion)

en: XWD image decoder
oc: Desencodador d'imatges XWD

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
oc: Ordenada del caire amont a esquèrra de la mosaïca.

en: Y coordinate
oc: Posicion Y

en: Y coordinate of the bargraph.
oc: La coordenada orizontala de l'istograma.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
oc: Posicion Y de l'incrustacion encodada

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
oc: Posicion Y del lògo. Lo podètz desplaçar en fasent un clic drech dessús.

en: Y coordinate of the mask.
oc: Posicion Y de la masqueta.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
oc: Posicion Y de l'incrustacion encodada

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
oc: Ordenada del caire naut esquèrra de la mosaïca.

en: Y offset
oc: Decalatge vertical

en: Y offset, down from the top.
oc: Decalatge vertical, a partir d'amont.

en: YUV output
oc: Sortida YUV

en: YUV video output
oc: Sortida vidèo « YUV »

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
oc: Decalatge de las colors YUV sul plan V (de 0 a 127).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
oc: entèsta YUV4MPEG2 (desactivat per defaut)

en: YUVP converter
oc: Convertidor YUVP

en: Yellow
oc: Jaune

en: Yes
oc: Òc

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
oc: Ensajatz d'aténher %s. Pasmens lo certificat de seguretat présenté pel servidor a cambiat dempuèi la darrièra visite e n'a été autentificat per aucune autoritat de certificacion. Aqueste problèma pòt èsser degut a una error de configuracion o una temptativa de violation de vòstra seguretat o de vòstra vida privada.
    
    Dins lo dobte, abandonatz ara.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
oc: Ensajatz d'aténher %s. Pasmens lo certificat de seguretat présenté pel servidor es desconegut e pòt pas èsser autentificat per aucune autoritat de certificacion. Aqueste problèma pòt èsser degut a una error de configuracion o una temptativa de violation de vòstra seguretat o de vòstra vida privada.
    
    Dins lo dobte, abandonatz ara.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
oc: Aquesta opcion desactiva completament la sortida àudio. Lo desencodatge de las pistas àudio serà alara pas realizat, e aquò estalviarà de temps processor.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
oc: Es possible de desactivar totalament la possibilitat d'apondre d'incrustacions.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
oc: Podètz desactivar la sortida vidèo. Lo desencodatge de las pistas vidèo serà pas efectuat, per fin d'estalviar de temps processor.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
oc: Podètz desactivar totes los efièches de transparéncia se o volètz. Aquò es principalament utile se rencontratz d'errors al moment del desplaçament de las fenèstras.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
oc: Podètz desactivar l'utilizacion d'arbre de macroblòts de contraròtle de debit

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
oc: Podètz forçar les offsets (x,y) dels elements de la mosaïca (seulement se lo metòde de positionnement es « offsets »). Vos cal donner una lista de coordenadas separadas per de virgulas (ex : 0,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
oc: Forçar la nautor de la captura d'ecran. Per defaut, la nautor es conservada (-1). La valor 0 redimensionarà en conservant las proporcions.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Forçar la nautor de l'imatge. Per defaut (-1) VLC s'adaptarà a las proprietats de la vidèo.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Forçar la largor de l'imatge. Per defaut (-1) VLC s'adaptarà a las proprietats de la vidèo.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Podètz forçar la postion del tèxte sus la vidèo (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors en les additionant, per exemple 6=naut-drecha).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Forçar l'alinhament de la mosaïca dins sa fenèstra. Per defaut (0) : elle serà centrada (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors, coma 6=naut-drecha).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
oc: Podètz forçar l'òrdre dels elements sus la mosaïca. Vos cal donner una lista d'identificants d'imatges separats per de virgulas. Aquestes identificants son assignats dins lo modul « mosaic-bridge ».

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
oc: Forçar la posicion del caire naut-esquèrra de la fenèstra vidèo (coordenada X).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
oc: Forçar la posicion del caire naut-esquèrra de la fenèstra vidèo (coordenada Y).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
oc: Forçar la posicion del sostítol sus la vidèo (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, e podètz utilizar una combinason d'aquestas valors, coma per exemple 6 = naut-drecha).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
oc: Forçar la posicion del teletèxte sus la vidèo. (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors en les additionnant, per exemple 6 = naut-droit).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
oc: Forçar la posicion del tèxte sus la vidèo. (0=centrat, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben especificar una combinason d'aquelas valors en les additionant, per exemple 6 = naut-droit).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Forçar la nautor de l'imatge aicí. Per defaut VLC s'adaptarà a las proprietats de la vidèo.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Forçar la largor de l'imatge. Per defaut (-1) VLC s'adapta a las proprietats de la vidèo.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
oc: Forçar la largor de la captura d'ecran. Per defaut, la largor es conservada (-1). La valor 0 redimensionarà en conservant las proporcions.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
oc: Podètz entrar aicí una cadena de flux de sortida per defaut. Referissètz-vos a la documentacion per saber cossí bastir aquestas cadenas. Atencion : aquesta cadena serà activada per totes los fluxes.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
oc: Aquò vos permet d'especificar una lista de fluxes de legir, separats per de virgulas. Los fluxes seràn legits los uns a la seguida dels autres.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
oc: Lista manuala de signets per un flux jos la forma « {name=nom-del-signet,time=data-facultativa,bytes=posicion-facultativa-en-octets},{…} ».

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
oc: Il es possible d'incruster los vectors de desplaçament (flèches illustrant les desplaçaments) sus l'imatge. Aquesta valor es una masqueta basat sus ces valors :
    1 - aficha los vectors de movement prediches cap a l'avant pels imatges P
    2 - aficha los vectors de movement prediches cap a l'arrièr pels imatges B
    4 - aficha los vectors de movement prediches cap a l'arrièr pels imatges B
    Per visualiser totes los vectors, la valor deuriá èsser 7.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
oc: Interfàcias suplementàrias d'utilizar. Seràn aviadas en prètzfach de fons en mai de l'interfàcia per defaut. Utilizatz una lista de moduls separats per de virgulas (las valors correntas son « rc » (comanda a distància), « http », « gestures », …).

en: You can select control interfaces for VLC.
oc: Interfàcias de contraròtle per VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
oc: Podètz causir de fichièrs locals dins la lista seguenta o amb l'ajuda dels botons.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
oc: Podètz causir lo modul de servidor VoD que volètz utilizar. Posicionar a « vod_rtsp » per utilizar l'ancian modul.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
oc: Podètz utilizar de moduls de sortida spécifique per les clones. Vos cal provesir una lista de moduls separats per de virgulas.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
oc: Utilizatz aquesta opcion per plaçar los sostítols jol film, al luòc de los aver en surimpression. Ensajatz diferentas posicions.

en: You can zoom the video by the specified factor.
oc: Podètz agrandir l'imatge d'un factor especificat.

en: You have the latest version of VLC media player.
oc: Avètz la darrièra version  del lector multimèdia VLC.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
oc: Avètz doas causidas :
    - l'interfàcia se redimensiona a la talha reala de la vidèo
    - la vidèo es ajustada a la talha de l'interfàcia
    Per defaut, lo primièr cas es causit.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
oc: Es juste necessari d'emplenar un dels tres paramètres seguents, VLC detectarà automaticament los autres en utilizant lo rapòrt d'afichatge original

en: You must set a name for the profile.
oc: Vos cal donar un nom pel perfil

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
oc: Generalament, la sortida Shoutcast/Icecast utiliza de fluxes Ogg. Aquesta opcion vos permet d'utilizar de fluxes MP3 a la plaça.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
oc: Vos caldriá configurar las posicions dels naut-parlaires amb l'utilitaire « Àudio Midi Setup » del menú « /Aplicacions/Utilitaires ». Lo mòde esterèo es actualament utilizat.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
oc: Sembla que vòstre Mac a pas lo periferic adeqüat. Verificatz vòstres connectors e pilòts.

en: Your account was rejected.
oc: Vòstre compte es estat regetat.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
oc: Vòstra temptativa de connexion al servidor es estada regetada.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
oc: Vòstre ecran serà utilizat per difusar o enregistrar son contengut.

en: Your input can't be opened
oc: Vòstre mèdia d'entrada pòt pas èsser dobèrt

en: Your password was rejected.
oc: Vòstre senhal es estat regetat.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
oc: Vòstra bibliotèca sistèma BD+ fonciona pas. Error de configuracion ?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
oc: Vòstre gestionari de fenèstra ne provesits pas la lista de las aplicacions.

en: ZPL playlist import
oc: Impòrt de lista de lectura ZPL

en: Zero Order Hold (fastest)
oc: Ordre zèro (mai rapid)

en: Zip access
oc: Accès Zip

en: Zip files filter
oc: Filtre de fichièrs Zip

en: Zone 0: Top gradient
oc: Zòna 0 : gradient naut

en: Zone 0:top
oc: Zòna 0 : naut

en: Zone 1: Right gradient
oc: Zòna 1 : gradient drecha

en: Zone 1:right
oc: Zòna 1 : drecha

en: Zone 2: Bottom gradient
oc: Zòna 2 : gradient bas

en: Zone 2:bottom
oc: Zòna 2 : bas

en: Zone 3: Left gradient
oc: Zòna 3 : gradient esquèrra

en: Zone 3:left
oc: Zòna 3 : esquèrra

en: Zone 4: Summary gradient
oc: Zòna 4 : gradient ensenhador

en: Zone 4:summary
oc: Zòna 4 : ensenhador

en: Zone Layout for the build-in Atmo
oc: Mesa en pagina de la zòna per Atmo integrat

en: Zones on left / right side
oc: Zònas suls costats esquèrra / drech

en: Zoom In
oc: Zoom +

en: Zoom Out
oc: Zoom -

en: Zoom mode: %s
oc: Mòde de Zoom : %s

en: Zoom video
oc: Zoom

en: Zooming reset
oc: Reïnicializacion del zoom

en: Zulu
oc: Zoló

en: [Display]
oc: [Afichatge]

en: [Filebrowser]
oc: [Navigator de fichièrs]

en: [Loop]
oc: [Boclar]

en: [Player]
oc: [Lector]

en: [Playlist]
oc: [Lista de lectura]

en: [Random]
oc: [Aleatòri]

en: [Repeat]
oc: [Repeticion]

en: [cdda:][device][@[track]]
oc: [cdda://][periferic-o-fichièr][@[numèro de pista]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
oc: [vcd:][periferic][#[títol][,[capítol]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
oc: Apondètz « --advanced » a vòstra linha de comanda per veire las opcions avançadas.

en: address to bind to (helper setting for dst)
oc: Adreça de ligam (info per dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
oc: adreça:port pel lien de vlc en escota de flux entrants per dst, dst=lien+'/'+camin, lo paramètre dst surcharge aquò.

en: antiflicker
oc: antibeluguejament

en: antiflicker video filter
oc: Filtre vidèo antibeluguejament

en: ask for extra verbosity when displaying help
oc: demandar mai de verbositat quand l'ajuda s'aficha

en: audio
oc: àudio

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
oc: autodaissar l'encodador decidir segon l'entrada (Recomandat)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
oc: Automatic - daissar l'encodador decidir segon l'entrada (Recomandat)

en: avparser packetizer
oc: Empaquetador « avparser »

en: blocks
oc: blòts

en: boolean
oc: Boolean

en: buffers
oc: tampons

en: checkerboard
oc: Escaquièr

en: clean effects
oc: Netejar los efièches

en: column alternation
oc: Alternància de colomna

en: core program
oc: Programa principal

en: debug
oc: mesa al punt

en: decoder
oc: Desencodador

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
oc: Défini comment la novèla color deu èsser calculada per rapòrt a la precedenta color.

en: device, fifo or filename
oc: periferic, fifo o nom de fichièr

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
oc: periferic, fifo o nom de fichièr per escriure las tramas yuv.

en: disabled
oc: Desactivat

en: end
oc: fin

en: exchange puzzle
oc: puzzle per escambi

en: extended selection list
oc: Lista de seleccion espandida

en: filename for stream (helper setting for dst)
oc: nom de fichièr pel flux (info per dst)

en: fixed
oc: fixe

en: float
oc: Flotant

en: fnordlicht options
oc: Opcions fnordlicht

en: for devices with more than five channels / zones write down here for each channel the zone number to show and separate the values with , or ; and use -1 to not use some channels. For the classic AtmoLight the sequence 4,3,1,0,2 would set the default channel/zone mapping. Having only two zones on top, and one zone on left and right and no summary zone the mapping for classic AtmoLight would be -1,3,2,1,0
oc: pour les periferics amb mai de cinq canals / zones, écrivez aicí per cada canal lo numèro de la zòna a afichar e séparez las valors per , o ; e utilizatz -1 per ne pas utilizar un canal. Per un AtmoLight classique la sequéncia 4,3,1,0,2 es utilizada per definir la correspondéncia canal/zone per defaut. Se avètz solament deux zònas amont e una zòna a drecha e a esquèrra sens zòna de referéncia, la correspondéncia per un AtmoLight classique serait -1,3,2,1,0

en: force coding frame as separate interlaced fields
oc: forcer l'encodatge d'una trama en camps entrelaçats separats

en: force coding frame as single picture
oc: forçar l'encodatge d'una trama en imatge unic

en: fps
oc:  ips

en: frame alternation
oc: Alternància de trama

en: frames
oc: Imatges

en: full
oc: complet

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
oc: Complet - Los blòts de compensacion de movement se recobrisson completament

en: full - One code block per subband
oc: complet - Un blòt de còde per sosbenda

en: gzip decompression
oc: Descompression gzip

en: hearing impaired
oc: Malentendents

en: height of the overlapping area (in %)
oc: nautor de la zòna de recobriment (en %)

en: iOS OpenGL video output
oc: Sortida vidèo « iOS OpenGL »

en: iTunes Music Library importer
oc: Importation de bibliotèca iTunes

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
oc: Se volètz que lo logicial de parametratge AtmoLight siá aviat per VLC, entratz l'emplaçament d'AtmoWinA.exe aicí.

en: in
oc: demest

en: integer
oc: Entièr

en: it contains the average of all pixels in the sample image (only useful for single channel AtmoLight)
oc: Conten la mejana de totes los pixèls dins l'imatge (utile solament se un sol canal es utilizat)

en: jigsaw puzzle
oc: puzzle

en: large - use large code blocks
oc: pichon - Utiliza de blòts de còdes largs

en: large - use large motion compensation blocks
oc: pichon - Utiliza de blòts larges de compensacion de movement

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
oc: Vòstre nom d'utilizaire o vòstre senhal last.fm es incorrècte. Verificatz vòstras preferéncias e reaviatz VLC.

en: last.fm: Authentication failed
oc: last.fm: fracàs de l'autentificacion

en: left and right side having always the same number of zones
oc: Lo costat esquèrra e lo costat drech an totjorn lo meteis nombre de zònas

en: length of the overlapping area (in %)
oc: longor de la zòna de recobriment (en %)

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
oc: libavcodec es capable de resistir a las errors.
    Çaquelà, amb un encodador buggé (coma l'encodador ISO MPEG-4 de MS) aquò pòt produire un fum d'errors.
    Valors possibles : de 0 a 4 (0 desactiva tota resiliéncia d'errors).

en: libavformat AVIO access
oc: Accès a AVIO libavformat

en: libavformat AVIO access output
oc: Accès a la sortida AVIO libavformat

en: libprojectM effect
oc: Efièch libprojectM

en: makes the sample grid visible on screen as white pixels
oc: Rend la grille de l'escapolon visible a l'ecran sous forme de pixèls blancs

en: medium - use medium motion compensation blocks
oc: mejan - Utiliza de blòts mejans de compensacion de movement

en: medium - use medium sized code blocks
oc: mejan - Utiliza de blòts de còde mejans

en: middle position (in %)
oc: Posicion mediana (en %)

en: motion
oc: movement

en: motion control interface
oc: Interfàcia per movement

en: no
oc: non

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
oc: cap d'opcion de configuracion serà pas cargada o enregistrada dins lo fichièr de configuracion

en: none
oc: Pas cap

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
oc: Pas cap - Los blòts de compensacion de movement se recobrisson pas

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
oc: aucun : GOP tampats solament
    normal : GOP dobèrts standard
    bluray : GOP dobèrts compatibles Blu-ray

en: offsets
oc: Decalatges

en: output module to write to Blackmagic SDI card
oc: Modul de sortida per la carta SDI Blackmagic

en: packetizer
oc: Empaquetador

en: packets
oc: Paquets

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
oc: Parcial - Los blòts de compensacion de movement se recobrisson parcialament

en: perceptual distance
oc: diferéncia de percepcion

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
oc: distància perceptuala per calcular la ponderacion perceptuala

en: perceptual weighting method
oc: Metòde de ponderacion perceptiva

en: play list
oc: Lista de lectura

en: print a list of available modules
oc: imprimir la lista dels moduls disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
oc: imprimir la lista dels moduls disponibles amb totes los detalhs

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
oc: Afichar l'ajuda de VLC (pòt èsser combinat amb « --advanced » e « --help-verbose »)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
oc: Afichar l'ajuda de VLC e de sos moduls (pòt èsser combinat amb « --advanced » e « --help-verbose »)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
oc: Afichar l'ajuda d'un modul especific (pòt èsser combinat amb « --advanced » e « --help-verbose »). Prefixatz lo nom del modul amb « = » per èsser mai precís.

en: print version information
oc: Aficha lo numèro de version

en: projectM configuration file
oc: Fichièr de configuracion projectM

en: projectM preset path
oc: Camin de configuracion per « projectM »

en: reset the current config to the default values
oc: Remet a zèro la configuracion

en: resets the current plugins cache
oc: Remet a zèro l'escondedor de moduls

en: row alternation
oc: Alternància de linha

en: sec.
oc: seg.

en: selection list
oc: Lista de seleccion

en: side by side
oc: De còsta

en: sliding puzzle
oc: puzzle coulissant

en: small - use small code blocks
oc: pichon - Utiliza de pichons blòts de còde

en: small - use small motion compensation blocks
oc: pichon - Utiliza de pichons blòts de compensacion de movement

en: string
oc: Cadena

en: subpicture
oc: sosimatge

en: swap puzzle
oc: puzzle per inversion

en: top bottom
oc: naut bas

en: tx3g subtitles
oc: Sostítols tx3g

en: tx3g subtitles decoder
oc: Desencodador de sostítols tx3g

en: type
oc: tipe

en: unknown
oc: Desconegut

en: unknown type
oc: Tipe desconegut

en: use alternate config file
oc: Utiliza un autre fichièr de configuracion

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
oc: utilizacion de GOP dobèrt, per una compatibilitat Blu-ray utilizar tanben l'opcion de compatibilitat bluray

en: v4l2 controls
oc: Contraròtles v4l2

en: v4l2 driver controls
oc: Contraròtles del pilòt v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
oc: vcdx://[periferic-o-fichièr][@{P,S,T}num]

en: video
oc: vidèo

en: visual impaired commentary
oc: Comentari pels malvesents

en: warnings
oc: atencion

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2} .
oc: Opcions avançadas x264, de la forma {opt=val,op2=val2}.

en: x264 advanced options.
oc: Afichar las opcions avançadas x264

en: x264 preset and tuning selection
oc: perfil x264 e afinatge de la seleccion

en: x264 profile and level selection
oc: perfil x264 e seleccion del nivèl

en: yes
oc: òc

en: yes: %@ @ %@ kb/s
oc: òc : %@ @ %@ kbit/s

en: yes: from %@ to %@
oc: òc : de %@ a %@ segondas

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
oc: | achan [X] . . . . modificar/afichar los canals àudio

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
oc: | add XYZ  . . . .  apond XYZ a la playlist e lo legís

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
oc: | adev [perif] . . modificar/afichar lo periferic àudio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
oc: | atrack [X] . . . . .modificar/afichar la pista àudio

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
oc: | octets mandats            : %8.0f Kio

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
oc: | chapter [X]  . . . . . modificar/afichar lo capítol

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
oc: | chapter_n . . . . . . . . . . . . . capítol seguent

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
oc: | chapter_p . . . . . . . . . . . . capítol precedent

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
oc: | clear . . . . . . . . .  escafar la lista de lectura

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
oc: | debit de demux       : %6.0f kbit/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
oc: | octets legits en demux  : %8.0f Kio

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
oc: | enqueue XYZ  . . . . . . .  apond XYZ a la playlist

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
oc: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . comutar l'ecran complet

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
oc: | faster . . . . . . . . . . . . . . . jogar mai viste

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
oc: | fastforward . . . . . . . . . fixat a velocitat maximum

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
oc: | frame  . . . . . . . . . . . . jogar imatge per imatge

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
oc: | get_length . . . . . . . la longor del flux corrent

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
oc: | get_time . .  temps parcorregut dempuèi lo començament del flux

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
oc: | get_title . . . .  afichar lo títol del flux corrent

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
oc: | goto . . . . . . . . . . . . . . anar a la posicion

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
oc: | help . . . . . . . . . . . . . . . aqueste messatge d'ajuda

en: | info . . . . .  information about the current stream
oc: | info . . . . . . .  informacions sul flux corrent

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
oc: | debit d'entrada      : %6.0f kbit/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
oc: | octets legits en entrada : %8.0f Kio

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
oc: | is_playing . . . . 1 se un element es jogat, 0 siquenon

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
oc: | key [acorchi] . . .  simular la quichada sus acorchi

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
oc: | logout . . . . .  quita l'interfàcia sens tampar VLC

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
oc: | loop [on|off]. . . . .  comutar lo reboclatge de lista

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
oc: | next . . . . . . . . . . . . . . . . element seguent

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
oc: | normal . . . . . . . . . . . jogar a velocitat normala

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
oc: | pausa . . . . . . . . . . . . . . . . comutar la pausa

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
oc: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . jogar

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
oc: | lista de lectura . . .  afichar los elements de la lista

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
oc: | prev . . . . . . . . . . . . . . . element precedent

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
oc: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quita VLC

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
oc: | random [on|off]. . .  comutar lo saut aleatòri

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
oc: | repeat [on|off]. . . .  comutar la repeticion d'un element

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
oc: | rewind . . . . . . . . . . . . . . . . .  rembobinar

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
oc: | seek X . . . se desplaçar, en segondas, ex. « seek 12 »

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
oc: | debit d'emission : %6.0f kbit/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
oc: | slower . . . . . . . . . . . .  jogar mai lentament

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
oc: | snapshot . . . . . . . . prene una captura d'ecran

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
oc: | stats . . . . . . . . . .  afichar las informacions

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
oc: | status . . . . . . . . . . afichar las informacions

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
oc: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . arrestar lo flux

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
oc: | strack [X] .  modificar/afichar la pista sostítols

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
oc: | title [X] . . . . afichar/modificar lo títol corrent

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
oc: | title_n  . . . . . . . . . . . . . . . títol seguent

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
oc: | title_p  . . . . . . . . . . . . . . títol precedent

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
oc: | vcrop [X] . . . . modificar/afichar lo retalhatge vidèo

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
oc: | voldown [X]  . . . . . . . . demesir lo volum de X

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
oc: | volum [X] . . . . . . . modificar/afichar lo volum

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
oc: | volup [X]  . . . . . . . .  aumentar lo volum de X

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
oc: | vratio [X] . . modificar/afichar la proporcion vidèo

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
oc: | vtrack [X] . . . .  modificar/afichar la pista vidèo

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
oc: | vzoom [X] . . . . .  modificar/afichar lo zoom vidèo
