VLC - Trans - en to pa translation catalogue (3270 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
pa: 
    ਸਮੱਗਰੀ vlc-help.txt ਫਾਇਲ 'ਚ ਡੰਪ ਕੀਤੀ।

en: 
    Press the RETURN key to continue...
pa: 
    ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਵਾਸਤੇ RETURN ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ...

en:  (default disabled)
pa: (ਡਿਫਾਲਟ ਬੰਦ)

en:  (default enabled)
pa: (ਡਿਫਾਲਟ ਚਾਲੂ)

en:  L                      Show/Hide messages box
pa:   L           Show/Hide messages box

en:  Position : %s/%s
pa:  ਸਥਿਤੀ : %s/%s

en:  Profile Name Missing
pa:  ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en:  Source   : %s
pa:  ਸਰੋਤ   : %s

en:  Source: <no current item>
pa:  ਸਰੋਤ: <no current item>

en:  Volume   : %3ld%%
pa:  ਵਾਲੀਅਮ   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
pa:  ਵਾਲੀਅਮ   : ----

en:  Volume   : Mute
pa: ਆਵਾਜ਼: ਚੁੱਪ

en:  days
pa:  ਦਿਨ

en:  fps
pa: FPS

en:  h,H                    Show/Hide help box
pa:  h,H         Show/Hide help box

en:  i                      Show/Hide info box
pa:  i           Show/Hide info box

en: "%s" is no audio encoder.
pa: "%s" ਕੋਈ ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: "%s" is no video encoder.
pa: "%s" ਇੱਕ ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %1 downloads
pa: %1 ਡਾਊਨਲੋਡ

en: %i items
pa: %i ਆਈਟਮਾਂ

en: %i tracks
pa: %i ਟਰੈਕ

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
pa: %s
    ਡਾਊਨਲੋਡ ਜਾਰੀ... %s/%s %.1f%% ਮੁਕੰਮਲ

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
pa: %s
    ਡਾਊਨਲੋਡ ਜਾਰੀ... %s/%s - %.1f%% ਮੁਕੰਮਲ

en: %s (Encoded Output)
pa: %s (ਇੰਕੋਡ ਕੀਤੀ ਆਉਟਪੁੱਟ)

en: %s bytes
pa: %s ਬਾਈਟ

en: &About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(&A)

en: &Advanced Controls
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਕੰਟਰੋਲ(&A)

en: &Advanced Open...
pa: ਮਾਹਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&A)...

en: &Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&A)

en: &Aspect Ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ(&A)

en: &Audio
pa: ਆਡੀਓ(&A)

en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: &Chapter
pa: ਚੈਪਟਰ(&C)

en: &Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

en: &Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: &Codec Information
pa: &Codec ਜਾਣਕਾਰੀ

en: &Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&C)

en: &Crop
pa: ਕਰੋਪ ਕਰੋ(&C)

en: &Decrease Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ(&D)

en: &Deinterlace
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ(&D)

en: &Deinterlace mode
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ(&D)

en: &Disc
pa: ਡਿਸਕ(&D)

en: &Effects and Filters
pa: ਪਰਭਾਵ ਅਤੇ ਫਿਲਟਰ(&E)

en: &Enqueue
pa: ਸੰਤੁਲਨ(&E)

en: &Faster
pa: ਤੇਜ਼(&F)

en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

en: &Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ(&F):

en: &Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ(&F)

en: &Fullscreen Interface
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਇੰਟਰਫੇਸ ਬਦਲੋ(&F)

en: &General
pa: ਆਮ(&G)

en: &Go
pa: ਜਾਓ(&G)

en: &Help
pa: ਮੱਦਦ(&H)

en: &Hide VLC media player in taskbar
pa: VLC ਪਲੇਅਰ ਨੂੰ ਟਾਸਕਬਾਰ ਵਿੱਚ ਓਹਲੇ ਕਰੋ(&H)

en: &Increase Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ(&I)

en: &Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ(&I)

en: &Jump Forward
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਓ(&J)

en: &Manage
pa: ਪਰਬੰਧ(&M)

en: &Media
pa: ਮੀਡਿਆ(&M)

en: &Messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ(&M)

en: &Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ(&M)

en: &Mute
pa: ਚੁੱਪ(&M)

en: &Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ(&N)

en: &No
pa: ਨਹੀਂ(&N)

en: &Open File...
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)...

en: &Open Media
pa: ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Open Multiple Files...
pa: ...ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Play
pa: ਚਲਾਓ(&P)

en: &Playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ(&P)

en: &Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(&P)

en: &Program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ(&P)

en: &Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&Q)

en: &Recheck version
pa: ਵਰਜਨ ਫੇਰ-ਚੈੱਕ ਕਰੋ(&R)

en: &Reset Preferences
pa: ਪਸੰਦ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&R)

en: &Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: &Save Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: &Save To Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: &Save as...
pa: ...ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: &Search:
pa: ਖੋਜ(&S):

en: &Select
pa: ਚੁਣੋ(&S)

en: &Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ(&S)

en: &Stereo Mode
pa: ਸਟੀਰਿਓ ਮੋਡ(&S)

en: &Stop
pa: ਰੋਕੋ(&S)

en: &Stream
pa: ਸਟਰੀਮ(&S)

en: &Stream...
pa: ਸਟਰੀਮ(&S)...

en: &Track Synchronization
pa: ਟਰੈਕ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼(&T)

en: &Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ(&U)

en: &VLM Configuration
pa: &VLM ਸੰਰਚਨਾ

en: &Verbosity:
pa: ਵੇਰਵਾ(&V):

en: &Video
pa: ਵਿਡੀਓ(&V)

en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

en: &Visualizations
pa: ਦਿੱਖ(&V)

en: &Write changes to config
pa: ਬਦਲਾਅ config ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ(&W)

en: &Yes
pa: ਹਾਂ(&Y)

en: &Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ(&Z)

en: (Delayed)
pa: (ਡਿਲੇਅ)

en: (Super) Video CD
pa: (ਸੁਪਰ) ਵਿਡੀਓ CD

en: (no item is being played)
pa: (ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕੋਈ ਆਈਟਮ ਨਹੀਂ ਹੈ)

en: +----[ Remote control commands ]
pa: +----[ ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ ਕਮਾਂਡ ]

en: +-[Audio Decoding]
pa: +-[ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਿੰਗ]

en: +-[Incoming]
pa: +-[ਆ ਰਿਹਾ ਹੈ]

en: +-[Streaming]
pa: +-[ਸਟਰੀਮ ਜਾਰੀ]

en: +-[Video Decoding]
pa: +-[ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਿੰਗ]

en: 10 bits
pa: 10 ਬਿਟ

en: 15 bits
pa: 15 ਬਿੱਟ

en: 16 bits
pa: 16 ਬਿੱਟ

en: 1:1 Original
pa: ੧:੧ ਅਸਲ

en: 1:2 Half
pa: ੧:੨ ਅੱਧਾ

en: 1:4 Quarter
pa: ੧:੪ ਚੌਥਾਈ

en: 1:File
pa: 1:ਫਾਇਲ

en: 2 Pass
pa: 2 ਪਾਸ

en: 24 bits
pa: 24 ਬਿੱਟ

en: 2:1 Double
pa: ੨:੧ ਡਬਲ

en: 32 bits
pa: 32 ਬਿੱਟ

en: 4:2:0
pa: ੪:੨:੦

en: 4:2:2
pa: ੪:੨:੨

en: 4:4:4
pa: ੪:੪:੪

en: 525 lines / 60 Hz
pa: 525 ਲਾਈਨਾਂ / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
pa: 625  ਲਾਈਨਾਂ / 50 Hz

en: 8 bits
pa: 8 ਬਿੱਟ

en: A directory where to save the files has to be selected.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ, ਜਿੱਥੇ ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: A file where to save the stream has to be selected.
pa: ਫਾਇਲ, ਜਿੱਥੇ ਚੁਣੀ ਗਈ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
pa: VLC (%1.%2.%3%4) ਦਾ ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ।

en: A->B Loop
pa: A->B ਲੂਪ

en: A/52 parser
pa: A/੫੨ ਪਾਰਸਰ

en: AAC extension
pa: AAC ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: ADPCM audio decoder
pa: ADPCM ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
pa: AES3/SMPTE 302M ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: AIFF demuxer
pa: AIFF ਡੀਮੁਕਸਰ

en: ALSA audio capture
pa: ALSA ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ

en: ALSA audio output
pa: ਅਲਸਾ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: AM Tuner mode
pa: AM ਟਿਊਨਰ ਮੋਡ

en: AM radio
pa: AM ਰੇਡੀਓ

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ

en: ASCII Art
pa: ASCII ਕਲਾ

en: ASCII-art video output
pa: ASCII-ਕਲਾ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: ASF muxer
pa: ASF ਮੁਕਸਰ

en: ASF/WMV demuxer
pa: ASF/WAV ਡੀਮੁਕਸਰ

en: ASX playlist import
pa: ASX ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
pa: ATSC A/52 (AC-3) ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: ATSC minor channel
pa: ATSC ਮਾਈਨਰ ਚੈਨਲ

en: AU demuxer
pa: AU ਡੀਮੁਕਸਰ

en: AVI demuxer
pa: AVI ਡੀਮੁਕਸਰ

en: AVI muxer
pa: AVI ਮੁਕਸਰ

en: Abkhazian
pa: ਅਬਖਾਜ਼ੀਨ

en: Abort
pa: ਅਧੂਰਾ ਛੱਡੋ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: About VLC media player
pa: ਵੀ.ਐਲ.ਸੀ. (VLC) ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਬਾਰੇ

en: Above the Video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ

en: Accelerated video output (Overlay)
pa: ਐਕਸਲੇਟਡ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ (ਓਵਰਲੇ)

en: Accept 24 hours
pa: 24 ਘੰਟੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Accept permanently
pa: ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Access advanced options to tweak the device
pa: ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਹੋਰ ਸੁਧਾਰਨ ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣਾਂ ਵਰਤੋਂ

en: Access module
pa: ਅਸੈੱਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Access modules
pa: ਪਹੁੰਚ ਮੋਡੀਊਲ

en: Access output
pa: ਅਸੈੱਸ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Access output module
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ ਅਸੈੱਸ

en: Account that will be used for the connection.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਅਕਾਊਂਟ।

en: Acid
pa: ਐਸਿਡ

en: Acid Jazz
pa: ਐਸਿਡ ਜੈਜ਼

en: Acid Punk
pa: ਐਸਿਡ ਪੰਕ

en: Action
pa: ਐਕਸ਼ਨ

en: Activate
pa: ਐਕਟੀਵੇਟ

en: Activate Transcoding
pa: ਐਕਟਿਵ ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ

en: Active regions
pa: ਐਕਟਿਵ ਖੇਤਰ

en: Active windows
pa: ਐਕਟਿਵ ਵਿੰਡੋਜ਼

en: Actors
pa: ਐਕਟਰ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Add &Subtitle File...
pa: ...ਸਬਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਿਲ(&S)

en: Add Directory...
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Add File...
pa: ਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Add Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Add Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Noise
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Subtitle File...
pa: ...ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਜੋੜੋ

en: Add a background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਜੋੜੋ

en: Add a blurring effect
pa: ਬਲੱਰ ਪਰਭਾਵ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add a shadow
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਜੋੜੋ

en: Add cover art from file
pa: ਕਵਰ ਆਰਟ ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਜੋੜੋ

en: Add logo
pa: ਲੋਗੋ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add text
pa: ਟੈਕਸਟ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add to Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

en: Additional streaming options
pa: ਹੋਰ ਸਟਰੀਮਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

en: Addons Manager
pa: ਐਡ-ਐਨ ਮੈਨੇਜਰ

en: Address
pa: ਐਡਰੈੱਸ

en: Address of the CDDB server to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ CDDB ਸਰਵਰ ਦਾ ਐਡਰੈਸ

en: Address of the release callback function
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਕਾਲਬੈਕ ਫੰਕਸ਼ਨ ਦਾ ਐਡਰੈੱਸ

en: Adjust VLC priority
pa: VLC ਤਰਜੀਹ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ

en: Adjustments and Effects
pa: ਅਡਜੱਸਟ ਅਤੇ ਪਰਭਾਵ

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Advanced Buttons
pa: ਮਾਹਰ ਬਟਨ

en: Advanced Open File...
pa: ਮਾਹਰ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Advanced Options
pa: ਮਾਹਰ ਚੋਣਾਂ

en: Advanced Preferences
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਪਸੰਦ

en: Advanced options...
pa: ਮਾਹਰ ਚੋਣਾਂ...

en: Advanced settings
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: Advanced settings. Use with care...
pa: ਮਾਹਰ ਸੈਟਿੰਗ ਹੈ। ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ...

en: Afar
pa: ਅਫ਼ਾਰ

en: Afrikaans
pa: ਅਫਰੀਕੀ

en: Albanian
pa: ਅਲਬੀਨੀਆਈ

en: Album
pa: ਐਲਬਮ

en: Album art filename
pa: ਐਲਬਮ ਕਲਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Album replay gain
pa: ਐਲਬਮ ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ

en: All
pa: ਸਭ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Allow automatic icon changes
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਆਈਕਾਨ ਬਦਲਾਅ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Allow cache
pa: ਕੈਸ਼ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ

en: Allow only one instance
pa: ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਹੀ ਪਲੇਅਰ ਹੀ ਚਲਾਓ

en: Allow only one running instance
pa: ਕੇਵਲ ਹੀ ਇੱਕ ਹੀ ਮੌਕਾ (instance) ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੋ

en: Allow to build directory index
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Alpha mask
pa: ਐਲਫ਼ਾ ਮਾਸਕ

en: Alpha mask video filter
pa: ਐਲਫ਼ਾ ਮਾਸਕ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Alternative
pa: ਅਲਟਰਨੇਟਿਵ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Always &on Top
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ(&O)

en: Always Fit &Window
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਫਿੱਟ ਕਰੋ(&W)

en: Always continue
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Always fix
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਫਿਕਸ ਕਰੋ

en: Always on top
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

en: Always place the video window on top of other windows.
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੋਰ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਹਮੇਸ਼ਾ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ।

en: Always visible
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਵੇਖੋ

en: Always write to the same file
pa: ਉਹੀ ਫਾਇਲ ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਿਖੋ

en: Amharic
pa: ਅਮਹਾਰਿਕ

en: Amplification
pa: ਐਪਲੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: An error occurred while checking for updates...
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ...

en: Analog
pa: ਐਨਾਲਾਗ

en: Angle
pa: ਕੋਣ

en: Angle in degrees
pa: ਡਿਗਰੀ ਵਿੱਚ ਕੋਣ

en: Angle in degrees (0 to 359)
pa: ਡਿਗਰੀ ਵਿੱਚ ਕੋਣ (੦ ਤੋਂ ੩੫੯)

en: Anime
pa: ਐਨੀਮੇ

en: Antenna
pa: ਐਨਟੀਨਾ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Append to existing file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਦੇ ਅੰਤ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Append to file
pa: ਫਾਇਲ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
pa: ਜੇ ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਉਸ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਦੀ ਬਜਾਏ ਉਸ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ।

en: Apple Remote and media keys
pa: ਐਪਲ ਰਿਮੋਟ ਅਤੇ ਮੀਡਿਆ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply cartoon effect
pa: ਕਾਰਟੂਨ ਪਰਭਾਵ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Aqua
pa: ਪਾਣੀ

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Arabic (ISO 8859-6)
pa: ਅਰਬੀ (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
pa: ਅਰਬੀ (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਪਸੰਦ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you wish to create the stream?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਟਰੀਮ ਬਣਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Area
pa: ਏਰੀਆ

en: Armenian
pa: ਅਰਮੀਨੀਆਈ

en: Artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: Artist metadata
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Artwork URL
pa: ਆਰਟਵਰਕ URL

en: Ascending
pa: ਵੱਧਦਾ ਕਰਮ

en: Ask
pa: ਪੁੱਛੋ

en: Ask for action
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਪੁੱਛੋ

en: Ask for network policy at start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਾਲਸੀ ਲਈ ਪੁੱਛੋ

en: Aspect Ratio
pa: ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

en: Aspect ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

en: Aspect ratio: %s
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ: %s

en: Assamese
pa: ਅਸਾਮੀ

en: Attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ

en: Attachment input
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਇੰਪੁੱਟ

en: Attack
pa: ਹਮਲਾ

en: Audio
pa: ਆਡੀਓ

en: Audio &Device
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ(&D)

en: Audio &Track
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ(&T)

en: Audio Bar Graph Video
pa: ਆਡੀਓ ਬਾਰ ਗਰਾਫ਼ ਵਿਡੀਓ

en: Audio CD
pa: ਆਡੀਓ CD

en: Audio CD - Track %02i
pa: ਆਡੀਓ CD - ਟਰੈਕ %02i

en: Audio CD device
pa: ਆਡੀਓ CD ਜੰਤਰ

en: Audio CD input
pa: ਆਡੀਓ CD ਇੰਪੁੱਟ

en: Audio Channels
pa: ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ

en: Audio Device
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Audio Device: %s
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ: %s

en: Audio ES
pa: ਆਡਿਓ ES

en: Audio Effects
pa: ਆਡੀਓ ਪਰਭਾਵ

en: Audio Effects...
pa: ਆਡੀਓ ਪਰਭਾਵ...

en: Audio Files
pa: ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ

en: Audio PID
pa: ਆਡੀਓ PID

en: Audio Settings
pa: ਆਡਿਓ ਸੈਟਿੰਗ

en: Audio Track
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ

en: Audio and Subtitles
pa: ਆਡੀਓ ਅਤੇ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Audio balance
pa: ਆਡੀਓ ਸੰਤੁਲਨ

en: Audio bitrate
pa: ਆਡੀਓ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Audio bits per sample
pa: ਆਡੀਓ ਬਿੱਟ ਪ੍ਰਤੀ ਸੈਂਪਲ

en: Audio callback data
pa: ਆਡੀਓ ਕਾਲਬੈਕ ਡਾਟਾ

en: Audio capture
pa: ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ

en: Audio capture (ALSA)
pa: ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ (ਅਲਸਾ)

en: Audio channels
pa: ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ

en: Audio codec
pa: ਆਡੀਓ codec

en: Audio codecs
pa: ਆਡੀਓ ਕੋਡਕਸ

en: Audio configuration
pa: ਆਡੀਓ ਸੰਰਚਨਾ

en: Audio connection
pa: ਆਡੀਓ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Audio delay %i ms
pa: ਆਡੀਓ ਦੇਰੀ %i ms

en: Audio delay down
pa: ਆਡੀਓ ਦੇਰੀ ਘਟਾਓ

en: Audio delay up
pa: ਆਡੀਓ ਦੇਰੀ ਵੱਧ

en: Audio device is not configured
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Audio device name
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਨਾਂ

en: Audio encoder
pa: ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Audio filter
pa: ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Audio filter for simple channel mixing
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੈਨਲ ਮਿਕਸਿੰਗ ਲਈ ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Audio filtering failed
pa: ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਕਰਨਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Audio filters
pa: ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Audio filters are used to process the audio stream.
pa: ਆਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ ਪੋਸਟ-ਪਰੋਸੈਸ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।

en: Audio gain
pa: ਆਡੀਓ ਗੇਨ

en: Audio input
pa: ਆਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: Audio input of the card to use (see debug).
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਕਾਰਡ ਦਾ ਆਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ (ਡੀਬੱਗ ਵੇਖੋ)।

en: Audio input pin
pa: ਆਡਿਓ ਇੰਪੁੱਟ ਪਿੰਨ

en: Audio language
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਸ਼ਾ

en: Audio memory
pa: ਆਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ

en: Audio memory output
pa: ਆਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Audio mode
pa: ਆਡੀਓ ਮੋਡ

en: Audio output URL
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ URL

en: Audio output access method
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਅਸੈੱਸ ਢੰਗ

en: Audio output channels
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੈਨਲ

en: Audio output device
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ

en: Audio output failed
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫੇਲ੍ਹ

en: Audio output module
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ

en: Audio output muxer
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮਕਸਰ

en: Audio output pin
pa: ਆਡਿਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਪਿੰਨ

en: Audio output volume step
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਾਲੀਅਮ ਸਟੈਪ

en: Audio port
pa: ਆਡੀਓ ਪੋਰਟ

en: Audio sample rate
pa: ਆਡੀਓ ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

en: Audio samplerate (Hz)
pa: ਆਡੀਓ ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ (Hz)

en: Audio settings
pa: ਆਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗ

en: Audio track
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ

en: Audio track ID
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ID

en: Audio track: %s
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ: %s

en: Audio visualizations
pa: ਆਡੀਓ ਵਿਜੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Audio volume
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ

en: Audio/Video
pa: ਆਡੀਓ/ਵਿਡੀਓ

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
pa: ਆਡੀਓ/ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਰਡਰ (OpenMAX IL ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ)

en: Audioscrobbler
pa: ਆਟੋਸਕਰੋਬੱਲਰ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Author metadata
pa: ਲੇਖਕ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Authors
pa: ਲੇਖਕ

en: Auto
pa: ਆਟੋ

en: Auto connection
pa: ਆਟੋ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Auto re-connect
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ

en: Auto start
pa: ਆਟੋ-ਸਟਾਰਟ

en: Auto-playback of new items
pa: ਨਵੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਲਈ ਆਟੋ-ਪਲੇਅਬੈਕ

en: Autodetect subtitle files
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲਾਂ ਆਟੋ-ਖੋਜੋ

en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

en: Automatic brightness
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਚਮਕ

en: Automatic hue
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਰੰਗਤ

en: Automatic white balance
pa: ਵਾਈਟ ਬੈਲਨਸ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਕਰੋ

en: Automatically add/delete input streams
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਇੰਪੁੱਟ ਸਟਰੀਮ ਸ਼ਾਮਲ/ਹਟਾਓ

en: Automatically check for updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
pa: VLC ਇੰਪੁੱਟ ਪੋਰਟ ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਉਪਲੱਬਧ ਆਉਟਪੁੱਟ ਪੋਰਟ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ।

en: Automatically connect to writable clients
pa: ਲਿਖਣਯੋਗ ਕਲਾਇਟ ਨਾਲ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Automatically load the extensions module on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਮੋਡੀਊਲ ਆਟੋਮੋਟਿਕ ਹੀ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Automatically preparse files
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਫਾਇਲਾਂ ਪ੍ਰੀ-ਪਾਰਸ ਕਰੋ

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਪ੍ਰੀ-ਪਾਰਸ ਕਰੋ (ਕੁਝ ਮੇਟਾ-ਡਾਟਾ ਲੈਣ ਲਈ)।

en: Automatically resize and pad a video
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਅਤੇ ਪੈੱਡ ਕਰੋ

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
pa: ਜਦੋਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸਮੱਗਰੀ ਇੱਕ ਵਾਰ ਲੋਡ ਹੋ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚਲਾਉਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

en: Autoscale video
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਟੋ-ਸਕੇਲ

en: Avestan
pa: ਅਵੀਸਟਾਨ

en: Avformat demuxer
pa: Avformat ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Avformat mux
pa: Avformat ਮੁਕਸ

en: Avformat muxer
pa: Avformat ਮੁਕਸਰ

en: Aymara
pa: ਅਯਮਾਰਾ

en: Azerbaijani
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜ਼ਾਨੀ

en: A→B Loop
pa: A→B ਲੂਪ

en: B4S playlist import
pa: B4S ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Background Color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Background opacity
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Backward
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Balance of the audio input.
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਦਾ ਬੈਲਨਸ ਹੈ।

en: Ball
pa: ਬਾਲ

en: Ball color
pa: ਰੰਗ ਰੰਗ

en: Ball size
pa: ਬਾਲ ਸਾਈਜ਼

en: Ball speed
pa: ਬਾਲ ਸਪੀਡ

en: Ball video filter
pa: ਬਾਲ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Bands gain
pa: ਬੈਂਡ ਗੇਨ

en: Bandwidth
pa: ਬੈਂਡਵਿਡਥ

en: Bandwidth (MHz)
pa: ਬੈਂਡਵਿਡਥ (MHz)

en: Bargraph position
pa: ਬਾਰਗਰਾਫ਼ ਸਥਿਤੀ

en: Base image
pa: ਬੇਸ ਚਿੱਤਰ

en: Base pixel radius
pa: ਬੇਸ ਪਿਕਸਲ ਰੇਡੀਅਸ

en: Base port
pa: ਬੇਸ ਪੋਰਟ

en: Bashkir
pa: ਬਾਸ਼ਕੀਰ

en: Basic
pa: ਬੇਸਿਕ

en: Basque
pa: ਬਸਕਿਊ

en: Bass
pa: ਬਾਸ

en: Be quiet
pa: ਸ਼ਾਂਤ

en: Beat
pa: ਬੀਟ

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Belarusian
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ

en: Benchmarking
pa: ਬੈਂਚਮਾਰਕਿੰਗ

en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

en: Best available
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਉਪਲੱਬਧ

en: Big Button
pa: ਵੱਡੇ ਬਟਨ

en: Bihari
pa: ਬਿਹਾਰੀ

en: Bilinear
pa: ਬਾਈਲੀਨੀਅਰ

en: Bislama
pa: ਬਾਸਹਾਮਾ

en: Bitrate
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Bitrate (kb/s)
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ (kb/s)

en: Bitrate override
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Bits per sample
pa: ਪ੍ਰਤੀ ਸੈਂਪਲ ਬਿੱਟ

en: Black
pa: ਕਾਲਾ

en: Black & white
pa: ਕਾਲਾ ਤੇ ਚਿੱਟਾ

en: Black Slot
pa: ਕਾਲਾ ਸਲਾਟ

en: Black screens in Fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕਾਲੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ

en: Black screens in fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿੱਚ ਕਾਲੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ

en: Blend
pa: ਬਲੈੱਡ

en: Blend image
pa: ਬਲੈਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Blu-ray
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ

en: Blu-ray Disc Input
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ ਡਿਸਕ ਇੰਪੁੱੱਟ

en: Blu-ray error
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ ਗਲਤੀ

en: Blu-ray menus
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ ਮੇਨੂ

en: Blue
pa: ਨੀਲਾ

en: Blue balance
pa: ਨੀਲਾ ਬੈਲਨਸ

en: Blues
pa: ਬਲਿਊ

en: Bluescreen
pa: ਬਲਿਊ-ਸਕਰੀਨ

en: Bluescreen U value
pa: ਬਲਿਉਸਕਰੀਨ U ਮੁੱਲ

en: Bluescreen V value
pa: ਬਲਿਉਸਕਰੀਨ V ਮੁੱਲ

en: Bluescreen video filter
pa: ਬਲਿਊਸਕਰੀਨ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Bob
pa: ਬੋਬ

en: Bonjour services
pa: ਬੋਨਜੋਉਰ ਸਰਵਿਸ

en: Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Bookmark %i
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ %i

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Bookmarks list for a stream
pa: ਇੱਕ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਲਿਸਟ

en: Bookmarks...
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ...

en: Border height
pa: ਬਾਰਡਰ ਉਚਾਈ

en: Border width
pa: ਬਾਰਡਰ ਚੌੜਾਈ

en: Bosnian
pa: ਬੋਸਨੀਆਈ

en: Boss key
pa: ਬਾਸ ਸਵਿੱਚ

en: Bottom
pa: ਥੱਲੇ

en: Bottom-Left
pa: ਥੱਲੇ-ਖੱਬੇ

en: Bottom-Right
pa: ਥੱਲੇ-ਸੱਜੇ

en: Breton
pa: ਬਰੋਟੋਨ

en: Bridge
pa: ਬਰਿੱਜ਼

en: Bridge in
pa: ਬਰਿੱਜ਼ ਇਨ

en: Bridge out
pa: ਬਰਿੱਜ਼ ਆਉਟ

en: Bridge stream output
pa: ਬਰਿੱਜ਼ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Bright
pa: ਚਮਕ

en: Brightness
pa: ਚਮਕ

en: Brightness (%)
pa: ਚਮਕ (%)

en: Brightness Down
pa: ਚਮਕ ਘਟਾਓ

en: Brightness Up
pa: ਚਮਕ ਵਧਾਓ

en: Bring All to Front
pa: ਸਭ ਅੱਗੇ ਲਿਆਓ

en: Broadcast
pa: ਬਰਾਂਡਕਾਸਟ

en: Broadcast:
pa: ਬਰਾਂਡਕਾਸਟ:

en: Browse
pa: ਝਲਕ

en: Browse...
pa: ਝਲਕ...

en: Browser Back
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਪਿੱਛੇ

en: Browser Favorites
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਪਸੰਦਾਂ

en: Browser Forward
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਅੱਗੇ

en: Browser Home
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਮੁੱਖ ਸਫ਼ਾ

en: Browser Refresh
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਤਾਜ਼ਾ

en: Browser Search
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਖੋਜ

en: Browser Stop
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਰੋਕੋ

en: Build index then play
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉ, ਫੇਰ ਚਲਾਉ

en: Building font cache
pa: ਫੋਂਟ ਕੈਸ਼ ਬਿਲਡ ਕਰਨੀ

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆਈ

en: Burmese
pa: ਬੁਰਮੀਸੀ

en: Bytes
pa: ਬਾਈਟ

en: C
pa: pa

en: C&onvert
pa: ਬਦਲੋ(&o)

en: C&onvert / Save
pa: ਬਦਲੋ/ਸੰਭਾਲੋ(&o)

en: C64 sid demuxer
pa: C64 sid ਡੀਮੁਕਸਰ

en: CBR bitrate (kbps)
pa: CBR ਬਿੱਟਰੇਟ (kbps)

en: CBR encoding
pa: CBR ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: CDDB Server
pa: CDDB ਸਰਵਰ

en: CDDB Server port to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ CDDB ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ ਹੈ।

en: CDDB port
pa: CDDB ਪੋਰਟ

en: CDG demuxer
pa: CDG ਡੀਮੁਕਸਰ

en: CDG video decoder
pa: CDG ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: CLI input
pa: CLI ਇੰਪੁੱਟ

en: CPU optimizations
pa: CPU ਅਨੁਕੂਲਣ

en: CSA Key
pa: CSA ਕੁੰਜੀ

en: CSA Key in use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ CSA ਕੁੰਜੀ

en: CVD subtitle decoder
pa: CVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: Cabaret
pa: ਕੈਬਰੇਟ

en: Cable
pa: ਕੇਬਲ

en: Caching
pa: ਕੈਸ਼ਿੰਗ

en: Caching value (ms)
pa: ਕੈਸ਼ਿੰਗ ਮੁੱਲ (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
pa: ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਕੈਸ਼ ਮੁੱਲ, ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ 'ਚ।

en: Callback cookie string
pa: ਕਾਲਬੈਕ ਕੂਕੀ ਲਾਈਨ

en: Callback data
pa: ਕਾਲਬੈਕ ਡਾਟਾ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Cannot save Configuration
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Cannot write to file %1:
    %2.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਲਿਖੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ:
    %2

en: Canvas
pa: ਕੈਨਵਸ

en: Canvas video filter
pa: ਕੈਨਵਸ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Capability
pa: ਸਮਰੱਥਾ

en: Capture
pa: ਕੈਪਚਰ

en: Capture &Device
pa: ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ(&D)

en: Capture Audio
pa: ਆਡੀਓ ਕੈਪਚਰ

en: Capture failed
pa: ਕੈਪਚਰ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Capture mode
pa: ਕੈਪਚਰ ਮੋਡ

en: Capture region height
pa: ਕੈਪਚਰ ਖੇਤਰ ਉਚਾਈ

en: Capture region width
pa: ਕੈਪਚਰ ਖੇਤਰ ਚੌੜਾਈ

en: Capture the audio stream in stereo.
pa: ਸਟੀਰਿਓ ਵਿੱਚ ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਕੈਪਚਰ ਕਰੋ।

en: Cartoon
pa: ਕਾਰਟੂਨ

en: Catalan
pa: ਕਾਟਾਲਾਨ

en: Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Chamorro
pa: ਚਾਮੋਰੋ

en: Change
pa: ਬਦਲੋ

en: Change Hotkey
pa: ਹਾਟ-ਕੀ ਬਦਲੋ

en: Change gradients
pa: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਬਦਲੋ

en: Change playlistview
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟਝਲਕ ਬਦਲੋ

en: Change the caching for the media
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਈ ਕੈਸ਼ ਬਦਲੋ

en: Change the display name of the Service.
pa: ਸਰਵਿਸ ਦਾ ਵੇਖਣ ਵਾਲਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ।

en: Change the lirc configuration file
pa: lirc ਸੰਰਚਨਾਫਾਇਲ ਬਦਲੋ

en: Change the start time for the media
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਈ ਸ਼ੁਰੂ ਟਾਈਮ ਬਦਲੋ

en: Change title according to current media
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੀਡਿਆ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲ ਟਾਈਟਲ ਬਦਲੋ

en: Channel / Zone Assignment
pa: ਚੈਨਲ / ਜ਼ੋਨ ਚੋਣ

en: Channel 0: summary
pa: ਚੈਨਲ ੦: ਸੰਖੇਪ

en: Channel 1: left
pa: ਚੈਨਲ ੧: ਖੱਬੇ

en: Channel 2: right
pa: ਚੈਨਲ ੨: ਸੱਜੇ

en: Channel 3: top
pa: ਚੈਨਲ ੩: ਉੱਤੇ

en: Channel 4: bottom
pa: ਚੈਨਲ ੪: ਤਲ

en: Channel Name
pa: ਚੈਨਲ ਨਾਂ

en: Channel number
pa: ਚੈਨਲ ਨੰਬਰ

en: Channels
pa: ਚੈਨਲ

en: Channels count
pa: ਚੈਨਲ ਗਿਣਤੀ

en: Channels count of an audio elementary stream
pa: ਆਡੀਓ ਐਲੀਮੈਂਟਰ ਸਟਰੀਮ ਦੀ ਚੈਨਲ ਗਿਣਤੀ

en: Channels:
pa: ਚੈਨਲ:

en: Chapter
pa: ਚੈਪਟਰ

en: Chapter %i
pa: ਚੈਪਟਰ %i

en: Chapter codecs
pa: ਚੈਪਟਰ codecs

en: Chapters
pa: ਚੈਪਟਰ

en: Chechen
pa: ਚੇਚਨ

en: Check for &Updates...
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ(&U)...

en: Check for Update...
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ...

en: Check for VLC updates
pa: VLC ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Chinese
pa: ਚੀਨੀ

en: Choose
pa: ਚੁਣੋ

en: Choose Cover Art
pa: ਕਵਰ ਆਰਟ ਚੁਣੋ

en: Choose Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

en: Choose Devicetype and Connection
pa: ਜੰਤਰਕਿਸਮ ਤੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

en: Choose Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Choose a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Choose an output location
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

en: Choose here your input stream.
pa: ਆਪਣੀ ਇੰਪੁੱਟ ਸਟਰੀਮ ਇੱਥੇ ਚੁਣੋ।

en: Choose input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਚੁਣੋ

en: Choose one or more media file to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਮੀਡਿਆ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: Choose...
pa: ਚੁਣੋ...

en: Christian Rap
pa: ਮਸੀਹੀ ਰੈਪ

en: Chroma
pa: ਕਰੋਮਾ

en: Chroma format
pa: ਕਰੋਮਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Chroma gain
pa: ਕਰੋਮਾ ਗੇਨ

en: Chroma used
pa: ਵਰਤਿਆ ਕਰੋਮਾ

en: Church Slavic
pa: ਚੂਰਚ ਸਲਾਵਿਨ

en: Chuvash
pa: ਚੁਵਾਸ਼

en: Cl&ear
pa: ਸਾਫ਼(&e)

en: Cl&ose
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&o)

en: Classic AtmoLight
pa: ਕਲਾਸਿਕ ਅਟਮੋਲਾਈਟ

en: Classic Rock
pa: ਕਲਾਸਿਕ ਰੌਕ

en: Classical
pa: ਕਲਾਸਿਕ

en: Clean up
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear List
pa: ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear the messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear the playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Click to enable fullscreen video playback.
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿਡੀਓ ਪਲੇਅਬੈਕ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click to play or pause the current media.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੀਡਿਆ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਜਾਂ ਰੋਕਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Click to select a file for playback
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Click to stop playback.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Client port
pa: ਕਲਾਈਟ ਪੋਰਟ

en: Clock jitter
pa: ਕਲਾਕ ਜਿੱਟਰ

en: Clock source
pa: ਘੜੀ ਸਰੋਤ

en: Clock synchronisation
pa: ਘੜੀ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Clone
pa: ਕਲੋਨ

en: Clone video filter
pa: ਕਲੋਨ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close to systray
pa: ਸਿਸਟਰੇ ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Closed captions
pa: ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਸੁਰਖੀ

en: Closed captions %u
pa: %u ਸੁਰਖੀਆਂ ਬੰਦ ਕੀਤੀਆਂ

en: Closed captions 1
pa: ਬੰਦ ਸੁਰਖੀ ੧

en: Closed captions 2
pa: ਬੰਦ ਸੁਰਖੀ ੨

en: Closed captions 3
pa: ਬੰਦ ਸੁਰਖੀ ੩

en: Closed captions 4
pa: ਬੰਦ ਸੁਰਖੀ ੪

en: Club
pa: ਕਲੱਬ

en: Codec Details
pa: Codec ਵੇਰਵਾ

en: Codec Level
pa: Codec ਪੱਧਰ

en: Codec name
pa: Codec ਨਾਂ

en: Codec not supported
pa: codec ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Collapse
pa: ਸਮੇਟੋ

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
pa: ਮੀਡਿਆ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਫੁਟਕਲ ਲੋਕਲ ਅੰਕੜੇ ਇੱਕਠੇ ਕੀਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।

en: Color
pa: ਰੰਗ

en: Color effect
pa: ਰੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵ

en: Color messages
pa: ਰੰਗ ਸੁਨੇਹੇ

en: Color threshold
pa: ਰੰਗ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Color threshold filter
pa: ਰੰਗ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ ਫਿਲਟਰ

en: Color when paused
pa: ਜਦੋਂ ਵਿਰਾਮ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਰੰਗ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Columns
pa: ਕਾਲਮ

en: Combined
pa: ਜੋੜਿਆ

en: Comedy
pa: ਕਮੇਡੀ

en: Command+
pa: ਕਮਾਂਡ+

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Comments
pa: ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: Compiled by %s on %s (%s)
pa: %s ਵਲੋਂ %s (%s) ਉੱਤੇ ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤਾ

en: Compiled by %s with %@
pa: %@ ਨਾਲ %s ਰਾਹੀਂ ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤਾ

en: Compiler: %s
pa: ਕੰਪਾਇਲਰ: %s

en: Component
pa: ਕੰਪੋਨੈਂਟ

en: Composite
pa: ਕੰਪੋਜ਼ਿਟ

en: Composite input
pa: ਕੰਪੋਜ਼ਿਟ ਇੰਪੁੱਟ

en: Compressor
pa: ਕੰਪਰੈੱਸ਼ਰ

en: Configuration options
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਚੋਣਾਂ

en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: Configure Hotkeys
pa: ਹਾਟ-ਕੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Connection failed
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: Console
pa: ਕਨਸੋਲ

en: Constant bitrate mode (CBR)
pa: ਕਾਸਟੈਂਟ ਬਿੱਟਰੇਟ ਮੋਡ (CBR)

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
pa: ਕੰਨਟੇਨਰ (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Content bitrate
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Context menu
pa: ਪ੍ਰਸੰਗ ਮੇਨੂ

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Continue playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Continue playback?
pa: ਕੀ ਪਲੇਅਬੈਕ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਹੈ?

en: Continuous stream
pa: ਲਗਾਤਾਰ ਸਟਰੀਮ

en: Contrast
pa: ਕਨਟਰਾਸਟ

en: Control
pa: ਕੰਟਰੋਲ

en: Control interfaces
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Control menu for the player
pa: ਪਲੇਅਰ ਲਈ ਕੰਟਰੋਲ ਮੇਨੂ

en: Control playback with media keys
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ

en: Controls
pa: ਕੰਟਰੋਲ

en: Conve&rt / Save...
pa: ਬਦਲੋ /ਸੰਭਾਲੋ(&r)...

en: Convert
pa: ਬਦਲੋ

en: Convert & Stream
pa:  ਬਦਲੋ ਤੇ ਸਟਰੀਮ ਕਰੋ

en: Convert / Stream...
pa: ...ਬਦਲੋ / ਸਟਰੀਮ

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy packetizer
pa: ਕਾਪੀ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: Copyright
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ

en: Copyright metadata
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: CoreText font renderer
pa: CoreText ਫੋਂਟ ਰੈਂਡਰ

en: Cornish
pa: ਕੋਰਨਿਸ਼

en: Corsican
pa: ਕਰੋਸਿਕੇਨ

en: Count of AtmoLight channels
pa: ਅਟਮੋਲਾਈਟ ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Count of channels
pa: ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Country
pa: ਕੰਟਰੀ

en: Cover
pa: ਕਵਰ

en: Create
pa: ਬਣਾਓ

en: Create Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ

en: Create Directory...
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ...

en: Create Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Create Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ...

en: Create a new bookmark
pa: ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਬਣਾਓ

en: Create a new profile
pa: ਨਵਾਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Credits
pa: ਮਾਣ

en: Croatian
pa: ਕਰੋਆਟੀਆਈ

en: Crop
pa: ਕਰੋਪ

en: Crop: %s
pa: ਕਰੋਪ: %s

en: Crossfeed
pa: ਕਰੌਸਫੀਡ

en: Crypt audio
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਆਡੀਓ

en: Crypt audio using CSA
pa: CSA ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਆਡੀਓ

en: Crypt video
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਵਿਡੀਓ

en: Crypt video using CSA
pa: CSA ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਵਿਡੀਓ

en: Current Media Information
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Current channel:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੈਨਲ:

en: Current media / stream statistics
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੀਡਿਆ / ਸਟਰੀਮ ਅੰਕੜੇ

en: Current visualization
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਦਿੱਖ

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: Custom &Bookmarks
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਬੁੱਕਮਾਰਕ(&B)

en: Custom aspect ratios list
pa: ਕਸਟਮ ਅਕਾਰ ਰੇਸ਼ੋ ਲਿਸਟ

en: Custom crop ratios list
pa: ਕਸਟਮ ਕਰੋਪ ਰੇਸ਼ੋ ਲਿਸਟ

en: Custom options
pa: ਪਸੰਦ ਚੋਣਾਂ

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਟਾਈਟਲ (ਜੇ ਵਿਡੀਓ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਇੰਬੈੱਡ ਨਾ ਕੀਤੀ ਹੋਵੇ)।

en: Customi&ze Interface...
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਇੰਟਰਫੇਸ(&z)...

en: Customize...
pa: ...ਪਸੰਦ

en: Cut
pa: ਕੱਟੋ

en: Cycle audio track
pa: ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ਵਾਰ ਵਾਰ ਚਲਾਓ

en: Cycle subtitle track
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ ਚੱਕਰ

en: Cycle through audio devices
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਰਾਹੀਂ ਘੁੰਮਾਓ

en: Cycle through available audio devices
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਰਾਹੀਂ ਚੱਕਰ

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕਾਂ ਵਿੱਚ ਲਗਾਤਾਰ ਚਲਾਓ (ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ)।

en: Czech
pa: ਚੈੱਕ

en: D-Bus control interface
pa: ਡੀਬੱਸ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: DEVICES
pa: ਜੰਤ

en: DMX options
pa: DMX ਚੋਣਾਂ

en: DTS audio packetizer
pa: DTS ਆਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: DTS delay (ms)
pa: DTS ਦੇਰੀ (ms)

en: DTS parser
pa: DTS ਪਾਰਸਰ

en: DV (Digital Video) demuxer
pa: DV (ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਵਿਡੀਓ) ਡੀਮੁਕਸਰ

en: DVB adapter
pa: DVB ਐਡਪਟਰ

en: DVB device
pa: DVB ਜੰਤਰ

en: DVB playlist import
pa: DVB ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: DVB subtitles
pa: DVB ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: DVB subtitles decoder
pa: DVB ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: DVB subtitles encoder
pa: DVB ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਇੰਕੋਡਰ

en: DVB subtitles: hearing impaired
pa: DVB ਸਬ-ਟਾਈਟਲ: ਬੋਲ਼ਿਆਂ ਲਈ ਸੁਣਨ ਵਾਸਤੇ

en: DVB-S2 parameters
pa: DVB-S2 ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: DVD angle
pa: DVD ਕੋਣ

en: DVD device
pa: DVD ਜੰਤਰ

en: DVD menus
pa: DVD ਮੇਨੂ

en: DVD subtitles
pa: DVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: DVD subtitles decoder
pa: DVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: DVD with menus
pa: ਮੇਨੂ ਨਾਲ DVD

en: DVD without menus
pa: ਮੇਨੂ ਬਿਨਾਂ DVD

en: DVDRead Input (no menu support)
pa: DVDRead ਇੰਪੁੱਟ (ਮੇਨੂ ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
pa: DVDRead ਡਿਸਕ "%s" ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ।

en: DVDnav Input
pa: DVDnav ਇੰਪੁੱਟ

en: Damaged or incomplete AVI file
pa: ਨਿਕਾਰਾ ਜਾਂ ਅਧੂਰੀ AVI ਫਾਇਲ

en: Damp
pa: ਡੰਪ

en: Dance
pa: ਡਾਂਸ

en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

en: Dark
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

en: Data
pa: ਡਾਟਾ

en: Data alignment
pa: ਡਾਟਾ ਇਕਸਾਰ

en: Data for the audio callback function.
pa: ਆਡੀਓ ਕਾਲਬੈਕ ਫੰਕਸ਼ਨ ਲਈ ਡਾਟਾ ਹੈ।

en: Data for the video callback function.
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਾਲਬੈਕ ਫੰਕਸ਼ਣ ਲਈ ਡਾਟਾ।

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Date metadata
pa: ਮਿਤੀ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Day / Month / Year:
pa: ਦਿਨ / ਮਹੀਨਾ / ਸਾਲ:

en: De-Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਛੱਡੋ

en: Debug Frame Folder
pa: ਡੀਬੱਗ ਫਰੇਮ ਫੋਲਡਰ

en: Debug logging
pa: ਡੀਬੱਗ ਲਾਗ

en: Debug mask
pa: ਡੀਬੱਗ ਮਾਸਕ

en: Decode
pa: ਡੀਕੋਡ ਕਰੋ

en: Decoded
pa: ਡੀਕੋਡ ਕੀਤੇ

en: Decoded blocks
pa: ਡੀਕੋਡ ਕੀਤੇ ਬਲਾਕ

en: Decoded format
pa: ਡੀਕੋਡ ਕੀਤਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Decoders
pa: ਡੀਕੋਡਰ

en: Decoding
pa: ਡੀਕੋਡਿੰਗ

en: Decrease
pa: ਘਟਾਓ

en: Decrease Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

en: Decrease scale factor
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ ਘਟਾਓ

en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: Default (Windows-1252)
pa: ਡਿਫਾਲਟ (Windows-1252)

en: Default Caching Level
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕੈਸ਼ ਲੈਵਲ

en: Default DVD angle.
pa: ਡਿਫਾਲਟ DVD ਕੋਣ।

en: Default Encoding
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
pa: ਡਿਫਾਲਟ TCP ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ)।

en: Default background alpha
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਐਲਫਾ

en: Default background color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Default caching policy
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕੈਸ਼ ਪਾਲਸੀ

en: Default devices
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਜੰਟਰ

en: Default encoding
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Default font alpha
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਐਲਫਾ

en: Default font color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Default font description
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਵੇਰਵਾ

en: Default font effect
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਪਰਭਾਵ

en: Default font effect strength
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਪਰਭਾਵ ਤਾਕਤ

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮਲਟੀਕਾਸਟ ਇੰਟਰਫੇਸ। ਇਹ ਰਾਊਂਟਿੰਗ ਟੇਬਲ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Default optical device
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਓਪਟੀਕਲ ਜੰਤਰ

en: Default replay gain
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ

en: Default stream
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਟਰੀਮ

en: Default stream output chain
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੇਨ

en: Deinterlace
pa: ਡਿ-ਇੰਟਰਲੇਸ

en: Deinterlace method to use for video processing.
pa: ਵਿਡੀਓ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Deinterlace mode
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ

en: Deinterlace module
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Deinterlace off
pa: ਡਿ-ਇੰਟਰਲੇਸ ਬੰਦ

en: Deinterlace on
pa: ਡਿ-ਇੰਟਰਲੇਸ ਚਾਲੂ

en: Deinterlace video
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸ ਵਿਡੀਓ

en: Deinterlacing
pa: ਡੀ-ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Deinterlacing video filter
pa: ਡੀਇੰਟਰਲੇਸਿੰਗ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Delay
pa: ਡੀਲੇਅ

en: Delay time
pa: ਡੀਲੇਅ ਟਾਈਮ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Delete all the bookmarks
pa: ਸਭ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਹਟਾਓ

en: Delete segments
pa: ਹਿੱਸੇ ਹਟਾਓ

en: Delete selected profile
pa: ਚੁਣਿਆ ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

en: Delete the current profile
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

en: Delete the selected item
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਹਟਾਓ

en: Deletes the selected item
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਹਟਾਈ ਜਾਂਦੀ ਹੈ

en: Delivery system
pa: ਡਿਲਵਰੀ ਸਿਸਟ

en: Demux module
pa: ਡੀਮੱਕਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Demuxed
pa: ਡੀਮੁਕਸ ਕੀਤਾ

en: Demuxers
pa: ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
pa: ਡੀਮੁਕਸਰ ਨੂੰ ਆਡੀਓ ਅਤੇ ਵਿਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਅੱਡ ਅੱਡ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Descending
pa: ਘੱਟਦਾ ਕਰਮ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Description metadata
pa: ਵੇਰਵਾ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Description stream output
pa: ਵੇਰਵਾ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Desired frame rate for the capture.
pa: ਕੈਪਚਰ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀ ਫਰੇਮ ਰੇਟ ਹੈ।

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Destination Setup
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੈਟਅੱਪ

en: Destination file:
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ

en: Destination prefix
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Detailed List
pa: ਵੇਰਵੇ ਵਾਲੀ ਸੂਚੀ

en: Device
pa: ਜੰਤਰ

en: Device Selection
pa: ਜੰਤਰ ਚੋਣ

en: Device name
pa: ਜੰਤਰ ਨਾਂ

en: Device properties
pa: ਜੰਤਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Device type
pa: ਜੰਤਰ ਕਿਸਮ

en: Device:
pa: ਜੰਤਰ:

en: Devices
pa: ਜੰਤਰ

en: Dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ

en: DiffServ Code Point
pa: DiffServ ਕੋਡ ਪੁਆਇੰਟ

en: Digital broadcasting
pa: ਡਿਜ਼ਟਲ ਬਰਾਂਡਕਾਸਟਿੰਗ

en: Dirac video demuxer
pa: Dirac ਵਿਡੀਓ ਡੀਮੱਕਸਰ

en: Direct rendering
pa: ਸਿੱਧੀ ਰੈਡਰਿੰਗ

en: Direct3D video output
pa: Direct3D ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: DirectShow
pa: ਡਾਇਰੈਕਟ-ਸ਼ੋ

en: DirectShow input
pa: ਡਾਇਰੈਕਟ-ਸ਼ੋ ਇੰਪੁੱਟ

en: DirectX (DirectDraw) video output
pa: DirectX (ਡਿਰੈਕਟਡਰਾਅ) ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: DirectX audio output
pa: DirectX ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Direction
pa: ਦਿਸ਼ਾ

en: Director
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰ

en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Directory index
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਇੰਡੈਕਸ

en: Directory or filename where the records will be stored
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Directory path prefix
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਪਾਥ ਪ੍ਰੀਫਿਕਸ

en: Directory sort order
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲੜੀਬੱਧ ਕ੍ਰਮ

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
pa: ਟਾਈਮ-ਸਿਫਟ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Directory where the video snapshots will be stored.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ, ਜਿੱਥੇ ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਸਟੋਰ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Disable
pa: ਆਯੋਗ

en: Disable DVD menus
pa: DVD ਮੇਨੂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Disable DVD subtitle transparency
pa: DVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ ਬੰਦ

en: Disable Disc Menus
pa: ਡਿਸਕ ਮੇਨੂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Disable arithmetic coding
pa: ਐਲੋਗਰਥਿਮ ਕੋਡਿੰਗ ਆਯੋਗ

en: Disable screensaver
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਆਯੋਗ

en: Disable the screensaver during video playback.
pa: ਵਿਡੀਓ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਆਯੋਗ ਕਰੋ।

en: Disc
pa: ਡਿਸਕ

en: Disc Selection
pa: ਡਿਸਕ ਚੋਣ

en: Disc caching (ms)
pa: ਡਿਸਕ ਕੈਸ਼ਿੰਗ (ms)

en: Disc device
pa: ਡਿਸਕ ਜੰਤਰ

en: Discard
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Discarded (corrupted)
pa: ਅਣਡਿੱਠ ਕੀਤਾ (ਨਿਕਾਰਾ ਹੈ)

en: Disclaimer
pa: ਦਾਅਵਾ

en: Disco
pa: ਡਿਸਕੋ

en: Discs
pa: ਡਿਸਕਾਂ

en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Display Settings
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸੈਟਿੰਗ

en: Display Source As
pa: ਸਰੋਤ ਇੰਝ ਵੇਖਾਓ

en: Display aspect ratio
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
pa: ਵਿਡੀਓ ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਡਿਸਪਲੇਅ ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ

en: Display device
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਜੰਤਰ

en: Display feed images if available.
pa: ਜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਫੀਡ ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ।

en: Display locally
pa: ਲੋਕਲ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Display name of the Service
pa: ਸਰਵਿਸ ਦਾ ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Display playlist tree
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਟਰੀ

en: Display resolution
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: Display size
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਆਕਾਰ

en: Display stream output
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Display text above the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖੋ

en: Display the input video
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖੋ

en: Display the output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਵੇਖੋ

en: Display the processed video
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਕੀਤੀ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖੋ

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
pa: ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਦੀ ਝਲਕ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਉੱਤੇ ਖੱਬੇ ਕੋਨੇ 'ਚ ਵੇਖੋ।

en: Display the stream locally
pa: ਸਟਰੀਮ ਲੋਕਲੀ ਵੇਖੋ

en: Display the title of the video on top of the movie.
pa: ਮੂਵੀ ਦੇ ਉੱਤੇ ਵਿਡੀਓ ਦਾ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ।

en: Display video snapshot preview
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Display while streaming
pa: ਸਟਰੀਮ ਦੌਰਾਨ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Displayed
pa: ਵੇਖਾਏ

en: Displayed frames
pa: ਵੇਖਾਏ ਫਰੇਮ

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
pa: ਅੱਗੇ ਖੱਬੇ ਸਪੀਕਰ ਅਤੇ ਸੁਣਨ ਵਾਲੇ ਵਿੱਚ ਦੂਰੀ ਮੀਟਰਾਂ ਵਿੱਚ।

en: Do not demultiplex
pa: ਡੀਮਲਟੀਪੈਲਕ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do not open a DOS command box interface
pa: DOS ਕਮਾਂਡ ਬਾਕਸ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Do not play
pa: ਨਾ ਚਲਾਓ

en: Do not sort the items.
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਲੜੀਬੱਧ ਨਾ ਕਰੋ।

en: Do nothing
pa: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਤੋਂ ਮੈਂਬਰਸ਼ਿਪ ਹਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to download it?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to restart the playback where left off?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਥੋਂ ਹੀ ਵਾਪਿਸ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜਿੱਥੇ ਛੱਡਿਆ ਸੀ?

en: Docked Playlist
pa: ਡੌਕ ਕੀਤੀ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Dolby Surround
pa: ਡੋਲਬੀ ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ

en: Dolby Surround decoder
pa: ਡੋਲਬੀ ਸਰਾਊਂਡ ਡੀਕੋਡਰ

en: Dolby Surround:
pa: ਡੋਲਬੀ ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ:

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਡੋਮੇਨ/ਵਰਕਗਰੁੱਪ।

en: Don't display any video
pa: ਕੋਈ ਵਿਡੀਓ ਨਾ ਵੇਖੋ

en: Don't show
pa: ਨਾ ਵੇਖੋ

en: Double Size
pa: ਡਬਲ ਸਾਈਜ਼

en: Double click to get media information
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੈਣ ਵਾਸਤੇ ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Download Cover Art
pa: ਕਵਰ ਆਰਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Download Plugin
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਪਲੱਗਇਨ

en: Download cover art
pa: ਕਵਰ ਆਰਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੀ ਫਾਇਲ "%s" ਨਿਕਾਰਾ ਸੀ। ਇਕਰਕੇ ਹਟਾ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Downloading ...
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਜਾਰੀ ਹੈ...

en: Drawable
pa: ਖਿੱਚਣਯੋਗ

en: Dream
pa: ਡਰੀਮ

en: Drop late frames
pa: ਲੇਟ ਫਰੇਮ ਛੱਡੋ

en: Drop media here
pa: ਮੀਡਿਆ ਇੱਥੇ ਦਿਓ

en: Dry
pa: ਖੁਸ਼ਕ

en: Dry Mix
pa: ਡਰਾਈ ਮਿਕਸ

en: Dual mono
pa: ਦੋਹਰਾ ਮੋਨੋ

en: Dummy
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ

en: Dummy audio output
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Dummy decoder
pa: ਫਰਜ਼ੀ ਡੀਕੋਡਰ

en: Dummy encoder
pa: ਡੰਪ ਇੰਕੋਡਰ

en: Dummy input
pa: ਡੰਪ ਇੰਪੁੱਟ

en: Dummy interface
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Dummy stream output
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Dummy video output
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Dump decoder
pa: ਡੰਪ ਡੀਕੋਡਰ

en: Dump filename
pa: ਡੰਪ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: Dump raw input
pa: ਡੰਪ ਰਾਅ ਇੰਪੁੱਟ

en: Duplicate stream output
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ

en: Dutch
pa: ਡੱਚ

en: Dynamic video overlay
pa: ਡਾਇਨੇਮਿਕ ਵਿਡੀਓ ਓਵਰਲੇ

en: Dzongkha
pa: ਡਜ਼ੋਨਗਖਾ

en: E&xport
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ(&x)

en: Eastern European (Latin-2)
pa: ਪੂਰਬੀ ਯੂਰਪ (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
pa: ਪੂਰਬੀ ਯੂਰਪ (Windows-1250)

en: Edge
pa: ਕੋਨਾ

en: Edge visible
pa: ਕੋਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Edit Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸੋਧ

en: Edit Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸੋਧ

en: Edit Options
pa: ਚੋਣਾਂ ਸੋਧ

en: Edit selected profile
pa: ਚੁਣਿਆ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੋਧੋ

en: Edit settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਸੋਧ

en: Effects
pa: ਪਰਭਾਵ

en: Effects list
pa: ਪਰਭਾਵ ਲਿਸਟ

en: Eject the disc
pa: ਡਿਸਕ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Elapsed time
pa: ਲੱਗਾ ਸਮਾਂ

en: Electronic
pa: ਇਲੈਕਟ੍ਰਾਨਿਕ

en: Embed the file browser in open dialog
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਖੋਲ੍ਹੋ ਡਾਈਲਾਗ 'ਚ ਇੰਬੈੱਡ ਕਰੋ

en: Embed the video output in the main interface.
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਮੇਨ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਹੀ ਫਿੱਟ ਕਰੋ।

en: Embedded
pa: ਇੰਬੈੱਡਡ

en: Embedded video
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਵਿਡੀਓ

en: Embedded window video
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਵਿੰਡੋ ਵਿਡੀਓ

en: Emboss
pa: ਨੱਕਾਸ਼ੀ(ਈਬੋਸ)

en: Empty Playlist
pa: ਖਾਲੀ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Enable
pa: ਯੋਗ

en: Enable DVD menus
pa: DVD ਮੇਨੂ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Enable Last.fm submissions
pa: Last.fm ਭੇਜਣਾ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Enable OSD
pa: OSD ਯੋਗ

en: Enable On Screen Display (OSD)
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ (OSD) ਚਾਲੂ

en: Enable SPU stream output
pa: SPU ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯੋਗ

en: Enable audio
pa: ਆਡੀਓ ਯੋਗ

en: Enable audio stream output
pa: ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯੋਗ

en: Enable internal upmixing
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਅੱਪਮਿਕਸਿੰਗ ਚਾਲੂ

en: Enable sub-pictures
pa: ਸਬ-ਪਿਕਚਰ ਯੋਗ

en: Enable subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Enable transparency effects
pa: ਬਲੌਰੀਪਨ ਪਰਭਾਵ ਚਾਲੂ

en: Enable video
pa: ਵਿਡੀਓ ਯੋਗ

en: Enable video stream output
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯੋਗ

en: Enable wallpaper mode
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਮੋਡ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Enable/disable audio rendering.
pa: ਆਡੀਓ ਰੈਂਡਰਿੰਗ ਚਾਲੂ/ਬੰਦ।

en: Enable/disable video rendering.
pa: ਵਿਡੀਓ ਰੈਂਡਰਿੰਗ ਚਾਲੂ/ਬੰਦ।

en: Encapsulation
pa: ਇੰਕੈਪਸੁਲੇਸ਼ਨ

en: Encapsulation Method
pa: ਇੰਕੈਪਸੁਲੇਸ਼ਨ ਢੰਗ

en: Encoded by
pa: ਇੰਕੋਡ ਕੀਤਾ

en: Encoder
pa: ਇੰਕੋਡਰ

en: Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Encoding complexity
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਗੁੰਝਲਤਾ

en: Encoding parameters
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: Encoding quality
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਕੁਆਲਟੀ

en: End
pa: ਅੰਤ

en: End-Blue
pa: ਅੰਤ-ਨੀਲਾ

en: End-Green
pa: ਅੰਤ-ਹਰਾ

en: End-Red
pa: ਅੰਤ-ਲਾਲ

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
pa: ਇੱਕ ਹੀ ਪਲੇਅਰ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Enter URL here...
pa: URL ਇੱਥੇ ਦਿਓ...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਦਾ ਮੈਂਬਰ ਬਣਨ ਲਈ URL ਦਿਉ:

en: Enter a new name for the directory:
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਉ:

en: Enter a new name for the folder:
pa: ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਉ:

en: Enter name for new directory:
pa: ਨਵੀਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Enter name for new folder:
pa: ਨਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Entries
pa: ਐਂਟਰੀਆਂ

en: Entry
pa: ਐਂਟਰੀ

en: Episode
pa: ਐਪੀਸੋਡ

en: Equalizer
pa: ਇਕੂਲਾਈਜ਼ਰ

en: Equalizer with 10 bands
pa: ੧੦ ਬੈਂਡ ਨਾਲ ਇਕੂਲਾਈਜ਼ਰ

en: Erase
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Erase video filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Error while saving meta
pa: ਮੇਟਾ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ

en: Error:
pa: ਗਲਤੀ:

en: Errors
pa: ਗਲਤੀਆਂ

en: Errors and Warnings
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਅਤੇ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ

en: Errors and Warnings...
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਅਤੇ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ...

en: Esperanto
pa: ਈਸਪੀਰਟੋ

en: Essential
pa: ਜ਼ਰੂਰੀ

en: Estonian
pa: ਇਸਟੋਨੀਆਈ

en: Every
pa: ਹਰ

en: Existing playlist item
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਆਈਟਮ

en: Exit fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਛੱਡੋ

en: Exit if there are no more items in the playlist.
pa: ਜੇ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਹੋਰ ਆਈਟਮ ਨਾ ਹੋਈ ਤਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Expand
pa: ਫੈਲਾਓ

en: Expand Node
pa: ਨੋਡ ਫੈਲਾਓ

en: Expanding Spacer
pa: ਸਪੇਸਰ ਫੈਲਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Experimental
pa: ਤਜਰਬੇ-ਅਧੀਨ

en: Extended M3U
pa: ਐਕਸਟੈਂਡਡ M3U

en: Extended panel
pa: ਵਾਧੂ ਪੈਨਲ

en: Extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Extra PMT
pa: ਵਾਧੂ PMT

en: Extra interface modules
pa: ਵਾਧੂ ਇੰਟਰਫੇਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Extra media
pa: ਐਕਸਟਰਾ ਮੀਡਿਆ

en: Extract
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: EyeTV input
pa: EyeTV ਇੰਪੁੱਟ

en: FDK-AAC Audio encoder
pa: FDK-AAC ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: FEC code rate
pa: FEC ਕੋਡ ਰੇਟ

en: FFmpeg audio/video decoder
pa: FFmpeg ਆਡੀਓ/ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: FFmpeg audio/video encoder
pa: FFmpeg ਆਡੀਓ/ਵਿਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: FLAC demuxer
pa: FLAC ਡੀਮੁਕਸਰ

en: FM radio
pa: FM ਰੇਡੀਓ

en: FTP account
pa: FTP ਅਕਾਊਂਟ

en: FTP input
pa: FTP ਇੰਪੁੱਟ

en: FTP password
pa: FTP ਪਾਸਵਰਡ

en: FTP upload output
pa: FTP ਅੱਪਲੋਡ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: FTP user name
pa: FTP ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Factor
pa: ਫੈਕਟਰ

en: Failed to open "%s" for writing
pa: "%s" ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Fake TTY
pa: ਫਰਜ਼ੀ TTY

en: Faroese
pa: ਫਾਰੂਈਸ

en: Fast
pa: ਤੇਜ਼

en: Fast seek
pa: ਤੇਜ਼ ਅੱਗੇ

en: Faster
pa: ਤੇਜ਼

en: Faster (fine)
pa: ਤੇਜ਼ (ਵਧੀਆ)

en: Favor speed over precision while seeking
pa: ਸੀਕ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸਪੀਡ ਨੂੰ ਸ਼ੁੱਧਤਾ ਨਾਲੋਂ ਤਰਜੀਹ ਦਿਉ

en: Features
pa: ਫੀਚਰ

en: Feed URLs
pa: ਫੀਡ URL

en: Feed images
pa: ਚਿੱਤਰ ਫੀਡ

en: Fetch Meta Data
pa: ਮੇਟਾ ਡਾਟਾ ਲਵੋ

en: Fijian
pa: ਫੀਜ਼ੀ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: File Format:
pa: ਫਾਇਲ ਫਾਰਮੈਟ:

en: File Selection
pa: ਫਾਇਲ ਚੋਣ

en: File Size
pa: ਫਾਈਲ ਆਕਾਰ

en: File associations
pa: ਫਾਇਲ ਸਬੰਧ

en: File audio output
pa: ਫਾਇਲ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: File caching (ms)
pa: ਫਾਇਲ ਕੈਸ਼ (ms)

en: File corrupted
pa: ਫਾਇਲ ਨਿਕਾਰਾ

en: File could not be verified
pa: ਫਾਇਲ ਜਾਂਚੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: File dumper
pa: ਫਾਇਲ ਡੰਪਰ

en: File input
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਪੁੱਟ

en: File logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣ ਲਈ ਫਾਇਲ

en: File name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: File names:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ:

en: File not verifiable
pa: ਫਾਇਲ ਜਾਂਚ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File reading failed
pa: ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: File stream output
pa: ਫਾਇਲ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: File/Directory
pa: ਫਾਇਲ/ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: File/Folder
pa: ਫਾਇਲ/ਫੋਲਡਰ

en: Filebrowser starting point
pa: ਫਾਇਲ-ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਪੁਆਇੰਟ

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Filename of AtmoWin*.exe
pa: AtmoWin*.exe ਦਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Filename prefix
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਪ੍ਰੀਫਿਕਸ

en: Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ

en: Film Grain
pa: ਫਿਲਮ ਗਰੇਨ

en: Film NTSC (IVTC)
pa: ਫਿਲਮ NTSC (IVTC)

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Filter length (ms)
pa: ਫਿਲਟਰ ਲੰਬਾਈ (ms)

en: Filter threshold
pa: ਫਿਲਟਰ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Filter threshold (%)
pa: ਫਿਲਟਰ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ (%)

en: Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ:

en: Filters
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Find more addons online
pa: ਹੋਰ ਐਡ-ਆਨ ਆਨਲਾਈਨ ਲੱਭੋ

en: Find: %s
pa: ਲੱਭੋ: %s

en: Finish
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Finnish
pa: ਫੈਨਿਸ

en: First Entry Point
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਐਂਟਰੀ ਪੁਆਇੰਟ

en: First Play
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਆ

en: Fit to Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਫਿੱਟ

en: Fix HDTV height
pa: HDTV ਉਚਾਈ ਠੀਕ ਰੋ

en: Fixing AVI Index...
pa: AVI ਇੰਡੈਕਸ ਠੀਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Flac audio decoder
pa: Flac ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Flac audio encoder
pa: Flac ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Flac audio packetizer
pa: ਫਲੇਕ ਆਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: Flat
pa: ਫਲੈਟ

en: Flat Button
pa: ਸਮਤਲ ਬਟਨ

en: Flip horizontally
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਫਲਿੱਪ ਕਰੋ

en: Flip the picture horizontally.
pa: ਤਸਵੀਰ ਹਰੀਜੱਟਲ ਪਲਟੋ।

en: Flip the picture vertically.
pa: ਤਸਵੀਰ ਵਰਟੀਕਲ ਪਲਟੋ।

en: Flip vertically
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਫਲਿੱਪ ਕਰੋ

en: Float on Top
pa: ਉੱਤੇ ਤੈਰਦਾ ਰੱਖੋ

en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

en: Folder meta data
pa: ਫੋਲਡਰ ਮੇਟਾ ਡਾਟਾ

en: Folk
pa: ਫੋਲਕ

en: Folk-Rock
pa: ਫੋਲਕ-ਰੌਕ

en: Follow the mouse
pa: ਮਾਊਂਸ ਮੁਤਾਬਕ

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
pa: ਜਦੋਂ ਸਬ-ਸਕਰੀਨ ਕੈਪਚਰ ਕਰਨੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਮਾਊਂਸ ਦਾ ਪਿੱਛਾ ਕਰੋ।

en: Font
pa: ਫੋਂਟ

en: Font Properties
pa: ਫੋਂਟ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Font color
pa: ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Font family for the font you want to use
pa: ਫੋਂਟ ਵਰਗ, ਫੋਂਟ ਲਈ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Font file for the font you want to use
pa: ਫੋਂਟ ਵਰਗ, ਫੋਂਟ ਲਈ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Font menu
pa: ਫੋਂਟ ਮੇਨੂ

en: Font size
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼

en: Font size in pixels
pa: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼

en: Font size, pixels
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼, ਪਿਕਸਲ

en: Font used for the menus
pa: ਮੇਨੂ ਲਈ ਵਰਤੀਦੇ ਫੋਂਟ

en: Font used for the titles
pa: ਟਾਈਟਲ ਲਈ ਵਰਤੇ ਫੋਂਟ

en: Force Aspect Ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਮਜ਼ਬੂਰ

en: Force Profile
pa: ਫੋਰਸ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Force detection of Dolby Surround
pa: ਡੁਲਬੀ ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ ਦੀ ਖੋਜ ਲਈ ਮਜਬੂਰ

en: Force index creation
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ

en: Force interleaved method
pa: ਇੰਟਰਲੀਵ ਢੰਗ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ

en: Force selection of all streams
pa: ਸਭ ਸਟਰੀਮਾਂ ਲਈ ਚੋਣ ਵਾਸਤੇ ਮਜਬੂਰ

en: Force subtitle position
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸਥਿਤੀ ਲਈ ਮਜਬੂਰ

en: Force window style:
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਟਾਈਲ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰੋ:

en: Forces the audio language
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਸ਼ਾ ਫੋਰਸ ਕਰੋ

en: Form
pa: ਫਾਰਮ

en: Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਫਾਰਮੈਟ (png, jpeg, ...)।

en: Format time and date
pa: ਸਮਾਂ ਤੇ ਮਿਤੀ ਫਾਰਮੈਟ

en: Formatted Subtitles
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤੇ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Forward
pa: ਅੱਗੇ

en: Forward Cookies
pa: ਫਾਰਵਰਡ ਕੂਕੀਜ਼

en: Frame By Frame
pa: ਫਰੇਮ ਤੋਂ ਫਰੇਮ

en: Frame buffer depth
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਡੂੰਘਾਈ

en: Frame buffer file
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਫਾਇਲ

en: Frame buffer height
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਉਚਾਈ

en: Frame buffer segment ID
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਜੰਤਰ ਸਿਗਮੈਂਟ ID

en: Frame buffer width
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ  ਚੌੜਾਈ

en: Frame by frame
pa: ਫਰੇਮ ਰਾਹੀਂ ਫਰੇਮ

en: Frame delay (ms)
pa: ਫਰੇਮ ਦੇਰੀ (ms)

en: Frame rate
pa: ਫਰੇਮ ਰੇਟ

en: Frame rate of a video elementary stream
pa: ਵਿਡੀਓ ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਫਰੇਮ ਰੇਟ

en: Framebuffer device
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਜੰਤਰ

en: Framebuffer input
pa: ਫਰੇਮ-ਬਫ਼ਰ ਇੰਪੁੱਟ

en: Framebuffer resolution to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਫਰੇਮਬਫ਼ਰ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: Framebuffer uses hw acceleration
pa: ਫਰੇਮਬਫ਼ਰ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ ਵਰਤਦਾ ਹੈ

en: Frames per Second
pa: ਫਰੇਮ ਪ੍ਰਤੀ ਸਕਿੰਟ

en: Freetype2 font renderer
pa: Freetype2 ਫੋਂਟ ਰੈਂਡਰਰ

en: French
pa: ਫਰੈਂਚ

en: Frequency
pa: ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ

en: Frequency (Hz)
pa: ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ (Hz)

en: Frisian
pa: ਫ਼ਾਰਸੀ

en: From
pa: ਤੋਂ

en: Full HD (1080p)
pa: ਪੂਰਾ HD (1080p)

en: Full Volume
pa: ਪੂਰਾ ਵਾਲੀਅਮ

en: Full bass
pa: ਪੂਰਾ ਬਾਸ

en: Full bass and treble
pa: ਪੂਰਾ ਬਾਸ ਤੇ ਟਰੀਬਲ

en: Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

en: Fullscreen Controller
pa: ਪੂਰੀ-ਸਕਰੀਨ ਕੰਟਰੋਲਰ

en: Fullscreen Video Device
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Fullscreen video output
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Funk
pa: ਫੰਕ

en: GNU TLS server
pa: GNU TLS ਸਰਵਰ

en: GNU/Linux framebuffer video output
pa: GNU/Linux ਫਰੇਮਬਫ਼ਰ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: GOP length
pa: GOP ਲੰਬਾਈ

en: Gaelic (Scots)
pa: ਗਾਈਲਿਕ (ਸਕਾਟਸ)

en: Gain
pa: ਗੇਨ

en: Gain on Feedback loop
pa: ਫੀਡਬੈਕ ਲੂਪ ਉੱਤੇ ਗੇਨ

en: Gallegan
pa: ਗੈੱਲੀਗਨ

en: Game
pa: ਗੇਮ

en: Gamma
pa: ਗਾਮਾ

en: Gamma adjust.
pa: ਗਾਮਾ ਅਡਜੱਸਟ

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: General Audio
pa: ਆਮ ਆਡੀਓ

en: General audio settings
pa: ਆਮ ਆਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗ

en: General input settings. Use with care...
pa: ਆਮ ਇੰਪੁੱਟ ਸੈਟਿੰਗ ਹੈ। ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ...

en: General playlist behaviour
pa: ਆਮ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਰਵੱਈਆ

en: General settings for audio output modules.
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ ਲਈ ਆਮ ਸੈਟਿੰਗ ਹਨ।

en: General settings for video output modules.
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲਾਂ ਲਈ ਆਮ ਸੈਟਿੰਗ ਹੈ।

en: General stream output settings
pa: ਆਮ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਸੈਟਿੰਗ

en: General video settings
pa: ਸਧਾਰਨ ਵਿਡੀਓ  ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Generated stream output string
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਸੈਟਿੰਗ

en: Generic
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Genre
pa: ਸ਼ੈਲੀ

en: Genre description
pa: ਆਮ ਵੇਰਵਾ

en: Genre of the content.
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਦੀ ਸ਼ੈਲੀ ਹੈ।

en: Geometry
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ

en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: Gestures
pa: ਜੈਸਚਰ

en: Get function
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਲਵੋ

en: Global
pa: ਗਲੋਬਲ

en: Global Hotkeys
pa: ਗਲੋਬਲ ਹਾਟ-ਕੀ

en: Global Hotkeys interface
pa: ਗਲੋਬਲ ਹਾਟ-ਕੀ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Global gain
pa: ਗਲੋਬਲ ਗੇਨ

en: GnomeVFS input
pa: GnomeVFS ਇੰਪੁੱਟ

en: Go to Time
pa: ਟਾਈਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to the DVD menu
pa: DVD ਮੇਨੂ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to time
pa: ਟਾਈਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go!
pa: ਜਾਓ!

en: Goa
pa: ਗੋਆ

en: Google Video
pa: ਗੂਗਲ ਵਿਡੀਓ

en: Google Video Playlist importer
pa: ਗੂਗਲ ਵਿਡੀਓ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟਰ

en: Goom
pa: ਗੂਮ

en: Goom animation speed
pa: ਗੂਮ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਸਪੀਡ

en: Goom display height
pa: ਗੂਮ ਡਿਸਪਲੇਅ ਉਚਾਈ

en: Goom display width
pa: ਗੂਮ ਡਿਸਪਲੇਅ ਚੌੜਾਈ

en: Goom effect
pa: ਗੂਮ ਪਰਭਾਵ

en: Gradient image type
pa: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਚਿੱਤਰ ਕਿਸਮ

en: Gradient threshold
pa: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Gradient video filter
pa: ਗਰੇਡੀਐਂਟ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Grain
pa: ਗਰੇਨ

en: Grain video filter
pa: ਗਰੇਨ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Grass green
pa: ਘਾਹੀ ਹਰਾ

en: Gray
pa: ਗਰੇ

en: Grayscale video output
pa: ਗਰੇ-ਸਕੇਲ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Greek (ISO 8859-7)
pa: ਗਰੀਕ (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
pa: ਗਰੀਕ (Windows-1253)

en: Green
pa: ਹਰਾ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Group packets
pa: ਗਰੁੱਪ ਪੈਕੇਟ

en: Grouping
pa: ਗਰੁੱਪਿੰਗ

en: Growl Notification Plugin
pa: ਗਰੋਵਲ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਪਲੱਗਇਨ

en: Guarani
pa: ਗੁਰਾਨੀ

en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

en: H.264 level
pa: H.264 ਲੈਵਲ

en: H.264 profile
pa: H.264 ਪਰੋਫਾਇਲ

en: H.264 video packetizer
pa: H.264 ਵਿਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: H264 video demuxer
pa: H264 ਵਿਡੀਓ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: HD-SDI Input
pa: HD-SDI ਇੰਪੁੱਟ

en: HLSL File
pa: HLSL ਫਾਇਲ

en: HRD-timing information
pa: HRD-ਟਾਈਮਿੰਗ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: HTML playlist
pa: HTML ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: HTML playlist export
pa: HTML ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: HTTP (default)
pa: HTTP (ਡਿਫਾਲਟ)

en: HTTP authentication
pa: HTTP ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: HTTP input
pa: HTTP ਇੰਪੁੱਟ

en: HTTP proxy
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ

en: HTTP proxy URL
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ URL

en: HTTP proxy password
pa: HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਪਾਸਵਰਡ

en: HTTP server address
pa: HTTP ਸਰਵਰ ਐਡਰੈਸ

en: HTTP server port
pa: HTTP ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: HTTP stream output
pa: HTTP ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: HTTP tunnel port
pa: HTTP ਟਨਲ ਪੋਰਟ

en: HTTP/TLS Certificate Authority
pa: HTTP/TLS ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰਟੀ

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
pa: HTTP/TLS ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਨਸੂਖ ਲਿਸਟ

en: HTTP/TLS server certificate
pa: HTTP/TLS ਸਰਵਰ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: HTTP/TLS server private key
pa: HTTP/TLS ਸਰਵਰ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ

en: HTTPS server port
pa: HTTPS ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: Half Size
pa: ਅੱਧਾ ਸਾਈਜ਼

en: Hard Rock
pa: ਹਾਰਡ ਰੌਕ

en: Hardware Acceleration
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਐਕਸਰਲੇਸ਼ਨ

en: Hardware decoding
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਡੀਕੋਡਿੰਗ

en: Headphone effect
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ ਪਰਭਾਵ

en: Headphone surround effect
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ ਪਰਭਾਵ

en: Headphone virtualization
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ ਵੁਰਚੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Headphones
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ

en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਓ

en: Hebrew (ISO 8859-8)
pa: ਹੈਬਰਿਊ (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
pa: ਹੈਬਰਿਊ (Windows-1255)

en: Height
pa: ਉਚਾਈ

en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: Herero
pa: ਹੀਰੀਰੋ

en: Hide / Show Library
pa: ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਓਹਲੇ / ਵੇਖਾਓ

en: Hide / Show Viewer
pa: ਦਰਸ਼ਕ ਓਹਲੇ / ਵੇਖਾਓ

en: Hide Details
pa: ਵੇਰਵਾ ਓਹਲੇ

en: Hide Others
pa: ਹੋਰ ਓਹਲੇ

en: Hide VLC
pa: VLC ਓਹਲੇ

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
pa: x ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਬਾਅਦ ਕਰਸਰ ਅਤੇ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਕੰਟਰੋਲਰ ਓਹਲੇ ਕਰੋ।

en: Hide future errors
pa: ਭਵਿੱਖ ਗਲਤੀਆਂ ਓਹਲੇ

en: Hierarchy mode
pa: ਲੜੀਵਾਰ ਮੋਡ

en: High
pa: ਉੱਚ

en: High LNB voltage
pa: ਉੱਚ LNB ਵੋਲਟੇਜ਼

en: High freq (Hz)
pa: ਵੱਧ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ (Hz)

en: High freq gain (dB)
pa: ਵੱਧ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ ਗੇਨ (Hz)

en: High latency
pa: ਉੱਚ ਲੇਟਨਸੀ

en: High priority
pa: ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ

en: High-priority code rate
pa: ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Higher latency
pa: ਉੱਚ ਲੇਟਨਸੀ

en: Highest
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਧ

en: Hindi
pa: ਹਿੰਦੀ

en: Hip-Hop
pa: ਹਿੱਪ - ਹੋਪ

en: Hiri Motu
pa: ਹੀਰੀ ਮੋਟੂ

en: Hop limit (TTL)
pa: ਹੋਮ ਲਿਮਟ (TTL)

en: Horizontal
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ

en: Horizontal (18V)
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ (18V)

en: Horizontal flip
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਫਲਿੱਪ

en: Host
pa: ਹੋਸਟ

en: Host Computer
pa: ਹੋਸਟ ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Hostname or IP address of target device
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਜੰਤਰ ਦਾ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਜਾਂ IP ਐਡਰੈੱਸ

en: Hot keys
pa: ਹਾਟ ਕੀ

en: Hotkey
pa: ਹਾਟ ਕੀ

en: Hotkeys
pa: ਹਾਟ-ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Hotkeys management interface
pa: ਹਾਟ-ਸਵਿੱਚਾਂ ਪਰਬੰਧ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Hotkeys settings
pa: ਹਾਟ-ਕੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: Hours / Minutes / Seconds:
pa: ਘੰਟੇ / ਮਿੰਟ / ਸਕਿੰਟ:

en: House
pa: ਹਾਊਸ

en: How long the notification will be displayed
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਕਿੰਨਾ ਚਿਰ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Hue
pa: ਆਭਾ

en: Hue or color balance.
pa: ਰੰਗਤ ਜਾਂ ਰੰਗ ਬੈਲਨਸ।

en: Hungarian
pa: ਹੰਗਰੀਆਈ

en: Hurry up
pa: ਛੇਤੀ ਕਰੋ

en: I&mport
pa: ਇੰਪੋਰਟ(&m)

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pa: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 ਸੰਵਾਦ

en: ID Offset
pa: ID ਆਫਸੈੱਟ

en: INTERNET
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: IP Address
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ

en: ISDB-S parameters
pa: ISDB-S ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: IceCAST output
pa: IceCAST ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Icelandic
pa: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: If the file already exists, it will be overwritten.
pa: ਜੇ ਫਾਈਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
pa: ਜੇ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਮੌਜੂਦ ਹੋਈ ਤਾਂ ਉਸ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਲਿਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Ignore subtitle flag
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਲੈਗ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Ignored extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ ਕੀਤੀਆਂ

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Image Adjust
pa: ਚਿੱਤਰ ਅਡਜੱਸਟ

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
pa: ਚਿੱਤਰ ਅਡਜੱਸਟ

en: Image demuxer
pa: ਚਿੱਤਰ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Image format
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ

en: Image format (default RGB)
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ (ਡਿਫਾਲਟ RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਸੰਭਾਲੇ ਜਾਣਗੇ।

en: Image height
pa: ਚਿੱਤਰ ਉਚਾਈ

en: Image mask
pa: ਚਿੱਤਰ ਮਾਸਕ

en: Image properties filter
pa: ਚਿੱਤਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਫਿਲਟਰ

en: Image quality
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੁਆਲਟੀ

en: Image quality 1 to 9 (max)
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੁਆਲਟੀ 1 ਤੋਂ 9 (ਵੱਧੋ-ਵੱਧ)

en: Image wall
pa: ਚਿੱਤਰ ਕੰਧ

en: Image width
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ, ਸਕਰੀਨ ਰੱਖੋ, ਜਿੱਥੇ ਕੋਈ ਵਿਡੀਓ ਕਾਲੀ ਨਾ ਹੋਵੇ

en: Include subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸਮੇਤ

en: Increase
pa: ਵਧਾਓ

en: Increase Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

en: Increase scale factor
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ ਵਧਾਓ

en: Increase the priority of the process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਦੀ ਤਰਜੀਹ ਵਧਾਓ

en: Index
pa: ਇੰਡੈਕਸ

en: Index file
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਫਾਇਲ

en: Indonesian
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆਈ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Information...
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: Infrared
pa: ਇੰਫਰਾਰੈੱਡ

en: Infrared remote control interface
pa: ਇੰਫਰਾਰੈੱਡ ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Inhibit the power management daemon during playback
pa: ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਊਰਜਾ (ਪਾਵਰ) ਪਰਬੰਧ ਡੈਮਨ ਇੰਹੈਬਿਟ ਕਰੋ

en: Initializing
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Input & Codec Settings
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਤੇ Codec ਸੈਟਿੰਗ

en: Input & Codecs Settings
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਤੇ Codecs ਸੈਟਿੰਗ

en: Input / Codecs
pa: ਇੰਪੁੱਟ / Codecs

en: Input Devices
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਜੰਤ

en: Input FIFO
pa: ਇੰਪੁੱਟ FIFO

en: Input bitrate
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Input card to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਇੰਪੁੱਟ ਕਾਰਡ

en: Input has changed
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਬਦਲੀ ਗਈ ਹੈ

en: Input list
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਲਿਸਟ

en: Input media
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਮੀਡਿਆ

en: Input of the card to use (see debug).
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਕਾਰਡ ਦੀ ਇੰਪੁੱਟ (ਡੀਬੱਗ ਵੇਖੋ)।

en: Input stream
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸਟਰੀਮ

en: Input/Read
pa: ਇੰਪੁੱਟ / ਪੜ੍ਹਨ

en: Input:
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Insecure site
pa: ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਾਈਟ

en: Insert Disc
pa: ਡਿਸਕ ਪਾਓ

en: Install
pa: ਇੰਸਟਾਲ

en: Install Windows Service
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਰਵਿਸ ਇੰਸਟਾਲ

en: Install the Service and exit.
pa: ਸਰਵਿਸ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹਨ

en: Integrate video in interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਵਿਡੀਓ

en: Intensity
pa: ਇਨਟੈਨਸਟੀ

en: Interactive Zoom
pa: ਇੰਟਰਐਕਟਿਵ ਜ਼ੂਮ

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Interface Settings
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਸੈਟਿੰਗ

en: Interface interaction
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਇੰਟਰਐਕਸ਼ਨ

en: Interface module
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Interface style
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਸਟਾਇਲ

en: Interfaces
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Interlaced encoding
pa: ਇੰਟਰਲੇਸ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Interlaced mode
pa: ਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ

en: Interlaced motion estimation
pa: ਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਸ਼ਨ ਅੰਦਾਜ਼ਾ

en: Interlingua
pa: ਇੰਟਰਲੀਗੂਆ

en: Interlingue
pa: ਇੰਟਰਲਿੰਗੂਆ

en: Internal stream record
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਟਰੀਮ ਰਿਕਾਰਡ

en: Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: Inuktitut
pa: ਇਨਉਕਟੀਟੁਟ

en: Inupiaq
pa: ਇਨੁਪੀਆਕ

en: Invalid combination
pa: ਅਢੁੱਕਵਾਂ ਕੰਬੀਨੇਸ਼ਨ

en: Invalid selection
pa: ਗਲਤ ਚੋਣ

en: Invalid signature
pa: ਗਲਤ ਦਸਤਖਤ

en: Invert colors
pa: ਉਲਟ ਰੰਗ

en: Invert video filter
pa: ਉਲਟ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Irish
pa: ਆਈਰਸ਼

en: Italian
pa: ਇਤਾਲਵੀ

en: JACK Input
pa: JACK ਇੰਪੁੱਟ

en: JACK audio input
pa: JACK ਆਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: JACK audio output
pa: JACK ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: JPop
pa: ਜੇ-ਪੌਪ

en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
pa: ਜਾਪਾਨੀ (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
pa: ਜਾਪਾਨੀ (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
pa: ਜਾਪਾਨੀ ਯੂਨੈਕਸ (EUC-JP)

en: Javanese
pa: ਜਾਵਾਨੀਆਈ

en: Jazz
pa: ਜੇਜ਼

en: Jazz+Funk
pa: ਜੇਜ਼+ਫੰਕ

en: Joint stereo
pa: ਜੁਆਇੰਟ ਸਟੀਰਿਓ

en: Jump Bac&kward
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ(&k)

en: Jump sizes
pa: ਜੰਪ ਸਾਈਜ਼

en: Jump to Specific &Time
pa: ਖਾਸ ਟਾਈਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ(&T)

en: Jump to Time
pa: ਸਮੇਂ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Jungle
pa: ਜੰਗਲ

en: K Video Acceleration video output
pa: ਕੇ ਵਿਡੀਓ ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

en: Karaoke
pa: ਕਰਾਓਖੀ

en: Kashmiri
pa: ਕਸ਼ਮੀਰੀ

en: Kate
pa: ਕੇਟ

en: Kate overlay decoder
pa: ਕੇਟ ਓਵਰਲੇ ਡੀਕੋਡਰ

en: Kazakh
pa: ਕਜ਼ਾਖ

en: Keep Recent Items
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਆਈਟਮਾਂ ਰੱਖੋ

en: Keep aspect ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਰੱਖੋ

en: Keep audio level between sessions
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਆਡੀਓ ਲੈਵਲ ਰੱਖੋ

en: Keep existing file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਰੱਖੋ

en: Keep original audio track
pa: ਅਸਲੀ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ਰੱਖੋ

en: Keep original size
pa: ਅਸਲੀ ਅਕਾਰ ਰੱਖੋ

en: Keep original video track
pa: ਅਸਲੀ ਵਿਡੀਓ ਟਰੈਕ ਰੱਖੋ

en: Keep stream output open
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਖੋਲ੍ਹੀ ਰੱਖੋ

en: Key events
pa: ਕੁੰਜੀ ਈਵੈਂਟ

en: Key press events
pa: ਸਵਿੱਚ ਦੱਬਣ ਈਵੈਂਟ

en: Key:
pa: ਸਵਿੱਚ:

en: Keywords
pa: ਸ਼ਬਦ

en: Khmer
pa: ਖਮੀਰ

en: Kikuyu
pa: ਕਿਕੂਯੂ

en: Kinyarwanda
pa: ਕਿਨਯਾਰਵਾਡਾਂ

en: Kirghiz
pa: ਕਿਰਜ਼ਿਗ

en: Komi
pa: ਕੋਮੀ

en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

en: Korean (EUC-KR/CP949)
pa: ਕੋਰੀਆਈ (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
pa: ਕੋਰੀਆਈ (ISO-2022-KR)

en: Kuanyama
pa: ਕੂਆਨਯਾਮਾ

en: Kurdish
pa: ਕੁਰਦ

en: LIBRARY
pa: ਲਾਇਬਰੇਰੀ

en: LOCAL NETWORK
pa: ਲੋਕਲ ਨੈੱਟਵਰ

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Lao
pa: ਲਾਓ

en: Large
pa: ਵੱਡਾ

en: Large Hall
pa: ਵੱਡਾ ਹਾਲ

en: Larger
pa: ਹੋਰ ਵੱਡਾ

en: Last Entry Point
pa: ਆਖਰੀ ਐਂਟਰੀ ਪੁਆਇੰਟ

en: Last audio device
pa: ਆਖਰੀ ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Last check on: %@
pa: ਆਖਰੀ ਚੈੱਕ ਕੀਤਾ: %@

en: Last.fm username not set
pa: Last.fm ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ

en: Latest
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: Latin
pa: ਲੈਟਿਨ

en: Latvian
pa: ਲਾਟਵੀਆਈ

en: Launch EyeTV now
pa: ਹੁਣ EyeTV ਚਲਾਓ

en: Launching an update request...
pa: ਇੱਕ ਅੱਪਡੇਟ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Layer A code rate
pa: ਲੇਅਰ ਏ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Layer B code rate
pa: ਲੇਅਰ ਬੀ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Layer C code rate
pa: ਲੇਅਰ ਸੀ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Leave Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਛੱਡੋ

en: Left
pa: ਖੱਬੇ

en: Left to right/Top to bottom
pa: ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ/ਉੱਤੇ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ

en: Level of delayed signal
pa: ਡੀਲੇਅ ਸਿਗਨਲ ਦਾ ਲੈਵਲ

en: Level of input signal
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸਿਗਨਲ ਦਾ ਲੈਵਲ

en: LibNotify Notification Plugin
pa: LibNotify ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਪਲੱਗਇਨ

en: License
pa: ਲਾਈਸੈਂਸ

en: Lime
pa: ਲਾਇਮ

en: Line 1:
pa: ੧ ਲਾਈਨ :

en: Line 2:
pa: ੨ ਲਾਈਨ:

en: Linear
pa: ਲੀਨੀਅਰ

en: Linear PCM audio decoder
pa: ਲੀਨੀਅਰ PCM ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Lingala
pa: ਲਿੰਗਾਲਾ

en: Link #
pa: ਲਿੰਕ #

en: List
pa: ਸੂਚੀ

en: List ID
pa: ਲਿਸਟ ID

en: Listeners
pa: ਲਿਸਨਰ

en: Lithuanian
pa: ਲੀਥੁਨੀਆਈ

en: Live
pa: ਲਾਈਵ

en: Live capture caching (ms)
pa: ਲਾਈਵ ਕੈਪਚਰ ਕੈਸ਼ (ms)

en: Live555 stream transport
pa: Live555 ਸਟਰੀਮ ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ

en: Lo-Fi
pa: ਲੋ-ਫੀ

en: Load
pa: ਲੋਡ

en: Load extensions on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Local Network
pa: ਲੋਕਲ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Local drives
pa: ਲੋਕਲ ਡਰਾਇਵਾਂ

en: Local playback
pa: ਲੋਕਲ ਪਲੇਅਬੈਕ

en: Locally collect statistics
pa: ਲੋਕਲ ਇੱਕਠੇ ਕੀਤੇ ਅੰਕੜੇ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

en: Lock Aspect Ratio
pa: ਅਕਾਰ ਰੇਸ਼ੋ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Log all VLC messages to a text file.
pa: ਸਭ VLC ਲਾਗ ਸੁਨੇਹੇ ਇੱਕ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਲਾਗ ਕਰੋ।

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
pa: ਸਭ VLC ਸੁਨੇਹੇ syslog (UNIX ਸਿਸਟਮਾਂ ਵਾਂਗ) 'ਚ ਲਾਗ ਕਰੋ।

en: Log filename
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: Log format
pa: ਲਾਗ ਫਾਰਮੈਟ

en: Log to file
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ

en: Log to syslog
pa: ਲਾਗ syslog 'ਚ

en: Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ

en: Login:pass
pa: ਲਾਗਇਨ:ਪਾਸ

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: Logo erase
pa: ਲੋਗੋ ਹਟਾਓ

en: Logo filenames
pa: ਲੋਗੋ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Logo overlay
pa: ਲੋਗੋ ਓਵਰਲੇ

en: Logo position
pa: ਲੋਗੋ ਸਥਿਤੀ

en: Logo video filter
pa: ਲੋਗੋ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Long backwards jump
pa: ਲੰਮਾ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ

en: Long forward jump
pa: ਲੰਮਾ ਅੱਗੇ ਜੰਪ

en: Long jump length
pa: ਲੰਮੀ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ

en: Long jump length, in seconds.
pa: ਲੰਮੀ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ, ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ।

en: Look and feel
pa: ਦਿੱਖ ਅਤੇ ਪਰਭਾਵ

en: Loop
pa: ਲੂਪ

en: Loop / Repeat
pa: ਲੂਪ / ਰਪੀਟ

en: Loop: %s
pa: ਚੱਕਰ: %s

en: Lossless mode
pa: ਲੂਸਲੈਸ ਮੋਡ

en: Lost
pa: ਗੁਆਚੇ

en: Lost buffers
pa: ਗੁੰਮ ਬਫ਼ਰ

en: Lost frames
pa: ਗੁੰਮ ਫਰੇਮ

en: Loudness mode
pa: ਲਾਊਂਡਨੈਸ ਮੋਡ

en: Low
pa: ਘੱਟ

en: Low freq (Hz)
pa: ਘੱਟ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ (Hz)

en: Low freq gain (dB)
pa: ਘੱਟ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ ਗੇਨ (Hz)

en: Low latency
pa: ਘੱਟ ਲੇਟਨਸੀ

en: Low-priority code rate
pa: ਘੱਟ ਤਰਜੀਹ ਕੋਡ ਰੇਟ

en: Lowest
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਘੱਟ

en: Lowest latency
pa: ਘੱਟ ਲੇਟਨਸੀ

en: Lua
pa: ਲੁਆ

en: Lua Extension
pa: ਲੁਆ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Lua Playlist
pa: ਲੁਆ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Lua SD Module
pa: ਲੁਆ SD ਮੋਡੀਊਲ

en: Lua interface
pa: ਲੁਆ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Lua interface configuration
pa: ਲੁਆ ਇੰਟਰਫੇਸ ਸੰਰਚਨਾ

en: Lua interpreter
pa: ਲੁਆ ਇੰਟਰਪ੍ਰੇਟਰ

en: Lyrics
pa: ਬੋਲ

en: M-JPEG camera demuxer
pa: M-JPEG ਕੈਮਰਾ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: M3U playlist
pa: M3U ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: M3U playlist export
pa: M3U ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: M3U playlist import
pa: M3U ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: M3U8 playlist
pa: M3U8 ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: M3U8 playlist export
pa: M3U8 ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: MLP/TrueHD parser
pa: MLP/TrueHD ਪਾਰਸਰ

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pa: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 ਸੰਵਾਦ

en: MP4/MOV muxer
pa: MP4/MOV ਮੁਕਸਰ

en: MPEG 1 Format
pa: MPEG 1 ਫਾਰਮੈਟ

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
pa: MPEG I/II ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ (libmpeg2 ਦੀ ਵਰਤੋਂ)

en: MPEG Program Stream
pa: MPEG ਪਰੋਗਰਾਮ ਸਟਰੀਮ

en: MPEG Transport Stream
pa: MPEG ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਸਟਰੀਮ

en: MPEG Transport Stream demuxer
pa: MPEG ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਸਟਰੀਮ ਡੀਮੁਸਰ

en: MPEG Video
pa: MPEG ਵਿਡੀਓ

en: MPEG audio decoder
pa: MPEG ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
pa: MPEG ਆਡੀਓ ਲੇਅਰ I/II/III ਡੀਕੋਡਰ

en: MPEG-4 video
pa: MPEG-4 ਵਿਡੀਓ

en: MPEG-I/II video demuxer
pa: MPEG-I/II ਵਿਡੀਓ demuxer

en: MPEG-I/II video packetizer
pa: MPEG-I/II ਵਿਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
pa: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP ਆਡੀਓ

en: MPEG-PS demuxer
pa: MPEG-PS ਡੀਮੁਕਸਰ

en: MPEG4 audio packetizer
pa: MPEG4 ਆਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: MPEG4 video packetizer
pa: MPEG4 ਵਿਡੀਓ ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: MTP Device
pa: MTP ਜੰਤਰ

en: MTP devices
pa: MTP ਜੰਤਰ

en: MTP input
pa: MTP ਇੰਪੁੱਟ

en: MTU of the network interface
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ MTU

en: MUX options
pa: MUX ਚੋਣਾਂ

en: MY COMPUTER
pa: ਮੇਰਾ ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Mac OS X interface
pa: ਮੈਕ OS X ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Macedonian
pa: ਮੈਕੇਡੋਨੀਆਈ

en: Magazine
pa: ਮੈਗਜ਼ੀਨ

en: Magnification/Zoom
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ਨ/ਜ਼ੂਮ

en: Magnify
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ

en: Main Profile
pa: ਮੁੱਖ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

en: Main Window...
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ...

en: Main interfaces
pa: ਮੁੱਖ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Main interfaces settings
pa: ਮੁੱਖ ਇੰਟਰਫੇਸ ਸੈਟਿੰਗ

en: Major channel
pa: ਮੇਜ਼ਰ ਚੈਨਲ

en: Make a donation...
pa: ਦਾਨ ਦਿਓ..

en: Malagasy
pa: ਮਾਲਾਗੇਸੀ

en: Malay
pa: ਮਾਲਏ

en: Malayalam
pa: ਮਾਲਿਆਲਮ

en: Maltese
pa: ਮਾਲਟੀ

en: Manage Streams
pa: ਸਟਰੀਮ ਪਰਬੰਧ

en: Manx
pa: ਮੈਕਸ

en: Maori
pa: ਮਾਓਰੀ

en: Marathi
pa: ਮਰਾਠੀ

en: Maroon
pa: ਮੈਰੂਨ

en: Marshall
pa: ਮਾਰਸ਼ਲ

en: Mask
pa: ਮਾਸਕ

en: Max length
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ

en: Maximal bitrate
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Maximal volume level
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਾਲੀਅਮ ਲੈਵਲ

en: Maximum Volume displayed
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਾਲੀਅਮ ਵੇਖਾਓ

en: Maximum bitrate
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Maximum bitrate (kbps)
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਬਿੱਟਰੇਟ (kbps)

en: Maximum level
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੈਵਲ

en: Maximum number of connections
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

en: Maximum video height
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਿਡੀਓ  ਉਚਾਈ

en: Maximum video width
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਵਿਡੀਓ ਚੌੜਾਈ

en: Mean
pa: ਮੀਨ

en: Media &Information
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ(&I)

en: Media Angle
pa: ਮੀਡਿਆ ਕੋਣ

en: Media Audio Track
pa: ਮੀਡਿਆ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ

en: Media Files
pa: ਮੀਡਿਆ ਫਾਇਲਾਂ

en: Media Forward
pa: ਮੀਡਿਆ ਅੱਗੇ

en: Media Information
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Media Information...
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: Media Library
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਾਇਬਰੇਰੀ

en: Media Manager Edition
pa: ਮੀਡਿਆ ਮੈਨੇਜਰ ਐਡੀਸ਼ਨ

en: Media Manager List
pa: ਮੀਡਿਆ ਮੈਨੇਜਰ ਲਿਸਟ

en: Media Menu
pa: ਮੀਡਿਆ ਮੇਨੂ

en: Media Next Frame
pa: ਮੀਡੀਆ ਅਗਲਾ ਫਰੇਮ

en: Media Next Track
pa: ਮੀਡਿਆ ਅੱਗੇ ਟਰੈਕ

en: Media Play Pause
pa: ਮੀਡੀਆ ਪਲੇਅਰ ਵਿਰਾਮ

en: Media Prev Frame
pa: ਮੀਡੀਆ ਪਿਛਲਾ ਫਰੇਮ

en: Media Prev Track
pa: ਮੀਡੀਆ ਪਿਛਲਾ ਟਰੈਕ

en: Media Record
pa: ਮੀਡਿਆ ਰਿਕਾਰਡ

en: Media Repeat
pa: ਮੀਡੀਆ ਦੁਹਰਾਓ

en: Media Resource Locator (MRL)
pa: ਮੀਡਿਆ ਰੀਸੋਰਸ ਲੋਕੇਟਰ (MRL)

en: Media Rewind
pa: ਮੀਡੀਆ ਰਿਵਾਇੰਡ

en: Media Select
pa: ਮੀਡਿਆ ਚੋਣ

en: Media Shuffle
pa: ਮੀਡਿਆ ਰਲਵਾਂ

en: Media Stop
pa: ਮੀਡਿਆ ਰੋਕੋ

en: Media Subtitle
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Media Time
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਮਾਂ

en: Media View
pa: ਮੀਡਿਆ ਝਲਕ

en: Media data size
pa: ਮੀਡਿਆ ਡਾਟਾ ਸਾਈਜ਼

en: Media: %s
pa: ਮੀਡਿਆ: %s

en: Medium
pa: ਮੱਧਮ

en: Medium backwards jump
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ

en: Medium forward jump
pa: ਮੱਧਮ ਅੱਗੇ ਜੰਪ

en: Medium jump length
pa: ਮੱਧਮ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ

en: Medium jump length, in seconds.
pa: ਮੱਧਮ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ, ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ

en: Memory input
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਇੰਪੁੱਟ

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Menu language
pa: ਮੇਨੂ ਭਾਸ਼ਾ

en: Menus
pa: ਮੇਨੂ

en: Menus language:
pa: ਮੇਨੂ ਭਾਸ਼ਾ:

en: Messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ

en: Messages...
pa: ਸੁਨੇਹੇ...

en: Meta-information
pa: ਮੇਟਾ-ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Metacube
pa: ਮੈਟਾਕਿਯੂਬ

en: Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Metal
pa: ਮੈਟਲ

en: Mi&nimal Interface
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੰਟਰਫੇਸ(&n)

en: Microsoft Media Server (MMS) input
pa: ਮਾਈਕਰੋਸਾਫਟ ਮੀਡਿਆ ਸਰਵਰ (MMS) ਇੰਪੁੱਟ

en: Middle
pa: ਮੱਧ

en: Mime
pa: ਮਾਈਮ

en: Minimal Mac OS X interface
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ Mac OS X ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Minimal period
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਪੀਰੀਅਡ

en: Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Minimum GOP size
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ GOP ਸਾਈਜ਼

en: Minimum bitrate (kbps)
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਬਿੱਟਰੇਟ (kbps)

en: Mirror
pa: ਮਿੱਰਰ

en: Mirror orientation
pa: ਮਿੱਰਰ ਸਥਿਤੀ

en: Mirror video
pa: ਮਿੱਰਰ ਵਿਡੀਓ

en: Mirror video filter
pa: ਮਿੱਰਰ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Misc
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Miscellaneous Options
pa: ਫੁਟਕਲ ਚੋਣਾਂ

en: Miscellaneous audio settings and modules.
pa: ਫੁਟਕਲ ਆਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗ ਅਤੇ ਮੋਡੀਊਲ।

en: MoMoLight
pa: ਮੋਮੋਲਾਈਟ

en: MoMoLight options
pa: ਮੋਮੋਲਾਈਟ ਚੋਣਾਂ

en: Mode
pa: ਮੋਡ

en: Model
pa: ਮਾਡਲ

en: Modules Tree
pa: ਮੋਡੀਊਲ ਟਰੀ

en: Moldavian
pa: ਮੋਲਡਾਵੀਆਈ

en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਆਈ

en: Monitor pixel aspect ratio
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਪਿਕਸਲ ਅਕਾਰ ਰੈਸ਼ੋ

en: Mono
pa: ਮੋਨੋ

en: More Info
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: More information...
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: Motion Detect
pa: ਹਿੱਲਜੁੱਲ ਖੋਜੋ

en: Motion Vector precision
pa: ਮੋਸ਼ਨ ਵੈਕਟਰ ਸ਼ੁੱਧਤਾ

en: Motion blur
pa: ਮੋਸ਼ਨ ਬਲੱਰ

en: Motion detect
pa: ਗਤੀ ਖੋਜ

en: Mount Point
pa: ਮਾਊਂਟ ਪੁਆਇੰਟ

en: Mouse Gestures
pa: ਮਾਊਸ ਜੈਸਚਰ

en: Mouse Wheel Down
pa: ਮਾਊਸ ਵੀਲ ਥੱਲੇ

en: Mouse Wheel Left
pa: ਮਾਊਸ ਵੀਲ ਖੱਬੇ

en: Mouse Wheel Right
pa: ਮਾਊਸ ਵੀਲ ਸੱਜੇ

en: Mouse Wheel Up
pa: ਮਾਊਸ ਵੀਲ ਉੱਪਰ

en: Mouse events
pa: ਮਾਊਂਸ ਈਵੈਂਟ

en: Mouse gestures control interface
pa: ਮਾਊਸ ਜੈਸਚਰ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Mouse pointer image
pa: ਮਾਊਂਸ ਪੁਆਇੰਟਰ ਈਮੇਜ਼

en: Move To Trash and Relaunch VLC
pa: ਰੱਦੀ  ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ ਅਤੇ VLC ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: Multicast
pa: ਮਲਟੀਕਾਸਟ

en: Multicast output interface
pa: ਮਲਟੀਕਾਸਟ ਆਉਟਪੁੱਟ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Multipass ratecontrol
pa: ਮਲਟੀ-ਪਾਸ ਰੇਟ-ਕੰਟਰੋਲ

en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

en: Mux Control
pa: ਮੱਕਸ ਕੰਟਰੋਲ

en: Mux module
pa: ਮੱਕਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Muxer
pa: ਮੁਕਸਰ

en: Muxer:
pa: ਮੁਕਸਰ:

en: Muxers
pa: ਮੱਕਸਰ

en: My Computer
pa: ਮੇਰਾ ਕੰਪਿਊਟਰ

en: My Music
pa: ਮੇਰਾ ਸੰਗੀਤ

en: My Pictures
pa: ਮੇਰੀਆਂ ਤਸਵੀਰਾਂ

en: My Videos
pa: ਮੇਰੇ ਵਿਡੀਓ

en: N&ormal Speed
pa: ਆਮ ਗਤੀ(&o)

en: NT Service
pa: NT ਸਰਵਿਸ

en: NTSC M Japan
pa: NTSC M ਜਾਪਾਨ

en: NTSC M South Korea
pa: NTSC M ਦੱਖਣੀ ਕੋਰੀਆ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Name for the font you want to use
pa: ਫੋਂਟ ਦਾ ਨਾਂ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Name of current instance
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੌਕਿਆਂ ਦੇ ਨਾਂ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: National Folk
pa: ਨੈਸ਼ਨਲ ਫੋਕ

en: Native American
pa: ਨੇਟਿਵ ਅਮਰੀਕੀ

en: Native Slider
pa: ਨੇਟਿਵ ਸਲਾਈਡਰ

en: Nauru
pa: ਨੀਓਰੂ

en: Navajo
pa: ਨਾਵਾਜੋ

en: Navigate down
pa: ਹੇਠਾਂ ਜਾਓ

en: Navigate left
pa: ਖੱਬੇ ਜਾਓ

en: Navigate right
pa: ਸੱਜੇ ਜਾਓ

en: Navigate up
pa: ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Navigation
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

en: Navy
pa: ਅਸਮਾਨੀ

en: Ncurses interface
pa: Ncurses ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Ndebele, North
pa: ਨਡੀਬੀਲੀ, ਉੱਤਰੀ

en: Ndebele, South
pa: ਨਡੀਬੀਲੀ, ਦੱਖਣੀ

en: Ndonga
pa: ਨਡੋਂਗਾ

en: Ne&xt
pa: ਅੱਗੇ(&x)

en: Nearest neighbour (bad quality)
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਨੇੜਲਾ ਗੁਆਂਢੀ (ਘਟੀਆ ਕੁਆਲਟੀ)

en: Negative
pa: ਨੈਗਟਿਵ

en: Nepali
pa: ਨੇਪਾਲੀ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Network Access Policy
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਰਤੋਂ ਪਾਲਸੀ

en: Network Protocol
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Network Sync
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਕਰੋ

en: Network caching (ms)
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੈਸ਼ਿੰਗ ਮੁੱਲ (ms)

en: Network identifier
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਐਂਡਟੀਫਾਈਰ

en: Network interaction failed
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਐਕਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ

en: Network master clock
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਮਾਸਟਰ ਕਲਾਕ

en: Network name
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ

en: Network name to create
pa: ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ

en: Network settings
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਟਿੰਗ

en: Network streams (SAP)
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਟਰੀਮ (SAP)

en: Network synchronisation
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨ

en: Network synchronization
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Never fix
pa: ਕਦੇ ਵੀ ਫਿਕਸ ਨਾ ਕਰੋ

en: New Age
pa: ਨਿਊ ਏਜ਼

en: New Wave
pa: ਨਵੀਂ ਵੇਵ

en: New destination
pa: ਨਵਾਂ ਟਿਕਾਣਾ

en: New profile
pa: ਨਵਾਂ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Next / Forward
pa: ਅਗਲਾ / ਅੱਗੇ ਵੱਲ

en: Next Channel
pa: ਅੱਗੇ ਚੈਨਲ

en: Next Chapter/Title
pa: ਚੈਪਟਰ/ਟਾਈਟਲ ਅੱਗੇ

en: Next chapter
pa: ਅੱਗੇ ਚੈਪਟਰ

en: Next frame
pa: ਫਰੇਮ ਅੱਗੇ

en: Next media in the playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਮੀਡਿਆ ਨਹੀਂ

en: Next title
pa: ਅੱਗੇ ਟਾਈਟਲ

en: No Filtering
pa: ਫਿਲਟਰਿੰਗ ਨਹੀਂ

en: No Input device found
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: No addons found
pa: ਕੋਈ ਐਡ-ਆਨ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: No check was performed yet.
pa: ਕੋਈ ਚੈੱਕ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: No description for this codec
pa: ਇਸ codec ਲਈ ਕੋਈ ਵੇਰਵਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No device is selected
pa: ਕੋਈ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ ਗਿਆ

en: No disc menus
pa: ਕੋਈ ਡਿਸਕ ਮੇਨੂ ਨਹੀਂ

en: No file selected
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: No folder selected
pa: ਕੋਈ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: No input
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ

en: No input found
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: No input selected
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: No valid destination
pa: ਕੋਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਟਿਕਾਣਾ ਨਹੀਂ

en: No video or audio device selected.
pa: ਕੋਈ ਵਿਡੀਓ ਜਾਂ ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ।

en: No, Thanks
pa: ਨਹੀਂ, ਧੰਨਵਾਦ

en: Noise
pa: ਨੋਵਾਇਸ

en: Noise Threshold
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Noise reduction
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਘਟਾਉਣਾ

en: Non-key
pa: ਗ਼ੈਰ-ਕੀ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Normal
pa: ਨਾਰਮਲ

en: Normal Size
pa: ਆਮ ਸਾਈਜ਼

en: Normal rate
pa: ਆਮ ਰੇਟ

en: Northern Sami
pa: ਉੱਤਰੀ ਸਾਮੀ

en: Norwegian
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਆਈ

en: Norwegian Bokmaal
pa: ਨਾਰਵੇਗੀਆਈ ਬੋਕਮਾਕ

en: Norwegian Nynorsk
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ ਨਯਨੋਰਸਕ

en: Not Set
pa: ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ

en: Not Used
pa: ਨਹੀਂ ਵਰਤੇ

en: Note that these are system-wide settings.
pa: ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਹ ਪੂਰੇ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਹਨ।

en: Note:
pa: ਨੋਟ:

en: Notify
pa: ਨੋਟੀਫਾਈ

en: Now Playing
pa: ਹੁਣ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Now playing
pa: ਹੁਣ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Number of Tracks
pa: ਟਰੈਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of audio buffers
pa: ਆਡੀਓ ਬਫ਼ਰ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of audio channels
pa: ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of channels
pa: ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of channels information of the transcoded stream.
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਕੀਤੀ ਸਟਰੀਮ ਵਿੱਚ ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹੈ।

en: Number of clones
pa: ਕਲੋਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of columns
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of output channels
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of segments
pa: ਹਿੱਸਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of threads
pa: ਥਰਿੱਡਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of video windows in which to clone the video.
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਦੀ ਗਿਣਤੀ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਕਲੋਨ ਕਰਨੀ ਹੈ।

en: Number of zones on bottom
pa: ਤਲ ਉੱਤੇ ਜ਼ੋਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of zones on top
pa: ਉੱਤੇ ਜੋਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: OSD menu
pa: OSD ਮੇਨੂ

en: OSS input
pa: OSS ਇੰਪੁੱਟ

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: Ogg Vorbis Quality
pa: Ogg Vorbis ਕੁਆਲਟੀ

en: Ogg/OGM muxer
pa: Ogg/OGM ਮੁਕਸਰ

en: Old movie
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਮੂਵੀ

en: Oldies
pa: ਪੁਰਾਣੇ

en: Olive
pa: ਜੈਤੂਨੀ

en: On
pa: ਚਾਲੂ

en: On Screen Display
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: One
pa: ਇੱਕ

en: Online Documentation...
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ...

en: Online Forum...
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਫੋਰਮ...

en: Only installed
pa: ਕੇਵਲ ਇੰਸਟਾਲ

en: Only show current
pa: ਕੇਵਲ ਮੌਜੂਦਾ ਵੇਖਾਓ

en: Opacity
pa: ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open &Capture Device...
pa: ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&C)...

en: Open &Disc...
pa: ਡਿਸਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(&D)...

en: Open &File...
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&F)...

en: Open &Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&F)...

en: Open &Location from clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਤੋਂ ਟਿਕਾਣਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(&L)

en: Open &Network Stream...
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਟਰੀਮ ਖੋਲ੍ਹੋ(&N)...

en: Open &Network...
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(&N)...

en: Open &Recent Media
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹੋ(&R)

en: Open Capture Device...
pa: ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open D&irectory...
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ(&i)...

en: Open Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Disc...
pa: ਡਿਸਕ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open File...
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Media
pa: ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Network...
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open RTP/UDP Stream
pa: RTP/UDP ਸਟਰੀਮ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open Recent
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਖੋਲ੍ਹੇ

en: Open Source
pa: ਓਪਨ ਸੋਰਸ

en: Open URL
pa: URL ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open VLM configuration...
pa: VLM ਸੰਰਚਨਾ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open a medium
pa: ਮੀਡਿਅਮ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a skin file
pa: ਇੱਕ ਸਕਿਨ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open media...
pa: ਮੀਡਿਆ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open playlist...
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open skin ...
pa: ਸਕਿਨ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open subtitle file
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open subtitles...
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open the file with synchronous writing.
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਸ ਲਿਖਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ।

en: Open: %s
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ: %s

en: OpenCV filter chroma
pa: OpenCV ਵਿਡੀਓ ਕਰੋਮਾ

en: OpenCV internal filter name
pa: OpenCV ਅੰਦਰੂਨੀ ਫਿਲਟਰ ਨਾਂ

en: OpenCV video filter wrapper
pa: OpenCV ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਰੈਪਰ

en: OpenGL video output
pa: OpenGL ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Opening
pa: ਖੋਲ੍ਹੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Opera
pa: ਓਪੇਰਾ

en: Operating System Integration
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਐਟੀਗਰੇਸ਼ਨ

en: Optical SDI
pa: ਓਪਟੀਕਲ SDI

en: Optical drive
pa: ਓਪਟੀਕਲ ਡਰਾਇਵ

en: Option Setup
pa: ਚੋਣ ਸੈਟਅੱਪ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Opus
pa: ਓਪਸ

en: Ordinate of the capture region in pixels.
pa: ਕੈਪਚਰ ਖੇਤਰ ਦੇ ਧੁਰੇ ਪਿਕਸਲਾਂ 'ਚ।

en: Organize Profiles...
pa: ....ਪਰੋਫਾਇਲ ਪਰਬੰਧ

en: Organize profiles...
pa: ...ਪਰੋਫਾਈਲਾਂ ਦਾ ਪਰਬੰਧ ਕਰੋ

en: Original Format
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਰਮੈਟ

en: Original ID
pa: ਅਸਲੀ ID

en: Original Performer
pa: ਅਸਲੀ ਕਲਾਕਾਰ

en: Original Size
pa: ਅਸਲੀ ਸਾਈਜ਼

en: Original audio
pa: ਅਸਲੀ ਆਡੀਓ

en: Oriya
pa: ਓੜੀਆ

en: Oromo
pa: ਓਰੋਮੋ

en: Ossetian; Ossetic
pa: ਉਸੇਟੀਅਨ; ਉਸੇਟਿਕ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Outline
pa: ਆਉਟਲਾਈਨ

en: Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Output	file
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ	ਫਾਇਲ

en: Output (canvas) image height
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ (ਕੈਨਵਸ) ਚਿੱਤਰ ਉਚਾਈ

en: Output (canvas) image width
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ (ਕੈਨਵਸ) ਚਿੱਤਰ ਚੌੜਾਈ

en: Output Color Filtermode
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਰੰਗ ਫਿਲਟਰ ਮੋਡ

en: Output Color filter mode
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਰੰਗ ਫਿਲਟਰ ਮੋਡ

en: Output FIFO
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ FIFO

en: Output URL
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ URL

en: Output access method
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਅਸੈੱਸ ਢੰਗ

en: Output card
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਕਾਰਡ

en: Output destination
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਟਿਕਾਣਾ

en: Output device
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ

en: Output file
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ

en: Output format
pa: ਆਉਟਪੁੱਫ ਫਾਰਮੈਟ

en: Output height
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਉਚਾਈ

en: Output module:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ:

en: Output modules
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ

en: Output muxer
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੁਕਸਰ

en: Output picture aspect ratio
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਤਸਵੀਰ ਸਾਈਜ਼ ਰੇਸ਼ੋ

en: Output port
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਪੋਰਟ

en: Output video height.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿਡੀਓ ਉਚਾਈ ਹੈ।

en: Output video width.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿਡੀਓ ਚੌੜਾਈ ਹੈ।

en: Output width
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੌੜਾਈ

en: Output/Written/Sent
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ/ਲਿਖੇ/ਭੇਜੇ

en: Output:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ:

en: Overlap Length
pa: ਓਵਰਲੇ ਲੰਬਾਈ

en: Overlay
pa: ਓਵਰਲੇ

en: Overlay subtitles on the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਓਵਰਲੇ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Overlay video output
pa: ਓਵਰਲੇ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Overlays
pa: ਓਵਰਲੇ

en: Overlays/Subtitles
pa: ਓਵਰਲੇ/ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Override the default track description.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟਰੈਕ ਵੇਰਵੇ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ।

en: Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: Overwrite existing file
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਈਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: P&layback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ(&l)

en: PCR interval (ms)
pa: PCR ਅੰਤਰਾਲ (ms)

en: PES maximum size
pa: PES ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਸਾਈਜ਼

en: PLS playlist import
pa: PLS ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: PMT Program numbers
pa: PMT ਪਰੋਗਰਾਮ ਨੰਬਰ

en: PNG video decoder
pa: PNG ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: PS muxer
pa: PS ਮੁਕਸਰ

en: PVA demuxer
pa: PVA ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Pace
pa: ਪੇਸ

en: Packet Size
pa: ਪੈਕਟ ਸਾਈਟ

en: Packetizers
pa: ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: Pad video
pa: ਪੈੱਡ ਵਿਡੀਓ

en: Padd
pa: ਪੱਡ

en: Page
pa: ਪੇਜ਼

en: Pali
pa: ਪਾਲੀ

en: Panjabi
pa: ਪੰਜਾਬੀ

en: Party
pa: ਪਾਰਟੀ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Password file
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਫਾਇਲ

en: Password for target device.
pa: ਟਾਰਗੇਟ ਜੰਤਰ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ।

en: Password that will be used for the connection.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਹੈ।

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
pa: SOCKS ਪਰਾਕਸੀ ਲਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

en: Path
pa: ਪਾਥ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Pause only
pa: ਕੇਵਲ ਵਿਰਾਮ

en: Pause the playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਪੌਜ਼ ਕਰੋ

en: Pause-Blue
pa: ਪੌਜ਼-ਨੀਲਾ

en: Pause-Green
pa: ਪੌਜ਼-ਹਰਾ

en: Pause-Red
pa: ਪੌਜ਼-ਲਾਲ

en: Paused
pa: ਵਿਰਾਮ ਕੀਤਾ

en: Peak extra width
pa: ਪੀਕ ਵਾਧੂ ਚੌੜਾਈ

en: Peak height
pa: ਪੀਕ ਉਚਾਈ

en: Peak protection
pa: ਉੱਚ ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Percent
pa: ਪ੍ਰਤੀਸ਼ਤ

en: Performance options
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਚੋਣਾਂ

en: Performers
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: Persian
pa: ਪਰਸ਼ੀਆਈ

en: Phosphor
pa: ਫਾਸਫੋਰਸ

en: Physical channel
pa: ਫਿਜ਼ੀਕਲ ਚੈਨਲ

en: Picture
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ

en: Picture aspect-ratio n:m
pa: ਤਸਵੀਰ ਆਕਾਰ ਅਨੁਾਪਤ n:m

en: Picture coding mode
pa: ਤਸਵੀਰ ਕੋਡਿੰਗ ਮੋਡ

en: Picture gain.
pa: ਪਿਕਚਰ ਗੇਨ।

en: Pilot
pa: ਪਾਇਲਟ

en: Pitch
pa: ਪਿੱਚ

en: Pixels to crop from bottom
pa: ਤਲ ਤੋਂ ਕਰੋਪ ਕਰਨ ਲਈ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels to crop from right
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਕਰੋਪ ਕਰਨ ਲਈ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels to crop from top
pa: ਉੱਤੇ ਤੋਂ ਕਰੋਪ ਕਰਨ ਲਈ ਪਿਕਸਲ

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
pa: ਵਿਡੀਓ ਦੇ ਉੱਤੇ ਥਾਂ, ਜਿੱਥੇ ਕਿ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ (ਡਿਫਾਲਟ ਥੱਲੇ ਸੈਂਟਰ 'ਚ ਹੈ)।

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Play List
pa: ਸੂਚੀ ਚਲਾਓ

en: Play Selected
pa: ਚੁਣੀ ਚਲਾਓ

en: Play and exit
pa: ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Play and pause
pa: ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਰੋਕੋ

en: Play and stop
pa: ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਰੋਕੋ

en: Play as is
pa: ਇਸ ਵਜੋਂ ਚਲਾਓ

en: Play files randomly forever
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਰਲਵੇਂ ਰੂਪ 'ਚ ਚਲਾਓ

en: Play only
pa: ਕੇਵਲ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 1
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 10
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧੦ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 2
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੨ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 3
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੩ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 4
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੪ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 5
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੫ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 6
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੬ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 7
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੭ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 8
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੮ ਚਲਾਓ

en: Play playlist bookmark 9
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੯ ਚਲਾਓ

en: Play&list
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ(&l)

en: Play/Pause
pa: ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ

en: Playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ

en: Playback Buttons
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਬਟਨ

en: Playback Speed
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਸਪੀਡ

en: Playback control
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੰਟਰੋਲ

en: Playback failure
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਫੇਲ੍ਹ

en: Playback speed
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਸਪੀਡ

en: Played
pa: ਚਲਾਏ

en: Played buffers
pa: ਚਲਾਏ ਬਫ਼ਰ

en: Player...
pa: ਪਲੇਅਰ...

en: Playing some media.
pa: ਕੁਝ ਮੀਡਿਆ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Playlist Files
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਫਾਇਲਾਂ

en: Playlist Files|
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਫਾਇਲਾਂ|

en: Playlist View Mode
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵੇਖਣ ਢੰਗ

en: Playlist and Instances
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਤੇ ਮੌਕੇ

en: Playlist bookmark 1
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧

en: Playlist bookmark 10
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧੦

en: Playlist bookmark 2
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੨

en: Playlist bookmark 3
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੩

en: Playlist bookmark 4
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੪

en: Playlist bookmark 5
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੫

en: Playlist bookmark 6
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੬

en: Playlist bookmark 7
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੭

en: Playlist bookmark 8
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੮

en: Playlist bookmark 9
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੯

en: Playlist...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ...

en: Please enter a network URL:
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ URL ਦਿਉ ਜੀ:

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
pa: %s  ਉੱਤੇ sftp ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਲਾਗਇਨ ਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ

en: Please enter a valid login name and a password.
pa: ਵੈਧ ਲਾਗਇਨ ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
pa: ਮੀਡੀਏ ਲਈ URL ਜਾਂ ਮਾਰਗ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the new profile name.
pa: ਨਵਾਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਫੋਂਟ ਕੈਸ਼ ਮੁੜ-ਬਿਲਡ ਹੋਣ ਤੱਕ ਉਡੀਕੋ ਜੀ।
    ਇਸ ਨੂੰ ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਤੋਂ ਘੱਟ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Plu&gins and extensions
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਅਤੇ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ(&g)

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ

en: Plugins and extensions
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਅਤੇ ਐਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Podcast Author
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਲੇਖਕ

en: Podcast Category
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Podcast Copyright
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਕਾਪੀਰਾਈਟ

en: Podcast Duration
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਅੰਤਰਾਲ

en: Podcast Info
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Podcast Keywords
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸ਼ਬਦ

en: Podcast Link
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਲਿੰਕ

en: Podcast Size
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸਾਈਜ਼

en: Podcast Subcategory
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸਬ-ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Podcast Subtitle
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸਬ-ਟਾਇਟਲ

en: Podcast Summary
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਸੰਖੇਪ

en: Podcast Type
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਕਿਸਮ

en: Podcast URLs list
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ URL ਲਿਸਟ

en: Podcast parser
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਪਾਰਸਰ

en: Podcasts
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ

en: Polish
pa: ਪੋਲੈਂਡੀ

en: Polka
pa: ਪੋਲਕਾ

en: Pop
pa: ਪੋਪ

en: Pop/Funk
pa: ਪੋਪ/ਫੰਕ

en: Port
pa: ਪੋਰਟ

en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Position Control
pa: ਸਥਿਤੀ ਕੰਟਰੋਲ

en: Position of video title
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਾਈਟਲ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਹੈ।

en: Post processing
pa: ਪੋਸਟ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ

en: Post processing quality
pa: ਪੋਸਟ-ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਕੁਆਲਟੀ

en: Post-Processing Quality
pa: ਪੋਸਟ-ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਕੁਆਲਟੀ

en: Power
pa: ਊਰਜਾ

en: Power line frequency
pa: ਪਾਵਰ ਲਾਈਨ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ

en: Pre&vious
pa: ਪਿੱਛੇ(&v)

en: Pre-motion estimation
pa: ਪ੍ਰੀ-ਮੋਸ਼ਨ ਅਨੁਮਾਨ

en: Preamp
pa: ਪ੍ਰੀਐਮਪ

en: Prefer native stream recording
pa: ਨੇਟਿਵ ਸਟਰੀਮ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਪਸੰਦ ਹੈ

en: Preferences
pa: ਪਸੰਦ

en: Preferences file could not be saved
pa: ਪਸੰਦ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Preferences...
pa: ਪਸੰਦ...

en: Preferred Audio language
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਸ਼ਾ ਪਸੰਦ

en: Preferred audio language:
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਸ਼ਾ ਪਸੰਦ:

en: Preferred decoders list
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਡਿਕੋਡਰ ਲਿਸਟ

en: Preferred encoders list
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਇੰਕੋਡਰ ਲਿਸਟ

en: Preferred packetizer list
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਪੈਕੇਟਾਈਜ਼ਰ ਲਿਸਟ

en: Preferred subtitle language
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਭਾਸ਼ਾ

en: Preferred video resolution
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਵਿਡੀਓ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: Prefilter
pa: ਪ੍ਰੀਫਿਲਟਰ

en: Prefix
pa: ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Preset
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: Press new keys for
    "%@"
pa: "%@"
    ਲਈ ਨਵੀਂ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ

en: Prev
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Previous / Backward
pa: ਪਿਛਲਾ / ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ

en: Previous Channel
pa: ਪਿਛਲਾ ਚੈਨਲ

en: Previous Chapter/Title
pa: ਪਿਛਲਾ ਚੈਪਟਰ /ਟਾਈਟਲ

en: Previous chapter
pa: ਪਿੱਛੇ ਚੈਪਟਰ

en: Previous media in the playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲਾ ਮੀਡਿਆ

en: Previous title
pa: ਪਿੱਛੇ ਟਾਈਟਲ

en: Primary language
pa: ਮੁੱਢਲੀ ਭਾਸ਼ਾ

en: Print
pa: ਛਾਪੋ

en: Print stats for each frame.
pa: ਹਰੇਕ ਫਰੇਮ ਲਈ ਅੰਕੜੇ ਦਿਓ।

en: Privacy / Network Interaction
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ / ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਐਕਸ਼ਨ

en: Privacy and Network Access Policy
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਅਤੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਰਤੋਂ ਪਾਲਸੀ

en: Problem Report for %@
pa: %@ ਨੂੰ ਸਮੱਸਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Problem details and system configuration
pa: ਸਮੱਸਿਆ ਵੇਰਵਾ ਅਤੇ ਸਿਸਟਮ ਸੰਰਚਨਾ

en: Product
pa: ਪਰੋਡਕਟ

en: Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Profile Name
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Profile edition
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਐਡੀਸ਼ਨ

en: Program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Program Guide
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਗਾਈਡ

en: Programs
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Publisher
pa: ਪਰਕਾਸ਼ਕ

en: PulseAudio
pa: ਪਲਸਆਡਿਓ

en: PulseAudio input
pa: ਪਲਸਆਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: Pulseaudio audio output
pa: ਪਲੱਸਆਡੀਓ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Punk Rock
pa: ਪੰਕ ਰੌਕ

en: Pure-interlaced mode.
pa: ਅਸਲ-ਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ।

en: Purple
pa: ਗੂੜਾ ਲਾਲ

en: Pushto
pa: ਪੁਸ਼ਤੋ

en: Puzzle
pa: ਬੁਝਾਰਤ

en: Puzzle game
pa: ਬੁਝਾਰਤ

en: Qt interface
pa: Qt ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Quality level
pa: ਕੁਆਲਟੀ ਲੈਵਲ

en: Quechua
pa: ਕਿਉਚੁਆ

en: Queue Selected
pa: ਚੁਣਿਆ ਦੀ ਕਤਾਰ

en: QuickTime library decoder
pa: QuickTime ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਡੀਕੋਡਰ

en: Quicktime Capture
pa: Quicktime ਕੈਪਚਰ

en: Quiet mode
pa: ਸ਼ਾਂਤ ਮੋਡ

en: Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Quit VLC
pa: VLC ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Quit after Playback
pa: ਚਲਾਉਣ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Quit at the end of playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਖਤਮ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: RAM playlist import
pa: RAM ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: RDP Password
pa: RDP ਪਾਸਵਰਡ

en: RDP Remote Desktop
pa: RDP ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ

en: RDP auth password
pa: RDP ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਪਾਸਵਰਡ

en: RDP auth username
pa: RDP ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ

en: RTCP (local) port
pa: RTCP (ਲੋਕਲ) ਪੋਰਟ

en: RTP source timeout (sec)
pa: RTP ਸਰੋਤ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ਸਕਿੰਟ)

en: RTP stream output
pa: RTP ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: RTP/RTCP multiplexing
pa: RTP/RTCP ਮਲਟੀਪਲਿਕਸਿੰਗ

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
pa: RTP/RTSP/SDP ਡੀਮੁਕਸਰ (Live555 ਦੀ ਵਰਤੋਂ)

en: RTSP authentication
pa: RTSP ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: RTSP password
pa: RTSP ਪਾਸਵਰਡ

en: RTSP server address
pa: RTSP ਸਰਵਰ ਐਡਰੈਸ

en: RTSP server port
pa: RTSP ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: RTSP user name
pa: RTSP ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: RV32 conversion filter
pa: RV32 ਕਨਵਰਜ਼ਨ ਫਿਲਟਰ

en: Radio device
pa: ਰੇਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Radius
pa: ਵਿਆਸ

en: Radius in pixels
pa: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਰੇਡੀਅਸ

en: Random
pa: ਰਲਵੇਂ

en: Random Off
pa: ਰਲਵਾਂ ਬੰਦ

en: Random On
pa: ਰਲਵੇਂ ਚਾਲੂ

en: Random: %s
pa: ਰਲਵਾਂ:  %s

en: Rap
pa: ਰੇਪ

en: Rate control buffer size
pa: ਰੇਟ ਕੰਟਰੋਲ ਬਫ਼ਰ ਸਾਈਜ਼

en: Rate control method
pa: ਰੇਟ ਕੰਟਰੋਲ ਢੰਗ

en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

en: Ratio
pa: ਅਨੁਪਾਤ

en: Rave
pa: ਰੀਵੇ

en: Raw audio demuxer
pa: ਰਾਅ ਆਡੀਓ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Raw audio encoder
pa: ਰਾਅ ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Raw/Log Audio decoder
pa: ਰਾਅ/ਲਾਗ ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ VLC ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇ ਤਾਂ VLM ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹੋ।

en: Read at media
pa: ਮੀਡਿਆ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹੋ

en: Read size
pa: ਸਾਈਜ਼ ਪੜ੍ਹੋ

en: ReadMe / FAQ...
pa: ReadMe / ਸਵਾਲ-ਜਵਾਬ...

en: Real RTSP
pa: ਰੀਅਲ RTSP

en: Real-time
pa: ਰੀਅਲ ਟਾਈਮ

en: Recently Played
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਚਲਾਏ

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿਸਟਾ ਤੇ ਨਵੇਂ ਵਰਜਨਾਂ ਲਈ ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Record
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ

en: Record Company
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਕੰਪਨੀ

en: Record access filter start/stop.
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਅਸੈੱਸ ਫਿਲਟਰ ਸਟਾਰਟ/ਸਟਾਪ।

en: Record directory or filename
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Record stream output
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਰਿਕਾਰਡ

en: Recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: Recording done
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਹੋਈ

en: Recording ratio
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਰੇਸ਼ੋ

en: Red
pa: ਲਾਲ

en: Red balance
pa: ਲਾਲ ਬੈਲਨਸ

en: Refresh List
pa: ਸੂਚੀ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: Refresh period in ms
pa: ms ਵਿੱਚ ਤਾਜ਼ਾ ਪੀਰਿਅਡ

en: Refresh time
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਟਾਈਮ

en: Reggae
pa: ਰਿੱਗੇ

en: Region code
pa: ਖੇਤਰ ਕੋਡ

en: Region top row
pa: ਖੇਤਰ ਉੱਤੇ ਕਤਾਰ

en: Regularly check for VLC updates
pa: VLC ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਨਿਯਮਤ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਚੈਕ ਕਰੋ

en: Relative font size
pa: ਢੁੱਕਵਾਂ ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼

en: Release
pa: ਰੀਲਿਜ਼

en: Release function
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Release time
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਸਮਾਂ

en: Reload extensions
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Remember the audio volume
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Remote Audio Output Protocol stream output
pa: ਰਿਮੋਟ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Remote control interface
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Remote-OSD
pa: ਰਿਮੋਟ-OSD

en: Remote-OSD over VNC
pa: VNC ਉੱਤੇ ਰਿਮੋਟ-OSD

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Remove Selected
pa: ਚੁਣੇ ਹਟਾਓ

en: Remove a profile
pa: ਪਰੋਫਾਈਲ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Remove old preferences?
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਪਸੰਦ ਹਟਾਉਣੀ ਹੈ?

en: Remove this podcast subscription
pa: ਇਹ ਪੋਡਕਾਸਟ ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਓ

en: Rename Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rename Directory...
pa: ...ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rename Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rename Folder...
pa: ...ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rendering quality
pa: ਰੈਡਰਿੰਗ ਕੁਆਲਟੀ

en: Repair AVI Files
pa: AVI ਫਾਇਲਾਂ ਰਿਪੇਅਰ ਕਰੋ

en: Repeat
pa: ਰਪੀਟ

en: Repeat All
pa: ਸਭ ਰਪੀਟ

en: Repeat Off
pa: ਰਪੀਟ ਬੰਦ

en: Repeat One
pa: ਇੱਕ ਰਪੀਟ

en: Repeat all
pa: ਸਭ ਰਪੀਟ ਕਰੋ

en: Repeat current item
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਆਟੀਟਮ ਰਪੀਟ ਕਰੋ

en: Repeat delay:
pa: ਰਪੀਡ ਡੀਲੇਅ:

en: Repeat:
pa: ਰਪੀਟ:

en: Replay gain
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ

en: Replay gain mode
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ ਮੋਡ

en: Replay gain mode:
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ ਮੋਡ:

en: Requirements
pa: ਲੋੜ

en: Reset
pa: ਰੀਸੈੱਟ

en: Reset All
pa: ਸਭ ਰੀ-ਸੈੱਟ

en: Reset Preferences
pa: ਪਸੰਦ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Reset controls
pa: ਕੰਟਰੋਮ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Reset controls to defaults.
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Reset defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Resize interface to the native video size
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ ਨੇਟਿਵ ਵਿਡੀਓ ਸਾਈਜ਼ ਲਈ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਦਿਓ

en: Resize interface to video size
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ ਵਿਡੀਓ ਸਾਈਜ਼ ਲਈ ਮੁੜ-ਅਕਾਰ ਕਰੋ

en: Resolution
pa: ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ

en: Restart playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: Retrieving Channel Info...
pa: ਚੈਨਲ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Retro
pa: ਰੈਟਰੋ

en: Reverse
pa: ਉਲਟ

en: Reverse stereo
pa: ਰੀਵਰਸ ਸਟੀਰਿਓ

en: Right
pa: ਸੱਜੇ

en: Right to left/Bottom to top
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ/ਹੇਠਾਂ ਤੋਂ ਉੱਤੇ

en: Ripple
pa: ਰਿੰਪਲ

en: Ripple video filter
pa: ਰਿੱਪਲ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Rock
pa: ਰੌਕ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਆਈ

en: Room size
pa: ਰੂਮ ਸਾਈਜ਼

en: Room width
pa: ਰੂਮ ਚੌੜਾਈ

en: Rotate
pa: ਘੁੰਮਾਓ

en: Rotate (degrees)
pa: ਘੁੰਮਾਉ (ਡਿਗਰੀਆਂ)

en: Rotate by 180 degrees
pa: ੧੮੦ ਡਿਗਰੀ ਘੁੰਮਾਉ

en: Rotate by 270 degrees
pa: ੨੭੦ ਡਿਗਰੀ ਘੁੰਮਾਉ

en: Rotate by 90 degrees
pa: ੯੦ ਡਿਗਰੀ ਘੁੰਮਾਓ

en: Rotate or flip the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਘੁੰਮਾਉ ਜਾਂ ਪਲਟੋ

en: Rotate video filter
pa: ਘੁੰਮਾਉਣ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Row
pa: ਕਤਾਰ

en: Rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ

en: Run as daemon process
pa: ਡੈਮਨ ਪਰੋਸੈੱਸ ਵਾਂਗ ਚਲਾਓ

en: Run fb on current tty
pa: ਮੌਜੂਦਾ tty ਉੱਤੇ fb ਚਲਾਉ

en: Run manually
pa: ਖੁਦ ਚਲਾਓ

en: Run on schedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ ਉੱਤੇ ਚਲਾਓ

en: Run time
pa: ਚੱਲਣ ਟਾਈਮ

en: Rundi
pa: ਰੁੰਡੀ

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
pa: vlc ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨਾਲ ਚਲਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। vlc ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਇੰਟਰਫੇਸ ਚਲਾਉਣ ਵਾਸਤੇ 'cvlc' ਵਰਤੋਂ।

en: Runs VLC as a background daemon process.
pa: VLC ਨੂੰ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਡੈਮਨ ਪਰੋਸੈੱਸ ਵਾਂਗ ਚਲਾਉ।

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: Russian (KOI8-R)
pa: ਰੂਸੀ (KOI8-R)

en: S&tatistics
pa: ਅੰਕੜੇ(&t)

en: S-Video input
pa: S-ਵਿਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: S-video
pa: ਐਸ-ਵਿਡੀਓ

en: SAP multicast address
pa: SAP ਮਲਟੀਕਾਸਟ ਐਡਰੈੱਸ

en: SAP timeout (seconds)
pa: SAP ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ਸਕਿੰਟ)

en: SDI Demux
pa: SDI ਡੀਮੁਕਸ

en: SDI Input
pa: SDI ਇੰਪੁੱਟ

en: SDL Image decoder
pa: SDL ਚਿੱਤਰ ਡੀਕੋਡਰ

en: SDL chroma format
pa: SDL ਕਰੋਮਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: SDL_image video decoder
pa: SDL_image ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: SDP Descriptions parser
pa: SDP ਵੇਰਵਾ ਪਾਰਸਰ

en: SFTP authentication
pa: SFTP ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: SFTP input
pa: SFTP ਇੰਪੁੱਟ

en: SFTP port
pa: SFTP ਪੋਰਟ

en: SFTP port number to use on the server
pa: ਸਰਵਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ SFTP ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਹੈ।

en: SMB domain
pa: SMB ਡੋਮੇਨ

en: SMB input
pa: SMB ਇੰਪੁੱਟ

en: SMB password
pa: SMB ਪਾਸਵਰਡ

en: SMB user name
pa: SMB ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: SMF demuxer
pa: SMF ਡੀਮੁਕਸਰ

en: SOCKS password
pa: SOCKS ਪਾਸਵਰਡ

en: SOCKS server
pa: SOCKS ਸਰਵਰ

en: SOCKS user name
pa: SOCKS ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pa: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 ਸੰਵਾਦ

en: SVCD subtitles
pa: SVCD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: SVG template file
pa: SVG ਟੈਪਲੇਟ ਫਾਇਲ

en: Salsa
pa: ਸਾਲਸਾ

en: Samba (Windows network shares) input
pa: ਸਾਂਬਾ (ਵਿੰਡੋਜ਼ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਾਂਝ) ਇੰਪੁੱਟ

en: Same as source
pa: ਸਰੋਤ ਵਜੋਂ ਹੀ

en: Samoan
pa: ਸਾਮੋਆਨ

en: Sample format
pa: ਸੈਂਪਲ ਫਾਰਮੈਟ

en: Sample rate
pa: ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

en: Sample rate of an audio elementary stream
pa: ਆਡੀਓ ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਦੀ ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

en: Samplerate
pa: ਸੈਂਪਲਰੇਟ

en: Sango
pa: ਸਾਂਗੋ

en: Sanskrit
pa: ਸੰਸਕ੍ਰਿਤ

en: Sardinian
pa: ਸਾਰਡਿਨੀਅਨ

en: Satellite elevation
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ ਉਚਾਈ

en: Satellite longitude
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ ਲੰਬਕਾਰ

en: Saturation
pa: ਸੰਤ੍ਰਿਪਤਾ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Debug Frames
pa: ਡੀਬੱਗ ਫਰੇਮ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save File
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Playlist to &File...
pa: ਫਾਇਲ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ(&F)...

en: Save Playlist...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save VLM configuration as...
pa: &VLM ਸੰਰਚਨਾ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save and close the dialog
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਡਾਈਲਾਗ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Save as File
pa: ਫਾਇਲ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save as new Profile...
pa: ...ਨਵੇਂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save as new profile
pa: ਨਵੇਂ ਪਰੋਫਾਈਲ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save file to
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save file...
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save log file as...
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save playlist as...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save raw codec data
pa: ਰਾਅ codec ਡਾਟਾ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save recently played items
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਚਲਾਈਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save the recently played items in the menu
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਚਲਾਈਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਮੇਨੂ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save...
pa: ਸੰਭਾਲੋ...

en: Saves all the displayed logs to a file
pa: ਸਭ ਵੇਖਾਇਆ ਲਾਗ ਫਾਇਲ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Saving file failed
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Scale
pa: ਸਕੇਲ

en: Scale factor
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ

en: Scale factor (0.1-2.0)
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ (੦.੧-੨.੦)

en: Scaled to screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਈ ਸਕੇਲ ਕੀਤਾ

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
pa: ਜਦੋਂ ਆਟੋ ਸਕੇਲਿੰਗ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਤਾਂ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫੈਕਟਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।
    ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ਹੈ 1.0 (ਅਸਲੀ ਵਿਡੀਓ ਆਕਾਰ)।

en: Scaling mode
pa: ਸਕੇਲਿੰਗ ਮੋਡ

en: Scaling mode to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਕੇਲਿੰਗ ਮੋਡ

en: Scene filter
pa: ਸੀਨ ਫਿਲਟਰ

en: Scene video filter
pa: ਸੀਨ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Schedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ

en: Schedule:
pa: ਸੈਡਿਊਲ:

en: Scope
pa: ਸਕੋਪ

en: Score
pa: ਸਕੋਰ

en: Scrambled
pa: ਅਵਿਵਸਥਿਤ

en: Screen
pa: ਸਕਰੀਨ

en: Screen Input
pa: ਸਕਰੀਨ ਇੰਪੁੱਟ

en: Screen capture
pa: ਸਕਰੀਨ ਕੈਪਚਰ

en: Screen capture (with X11/XCB)
pa: ਸਕਰੀਨ ਕੈਪਚਰ (X11/XCB ਨਾਲ)

en: Scroll with feed
pa: ਫੀਡ ਸਕਰੋਲ ਕਰੋ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Search Length
pa: ਖੋਜ ਲੰਬਾਈ

en: Search in Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ 'ਚ ਖੋਜ

en: Search the playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਖੋਜ

en: Season
pa: ਸੀਜ਼ਨ

en: Second CSA Key
pa: ਦੂਜੀ CSA ਕੁੰਜੀ

en: Secondary language or program
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਭਾਸ਼ਾ ਜਾਂ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ

en: Segment
pa: ਸਿਗਮੈਂਟ

en: Segments
pa: ਸਿਗਮੈਂਟ

en: Select
pa: ਚੁਣੋ

en: Select "Advanced Options" to see all options.
pa: ਸਭ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖਣ ਲਈ "ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣਾਂ" ਚੁਣੋ

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Select Audio Device
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਚੁਣੋ

en: Select Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select File
pa: ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Select Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਚੁਣੋ

en: Select Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੁਣੋ

en: Select Streaming Method
pa: ਸਟਰੀਮ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select a color effect.
pa: ਰੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵ ਚੁਣੋ।

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
pa: ਇੱਕ ਜੰਤਰ ਜਾਂ VIDEO_TS ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
pa: ਇੱਕ ਜੰਤਰ ਜਾਂ VIDEO_TS ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Select a directory
pa: ਇੱਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select a stream
pa: ਸਟਰੀਮ ਚੁਣੋ

en: Select channel to keep
pa: ਰੱਖਣ ਲਈ ਚੈਨਲ  ਚੁਣੋ

en: Select next DVD chapter
pa: ਅਗਲਾ DVD ਚੈਪਟਰ ਚੁਣੋ

en: Select next DVD title
pa: ਅਗਲਾ DVD ਟਾਈਟਲ ਚੁਣੋ

en: Select one color in the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੱਚ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select one or more files to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਸਤੇ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select one or multiple files
pa: ਇੱਕ ਜਾਂ ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select prev DVD chapter
pa: ਪਿਛਲਾ DVD ਚੈਪਟਰ ਚੁਣੋ

en: Select previous DVD title
pa: ਪਿਛਲਾ DVD ਟਾਈਟਲ ਚੁਣੋ

en: Select profile:
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select skin
pa: ਸਕਿਨ ਚੁਣੋ

en: Select the capture device type
pa: ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ ਟਾਈਪ ਚੁਣੋ

en: Select the directory to save to
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Select the file
pa: ਫਾਈਲ ਚੁਣੋ

en: Select the file to save to
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਵਾਸਤੇ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select the hotkey to display the position.
pa: ਸਥਿਤੀ ਵੇਖਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
pa: ਅਗਲਾ ਵਿਡੀਓ ਫਰੇਮ ਲੈਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
pa: ਲੰਮੇ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
pa: ਲੰਮੇ ਅੱਗੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
pa: ਮੱਧਮ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
pa: ਮੱਧਮ ਅੱਗੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
pa: ਛੋਟਾ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
pa: ਛੋਟੇ ਅੱਗੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟੇ ਬੈਕਵਰਡ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟੇ ਅੱਗੇ ਜੰਪ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to quit the application.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੇਟ ਨੂੰ ਸਧਾਰਨ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਹਾਟਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to stop playback.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਤੇਜ਼ ਅੱਗੇ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਗਤੀ ਹੌਲੀ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to use to pause.
pa: ਪੌਜ਼ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to use to play.
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਅਗਲੀ ਆਈਟਮ ਲਈ ਜਾਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲੀ ਆਈਟਮ ਉੱਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਹਾਲਤ ਸਵੈਪ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
pa: ਪੌਜ਼ ਹਾਲਤ ਸਵੈਪ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
pa: ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ DVD ਤੋਂ ਅਗਲਾ ਚੈਪਟਰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਵੇ

en: Select the key to choose the next title from the DVD
pa: DVD ਤੋਂ ਅਗਲਾ ਟਾਈਟਲ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
pa: ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ, ਜੋ DVD ਤੋਂ ਪਿਛਲਾ ਚੈਪਟਰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
pa: DVD ਤੋਂ ਪਿਛਲਾ ਟਾਈਟਲ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ

en: Select the key to decrease audio volume.
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਉਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to increase audio volume.
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਉਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to increase the audio delay.
pa: ਆਡੀਓ ਦੇਰੀ ਵਧਾਉਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to move subtitles higher.
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਵਧਾਉਣ ਲਈ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to move subtitles lower.
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਨੂੰ ਘਟਾਉਣ ਲਈ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
pa: DVD ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਚੋਣ ਹੇਠਾਂ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
pa: DVD ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਚੋਣ ਖੱਬੇ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
pa: DVD ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਚੋਣ ਸੱਜੇ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
pa: DVD ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਚੋਣ ਉੱਤੇ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਹਾਟ-ਕੀ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to mute audio.
pa: ਆਡੀਓ ਚੁੱਪ ਕਰਨ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to play this bookmark.
pa: ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ।

en: Select the key to take you to the DVD menu
pa: ਸਵਿੱਚ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਤੁਹਾਨੂੰ DVD ਮੇਨੂ ਉੱਤੇ ਲੈ ਕੇ ਜਾਵੇ

en: Select the profile you would like to remove:
pa: ਉਹ ਪਰੋਫਾਈਲ ਨੂੰ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

en: Select the replay gain mode
pa: ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ ਮੋਡ ਚੁਣੋ

en: Select the subtitle file
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
pa: ਟਿਊਨਰ ਇੰਪੁੱਟ ਕਿਸਮ ਚੁਣੋ (ਕੇਬਲ/ਐਨਟੀਨਾ)

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
pa: ਆਪਣੇ ਆਡੀਓ codec ਚੁਣੋ। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਕਿਸੇ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Select your audio output device
pa: ਆਪਣਾ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਚੁਣੋ

en: Select your video codec. Click one to get more information.
pa: ਆਪਣੇ ਵਿਡੀਓ codec ਚੁਣੋ। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਕਿਸੇ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Selected ports:
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਪੋਰਟਾਂ:

en: Send
pa: ਭੇਜੋ

en: Send rate
pa: ਭੇਜਣ ਰੇਟ

en: Send your video to picture files
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਵਿਡੀਓ ਤਸਵੀਰ ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Sent
pa: ਭੇਜੇ

en: Sent bytes
pa: ਭੇਜੇ ਬਾਈਟ

en: Sent packets
pa: ਭੇਜੇ ਪੈਕਟ

en: Sepia
pa: ਭੂਰਾ ਰੰਗ

en: Sepia video filter
pa: ਸਿਪੀਆ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਆਈ

en: Serial Port/Device
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਪੋਰਟ/ਜੰਤਰ

en: Services
pa: ਸਰਵਿਸਾਂ

en: Services discovery
pa: ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ

en: Services discovery modules
pa: ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ ਮੋਡੀਊਲ

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
pa: ਸਰਵਿਸ ਖੋਜ ਮੋਡੀਊਲ ਸਹੂਲਤਾਂ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ

en: Session URL
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ URL

en: Session description
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵੇਰਵਾ

en: Session email
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਈਮੇਲ

en: Session failed
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: Session name
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨਾਂ

en: Session phone number
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Set FFmpeg debug mask
pa: FFmpeg ਡੀਬੱਗ ਮਾਸਕ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set ID
pa: ID ਸੈੱਟ

en: Set QP
pa: QP ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set as Wall&paper
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&p)

en: Set edge visibility.
pa: ਕੋਨਾ ਵੇਖਾਉਣ ਸੈੱਟ।

en: Set playlist bookmark 1
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 10
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੧੦ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 2
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 3
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੩ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 4
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੪ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 5
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੫ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 6
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੬ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 7
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੭ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 8
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੮ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set playlist bookmark 9
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ੯ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set the category of the elementary stream
pa: ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਦੀ ਕੈਟਾਗਰੀ ਸੈੱਟ

en: Set the codec of the elementary stream
pa: ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਲਈ codec ਸੈੱਤ

en: Set the encoding used in text subtitles
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set the group of the elementary stream
pa: ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਗਰੁੱਪ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set up associations...
pa: ਫਾਇਲ ਸਬੰਧ ਸੈਟਅੱਪ...

en: Setting
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings for VLC's control interfaces
pa: VLC ਦੇ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings for VLC's interfaces
pa: VLC ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
pa: ਇੰਪੁੱਟ, ਡੀਮਲਟੀਪਲੈਕਸਿੰਗ, ਡੀਕੋਡਿੰਗ ਅਤੇ ਇਕੋਡਿੰਗ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
pa: ਕੇਵਲ ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ ਅਤੇ ਇੰਕੋਡਰ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings for the main interface
pa: ਮੇਨ ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
pa: ਵਿਡੀਓ, ਚਿੱਤਰ ਜਾਂ ਵਿਡੀਓ+ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ ਅਤੇ ਇੰਕੋਡਰ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
pa: ਆਨਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ, ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਅਤੇ "ਓਵਰਲੇ ਸਬ-ਪਿਕਚਰ" ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਸੈਟਿੰਗ

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
pa: ਕੋਈ ਅਸੈੱਸ ਢੰਗਾਂ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਸੈਟਿੰਗ ਹੈ। ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਬਦਲੀਆਂ ਜਾਣ ਵਾਲੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਅਤੇ ਕੈਸ ਸੈਟਿੰਗ ਹਨ।

en: Settings...
pa: ਸੈਟਿੰਗ...

en: Setup Streaming...
pa: ...ਸਟਰੀਮ ਸੈਟਅੱਪ

en: Setup schedule
pa: ਸੈਟਅੱਪ ਸੈਡਿਊਲ

en: Shadow
pa: ਸ਼ੈਡੋ

en: Shadow angle
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਕੋਣ

en: Shadow color
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਰੰਗ

en: Shadow distance
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਦੂਰੀ

en: Sharpen
pa: ਉਘੜਵਾਂ

en: Sharpen video filter
pa: ਉਘੜਵਾਂ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Sharpness
pa: ਉਘੜਵਾਂ

en: Sho&w VLC media player
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਵੇਖਾਓ(&w)

en: Shona
pa: ਸੋਨਾ

en: Short backwards jump
pa: ਛੋਟਾ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ

en: Short forward jump
pa: ਛੋਟਾ ਅੱਗੇ ਜੰਪ

en: Short jump length
pa: ਛੋਟਾ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ

en: Short jump length, in seconds.
pa: ਛੋਟਾ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ, ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ।

en: Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Shoutcast
pa: ਸਾਊਂਟਕਾਸਟ

en: Show &more options
pa: ਹੋਰ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ(&m)

en: Show All
pa: ਸਭ ਵੇਖੋ

en: Show Basic
pa: ਬੇਸਿਕ ਵੇਖੋ

en: Show Containing Directory...
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵੇਖੋ...

en: Show Containing Folder...
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ...

en: Show Details
pa: ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ

en: Show Fullscreen Controller
pa: ਪੂਰਾ-ਸਕਰੀਨ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵੇਖੋ

en: Show Fullscreen controller
pa: ਪੂਰਾ-ਸਕੀਰਨ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵੇਖੋ

en: Show Installed Only
pa: ਕੇਵਲ ਇੰਸਟਾਲ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show Name
pa: ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Show Previous & Next Buttons
pa: ਪਿਛਲਾ ਤੇ ਅਗਲਾ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
pa: ਰਲਵਾਂ ਤੇ ਦੁਹਰਾਉ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: Show Sidebar
pa: ਬਾਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show VLC on the taskbar
pa: ਟਾਸਕਬਾਰ ਉੱਤੇ VLC ਵੇਖੋ

en: Show a controller in fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵੇਖੋ

en: Show a systray icon for VLC
pa: VLC ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

en: Show advanced options
pa: ਮਾਹਰ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show advanced preferences over simple ones
pa: ਸਧਾਰਨ ਦੀ ਬਜਾਏ ਤਕਨੀਕੀ ਪਸੰਦ ਵੇਖੋ

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ VLC ਦੀਆਂ ਮੁੱਢਲੀਆਂ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Show controller in fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵੇਖੋ

en: Show controls in full screen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕੰਟਰੋਲ ਵੇਖੋ

en: Show errors and warnings
pa: ਗਲਤੀਆਂ ਅਤੇ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ ਵੇਖੋ

en: Show extended VCD info?
pa: ਵਾਧੂ VCD ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਣੀ ਹੈ?

en: Show extended options
pa: ਵਾਧੂ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show extended settings
pa: ਹੋਰ ਵਾਧੂ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ

en: Show media title on video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਮੀਡਿਆ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ

en: Show media title on video start
pa: ਵਿਡੀਓ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਮਿਡੀਆ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ

en: Show notification popup on track change
pa: ਟਰੈਕ ਬਦਲਣ ਉੱਤੇ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਪੋਪਅੱਪ ਵੇਖੋ

en: Show only errors
pa: ਕੇਵਲ ਗਲਤੀਆਂ ਹੀ ਵੇਖੋ

en: Show playing item name in window title
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ ਵਿੱਚ ਚੱਲਦੀ ਆਈਟਮ ਦਾ ਨਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ

en: Show stream position
pa: ਸਟਰੀਮ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖੋ

en: Show systray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵੇਖੋ

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
pa: n ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਲਈ ਵਿਡੀਓ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ, ਡਿਫਾਲਟ ੫੦੦੦ ms (੫ ਸਕਿੰਟ) ਹੈ।

en: Show video title for x milliseconds
pa: x ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਲਈ ਵਿਡੀਓ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖੋ

en: Show video within the main window
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖਾਓ

en: Show/Hide Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵੇਖਾਓ/ਓਹਲੇ

en: Shuffle
pa: ਰਲਵਾਂ

en: Sigma
pa: ਸਿਗਮਾ

en: Silver
pa: ਸਿਲਵਰ

en: Similarity
pa: ਸਮਾਨਤਾ

en: Similarity threshold
pa: ਸਮਾਨਤਾ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Simple
pa: ਸੈਂਪਲ

en: Simple DirectMedia Layer video output
pa: ਸਧਾਰਨ ਮੀਡਿਆਡਾਇਰੈਕਟ ਲੇਅਰ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Simple Preferences
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਸੰਦ

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੀਨੀ (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੀਨੀ Unix (EUC-CN)

en: Sindhi
pa: ਸਿੰਧੀ

en: Sinhalese
pa: ਸਿੰਹਾਲਾ

en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Size of stream in bytes
pa: ਬਾਈਟਸ ਵਿੱਚ ਸਟਰੀਮ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Ska
pa: ਸਕਾ

en: Sketch
pa: ਸਕੈਚ

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
pa: ਸਕਿਨ ਫਾਇਲਾਂ |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
pa: ਸਕਿਨ ਸਰੋਤ ਫਾਈਲ:

en: Skin to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਕਿਨ

en: Skinnable Interface
pa: ਸਕੇਨਯੋਗ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Skins
pa: ਸਕਿਨ

en: Skip ads
pa: ਐਡ ਛੱਡੋ

en: Skip frame (default=0)
pa: ਫਰੇਮ ਛੱਡੋ (ਡਿਫਾਲਟ=੦)

en: Skip frames
pa: ਫਰੇਮ ਛੱਡੋ

en: Skip loop filter
pa: ਲੂਪ ਫਿਲਟਰ ਛੱਡੋ

en: Sky blue
pa: ਅਸਮਾਨੀ ਨੀਲਾ

en: Slides (images)
pa: ਸਲਾਈਡ (ਚਿੱਤਰ)

en: Slides (text)
pa: ਸਲਾਈਡਾਂ (ਟੈਕਸਟ)

en: Slo&wer
pa: ਹੌਲੀ(&w)

en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੇਨੀਅਨ

en: Slow
pa: ਹੌਲੀ

en: Slower
pa: ਹੌਲੀ

en: Slower (fine)
pa: ਹੌਲੀ (ਵਧੀਆ)

en: Small
pa: ਛੋਟਾ

en: Small Volume
pa: ਛੋਟਾ ਵਾਲੀਅਮ

en: Smaller
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ

en: Snapshot
pa: ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ

en: Socks proxy
pa: ਸਾਕਟ ਪਰਾਕਸੀ

en: Soft
pa: ਸਾਫਟ

en: Soft rock
pa: ਸਾਫਟ ਰੌਕ

en: Soften
pa: ਸਾਫਟਨ

en: Software
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ

en: Software gain
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਗੇਨ

en: Somali
pa: ਸੋਮਾਲੀ

en: Sonata
pa: ਸੋਨਾਟਾ

en: Sort Node by Author
pa: ਲੇਖਕ ਨਾਲ ਲੜੀਬੱਧ

en: Sort Node by Name
pa: ਨਾਂ ਨਾਲ ਲੜੀਬੱਧ

en: Sort by
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: Sotho, Southern
pa: ਸੋਥੋ, ਦੱਖਣੀ

en: Sound Delay
pa: ਸਾਊਂਡ ਡਿਲੇਅ

en: Sound fonts
pa: ਸਾਊਂਡ ਫੋਂਟ

en: Soundtrack
pa: ਸਾਊਂਡਟਰੈਕ

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Source aspect ratio
pa: ਸਰੋਤ ਅਕਾਰ ਰੇਸ਼ੋ

en: Source directory
pa: ਸਰੋਤ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Source:
pa: ਸਰੋਤ:

en: Sout stream
pa: ਸੂਉਟ ਸਟਰੀਮ

en: Sp&eed
pa: ਗਤੀ(&e)

en: Space
pa: ਸਪੇਸ

en: Spacer
pa: ਸਪੇਸਰ

en: Spanish
pa: ਸਪੇਨੀ

en: Speaker configuration
pa: ਸਪੀਕਰ ਸੰਰਚਨਾ

en: Special modules
pa: ਖਾਸ ਮੋਡੀਊਲ

en: Specify the log filename.
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Spectral sections
pa: ਸਪੈਕਟਰਲ ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ

en: Spectrometer
pa: ਸਪੈਕਟਰੋਮੀਟਰ

en: Spectrum
pa: ਸਪੈਕਟਰਮ

en: Spectrum analyser
pa: ਸਪੈਕਟਰ ਐਨਲੇਸਾਈਜ਼ਰ

en: Speed of feeds
pa: ਫੀਡ ਦੀ ਸਪੀਡ

en: Speed: %.2fx
pa: ਸਪੀਡ: %.2fx

en: Splitter
pa: ਸਪਲਿੱਟਰ

en: Standard
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਡੈਫੀਨੇਸ਼ਨ (576 ਜਾਂ 480 ਲਾਈਨਾਂ)

en: Standard stream output
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Start Time
pa: ਸਟਾਰਟ ਟਾਈਮ

en: Start VLC with only a systray icon
pa: VLC ਨੂੰ ਕੇਵਲ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਹੀ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start directly in menu
pa: ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਸਿੱਧਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start in minimal view (without menus)
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਦਿੱਖ (ਬਿਨਾਂ ਮੇਨੂ)

en: Start in minimal view mode
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੋਡ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
pa: DVD ਨੂੰ ਸਿੱਧਾ ਮੇਨ ਮੇਨੂ ਰਾਹੀਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ। ਇਸ ਨਾਲ ਬੇਕਾਰ ਚੇਤਾਵਨੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛੱਡੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Start time
pa: ਸਟਾਰਟ ਟਾਈਮ

en: Start video in fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Starting Position
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਪੁਆਇੰਟ

en: Statistics
pa: ਅੰਕੜੇ

en: Stats
pa: ਅੰਕੜੇ

en: Stats decoder
pa: Stats ਡੀਕੋਡਰ

en: Stats demux
pa: Stats ਡੀਮੁਕਸ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Stats encoder function
pa: Stats ਇੰਕੋਡਰ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Status Bar
pa: ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ

en: Step Backward
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

en: Step Forward
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਓ

en: Step backward
pa: ਸਟੈਪ ਪਿੱਛੇ

en: Step forward
pa: ਸਟੈਪ ਅੱਗੇ

en: Stereo
pa: ਸਟੀਰਿਓ

en: Stereo audio mode
pa: ਸਟੀਰਿਓ ਆਡੀਓ ਮੋਡ

en: Stereo mode
pa: ਸਟੀਰਿਓ ਮੋਡ

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Stop playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਰੋਕੋ

en: Stop the playlist after each played playlist item.
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਚੱਲਣ ਬਾਅਦ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Stop time
pa: ਸਟਾਪ ਟਾਈਮ

en: Stream
pa: ਸਟਰੀਮ

en: Stream %d
pa: ਸਟਰੀਮ %d

en: Stream Announcing
pa: ਸਟਰੀਮ ਐਲਾਨ

en: Stream ID of the audio track to use.
pa: ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ਦਾ ਸਟਰੀਮ ID ਹੈ।

en: Stream MP3
pa: ਸਟਰੀਮ MP੩

en: Stream Output
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Stream bitrate
pa: ਸਟਰੀਮ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Stream description
pa: ਸਟਰੀਮ ਵੇਰਵਾ

en: Stream filter module
pa: ਸਟਰੀਮ ਫਿਲਟਰ ਮੋਡੀਊਲ

en: Stream filters
pa: ਸਟਰੀਮ ਫਿਲਟਰ

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
pa: ਸਟਰੀਮ ਫਿਲਟਰਾਂ ਨੂੰ ਸਟਰੀਮ ਸੋਧਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਪੜ੍ਹੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।

en: Stream name
pa: ਸਟਰੀਮ ਨਾਂ

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਡੀਓ ਟਰੈਕ ਦੀ ਸਟਰੀਮ ਗਿਣਤੀ (0 ਤੋਂ n)

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ ਦੀ ਸਟਰੀਮ ਗਿਣਤੀ (0 ਤੋਂ n)

en: Stream output
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Stream output muxer caching (ms)
pa: ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੱਕਰ ਕੈਸ (ms)

en: Stream output to memory buffer
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਬਫ਼ਰ ਲਈ ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Stream public
pa: ਸਟਰੀਮ ਪਬਲਿਕ

en: Stream to network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਲਈ ਸਟਰੀਮ

en: Stream...
pa: ਸਟਰੀਮ...

en: Streaming
pa: ਸਟਰੀਮਿੰਗ

en: Streaming / Transcoding failed
pa: ਸਟਰੀਮਿੰਗ / ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: Streaming and Transcoding Options
pa: ਸਟਰੀਮਿੰਗ ਅਤੇ ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

en: Streaming deinterlace mode
pa: ਸਟਰੀਮਿੰਗ ਡੀਇੰਟਰਲੇਸਿੰਗ ਮੋਡ

en: Streaming method
pa: ਸਟਰੀਮ ਢੰਗ

en: Streaming/Exporting Wizard...
pa: ਸਟਰੀਮ/ਐਕਸਪੋਰਟ ਸਹਾਇਕ...

en: Streaming/Saving:
pa: ਸਟਰੀਮ/ਸੰਭਾਲਣ:

en: Streaming/Transcoding Wizard
pa: ਸਟਰੀਮਿੰਗ/ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਸਹਾਇਕ

en: Strength
pa: ਤਾਕਤ

en: Stuff
pa: ਸਮਗਰੀ

en: Subdirectory behavior
pa: ਸਬ-ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਰਵੱਈਆ

en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Submission of played songs to last.fm
pa: ਚਲਾਏ ਗਏ ਗੀਤਾਂ ਨੂੰ last.fm ਨੂੰ ਭੇਜਣਾ

en: Subpicture position
pa: ਸਬ-ਤਸਵੀਰ ਸਥਿਤੀ

en: Subpictures
pa: ਸਬ-ਤਸਵੀਰਾਂ

en: Subpictures source module
pa: ਸਬ-ਪਿਕਸਚਰ ਸਰੋਤ ਮੋਡੀਊਲ

en: Subscreen height
pa: ਸਬ-ਸਕਰੀਨ ਉਚਾਈ

en: Subscreen top left corner
pa: ਸਬ-ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਖੱਬੇ ਕੋਨਾ

en: Subscreen width
pa: ਸਬ-ਸਕਰੀਨ ਚੌੜਾਈ

en: Subscribe
pa: ਮੈਂਬਰ ਬਣੋ

en: Subscribe to a podcast
pa: ਪੋਡਕਾਸਟ ਲਈ ਮੈਂਬਰ ਬਣੋ

en: Subti&tle
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ(&t)

en: Subtitle
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Subtitle File
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ

en: Subtitle Files
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲਾਂ

en: Subtitle Language
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਭਾਸ਼ਾ

en: Subtitle Track
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ

en: Subtitle codecs
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਕੋਡਕਸ

en: Subtitle delay %i ms
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ ਦੇਰੀ %i ms

en: Subtitle delay down
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਦੇਰੀ ਘਟਾਓ

en: Subtitle delay up
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਦੇਰੀ ਵਧਾਓ

en: Subtitle effects
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਪ੍ਰਭਾਵ

en: Subtitle language
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਭਾਸ਼ਾ

en: Subtitle languages
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Subtitle position down
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸਥਿਤੀ ਹੇਠਾਂ

en: Subtitle position up
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੇ

en: Subtitle track: %s
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ: %s

en: Subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Subtitles (advanced)
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ (ਤਕਨੀਕੀ)

en: Subtitles (images)
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ (ਚਿੱਤਰ)

en: Subtitles / OSD
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ/ OSD

en: Subtitles Track
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਟਰੈਕ

en: Subtitles/Video
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ/ਵਿਡੀਓ

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Sundanese
pa: ਸੁੰਡਾਨੀਸ

en: Surround
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ

en: Surround 4.0
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ 4.0

en: Surround 4.1
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ 4.1

en: Surround 5.0
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ 5.0

en: Surround 5.1
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ 5.1

en: Surround delay (ms)
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ ਡੀਲੇਅ (ms)

en: Surround level
pa: ਸਰਾਊਂਡਿੰਗ ਲੈਵਲ

en: Swahili
pa: ਸਵਾਹਿਲੀ

en: Swati
pa: ਸਵਾਤੀ

en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਨੀ

en: Sweep Depth
pa: ਸਵੀਪ ਡਿਪਥ

en: Sweep Rate
pa: ਸਵੀਪ ਰੇਟ

en: Swing
pa: ਸਵਿੰਗ

en: Switch to full preferences view
pa: ਪੂਰੀ ਪਸੰਦ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Switch to simple preferences view
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਸੰਦ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Synchronization
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨ

en: Synchronize left and right
pa: ਖੱਬੇ ਤੇ ਸੱਜੇ ਸੈਕਰਨਾਈਜ਼

en: Synchronize top and bottom
pa: ਉੱਤੇ ਤੇ ਹੇਠਾਂ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼

en: Synchronous writing
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਨਸ ਲਿਖਣਾ

en: Synthpop
pa: ਸਿਨਥਪੌਪ

en: Syslog facility
pa: Syslog ਸਹੂਲਤ

en: System Id
pa: ਸਿਸਟਮ Id

en: System codeset
pa: ਸਿਸਟਮ ਕੋਡਸੈੱਟ

en: System's default
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਫਾਲਟ

en: Systray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ

en: T&itle
pa: ਟਾਈਟਲ(&i)

en: T&ools
pa: ਟੂਲ(&o)

en: T.140 text encoder
pa: T.140 ਟੈਕਸਟ ਇੰਕੋਡਰ

en: TCP command input
pa: TCP ਕਮਾਂਡ ਇੰਪੁੱਟ

en: TCP connection timeout
pa: TCP ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: TCP input
pa: TCP ਇੰਪੁੱਟ

en: TCP/UDP timeout (ms)
pa: TCP/UDP ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ms)

en: TTA demuxer
pa: TTA ਡੀਮੁਕਸਰ

en: TV - analog
pa: ਟੀਵੀ - ਐਨਾਲਾਗ

en: TV - digital
pa: ਟੀਵੀ - ਡਿਜ਼ਿਟ

en: Tab
pa: ਟੈਬ

en: Tagalog
pa: ਤਾਗਾਲੋਗ

en: Tahitian
pa: ਤਾਹੀਤੀਅਨ

en: Tajik
pa: ਤਜ਼ਾਕ

en: Take &Snapshot
pa: ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਲਵੋ(&S)

en: Take a snapshot
pa: ਇੱਕ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Take video snapshot
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
pa: ਇੱਕ ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਲਵੋ ਅਤੇ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ।

en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

en: Tatar
pa: ਤਾਤਾਰ

en: Teal
pa: ਟੀਲ

en: Techno
pa: ਟੈਕਨੋ

en: Teletext
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ

en: Teletext Activation
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ

en: Teletext alignment
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਇਕਸਾਰ

en: Teletext configuration
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Teletext language
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਭਾਸ਼ਾ

en: Teletext page
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਪੇਜ਼

en: Teletext subtitles
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Teletext subtitles decoder
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: Teletext subtitles: hearing impaired
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ: ਬੋਲ਼ਿਆਂ ਲਈ ਸੁਣਨ ਵਾਸਤੇ

en: Teletext text subtitles
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਟੈਕਸਟ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: Teletext: additional information
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Teletext: program schedule
pa: ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ: ਪਰੋਗਰਾਮ ਸੈਡਿਊਲ

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
pa: VLC ਨੂੰ ਦੱਸੋ ਕਿ ਇਸ ਨੂੰ OS ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਸਬੰਧ ਕਰਕੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Telnet
pa: ਟੇਲਨੈੱਟ

en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Text Color
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ

en: Text Size
pa: ਟੈਕਸਟ ਆਕਾਰ

en: Text default color
pa: ਟੈਕਸਟ ਡਿਫਾਲਟ ਰੰਗ

en: Text file
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਾਈਲ

en: Text identifier for the callback functions
pa: ਕਾਲਬੈਕ ਫੰਕਸ਼ਨ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟੈਂਟਫਾਇਰ

en: Text position
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਥਿਤੀ

en: Text renderer
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੈਂਡਰਰ

en: Text renderer for Mac
pa: ਮੈਕ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਰੈਂਡਰ

en: Text rendering module
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੈਡਰਿੰਗ ਮੋਡੀਊਲ

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
pa: ਟੈਕਸਟ / ਲਾਗ (*.log *.txt);; ਸਭ (*.*)

en: Textual audio descriptions
pa: ਟੈਕਸਟ ਆਡੀਓ ਵੇਰਵਾ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
pa: ਥਾਈ (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
pa: ਥਾਈ (Windows-874)

en: Thanks
pa: ਧੰਨਵਾਦ

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਮੋਡ ਤੁਹਾਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
pa: '%s' ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਵੇਰਵੇ ਲਈ ਲਾਗ ਨੂੰ ਵੇਖੋ ਜੀ।

en: The height of the effects video window, in pixels.
pa: ਪਰਭਾਵ  ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ, ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ।

en: The height of the video window, in pixels.
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ, ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ।

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
pa: ਫਿਲਟਰਾਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ (%u) ਅੱਪੜ ਗਈ ਹੈ।

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਸੰਭਾਲੀ ਜਾਵੇਗੀ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
pa: ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਗਿਆ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ VLC ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਕੇ ਹੁਣੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਜੇ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਜਾਰੀ ਰਹਿੰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: The password of your last.fm account
pa: ਤੁਹਾਡੇ last.fm ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ

en: The stream will run this duration (in seconds).
pa: ਸਟਰੀਮ ਇਸ ਅੰਤਰਾਲ ਲਈ ਹੀ ਚੱਲੇਗੀ (ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)।

en: The stream will start at this position (in seconds).
pa: ਸਟਰੀਮ ਇਸ ਥਾਂ ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇਗੀ (ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)।

en: The stream will stop at this position (in seconds).
pa: ਸਟਰੀਮ ਇੱਥੇ ਖਤਮ ਹੋਵੇਗੀ (ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)।

en: The username of your last.fm account
pa: ਤੁਹਾਡੇ last.fm ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਮੋਡ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਜੋਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: The width of the effects video window, in pixels.
pa: ਪਰਭਾਵ  ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ, ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ।

en: The width of the video window, in pixels.
pa: ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ, ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ।

en: Theora video decoder
pa: ਥੀਉਰਾ ਵਿਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Theora video encoder
pa: ਥੀਉਰਾ ਵਿਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
pa: ਇਹ ਚੋਣਾਂ VLC ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੀ ਮੱਦਦ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ। ਤੁਸੀਂ ਮੇਨ ਇੰਟਰਫੇਸ, ਹੋਰ ਇੰਟਰਫੇਸਮੋਡੀਊਲ ਅਤੇ ਕਈ ਸਬੰਧਿਤ ਚੋਣਾਂ ਦੇਣ ਲਈ ਚੋਣ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: This allows hardware decoding when available.
pa: ਇਹ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਡੀਕੋਡਿੰਗ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਵੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
pa: ਇਹ ਪਲੇਅਬੈਕ ਸਪੀਡ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ (ਸਧਾਰਨ ਸਪੀਡ 1.0 ਹੈ)।

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
pa: ਇਹ ਸਰੋਤ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਫੈਲਾਉਣ (ਕਰੋਪ ਕਰਨ) ਲਈ ਹੈ। ਮਨਜ਼ੂਰ ਫਾਰਮੈਟ x:y (4:3, 16:9 ਆਦਿ) ਗਲੋਬਲ ਚਿੱਤਰ ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਮੁਤਾਬਕ ਹਨ।

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
pa: VLC ਦਾ ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਟਰਫੇਸ, ਅਸਲ ਦਿੱਖ ਅਤੇ ਰਵੱਈਏ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ।

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pa: ਇਹ VLC ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਆਡੀਓ ਢੰਗ ਹੈ। ਡਿਫਾਲਟ ਰਵੱਈਆ ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਉਪਲੱਬਧ ਮੁਤਾਬਕ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚੁਣਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: This is the default Audio CD device to use.
pa: ਇਹ ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਡੀਓ CD ਜੰਤਰ ਹੈ।

en: This is the default DVD device to use.
pa: ਇਹ ਵਰਤਣ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ DVD ਜੰਤਰ ਹੈ।

en: This is the default VCD device to use.
pa: ਇਹ ਵਰਤਣ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ VCD ਜੰਤਰ ਹੈ।

en: This is the default output URI.
pa: ਇਹ ਡਿਫਾਲਟ ਆਉਟਪੁੱਟ URI ਹੈ।

en: This is the language of the audio stream.
pa: ਇਹ ਆਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਹੈ।

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
pa: ਇਹ VLC ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਮੁੱਖ ਇੰਟਰਫੇਸ ਹੈ। ਡਿਫਾਲਟ ਰਵੱਈਆ ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਉਪਲੱਬਧ ਮੁਤਾਬਕ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਚੁਣਿਆ ਹੈ।

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pa: ਇਹ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਢੰਗ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ VLC ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਡਿਫਾਲਟ ਰਵੱਈਆ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਉਪਲੱਬਧ ਲਈ ਚੁਣਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: This module writes the transcoded stream to a file.
pa: ਇਹ ਮੋਡਿਊਲ ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਕੀਤੀ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ ਫਾਇਲ 'ਚ ਲਿਖਦਾ ਹੈ।

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੈ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਲੇਜੈਂਸੀ ਘਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਸਟਰੀਮ ਪੜ੍ਹੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੋਵੇ

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
pa: ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੀ ਕੋਈ ਵਾਰੰਟੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜਿੱਥੋਂ ਤੱਕ ਵੀ ਕਾਨੂੰਨ ਵਲੋਂ ਮਾਨਤਾ ਹੈ।
    ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਗਨੂ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਈਸੈਂਸ ਦੀ ਸ਼ਰਤਾਂ ਤਹਿਤ ਵੰਡ ਸਕਦੇ ਹੋ,
    ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਾਸਤੇ COPYING ਨਾਂ ਦੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਵੇਖੋ ਜੀ।
    ਵੀਡਿਓਲੈਨ ਟੀਮ ਵਲੋਂ ਲਿਖਿਆ, ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਾਸਤੇ AUTHORS ਫਾਇਲ ਵੇਖੋ।

en: This stream will always be opened at VLC startup.
pa: ਇਹ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ VLC ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Threads
pa: ਥਰਿਡ

en: Threshold
pa: ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Tibetan
pa: ਤਿੱਬਤ

en: Ticker text
pa: ਟਿੱਕਰ ਟੈਕਸਟ

en: Tiger rendering defaults
pa: ਟਾਈਗਰ ਰੈਡਰਿੰਗ ਡਿਫਾਲਟ

en: Tigrinya
pa: ਟਿਗਰਨੀਆ

en: Time
pa: ਟਾਈਮ

en: Time Control
pa: ਟਾਈਮ ਕੰਟਰੋਲ

en: Time Slider
pa: ਟਾਈਮ ਸਲਾਈਡਰ

en: Time Synchronized output
pa: ਸਮਾਂ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Time Toolbar
pa: ਟਾਈਮ ਟੂਲਬਾਰ

en: Time code
pa: ਟਾਈਮ ਕੋਡ

en: Time-To-Live (TTL)
pa: ਟਾਈਮ-ਟੂ-ਲਾਈਟ (TTL)

en: Time:
pa: ਸਮਾਂ:

en: Timeout
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Timeout (ms)
pa: ਟਾਈਮਆਉਟ (ms)

en: Timeshift directory
pa: ਟਾਈਮ-ਸਿਫਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Title
pa: ਟਾਇਟਲ

en: Title %i%s
pa: ਟਾਈਟਲ %i%s

en: Title display mode
pa: ਟਾਈਟਲ ਡਿਸਪਲੇਅ ਮੋਡ

en: Title font
pa: ਟਾਇਟਲ ਫੋਂਟ

en: Title metadata
pa: ਟਾਈਟਲ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: To
pa: ਤੱਕ

en: To get exhaustive help, use '-H'.
pa: ਪੂਰੀ ਮੱਦਦ ਲੈਣ ਲਈ '-H' ਵਰਤੋਂ।

en: Toggle Fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਬਦਲੋ

en: Toggle Transparency
pa: ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ ਬਦਲੋ

en: Toggle autoscaling
pa: ਆਟੋ-ਸਕੇਲਿੰਗ ਬਦਲੋ

en: Toggle random playlist playback
pa: ਰਲਵਾਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਪਲੇਅਬੈਕ ਬਦਲੋ

en: Toggle subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Toggle the video in fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਬਦਲੋ

en: Toggle the video out fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਬਦਲੋ

en: Toggle wallpaper mode in video output
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿੱਚ ਵਾਲਪੇਪਰ ਮੋਡ ਬਦਲੋ।

en: Toggle wallpaper mode in video output.
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿੱਚ ਵਾਲਪੇਪਰ ਮੋਡ ਬਦਲੋ।

en: Tonga (Tonga Islands)
pa: ਟੋਂਗਾ (ਟੋਂਗਾ ਆਈਸਲੈਂਡ)

en: Tool
pa: ਟੂਲ

en: Toolbar Elements
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਤੱਤ

en: Toolbar position:
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਸਥਿਤੀ:

en: Toolbars Editor
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਐਡੀਟਰ

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
pa: ਚੁੱਪ ਹਟਾਓ

en: Top
pa: ਉੱਤੇ

en: Top 40
pa: ਟਾਪ ੪੦

en: Top Menu
pa: ਟਾਪ ਮੇਨੂ

en: Top-Left
pa: ਉੱਤੇ-ਖੱਬੇ

en: Top-Right
pa: ਉੱਤੇ-ਸੱਜੇ

en: Total/Remaining time
pa: ਕੁੱਲ/ਬਾਕੀ ਸਮਾਂ

en: Track
pa: ਟਰੈਕ

en: Track ID
pa: ਟਰੈਕ ID

en: Track Number
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

en: Track Synchronization
pa: ਟਰੈਕ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨਨ

en: Track number
pa: ਟਰੈਕ ਨੰਬਰ

en: Track replay gain
pa: ਟਰੈਕ ਰੀਪਲੇਅ ਗੇਨ

en: Track settings
pa: ਟਰੈਕ ਸੈਟਿੰਗ

en: Track size (in sectors)
pa: ਟਰੈਕ ਸਾਈਜ਼ (ਸੈਕਟਰ ਵਿੱਚ)

en: Tracks
pa: ਟਰੈਕ

en: Traditional Chinese (Big5)
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚੀਨੀ (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚੀਨੀ ਯੂਨੈਕਸ (EUC-TW)

en: Trailer
pa: ਟਰੇਲਰ

en: Transcode
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ

en: Transcode audio
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਆਡੀਓ

en: Transcode video
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡ ਵਿਡੀਓ

en: Transcode/Save to file
pa: ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਟਰਾਂਸਕੋਡ/ਸੰਭਾਲ

en: Transcoding Options
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

en: Transcoding options
pa: ਟਰਾਂਸਕੋਡਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

en: Transcript
pa: ਟਰਾਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Transform
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮ

en: Transform type
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮ ਟਾਈਪ

en: Transformation
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮੇਸ਼ਨ

en: Transmission mode
pa: ਟਰਾਂਸਮਿਸ਼ਨ ਮੋਡ

en: Transparency
pa: ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ

en: Transparency mask
pa: ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ ਮਾਸਕ

en: Transparency of the bargraph
pa: ਬਾਰਗਰਾਫ਼ ਦੀ ਟਰਾਂਸਪਰੇਸੀ

en: Transparent
pa: ਟਰਾਂਸਪੇਰੈਂਟ

en: Transport protocol
pa: ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Transport stream ID
pa: ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਸਟਰੀਮ ID

en: Treat as a pipe rather than as a file
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਬਜਾਏ ਇੱਕ ਪਾਈਪ ਵਾਂਗ ਮੰਨੋ

en: Treble level
pa: ਟਰੀਬਲ ਲੈਵਲ

en: Trigger button
pa: ਟਰਿੱਗਰ ਬਟਨ

en: Tsonga
pa: ਤਸੋਂਗਾ

en: Tswana
pa: ਤਸਵਾਨਾ

en: Tuner
pa: ਟਿਊਨਰ

en: Tuner Frequency
pa: ਟਿਊਨਰ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ

en: Tuner TV Channel
pa: ਟਿਊਨਰ ਟੀਵੀ ਚੈਨਲ

en: Tuner card
pa: ਟਿਊਨਰ ਕਾਰਡ

en: Tuner country code
pa: ਟਿਊਨਰ ਦੇਸ਼ ਕੋਡ

en: Tuner input type
pa: ਟਿਊਨਰ ਇੰਪੁੱਟ ਟਾਈਪ

en: Tuner properties
pa: ਟਿਊਨਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕ

en: Turkish (ISO 8859-9)
pa: ਤੁਰਕ (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
pa: ਤੁਰਕ (Windows-1254)

en: Turkmen
pa: ਤੁਰਕਮੇਨ

en: Turn off all warning and information messages.
pa: ਸਭ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ ਅਤੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੁਨੇਹੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Two bookmarks have to be selected.
pa: ਦੋ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਚੁਣੇ ਜਾਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: Two pass
pa: ਟੂ ਪਾਸ

en: Type
pa: ਟਾਈਪ

en: Type:
pa: ਟਾਈਪ:

en: UDP Multicast
pa: UDP ਮਲਟੀਕਾਸਟ

en: UDP input
pa: UDP ਇੰਪੁੱਟ

en: UDP stream output
pa: UDP ਸਟਰੀਮ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: UDP timeout (in ms)
pa: UDP ਟਾਈਮ-ਆਉਟ (ms ਵਿੱਚ)

en: UNIX socket command input
pa: ਯੂਨੈਕਸ ਸਾਕਟ ਕਮਾਂਡ ਇੰਪੁੱਟ

en: URL description
pa: URL ਵੇਰਵਾ

en: URL metadata
pa: URL ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: USF subtitles decoder
pa: USF ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਡੀਕੋਡਰ

en: Uighur
pa: ਉਘੂਰ

en: Ukrainian
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Ukrainian (KOI8-U)
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ (KOI8-U)

en: Un-Zoom
pa: ਅਣ-ਜ਼ੂਮ

en: Undefined
pa: ਅਣ-ਪਰਭਾਸ਼ਿਤ

en: Unicast
pa: ਯੂਨੀਕਾਸਟ

en: Unidentified codec
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ codec

en: Uninstall
pa: ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ

en: Uninstall Windows Service
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਰਵਿਸ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Uninstall the Service and exit.
pa: ਸਰਵਿਸ ਅਣ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਕੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Universal (UTF-16)
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ (ਬਿੱਗ ਐਂਡੀਅਨ UTF-16)

en: Universal Plug'n'Play
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ ਪਲੱਗ ਐਂਡ ਪਲੇਅ

en: Universal, Chinese (GB18030)
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਲ, ਚੀਨੀ (GB18030)

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Unknown Video
pa: ਅਣਜਾਣ ਵਿਡੀਓ

en: Unknown category
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Unknown type
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਾਈਪ

en: Unset
pa: ਅਣ-ਸੈੱਟ

en: Unspecified
pa: ਅਣਦੱਸੀ

en: Unsubscribe
pa: ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਓ

en: Untitled
pa: ਬਿਨ-ਟਾਈਟਲ

en: Up
pa: ਉੱਤੇ

en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

en: Update VLC media player
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update the tree
pa: ਟਰੀ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Upstream rate
pa: ਅੱਪਸਟਰੀਮ ਰੇਟ

en: Urdu
pa: ਉਰਦੂ

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
pa: ਬਲਿਉ-ਰੇ ਮੇਨੂ ਵਰਤੋਂ। ਜੇ ਬੰਦ ਹੈ ਤਾਂ ਮੂਵੀ ਸਿੱਧੀ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇਗੀ।

en: Use S/PDIF when available
pa: ਜਦੋਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਾਂ S/PDIF ਵਰਤੋਂ

en: Use Software White adjust
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਚਿੱਟਾ ਅਡਜੱਸਟ ਵਰਤੋਂ

en: Use a local picture as logo on the video
pa: ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਲੋਕਲ ਤਸਵੀਰ ਲੋਗੋ ਵਜੋਂ ਵਰਤੋਂ

en: Use a plugins cache
pa: ਇੱਕ ਪਲੱਗਇਨ ਕੈਸ ਵਰਤੋਂ

en: Use a sub&title file
pa: ਸਬਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ(&t)

en: Use custom skin
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਕਿਨ ਚੁਣੋ

en: Use hardware YUV->RGB conversions
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ YUV->RGB ਕਨਵਰਜ਼ਨ ਵਰਤੋਂ

en: Use media library
pa: ਮੀਡਿਆ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਵਰਤੋਂ

en: Use native style
pa: ਨੇਟਿਵ ਸਟਾਈਲ ਵਰਤੋਂ

en: Use only one instance when started from file manager
pa: ਜਦੋਂ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਇੱਕ ਹੀ ਪਲੇਅਰ ਵਰਤੋਂ

en: Use playback control?
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੰਟਰੋਲ ਵਰਤਣਾ ਹੈ?

en: Use sequential numbers instead of timestamps
pa: ਟਾਈਮ-ਸਟੈਪ ਦੀ ਬਜਾਏ ਲੜੀ ਨੰਬਰ ਵਰਤੋਂ

en: Use subtitle file
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ

en: Use this to stream to a single computer.
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਇੱਕਲੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

en: Use video buffers in system memory
pa: ਸਿਸਟਮ ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਬਫ਼ਰ ਵਰਤੋਂ

en: Used for statistics.
pa: ਅੰਕੜੇ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: User Agent
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਏਜੰਟ

en: User name
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: User name that will be used for the connection.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ।

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
pa: SOCKS ਪਰਾਕਸੀ ਲਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Uzbek
pa: ਉਜੇਬਿਕ

en: V&iew
pa: ਵੇਖੋ(&i)

en: VBI & Teletext
pa: VBI ਅਤੇ ਡੀਕੋਡਰ

en: VBI and Teletext decoder
pa: VBI ਅਤੇ ਟੈਲੀਟੈਕਸਟ ਡੀਕੋਡਰ

en: VBR Quality
pa: VBR ਕੁਆਲਟੀ

en: VBR mode
pa: VBR ਮੋਡ

en: VBV buffer
pa: VBV ਬਫ਼ਰ

en: VC-1 packetizer
pa: VC-1 ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: VC1 video demuxer
pa: VC1 ਵਿਡੀਓ ਡੀਮੁਕਸਰ

en: VC2 Main Profile
pa: VC2 ਮੁੱਖ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: VC2 Simple Profile
pa: VC2 ਸੈਂਪਲ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: VCD Format
pa: VCD ਫਾਰਮੈਟ

en: VCD device
pa: VCD ਜੰਤਰ

en: VCD input
pa: VCD ਇੰਪੁੱਟ

en: VDR recordings
pa: VDR ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: VHS movie
pa: VHS ਮੂਵੀ

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
pa: VLC ਵਿਡੀਓ ਉੱਤੇ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ OSD (ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ) ਕਹਿੰਦੇ ਹਨ।

en: VLC can't recognize the input's format
pa: VLC ਇੰਪੁੱਟ ਦੇ ਫਾਰਮੈਟ ਨੂੰ ਸਮਝ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ।

en: VLC could not connect to "%s:%d".
pa: VLC "%s:%d" ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ।

en: VLC could not connect with the given server.
pa: VLC ਦਿੱਤੇ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ।

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
pa: VLC %4.4s" (%s) ਫਾਰਮੈਟ ਨੂੰ ਡੀਕੋਡ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਿਆ

en: VLC could not identify the audio or video codec
pa: VLC ਆਡੀਓ ਜਾਂ ਵੀਡੀਓ codec ਦੀ ਪਛਾਣ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਿਆ

en: VLC could not open the %s module.
pa: VLC %s ਮੋਡੀਊਲ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ

en: VLC could not open the decoder module.
pa: VLC ਡੀਕੋਡਰ ਮੋਡੀਊਲ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
pa: VLC ਫਾਈਲ "%s" (%s) ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ।

en: VLC could not open the file "%s": %s
pa: VLC ਫਾਈਲ "%s" ਪੜ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ: %s

en: VLC could not read the file (%s).
pa: VLC ਫਾਈਲ (%s) ਪੜ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ।

en: VLC could not read the file: %s
pa: VLC ਫਾਈਲ ਪੜ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
pa: VLC ASF ਹੈੱਡਰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ।

en: VLC is started from file association
pa: VLC ਫਾਇਲ ਸਬੰਧ ਤੋਂ ਚੱਲੇ

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
pa: VLC MRL '%s' ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਾਸਤਾ ਲਾਗ ਵੇਖੋ।

en: VLC media playback
pa: ਵੀਐਲਸੀ ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਬੈ

en: VLC media player
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ

en: VLC media player - Web Interface
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ - ਵੈੱਬ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: VLC media player Help
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਮੱਦਦ

en: VLC media player Help...
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਮੱਦਦ...

en: VLC media player updates
pa: VLC ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
pa: VLC ਅਕਸਰ ਰੈਡਰਿੰਗ ਲਈ ਫਰੀ-ਟਾਈਪ ਵਰਤਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਇਠ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਦੇ svg ਵਰਤ ਦੇਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: VLC preferences
pa: VLC ਪਸੰਦ

en: VLC skins website
pa: VLC ਸਕਿਨ ਵੈੱਬਸਾਈਟ

en: VLC version %s (%s)
pa: VLC ਵਰਜ਼ਨ %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
pa: VLC ਮੇਟਾ ਡਾਟਾ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: VLC will keep playing the current playlist item.
pa: VLC ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੇਗਾ।

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
pa: VLC ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਨੂੰ ਬੇਅੰਤ ਵਾਰ ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੇਗਾ।

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
pa: VLC ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਰਲਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਚਲਾਓਗਾ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਦਖਲ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
pa: VLC ਤੁਹਾਡੀ ਟਾਸਕਬਾਰ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਵਜੋਂ ਚੱਲੇਗਾ

en: VLC's connection to the given server was rejected.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰਵਰ ਨਾਲ VLC ਦਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: VLC's implementation of Video On Demand
pa: VLC ਦਾ ਵਿਡੀਓ ਆਨ ਡਿਮਾਂਡ ਸਥਾਪਨ

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
pa: VLM ਸੰਰਚਨਾ (*.vlm);;ਸਭ (*.*)

en: VLM configuration file
pa: VLM ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ

en: VLM configurator
pa: VLM ਸੰਰਚਨਾਕਾਰ

en: VNC Host
pa: VNC ਹੋਸਟ

en: VNC Password
pa: VNC ਪਾਸਵਰਡ

en: VNC Port
pa: VNC ਪੋਰਟ

en: VNC client access
pa: VNC ਕਲਾਇਟ ਵਰਤੋਂ

en: VNC hostname or IP address.
pa: VNC ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਜਾਂ IP ਐਡਰੈੱਸ।

en: VNC password.
pa: VNC ਪਾਸਵਰਡ

en: VNC poll interval
pa: VNC ਪੋਲ ਇੰਟਰਵਲ

en: VNC polling
pa: VNC ਪੋਲਿੰਗ

en: VNC port number.
pa: VNC ਪੋਰਟ-ਨੰਬਰ ਹੈ।

en: VOC demuxer
pa: VOC ਡੀਮੁਕਸਰ

en: Variance
pa: ਵੇਰੀਐਂਸ

en: Verbosity
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Verbosity (0,1,2)
pa: ਵੇਰਵਾ (0,1,2)

en: Version
pa: ਵਰਜਨ

en: Version %1
pa: ਵਰਜਨ %1

en: Vertical
pa: ਵਰਟੀਕਲ

en: Vertical (13V)
pa: ਵਰਟੀਕਲ (13V)

en: Vertical flip
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਫਲਿੱਪ

en: Very short backwards jump
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਪਿੱਛੇ ਜੰਪ

en: Very short forward jump
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਅੱਗੇ ਜੰਪ

en: Very short jump length
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ

en: Very short jump length, in seconds.
pa: ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਜੰਪ ਲੰਬਾਈ, ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ।

en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

en: Video &Track
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਰੈਕ(&T)

en: Video Auto Scaling
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਟੋ ਸਕੇਲਿੰਗ

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
pa: Video CD (VCD ੧.੦, ੧.੧, ੨.੦, SVCD, HQVCD)  ਇੰਪੁੱਟ

en: Video Callback data
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਾਲਬੈਕ ਡਾਟਾ

en: Video Capture height
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੈਪਚਰ ਉਚਾਈ

en: Video Capture height in pixel
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੈਪਚਰ ਉਚਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Video Capture width
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੈਪਰਚ ਚੌੜਾਈ

en: Video Capture width in pixel
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੈਪਚਰ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ

en: Video Effects
pa: ਵਿਡੀਓ ਪਰਭਾਵ

en: Video Effects...
pa: ...ਵਿਡੀਓ ਪਰਭਾਵ

en: Video Files
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ

en: Video ID
pa: ਵਿਡੀਓ ID

en: Video On Demand ( VOD )
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਨ ਡਿਮਾਂਡ (VOD)

en: Video PID
pa: ਵਿਡੀਓ PID

en: Video Settings
pa: ਵਿਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗ

en: Video Track
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਰੈਕ

en: Video X coordinate
pa: ਵਿਡੀਓ X ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Video Y coordinate
pa: ਵਿਡੀਓ Y ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Video alignment
pa: ਵਿਡੀਓ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Video bitrate
pa: ਵਿਡੀਓ ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Video bitrate tolerance
pa: ਵਿਡੀਓ ਬਿੱਟਰੇਟ ਟਾਲਰੈਂਸ

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
pa: kbit/s ਵਿੱਚ ਵਿਡੀਓ ਬਿੱਟਰੇਟ ਟਾਲਰੈਂਸ

en: Video capture
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੈਪਚਰ

en: Video capture (Video4Linux)
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੈਪਚਰ (Video4Linux)

en: Video codec
pa: ਵਿਡੀਓ codec

en: Video codecs
pa: ਵਿਡੀਓ codecs

en: Video connection
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: Video cropping
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਰੋਪਿੰਗ

en: Video device
pa: ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ

en: Video device name
pa: ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ ਨਾਂ

en: Video encoder
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ (OpenMAX IL ਦੀ ਵਰਤੋਂ)

en: Video filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Video filter module
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਮੋਡੀਊਲ

en: Video filters are used to process the video stream.
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ ਵਿਡੀਓ ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ ਪੋਸਟ-ਪਰੋਸੈੱਸ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ।

en: Video frame-rate
pa: ਵਿਡੀਓ ਫਰੇਮ ਰੇਟ

en: Video height
pa: ਵਿਡੀਓ ਉਚਾਈ

en: Video input
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ

en: Video input chroma format
pa: ਵੀਡਿਆ ਇੰਪੁੱਟ ਕਰੋਮਾ ਫਾਰਮੈਟ

en: Video input frame rate
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ ਫਰੇਮ ਰੇਟ

en: Video input pin
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਪੁੱਟ ਪਿੰਨ

en: Video memory
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ

en: Video memory buffer height.
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ ਬਫ਼ਰ ਉਚਾਈ।

en: Video memory buffer width.
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ ਬਫ਼ਰ ਚੌੜਾਈ।

en: Video memory output
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੈਮੋਰੀ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Video mode
pa: ਵਿਡੀਓ ਮੋਡ

en: Video output
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Video output URL
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ URL

en: Video output access method
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਅਸੈੱਸ ਢੰਗ

en: Video output module
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ

en: Video output modules
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡੀਊਲ

en: Video output muxer
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੁਕਸਰ

en: Video output pin
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਪਿੰਨ

en: Video port
pa: ਵਿਡੀਓ ਪੋਰਟ

en: Video post processing filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਪੋਸਟ ਪਰੋਸੈੱਸ ਫਿਲਟਰ

en: Video quality post-processing level
pa: ਵਿਡੀਓ ਕੁਆਥਟੀ ਪੋਸਟ ਪਰੋਸੈੱਸ ਲੈਵਲ

en: Video scale
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਕੇਲ

en: Video scaling
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਕੇਲਿੰਗ

en: Video scaling factor
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫੈਕਟਰ

en: Video scaling filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫਿਲਟਰ

en: Video settings
pa: ਵਿਡੀਓ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Video size
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਾਈਜ਼

en: Video snapshot directory (or filename)
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ (ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ)

en: Video snapshot file prefix
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਫਾਇਲ ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Video snapshot format
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਫਾਰਮੈਟ

en: Video snapshot height
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਉਚਾਈ

en: Video snapshot width
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ ਚੌੜਾਈ

en: Video snapshots
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਨੈਪਸ਼ਾਟ

en: Video splitter module
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਿਪਲਿਟਰ ਮੋਡੀਊਲ

en: Video standard
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਟੈਂਡਰਡ (ਡਿਫਾਲਟ, SECAM, PAL, or NTSC)

en: Video title
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਾਈਟਲ

en: Video transformation filter
pa: ਵਿਡੀਓ ਟਰਾਂਸਫਰ ਫਿਲਟਰ

en: Video width
pa: ਵਿਡੀਓ ਚੌੜਾਈ

en: VideoLAN Website...
pa: VideoLAN ਵੈੱਬਸਾਈਟ...

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: Vietnamese (VISCII)
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ (Windows-1258)

en: View
pa: ਵੇਖਾਓ

en: View certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੇਖੋ

en: Visualization
pa: ਦਿੱਖ

en: Visualization:
pa: ਦਿੱਖ:

en: Visualizations
pa: ਵਿਜੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ

en: Visualizations selector
pa: ਵਿਜੁਲਾਈਜੇਸ਼ਨ ਚੋਣਕਾਰ

en: Visualizer
pa: ਵਿਜ਼ੁਲਾਈਜ਼ਰ

en: Vivid
pa: ਵਿਵਿਦ

en: VoD server module
pa: VoD ਸਰਵਰ ਮੋਡੀਊਲ

en: Vocal
pa: ਵੋਕਲ

en: Vol max #
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ #

en: Volapuk
pa: ਵੋਲਾਪੁਕ

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Volume %ld%%
pa: ਵਾਲੀਅਮ %ld%%

en: Volume Control
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਕੰਟਰੋਲ

en: Volume Down
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

en: Volume Mute
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਮੌਨ

en: Volume Set
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਸੈੱਟ

en: Volume Up
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

en: Volume down
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

en: Volume normalization
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨਾਰਮੇਲਾਈਜ਼

en: Volume normalizer
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨਾਰਮੇਲਾਈਜ਼

en: Volume of the audio input.
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਦਾ ਵਾਲੀਅਮ ਹੈ।

en: Volume up
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

en: Vorbis audio decoder
pa: ਵੋਰਬਿਸ ਆਡੀਓ ਡੀਕੋਡਰ

en: Vorbis audio encoder
pa: ਵੋਰਬਿਸ ਆਡੀਓ ਇੰਕੋਡਰ

en: Vu meter
pa: Vu ਮੀਟਰ

en: WAV demuxer
pa: WAV ਡੀਮੁਕਸਰ

en: WAV muxer
pa: WAV ਮੁਕਸਰ

en: WPL playlist import
pa: WPL ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: Wall
pa: ਵਾਲ

en: Wall video filter
pa: ਕੰਧ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Wallpaper
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Water effect
pa: ਪਾਣੀ ਪਰਭਾਵ

en: Wave
pa: ਵੇਵ

en: Wave video filter
pa: ਵੇਵ ਵਿਡੀਓ ਫਿਲਟਰ

en: Waves
pa: ਵੇਵ

en: Web
pa: ਵੈੱਬ

en: Webm
pa: ਵੈੱਬਐਮ

en: Website
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ

en: Welsh
pa: ਵਾਲਿਸ਼

en: Western European (Latin-9)
pa: ਪੱਛਮੀ ਯੂਰਪ (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
pa: ਪੱਛਮੀ ਯੂਰਪ (Windows-1252)

en: Wet
pa: ਭਿੱਜਾ

en: Wet mix
pa: ਵਿੱਟ ਮਿਕਸ

en: When minimized
pa: ਜਦੋਂ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਹੋਵੇ

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਕਰਨ ਨਾਲ, ਇੰਟਰਫੇਸ ਹਰ ਵਾਰ ਲੋੜੀਦੀ ਯੂਜ਼ਰ ਇੰਪੁੱਟ ਲਈ ਇੱਕ ਡਾਈਲਾਗ ਬਾਕਸ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
pa: ਜੇ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਪਸੰਦ ਅਤੇ/ਜਾਂ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਿੱਚ ਉਹ ਸਭ ਚੋਣਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਣਗੀਆਂ,ਜਿਸ ਨੂੰ ਬਹੁਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਕਦੇ ਟੱਚ ਵੀ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ।

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਹੀ ਮੌਕਾ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੀ ਜਾਉ ਅਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੋ।

en: White
pa: ਚਿੱਟਾ

en: White Blue
pa: ਚਿੱਟਾ ਨੀਲਾ

en: White Green
pa: ਚਿੱਟਾ ਹਰਾ

en: White Red
pa: ਚਿੱਟਾ ਲਾਲ

en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: Width of the virtual room
pa: ਵੁਰਚੁਅਲ ਰੂਮ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Win32 font renderer
pa: Win32 ਫੋਂਟ ਰੈਂਡਰ

en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

en: Window decorations
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਜਾਵਟ

en: Window properties
pa: ਵਿੰਡੋ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ

en: Windows GDI video output
pa: Windows GDI ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Windows Service interface
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਰਵਿਸ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Wolof
pa: ਵੋਲੋਫ

en: Workaround bugs
pa: ਚੱਲਦੇ ਬੱਗ

en: Workaround for France
pa: ਫਰੈਂਚ 'ਚ ਕੰਮ

en: Wrapper filter output
pa: ਰੇਪਰ ਫਿਲਟਰ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Write process id to file
pa: ਪਰੋਸੈਸ id ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ

en: Writer
pa: ਲੇਖਕ

en: Writes process id into specified file.
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ id ਇੱਕ ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ।

en: X coordinate
pa: X ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: X coordinate of the mask.
pa: ਮਾਸਕ ਦਾ X ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: X offset
pa: X ਆਫਸੈੱਟ

en: X window
pa: X ਵਿੰਡੋ

en: X.509 Certificate Authority
pa: X.509 ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰਟੀ

en: X11 display
pa: X11 ਡਿਸਪਲੇਅ

en: X11 video output (XCB)
pa: X11 ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ (XCB)

en: X11 video window (XCB)
pa: X11 ਵਿਡੀਓ ਵਿੰਡੋ (XCB)

en: XA demuxer
pa: XA ਡੀਮੁਕਸਰ

en: XDG-screensaver
pa: XDG-ਸਕਰੀਨਸੇਵਰ

en: XML Parser (using libxml2)
pa: XML ਪਾਰਸਰ (libxml2 ਦੀ ਵਰਤੋਂ)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
pa: XML ਸ਼ੇਅਰੇਬਲ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਫਾਰਮੈਟ (XSPF)

en: XSPF playlist
pa: XSPF ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: XSPF playlist export
pa: XSPF ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: XSPF playlist import
pa: XSPF ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
pa: XSPF ਪਲੇਅਲਿਸਟ|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html

en: XVideo
pa: Xਵਿਡੀਓ

en: XVideo adaptor number
pa: XVideo ਅਡੱਪਟਰ ਨੰਬਰ

en: XVideo output (XCB)
pa: Xਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ (XCB)

en: Xhosa
pa: ਜ਼ੋਸਾ

en: Y coordinate
pa: Y ਧੁਰਾ

en: Y coordinate of the mask.
pa: ਮਾਲਕ ਦਾ Y ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Y offset
pa: Y ਆਫਸੈੱਟ

en: YUV output
pa: YUV ਆਉਟਪੁੱਟ

en: YUV video output
pa: YUV ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
pa: YUV4MPEG2 ਹੈੱਡਰ (ਡਿਫਾਲਟ ਆਯੋਗ ਹੈ)

en: YUVP converter
pa: YUVP ਕਨਵਰਟਰ

en: Yellow
pa: ਪੀਲਾ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: Yiddish
pa: ਯਾਡਿੱਸ

en: Yoruba
pa: ਯੂਰੋਬਾ

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬੰਦ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਆਡੀਓ ਡਿਕੋਡਿੰਗ ਸਟੇਜ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਵੱਧ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਊਰਜਾ ਬੱਚ ਸਕੇਗੀ।

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬੰਦ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਵਿਡੀਓ ਡਿਕੋਡਿੰਗ ਸਟੇਜ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਵੱਧ ਪਰੋਸੈਸਿੰਗ ਊਰਜਾ ਬੱਚ ਸਕੇਗੀ।

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿਡੀਓ ਉਚਾਈ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਡਿਫਾਲਟ (-1) VLC ਵਿਡੀਓ ਦੇ ਗੁਣ ਨੂੰ ਵਰਤਦਾ ਹੈ।

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿਡੀਓ ਚੌੜਾਈ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਡਿਫਾਲਟ (-1) VLC ਵਿਡੀਓ ਦੇ ਗੁਣ ਨੂੰ ਵਰਤਦਾ ਹੈ।

en: You can select control interfaces for VLC.
pa: ਤੁਸੀਂ VLC ਲਈ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can select local files with the following list and buttons.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਲਿਸਟ ਅਤੇ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can zoom the video by the specified factor.
pa: ਤੁਸੀਂ ਵਿਡੀਓ ਨੂੰ ਦਿੱਤੇ ਫੈਕਟਰ ਮੁਤਾਬਕ ਜ਼ੂਮ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You have the latest version of VLC media player.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ VLC ਦਾ ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਹੈ

en: You must set a name for the profile.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਈ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ

en: Your account was rejected.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਅਕਾਊਂਟ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Your connection attempt to the server was rejected.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੀ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Your input can't be opened
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਇੰਪੁੱਟ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Your password was rejected.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: Your window manager does not provide a list of applications.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: ZPL playlist import
pa: ZPL ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

en: Zhuang
pa: ਜ਼ੂਆਂਗ

en: Zip access
pa: ਜ਼ਿੱਪ ਅਸੈੱਸ

en: Zip files filter
pa: ਜ਼ਿਪ ਫਾਇਲਾਂ ਫਿਲਟਰ

en: Zone 0: Top gradient
pa: ਜ਼ੋਨ ੦: ਉੱਤੇ ਗਰੇਡੀਐਂਟ

en: Zone 0:top
pa: ਜ਼ੋਨ ੦: ਉੱਤੇ

en: Zone 1: Right gradient
pa: ਜ਼ੋਨ ੧: ਸੱਜਾ ਗਰੇਡੀਐਂਟ

en: Zone 1:right
pa: ਜ਼ੋਨ ੧: ਸੱਜੇ

en: Zone 2: Bottom gradient
pa: ਜ਼ੋਨ ੨: ਤਲ ਗਰੇਡੀਐਂਟ

en: Zone 2:bottom
pa: ਜ਼ੋਨ ੨: ਹੇਠਾਂ

en: Zone 3: Left gradient
pa: ਜ਼ੋਨ ੩: ਖੱਬਾ ਗਰੇਡੀਐਂਟ

en: Zone 3:left
pa: ਜ਼ੋਨ ੩: ਖੱਬੇ

en: Zone 4: Summary gradient
pa: ਜ਼ੋਨ ੪: ਸੰਖੇਪ ਗਰੇਡੀਐਂਟ

en: Zone 4:summary
pa: ਜ਼ੋਨ ੪: ਸੰਖੇਪ

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Zoom mode: %s
pa: ਜ਼ੂਮ ਮੋਡ: %s

en: Zoom video
pa: ਜ਼ੂਮ ਵਿਡੀਓ

en: Zooming reset
pa: ਜ਼ੂਮ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Zulu
pa: ਜ਼ੂਮ

en: [Display]
pa: [ਡਿਪਲੇਅ]

en: [Filebrowser]
pa: [ਫਾਇਲ-ਬਰਾਊਜ਼ਰ]

en: [Loop]
pa: [ਲੂਪ]

en: [Player]
pa: [ਪਲੇਅਰ]

en: [Playlist]
pa: [ਪਲੇਅਲਿਸਟ]

en: [Random]
pa: [ਰਲਵੇਂ]

en: [Repeat]
pa: [ਰਪੀਟ]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
pa: ਮਾਹਰ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖਣ ਲਈ --advanced ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ।

en: audio
pa: ਆਡੀਓ

en: auto
pa: ਆਟੋ

en: bits
pa: ਬਿੱਟ

en: blocks
pa: ਬਲੌਕ

en: boolean
pa: ਬੁਲੀਅਨ

en: buffers
pa: ਬਫ਼ਰ

en: checkerboard
pa: ਚੈਕਰਬੋਰਡ

en: clean effects
pa: ਪਰਭਾਵ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: column alternation
pa: ਕਾਲਮ ਬਦਲ

en: core program
pa: ਮੂਲ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: debug
pa: ਡੀਬੱਗ

en: decoder
pa: ਡੀਕੋਡਰ

en: device, fifo or filename
pa: device, fifo ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: disabled
pa: ਆਯੋਗ

en: end
pa: ਅੰਤ

en: errors
pa: ਗਲਤੀਆਂ

en: extended selection list
pa: ਵਾਧੂ ਚੋਣ ਲਿਸਟ

en: fixed
pa: ਸਥਿਰ

en: float
pa: ਫਲੋਟ

en: fnordlicht options
pa: fnordlicht ਚੋਣਾਂ

en: frame alternation
pa: ਫਰੇਮ ਬਦਲ

en: frames
pa: ਫਰੇਮ

en: full
pa: ਪੂਰਾ

en: iTunes Music Library importer
pa: iTunes ਸੰਗੀਤ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਇੰਪੋਰਟਰ

en: integer
pa: ਪੂਰਨ ਅੰਕ

en: last.fm: Authentication failed
pa: last.fm: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: libprojectM effect
pa: libprojectM ਪਰਭਾਵ

en: motion
pa: ਗਤੀ

en: motion control interface
pa: ਗਤੀ ਕੰਟਰੋਲ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: no
pa: ਨਹੀਂ

en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: offsets
pa: ਆਫਸੈੱਟ

en: packetizer
pa: ਪੈਕਟਾਈਜ਼ਰ

en: packets
pa: ਪੈਕੇਟ

en: play list
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

en: print a list of available modules
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਮੋਡੀਊਲ ਦੀ ਲਿਸਟ ਦਿਓ

en: print a list of available modules with extra detail
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਮੋਡੀਊਲ ਦੀ ਲਿਸਟ ਵੱਧ ਵੇਰਵੇ ਨਾਲ ਦਿਓ

en: print version information
pa: ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: projectM configuration file
pa: projectM ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ

en: projectM preset path
pa: projectM ਪ੍ਰੀਸੈੱਟ ਪਾਥ

en: reset the current config to the default values
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਸੰਰਚਨਾ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: resets the current plugins cache
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਲੱਗਇਨ ਕੈਸ਼ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: row alternation
pa: ਕਤਾਰ ਬਦਲ

en: sec.
pa: ਸਕਿੰਟ

en: selection list
pa: ਚੋਣ ਲਿਸਟ

en: side by side
pa: ਨਾਲ ਨਾਲ

en: simple
pa: ਸੈਂਪਲ

en: string
pa: ਲਾਈਨ

en: top bottom
pa: ਉੱਤੇ ਹੇਠਾਂ

en: type
pa: ਟਾਈਪ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: unknown type
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਾਈਪ

en: use alternate config file
pa: ਬਦਲਵੀ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ

en: v4l2 controls
pa: v4l2 ਕੰਟਰੋਲ

en: v4l2 driver controls
pa: v4l2 ਡਰਾਇਵਰ ਕੰਟਰੋਲ

en: video
pa: ਵਿਡੀਓ

en: warnings
pa: ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ

en: yes
pa: ਹਾਂ

en: yes: %@ @ %@ kb/s
pa: ਹਾਂ: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@
pa: ਹਾਂ:  %@ ਤੋਂ %@ ਤੱਕ

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
pa: | ਭੇਜੇ ਬਾਈਟ       : %8.0f KiB

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
pa: | demux ਬਿੱਟਰੇਟ    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
pa: | demux ਬਾਈਟ ਪੜ੍ਹੇ: %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
pa: | ਇੰਪੁੱਟ ਬਿੱਟਰੇਟ    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
pa: | ਇੰਪੁੱਟ ਬਾਈਟ ਪੜ੍ਹੇ : %8.0f KiB

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
pa: | ਭੇਜਣ ਬਿੱਟਰੇਟ  :   %6.0f kb/s
