VLC - Trans - en to an translation catalogue (4447 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
an: 
    conteniu vulcau t'o fichero vlc-help.txt

en: 
    Press the RETURN key to continue...
an: 
    Prete a tecla de RETORNO ta continar...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
an: 
    Aviso: si ya no puet accedir ta la GUI, ubra una finestra de linia de ordens, vaiga t'o directorio a on que instaló o VLC y execute "vlc -l qt"

en:  (default disabled)
an: (por defecto ye desactivau)

en:  (default enabled)
an: (por defecto ye activau)

en:  .                      Show/Hide hidden files
an:  .           Amostrar/Amagar fichers amagaus

en:  /                      Look for an item
an:  /                      Buscar un obchecto

en:  <, >                   Next/Previous chapter
an:  <, >        Capitol siguient/anterior

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
an:  <intro>     Adhibe fichero trigau a lista de reproducción

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
an:  <izquierda>,<derecha>         Buscar +1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
an:  <Re Pág>,<Av Pág>    Navegar por a caixa pachina a pachina

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
an:  <espacio>   Adhibe a carpeta trigada a lista de reproducción

en:  <space>                Pause/Play
an:  <espacio>                Pausa/Reproducir

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
an:  <inicio>,<fin>          Navegar a l'encieto/fin d'a caixa

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
an:  <arriba>,<abajo>            Navegar por a caixa linia a linia

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
an:  <arriba>,<abajo>  Buscar +/-5%%

en:  A                      Add an entry
an:  A                      Adhibir una dentrada

en:  B                      Show/Hide filebrowser
an:  B           Amostrar/Amagar explorador de fichers

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
an:  Ctrl-l            Refrescar a pantalla

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
an:  D, <borrar>, <supr>  Borrar una dentrada

en:  Esc                    Close Add/Search entry
an:  Esc         Zarrar Adhibir/Buscar dentrada

en:  L                      Show/Hide messages box
an:  L           Amostrar/Amagar caixa de mensaches

en:  O                      Reverse order Playlist by title
an:  U                      Invertir orden de lista de reproducción por titol

en:  P                      Show/Hide playlist box
an:  P           Amostrar/Amagar caixa de lista de reproducción

en:  Position : %s/%s
an:   Posición : %s/%s

en:  Profile Name Missing
an: Nombre de perfil ausent

en:  R                      Toggle Repeat item
an:  R                      Cambiar repetir obchecto

en:  S                      Show/Hide statistics box
an:  S           Amostrar/Amagar caixa d'estatisticas

en:  Source   : %s
an:  Orichen   : %s

en:  Source: <no current item>
an:  Orichen: <sin objeto actual>

en:  [ h for help ]
an:  [ h para aduya ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
an:  [, ]        Titol siguient/anterior

en:  a, z                   Volume Up/Down
an:  a2, z                   Baixar/Puyar volumen

en:  days
an:  días

en:  e                      Eject (if stopped)
an:  y           Fer fuera (si deteniu)

en:  f                      Toggle Fullscreen
an:  f                      Cambiar a pantalla completa

en:  g                      Go to the current playing item
an:  g                      Ir a l'obchecto actual reproduciu

en:  h,H                    Show/Hide help box
an:  h,H         Amostrar/Amagar caixa d'aduya

en:  i                      Show/Hide info box
an:  i           Amostrar/Amagar caixa d'información

en:  l                      Toggle Loop Playlist
an:  l                      Commutar bucle lista de reproducción

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
an:  n,        p Siguient/Anterior obchecto d'a lista de reproducción

en:  o                      Order Playlist by title
an:  u                      Ordenar lista de reproducción por titol

en:  q, Q, Esc              Quit
an:  q, Q, Esc             Salir

en:  r                      Toggle Random playing
an:  r                      Cambiar reproducción aleatoria

en:  s                      Stop
an:  s           Detener

en:  x                      Show/Hide objects box
an:  x           Amostrar/Amagar caixa d'obchectos

en: "%s" is no audio encoder.
an: «%s» no ye un codificador d'audio.

en: "%s" is no video encoder.
an: «%s» no ye un codificador de video.

en: "Rating" to put in ASF comments.
an: «Puntuación» a meter en comentarios ASF.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
an: Valor «U» ta la clau de color d'a bluescreen (en valors YUV). De 0 a 255. Predeterminau a 120 ta azul.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
an: Valor «V» ta la clau de color d'a bluescreen (en valors YUV). De 0 a 255. Predeterminau a 90 ta azul.

en: %i items
an: %i obchectos

en: %i tracks
an: %i pistas

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
an: %s
    Descargando... %s/%s %.1f%% feito

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
an: %s
    Descargando... %s/%s %.1f%% feito

en: %s (Encoded Output)
an: %s (Salida codificada)

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
an[0]: %u modulo no se i amuestra porque no tiene que opcions abanzadas.
an[1]: %u modulos no se i amuestran porque no tienen que opcions abanzadas.

en: &About
an: Quanto a

en: &Advanced Controls
an: Controls &abanzaus

en: &Advanced Open...
an: Ubrir fendo servir as opcions &abanzadas...

en: &Apply
an: &Aplicar

en: &Aspect Ratio
an: Proporció&n

en: &Cancel
an: &Cancelar

en: &Chapter
an: &Capitol

en: &Clear
an: &Borrar

en: &Close
an: &Zarrar

en: &Codec Information
an: Información d'os &codecs

en: &Crop
an: &Retallar

en: &Deinterlace
an: &Desentrelazar

en: &Deinterlace mode
an: Modo &desentrelazado

en: &Disc
an: &Disco

en: &Effects and Filters
an: Efectos y &filtros

en: &Enqueue
an: &Encolar

en: &Faster
an: Mas &rapido

en: &File
an: &Fichero

en: &Fullscreen
an: &Pantalla completa

en: &Fullscreen Interface
an: Interficie a pantalla &completa

en: &General
an: &Cheneral

en: &Go
an: &Ir

en: &Help
an: Ai&uda

en: &Jump Forward
an: Blincar a2&debant

en: &Manage
an: Ad&ministrar

en: &Media
an: &Meyo

en: &Messages
an: &Mensaches

en: &Network
an: &Ret

en: &Open File...
an: Ubrir &fichero...

en: &Play
an: &Reproducir

en: &Playback
an: &Reproducción

en: &Preferences
an: &Preferencias

en: &Program
an: &Programa

en: &Quit
an: &Salir

en: &Recheck version
an: &Recomprobar versión

en: &Reset Preferences
an: &Restaurar preferencias

en: &Save
an: &Alzar

en: &Save Metadata
an: &Alzar metadatos

en: &Save as...
an: &Alzar como...

en: &Search:
an: &Buscar

en: &Select
an: &Seleccionar

en: &Start
an: &Encetar

en: &Stop
an: Detener

en: &Stream
an: Y&mitir

en: &Stream...
an: Y&mitir...

en: &Track Synchronization
an: &Sincronización de pista

en: &VLM Configuration
an: Configuración d'o &VLM

en: &View
an: &Veyer

en: &Visualizations
an: &Visualizacions

en: &Yes
an: &Sí

en: &Zoom
an: &Enamplar

en: (Delayed)
an: (Retardau)

en: (no item is being played)
an: (no se ye reproducindo cosa)

en: +----[ Remote control commands ]
an: +----[ Comandos de control remoto ]

en: +----[ end of help ]
an: +----[ fin d'aduya ]

en: +-[Audio Decoding]
an: +-[Descodificación d'audio]

en: +-[Incoming]
an: +-[Emisión dentrant]

en: +-[Streaming]
an: +-[Emisión]

en: +-[Video Decoding]
an: +-[Descodificación de cideo]

en: 0.35 (same as DVB-S)
an: 0.35 (igual que DVB-S)

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
an: VBR de Calidat d'1 pase. Rango 0 a 51.

en: 1:1 Original
an: 1:1 Orichinal

en: 1:2 Half
an: 1:2 Metat

en: 1:4 Quarter
an: 1:4 Quarto

en: 1:File
an: 1:Fichero

en: 2 Pass
an: Pase 2

en: 2:1 Double
an: 2:1 Doble

en: 525 lines / 60 Hz
an: 525 linias / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
an: 625 linias / 50 Hz

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
an: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Bienplegau en l'aduya d'o VLC</h2><h3>Documentación</h3><p>Puet trobar documentación arredol d'o VLC en a <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> d'o VideoLAN.</p><p>Si ye un nuevo usuario d'o reproductor VLC, leiga o fichero <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introducción t'o reproductor VLC</em></a>.</p><p>Puet trobar información respective a l'emplego d'o reproductor en o fichero<br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Cómo reproducir fichers con o reproductor VLC</em></a>".</p><p>Ta obtener información arredol de cómo alzar, transcodificar, convertir, multiplexar, descodificar y transmitir, puet trobar-ne información en o fichero <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentación arredol d'o fluxo de datos</a>.</p><p>Si tien problemas con a terminolochía, puet consultar a <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">base de conoixencia</a>.</p><p>Ta entender as teclas d'alcorce principals puet leyer a pachina de <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">alcorces</a>.</p><h3>Ajuda</h3><p>Antes de no fer una pregunta, comprebe as <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">preguntas mas freqüents</a>.</p><p>Tamién puet obtener (u dar) aduya en os <a href="http://forum.videolan.org">Foros</a>, as <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listas de distribución</a> u a nuestra canal IRC (<a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> en irc.freenode.net ).</p><h3>Contribución en o prochecto</h3><p>Puet colaborar-ie con o suyo tiempo, disenyando l'apariencia, traducindo a documentación, fendo prebas u programando. Tamién puet donar diners u material ta aduyar-nos. Y, pro a fes, puet aduyar <b>promocionando</b> o reproductor VLC.</p></body></html>

en: A directory where to save the files has to be selected.
an: Debe seleccionar-se una carpeta an alzar os fichers.

en: A file where to save the stream has to be selected.
an: Ha de seleccionar-se un fichero an alzar a emisión.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
an: Una escala fixa de cuantizador de video ta codificación VBR (valors acceptadas: 0.01 a 255.0).

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
an: Un códec d'audio libre dedicau a compresión de voz (utilizable con OGG)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
an: Una lista d'efectos visuals deseparaus por comas.
    Os efectos actuals incluyen: simulado, ambito, espectro, espectrometro y vuMeter.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
an: Una nueva versión de VLC (%1.%2.%3%4) ye disponible.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
an:  Una valor positiva significa que l'audio va abanzau a o video

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
an: Una valor positiva significa que os subtítulos van abanzaus a o video

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
an: Un fichero de fuent de son (.SF2) ye requeriu ta la sintetización MIDI.
    Instale una fuent de son y la configure dende as preferencias de VLC (Dentrada / Códecs > Códecs d'audio > FluidSynth).

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
an: Un fichero de fuents de son se requiere ta sintesi por software.

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
an: Ha de seleccionar-se un destín valido. Introduzca una IP uniemisión u una IP multiemisión.
    
    Si no sabe qué significa, chite un vistazo a o VLC Streaming HOWTO y os textos d'aduya en ista finestra.

en: A->B Loop
an: Reproducción constant

en: A/52 audio packetizer
an: Empaquetador d'audio A2/52

en: A/52 dynamic range compression
an: Compresión de rango dinamico A2/52

en: A/52 parser
an: Analizador A2/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
an: Decodificador d'audio AAC (usando libfaad2)

en: AAC extension
an: Extensión AAC

en: ADPCM audio decoder
an: Decodificador d'audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
an: Decodificador d'audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
an: Empaquetador d'audio AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
an:  Demuxer AIFF

en: ALSA audio capture
an: Captura d'audio ALSA

en: ALSA audio output
an: Salida d'audio ALSA

en: AM Tuner mode
an: Modo sintonizador AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
an: Modo sintonizador AM. Puede estar un de predeterminau (0), TV (1), radio AM (2), radio FM (3) u DSS (4).

en: AM radio
an: Radio AM

en: ARM NEON video chroma conversions
an: Conversions de croma de video ARM NEON

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
an: Reproductor multimedia VLC

en: ASCII Art
an: Arte ASCII

en: ASCII-art video output
an: Salida de video ASCII-art

en: ASF muxer
an: Muxer ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
an: Grandaria de paquet ASF -- por defecto ye 4096 bytes

en: ASF/WMV demuxer
an: Demuxor ASF/WMV

en: ASX playlist import
an: Importar lista de reproducción ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
an: Decodificador d'audio ATSC A2/52 (AC-3)

en: ATSC minor channel
an: Canal secundaria ATSC

en: ATSC reception parameters
an: Parametros de recepción ATSC

en: AU demuxer
an: Demuxer AU

en: AVI demuxer
an: Demuxor AVI

en: AVI muxer
an: Muxer AVI

en: Abkhazian
an: Abkhaziano

en: About
an: Sobre

en: About VLC media player
an: Sobre o reproductor multimedia VLC

en: Above the Video
an: Sobre o video

en: Accelerated video output (Overlay)
an: Salida de video accelerada

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
an: Accepta comandos sobre un socket Unix en cuenta de stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
an: Acceptar comandos sobre un socket en cuenta de stdin. Puede establir l'adreza y puerto a o que s'unirá a interficie.

en: Access advanced options to tweak the device
an: Accedir a opcions abanzadas ta personalizar o dispositivo

en: Access module
an: Modulos d'acceso

en: Access modules
an: Modulos d'acceso

en: Access output
an: Salida d'acceso

en: Access output module
an: Modulo de salida d'acceso

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
an: A salida d'acceso ye a traza en que se ninvian os fluxos multiplexaus. Iste parametro permet imposar siempre una salida d'acceso, encara que probablement no le caldrá fer-lo. Puet especificar tamién os parametros por defecto ta cada salida d'acceso.

en: Access unit delimiters
an: Delimitadors d'unidat d'acceso

en: Account that will be used for the connection.
an: Cuenta a usar ta la connexión.

en: Action
an: Acción

en: Activate
an: Activar

en: Activate Transcoding
an: Habilitar transcodificar

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
an: Activar votación VNC. NO activar ta usar como client ffnetdev VDR.

en: Activate or deactivate autoscaling.
an: Activar u desactivar l'autoescalado.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
an: Activa a notificación automatica de nuevas versions d'o programa. S'executa una vegada cada dos semanas.

en: Activate the updates availability notification
an: Activa a notificación de disponibilidat d'actualización

en: Activate updates notifier
an: Activar notificador d'actualizacions

en: Active regions
an: Rechions activas

en: Active windows
an: Finestras activas

en: Adaptive B-frame decision
an: Decisión adaptativa de fotograma-B

en: Adaptive spatial transform size
an: Grandaria de transformación espacial adaptativa

en: Add
an: Adhibir

en: Add Directory...
an: Adhibir un directorio...

en: Add File...
an: Adhibir un fichero

en: Add Folder...
an: Adhibir una carpeta...

en: Add Input
an: Adhibir dentrada

en: Add Interface
an: Adhibir una interficie

en: Add Noise
an: Adhibir ruido

en: Add Subtitles to transcoded video
an: Adhibir subtítulos a o video transcodificado

en: Add WAVE header
an: Adhibe capitero WAVE

en: Add a background
an: Adhibir un fondo

en: Add a blurring effect
an: Adhibir un efecto de distorsión

en: Add a delay effect to the sound
an: Adhibir un efecto de retardo en o son

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
an: Adhibir un efecto de fuent a o texto ta amillorar a legibilidad contra diferents fondos.

en: Add a shadow
an: Adhibir una uembra

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
an: Adhiba destins seguindo os metodos d'emisión que amenesta. s'Asegure de comprebar con transcodificación que o formato ye compatible con o metodo usau.

en: Add logo
an: Adhibir logo

en: Add text
an: Adhibir texto

en: Add to Playlist
an: Adhibir ta la lista de reproducción

en: Add...
an: Adhibir...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
an: Interficies adicionals orichinadas por o servicio. Habría d'indicar-se en instalar-se ta que o Servicio sía bien configurau. Usa una lista de modulos d'interficie separadas por comas. (valors comunas son: logger, sap, rc, http)

en: Additional streaming options
an: Opcions d'emisión adicionals

en: Additional transcode options
an: Opcions de transcodificación adicionals

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
an: Adicions u subtraccions de pixels en l'amplaria de pico.

en: Address
an: Adreza

en: Address of the CDDB server to use.
an: Adreza de servidor CDDB a usar.

en: Address of the computer to stream to.
an: Adreza d'a computadora a la quala emitir.

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
an: Adhibe subtítulos disponibles dreitament a o video. Istos no pueden deshabilitar-se por l'usuario receptor pus se fan parte d'a imachen.

en: Adjust VLC priority
an: Achustar prioridat de VLC

en: Adjust the white light to your LED stripes
an: Achustar a luz blanca d'as tuyas franjas LED

en: Adjustments and Effects
an: Efectos y filtros

en: Advanced
an: Abanzau

en: Advanced Buttons
an: Opcions abanzadas

en: Advanced Open File...
an: Ubrir fichero abanzau...

en: Advanced Options
an:  Opcions abanzadas

en: Advanced options...
an: Opcions abanzadas...

en: Advanced settings
an: Opcions abanzadas

en: Advanced settings. Use with care...
an: Parametros abanzaus. Pare cuenta con o que fa...

en: Afrikaans
an: Africaans

en: Albanian
an: Albano

en: Album art filename
an: Nombre de fichero d'arte d'álbum

en: Album replay gain
an: Ganancia de reproducción d'album

en: All
an: Tot

en: All Files
an: Totz os fichers

en: Allow automatic icon changes
an: Permitir cambeo automatico d'icono

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
an: Permitir trucos de velocidat no compatibles con o estandar. Mas rapido pero propenso a errors.

en: Allow only one instance
an: Permitir solament una instancia

en: Allow only one running instance
an: Solament permitir executar una instancia VLC

en: Allow real-time priority
an: Permitir prioridat a tiempo real

en: Allow speed tricks
an: Permitir trucos de velocidat

en: Allow to build directory index
an: Permitir construir un indiz de carpeta

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
an: Variación permitida en taxa de bits promeyo (en kbits/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
an: Permitir executar solament una instancia de VLC puede estar util a vegadas, por eixemplo si s'asocia VLC con quantos tipos de fichero y no se quiere que una nueva instancia de VLC s'ubra cada vegada que s'ubre un fichero en l'explorador de fichers. Ista opción le permite reproducir o fichero con una instancia ya en execución u adhibir-lo a la lista de reproducción. Ista opción requiere que sía activo o demonio de sesión D-Bus y que a instancia en execución de VLC use a interficie de control D-Bus.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
an: Permite usar fotogramas B como referencias ta predecir atros fotogramas. Mantiene o meyo de 2+ fotogramas B consecutivos como referencia y reordena fotograma apropiadament.
     - garra: Deshabilitau
     - estricto: estrictament pirámide hierarquica
     - normal: no estricto (no compatible con Blu-ray)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
an: Permite a un usuario indicar un pmt extra (pmt_pid=pid:tipo_de_emisión[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
an: Permite cada partición 8x8 u 16x8 ta seleccionar independientment un fotograma de referencia, en cuenta de solament una referencia por macrobloque.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
an: Permite forzar a proporción d'o video.

en: Allows you to set the ES ID of the video.
an: Permite establir o YE IT d'o video.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
an: Permite especificar un metadato de «dreitos d'autor» ta una dentrada.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
an: Permite especificar un metadato de «calendata» ta una dentrada.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
an: Permite especificar un metadato de «descripción» ta una dentrada.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
an: Permite especificar un metadato de «chenero» ta una dentrada.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
an: Permite especificar un metadato «titol» ta una dentrada.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
an: Permite especificar un metadata «url» ta una dentrada.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
an: Permite especificar un metadato de «artista» ta una dentrada.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
an: Permite especificar un metatadato de «autor» ta una dentrada.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
an: Mascareta de transparencia de mezclau alpha. Usa una canal alpha png.

en: Alpha mask
an: Mascareta alfa

en: Alpha mask video filter
an: Filtro de video mascareta alfa

en: Alpha of the blended image
an: Alpha d'a imachen mezclada

en: Alpha transparency value (default 255)
an: Valor d'a transparencia alpha (por defecto 255)

en: Alpha with which the blend image is blended
an: Alpha con o qual a imachen mezcla ye mezclada

en: Also known as DWT levels
an: Tamién conoixiu como rans DWT

en: Alternative
an: Alternativa

en: AltiVec conversions from
an: Conversions AltiVec dende

en: Always &on Top
an: Siempre sobre &tot

en: Always Fit &Window
an: Siempre achustau a la &finestra

en: Always fix
an: Siempre reparar

en: Always on top
an: Siempre dencima

en: Always place the video window on top of other windows.
an: Meter siempre a finestra de video dencima d'as atras finestras.

en: Always reset audio start level to:
an: Siempre restablir rans d'audio a l'inicio a2:

en: Always visible
an: Siempre visible

en: Always write to the same file
an: Siempre escribir a o mesmo fichero

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
an: Siempre escribir a o mesmo fichero en cuenta de creyar un fichero por imachen. En iste caso, o numero no s'adhibe a o nombre d'o fichero.

en: Ambient
an: Ambiental

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
an: Cantidat por a quala escalar a imachen antes de ninviar-la a o filtro interno OpenCV

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
an: Cantidat de movimiento requerida a o cenyo de rato ta gravar-lo

en: Amount of prefiltering
an: Cantidat de prefiltrado

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
an: Cantidat de tiempo (en ms) a asperar antes d'abortar a recepción de datos de ret. Nota que i habrá 10 reintentos antes d'abandonar totalment.

en: Amplification
an: Amplificación

en: An error occurred while checking for updates...
an: Ocurrió una error en buscar actualizacions...

en: Anaglyph 3D
an: 3D Anaglifo

en: Analog
an: Analochico

en: Android Surface video output
an: Superficie de salida de video Android

en: Angle
an: Anglo

en: Angle in degrees
an: Anglo en graus

en: Angle in degrees (0 to 359)
an: Anglo en graus (0 a 359)

en: Announce this session with SAP.
an: Anuncia ista sesión con SAP.

en: Antenna
an: Antena

en: Anti-Flickering
an: Antiparpadeo

en: Append to existing file
an: Adhibir a fichero existent

en: Append to file
an: Adhibir a fichero

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
an: Adhibe a fichero si existe, en cuenta de reemplazar-lo.

en: Application
an: Aplicación

en: Applications
an: Aplicacions

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
an: Aplicar un retardo a totz os subtítulos (en 1/10s, eix. 100 son 10s).

en: Apply cartoon effect
an: Aplicar efecto dibuixos animaus

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
an: Aplicar efecto dibuixos. Usau solament por «gradiente» y «borde».

en: Apply color gradient or edge detection effects
an: Aplicar gradiente de color u efecto de deteción de bordes

en: Aqua
an: Augua

en: Arabic
an: Arabe

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
an: Deseya restaurar as preferencias d'o reproductor multimedia VLC?

en: Are you sure you wish to create the stream?
an: Yes seguro de querer creyar iste stream?

en: Area
an: Aria

en: Armenian
an: Armenio

en: Artist
an: Artista

en: Artist metadata
an: Metadato d'artista

en: Artwork URL
an: URL d'a pieza

en: Ascending
an: ascendentment

en: Ask for action
an: Preguntar por acción

en: Ask for network policy at start
an: Preguntar por a politica de ret en encetar

en: Aspect Ratio
an: Proporción d'Aspecto

en: Aspect ratio
an: Proporción

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
an: Proporción (4:3, 16:9). De forma predeterminada s'asume pixels quadraus.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
an: Proporcions de pantallas individuals creyando a paret.

en: Aspect ratio: %s
an: Proporción: %s

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
an: Asigna una IT de Ret fixo (ta tabla SDT)

en: Assign a fixed PID to the PMT
an: Asigna un PID fixo a o PMT

en: Assign a fixed PID to the SPU.
an: Asigna un PID fixo a o SPU.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
an: Asigna un PID fixo a la emisión d'audio.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
an: Asigna un PID fixo a la emisión de video. O PID PCR automaticament será o video.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
an: Asigna una IT d'emisión de transporte fixa.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
an: Asigna un numero de programa a cada PMT. Isto requiere habilitar «Establir PID a IT de YE».

en: AtmoLight Filter
an: Filtro AtmoLight

en: AtmoWin Software
an: Software AtmoWin

en: Attachment
an: Adchunto

en: Attachment input
an: Dentrada d'adchunto

en: Attack
an: Ataque

en: Attenuation
an: Atenuación

en: Attenuation, begin (in %)
an: Atenuación, comienzo (en %)

en: Attenuation, end (in %)
an: Atenuación, fin (en %)

en: Attenuation, middle (in %)
an: Atenuación, meyo (en %)

en: Audio &Device
an: &Dispositivo d'audio

en: Audio &Track
an: &Pista d'audio

en: Audio Bar Graph Video
an: Video d'o grafico de barras de l'audio

en: Audio CD
an: CD d'audio

en: Audio CD - Track %02i
an: CD d'audio - Pista %02i

en: Audio CD device
an: Dispositivo de CD d'audio

en: Audio CD input
an: Dentrada de CD d'audio

en: Audio Channels
an: Canals d'audio

en: Audio Delay
an: Retardo d'audio

en: Audio Device
an: Dispositivo d'audio

en: Audio Device: %s
an: Dispositivo d'audio: %s

en: Audio ES
an: Audio YE

en: Audio Effects
an: Efectos d'audio

en: Audio Effects...
an: Efectos d'audio...

en: Audio Files
an: Fichers d'audio

en: Audio PID
an: PID d'audio

en: Audio Settings
an: Preferencias d'audio

en: Audio Spatializer
an: Espacializador d'audio

en: Audio Track
an: Pista d'audio

en: Audio and Subtitles
an: Audio y subtítulos

en: Audio balance
an: Balanz d'audio

en: Audio bitrate
an: Taxa de bits d'audio

en: Audio bits per sample
an: Bits d'audio por muestra

en: Audio capture
an: Captura d'audio

en: Audio capture (ALSA)
an: Captura d'audio (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
an: Captura d'audio (PulseAudio)

en: Audio channels
an: Canales d'audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
an: Canales d'audio en emisión de dentrada. Valor numerica > 0. Por defecto ye 2.

en: Audio codec
an: Códec d'audio

en: Audio codecs
an: Codecs d'audio

en: Audio configuration
an: Configuración d'audio

en: Audio connection
an: Connexión audio

en: Audio delay %i ms
an: Retardar audio %i ms

en: Audio delay down
an: Menos retardo d'audio

en: Audio delay up
an: Mas retardo d'audio

en: Audio desynchronization compensation
an: Compensación d'a desincronización de l'audio

en: Audio device is not configured
an: O dispositivo d'audio no ye configurau

en: Audio device name
an: Nombre d'o dispositivo d'audio

en: Audio encoder
an: Codificador d'audio

en: Audio filter
an: Filtro d'audio

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
an: Filtro d'audio ta encapsulación A2/52->S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
an: Filtro d'audio ta encapsulación DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
an: Filtro d'audio ta conversión de formato PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
an:  Filtro d'audio ta remuestreo d'interpolación limitau por banda

en: Audio filter for simple channel mixing
an: Filtro d'audio para mezcla simple de canal

en: Audio filter for trivial channel mixing
an: Filtro d'audio para mezcla de canal trivial

en: Audio filtering failed
an: Ha fallau o filtrache de l'audio

en: Audio filters
an: Filtros d'audio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
an: Os filtros d'audio s'emplegan ta procesar o fluxo d'audio.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
an: Os filtros d'audio s'aplicarán a las emisions d'audio (dimpués d'aplicar os filtros de conversión). Puede introducir una lista de filtros separaus por dos puntos.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
an: Formato d'audio ta MPEG4 (utilizable con MPEG TS y MPEG4)

en: Audio gain
an: Ganancia d'audio

en: Audio input
an: Dentrada d'audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
an: Dentrada d'audio d'a tarcheta a usar (veyer debug).

en: Audio input pin
an: Pin de dentrada d'audio

en: Audio language
an: Idioma d'audio

en: Audio memory
an:  Memoria d'audio

en: Audio memory output
an: Salida de memoria d'audio

en: Audio mode
an: Modo d'audio

en: Audio output URL
an: URL de salida d'audio

en: Audio output access method
an: Metodo d'acceso de salida d'audio

en: Audio output failed
an: Falló salida d'audio

en: Audio output module
an: Modulo de salida d'audio

en: Audio output muxer
an: Muxor de salida d'audio

en: Audio output pin
an: Pin de salida d'audio

en: Audio output volume step
an: Trango d'o volumen d'a salida d’audio

en: Audio part of the BarGraph function
an: Parte d'audio d'a función BarGraph

en: Audio port
an: Puerto d'audio

en: Audio postrender callback
an: Función postrender d'audio

en: Audio sample rate
an: Taxa de muestreyo d'audio

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
an: Taxa de muestreyo d'audio en hercios. Por defecto ye 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
an: Taxa de muestreyo d'audio (Hz)

en: Audio settings
an: Parametros d'audio

en: Audio tempo scaler synched with rate
an: Escala de tempo d'audio en sincronía con taxa de reproducción

en: Audio track
an: Pista d'audio

en: Audio track ID
an: ID d'a pista d'audio

en: Audio track synchronization:
an: Sincronización de pista d'audio:

en: Audio track: %s
an:  Pista d'audio: %s

en: Audio visualizations
an: Visualizacions d'audio

en: Audio volume
an: Volumen d'audio

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
an: Decodificador d'audio/video (usando OpenMAX IL)

en: Augment contrast between contours.
an: Aumentar contraste entre contornos

en: Augmented reality ball game
an: Chuego de pilota de realidat aumentada

en: Author
an: Autor

en: Author metadata
an: Metadato d'autor

en: Author to put in ASF comments.
an: Autor a meter en comentarios ASF.

en: Authors
an: Autors

en: Auto connection
an: Autoconexión

en: Auto re-connect
an: Auto reconnectar

en: Auto start
an: Auto encieto

en: Auto-playback of new items
an: Auto-reproducir nuevos obchectos

en: Autodel
an: Autoborrar

en: Autodetect subtitle files
an: Autodetectar fichero de subtítulos

en: Automatic
an: Automatica

en: Automatic brightness
an: Brilo automatico

en: Automatic chroma gain
an: Ganacia cromatica automatica

en: Automatic gain
an: Ganacia automatica

en: Automatic hue
an: Color automatica

en: Automatic white balance
an: Balanz automatico de blanco

en: Automatically add/delete input streams
an: Adhibe y borrar automaticament emisions de dentrada

en: Automatically adjust the picture brightness.
an: Achustar automaticament o brilo d'a imachen.

en: Automatically adjust the picture hue.
an: Achustar automaticament a color d'a imachen.

en: Automatically adjust the picture white balance.
an: Achustar automaticament o balanz de blanco d'a imachen.

en: Automatically check for updates
an: Buscar actualizacions automaticament

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
an: Connecta automaticament puertos de dentrada VLC a puertos de salida disponibles.

en: Automatically connect to writable clients
an: Automaticament connectar a clients escribibles

en: Automatically control the chroma gain.
an: Controlar automaticament a ganacia cromatica

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
an: Automaticament detecta un fichero de subtítulos, si no s'especifica garra (basau en o nombre de fichero d'a cinta).

en: Automatically load the extensions module on startup
an: Cargar automaticament as extensions en encetar

en: Automatically preparse files
an: Preanalizar fichers automaticament

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
an: Automaticament preanaliza fichers adhibius a la lista de reproducción (ta obtener bell metadato).

en: Automatically resize and pad a video
an: Automaticament redimensiona y replena un video

en: Automatically set the video gain.
an: Establir automaticamente a ganancia de video.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
an: Automaticament encieta a reproducción d'o conteniu d'a lista en cargar-la.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
an: Intentar automaticament reconnectar a la emisión en caso d'una desconnexión repentina.

en: Autoscale video
an: Autoescalar video

en: Average bitrate tolerance
an: Tolerancia promeyo de taxa de bits

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
an: Periodo promeyo ta la maxima taxa de bits local (en kbits).

en: Avestan
an: Avestán

en: Avformat
an: FormatoAv

en: Avformat demuxer
an: Demuxor Avformat

en: Avformat mux
an: Muxado Avformat

en: Avformat muxer
an: Muxor Avformat

en: Aymara
an: Aymará

en: Azerbaijani
an: Azerbaiyaní

en: B-frames between I and P
an: Fotogramas-B entre I y P

en: B4S playlist import
an: Importar lista de reproducción B4S

en: Back
an: Dezaga

en: Background
an: Fondo

en: Background art fits window's size
an: Arte de fondo s'achusta a la grandaria d'a finestra

en: Background color
an: Color de fondo

en: Background opacity
an: Opacidat de fondo

en: Backspace
an: Tecla de retacule

en: Backward
an: Retroceder

en: Balance of the audio input.
an: Balanz de dentrada d'audio

en: Ball
an: Bola

en: Ball color
an: Color de bola

en: Ball size
an: Grandaria de bola

en: Ball speed
an: Velocidat de bola

en: Ball video filter
an: Filtro d'o video de bola

en: Banding removal
an: Eliminación de bandas

en: Bands gain
an: Ganancia de bandas

en: Bandwidth
an: Amplo de banda

en: Bandwidth (MHz)
an: Amplo de banda (MHz)

en: Bar width in pixel (default : 10)
an: Amplaria de barra en pixels (predeterminau 10)

en: Bargraph position
an: Posición d'o grafico de barras

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
an: Valor de transparencia d'o grafico de barras (de 0 ta transparencia total a 255 ta opacidat total).

en: Base image
an: Imachen base

en: Base pixel radius
an: Radio de pixel base

en: Base port
an: Puerto base

en: Basic
an: Basico

en: Basque
an: Vasco

en: Bass
an: Grieus

en: Be quiet
an: Silenciar

en: Belarusian
an: Belorruso

en: Benchmarking
an: Prebas de rendimiento

en: Bengali
an: Bengalí

en: Best available
an: A millor disponible

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
an: Tendencia a usar fotogramas-B. Valors positivas provocan mas fotogramas-B, as valors negativas menos.

en: Bicubic (good quality)
an: Bicúbico (buena calidat)

en: Bicubic spline
an: Spline bicúbico

en: Big Button
an: Botón gran

en: Bilinear
an: Bilineal

en: Bitrate
an: Velocitat de bit

en: Bitrate (kb/s)
an: Taxa de bits (kb/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
an: Información de taxa de bits d'a emisión transcodificada.

en: Bitrate override
an: Anular taxa de bits

en: Bits per sample
an: Bits por muestra

en: Black
an: Negro

en: Black & white
an: Negro y blanco

en: Black Level for Blue
an: Ran de negro ta azul

en: Black Level for Green
an: Ran de negro ta verde

en: Black Level for Red
an: Ran de negro ta royo

en: Black Slot
an: Ranura negra

en: Black screens in Fullscreen mode
an: Pantallas negras en modo pantalla completa

en: Black screens in fullscreen
an: Pantallas negras en pantalla completa

en: Blackmagic DeckLink SDI input
an: Dentrada Blackmagic DeckLink SDI

en: Blend
an: Barrechar

en: Blend image
an: Imachen mezcla

en: Blending benchmark filter
an: Filtro de mezclau punto de referencia

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
an: Codigo d'a rechión d'o reproductor Blu-Ray. Bells discos pueden estar reproducius con o codigo de rechión correcto.

en: Blu-ray
an: Blu-Ra

en: Blu-ray Disc Input
an: Dentrada de Blu-Ray Disc

en: Blu-ray Disc is corrupted.
an: O disco Blu-Ray ye corrupto.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
an: Suporte de disco Blu-Ray (libbluray)

en: Blu-ray error
an: Error de Blu-ray

en: Blu-ray menus
an: Menus Blu-Ra

en: Blue
an: Azul

en: Blue balance
an: Balanz azul

en: Blue chroma balance.
an: Balanz azul.

en: Blue component of the pause color
an: Componente azul d'a color de pausa

en: Blue component of the shutdown color
an: Componente azul d'a color d'amortau

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
an: Valor azul d'un blanco puro en os tuyos franjas LED.

en: Bluescreen
an: Pantalla azul

en: Bluescreen U tolerance
an: Tolerancia U de pantalla azul

en: Bluescreen U value
an: Valor U bluescreen

en: Bluescreen V tolerance
an: Tolerancia V de pantalla azul

en: Bluescreen V value
an: Valor V bluescreen

en: Bluescreen video filter
an: Filtro de video pantalla azul

en: Blur factor (1-127)
an: Factor borroso (1-127)

en: Bonjour services
an: Servicios Bonjour

en: Bookmark
an: Preferiu

en: Bookmark %i
an: Preferiu %i

en: Bookmarks
an: Favoritos

en: Bookmarks list for a stream
an: Lista de favoritos ta un fluxo

en: Bookmarks...
an: Favoritos...

en: Border height
an: Altura d'o borde

en: Border masking
an: Enmascarau de borde

en: Border width
an: Amplaria d'o borde

en: Bosnian
an: Bosnio

en: Boss key
an: Tecla prencipal

en: Bottom
an: Cobaixo

en: Bottom-Left
an: Cobaixo a la cucha

en: Bottom-Right
an: Cobaixo a la dreita

en: Breton
an: Bretón

en: Bridge
an: Puente

en: Bridge in
an: Puente de dentrada

en: Bridge out
an: Puente de salida

en: Bridge stream output
an: Salida d'emisión puent

en: Bright
an: Claro

en: Brightness
an: Brilo

en: Brightness (%)
an: Brilo (%)

en: Brightness Down
an: Baixar o brilo

en: Brightness Threshold
an: Branquil de brilo

en: Brightness Up
an: Puyar o bril

en: Brightness threshold
an: Branquil de brilo

en: Bring All to Front
an: Trayer tot a o frent

en: Broadcast
an: Retransmisión

en: Broadcast:
an: Retransmisión:

en: Browse
an: Explorar

en: Browse...
an: Explorar...

en: Browser Back
an: Enta zaga en o navegador

en: Browser Favorites
an: Favoritos d'o navegador

en: Browser Forward
an: Enta abant en o navegador

en: Browser Home
an: Inicio en o navegador

en: Browser Refresh
an: Esviellar en o navegador

en: Browser Search
an: Mirar en o navegador

en: Browser Stop
an: Aturar en o navegador

en: Build index then play
an: Construir indiz dimpués reproducir

en: Building font cache
an: Construindo caché de fuents

en: Bulgarian
an: Búlgaro

en: Burmese
an: Birmano

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
an: Creyando una emisión, os <i>Controls prencipals</i> operarán a emisión en cuenta d'a interficie prencipal.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
an: Por defecto (0), s'alzarán todas as canals de dentrada pero aquí puede restrinchir o numero de canals.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
an: De forma predeterminada o complemento de l'interficie simulado encetará una caixa de comandos DOS. Habilitando o modo silencioso no ubrirá ista caixa de comandos pero puede estar pro molesto si deseya detener VLC y no ye ubierta garra finestra de video.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
an: De forma predeterminada o complemento d'interficie rc encetará una consola de comandos DOS. Habilitar o modo silencioso no ubrirá ista consola de comandos pero puede estar pro molesto si quiere detener VLC y no ye ubierta garra finestra de video.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
an: De forma predeterminada, VLC puede estar controlau usando as teclas multimedia en os teclaus modernos d'Apple.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
an: De forma predeterminada, VLC puede estar controlau remotament con Apple Remote.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
an: De forma predeterminada, VLC mantiene una lista d'os 10 zaguers obchectos. Ista opción puede deshabilitar-se aquí.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
an: Por defecto, o servidor escuitará en qualsiquier adreza IP local. Especifique una direccion IP (eix., ::1 u 127.0.0.1) u un nombre de maquina (eix., localhost) ta restrinchir-las a una interficie de ret especídfica.

en: C
an: an

en: C64 sid demuxer
an: Demuxor de video C64

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
an: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding - Codificación Aritmetica Binaria Adaptativa a o Contexto). Reduz licherament a codificación y descodificación, pero habría de cabidar d'un 10 a 15% a taxa de bits.

en: CBR bitrate (kbps)
an: Taxa de bits CBR (kb/s)

en: CBR encoding
an: codificación CBR

en: CDDB Server
an: Servidor CDDB

en: CDDB Server port to use.
an: Puerto d'o Servidor CDDB a usar.

en: CDDB port
an: Puerto CDDB

en: CDG demuxer
an: Demuxor CDG

en: CDG video decoder
an: Decodificador de video CDG

en: CLI input
an: Dentrada CLI

en: CPU optimizations
an: Optimizacions de CPU

en: CSA Key
an: Clau CSA

en: CSA Key in use
an: Clau CSA en uso

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
an: Usada clau de zifrau CSA. Puede estar a impar/primera/1 (prederetmiando) u a par/segunda/2.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
an: Clau de zifrau CSA. Ista debe estar una cadena de 16 caracters (8 bytes hexadecimals).

en: CVD subtitle decoder
an: Decodificador de subtítulos CVD

en: Cable and satellite reception parameters
an: Parametros de receptor cable y satélite

en: Caching
an: Caché

en: Caching value (ms)
an: Valor de caché (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
an: Valura de captura d'a memoria caché t'as cameras y os microfonos, en milisegundos.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
an: Valura d'a memoria caché ta fichers locals, en milisegundos.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
an: Valor de captura d'a memoria caché ta recursos de ret, en milisegundos.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
an: Valura de captura d'a memoria caché ta meyos opticos, en milisegundos.

en: Calculate a average zone
an: Calcular una zona meya

en: Callback cookie string
an: Cadena de cookie ta devolución de gritada

en: Callback data
an: Datos de retorno

en: Cancel
an: Cancelar

en: Cannot save Configuration
an: No se podió alzar a configuración

en: Cannot write to file %1:
    %2.
an: No se puede escribir fichero %1:
    %2.

en: Canvas video filter
an: Filtro de video canvas

en: Capability
an: Caracteristica

en: Capture
an: Captura

en: Capture &Device
an: Dispositivo de &captura

en: Capture failed
an: Captura fallida

en: Capture fragment size
an: Capturar grandaria de fragmento

en: Capture mode
an: Modo de captura

en: Capture region height
an: Altura d'a rechión de captura

en: Capture region width
an: Amplaria d'a rechión de captura

en: Capture the audio stream in stereo.
an: Capturar a emisión d'audio en estéreo.

en: Cartoon
an: Dibuixo animau

en: Catalan
an: Catalán

en: Category
an: Categoría

en: Center
an: Centro

en: Change
an: Cambiar

en: Change Hotkey
an: Cambiar alcorce de teclau

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
an: Cambiar asignación de canal (apanya cableado incorrecto)

en: Change gradients
an: Cambiar gradientes

en: Change playlistview
an: Cambiar vista

en: Change the caching for the media
an: Cambea a caché ta o meyo

en: Change the display name of the Service.
an: Cambiar o nombre amostrau d'o servicio.

en: Change the id of an elementary stream
an: Cambiar l'it d'un fluxo elemental

en: Change the language of an elementary stream
an: Cambiar o luengache d'un fluxo elemental

en: Change the lirc configuration file
an: Cambiar o fichero de configuración lirc.

en: Change the loop and repeat modes
an: Cambiar modos bucle y repetición

en: Change the start time for the media
an: Cambea o tiempo d'inicio ta o meyo

en: Change title according to current media
an: Cambiar o titol seguntes o fichero actual

en: Channel / Zone Assignment
an: Asignación de canal/zona

en: Channel 0: summary
an: Canal 0: resumen

en: Channel 1: left
an: Canal 1: cucha

en: Channel 2: right
an: Canal 2: dreita

en: Channel 3: top
an: Canal 3: alto

en: Channel 4: bottom
an: Canal 4: abaixo

en: Channel Name
an: Nombre de canal

en: Channel number
an: Numero de canal

en: Channels
an: Canals

en: Channels count
an: Numero de canals

en: Channels count of an audio elementary stream
an: Numero de canals d'una emisión elemental d'audio

en: Channels:
an: Canales:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
an: Empaquetador de subtítulos VCD Chaoji

en: Chapter
an: Capítol

en: Chapter %i
an: Capitol %i

en: Chapter codecs
an: Códecs de capitol

en: Characteristic dimension
an: Dimensión caracteristica

en: Chechen
an: Checheno

en: Check for &Updates...
an: &Buscar actualizacions...

en: Check for Update...
an: Buscar actualización...

en: Check for VLC updates
an: Buscar actualizacions de VLC

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
an: Marca ista opción si quiere atenuar zona mezclada con este complemento (si a opción no ye marcada, l'atenuau lo fa opengl)

en: Chinese
an: Chino

en: Choose
an: Seleccionar

en: Choose Devicetype and Connection
an: Seleccionar tipo de dispositivo y connexión

en: Choose a file
an: Seleccionar un fichero

en: Choose here your input stream.
an: Seleccionar aquí a suya emisión de dentrada.

en: Choose input
an: Seleccionar dentrada

en: Choose one or more media file to open
an: Seleccionar un u mas fichers multimedia

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
an: Seleccionar a carpeta u nombre de fichero an s'alzarán as gravacions.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
an: Seleccionar a carpeta an alzar as suyas capturas de pantalla de video.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
an: Trigue o programa a seleccionar meyant a suya ID de Servicio. Emplegue ista opción nomás si deseya leyer un fluxo multiprograma (como fluxos DVB, por eixemplo).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
an: Trigue os programas a seleccionar meyant una lista de IDs de Servicios (SIDs) deseparaus por comas. Emplegue ista opción nomás si deseya leyer un fluxo multiprograma (como fluxos DVB, por eixemplo).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
an: Seleccionar si as emisions SPU habrían de reendrezar-se a o dispositivo de salida d'emisión quan iste zaguer sía habilitau.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
an: Seleccionar si a emisión d'audio habría de reendrezar-se a o dispositivo de salida d'emisión quan iste zaguer sía habilitau.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
an: Seleccione si a emisión de video habría de reendrezar-se a o dispositivo de salida d'emisión quan iste zaguer ye habilitau.

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
an: Seleccione o suyo hardware preferiu d'a lista u seleccione Software AtmoWin ta delegar o procesamiento a un proceso externo - con mas opcions

en: Choose...
an: Seleccionar...

en: Chroma
an: Cromatico

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
an: Croma ME para subpel y decisión de modo en fotogramas-P.

en: Chroma for the base image
an: Cromatico ta la imachen base

en: Chroma for the blend image
an: Cromatico ta la imachen mezclada

en: Chroma format
an: Formato cromatico

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
an: Croma forcc usada por o framebuffer. Por defecto ye RGB dau que o dispositibo fb no disposa d'un modo d'informar o suyo croma.

en: Chroma gain
an: Ganacia cromatica

en: Chroma gain control.
an: Control de ganancia cromatica.

en: Chroma in motion estimation
an: Estimación de croma en movimiento

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
an: Croma a o que convertir a imachen antes de ninviar-la a o filtro interno OpenCV

en: Chroma used
an: Croma usau

en: Chroma which the base image will be loaded in
an: Cromatico con o qual a imachen base se cargará

en: Chrominance elimination
an: Eliminación de luminosidat cromatica.

en: Church Slavic
an: Eslavo Eclesiastico

en: Circular Left Hand (18V)
an: Man cucha circular (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
an: Man dreita circular (13V)

en: Cl&ear
an: Limpiar

en: Cl&ose
an: Zarrar

en: Classic AtmoLight
an: AtmoLight clasico

en: Classical
an: Clasica

en: Clean up
an: Limpiar

en: Clear
an: Borrar totz

en: Clear List
an: Limpiar lista

en: Click to set point B
an: Prete ta meter punto B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
an: Cambiar entre tiempo transcorriu y restante

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
an:  Repetir una vegada u repetir indefinidament

en: Click to toggle between total and remaining time
an: Clic ta intercambiar entre tiempo total y restante

en: Client port
an: Puerto de client

en: Clock jitter
an: Jitter d'o reloch

en: Clock reference average counter
an: Contador meyo de referencia d'o reloch

en: Clock synchronisation
an: Sincronización de reloch

en: Clone
an: Clon

en: Clone video filter
an: Filtro de video ta clonar

en: Close Window
an: Zarrar finestra

en: Close to systray
an: Zarrar servilla d'o sistema

en: Closed Captions decoder
an: Decodificador de subtítulos

en: Closed captions
an: Subtítulos

en: Closed captions %u
an: Titols zarraus %u

en: Closed captions 1
an: Subtítulos 1

en: Closed captions 2
an: Subtítulos 2

en: Closed captions 3
an: Subtítulos 3

en: Closed captions 4
an: Subtítulos 4

en: Codec Details
an: Detalles de códec

en: Codec name
an: Nombre de códec

en: Codec not supported
an: Codec no suportau

en: Codecs
an: Códecs

en: Codecs / Muxers
an: Códecs / Muxores

en: Coefficient thresholding on P-frames
an: Coeficient de branquil en fotogramas-P

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
an:  Branquil de coeficient en fotogramas-P. Eliminar bloques dct que contiengan solament un chicot coeficient solo.

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
an: Recopilar estatisticas locals varias sobre os meyos reproducius.

en: Color ASCII art video output
an: Salida de video ASCII-art Color

en: Color effect
an: Efecto de color

en: Color extraction
an: Extracción de color

en: Color inversion
an: Inversión de color

en: Color messages
an: Mensaches de color

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
an: Color d'o texto que se chenerará en o video. Debe estar hexadecimal (como colors HTML). Totz dos primers caracters son ta royo, dimpués verde y dimpués azul. #000000 = negro, #FF0000 = royo, #00FF00 = verde, #FFFF00 amariello (royo + verde), #FFFFFF = blanco

en: Color threshold
an: Branquil de color

en: Color threshold filter
an: Filtro de branquil de color

en: Color when paused
an: Color pausada

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
an: Se mantendrán colors semellants a iste, os de demás se ferán escala de grisas. Isto debe estar un hexadecimal (como as colors HTML). Totz dos primers caracters son ta royo, dimpués verde y dimpués azul. #000000 = negro, #FF0000 = royo, #00FF00 = verde, #FFFF00 amariello (royo + verde), #FFFFFF = blanco

en: Columns
an: Columnas

en: Combined
an: Combinau

en: Comedy
an: Comedia

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
an: Lista deseparada por comas d'as relacions d'aspecto que s'adhibirán a la lista de relacions d'aspecto d'a interficie.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
an: Lista deseparada por comas d'as ratios de retalle que s'adhibirán a la lista de ratios de retalle d'a interficie.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
an: Lista separada por comas de finestras activas, de forma predeterminada a todas

en: Comment
an: Comentario

en: Comment to put in ASF comments.
an: Comentario a meter en comentarios ASF.

en: Comments
an: Comentarios

en: Compensate delay
an: Compensar retardo

en: Compiled by %s on %s (%s)
an: Compilau por %s o %s (%s)

en: Compiler: %s
an: Compilador: %s

en: Complete MRL for VLC internal
an: MRL completo ta l'interior de VLC

en: Component
an: Componente

en: Composer
an: Compositor

en: Composite
an: Componiu

en: Composite input
an: Dentrada componida

en: Compressor
an: Compresor

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
an: Calcular y imprentar estatisticas PSNR. Isto no tiene efecto sobre a calidat de codificación actual.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
an: Calcular y imprentar estatisticas SSIM. Isto no tiene efecto sobre a calidat de codificación actual.

en: Config of last used skin
an: Configuración de zaguera piel usada

en: Configuration options
an: Opcions de configuración

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
an: Opcions de configuración a usar por o Servicio. (P. eix.. -foo=tabierna --no-foobar). Habría d'especificar-se en instalar-se ta que o servicio sía correctament configurau.

en: Configure
an: Configurar

en: Configure Hotkeys
an: Configurar alcorces de teclau

en: Connect to clients matching
an: Connectar a clients que coincidan

en: Connection failed
an: Falló connexión

en: Console
an: Consola

en: Constant bitrate mode (CBR)
an: Modo de taxa constant de bits (CBR).

en: Constant error mode
an: Modo d'error constant

en: Constant quality factor
an: Factor de calidat constant

en: Constant quality mode
an: Modo de calidat constant

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
an: Contenedors (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv)

en: Content bitrate
an: Taxa de bits d'o conteniu

en: Continue
an: Continar

en: Continuous 22kHz tone
an: Ton contino 22kHz

en: Continuous stream
an: Emisión contina

en: Contrast
an: Contraste

en: Control interfaces
an: Interficies de control

en: Control menu for the player
an: Menú de control ta o reproductor

en: Control playback with media keys
an: Controlar reproducción con teclas multimedia

en: Control playback with the Apple Remote
an: Controlar reproducción con Apple Remote

en: Conve&rt / Save...
an: Con&vertir...

en: Conversions from
an: Conversions dende

en: Convert
an: &Convertir

en: Copy
an: Copiar

en: Copy packetizer
an: Copiar empaquetador

en: Copyright metadata
an: Metadato de dreitos d'autor

en: Copyright string to put in ASF comments.
an: Cadena copyright a meter en comentarios ASF.

en: CoreText font renderer
an: Generador de fuent CoreText

en: Cornish
an: Cornellés

en: Corsican
an: Corso

en: Could not demux ASF stream
an: No se podió demuxar a emisión ASF

en: Count of AtmoLight channels
an: Numero de canals AtmoLight

en: Count of channels
an: Numero de canals

en: Count of fnordlicht's
an: Cuenta de fnordlicht

en: Create
an: Creyar

en: Create "Fast Start" files
an: Creyar fichers de «Inicio Rapido»

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
an: Creya fichers de «Inicio rapido». Istos son optimizaus ta descargas y permiten a l'usuario previsualizar d'o fichero mientres se descarga.

en: Create Directory
an: Creyar carpeta

en: Create Directory...
an: Creyar un directorio...

en: Create Folder
an: Creyar carpeta

en: Create Folder...
an: Creyar una carpeta...

en: Create a new bookmark
an: Creyar un nuevo favorito

en: Create a new profile
an: Creyar un nuevo perfil

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
an: Creyar nombre solo en o «System Tuning Spaces»

en: Croatian
an: Crovata

en: Crop
an: Retallar

en: Crop one pixel from the bottom of the video
an: Retalla un pixel d'o costau inferior d'o video

en: Crop one pixel from the left of the video
an: Retalla un pixel d'a cucha d'o video

en: Crop one pixel from the right of the video
an: Retallar un pixel d'a dreita d'o video

en: Crop one pixel from the top of the video
an: Retalla un pixel d'a parte superior d'o video

en: Crop: %s
an:  Retallar: %s

en: Crypt audio
an: Zifrar audio

en: Crypt audio using CSA
an: Zifrar audio usando CSA

en: Crypt video
an: Zifrar video

en: Crypt video using CSA
an: Zifrar video usando CSA

en: Ctrl+
an: Ctrl

en: Cue points
an: Puntos de señaĺ

en: Cult
an: Culto

en: Current channel:
an: Canal actual:

en: Current media / stream statistics
an: Meyo actual / estatisticas d'emisión

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
an: Velocidat de reproducción actual: %1
    Clic ta achustar

en: Current visualization
an: Visualización actual

en: Custom
an: Personalizar

en: Custom &Bookmarks
an: &Favoritos personalizaus

en: Custom aspect ratios list
an: Lista personalizada d'as relacions d'aspecto

en: Custom crop ratios list
an: Lista personalizada d'as ratios de retalle

en: Custom options
an: Opcions personalizadas

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
an: Titol personalizau t'a finestra d'o video (si o video no ye encastrau en a interficie).

en: Customi&ze Interface...
an: &Personalizar interficie

en: Cut
an: Tallar

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
an: Talla a emisión en trozos d'a duración dada y asegura una taxa de bits constant entre totz dos limites. Isto priva tener grans picos de taxa de bits, especialment ta fotogramas de referencia.

en: Cycle audio track
an: Rotar por pista d'audio

en: Cycle deinterlace modes
an: Rotar modos de desentrelazado

en: Cycle source aspect ratio
an: Rotar proporción fuent

en: Cycle subtitle track
an: Rotar por pista de subtítulos

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
an: Rotar por una lista predefinida de formatos de corte.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
an: Rotar por una lista predefinida de proporcions fuent.

en: Cycle through audio devices
an: Rotar por dispositivos d'audio

en: Cycle through available audio devices
an: Rotar por os dispositivos d'audio disponibles

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
an: Rotar por as pistas d'audio disponibles (idiomas).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
an: Rotar por as pistas de subtítulos disponibles.

en: Cycle video crop
an: Rotar retalle de video

en: Czech
an: Checo

en: D-Bus control interface
an: Interficie de control D-Bus

en: DEVICES
an: Dispositivos

en: DMX address for each channel
an: Adreza DMX ta cada canal

en: DMX options
an: Opcions DMX

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
an: Decodificador d'audio d'acusticas coherents DTS

en: DTS audio packetizer
an: Empaquetador d'audio DTS

en: DTS delay (ms)
an: Retardo de DTS (ms)

en: DTS dynamic range compression
an: Compresión de rango dinamico DTS

en: DTS parser
an: Analizador DTS

en: DV (Digital Video) demuxer
an: Demuxor DV (Video dichital)

en: DVB adapter
an: Adaptador DVB

en: DVB device
an: Dispositivo DVB

en: DVB playlist import
an:  Importar lista de reproducción DVB

en: DVB subtitles
an: Subtítulos DVB

en: DVB subtitles decoder
an: Decodificador de subtítulos DVB

en: DVB subtitles encoder
an: Codificador de subtítulos DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
an: Subtítulos DVB: personas con problemas auditivos

en: DVB-S2 parameters
an: Parametros DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
an: Parametros de recepción DVB-T

en: DVD angle
an: Anglo DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
an: Formato d'audio DVD (utilizable con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG y RAW)

en: DVD device
an: Dispositivo DVD

en: DVD menus
an: Menús DVD

en: DVD subtitles
an: Subtítulos DVD

en: DVD subtitles decoder
an: Decodificador de subtítulos de DVD

en: DVD subtitles packetizer
an: Empaquetador de subtítulos de DVD

en: DVD with menus
an: DVD con menús

en: DVD without menus
an: DVD sin menús

en: DVDRead Input (no menu support)
an: Dentrada DVBRead (sin suporte de menús)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
an: DVDRead no podió ubrir o disco «%s»

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
an: DVDRead no podió leyer %d%d bloques en 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
an: DVDRead no podió leyer bloque %d.

en: DVDnav Input
an: Dentrada DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
an: Fichero AVI danyau u incompleto

en: Damp
an: Humido

en: Danish
an: Danés

en: Dark
an: Oscuro

en: Darkness limit
an: Limite de foscor

en: Darkness masking
an: Enmascarau de foscor

en: Data
an: Datos

en: Data alignment
an: Aliniación de datos

en: Date
an: Calendata

en: Date metadata
an: Metadato de calendata

en: Day / Month / Year:
an: Día / Mes / Anyo:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
an: Reducción de ruido en dominio Dct. Falsa zona muerta adaptativa. 10 a 1000 pareixe estar un rango util.

en: De-Fullscreen
an: Salir de pantalla completa

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
an: Desactivar o filtro bucle desbloqueador (reduz calidat).

en: Debug Frame Folder
an: Carpeta de depuración de fotograma

en: Debug logging
an: Rechistro de depuración

en: Debug mask
an: Mascareta de depuración d'errors

en: Decide references on a per partition basis
an: Decidir referencias sobre a base de particions

en: Decode
an: Decodificar

en: Decoded
an: Decodificados

en: Decoded blocks
an: Bloques decodificados

en: Decoded format
an: Formato descodificau

en: Decoders
an: Decodificadores

en: Decoding
an: Decodificando

en: Decoding X coordinate
an: Decodificando coordenada X

en: Decoding Y coordinate
an: Decodificando coordenada Y

en: Decrease
an: Decrementar

en: Decrease Volume
an: Baixar volumen

en: Decrease scale factor
an: Decrementar factor d'escalau

en: Default
an: Por defecto

en: Default (Windows-1252)
an: Predeterminau (Windows-1252)

en: Default Caching Level
an: Ran de caché predeterminau

en: Default DVD angle.
an: Anglo DVD predeterminau.

en: Default Encoding
an: Codificación predeterminada

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
an: Tiempo d'aspera de connexión TCP (en milisegundos).

en: Default background alpha
an: Transparencia de fondo predeterminada

en: Default background color
an: Color de fondo predeterminau

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
an: Color de fondo predeterminau a usar si a emisión Kate no especifica una color de fondo particular.

en: Default caching policy
an: Politica d'almagazenamiento predeterminada

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
an: Valor predeterminada de caché ta emisions RTP «outbound». Ista valor debe meter-se en milisegundos.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
an: Valor predeterminada de caché ta emisions «outbound» UDP. Ista valor debe meter-se en milisegundos.

en: Default devices
an: Dispositivos predeterminaus

en: Default encoding
an: Codificación predeterminada

en: Default font alpha
an: Transparencia de fuent predeterminada

en: Default font color
an: Color de fuent predeterminada

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
an: Color de fuent predeterminau a usar si a emisión Kate no especifica una color de fuent particular.

en: Default font description
an: Descripción de fuent predeterminada

en: Default font effect
an: Interficie telnet

en: Default font effect strength
an: Efecto negreta de fuent predeterminau

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
an: Interficie multidifusión por defecto. Isto ignora la tabla d'encaminamiento.

en: Default optical device
an: Dispositivo optico predeterminau

en: Default replay gain
an: Ganancia de reproducción por defecto

en: Default stream
an: Fluxo por defecto

en: Default stream output chain
an: Cadena de salida d'emisión predeterminada

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
an: Difinir l'adreza base DMX ta cada canal. Usar «,» u «;» ta deseparar as valors

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
an: Define a proporción d'a imachen a usar. De forma predeterminada ye 4:3

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
an: Definir as colors d'o eslizador de volumen
    Especificando os 12 numeros separaus por ';'
    Por defecto ye '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Una alternativa puede estar '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Define the colors of the volume slider
an: Define as colors d'a barra de volumen

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
an: Define os pids a adhibir a cada pmt. Isto requiere habilitar «Establir PID a IT de YE».

en: Define which screen fullscreen goes
an: Define que pantalla va a pantalla completa

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
an: Define un chicot mapa de bits con 64x48 pixels, contenendo una escala de grisos

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
an: Define o modo de distribución de bits ta AQ, predeterminau 1
     - 0: Deshabilitau
     - 1: Modo predeterminau x264 actual
     - 2: usar log(var)^2 en cuenta de log(var) y intentar adaptar intensidat por fotograma

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
an: Define cada quanto a información de BarGraph habría d'estar ninviada. Ninvia a información BarGraph cada n paquetz d'audio (predeterminau 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
an: Define si a información BarGraph debe estar ninviada. 1 si a información habría d'estar ninviada, 0 en caso contrario (predeterminau 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
an: Define si a información d'alarma silenciosa habría d'estar ninviada. 1 si a información habría d'estar ninviada, 0 en caso contrario (predeterminau 1)

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
an: Define a orientación d'a división espiello. Puede estar vertical u horizontal

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
an: Define a grandaria de rayo en pixels, de base de bandas (comienzo).

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
an: Define os descriptores de cada SDT. Isto requiere habilitar «Establir PID a IT de YE».

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
an: Define a superficie virtual d'a cambra emulada por o filtro.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
an: Define qué opción de tiempo acotolau adhibir a la cadena d'IT de sesión de RTSP. Metendo-la en numero negativo elimina a opción de tiempo acotolau totalment. Isto s'ameneste por qualques STBs d'IPTV (como os realizaus por HansunTech) que se confunden con ixo. Por defecto ye 5.

en: Deinterlace
an: Desentrelazar

en: Deinterlace method to use for streaming.
an: Metodo de desentrelazado a usar ta la emisión.

en: Deinterlace method to use for video processing.
an: Metodo de desentrelazau emplegau t'o procesamiento d'o video.

en: Deinterlace mode
an: Modo desentrelazau

en: Deinterlace module
an: Desentrelazar modulo

en: Deinterlace off
an: Desentrelazar desactivau

en: Deinterlace on
an: Desentrelazar activau

en: Deinterlace the video before encoding.
an: Desentrelazar o video antes de codificar.

en: Deinterlace video
an: Desentrelazar video

en: Deinterlacing
an: Desentrelazando

en: Deinterlacing video filter
an: Filtro de video ta desentrelazar

en: Delay
an: Retardo

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
an: Retardo (en ms) antes que o puesto d'emisión dentre en funcionamiento.

en: Delay (ms)
an: Retardo (ms)

en: Delay a stream
an: Retardar emisión

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
an: Retardo dimpués d'o qual obchectos SAP son borraus si no se recibe nuevo anuncio.

en: Delay of the ES (ms)
an: Retardo d'o YE (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
an: Retarda as DTS (decoding timestamps - improntas de tiempo de descodificación) y PTS (presentation timestamps - improntas de tiempo de presentación) d'os datos en a emisión, comparau a os PCRs. Isto permite bella mica de buffer dentro d'o decodificador d'o client.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
an: Retarda o DTS (decoding time stamps - improntas de tiempo de descodificación) y PTS (presentation timestamps - improntas de tiempo de presentación) d'os datos en a emisión, comparau a os SCRs. Isto permite fer bella mica de buffer dentro d'o decodificador d'o client.

en: Delay time
an: Tiempo de retardo

en: Delete
an: Borrar

en: Delete all the bookmarks
an: Borrar totz os favoritos

en: Delete segments
an: Eliminar segmentos

en: Delete selected profile
an: Borrar o perfil seleccionau

en: Delete the current profile
an: Eliminar o perfil actual

en: Delete the selected item
an: Borrar o favorito seleccionau

en: Deletes the selected item
an: Borra l'obchecto seleccionau

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
an: Os demultiplexores s'usan ta deseparar as emisions «elementals» (como emisions d'audio y video). Puede usar-lo si o demuxor correcto no se detecta automaticament. No s'habría de meter como opción global de no estar que saba realment o que fa.

en: Demux module
an: Modulos demux

en: Demuxed
an: Demuxado

en: Demuxed data size
an: Grandaria de datos demuxados

en: Demuxers
an: Demultiplexors

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
an: Os demultiplexors s'emplegan ta deseparar os fluxos d'audio y video.

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
an: Dependendo d'o suyo hardware MoMoLight seleccionar 3 u 4 canals

en: Descending
an: descendentemente

en: Description
an: Descripción

en: Description metadata
an: Metadato de descripción

en: Description of the stream content or information about your channel.
an: Descripción d'o conteniu d'a emisión u información sobre a tuya canal.

en: Description stream output
an: Descripción de salida d'emisión

en: Desired frame rate for the H264 stream.
an: Taxa de fotogramas deseyau ta la emisión H264.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
an: Taxa de fotogramas deseyada ta emisión VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
an: Taxa de fotogramas deseyada ta la captura.

en: Desktop
an: Escritorio

en: Destination
an: Destín

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
an: Destín (URL) a usar ta la emisión. Anula rota y parametros unius

en: Destination Setup
an: Configuración de destín

en: Destination audio codec
an: Códec d'audio de destín

en: Destination file:
an: Fichero destino:

en: Destination prefix
an: Prefixo d'o destín

en: Destination video codec
an: Códec de video de destín

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
an: Determina quántas seccions d'espectro existirán.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
an: Determina qué video (si belún) s'amuestra por o filtro envoltorio

en: Device
an: Dispositivo

en: Device Selection
an: Selección de dispositivo

en: Device name
an: Nombre de dispositivo

en: Device properties
an: Propiedatz d'o dispositivo

en: Device type
an: Tipo dispositivo

en: Device:
an: Dispositivo:

en: Devices
an: Dispositivos

en: Dialog
an: Dialogo

en: DiffServ Code Point
an: Punto de codigo DiffServ

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
an: Punto de codigo de servicios diferenciaus t'os fluxos UDP de salida (u tipo de servicio IPv4, u clase de trafico IPv6). Isto se fa servir t'a qualidat de servicio d'r ret (QoS).

en: Digital Television and Radio
an: Televisión digtal y radio

en: Digital broadcasting
an: Emisión dichital

en: Dirac packetizer
an: Empaquetador Dirac

en: Dirac video demuxer
an: Decodificador de video Dirac

en: Dirac video encoder using libschroedinger
an: Codificador de video Dirac usando o codec libschroedinger

en: Direct MV prediction mode
an: Modo de predicción directa MV

en: Direct prediction size
an: Grandaria de predicción directa

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
an: Grandaria de predicción directa:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: o mas chicot posible seguntes o ran

en: Direct rendering
an: Cheneración directa

en: Direct2D video output
an: Salida de video Direct2D

en: Direct3D video output
an: Salida de video Direct3D

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
an: Salida de video DirectFB http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
an: Decodificador de DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
an: Codificador de DirectMedia Object

en: DirectShow input
an: Dentrada de DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
an: Salida de video DirectX (DirectDraw)

en: DirectX audio output
an: Salida d'audio DirectX

en: Direction
an: Adreza

en: Direction of the mirroring
an: Adreza d'o espiello

en: Directory
an: Carpeta

en: Directory index
an: Indiz d'a carpeta

en: Directory or filename where the records will be stored
an: Directorio u nombre de fichero an que s'almagazenarán as gravacions

en: Directory path prefix
an: Prefixo de rota de carpeta

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
an: Directorio emplegau ta almagazenar os fichers temporals d'o timeshift.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
an: Directorio a on que as instantanias d'o video s'almagazenarán.

en: Disable
an: Inhabilitar

en: Disable DVD menus
an: Deshabilitar menus DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
an: Deshabilitar transparencia de subtítulos DVD

en: Disable arithmetic coding
an: Deshabillitar codificación aritmetica

en: Disable screensaver
an: Desactivar o protector de pantalla

en: Disable the screensaver during video playback.
an: Desactivar o protector de pantalla mientres a reproducción de video.

en: Disc
an: Disco

en: Disc Selection
an: Selección de disco

en: Disc caching (ms)
an: Valura de captura d'o disco (ms)

en: Disc device
an: Dispositivo de disco

en: Discard
an: Descartar

en: Discarded (corrupted)
an: Descartaus (corruptos)

en: Disclaimer
an: Descargo de responsabilidat

en: Discontinuous Transmission
an: Transmisión discontina

en: Discs
an: Discos

en: Display
an: Pantalla

en: Display Settings
an: Preferencias de pantalla

en: Display Source As
an: Amostrar fuent como

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
an: Amostrar una conduta RSS u ATOM en o suyo video

en: Display aspect ratio
an: Proporción

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
an: Proporción d'una emisión elemental de video

en: Display background cone or art
an: Amostrar como de fondo u arte

en: Display device
an: Dispositivo de pantalla

en: Display feed images if available.
an: Amostrar imachens de fuents si posible.

en: Display locally
an: Amostrar en local

en: Display name of the Service
an: Amostrar nombre d'o servicio

en: Display playlist tree
an: Amostrar arbol de lista de reproducción

en: Display resolution
an: Resolución d'a pantalla

en: Display size
an: Grandaria de pantalla

en: Display stream output
an: Amostrar salida d'emisión

en: Display text above the video
an: Amostrar texto sobre o video

en: Display the input video
an: Amostrar a dentrada de video

en: Display the output
an: Amostrar a salida

en: Display the processed video
an: Amostrar o video procesau

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
an: Amostrar l'anvista previa d'as instantanias d'o video en a cantonada superior cucha d'a finestra.

en: Display the stream locally
an: Amostrar a emisión localment

en: Display the title of the video on top of the movie.
an: Amostrar o titol d'o video en o cobalto d'a pelicula.

en: Display video in a skinned window if any
an: Amostrar o video en una finestra con piel si i hai beluna

en: Display video snapshot preview
an: Amostrar una anvista previa d'as instantanias d'o video

en: Display while streaming
an: Amostrar mientres s'emite

en: Displayed
an: Amostraus

en: Displayed frames
an: Fotogramas amostraus

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
an: Distancia entre altavoz frontal cucho y oyent en metros.

en: Distort mode
an: Modo de distorsión

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
an: Modo de distorsión, un de «gradiente», «borde» y «hough».

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
an: DivX primera versión (utilizable con MPEG TS, MPEG1, ASF y OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
an: DivX segunda versión (utilizable con MPEG TS, MPEG1, ASF y OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
an: DivX tercera versión (utilizable con MPEG TS, MPEG1, ASF y OGG)

en: Do not demultiplex
an: No demultiplexar

en: Do not open a DOS command box interface
an: No ubrir un interficie de consola de comandos DOS

en: Do not play
an: No reproducir

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
an: No intente estimar a taxa de bits ASF. Establindo-lo, le permite controlar cómo o reproductor multimedia de Windows cacheará o conteniu emitiu. Establir a taxa de bits d'audio+video en bytes

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
an: Deseya cancelar a conduta de %1?

en: Do you want to download it?
an: Quiers baixar-lo?

en: Dock fullscreen controller
an: Amostrar controlador a pantalla completa

en: Docked Playlist
an: Lista de reproducción ancorada

en: Dolby Surround decoder
an: Decodificador Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
an: As emisions codificadas Dolby Surround no serán decodificadas antes d'estar procesadas por este filtro. No se recomienda habilitar ista opción.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
an: Dominio/Grupo de treballo a usar ta la connexión.

en: Don't display any video
an: No amostrar video

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
an: No amostrar dialogos que no requieren interacción con l'usuario (panel critico y error)

en: Don't show
an: No amostrar

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
an: No utilizar bandas predefinidas, sino especificadas manualment. Ameneste proporcionar 10 valors entre -20dB y 20dB, deseparaus por espacios, p. eix. «0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2».

en: Double Size
an: Grandaria dople

en: Double click to get media information
an: Dople clic ta obtener información multimedia

en: Double click to jump to a chosen time position
an: Dople clic ta ir a la posición de tiempo seleccionada

en: Down
an: Abaixo

en: Download Cover Art
an: Descargar arte de carátula

en: Download Plugin
an: Descargar plugin

en: Download cover art
an: Descargar arte de carátula

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
an: O fichero descargau «%s» yera corrupto. Por ixo, estió borrau.

en: Downloading ...
an: Descargando ...

en: Draw bands in the spectrometer
an: Dibuixar bandas en o espectrómetro

en: Draw peaks in the analyzer
an: Dibuixar picos en l'analizador

en: Draw the base of the bands
an: Dibuixar a base d'os grupos

en: Drawable
an: Dibujable

en: Drop late frames
an: Descartar zaguers fotogramas

en: Drop media here
an: Deixar meyo aquí

en: Dropped (discontinued)
an: Descartau (suspendiu)

en: Dry
an: Seco

en: Dual mono
an: Mono dual

en: Dummy
an: Simulado

en: Dummy Elements
an: Elementos simulados

en: Dummy audio output
an: Salida d'audio simulado

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
an: Códec false (no transcodifica, utilizable con tot formato d'encapsulación)

en: Dummy decoder
an: Decodificador simulado

en: Dummy encoder
an: Decodificador simulado

en: Dummy image chroma format
an: Formato cromatico d'imachen simulada

en: Dummy input
an: Dentrada simulada

en: Dummy interface
an: Interficie simulada

en: Dummy stream output
an: Salida d'emisión simulada

en: Dummy video output
an: Salida de video simulada

en: Dummy/Raw muxer
an: Muxer simulado/raw

en: Dump decoder
an: Decodificador de vulcau

en: Dump filename
an: Nombre de fichero de vulcau

en: Dump raw input
an: Dentrada de vulcau raw

en: Duplicate stream output
an: Duplicar salida d'emisión

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
an: Duplicar o video a multiples finestras y/u modulos de salida de video

en: Duration
an: Duración

en: Duration in seconds
an: Duración en segundos

en: Dutch
an: Holandés

en: Dynamic language setting from teletext
an: Preferencias dinamicas de luengache dende teletexto

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
an: A compresión de rango dinamico fa d'os sons altos mas suaus y os sons suaus mas altos, ta que pueda escuitar mas facilment a emisión en un entorno ruidoso sin emprenyar a dengún. Si deshabilita a compresión de rango dinamico, a reproducción será mas adaptada a un cine u una cambra acustica.

en: Dynamic range compressor
an: Compresor de rango dinamico

en: Dynamic video overlay
an: Superposición de video dinamica

en: E&xport
an: &Exportar

en: EGL extension for OpenGL
an: Extensión EGL ta OpenGL

en: ES ID
an: YE IT

en: Early SKIP detection on P-frames
an: Detección temprana de SKIP en fotogramas-P

en: Early SKIP detection on P-frames.
an:  Detección temprana de SKIP en fotogramas-P.

en: Edge
an: Borde

en: Edge visible
an: Borde visible

en: Edit
an: Editar

en: Edit Bookmarks
an: Editar favoritos

en: Edit Input
an: Editar dentrada

en: Edit Options
an: Editar opcions

en: Edit selected profile
an: Editar perfil seleccionau

en: Edit settings
an: Editar opcions

en: Effects
an: Efectos

en: Effects list
an: Lista d'efectos

en: Eject the disc
an: Fer fuera o disco

en: Elapsed time
an: Tiempo transcorriu

en: Electronic
an: Electronica

en: Element aspect ratio
an: Proporción d'elemento

en: Elementary stream output
an: Salida d'emisión elemental

en: Elements order
an: Orden d'elementos

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
an: Elimina bloques de crominancia quan o PSNR no ha cambiau muito (por defecto: 0,0). A especificación H264 recomienda 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
an: Elimina bloques de luminosidat quan o PSNR no ha cambiau muito (por defecto: 0.0). A especificación H264 recomienda -4.

en: Embed the file browser in open dialog
an: Embeber o navegador de fichers en o dialogo ubrir

en: Embed the video output in the main interface.
an: Encrastar a salida d'o video en a interficie principal

en: Embedded
an: Integrau

en: Embedded video
an: Video encastrau

en: Embedded window video
an: Finestra de video integrau

en: Emboss
an: Estampado

en: Empty Playlist
an: Lista de reproducción vacía

en: Enable
an: Habilitar

en: Enable DVD menus
an: Habilitar menús DVD

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
an: Habilitar notificacions Growl (en cambiar d'elemento de reproducción)

en: Enable Last.fm submissions
an: Habilitar propuestas de Last.fm

en: Enable OSD
an: Habilitar OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
an: Habilitar visualización en pantalla (OSD)

en: Enable SPU stream output
an: Habilitar salida d'emisión SPU

en: Enable Spatializer
an: Habilitar espacializador

en: Enable Time-Stretching audio
an: Habilitar estiramiento de tiempo d'audio

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
an: Habilita un simple algorismo de reducción de ruido ta reducir a longaria de codificación y taxa de bits, a o coste de fotogramas de menor calidat.

en: Enable adaptive prefiltering
an: Habilitar prefiltrado adaptativo

en: Enable audio
an: Activar l'audio

en: Enable audio stream output
an: Habilitar salida d'emisión d'audio

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
an: Habilitar algorismos dedicaus a fotogramas entrelazaus.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
an: Habilitar transmisión discontina (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
an: Habilitar compresor de rango dinamico

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
an: Habilitar algorismos d'estimación de movimiento entrelazau. Isto requiere mas CPU.

en: Enable internal upmixing
an: Habilitar aumentador de mezcla interno

en: Enable megabass mode
an: Habilitar modo megagraves

en: Enable multiple quantizers
an: Habilitar multiples cuantizadores

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
an: Habilitar multiples cuantizadores por sub banda (un por bloque codigo)

en: Enable noise reduction algorithm.
an: Habilitar algorismo de reducción de ruido.

en: Enable original graphic spectrum
an: Habilitar espectro grafico orichinal

en: Enable reverberation
an: Habilitar reverberación

en: Enable streaming of all ES
an: Habilitar emisión de toda YE

en: Enable sub-pictures
an: Habilitar as subimachens

en: Enable subtitles
an: Habilitar subtitols

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
an: Habilita l'analizador espectral «plano» en o espectrómetro.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
an: Habilitar l'algorismo mezclador interno (no recomendau).

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
an: Habilita l'algorismo d'estimación pre-movimiento.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
an: Habilite ista opción si quiere que o suyo audio no sía interrumpiu por unatro audio.

en: Enable time stretching audio
an: Activar l'ampliación de l'audio en o tiempo

en: Enable transparency effects
an: Habilitar efectos de transparencia

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
an: Habilita cuantización trellis (taxa de distorsión ta coeficients de bloque).

en: Enable video
an: Activar o video

en: Enable video stream output
an: Habilitar salida d'emisión de video

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
an: Habilitar detección d'actividat de voz (VAD). Ye activada automaticament en o modo VBR.

en: Enable wallpaper mode
an: Activar o modo "fundo de pantalla"

en: Enable/disable audio rendering.
an: Habilitar/deshabilitar cheneración d'audio.

en: Enable/disable video rendering.
an: Habilitar/deshabilitar cheneración de video.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
an: Ista opción permite omitir fotogramas en os fluxos MPEG2. Isto escayeixe quan l'ordinador no ye prou potent

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
an: Habilitando-lo permite transcodificar a pista d'audio si i hai una en a emisión.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
an: Habilitando-lo permite transcodificar a pista de video si i hai una en a emisión.

en: Encap. format
an: Formato d'encapsulamiento

en: Encapsulation
an: Encapsulamiento

en: Encapsulation Method
an: Metodo d'encapsulamiento

en: Encapsulation format
an: Formato d'encapsulamiento

en: Encoded by
an: Codificau por

en: Encoding
an: Codificando

en: Encoding X coordinate
an: Codificando coordenada X

en: Encoding Y coordinate
an: Codificando coordenada Y

en: Encoding complexity
an: Complexidat de codificación

en: Encoding quality
an: Calidat de codificación

en: End
an: Fin

en: End-Blue
an: Final-Azul

en: End-Fadesteps
an: Final esvaneiximiento

en: End-Green
an: Final-Verde

en: End-Red
an: Final-Rojo

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
an: Forzar una taxa de bits de codificación constant (CBR) en cuenta d'una codificación de taxa de bits variable (VBR).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
an: Forzar calidat d'a codificación entre 0 (baixa) y 10 (alta).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
an: Forzar una calidat entre 1 (baixa) y 10 (alta), en cuenta d'especificar una taxa de bits concreta. Isto producirá una emisión VBR.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
an: Puet modificar l'aliniación d'o video en a finestra. Por defecto (0) i será centrada (0=centro, 1=cucha, 2=dreita, 4=cobalto, 8=cobaixo, tamién puet utilizar combinacions d’ixas valuras, por eixemplo 6=4+2 significa cobalto a la dreita).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
an: Forzar a posición d'o grafico de barras en o video (0=centro, 1=cucha, 2=dreita, 4=alto, 8=abaixo, tamién pueden usar-se combinacions d'istas valors, eix. 6 = alto-izq).

en: Enforce the complexity of the encoder.
an: Forzar complexidat d'o codificau

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
an: Forzar a posición d'o logo en o video (0=centro, 1=cucha, 2=dreita, 4=alto, 8=abaixo, tamién pueden usar-se combinacions d'istas valors, eix. 6 = alto-izq).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
an: Forzar a taxa de bits VBR maxima

en: Enforce the mode of the encoder.
an: Forzar o modo d'o codificador.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
an: Forza aliniamiento de toda unidat d'acceso en limites PES. Deshabilitar-lo puede cabidar bella mica d'amplo de banda pero introduz incompatibilidatz.

en: English
an: Inglés

en: Enter
an: Tecla de retorno

en: Enter URL here...
an: Introduzca a URL aquí...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
an: Introducir a URL d'o podcast a o que suscribirse:

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
an: Introduzca una rota valida u use o botón «Seleccionar» ta seleccionar una localización.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
an: Introducir una rota valida u usa o botón «Seleccionar...» ta seleccionar una localización.

en: Enter name for new directory:
an: Introducir un nombre ta la nueva carpeta:

en: Enter name for new folder:
an: Introducir un nombre ta la nueva carpeta:

en: Enter the address of the computer to stream to.
an: Introducir l'adreza d'a computadora a la quala emitir.

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
an: Indicar a lista de podcasts a recibir, deseparaus por '|' (barra).

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
an: Introducir as adrezas locals por as qualas deseya escuitar solicitutz. No introduzca cosa si deseya escuitar todas as interficies de ret. Cheneralment isto ye lo millor. Asinas atras maquinas podrán accedir a la emisión por http://su-ip:8080 de forma predeterminada.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
an: Introducir as adrezas locals que deseya escuitar. No meta cosa si deseya escuitar todas as interficies de ret. Cheneralment isto ye lo millor. Asinas atras maquinas podrán accedir a la emisión por mms://a suya-IP:8080 de forma predeterminada.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
an: Introducir en iste campo l'adreza multiemisión a la quala emitir. Debe estar una adreza IP dentre 224.0.0.0 y 239.255.255.255. Ta un uso privau, introducir una adreza que prencipie con 239.255.

en: Entries
an: Dentradas

en: Entry
an: Acceso

en: Episode
an: Episodio

en: Equalizer
an: Equalizador

en: Equalizer preset
an: Predefinición d'ecualizador

en: Equalizer with 10 bands
an: Ecualizador con 10 bandas

en: Erase
an: Borrar

en: Erase video filter
an: Filtro de borrau de video

en: Error resilience
an: Blinco d'error

en: Error while saving meta
an: Error en alzar metadatos

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
an: Error: «goto» ameneste un argumento mayor que zero.

en: Errors and Warnings
an: Errors y avisos

en: Errors and Warnings...
an: Errors y avisos...

en: Esc
an: Tecla d'escape

en: Essential
an: Esencial

en: Estonian
an: Estonio

en: Ethnic
an: Etnica

en: Euro-Techno
an: Tecno europeu

en: Eurodance
an: Dance europeu

en: Every
an: Cada

en: Exhaustive help for VLC and its modules
an: Aduya exhaustiva ta VLC y os suyos modulos

en: Existing playlist item
an: Obchecto de lista de reproducción existent

en: Exit if there are no more items in the playlist.
an: Salir si no i hai mas obchectos en lista de reproducción.

en: Expand Node
an: Expandir nodo

en: Expanding Spacer
an: Espacio expandible

en: Export (include insecure ciphers)
an: Exportar (incluir cifradores inseguros)

en: Export SDP as file
an: Exportar SDP como fichero

en: Extended M3U
an: M3U extendida

en: Extended panel
an: Panel extendiu

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
an: Extensión a traviés d'as qualas usar Open Graphics Library (OpenGL).

en: Extra I-frames aggressivity
an: Agresividad de fotogramas-I extra

en: Extra PMT
an: PMT extra

en: Extra interface modules
an: Modulos extra d'a interficie

en: Extra media
an: Meyo extra

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
an: Os metadatos extra y unatra información s'amuestran en iste panel.

en: Extract
an: Extrayer

en: Extract RGB component video filter
an: Extrayer filtro de componente RGB de video

en: Extracted Image Height
an: Altura d'imachen extraita

en: Extracted Image Width
an: Amplo d'imachen extraita

en: EyeTV input
an: Dentrada EyeTV

en: EyeTV is not launched
an: EyeTV no ye executau

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
an: Numero de programa EyeTV, u usa 0 ta la zaguera canal, -1 ta dentrada S-Video, -2 ta dentrada componida

en: FEC code rate
an: Taxa de codigo FEC

en: FFmpeg audio/video decoder
an: Decodificador d'audio/video FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
an: Codificador d'audio/video FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
an: cadenas de filtro post-proceso de FFmpeg

en: FIFO which will be read for commands
an: FIFO que se leyerá ta comandos

en: FIFO which will be written to for responses
an: FIFO a o que s'escribirán as respuestas

en: FLAC demuxer
an: Demuxer FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
an: FLAC ye un códec d'audio sin perdas (utilizable con OGG y RAW)

en: FM radio
an: Radio FM

en: FOURCC code of raw input format
an: Codigo FOURCC d'o formato de dentrada sin tractar

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
an: Codigo FOURCC d'o formato d'a dentrada sin tractar. Isto ye una cadena de quatro caracters.

en: FTP account
an: Cuenta FTP

en: FTP input
an: Dentrada FTP

en: FTP password
an: Clau FTP

en: FTP upload output
an: Salida de puyada FTP

en: FTP user name
an: Nombre d'usuario FTP

en: Failed to open "%s" for writing
an: Fallo en ubrir «%s» ta escribir

en: Fake TTY
an: Falso TTY

en: Fallback to placeholder stream when out of data
an: Puesto d'emisión de refirmo quan no i hai datos

en: Faroese
an: Faroés

en: Fast bilinear
an: Bilineal rapido

en: Fast seek
an: Busca rapida

en: Faster
an: Mas rapido

en: Faster (fine)
an: Mas rapido (preciso)

en: Favor speed over precision while seeking
an: Favoreixe a velocidat sobre a precisión mientres a busca

en: Features
an: Caracteristicas

en: Feed URLs
an: URLs d'introducción

en: Feed images
an: Imachens de condutas

en: Fetch Meta Data
an: Recopilar metadatos

en: Fetch artwork using lua scripts
an: Obtener ilustración usando scripts lua

en: Fetch meta data using lua scripts
an: Obtener metadatos usando seqüencias de comandos lua

en: Fijian
an: Fijiano

en: File
an: Fichero

en: File Format:
an: Formato de fichero:

en: File Selection
an: Selección de fichers

en: File associations
an: Asociacions de fichero

en: File audio output
an: Fichero de salida d'audio

en: File caching (ms)
an: Valura de captura (ms)

en: File corrupted
an: Fichero corrupto

en: File could not be verified
an: O fichero no puede verificar-se

en: File dumper
an: Volcador de fichero

en: File extensions association
an: Asociacions de fichero

en: File input
an: Dentrada de fichero

en: File logging
an: Fichero de rechistro

en: File names:
an: Nombres de fichero:

en: File not verifiable
an: Fichero no verificable

en: File reading failed
an: Falló lectura de fichero

en: File stream output
an: Salida d'emisión de fichero

en: File that will be used to configure the projectM module.
an: Fichero que será usau ta configurar o modulo projectM.

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
an: Fichero a o que s'escribirán as muestras d'audio. («-» ta stdout

en: File/Directory
an: Fichero/Carpeta

en: File/Folder
an: Fichero/Carpeta

en: Filebrowser starting point
an: Punto inicial de l'explorador

en: Filename
an: Nombre de fichero

en: Filename for 2 pass stats file
an: Nombre de fichero ta o fichero d'estatisticas de dople pase

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
an: Nombre de fichero ta o fichero d'estatisticas de dople pase ta codificación multi-pase.

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
an: Nombre de fichero ta emisión configuración d'aduya ta dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter invalida isto

en: Filename for the font you want to use
an: Nombre de fichero ta la fuent que deseya usar

en: Filename of AtmoWin*.exe
an: Nombre de fichero d'AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
an: Prefixo d'o nombre de fichero

en: Filename to look for album art in current directory
an: Nombre de fichero a buscar en a carpeta actual ta arte d'álbum

en: Files
an: Fichers

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
an: Os fichers con istas extensions no s'adhibirán a la lista de reproducción en ubrir una carpeta.
    Isto ye util si por eixemplo adhibe directorios que contiengan fichers de listas de reproducción. Use una lista d'extensions separadas por comas.

en: Film Grain
an: Grano de cinta

en: Filter
an: Filtro

en: Filter Smoothness
an: Suavidat de filtro

en: Filter length (ms)
an: Longaria d'o filtro (ms)

en: Filter smoothness (%)
an: Suavidat de filtro (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
an: Filtrar l'audio dos vegadas. Isto da un efecto mas intenso.

en: Filter threshold
an: Branquil de filtro

en: Filter threshold (%)
an: Branquil de filtro (%)

en: Filter:
an: Filtro:

en: Filters
an: Filtros

en: Finish
an: Finalizar

en: Finnish
an: Finés

en: First Entry Point
an: Primer punto de dentrada

en: Fit to Screen
an: Achustar a pantalla

en: Fix HDTV height
an: Fixar l'altaria d'o HDTV

en: Fixed quantizer scale
an: Escala fixa de cuantizador

en: Fixing AVI Index...
an: Reparar Index AVI...

en: Flac audio decoder
an: Decodificador d'audio Flac

en: Flac audio encoder
an: Codificador d'audio Flac

en: Flac audio packetizer
an: Empaquetador d'audio Flac

en: Flat
an: Plano

en: Flat Button
an: Botón plano

en: Flip horizontally
an: Voltear horizontalment

en: Flip the picture horizontally.
an: Voltear a imachen horizontalment.

en: Flip the picture vertically.
an: Voltear a imachen verticalment.

en: Flip vertically
an: Voltear verticalment

en: Float on Top
an: Flotar sobre tot

en: FluidSynth MIDI synthesizer
an: Sintetizador FluidSynth MIDI

en: Folder
an: Carpeta

en: Folder meta data
an: Carpeta de metadatos

en: Follow the mouse
an: Seguir a o rato

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
an: Seguir a o rato en capturar una subpantalla.

en: Font
an: Fuent

en: Font Properties
an: Propiedatz de fuents

en: Font color
an: Color de fuent

en: Font family for the font you want to use
an: Familia d'a fuent a usar

en: Font menu
an: Fuent d'o menú

en: Font size
an: Grandaria de fuent

en: Font size in pixels
an: Grandaria de fuent en píxels

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
an: Grandaria de fuent, en píxels. Por defecto ye -1 (usa grandaria de fuent por defecto).

en: Font size, pixels
an: Grandaria de fuent, píxels

en: Font used for the menus
an: Fuent usada ta os menús

en: Font used for the titles
an: Fuent usada ta os titols

en: Force Aspect Ratio
an: Forzar proporción

en: Force Profile
an: Forzar perfil

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
an: Forza una codificación de taxa de bits constant (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
an: Forza una calidat de codificación especifica entre 0.0 (alta) y 50.0 (baixa), en cuenta d'especificar una taxa de bits concreta. Isto producirá una emisión VBR.

en: Force bold
an: Forzar negreta

en: Force chroma (Use carefully)
an: Forzar croma (usar con cudiau)

en: Force chroma. This is a four character string.
an: Forzar croma. Ye una cadena de quatro caracters.

en: Force detection of Dolby Surround
an: Aforzar a detección d'o Dolby Surround

en: Force index creation
an: Forzar creyación d'indiz

en: Force interleaved method
an: Forzar metodo entrelazau

en: Force multicast RTP via RTSP
an: Forzar multiemisión RTP via RTSP

en: Force number of slices per frame
an: Forzar numero de trozos por fotograma

en: Force selection of all streams
an: Forzar selección de todas as fuents

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
an: Forzar o blincar fotogramas ta accelerar a descodificación (-1=Garra, 0=Por defecto, 1=fotogramas B, 2=fotogramas P, 3= fotogramas B+P, 4=totz).

en: Force subtitle position
an: Forzar a posición d'os subtitols

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
an: Forza a dentrada de video DirectShow a usar un formato croma especifico (eix. I420 (por defecto), RV24, etc.)

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
an: Forza o generador SDL a usar un formato croma especifico en cuenta d'intentar amillorar reproduccions usando o mas eficient.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
an: Forzar a o dispositivo de video Video4Linux2 a usar un formato cromatico especifico (p. eix. I420 u I422 ta imachens en bruto, MJPG ta M-JPEG dentrada comprimida) (Lista completa: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
an: Forza a salida de video simulada ta creyar imachens usando un formato cromatico especifico en cuenta d'intentar amillorar rendimiento usando o mas eficient.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
an: Forza a dentrada rc a usar stdin como si estase TTY.

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
an: Forza o numero especificau de fotogramas-B consecutivos a usar-se, fueras de posiblement antes d'un fotograma-I. Rango 0 a 2.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
an: Forza l'uso d'un croma especifico. Usa YUVA si yes planiando usar o filtro de video Alphamask u pantalla azul.

en: Force update of this dialog's values
an: Forzar actualizar as valors d'iste dialogo

en: Force use of a specific avformat muxer.
an: Forzar uso d'un muxor especifico avformat.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
an: Forzar l'uso d'un croma especifico ta salida. Por defecto ye I420.

en: Force window style:
an: Forzar estilo de finestra:

en: Forced chroma
an: Forzar cromado

en: Forces the audio language
an: Forza l'idioma de l'audio

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
an: Forza l'idioma de l'audio ta la salida mux. Codigo de tres letras ISO639. Por defecto «eng».

en: Form
an: Formulario

en: Format
an: Formato

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
an: Formato d'as imachens de salida (png, jpg, ...).

en: Format to use in the playlist's "author" field.
an: Formato a usar en o campo «autor» de lista de reproducción.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
an: Formato a usar en campo «titol» de lista de reproducción.

en: Formatted Subtitles
an: Subtítulos formateados

en: Forward
an: Abance

en: Forward Cookies
an: Reninviar cookies

en: Forward Cookies across http redirections.
an: Reninviar cookies en redireccions http.

en: Frame By Frame
an: Fotograma a fotograma

en: Frame buffer file
an: Fichero framebuffer

en: Frame buffer height
an: Altura framebuffer

en: Frame buffer width
an: Amplaria framebuffer

en: Frame by frame
an: Fotograma a fotograma

en: Frame delay (ms)
an: Retardo de fotograma (ms)

en: Frame rate
an: Velocidat d'os fotogramas

en: Frame rate of a video elementary stream
an: Taxa de fotogramas d'una emisión elemental de video

en: Framebuffer device
an: Dispositivo framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
an: Dispositivo framebuffer a usar ta chenerar representación (normalment /dev/fb0).

en: Framebuffer input
an: Dentrada framebuffer

en: Framebuffer resolution to use
an: Resolución d'o framebuffer a usar

en: Framebuffer uses hw acceleration
an: Framebuffer usa acceleración hardware

en: Frames per Second
an: Fotogramas por segundo

en: Freetype2 font renderer
an: Generador de fuent Freetype2

en: French
an: Francés

en: Freq 1 gain (dB)
an: Ganancia d'1 freq (dB)

en: Freq 2 gain (dB)
an: Ganancia de 2 freq (dB)

en: Freq 3 gain (dB)
an: Ganancia de 3 freq (dB)

en: Frequency
an: Freqüencia

en: Frequency (Hz)
an: Freqüencia (Hz)

en: Frisian
an: Frisio

en: From
an: Dende

en: Fuchsia
an: Fucsia

en: Full Volume
an: Volumen completo

en: Full bass
an: Tot grieus

en: Full bass and treble
an: Tot grieus y agudos

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
an: Rota completa d'os fichers d'imachens a usar. O formato ye <imagen>[,<retraso en ms>[,<alpha>]][;<imagen>[,<retraso>[,<alpha>]]][;...] . Si solament tiens un fichero, simplament mete o suyo nombre.

en: Full treble
an: Agudo total

en: Fullscreen
an: Pantalla completa

en: Fullscreen Controller
an: Caixa de ferramientas a pantalla completa

en: Fullscreen Video Device
an: Dispositivo de video a pantalla completa

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
an: Opacidat d'o controlador a pantalla completa entre 0.1 y 1

en: Fullscreen video output
an: Salida de video en a pantalla completa

en: Fusion
an: Fusión

en: GNU TLS server
an: Servidor GNU TLS

en: GNU TLS transport layer security
an: Capa de transporte de seguranza GNU TLS

en: GNU/Linux framebuffer video output
an: Salida de video framebuffer GNU/Linux

en: GOP length
an: Longaria GOP

en: GOP structure
an: Estructura GOP

en: Gaelic (Scots)
an: Gaelico (Escocés)

en: Gain
an: Ganancia

en: Gallegan
an: Gallego

en: Game
an: Chuego

en: Gamma (Blue) correction
an: Corrección Gamma (Azul)

en: Gamma (Green) correction
an: Corrección Gamma (Verda)

en: Gamma (Red) correction
an: Corrección Gamma (Rojo)

en: Gamma adjust.
an: Achuste gamma.

en: Gathering stream output
an: Obtener salida d'emisión

en: Gaussian Blur
an: Borroso Gausiano

en: Gaussian blur video filter
an: Filtro de video borroso Gausiano

en: Gaussian's std deviation
an: Desviación std Gausiana

en: General
an: Cheneral

en: General Audio
an: Audio cheneral

en: General audio settings
an: Parametros chenerals d'audio

en: General input settings. Use with care...
an: Parametros abanzaus de dentrada. Pare cuenta con o que fa...

en: General playlist behaviour
an: Comportamiento cheneral d'a lista de reproducción

en: General settings for audio output modules.
an: Parametros chenerals d'os modulos de salida d'audio

en: General settings for video output modules.
an: Achustes chenerals ta os modulos de salida de video

en: General stream output settings
an: Parametros chenerals d'o fluxo de salida

en: General video settings
an: Parametros chenerals de video

en: Generate access unit delimiter NAL units.
an: Chenerar delimitador d'unidat d'acceso d'unidatz NAL.

en: Generated stream output string
an: Cadena de salida d'emisión chenerada

en: Generic
an: Chenerico

en: Genre
an: Chenero

en: Genre description
an: Descripción de chenero

en: Genre metadata
an: Metadato de chenero

en: Genre of the content.
an: Chenero d'o conteniu.

en: Geometry
an: Cheometría

en: Georgian
an: Georgiano

en: German
an: Alemán

en: Gestures
an: Cenyos

en: Get function
an: Función Get

en: Global Hotkeys
an: Alcorces de teclau globals

en: Global Hotkeys interface
an: Interficie d'alcorces de teclau globals

en: Global gain
an: Ganancia global

en: GnomeVFS input
an: Dentrada GnomeVFS

en: Go to Time
an: Ir a tiempo

en: Go to the DVD menu
an: Ir a o menú DVD

en: Go to time
an: Ir a tiempo

en: Google Video Playlist importer
an: Importador de lista de reproducción de Google Video

en: Goom animation speed
an: Velocidat d'animación Goom

en: Goom display height
an: Altura de visualización Goom

en: Goom display width
an: Amplaria de visualización Goom

en: Goom effect
an: Efecto Goom

en: Gothic
an: Gotica

en: Gradient
an: Gradiente

en: Gradient image type
an: Tipo d'imachen gradiente

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
an: Tipo d'imachen gradiente (0 u 1). 0 meterá a imachen en blanco mientres 1 mantendrá as colors.

en: Gradient threshold
an: Branquil de gradiente

en: Gradient video filter
an: Filtro de video gradiente

en: Grain
an: Grano

en: Grain video filter
an: Filtro de video grano

en: Gray
an: Griso

en: Grayscale video output
an: Salida de video en escala de grisos

en: Green
an: Verde

en: Green component of the pause color
an: Componente verde d'a color de pausa

en: Green component of the shutdown color
an: Componente verde d'a color d'amortau

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
an: Valor verda d'un blanco puro en os tuyos franjas LED.

en: Group
an: Grupo

en: Group packets
an: Agrupar paquetz

en: Grouping
an: Agrupau

en: Growl Notification Plugin
an: Complemento de notificación Growl

en: Guarani
an: Guaraní

en: Guard interval
an: Intervalo d'alza

en: H.264 level
an: Ran H.264

en: H.264 profile
an: Perfil H.264

en: H.264 video packetizer
an: Empaquetador de video H.264

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
an: H263 ye un códec de video optimizau ta videoconferencia (taxas baixas, utilizable con MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
an: H264 ye un nuevo códec de video (utilizable con MPEG TS y MP4)

en: H264 video demuxer
an: Demuxor de video H264

en: HAL AudioUnit output
an: Salida AudioUnit HAL

en: HD-SDI Input
an: Dentrada HD-SDI

en: HRD-timing information
an: Informacion de tiempo HRD

en: HTML playlist
an: Lista de reproducción HTML

en: HTML playlist export
an: Exportar a lista de reproducción HTML

en: HTTP (default)
an: HTTP (predeterminau)

en: HTTP Live streaming output
an: Salida d'emisión HTTP Live

en: HTTP authentication
an: Autenticación HTTP

en: HTTP input
an: Dentrada HTTP

en: HTTP proxy
an: Proxy HTTP

en: HTTP proxy URL
an: URL proxy HTTP

en: HTTP proxy password
an: Clau de proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
an: Proxy HTTP a usar. Debe tener la forma http://[usuario@]miproxy.midominio:mipuerto/ ; si no s'indica, se prebará a variable d'entorno http_proxy.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
an: Proxy HTTP a usar. Debe estar con la forma http://[usuario[:clau]@]miproxy.midominio:mipuerto/ ; si no s'indica, se prebará a variable d'entorno http_proxy.

en: HTTP referer value
an: Valor de referenciador HTTP

en: HTTP server address
an: Adreza de servidor HTTP

en: HTTP server port
an: Puerto de servidor HTTP

en: HTTP stream output
an: Salida d'emisión HTTP

en: HTTP tunnel port
an: Puerto túnel HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
an: Autoridat de certificau HTTP/TLS

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
an: Lista de revocación de certificau HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server certificate
an: Certificau de servidor HTTP/TSL

en: HTTP/TLS server private key
an: Clau de servidor privada HTTP/TLS

en: HTTPS server port
an: Puerto de servidor HTTPS

en: Haar cascade filename
an: Nombre de fichero de cascada Haar

en: Half Size
an: Metat de grandaria

en: Handling mode for stereo streams
an: Maniar modo ta emisions estéreo

en: Hardware decoding
an: Descodificación por hardware

en: Headphone effect
an: Efecto d'auriculars

en: Headphone surround effect
an: Efecto envolvente d'auriculars

en: Headphone virtual spatialization effect
an: Efecto d'espacialización virtual d'auriculars

en: Headphone virtualization
an: Virtualización d'auriculars

en: Headphones
an: Auriculars

en: Hebrew
an: Hebreu

en: Height
an: Altura

en: Height in pixels of the border between miniatures.
an: Altura en pixels d'o borde entre miniaturas.

en: Height of video or subtitle elementary streams
an: Altura d'o video u subtítulos d'emisions elementals

en: Help
an: Aduya

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
an: Aduya a obtener a salida de video y os efectos de luz en sincronía. Valors por os 20ms habrían de funcionar.

en: Hide Others
an: Amagar atros

en: Hide VLC
an: Amagar VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
an: Amagar o cursor y o controlador de pantalla completa dimpués de x milisegundos.

en: Hide future errors
an: Amagar futuras errors

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
an: Amagar o cursor y o controlador de pantalla completa dimpués de n milisegundos.

en: Hide no user action dialogs
an: Amagar dialogos que no requieren interacción con l'usuario

en: Hide the interface and pause playback.
an: Amaga a interficie y detener a reproducción.

en: Hierarchy mode
an: Modo jeráquico

en: High
an: Alto

en: High LNB voltage
an: Alto voltaje LNB

en: High freq (Hz)
an: Alta freq (Hz)

en: High freq gain (dB)
an: Ganancia d'alta freq (dB)

en: High latency
an: Alta latencia

en: High priority
an: Alta prioridat

en: High-priority code rate
an: Taxa de codigo d'alta prioridat

en: Higher latency
an: A mayor latencia

en: Higher value implies more prefiltering
an: Una valor mas alta implica mas prefiltrado

en: Highest
an: O mas alto

en: Hindi
an: Hindú

en: Home
an: Inicio

en: Hop limit (TTL)
an: Limite de blincos (TTL)

en: Horizontal flip
an: Chiro horizontal

en: Host
an: Maquina

en: Host Computer
an: Equipo anfitrión

en: Hostname or IP address of target device
an: Nombre de maquina u adreza IP d'o dispositivo destín

en: Hot keys
an: Teclas rapidas

en: Hotkey
an: Alcorce de teclau

en: Hotkeys
an: Alcorces de teclau

en: Hotkeys management interface
an: Interficie de chestión d'alcorces de teclau

en: Hotkeys settings
an: Configuración d'as teclas d'alcorce

en: Hours / Minutes / Seconds:
an: Horas / Menutos / Segundos:

en: How AQ distributes bits
an: Cómo AQ distribuye bits

en: How long the notification will be displayed
an: Entre quánto s'amostrará a notificación

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
an: Quánto tiempo asperar un paquet antes que una fuent expire.

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
an: Quantos canals AtmoLight simular con ixe dispositivo DMX

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
an: Quántas distintas fuents RTP activas se permiten d'una vegada.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
an: Quantas vegadas por segundo habría d'estar actualizada a pantalla.

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
an: Quanto ha de cambiar-se una color ta un cambeo immediato de color.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
an: Como de pronunciau realizar l'efecto de fuent trigau (dependient de l'efecto).

en: Hue
an: Color

en: Hue or color balance.
an: Color u balanz de color.

en: Hungarian
an: Húngaro

en: Hurry up
an: Aprisa

en: I quantization factor
an: Factor de cuantización I

en: I&mport
an: &Importar

en: I420 - first plane is greyscale
an: I420 - primer plano ye escala de griso

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
an: Conversions I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID
an: IT

en: ID Offset
an: Compensación d'IT

en: INTERNET
an: Internet

en: IP Address
an: Adreza IP

en: ISDB-S parameters
an: Parametros ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
an: Parametros de recepción ISDB-T

en: IceCAST output
an: Salida d'IceCAST

en: Icelandic
an: Islandés

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
an: Si o VCD ye realizau con control de reproducción, lo use. D'unatro modo se reproducirá por pistas.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
an: Si a connexión automatica ye habilitada, solament os clients JACK que os suyos nombres coincidan con ista expresión regular serán consideraus ta connectar.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
an: Si ye habilitau y s'especifica a forma, o muxor TS colocará os limites a la fin d'imachens I. En ixe caso, a duración de forma dada por l'usuario ye una situación pior quan no se disposa de fotogramas de referencia. Isto amillora a eficiencia de l'algorismo de forma, pus os fotogramas I son normalment os mas grans d'a emisión.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
an: Habilitau, cambiar de puesto y a emisión normal solament ocurrirá en os fotogramas I. Isto eliminará artefactos en a emisión a o coste d'un lichero retardo, dependendo d'a freqüencia d'os fotogramas I.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
an: Si habilitada, ista opción connectará automaticament a salida de son a o primer JACK escribible trobau d'os clients.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
an: Habilitau, o video ye replenau ta achustar-se en o contenedor dimpués d'o escalau. D'unatra traza, o video ye retallau ta achustar-se a o contenedor dimpués d'o escalau.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
an: Si no ye zero, isto da información de depuración adicional

en: If nothing appears, check your internet connection.
an: Si no amaneixe, comprebe a suya connexión d'internet.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
an: Si ye verdadero, o puent descartará toda a dentrada d'emisions elementals excepto si no recibe datos dende unatro puent. Isto puede estar usau ta configurar un puesto d'emisión quan a fuent real falla. A fuent y o puesto de l'emisión han de tener o mesmo formato.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
an: Si ye activau, a longaria d'a barra de busca ye a pista en cuenta d'a longaria d'una dentrada.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
an: Si ye especificau, s'usa a imachen ta dibuixar o puntero d'o rato en la captura.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
an: Si a potencia meya sobre os zaguers N buffers ye mayor que ista valor, o volumen se normalizará. Ista valor ye un numero positivo decimal. Una valor entre 0.5 y 10 pareixe sensible.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
an: Si o fichero ya existe, no se sobrescribirá.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
an: Si s'habilita ista opción, a emisión en l'adreza multiemisión SAP se controlará. Isto s'ameneste si deseya fer anuncios en o MBone.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
an: Si ista propiedat ye en blanco, se meten
    distintas valors ta DVD, VCD y CDDA.
    Puede definir un solo u configurar-los 
    individualment en preferencias abanzadas.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
an: Si quiere ubrir una emisión multidifusión («multicast»), introduzca a direccion IP proporcionada por o proveeedor. En un modo unidifusión («unicast»), VLC usa l'adreza IP d'a suya maquina automaticament.
    
    Ta ubrir una emisión usando un protocolo diferent, presione Cancelar ta zarrar ista fuella.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
an: Si o suyo proxy HTTP requiere una clau, pongalá aquí.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
an: Si o portafuellas tiene una URL valida
    u a rota a un fichero en a suya computadora,
    ye automaticament seleccionau.

en: Ignore
an: Ignorar

en: Ignore subtitle flag
an: Ignorar bandera de subtítulos

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
an: Ignorar a etiqueta de subtítulos, prebe isto si as tuyas subtítulos no amaneixen.

en: Ignored extensions
an: Extensions ignoradas

en: Illuminate the room with this color on pause
an: Iluminar a cambra con ista color en pausa

en: Illuminate the room with this color on shutdown
an: Iluminar a cambra con ista color en amortar

en: Image
an: Imachen

en: Image Adjust
an: Achuste d'imachen

en: Image adjust
an: Achuste d'imachen

en: Image brightness (0-2)
an: Brilo d'imachen (0-2)

en: Image chroma
an: Croma d'imachen

en: Image contrast (0-2)
an: Contraste d'imachen (0-2)

en: Image demuxer
an: Demuxor d'imachen

en: Image format
an: Formato d'imachen

en: Image format (default RGB)
an: Formato d'imachen (predeterminau RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
an: Formato d'imachen que se fará servir ta alzar as instantanias d'o video

en: Image gamma (0-10)
an: Gamma d'imachen (0-10)

en: Image height
an: Altura d'imachen

en: Image hue (0-360)
an: Color d'imachen (0-360)

en: Image mask
an: Mascareta d'imachen

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
an: Mascareta d'imachen. Pixels con una valor alpha mayor d'o 50% serán borraus.

en: Image properties filter
an: Filtro de propiedatz d'imachen

en: Image saturation (0-3)
an: Saturación d'imachen (0-3)

en: Image to be blended onto
an: Imachen con a quala mezclar-se

en: Image wall
an: Paret d'imachen

en: Image which will be blended
an: Imachen que será mezclada

en: Image width
an: Amplo d'imachen

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
an: En una configuración de monitor multiple, se puede especificar o nombre d'o dispositivo de Windows d'a pantalla en a quala se deseya ubrir a finestra de video. P. eix., «\\.\PANTALLA1» u «\\.\PANTALLA2».

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
an: En modo pantalla completa, fer que a pantalla an no i hai video amuestre negro

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
an: En iste intervalo se solicita una actualización de VNC, por defecto cada 300 ms.

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
an: En ista pachina pueden definir-se qualques parametros adicionals.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
an: En ista pachina pueden indicar-se qualques parametros de transcodificación adicionals.

en: Include subtitles
an: Incluir subtítulos

en: Increase
an: Incrementar

en: Increase Volume
an: Puyar volumen

en: Increase scale factor
an: Incrementar factor d'escalau

en: Increase the priority of the process
an: Aumentar a prioridat d'o proceso

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
an: Aumentar a prioridat d'o proceso amillorará a suya experiencia de reproducción pus permite a VLC no estar emprenyau por atras aplicacions que d'unatro modo obtendrían masiau tiempo de procesador. Con tot y con ixo, le gritamos que en bellas circumstancias (errors) VLC podría obtener tot o tiempo de procesador y deixaría blocau tot o sistema, o qual puede requerir un reinicio d'a suya maquina.

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
an: Aumentar ista valor resultará en una color mas dependient d'o borde d'o fotograma.

en: Index
an: Indiz

en: Index file
an: Fichero indiz

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
an: Tiempo a amostrar imachen individual de 0 - 60000 ms.

en: Indonesian
an: Indonesio

en: Influence (bias) B-frames usage
an: Uso d'influencia (bias) de fotogramas B

en: Information
an: Información

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
an: Información sobre qué ye feito o meyo u emisión.
    S'amuestran o muxor, os códecs d'audio y video y os subtítulos.

en: Information...
an: Información...

en: Infrared
an: Infrarrojo

en: Infrared remote control interface
an: Interficie infrarroja de control remoto

en: Inhibit the power management daemon during playback
an: Inhabilitar o diaple chestor d'a enerchía mientres a reproducción de video.

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
an: Inhabilitar o diaple chestor d'a enerchía mientres qualsiquier reproducción, ta empachar que l'ordinador dentre en suspensión debiu a la inactividat.

en: Initial VBV buffer occupancy
an: Ocupación d'o buffer VBV inicial

en: Initializing
an: Inicializando

en: Input
an: Dentrada

en: Input & Codecs Settings
an: Preferencias de dentrada y códecs

en: Input / Codecs
an: Dentrada / Codecs

en: Input FIFO
an: Dentrada FIFO

en: Input bitrate
an: Taxa de bits de dentrada

en: Input card to use
an: Tarcheta de dentrada a usar

en: Input has changed
an: A dentrada ha cambiau

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
an: A dentrada ha cambiau, incapaz d'alzar favorito. Suspendendo reproducción con «Pausa» mientres s'edita favoritos ta asegurar mantener a mesma dentrada.

en: Input list
an: Lista de dentrada

en: Input of the card to use (see debug).
an: Dentrada d'a tarcheta a usar (veyer debug).

en: Input repetitions
an: Repeticions de dentrada

en: Input slave (experimental)
an: Dentrada esclava (experimental)

en: Input stream
an: Emisión de dentrada

en: Input/Read
an: Dentrada/Lectura

en: Input:
an: Dentrada:

en: Insert
an: Insertar

en: Insert Disc
an: Ficar disco

en: Install
an: Instalar

en: Install Windows Service
an: Instalar servicio de Windows

en: Install the Service and exit.
an: Instalar o servicio y salir.

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
an: En cuenta d'escribir un fichero raw, puede adhibir un capitero WAV a o fichero.

en: Integer from -1 (no model) to 4.
an: Integral dende -1 (sin modelo) a 4.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
an: Identificador integral ta ista emisión elemental. Isto s'usará ta «trobar» ista emisión mas tarde.

en: Integer pixel motion estimation method
an: Metodo d'estimación d'integral de movimiento de pixel

en: Integrate video in interface
an: Integrar video en interficie

en: Intensity
an: Intensidat

en: Intensity of sepia effect
an: Intensiadad d'efecto sepia

en: Inter picture DWT filter
an: Filtros de sub-imachen

en: Interactive Zoom
an: Zoom Interactivo

en: Interface
an: Interficie

en: Interface Settings
an: Preferencias d'interficie

en: Interface interaction
an: Interacción d'a interficie

en: Interface module
an: Modulo d'a interficie

en: Interface style
an: Estilo d'interficie

en: Interlaced encoding
an: Codificación entrelazada

en: Interlaced mode
an: Modulo entrelazau

en: Interlaced motion estimation
an: Estimación de movimiento entrelazau

en: Interlingue
an: Interlingua

en: Internal stream record
an: Rechistro d'emisión interna

en: Interval between appearance and disappearance
an: Intervalo entre aparición y desaparición

en: Interval between disappearance and appearance
an: Intervalo entre desaparición y aparición

en: Interval between two disappearances
an: Intervalo entre dos desaparicions

en: Intra picture DWT filter
an: Filtros de sub-imachen DWT

en: Introduces a delay in the display of the stream.
an: Incluye un retardo en a muestra d'a emisión.

en: Invalid combination
an: Combinación no valida

en: Invalid selection
an: Selección no valida

en: Invalid signature
an: Sinyatura no valida

en: Invert colors
an: Invertir colors

en: Invert video filter
an: Invertir filtro de video

en: Irish
an: Irlandés

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
an: Isto permite habilitar u deshabilitar a sincronización d'o reloch de dentrada ta fuents en tiempo real. Emplegue-lo si experimenta una reproducción erratica en os fluxos de ret.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
an: No estió posible descargar una sinyatura de zifrau ta o fichero descargau «%s». Por ixo, estió borrau.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
an: No estió posible verificar con seguranza o fichero descargau «%s». Por ixo, estió borrau.

en: Italian
an: Italián

en: JACK Input
an: Dentrada JACK

en: JACK audio input
an: Dentrada d'audio JACK

en: JACK audio output
an: Salida d'audio JACK

en: Japanese
an: Chaponés

en: Javanese
an: Javanés

en: Joint bidirectional motion refinement.
an: Refinamiento de movimiento bidireccional conchunto

en: Joint stereo
an: Estéreo mixto

en: Jump Bac&kward
an: Blincar at&rás

en: Jump sizes
an: Grandarias de blinco

en: Jump to Specific &Time
an: Blinca t'o punto &temporal especificau

en: Kasenna MediaBase parser
an: Analizador Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
an: Dialecto RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
an: Os servidors Kasenna usan un dialecto viello y no estandar de RTSP. Con iste parametro, VLC prebará iste dialecto pero en iste modo no puede connectar-se a servidors RTSP normals.

en: Kashmiri
an: Cachemiro

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
an: Kate ye un codificador ta texto y imachen basau en superposicions.
    A biblioteca de cheneración Tiger ye necesaria ta chenerar emisions complexas Kate pero VLC puede chenerar texto estatico y imachen basada en subtítulos si no ye disponible.
    As preferencias cambiadas no surtirán efecto dica que se reproduzca una nueva emisión. Isto será correchiu luego.

en: Kate overlay decoder
an: Decodificador de video falso

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
an: As emisions Kate permiten formateo d'o texto. VLC lo implementa parcialment, pero puede seleccionar deshabilitar tot formateo.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
an: Os emisions Kate pueden estar cheneraus usando a biblioteca Tiger. Deshabilitando isto solament chenerará texto estatico y emisions basadas en mapas de bits.

en: Kate text subtitles packetizer
an: Empaquetador Kate de subtítulos de texto

en: Kazakh
an: Cazaco

en: Keep Recent Items
an: Mantener obchectos recients

en: Keep aspect ratio
an: Mantener taxa d'aspecto

en: Keep audio level between sessions
an: Mantener rans d'audio entre sesions

en: Keep original audio track
an: Mantener pista d'audio orichinal

en: Keep original size
an: Mantener grandaria orichinal

en: Keep original video track
an: Mantener pista de video orichinal

en: Keep some B-frames as references
an: Mantener qualques fotogramas-B como referencias

en: Keep stream output open
an: Mantener ubierta a salida d'emisión

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
an: Mantener taxa d'aspecto orichinal en redimensionar elementos d'o mosaico.

en: Keep the original size of mosaic elements.
an: Mantener grandaria orichinal d'elementos d'o mosaico.

en: Key events
an: Eventos clau

en: Key press events
an: Esdevenimientos de pulsación de teclas

en: Key:
an: Tecla:

en: Korean
an: Koreano

en: Kurdish
an: Kurdo

en: LIBRARY
an: Librería

en: LOCAL NETWORK
an: Ret local

en: Language
an: Idioma

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
an: Seleccione a luenga d'a pista d'audio (cal meter-ie os codigos de dos u tres letras d'os países deseparaus por comas. Puede fer servir a parola "none" ta empachar trigar a luenga de reserva).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
an: Idioma d'a emisión elemental como se describe en ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
an: Luenga d'os menus que quiers usar con DVD/BluRay (separaus por minche, codigo d'o pais de 2 o 3 letras, puetz usar "any" para retroceder).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
an: Seleccione a luenga d'a pista de subtitols (cal meter-ie os codigos de dos u tres letras d'os países deseparaus por comas. Puede fer servir "any" como luenga de reserva).

en: Large
an: Gran

en: Large Hall
an: Gran salón

en: Larger
an: Mas gran

en: Last Entry Point
an: Zaguer punto de dentrada

en: Last check on: %@
an: Zaguera comprebación o: %@

en: Last.fm username not set
an: No indicau nombre d'usuario de Last.fm

en: Latest
an: Zaguera

en: Latin
an: Latín

en: Latvian
an: Letón

en: Launch EyeTV now
an: Executar EyeTV agora

en: Launching an update request...
an: Realizando solicitut d'actualizacions...

en: Layer A code rate
an: Taxa de codigo capa A2

en: Layer A modulation
an: Modulacion capa A2

en: Layer A segments count
an: Cuenta de segmentos capa A2

en: Layer B code rate
an: Taxa de codigo capa B

en: Layer B modulation
an: Modulacion capa B

en: Layer B segments count
an: Cuenta de segmentos capa B

en: Layer C code rate
an: Taxa de codigo capa C

en: Layer C modulation
an: Modulacion capa B

en: Layer C segments count
an: Cuenta de segmentos capa C

en: Leave Fullscreen
an: Abandonar pantalla completa

en: Left
an: Cucha

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
an: Coordenada cucha d'a cantonada superior cucha d'a subpantalla.

en: Left to right/Top to bottom
an: Cucha a dreita/Alto a abaixo

en: Length in milliseconds to output each stride
an: Longaria en milisegundos ta dar cada blinco

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
an: Longaria en milisegundos ta buscar a millor posición de superposición

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
an: Cantidat de tiempo (en ms) antes d'abortar a recepción de datos.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
an: Permitir que o video s'escale ta achustar-se a la finestra u a la pantalla completa.

en: Letzeburgesch
an: Letzeburgués

en: Level of input signal
an: Ran de sinyal de dentrada

en: LibNotify Notification Plugin
an: Complemento de notificación LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
an: Codificador d'audio Libtwolame

en: License
an: Licencia

en: Lime
an: Lima

en: Limit the size of each slice in bytes
an: Limitar a grandaria de cada trozo en bytes

en: Limit the size of each slice in macroblocks
an: Limitar a grandaria de cada trozo en macrobloques

en: Line 1:
an: Linea 1:

en: Line 2:
an: Linea 2:

en: Linear
an: Linial

en: Linear PCM audio decoder
an: Decodificador d'audio PCM linial

en: Linear PCM audio encoder
an: Decodificador d'audio PCM linial

en: Linear PCM audio packetizer
an: Empaquetador d'audio PCM linial

en: Linguistic markup
an: Marcau lisgüistica

en: Link #
an: Vinclo #

en: List ID
an: IT de lista

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
an: Lista de códecs que VLC usará en prioridat. Por eixemplo, «dummy,a252» prebará os códecs simulados y a252 antes de prebar atros. Solament os usuarios abanzaus habrían de modificar ista opción pus puede estorbar a reproducción de todas as suyas emisions.

en: List of words separated by | to filter
an: Lista de parolas separadas por | ta filtrar

en: Listeners
an: Oyents

en: Lithuanian
an: Lituano

en: Live
an: En vivo

en: Live capture caching (ms)
an: Valura de captura en directo (ms)

en: Live555 stream transport
an: Transporte d'emisión Live555

en: Load
an: Cargar

en: Load extensions on startup
an: Cargar extensions en encetar

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
an: Cargar iste fichero de subtítulos. A usar quan autodetectar no puede detectar o suyo fichero de subtítulos.

en: Loading flowplayer...
an: Cargando flowplayer...

en: Local Network
an: Ret local

en: Local drives
an: Dispositivos locals

en: Local oscillator low frequency (kHz)
an: Oscilador local baixa freqüencia (kHz)

en: Local playback
an: Reproducción local

en: Locally collect statistics
an: Recopilar estatisticas localment

en: Location
an: Localización

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
an: Localización de fichero con plantilla SVG ta conversión automatica de cadena

en: Location:
an: Puesto:

en: Lock Aspect Ratio
an: Blocar proporción

en: Log all VLC messages to a text file.
an: Emitir tot mensache de VLC a un fichero de texto.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
an: Emitir totz os mensaches de VLC a syslog (sistemas UNIX).

en: Log filename
an: Nombre de fichero de rechistro

en: Log format
an: Formato de rechistro

en: Log to file
an: Emitir a fichero

en: Log to syslog
an: Connectar a syslog

en: Logging
an: Connectando

en: Login:pass
an: Usuario:clau

en: Logo animation # of loops
an: # de tornadas d'animación de logo

en: Logo erase
an: Borrau de logo

en: Logo filenames
an: Nombres de fichero de logo

en: Logo individual image time in ms
an: Tiempo d'imachen logo individual en ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
an: Valor de transparencia d'o logo (de 0 ta transparencia total a 255 ta opacidat total).

en: Logo overlay
an: Superposición de logo

en: Logo position
an: Posición de logo

en: Logo video filter
an: Filtro de video ta logo

en: Long backwards jump
an: Blinco largo dezaga

en: Long forward jump
an: Gran blinco abance

en: Long jump length
an: Longaria de blinco gran

en: Long jump length, in seconds.
an: Longaria de gran blinco, en segundos.

en: Look and feel
an: Aspecto y comportamiento

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
an: Busca un fichero de subtítulos en istas rotas tamién, si o suyo fichero de subtítulos no se trobó en a carpeta actual.

en: Loop
an: Bucle

en: Loop / Repeat
an: Bucle/Repetir

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
an: Parametros AlphaC0 y Beta d'o filtro bucle alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
an: Parametros AlphaC0 y Beta d'o filtro bucle. Rango -6 a 6 ta totz dos parametros alpha y beta. -6 significa filtro lichero, 6 significa fuerte.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
an: Bucle contino d'o punto A a o punto B
    Prete ta meter punto A2

en: Loop from point A to point B continuously.
an: Bucle contino d'o punto A a o punto B

en: Lossless mode
an: Modo sin perda

en: Lost
an: Perdiu

en: Lost buffers
an: Buffers perdius

en: Lost frames
an: Fotogramas perdius

en: Low
an: Baixo

en: Low Definition (360 lines)
an: Baixa definición (360 linias)

en: Low Delay mode
an: Modo de retardo baixo

en: Low freq (Hz)
an: Baixa freq (Hz)

en: Low freq gain (dB)
an: Baixa ganancia de freq (dB)

en: Low latency
an: Baixa latencia

en: Lowest
an: O mas baixo

en: Lowest latency
an: A menor latencia

en: Lua Art
an: Arte Lua

en: Lua Extension
an: Extensión Lua

en: Lua Meta Fetcher
an: Buscador de metadatos Lua

en: Lua Meta Reader
an: Lector de metadatos Lua

en: Lua Playlist
an: Lista de reproducción Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
an: Interficie analizador de lista de reproducción Lua

en: Lua SD Module
an: Modulo SD Lua

en: Lua interface
an: Interficie Lua

en: Lua interface configuration
an: Configuración d'interficie Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
an: Cadena de configuración d'interficie Lua. Formato ye: '["<nombre del módulo de interfaz>"] = { <opción> = <valor>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
an: Modulos d'interficie Lua a cargar

en: Luma bicubic / chroma bilinear
an: Bicúbico luma / croma bilineal

en: Luminance elimination
an: Eliminación de luminosidat

en: Luminance masking
an: Enmascarau de luminosidat

en: Lyrics
an: Letras

en: M-JPEG camera demuxer
an: Demuxor de camera M-JPEG

en: M3U playlist
an: Lista de reproducción M3U

en: M3U playlist export
an: Exportar a lista de reproducción M3U

en: M3U playlist import
an: Importar lista de reproducción M3U

en: M3U8 playlist
an: Lista de reproducción M3U8

en: M3U8 playlist export
an: Exportar a lista de reproducción M3U8

en: MIDI synthesis not set up
an: A sintetización MIDI no ye configurada

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
an: MIME devuelto por o servidor (autodetectado si no s'especifica).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
an: MJPEG consiste en una serie d'imachens JPEG (utilizable con MPEG TS, MPEG1, ASF y OGG)

en: MLP/TrueHD parser
an: Procesador MLP/TrueHD

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
an: As emisions MMS pueden contener quantas emisions elementals, con diferents taxas de bits. Puede seleccionar-las todas.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
an: Conversions MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
an: Conversions MMX dende

en: MOD demuxer (libmodplug)
an: Demuxor MOD (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
an: Codificau d'audio de punto fixo MP3

en: MP4 stream demuxer
an: Demuxor MP4 d'emisión

en: MP4/MOV muxer
an: Muxer MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
an: Formato MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
an: Capa d'Audio MPEG 3 (utilizable con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG y RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
an: Decodificador de video I/II (usando libmpeg2)

en: MPEG Program Stream
an: Emisión de programa MPEG

en: MPEG Transport Stream
an: Emisión de transporte MPEG

en: MPEG Transport Stream demuxer
an: Demuxor d'emisión de transporte MPEG

en: MPEG Video
an: Video MPEG

en: MPEG audio decoder
an: Decodificador d'audio MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
an: Decodificador de capa d'audio MPEG I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
an: Empaquetador de capa d'audio MPEG I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
an: Códec de video MPEG-1 (utilizable con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG y RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
an: Códec de video MPEG-2 (utilizable con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG y RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
an: Códec de video MPEG-4 (utilizable con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG y RAW)

en: MPEG-4 video
an: Video MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
an: Demuxor d'audio MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
an: Empaquetador de video MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
an: Audio MPEG-I/II/4 / A252 / DTS / MLP

en: MPEG-PS demuxer
an: Demuxor MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
an: Empaquetador d'audio MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
an: Matriz de cuantización MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
an: Empaquetador de video MPEG4

en: MTP Device
an: Dispositivo MTP

en: MTP devices
an: Dispositivos MTP

en: MTP input
an: Dentrada MTP

en: MTU of the network interface
an: MTU d'a interficie d'o ret

en: MUX for RAW RTSP transport
an: MUX para transporte RAW RTSP

en: MY COMPUTER
an: O mío equipo

en: Mac OS X interface
an: Interficie Mac TOS X

en: Macedonian
an: Macedonio

en: Magnification/Zoom
an: Enamplar

en: Magnify
an: Magnificar

en: Magnify/Zoom interactive video filter
an: Filtro de video interactivo magnificar/enamplar

en: Main Profile
an: Perfil prencipal

en: Main Toolbar
an: Caixa de ferramientas prencipal

en: Main Window...
an: Finestra prencipal...

en: Main interfaces
an: Interficies principals

en: Main interfaces settings
an: Parametros d'as interficies principals

en: Major channel
an: Canal prencipal

en: Make a donation...
an: Fer una donación...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
an: Fa a o servidor publicament disponible en as «Yellow Pages» (lista de directorios d'emisions) en a web d'icecast/shoutcast. Requiere a información de taxa de bits especificada ta shoutcast. Requiere emisión Ogg ta icecast.

en: Malagasy
an: Malagaso

en: Malay
an: Malayo

en: Maltese
an: Maltés

en: Maori
an: Maorí

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
an: Mapea a canal hardware X a la canal lochica Y ta apanyar cableado incorrecto :-)

en: Mark analyzed Pixels
an: Marcar pixels analisaus

en: Mark analyzed pixels
an: Marcar pixels analisaus

en: Maroon
an: Granate

en: Marquee
an: Marquesina

en: Marquee display
an: Muestra de marquesina

en: Marquee position
an: Posición de marquesina

en: Mask
an: Mascareta

en: Master server ip address
an: Adreza IP de servidor mayestro

en: Matroska stream demuxer
an: Demuxor Matroska d'emisión

en: Max QP
an: Máx QP

en: Max QP step
an: Máx paso QP

en: Max QP step between frames.
an: Máx paso QP entre fotogramas.

en: Max length
an: Longaria maxima

en: Max local bitrate
an: Maxima taxa de bits local

en: Maximal bitrate
an: Maxima taxa de bits

en: Maximal period
an: Periodo maximo

en: Maximal volume level
an: Ran maximo de volumen

en: Maximum B (deprecated)
an: B maximo (depreciado)

en: Maximum GOP size
an: Maxima grandaria GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
an: Maximo numero de seqüencia RTP ta descartar

en: Maximum RTP sequence number misordering
an: Maximo numero de seqüencia RTP de desorden

en: Maximum RTP sources
an: Maximos orichens RTP

en: Maximum bitrate
an: Maxima taxa de bits

en: Maximum bitrate (kbps)
an: Maxima taxa de bits (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
an: Maxima taxa de bits en kbps en codificar en modo constant de bits

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
an: Maxima taxa de bits en kbps. Util ta aplicacions ta emitir.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
an: Maxima distancia ta buscar calculo de movimiento, medida dende posicion(ye) preditas. 16 por defecto ye bueno ta la mayoría de metraje, seqüencias de muito movimiento pueden beneficiar-se d'achustes entre 24 y 32. Rango de 0 a 64.

en: Maximum encoding bitrate
an: Maxima taxa de bits de codificación

en: Maximum level
an: Ran maximo

en: Maximum motion vector length
an: Longaria maxima d'o vector de movimiento

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
an: Longaria maxima d'o vector de movimiento en pixels. -1 ye automatica, basada en ran.

en: Maximum motion vector search range
an: Rango maximo de busca de vector de movimiento.

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
an: Maximo numero de caracters amostraus en pantalla.

en: Maximum number of connections
an: Maximo numero de connexions

en: Maximum output video height.
an: Maxima altura d'o video de salida.

en: Maximum output video width.
an: Maxima amplaria d'o video de salida.

en: Maximum quantizer parameter.
an: Parametro de cuantizador maximo.

en: Maximum video height
an: Maxima altura d'o video

en: Maximum video quantizer scale
an: Escala maxima de cuantizador de video

en: Maximum video quantizer scale.
an: Escala maxima de cuantizador de video.

en: Maximum video width
an: Maxima amplaria d'o video

en: Mean
an: Meya

en: Media &Information
an: &Información d'os soportes audiovisuals

en: Media Angle
an: Anglo d'o video

en: Media Audio Track
an: Pista d'audio d'o meyo

en: Media Files
an: Fichers multimedia

en: Media Forward
an: Abance d'o meyo

en: Media Information
an: Información multimedia

en: Media Information...
an: Información multimedia...

en: Media Library
an: Biblioteca multimedia

en: Media Manager Edition
an: Edición de chestor multimedia

en: Media Manager List
an: Lista de l'administrador multimedia

en: Media Menu
an: Menú de meyo

en: Media Next Frame
an: Siguient fotograma d'o meyo

en: Media Next Track
an: Siguient pista d'o meyo

en: Media Play Pause
an: Reproducir Pausar o meyo

en: Media Prev Frame
an: Fotograma anterior d'o mey

en: Media Prev Track
an: Pista anterior d'o meyo

en: Media Record
an: Gravar o meyo

en: Media Repeat
an: Repetir o meyo

en: Media Resource Locator (MRL)
an: Localizador de fuent multimedia (MRL)

en: Media Rewind
an: Rebobinar o meyo

en: Media Select
an: Seleccionar o meyo

en: Media Shuffle
an: Reproducción aleatoria de meyos

en: Media Stop
an: Parar o meyo

en: Media Subtitle
an: Subtitols d'o meyo

en: Media Time
an: Hora d'o me

en: Media View
an: Vista d'o meyo

en: Media data size
an: Grandaria de datos d'o meyo

en: Meditative
an: Meditativa

en: Medium
an: Meyo

en: Medium backwards jump
an: Meyo blinco dezaga

en: Medium forward jump
an: Meyo blinco abance

en: Medium jump length
an: Longaria de blinco meyo

en: Medium jump length, in seconds.
an: Longaria de blinco meyo, en segundos.

en: Mega bass
an: Megagraves

en: Mega bass cutoff
an: Corte de megagraves

en: Mega bass level
an: Ran megagraves

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
an: Freqüencia limite en modo megagraves, en Hz. Ista ye a maxima freqüencia ta la quala s'aplica l'efecto megagraves. Valors validas son de 10 a 100 Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
an: Ran modo megagraves (de 0 a 100, por defecto 0).

en: Memory input
an: Dentrada de memoria

en: Menu
an: Menú

en: Menu language
an: Luenga d'o menu

en: Menus language:
an: Luengache de menús:

en: Mesh height
an: Altura d'a malla

en: Mesh width
an: Amplaria d'a malla

en: Messages
an: Mensaches

en: Messages...
an: Mensaches...

en: Meta-information
an: Fique-información

en: Mi&nimal Interface
an:  Interficie yo&nima

en: Microsoft Media Server (MMS) input
an: Dentrada Microsoft Meya Server (MMS)

en: Middle
an: Meyo

en: Min QP
an: Mín QP

en: Minimal Mac OS X interface
an: Interficie Mac TOS X minima

en: Minimal period
an: Perido minimo

en: Minimum B (deprecated)
an: B minimo (depreciado)

en: Minimum GOP size
an: Minima grandaria GOP

en: Minimum bitrate (kbps)
an: Minima taxa de bits (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
an: Minima taxa de bits en kbps en codificar en modo constant de bits

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
an: Minima taxa de bits en kbps. Util ta codificar a una canal de grandaria fixa.

en: Minimum buffer space between threads
an: Minimo espacio de buffer entre filos

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
an: Minimo espacio de buffer entre filos. -1 ye automatico, basau en numero de filos.

en: Minimum encoding bitrate
an: Minima taxa de bits de codificación

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
an: Parametro de cuantizador minimo. 15 a 35 pareixe estar un rango util.

en: Minimum video quantizer scale
an: Escala minima de cuantizador de video

en: Minimum video quantizer scale.
an: Escala minima de cuantizador de video.

en: Mirror
an: Espiello

en: Mirror orientation
an: Espejar orientación

en: Mirror video
an: Espejar video

en: Mirror video filter
an: Filtro de video d'espiello

en: Misc
an: Miscelania

en: Miscellaneous
an: Miscelania

en: Miscellaneous Options
an: Opcions varias

en: Miscellaneous audio settings and modules.
an: Quantos parametros y modulos d'audio.

en: Missing AACS configuration file!
an: Falta o fichero de configuración de AACS!

en: MoMoLight options
an: Opcions MoMoLight

en: Mode
an: Modo

en: Model
an: Modelo

en: Modulation / Constellation
an: Modulación / Contelación

en: Modules Tree
an: Arbol de modulos

en: Moldavian
an: Moldavo

en: Mongolian
an: Mongol

en: Monitor pixel aspect ratio
an: Relación d'aspecto d'o pixel d'o monitor

en: More Info
an: Mas información

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
an: Mas bandas ta o espectrómetro : 80 si ye habilitau sino 20.

en: More information...
an: Mas información...

en: Mosaic
an: Mosaico

en: Mosaic alignment
an: Aliniación de mosaico

en: Mosaic bridge
an: Puente de mosaico

en: Mosaic bridge stream output
an: Salida d'emisión puent de mosaico

en: Motion Detect
an: Detección de movimiento

en: Motion blur
an: Movimiento borroso

en: Motion blur filter
an: Filtro de movimiento borroso

en: Motion detect
an: Detectar movimiento

en: Motion detect video filter
an: Filtro de video ta detección de movimiento

en: Motion masking
an: Enmascarau de movimiento

en: Motion threshold (10-100)
an: Branquil de movimiento (10-100)

en: Mount Point
an: Punto de montache

en: Mouse Gestures
an: Chestos con o zorz

en: Mouse events
an: Esdevenimientos d'o zorz

en: Mouse gestures control interface
an: Interficie de control de cenyos de rato

en: Mouse pointer image
an: Imachen d'o puntero d'o rato

en: MouseWheel up-down axis Control
an: Control de rueda de rato eixe alto-abaixo

en: Move To Trash and Relaunch VLC
an: Mover a la papelera y reiniciar VLC

en: Multicast
an: Multidifusión

en: Multicast output interface
an: Interficie d'a salida multidifusión

en: Multipart JPEG muxer
an: Muxor JPEG multiparte

en: Multipass ratecontrol
an: Taxa de control multipase

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
an: Taxa de control multipase:
     - 1: Primer pase, creya fichero d'estatus
     - 2: Zaguer pase, no sobrescribe fichero d'estatus
     - 3: N-ésimo pase, sobrescribe fichero d'estatus

en: Multiplexer
an: Multiplexador

en: MusePack demuxer
an: Demuxor MusePack

en: Mute
an: Silenciar

en: Mute the audio.
an: Silenciar audio.

en: Mux Control
an: Control Mux

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
an: Mux PMT (requiere --sout-ts-ye-it-pid)

en: Mux module
an: Modulo mux

en: Muxer
an: Muxor

en: Muxer to use for the stream.
an: Muxor a usar ta la emisión.

en: Muxer:
an: Muxor:

en: Muxers
an: Multiplexors

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
an: Os multiplexors creyan os formatos d'encapsulau emplegaus ta chunir os diferents fluxos elementals (video, audio, ...). Istos parametros permiten imposar siempre un multiplexor, encara que probablement no le caldrá fer-lo. Puet especificar tamién os parametros por defecto ta cada multiplexor.

en: My Computer
an: O mío equipo

en: My Music
an: A mía mosica

en: My Pictures
an: As mías imachens

en: My Videos
an: Os míos videos

en: N&ormal Speed
an: Velocidat nor&malament

en: N/A
an:  N/A2

en: NET ID
an: IT de NET

en: NT Service
an: Servicio NT

en: NTSC M Japan
an: NTSC M Chapón

en: NTSC M South Korea
an: NTSC M Coréa d'o Sud

en: Name
an: Nombre

en: Name for the font you want to use
an: Nombre ta la fuent que deseyas usar

en: Name of XML file containing Haar cascade description
an: Nombre de fichero XML contenendo descripción de cascada Haar

en: Name of current instance
an: Nombre d'instancia actual

en: Name of desired display device
an: Nombre de dispositivo monitor deseyau

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
an: Nombre d'o complemento d'o filtro interno OpenCV a usar

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
an: Nombre d'o dispositivo de video que usará o complemento DirectShow. Si no especifica brenca, usará o dispositivo predeterminau.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
an: Nombre d'o puent de destín. Si no ameneste mas d'un puent a o mesmo tiempo, puede ignorar ista opción.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
an: Nombre de fichero a o que a emisión en bruto será vulcau.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
an: Nombre d'o puerto serie an o controlador AtmoLight ye enchufau.
    En Windows normalment bella cosa como COM1 u COM2. En Linux /dev/ttyS01 p. eix.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
an: Nombre d'o dispositivo de video que usará o complemento DirectShow. Si no especifica brenca, usará o dispositivo predeterminau.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
an: Nombre d'ista instancia de puent. Si no ameneste mas d'un puent a o mesmo tiempo, puede ignorar ista opción.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
an: Nombre a dar a ista canal/emisión en o servidor shoutcast/icecast.

en: Name:
an: Nombre:

en: Narrow-band (8kHz)
an: Banda estreita (8kHz)

en: Native American
an: Nativa americana

en: Native Slider
an: Eslizador nativo

en: Navigate down
an: Navegar abaixo

en: Navigate left
an: Navegar a cucha

en: Navigate right
an: Navegar a dreita

en: Navigate up
an: Navegar alto

en: Navigation
an: Navegación

en: Navy
an: Azul marino

en: Ncurses interface
an: Interficie ncurses

en: Ndebele, North
an: Ndebele, Norte

en: Ndebele, South
an: Ndebele, Sud

en: Ne&xt
an: &Siguient

en: Nearest neighbour (bad quality)
an: Vecino pero proximo (mala calidat)

en: Negate colors
an: Invertir colors

en: Negative
an: Negativo

en: Nepali
an: Nepalí

en: Network
an: Ret

en: Network Access Policy
an: Politica d'acceso a o ret

en: Network Protocol
an: Protocolo de ret

en: Network Sync
an: Sincronización de ret

en: Network caching (ms)
an: Valura de captura de ret (ms)

en: Network identifier
an: Identificador de ret

en: Network interaction failed
an: Falló interacción de ret

en: Network master clock
an: Reloch de ret mayestro

en: Network name
an: Nombre de ret

en: Network name to create
an: Nombre de ret a creyar

en: Network settings
an: Preferencias de ret

en: Network streams (SAP)
an: Emisions de ret (SAP)

en: Network synchronisation
an: Sincronización d'o ret

en: Network synchronization
an: Sincronización de ret

en: Never fix
an: Nunca reparar

en: New Age
an: Nueva yera

en: New ES ID
an: Nuevo YE IT

en: New destination
an: Nuevo destín

en: New profile
an: Nuevo perfil

en: New winamp 5.2 shoutcast import
an: Importar nuevo shoutcast de winamp 5.2

en: Next
an: Siguient

en: Next / Forward
an: Siguient/Abance

en: Next Channel
an: Canal siguient

en: Next Chapter/Title
an: Capitol siguient

en: Next chapter
an: Capitol siguient

en: Next frame
an: Siguient fotograma

en: Next media in the playlist
an: Meyo siguient en lista de reproducción

en: Next title
an: Titol siguient

en: No Filtering
an: Sin filtrau

en: No Input device found
an: No i hai dispositivo de dentrada

en: No check was performed yet.
an: No se fació garra comprebación encara.

en: No decoding of Dolby Surround
an: Sin descodificación de Dolby Surround

en: No description for this codec
an: No i hai descripción ta iste codec

en: No device is selected
an: No i hai dispositivo seleccionau

en: No disc menus
an: No i hai menus en o disco

en: No file selected
an: No i hai fichero seleccionau

en: No folder selected
an: Carpeta no seleccionada

en: No input
an: Sin dentrada

en: No input found
an: Dentrada no trobada

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
an: Dentrada no trobada. Una emisión debe executar-se u pausarse ta que funcionen os favoritos.

en: No input selected
an: Dentrada no seleccionada

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
an: No s'ha trobau garra modulo coincident. Faiga servir --list u --list-verbose ta que s'amuestren totz os modulos disponibles.

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
an: No se seleccionó nueva emisión u obchecto valido de lista de reproducción.
    
    Seleccione un antes d'ir a la siguient pachina.

en: No pre-filtering
an: Sin prefiltrado

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
an: No s'ha trobau una instancia de v4l2.
    Comprebe que o dispositivo ha estau ubierto con VLC y ye reproducindo.
    
    Os controls amaneixerán automaticament aquí.

en: No valid destination
an: Destín no valido

en: No video or audio device selected.
an: No i hai garra dispositivo de video u audio seleccionau.

en: Noise
an: Ruido

en: Noise reduction
an: Reducción de ruido

en: Non-deterministic optimizations when threaded
an: Optimizacions no deterministas quan por filos

en: Non-key
an: Sin tecla

en: Non-ref
an: Sin ref

en: None
an: Garra

en: Normal Size
an: Grandaria normal

en: Normal rate
an: Taxa normal

en: Normalize volume to:
an: Normalizar volumen a2:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
an: Normalment l'empaquetador se sincronizaría con o siguient fotograma completo. Ista marca ordena a l'empaquetador a sincronizar con o primer Intra Fotograma trobau.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
an: Normalment usamos as improntas de tiempo d'os fichers MPEG ta calcular posición y duración. Con tot y con ixo a vegadas isto no puede usar-se. Deshabilite ista opción ta calcular dende a taxa de bits.

en: Northern Sami
an: Sami Nortenyo

en: Norwegian
an: Noruego

en: Norwegian Bokmaal
an: Noruego Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
an: Noruego Nynorsk

en: Not Set
an: No Indicau

en: Not Used
an: No usau

en: Note:
an: Nota:

en: Notify
an: Notificar

en: Now Playing
an: Se ye reproducindo

en: Now playing
an: Agora reproducindo

en: NullSoft demuxer
an: Demuxor Nullsoft

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
an: Numero de fotogramas B a codificar entre dos fotogramas referencia.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
an: Numero de bloques de CD a obtener en una lectura.

en: Number of DWT iterations
an: Numero d'iteracions DWT

en: Number of Tracks
an: Numero de pistas

en: Number of audio buffers
an: Numero de buffers d'audio

en: Number of audio channels
an: Numero de canals d'audio

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
an: Numero de canals d'audio en as emisions transcodificadas.

en: Number of blank pixels between bands.
an: Numero de pixels vuedos entre bandas.

en: Number of channels
an: Numero de canals

en: Number of channels information of the transcoded stream.
an: Información d'o numero de canals d'a emisión transcodificada.

en: Number of clones
an: Numero de clones

en: Number of columns
an: Numero de columnas

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
an:  Numero de fotogramas B consecutivos entre fotogramas I y P. Rango d'1 a 16.

en: Number of days between two update checks
an: Numero de días entre dos buscas d'actualizacions

en: Number of frames (0 to 100)
an: Numero de fotogramas (0 a 100)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
an: Numero de fotogramas a codificar ta un fotograma clau.

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
an: Numero de finestras horizontals de video en as qualas partir-lo.

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
an: Numero de bucles ta l'animación d'o logo.-1 = contínua, 0 = deshabilitada

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
an: Numero de milisegundos entre actualizacions de cadena. Util prencipalment en usar metadatos u seqüencias de cadena de formato de tiempo.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
an: Numero de milisegundos que a marquesina debe amostrar-se. Valor por defecto ye 0 (se queda siempre).

en: Number of output channels
an: Numero de canals de salida

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
an: Numero de pixels a retallar d'abaixo d'a imachen.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
an: Numero de pixels a retallar d'a cucha d'a imachen.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
an: Numero de pixels a retallar d'a dreita d'a imachen.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
an: Numero de pixels a retallar d'alto d'a imachen.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
an: Numero de pixels a replenar abaixo d'a imachen dimpués d'o retalle.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
an: Numero de pixels a replenar a la cucha d'a imachen dimpués d'o retalle.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
an: Numero de pixels a replenar a la dreita d'a imachen dimpués d'o retalle.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
an: Numero de pixels a replenar alto d'a imachen dimpués d'o retalle.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
an: Numero de fotogramas previos usaus ta predecir. Isto ye efectivo en Anime, pero no pareixe tener efecto en material d'imachen real. Qualques decodificadores son incapaces de tractar con grans valors frameref. Rango 1 a 16.

en: Number of puzzle columns
an: Numero de columnas d'o rompecabezas

en: Number of puzzle rows
an: Numero de ringleras d'o rompecabezas

en: Number of reference frames
an: Numero de fotogramas referencia

en: Number of rows
an: Numero de ringleras

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
an: Numero de segundos entre cada refresco forzau d'as introduccions. 0 significa que as introduccions nunca s'actualizan.

en: Number of segments
an: Numero de segmentos

en: Number of segments to include in index
an: Numero de segmentos a incluir en l'indiz

en: Number of steps to change current color to end color for dimming up the light in cinema style... (each step takes 40ms)
an: Numero de pasos ta cambiar a color actual a la color d'o final ta reducir a luz a o estilo d'un cine... (cada paso dura 40ms)

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
an: Numero de pasos ta cambiar color actual a la color de pausa (cada paso dura 40ms)

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
an: Numero d'a pantalla a usar de forma predetrerminada ta amostrar videos a «pantalla completa». A correspondencia de numeros de pantalla puede trobar-se en o menú de selección de dispositivo de video.

en: Number of threads
an: Numero de filos

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
an: Numero de filos usaus ta descodificación, 0 significa automatico.

en: Number of threads used for the transcoding.
an: Numero de filos usaus ta la transcodificación.

en: Number of time the same input will be repeated
an: Numero de vegadas que se repetirá a mesma dentrada

en: Number of time to blend
an: Numero d'hora ta mezclar

en: Number of vertical windows in which to split the video.
an: Numero de finestras verticals de video en as qualas partir-lo.

en: Number of video windows in which to clone the video.
an: Numero de finestras de video en as qualas clonarlo.

en: Number of zones on bottom
an: Numero de zonas abaixo

en: Number of zones on the bottom of the screen
an: Numero de zonas en a parte inferior d'a pantalla

en: Number of zones on the top of the screen
an: Numero de zonas en a parte superior d'a pantalla

en: Number of zones on top
an: Numero de zonas alto

en: Nuv demuxer
an: Demuxor Nuv

en: OGG demuxer
an: Demuxor OGG

en: OK
an: Acceptar

en: OSD menu
an: Menú OSD

en: OSS input
an: Dentrada OSS

en: Off
an: Desactivau

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
an: Compensación a adhibir a las IDs d'emisión especificadas en bridge_out ta obtener as IDs d'emisión bridge_in que se rechistrarán.

en: Offsets in order
an: Achustes en orden

en: Ogg Vorbis Quality
an: Calidat Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
an: Información d'a calidat d'Ogg Vorbis d'a emisión transcodificada.

en: Ogg/OGM muxer
an: Muxor Ogg/OGM

en: Olive
an: Verde oliva

en: On
an: Activau

en: On Screen Display
an: En a pantalla

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
an: Una vegada que a emisión ye creyada, a finestra d'o <i>Visor multimedia</i> amostrará a emisión.

en: Online Documentation...
an: Documentación en linia...

en: Online Forum...
an: Foro en linea...

en: Opacity
an: Opacidat

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
an: Opacidat (opuesto de transparencia) de texto superpuesto. 0 = transparent, 255 = totalment opaco.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
an: Opacidat (opuesto de transparencia) de texto superpuesto. 0 = transparent, 255 = totalment opaco.

en: Opacity of the logo
an: Transparencia d'o logo

en: Opaqueness
an: Opacidat

en: Open
an: Ubrir

en: Open &Capture Device...
an: Ubrir dispositivo de &captura...

en: Open &Disc...
an: Ubrir &disco...

en: Open &File...
an: Ubrir &fichero...

en: Open &Folder...
an: Ubrir una &carpeta...

en: Open &Location from clipboard
an: Ubrir dende &portafuellas

en: Open &Network Stream...
an: Ubrir vulcau de &ret...

en: Open &Network...
an: Ubrir &ret...

en: Open &Recent Media
an: Ubrir meyos &recients

en: Open Capture Device...
an: Ubrir dispositivo de captura...

en: Open D&irectory...
an: Ubrir un d&irectorio...

en: Open Directory
an: Ubrir carpeta

en: Open Disc...
an: Ubrir disco...

en: Open File
an: Ubrir fichero

en: Open File...
an: Ubrir fichero...

en: Open Folder
an: Ubrir carpeta...

en: Open Media
an: Ubrir meyo

en: Open Network...
an: Ubrir ret...

en: Open RTP/UDP Stream
an: Ubrir emisión RTP/UDP

en: Open Recent
an: Ubrir recient

en: Open Source
an: Ubrir fuent

en: Open URL
an: Ubrir URL

en: Open VLM configuration...
an: Ubrir configuración VLM...

en: Open a medium
an: Ubrir un meyo

en: Open a skin file
an: Ubrir un fichero de piels

en: Open media...
an: Ubrir meyo...

en: Open playlist
an: Ubrir lista de reproducción

en: Open playlist...
an: Ubrir lista de reproducción...

en: Open skin ...
an: Ubrir piel...

en: Open subtitles
an: Ubrir subtítulos

en: Open subtitles...
an: Ubrir subtítulos...

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
an: Ubre a pachina de Teletexto indicada. A pachina predeterminada ye indiz 100

en: OpenCV example
an: Eixemplo OpenCV

en: OpenCV face detection example filter
an: Filtro d'eixemplo de detección de cara OpenCV

en: OpenCV filter chroma
an: Filtro croma OpenCV

en: OpenCV internal filter name
an: Nombre de filtro interno OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
an: Envoltorio de filtro de video OpenCV

en: OpenGL ES
an: OpenGL YE

en: OpenGL ES 2 extension
an: Extensión OpenGL YE 2

en: OpenGL ES extension
an: Extensión OpenGL YE

en: OpenGL ES2
an: OpenGL YE2

en: OpenGL GLX video output (XCB)
an: Salida de video OpenGL GLX (XCB)

en: OpenGL extension
an: Extensión OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
an: Salida de video ta sistemas embebidos OpenGL 2

en: OpenGL for Embedded Systems video output
an: OpenGL ta salida de video de sistemas embebidos

en: OpenGL video output
an: Salida de video OpenGL

en: OpenGL video output (experimental)
an: Salida de video OpenGL (experimental)

en: OpenMAX DL image processing
an: Procesau d'imachen OpenMAX DL

en: OpenSLES audio output
an: Salida d'audio OpenSLES

en: Opening
an: Ubrindo

en: Operating System Integration
an: Integración con o Sistema Operatiu

en: Optical SDI
an: SDI optico

en: Optical drive
an: Unidat optica

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
an: Optimiza la captura fragmentando a pantalla en trozos d'altura predefinida (16 puede estar una buena valor y 0 significa deshabilitau).

en: Option Setup
an: Configuración de preferencias

en: Options
an: Opcions

en: Ordinate of the capture region in pixels.
an: Ordenada d'a rechión de captura pixels.

en: Original Format
an: Formato orichinal

en: Original ID
an: Identificador orichinal

en: Original Size
an: Grandaria orichinal

en: Original audio
an: Audio orichinal

en: Ossetian; Ossetic
an: Ossetiano; Ossético

en: Other
an: Unatro

en: Outline
an: Perfil

en: Outline color
an: Esquema de fondo

en: Outline opacity
an: Esquema d'opacidat

en: Output
an: Salida

en: Output (canvas) image height
an: Altura d'imachen de salida.

en: Output (canvas) image width
an: Amplaria d'imachen de salida.

en: Output Color Filtermode
an: Modo de filtro de salida de color

en: Output Color filter mode
an: Modo de filtro de salida de color

en: Output FIFO
an: Salida FIFO

en: Output URL
an: URL de salida

en: Output access method
an: Metodo d'acceso de salida

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
an: Croma de salida ta la imachen de memoria, en cadena de 4 caracters, eix. «RV32».

en: Output destination
an: Destín de salida

en: Output device
an: Dispositivo de salida

en: Output file
an: Fichero de salida

en: Output format
an: Formato de salida

en: Output height
an: Altura de salida.

en: Output method to use for the stream.
an: Metodo de salida a usar ta la emisión.

en: Output module:
an: Modulo de salida:

en: Output modules
an: Modulos de salida

en: Output muxer
an: Muxor de salida

en: Output picture aspect ratio
an: Proporción d'imachen de salida

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
an: Amostrar subtítulos de teletexto como texto en cuenta de como RGBA

en: Output video height.
an: Altura d'o video de salida.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
an: Salida d'o video en escala de grisos. En activar-lo, a información d'as colors no se descodificará y se estalviará bell poquet de potencia de procesamiento.

en: Output video width.
an: Amplaria d'o video de salida.

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
an: O volumen de salida analochica: 0 ta silencio, d'1 a 255 ta quasi en silencio dica muit alto.

en: Output width
an: Amplaria de salida.

en: Output/Written/Sent
an: Salida/Escrito/Ninviau

en: Output:
an: Salida:

en: Overall brightness of your LED stripes
an: Brilo promeyo d'as franjas LED

en: Overlap Length
an: Longaria d'a superposición

en: Overlay
an: Superposición

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
an: Overlay ye a capacidat d'acceleración d'o hardware d'a tarcheta de video (capacidat ta renderizar video dreitament). O VLC mirará d'emplegar-lo por defecto.

en: Overlay subtitles on the video
an: Superponer subtítulos sobre o video

en: Overlay video output
an: Superposar a salida de video

en: Overlays
an: Superposicions

en: Overlays/Subtitles
an: Superposicions/Subtítulos

en: Override page
an: Invalidar pachina

en: Override parameters
an: Anular parametros

en: Override the default track description.
an: Anula a descripción de pista predeterminada.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
an: Ignorar a pachina indicada, intente isto si as tuyas subtítulos no amaneixen (-1 = autodetectar dende TS, 0 = autodetectar dende teletexto, >0 = numero de pachina actual, usualment 888 u 889).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
an: Anular as preferencias de fotogramas por segundo normals. Solament funciona con subtítulos de MicroDVD y SubRIP (SRT).

en: P&layback
an: &Reproducción

en: PCR interval (ms)
an: Intervalo PCR (ms)

en: PES maximum size
an: Maxima grandaria PES

en: PLS playlist import
an: Importar lista de reproducción PLS

en: PMT Program numbers
an: Numeros de programa PMT

en: PNG video decoder
an: Decodificador de video PNG

en: PS muxer
an: Muxer PS

en: PSNR computation
an: Calculo de PSNR

en: PVA demuxer
an: Demuxor AU

en: Pace
an: Ritmo

en: Packet Size
an: Grandaria de paquet

en: Packet size in bytes to decrypt
an: Grandaria d'o paquet en bytes a deszifrar

en: Packet size in bytes to encrypt
an: Grandaria d'o paquet a zifrar en bytes

en: Packetizers
an: Empaquetadors

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
an: Os empaquetadors s'emplegan ta "pre-procesar" os fluxos elementals antes de no multiplexar. Iste parametro permet imposar siempre un empaquetador, encara que probablement no le caldrá fer-lo. Puet especificar tamién os parametros por defecto ta cada empaquetador.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
an: Os paquetz pueden ninviar-se un por un en o momento exacto u por grupos. Isto permite dar o numero de paquetz a ninviar en un momento. Aduya a reducir a carga d'organización en sistemas muit cargaus.

en: Pad video
an: Video integrau

en: Padd
an: Replenar

en: Page
an: Pachina

en: Page Down
an: Av Pág

en: Page Up
an: Re Pág

en: Panoramix: wall with overlap video filter
an: Panoramix: paret con filtro de video superpuesto

en: Parametric Equalizer
an: Ecualizador parametrico

en: Partial Extract
an: Extracto parcial

en: Partitions to consider
an: Particions a considerar

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
an: Particions a considerar en modo analís: 
     - garra  : 
     - rapido  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - lento  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - tot  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requiere p8x8. i8x8 requiere 8x8dct).

en: Party
an: Fiesta

en: Password
an: Clau

en: Password file
an: Clau

en: Password for target device.
an: Clau ta dispositivo obchectivo.

en: Password that will be requested to access the stream.
an: Clau que se solicitará en accedir a la emisión.

en: Password that will be used for the connection.
an: Clau a usar ta la connexión.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
an: Clau a usar ta connectar a o proxy SOCKS.

en: Password:
an: Clau:

en: Paste
an: Apegar

en: Path
an: Rota

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
an: A dirección no pareix que siga d'un Blu-Ray

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
an: Rota d'o fichero de mapeo de memoria d'o framebuffer.

en: Path to the index file to create
an: Rota a o fichero indiz a creyar

en: Path to the projectM preset directory
an: Rota a la carpeta predeterminau projectM

en: Path to the skin to use.
an: Rota d'a piel a usar.

en: Pause
an: Pausa

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
an: Pausar cada elemento d'a lista en o zaguer fotograma.

en: Pause on the last frame of a video
an: Pausar en o zaguer fotograma d'o video

en: Pause only
an: Solament pausa

en: Pause playback when minimized
an: Pausar reproducción quan sía minimizau

en: Pause the playback
an: Pausar reproducción

en: Pause the video playback when minimized
an: Pausar a reproducción d'o video quan sía minimizau

en: Pause-Blue
an: Pausa-Azul

en: Pause-Fadesteps
an: Pausa esvaneiximiento

en: Pause-Green
an: Pausa-Verda

en: Pause-Red
an: Pausa-Rojo

en: Paused
an: Pausau

en: Peak extra width
an: Amplaria extra de pico

en: Peak height
an: Altura d'o pico

en: Peak protection
an: Protección d'os picos

en: Percent
an: Porcentaje

en: Percentage of stride to overlap
an: Porcentaje d'o blinco ta superponerse

en: Performance (prioritize faster ciphers)
an: Rendimiento (priorizar cifradores mas rapidos)

en: Performance options
an: Preferencias d'optimización

en: Persian
an: Persa

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
an: Decodificador Philips OGT (subtítulo SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
an: Empaquetador Philips OGT (subtítulo SVCD)

en: Phosphor
an: Fosforo

en: Physical channel
an: Canal fisica

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
an: Seleccionando formato cromatico se forza una conversión a ixe formato

en: Picture
an: Imachen

en: Picture aspect-ratio n:m
an: Proporción d'imachen n:m

en: Picture coding mode
an: Modo de codificación d'imachen

en: Picture gain.
an: Ganancia d'imachen.

en: Picture rotation angle (in degrees).
an: Anglo de rotación d'imachen (en graus).

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
an: Imachens provenientes d'os elementos d'o mosaico se retardarán d'alcuerdo a ista valor (en milisegundos). Ta valors altas amenesterás aumentar a caché de dentrada.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
an: Imachens provenientes d'as salidas d'imachen de video se retardarán d'alcuerdo a ista valor (en milisegundos, habría d'estar >= 100 ms). Ta valors altas amenestes aumentar as valors de caché.

en: Pitch
an: Ton

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
an: Altura en pixels d'a rechión de captura u 0 ta altura completa

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
an: Amplaria en pixels d'a rechión de captura u 0 ta amplaria completa

en: Pixels to crop from bottom
an: Pixels a retallar abaixo

en: Pixels to crop from left
an: Pixels a retallar d'a cucha

en: Pixels to crop from right
an: Pixels a retallar d'a dreita

en: Pixels to crop from top
an: Pixels a retallar alto

en: Pixels to padd to bottom
an: Pixels a replenar abaixo

en: Pixels to padd to left
an: Pixels a replenar a la cucha

en: Pixels to padd to right
an: Pixels a replenar a la dreita

en: Pixels to padd to top
an: Pixels a replenar alto

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
an: Pixels con una saturación menor que ista serán ignoraus. Habría d'estar mayor que un ta videos en caixas.

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
an: Puesto en o video a on amostrar o titol (por defecto, en o centro d'o cobaixo).

en: Placeholder delay
an: Retardo d'o puesto d'emisión

en: Play
an: Reproducir

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
an: Reproducir
    Si a lista de reproducción ye vueda, ubrir un meyo

en: Play List
an: Lista de reproducción

en: Play Selected
an: Reproducir os seleccionaus

en: Play and exit
an: Reproducir y salir

en: Play and pause
an: Reproducir y pausar

en: Play and stop
an: Reproducir y detener

en: Play another media synchronously
an: Reproducir unatro meyo de forma sincronizada

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
an: Reproducir unatro meyo de forma sincronizada (fichero d'audio extra, ...)

en: Play as is
an: Reproducir como

en: Play chapters in the order specified in the segment.
an: Reproducir os capitols en l'orden como s'especifica en o segmento.

en: Play files randomly forever
an: Executar fichers aleatoriament indefinidament

en: Play locally the stream while streaming it.
an: Reproducir localment a emisión mientres s'emite.

en: Play only
an: Solament reproducir

en: Play playlist bookmark 1
an: Reproducir favorito 1 d'a lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 10
an: Reproducir favorito 10 d'a lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 2
an: Reproducir favorito 2 d'a lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 3
an: Reproducir favorito 3 d'a lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 4
an: Reproducir favorito 4 d'a lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 5
an: Reproducir favorito 5 d'a  lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 6
an: Reproducir favorito 6 d'a  lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 7
an: Reproducir favorito 7 d'a lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 8
an: Reproducir favorito 8 d'a lista de reproducción

en: Play playlist bookmark 9
an: Reproducir favorito 9 d'a lista de reproducción

en: Play&list
an: &Lista de reproducción

en: Play/Pause
an: Reproducir/Pausar

en: Playback
an: Reproducción

en: Playback Buttons
an: Botons de reproducción

en: Playback Rate
an: Ratio de reproducción

en: Playback Speed
an: Velocidat de reproducción

en: Playback control
an: Control de reproducción

en: Playback failure
an: Fallo de reproducción

en: Playback speed
an: Velocidat de reproducción

en: Played
an: Reproducius

en: Played buffers
an: Buffers reproducius

en: Player...
an: Reproductor...

en: Playing some media.
an: Reproducindo bell meyo.

en: Playlist
an: Lista de reproducción

en: Playlist Files
an: Listas de reproducción

en: Playlist Files|
an: Fichers de lista de reproducción|

en: Playlist bookmark 1
an: Favorito 1 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 10
an: Favorito 10 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 2
an: Favorito 2 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 3
an: Favorito 3 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 4
an: Favorito 4 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 5
an: Favorito 5 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 6
an: Favorito 6 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 7
an: Favorito 7 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 8
an: Favorito 8 d'a lista de reproducción

en: Playlist bookmark 9
an: Favorito 9 d'a lista de reproducción

en: Playlist...
an: Lista de reproducción...

en: Please enter a network URL:
an: Introducir una URL:

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
an: Introducir un nombre d'usuario y clau valido ta la connexión sftp a %s.

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
an: Establir un nombre d'usuario y clau valido ta o dominio %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
an: Introduzca un nombre de connexión y una clau valido.

en: Please enter the new profile name.
an: Introduzca o nombre d'o perfil nuevo.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
an: Indicar un nombre d'usuario u deshabilitar o plugin audioscrobbler y reiniciar VLC.
    Visite http://www.last.fm/join/ ta obtener una cuenta.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
an: Aspere mientres se reconstruye a caché de fuents.
    Habría de realizar-se en menos d'un menuto.

en: Plu&gins and extensions
an: Complementos y &extensions

en: Plugins
an: Complementos

en: Plugins and extensions
an: Complementos y extensions

en: Podcast Author
an: Autor Podcast

en: Podcast Category
an: Categoría Podcast

en: Podcast Copyright
an: Copyright Podcast

en: Podcast Duration
an: Duración Podcast

en: Podcast Info
an: Info Podcast

en: Podcast Keywords
an: Claus de Podcast

en: Podcast Link
an: Vinclo Podcast

en: Podcast Publication Date
an: Calendata de Publicación Podcast

en: Podcast Size
an: Grandaria Podcast

en: Podcast Subcategory
an: Subcategoría Podcast

en: Podcast Subtitle
an: Subtítulo Podcast

en: Podcast Summary
an: Sumario Podcast

en: Podcast Type
an: Tipo de Podcast

en: Podcast URLs list
an: Lista d'URLs podcast

en: Podcast parser
an: Analizador podcast

en: Polarization (Voltage)
an: Polarización (Voltaje)

en: Polish
an: Polaco

en: Pop-Folk
an: Pop folk

en: Port
an: Puerto

en: Port to use for the RTP source of the session
an: Puerto a usar ta la fuent RTP d'a sesión

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
an: Puerto a usar ta túnel RTSP/RTP sobre HTTP.

en: Portuguese
an: Portugués

en: Position
an: Posición

en: Position Control
an: Control de posición

en: Position of video title
an: Posición d'o titol d'o video.

en: Positioning method
an: Metodo de posicionamiento

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
an: Metodo de posicionamiento ta o mosaico. Auto: automaticament selecciona o millor numero de ringleras y columnas. Fixo: usa o numero de ringleras y columnas definiu por l'usuario. Compensar: usa as compensacions definidas por l'usuario ta cada imachen.

en: Post processing
an: Post-Proceso

en: Post processing quality
an: Calidat de post-proceso

en: Post-Processing Quality
an: Calidat de post-poceso

en: Posterize
an: Posterizar

en: Posterize video filter
an: Filtro de video posterizar

en: Power line frequency
an: Freqüencia de linea de poder

en: Pre&vious
an: &Anterior

en: Pre-motion estimation
an: Estimación pre-movimiento

en: Preamp:
an: Preamplificador:

en: Prefer native stream recording
an: Preferir a gravación de fluxo nativa

en: Preferences
an: Preferencias

en: Preferences file could not be saved
an: O fichero de preferencias no se podió alzar

en: Preferences...
an: Preferencias...

en: Preferred Audio language
an: Idioma d'audio preferiu

en: Preferred audio language:
an: Idioma d'audio preferiu:

en: Preferred decoders list
an: Lista de decodificadores preferida

en: Preferred encoders list
an: Lista de codificadors preferida

en: Preferred packetizer list
an: Lista d'empaquetadores preferida

en: Preferred video resolution
an: Resolución preferida de video

en: Prefilter
an: Prefiltrar

en: Prefix
an: Prefixo

en: Prefix of the destination file automatically generated
an: Prefixo d'o fichero destino chenerau automaticament

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
an: Prefixo d'o nombre de fichero d'as imachens de salida. Os nombres de fichero de salida tendrá a forma «prefijoNUMERO.formato» si reemplazar no ye verdadero.

en: Preload MKV files in the same directory
an: Precargar fichers MKV en a mesma carpeta

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
an: Precargar fichers matroska en a mesma carpeta ta buscar segmentos enlazaus (no ye bueno ta fichers rotos).

en: Preparer
an: Preparador

en: Preset
an: Predefinido

en: Preset to use for the equalizer.
an: Predefinida a usar ta l'ecualizador.

en: Press new keys for
    "%@"
an: Prete nuevas teclas para
    «%@»

en: Prev
an:  Previo

en: Previous
an: Anterior

en: Previous / Backward
an: Previo/Dezaga

en: Previous Channel
an: Canal anterior

en: Previous Chapter/Title
an: Capitol anterior

en: Previous chapter
an: Capitol anterior

en: Previous media in the playlist
an: Meyo anterior en lista de reproducción

en: Previous title
an: Titol anterior

en: Print
an: Imprentar

en: Print stats for each frame.
an: Imprentar estatus ta cada fotograma.

en: Privacy / Network Interaction
an: Interacción de ret / Privacidat

en: Privacy and Network Access Policy
an: Politicas de privacidat y ret

en: Producer
an: Productor

en: Product
an: Producto

en: Profile
an: Perfil

en: Profile Name
an: Nombre de perfil

en: Profile edition
an: Edición d'o perfil

en: Program
an: Programa

en: Program Guide
an: Guía de programa

en: Programs
an: Programación

en: Protect against sound clipping
an: Protecher d'a distorsión por saturación d'o sonito

en: Protocol
an: Protocolo

en: Pseudo raw video decoder
an: Decodificador de video Pseudo raw

en: Pseudo raw video packetizer
an: Empaquetador de video Pseudo raw

en: Psychedelic
an: Psicodelico

en: Psychedelic video filter
an: Filtro de video psicodelico

en: Psycho-acoustic model
an: Modelo psico-acustico

en: Publisher
an: Editor

en: PulseAudio input
an: Dentrada PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
an: Salida d'audio Pulseaudio

en: Pure-interlaced mode.
an: Modo entrelazau puro.

en: Purple
an: Púrpura

en: Puzzle
an: Rompecabezas

en: Puzzle game
an: Chuego rompecabezas

en: Puzzle interactive game video filter
an: Filtro de video de chuego rompecabezas interactivo

en: QP curve compression
an: Compresión de curva QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
an: Compresión de curva QP. Rango 0.0 (CBR) a 1.0 (QCP).

en: QP difference between chroma and luma
an: Diferencia QP entre croma y luma

en: QP difference between chroma and luma.
an: Diferencia QP entre croma y luma.

en: QP factor between I and P
an: Factor QP entre I y P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
an:  Factor QP entre I y P. Rango 1.0 a 2.0.

en: QP factor between P and B
an: Factor QP entre P y B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
an: Factor QP entre I y P. Rango 1.0 a 2.0.

en: Qt interface
an: Interficie Qt

en: Quality level
an: Ran de calidat

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
an: Ran de calidat ta la codificación de vectors de movimiento (isto puede frenar muito a codificación).

en: Quality-based VBR
an: VBR de Calidat

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
an: Factor de cuantización de fotogramas I, comparaus con os P (p. eix. 1.0 => mesma escala q ta fotogramas I y P.)

en: Quattro AtmoLight
an: AtmoLight Quattro

en: Quechua
an: Quéchua

en: Queue Selected
an: Cola seleccionada

en: QuickTime Media Link importer
an: Importador de vinclo multimedia QuickTime

en: QuickTime library decoder
an: Decodificador de biblioteca QuickTime

en: Quicktime Capture
an: Captura Quicktime

en: Quiet mode
an: Modo silencioso

en: Quiet synchro
an: Sincronización silenciosa

en: Quit
an: Salir

en: Quit VLC
an: Salir de VLC

en: Quit after Playback
an: Salir dimpués de reproducir

en: Quit at the end of playlist
an: Salir a la fin d'a lista de reproducción

en: R&B
an: Rithim & Blues

en: RAM playlist import
an: Importardor de lista de reproducción RAM

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
an: Decisión de modo basau en RD ta fotogramas-B. Isto requiere subme 6 (u mas).

en: RGB component to extract
an: Componente RGB a extrayer

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
an: Componente RGB a extrayer. 0 ta Rojo, 1 ta Verde y 2 ta Azul.

en: RSS and Atom feed display
an: Visualización de condutas RSS y Atom

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
an: Condutas RSS/Atom deseparadas por «|» (barra).

en: RTCP (local) port
an: Puerto RTCP (local)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
an: Os paquetz RTCP se recibirán en iste puerto d'o protocolo de transporte. Si ye zero, s'usa RTP/RTCP multiplexado.

en: RTP over RTSP (TCP)
an: RTP sobre RTSP (TCP)

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
an: Os paquetz RTP se descartarán si son muit retardaus (p. eix. en o pasau) seguntes isto tantos paquetz dende o zaguer paquet recibiu.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
an: Os paquetz RTP se descartarán si son muit abanzaus (p. eix. en o futuro) seguntes isto tantos paquetz dende o zaguer paquet recibiu.

en: RTP source timeout (sec)
an: Caducidat de l'orichen RTP (seg)

en: RTP stream output
an: Salida d'emisión RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
an: Multiplexado RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
an: demuxor RTP/RTSP/SDP (usando Live555)

en: RTSP VoD server
an: Servidor VoD RTSP

en: RTSP authentication
an: Autenticación RTSP

en: RTSP password
an: Clau RTSP

en: RTSP server address
an: Adreza de servidor RTSP

en: RTSP server port
an: Puerto de servidor RTSP

en: RTSP user name
an: Nombre d'usuario RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
an: Acceso y demux RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
an: Filtro de conversión RV32

en: Radio device
an: Dispositivo de radio

en: Radius
an: Radio

en: Radius in pixels
an: Radio en pixels

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
an: Eleva o cuantizador ta macrobloques a o borde d'o fotograma (por defecto: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
an: Eleva o cuantizador ta macrobloques con una alta complexidat temporal (por defecto: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
an: Eleva o cuantizador ta macrobloques muit brillants (por defecto: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
an: Eleva o cuantizador ta macrobloques muit oscuros (por defecto: 0.0).

en: Random
an: Aleatorio

en: Random Off
an: Aleatorio desactivau

en: Random On
an: Aleatorio sí

en: Rate control buffer aggressiveness
an: Agresividad d'o buffer de control de taxa

en: Rate control buffer aggressiveness.
an: Indicar agresividad d'o buffer de control.

en: Rate control buffer size
an: Grandaria d'o buffer de control de taxa

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
an: Grandaria d'o buffer de control de taxa (en kbytes). Un buffer mayor permitirá millor control de taxa, pero causará un retardo en a emisión.

en: Rating
an: Valoración

en: Ratio
an: Proporción

en: Ratio of B frames
an: Proporción de fotogramas B

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
an: Taxa d'imachens a gravar. 3 indica que se grava una imachen de tres.

en: Ratio of key frames
an: Proporción de fotogramas clau

en: Raw audio demuxer
an: Demuxor de video en bruto

en: Raw audio encoder
an: Codificador d'audio en bruto

en: Raw video demuxer
an: Demuxor de video en bruto

en: Raw/Log Audio decoder
an: Decodificador Raw/Log Audio

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
an: Leyer un fichero de configuración VLM tant pronto como VLM s'enciete.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
an: Leyer un fichero que ye estando constantment actualizau (por eixemplo, un fichero JPG en un servidor). No habría d'habilitar globalment ista opción pus estorbará os de demás tipos d'emisions HTTP.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
an: Leyer y descartar elementos EBML desconoixius (no ye bueno ta fichers incompletos).

en: Read at media
an: Leito d'o meyo

en: Read meta data using lua scripts
an: Leyer metadatos usando seqüencias de comandos lua

en: Read password for target device from file.
an: Leyer clau ta dispositivo obchectivo dende fichero.

en: Read size
an: Grandaria de lectura

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
an: Leyer a emisión d'audio a ritmo de VLC en cuenta de ritmo Jack.

en: ReadMe / FAQ...
an: Leye-me / FAQ...

en: Real RTSP
an: RTSP Real

en: Real demuxer
an: Demuxor real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
an: Dentrada d'o protocolo en tiempo real (RTP)

en: Real-time
an: Tiempo real

en: Rear center
an: Trasero centro

en: Rear left
an: Trasero cucho

en: Rear right
an: Trasero dreito

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
an: Salida de video recomendada ta Windows Vista y versions posteriors

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
an: Salida de video recomendada ta Windows XP. Incompatible con a interficie Aero de Windows Vista

en: Record
an: Gravar

en: Record access filter start/stop.
an: Encetar/detener filtro d'acceso de gravación

en: Record directory or filename
an: Directorio u nombre d'o fichero de gravación

en: Record stream output
an: gravar emisión de salida

en: Recording
an: Gravando

en: Recording done
an: Gravación feita

en: Recording ratio
an: Taxa de gravación

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
an: Regenerar un indiz ta o fichero AVI. lo Use si o suyo fichero AVI ye danyau u incompleto (no buscable).

en: Red
an: Rojo

en: Red balance
an: Balanz royo

en: Red chroma balance.
an: Balanz royo.

en: Red component of the pause color
an: Componente royo d'a color de pausa

en: Red component of the shutdown color
an: Componente royo d'a color d'amortau

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
an: Valor roya d'un blanco puro en os tuyos franjas LED.

en: Reduce fluctuations in QP
an: Reducir fluctuacions en QP

en: Refresh List
an: Actualizar lista

en: Refresh period in ms
an: Periodo de refresco en ms

en: Refresh time
an: Tiempo de refresco

en: Region code
an: Codigo d'a rechión

en: Region left column
an: Rechión columna cucha

en: Region top row
an: Rechión ringlera superior

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
an: Lamentablement, ixas teclas no pueden asignar-se como alcorces de teclau.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
an: Expresión regular que filtra os elementos recients reproducius en o reproductor

en: Relative font size
an: Grandaria relativa d'a fuent

en: Relative to source content
an: Relativo a o conteniu orichen

en: Release function
an: Función Release

en: Reload extensions
an: Recargar extensions

en: Remember the audio volume
an: Remera o volumen d'o audio

en: Remote Audio Output Protocol stream output
an: Emisión de salida d'o protocolo de salida d'audio remoto

en: Remote control interface
an: Interficie de control remoto

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
an: Interficie de control remoto inicializada. Escriba «help» para aduya.

en: Remote-OSD
an: OSD-Remoto

en: Remote-OSD over VNC
an: OSD remoto sobre VNC

en: Remove
an: Sacar

en: Remove Selected
an: Suprimir os seleccionaus

en: Remove old preferences?
an: Eliminar preferencias antigas?

en: Remove this podcast subscription
an: Eliminar ista conduta de podcast

en: Remove zones of the video using a picture as mask
an: Eliminar zonas d'o video usando una imachen como mascareta

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
an: Elimina totz os efectos de transparencia usaus en os subtítulos DVD.

en: Rename Directory...
an: Renombrar directorio...

en: Rename Folder...
an: Renombrar carpeta..

en: Rendering quality
an: Calidat de codificación

en: Repair AVI Files
an: Reparar fichers AVI

en: Repeat
an: Repetir

en: Repeat All
an: Repetir tot...

en: Repeat Off
an: Repetir no

en: Repeat One
an: Repetir una vegada

en: Repeat all
an: Repetir tot

en: Repeat current item
an: Repetir obchecto actual

en: Repeat delay:
an: Repetir retardo:

en: Repeat:
an: Repetir:

en: Replay gain
an: Ganancia de reproducción

en: Replay gain mode
an: Modo de ganancia de reproducción

en: Replay gain mode:
an: Modo de reproducir ganancia:

en: Replay preamp
an: Preamplificación d'a reproducción

en: Requirements
an: Requerimientos

en: Resampling quality
an: Calidat de codificación

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
an: Calidat de codificación (0 = pior y mas rapido, 10 = millor y mas lento)

en: Reset
an: Restaurar

en: Reset All
an: Restaurar tot

en: Reset Preferences
an: Restaurar preferencias

en: Reset controls
an: Restaurar controls

en: Reset controls to defaults.
an: Restablir controls a predeterminaus

en: Reset defaults
an: Restaurar predeterminaus

en: Resize interface to the native video size
an: Redimensionar interficie a la grandaria nativa d'o video

en: Resize interface to video size
an: Redimensionar interficie a la grandaria d'o video

en: Resolution
an: Resolución

en: Respect ordered chapters
an: Respectar orden de capitols

en: Retrieving Channel Info...
an: Obtenendo información de canal...

en: Reveal in Finder
an: Amostrar en Finder

en: Reverb
an: Reverberación

en: Reverberation delay
an: Retardo de reverberación

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
an: Retardo de reverberación, en ms. Valors usuals son de 40 a 200ms.

en: Reverberation level
an: Ran de reverberación

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
an: Ran de reverberación (de 0 a 100, por defecto 0).

en: Reverse
an: Invertir

en: Reverse stereo
an: Estereo inverso

en: Revert to normal play speed
an: Tornar a velocidat normal de reproducción

en: Right
an: Dreita

en: Right to left/Bottom to top
an: Dreita a cucha/Abaixo a alto

en: Ripple
an: Rizo

en: Ripple video filter
an: Filtro de video d'onda

en: Romanian
an: Rumano

en: Room size
an: Grandaria d'a cambra

en: Room width
an: Amplaria d'o video

en: Rotate
an: Rotar

en: Rotate (degrees)
an: Rotar (graus)

en: Rotate by 180 degrees
an: Rotar 180 graus

en: Rotate by 270 degrees
an: Rotar 270 graus

en: Rotate by 90 degrees
an: Rotar 90 graus

en: Rotate or flip the video
an: Rotar u invertir a imachen

en: Rotate video filter
an: Rotar filtro de video

en: Row
an: Ringlera

en: Rows
an: Ringleras

en: Run as daemon process
an: Executar como proceso demonio

en: Run fb on current tty
an: Executar fb en tty actual

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
an: Executar framebuffer en l'actual dispositivo TTY (de forma predeterminada habilitau. Tener cudiau en deshabilitar tty).

en: Run manually
an: Executar manualment

en: Run on schedule
an: Executar en horario

en: Run time
an: Tiempo d'execución

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
an: Executar VLC en prioridat a tiempo real permitirá una programación muito mas precisa y un millor maneo, especialment en emitir conteniu. Con tot y con ixo puede blocar toda a suya maquina, u meter-la muit, muit lenta. Solament habría d'activar isto si sabe o que ye fendo.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
an: Se ye executando o VLC con a interficie por defecto. Faiga servir 'cvlc' ta utilizar-lo sinde interficie.

en: Runs VLC as a background daemon process.
an: Executa VLC como un proceso demonio en segundo plano

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
an: Executa o filo d'o codificador opcional en a prioridat OUTPUT (salida) en cuenta de VIDEO.

en: Russian
an: Ruso

en: S&tatistics
an: Ye&tadísticas

en: S-Video input
an: Dentrada de S-Video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
an: Ista opción permite fer servir S/PDIF por defecto quan o suyo hardware y o fluxo d'audio que se ye reproducindo son compatibles con ell.

en: SAP Strict mode
an: Modo estricto de SAP

en: SAP announcement interval
an: Intervalo d'anuncio de SAP

en: SAP announcing
an: Anuncio de SAP

en: SAP multicast address
an: Adreza multiemisión SAP

en: SAP timeout (seconds)
an: Anulación SAP (segundos)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
an: Decisión basada en SATD ta transformación 8x8 en inter-MBs.

en: SDI Demux
an: Demuxado SDI

en: SDI Input
an: Dentrada SDI

en: SDL Image decoder
an: Decodificador de SDL Image

en: SDL chroma format
an: Formato cromatico SDL

en: SDL_image video decoder
an: Decodificador de video SDL_image

en: SDP Descriptions parser
an: Analizador de descripcions SDP

en: SDP URL
an: URL de SDP

en: SDP required
an: SDP requeriu

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
an: Descriptores SDT (requiere --sout-ts-ye-it-pid)

en: SFTP authentication
an: Autenticación SFTP

en: SFTP input
an: Dentrada SFTP

en: SFTP port
an: Puerto SFTP

en: SFTP port number to use on the server
an: Numero de puerto SFTP a usar en o servidor

en: SMB domain
an: Dominio SMB

en: SMB input
an: Dentrada SMB

en: SMB password
an: Clau SMB

en: SMB user name
an: Nombre d'usuario SMB

en: SMF demuxer
an: Demuxor SMF

en: SOCKS password
an: Clau SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
an: Servidor SOCKS proxy a usar. Debe estar en la forma adreza:puerto . S'usará ta todas as connexions TCP

en: SOCKS server
an: Servidor SOCKS

en: SOCKS user name
an: Nombre d'usuario SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
an: Numeros it de SPS y PPS

en: SPU PID
an: PID de SPU

en: SRC resampler
an: Codificador SRC

en: SRTP key (hexadecimal)
an: Clau SRTP (hexadecimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
an: Sale SRTP (hexadecimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
an: Conversions SSE2 I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
an: Conversions SSE2 dende

en: SSIM computation
an: Calculo SSIM

en: SVCD subtitles
an: Subtítulos SVCD

en: SVG template file
an: Fichero plantilla SVG

en: Samba (Windows network shares) input
an: Dentrada Samba (comparticions de ret Windows)

en: Same as source
an: Igual que l'orichen

en: Samoan
an: Samoano

en: Sample aspect ratio
an: Taxa d'aspecto d'eixemplo

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
an: Taxa d'aspecto d'eixemplo d'o destín (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
an: Formato de muestra

en: Sample rate
an: Freqüencia de mostrache

en: Sample rate converter type
an: Tipo de convertidor de taxa de muestreyo

en: Sample rate of an audio elementary stream
an: Taxa de muestreyo d'una emisión elemental d'audio

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
an: Taxa de muestreyo d'a emisión d'audio transcodificado (11250, 22500, 44100 u 48000).

en: Samplerate
an: Taxa de muestreyo

en: Samplerate information of the transcoded stream.
an: Información de taxa de muestreyo d'a emisión transcodificada.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
an: Taxa de muestreyo d'a emisión d'audio capturau, en Hz (p. eix.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sanskrit
an: Sánscrito

en: Sardinian
an: Sardo

en: Satellite azimuth
an: Azimut de satélite

en: Satellite azimuth in tenths of degree
an: Azimut de satélite en decenas de grau

en: Satellite elevation
an: Elevación de satélite

en: Satellite elevation in tenths of degree
an: Elevación de satélite en decenas de grau

en: Satellite equipment control
an:  Control de quipamiento de satélite

en: Satellite longitude
an: Longaria de satélite

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
an: Longaria de satélite en decenas de grau. Ueste ye negativo.

en: Satellite range code
an: Codigo d'aconsiga de satélite

en: Saturation
an: Saturación

en: Save
an: Alzar

en: Save Debug Frames
an: Alzar fotogramas de depuración

en: Save File
an: Alzar fichero

en: Save Metadata
an: Alzar metadatos

en: Save Playlist
an: Alzar lista de reproducción

en: Save Playlist to &File...
an: Alzar a lista de reproducción en o &fichero...

en: Save Playlist...
an: Alzar lista de reproducción...

en: Save VLM configuration as...
an: Alzar configuración VLM como...

en: Save and close the dialog
an: Alzar y zarrar o dialogo

en: Save file to
an: Alzar fichero a2

en: Save file...
an: Alzar fichero...

en: Save log file as...
an: Alzar fichero de trazas como...

en: Save playlist
an: Alzar lista de reproducción

en: Save playlist as...
an: Alzar lista de reproducción como...

en: Save raw codec data
an: Alzar datos de códec raw

en: Save recently played items
an: Alzar os elementos reproducius recientment

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
an: Alza os datos d'o códec raw si has seleccionau/forzau o decodificador simulado en as opcions prencipals.

en: Save the recently played items in the menu
an: Alzar os elementos reproducius en o menú

en: Save...
an: Alzar...

en: Saves all the displayed logs to a file
an: Alza todas as trazas amostradas en un fichero

en: Saving file failed
an: Fallo en alzar fichero

en: Scale
an: Escala

en: Scale factor
an: Factor d'escalau

en: Scale factor (0.1-2.0)
an: Factor d'escala (0'1-2'0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
an: Factor d'escala a aplicar a o video mientres se transcodifica (eix.: 0.25)

en: Scaled to screen
an: Escalar a pantalla

en: Scaletempo
an: Escala de tempo

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
an: Factor d'escalau emplegau quan l'automatico ye desactivau.
    A valura por defecto ye 1.0 (mida orichinal d'o video).

en: Scaling mode
an: Modo d'escalau

en: Scaling mode to use.
an: Modo d'escalau a usar.

en: Scene filter
an: Filtro de scena

en: Scene video filter
an: Filtro de video de scena

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
an: Detección de tallo de scena. Controla cuán agresivament ficar fotogramas-I extras. Con valors chicotas de cortes de scena, o códec a ormino ha de forzar un fotograma-I quan exceda keyint. Buenas valors de tallo de scena pueden trobar un millor puesto ta o fotograma-I. Valors grans usan mas fotogramas-I d'os necesarios, asinas gastando bits. -1 deshabilita a detección de cortes de scena, por o que os fotogramas-I se fican solament cada fotograma keyint, o qual prebablement produz fieros artefactos de codificación. Rango 1 a 100.

en: Schedule
an: Horario programado

en: Schedule:
an: Horario programado:

en: Scope
an: Osciloscopio

en: Score
an: Puntuación

en: Scrambled
an: Barrechau

en: Screen
an: Pantalla

en: Screen Input
an: Dentrada de pantalla

en: Screen capture
an: Captura de pantalla

en: Screen capture (with X11/XCB)
an: Captura de pantalla (con X11/XCB)

en: Scroll with feed
an: Desplazar con conduta

en: Search
an: Mirar

en: Search Length
an: Buscar longaria

en: Search in Playlist
an: Buscar en lista de reproducción

en: Search the playlist
an: Buscar en lista de reproducción

en: Season
an: Temporada

en: Second CSA Key
an: Segunda clau CSA

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
an: Seguro 128-bits (excluir cifradores 256-bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
an: Seguro 256-bits (priorizar cifradores 256-bits)

en: Seek based on percent not time
an: Busca basada en porcentaje, no en tiempo

en: Seek based on percent not time.
an: Busca basada en porcentaje, no en tiempo.

en: Segment
an: Segmento

en: Segment length
an: Longaria de segmento

en: Segments
an: Segmentos

en: Select
an: Seleccionar

en: Select "Advanced Options" to see all options.
an: Seleccione "Opcions abanzadas" ta veyer todas as opcions

en: Select All
an: Seleccionar tot

en: Select Audio Device
an: Seleccionau dispositivo d'audio

en: Select Directory
an: Seleccionar un directorio

en: Select File
an: Seleccionar fichero

en: Select Folder
an: Seleccionar una carpeta

en: Select Input
an: Seleccionar dentrada

en: Select Output
an: Seleccionar salida

en: Select a color effect.
an: Seleccionar un efecto de color.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
an: Seleccionar un dispositivo u a carpeta VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
an: Seleccionar un dispositivo u a carpeta VIDEO_TS

en: Select a directory
an: Seleccionar una carpeta

en: Select a file
an: Seleccionar un fichero

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
an: Seleccione un modo de video apropiau ta estar usau por KVA.

en: Select a stream
an: Seleccionar una emisión

en: Select an action to change the associated hotkey:
an: Seleccionar una acción ta cambiar l'alcorce de teclau asociau:

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
an: Seleccionar formato de dentrada d'audio con os bits/amuestra daus (si garra 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
an: Seleccionar formato de dentrada d'audio con o numero de canals d'audio (si garra, 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
an: Seleccionar formato de dentrada d'audio con a taxa de muestreyo dada (si garra 0)

en: Select channel to keep
an: Seleccionar canal a mantener

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
an: Seleccionar en porcentaje (50 ye o centro) a posición d'o punto meyo (Lagrange) d'a zona mezclada

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
an: Seleccionar en porcentaje l'altura d'a zona mezclada (caso de paret 2x2)

en: Select in percent the length of the blended zone
an: Seleccionar en porcentaje a longaria d'a zona mezclada

en: Select next DVD chapter
an: Seleccionar capitol siguient d'o DVD

en: Select next DVD title
an: Seleccionar titol siguient d'o DVD

en: Select one color in the video
an: Seleccionar una color en o video

en: Select one or more files to open
an: Seleccionar un o mas ficheros ta ubrir

en: Select one or multiple files
an: Seleccionar un u quantos fichers

en: Select prev DVD chapter
an: Seleccionar capitol anterior d'o DVD

en: Select previous DVD title
an: Seleccionar titol anterior d'o DVD

en: Select profile:
an: Seleccionar perfil:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
an: Seleccionar calidat de cheneración, a costa de velocidat. 0 ye lo mas rapido, 1 ye a millor calidat.

en: Select skin
an: Seleccionar piel

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
an: Seleccione a configuración d'altavoces que quiere usar. Ista opción no mezcla enta alto por o que no i hai conversión d'estéreo a 5.1.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
an: Seleccionar dispositivo d'audio especial u deixar que windows decida (predeterminau), VLC debe reiniciar-se ta aplicar o cambeo.

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
an: Seleccionar o ran de negro d'a zona fundida (Azul u componente V)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
an: Seleccionar o ran de negro d'a zona fundida (Verda u componente U)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
an: Seleccionar o ran de negro d'a zona fundida (Rojo u componente Y)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
an: Seleccionar o ran de blanco d'a zona fundida (Azul u componente V)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
an: Seleccionar o ran de blanco d'a zona fundida (Verda u componente U)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
an: Seleccionar o ran de blanco d'a zona fundida (Rojo u componente Y)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
an: Seleccionar a fuent de dentrada d'audio. Veyer a opción «dentrada de video».

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
an: Seleccionar o tipo de salida d'audio. Veyer a opción «dentrada de video».

en: Select the capture device type
an: Seleccionar o tipo de dispositivo de captura

en: Select the directory to save to
an: Seleccionar a carpeta a la quala alzar

en: Select the file
an: Seleccione o fichero

en: Select the file to save to
an: Seleccionar fichero a o que alzar

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
an: Seleccionar o gamma ta la corrección d'a zona mezclada (Azul u componente V)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
an: Seleccionar o gamma ta la corrección d'a zona mezclada (Verda u componente U)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
an: Seleccionar o gamma ta la corrección d'a zona mezclada (Rojo u componente Y)

en: Select the hotkey to display the position.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta amostrar a posición.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta pasar a o siguient fotograma de video.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta fer un blinco largo dezaga.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta fer un gran blinco abance.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta fer un blinco meyo dezaga.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta fer un blinco meyo abance.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta fer un blinco curto dezaga.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta fer un curto blinco abance.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta fer un blinco muit curto dezaga.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta fer un blinco muit curto abance.

en: Select the hotkey to quit the application.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta salir l'aplicación

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta establir a reproducción a taxa normal.

en: Select the hotkey to stop playback.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta detener a reproducción.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta reproducción rapida.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta reproducción lenta.

en: Select the hotkey to use to pause.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta pausa.

en: Select the hotkey to use to play.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta reproducir.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta blincar a l'obchecto siguient en lista de reproducción.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta blincar a l'obchecto previo en a lista de reproducción.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
an: Seleccione o tajo de teclau ta cambiar o estau de pantalla completa.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
an: Seleccione l'alcorce de teclau ta cambiar o estau de pausa.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
an: Seleccione a tecla ta activar l'obchecto trigau en os menús DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
an: Seleccionar tecla ta pasar a o siguient capitol d'o DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
an: Seleccione a tecla ta pasar a o siguient titol d'o DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
an: Seleccione a tecla ta pasar a o capitol previo d'o DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
an: Seleccione a tecla ta pasar a o titol previo d'o DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
an: Seleccionar tecla ta baixar o volumen

en: Select the key to decrease the audio delay.
an: Seleccionar tecla ta reducir o retardo d'audio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
an: Seleccionar tecla ta reducir o retardo de subtítulos.

en: Select the key to increase audio volume.
an: Seleccionar tecla ta puyar o volumen.

en: Select the key to increase the audio delay.
an: Seleccionar tecla ta aumentar o retardo d'audio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
an: Seleccionar tecla ta aumentar o retardo de subtítulos.

en: Select the key to move subtitles higher.
an: Seleccionar a tecla ta mover os subtitulos mas alto.

en: Select the key to move subtitles lower.
an: Seleccionar a tecla ta mover os subtitulos mas abaixo.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
an: Seleccione a tecla ta baixar o selector en os menús DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
an: Seleccione a tecla ta mover o selector a cucha en os menús DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
an: Seleccione a tecla ta mover o selector a la dreita en os menús DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
an: Seleccione a tecla ta puyar o selector en os menús DVD.

en: Select the key to mute audio.
an: Seleccionar tecla ta silenciar audio.

en: Select the key to play this bookmark.
an: Seleccionar a tecla ta reproducir iste favorito.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
an: Seleccionar a tecla ta establir iste favorito de lista de reproducción.

en: Select the key to take you to the DVD menu
an: Seleccione a tecla ta ir a o menú DVD

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
an: Seleccionar o numero de finestras horizontals de video en as qualas partir-lo

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
an: Seleccionar o numero de finestras verticals de video en as qualas partir-lo

en: Select the replay gain mode
an: Seleccionar o modo de ganancia de reproducción

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
an: Seleccionar a resolución ta o framebuffer. Actualment suporta as valors 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (predeterminau 4=auto)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
an: Seleccionar a emisión con a taxa de bits maxima baixo ixe limite.

en: Select the subtitle file
an: Triga o fichero de subtitols

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
an: Seleccionar o tipo de dentrada de sintonizador (Cable/Antena).

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
an: Seleccione o ran de detalle ta la depuración u -1 ta usar o mesmo detalle dau por --verbose.

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
an: Seleccione a fuent de dentrada de video, como componida, s-video u sintonizadora. Dende que istas preferencias son especificas de l'hardware, debe buscar configuracions buenas en l'aria de «Configuración de dispositivo» y usar ixos numeros aquí. -1 significa que as preferencias no se cambiarán.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
an: Seleccionar o tipo de salida de video. Veyer a opción dentrada de video.

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
an: Seleccionar si os subcarpetas han d'expandir-se.
    garra: os subdirectorios no amaneixen en a lista de reproducción.
    colapsar: os subdirectorios amaneixen pero s'expanden en a primera reproducción.
    expandir: totz os subdirectorios s'expanden.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
an: Seleccionar códec d'audio. Prete un ta obtener mas información.

en: Select your audio output device
an: Seleccionar dispositivo d'audio de salida

en: Select your video codec. Click one to get more information.
an: Seleccionar códec de video. Prete un ta obtener mas información.

en: Selected ports:
an: Puertos seleccionaus:

en: Selection of the starting mode and look
an: Selección d'o modo y aspecto inicial

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
an: Selecciona l'algorismo de calculo de movimiento: - día: busca diamante, rayo 1 (rapido)
     - hex: busca hexagonal, rayo 2
     - umh: busca multi-hexagonal irregular (millor pero mas lenta)
     - ixa: busca exhaustiva (extremadament lenta, basicament ta analís)
     - tesa: busca exhaustiva «hadamard» (extremadament lenta, basicament ta comprebacions)

en: Semantic annotations
an: Anotacions semanticas

en: Send
an: Ninviar

en: Send key events to VNC host.
an: Ninviar eventos clau a host VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
an: Ninviar eventos de rato a host VNC. No s'ameneste usar como client ffnetdev VDR.

en: Send rate
an: Ninviar taxa

en: Send your video to picture files
an: Ninviar o suyo video a fichers d'imachen

en: Sent
an: Ninviau

en: Sent bytes
an: Bytes ninviaus

en: Sent packets
an: Paquetz ninviaus

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
an: Deseparar pachinas teletexto/dvbs en YE independients. Puede s'util deshabilitar ista opción quan s'usa emisión de salida.

en: Separate words by | (without space)
an: Parolas separadas por | (sin espacios)

en: Sepia intensity
an: Intensidat sepia

en: Sepia video filter
an: Filtro de video de sepia

en: Sequential numbering
an: Numeración seqüencial

en: Serbian
an: Serbio

en: Serial Port/Device
an: Puerto serie/dispositivo

en: Services
an: Servicios

en: Services discovery
an: Escubrimiento de servicios

en: Services discovery modules
an: Modulos d'escubrimiento de servicios

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
an: Os modulos d'escubrimiento de servicios son modulos que adhiben automaticament elementos ta la lista de reproducción.

en: Session
an: Sesión

en: Session URL
an: URL de sesión

en: Session description
an: Descripción de sesión

en: Session email
an: Correu de sesión

en: Session failed
an: Falló sesión

en: Session name
an: Nombre de sesión

en: Session phone number
an: Numero de telefono de sesión

en: Set ES Lang
an: Establir YE lang

en: Set ES id
an: Establir YE it

en: Set FFmpeg debug mask
an: Establir mascareta de depuración d'errors FFfmpeg

en: Set ID
an: Establir IT

en: Set Lang
an: Establir lang

en: Set PID to ID of ES
an: Indica PID a IT de YE

en: Set QP
an: Indicar QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
an: Establir numeros it de SPS y PPS ta permitir emisions concatenadas con diferents configuracions.

en: Set as Wall&paper
an: Establir como &fondo d'escritorio

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
an: Mete a qué intervalo as PCRs (Referencia de Reloch d'o Programa) se ninviarán (En milisegundos). Ista valor habría d'estar por baixo de 100ms. (de forma predeterminada ye 70ms).

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
an: Establir grandaria de bola dando a suya radio en numero de pixels

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
an: Establir velocidat de bola, a valor de desplazamiento

en: Set edge visibility.
an: Establir visibilidat de borde.

en: Set id of ES to PID
an: Indica it de YE a PID

en: Set playlist bookmark 1
an: Establir favorito 1 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 10
an: Establir favorito 10 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 2
an: Establir favorito 2 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 3
an: Establir favorito 3 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 4
an: Establir favorito 4 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 5
an: Establir favorito 5 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 6
an: Establir favorito 6 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 7
an: Establir favorito 7 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 8
an: Establir favorito 8 d'a lista de reproducción

en: Set playlist bookmark 9
an: Establir favorito 9 d'a lista de reproducción

en: Set the ID of the elementary stream
an: Establir l'IT d'a emisión elemental

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
an: Meter a fuerza de Definición, entre 0 y 2. Por defecto a 0'05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
an: Meter a canal de TV a o que o sintonizador se meterá (0 significa por defecto).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
an: Establir proporción (como 4:3) d'o lienzo d'o video. si s'omite, s'asumen a mesma proporción que a dentrada.

en: Set the category of the elementary stream
an: Establir a categoría d'a emisión elemental

en: Set the codec of the elementary stream
an: Establir o codec d'a emisión elemental

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
an: Establir a color a amostrar si l'usuario pausa o video. (Tiens luz ta pillar unatra biera?)

en: Set the encoding used in text subtitles
an: Activar a codificación usada en subtítulos de texto

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
an: Indica a ganancia global en dB (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
an: Establir o grupo d'a emisión elemental

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
an: Establir o brilo d'imachen, entre 0 y 2. Predeterminau a 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
an: Establir o contraste d'imachen, entre 0 y 2. Predeterminau a 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
an: Establir a gamma d'imachen, entre 0.01 y 10. Predeterminau a 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
an: Establir a color d'imachen, entre 0 y 360. Predeterminau a 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
an: Establir a saturación d'imachen, entre 0 y 3. Predeterminau a 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
an: Estableix l'IT interno de cada emisión elemental maniada por VLC a la mesma valor que o PID en a emisión TS, en cuenta d'1, 2, 3, etc. Util ta fer '#duplicate{..., select="ye=<pid>"}'.

en: Set the justification of subtitles
an: Establir a chustificación de subtítulos

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
an: Indica a grandaria PES maximo permitiu en producir emisions MPEG PS.

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
an: Estableix a proporción (n:1) (1...20).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
an: Establir a transparencia d'a salida de video. 1 ye no transparent (predeterminau) 0 ye totalment transparent.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
an: Establir o codigo de país d'o sintonizador que estableix o mapeado actual de canal-a2-freqüencia (0 indica por defecto).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
an: Meter os controls d'o controlador v4l2 a las valors especificadas usando una lista separada por comas opcionalment encapsulada (p. eix.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Ta listar os controls disponibles, aumenta a locuacidad (-vvv) u usa l'aplicación v4l2-ctl.

en: Set up associations...
an: Estabablecer asociacions de fichero...

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
an: Mete una maxima taxa de bits local (en kbits/s).

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
an: Estableix un numero maximo de macrobloques por trozo

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
an: Estableix una grandaria maxima de trozo en bytes (Includes NAL overhead in size)

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
an: Estableix intervalo minimo entre fotogramas-IDR. En H.264, os fotogramas-I no se vinculan necesariament a un GOP zarrau porque se permite predecir un fotograma-P dende mas fotogramas que l'anterior (veyer tamién opción de fotograma de referencia). Por ixo, no ye necesario buscar os fotogramas-I. Os fotogramas-IDR restrinchen a fotogramas-P subsiguients que se refieran a qualsiquier fotograma anterior a o fotograma-IDR. 
    Si amaneixen cortes de scena dentro d'iste intervalo, siguen estando codificaus como fotogramas-I, pero no encietan un nuevo GOP.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
an: Estableix a opacidat d'o controlador entre 0.1 y 1 ta la interficie prencipal, a lista de reproducción y o panel extendiu. Ista opción solament funciona con Windows y X11 con extensions de composición.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
an: Mete a ocupación d'o buffer inicial como una fracción d'a grandaria d'o buffer. Rango 0.0 a 1.0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
an: Estableix a clau ta la connexión, si no s'estableix usuario u clau en a URL.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
an: Mete a opción de tiempo acotolau en a cadena de sesión RTSP

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
an: Estableix l'usuario ta la connexión, si no s'estableix usuario u clau en a URL.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
an: Estableix a opacidat d'a finestra entre 0,1 y 1 ta la interficie prencipal, a lista de reproducción y o panel extendiu. Ista opción solament funciona con Windows y X11 con extensions de composición.

en: Setting
an: Configuración

en: Settings
an: Preferencias

en: Settings for VLC's control interfaces
an: Parametros d'as Interficies de control d'o VLC

en: Settings for VLC's interfaces
an: Parametros d'as interficies d'o VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
an: Parametros ta la dentrada, a demultiplexación, a descodificación y a codificación

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
an: Parametros ta os descodificadors y codificadors de subtitols, teletexto y CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
an: Parametros d'os descodificadors y codificadors nomás d'audio.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
an: Preferencias solament ta o procesador de video en vivo integrau

en: Settings for the main interface
an: Parametros d'a interficie principal

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
an: Parametros ta os descodificadors y codificadors de video, imachens u video+audio.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
an: Parametros arredol d'a información en pantalla OSD, subtitols y "subimachens superposadas"

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
an: Parametros respectives a o comportamiento d'a lista de reproducción (por eixemplo o modo de playback) y a os modulos que adhiben automaticament elementos ta la lista de reproducción ('modulos d'escubrimiento de servicios')

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
an: Parametros respectives a quantos metodos d'acceso. Bells parametros comuns que talment quiera alterar son o proxy HTTP u os parametros de almagazenache.

en: Settings...
an: Preferencias...

en: Setup schedule
an: Configurar horario

en: Shadow
an: Uembra

en: Shadow angle
an: Anglo de uembra

en: Shadow color
an: Color de uembra

en: Shadow distance
an: Distancia de uembra

en: Shadow opacity
an: Opacidat de uembra

en: Shaping delay (ms)
an: Grandaria d'o retardo (ms)

en: Shared memory framebuffer
an: Memoria compartida framebuffer

en: Sharpen
an: Agudizar

en: Sharpen strength (0-2)
an: Fuerza de nitidez (0-2)

en: Sharpen video filter
an: Filtro de video definiu

en: Sharpness
an: Agudizado

en: Sharpness filter adjust.
an: Achuste de filtro d'agudizado.

en: Short backwards jump
an: Blinco curto dezaga

en: Short forward jump
an: Blinco curto abance

en: Short jump length
an: Longaria de blinco curto

en: Short jump length, in seconds.
an: Longaria de blinco curto, en segundos.

en: Shortcut
an: Alcorce

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
an: Debería o controlador integrau fer un achuste de blanco en os tuyos franjas LED? Recomendau.

en: Show &more options
an: Amostrar &mas opcions

en: Show 80 bands instead of 20
an: Amostrar 80 bandas en cuenta de 20

en: Show All
an: Amostrar tot

en: Show Basic
an: Amostrar basico

en: Show Containing Directory...
an: Amostrar o directorio a on que se troba...

en: Show Containing Folder...
an: Amostrar a carpeta a on que se troba...

en: Show Fullscreen Controller
an: Amostrar controlador de pantalla completa

en: Show Fullscreen controller
an: Amostrar controlador a pantalla completa

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
an: Amostrar emisions de video clasificaus NC17 en usar listas de reproducción de video shoutcast.

en: Show Name
an: Nombre d'o show

en: Show VLC on the taskbar
an: Amostrar VLC en a barra de quefers

en: Show a controller in fullscreen mode
an: Amuestra un controlador en modo pantalla completa

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
an: Amuestra una pantalla de notificación con l'artista y o nombre d'a pista quan l'obchecto actual d'a lista de reproducción cambea, quan VLC ye minimizau u amagau.

en: Show a systray icon for VLC
an: Amostrar icono en l'aria de notificación ta VLC

en: Show advanced options
an: Amostrar as opcions abanzadas

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
an: Amostrar preferencias abanzadas y no preferencias simplas en ubrir o dialogo preferencias.

en: Show advanced preferences over simple ones
an: Amostrar preferencias abanzadas

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
an: Amostrar un icono en l'aria de notificación permitindo-le controlar o reproductor multimedia VLC con accions basicas.

en: Show controller in fullscreen
an: Amostrar controlador a pantalla completa

en: Show controls in full screen mode
an: Amostrar controls en modo a pantalla completa

en: Show errors and warnings
an: Amostrar errors y avisos

en: Show everything including debug messages
an: Amostrar tot incluindo mensaches de depuración

en: Show extended VCD info?
an: Amostrar información de VCD extendida?

en: Show extended options
an: Amuestra opcions extendidas

en: Show extended settings
an: Amostrar preferencias extendidas

en: Show media title on video
an: Amostrar o titol en o video

en: Show media title on video start
an: Amostrar titol d'o meyo en encetar o video

en: Show notification popup on track change
an: Amostrar notificación en cambiar de pista

en: Show only errors
an: Amostrar solament errors

en: Show playing item name in window title
an: Amostrar o nombre d'obchecto en reproducción en o titol d'a finestra

en: Show settings
an: Amostrar achustes

en: Show shoutcast adult content
an: Amostrar conteniu adulto de shoutcast

en: Show stream position
an: Amuestra posición d'a emisión

en: Show systray icon
an: Icono d'aria de notificación

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
an: Amuestra a posición actual en segundos dentro d'a emisión de vegada en quan.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
an: Amuestra a maxima cantidat d'información baixo información multimedia y emisión. Muestra por eixemplo a navegación d'o control de reproducción.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
an: Amuestra o nombre d'a canta u o video en o titol d'a finestra d'o controlador.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
an: Amuestra o dialogo propiedatz d'o dispositivo seleccionau antes d'encetar a emisión.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
an: Amuestra a pachina de propiedatz d'a sintonizadora [selección de canals].

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
an: Amostrar o titol d'o video mientres n milisegundos; por defecto, 5000 ms (5 s)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
an: Amuestra dialogos d'avisos y errors no importants

en: Show video title for x milliseconds
an: Amostrar o titol d'o video mientres x milisegundos

en: Show video within the main window
an: Amostrar video dentro d'a finestra prencipal

en: Show/Hide Playlist
an: Amostrar/amagar lista de reproducción

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
an: Amuestra un controlador «lucent» movendo o rato en o modo a pantalla completa.

en: Shuffle
an: Barajar

en: Side left
an: Delantero cucho

en: Side right
an: Delantero dreito

en: Silver
an: Plata

en: Similarity
an: Similitut

en: Similarity threshold
an: Branquil de similitut

en: Simple
an: Sencillo

en: Simple DirectMedia Layer video output
an: Salida de video Simple DirectMedia Layer

en: Simple Karaoke filter
an: Filtro simple de Karaoke

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
an: Decodificador simple ta emisions codificadas en Dolby Surround

en: Sinhalese
an: Sinhalés

en: Size
an: Grandaria

en: Size of code blocks in each subband
an: Grandaria d'os bloques de codigo en cada subbanda

en: Size of motion compensation blocks
an: Grandaria d'os bloques de compensación de movimiento

en: Size of stream in bytes
an: Grandaria d'o fluxo en bytes

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
an: Grandaria d'o paquet TS a zifrar. As rutinas de zifrau eliminan l'encabezau-TS d'a valor antes de zifrar.

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
an: Nombre d'o dispositivo d'audio que usará o complemento DirectShow. Si no especifica brenca, usará a grandaria predeterminada ta o tuyo dispositivo. Puede especificar una grandaria estandar (cif, d1, ...) u <anchura>x<altura>

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
an: Fichers de piel (*.vlt;*.wsz)|*.vlt;wsz|Fichers de piel (*.xml)|*.xml

en: Skin resource file:
an: Fichero de piel:

en: Skin to use
an: Piel a usar

en: Skinnable Interface
an: Interficie con piel

en: Skins
an: Piels

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
an: Omisión de filtro de desbloqueo en bucle H.264

en: Skip ads
an: Omitir publicidat

en: Skip frame (default=0)
an: Omitir fotograma (por defecto=0)

en: Skip frames
an: Omitir os fotogramas

en: Skip idct (default=0)
an: Blincar idct (por defecto=0)

en: Skip loop filter
an: Omitir filtro de bucle

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
an: Omitir o filtro bucle ta descodificación H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
an: A omisión d'o filtro bucle (u desbloquiar) normalment afecta perchudicialment a calidat. Con tot y con ixo da gran velocidat en emisions d'alta definición.

en: Slides (images)
an: Diapositivas (imachens)

en: Slides (text)
an: Diapositivas (texto)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
an: Licherament amillorar a calidat de SMP, a o coste de repetibilidad.

en: Slo&wer
an: Mas &lento

en: Slovak
an: Eslovaco

en: Slovenian
an: Esloveno

en: Slower
an: Mas lento

en: Slower (fine)
an: Mas lento (preciso)

en: Small
an: Chicota

en: Small Volume
an: Volumen baixo

en: Smaller
an: Mas chicota

en: Snapshot
an: Captura de pantalla

en: Soft
an: Suau

en: Soft rock
an: Rock suau

en: Soften
an: Suau

en: Somali
an: Somalí

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
an: Qualques canals francesas no etiquetan as suyas pachinas de subtítulos correctament a causa d'una error historica d'interpretación. Prebe ista interpretación incorrecta si as tuyas subtítulos no amaneixen.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
an: Qualques formatos de subtítulos permiten formateo d'o texto. VLC lo implementa parcialment, pero puede seleccionar deshabilitar tot formateo.

en: Sort Node by Author
an: Ordenar nodo por autor

en: Sort Node by Name
an: Ordenar nodo por nombre

en: Sort by
an: Ordenar por

en: Sotho, Southern
an: Sotho, Sureño

en: Sound Delay
an: Retardo de son

en: Sound fonts
an: Fuentes de son

en: Soundtrack
an: Banda sonora

en: Source
an: Fuent

en: Source aspect ratio
an: Relación d'aspecto d'a fuent

en: Source directory
an: Carpeta fuent

en: Source:
an: Fuent:

en: Sout stream
an: Fluxo Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
an: Os modulos de fluxo Sout permiten creyar una cadena de procesamiento Sout. Consulte o fichero "Streaming Howto" ta saber-ne mas. Puet configurar aquí as opcions por defecto de cada modulo de fluxo Sout.

en: Sp&eed
an: &Velocidat

en: Spacer
an: Espacio

en: Spanish
an: Español

en: Spatializer
an: Espacializador

en: Speaker configuration
an: Configuración de l'altavoz

en: Special modules
an: Modulos especials

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
an: Especifica os modulos d'escubrimiento de servicios a cargar, deseparaus por dos puntos. Una valor tipica ye «sap».

en: Specify AAC audio profile to use
an: Especificar perfil d'audio AAC a usar

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
an: Especifica un retardo (en ms) ta iste fluxo elemental. Positivo significa retardo y negativo significa abanzo.

en: Specify an identifier string for this subpicture
an: Indica una cadena identificadora ta ista sub-imachen

en: Specify the deinterlace module to use.
an: Especifica o modulo de desentrelazado a usar.

en: Specify the log filename.
an: Especifica o nombre de fichero de rechistro

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
an: Especifica a grandaria d'o paquet TS a deszifrar. As rutinas de deszifrau eliminan l'encabezau-TS d'a valor antes de deszifrar.

en: Spectral sections
an: Seccions espectrals

en: Spectrometer
an: Espectrometro

en: Spectrum
an: Espectro

en: Spectrum analyser
an: Espectrómetro

en: Spectrum inversion
an: Inversión d'espectrómetro

en: Speed of feeds
an: Velocidat d'as condutas

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
an: Velocidat d'as condutas RSS/Atom en microsegundos (mayor ye mas lento).

en: Speed: %.2fx
an: Velocidat: %.2fx

en: Speex
an: Velocidat

en: Speex audio decoder
an: Codificador d'audio speex

en: Speex audio encoder
an: Codificador d'audio speex

en: Speex audio packetizer
an: Empaquetador d'audio speex

en: Speex resampler
an: Codificador speex

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
an: Dividir o video en multiples finestras ta amostrar en un muro de pantallas

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
an: Divide o video en dos partes iguals, como en un espiello

en: Splitter
an: Separador

en: Standard
an: Estandar

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
an: Definición estandar (576 u 480 linias)

en: Standard stream output
an: Salida d'emisión estandar

en: Start
an: Encetar

en: Start Time
an: Tiempo d'inicio

en: Start VLC with only a systray icon
an: Encetar VLC con solament un icono en l'aria de notificación

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
an: Encetar VLC con:
    Aspecto clasico: en modo normal.
    Vista completa: con una zona siempre present ta amostrar información como letras, carátulas...
    Vista minima: en modo minimo con controls limitaus.

en: Start directly in menu
an: Encetar dreitament en menú

en: Start in minimal view (without menus)
an: Encetar en vista minima (sin menús)

en: Start in minimal view mode
an: Encetar en modo vista minima

en: Start playback of new items immediately once they were added.
an: Encetar a reproducción de nuevos obchectos immediatament dimpués d'adhibir-los.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
an: Encetar o DVD dreitament en o menú prencipal. Isto intentará omitir todas as inutils introduccions d'avisos.

en: Start time
an: Inte d'inicio

en: Start video in fullscreen mode
an: Escomenzar o video en a pantalla completa

en: Starting Position
an: Posición inicial

en: Statistics
an: Estatisticas

en: Statistics video output
an: Estatisticas de salida de video

en: Stats
an: Estatisticas

en: Stats decoder
an: Estatisticas de decodificador

en: Stats decoder function
an: Función estatisticas de decodificador

en: Stats demux
an: Estatisticas de demuxor

en: Stats demux function
an: Función estatisticas de demuxor

en: Stats encoder function
an: Función estatisticas de codificador

en: Status
an: Estau

en: Status Bar
an: Barra d'estau

en: Step Backward
an: Blinco dezaga

en: Step Forward
an: Blinco abance

en: Step backward
an: Paso dezaga

en: Step forward
an: Paso abance

en: Stereo
an: Estereo

en: Stereo audio mode
an: Modo d'audio estéreo

en: Stereo mode
an: Modo estéreo

en: Stop
an: Detener

en: Stop playback
an: Detener reproducción

en: Stop the A to B loop
an: Detener o bucle d'A2 a B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
an: Detener lista de reproducción dimpués de cada obchecto reproduciu.

en: Stop time
an: Inte d'aturada

en: Stream
an: Emitir

en: Stream %d
an: Fluxo %d

en: Stream Announcing
an: Anunciando emisión

en: Stream ID of the audio track to use.
an: Proporciona la ID d'o fluxo d'a canal d'audio que quiere fer servir.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
an: Proporciona o numero d'o fluxo d'a canal de subtitol que quiere fer servir.

en: Stream MP3
an: Emitir MP3

en: Stream Output
an: Salida d'emisión

en: Stream all elementary streams
an: Emitir todas as emisions elementals

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
an: Emitir toda emisión elemental (video, audio y subtítulos)

en: Stream bitrate
an: Taxa de bits d'emisión

en: Stream description
an: Descripción d'emisión

en: Stream filter module
an: Modulo de filtro d'emisión

en: Stream filters
an: Filtros de transmisión de fluxos

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
an: Os filtros de transmisión son unos modulos especials que permiten operacions abanzadas en a dentrada d'o VLC. Pare cuenta con o que fa...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
an: Os filtros d'emisión s'usan ta modificar a emisión que se ye leyendo.

en: Stream name
an: Nombre d'emisión

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
an: Introduzca o numero d'o fluxo d'a pista d'audio que quiere emplegar (de 0 a n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
an: Introduzca o numero d'o fluxo d'a pista de subtitols que quiere emplegar (de 0 a n).

en: Stream output
an: Fluxo de salida

en: Stream output muxer caching (ms)
an: Cacheado de muxor de salida d'emisión (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
an: Os parametros d'o fluxo de salida s'emplegan quan s'actua como un servidor u ta alzar fluxos de dentrada. En primeras, se multiplexan os fluxos y, alavez, se ninvian meyant o modulo "salida d'acceso", que puet alzar o fluxo en un fichero u transmitir-lo (UDP, HTTP, RTP/RTSP). Os modulos de transmisión permiten o procesamiento abanzau de fluxos (transcodificación, duplicación...).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
an: Cadena de salida d'emisión.
    Se chenera automaticament en cambiar as opcions d'alto,
    pero puede modificar-la manualment.

en: Stream output to memory buffer
an: Ninviar salida a búfer de memoria

en: Stream public
an: Emisión publica

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
an: Emitir o menú OSD (visualización en pantalla), usando o modulo sub-imachen osdmenu.

en: Stream to network
an: Emitir a ret

en: Stream...
an: Transmitir...

en: Streaming
an: Emitindo

en: Streaming / Transcoding failed
an: Ha fallau a transmisión u a transcodificación

en: Streaming and Transcoding Options
an: Opcions d'emisión y transcodificación

en: Streaming deinterlace mode
an: Emitindo modo de desentrelazado

en: Streaming method
an: Metodo d'emisión

en: Streaming/Exporting Wizard...
an: Asistent d'emisión/exportación...

en: Streaming/Saving:
an: Emitindo/Alzando:

en: Streaming/Transcoding Wizard
an: Asistent d'emisión/transcodificación

en: Strength
an: Fuerza

en: Strength of AQ
an: Fuerza d'AQ

en: Strict standard compliance
an: Compatibilidat estandar estricta

en: Stride Length
an: Longaria d'o blinco

en: Stuff
an: Cosetas

en: Subdirectory behavior
an: Comportamiento con subcarpeta

en: Submission of played songs to last.fm
an: Ninvio de cantas reproducidas a last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
an: Ninviar informe d'estatisticas de cantas reproducidas a Last.fm

en: Subpicture position
an: Posición de subimagen

en: Subpictures
an: Sub-imachens

en: Subpictures filter module
an: Modulo de filtro de sub-imachens

en: Subpictures source module
an: Modulo de fuent de sub-imachens

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
an: Estimación de movimiento de subpíxel y calidat de decisión de partición

en: Subscreen height
an: Altura de subpantalla

en: Subscreen top left corner
an: Cantonada superior cucha d'a subpantalla

en: Subscreen width
an: Amplo de subpantalla

en: Subscribe
an: Suscribirse

en: Subscribe to a podcast
an: Suscribirse a un podcast

en: Subti&tle
an: Subtí&tulo

en: Subtitle
an: Subtitol

en: Subtitle Delay
an: Retardo de subtítulos

en: Subtitle File
an: Fichero de subtítulos

en: Subtitle Language
an: Luenga d'os subtitols

en: Subtitle Track
an: Pista de'os subtitols

en: Subtitle autodetection fuzziness
an: Exactitut en autodetección de subtítulos

en: Subtitle autodetection paths
an: Rotas d'autodetección de subtítulos

en: Subtitle codecs
an: Codecs d'os subtítols

en: Subtitle delay %i ms
an:  Retardar subtítulos %i ms

en: Subtitle delay down
an: Menos retardo de subtítulos

en: Subtitle delay up
an: Mas retardo de subtítulos

en: Subtitle effects
an: Efectos de subtitols

en: Subtitle language
an: Idioma d'os subtitols

en: Subtitle position down
an: Posición de subtítulos abaixo

en: Subtitle position up
an: Posición de subtítulos alto

en: Subtitle renderers using libass
an: Generadores de subtítulos usando libass

en: Subtitle track
an: Piste de subtitols

en: Subtitle track ID
an: ID d'a pista de subtitols

en: Subtitle track: %s
an:  Pista de subtítulos: %s

en: Subtitles
an: Subtítulos

en: Subtitles (advanced)
an: Subtítulo (abanzau)

en: Subtitles (images)
an: Subtítulos (imachens)

en: Subtitles / OSD
an: Subtítols / OSD

en: Subtitles Track
an: Pista d'os subtitols

en: Subtitles/Video
an: Subtítulos/Video

en: Summary
an: Sumario

en: Surround
an: Son envolvente

en: Surround 4.0
an: Envolvente 4.0

en: Surround 4.1
an: Envolvente 4.1

en: Surround 5.0
an: Envolvente 5.0

en: Surround 5.1
an: Envolvente 5.1

en: Surround delay (ms)
an: Retardo de son envolvente (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
an: Retardo de son envolvente, en ms. Valors usuals son de 5 a 40 ms.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
an: Ran d'efecto envolvente (de 0 a 100, por defecto 0).

en: Surround level
an: Ran envolvente

en: Swedish
an: Sueco

en: Switch to full preferences view
an: Cambiar a preferencias completas

en: Switch to simple preferences view
an: Cambiar a preferencias sencillas

en: Symbol rate (bauds)
an: Taxa de simbolo (baudios)

en: Sync on Intra Frame
an: Sincronizar en Intra Fotograma

en: Synchronization
an: Sincronización

en: Synchronize left and right
an: Sincronizar cucha y dreita

en: Synchronize top and bottom
an: Sincronizar alto y abaixo

en: Synchronous writing
an: Escritura sincronizada

en: Syslog facility
an: Facilidat syslog

en: System Id
an: It d'o sistema

en: System's default
an: Predeterminau d'o sistema

en: Systray icon
an: Icono d'aria de notificación

en: T&itle
an: &Titol

en: T.140 text encoder
an: Codificador de texto T.140

en: TCP command input
an: Dentrada de comandos TCP

en: TCP connection timeout
an: Tiempo d'aspera de connexión TCP

en: TCP input
an: Dentrada TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
an: Tiempo d'aspera TCP/UDP (ms)

en: TLS cipher priorities
an: Propiedatz de zifrau TLS

en: TS ID
an: IT de TS

en: TS muxer (libdvbpsi)
an: Muxor TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
an: Demuxor TTA

en: TY Stream audio/video demux
an: Demuxor d'audio/video emisión TY

en: Tagalog
an: Tagalo

en: Tahitian
an: Tahitiano

en: Take &Snapshot
an: Capturar &pantalla

en: Take a snapshot
an: Capturar pantalla

en: Take video snapshot
an: Prener captura de pantalla de video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
an: Prene una captura de pantalla de video y la escribe en disco.

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
an: Taxa de bits objetivo d'a emisión d'audio transcodificado.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
an: Taxa de bits objetivo d'a emisión de video transcodificado.

en: Target output frame rate for the video stream.
an: Taxa objetivo de fotogramas de salida ta la emisión de video.

en: Teal
an: Verde azulado

en: Techno
an: Tecno

en: Techno-Industrial
an: Tecno industrial

en: Teletext
an: Teletexto

en: Teletext Activation
an: Activación teletexto

en: Teletext alignment
an: Aliniación de teletexto

en: Teletext configuration
an: Configuración Teletexto

en: Teletext language
an: Idioma teletexto

en: Teletext page
an: Pachina de teletexto

en: Teletext subtitles
an: Subtítulos de teletexto

en: Teletext subtitles decoder
an: Decodificador de subtítulos de teletexto

en: Teletext subtitles: hearing impaired
an: Subtítulos teletexto: personas con problemas auditivos

en: Teletext text subtitles
an: Subtítulos de texto teletexto

en: Teletext: additional information
an: Teletexto: información adicional

en: Teletext: program schedule
an: Teletexto: achenda de programas

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
an: Fer saber a VLC que ye estando lanzau a causa d'una asociación a fichero en o CHUS

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
an: Indicar a lirc que leiga iste fichero de configuración. Por defecto busca en a carpeta de l'usuario.

en: Terrestrial reception parameters
an: Modo de recepción terrestre

en: Text
an: Texto

en: Text default color
an: Color de texto predeterminau

en: Text opacity
an: Opacidat d'o texto

en: Text position
an: Posición d'o texto

en: Text renderer
an: Generador de texto

en: Text renderer for Mac
an: Generador de texto ta Mac

en: Text rendering module
an: Modulo de cheneración de texto

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
an: Fichers de texto y trazas (*.log *.txt);; Tot (*.*)

en: Textual audio descriptions
an: Descripcions textuals d'audio

en: Texture size
an: Grandaria d'a textura

en: Thanks
an: Agradeiximientos

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
an: O servidor HTTP escuitará en iste puerto TCP. O numero de puerto estandar HTTP ye o 80. Manimenos, la reserva de numeros de puerto por baixo de 1025 normalment ye restrinchiu por o sistema operativo.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
an: O servidor HTTPS escuitará en iste puerto TCP. O numero de puerto estandar HTTPS ye o 443. Manimenos, la reserva de numeros de puerto por baixo de 1025 normalment ye restrinchiu por o sistema operativo.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
an: O servidor RSTP escuitará en iste puerto TCP. O numero de puerto estandar RSTP ye o 554. Manimenos, la reserva de numeros de puerto por baixo de 1025 normalment ye restrinchiu por o sistema operativo.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
an: O modulo SAP normalment selecciona as adrezas correctas a las qualas escuitar. Con tot y con ixo, puede especificar una adreza concreta.

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc. By default vlc writes the fourcc of the picture frame into the output destination.
an: O capitero YUV4MPEG2 ye compatible con a salida de video mplayer y requiere YV12/I420 fourcc. De forma predeterminada, vlc escribe a fourcc d'o fotograma d'a imachen en a salida destino.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
an: O dispositivo d'audio «%s» no se puede usar:
    %s

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
an: O dispositivo de captura «%s» no suporta os parametros requerius.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
an: A color d'o texto que se chenerará en o video.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
an: A sinyatura de zifrau ta o fichero descargau «%s» yera invalida y no podió usar-se ta verificar-lo con seguranza. Por ixo, o fichero estió borrau.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
an: L'elemento en reproducción actual será emitiu. Si no i hai elemento en reproducción, o primer elemento seleccionau d'a <i>Librería</i> será l'obchecto d'a emisión.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
an: O decodificador puede decodificar parcialment u omitir fotograma(s) quan no i hai tiempo suficient. Ye util con CPU de baixa potencia pero puede producir imachens distorsionadas.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
an: O grau borroso d'1 a 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
an: O retardo introduciu por l'algorismo fisico puede a vegadas estar molesto ta la sincronización entre movimiento de labios y a fabla. En ixe caso, active isto ta compensar-lo.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
an: O demuxor abanzará marcas de tiempo si a dentrada no puede mantener a taxa.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
an: O modo escritorio le permite amostrar o video en o escritorio.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
an: O codificador puede fer intercambeos de calidat a o vuelo si o tuyo CPU no puede mantener a taxa de codificación. Isto deshabilitará a cuantización trellis, dimpués a taxa de distorsión de vectors de movimiento (hq) y elevará o branquil de reducción de ruido ta facilitar o quefer d'o codificador.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
an: Clau de zifrau CSA. Debe estar una cadena de 16 caracters (8 bytes hexadecimals).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
an: No se puet detectar o formato de '%s'. Comprebe o rechistro ta saber-ne mas.

en: The height of the effects video window, in pixels.
an: L'altura d'a finestra d'efectos de video, en píxels.

en: The height of the mesh, in pixels.
an: L'altura d'a malla, en pixels.

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
an: L'altura d'a mini imachen ta mayor procesau (predeterminau 64)

en: The height of the video window, in pixels.
an: L'altura d'a finestra d'o video, en píxels.

en: The image blended onto the base image
an: A imachen mezclada sobre a imachen base

en: The image which will be used to blend onto
an: A imachen sobre a quala s'usará ta mezclar

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
an: S'ha arribau a o numero maximo de filtros (%u)

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
an: A biblioteca multimedia ye alzada automaticament y recargada cada vegada que s'encieta VLC.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
an: A nueva versión ha estau descargada correctament. Deseya salir de VLC y instalar-lo agora?

en: The number of time the blend will be performed
an: O numero d'hora que se ferá la mezcla

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
an: A opacidat (opuesto de transparencia) de texto a chenerar sobre o video. 0 = transparent, 255 = totalment opaco.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
an: A opción te permite habilitar u deshabilitar o modo de salida d'audio float32 de gran calidat (que qualques tarchetas de son no suportan bien).

en: The password of your last.fm account
an: A clau d'a suya cuenta last.fm

en: The path where the debugframes should be saved
an: A rota an os fotogramas de depuración han d'alzar-se

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
an: A lista de reproducción puede usar un arbol ta categorizar qualques obchectos, como o conteniu d'una carpeta.

en: The requested RTSP session could not be established.
an: A sesión RTSP solicitada no podió establir-se.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
an: O dispositivo de salida d'audio seleccionau ye estando usau exclusivament por unatro programa.

en: The size of the texture, in pixels.
an: A grandaria d'a textura, en pixels.

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
an: O formato d'audio MPEG (1/2) estandar (utilizable con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG y RAW)

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
an: A emisión debe estar reproducindo-se u en pausa ta que funcionen os favoritos.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
an: A emisión será creyau usando as prefrencias predeterminadas, ta una configuración mas abanzada u ta modificar as preferencias predeterminadas, seleccione o botón a la dreita: <i>Administrar emisions</i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
an: O fluxo s'emitirá mientres iste tiempo (en segundos).

en: The stream will start at this position (in seconds).
an: O fluxo s'encetará en ista posición (en segundos).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
an: O fluxo s'aturará en ista posición (en segundos).

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
an: A transparencia d'o VNC OSD puede cambiar-se dando una valor entre 0 y 255. Una valor menor especifica mas transparencia, un mayor significa menos. De forma predeterminada ye no estar transparent (valor 255) y o minimo ye totalment transparent (valor 0).

en: The username of your last.fm account
an: O nombre d'usuario d'a suya cuenta last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
an: O volumen puet estar gravau y automaticament restaurau a proxima vez que s'use VLC.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
an: O modo "fundo de pantalla" permite amostrar un video como o fundo de pantalla.

en: The width of the effects video window, in pixels.
an: L'amplaria d'a finestra d'efectos de video, en píxels.

en: The width of the mesh, in pixels.
an: L'amplaria d'a malla, en pixels.

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
an: L'amplaria d'a mini imachen ta mayor procesau (predeterminau 64)

en: The width of the video window, in pixels.
an: L'amplaria d'a finestra d'o video, en píxels.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
an: Theora ye un códec libre de proposito cheneral (utilizable con MPEG TS y OGG)

en: Theora video decoder
an: Decodificador de video Theora

en: Theora video encoder
an: Codificador de video Theora

en: Theora video packetizer
an: Empaquetador de video Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
an: No i hai modulo d'acceso de salida d'emisión apropiau ta «%s/%s://%s».

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
an: Istas opcions permiten configurar as interficies emplegadas por o VLC. Puet seleccionar a interficie principal, bells modulos d'interficie adicionals y mesmo definir quantas opcions relacionadas.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
an: Istas opcions permiten modificar o comportamiento d'o subsistema d'audio, y adhibir filtros d'audio que pueden emplegar-sen t'o post-procesamiento u t'os efectos visuals (analizador espectral, etc.). Active istos filtros aqui y configure-los en a sección de modulos "filtros d'audio".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
an: Istas opcions permiten modificar o comportamiento d'o subsistema de dentrada, tals como o DVD u dispositivo VCD, os parametros d'a interficie d'o ret u a canal de subtitols.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
an: Istas opcions le permiten modificar o comportamiento d'o subsistema de subimachenes. Por eixemplo, puet habilitar filtros de subimachens (logo, etc.). los Habilite-los aquí y configure-los en a sección de modulos «filtros de subimachenes». Tamién puede configurar quantas opcions de subimágenes.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
an: Istas opcions permiten modificar o comportamiento d'o subsistema de salida d'o video. Por eixemplo, puet activar filtros de video (desentrelazau, achuste d'imachen, etc.). Active-los aquí y configure-los en a sección de modulos "filtros de video". Tamién puet definir quantas opcions de video.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
an: Istas opcions le permiten seleccionar modulos por defecto. No las toque de no estar que saba o que realment ye fendo.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
an: Istas opcions le permiten configurar opcions globals por defecto ta o subsistema de salida d'emisión.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
an: Istas opcions definen o comportamiento d'a lista de reproducción. Belunas pueden anular-se en a caixa de dialogo de lista de reproducción.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
an: Istas opcions son as teclas enlazadas globals de VLC, conoixidas como «alcorces de teclau».

en: Thick
an: Grueso

en: Thin
an: Fina

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
an: O Blu-Ray Disc amenista una librería ta o decodificador AACS, y pareix que o tuyo sistema no lo tiene.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
an: Adhibe filtros d'audio de post-procesamiento ta modificar a renderización d'o sonito.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
an: Ista opción permite adhibir filtros de post-procesamiento ta amillorar a qualidat d'a imachen, por eixemplo, o desentrelazau u a distorsión d'o video.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
an: Isto adhibe os clamaus «filtros de sub-imachen». Istos filtros superponen qualques imachens u texto sobre o video (como un logo, texto arbitrario, ...).

en: This adds video splitters like clone or wall
an: Ista opción adhibe filtros separadors como clons u paretz

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
an: Permite adhibir modulos de visualización (analizador espectral, etc.).

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
an: Isto permite definir o TTL (Time-To-Live) d'a emisión. Iste parametro ye o maximo numero d'enrotadors que a suya emisión puede travesar. Si no sabe qué significa u si deseya emitir solament en o suyo ret local deixe isto a 1.

en: This allows hardware decoding when available.
an: Permite descodificación por hardware quan ye disponible.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
an: Ista opción permite reproducir l'audio a una velocidat mayor u menor sin malmeter o ton de l'audio

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
an: Isto permite una chestión adequada d'o formato de video HDTV-1080, mesmo si un codificador corrupto fixa l'altaria a 1088 linias. Nomás s'habría de deshabilitar si o video tien un formato no estandar que requiera realment 1088 linias.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
an: Isto permite alzar una emisión a un fichero. Puede recodificarse a o vuelo. Qualsiquier coseta que VLC pueda leyer puede alzar-se.
    Note que VLC no ye muit convenient ta transcodificar de fichero a fichero. Con tot y con ixo as suyas capacidatz transcodificadoras son utils ta alzar emisions de ret.

en: This allows streaming on a network.
an:  Isto permite emitir sobre un ret.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
an: Isto le permite adhibir capas (tamién conoixidas como «subimágenes») sobre a emisión de video transcodificada. As subimágenes producidas por os filtros se superpondrán dreitament sobre o video. Puede especificar una lista separada por dos puntos de modulos de subimágenes

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
an: Ista opción permite cambiar o libel de salida por defecto (89 dB) ta una transmisión de fluxos con información d'a ganancia de reproducción

en: This allows you to define playlist bookmarks.
an: Isto le permite definir favoritos d'a lista de reproducción.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
an: Isto permite forzar un modulo d'acceso. Puede usar-se si l'acceso correcto no se detecta automaticament. No s'habría de meter como una opción global de no estar que saba o que fa.

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
an: Isto le permite dar una adreza de correu de contacto ta la emisión, que s'anunciará en o SDP (Descriptor de sesión).

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
an: Isto te permite dar un numero de telefono de contacto ta la emisión, que s'anunciará en o SDP (Descriptor de sesión).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
an: Isto le permite dar una curta descripción con detalles sobre a emisión, que s'anunciará en o SDP (Descriptor de sesión).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
an: Isto le permite mantener una sola instancia de salida d'emisión a traviés de multiples obchectos de listas de reproducción (automaticament fica a salida d'emisión conchunta si no s'especifica)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
an: Puet reproducir quantos fichers a o mesmo tiempo. Ista caracteristica ye experimental, no totz os formatos lo permiten. Faiga servir '#' ta deseparar os elementos d'una lista.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
an: Isto permite sincronizar remotament os reloches d'o servidor y d'o client. Os parametros detallaus se troban en Abanzau / Sincronización d'o ret.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
an: Isto te permite seleccionar una lista de codificadors que VLC usará prioritariament.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
an: Isto le permite seleccionar l'orden en o qual VLC seleccionará os suyos empaquetadores.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
an: Isto te permite meter a velocidat d'animación (entre 1 y 10, por defecto a 6).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
an: Isto te permite cambiar a resolución d'a visualización Goom (a mayor resolución será mas vistoso pero de mas treballo ta la CPU).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
an: Isto permite especificar o puerto base usau ta la emisión RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
an: Isto permite indicar o puerto d'audio por defecto ta la emisión RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
an: Isto permite indicar o puerto de video por defecto ta la emisión RTP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
an: Isto te permite indicar o muxor usau ta la salida d'emisión. Por defecto ye no usar muxor (emisión RTP estandar).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
an: Isto le permite emitir emisions d'audio MPEG4 LATM (veyer RFC3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
an: Isto empacha emplir o rechistro de mensaches con información de depuración d'o mecanismo de sincronización d'a salida d'o video.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
an: Isto puede usar-se ta leyer solament una parte d'a emisión. Debe poder-se controlar a emisión dentrant (p. eix., un fichero u un disco, pero no una emisión UDP de ret.) Os tiempos inicial y final pueden proporcionar-se en segundos.

en: This combination is already taken by "%@".
an: Ista combinación ya ye usada por «%@».

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
an: Isto define as adrezas RTSP que s'escuitarán en o servidor, a traviés d'a rota base d'o meyo VOD RTSP. A sintaxi ye: adreza/rota. Por defecto, o servidor s'escuitará en qualsiquier adreza IP local. Especifique una adreza IP (eix. ::1 u 127.0.0.1) u un nombre de servidor (eix. localhost) ta restrinchir-los a una interface de ret especifico

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
an: Isto define o tiempo maximo de retardo que os algorismos de sincronización habrían de mirar de compensar (en milisegundos).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
an: Estableixe a velocidat de reproducción (a velocidat nominal ye 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
an: Ista opción permite retardar a salida d'audio. Cal ficar-ie un numero en milisegundos. Puet ser util si nota un retardo entre o vidio y l'audio.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
an: Isto indica l'exactos que serán os nombres de fichero de subtítulos y cinta entre ell. As opcions son:
    0 = no detectar subtítulos
    1 = qualsiquier fichero de subtítulos
    2 = qualsiquier fichero de subtítulos con o nombre d'a cinta
    3 = fichero de subtítulos igual a o nombre de cinta con caracters adicionals
    4 = fichero de subtítulos exactament igual a o nombre de cinta

en: This display the resulting media, but can slow things down.
an: Isto amuestra o meyo resultant, pero puede ralentizar as cosetas.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
an: Isto descarta os fotogramas que i plegan tarde (plegan a la salida de video mas tarde que no l'inte an que s'habrían de haber amostrau).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
an: Iste efecto proporciona a sesación estar en una cambra con un conchunto d'altavoces 7.1 mientres usas solament uns auriculars, dando una experiencia de son mas realista. Tamién habría d'estar mas confortable y menos agotador quan s'escuita mosica entre largos periodos de tiempo.
    Funciona con qualsiquier formato fuent dende mono a 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
an: Iste efecto, tamién conoixiu como «pantalla verda» u «clau cromatica» mezcla as «partes azuls» d'as imachens en primer plano d'o mosaico con o fondo (como en as prediccions d'o tiempo). Puede seleccionar a color «clau» ta mezclar (azul de forma predeterminada).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
an: Isto habilita os alcorces de teclau d'o VLC en a finestra de video (no encrastada).

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
an: Isto habilita l'analís actual d'os anuncios por o modulo SAP. Si no, totz os anuncios serán analisaus por o modulo "live555" (RTP/RTSP).

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
an: Quan s'activa ista opción, os mensaches ninviaus ta la consola s'amostrarán con colors. O suyo terminal amenista color "Linux" ta que funcione.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
an: Isto habilita a chestión d'os clics d'o zorz en o video.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
an: Ista opción imposa o retalle d'a fuent de video. Os formatos acceptaus son x:y (4:3, 16:9, etc.), que expresan l'aspecto global d'a imachen.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
an: Isto fuerza a relación d'aspecto d'o monitor. A mayoría de monitors tienen pixels quadraus (1:1). Si tiene una pantalla de 16:9, puestar le calga cambiar-la a 4:3 ta mantener as proporcions.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
an: Ista opción imposa a relación d'aspecto d'a fuent. Por eixemplo, qualques DVDs s'autodefinen 16:9, quan realment son 4:3. Isto puet fer-se servir tamién como sucherencia t'o VLC quan una pelicula no tien información quanto a la relación d'aspecto. Os formatos acceptaus son x:y (4:3, 16:9, etc.), que expresan l'aspecto global d'a imachen, u una valura en coma flotant (1.25, 1.3333, etc.), que expresa la relación quadratica d'o pixel.

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
an: Ista utilidat le permite alzar, emitir u amostrar o suyo conteniu actual d'a pantalla.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
an: Ista ye a interficie de VLC predeterminada, con un aspecto y una sensación nativa.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
an: Ista ye a interficie personalizable de VLC. Puede descargar atras piels dende

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
an: Coeficient que modifica l'altura d'as bandas.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
an: Ista ye una dentrada heredada ta permitir-le configurar modulos de salida d'acceso

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
an: Ista ye una dentrada heredada ta permitir-le configurar modulos mux

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
an: Este ye o puerto TCP a o que a interficie escuitará. De forma predeterminada ye 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
an: Códec d'audio a usar.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
an: Modulo codificador d'audio a usar (y as suyas opcions asociadas).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
an: Ista opción permite trigar o metodo de salida d'audio emplegau por o VLC. O comportamiento por defecto ye trigar automaticament o millor metodo posible.

en: This is the default Audio CD device to use.
an: Dispositivo CD d'audio a usar de forma predeterminada.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
an: Unidat (u fichero) Audio CD a usar de forma predeterminada. No ixuplide totz dos puntos dimpués d'a letra d'unidat (p. eix. D:)

en: This is the default DVD device to use.
an: Dispositivo DVD a usar de forma predeterminada.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
an: Unidat (u fichero) DVD a usar de forma predeterminada. No ixuplide totz dos puntos dimpués d'a letra d'unidat (p. eix. D:)

en: This is the default VCD device to use.
an: Dispositivo VCD a usar de forma predeteminada.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
an: Unidat (u fichero) VCD a usar de forma predeterminada. No ixuplide totz dos puntos dimpués d'a letra d'unidat (p. eix. D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
an: Metodo muxor predeterminau a usar.

en: This is the default output URI.
an: Ista ye a salida URI predeterminada.

en: This is the default output access method that will be used.
an: Metodo d'acceso de salida a usar.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
an: Grandaria predeterminada d'as fuents a chenerar sobre o video. Si se mete bella cosa distinto a 0, ista opción anulará a grandaria relativa de fuent.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
an: Ista ye a taxa de fotogramas deseyada en reproducir MJPEG dende un fichero. Use 0 (valor predeterminada) ta emisión en vivo (dende una camera).

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
an: Taxa de fotogramas usada como reserva en reproducir emisions elementals de video MPEG.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
an: Ista ye a ganancia emplegada ta la transmisión de fluxos sin información de ganancia

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
an: Isto ye o limite de blincos (tamién conoixiu como "Time-To-Live" u TTL) d'os paquetz multidifusión ninviaus por a salida de transmisión (-1 = emplega por defecto o d'o sistema operativo).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
an: Maquina en a quala a interficie escuitará. De forma predeterminada ta todas as interficies de ret (0.0.0.0). Ta que a interficie sía disponible solament en a maquina local, use «127.0.0.1».

en: This is the language of the audio stream.
an: Idioma d'a emisión d'audio.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
an: Ista opción permite seleccionar a interfície emplegada por o VLC. O comportamiento por defecto ye trigar automaticament o millor modulo posible.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
an: Ista ye a mida maxima d'os paquetz d'a napa d'aplicación que pueden transmitir-sen por o ret (en bytes).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
an: Ista ye a mida maxima en bytes d'os fichers temporals que s'emplegarán ta almagazenar os fluxos de timeshift.

en: This is the muxer that will be used for audio.
an: Muxor a usar ta audio.

en: This is the muxer that will be used for video.
an: Muxor a usar ta video.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
an: Este ye o nombre d'a sesión que s'anunciará en SDP (Descriptor de sesión).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
an: Numero de buffers d'audio sobre o qual se fa a medida de potencia. Un numero mayor de buffers aumentará o tiempo de respuesta d'o filtro a un pico pero lo ferá menos sensible a variacions curtas.

en: This is the output URI that will be used for audio.
an: Ista ye a salida URI a usar ta audio.

en: This is the output URI that will be used for video.
an: Ista ye a salida URI a usar ta video.

en: This is the output URL that will be used.
an: Ista ye a URL de salida que s'usará.

en: This is the output access method that will be used for audio.
an: Metodo d'acceso de salida a usar ta audio.

en: This is the output access method that will be used for video.
an: Metodo d'acceso de salida a usar ta video.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
an: Grandaria relativa predeterminada d'as fuents que se cheneran en o video. Si s'estableix una grandaria de fuent absoluto, a grandaria relativa será anulau.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
an: Ista opción permite trigar o metodo de salida de video emplegau por o VLC. O comportamiento por defecto ye trigar automaticament o millor metodo disponible.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
an: Ista opción define o livel de detalle (0=nomás errors y mensaches estandard, 1=avisos, 2=depuración).

en: This is the video codec that will be used.
an: Códec de video a usar.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
an: Modulo codificador de video a usar (y as suyas opcions asociadas).

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
an: Isto limita o numero maximo de clients que pueden connectar a o RTSP VOD. 0 ye sin limite.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
an: Ista ganancia lineal estará aplicada a l'audio de salida

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
an: Iste modulo ninvia a emisión transcodificada a un ret a traviés de HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
an: Iste modulo ninvia a emisión transcodificada a un ret a traviés de RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
an: Iste modulo ninvia a emisión transcodificada a un ret via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
an: Iste modulo ninvia a emisión transcodificada a un ret a traviés d'UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
an: Iste modulo ninvia a emisión transcodificada a un ret a traviés d'o protocolo mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
an: Iste modulo ninvia a emisión transcodificada a un servidor Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
an: Iste modulo escribe a emisión transcodificada en un fichero.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
an: Ista opción adhibe una compensación (positiva u negativa) a las prioridatz predeterminadas de VLC. Puede usar-la ta afinar a prioridat de VLC debant d'atros programas, u debant d'atras instancias VLC.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
an: Ista opción permite establir o titol d'alcuerdo a o que se ye reproducindo<br>$a2: Artista<br>$b: Album<br>$c: Dreitos d'autor<br>$t: Titol<br>$g: Chenero<br>$n: Numero de pista<br>$p: Reproducindo-se agora<br>$A2: Calendata<br>$D: Duración<br>$Z: «Reproducindo-se agora» (Fer servir Titol - Artista como alternativa)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
an: Ista opción le permite especificar a carpeta que l'explorador ncurses le amostrará inicialment.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
an: Ista opción puede usar-se ta alterar o modo en que VLC selecciona os suyos códecs (metodos de descompresión). Solament usuarios abanzaus habrían d'alterar ista opción, pus puede estorbar a reproducción de todas as suyas emisions.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
an: Ista opción ye util si deseya reducir a latencia en leyer una emisión

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
an: Ista opción selecciona un algorismo de mezcla d'estéreo a mono que s'usa en o mezclador de canal d'auriculars. Da l'efecto d'estar en una cambra plena d'altavoces.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
an: Isto sobrescribe a canal. Mediu en Hz.

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
an: Ista pachina permite cambiar o formato de compresión d'as pistas d'audio u video. Ta cambiar solament o formato contenedor, vaiga a la pachina siguient.

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
an: Ista pachina permite seleccionar cómo se ninviará a suya emisión de dentrada.

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
an: Ista pachina permite seleccionar como s'enapsulará a emisión. Dependendo d'as eslecions feitas antes, no se disposará de totz os formatos.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
an: Ista pachina lista todas as preferencias. Prete «Finalizar» ta encetar emisión u transcodificación.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
an: Iste parametro controla a compensación de calidat frent a la velocidat involucrada en o proceso de decisión en estimación de movimiento (mas baixo = mas rapido y mas alto = millor calidat). Rango 1 a 9.

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
an: Iste fichero de clau privada (formato PEM) ye usau ta TLS lateral a o servidor.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
an: Iste programa viene SINDE GUARANCIA, permitiu seguntes a lei.
    Puede redistribuir-lo baixo os termins d'a Licencia Publica Cheneral GNU; veiga l'archivo COPYING ta veyer-ne os detalles.
    Escribiu por l'equipo de VideoLAN; veiga l'archivo AUTHORS.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
an: Isto reduz as fluctuacions en QP antes d'a curva de compresión. Temporalment emborrona a complexidat.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
an: Isto chenera a fuent usando «YUV paletizado». Ista opción solament s'ameneste si quiere codificar con subtítulos DVB

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
an: Isto selecciona o cuantizador a usar. Valors menors dan millor fidelidat, pero tamién mayors taxas de bits. 26 ye una buena valor predeterminada. Rango 0 (sin perdas) a 51.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
an: Isto selecciona qué protocolo de transporte usar ta RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
an: Isto ninvia y recible paquet RTCP multiplexado sobre o mesmo puerto que paquetz RTP.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
an: Ista opción permite definir o modo de canals de salida d'audio que s'emplegará por defecto quan siga posible (por eixemplo si o suyo hardware y o fluxo d'audio que se ye reproducindo son compatibles con ell).

en: This setting is deprecated and not used anymore
an: Ista opción ye depreciada y ya no s'usa

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
an: Isto especifica l'altura en píxels d'a emisión de video en bruto.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
an: Isto especifica l'amplo en píxels d'a emisión de video en bruto.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
an: Iste fluxo s'ubrirá malas que s'enchegue o VLC.

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
an: Iste asistent permite configurar emisions simplas u montaches de transcodificación.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
an: Iste asistent solament da acceso a un chicot subconjunto de capacidatz d'emisión y transcodificado de VLC. Os dialogos «Ubrir» y «Emitir» darán acceso a mas caracteristicas.

en: Threads
an: Filos

en: Three component motion estimation
an: Estimación de movimiento de tres componentes

en: Threshold
an: Branquil

en: Tibetan
an: Tibetano

en: Ticker text
an: Teletexto

en: Time
an: Hora

en: Time Control
an: Control de tiempo

en: Time Slider
an: Eslizador de tiempo

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
an: Opción de sincronización de tiempo ta salida. Si ye verdadero, a emisión se chenerará como normalment sino será chenerada tant rapido como sía posible.

en: Time Synchronized output
an: Salida sincronizada

en: Time Toolbar
an: Control de tiempo

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
an: Tiempo entre dos mensaches d'alarma en ms. Ista valor ye usada ta privar saturación d'alarmas (predeterminau 2000)

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
an: Tiempo en milisegundos d'o retardo meyo.

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
an: Tiempo que pasa dica que una color se cambea totalment. Isto priva o parpagueo.

en: Time-To-Live (TTL)
an: Tiempo de vida (TTL):

en: Time:
an: Tiempo:

en: Timeout
an: Tiempo d'aspera

en: Timeout (ms)
an: Tiempo d'aspera (ms)

en: Timeshift directory
an: Directorio d'o timeshift

en: Timeshift granularity
an: Granularidat d'o timeshift

en: Title
an: Titol

en: Title %i%s
an: Titol %i%s

en: Title display mode
an: Modo d'amostrar titol

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
an: Modo d'amostrar titol. De forma predeterminada ye 0 (amagau) si a suscripcion tiene una imachen y as imachens de conduta son habilitadas, 1 en caso contrario.

en: Title font
an: Fuent d'o titol

en: Title metadata
an: Metadato de titol

en: Title to put in ASF comments.
an: Titol a meter en comentarios ASF.

en: To
an: A2

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
an: Ta ubrir una emisión de ret usual (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), solament introduzca a URL en o campo d'alto. Si quiere ubrir una emisión RTP u UDP, presione o botón d'abaixo.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
an: Ta obtener aduya mas extensa, emplegue '-H'.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
an: Ta aturar a emisión y reprener os controls normals, faiga clic de nuevo en o botón <i>Ubrir emisión</i>.

en: Toggle Fullscreen mode
an: Intercambiar pantalla completa

en: Toggle Transparency
an: Intercambiar transparencia

en: Toggle autoscaling
an: Cambiar autoescalado

en: Toggle random playlist playback
an: Cambiar reproducción aleatoria d'a lista de reproducción

en: Toggle the video in fullscreen
an: Cambiar o video a pantalla completa

en: Toggle the video out fullscreen
an: Intercambiar modo a pantalla completa

en: Toggle wallpaper mode in video output
an: Cambiar modo fondo d'escritorio en salida de video

en: Toggle wallpaper mode in video output.
an: Cambiar modo fondo d'escritorio en salida de video.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
an: Tolerancia d'o mezclador de pantalla azul a variacions de color ta o plano U. Una valor entre 10 y 20 pareixe sensible.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
an: Tolerancia d'o mezclador de pantalla azul a variacions de color ta o plano V. Una valor entre 10 y 20 pareixe sensible.

en: Tonga (Tonga Islands)
an: Tonga (Islas Tonga)

en: Tool
an: Ferramienta

en: Toolbar Elements
an: Controls

en: Toolbar position:
an: Posición

en: Toolbars Editor
an: Editor de caixa de ferramientas

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
an: Silenciar

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
an: Desilenciar

en: Top
an: Cobalto

en: Top 40
an: Os 40

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
an: Coordenada superior d'a cantonada superior cucha d'a subpantalla.

en: Top left corner X coordinate
an: Coodenada X de cantonada superior cucha

en: Top left corner Y coordinate
an: Coodenada Y de cantonada superior cucha

en: Top-Left
an: Cobalto a la cucha

en: Top-Right
an: Cobalto a la dreita

en: Total height of the mosaic, in pixels.
an: Altura total d'o mosaico, en píxels.

en: Total pixel height of the peak items.
an: Altura total d'o pixel d'os obchectos pico.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
an: Amplaria total d'o mosaico, en píxels.

en: Total/Remaining time
an: Total/Tiempo restante

en: Track
an: Pista

en: Track ID
an: Identificador d'a pista

en: Track Synchronization
an: Sincronización de pista

en: Track number
an: Numero d'a pista

en: Track replay gain
an: Ganancia de reproducción de pista

en: Track settings
an: Preferencias de pista

en: Track size (in sectors)
an: Grandaria de pista (en sectors)

en: Tracks
an: Pistas

en: Transcode
an: Transcodificar

en: Transcode audio
an: Audio de transcodificación

en: Transcode stream output
an: Transcodificar salida d'emisión

en: Transcode video
an: Transcodificar video

en: Transcode/Save to file
an: Transcodificar/Alzar a fichero

en: Transcoding options
an: Opcions de transcodificación

en: Transcript
an: Transcripción

en: Transform
an: Transformar

en: Transform type
an: Tipo de transformación

en: Transformation
an: Transformación

en: Transmission mode
an: Modo transmisión

en: Transparency
an: Transparencia

en: Transparency mask
an: Mascareta de transparencia

en: Transparency of the bargraph
an: Transparencia d'o grafico de barras

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
an: Transparencia d'a color de fondo predeterminau si a emisión Kate no especifica una color de fondo particular.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
an: Transparencia d'a color de fuent predeterminada si a emisión Kate no especifica una color de fuent particular.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
an: Transparencia d'as imachens d'o mosaico en primer plano. 0 indica transparent, 255 opaco (predeterminau).

en: Transparency of the mosaic picture.
an: Transparencia d'a imachen mosaico.

en: Transponder symbol rate
an: Taxa simbolo de transpondedor

en: Transponder/multiplex frequency
an: Freqüencia de transpondedor/multiplex

en: Transport protocol
an: Protocolo de transporte

en: Transport stream ID
an: IT d'emisión de transporte

en: Treat as a pipe rather than as a file
an: Tractar como canyería mas que como fichero

en: Trellis RD quantization
an: Quantización RD trellis

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
an: Quantización Trellis RD: 
     - 0: desabilitada
     - 1: habilitada solament en a codificación final d'un MB
     - 2: habilitada en todas as decisions de modos
    Isto requiere CABAC.

en: Trellis quantization
an: Cuantización trellis

en: Trickplay Reverse
an: Invertir ordinación

en: Trigger button
an: Botón activador

en: Trigger button for mouse gestures.
an: Botón activador ta cenyos de rato.

en: Trust MPEG timestamps
an: Confiar en improntas de tiempo de MPEG

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
an: Intenta apanyar qualques errors:
    1  autodetectar
    2  viello msmpeg4
    4  xvid entrelazau
    8  ump4 
    16 sin farciu
    32 ac vlc
    64 Qpel croma.
    Isto debe estar a suma d'as valors. P. eix., ta fixar «ac vlc» y «ump4», mete 40.

en: Try to parse the announce
an: Intentar analisar l'anuncio

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
an: Intentar usar acceleración hardware ta conversions YUV->RGB. Ista opción no tiene efecto en usar cubiertas.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
an: Intentar usar triple búfer en usar superposicions YUV. Isto da muita millor calidat de video (sin parpagueo).

en: Tuner
an: Sintonizador

en: Tuner Frequency
an: Freqüencia de sintonizador

en: Tuner TV Channel
an: Canal de Sintonizador de TV

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
an: Audio mono/estéreo de sintonizador y selección de pista.

en: Tuner card
an: Tarcheta sintonizador

en: Tuner country code
an: Codigo de sintonizador de país

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
an: Freqüencia d'o sintonizador en Hz u kHz (veyer salida de debug)

en: Tuner input type
an: Tipo de dentrada de sintonizador

en: Tuner properties
an: Propiedatz d'o sintonizador

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
an: Construir RTSP y RTP sobre HTTP

en: Turkish
an: Turco

en: Turkmen
an: Turkmeno

en: Turn off all warning and information messages.
an: Desactivar totz os mensaches y avisos.

en: Two bookmarks have to be selected.
an: Han de seleccionar-se dos favoritos.

en: Two pass
an: Dos pasadas

en: Type
an: Tipo

en: Type:
an: Tipo:

en: UDP Multicast
an: Multiemisión UDP

en: UDP Unicast
an: Uniemisión UDP

en: UDP input
an: Dentrada UDP

en: UDP stream output
an: Salida d'emisión UDP

en: UDP timeout (in ms)
an: Tiempo d'aspera UDP (en ms)

en: UNIX socket command input
an: Dentrada de comandos socket UNIX

en: URL description
an: Descripción URL

en: URL metadata
an: Metadato d'URL

en: URL with information about the stream or your channel.
an: URL con información sobre a emisión u a suya canal.

en: USF subtitles decoder
an: Decodificador de subtítulos USF

en: Ukrainian
an: Ucrainés

en: Ultra-wideband (32kHz)
an: Banda ultra ampla (32kHz)

en: Un-Zoom
an: Aluenyar zoom

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
an: Muestras d'audio no comprimiu (utilizable con WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
an: Adhibe un pixel a o costau inferior d'o video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
an: Adhibe un pixel a la cucha d'o video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
an: Adhibe un pixel a la dreita d'o video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
an: Adhibe un pixel a la parte superior d'o video

en: Undefined
an: Sin definir

en: Unicast
an: Unidifusión

en: Unidentified codec
an: Codec no identificau

en: Uninstall Windows Service
an: Desinstalar servicio de Windows

en: Uninstall the Service and exit.
an: Desinstalar o servicio y salir.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
an: Nombre solo de ret en o «System Tuning Spaces»

en: Universal Plug'n'Play
an: Plug'n'Play Universal

en: Unknown
an: Desconoixiu

en: Unknown Video
an: Video desconoixiu

en: Unknown category
an: Categoría desconoixida

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
an: Comando desconoixiu «%s». Escriba «help» para aduya.

en: Unknown error
an: Error desconoixiu

en: Unknown type
an: Tipo desconoixiu

en: Unset
an: Sin establir

en: Unspecified
an: No especificau

en: Unspecified (0V)
an: No especificau (0V)

en: Unsubscribe
an: Cancelar conduta

en: Untitled
an: Sin titol

en: Up
an: Subir

en: Update
an: Actualizar

en: Update VLC media player
an: Actualizar reproductor multimedia VLC

en: Update the tree
an: Actualizar l'arbol

en: Upstream rate
an: Taxa de puyada

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
an: Emplego: %s [options] [stream] ...
    Puet especificar quantos fluxos en a linia de comandos.
    Se ninviarán t'a coda d'a lista.
    O primer elemento especificau se reproducirá en primer puesto.
    
    Estilos d'as opcions:
      --option  Una opción global que se fixa mientres que o programa contine executando-se.
       -option  Una versión particular d'una versión global.
       :option  Una opción que no s'aplica que a o fluxo, chusto antes d'ell
                y que substituye as configuracions anteriors.
    
    Sintaxi MRL ta fluxos:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Prou --options globals pueden fer-se servir como :options especificas de MRL .
      Se pueden especificar multiples pares :option=value.
    
    Sintaxi URL:
      file:///path/file              Fichero de medios plan
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Captura de pantalla
      dvd://[device]                 Dispositivo DVD
      vcd://[device]                 Dispositivo VCD
      cdda://[device]                Dispositivo d'audio CD
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     Fluxo UDP ninviau por un servidor de fluxos
      vlc://pause:<seconds>          Aturar a lista de reproducción os segundos especificaus
      vlc://quit                     Zarrar o VLC

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
an: Fer servir menus Blu-Ray. Si ye deshabilitau, a pelicula empecipiará dreitament.

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
an: Usa os sensores de movimiento HDAPS, AMS, APPLESMC u UNIMOTION ta rotar o video

en: Use Psy-optimizations
an: Usar Psy-optimizations

en: Use RTP over RTSP (TCP)
an: Usar RTP sobre RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
an: Emplegar a salida d'audio S/PDIF quan siga disponible

en: Use Software White adjust
an: Usar achuste de blanco por software

en: Use Tiger for rendering
an: Usar Tiger ta codificación

en: Use VLC pace
an: Usar ritmo VLC

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
an: Usar taxa de bits variable. De forma predeterminada s'usa taxa de bits constant (CBR).

en: Use YUVP renderer
an: Usar generador YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
an: Usar una imachen local como logo d'o video

en: Use a plugins cache
an: Usar una caché de complementos

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
an: Usa una caché de complementos que amillorará muito o tiempo d'inicio de VLC.

en: Use a skinned playlist
an: Usar una lista de reproducción con piel

en: Use a sub&title file
an: Usar un fichero de subtitols

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
an: Usar todas as optimizacions visuals puede empiorar PSNR y SSIM

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
an: Usar una canal alpha d'imachen como mascareta de transparencia.

en: Use assembler CPU optimizations.
an: Usar optimizacions d'ensamblador de CPU.

en: Use chapter codecs found in the segment.
an: Usar códecs de capitol trobaus en o segmento.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
an: Usar croma como parte d'a estimación de movimiento

en: Use custom skin
an: Usar piel personalizada

en: Use downmix algorithm
an: Usar algorismo reductor de mezcla

en: Use float32 output
an: Usar salida float32

en: Use hardware YUV->RGB conversions
an: Usar conversions hardware YUV->RGB

en: Use hardware blending support
an: Usar suporte d'hardware de difuminación.

en: Use input chroma unaltered
an: Usar croma de dentrada inalterado

en: Use keyframes
an: Usar fotogramas clau

en: Use mb-tree ratecontrol
an: Usar control de taxa mb-tree

en: Use media library
an: Usar biblioteca multimedia

en: Use native style
an: Usar estilo nativo

en: Use playback control?
an: Usar control de reproducción?

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
an: Usar opcions de lista de reproducción ta aprevenir publicidat y privar que s'anyada a la lista de reproducción.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
an: Fer servir a numeración seqüencial en cuenta d'a marca horaria

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
an: Fer servir a numeración seqüencial en cuenta d'a marca horaria ta la numeración d'as instantanias d'o video

en: Use subtitle file
an: Usar fichero de subtítulos

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
an: Usar a matriz de quantización MPEG4 ta codificación de MPEG2. Isto cheneralment da una millor imachen y mantiene a compatibilidat con decodificadores MPEG2 estandar.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
an: Usar as preferencias completas ta configurar as valors de caché personalizaus ta cada modulo d'acceso.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
an: Use isto ta emitir a un grupo dinamico de computadoras en un ret habilitau ta multiemisión. Iste ye o metodo mas eficient ta emitir a quantas computadoras, pero no funcionará en Internet. S'adhibirán capiters RTP a la emisión

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
an: Use isto ta emitir a un grupo dinamico de computadoras en un ret habilitau ta multiemisión. Iste ye o metodo mas eficient ta emitir a quantas computadoras, pero no funcionará en Internet.

en: Use this to stream to a single computer.
an: Use isto ta emitir a una sola computadora.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
an: Use isto ta emitir a una sola computadora. S'adhibirán a la emisión encabezaus RTP

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
an: Use isto ta emitir a quantas computadoras. Iste metodo no ye o mas eficient, pus o servidor ameneste ninviar quantas vegadas a emisión, pero cheneralment ye o mas compatible

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
an: Emplegue-lo quan conoixca si o fluxo de reproducción ye estau (u no pas) codificau con Dolby Surround pero no se detecte como tal. De todas trazas, si o fluxo no ye estau codificau con Dolby Surround, activar ista opción amillorará a suya experiencia, especialment quan se combine con o mezclador de canals d'os auriculars.

en: Use track length as maximum unit in seek?
an: Usar longaria de pista como unidat maxima en busca?

en: Use triple buffering for overlays
an: Usar buffering triple ta cubiertas

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
an: Usar codigos de longaria variable, util ta taxas de bits altas

en: Use video buffers in system memory
an: Usar buffers de video en memoria de sistema

en: Used for statistics.
an: Usau ta estatisticas.

en: User
an: Usuario

en: User Agent
an: Achent usuario

en: User name
an: Nombre d'usuario

en: User name that will be requested to access the stream.
an: Nombre d'usuario que se solicita en accedir a la emisión.

en: User name that will be used for the connection.
an: Nombre d'usuario a usar en a connexión.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
an: Nombre d'usuario a usar ta connectar a o proxy SOCKS.

en: Username
an: Nombre d'usuario

en: Username:
an: Nombre d'usuario:

en: Uzbek
an: Uzbeco

en: V&iew
an: V&er

en: V-plane color
an: Color plana-V

en: VBI & Teletext
an: VBI y teletexto

en: VBI and Teletext decoder
an: Decodificador de VBI y teletexto

en: VBR mode
an: Modo VBR

en: VBV buffer
an: Buffer VBV

en: VC-1 packetizer
an: Empaquetador VC-1

en: VC1 video demuxer
an: Demuxor de video VC1

en: VC2 Main Profile
an: Perfil prencipal VC2

en: VC2 Simple Profile
an: Perfil simple VC2

en: VCD Format
an: Formato VCD

en: VCD device
an: Dispositivo VCD

en: VCD input
an: Dentrada VCD

en: VDR recordings
an: Gravacions VDR

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
an: O VLC puet empachar a creyación d'una captura d'a finestra, d'os fotogramas, etc... arredol d'o video, proporcionando una finestra "minima".

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
an: O VLC puet amostrar mensaches sobre o video. Isto se diz OSD (On Screen Display, en a pantalla).

en: VLC can't recognize the input's format
an: O VLC no puet reconoixer o formato de dentrada

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
an: VLC no puede establir o titol d'o DVD. Posiblement no pueda deszifrar tot o disco.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
an: VLC no podió connectar-se a «%s:%d».

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
an: VLC no podió connectar a EyeTV.
    Aseguresé que instalaló o plugin EyeTV de VLC.

en: VLC could not connect with the given server.
an: VLC no podió connectar con o servidor proporcionau.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
an: VLC no puede descodificar o formato "%4.4s" (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
an: VLC no puede identificar o codec d'audio u de vidio

en: VLC could not open the %s module.
an: O VLC no ha puesto ubrir o modulo %s.

en: VLC could not open the decoder module.
an: O VLC no ha puesto ubrir o modulo de descodificación.

en: VLC failed to load the ASF header.
an: VLC no podió cargar o capitero ASF.

en: VLC is started from file association
an: VLC ye encetau dende asociación a fichero

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
an: O VLC no ye capable d'ubrir o MRL '%s'. Comprebe o rechistro ta saber-ne mas.

en: VLC media player
an: Reproductor multimedia VLC

en: VLC media player - Web Interface
an: Reproductor multimedia VLC - Interficie Web

en: VLC media player Help
an: Aduya d'o reproductor multimedia VLC

en: VLC media player Help...
an: Aduya d'o reproductor multimedia VLC...

en: VLC media player updates
an: Actualizacions d'o reproductor multimedia VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
an: VLC normalment usa Freetype ta la cheneración, pero isto le permite usar svg por eixemplo.

en: VLC preferences
an: Parametros d'o VLC

en: VLC skins website
an: puesto web de piels VLC

en: VLC version %s (%s)
an: Versión d'o VLC %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
an: VLC estió incapaz d'alzar os metadatos.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
an: VLC se mantendrá reproducindo l'actual obchecto d'a lista.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
an: VLC se mantendrá reproducindo a lista indefinidament.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
an: VLC reproducirá fichers aleatoriament d'a lista dica estar interrumpiu.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
an: VLC s'encetará con solament un icono en a suya aria de notificación

en: VLC's connection to the given server was rejected.
an: A connexión de VLC a o servidor proporcionau estió refusada.

en: VLC's implementation of Video On Demand
an: Implementación de VLC de Video on Demand (video baixo demanda)

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
an: Configuración VLM (*.vlm);;Tot (*.*)

en: VLM configuration file
an: Fichero de configuración VLM

en: VLM configurator
an: Configurador VLM

en: VNC Host
an: Host VNC

en: VNC Password
an: Clau VNC

en: VNC Port
an: Puerto VNC

en: VNC hostname or IP address.
an: Nombre d'host VNC u adreza IP.

en: VNC password.
an: Clau VNC.

en: VNC poll interval
an: Intervalo de votación VNC

en: VNC polling
an: Votación VNC

en: VNC port number.
an: Numero de puerto VNC.

en: VOC demuxer
an: Demuxor VOC

en: Variance
an: Diferencia

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
an: Quantos codificadors/decodificadores d'audio y video proporcionaus por a biblioteca FFmpeg. Incluye (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG y atros códecs

en: Verbosity
an: Ran de detalle

en: Verbosity (0,1,2)
an: Detalle d'as errors (0,1,2)

en: Version
an: Versión

en: Vertical flip
an: Chiro vertical

en: Very Low Definition (240 lines)
an: Muy baixa definición (240 linias)

en: Very short backwards jump
an: Blinco muit curto dezaga

en: Very short forward jump
an: Blinco muit curto abance

en: Very short jump length
an: Longaria de blinco muit curto

en: Very short jump length, in seconds.
an: Longaria de blinco muit curto, en segundos.

en: Video &Track
an: Pista de &video

en: Video Auto Scaling
an: Escalau automatico d'o video

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
an: Dentrada de video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Capture height
an: Altura de captura de video

en: Video Capture height in pixel
an: Altura de captura de video en pixels

en: Video Capture width
an: Amplaria de captura de video

en: Video Capture width in pixel
an: Amplaria de captura de video en pixels

en: Video Effects
an: Efectos de video

en: Video FPS
an: FPS de video

en: Video Files
an: Fichers de video

en: Video ID
an: IT de video

en: Video On Demand ( VOD )
an: Video baixo demanda (VOD)

en: Video PID
an: PID de video

en: Video Settings
an: Preferencias de video

en: Video Track
an: Pista de video

en: Video X coordinate
an: Coordenada X d'o video

en: Video Y coordinate
an: Coordenada Y d'o video

en: Video alignment
an: Aliniación del video

en: Video bitrate
an: Taxa de bits de video

en: Video bitrate tolerance
an: Tolerancia de taxa de bits de video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
an: Tolerancia de taxa de bits de video en kbit/s.

en: Video capture
an: Captura de video

en: Video capture (Video4Linux)
an: Captura d'audio (Video4Linux)

en: Video codec
an: Códec de video

en: Video codecs
an: Codecs de video

en: Video connection
an: Connexión video

en: Video cropping
an: Retallar a imachen d'o video

en: Video device
an: Dispositivo de video

en: Video device name
an: Nombre d'o dispositivo de video

en: Video encoder
an: Codificador de video

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
an: Codificador de video (usando OpenMAX IL)

en: Video filter
an: Filtro de video

en: Video filter module
an: Modulo d'os filtros de video

en: Video filtering using a chain of video filter modules
an: Filtrau de video usando una cadena de modulos de filtro de video

en: Video filters are used to process the video stream.
an: Os filtros de video s'emplegan ta procesar o fluxo de video.

en: Video filters will be applied to the video stream.
an: Os filtros de video s'aplicarán a la emisión de video.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
an: Os filtros de video s'aplicarán a las emisions de video (dimpués d'aplicar capas). Puede introducir una lista de filtros separaus por dos puntos.

en: Video frame-rate
an: Taxa de fotogramas de video

en: Video height
an: Altaria d'o video

en: Video input
an: Dentrada de video

en: Video input chroma format
an: Formato cromatico de dentrada de video

en: Video input frame rate
an: Taxa de fotogramas de dentrada de video

en: Video input pin
an: Pin de dentrada de video

en: Video memory
an: Memoria de video

en: Video memory buffer height.
an: Altura d'o buffer de memoria de video.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
an: Grandaria de memoria buffer de video en bytes.

en: Video memory buffer width.
an: Amplaria d'o búfer de memoria de video.

en: Video memory output
an: Salida de memoria de video

en: Video mode
an: Modo de video

en: Video output URL
an: URL de salida de video

en: Video output access method
an: Metodo d'acceso de salida de video

en: Video output module
an: Modulo d'a salida de vídeo

en: Video output modules
an: Modulos de salida de video

en: Video output muxer
an: Muxor de salida de video

en: Video output pin
an: Pin de salida de video

en: Video pictures blending
an: Mezclau d'imachens de video

en: Video port
an: Puerto de video

en: Video post processing filter
an: Filtro post-proceso de video

en: Video quality post-processing level
an: Ran de postprocesamiento de calidat de video

en: Video scaling
an: Escalau de video

en: Video scaling factor
an: Factor d'escalau d'o video

en: Video scaling filter
an: Filtro d'escalau de video

en: Video settings
an: Parametros de video

en: Video size
an: Grandaria d'o video

en: Video snapshot directory (or filename)
an: Directorio d'as instantanias d'o video (u nombre d'o fichero)

en: Video snapshot file prefix
an: Prefixo d'o fichero d'as instantanias d'o video

en: Video snapshot format
an: Formato d'a instantania d'o video

en: Video snapshot height
an: Altaria d'a instantania d'o video

en: Video snapshot width
an: Amplaria d'a instantania d'o video

en: Video snapshots
an: Capturas de video

en: Video splitter module
an: Modulo separador de video

en: Video standard
an: Video estandar

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
an: Estandar de video

en: Video title
an: Titol d'o video

en: Video transformation filter
an: Filtro de transformación de video

en: Video width
an: Amplaria d'o video

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
an: O video será amostrau en ista patalla X11. Si ye vueda, s'usará a pantalla predeterminada.

en: VideoLAN Website...
an: Puesto web de VideoLAN...

en: Vietnamese
an: Vietnamita

en: Visualization
an: Visualización

en: Visualization:
an: Visualización:

en: Visualizations
an: Visualizacions

en: Visualizations selector
an: Selector de visualizacions

en: Visualize motion vectors
an: Visualizar vectors de movimiento

en: Visualizer
an: Visualizador

en: Visualizer filter
an: Filtro de visualizador

en: VoD server module
an: Modulo de servidor VoD

en: Vobsub subtitles parser
an: Analizador de subtítulos Vobsub

en: Vocal
an: A capella

en: Voice activity detection
an: Detección d'actividat de voz

en: Vol max #
an: Vol máx #

en: Volume
an: Volumen

en: Volume Control
an: Control d'o volumen

en: Volume Down
an: Baixar volumen

en: Volume Mute
an: Silenciar o volumen

en: Volume Set
an: Conchunto de volumen

en: Volume Up
an: Puyar volumen

en: Volume down
an: Baixar volumen

en: Volume normalization
an: Normalización de volumen

en: Volume normalizer
an: Normalizador de volumen

en: Volume of the audio input.
an: Volumen de dentrada d'audio.

en: Volume up
an: Puyar volumen

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
an: O volumen será controlau por o reproductor y no por os <i>Controls prencipals</i>.

en: Vorbis audio decoder
an: Decodificador d'audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
an: Codificador d'audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
an: Empaquetador d'audio Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
an: Vorbis ye un códec d'audio libre (utilizable con OGG)

en: Vu meter
an: Mesurador  VU

en: WAV demuxer
an: Demuxer WAV

en: WAV muxer
an: Demuxor WAV

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
an: Decodificador d'audio WMA v1/v2 de punto fixo

en: WMServer RTSP dialect
an: Dialecto WMServer RTSP

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
an: WMV (Windows Meya Video) 1 (utilizable con MPEG TS, MPEG1, ASF y OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
an: WMV (Windows Meya Video) 2 (utilizable con MPEG TS, MPEG1, ASF y OGG)

en: WPL playlist import
an: Importar lista de reproducción WPL

en: Wait for I frame before toggling placeholder
an: Asperar a un fotograma I antes de cambiar o puesto

en: Wall
an: Paret

en: Wall video filter
an: Filtro de video de paret

en: Wallpaper
an: Fondo d'escritorio

en: Warning
an: Aviso

en: Water effect
an: Efecto d'augua

en: Wave
an: Onda

en: Wave video filter
an: Filtro de video d'ola

en: Waves
an: Ondas

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
an: S'ha trobau una versión mas antiga d'os fichers de preferencias de VLC.

en: Website
an: Puesto web

en: Weighted prediction for B-frames
an: Predicción de peso ta fotogramas-B

en: Weighted prediction for B-frames.
an: Predicción de peso ta fotogramas-B.

en: Weighted prediction for P-frames
an: Predicción de peso ta fotogramas-B

en: Welsh
an: Galés

en: Wet
an: Mullau

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
an: Quan sía posible, o fluxo de dentrada se gravará en cuenta d'usar o modulo de fluxo de salida

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
an: Quan tiene valor «no», iste parametro da una oportunidat a las piels antigas de reproducir video encara que a etiqueta no sía implementada

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
an: Quan i haiga quantos formatos de video disponibles, seleccionar un que a suya resolución sía mas cercano (pero no sía mayor que) ista preferencia, en numero de lineas. Use ista opción si no tiene suficient capacidat de CPU u amplo de banda ta reproducir mayors resolucions.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
an: Al emitir usando UDP, as emisions pueden anunciar-se usando o protocolo anunciador SAP/SDP. Asinas, os clients no habrán d'escribir l'adreza multiemisión, amaneixerá en as suyas listas de reproducción si habilitan l'interficie extra SAP.
    Si deseya dar un nombre a la tuya emisión, pongaló aquí, si no, s'usará un nombre predeterminau.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
an: Quan se deshabilita o control d'emisión SAP, isto te deixa meter l'intervalo fixo entre anuncios de SAP.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
an: Quan s'activa ista opción, s'amostrará un quadro de dialogo cada vegada que s'ameniste una dentrada d'usuario.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
an: Quan s'activa ista opción, as preferencias y/u interficies amostrarán todas as opcions disponibles, incluindo-ie aquellas que a mayoría d'os usuarios no habrían de modificar.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
an: Al activar-se isto, l'analizador SAP descartará anuncios no estandar.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
an: Quan s'habilita ista opción, a emisión se reproducirá y transcodificará/emitirá.
    
    Note que isto requiere muita mas potencia de CPU que a transcodificación u a emisión simpla.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
an: En fer servir a dentrada PVR (u una fuent muit irregular), l'habría d'establir a 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
an: Al usar a opción de solament una instancia, adhibir obchectos a lista de reproducción y seguir reproducindo l'obchecto actual.

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
an: Que descripción de fuent usar si a emisión Kate no especifica parametros de fuents particulars (nombre, grandaria, etc.). Un nombre en blanco le permite a Tiger seleccionar os parametros de fuent mas apropiaus.

en: White
an: Blanco

en: White Blue
an: Blanco Azul

en: White Green
an: Blanco Verde

en: White Level for Blue
an: Ran de blanco ta azul

en: White Level for Green
an: Ran de blanco ta verde

en: White Level for Red
an: Ran de blanco ta royo

en: White Red
an: Blanco Rojo

en: White balance temperature (K)
an: Balanz de temperatura de blancos (K)

en: Wide-band (16kHz)
an: Banda ampla (16kHz)

en: Width
an: Amplaria

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
an: Amplaria en pixels de cada barra en a BarGraph a visualizar (predeterminau 10).

en: Width in pixels of the border between miniatures.
an: Amplaria en pixels d'o borde entre miniaturas.

en: Width of the virtual room
an: Amplaria d'a cambra virtual

en: Width of video or subtitle elementary streams
an: Amplaria d'o video u subtítulos d'emisions elementals

en: Win32 font renderer
an: Generador de fuent Win32

en: Window
an: Finestra

en: Window decorations
an: Decoracions d'a finestra

en: Window handle (HWND)
an: Maneyador de finestra (HWND)

en: Window properties
an: Propiedatz de finestra

en: Window size
an: Grandaria de finestra

en: Windows GDI video output
an: Salida de video Windows GDI

en: Windows Media NSC metademux
an: Metademux Windows Meya NSC

en: Windows Service interface
an: Interficie de servicio de Windows

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
an: Configuración de windows d'a zaguera piel usada. Ista opción s'actualiza automaticament, no la modifique.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
an: Opacidat de finestras entre 0.1 y 1

en: Workaround bugs
an: Maneo d'errors

en: Workaround for France
an: Maneo d'errors ta Francia

en: Wrapper filter output
an: Salida de filtro envoltorio

en: Write every 128th miniframe to a folder.
an: Escribir cada minifotograma  numero 128 a una carpeta.

en: Write process id to file
an: Escribir it d'o proceso a fichero

en: Writer
an: Escritor

en: Writes process id into specified file.
an: Escribe a identificación d'o proceso a o fichero especificau.

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
an: Coordenada X d'a cantonada superior cucha d'o mosaico.

en: X coordinate
an: Coodenada X

en: X coordinate of the bargraph.
an: Coordenada X d'o grafico de barras.

en: X coordinate of the encoded subtitle
an: Coordenada X d'o subtítulo codificau

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
an: Coordenada X d'o logo. Puetz mover o logo fendo-le clic cucho.

en: X coordinate of the mask.
an: Coordenada X d'a mascareta.

en: X coordinate of the rendered subtitle
an: Coordenada X d'o subtítulo chenerau

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
an: Coordenada X d'a cantonada superior cucha d'o mosaico si no ye negativa.

en: X offset
an: Compensación X

en: X offset, from the left screen edge.
an: Achuste X, dende o borde de pantalla cucho.

en: X11 display
an: pantalla X11

en: X11 video output (XCB)
an: Salida de video X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
an: Finestra de video X11 (XCB)

en: X11 window ID
an: IT de finestra X11

en: XA demuxer
an: Demuxor XA

en: XDG screen saver inhibition
an: Inhibidor de salvapantallas XDG

en: XDG-screensaver
an: Salvapantallas XDG

en: XML Parser (using libxml2)
an: Analizador XML (usando libxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
an: Formato de lista de reproducción compartible XML (XSPF)

en: XSPF playlist
an: Lista de reproducción XSPF

en: XSPF playlist export
an: Exportar lista de reproducción XSPF

en: XSPF playlist import
an: Importar lista de reproducción XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
an: Lista de reproducción XSPF|*.xspf|Fichero M3U|*.m3u

en: XVideo adaptor number
an: Numero d'adaptador XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
an: Adaptador de pantalla XVideo a usar. Por defecto, VLC usará o primer adaptador funcional.

en: XVideo output (XCB)
an: Salida XVideo (XCB)

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
an: Coordenada Y d'a cantonada superior cucha d'o mosaico.

en: Y coordinate
an: Coodenada Y

en: Y coordinate of the bargraph.
an: Coordenada Y d'o grafico de barras.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
an: Coordenada Y d'o subtítulo codificau

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
an: Coordenada Y d'o logo. Puetz mover o logo fendo-le clic cucho.

en: Y coordinate of the mask.
an: Coordenada Y d'a mascareta.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
an: Coordenada Y d'o subtítulo chenerau

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
an: Coordenada Y d'a cantonada superior cucha d'o mosaico si no ye negativa.

en: Y offset
an: Compensación Y

en: Y offset, down from the top.
an: Achuste Y, d'abaixo a alto.

en: YUV output
an: Salida YUV

en: YUV video output
an: Salida de video YUV

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
an:  Cubo Color YUV cambiando por o plano V ( 0 - 127 ).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
an: Capitero YUV4MPEG2  (de forma predeterminada deshabilitau)

en: YUVP converter
an: Convertidor YUVP

en: Yellow
an: Amariello

en: Yes
an: Sí

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
an: Puet desactivar completament a salida d'audio. Si lo fa, no se descodificará l'audio, estalviando d'ixa traza bell poquet de potencia de procesamiento.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
an: Puet deshabilitar completament o procesau de subimachens.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
an: Puet desactivar completament a salida de video.  Si lo fa, no se descodificará o video, estalviando d'ixa traza bell poquet de potencia de procesamiento.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
an: Puetz deshabilitar totz os efectos de transparencia si quiers. Isto ye util prencipalment quan en mover finestras no se comporta correctament.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
an: Puede deshabilitar usar arbol-macrobloques en control de taxa

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
an: Puetz forzar as compensacions (x,y) d'os elementos en o mosaico (solament usau si o metodo de posicionamiento ye meso en «compensacions»). Has de dar una lista separada por comas de coordenadas (ej: 10,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
an: Puede imposar l'altaria d'a instantania d'o video. Por defecto mantendrá l'altura orichinal (-1). Emplegando 0 s'escalará ta mantener a relación d'aspecto.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
an: Puetz forzar l'altura d'imachen. Por defecto (-1) VLC s'adaptará a las caracteristicas d'o video.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
an: Puede forzar l'amplaria d'imachen. De forma predeterminada (-1) VLC s'adaptará a las caracteristicas d'o video.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
an: Puetz forzar a posición d'a marquesina en o video (0=centro, 1=cucha, 2=dreita, 4=alto, 8=abaixo, tamién pueden usar-se combinacions d'istas valors, eix. 6 = alto-cucha).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
an: Puetz forzar l'aliniación d'o mosaico en o video (0=centro, 1=cucha, 2=dreita, 4=alto, 8=abaixo, tamién pueden usar-se combinacions d'istas valors, eix. 6 = alto-dcha).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
an: Puetz forzar l'orden d'os elementos en o mosaico. Has de dar una lista d'IT(s) d'imachen separadas por comas. Istas IDs s'asignan en o modulo «puent-mosaico» (mosaic-bridge).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
an: Puet modificar a posición d'a cantonada d'o cobalto en a cucha d'a finestra de video (coordinada X).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
an: Puet modificar a posición d'a cantonada d'o cobalto en a cucha d'a finestra de video (coordinada Y).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
an: Puetz forzar a posición d'a subimagen en o video (0=centro, 1=cucha, 2=dreita, 4=alto, 8=abaixo, tamién puede usar combinacions d'istas valors, p. eix. 6=alto-dreita).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
an: Puetz forzar a posición d'o teletexto en o video (0=centro, 1=cucha, 2=dreita, 4=alto, 8=abaixo, tamién pueden usar-se combinacions d'istas valors, eix. 6 = alto-dreita).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
an: Puetz forzar a posición d'o texto en o video (0=centro, 1=cucha, 2=dreita, 4=alto, 8=abaixo; tamién pueden usar-se combinacions d'istas valors, eix. 6 = alto-dreita).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
an: Puet modificar l'altaria d'o video. Por defecto (-1) o VLC s'adaptará a las caracteristicas d'o video.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
an: Puet modificar l'amplaria d'o video. Por defecto (-1) o VLC s'adaptará a las caracteristicas d'o video.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
an: Puede imposar l'amplaria d'a captura de video. Por defecto mantendrá l'amplaria orichinal (-1). Emplegando 0 s'escalará ta mantener a relación d'aspecto.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
an: Puede meter aquí una cadena de salida d'emisión predeterminada. Mire a documentación ta aprender cómo creyar tals cadenas. Aviso: ista cadena s'habilitará ta todas as emisions.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
an: Puet especificar una lista de dentradas deseparadas por comas que se concatenarán dimpués d'a normal.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
an: Puet especificar una lista de favoritos ta un fluxo d'ista traza: "{name=nombre d'o vinclo, time=desplazamiento de tiempo opcional, bytes=desplazamiento de byte opcional},{etc.}"

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
an: Puetz superponer os vectors de movimiento (flechas amostrando cómo se mueven as imachens) en a imachen. Ista valor ye una mascareta, basada en istas valors:
    1 - visualizar abance VMs predecidos de fotogramas P
    2 - visualizar abance VMs predecidos de fotogramas B
    4 - visualizar dezaga VMs predecidos de fotogramas B
    Ta visualizar totz os vectors, a valor habría d'estar 7.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
an: Ista opción permite trigar "interficies adicionals" emplegadas por o VLC. S'executan en segundo plan, adhibidas a la interficie por defecto. Emplegue una lista de modulos d'interficie deseparaus por comas (bells valuras comuns son "rc" (control remoto), "http", "gestures"...).

en: You can select control interfaces for VLC.
an: Puet seleccionar as interficies de control d'o VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
an: Seleccione fichers locals con a siguient lista y botons.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
an: Puede usar modulos de salida de video especifico ta os clones. Usar una lista de modulos separaus por comas.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
an: Puet emplegar ista opción ta ficar os subtitols en o cobaixo, en cuenta de en o cobalto. Prebe diferents puestos.

en: You can zoom the video by the specified factor.
an: Puet fer mas gran o video con a valura especificada

en: You have the latest version of VLC media player.
an: Tiene a zaguera versión d'o reproductor multimedia VLC.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
an: Tiene dos opcions:
    - A interficie s'achusta a la grandaria nativa d'o video
    - O video s'achustará a la grandaria d'a interficie
    De forma predeterminada, a interficie s'achusta a la grandaria nativa d'o video.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
an: Solament ameneste replenar un d'os siguients parametros, VLC detectará l'atro usando usando a proporción orichinal

en: You must set a name for the profile.
an: Debe establir un nombre ta fichero ta o perfil.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
an: Normalment has d'alimentar o modulo shoutcast con emisions Ogg. Tamién ye posible emitir Mp3, ta ninviar-lo a o servidor shoutcast/icecast.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
an: O suyo Mac no pareixe estar equipau con un dispositivo de dentrada adequau. Comprebe os suyos conectores y controladors.

en: Your account was rejected.
an: A suya cuenta estió refusada.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
an: O suyo intento de connexión a o servidor estió refusau.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
an: A suya pantalla será ubierta y reproducida ta emitir-la u alzar-la.

en: Your input can't be opened
an: No s'ha puesto ubrir a dentrada

en: Your password was rejected.
an: A suya clau estió refusada.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
an: A suya librería de descodificación d'o sistema BD+ no funciona. Configuración desapareixidas?

en: ZPL playlist import
an: Importar lista de reproducción ZPL

en: Zip access
an: Acceso Zip

en: Zip files filter
an: Filtro de fichers Zip

en: Zone 0: Top gradient
an: Zona 0: gradiente superior

en: Zone 0:top
an: Zona 0: alto

en: Zone 1: Right gradient
an: Zona 1: gradiente dreito

en: Zone 1:right
an: Zone 1: dreita

en: Zone 2: Bottom gradient
an: Zona 2: gradiente inferior

en: Zone 2:bottom
an: Zone 2: abaixo

en: Zone 3: Left gradient
an: Zona 3: gradiente cucho

en: Zone 3:left
an: Zone 3: cucha

en: Zone 4: Summary gradient
an: Zona 4: gradiente resumen

en: Zone 4:summary
an: Zone 4: resumen

en: Zones on left / right side
an: Zonas en a parte izquierza/dreita

en: Zoom In
an: Amanar zoom

en: Zoom Out
an: Aluenyar zoo

en: Zoom mode: %s
an: Modo zoom: %s

en: Zoom video
an: Agrandir o video

en: Zooming reset
an:  Reinicializar ampliación

en: Zulu
an: Zulú

en: [Display]
an:  [Pantalla]

en: [Filebrowser]
an: [Explorador de fichers]

en: [Loop]
an: [Bucle]

en: [Player]
an: [Reproductor]

en: [Playlist]
an: [Lista de reproducción]

en: [Random]
an: [Aleatorio]

en: [Repeat]
an: [Repetir]

en: [cdda:][device][@[track]]
an: [cdda:][dispositivo][@[pista]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
an: Adhiba --advanced ta la linia d'ordens ta veyer as opcions abanzadas.

en: address to bind to (helper setting for dst)
an: endrecera t'a quala unir-se (configuración d'aduya ta dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
an: adreza:puerto que unir vlc a escuitar emisions dentrants configuración d'aduya ta dst,dst=bind+'/+path. dst-parameter invalida isto

en: antiflicker
an: antiparpadeo

en: ask for extra verbosity when displaying help
an: pide mas locuacidad en amostrar la aduya

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
an: auto - deixar a o codificador decidir sobre a base d'a dentrada (lo millor)

en: blocks
an: bloques

en: boolean
an: booleán

en: clean effects
an: limpiar efectos

en: debug
an: depurar

en: decoder
an: descodificador

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
an: define como debe estar calculau a color sobre a base d'a color previa

en: device, fifo or filename
an: dispositivo, fifo u nombre de fichero

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
an: dispositivo, fifo u nombre de fichero ta escribir tamién fotogramas yuv

en: disabled
an: deshabilitau

en: end
an: fin

en: esa
an: ixa

en: extended selection list
an: lista de selección extendida

en: filename for stream (helper setting for dst)
an: nombre de fichero ta emisión (configuración d'aduya par dst)

en: fixed
an: fixo

en: float
an: numero en coma flotant

en: fnordlicht options
an: Opcions fnordlicht

en: force coding frame as separate interlaced fields
an: forzar codificar fotograma como campos entrelazaus separaus

en: force coding frame as single picture
an: forzar codificación d'o fotograma como imachen individual

en: frames
an: fotogramas

en: full
an: completo

en: full - One code block per subband
an: completo - un bloque de codigo por subbanda

en: hearing impaired
an: incapacidat auditiva

en: height of the overlapping area (in %)
an: altura de l'aria superpuesta (en %)

en: iTunes Music Library importer
an: Importador de biblioteca de mosica iTunes

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
an: si deseyas que VLC lance o software de control AtmoLight, introduzca aquí a rota completa d'AtmoWinA.exe.

en: integer
an: numero entero

en: it contains the average of all pixels in the sample image (only useful for single channel AtmoLight)
an: contiene a meya de totz os pixels en a imachen de muestra (solament util ta canal sola AtomLight)

en: large - use large code blocks
an: gran - usar bloques de codigo grandles

en: large - use large motion compensation blocks
an: gran - usar bloques de compensación de movimiento grans

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
an: Nombre d'usuario last.fm u clau ye incorrecto. Verifique as suyas preferencias y relanza VLC.

en: last.fm: Authentication failed
an: last.fm: Falló autenticación

en: length of the overlapping area (in %)
an: longaria de l'aria superpuesta (en %)

en: libavformat AVIO access
an: Acceso libavformat AVIO

en: libavformat AVIO access output
an: Acceso de salida de libavformat AVIO

en: libprojectM effect
an: Efecto libprojectM

en: medium - use medium motion compensation blocks
an: mediano - usar bloques de compensación de movimiento medianos

en: medium - use medium sized code blocks
an: mediano - usar bloques de codigo medianos

en: middle position (in %)
an: posición meya (en %)

en: motion
an: movimiento

en: motion control interface
an: Interficie de control de movimiento

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
an: no se cargará opción de configuración ni s'alzará a o fichero de configuración

en: none
an: garra

en: offsets
an: achustes

en: packetizer
an: empaquetador

en: packets
an: paquetz

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
an: parcial - os bloques de compensación solament se superponen parcialment

en: perceptual distance
an: distancia percibida

en: play list
an: reproducir lista

en: print a list of available modules
an: imprenta lista de modulos disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
an: imprenta lista de modulos disponibles con detalles extra

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
an: imprenta aduya de VLC (puede combinar-se con --advanced y --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
an: imprenta aduya de VLC y os suyos modulos (puede combinar-se con --advanced y --help-verbose)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
an: imprentar aduya d'un modulo especifico (puede combinar-se con --advanced y --help-verbose). Preceda o nombre d'o modulo con = ta coincidencias exactas.

en: print version information
an: imprentar información de versión

en: projectM configuration file
an: Fichero de configuración projectM

en: projectM preset path
an: Rota predeterminada de projectM

en: reset the current config to the default values
an: restaurar l'actual configuración a las valors predeterminadas

en: resets the current plugins cache
an: restaura a caché d'os complementos actuals

en: sec.
an: seg.

en: selection list
an: Lista de selección

en: small - use small code blocks
an: chicot - usar bloques de codigo chicotz

en: small - use small motion compensation blocks
an: chicot - usar bloques de compensación de movimiento chicotz

en: string
an: cadena

en: type
an: tipo

en: unknown type
an: Tipo desconoixiu

en: use alternate config file
an: Usar fichero de configuración alternativo

en: v4l2 controls
an: Controles v4l2

en: v4l2 driver controls
an: Controls de controlador v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
an: vcdx://[dispositivo-u-fichero][@{P,S,T}num]

en: visual impaired commentary
an: comentario incapacidat visual

en: warnings
an: avisos

en: x264 preset and tuning selection
an: Selección de preprogramación y afinación

en: x264 profile and level selection
an: Selección de perfil y ran x264

en: yes
an: sí

en: yes: %@ @ %@ kb/s
an: sí: %@ @ %@ kb/s

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
an: | achan [X]  . . . . . . . .  establir/obtener canals d'audio

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
an: | add XYZ . . . . . .  adhibe XYZ a lista de reproducción

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
an: | atrack [X] . . . . . . . . .  establir/obtener pista d'audio

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
an: | bytes ninviaus : %8.0f KiB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
an: | chapter [X]  . . . establir/obtener capitol en obchecto actual

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
an: | chapter_n  . . . . capitol siguient en obchecto actual

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
an: | chapter_p  . . . . .  capitol previo en obchecto actual

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
an: | clear . . . . . . . . .  limpiar lista de reproducción

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
an: | taxa de bits de demux      :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
an:  | bytes de demux leitos : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
an: | enqueue XYZ . . .  encolar XYZ a lista de reproducción

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
an: | f [on|off] . . . . . .  intercambiar pantalla completa

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
an: | faster . . . . . . . . . reproducir emisión mas rapida

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
an: | fastforward  . . . . . . . .  meter a maxima velocidat

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
an: | frame. . . . . . . . . .  reproducir fotograma a fotograma

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
an: | get_length . . . . . . . longaria d'a emisión actual

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
an: | get_time . .  segundos pasaus dimpués d'encetar a emisión

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
an: | get_title  . . . . . . . . titol d'a emisión actual

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
an: | goto . . . . . . . . . . . . . . ir a obchecto en indiz

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
an: | help  . . . . . . . . . . . . .  iste mensache d'aduya

en: | info . . . . .  information about the current stream
an: | info . . . . . . . información sobre a emisión actual

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
an: | taxa de bits de dentrada    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
an: | bytes de dentrada leitos : %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
an: | is_playing . . . .  1 si se reproduz emisión, 0 si no

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
an: | key [nombre alcorce de teclau] . simular pulsación d'alcorce de teclau

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
an: | logout  . . . . . . salir (estando en connexión socket)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
an: | loop [on|off] . . . .  cambiar bucle de lista de reproducción

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
an: | next . . . . obchecto siguient de lista de reproducción

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
an: | normal . . . . . . . . . . . reproducir emisión normal

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
an: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . . . cambiar pausa

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
an: | play . . . . . . . . . . . . . . .  reproducir emisión

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
an: | playlist  . . muestrar obchectos en lista de reproducción

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
an: | prev . . . . . . . . . obchecto previo de lista de reproducción

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
an: | quit  . . . . . . . . . . . . . . . . . . salir de vlc

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
an: | random [on|off] . . . . . . .  cambiar blinco aleatorio

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
an: | repeat [on|off] . . .  cambiar repetir obchecto de lista

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
an: | rewind . . . . . . . . . . .  meter a minima velocidat

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
an: | seek X . . . . . . buscar en segundos, p. eix. «seek 12»

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
an: | ninviando taxa de bits      :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
an: | slower . . . . . . . . .  reproducir emisión mas lenta

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
an: | snapshot . . . . .  prener captura de pantalla de video

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
an: | stats  . . . . . . . . amostrar información estatistica

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
an: | status . . . .  estau actual de lista de reproducción

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
an: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . detener emisión

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
an: | title [X]  . . . . . establir/obtener titol en obchecto actual

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
an: | title_n  . . . . . . siguient titol en obchecto actual

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
an: | title_p  . . . . . . .  titol previo en obchecto actual

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
an: | vcrop [X]  . . . . . . . .  establir/obtener retalle de video

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
an: | voldown [X]  . . . . . baixar volumen d'audio X puntos

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
an: | volume [X] . . . . . . . .  establir/obtener volumen d'audio

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
an: | volup [X]  . . . . . . puyar volumen d'audio X puntos

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
an: | vratio [X] . . . .  establir/obtener proporción de video

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
an: | vtrack [X] . . . . . . . . .  establir/obtener pista de video

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
an: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . establir/obtener zoom de video
