VLC - Trans - en to da translation catalogue (5406 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
da: 
    Indhold blev gemt i vlc-help.txt filen.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
da: 
    Tryk på RETUR for at fortsætte...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
da: 
    Advarsel: Hvis du ikke længere har adgang til den grafiske brugerflade, så åbn et kommandolinje-vindue, gå til mappen hvor du installerede VLC, og kør "vlc -I qt"

en:  (default disabled)
da:  (deaktiveret som standard)

en:  (default enabled)
da:  (aktiveret som standard)

en:  .                      Show/Hide hidden files
da:  .                      Vis/skjul skjulte filer

en:  /                      Look for an item
da:  /                      Kig efter et element

en:  ;                      Look for the next item
da:  ;                      Kig efter det næste element

en:  <, >                   Next/Previous chapter
da:  <, >                   Næste/forrige kapitel

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
da:  <enter>                Føj den markerede fil til spillelisten

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
da:  <venstre>,<højre>      Søg -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
da:  <pageup>,<pagedown>    Navigér gennem boksen, side efter side

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
da:  <mellemrum>            Føj den markerede mappe til spillelisten

en:  <space>                Pause/Play
da:  <mellemrum>            Pause/afspil

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
da:  <start>,<end>          Navigér til starten/slutningen af boks

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
da:  <op>,<ned>             Navigér gennem boksen, linje efter linje

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
da:  <op>,<ned>             Søg +/-5%%

en:  A                      Add an entry
da:  A                      Tilføj en indtastning

en:  B                      Show/Hide filebrowser
da:  B                      Vis/skjul filbrowser

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
da:  Ctrl-l                 Opdater skærmen

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
da:  D, <backspace>, <del>  Sletter en indtastning

en:  Esc                    Close Add/Search entry
da:  Esc                    Luk tilføj/søg indtastning

en:  L                      Show/Hide messages box
da:  L                      Vis/skjul meddelelser-boks

en:  M                      Show/Hide metadata box
da:  M                      Vis/skjul metadata-boks

en:  O                      Reverse order Playlist by title
da:  O                      Omvendte sortering af spilleliste efter titel

en:  P                      Show/Hide playlist box
da:  P                      Vis/skjul spilleliste-boks

en:  Position : %s/%s
da:  Placering : %s/%s

en:  Profile Name Missing
da:  Profilnavn mangler

en:  R                      Toggle Repeat item
da:  R                      Gentag punkt til/fra

en:  S                      Show/Hide statistics box
da:  S                      Vis/skjul statistik-boks

en:  Source   : %s
da:  Kilde    : %s

en:  Source: <no current item>
da:  Kilde: <intet nuværende punkt>

en:  Volume   : %3ld%%
da:  Lydstyrke : %3ld%%

en:  Volume   : ----
da:  Lydstyrke   : ----

en:  Volume   : Mute
da:  Lydstyrke   : Mute

en:  Weighted prediction for P-frames:  - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
da:  Vægtet forudsigelse for P-billeder:  - 0: Deaktiveret
     - 1: Blindt startpunkt
     - 2: Smart analyse

en:  [ h for help ]
da:  [ h for hjælp ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
da:  [, ]                   Næste/forrige titel

en:  a, z                   Volume Up/Down
da:  a, z                   Højere/lavere

en:  b                      Cycle through video tracks
da:  b                      Skift mellem videospor

en:  c                      Cycle through audio tracks
da:  c                      Skift mellem lydspor

en:  days
da:  dage

en:  e                      Eject (if stopped)
da:  e                      Skub ud (hvis stoppet)

en:  f                      Toggle Fullscreen
da:  f                      Fuldskærm til/fra

en:  g                      Go to the current playing item
da:  g                      Gå til det element som afspilles nu

en:  h,H                    Show/Hide help box
da:  h,H                    Vis/skjul hjælp-boks

en:  i                      Show/Hide info box
da:  i                      Vis/skjul info-boks

en:  l                      Toggle Loop Playlist
da:  l                      Gentag spilleliste til/fra

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
da:  n, p                   Næste/forrige punkt på spilleliste

en:  o                      Order Playlist by title
da:  o                      Sortér spilleliste efter titel

en:  r                      Toggle Random playing
da:  r                      Tilfældig afspilning til/fra

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
da:  v                      Skift mellem undertekstspor

en:  x                      Show/Hide objects box
da:  x                      Vis/skjul objekter-boks

en: "%s" is no audio encoder.
da: "%s" er ikke en lydindkoder.

en: "%s" is no video encoder.
da: "%s" er ikke en videoindkoder.

en: "Rating" to put in ASF comments.
da: "Bedømmelse" til at putte i ASF-kommanterer.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
da: "U" værdi til bluescreen nøglefarve (i YUV værdier). Fra 0 til 255. Standard er 120 for blå.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
da: "V" værdi til bluescreen nøglefarve (i YUV værdier). Fra 0 til 255. Standard er 90 for blå.

en: #paste your VLM commands here
da: #indsæt dine VLM-kommandoer her

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
da: #adskil kommandoer med linjeskift eller semikolon

en: %@ stream to %@:%@
da: %@ stream til %@:%@

en: %@ unexpectedly quit the last time it was run. Would you like to send a crash report to %@?
da: %@ lukkede uventet sidste gang den kørte. Vil du sende en fejlrapport til %@?

en: %i items
da: %i elementer

en: %i tracks
da: %i spor

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
da: %s
    Downloader... %s/%s %.1f%% færdig

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
da: %s
    Downloader... %s/%s - %.1f%% færdig

en: %s (Encoded Output)
da: %s (Indkodet output)

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
da[0]: %u modul blev ikke vist, eftersom det kun har avancerede indstillinger.
da[1]: %u moduler blev ikke vist, eftersom de kun har avancerede indstillinger.

en: &About
da: &Om

en: &Advanced Controls
da: &Avancerede betjeningselementer

en: &Advanced Open...
da: &Avanceret åbn...

en: &Apply
da: &Anvend

en: &Aspect Ratio
da: &Højde-bredde-forhold

en: &Audio
da: &Lyd

en: &Cancel
da: Annu&llér

en: &Chapter
da: &Kapitel

en: &Clear
da: &Ryd

en: &Close
da: &Luk

en: &Codec Information
da: &Codecoplysninger

en: &Continue
da: &Fortsæt

en: &Crop
da: Bes&kær

en: &Decrease Volume
da: &Lavere

en: &Deinterlace mode
da: &Deinterlace-tilstand

en: &Disc
da: &Disk

en: &Effects and Filters
da: &Effekter og filtre

en: &Enqueue
da: &Sæt i kø

en: &Faster
da: &Hurtigere

en: &File
da: &Fil

en: &Fingerprint
da: &Fingeraftryk

en: &Fullscreen
da: &Fuldskærm

en: &Fullscreen Interface
da: &Fuldskærm

en: &General
da: &Generelt

en: &Go
da: &Gå

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Hide VLC media player in taskbar
da: &Skjul VLC media player i proceslinje

en: &Increase Volume
da: &Højere

en: &Install
da: &Installér

en: &Jump Forward
da: Gå &fremad

en: &Manage
da: &Håndtér

en: &Media
da: &Medier

en: &Messages
da: &Meddelelser

en: &Network
da: &Netværk

en: &No
da: &Nej

en: &Open File...
da: &Åbn fil...

en: &Open Media
da: &Åbn medie

en: &Open Multiple Files...
da: Åbn f&lere filer...

en: &Play
da: &Afspil

en: &Playback
da: &Afspilning

en: &Post processing
da: &Efterbehandling

en: &Preferences
da: &Indstillinger

en: &Quit
da: &Afslut

en: &Recheck version
da: &Søg igen

en: &Reset Preferences
da: &Nulstil indstillinger

en: &Save
da: &Gem

en: &Save Metadata
da: &Gem metadata

en: &Save To Playlist
da: &Gem som spilleliste

en: &Save as...
da: Gem &som...

en: &Search:
da: &Søg:

en: &Select
da: &Vælg

en: &Stereo Mode
da: S&tereotilstand

en: &Track Synchronization
da: S&ynkronisering af spor

en: &Uninstall
da: &Afinstallér

en: &VLM Configuration
da: &VLM-opsætning

en: &Verbosity:
da: &Detaljeniveau:

en: &View
da: &Vis

en: &Visualizations
da: &Visualiseringer

en: &Write changes to config
da: &Gem ændringer i config

en: &Yes
da: &Ja

en: (Delayed)
da: (Senere)

en: (Hastened)
da: (Tidligere)

en: (no item is being played)
da: (intet afspilles)

en: +----[ Remote control commands ]
da: +----[ Fjernkontrol kommandoer ]

en: +----[ end of help ]
da: +----[ slut på hjælp ]

en: +-[Audio Decoding]
da: +-[Lyd-decoding]

en: +-[Incoming]
da: +-[Indkommende]

en: +-[Video Decoding]
da: +-[Video-decoding]

en: 0.35 (same as DVB-S)
da: 0.35 (det samme som DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
da: 0/90/180/270/spejlvend

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical
da: 1 er udtrykkeligt til SBR og and implicit til PS (standard), 2 er udtrykkeligt hierarkisk

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
da: 1-pass kvalitetsbaseret VBR. Fra 0 til 51.

en: 10 bits
da: 10 bit

en: 15 bits
da: 15-bit

en: 16 bits
da: 16-bit

en: 1:2 Half
da: 1:2 Halv

en: 1:4 Quarter
da: 1:4 Kvart

en: 1:File
da: 1:Arkiv

en: 2 Pass
da: 2 gennemløb

en: 24 bits
da: 24-bit

en: 2:1 Double
da: 2:1 Dobbelt

en: 32 bits
da: 32-bit

en: 4 Tabs to choose between media input. Select 'File' for files, 'Disc' for optical media such as DVDs, Audio CDs or BRs, 'Network' for network streams or 'Capture' for Input Devices such as microphones or cameras, the current screen or TV streams if the EyeTV application is installed.
da: 4 faner til at vælge medieinput. Vælg 'Fil' for filer, 'Disk' for optiske medier såsom DVD'er, Lyd-CD'er eller BR'er, 'Netværk' for netværksstreams eller 'Optag/Optageenhed' for inputenheder såsom mikrofoner eller kameraer, den nuværende skræm eller TV-streams hvis EyeTV-programmet er installeret.

en: 525 lines / 60 Hz
da: 525 linjer / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
da: 625 linjer / 50 Hz

en: 8 bits
da: 8-bit

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
da: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Velkommen til VLC media player hjælp</h2><h3>Vejledning</h3><p>Du kan finde manualen til VLC på <a href="http://wiki.videolan.org">VideoLAN's wiki-websted</a>.</p><p>Hvis du er ny bruger af VLC media player, så læs <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduktion til VLC media player</em></a>.</p><p>Du kan finde oplysninger til at bruge medieafspilleren i <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>".</p><p>Du kan finde nyttige oplysninger til at gemme, konvertere, omkode, indkode, muxe og streame i <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>Kender du ikke betegnelserne, så kig i <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>Læs <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> for at lære de primære tastaturgenveje.</p><h3>Hjælp</h3><p>Inden du stiller spørgsmål, så kig først i <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Herefter kan du få (og yde) hjælp i <a href="http://forum.videolan.org">forummerne</a>, på <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailinglisterne</a> eller på vores IRC-kanal (<em>#videolan</em> på irc.freenode.net).</p><h3>Bidrag til projektet</h3><p>Du kan hjælpe VideoLAN-projektet ved at bruger tid på at hjælpe fællesskabet, designe skins, oversætte manualen, teste og programmere. Du kan også hjælpe ved at donere penge og materialer til os. Og så kan du selvfølgelig <b>udbrede kendskabet</b> til VLC media player.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
da: <p>For at beskytte dit privatliv, indsamler <i>VLC media player</i> <b>ikke</b> personlige data og videregiver dem heller ikke, selv i anonym form, til andre.</p>
    <p>Ikke desto mindre, er <i>VLC</i> i stand til automatisk at hente oplysninger om medierne i din spilleliste fra internet-baseret tredjepartstjenester. Det inkludere albumbillede, spornavne, kunstnernavne og andet meta-data.</p>
    <p>Som følge heraf, kan nogle af dine mediefiler identificeres af tredjepart. Derfor har <i>VLC</i>-udviklerne valgte at du udtrykkeligt skal give tilladelse før medieafspilleren automatisk henter oplysninger fra internettet.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
da: <p>Adgangskode til webfladen er ikke blevet angivet.</p><p>Brug --http-password, eller angiv en adgangskode i </p><p>Indstillinger &gt; Alle &gt; Hovedgrænseflader &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Adgangskode.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
da: <p>VLC media player er en fri og open source medieafspiller, encoder og streamer lavet af frivillige fra <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-fællesskabet.</p><p>VLC bruger sine egne interne codecs, virker på stort set alle populære platforme og kan afspille næsten alle filer, CD'er, DVD'er, netværksstreams og andre medieformater!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Hjælp os og vær med!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
da: En eksport af SDP blev forespurgt, men der blev ikke angivet nogen URL.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
da: En vedvarende tone på 22kHz kan sendes gennem kablet. Denne vælger som regel det højere frekvensbånd fra en universel lavstøjblok/LNB.

en: A directory where to save the files has to be selected.
da: Der skal vælges en mappe hvor filerne skal gemmes.

en: A file where to save the stream has to be selected.
da: Der skal vælges en fil hvor streamen skal gemmes.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
da: En fast skalering af videokvantisering for VBR-indkodning (mulige værdier: 0.01 til 255.0).

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
da: Et åbent lydcodec, dedikeret til komprimering af stemme (kan bruges med OGG)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
da: En liste over visuelle effekter adskilt med komma.
    Nuværende effekter der er inkluderet: dummy, scope, spectrum, spectrometer og vuMeter.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
da: Der findes en ny version af VLC (%1.%2.%3%4).

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
da: En positiv værdi betyder at lyden kommer før videoen

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
da: En negativ værdi betyder at undertekster kommer før videoen

en: A single password restricts access to this interface.
da: Èn adgangskode forhindre adgang til dette interface.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
da: MIDI-syntese kræver en lydskrifttypefil (.SF2).
    Installer venligst en lydskrifttypefil og konfigurer den i VLCs indstillinger (Input / codecs > Lyd-codecs > FluidSynth).

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
da: Der kræves en lydskrifttypefil for at bruge software syntese.

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
da: Der skal være valgt en gyldig destination. Indtast enten en Unicast-IP eller en Multicast-IP.
    
    Kig i VLC-streaming HOWTO, hvis ikke du ved hvad det betyder, og i hjælpteksterne i dette vindue.

en: A->B Loop
da: A->B løkke

en: A/52 audio packetizer
da: A/52-lydpacketizer

en: A/52 dynamic range compression
da: A/52-komprimering med dynamisk interval

en: A/52 parser
da: A/52-fortolker

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
da: AAC-lyddekoder (med brug af libfaad2)

en: AAC extension
da: AAC-udvidelse

en: AACS Host certificate revoked.
da: AACS-værtscertifikat er tilbagekaldt.

en: AACS MMC failed.
da: AACS MMC mislykkedes.

en: ADPCM audio decoder
da: ADPCM-lyddekoder

en: AES key URI to place in playlist
da: URI for AES-nøgle som skal placeres i spilleliste

en: AES key file
da: AES-nøglefil

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
da: AES3/SMPTE 302M-lyddekoder

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
da: AES3/SMPTE 302M-lydpacketizer

en: ALSA audio capture
da: ALSA-lydoptagelse

en: ALSA audio output
da: ALSA-lyd-output

en: AM Tuner mode
da: AM-tunertilstand

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
da: AM-tunertilstand. Kan være én af standard (0), TV (1), AM-radio (2), FM-radio (3) eller DSS (4).

en: AM radio
da: AM-radio

en: ARM NEON audio volume
da: ARM NEON-lydstyrke

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
da: ARM NEON-videochroma YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
da: ARM NEON-videochromakonverteringer

en: ASCII Art
da: ASCII-kunst

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
da: ASF pakkestørrelse -- standard er 4096 bytes

en: ASX playlist import
da: Import af ASX-spilleliste

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
da: ATSC A/52 (AC-3)-lyddekoder

en: ATSC minor channel
da: ATSC-underkanal

en: ATSC reception parameters
da: Parametre for ATSC-modtagelse

en: Abort
da: Afbryd

en: About
da: Om

en: About VLC media player
da: Om VLC media player

en: Above the Video
da: Over videoen

en: Abscissa of the capture region in pixels.
da: Abscissa af optageområdet i pixels.

en: Absolute delay
da: Absolut forsinkelse

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
da: Absolut forsinkelse - tilføj absolut forsinkelse til hver undertekst. Forsinkelse relativ til kilde - multiplicerer forsinkelse af undertekst. Relativ til kildeindhold - fastslå forsinkelse på undertekst ud fra indholdet (tekst).

en: Accelerated video output (Overlay)
da: Accelereret video-output (overlægning)

en: Accept 24 hours
da: Godkend 24 timer

en: Accept certificate temporarily
da: Accepter certifikat midlertidigt

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
da: Accepter kommandoer fra denne kilde. CLI'ens standard er stdin ("*konsol"), men kan også bindes til en almindelig TCP-socket ("localhost:4212") eller bruge telnet-protokollen ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
da: Accepter kommandoer over en Unix socket i stedet for stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
da: Accepterer kommandoer via en sokkel frem for stdin. Du kan angive adressen og porten, som grænsefladen vil binde sig til.

en: Accept permanently
da: Godkend permanent

en: Access advanced options to tweak the device
da: Få adgang til avancerede indstillinger for at finjustere enheden

en: Access module
da: Adgangsmodul

en: Access modules
da: Adgangsmoduler

en: Access output
da: Adgangs-output

en: Access output module
da: Adgangsoutputmodul

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
da: Adgangs-outputmoduler styrer de måder, hvorpå muxede streams bliver sendt. Med denne indstilling kan du altid gennemtvinge en bestemt adgangs-outputmetode. Det er sikkert ikke noget, du bør gøre.
    Du kan også angive standardparametre for hvert adgangs-outputmodul.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
da: Adgang til streamet blev nægtet af serveropsætningen.

en: Access unit delimiters
da: Adskillere for adgangsenheder

en: Account that will be used for the connection.
da: Brugerkontoen der skal bruges til forbindelsen.

en: Accuracy of RateControl
da: RateControl præcision

en: Acid Jazz
da: Acid jazz

en: Acid Punk
da: Acid punk

en: Acoustic
da: Akustisk

en: Acquisition rate (in fps)
da: Tilegnelseshastighed (i fps)

en: Action
da: Handling

en: Actions
da: Handlinger

en: Activate
da: Aktivér

en: Activate Transcoding
da: Aktivér transkodning

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
da: Aktivér VNC polling. Aktivér IKKE til brug som VDR ffnetdev-klient.

en: Activate or deactivate autoscaling.
da: Aktivér eller deaktivér automatisk skalering.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
da: Aktivér eller deaktivér deinterlacing.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
da: Slå automatisk påmindelse om nye versioner af VLC til. Den kører én gang hver fjortende dag.

en: Activate the updates availability notification
da: Giv besked når der findes en opdatering

en: Activate updates notifier
da: Giv besked når der findes en opdatering

en: Active Extensions
da: Aktive udvidelser

en: Active regions
da: Aktive regioner

en: Active windows
da: Aktive vinduer

en: Actors
da: Skuespillere

en: Adaptive B-frame decision
da: Adaptiv beslutning vedr. B-billeder

en: Adaptive spatial transform size
da: Størrelse for adaptiv rumtransformation

en: Add
da: Tilføj

en: Add &Subtitle File...
da: Tilføj &undertekstfil...

en: Add Directory...
da: Tilføj mappe...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
da: Tilføj EXT-X-ALLOW-CACHE:NO direktiv i spilleliste-fil hvis dette er deaktiveret

en: Add File...
da: Tilføj fil...

en: Add Folder...
da: Tilføj mappe...

en: Add Input
da: Tilføj input

en: Add Interface
da: Tilføj grænseflade

en: Add Noise
da: Tilføj støj

en: Add Subtitle File...
da: Tilføj undertekstfil...

en: Add Subtitle File:
da: Tilføj undertekstfil:

en: Add Subtitles to transcoded video
da: Føj undertekster til transcoded video

en: Add WAVE header
da: Tilføj WAVE-header

en: Add a background
da: Tilføj baggrund

en: Add a blurring effect
da: Tilføj en sløringseffekt

en: Add a delay effect to the sound
da: Føj en forsinkelseseffekt til lyden

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
da: Tilføj en skrifttypeeffekt, der forøger læsbarheden på forskellige baggrunde.

en: Add a shadow
da: Tilføj skygge

en: Add cover art from file
da: Tilføj coverbillede fra fil

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
da: Tilføj destinationer efter de streaming-metoder, du har brug for. Husk for transkodning at tjekke, at formatet er kompatibelt med den anvendte metode.

en: Add logo
da: Tilføj logo

en: Add new Preset...
da: Tilføj en ny forudindstilling...

en: Add text
da: Tilføj tekst

en: Add to Playlist
da: Føj til spilleliste

en: Add...
da: Tilføj...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
da: Yderligere grænseflader som opstartes af tjenesten. Bør angives under installationen, så tjenesten er opsættes korrekt. Brug en liste med grænseflademoduler, der er adskilt af kommaer. (Gængse værdier er: logger, sap, rc, http)

en: Additional streaming options
da: Yderligere streamingindstillinger

en: Additional transcode options
da: Flere transcode indstillinger

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
da: Tilføjelse eller fjernelse af pixels fra peak-bredden.

en: Addons Manager
da: Tilføjelseshåndtering

en: Address
da: Adresse

en: Address of the CDDB server to use.
da: Adressen på den CDDB-server der skal bruges.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
da: Adresse til tilbagekaldsfunktionen for eftergenerering af lyd. Funktionen kaldes når gengivelsen er i bufferen.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
da: Adressen for callback-funktionen til forhåndsgenerering af lyd. Funktionen vil sætte bufferen, hvor genereringen vil finde sted.

en: Address of the computer to stream to.
da: Adresse til computeren der skal streames til.

en: Address of the get callback function
da: Adressen på get-callbackfunktionen

en: Address of the release callback function
da: Adressen på release-callbackfunktionen

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
da: Adresse til tilbagekaldsfunktionen for efteroptegning af video. Funktionen kaldes når optegneren er i bufferen.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
da: Adresse til tilbagekaldsfunktionen for forhåndsoptegning af video. Funktionen vil sætte bufferen, hvor optegningen vil finde sted.

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
da: Føj tilgængelige undertekster direkte til videoen. De kan ikke deaktiveres af den modtagende bruger da de bliver en del af billedet.

en: Adds filtered gaussian noise
da: Tilføjer filtreret gaussian støj

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
da: Justér HDMI opdateringshastighed til videoen.

en: Adjust VLC priority
da: Justér VLC-prioritet

en: Adjust the white light to your LED stripes
da: Juster the hvide lys til dine LED-strips

en: Adjustments and Effects
da: Justeringer og effekter

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Buttons
da: Avancerede knapper

en: Advanced Open File...
da: Avanceret Åbn fil...

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced Preferences
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced Widget
da: Avanceret widget

en: Advanced options...
da: Avancerede indstillinger...

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced settings. Use with care...
da: Avancerede indstillinger. Brug med forsigtighed...

en: Albanian
da: Albansk

en: Album art filename
da: Filnavn til albumbillede

en: Album replay gain
da: Replay gain for album

en: All
da: Alle

en: All Files
da: Alle filer

en: Allow automatic icon changes
da: Tillad automatiske ændring af ikon

en: Allow cache
da: Tillad cache

en: Allow metadata network access
da: Tillad netværksadgang for metadata

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
da: Tillad tricks, som ikke følger specifikationerne, der kan øge hastigheden. Hurtigere, men med risiko for fejl.

en: Allow only one instance
da: Tillad kun én instans

en: Allow only one running instance
da: Tillad kun én kørende instans

en: Allow real-time priority
da: Tillad realtidsprioritet

en: Allow speed tricks
da: Tillad tricks der kan øge hastigheden

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
da: Tillader brug af Intel Media SDK'ets software implementering af codecene hvis der ikke er nogen QuickSync Video hardwareacceleration på systemet.

en: Allow to build directory index
da: Tillad oprettelse af mappeindeks

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
da: Tillad variation i gennemsnitlig bithastighed (i kbit/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
da: Det kan nogle gange være nyttigt kun at tillade en enkelt kørende instans af VLC ad gangen, f.eks. hvis du har associeret VLC med nogle medietyper, og du ikke ønsker at åbne en ny instans af VLC, hver gang du åbner en fil i filhåndteringen. Med denne indstilling kan du afspille filen i den nuværende kørende instans, eller du kan sætte den i kø.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
da: Det kan nogle gange være nyttigt kun at tillade en enkelt kørende instans af VLC ad gangen, f.eks. hvis du har associeret VLC med nogle medietyper, og du ikke ønsker at åbne en ny instans af VLC, hver gang du dobbeltklikker på en fil. Med denne indstilling kan du afspille filen i den nuværende kørende instans, eller du kan sætte den i kø. Denne indstilling kræver, at D-Bus-sessions-baggrundsprogrammet er aktiv, og at den kørende instans af VLC anvender D-Bus-kontrolgrænsefladen.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
da: Tillader at B-billeder bruges som referencer til forudsigelse af andre billeder. Opretholder middelværdien af 2+ efterfølgende B-billeder som en reference, og ændrer rækkefølgen for billdet derefter.
     - ingen: Slået fra
     - striks: Striks, hierarkisk pyramide
     - normal: Ikke-striks (er ikke kompatibel med Blu-ray)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
da: Giver brugeren mulighed for at vælge en ekstra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
da: Tillad at hver 8x8- eller 16x8-partition uafhængigt vælge et referencebillede, i modsætning til kun én ref pr. makroblok.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
da: Lader dig gennemtvinge videoens højde-bredde-forhold.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
da: Giver dig mulighed for at indstille tekst-TV opsætning (id=linje1-linjeN med begge fields).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
da: Giver dig mulighed for at vælge tekst-TV sprog (side=sprog/type,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
da: Giver dig mulighed for at angive lydopsætning (id=gruppe,par:id=gruppe,par...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
da: Giver dig mulighed for at angive ES-ID'et for videoen.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
da: Giver dig mulighed for at angive det ønskede link til optagekortet (starter fra 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "ophavsret"-metadata for et input.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "dato"-metadata for et input.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "beskrivelse"-metadata for et input.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "genre"-metadata for et input.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "titel"-metadata for et input.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "URL"-metadata for et input.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "kunstner"-metadata for et input.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
da: Giver dig mulighed for at angive en "forfatter"-metadata for et input.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
da: Alfa-blending transparens-maske. Bruger en png alfa-kanal.

en: Alpha mask
da: Alfa-maske

en: Alpha mask video filter
da: Alpha mask videofilter

en: Alpha of the blended image
da: Gennemsigtighed for blandingsbilledet

en: Alpha transparency value (default 255)
da: Alfa-gennemsigtighedsværdi (standard 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
da: Alfaværdi på den tidligste undertekst, hvor 0 er fuld gennemsigtighed og 255 er fuld synlighed.

en: Alpha with which the blend image is blended
da: Alfa som blandingsbilledet blandes med

en: Also known as DWT levels
da: Også kendt som DWT-niveauer

en: Alternative Rock
da: Alternativ rock

en: AltiVec conversions from
da: AltiVec konverteringer fra

en: Always
da: Altid

en: Always &on Top
da: Altid &øverst

en: Always Fit &Window
da: Tilpas altid &vindue

en: Always continue
da: Fortsæt altid

en: Always fix
da: Reparér altid

en: Always on top
da: Altid øverst

en: Always place the video window on top of other windows.
da: Placer altid videovinduet foran andre vinduer.

en: Always reset audio start level to:
da: Nulstil altid lydens startniveau til:

en: Always visible
da: Altid synlig

en: Always write to the same file
da: Skriv altid til den samme fil

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
da: Gem altid til den samme fil i stedet for at oprette en ny fil pr. billede. Her tilføjes tallet ikke til filnavnet.

en: Amharic
da: Amharisk

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
da: Størrelsen som billedet skal skaleres med inden det sendes til et internt OpenCV-filter

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
da: Mængden af forstærkning i det forsinkede, venstre signal ind i højre og omvendt. Giver en forsinkelseseffekt af venstre signal ind i højre output og omvendt, hvilket giver en udbredningseffekt.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
da: Antal bevægelser der kræves for at en musegestus optages.

en: Amount of prefiltering
da: Mængden af præfiltrering

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
da: Tiden i ms der ventes før modtagelse af data over netværket opgives. Bemærk at der vil blive forsøgt 10 gange, før der opgives helt.

en: Amplification
da: Forstærkning

en: An error occurred while checking for updates...
da: Der opstod en fejl ved søgning efter opdateringer...

en: Android AudioTrack audio output
da: Lyd-output for Android AudioTrack

en: Android MediaCodec direct rendering video output
da: Videooutput for direkte gengivelse med Android MediaCodec

en: Android direct rendering
da: Direkte gengivelse for Android

en: Android native window
da: Oprindeligt Android-vindue

en: Angle
da: Vinkel

en: Angle in degrees
da: Vinkel i grader

en: Angle in degrees (0 to 359)
da: Vinkel i grader (0 til 359)

en: Announce this session with SAP.
da: Annoncer denne session med SAP.

en: Antenna
da: Antenne

en: Anti-Flickering
da: Anti-flimmer

en: Anti-transpose
da: Anti-transpose (drej 90 + vend h)

en: Any field
da: Alle felter

en: Appearance
da: Udseende

en: Append to existing file
da: Føj til eksisterende fil

en: Append to file
da: Føj til fil

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
da: Føjer til filen hvis den findes, i stedet for at overskrive den.

en: Apple Remote and media keys
da: Apple fjernbetjening og medietaster

en: Application
da: Program

en: Application level hotkey
da: Programniveau genvejstast

en: Applications
da: Programmer

en: Apply
da: Anvend

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
da: Tilføj en forsinkelse til alle undertekster (i 1/10s, eksempelvis 100 betyder 10s).

en: Apply cartoon effect
da: Anvend tegneserie-effekt

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
da: Anvend tegneserie-effekt. Bruges kun af "gradient" og "kant".

en: Apply color gradient or edge detection effects
da: Anvend farvegraduering eller kant registrerings effekter

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arabic (ISO 8859-6)
da: Arabisk (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
da: Er du sikker på at du vil nulstille dine VLC media player-indstillinger?

en: Are you sure you wish to create the stream?
da: Er du sikker på at du vil oprette streamet?

en: Armenian
da: Armensk

en: Arranger
da: Arrangør

en: Art Director
da: Art director

en: Art and meta fetchers
da: Billed- og metahentere

en: Artist
da: Kunstner

en: Artist metadata
da: Kunstner-metadata

en: Artwork URL
da: URL til billede

en: Ascending
da: (stigende)

en: Ask
da: Spørg

en: Ask for action
da: Spørg om handling

en: Ask for network policy at start
da: Spørg efter netværkspolitik ved start

en: Aspect Ratio
da: Højde-bredde-forhold

en: Aspect ratio
da: Højde-bredde-forhold

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
da: Højde-bredde-forhold (4:3, 16:9). Som standard antages kvadratiske pixels.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
da: Højde-bredde-forhold af de enkelte visninger som bygger væggen.

en: Aspect ratio selector
da: Højde-bredde-forhold-vælger

en: Aspect ratio: %s
da: Højde-bredde-forhold: %s

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Assign
da: Tildel

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
da: Tildel et fast Network ID (til SDT table)

en: Assign a fixed PID to the PMT
da: Tildel et fast PID til PMT'en

en: Assign a fixed PID to the SPU.
da: Tildel et fast PID til SPU'en.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
da: Tildel et fast PID til lydstreamet.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
da: Tildel et fast PID til video-streamet. PCR PID'et vil automatisk være videoen.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
da: Tildel et fast Transport Stream ID.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
da: Tildel et programnummer til hver PMT. Det kræver at "Angiv PID til ID af ES" er aktiveret.

en: Attachment
da: Vedhæftning

en: Attachment input
da: Vedhæftet input

en: Attack
da: Anslag

en: Attack time
da: Anslagstid

en: Attenuation
da: Dæmpning

en: Attenuation, begin (in %)
da: Dæmpning, begyndelse (i %)

en: Attenuation, end (in %)
da: Dæmpning, slutning (i %)

en: Attenuation, middle (in %)
da: Dæmpning, midten (i %)

en: Audio
da: Lyd

en: Audio &Device
da: Lyd&enhed

en: Audio &Track
da: Lyd&spor

en: Audio Bar Graph Video sub source
da: Audio Bar Graph Video undertekstkilde

en: Audio CD
da: Lyd-CD

en: Audio CD - Track %02i
da: Lyd-CD - Spor %02i

en: Audio CD device
da: Lyd-CD-enhed

en: Audio CD input
da: Lyd-CD-input

en: Audio Channels
da: Lydkanaler

en: Audio Delay
da: Lydforsinkelse

en: Audio Device
da: Lydenhed

en: Audio Device: %s
da: Lydenhed: %s

en: Audio Effects
da: Lydeffekter

en: Audio Effects...
da: Lydeffekter...

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Audio PID
da: Lyd PID

en: Audio Settings
da: Lydindstillinger

en: Audio Spatializer
da: Lyd-spatializer

en: Audio Track
da: Lydspor

en: Audio and Subtitles
da: Lyd og undertekster

en: Audio balance
da: Lydbalance

en: Audio bitrate
da: Lyd-bithastighed

en: Audio bits per sample
da: Lyd-bits pr. sample

en: Audio callback data
da: Lyd callback data

en: Audio capture
da: Lydoptagelse

en: Audio capture (ALSA)
da: Lydoptagelse (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
da: Lydoptagelse (PulseAudio)

en: Audio channel remapper
da: Flyt rundt på lydkanaler

en: Audio channels
da: Lydkanaler

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
da: Lydkanaler i input-stream. Talværdi over 0. Standard er 2.

en: Audio codec
da: Lyd-codec

en: Audio codecs
da: Lyd-codecs

en: Audio configuration
da: Lydopsætning

en: Audio connection
da: Lydforbindelse

en: Audio connection for DeckLink output.
da: Lydforbindelse for DeckLink output.

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
da: Lydforbindelse som skal bruges til DeckLink-optagelser. Gyldige valg: embeded, aesebu, analog. Lad stå tom for valg af standardkort.

en: Audio delay %i ms
da: Lydforsinkelse %i ms

en: Audio delay down
da: Formindsk lydforsinkelse

en: Audio delay up
da: Forøg lydforsinkelse

en: Audio desynchronization compensation
da: Kompensation for lyd-afsynkronisering

en: Audio device is not configured
da: Lydenheden er ikke konfigureret

en: Audio device name
da: Lydenhedens navn

en: Audio filter
da: Lydfilter

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
da: Lydfilter for A/52->S/PDIF-indkapsling

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
da: Lydfilter for DTS->S/PDIF-indkapsling

en: Audio filter for PCM format conversion
da: Lydfilter for PCM-formatkonvertering

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
da: Lydfilter for båndbegrænset interpolerings-gensampling

en: Audio filter for simple channel mixing
da: Lydfilter for simpel kanalmixing

en: Audio filter for simple channel mixing using NEON assembly
da: Lydfilter for simpel kanalmixing med brug af NEON-sammensætning

en: Audio filter for trivial channel mixing
da: Lydfilter for triviel kanalmixing

en: Audio filtering failed
da: Lydfiltrering mislykkedes

en: Audio filters
da: Lydfiltre

en: Audio filters are used to process the audio stream.
da: Lydfiltre bruges til at behandle et lydstream.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
da: Lydfiltre påføres lyd-streamet (efter konverteringsfiltre er blevet påført). Du kan indtaste en liste med kolon-separerede filtre.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
da: Audio format til MPEG4 (kan bruges med MPEG TS og MPEG4)

en: Audio gain
da: Lydforstærkning

en: Audio input
da: Lydinput

en: Audio input of the card to use (see debug).
da: Lydindgangen på kortet der skal bruges (se debug).

en: Audio input pin
da: Lydinput-pin

en: Audio language
da: Sprog for lydspor

en: Audio memory
da: Lydhukommelse

en: Audio memory output
da: Lyd-hukommelse-output

en: Audio mode
da: Lydtilstand

en: Audio output URL
da: Lyd-output URL

en: Audio output access method
da: Lyd-output adgangsmetode

en: Audio output channels
da: Lyd-output-kanaler

en: Audio output device
da: Enhed til lyd-output

en: Audio output device (using ALSA syntax).
da: Enhed til lyd-output (bruger ALSA-syntaks).

en: Audio output failed
da: Fejl i lyd-output

en: Audio output module
da: Modul til lyd-output

en: Audio output muxer
da: Lyd-output muxer

en: Audio output pin
da: Lydoutput-pin

en: Audio output volume step
da: Lydstyrketrin for lyd-output

en: Audio part of the BarGraph function
da: Lyddel af barGraph-funktionen

en: Audio port
da: Lydport

en: Audio postrender callback
da: Tilbagekald for eftergenerering af lyd

en: Audio prerender callback
da: Tilbagekald for forhåndsgenerering af lyd

en: Audio resampler
da: Lyd-gensampler

en: Audio sample rate
da: Lydsamplinghastighed

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
da: Lyd samplinghastighed i Hertz. Standard er 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
da: Lydsamplinghastighed (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
da: Lydsamplinghastighed (i hertz) til DeckLink-optagelser. 0 deaktivere lydinput.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
da: Lydsamplinghastighed (i hertz) for DeckLink output. 0 deaktivere lyd-output.

en: Audio settings
da: Lydindstillinger

en: Audio tempo scaler synched with rate
da: Lydtempo synkroniseret med hastigheden

en: Audio track
da: Lydspor

en: Audio track ID
da: ID på lydspor

en: Audio track synchronization:
da: Synkronisering af lydspor:

en: Audio track: %s
da: Lydspor: %s

en: Audio visualizations
da: Lydvisualiseringer

en: Audio volume
da: Lydstyrke

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
da: Lydstyrke i hundreder af decibel (dB).

en: Audio/Video
da: Lyd/video

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
da: Lyd/video-dekoder (bruger OpenMAX IL)

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
da: Lyd-output for AudioQueue (iOS / Mac OS)

en: AudioUnit output for iOS
da: AudioUnit-output for iOS

en: Audiobar Graph
da: Audiobar-graf

en: Augment contrast between contours.
da: Forstærk kontrasten mellem konturer.

en: Augmented reality ball game
da: Augmented reality boldspil

en: Author
da: Forfatter

en: Author metadata
da: Forfatter-metadata

en: Author to put in ASF comments.
da: Forfatter til at putte i ASF-kommanterer.

en: Authors
da: Udviklere

en: Auto connection
da: Automatisk forbindelse

en: Auto re-connect
da: Automatisk genoprettelse af forbindelsen

en: Auto shuffle
da: Automatisk blanding

en: Auto shuffle delay during game
da: Automatisk blandingsforsinkelse under spil

en: Auto solve
da: Automatisk løsning

en: Auto solve delay during game
da: Forsinkelse af automatisk løsning i spillet

en: Auto start
da: Start automatisk

en: Auto-playback of new items
da: Automatisk afspilning af nye ting

en: Autodel
da: Autoslet

en: Autodetect subtitle files
da: Genkend undertekstfiler automatisk

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic brightness
da: Automatisk lysstyrke

en: Automatic chroma gain
da: Automatisk kromaforstærkning

en: Automatic gain
da: Automatisk forstærkning

en: Automatic hue
da: Automatisk farvetone

en: Automatic white balance
da: Automatisk hvidbalance

en: Automatically add/delete input streams
da: Automatisk tilføjelse/sletning af input-streams

en: Automatically adjust the picture brightness.
da: Automatisk justering af billedets lysstyrke.

en: Automatically adjust the picture hue.
da: Tilpas automatisk billedets farvetone.

en: Automatically adjust the picture white balance.
da: Automatisk justering af billedets hvidbalance.

en: Automatically check for updates
da: Søg automatisk efter opdateringer

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
da: Forbind automatisk VLC's inputporte til tilgængelige outputporte.

en: Automatically connect to writable clients
da: Forbind automatisk til klienter, der kan skrives til

en: Automatically control the chroma gain.
da: Automatisk kontrol af kromaforstærkningen.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
da: Find undertekstfiler automatisk, hvis ingen undertekstfil er angivet (baseret på filmens filnavn).

en: Automatically load the extensions module on startup
da: Indlæs automatisk udvidelsesmodulet under opstart

en: Automatically preparse files
da: For-fortolk filer automatisk

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
da: For-fortolker automatisk filer, der tilføjes til spillelisten (for at hente visse metadata).

en: Automatically resize and pad a video
da: Automatisk tilpasning af størrelse og pad af video

en: Automatically set the video gain.
da: Indstil videoforstærkningen automatisk.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
da: Begynd automatisk på afspilning når spillelistens indhold er indlæst.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
da: Forsøg automatisk at genoprette forbindelsen til streamet, hvis der pludseligt sker en afbrydelse.

en: Autoscale video
da: Autoskalér video

en: Average bitrate tolerance
da: Tolerance for gennemsnitlig bithastighed

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
da: Midlingsperiode for største lokale bithastighed (i kbit).

en: Avestan
da: Avestisk

en: Aymara
da: Aymará

en: Azerbaijani
da: Aserbajdsjansk

en: A→B Loop
da: A→B løkke

en: B-frames between I and P
da: B-billeder imellem I og P

en: B4S playlist import
da: Import af B4S-spilleliste

en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Opacity
da: Baggrundsgennemsigtighed

en: Background art fits window's size
da: Baggrundsbillede passer vinduets størrelse

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background opacity
da: Baggrundsgennemsigtighed

en: Backlight compensation
da: Baggrundslys-kompensation

en: Backspace
da: Tilbagetasten

en: Backward
da: Tilbage

en: Balance of the audio input.
da: Balance for indgående lyd.

en: Ball
da: Bold

en: Ball color
da: Boldens farve

en: Ball size
da: Boldens størrelse

en: Ball speed
da: Boldens hastighed

en: Ball video filter
da: Bold videofilter

en: Ballad
da: Ballede

en: Baltic (Latin-7)
da: Baltisk (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
da: Baltisk (Windows-1257)

en: Band-stop filter
da: Båndstop-filter

en: Banding removal
da: Banding fjernelse

en: Bands gain
da: Båndforstærkning

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Bandwidth (MHz)
da: Båndbredde (MHz)

en: Bar width in pixel (default : 10)
da: Bjælkens bredde i pixels (standard : 10)

en: Bargraph position
da: Placeringen af barGraph

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
da: Værdi for gennemsigtighed af barGraph (fra 0 for fuld gennemsigtig til 255 for fuld synlig).

en: Base image
da: Grundbillede

en: Bashkir
da: Bajkirsk

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Basque
da: Baskisk

en: Bass
da: Bas

en: Bass adjustment of the audio input.
da: Basjustering af indgående lyd.

en: Bass level
da: Bassniveau

en: Be quiet
da: Vær stille

en: Because this AVI file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
da: Da dette AVI-fil indeks er ødelagt eller mangler, virker søgning ikke korrekt.
    VLC reparer ikke din fil men du kan midlertidigt rette problemet ved at bygge et indeks i hukommelsen.
    Dette trin tager lang tid på en stor fil.
    Vil du gøre det?

en: Behavior
da: Adfærd

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Best available
da: Bedst tilgængelige

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
da: Påvirk beslutningen om brug af B-billeder. Positive værdier vil give flere B-billeder, negative værdier vil give færre B-billeder.

en: Bicubic (good quality)
da: Bi-kubisk (god kvalitet)

en: Bicubic spline
da: Bi-kubisk sløjfe

en: Big Button
da: Stor knap

en: Bilinear
da: Bilineær

en: Bitrate
da: Bithastighed

en: Bitrate (kb/s)
da: Bithastighed (kb/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
da: Bit-hastighedsoplysninger fra den omkodede stream.

en: Bitrate override
da: Bithastighed tilsidesættelse

en: Bits per sample
da: Bit pr. sample

en: Black
da: Sort

en: Black & white
da: Sort og hvid

en: Black Crush for Blue
da: Black Crush for blå

en: Black Crush for Green
da: Black Crush for grøn

en: Black Crush for Red
da: Black Crush for rød

en: Black Level for Blue
da: Sortniveau for blå

en: Black Level for Green
da: Sortniveau for grøn

en: Black Level for Red
da: Sortniveau for rød

en: Black Metal
da: Sort metal

en: Black Slot
da: Sort plads

en: Black screens in Fullscreen mode
da: Sorte skærme i fuldskærm

en: Black screens in fullscreen
da: Sorte skærme i fuldskærm

en: Blackmagic DeckLink SDI input
da: Blackmagic DeckLink SDI-input

en: Blend image
da: Blend billede

en: Blendbench
da: Blandebord

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
da: Regionskode for Blu-ray-afspiller. Nogle diske kan kun afspilles med korrekt regionskode.

en: Blu-ray Disc Input
da: Blu-ray-diskinput

en: Blu-ray Disc is corrupted.
da: Blu-ray-disk er beskadiget.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
da: Diskunderstøttelse af Blu-ray-diske (libbluray)

en: Blu-ray error
da: Blu-ray-fejl

en: Blu-ray menus
da: Blu-ray-menuer

en: Blue
da: Blå

en: Blue balance
da: Blåbalance

en: Blue chroma balance.
da: Balance for blåkroma.

en: Blue component of the pause color
da: Blå-component til pause-farven

en: Blue component of the shutdown color
da: Blå-component til luk ned-farven

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
da: Blå værdi af ren hvid på dine LED-strips.

en: Bluescreen U value
da: Bluescreen U værdi

en: Bluescreen V value
da: Bluescreen V værdi

en: Bluescreen video filter
da: Videofilter - bluescreen

en: Blur factor (1-127)
da: Sløringsfaktor (1-127)

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Bookmark %i
da: Sæt bogmærke for %i

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Bookmarks list for a stream
da: Bogmærkeliste for en stream

en: Bookmarks...
da: Bogmærker...

en: Border
da: Kant

en: Border height
da: Kanthøjde

en: Border masking
da: Maskering af kanter

en: Border width
da: Kantbredde

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Boss key
da: Overnøgle

en: Bottom
da: Nederst

en: Bottom-Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom-Right
da: Nederst til højre

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bridge
da: Bro

en: Bridge in
da: Bro ind

en: Bridge out
da: Bro ud

en: Bridge stream output
da: Bro stream-output

en: Bright
da: Lys

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Brightness (%)
da: Lysstyrke (%)

en: Brightness Down
da: Dæmp lysstyrke

en: Brightness Threshold
da: Lysstyrkegrænse

en: Brightness Up
da: Øg lysstyrke

en: Brightness threshold
da: Lysstyrkegrænse

en: Bring All to Front
da: Bring alle til front

en: Broken or missing AVI Index
da: Ødelagt eller manglende AVI-indeks

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Browser Back
da: Browser - tilbage

en: Browser Favorites
da: Browser-bogmærker

en: Browser Forward
da: Browser - fremad

en: Browser Home
da: Browser - hjem

en: Browser Refresh
da: Browser - genopfrisk

en: Browser Search
da: Browser - søg

en: Browser Stop
da: Browser - stop

en: Buffer Size (Seconds)
da: Bufferstørrelse (sekunder)

en: Buffer size in seconds
da: Bufferstørrelse i sekunder

en: Build index then play
da: Byg indeks og afspil så

en: Building font cache
da: Bygger skrifttypecache

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: Burrows-Wheeler decompression
da: Burrows-Wheeler udpakning

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
da: Ved oprettes af et stream, vil <i>Hovedbetjeningselementerne</i> styre streamet i stedet for hovedbrugerfladen.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
da: Som standard (0) vil alle kanaler for den indgående blive gemt, men du kan begrænse antallet af kanaler her.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
da: Som standard starter dummy interface pluginet en DOS-kommandoprompt. Ved at aktivere stille-tilstand vises kommandoprompten ikke, men kan være pænt irriterende når du vil stoppe VLC og der ikke er noget åbent videovindue.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
da: Pluginet RC-brugerflade starter, som standard, en DOS-kommandoprompt. Hvis stilletilstand aktiveres kommer der ikke nogen kommandoprompt, men det kan være rimeligt irriterende når du vil stoppe VLC og der ikke er noget videovindue åbent.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
da: Som standard, kan VLC styres med medietasterne på moderne Apple-tastaturer.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
da: Som standard, kan VLC fjernstyres med Apple-fjernbetjeningen.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
da: Som standard, husker VLC en liste med de senste 10 elementer. Denne egenskab kan slås fra her.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
da: Som standard, bruger VLC fuldskærmstilstanden fra tidligere Mac OS X versioner. VLC kan også bruge den normale/indbyggede fuldskærmstilstand på Mac OS X 10.7 og nyere.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
da: Som standard, giver VLC dig mulighed for at skifte til næste eller forrige punkt med Apple-fjernbetjeningen. Det kan deaktiveres med denne indstillingen.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
da: Som standard, styrer VLC sin egen lydstyrke med Apple-fjernbetjeningen. Du kan dog vælge at styre den globale system lydstyrke i stedet.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
da: Som standard, lytter serveren til enhver lokal IP-adresse. Angiv en IP-adresse (f.eks. ::1 eller 127.0.0.1) eller et værtsnavn (eks. localhost) for at begrænse dem til en specifik netværksgrænseflade.

en: C
da: da

en: C&onvert
da: K&onvertér

en: C&onvert / Save
da: K&onvertér / gem

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
da: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Nedsætte encoding og decoding hastigheden en smule, men bør spare 10 til 15% birate.

en: CBR bitrate (kbps)
da: CBR-bithastighed (kbps)

en: CDDB Server
da: CDDB-server

en: CDDB Server port to use.
da: CDDB-server-port der skal bruges.

en: CDDB port
da: CDDB-port

en: CDG video decoder
da: Dekoder til CDG-video

en: CPU optimizations
da: CPU-optimeringer

en: CSA Key
da: CSA-nøgle

en: CSA Key in use
da: CSA-nøgle i brug

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
da: Anvendte CSA-krypteringsnøgle. Den kan være den ulige/første/1 (standard) eller den lige/anden/2.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
da: CSA-krypteringsnøgle. Skal være en streng på 16 tegn (8 heksadecimale bytes).

en: CVD subtitle decoder
da: Dekoder til CVD-undertekster

en: Cable
da: Kabel

en: Cable and satellite reception parameters
da: Parametre for kabel- og satellitmodtagelse

en: Caching value (ms)
da: Cacheværdi (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
da: Værdier til mellemlagring af kameraer og mikrofoner, i millisekunder.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
da: Cacheværdi for filer i millisekunder.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
da: Mellemlagringsværdi af netværksressoucer, i millisekunder.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
da: Mellemlagringsværdi af optisk medie, i millisekunder.

en: Calculate a average zone
da: Udregn en gennemsnitlig zone

en: Calculation factor
da: Udregningsfaktor

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
da: Beregningsfaktor. I tilstanden Absolut forsinkelse, så repræsenteres faktoren i sekunder.

en: Callback cookie string
da: Tilbagekald cookiestreng

en: Callback data
da: Data til callback

en: Cancel
da: Annullér

en: Cannot save Configuration
da: Opsætningen kan ikke gemmes

en: Cannot write to file %1:
    %2.
da: Kan ikke skrive til filen %1:
    %2.

en: Canvas
da: Lærred

en: Canvas video filter
da: Videofilter - lærred

en: Capability
da: Egenskaber

en: Capture
da: Optag

en: Capture &Device
da: &Optageenhed

en: Capture Audio
da: Optag lyd

en: Capture failed
da: Optagelse mislykkedes

en: Capture fragment size
da: Delstørrelsen på optagelsen

en: Capture mode
da: Optagelsestype

en: Capture region height
da: Højde af optagelsesregion

en: Capture region width
da: Bredde af optagelsesregion

en: Capture the audio stream in stereo.
da: Optag lyden i stereo.

en: Cartoon
da: Tegneserie

en: Catalan
da: Catalansk

en: Category
da: Kategori

en: Celtic
da: Keltisk

en: Celtic (Latin-8)
da: Keltisk (Latin-8)

en: Center
da: Midten

en: Centre Weighted Median
da: Centervægtet median

en: Certificate for client authentification
da: Certifikat for klientgodkendelse

en: Certificate of the Authority to verify server's against
da: Certifikatet for myndigheden som serverens verificeres mod

en: Chamber Music
da: Kammermusik

en: Change
da: Skift

en: Change Hotkey
da: Skift genvejstast

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
da: Skift kanal tildeling (retter ledninger der er forbundet forkert)

en: Change gradients
da: Rediger gradueringer

en: Change playlistview
da: Skift spillelistevisning

en: Change subtitle delay
da: Skift undertekst forsinkelse

en: Change the caching for the media
da: Skift caching for mediet

en: Change the display name of the Service.
da: Skift det viste navn på tjenesten.

en: Change the id of an elementary stream
da: Skift ID på et elementary stream

en: Change the language of an elementary stream
da: Skift sproget på et elementary stream

en: Change the lirc configuration file
da: Rediger lirc-opsætningsfilen

en: Change the loop and repeat modes
da: Skift løkke og gentag tilstande

en: Change the start time for the media
da: Skift starttidspunktet for mediet

en: Change title according to current media
da: Tilpas titel i forhold til nuværende medie

en: Channel / Zone Assignment
da: Kanal / zone-tildeling

en: Channel 0: summary
da: Kanal 0: oversigt

en: Channel 1: left
da: Kanal 1: venstre

en: Channel 2: right
da: Kanal 2: højre

en: Channel 3: top
da: Kanal 3: top

en: Channel 4: bottom
da: Kanal 4: bund

en: Channel Name
da: Kanalnavn

en: Channel number
da: Kanalnummer

en: Channels
da: Kanaler

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
da: Kanaler som er tilgængelige for lyd-output. Hvis inputtet har flere kanaler end outputtet, så vil blandet og nedjusteret. Dette paramater ignoreres når digitalt gennemløb er aktiv.

en: Channels count
da: Antal kanaler

en: Channels count of an audio elementary stream
da: Antal kanaler på et lyd elementary stream

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
da: Chaoji VCD-undertekstpacketizer

en: Chapter
da: Kapitel

en: Chapter %i
da: Kapitel %i

en: Chapter codecs
da: Kapitel-codec

en: Chapter offset in ms
da: Kapitelforskyning i ms

en: Chapters
da: Kapitler

en: Characteristic dimension
da: Karakteristisk dimension

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Check for &Updates...
da: Søg efter &opdateringer...

en: Check for Update...
da: Søg efter opdatering...

en: Check for VLC updates
da: Søg efter opdateringer til VLC

en: Check for album art and metadata?
da: Søg efter albumbillede og metadata?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
da: Tilvælg denne indstilling, hvis du vil have dæmpet blandingszone af dette plug-in (dæmpningen foretages af opengl, hvis indstillingen er valgt fra)

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Choose
da: Vælg

en: Choose Cover Art
da: Vælg coverbillede

en: Choose Destination
da: Vælg destination

en: Choose Devicetype and Connection
da: Vælg enhedstype og forbindelse

en: Choose Profile
da: Vælg profil

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Choose a pixel shader to apply.
da: Vælg en pixel shader der skal anvendes.

en: Choose an output location
da: Vælg en output placering

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
da: Vælg handling af farver i de output-frames som falde henover input-frame afgrænsninger.
    
    Latest: tag kun chroma fra nyt (lyst) field. God til interlaced-input, såsom videoer fra camcorder.
    
    AltLine: tag chroma linje 1 from øverste field, linje 2 from nederste field, osv.
    Standard, god til NTSC telecined input (anime DVD'er, osv.).
    
    Blend gennemsnit input field chromaer. Kan også forvrænge farverne på nye (lyse) field.
    
    Upconvert: output i 4:2:2-format (uafhængig chroma for hver field). Bedste simulation, men kræver mere CPU- og hukommelsesbåndbredde.

en: Choose here your input stream.
da: Vælg dit input-stream her.

en: Choose input
da: Vælg input

en: Choose one or more media file to open
da: Vælg en eller flere mediefiler der skal åbnes

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
da: Vælg den mappe eller det filnavn hvor optagelserne skal gemmes.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
da: Vælg mappen hvor dine skærmbilleder skal gemmes i.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
da: Vælg program ved at angive dets service-ID. Brug kun denne indstilling, hvis du ønsker at læse en multi-programstream (som f.eks. DVB-streams).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
da: Vælg programmer ved at angive en kommasepareret liste over service-id'er (SID). Brug kun denne indstilling, hvis du ønsker at læse en multi-program-stream (som f.eks. DVB-streams).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg om SPU-streams skal omdirigeres til streamoutputfunktionen, når sidstnævnte er slået til.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg om lyd-streamet skal omdirigeres til streamoutputfunktionen, når sidstnævnte er slået til.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg om videostreamet skal omdirigeres til funktionen for streamoutput, når sidstnævnte er slået til.

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
da: Vælg dit foretrukne udstyr fra listen, eller vælg AtmoWin Software for at delegere behandling til den eksterne proces - med flere valgmuligheder

en: Choose...
da: Vælg...

en: Chorus
da: Kor

en: Christian Gangsta Rap
da: Kristen gangsterrap

en: Christian Rap
da: Kristen rap

en: Christian Rock
da: Kristen rock

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
da: Chroma ME til afgørelse af sub-pel og tilstand i P-billeder.

en: Chroma for the base image
da: Chroma for grundbilledet

en: Chroma for the blend image
da: Chroma for blandingsbilledet

en: Chroma format
da: Chromaformat

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
da: Chroma fourcc som bruges af billedbufferen. Standard er RGB, da fb-enheden ikke har mulighed for at rapportere dens chroma.

en: Chroma gain
da: Kromaforstærkning

en: Chroma gain control.
da: Kontrol af kromaforstærkning.

en: Chroma in motion estimation
da: Chroma i estimering af bevægelse

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
da: Farvemætning, som billedet skal konverteres til, før det sendes til det interne OpenCV-filter

en: Chroma used
da: Anvendt chroma

en: Chroma which the base image will be loaded in
da: Chroma som grundbilledet vil blive indlæst i

en: Chroma which the blend image will be loaded in
da: Chroma som blandingsbilledet vil blive indlæst i

en: Chrominance elimination
da: Fjernelse af farvetæthed

en: Church Slavic
da: Kirkeslavisk

en: Chuvash
da: Tjuvaskisk

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
da: Chifre, metoder til udveksling af nøgler, hashfunktioner og komprimeringsmetoder kan udvælges. Se dokumentationen til GNU TLS for detaljer om syntaksen.

en: Circular Left Hand (18V)
da: Cirkulær venstre (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
da: Cirkulær højre (13V)

en: Cl&ear
da: &Ryd

en: Cl&ose
da: &Luk

en: Classic AtmoLight
da: Klassisk AtmoLight

en: Classic Rock
da: Klassisk rock

en: Clean up
da: Ryd op

en: Clear
da: Ryd

en: Clear List
da: Ryd liste

en: Clear the messages
da: Ryd meddelelserne

en: Clear the playlist
da: Ryd spillelisten

en: Click and hold to skip backward through the current media.
da: Klik og hold for at springe tilbage gennem det nuværende medie.

en: Click and hold to skip forward through the current media.
da: Klik og hold for at springe fremad gennem det nuværende medie.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change current playback position.
da: Klik og flyt markøren mens du holder knappen nede og brug denne skyder til at ændre den nuværende afspilningsposition.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change the volume.
da: Klik og flyt markøren mens knappen holdes nede, for at bruge skyderen til at ændre lydstyrken.

en: Click to change repeat mode. There are 3 states: repeat one, repeat all and off.
da: Klik for at ændre gentagetilstanden. Der er 3 tilstande: gentag én, gentag alle og fra.

en: Click to dismiss the subtitle setup dialog.
da: Klik for at lukke dialogen Undertekstindstillinger.

en: Click to enable fullscreen video playback.
da: Klik for at aktivere fuldskærm videoafspilning.

en: Click to enable or disable random playback.
da: Klik for at aktivér eller deaktivér tilfældig afspilning.

en: Click to exit fullscreen playback.
da: Klik for at afslutte afspilning i fuldskærm.

en: Click to go to the next playlist item.
da: Klik for at gå til det næste element på spilleliste.

en: Click to go to the next playlist item. Hold to skip forward through the current media.
da: Klik for at gå til det næste punkt på spillelisten. Bliv ved med at trykke for at gå fremad i det nuværende medie.

en: Click to go to the previous playlist item.
da: Klik for at gå til det forrige element på spilleliste.

en: Click to go to the previous playlist item. Hold to skip backward through the current media.
da: Klik for at gå til det forrige punkt på spillelisten. Bliv ved med at trykke for at gå tilbage i det nuværende medie.

en: Click to mute or unmute the audio.
da: Klik for at slå lyden til og fra.

en: Click to open an advanced dialog to select the media to play. You can also drop files here to play.
da: Klik for at åbne en avanceret dialog for at vælge det medie der skal afspilles. Du kan også slippe filer her for at afspille.

en: Click to play or pause the current media.
da: Klik for at afspille eller for at sætte det nuværende medie på pause.

en: Click to play the audio at maximum volume.
da: Klik for at afspille lyden ved maksimal lydstyrke.

en: Click to select a another file to play it in sync with the previously selected file.
da: Klik for at vælge en anden fil at afspille synkront med den forrige valgte fil.

en: Click to select a file for playback
da: Klik for at vælge en fil som skal afspilles

en: Click to select a subtitle file.
da: Klik for at vælge en undertekstfil.

en: Click to set point B
da: Klik for at indstille punkt B

en: Click to setup subtitle playback in full detail.
da: Klik for at indstille alle detaljer vedrørende afspilning af undertekster.

en: Click to show an Audio Effects panel featuring an equalizer and further filters.
da: Klik for at vise et lydeffektpanel med en equalizer og yderligere filtre.

en: Click to stop playback.
da: Klik for at stoppe afspilning.

en: Click to switch between video output and playlist. If no video is shown in the main window, this allows you to hide the playlist.
da: Klik for at skifte mellem video-output og spilleliste. Hvis der ikke vises nogen video i hovedvinduet, har du her mulighed for at skjule spillelisten.

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
da: Klik for at skifte mellem forløbet tid og resterende tid

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
da: Klik for at skifte mellem gentag alle, gentag én og ingen gentagelse

en: Click to toggle between total and remaining time
da: Klik for at skifte mellem samlet og resterende tid

en: Client port
da: Klientport

en: Clock jitter
da: Ur-rystning

en: Clock reference average counter
da: Tæller for gennemsnitsklokfrekvens

en: Clock source
da: Urets kilde

en: Clock synchronisation
da: Synkronisering af ur

en: Clone
da: Klon

en: Clone video filter
da: Klon videofilter

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close to systray
da: Luk til proceslinje

en: Closed Captions decoder
da: Undertekster-decoder

en: Closed captions
da: Undertekster

en: Closed captions %u
da: Tekster for hørehæmmede %u

en: Closed captions 1
da: Tekster for hørehæmmede 1

en: Closed captions 2
da: Undertekster 2

en: Closed captions 3
da: Undertekster 3

en: Closed captions 4
da: Undertekster 4

en: Codec Details
da: Kodningsdetaljer

en: Codec Level
da: Codec-niveau

en: Codec Profile
da: Codec-profil

en: Codec name
da: Codec-navn

en: Codec not supported
da: Codec understøttes ikke

en: Codecs / Muxers
da: Codecs/muxers

en: Coefficient thresholding on P-frames
da: Brug af koefficienttærskel på P-rammer

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
da: Brug af koefficienttærskel på P-rammer. Eliminerer dct-blokke som blot indeholder en lille, enkelt koefficient.

en: Collapse
da: Skjul

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
da: Opsaml diverse lokale statistikker omkring medieafspilning.

en: Color
da: Farve

en: Color effect
da: Farveeffekt

en: Color extraction
da: Farveudtræk

en: Color inversion
da: Negative farver

en: Color killer
da: Farvedræber

en: Color messages
da: Farvemeddelelser

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
da: Farven på teksten, der vil blive gengivet på videoen. Angives som heksadecimale værdier (som HTML-farver). De første to tegn er for rød, derefter grøn, og til slut blå. #000000 = sort, #FF0000 = rød, #00FF00 = grøn, #FFFF00 = gul (rød + grøn), #FFFFFF = hvid

en: Color scheme
da: Farveskema

en: Color threshold
da: Farvegrænse

en: Color threshold filter
da: Farvegrænsefilter

en: Color when paused
da: Farve når pauset

en: Colors
da: Farver

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
da: Farver som denne bevares, mens de andre vil blive omdannet til gråtone. Denne skal være heksadecimal (ligesom HTML-farver). De første to tegn er for rød, dernæst grøn og så blå. #000000 = sort, #FF0000 = rød, #00FF00 = grøn, #FFFF00 = gul (rød + grøn), #FFFFFF = hvid

en: Column border
da: Kant for kolonne

en: Columns
da: Kolonner

en: Combined
da: Kombineret

en: Comedy
da: Komedie

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
da: Kommasepareret liste over højde-bredde-forhold der tilføjes i den tilsvarende liste i brugerfladen.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
da: Kommasepareret liste over beskæringsformater der tilføjes i den tilsvarende liste i brugerfladen.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
da: Kommasepareret liste over aktive vinduer, standardværdi er alle

en: Command-line interface
da: Kommandolinjebrugerflade

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment to put in ASF comments.
da: Kommentar til at putte i ASF-kommanterer.

en: Comments
da: Kommentarer

en: Compensate delay
da: Kompenseret forsinkelse

en: Compiled by %s on %s (%s)
da: Kompileret af %s den %s (%s)

en: Compiled by %s with %@
da: Kompileret af %s med %@

en: Complete MRL for VLC internal
da: Komplet MRL til VLC internal

en: Component
da: Komponent

en: Composer
da: Komponist

en: Composite
da: Input fra composite

en: Compression level
da: Niveau for komprimering

en: Compressor
da: Kompressor

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
da: Udregn og skriv PSNR statistik. Dette har ingen effekt på kvaliteten af indkodningen.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
da: Udregn og skriv SSIM statistik. Dette har ingen effekt på kvaliteten af indkodningen.

en: Conductor
da: Dirigent

en: Config of last used skin
da: Konfiguration for det sidst brugte skin

en: Configuration options
da: Opsætningsindstillinger

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
da: Konfigurationsindstillinger som anvendes af tjenesten (f.eks. --noget=værdi --ikke-noget). Bør angives under installationen, så tjenesten opsættes rigtigt.

en: Configure
da: Indstil

en: Configure Hotkeys
da: Indstil genvejstaster

en: Connect to clients matching
da: Forbind til klienter der matcher

en: Connection failed
da: Forbindelsen mislykkedes

en: Console
da: Konsol

en: Constant bitrate mode (CBR)
da: Tilstand med konstant bithastighed (CBR)

en: Constant error mode
da: Konstant fejltilstand

en: Constant lambda mode
da: Konstant lambda-tilstand

en: Constant noise threshold mode
da: Tilstand med konstant lydgrænse

en: Constant quality factor
da: Konstant kvalitetsfaktor

en: Constant quality mode
da: Konstant kvalitetstilstand

en: Containers
da: Beholdere

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
da: Beholdere (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Content bitrate
da: Indholdets bithastighed

en: Context menu
da: Genvejsmenu

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue playback
da: Genoptag afspilning

en: Continue playback where you left off
da: Genoptag afspilning hvor du slap

en: Continue playback?
da: Genoptag afspilning?

en: Continuous 22kHz tone
da: Kontinuerlig tone på 22kHz

en: Continuous stream
da: Kontinuerlig stream

en: Contrast
da: Kontrast

en: Control
da: Kontrol

en: Control external music players
da: Styr ekstern musikafspillere

en: Control interfaces
da: Kontrolgrænseflader

en: Control menu for the player
da: Kontrolmenu for afspilleren

en: Control playback with media keys
da: Styr afspilning med medietaster

en: Control playback with the Apple Remote
da: Styr afspilning med Apple-fjernbetjeningen

en: Control playlist items with the Apple Remote
da: Styr spillelisteelementer med Apple-fjernbetjeningen

en: Control system volume with the Apple Remote
da: Styr systemlydstyrke med Apple-fjernbetjeningen

en: Controls
da: Styring

en: Conve&rt / Save...
da: &Konvertér / gem...

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
da: Konvergenstid for 'avbr' RateControl

en: Conversions from
da: Konverteringer fra

en: Convert
da: Konvertér

en: Convert & Stream
da: Konvertér og stream

en: Convert / Stream...
da: Konvertér / stream...

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
da: Konvertér 3D billede til anaglyph billede videofilter

en: Copy
da: Kopiér

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyright Acknowledgement
da: Tilkendegivelse af ophavsret

en: Copyright metadata
da: Ophavsret-metadata

en: Copyright string to put in ASF comments.
da: Ophavsret-streng til at putte i ASF-kommanterer.

en: CoreText font renderer
da: Generator for CoreText-skrifttypen

en: Cornish
da: Cornisk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Could not demux ASF stream
da: Kunne ikke demux ASF stream

en: Count of AtmoLight channels
da: Antal AtmoLight-kanaler

en: Count of channels
da: Antal kanaler

en: Count of fnordlicht's
da: Antal fnordlicht

en: Create
da: Opret

en: Create "Fast Start" files
da: Opret "Hurtig startende" filer

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
da: Opret "Hurtigt startende"-filer. "Hurtigt startende"-filer er optimeret til downloads og giver brugeren mulighed for at starte forhåndsvisning af filen når den er ved at blive downloadet.

en: Create Directory
da: Opret mappe

en: Create Directory...
da: Opret mappe...

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Create Folder...
da: Opret mappe...

en: Create a new bookmark
da: Opret et nyt bogmærke

en: Create a new profile
da: Opret en ny profil

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
da: Opret et unikt navn i System Tuning Spaces

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
da: Opret videobuffere i systemets hukommelse, i stedet for i videohukommelsen. Dette anbefales ikke, da videohukommelsen som regel tillader at drage fordele fra mere hardwareacceleration (såsom tilpasning af størrelse eller YUV->RGB-konverteringer). Dette tilvalg har ingen effekt når der anvendes overlægninger.

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Crop
da: Beskær

en: Crop one pixel from the bottom of the video
da: Skær en pixel væk fra bunden af videoen

en: Crop one pixel from the left of the video
da: Skær en pixel væk fra venstre side af videoen

en: Crop one pixel from the right of the video
da: Skær en pixel væk fra videoens højre side

en: Crop one pixel from the top of the video
da: Skær en pixel væk fra toppen af videoen

en: Crop: %s
da: Beskær: %s

en: Croppadd
da: Beskær og padd

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
da: Cross feed af venstre ind i højre med omvendte faser. Det hjælper med at undertrykke monoen. Hvis værdien er 1 vil det annullere alle signaler som findes i begge kanaler.

en: Crypt audio
da: Krypter lyd

en: Crypt audio using CSA
da: Krypter lyd med CSA

en: Crypt video using CSA
da: Crypt video ved brug af CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
da: Videodekoder til Crystal HD-udstyr

en: Cue points
da: Køindikator punkter

en: Current Media Information
da: Oplysninger om nuværende medie

en: Current channel:
da: Nuværende kanal:

en: Current media / stream statistics
da: Statistik for nuværende medie / stream

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
da: Nuværende afspilningshastighed: %1
    Klik for at justere

en: Current visualization
da: Nuværende visualisering

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom &Bookmarks
da: Brugerdefinerede &bogmærker

en: Custom aspect ratios list
da: Brugerdefineret liste af højde-bredde-forhold

en: Custom crop ratios list
da: Brugerdefineret liste af beskæringsformater

en: Custom options
da: Brugerdefinerede indstillinger

en: Custom playback
da: Brugerdefineret afspilning

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
da: Brugerdefineret titel for videovinduet (i tilfælde af at videoen ikke er indlejret i brugerfladen).

en: Customi&ze Interface...
da: &Tilpas brugerflade...

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
da: Definér en værdi for HTTP referer for at simulere, at du kan gå tilbage i dokumenthistorikken

en: Customize...
da: Tilpas...

en: Cut
da: Klip

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
da: Klip et lysområde skabt af lysstofrør (ikke dokumenteret enhed).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
da: Skær stream'en i stykker på den givne varighed, og sørg for en konstant bithastighed mellem de afgrænsninger. Dette forhindrer store udsving i bithastigheden, særligt for referencebilleder.

en: Cycle audio track
da: Næste lydspor

en: Cycle deinterlace modes
da: Gennemløb deinterlace-tilstande

en: Cycle next program Service ID
da: Skift til næste programs service-ID

en: Cycle previous program Service ID
da: Skift til forrige programs service-ID

en: Cycle source aspect ratio
da: Næste højde-bredde-forhold

en: Cycle subtitle track
da: Næste undertekstspor

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
da: Gennemløb en foruddefineret liste af beskæringsformater.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
da: Gennemløb en foruddefineret liste af højde-bredde-forhold for billeder fra kilden.

en: Cycle through audio devices
da: Gennemløb lydenheder

en: Cycle through available audio devices
da: Gennemløb de tilgængelige lydenheder

en: Cycle through available deinterlace modes.
da: Næste tilgængelige deinterlace-tilstand.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
da: Gå til næste tilgængelige lydspor (sprog).

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
da: Skift gennem de Service-ID'er (SIDer), der er til rådighed for næste program.

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
da: Skift gennem de Service-ID'er (SIDer), der er til rådighed for forrige program.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
da: Gå til næste tilgængelige undertekstspor.

en: Cycle video crop
da: Næste videobeskæring

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Czech
da: Tjekkisk

en: D-Bus control interface
da: D-Bus-kontrolgrænseflade

en: DEVICES
da: ENHEDER

en: DMX address for each channel
da: DMX-adresse for hver kanal

en: DMX options
da: DMX-indstillinger

en: DRM protected streams are not supported.
da: DRM beskyttet streams er ikke understøttet.

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
da: DTS Coherent Acoustics-lyddekoder

en: DTS audio packetizer
da: DTS-lydpacketizer

en: DTS delay (ms)
da: DTS-forsinkelse (ms)

en: DTS dynamic range compression
da: DTS-komprimering med dynamisk interval

en: DTS parser
da: DTS-fortolker

en: DVB adapter
da: DVB-adapter

en: DVB device
da: DVB-enhed

en: DVB playlist import
da: Import af DVB-spilleliste

en: DVB subtitles
da: DVB-undertekster

en: DVB subtitles decoder
da: DVB undertekst dekoder

en: DVB subtitles encoder
da: DVB undertekst indkoder

en: DVB subtitles: hearing impaired
da: DVB-undertekster: For hørehæmmede

en: DVB-S2 parameters
da: Parametre for DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
da: Parametre for modtagelse af DVB-T

en: DVD angle
da: DVD-vinkel

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
da: DVD audio format (kan bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG og RAW)

en: DVD device
da: DVD-enhed

en: DVD menus
da: DVD-menuer

en: DVD subtitles
da: DVD-undertekster

en: DVD subtitles decoder
da: Afkoder for DVD-undertekster

en: DVD subtitles packetizer
da: Packetizer for DVD-undertekster

en: DVD with menus
da: DVD med menuer

en: DVD without menus
da: DVD uden menuer

en: DVDRead Input (no menu support)
da: DVDRead-input (ingen menuunderstøttelse)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
da: DVDRead kunne ikke åbne disken "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
da: DVDRead kunne ikke læse %d/%d blokke på 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
da: DVDRead kunne ikke læse blok %d.

en: DVDnav Input
da: DVDnav-input

en: Damaged or incomplete AVI file
da: Beskadiget eller ufuldstændig AVI-fil

en: Damp
da: Fugtig

en: Danish
da: Dansk

en: Dark
da: Mørk

en: Darkness limit
da: Mørkegrænse

en: Darkness masking
da: Mørkemaskering

en: Data alignment
da: Data justering

en: Data for the audio callback function.
da: Data til lyd callback funktionen.

en: Data for the get and release functions
da: Data til get- og release-funktionerne

en: Data for the video callback function.
da: Data til video callback funktionen.

en: Date
da: Dato

en: Date metadata
da: Dato-metadata

en: Day / Month / Year:
da: Dag / måned / år:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
da: Støjreduktion for dct-domæne. Adaptiv pseudo-dødszone. 10 til 1000 lader til at være et nyttigt interval.

en: De-Fullscreen
da: Afslut fuldskærm

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
da: Deaktivér deblocking loop filter (formindsker kvaliteten).

en: Death Metal
da: Dødsmetal

en: Debanding algorithm
da: Debanding algoritme

en: Debug Frame Folder
da: Mappe til fejlsøgningsbilleder

en: Debug logging
da: Fejlsøgningslogning

en: Debug mask
da: Fejlsøgningsmaske

en: Decide references on a per partition basis
da: Beslut referencer på et per-partition grundlag

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
da: Kort som skal bruges til DeckLink-optagelse, hvis der findes flere. Kortene er nummereret fra 0.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
da: DeckLink output kort, Hvis der findes flere, vil kortene være nummereret fra 0.

en: Decklink Audio Options
da: Decklink lyd indstillinger

en: Decklink Audio Output module
da: Decklink lyd indstillinger module

en: Decklink General Options
da: Decklink generelle indstillinger

en: Decklink Video Options
da: Decklink video indstillinger

en: Decode
da: Afkod

en: Decode at the demuxer stage
da: Decode ved demuxer stadiet

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
da: Afkod billeder direkte ind i RPI VideoCore i stedet for fra værtshukommelse.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
da: Afkod billeder direkte ind i RPI VideoCore, i stedet for værtshukommelsen. Dette tilvalg må kun anvendes med pluginet til videooutuput, MMAL.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
da: DecodeBin er et beholderelement, der kan tilføje og håndtere adskillige elementer. I tillæg til at tilføje dekodere, så kan decodebin også tilføje elementære streamfortolkere som kan give mere information, såsom codecprofil, niveau og andre attributter, i form af GstCaps (Stream Capabilities) til dekoderen.

en: Decoded blocks
da: Decoded blokke

en: Decoded format
da: Afkodet format

en: Decoders
da: Dekodere

en: Decoding
da: Afkodning

en: Decoding X coordinate
da: Afkoder X-koordinat

en: Decoding Y coordinate
da: Afkoder Y-koordinat

en: Decrease
da: Mindre

en: Decrease Volume
da: Lavere

en: Decrease scale factor
da: Formindsk skaleringsfaktor

en: Default
da: Standard

en: Default (Windows-1252)
da: Standard (Windows-1252)

en: Default Caching Level
da: Standard cacheniveau

en: Default DVD angle.
da: Standard DVD-vinkel.

en: Default Encoding
da: Standard-indkodning

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
da: Standardtidsudløb for TCP-forbindelse (i millisekunder).

en: Default background alpha
da: Standard baggrund gennemsigtighed

en: Default background color
da: Standardfarve for baggrund

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
da: Standard baggrundsfarve hvis Kate-streamet ikke angiver hvilken baggrundsfarve der skal bruges.

en: Default caching policy
da: Standard cachepolitik

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
da: Standard cachingværdi for udgående RTP-streams. Værdien skal være i millisekunder.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
da: Standard cacheværdi for udgående UDP-streams. Denne værdi skal være i millisekunder.

en: Default devices
da: Standardenheder

en: Default encoding
da: Standard-indkodning

en: Default font alpha
da: Standard skrifttype gennemsigtighed

en: Default font color
da: Standard skriftfarve

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
da: Standarden for skriftfarve som skal bruges, hvis Kate-streams ikke angiver at der skal anvendes en særlig skriftfarve.

en: Default font description
da: Beskrivelse af standardskrifttype

en: Default font effect
da: Standard skrifttypeeffekt

en: Default font effect strength
da: Standard for styrke på effekt for skrifttype

en: Default frame rate for chapter import.
da: Standard billedhastighed for kapitelimport.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
da: Standardgrænseflade for multicast. Denne tilsidesætter rutetabellen.

en: Default optical device
da: Standard optisk enhed

en: Default preset setting used
da: Standard forudindstilling anvendt

en: Default replay gain
da: Standard replay gain

en: Default stream
da: Standard-stream

en: Default stream output chain
da: Standard-streamoutputkæde

en: Default tune setting used
da: Standard tune indstillinger anvendt

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
da: Angiv DMX base adressen for hver kanal. Adskil værdierne med , eller ;

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
da: Definerer det højde-bredde-forhold der skal bruges til inputbilledet. Standardværdi er 4:3

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
da: Angiver farverne på lydstyrke-skyderen
    Ved at angive 12 tal adskilt med ';'
    Standard er '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Et alternativ kan være '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Define the colors of the volume slider
da: Definér farverne på lydstyrke-skyderen

en: Define the glasses' color scheme
da: Vælg brillernes farvetema

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
da: Definer pids som skal tilføjes hver pmt. Kræver at "Angiv PID til ID af ES" er aktiveret.

en: Define the sort algorithm used when adding items from a directory.
da: Angiv sorteringsalgoritmen som anvendes når der føjes elementer til en mappe.

en: Define which screen fullscreen goes
da: Angiv den skærm der skal bruges til fuldskærm

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
da: Angiver en lille bitmap med 64x48 pixels, som indeholder en gråtone graduering

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
da: Definerer tilstanden til bitfordeling for AQ, standard er 1
    - 0: Deaktiveret
    - 1: Aktuelt standardtilstanden for x264
    - 2: bruger log(var)^2 i stedet for log(var) og forsøger at tilpasse styrken pr. billede

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
da: Angiver hvor ofte barGraph-informationerne skal sendes. Sender barGraph informationerne for hver n'te lydpakke (standardværdi er 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent
da: Angiver om BarGraph-information skal sendes

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
da: Angiver om der skal sendes barGraph-information. 1 hvis informationen skal sendes, ellers 0 (standardværdi er 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent
da: Angiver om den lydløse alarm-information skal sendes

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
da: Angiver om den lydløse alarm-information skal sendes. 1 hvis informationen skal sendes, ellers 0 (standard er 1).

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
da: Angiver retningen for spejlopdelingen. Kan være lodret eller vandret

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
da: Angiver radiusstørrelse i pixels, af bunden af båndene(begyndelse).

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
da: Definere beskrivelserne for hver SDT. Kræver at "Angiv PID til ID af ES" er aktiveret.

en: Defines the maximum bitrate in Kpbs (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter. is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
da: Angiver den maksimale bithastighed i Kpbs (1000 bits/s) for VBR rate control-metode. Hvis parameteren ikke angives, udregnes den fra andre kilder, såsom bithastighed, profil, niveau, osv.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher  may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
da: Definerer antallet af parallele indkodningshandlinger før vi synkroniserer resultatet. Højere kan føre til bedre gennemløb afhængig af hardwaren. MPEG2 kræver mindst 1 her.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
da: Angiver den virtuelle overflade af rummet som simuleres af filteret.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
da: Definerer hvilke timeoutindstillinger der skal tilføjes RTSP-sessionens ID streng. Sættes den til et negativt tal, fjernes timeoutindstillingen helt. Det kræves at nogle IPTV STB'er (såsom dem der er lavet af HansunTech) som bliver forvirret af det. Standardværdien er 5.

en: Deinterlace chroma skip
da: Chroma-overspring med deinterlacing

en: Deinterlace method to use for streaming.
da: Deinterlacing-metode som bruges til streaming.

en: Deinterlace method to use for video processing.
da: Deinterlace-metode der skal bruges til videobehandling.

en: Deinterlace mode
da: Deinterlace-modul

en: Deinterlace module
da: Deinterlace-modul

en: Deinterlace off
da: Deinterlace fra

en: Deinterlace on
da: Deinterlace til

en: Deinterlace the video before encoding.
da: Deinterlace videoen før encoding.

en: Deinterlacing algorithm
da: Deinterlacing-algoritme

en: Deinterlacing video filter
da: Deinterlacing-videofilter

en: Delay
da: Forsinkelse

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
da: Forsinkelse (i ms) før pladsholderen træder i kraft.

en: Delay (ms)
da: Forsinkelse (ms)

en: Delay a stream
da: Gør en stream forsinket

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
da: Ventetid hvorefter SAP-elementer bliver slettet, hvis ingen nye annonceringer modtages.

en: Delay calculation mode
da: Udsæt beregningstilstand

en: Delay of the ES (ms)
da: Forsinkelse af ES (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
da: Forsinker DTS (decoding time stamps) og PTS (presentation timestamps) på dataene i streamet, sammenlignet med PCR'erne. Det giver mulighed for buffering inden i klient-dekoderen.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
da: Forsink DTS (decoding time stamps) og PTS (presentation timestamps) for dataen i streamet, sammenlignet med SCRs. Det giver mulighed for buffering inden i klient-dekoderen.

en: Delay time
da: Forsinkelsestid

en: Delete
da: Slet

en: Delete all the bookmarks
da: Slet alle bogmærkerne

en: Delete segments
da: Slet segmenter

en: Delete segments when they are no longer needed
da: Slet segmenter som ikke længere er nødvendige

en: Delete selected profile
da: Slet markerede profil

en: Delete the current profile
da: Slet den nuværende profil

en: Delete the selected item
da: Slet det markerede emne

en: Deletes the selected item
da: Sletter det markerede emne

en: Delivery system
da: Leveringssystem

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
da: Demultipleksere bruges til at separere "elementary" (såsom lyd- og video-streams). Du kan bruge dette, hvis den korrekte demuxer ikke bliver fundet automatisk. Du bør ikke ændre denne værdi globalt, med mindre du ved hvad du gør.

en: Demux module
da: Demux-modul

en: Demuxed
da: Demuxet

en: Demuxed data size
da: Demuxed datastørrelse

en: Demuxers
da: Demuxere

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
da: Demuxere bruges til at adskille lyd- og videostreams.

en: Denoiser
da: Støjfjerner

en: Depending on the amount your fnordlicht hardware choose 1 to 254 channels
da: Afhængig af hvor meget fnordlicht-hardware har du, vælg 1 til 254 kanaler

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
da: Afhængig af dit MoMoLight-hardware vælg 3 eller 4 kanaler

en: Descending
da: (aftagende)

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description metadata
da: Beskrivelse-metadata

en: Description of the stream content or information about your channel.
da: En beskrivelse af streamets indhold eller information om din kanal.

en: Description stream output
da: Beskrivelse stream output

en: Desired frame rate for the H264 stream.
da: Ønsket billedhastighed for H264-streamet.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
da: Ønsket billedhastighed for VC-1-streamet.

en: Desired frame rate for the capture.
da: Ønsket billedhastighed for optagelsen.

en: Desired frame rate for the stream.
da: Ønsket billedhastighed for streamet.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
da: Ønsket input-tilstand for video til DeckLink-optagelser. Værdien skal være en FOURCC-kode i tekstformat, f.eks. "ntsc".

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
da: Ønsket input-tilstand for video. Undlad at udfylde for automatisk registrering.

en: Desired output mode
da: Ønsket output tilstand

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
da: Ønsket output-tilstand til DeckLink-output. Værdien skal være en FOURCC-kode i tekstformat, f.eks. "ntsc".

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop level hotkey
da: Skrivebordsniveau genvejstast

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
da: Destination (URL) der skal bruges for streamet. Tilsidesætter sti- og bindeparametre

en: Destination Setup
da: Opsætning af destination

en: Destination audio codec
da: Destination lyd-codec

en: Destination bridge-in name
da: Destination bridge-in navn

en: Destination file:
da: Destinationsfil:

en: Destination prefix
da: Destination præfiks

en: Destination subtitle codec
da: Destination undertekst-codec

en: Destination video codec
da: Destination video-codec

en: Detailed List
da: Detaljer

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
da: Angiver hvor mange sektioner af spektrum der vil være at finde.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
da: Bestemmer hvilken (hvis nogen) video vises af wrapperfilteret

en: Device
da: Enhed

en: Device Selection
da: Valg af enhed

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Device properties
da: Enhedsegenskaber

en: Device type
da: Enhedstype

en: Device:
da: Enhed:

en: Devices
da: Enheder

en: DiSEqC LNB number
da: DiSEqC LNB-tal

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
da: Der er understøttelse af forskellige algoritmer til gensampling. Den bedste af dem er langsommere, mens den hurtigste af dem giver lavere kvalitet.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
da: Differentiated Services Code Point til udgående UDP-streams (eller IPv4 Type Of Service, eller IPv6 Traffic Class). Bruges til netværks-QoS (Quality of Service).

en: Digital Cinema Package module
da: Modul til Digital Cinema Package

en: Digital Television and Radio
da: Digital TV og radio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
da: Digitalt videoinput (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
da: Digital rundsending

en: Dirac video decoder using libschroedinger
da: Dirac-videoafkoder som bruger libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
da: Dirac-videoindkoder som bruger libschroedinger

en: Direct MV prediction mode
da: Direkte MV-forudsigelsestilstand

en: Direct prediction size
da: Direkte forudsigelsesstørrelse

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
da: Direkte forudsigelsesstørrelse:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: mindste mulige ifølge niveauet

en: Direct rendering
da: Direkte generering

en: DirectMedia Object decoder
da: DirectMedia-objektdekoder

en: DirectMedia Object encoder
da: DirectMedia-objektindkoder

en: DirectShow input
da: DirectShow-input

en: DirectX audio output
da: DirectX-lyd-output

en: Direction
da: Retning

en: Direction of the mirroring
da: Retning af spejlingen

en: Director
da: Instruktør

en: Directory
da: Mappe

en: Directory index
da: Mappeindeks

en: Directory or filename where the records will be stored
da: Mappe eller filnavn hvor optagelser gemmes

en: Directory path prefix
da: Mappesti præfiks

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
da: Sti til mappe hvor billedfilerne skal gemmes. Hvis den ikke er angivet, bliver billederne automatik gemt i brugeres hjemmemappe.

en: Directory sort order
da: Rækkefølge for sortering af mappe

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
da: Mappe til at gemme midlertidige tidsforskydningsfiler.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
da: Den mappe dine skærmbilleder skal gemmes i.

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disable DVD menus
da: Deaktivér DVD-menuer

en: Disable DVD subtitle transparency
da: Deaktivér gennemsigtige DVD-undertekster

en: Disable Disc Menus
da: Deaktivér disk-menuer

en: Disable arithmetic coding
da: Deaktivér aritmetisk kodning

en: Disable for double buffering in software.
da: Deaktivér for dobbelt buffer ved software.

en: Disable screensaver
da: Deaktivér pauseskærm

en: Disable the screensaver during video playback.
da: Deaktivér pauseskærm under afspilning af video.

en: Disc
da: Disk

en: Disc Selection
da: Valg af disk

en: Disc caching (ms)
da: Disk-mellemlagring (ms)

en: Disc device
da: Disk-enhed

en: Discarded (corrupted)
da: Afvist (beskadiget)

en: Disclaimer
da: Ansvarsfraskrivelse

en: Disco
da: Disko

en: Discs
da: Diske

en: Display
da: Vis

en: Display ID
da: Skærm-ID

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
da: Skærm-ID. Hvis det ikke er angivet, så anvendes primært skærm-ID.

en: Display Settings
da: Visningsindstillinger

en: Display Source As
da: Vis kilde som

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
da: Vis RSS- eller ATOM-feed på din video

en: Display aspect ratio
da: Højde-bredde-forhold

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
da: Vis højde-bredde-forhold på et video elementary stream

en: Display background cone or art
da: Vis baggrundskegle eller billede

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
da: Vis baggrundskegle eller nuværende albumbillede når der afspilles. Kan deaktiveres for at forhindre indbrænding på skærmen.

en: Display device
da: Skærmenhed

en: Display feed images if available.
da: Vis feed-billeder hvis tilgængeligt.

en: Display locally
da: Vis lokalt

en: Display name of the Service
da: Viste navn for servicen

en: Display playlist tree
da: Vis spillelistetræ

en: Display resolution
da: Skærmopløsning

en: Display size
da: Visningsstørrelse

en: Display stream output
da: Vis streamoutput

en: Display text above the video
da: Vis tekst over videoen

en: Display the input video
da: Vis inputvideoen

en: Display the output
da: Vis outputtet

en: Display the processed video
da: Vis den behandlede video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
da: Vis skærmbillede i skærmens øverste venstre hjørne.

en: Display the stream locally
da: Vis stream lokalt

en: Display the title of the video on top of the movie.
da: Vis videoens titel oven over filmen.

en: Display video in a skinned window if any
da: Vis video i et vindue med skin, hvis et sådan findes

en: Display video snapshot preview
da: Vis skærmbilleder når det tages

en: Display while streaming
da: Vis under streaming

en: Displayed
da: Vist

en: Displayed frames
da: Billeder vist

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B- frames used.
da: Afstanden mellem I- og P-nøglebilleder; hvis den er nul, så er GOP-strukturen ikke specificeret. Bemærk: Hvis GopRefDist = 1, så anvendes der ikke B-billeder.

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
da: Afstanden mellem den venstre højttaler i fronten til lytteren i meter.

en: Distort mode
da: Forvrængningstilstand

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
da: Forvrængningstilstand, enten "gradient", "kant" eller "hough".

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: DivX første version (kan bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: DivX anden version (kan bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: DivX tredje version (kan bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: Do not demultiplex
da: Undlad at demultiplekse

en: Do not open a DOS command box interface
da: Undlad at åbne en grænseflade for DOS-kommandoboks

en: Do not play
da: Afspil ikke

en: Do not sort the items.
da: Undlad at sortere elementerne.

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
da: Forsøg ikke på at gætte ASF-bithastighed. Aktiveres dette, vil du have kontrol over hvordan Windows Media Player cacher det streamede indhold. Indstil til lyd+video-bithastighed i bytes

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
da: Sikker på at du vil afmelde dig fra %1?

en: Do you want to download it?
da: Vil du downloade den?

en: Do you want to restart the playback where left off?
da: Vil du genoptage afspilningen hvor den sidst blev afbrudt?

en: Dock fullscreen controller
da: Forankre fuldskærmsknapper

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
da: Fastgør/frigør fuldskærm-kontrol til/fra bunden af skærmen

en: Docked Playlist
da: Forankret spilleliste

en: Dolby Surround decoder
da: Dolby Surround-dekoder

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
da: Dolby Surround-kodede-streams bliver først dekodet når de kommer igennem dette filter. Det anbefales ikke at aktivere denne indstilling.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
da: Domæne/arbejdsgruppe, der skal bruges til forbindelsen.

en: Don't display any video
da: Vis ikke nogen video

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
da: Vis ikke dialoger som ikke kræver brugerens indgriben (kritiske og fejlpanel).

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
da: Kræv ikke keyframe inden opsplitning af segment. Kun påkrævet for lyd.

en: Don't show
da: Vis ikke

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
da: Brug ikke forudindstillinger, men angiv båndfrekvenserne manuelt. Du skal angive 10 værdier mellem -20dB og 20dB adskilt af mellemrum, f.eks. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Double Size
da: Doppelt størrelse

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
da: Dobbeltklik for at ændre.
    Slet-tast for at fjerne.

en: Double click to get media information
da: Dobbeltklik for at se medieoplysninger

en: Double click to jump to a chosen time position
da: Dobbeltklik for gå til den angivet tidsplacering

en: Down
da: Ned

en: Download Cover Art
da: Download albumcover

en: Download Plugin
da: Download plugin

en: Download cover art
da: Download albumcover

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
da: Den hentede fil "%s" var beskadiget. Derfor blev den slettet.

en: Downloading ...
da: Downloader...

en: Draw bands in the spectrometer
da: Tegn bånd i spektrometeret

en: Draw peaks in the analyzer
da: Tegn peaks i analyseren

en: Draw the base of the bands
da: Tegn bunden af båndene

en: Drawable
da: Tegnbar

en: Drop late frames
da: Spring sene billeder over

en: Drop media here
da: Træk og slip mediefiler her

en: Dropped (discontinued)
da: Droppet (ikke fortsat)

en: Drum Solo
da: Trommesolo

en: Dry
da: Tør

en: Dry Mix
da: Tørt mix

en: Dry mix
da: Tørt mix

en: Dual mono
da: Dobbelt mono

en: Dummy Elements
da: Dummy-elementer

en: Dummy audio output
da: Dummy-lyd-output

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
da: Dummy-codec (ingen transkodning, kan bruges med alle indkapslingsformater)

en: Dummy decoder
da: Dummy-dekoder

en: Dummy encoder
da: Dummy-indkoder

en: Dummy font renderer
da: Generator for Dummy-skrifttypen

en: Dummy image chroma format
da: Dummy-billede farveformat

en: Dummy interface
da: Dummy-grænseflade

en: Dummy stream output
da: Dummy-streamoutput

en: Dummy video decoder
da: Dummy-videodekoder

en: Dump decoder
da: Dump-dekoder

en: Dump filename
da: Dump filnavn

en: Dump module
da: Gem modul

en: Dump raw input
da: Dump rå input

en: Duplicate current profile for a new profile
da: Duplikér den nuværende profil til en ny profil

en: Duplicate current profile...
da: Opret en kopi af den nuværende profil...

en: Duplicate stream output
da: Duplikér streamoutput

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
da: Kopier din video til flere vinduer og/eller video output moduler

en: Duration
da: Varighed

en: Duration in seconds
da: Varighed i sekunder

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
da: Varighed i sekunder, før simulering af end of file. En minus værdi betyder uendelig afspilning.

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Dynamic language setting from teletext
da: Dynamisk sprogindstilling fra Tekst-TV

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
da: Komprimering med dynamisk interval muliggør at høje lyde bliver mere stille, mens stille lyde bliver højere, så du nemmere kan lytte til streamet i larmende miljøer uden at forstyrre nogen. Hvis du deaktiverer komprimering med dynamisk interval, vil afspilningen være bedre tilpasset en hjemmebiograf eller et stille rum.

en: Dynamic range compressor
da: Kompressor for dynamisk interval

en: Dynamic video overlay
da: Dynamisk videooverlægning

en: E&xport
da: &Eksportér

en: Early SKIP detection on P-frames
da: Tidlig SKIP-registrering ved P-billeder

en: Early SKIP detection on P-frames.
da: Tidlig SKIP-registrering ved P-billeder.

en: Eastern European (Latin-2)
da: Østeuropæisk (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
da: Østeuropæisk (Windows-1250)

en: Edge
da: Kant

en: Edge visible
da: Synlig kant

en: Edge weightning
da: Kantens betydning

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Bookmarks
da: Rediger bogmærker

en: Edit Input
da: Rediger input

en: Edit Options
da: Rediger parametre

en: Edit default application settings for network protocols
da: Rediger standardindstillingerne for netværksprotokoller

en: Edit selected profile
da: Rediger markerede profil

en: Edit settings
da: Rediger indstillinger

en: Effects list
da: Liste over effekter

en: Eject the disc
da: Skub disken ud

en: Elapsed time
da: Forløbet tid

en: Electronic
da: Electronisk

en: Element aspect ratio
da: Element højde-bredde-forhold

en: Elementary Stream ID
da: Elementary stream ID

en: Elements order
da: Elementernes rækkefølge

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
da: Eliminierer farvetæthedsblokke, når PSNR ikke ændres meget (standard: 0.0). H264-specifikationen anbefaler 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
da: Eliminierer lystæthedsblokke, når PSNR ikke ændres meget (standard: 0.0). H264-specifikationen anbefaler -4.

en: Embed the file browser in open dialog
da: Indlejr filbrowseren i dialogen Åbn

en: Embed the video output in the main interface.
da: Slå indlejring af video i hovedbrugerfladen til.

en: Embedded
da: Indlejret video

en: Embedded video
da: Indlejret video

en: Embedded window video
da: Indlejret vindue video

en: Emboss
da: Relief

en: Empty Playlist
da: Tom spilleliste

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable Android direct rendering using opaque buffers.
da: Aktivér direkte gengivelse for Android, med brug af synlige buffere.

en: Enable DVD menus
da: Aktivér DVD-menuer

en: Enable Global Motion Estimation
da: Aktivér global motion estimering

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
da: Aktivér Growl-meddelelser (ved skift af spillelisteelement)

en: Enable Last.fm submissions
da: Aktivér indberetning til Last.fm

en: Enable Metadata Retrieval
da: Aktivér overførsel af metadata

en: Enable OSD
da: Aktivér OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
da: Aktivér On Screen Display (OSD)

en: Enable Phase Correlation Estimation
da: Aktivér Phase Correlation Estimation

en: Enable SPU stream output
da: Aktivér SPU-streamoutput

en: Enable Scene Change Detection
da: Aktivér registrering af scene ændring

en: Enable Spatializer
da: Aktivér spatializer

en: Enable Time-Stretching audio
da: Aktivér tidsudtrukket lyd

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
da: Aktivér en simpel støjredukton-algoritme for at formindske indkodningslængden og bithastigheden, på bekostning af billeder med lavere kvalitet.

en: Enable a workaround for T23
da: Aktivér en omgåelse for T23

en: Enable adaptive prefiltering
da: Aktivér adaptive prefiltering

en: Enable afterburner library
da: Aktivér biblioteket afterburner

en: Enable audio
da: Aktivér lyd

en: Enable audio stream output
da: Aktivér lydstream-output

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
da: Aktivér kompatibilitet hacks til Blu-ray understøttelse

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
da: Aktivér dedikerede algoritmer for billeder med interlacing.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
da: Aktivér discontinuous transmission (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
da: Aktivér kompression af dynamisk interval

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
da: Aktivér hacks til understøttelse af Blu-ray, det gælder ikke alle aspekter af Blu-ray kompatibilitet
    f.eks. opløsning, billedhastighed, niveau

en: Enable hierarchical Motion Estimation
da: Aktivér hierarchical Motion Estimation

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
da: Aktivér estimeringsalgoritmer for bevægelse med interlace. Dette krævere mere CPU.

en: Enable internal upmixing
da: Aktivér intern upmixing

en: Enable megabass mode
da: Aktivér megabass-tilstand

en: Enable multiple quantizers
da: Aktivér flere kvantiseringer

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
da: Aktivér flere kvantiseringer pr. underbånd (én pr. kodeblok)

en: Enable noise reduction algorithm.
da: Aktivér støjreduktionsalgoritme.

en: Enable original graphic spectrum
da: Aktivér oprindeligt grafisk spektrum

en: Enable reverberation
da: Aktivér rumklang

en: Enable software mode
da: Aktivér software-tilstand

en: Enable spectral band replication
da: Aktivér spektral båndreplikering

en: Enable streaming of all ES
da: Aktivér streaming af alle ES

en: Enable sub-pictures
da: Aktivér undertekst-billeder

en: Enable subtitles
da: Aktivér undertekster

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
da: Aktivér den "flade" spektrumanalysator i spektrometeret.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
da: Aktivér farvefjerner, dvs. skift altid til sort og hvid-billede når signalet er svagt.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
da: Aktivér den interne algoritme for upmixing (ikke anbefalet).

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
da: Aktivér pre-motion estimering algoritme.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
da: Aktivér denne indstilling hvis de diagonale striber vises når vinduets størrelse er det samme som eller mindre end videoens størrelse.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
da: Aktivér denne indstilling, hvis du vil undgå at din lyd bliver forstyrret af andre lydkilder.

en: Enable time stretching audio
da: Aktivér tidsudstrukket lyd

en: Enable transparency effects
da: Aktivér gennemsigtige effekter

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
da: Aktivér trellis-kvantisering (rate-forvrængning for blok-koefficienter).

en: Enable video
da: Aktivér video

en: Enable video stream output
da: Aktivér videostream-output

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
da: Aktivér voice activity detection (VAD). Aktiveres automatisk i VBR-tilstand.

en: Enable wallpaper mode
da: Aktivér skrivebordstapettilstand

en: Enable/disable audio rendering.
da: Aktivér/deaktivér lydgenerering.

en: Enable/disable video rendering.
da: Aktivér/deaktivér videogenerering.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
da: Aktiverer overspringning af billeder for MPEG2-streams. Overspringning forekommer, når din computer ikke er stærk nok

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
da: Ved aktivering giver det mulighed for transcoding af lydsporet, hvis der findes et i streamet.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
da: Ved aktivering giver det mulighed for transcoding af videosporet, hvis der findes et i streamet.

en: Encap. format
da: Indkap. format

en: Encapsulation
da: Indkapsling

en: Encapsulation Method
da: Indkapslingsmetode

en: Encapsulation format
da: Indkapslingsformat

en: Encoded by
da: Indkodet af

en: Encoder
da: Indkoder

en: Encoder Algorithm to use
da: Algoritmen som skal anvendes til indkodning

en: Encoder Profile
da: Profil for indkoder

en: Encoding
da: Indkodning

en: Encoding X coordinate
da: Indkodnings-X-koordinat

en: Encoding Y coordinate
da: Indkoder Y-koordinat

en: Encoding complexity
da: Kompleksitet for indkodning

en: Encoding parameters
da: Indkodningsparametre

en: Encoding quality
da: Indkodningskvalitet

en: Encrypted connexion
da: Krypteret forbindelse

en: End-Blue
da: Slut-Blå

en: End-Fadesteps
da: Slutning-Nedtoningstrin

en: End-Green
da: Slut-Grøn

en: End-Red
da: Slut-Rød

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
da: Gennemtving constant bitrate encoding (CBR) i stedet for standard variable bitrate encoding (VBR).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
da: Gennemtving en kvalitet mellem 0 (lav) og 10 (høj).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
da: Gennemtving en kvalitet mellem 1 (lav) og 10 (høj), i stedet for at angive en bestemt bithastighed. Det vil skabe en VBR stream.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
da: Gennemtving placeringen af videoen i vinduet. Som standard (0) vil den blive centreret (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=nederst. Du kan også bruge kombinationer af værdierne, f.eks. 6=4+2, dvs. øverst til højre).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Sikrer placeringen af barGraph på videoen (0=centeret, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=nederst - du kan også benytte kombinationer af disse værdier, f.eks. 6 = øverst til højre).

en: Enforce the complexity of the encoder.
da: Gennemtving kompleksiteten for indkoderen.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Gennemtving logoets placering på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=nederst, du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6 = øverst-højre).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
da: Gennemtving den højeste VBR-bithastighed

en: Enforce the mode of the encoder.
da: Gennemtving tilstanden for indkoderen.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
da: Gennemtvinger justering af alle adgangsenheder på PES-afgrænsninger. Deaktivering kan spare lidt båndbredde, men det giver inkompatibilitet.

en: English
da: Engelsk

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
da: Sæt elementer i kø i spillelisten ved én instans tilstanden

en: Enter URL here...
da: Angiv URL her...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
da: Indtast URL på den podcast der skal tilmeldes:

en: Enter a URL here to open the network stream. To open RTP or UDP streams, click on the respective button below.
da: Indtast en URL her for at åbne netværksstreamet. Klik på respektive knap, for at åbne RTP- eller UDP-streams.

en: Enter a name for the new preset:
da: Angiv navnet for den nye forudindstilling:

en: Enter a name for the new profile:
da: Angiv navnet for den nye profil:

en: Enter a new name for the directory:
da: Indtast et nyt navn til mappen:

en: Enter a new name for the folder:
da: Indtast et nyt navn til mappen:

en: Enter a term to search the playlist. Results will be selected in the table.
da: Indtast en søgning for at søge i spillelisten. Resultater vil blive markeret i tabellen.

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
da: Indtast enten en gyldig sti eller brug "Vælg"-knappen til at vælge en placering.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
da: Indtast enten en gyldig sti eller brug "Vælg..."-knappen til at vælge en placering.

en: Enter name for new directory:
da: Angiv navnet for den nye mappe:

en: Enter name for new folder:
da: Angiv navnet for den nye mappe:

en: Enter the address of the computer to stream to.
da: Indtast adressen til computeren der skal streames til.

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
da: Indtast listen med podcasts som skal hentes, adskilt af '|' (lodret streng).

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
da: Indtast den lokale adresse som du ønsker at lytte efter anmodninger på. Lad den være tom hvis du ønsker at lytte på alle netværksgrænseflader. Det er generelt det bedste at gøre. Andre computere kan så, som standard, få adgang til streamet på http://dinip:8080.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
da: Indtast den lokale adresse som du ønsker at lytte efter anmodninger på. Lad den være tom hvis du ønsker at lytte på alle netværksgrænseflader. Det er generelt det bedste at gøre. Andre computere kan så, som standard, få adgang til streamet på mms://dinip:8080.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
da: Indtast multicast-adressen som skal streames, i dette felt. Det skal være en IP-adresse mellem 224.0.0.0 og 239.255.255.255. Hvis det er til privat brug, så indtast en adresse der begynder med 239.255.

en: Entries
da: Indgange

en: Entry
da: Indgang

en: Equalizer preset
da: Forudindstilling for equalizer

en: Equalizer with 10 bands
da: Equalizer med 10 bånd

en: Erase
da: Udvisk

en: Erase video filter
da: Videofilter - udviskning

en: Error
da: Fejl

en: Error resilience
da: Fejltolerance

en: Error while saving meta
da: Fejl under lagring af meta

en: Error:
da: Fejl:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
da: Fejl: `goto' behøver et argument der er større end nul.

en: Errors
da: Fejl

en: Errors and Warnings
da: Fejl og advarsler

en: Errors and Warnings...
da: Fejl og advarsler...

en: Essential
da: Grundlæggende

en: Estonian
da: Estisk

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Every
da: Hver

en: Executive Producer
da: Ansvarlig producent

en: Exhaustive help for VLC and its modules
da: Omfattende hjælp til VLC og dets moduler

en: Existing playlist item
da: Eksisterende spillelisteelement

en: Exit fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Exit if there are no more items in the playlist.
da: Afslut, når der ikke er flere elementer i spillelisten.

en: Expand
da: Udvid

en: Expand Node
da: Udvid punkt

en: Expanding Spacer
da: Udvidet mellemrum

en: Expanding background cone or art.
da: Udvider keglen i baggrunden eller billede.

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: Export (include insecure ciphers)
da: Eksportér (medtag usikre chifre)

en: Export SDP as file
da: Eksportér SDP som fil

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
da: Udvid undertekst varighed med denne værdi.
    Sæt til 0 for at deaktivere.

en: Extended M3U
da: Udvidet M3U

en: Extended panel
da: Udvidet panel

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
da: Udvidelse hvorigennem Open Graphics Library (OpenGL) skal bruges.

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
da: Udvidelser giver diverse forbedringer. Se flere detaljer i beskrivelserne

en: Extra I-frames aggressivity
da: Aggressivitet for ekstra I-billeder

en: Extra PMT
da: Ekstra PMT

en: Extra interface modules
da: Ekstra brugerflademoduler

en: Extra media
da: Ekstra medie

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
da: Ekstra metadata og andre oplysninger vises i dette panel.

en: Extract RGB component video filter
da: Extract RGB component videofilter

en: Extracted Image Height
da: Hentede billedhøjde

en: Extracted Image Width
da: Hentet billedbredde

en: EyeTV input
da: EyeTV-input

en: EyeTV is not launched
da: EyeTV er ikke startet

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
da: EyeTV-programnummeret, ellers brug 0 for sidste kanal, -1 for S-video-input, -2 for kompositionsinput

en: FEC code rate
da: FEC-hastighed

en: FFT window
da: FFT vindue

en: FFmpeg audio/video decoder
da: FFmpeg lyd/video-dekoder

en: FFmpeg audio/video encoder
da: Lyd-/videoindkoder til FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
da: Filterkæder til FFmpeg-efterbehandling

en: FIFO which will be read for commands
da: FIFO der vil blive læst kommandoer fra

en: FIFO which will be written to for responses
da: FIFO der vil blive skrevet til for svar

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
da: FLAC er et tabsfrit lydcodec (kan bruges med OGG og RAW)

en: FM radio
da: FM-radio

en: FOURCC code of raw input format
da: FOURCC-kode af rå inputformat

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
da: FOURCC-kode af det rå inputformat. En streng på 4 tegn.

en: FTP account
da: FTP-konto

en: FTP input
da: FTP-input

en: FTP password
da: FTP-adgangskode

en: FTP upload output
da: FTP-uploadoutput

en: FTP user name
da: FTP-brugernavn

en: Factor
da: Faktor

en: Failed to open "%s" for writing
da: Kunne åbne "%s" i skrivetilstand

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
da: Kunne ikke starte afspilning af Blu-ray. Forsøg venligst uden menuunderstøttelse.

en: Fake TTY
da: Falsk TTY

en: Fallback to placeholder stream when out of data
da: Fald tilbage til pladsholder stream når løbet tør for data

en: Faroese
da: Færøsk

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast bilinear
da: Hurtig bilineær

en: Fast seek
da: Hurtig søgning

en: Faster
da: Hurtigere

en: Faster (fine)
da: Hurtigere (en smule)

en: Favor speed over precision while seeking
da: Prioritér hastighed over præcision ved søgning

en: Features
da: Funktioner

en: Feed URLs
da: Feed-URL'er

en: Feed images
da: Feed-billeder

en: Feedback gain
da: Feedback-forstærkning

en: Fetch Meta Data
da: Hent metadata

en: Fetch artwork using lua scripts
da: Hent billede vha. lua-scripts

en: Fetch meta data using lua scripts
da: Hent metadata ved hjælp af lua-skripts

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
da: Feltkodning er stedet for felter med interlacing kodes særskilt, i modsætning til et pseudo-progressivt billede

en: Fijian
da: Fijan

en: File
da: Fil

en: File Format:
da: Filformat:

en: File Selection
da: Valg af fil

en: File Size
da: Filstørrelse

en: File associations
da: Filtilknytninger

en: File audio output
da: Lyd-output som fil

en: File caching (ms)
da: Mellemlagring af fil (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
da: Fil indeholdende krypteringsnøglen på 16 bytes

en: File corrupted
da: Filen er ødelagt

en: File could not be verified
da: Filen kunne ikke verificeres

en: File dumper
da: Fildumper

en: File extensions association
da: Tilknytning af filtyper

en: File input
da: Fil-input

en: File is read when segment starts and is assumet to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
da: Filen læses, når segmentet started, og det forventes at være i følgende format: nøgle-uri\nnøglefil. Filen læses, når segmentet åbnes, og værdierne anvendes på det pågældende segment.

en: File logging
da: Fil logning

en: File name
da: Filnavn

en: File names:
da: Filnavne:

en: File not verifiable
da: Filen kan ikke verficeres

en: File reading failed
da: Kunne ikke læse fil

en: File stream output
da: Fil-streamoutput

en: File that will be used to configure the projectM module.
da: Fil som bruges til at indstille projectM-modulet.

en: File to read the marquee text from.
da: Fil som lysavisen skal indlæses fra.

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
da: Den fil, hvortil lydprøver skal skrives. ("-" for stdout

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
da: Fil hvorfra vls læser nøgle-uri og placering af nøglefil

en: File/Directory
da: Fil/mappe

en: File/Folder
da: Fil/mappe

en: Filebrowser starting point
da: Filbrowser udgangspunkt

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename for 2 pass stats file
da: Filnavn til 2 gennemløb stats fil

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
da: Filnavn til 2 gennemløb stats fil til multi-pass encoding.

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
da: Filnavn for stream hjælpeindstilling til dst, dst=bind+'/'+sti, dst-parameter tilsidesætter dette

en: Filename for the font you want to use
da: Filnavnet på den skrifttype, du ønsker at anvende

en: Filename of AtmoWin*.exe
da: Filnavn af AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
da: Filnavn præfiks

en: Filename to look for album art in current directory
da: Filnavn til at lede efter albumbillede i nuværende mappe

en: Files
da: Filer

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
da: Filer med disse endelser vil ikke blive føjet til spillelisten, når der åbnes en mappe.
    Dette er f.eks. nyttigt hvis du tilføjer mapper, der indeholder spillelistefiler. Brug en kommasepareret liste af filendelser.

en: Film Grain
da: Filmkorn

en: Filter Smoothness
da: Filterudglatning

en: Filter length (ms)
da: Filterlængde (ms)

en: Filter smoothness (%)
da: Filter blødhed (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
da: Filtrér lyden to gange. Dette giver en mere intens effekt.

en: Filter threshold
da: Filtergrænse

en: Filter threshold (%)
da: Filtergrænse (%)

en: Filters
da: Filtre

en: Find meta data using audio fingerprinting
da: Find metadata ved hjælp af lyd-fingeraftryk

en: Find more addons online
da: Find tilføjelser online

en: Finish
da: Afslut

en: Finnish
da: Finsk

en: First Entry Point
da: Første indgangspunkt

en: First Play
da: Første afspilning

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
da: Det første parameter kontrollerer, om RD er slået til (subme>=6) eller fra.
    Det andet parameter kontrollerer, om Trellis anvendes ved psykovisuel optimering, som standard slået fra

en: Fit to Screen
da: Tilpas til skærm

en: Fix HDTV height
da: Ret HDTV-højde

en: Fix when necessary
da: Reparér når nødvendigt

en: Fixed quantizer scale
da: Fast skalering af kvantisering

en: Fixing AVI Index...
da: Retter AVI-indeks...

en: Flac audio decoder
da: Flac-lyddekoder

en: Flac audio encoder
da: Flac lyd-indkoder

en: Flat Button
da: Flad knap

en: Flip horizontally
da: Vend vandret

en: Flip the picture horizontally.
da: Vend billedet vandret.

en: Flip the picture vertically.
da: Vend billedet lodret.

en: Flip vertically
da: Vend lodret

en: Float on Top
da: Flyd på toppen

en: FluidSynth MIDI synthesizer
da: FluidSynth MIDI-synthesizer

en: Folder
da: Mappe

en: Folder meta data
da: Metadata for mappe

en: Folk
da: Folkemusik

en: Folk-Rock
da: Folkemusik-Rock

en: Folklore
da: Folkefortællinger

en: Follow the mouse
da: Følg musen

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
da: Følg musen når en underskærm optages.

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Properties
da: Skrifttypeegenskaber

en: Font color
da: Skriftfarve

en: Font family for the font you want to use
da: Skrifttypefamilie for den skrifttype du vil bruge

en: Font file for the font you want to use
da: Skrifttype-fil til den skrifttype du vil bruge

en: Font menu
da: Skrifttype til menu

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Font size in pixels
da: Skriftstørrelse i pixels

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
da: Skiftstørrelse, i pixels. Standard er -1 (brug standard skriftstørrelse).

en: Font size, pixels
da: Skriftstørrelse, i pixels

en: Font used for the menus
da: Skrifttype brugt til menuerne

en: Font used for the titles
da: Skrifttype brugt til titlerne

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I- frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
da: For H.264, så definerer IdrInterval intervallet for IDR-billeder i form af I-billeder; if IdrInterval=0, så er hvert I-billede et IDR-billede. Hvis IdrInterval=1, så er hvert andet I-billede et IDR-billede, osv. For MPEG2, så definerer IdrInterval intervallet for sekvenshovedet før hver n'te I-billede. Hvis IdrInterval=0 (standard), så indsætter SDK sekvenshovedet én gang i begyndelsen af stream'en.

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
da: Definér arrangering af billeder for stereoskopiske videoer:
    0: skakbræt - pixels er skiftevis fra V og H
    1: skift efter kolonne - V og H fås med interlace efter kolonne
    2: skift efter række - V og H fås med interlace efter række
    3: side om side - V er til venstre, R til højre
    4: top og bund - V er i toppen, H i bunden
    5: skift efter billede - én visning pr. billede

en: Force Aspect Ratio
da: Gennemtving højde-bredde-forhold

en: Force Profile
da: Gennemtving profil

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
da: Gennemtving constant bitrate encoding (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
da: Gennemtving en bestemt encoding-kvalitet mellem 0.0 (høj) og 50.0 (lav), i stedet for en bestemt bithastighed. Det vil producere en VBR-stream.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
da: Gennemtving en striks overholdelse af standarden ved encoding (godtager værdier fra: -2 til 2).

en: Force bold
da: Gennemtving fed

en: Force chroma (Use carefully)
da: Gennemtving chroma (Brug med forsigtighed)

en: Force chroma. This is a four character string.
da: Gennemtving chroma. En streng på 4 tegn.

en: Force detection of Dolby Surround
da: Gennemtving registrering af Dolby Surround

en: Force index creation
da: Gennemtving oprettes af indeks

en: Force interleaved method
da: Gennemtving interleaved metode

en: Force multicast RTP via RTSP
da: Gennemtving multicast-RTP via RTSP

en: Force number of slices per frame
da: Gennemtving antal opdelinger pr. billede

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
da: Gennemtvinger rektangulære opdelinger og tilsidesættes af andre opdelingsvalg

en: Force selection of all streams
da: Gennemtving alle streams til at være valgt

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
da: Gennemtving overspringelse af billeder for at gøre afkodningen hurtigere (-1=Ingen, 0=Standard, 1=B-billeder, 2=P-billeder, 3=B+P-billeder, 4=alle billeder).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
da: Gennemtving overspringning af idct for at gøre afkodningen hurtigere for billedtyperne (-1=Ingen, 0=Standard, 1=B-billeder, 2=P-billeder, 3=B+P-billeder, 4=alle billeder).

en: Force subtitle position
da: Gennemtving undertekstplacering

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
da: Tving DirectShow-videoinput til at bruge et bestemt chromaformat (f.eks. I420 (standard), RV24 osv.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
da: Gennemtving en bestemt billedhastighed for DirectShow-videoinputtet (eksempel er 0 standardværdi, 25, 29.97, 50, 59.94 osv.)

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
da: Tving SDL-optegneren til at bruge et specifik chromaformat, i stedet for at forsøge at forbedre ydelsen ved at benytte den mest effektive af slagsen.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
da: Tvinger Video4Linux2-videoenheden til at bruge et bestemt chromaformat (f.eks. I420 eller I422 for rå billeder, MJPG for M-JPEG-komprimeret input) (fuldstændige liste: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
da: Tvinger dummy video-outputtet til at generere billeder via et bestemt farveformat i stedet for at forsøge at forbedre hastigheden ved at bruge det mest effektive.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
da: Gennemtving at modulet rc skal anvende stdin som var det en TTY.

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
da: Gennemtving et der skal bruges et bestemt antal fortløbende B-billeder, undtagen muligvis før en I-billede. Intervallet 0 til 2.

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
da: Gennemtving undertekstformat. "auto" betyder automatisk genkendelse og bør altid virke.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
da: Gennemtving brugen af en bestemt chroma. Brug YUVA hvis du planlægger at bruge Alphamask eller Bluescreen videofiltrene.

en: Force update of this dialog's values
da: Gennemtving opdatering af værdierne i dialogen

en: Force use of a specific avformat muxer.
da: Gennemtving brug af en bestemt avformat muxer.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
da: Gennemtving brug af en bestemt chroma til output. Standard er I420.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is RGB32.
da: Gennemtving brug af en bestemt chroma til output. Standard er RGB32.

en: Force window style:
da: Gennemtving vinduesstil:

en: Forced chroma
da: Gennemtvunget chroma

en: Forces the audio language
da: Gennemtving lydsproget

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
da: Gennemtving lydsproget for output mux'en. ISO639 kode på tre tegn. Standard er 'eng'.

en: Format name
da: Formatnavn

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
da: Formatet af outputbilleder (png, jpeg, ...).

en: Format time and date
da: Formatér tid og dato

en: Format to use in the playlist's "author" field.
da: Formatet der skal bruges til spillelistens "forfatter"-felt.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
da: Formatet der skal bruges til spillelistens "titel"-felt.

en: Formatted Subtitles
da: Formaterede undertekster

en: Forward
da: Fremad

en: Forward Cookies
da: Videresend cookies

en: Forward Cookies across http redirections.
da: Videresend cookies med http-omdirigering.

en: Frame By Frame
da: Èt billede af gangen

en: Frame buffer depth
da: Billedbufferens dybde

en: Frame buffer file
da: Billedbufferens fil

en: Frame buffer height
da: Billedbufferens højde

en: Frame buffer segment ID
da: Billedbufferens segment ID

en: Frame buffer width
da: Billedbufferens bredde

en: Frame by frame
da: Èt billede af gangen

en: Frame delay (ms)
da: Billedforsinkelse (ms)

en: Frame packing
da: Pakning af billeder

en: Frame rate
da: Billedhastighed

en: Frame rate of a video elementary stream
da: Billedhastighed på et video elementary stream

en: Frame rate of the elementary stream produced.
da: Billedhastighed på det producerede elementary stream.

en: Frame size
da: Billedstørrelse

en: Framebuffer device
da: Billedbuffer-enhed

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
da: Billedbuffer-enhed til brug ved optegning (typisk /dev/fb0).

en: Framebuffer input
da: Billedbufferens input

en: Framebuffer resolution to use
da: Billedbufferopløsning som kan anvendes

en: Framebuffer uses hw acceleration
da: Billedbuffer bruger hardwareacceleration

en: Framecount to use on frametype lookahead
da: Antal billeder som skal bruges på at se fremad for billedtyper

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
da: Antal billeder som skal bruges på at se fremad for billedtyper. Nuværende standard kan føre til synkroniseringsproblemer på output som ikke kan muxes, såsom rtsp-output uden ts-mux

en: Frames per Second
da: Billeder pr. sekund

en: Freestyle
da: Fristil

en: Freetype2 font renderer
da: Freetype2-skrifttypeoptegner

en: Freeze
da: Frys

en: Freezing interactive video filter
da: Freezing interaktivt videofilter

en: French
da: Fransk

en: Freq 1 (Hz)
da: Frekvens 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
da: Frekvens 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
da: Frekvens 1-forstærkning (dB)

en: Freq 2 (Hz)
da: Frekvens 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
da: Frekvens 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
da: Frekvens 2-forstærkning (dB)

en: Freq 3 (Hz)
da: Frekvens 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
da: Frekvens 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
da: Frekvens 3-forstærkning (dB)

en: Frequency
da: Frekvens

en: Frequency (Hz)
da: Frekvens (Hz)

en: Frisian
da: Frisisk

en: From
da: Fra

en: Fuchsia
da: Lyserød

en: Full HD (1080p)
da: Fuld HD (1080p)

en: Full URL to put in index file
da: Komplet URL til placering i indeksfil

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
da: Komplet URL til placering i indeksfil. Brug #-tegn til repræsentation af segmentnummer

en: Full Volume
da: Fuld lydstyrke

en: Full bass
da: Fuld bas

en: Full bass and treble
da: Fuld bas og diskant

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
da: Fuld sti til den billedfilen som skal bruges. Formatet er <billede>[,<forsinkelse i ms>[,<alfa>]][;<billede>[,<forsinkelse>[,<alfa>]]][;...]. Hvis du kun har én fil, så indtast blot filnavnet.

en: Full treble
da: Fuld diskant

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Fullscreen Controller
da: Fuldskærmsbetjeningspanel

en: Fullscreen Video Device
da: Fuldskærms-videoenhed

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
da: Fuldskærm betjeningspanel musefølsomhed

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
da: Fuldskærmsknapper synlighed mellem 0.1 og 1

en: Fullscreen video output
da: Fuldskærmsvideo

en: G.711 decoder
da: G.711-afkoder

en: G.711 encoder
da: G.711-indkoder

en: GNU TLS server
da: GNU TLS-server

en: GNU/Linux framebuffer video output
da: Videooutput for GNU/Linux-billedbuffer

en: GOP length
da: GOP-længde

en: GOP structure
da: GOP-struktur

en: GOP structure used to encode the video sequence
da: GOP-struktur som bruges til indkodning af videosekvensen

en: GPU affinity
da: GPU-tilhørsforhold

en: GStreamer Based Decoder
da: GStreamer-baseret dekoder

en: Gaelic (Scots)
da: Gælisk (skotsk)

en: Gain
da: Forstærkning

en: Gain control filter
da: Kontrolfilter for forstærkning

en: Gain multiplier
da: Forstærkningsmultiplikator

en: Gain on Feedback loop
da: Forstærkning ved feedbackløkke

en: Game
da: Spil

en: Game mode
da: Spiltype

en: Gamma (Blue) correction
da: Gammakorrektion (blå)

en: Gamma (Green) correction
da: Gammakorrektion (grøn)

en: Gamma (Red) correction
da: Gammakorrektion (rød)

en: Gamma adjust.
da: Tilpasning af gamma.

en: Gathering stream output
da: Indsamler streamoutput

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
da: Gaussisk, adaptivt lavpasfilter

en: Gaussian Blur
da: Gaussian blur

en: Gaussian Low Pass Filter
da: Gaussisk lavpasfilter

en: Gaussian blur video filter
da: Gaussian blur videofilter

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
da: Gaussisk standardafgivelse. Sløringen vil tage højde for billedpunkter med afstand op til 3*sigma i enhver retning.

en: Gaussian's std deviation
da: Gaussian's std avvigelse

en: General
da: Generelt

en: General Audio
da: Generel lyd

en: General audio settings
da: Generelle lydindstillinger

en: General input settings. Use with care...
da: Generelle indstillinger for input. Brug med forsigtighed...

en: General playlist behaviour
da: Generel funktionsmåde for spilleliste

en: General settings for audio output modules.
da: Generelle indstillinger til lyd-outputmoduler.

en: General settings for video output modules.
da: Generelle indstillinger for moduler til videooutput.

en: General stream output settings
da: Generelle indstillinger for streamoutput

en: General video settings
da: Generelle videoindstillinger

en: Generate IV instead using segment-number as IV
da: Generér initialiseringsvektor i stedet ved at bruge segmentnummer som IV

en: Generate access unit delimiter NAL units.
da: Opret NAL-enheder til adskillere for adgangsenheder.

en: Generated stream output string
da: Genereret streamoutputstreng

en: Generic
da: Generisk

en: Genre description
da: Beskrivelse af genre

en: Genre metadata
da: Genre-metadata

en: Genre of the content.
da: Indholdets genre.

en: Geometry
da: Geometri

en: Georgian
da: Georgisk

en: German
da: Tysk

en: Gestures
da: Gestusser

en: Get function
da: Get-funktion

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
da: Giver videoen en varmere tone ved at påføre sepia-effekt

en: Global
da: Globale

en: Global Hotkeys
da: Globale genvejstaster

en: Global Hotkeys interface
da: Grænseflade til globale genvejstaster

en: Global gain
da: Global forstærkning

en: GnomeVFS input
da: GnomeVFS-input

en: Go to Time
da: Gå til tidspunkt

en: Go to the DVD menu
da: Gå til DVD-menuen

en: Go to time
da: Gå til tidspunkt

en: Go!
da: Kør!

en: Google Video Playlist importer
da: Import af Google Video-spilleliste

en: Goom animation speed
da: Goom-animeringshastighed

en: Goom display height
da: Goom-billedhøjde

en: Goom display width
da: Goom-billedbredde

en: Gothic
da: Gotisk

en: Gothic Rock
da: Gotisk rock

en: Gradfun video filter
da: Gradfun videofilter

en: Gradient
da: Graduering

en: Gradient bitmap searchpath
da: Søgesti for graduering-bitmap

en: Gradient image type
da: Gradueringsbilledtype

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
da: Gradueringsbilledtype (0 eller 1). 0 laver billedet hvidt, mens 1 beholder farver.

en: Gradient threshold
da: Gradueringsgrænse

en: Gradient video filter
da: Gradient videofilter

en: Grain
da: Grynet

en: Grain video filter
da: Videofilter - grynet

en: Grass green
da: Græsgrøn

en: Gray
da: Grå

en: Grayscale video output
da: Video-ud i gråtone

en: Greek (ISO 8859-7)
da: Græsk (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
da: Græsk (Windows-1253)

en: Greek, Modern
da: Græsk, moderne

en: Green
da: Grøn

en: Green component of the pause color
da: Grøn-component til pause-farven

en: Green component of the shutdown color
da: Grøn-component til luk ned-farven

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
da: Grøn værdi af ren hvid på dine LED-strips.

en: Greenlandic, Kalaallisut
da: Grønlandsk

en: Group
da: Gruppe

en: Group of Picture Reference Distance
da: Gruppe af billedstørrelse reference afstand

en: Group of Picture size
da: Gruppe af billedstørrelse

en: Group packets
da: Gruppér pakker

en: Grouping
da: Gruppering

en: Growl Notification Plugin
da: Påmindelsespluginet Growl

en: Guard interval
da: Sikkerhedsmargin

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
da: H.262/MPEG-2-indkoder (x262)

en: H.264 level
da: H.264-niveau

en: H.264 profile
da: H.264-profil

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
da: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-indkoder (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
da: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-indkoder (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
da: H.265/HEVC-indkoder (x265)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
da: H263 er et video-codec optimeret til videosamtale (lave rates, kan bruges med MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
da: H264 er et nyt video-codec (kan bruges med MPEG TS og MP4)

en: HAL AudioUnit output
da: HAL AudioUnit-output

en: HD-SDI Input
da: HD-SDI-input

en: HLSL File
da: HLSL-fil

en: HRD-timing information
da: HRD-timing oplysninger

en: HTML playlist
da: HTML-spilleliste

en: HTML playlist export
da: Eksportér HTML-spilleliste

en: HTTP (default)
da: HTTP (standard)

en: HTTP authentication
da: HTTP-godkendelse

en: HTTP input
da: HTTP-input

en: HTTP proxy
da: HTTP-proxy

en: HTTP proxy URL
da: HTTP-proxy URL

en: HTTP proxy password
da: HTTP-proxy adgangskode

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
da: HTTP-proxyen der skal bruges. Skal være i formatet http://[brugernavn@]minproxy.mitdomæne:minport/ ; hvis den er tom, prøves miljøvariablen http_proxy.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
da: HTTP-proxyen der skal bruges. Skal være i formatet http://[brugernavn[:adgangskode]@]minproxy.mitdomæne:minport/ ; hvis den er tom, prøves miljøvariablen http_proxy.

en: HTTP referer value
da: Værdi for HTTP referer

en: HTTP server address
da: Adresse for HTTP-server

en: HTTP server port
da: Port for HTTP-server

en: HTTP stream output
da: HTTP-streamoutput

en: HTTP tunnel port
da: HTTP-tunnelport

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
da: Liste med tilbagekaldelser af HTTP/TLS-certifikater

en: HTTP/TLS server certificate
da: Certifikat for HTTP/TLS-server

en: HTTP/TLS server private key
da: Privat nøgle for HTTP/TLS-server

en: HTTPS server port
da: Port for HTTPS-server

en: Haar cascade filename
da: Haar cascade-filnavn

en: Half Size
da: Halv størrelse

en: Handling mode for stereo streams
da: Håndteringstilstand for streams i stereo

en: Hard Rock
da: Hård rock

en: Hardware Acceleration
da: Hardwareacceleration

en: Hardware decoding
da: Hardware-afkodning

en: Hardware-accelerated decoding
da: Hardwareaccelereret afkodning

en: Headphone effect
da: Høretelefoneffekt

en: Headphone surround effect
da: Surround-effekt i høretelefoner

en: Headphone virtual spatialization effect
da: Virtual rumeffekt for høretelefoner

en: Headphone virtualization
da: Høretelefons surround sound effekt

en: Headphones
da: Høretelefoner

en: Heavy Metal
da: Heavy metal

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew (ISO 8859-8)
da: Hebraisk (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
da: Hebraisk (Windows-1255)

en: Height
da: Højde

en: Height in pixels of the border between miniatures.
da: Højden i pixel af kanten mellem miniaturerne.

en: Height of video or subtitle elementary streams
da: Højden på video- eller undertekst elementary streams

en: Help
da: Hjælp

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
da: Hjælper med at få videooutput og lyseffekter synkroniseret. Værdier omkring 20ms bør fungere.

en: Hide / Show Library
da: Skjul / vis bibliotek

en: Hide / Show Viewer
da: Skjul / vis fremviser

en: Hide Details
da: Skjul detaljer

en: Hide Others
da: Skjul andre

en: Hide VLC
da: Skjul VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
da: Skjul musemarkør og fuldskærmsbetjeningspanel efter x millisekunder

en: Hide future errors
da: Skjul yderligere fejl

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
da: Skjul musemarkøren og kontrol til fuldskærm efter n millisekunder.

en: Hide no user action dialogs
da: Skjul ingen brugerhandling dialoger

en: Hide the interface and pause playback.
da: Skjul brugerfladen og sæt afspilningen på pause.

en: Hierarchy mode
da: Hierarkisk tilstand

en: High
da: Høj

en: High LNB voltage
da: Høj LNB-spænding

en: High freq (Hz)
da: Høj frekvens (Hz)

en: High freq gain (dB)
da: Højfrekvensforstærkning (dB)

en: High latency
da: Høj forsinkelse

en: High priority
da: Høj prioritet

en: High quality scaling level
da: Skalering af høj kvalitet

en: High-priority code rate
da: Kodefrekvens med høj prioritet

en: Higher Latency
da: Højere forsinkelse

en: Higher latency
da: Højeste forsinkelse

en: Higher value implies more prefiltering
da: Højere værdier betyder mere præfiltrering

en: Highest
da: Højest

en: Highest Latency
da: Højeste forsinkelse

en: Home
da: Hjem

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
da: Hong-Kong tillæg (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
da: Hop grænse (TTL)

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal (18V)
da: Vandret (18V)

en: Horizontal flip
da: Vend vandret

en: Horizontal slices per frame
da: Vandrette opdelinger pr. billede

en: Host
da: Vært

en: Host Computer
da: Værtscomputer

en: Hostname or IP address of target device
da: Værtsnavn eller IP-adresse på mål-enhed

en: Hot keys
da: Genvejstaster

en: Hotkey
da: Genvejstast

en: Hotkey change
da: Ændring af genvejstast

en: Hotkeys
da: Genvejstaster

en: Hotkeys management interface
da: Grænseflade til genvejstastehåndtering

en: Hotkeys settings
da: Indstillinger for genvejstaster

en: Hours / Minutes / Seconds:
da: Timer / minutter / sekunder:

en: How AQ distributes bits
da: Hvordan AQ distribuerer bit

en: How long the notification will be displayed
da: Hvor lang tid påmindelsen vil blive vist

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
da: Hvor lang tid der skal ventes på en pakke, før en kilde er udløbet.

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
da: Hvor mange AtmoLight-kanaler, der skal emuleres med denne DMX-enhed

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
da: Hvor mange forskellige aktive RTP-kilder, der tillades på samme tid.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
da: Hvor mange gange skærmindholdet skal genopfriskes pr. sekund.

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
da: Hvor meget en farve skal skifte for at få et farveskift med det samme.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
da: Hvor udtalt den valgte effekt for skrifttype skal gøres (effektafhængig).

en: Http Live Streaming stream filter
da: HTTP Live Streaming stream filter

en: Hue
da: Farvetone

en: Hue or color balance.
da: Farvetone eller farvebalance.

en: Hue windowing
da: Farvetone vindue

en: Humour
da: Humor

en: Hungarian
da: Ungarnsk

en: Hurry up
da: Der skal fart på

en: I quantization factor
da: I-kvantiseringsfaktor

en: I&mport
da: I&mportér

en: I-frame only sequence
da: Sekvens som kun består af I-billeder

en: I420 - first plane is greyscale
da: I420 - første lag er i gråtone

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
da: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 konverteringer

en: ID Offset
da: ID-forskydning

en: IDR interval
da: IDR-interval

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
da: IIDC-input fra digitalt kamera (FireWire)

en: IP Address
da: IP-adresse

en: ISDB-S parameters
da: Parametre for ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
da: Parametre for modtagelse af ISDB-T

en: IceCAST output
da: IceCAST-output

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Icons
da: Ikoner

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
da: Hvis VCD må bruge afspilningsstyring, bruges det. Ellers afspiller vi det via sporene.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
da: Hvis automatisk forbindelse er aktiveret, bliver der kun forsøgt at forbinde til JACK-stik, der matcher dette regulære udtryk.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
da: Hvis den er aktiveret, og shaping er angivet, vil TS-muxeren placerer afgrænsningerne ved slutningen af I-billeder. Når det er tilfældet, er shaping varigheden, angivet af brugere, et dårligere valg som bruges når der ikke er nogen tilgængeligt reference billede. Det forbedre effektiviteten af shaping-algoritmen, da I-billeder typisk er de største billeder i streamet.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
da: Hvis den er aktiveret, vil skift mellem pladsholderen og det normale stream kun ske ved I-billeder. Det fjerner artifacts ved stream skift, på bekostning af smule længere forsinkelse, afhængig af hyppigheden af I-billeder i streamet.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
da: Hvis den er aktiveret, vil der automatisk oprettes forbindelse til lyd-output for de første JACK-klienter, der bliver fundet.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
da: Hvis den er aktiveret, vil videoen blive padded til at passe i lærredet efter skalering. Ellers vil videoen bliver beskåret for at passe i lærredet efter skalering.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
da: Hvis det ikke er tomt og billed-decoder er sand, vil billedet blive konverteret til det angive chroma.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
da: Hvis ikke nul, gives der flere fejlsøgningsinformationer.

en: If nothing appears, check your internet connection.
da: Hvis der ikke vises noget, så tjek din internetforbindelse.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
da: Hvis der bliver registreret afventende lydkommunikation, sættes afspilningen automatisk på pause.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
da: Hvis den er sand, kasserer broen alle input elementary streams, undtagen hvis den ikke modtager data fra anden bridge-in. Det kan bruges til at konfigurerer en pladsholder-stream når det rigtige kilde bryder sammen. Kilde- og pladsholderstreams skal bruge samme format.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
da: Hvis sat, bliver længden på søgebjælken sat til sporets længde i stedet for længden af en indgang.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
da: Hvis angivet, vil det angivne billede blive brugt til at tegne musen under optagelse.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
da: Hvis adapteren tilbyder flere uafhængige tuner-enheder, så skal enhedsnummeret være valgt. Nummereringen starter fra nul.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
da: Hvis den gennemsnitlige styrke over de sidste N buffere er højere end denne værdi, vil lydstyrken blive normaliseret. Værdien er et positivt decimaltal. En værdi mellem 0.5 og 10 plejer at være rimelig.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
da: Hvis kablerne mellem satellitten til nedkonvertering af lavstøj-blokke og modtageren er lange, så kan der være brug for større spænding.
    Det er ikke alle modtagere, der understøtter dette.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
da: Hvis demodulatoren ikke kan registrere spektralinvertering korrekt, så skal den konfigureres manuelt.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
da: Hvis filen allerede eksisterer, vil den blive overskrevet.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
da: Hvis filen allerede findes, så vil den ikke blive overskrevet.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
da: Hvis satellitmodtageren er tilsluttet til flere lavstøjblokke til nedkonvertering (LNB) gennem en DiSEqC 1.0-omskifter, så kan den rette LNB vælges (1 til 4). Hvis der ikke er en omskifter, så bør denne parameter være 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
da: Hvis satellitmodtageren er tilsluttet til flere lavstøjblokke til nedkonvertering (LNB) gennem en kaskade formet ud fra en uforpligtiget DiSEqC 1.1-omskifter og en forpligtiget DiSeqC 1.0-omskifter, så kan den rette, uforpligtigede LNB vælges (1 til 4). Hvis der ikke er en uforpligtiget omskifter, så bør denne parameter være 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
da: Hvis satellittens overførselsfrekvens overstiger omskifterens frekvens, så vil oscillatorens højfrekvens blive benyttet som reference. Endvidere vil den automatiske, vedvarende tone på 22kHz blive sendt.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
da: Hvis der er mere end én digital rundsendingsadapter, så skal nummeret på adapteren være valgt. Nummereringen starter fra nul.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil VLC bruge den mørke brugerfladestil, ellers bliver den grå brugerfladestil brugt.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
da: Hvis denne indstilling er slået til, vil flow på SAP-multicastadressen være kontrolleret. Dette er påkrævet, hvis du ønsker at lave annonceringer på MBone.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
da: Hvis egenskaben er tom, angives forskellige værdier
    for DVD, VCD, og CDDA.
    Du kan definerer en unik en eller konfigurerer dem 
    hver for sig i de avancerede indstillinger.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
da: Indtast den respektive IP-adresse fra streamleverandøren, hvis du vil åbne en multicast stream. I unicast tilstand bruger VLC automatisk din maskines IP.
    
    For at åbne et stream med en anden protokol skal du bare trykke på Annulér for at lukke dette ark.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
da: Hvis HTTP-proxyen kræver en adgangskode, skal den indskrives her.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
da: Hvis din udklipsholder indeholde en gyldig URL
    eller stien til en fil på din computer,
    vil den automatisk blive valgt.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Ignore keyboard volume buttons.
da: Ignorer tastaturets lydstyrke-knapper.

en: Ignore subtitle flag
da: Ignorér undertekstflag

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
da: Ignorér undertekstflaget. Prøv dette hvis dine undertekster ikke vises.

en: Ignored extensions
da: Ignorerede filendelser

en: Illuminate the room with this color on pause
da: Oplys værelset med denne farve under pause

en: Illuminate the room with this color on shutdown
da: Oplys værelset med denne farve når der lukkes ned

en: Image
da: Billede

en: Image Adjust
da: Billedtilpasning

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
da: Billedfiler (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
da: Billedjustering

en: Image brightness (0-2)
da: Billed klarhed (0-2)

en: Image chroma
da: Billed chroma

en: Image contrast (0-2)
da: Billede kontrast (0-2)

en: Image demuxer
da: Billede demuxer

en: Image format
da: Billedformat

en: Image format (default RGB)
da: Billedformat (standard RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
da: Billedformat til de gemte skærmbilleder

en: Image gamma (0-10)
da: Billede gamma (0-10)

en: Image height
da: Billedhøjde

en: Image hue (0-360)
da: Billedfarvetone (0-360)

en: Image mask
da: Billedmaske

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
da: Billedmaske. Pixels med en alfa-værdi, der er højere end 50% vil blive udvisket.

en: Image properties filter
da: Indstillinger for billedet

en: Image quality
da: Billedkvalitet

en: Image quality 1 to 9 (max)
da: Billedkvalitet 1 til 9 (maks.)

en: Image saturation (0-3)
da: Billedmætning (0-3)

en: Image to be blended onto
da: Billede som der skal blandes med

en: Image wall
da: Billedvæg

en: Image which will be blended
da: Billede som skal blandes

en: Image width
da: Billedbredde

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
da: I en opsætning med mere end en skærm kan du angive Windows' enhedsnavn på den skærm, du vil have videovinduet til at åbne i. F.eks. "\\.\DISPLAY1" eller "\\.\DISPLAY2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
da: Hold skærmområdet sort, hvor videoen ikke vises i fuldskærmtilstand

en: In order to stream, a valid destination address is required.
da: For at kunne streame, så kræves der en gyldig destinationsadresse.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
da: Med dette interval opdateres der fra VNC, standard er hvert 300 ms.

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
da: På denne side kan der indstilles nogle få yderligere streaming paramatre.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
da: På denne side kan nogle flere konverteringsparametre indstilles.

en: Include subtitles
da: Inkludér undertekster

en: Increase
da: Større

en: Increase Volume
da: Højere

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
da: Øg eller nedsæt forstærkningen (standard 1.0)

en: Increase scale factor
da: Forøg skaleringsfaktor

en: Increase the priority of the process
da: Højere processer prioritet

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
da: En forhøjelse at processens prioritet vil sandsynligvis forbedre din afspilning, da det giver VLC større rettigheder over for andre programmer, der ellers kunne bruge for meget CPU-tid. Det kan dog ske under visse omstændigheder (hvis der sker fejl), at VLC kan bruge al CPU-tid, og dermed fryse dit system, hvilket kan kræve en genstart af systemet.

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
da: Forøgelse af denne værdi resulterer i en farve der afhænger mere af rammen på billedet.

en: Index
da: Indeks

en: Index file
da: Indeks-fil

en: Index interval
da: Indeks interval

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
da: Indeks for skærm (1, 2, 3, ...). Et alternativ til Skærm-ID.

en: Index size ratio
da: Indeksstørrelsesforhold

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
da: Hvert billede vises i 0 - 60000 ms.

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Influence (bias) B-frames usage
da: Påvirk (foretrukken) brug af B-billeder

en: Information
da: Oplysninger

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
da: Oplysninger om, hvad dit medie eller stream består af.
    Viser muxer, lyd- og video-codec og undertekster.

en: Information...
da: Oplysninger...

en: Infrared
da: Infrarød

en: Infrared remote control interface
da: Infrarød-fjernstyring brugerflade

en: Inhibit the power management daemon during playback
da: Forhindr strømspare-baggrundsprogrammet under afspilning

en: Inhibits power suspend and session idle timeout.
da: Forhindre midlertid strømafbrydelse og session inaktiv timout.

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
da: Spærrer for strømsparer-baggrundsprogrammet under en afspilning for at forhindre, at computeren går i dvale grundet inaktivitet.

en: Initial VBV buffer occupancy
da: Indledende VBV buffer anvendelse

en: Initializing
da: Initialiserer

en: Input & Codec Settings
da: Input- og codec-indstillinger

en: Input & Codecs Settings
da: Input og codecs indstillinger

en: Input / Codecs
da: Input / codecs

en: Input Devices
da: Inputenheder

en: Input bitrate
da: Input bithastighed

en: Input card to use
da: Inputkort som skal benyttes

en: Input has changed
da: Input har ændret sig

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
da: Input har ændret sig - kan ikke gemme bogmærke. Suspenderer afspilningen med "Pause", mens bogmærkerne redigeres, for at sikre at det samme input bevares.

en: Input list
da: Inputliste

en: Input media
da: Inputmedie

en: Input of the card to use (see debug).
da: Inputtet på kortet der skal bruges (se debug).

en: Input repetitions
da: Input-gentagelser

en: Input slave (experimental)
da: Input-slave (eksperimentel)

en: Input stream
da: Input-stream

en: Input/Read
da: Input/læs

en: Insecure site
da: Usikkert sted

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert Disc
da: Indsæt disk

en: Install
da: Installér

en: Install Windows Service
da: Installér Windows service

en: Install the Service and exit.
da: Installér tjenesten og afslut.

en: Installed
da: Installeret

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
da: I stedet for at skrive en rå fil, kan du føje et WAV-filhoved til filen.

en: Instrumental Pop
da: Instrumental pop

en: Instrumental Rock
da: Instrumental rock

en: Integer audio volume
da: Heltal for lydstyrke

en: Integer from -1 (no model) to 4.
da: Heltal fra -1 (ingen model) til 4.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
da: Heltals identifikation for dette elementary stream. Det vil blive brugt til at "finde" streamet senere.

en: Integer pixel motion estimation method
da: Heltal pixel bevægelsesestimering-metode

en: Integrate video in interface
da: Integrer video i brugerflade

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
da: Intel QuickSync video-encoder til MPEG4-Part10/MPEG2 (også kendt som H.264/H.262)

en: Intensity
da: Intensitet

en: Intensity of sepia effect
da: Sepia effektens intensitet

en: Inter luma quantization deadzone
da: Inter luma kvantisering død-område

en: Inter picture DWT filter
da: Inter-billede-DWT-filter

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
da: Inter-billeder kan henvise til tidligere for fremtidige billeder

en: Inter pictures refere to previous pictures only
da: Inter-billeder henviser kun til tidligere billeder

en: Interactive Zoom
da: Interaktiv zoom

en: Interface
da: Brugerflade

en: Interface Settings
da: Brugerfladeindstillinger

en: Interface interaction
da: Brugerfladeinteraktion

en: Interface module
da: Brugerflademodul

en: Interface style
da: Brugerfladestil

en: Interfaces
da: Grænseflader

en: Interlaced encoding
da: Indkodning med interlacing

en: Interlaced mode
da: Tilstand med interlace

en: Interlaced motion estimation
da: Estimering af bevægelse med interlace

en: Internal libavcodec codec name
da: Internt libavcodec-codec navn

en: Internal libavcodec format name
da: Internal libavcodec formatnavn

en: Interval between appearance and disappearance
da: Interval mellem tilsynekomst og forsvinding

en: Interval between disappearance and appearance
da: Interval mellem forsvinding og tilsynekomst

en: Interval between two disappearances
da: Interval mellem to forsvindinger

en: Intra luma quantization deadzone
da: Intra luma kvantisering død-område

en: Intra picture DWT filter
da: Intra-billede-DWT-filter

en: Introduces a delay in the display of the stream.
da: Indfører en forsinkelse i visningen af streamet.

en: Invalid combination
da: Ugyldig kombination

en: Invalid container format for HTTP streaming
da: Ugyldigt container-format til HTTP-streaming

en: Invalid selection
da: Ugyldigt valg

en: Invalid signature
da: Ugyldig signatur

en: Inverse telecine
da: Inverterede filmscanner

en: Invert colors
da: Vend farver om

en: Invert video filter
da: Negativ videofilter

en: Irish
da: Irsk

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
da: Du kan deaktiverer synkroniseringen af input-uret for realtidskilder. Gør dette, hvis du oplever, at afspilningen af netværksstreams hakker.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
da: Det ser ud til, at din installation af Libav/FFmpeg (libavcodec) mangler følgende indkoder:
    %s.
    Hvis du ikke ved, hvordan du skal ordne det, så bed om hjælp fra din distribution.
    
    Dette er ikke en fejl i VLC media player.
    Undlad at kontakte VideoLAN-projektet vedrørende dette problem.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
da: Det var ikke muligt at hente en kryptografisk signatur for den downloadede fil "%s". Derfor blev den slettet.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
da: Det var ikke muligt at verificere den downloadede fil "%s" sikkert. Derfor blev den slettet.

en: Italian
da: Italiensk

en: JACK Input
da: JACK-input

en: JACK audio input
da: JACK-lydinput

en: JACK audio output
da: JACK-stik-lyd-output

en: JPEG image decoder
da: Afkoder til JPEG-billeder

en: JPEG image encoder
da: Indkoder til JPEG-billeder

en: Japanese
da: Japansk

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
da: Japansk (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
da: Japansk (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
da: Japansk Unix (EUC-JP)

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Joint bidirectional motion refinement.
da: Raffinering af sammenkoblet, bidirektionel bevægelse.

en: Joint stereo
da: Samlet stereo

en: Jump Bac&kward
da: Gå &tilbage

en: Jump sizes
da: Spring værdier

en: Jump to Specific &Time
da: &Gå til bestemt tidspunkt

en: Jump to Time
da: Gå til tidspunkt

en: K Audio Interface audio output
da: K Audio Interface-lyd-output

en: Kaiser window parameter
da: Kaiser vindue parameter

en: Kannada
da: Kannaresisk

en: Kasenna RTSP dialect
da: Kasenna-dialekt af RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
da: Kasenna-servere bruger en gammel dialekt af RTSP, som ikke følger standarden. Med denne parameter vil VLC prøve denne dialekt, men kan ikke forbinde til normale RTSP-servere.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
da: Kate er et codec til tekst- og billedbaserede overlægninger.
    Gengivelsesbiblioteket Tiger kræves for at gengive komplekse Kate-streams, men VLC kan stadig gengive statisk tekst- og billedbaserede undertekster, hvis det ikke er tilgængeligt.
    Bemærk at ændringer af indstillingerne nedenfor, ikke vil træde i kraft før en ny stream bliver afspillet. Dette bliver forhåbentlig snart rettet.

en: Kate overlay decoder
da: Kate-overlægningsafkoder

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
da: Kate-streams giver mulighed for at tekstformatering. VLC implementere det delvist, men du kan vælge at deaktivere al formatering. Bemærk at dette ingen effekt har hvis optegning via Tiger er aktiveret.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
da: Kate-streams kan optegnes via Tiger-biblioteket. Hvis du deaktiverer dette, så er det kun statisk tekst og bitmap-baserede strømme som bliver optegnet.

en: Kate text subtitles packetizer
da: Kate tekst-undertekstpacketizer

en: Kazakh
da: Kasakhisk

en: Keep Recent Items
da: Behold seneste elementer

en: Keep aspect ratio
da: Bevar højde-bredde-forhold

en: Keep audio level between sessions
da: Bevar lydniveau mellem sessioner

en: Keep existing file
da: Behold eksisterende fil

en: Keep original audio track
da: Bevar oprindeligt lydspor

en: Keep original size
da: Behold den oprindelige størrelse

en: Keep original video track
da: Bevar oprindeligt videospor

en: Keep some B-frames as references
da: Bevar nogle B-billeder som referencer

en: Keep stream output open
da: Hold streamoutput åben

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
da: Bevar det oprindelige højde-bredde-forhold under størrelsesændring af mosaikelementer.

en: Keep the original size of mosaic elements.
da: Behold den oprindelige størrelse af mosaikelementerne.

en: Key events
da: Tastaturhændelser

en: Key or combination:
da: Tast eller kombination:

en: Key press events
da: Tastetrykshændelser

en: Key:
da: Nøgle:

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Kirghiz
da: Kirgisisk

en: Knee
    radius
da: Knæ
    radius

en: Knee radius
da: Knee-radius

en: Korean
da: Koreansk

en: Korean (EUC-KR/CP949)
da: Koreansk (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
da: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: LIBRARY
da: BIBLIOTEK

en: LOCAL NETWORK
da: LOKALT NETVÆRK

en: LZMA decompression
da: LZMA udpakning

en: Lang From Telx
da: Sprog fra Telx

en: Language
da: Sprog

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
da: Sproget på det lydspor, du ønsker at bruge (kommasepareret, landekoder på to eller tre bogstaver; du kan bruge 'none' for at undgå at et andet sprog bruges som reserve).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
da: Sproget på det elementary stream som beskrevet i ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
da: Sproget på menuerne som du ønsker at bruge med DVD/Blu-ray (kommasepareret, landekoder på to eller tre bogstaver; du kan også bruge 'any' som fallback).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
da: Sproget på det undertekstspor, du ønsker at bruge (kommasepareret, landekoder på to eller tre bogstaver; du kan også bruge 'any').

en: Lao
da: Laotisk

en: Large
da: Stor

en: Large Hall
da: Stor hal

en: Larger
da: Størst

en: Last 60 seconds
da: Seneste 60 sekunder

en: Last Entry Point
da: Sidste indgangspunkt

en: Last audio device
da: Seneste lydenhed

en: Last check on: %@
da: Sidste søgning: %@

en: Last.fm username not set
da: Brugernavn til last.fm ikke angivet

en: Latin
da: Latinsk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Launch EyeTV now
da: Start EyeTV nu

en: Launching an update request...
da: Starter en opdateringsanmodning...

en: Layer A code rate
da: Kodehastighed for lag A

en: Layer A modulation
da: Modulering af lag A

en: Layer A segments count
da: Antallet af lag A-segmenter

en: Layer A time interleaving
da: Lag A-tidsfletning

en: Layer B code rate
da: Kodehastighed for lag B

en: Layer B modulation
da: Modulering af lag B

en: Layer B segments count
da: Antallet af lag B-segmenter

en: Layer B time interleaving
da: Lag B-tidsfletning

en: Layer C code rate
da: Kodehastighed for lag C

en: Layer C modulation
da: Modulering af lag C

en: Layer C segments count
da: Antallet af lag C-segmenter

en: Layer C time interleaving
da: Lag C-tidsfletning

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Left
da: Venstre

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
da: Venstre koordinat for underskærmens øverste venstre hjørne.

en: Left to right/Top to bottom
da: Venstre til højre/top til bund

en: Length in milliseconds to output each stride
da: Længde i millisekunder til output af hvert skridt

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
da: Søgningslængden i millisekunder for at finde den bedste placering til overlapning

en: Length of TS stream segments
da: Længden på TS-streamsegmenter

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
da: Varighed i tid (i ms) indtil datamodtagelse afbrydes.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
da: Lad videoen skalere, så den passer et givent vindue eller fuldskærm.

en: Letzeburgesch
da: Luxembourgsk

en: Level %i
da: Niveau %i

en: Level of delayed signal
da: Niveau for det forsinkede signal

en: Level of input signal
da: Niveau af inputsignal

en: Level of input signal of original channel.
da: Niveau af inputsignal fra oprindelig kanal.

en: LibNotify Notification Plugin
da: Påmindelsespluginet LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
da: Libtwolame-lydindkoder

en: License
da: Licens

en: Lime
da: Limegrøn

en: Limit the size of each slice in bytes
da: Begræns størrelsen af hver enkelt opdeling i bytes

en: Limit the size of each slice in macroblocks
da: Begræns størrelsen af hver enkelt opdeling i macroblocks

en: Line 1:
da: Linje 1:

en: Line 2:
da: Linje 2:

en: Linear
da: Lineær

en: Linear (fastest)
da: Lineær (hurtigst)

en: Linear PCM audio decoder
da: Lineær PCM-lyddekoder

en: Linear PCM audio encoder
da: Lineær PCM-lydindkoder

en: Linear PCM audio packetizer
da: Lineær PCM lyd-indkoder

en: Liner Notes
da: Noter til album

en: Linguistic markup
da: Lingvistisk opmærkning

en: List
da: Liste

en: List ID
da: Liste-ID

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
da: Listen af codec som VLC vil bruge, i prioriteret rækkefølge. F.eks. vil "dummy,a52" gøre at dummy forsøges, og derefter a52 inden andre codec afprøves. Kun erfarne brugere bør ændre denne indstilling, da den kan ødelægge afspilningen af alle dine streams.

en: List of revoked servers certificates
da: Liste med tilbagekaldte servercertifikater

en: List of words separated by | to filter
da: Liste med ord adskilt med | som skal filtreres

en: Listeners
da: Lyttere

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Live capture caching (ms)
da: Mellemlagring af live-optagelse (ms)

en: Load
da: Indlæs

en: Load extensions on startup
da: Indlæs udvidelser under opstart

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
da: Indlæs denne undertekstfil. Bruges, når din undertekstfil ikke kan findes automatisk.

en: Loading flowplayer...
da: Indlæser flowplayer...

en: Local Network
da: Lokalt netværk

en: Local drives
da: Lokale drev

en: Local oscillator high frequency (kHz)
da: Høj frekvens for lokal oscillator (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
da: Lavfrekvens for lokal oscillator (kHz)

en: Local playback
da: Lokal afspilning

en: Locally collect statistics
da: Lokal indsamling af statistik

en: Location
da: Placering

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
da: Placering af en fil der indeholder en SVG skabelon til automatisk streng konvertering

en: Location:
da: Placering:

en: Lock Aspect Ratio
da: Lås højde-bredde-forhold

en: Log all VLC messages to a text file.
da: Log alle VLC-meddelelser til en tekstfil.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
da: Log alle VLC-meddelelser til syslog (UNIX-systemer).

en: Log filename
da: Log-filnavn

en: Log format
da: Log-format

en: Log to file
da: Log til fil

en: Log to syslog
da: Log til syslog

en: Logging
da: Logning

en: Logo animation # of loops
da: Logo animation # antal gentagelser

en: Logo erase
da: Fjern logo

en: Logo filenames
da: Logo-filnavne

en: Logo individual image time in ms
da: Tid for hvert billede i ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
da: Logo synlighed værdi (fra 0 for fuld gennemsigtighed til 255 for fuld synlighed).

en: Logo overlay
da: Logo vandmærke

en: Logo position
da: Logo placering

en: Logo sub source
da: Logo undertekstkilde

en: Logo video filter
da: Logo-videofilter

en: Long backwards jump
da: Langt spring tilbage

en: Long forward jump
da: Langt spring fremad

en: Long jump length
da: Varighed for langt spring

en: Long jump length, in seconds.
da: Varigheden for langt spring, i sekunder.

en: Look and feel
da: Udseende og funktionsmåde

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
da: Led også efter en undertekstfil i disse mapper, hvis din undertekstfil ikke blev fundet i den nuværende mappe.

en: Loop
da: Løkke

en: Loop / Repeat
da: Løkke / gentag

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
da: AlphaC0- og Beta-parametre alpha:beta til løkkefilter

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
da: AlphaC0- og Beta-parametre til løkkefilter. Intervallet er -6 til 6 for både alpha og beta. -6 betyder let filter, mens 6 betyder stærkt.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
da: Gentag fra punkt A til punkt B uendeligt
    Klik for at sætte punkt A

en: Loop from point A to point B continuously.
da: Gentag fra punkt A til punkt B uendeligt.

en: Loop: %s
da: Løkke: %s

en: Lossless mode
da: Tabsfri tilstand

en: Lost
da: Tabt

en: Lost buffers
da: Tabte buffere

en: Lost frames
da: Tabte billeder

en: Loudness mode
da: Tilstand for lydintensitet

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
da: Tilstand for lydintensitet også kendt som bass-boost.

en: Low
da: Lav

en: Low Definition (360 lines)
da: Lav opløsning (360 linjer)

en: Low Delay mode
da: Tilstand med lav forsinkelse

en: Low Latency
da: Lav forsinkelse

en: Low Pass Filter
da: Lavpasfilter

en: Low freq (Hz)
da: Lavfrekvens (Hz)

en: Low freq gain (dB)
da: Lavfrekvensforstærkning (dB)

en: Low latency
da: Lav forsinkelse

en: Low-frequency effects
da: Lavfrekvens-effekter

en: Low-priority code rate
da: Kodefrekvens med lav prioritet

en: Lowest
da: Lavest

en: Lowest Latency
da: Laveste forsinkelse

en: Lowest latency
da: Laveste forsinkelse

en: Lua Art
da: Lua-kunst

en: Lua Extension
da: Lua-udvidelse

en: Lua Meta Reader
da: Lua-metalæser

en: Lua Playlist
da: Lua-spilleliste

en: Lua Playlist Parser Interface
da: Grænseflade til fortolker af Lua-spillelister

en: Lua SD Module
da: Lua-SD-modul

en: Lua interface
da: Lua brugerflade

en: Lua interface configuration
da: Lua-brugerfladeopsætning

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
da: Opsætningstreng til Lua-brugerflade. Formatet er: '["<grænseflademodulnavn>"] = { <valg> = <værdi>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
da: Det lua interface modul der skal indlæses

en: Luminance elimination
da: Lystæthedseliminering

en: Luminance masking
da: Lystæthedsmaskering

en: Lyrics
da: Lyrik

en: M-JPEG camera demuxer
da: M-JPEG kamera demuxer

en: M3U playlist
da: M3U-spilleliste

en: M3U playlist export
da: Eksportér M3U-spilleliste

en: M3U playlist import
da: Import af M3U-spilleliste

en: M3U8 playlist
da: M3U8-spilleliste

en: M3U8 playlist export
da: Eksportér M3U8-spilleliste

en: MIDI synthesis not set up
da: MIDI synthesis er ikke sat op

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
da: MIME-type returneret af serveren (genkendes automatisk hvis ikke angivet).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: MJPEG består af en serie af JPEG-billeder (kan bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: MLP/TrueHD parser
da: MLP/TrueHD-fortolker

en: MMAL decoder
da: MMAL-dekoder

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
da: Plugin til MMAL-baseret dekoder til Raspberry Pi

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
da: MMAL-baseret plugin for vout til Raspberry Pi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
da: MMS-streams kan indeholde flere forskellige elementary streams med forskellige bithastigheder. Du kan vælge hvad for nogen du vil have af dem.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
da: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 konverteringer

en: MMX conversions from
da: MMX konverteringer fra

en: MP3 fixed point audio encoder
da: Lydindkoder til MP3 med fast kommatal

en: MP4/MOV muxer
da: MP4/MOV-muxer

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
da: MPEG Audio Layer 3 (kan bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG og RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
da: MPEG I/II-videoafkoder (bruger libmpeg2)

en: MPEG Video
da: MPEG-video

en: MPEG audio decoder
da: MPEG-lyddekoder

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
da: MPEG-1 video-codec (bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG og RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
da: MPEG-2 video-codec (bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG og RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
da: MPEG-4 video-codec (kan bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG og RAW)

en: MPEG-4 video
da: MPEG-4-video

en: MPEG4 quantization matrix
da: Kvantiseringsmatrice for MPEG4

en: MTP Device
da: MTP-enheder

en: MTP devices
da: MTP-enheder

en: MTP input
da: MTP-input

en: MTU of the network interface
da: Netværksgrænsefladens MTU

en: MUX for RAW RTSP transport
da: MUX til RAW RTSP-transport

en: MUX options
da: MUX indstillinger

en: MY COMPUTER
da: MIN COMPUTER

en: Mac OS X interface
da: Mac OS X-brugerflade

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Magazine
da: Magasin

en: Magnification/Zoom
da: Forstørrelse/zoom

en: Magnify
da: Forstør

en: Magnify/Zoom interactive video filter
da: Magnify/zoom interaktivt videofilter

en: Main Profile
da: Primær profil

en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Main Window...
da: Hovedvindue...

en: Main interfaces
da: Hovedgrænseflader

en: Main interfaces settings
da: Indstillinger for hovedgrænseflader

en: Major channel
da: Hovedkanal

en: Make a donation...
da: Giv et bidrag...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
da: Gør serveren offentligt tilgængelig på de 'Gule sider' (mappe over streams) på en icecast-/shoutcast-webside. Kræver, at bit-hastighedsoplysningen angives for shoutcast. Kræver Ogg-streamunderstøttelse for icecast.

en: Makeup
    gain
da: Makeup
    forstærkning

en: Makeup gain
da: Makeup-forstærkning

en: Malay
da: Malajisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Manage Streams
da: Håndtér streams

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
da: Kortlægger den fysiske kanal X til den logiske zone Y, for at rette forkert kabelføring :-)

en: Mark analyzed Pixels
da: Markér analyserede pixels

en: Mark analyzed pixels
da: Mærk analyseret pixels

en: Maroon
da: Rødbrun

en: Marquee
da: Lysavis

en: Marquee display
da: Visning af lysavis

en: Marquee position
da: Lysavisens placering

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
da: Tekst som skal vises i lysavis. (Tilgængelige formateringsstrenge: %Y = år, %m = måned, %d = dag, %H = time, %M = minut, %S = sekund, ...)

en: Mask
da: Maske

en: Master server ip address
da: Hovedserverens IP-adresse

en: Max QP
da: Maksimal QP

en: Max QP step
da: Maks. QP-trin

en: Max QP step between frames.
da: Maks. QP-trin mellem billeder.

en: Max length
da: Maksimal længde

en: Max local bitrate
da: Maks. lokal bithastighed

en: Maximal bitrate
da: Højeste bithastighed

en: Maximal period
da: Maksimal varighed

en: Maximal period of the noise grain in pixel
da: Maksimal varighed af støjkorn i pixel

en: Maximal volume level
da: Maksimal lydstyrke

en: Maximum B (deprecated)
da: Højeste B (forældet)

en: Maximum Bitrate
da: Højeste bithastighed

en: Maximum GOP size
da: Maksimal GOP-størrelse

en: Maximum RTP sequence number dropout
da: Højeste antal udfald for RTP-sekvensnumre

en: Maximum RTP sequence number misordering
da: Maksimal uorden af RTP-sekvensnumre

en: Maximum RTP sources
da: Højeste antal RTP-kilder

en: Maximum Volume displayed
da: Maksimale viste lydstyrke

en: Maximum bitrate
da: Højeste bithastighed

en: Maximum bitrate (kbps)
da: Højeste bithastighed (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
da: Højeste bithastighed i kbps når der indkodes med tilstanden konstant bithastighed

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
da: Maksimal bithastighed i kbps. Det er specielt nyttig til streamingprogrammer.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
da: Maksimum for søgning til estimering af bevægelse, målt fra forudsagt position(er). Standard på 16 er godt til de fleste optagelser, mens sekvenser med høj grad af bevægelse kan drage fordel fra indstillinger mellem 24 og 32. Interval fra 0 til 64.

en: Maximum encoding bitrate
da: Højeste bithastighed ved indkodning

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
da: Højeste anvendte billedhastighed (0 = ubegrænset).

en: Maximum level
da: Max. niveau

en: Maximum motion vector length
da: Maksimale bevægelsesvektor længde

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
da: Maksimum bevægelses vector længde i pixels. -1 er automatisk, baseret på niveau.

en: Maximum motion vector search range
da: Maksimale bevægelsesvektor søgeområde

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
da: Højeste antal bogstaver der vises på skærmen.

en: Maximum number of connections
da: Højeste antal forbindelser

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
da: Højeste antal undertekster tilladt på samme tid.

en: Maximum output video height.
da: Maksimal højde på video-output.

en: Maximum output video width.
da: Maksimal bredde på video-output.

en: Maximum overlapping subtitles
da: Højeste antal overlappende undertekster

en: Maximum quantizer parameter.
da: Maksimum for kvantiseringsparameter.

en: Maximum video height
da: Maksimal videohøjde

en: Maximum video quantizer scale
da: Maksimumskalering for videokvantisering

en: Maximum video quantizer scale.
da: Maksimumskalering for videokvantisering.

en: Maximum video width
da: Maksimal videobredde

en: Mean
da: Median

en: Media &Information
da: Medie&oplysninger

en: Media Angle
da: Medievinkel

en: Media Audio Track
da: Mediets lydspor

en: Media Files
da: Mediefiler

en: Media Forward
da: Medie - fremad

en: Media Information
da: Medieoplysninger

en: Media Information...
da: Medieoplysninger...

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Media Manager Edition
da: Mediestyringstype

en: Media Manager List
da: Mediehåndteringsliste

en: Media Menu
da: Mediemenu

en: Media Next Frame
da: Medie - næste billede

en: Media Next Track
da: Medie - næste nummer

en: Media Play Pause
da: Medie - afspil pause

en: Media Prev Frame
da: Medie - forr. billede

en: Media Prev Track
da: Medie - forrige spor

en: Media Record
da: Medie - optag

en: Media Repeat
da: Gentag medie

en: Media Resource Locator (MRL)
da: Medie-ressource-finder (MRL)

en: Media Rewind
da: Medie - spol tilbage

en: Media Select
da: Medie - vælg

en: Media Shuffle
da: Medie - bland

en: Media Stop
da: Medie - stop

en: Media Subtitle
da: Medie-undertekst

en: Media Time
da: Medie - tid

en: Media View
da: Medie - vis

en: Media data size
da: Medie datastørrelse

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
da: Medier indkapslet som %@ kan ikke streames gennem HTTP-protokollen af tekniske årsager.

en: Media: %s
da: Medie: %s

en: Meditative
da: Meditativ

en: Medium backwards jump
da: Mellemstort spring bagud

en: Medium forward jump
da: Mellemstort spring fremad

en: Medium jump length
da: Varighed for mellemlangt spring

en: Medium jump length, in seconds.
da: Varigheden for mellemlangt spring, i sekunder.

en: Mega bass
da: Megabass

en: Mega bass cutoff
da: Megabass cutoff

en: Mega bass level
da: Megabass niveau

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
da: Megabass-tilstand cutoff frekvens, i Hz. Dette er den maksimale frekvens hvor megabass-effekten anvendes. Gyldige værdier er fra 10 til 100 Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
da: Megabass-tilstand niveau (fra 0 til 100, standardværdi er 0).

en: Memory input
da: Hukommelsesinput

en: Menu language
da: Menusprog

en: Menus
da: Menuer

en: Menus language:
da: Menusprog:

en: Mesh height
da: Højde på gitter

en: Mesh width
da: Bredde på gitter

en: Messages
da: Meddelelser

en: Messages...
da: Meddelelser...

en: Meta-information
da: Meta-oplysninger

en: Metadata
da: Meta-oplysninger

en: Method used to encode the video sequence
da: Metoden som bruges til indkodning af videosekvensen

en: Mi&nimal Interface
da: Mi&nimal brugerflade

en: Microsoft Media Server (MMS) input
da: Microsoft Media Server-input (MMS)

en: Middle
da: Medium

en: Min QP
da: Minimum QP

en: Minimal Mac OS X interface
da: Minimal Mac OS X-brugerflade

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
da: Laveste indeks interval, i mikrosekunder. Indstil til 0 for at deaktivere oprettelsen af indeks.

en: Minimal period
da: Mindste varighed

en: Minimal period of the noise grain in pixel
da: Mindste varighed for støjgryn i pixel

en: Minimize
da: Minimér

en: Minimum Audio level to raise the alarm
da: Det mindste lydniveau der aktiverer alarmen

en: Minimum B (deprecated)
da: Minimum B (forældet)

en: Minimum GOP size
da: Minimal GOP-størrelse

en: Minimum alpha value
da: Minimum alfa-værdi

en: Minimum bitrate (kbps)
da: Laveste bithastighed (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
da: Den laveste bithastighed i kbps når der indkodes med tilstanden konstant bithastighed

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
da: Laveste bithastighed i kbps. Brugbar hvis encoding til et fastsat antal kanaler.

en: Minimum buffer space between threads
da: Minimum buffer plads mellem tråde

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
da: Minimum buffer plads mellem tråde. -1 er automatisk, baseret på antallet af tråde.

en: Minimum encoding bitrate
da: Minimum indkodningsbithastighed

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
da: Mindsteværdi for kvantiseringsparameter. 15 til 35 synes at være et rimeligt interval.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
da: Korteste tid (i millisekunder) mellem underteksten forsvinder og en ny undertekst vises (tidligere forsinkelse af underteksten bliver forlænget til at udfylde tomrummet).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
da: Korteste tid (i millisekunder) som underteksten skal vises efter den forgående er forsvundet (forsinkelse af underteksten vil blive forlænget til at møde dette krav).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
da: Korteste tid (i millisekunder) som underteksten skal vises efter en ny undertekst bliver vist (tidligere forsinkelse af underteksten bliver forkortet for at undgå overlap).

en: Minimum video quantizer scale
da: Minimumskalering for videokvantisering

en: Minimum video quantizer scale.
da: Minimumskalering for videokvantisering.

en: Mirror
da: Spejl

en: Mirror orientation
da: Spejlretning

en: Mirror video
da: Spejl video

en: Mirror video filter
da: Spejlingsvideofilter

en: Misc
da: Diverse

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Miscellaneous Options
da: Diverse indstillinger

en: Miscellaneous audio settings and modules.
da: Diverse lydindstillinger og moduler.

en: Missing AACS configuration file!
da: Mangler en AACS-opsætningsfil!

en: MoMoLight options
da: MoMoLight-indstillinger

en: Mode
da: Tilstand

en: Modulation / Constellation
da: Modulation / konstellation

en: Modules Tree
da: Modultræ

en: Moldavian
da: Moldovisk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Monitor pixel aspect ratio
da: Højde-bredde-forhold for skærmpixel

en: Monospace Font
da: Skrifttype med fast bredde

en: More Info
da: Flere oplysninger

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
da: Flere bånd til spektrometeret: 80 hvis den er aktiveret, ellers 20.

en: More information...
da: Flere oplysninger...

en: Mosaic
da: Mosaik

en: Mosaic Tiles
da: Mosaikbrikker

en: Mosaic alignment
da: Mosaikjustering

en: Mosaic bridge
da: Mosaik-bro

en: Mosaic bridge stream output
da: Stream-output for Mosaik-bro

en: Mosaic video sub source
da: Mosaic video undertekstkilde

en: Motion Detect
da: Bevægelsesdetektering

en: Motion Vector precision
da: Præcision for bevægelsesvektor

en: Motion Vector precision in pels
da: Præcision for bevægelsesvektor målt i pels

en: Motion blur
da: Bevægelsessløring

en: Motion blur filter
da: Bevægelsessløringsfilter

en: Motion detect
da: Bevægelsesregistrering

en: Motion detect video filter
da: Videofilter til bevægelsesdetektering

en: Motion masking
da: Bevægelsesmaskering

en: Motion threshold (10-100)
da: Bevægelsesfølsomhed (10-100)

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Mouse Gestures
da: Musegestusser

en: Mouse Wheel Down
da: Musehjul ned

en: Mouse Wheel Left
da: Musehjul venstre

en: Mouse Wheel Right
da: Musehjul højre

en: Mouse Wheel Up
da: Musehjul op

en: Mouse events
da: Musehændelser

en: Mouse gestures control interface
da: Kontrolgrænseflade til musegestusser

en: Mouse pointer image
da: Musemarkørens ikon

en: MouseWheel up-down axis Control
da: Musehjulets op-ned-akse kontrol

en: Move To Trash and Relaunch VLC
da: Flyt til papirkurv og genstart VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
da: Flyt alle kapitler. Denne værdi bør angives i millisekunder.

en: Multicast output interface
da: Multicast-outputgrænseflade

en: Multichannel television sound (MTS)
da: TV-lyd med flere kanaler (MTS)

en: Multipass ratecontrol
da: Flerpas-ratekontrol

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
da: Flerpas-ratekontrol:
     - 1: Første gennemløb, opretter statistikfil
     - 2: Sidste gennemløb, overskriver ikke statistikfil
     - 3: N'te gennemløb, overskriver statistikfil

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
da: Det er ikke tilladt at have flere profiler med det samme navn.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
da: Gang undertekst varighed med denne værdi.
    Sæt til 0 for at deaktivere.

en: Musical
da: Musikal

en: Mute the audio.
da: Mute lyden.

en: Mux Control
da: Mux-kontrol

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
da: Mux PMT (kræver --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
da: Mux-modul

en: Muxer to use for the stream.
da: Muxer som skal bruges til stream.

en: Muxers
da: Muxere

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
da: Muxere danner de indkapslingsformater, der anvendes til at samle alle de elementære streams (billede, lyd, ...). Med denne indstilling kan du altid gennemtvinge en bestemt muxer. Det er sikkert ikke noget, du bør gøre.
    Du kan også angive standardparametre for hver muxer.

en: My Computer
da: Min computer

en: My Music
da: Min musik

en: My Pictures
da: Mine billeder

en: My Videos
da: Mine videoer

en: N&ormal Speed
da: N&ormal hastighed

en: N/A
da: Ikke tilgængelig

en: NTSC M South Korea
da: NTSC M Sydkorea

en: Name
da: Navn

en: Name for the font you want to use
da: Navnet på den skrifttype du vil bruge

en: Name of XML file containing Haar cascade description
da: Navnet på XML-filen, der indeholder Haar cascade-beskrivelsen

en: Name of current instance
da: Navnet på den nuværende instans

en: Name of desired display device
da: Navnet på den ønskede displayenhed

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
da: Navnet på det interne OpenCV-pluginfilter der skal bruges

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
da: Navnet på den lydenhed, der skal bruges af DirectShow-pluginet. Hvis du ikke angiver noget, vil standardenheden blive brugt.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
da: Navnet på distination bridge-in. Hvis du ikke har brug for mere end én bridge-in af gangen, kan du se bort fra denne indstilling.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
da: Navnet på filen hvortil det rå stream vil blive dumpet.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
da: Navnet på den serielle port hvor AtmoLight-styreboksen er forbundet.
    På Windows er det typisk noget i stil med COM1 eller COM2. På Linux kan det f.eks. være /dev/ttyS01.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
da: Navnet på den videoenhed, der skal bruges af DirectShow-pluginet. Hvis du ikke angiver noget, vil standardenheden blive brugt.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
da: Navnet på denne bridge-in instans. Hvis du ikke har brug for mere end én bridge-in af gangen, kan du se bort fra denne indstilling.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
da: Navnet på dette stream/kanal på shoutcast-/icecast-serveren.

en: Name:
da: Navn:

en: Narrow-band (8kHz)
da: Smalt frekvensbånd (8kHz)

en: Native Slider
da: Indbygget skyder

en: Navajo
da: Navaho

en: Navigate down
da: Navigér ned

en: Navigate left
da: Navigér venstre

en: Navigate right
da: Navigér højre

en: Navigate up
da: Navigér op

en: Navy
da: Marineblå

en: Ncurses interface
da: Ncurses grænseflade

en: Ndebele, North
da: Ndebele, Nord

en: Ndebele, South
da: Ndebele, Syd

en: Ne&xt
da: &Næste

en: Nearest neighbour (bad quality)
da: Nærmeste nabo (dårlig kvalitet)

en: Nearest-neighbor audio resampler
da: Nærmeste nabo lyd-gensampler

en: Negate colors
da: Negative farver

en: Negative
da: Negativ

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Network
da: Netværk

en: Network Access Policy
da: Netværksadgang politik

en: Network Protocol
da: Netværksprotokol

en: Network Sync
da: Netværkssynkronisering

en: Network caching (ms)
da: Mellemlagring af netværk (ms)

en: Network identifier
da: Netværksidentifikation

en: Network interaction failed
da: Netværksinteraktionen mislykkedes

en: Network master clock
da: Netværkets overordnet ur

en: Network name
da: Netværksnavn

en: Network name to create
da: Netværksnavn som skal oprettes

en: Network settings
da: Netværksindstillinger

en: Network streams (SAP)
da: Netværksstreams (SAP)

en: Network synchronisation
da: Netværkssynkronisering

en: Network synchronization
da: Netværkssynkronisering

en: Never
da: Aldrig

en: Never fix
da: Reparér aldrig

en: New ES ID
da: Ny ES ID

en: New Wave
da: New wave

en: New destination
da: Ny destination

en: New input playing
da: Ny input afspiller

en: New profile
da: Ny profil

en: New winamp 5.2 shoutcast import
da: Ny winamp 5.2 shoutcast import

en: Next
da: Næste

en: Next / Forward
da: Næste / fremad

en: Next Channel
da: Næste kanal

en: Next Chapter/Title
da: Næste kapitel/titel

en: Next chapter
da: Næste kapitel

en: Next frame
da: Næste billede

en: Next media in the playlist
da: Næste medie i spillelisten

en: Next media in the playlist, skip forward when held
da: Næste medie i spillelisten, spring fremad når den holdes ned

en: Next title
da: Næste titel

en: Next widget style
da: Næste widget style

en: No Address given
da: Der blev ikke angivet nogen adresse

en: No Channel Name given
da: Der blev ikke angivet noget kanalnavn

en: No Filtering
da: Ingen filtrering

en: No Input device found
da: Ingen inputenhed fundet

en: No SDP URL given
da: Der blev ikke angivet nogen SDP-URL

en: No active subtitle
da: Ingen aktiv undertekst

en: No addons found
da: Der blev ikke fundet nogen tilføjelser

en: No check was performed yet.
da: Ingen søgning er gennemført endnu.

en: No decoding of Dolby Surround
da: Ingen dekodning af Dolby Surround

en: No description for this codec
da: Ingen beskrivelse for dette codec

en: No device is selected
da: Der er ikke valgt nogen enhed

en: No device is selected.
    
    Choose available device in above pull-down menu.
da: Der er ikke valgt nogen enhed.
    
    Vælg en enhed i rullemenuen ovenfor.

en: No disc menus
da: Ingen disk-menuer

en: No file selected
da: Ingen fil er valgt

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
da: Ingen fastsat gop-struktur. Et billede kan være intra eller inter, og henvise til forrige eller fremtidige billeder.

en: No folder selected
da: Der er ikke valgt nogen mappe

en: No input
da: Ingen input

en: No input found
da: Ingen input fundet

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
da: Ingen input fundet. Et stream skal afspilles eller være sat på pause for at bogmærker skal kunne virker.

en: No input selected
da: Der er ikke valgt noget input

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
da: Intet passende modul fundet. Brug --list eller --list-verbose for at se tilgængelige moduler.

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
da: Der skal vælges en ny stream eller et gyldig spilleliste element.
    
    Vælg en før du går til den næste side.

en: No personal information will be sent with this report.
da: Der sendes ingen personlige oplysninger i denne rapport.

en: No pre-filtering
da: Ingen forhåndsfiltrering

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
da: Ingen v4l2-instans fundet.
    Tjek venligst at enheden er åbnet med VLC og at den afspiller.
    
    Kontroller vil blive vist her automatisk.

en: No valid destination
da: Ingen gyldig distination

en: No valid host certificate found in AACS config file.
da: Fandt intet gyldigt værtscertifikat i AACS-konfigurationsfilen.

en: No valid processing key found in AACS config file.
da: Der blev ikke fundet en gyldig nøgle til behandlingen i config-filen for AACS.

en: No video or audio device selected.
da: Ingen video- eller lydenhed er valgt.

en: No, Thanks
da: Nej tak

en: Noise
da: Støj

en: Noise Threshold
da: Støjgrænse

en: Noise reduction
da: Støjreduktion

en: Noise reduction level
da: Støjreduktionsniveau

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
da: Støjgrænse som anvendes i tilstanden for konstant støjtærskel

en: Non-deterministic optimizations when threaded
da: Ikke-deterministisk optimeringer når der bruges tråde

en: None
da: Ingen

en: Nordic (Latin-6)
da: Nordisk (Latin-6)

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Normal rate
da: Normal hastighed

en: Normal/Loop/Repeat
da: Normal/løkke/gentag

en: Normalize volume to:
da: Nomalisér lydstyrke til:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
da: Normalt vil packetizeren synkroniserer på den næste fulde billede, Dette flag instruerer packetizeren til at synkroniserer på den første fundne Intra-billede.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
da: Normal bruger vi tidsstemplet fra MPEG-filerne til at beregne position og varighed. Dette fungerer dog ikke altid. Slå dette tilvalg fra, for at beregne ud fra bithastigheden i stedet.

en: Northern Sami
da: Nordsamisk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Norwegian Bokmaal
da: Norsk bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: Not Set
da: Ikke indstillet

en: Not Used
da: Ikke anvendt

en: Note that these are system-wide settings.
da: Bemærk at disse indstillinger er gældende for hele systemet.

en: Note:
da: Bemærk:

en: Notify
da: Påmind

en: Now Playing
da: Afspiller nu

en: Now playing
da: Afspiller nu

en: Now preferred option to assign gradient bitmaps, put them as zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. into one folder and set the foldername here
da: Den nuværende foretrukne indstilling til at tildele farveovergangsbitmaps, læg dem som zone_0.bmp, zone_1.bmp osv. i en mappe og angiv mappenavnet her

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
da: Antal 100 billeder før 'avbr' rate control-metoden når den ønskede bithastighed med den ønskede præcision. Se accuracy-parameteren.

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
da: Antal B-billeder som vil blive kodet mellem to referencebilleder.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
da: Antal CD-blokke der læses ad gangen.

en: Number of DWT iterations
da: Antal DWT-operationer

en: Number of Tracks
da: Antal spor

en: Number of audio buffers
da: Antal lydbuffere

en: Number of audio channels
da: Antal lydkanaler

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
da: Antal lydkanaler i de transcoded streams.

en: Number of blank pixels between bands.
da: Antal blanke pixels mellem hvert bånd.

en: Number of channels
da: Antal kanaler

en: Number of channels information of the transcoded stream.
da: Antal af kanalinformationer på det omkodede stream.

en: Number of clones
da: Antal kloner

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
da: Antal fortløbende B-billeder mellem I og P-billeder. Fra 1 til 16.

en: Number of days between two update checks
da: Antal dage mellem søgninger

en: Number of first segment
da: Tal for første segment

en: Number of frames (0 to 100)
da: Antal billeder (0 til 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
da: Antal billeder som skal betragtes til udjævning (0 til 30)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
da: Antal billeder som vil blive kodet for ét nøglebillede.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
da: Antal vandrette opdelinger pr. billede i tilstand med lav forsinkelse

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
da: Antal vandrette vinduer som videoen skal fordeles i.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed".
da: Antal billedkolonner i mosaikken (bruges kun hvis placering er sat til "fixed").

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
da: Antal billedrækker i mosaikken (bruges kun hvis placering er sat til "fixed").

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
da: Antal kanaler for lydinput til DeckLink-optagelser. Skal være 2, 8 eller 16. 0 deaktiverer lydinput.

en: Number of levels of downsampling
da: Antal downsampling niveauer

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
da: Antal downsampling niveauer i hierarkisk motion estimering tilstand

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
da: Antal gentagelser i logoets animation.-1 = uendeligt, 0 = deaktivér

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
da: Antal millisekunder mellem opdatering af teksten. Mest nyttig når der bruges metadata eller sekvenser med tidsformateringsstrenge.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
da: Antal millisekunder som lysavisen skal vises. Standardværdien er 0 (vises altid).

en: Number of output channels
da: Antal udgangskanaler

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
da: Antal output kanaler for DeckLink-output. Skal være 2, 8 eller 16. 0 deaktivere lyd-output.

en: Number of parallel operations
da: Antal parallelle handlinger

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
da: Antal billeder mellem fortløbende sekvensheadere dvs. længden af gruppen med billeder

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
da: Antal billeder inden for nuværende GOP (Group of Pictures, dvs. gruppe af billeder); hvis GopPicSize=0, så er GOP-størrelsen uspecificeret. Hvis GopPicSize=1, så bruges der kun I-billeder.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
da: Antal pixels der skal beskæres fra bunden af billedet.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
da: Antal pixels der skal beskæres fra venstre side af billedet.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
da: Antal pixels der skal beskæres fra venstre side af billedet.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
da: Antal pixels der skal beskæres fra toppen af billedet.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
da: Antal pixels der skal paddes til toppen af billedet, efter beskæring.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
da: Antal pixels der skal paddes til venstre side af billedet, efter beskæring.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
da: Antal pixels der skal paddes til højre side af billedet, efter beskæring.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
da: Antal pixels der skal paddes til toppen af billedet, efter beskæring.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
da: Antal foregående billeder anvendt som forudsigelser. Dette er effektivt i Anime, men lader til at gøre en begrænset forskel i direkte, levende kildemateriale. Nogle dekodere kan ikke håndtere større frameref-værdier. Interval fra 1 til 16.

en: Number of puzzle columns
da: Antal kolonner i puslespil

en: Number of puzzle rows
da: Antal rækker i puslespil

en: Number of reference frames
da: Antal referencebilleder

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
da: Antal sekunder mellem hver tvunget opdatering af feeds. 0 betyder at feeds aldrig opdateres.

en: Number of segments
da: Antal segmenter

en: Number of segments to include in index
da: Antal af segmenter, der skal indgå i indeks

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
da: Antallet af opdelinger i hvert videobillede; hver opdeling indeholder én eller flere rækker med makroblokke. Hvis numslice ikke er angivet, så kan indkoderen vælge hvilken som helst af opdelingsformerne som tillades af codec-standarden.

en: Number of slices per frame
da: Antal opdelinger pr. billede

en: Number of steps to change current color to end color for dimming up the light in cinema style... (each step takes 40ms)
da: Antal trin der skal gå når den nuværende farve ændres til slutfarven ved at skrue op for lyset ligesom i en biograf... (hver trin tager 40ms)

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
da: Antal trin for at ændre den nuværende farve til pause-farve (hvert trin tager 40ms)

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
da: Antal skærme der som standard skal bruges til at vise videoer i 'fuldskærm'. Det der svare til skærmnummeret kan findes i menuen til at vælge videoenhed.

en: Number of threads
da: Antal tråde

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
da: Antal tråde som bruges til afkodning - 0 betyder auto

en: Number of threads used for the transcoding.
da: Antal tråder der skal bruges ved transcoding.

en: Number of time the same input will be repeated
da: Antal gange det samme input skal gentages

en: Number of time to blend
da: Antal gange der skal blandes

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
da: Antal lodrette opdelinger pr. billede i tilstand med lav forsinkelse

en: Number of vertical windows in which to split the video.
da: Antal lodrette vinduer som videoen skal fordeles i.

en: Number of video windows in which to clone the video.
da: Antal video vinduer hvor videoen skal klones.

en: Number of zones on bottom
da: Antal zoner på knap

en: Number of zones on the bottom of the screen
da: Antal zoner på knappen på skærmen

en: Number of zones on the top of the screen
da: Antal zoner i toppen af skærmen

en: Number of zones on top
da: Antal zoner i toppen

en: OSD menu
da: OSD-menu

en: OSS device node path.
da: Sti til node for OSS-enhed.

en: OSS input
da: OSS-input

en: Occitan; Provençal
da: Occitansk; Provencalsk

en: Off
da: Fra

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
da: Forskydning som skal tilføjes stream-ID'erne angivet i bridge_out for at få stream-ID'ernes bridge_in vil registrerer.

en: Offsets in order
da: Forskydninger i rækkefølge

en: Ogg Vorbis Quality
da: Ogg Vorbis-kvalitet

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
da: Ogg Vorbis-kvalitetsinformation på det omkodede stream.

en: Ogg/OGM muxer
da: Ogg/OGM-muxer

en: Old movie
da: Gammel film

en: Old movie effect video filter
da: Videofilter som giver effekt af gammel film

en: Olive
da: Olivengrøn

en: On
da: Til

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
da: Når streamet er blevet oprettet, vil <i>Media Viewer</i>-vinduet vise streamet.

en: One
da: En/Et

en: Online Documentation...
da: Dokumentation på nettet...

en: Online Forum...
da: Online forum...

en: Only installed
da: Kun de installerede

en: Only show current
da: Vis kun nuværende

en: Only show modules related to current playback
da: Vis kun moduler relaterede til nuværende afspilning

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
da: Kun brugbare programmer er normalt demulitiplexed fra transponderen. Denne indstilling vil deaktivér demultiplexing og modtage alle programmer.

en: Opacity
da: Synlighed

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
da: Synlighed (modsat af gennemsigtighed) af overlejret tekst. 0 = gennemsigtig, 255 = fuld synlig.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
da: Synlighed (modsatte af gennemsigtighed) på overlagt tekst. 0 = gennemsigtig, 255 = fuld synlighed.

en: Opacity of the logo
da: Logoets synlighed

en: Opaqueness
da: Synlighed

en: Open
da: Åbn

en: Open &Capture Device...
da: Åbn &optageenhed...

en: Open &Disc...
da: Åbn &disk...

en: Open &File...
da: Åbn &fil...

en: Open &Folder...
da: Åbn &mappe...

en: Open &Location from clipboard
da: Åbn &placering fra udklipsholder

en: Open &Network Stream...
da: Åbn &netværksstream...

en: Open &Network...
da: Åbn &netværk...

en: Open &Recent Media
da: Åbn s&eneste medier

en: Open Capture Device...
da: Åbn optageenhed...

en: Open D&irectory...
da: Åbn &mappe...

en: Open Directory
da: Åbn mappe

en: Open Disc...
da: Åbn disk...

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open File...
da: Åbn fil...

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open Media
da: Åbn medie

en: Open Network...
da: Åbn netværk...

en: Open RTP/UDP Stream
da: Åbn RTP/UDP-stream

en: Open Recent
da: Åbn seneste

en: Open Sound System audio output
da: Open Sound System-lyd-output

en: Open Source
da: Åbn kilde

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
da: Åbn VIDEO_TS/BDMV-mappe

en: Open VLM configuration...
da: Åbn VLM-opsætning...

en: Open a medium
da: Åbn et medie

en: Open a skin file
da: Åbn en skin-fil

en: Open audio in exclusive mode.
da: Åbn lyd i eksklusiv tilstand.

en: Open media...
da: Åbn medie...

en: Open network streams using the following protocols
da: Åbn netværksstreams med følgende protokoller

en: Open playlist
da: Åbn spilleliste

en: Open playlist...
da: Åbn spilleliste...

en: Open skin ...
da: Åbn skin...

en: Open subtitle file
da: Åbn undertekstfil

en: Open subtitles
da: Åbn undertekster

en: Open subtitles...
da: Åbn undertekster...

en: Open the file with synchronous writing.
da: Åbn filen med synkroniseret skrivning.

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
da: Åbn den angivne side på tekst-TV. Standardsiden er side 100

en: Open: %s
da: Åbn: %s

en: OpenBSD sndio audio output
da: OpenBSD sndio-lyd-output

en: OpenCV example
da: Eksempel på OpenCV

en: OpenCV face detection example filter
da: Eksempelfilter for OpenCV-ansigtsgenkendelse

en: OpenCV filter chroma
da: OpenCV-farvemætningsfilter

en: OpenCV internal filter name
da: OpenCV internt filternavn

en: OpenCV video filter wrapper
da: Omslag til OpenCV-videofilter

en: OpenMAX IL video output
da: OpenMAX IL-videooutput

en: OpenSLES audio output
da: OpenSLES-lyd-output

en: Opening
da: Åbner

en: Operating System Integration
da: Styresystem integration

en: Optical SDI
da: Optisk SDI

en: Optical drive
da: Optisk drev

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
da: Optimér optagelsen ved at dele skærmen op i dele med foruddefineret højde (16 er en god værdi, og 0 betyder deaktiveret).

en: Option Setup
da: Indstilling opsætning

en: Options
da: Indstillinger

en: Opus audio decoder
da: Opus-lyddekoder

en: Opus audio encoder
da: Opus-lydindkoder

en: Ordinate of the capture region in pixels.
da: Andenakse for optagelsesområdet i pixels.

en: Organize Presets...
da: Organisér forudindstillinger...

en: Organize Profiles...
da: Organisér profiler...

en: Organize profiles...
da: Organisér profiler...

en: Original Format
da: Originalt format

en: Original ID
da: Oprindeligt ID

en: Original Performer
da: Original kunstner

en: Original Size
da: Oprindelig størrelse

en: Original audio
da: Original lyd

en: Oriya
da: Orija

en: Ossetian; Ossetic
da: Ossetisk

en: Other
da: Andet

en: Outline
da: Omrids

en: Outline Thickness
da: Omridstykkelse

en: Outline color
da: Omridsfarve

en: Outline opacity
da: Omrids synlighed

en: Outline thickness
da: Omridstykkelse

en: Output	file
da: Output	fil

en: Output	method
da: Output	måde

en: Output (canvas) image height
da: Output (lærred) billedhøjde

en: Output (canvas) image width
da: Output (lærred) billedbredde

en: Output Color Filtermode
da: Output farve filtertilstand

en: Output URL
da: Output-URL

en: Output access method
da: Output adgangsmetode

en: Output card
da: Output kort

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
da: Output chroma til hukommelsesbillede som en 4-cifret streng, f.eks. "RV32".

en: Output device
da: Outputenhed

en: Output file
da: Output fil

en: Output format
da: Outputformat

en: Output height
da: Højde på output

en: Output method to use for the stream.
da: Output metode til brug for streamet.

en: Output module:
da: Outputmodule:

en: Output modules
da: Outputmoduler

en: Output picture aspect ratio
da: Output billede højde-bredde-forhold

en: Output port
da: Output-port

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
da: Udskriv undertekster for tekst-TV som tekst i stedet for RGBA

en: Output video height.
da: Output video højde.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
da: Vis video i gråtone. Da farveoplysningerne så ikke dekodes, kan dette spare noget processorkraft.

en: Output video width.
da: Output video bredde.

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
da: Output lydstyrke på analog-output. 0 er stille, 1..255 fra næsten stille til meget højt.

en: Output width
da: Bredde på output

en: Output/Written/Sent
da: Output/skrevet/sendt

en: Overall
da: Samlet

en: Overall brightness of your LED stripes
da: Samlet lysstyrke for dine LED-strips

en: Overlap Length
da: Overlap længde

en: Overlap fix
da: Overlapningsrettelse

en: Overlap of motion compensation blocks
da: Overlap på blokke til bevægelseskompensation

en: Overlay
da: Overlægning

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
da: Overlægning er en egenskab i dit grafikkort (hardwareacceleration), der sætter computeren i stand til at tegne video direkte. VLC forsøger at bruge denne egenskab som standard.

en: Overlay subtitles on the video
da: Overlejre undertekster på videoen

en: Overlay video output
da: Overlagt videooutput

en: Overlays
da: Overlægninger

en: Overlays/Subtitles
da: Overlægning/undertekster

en: Override page
da: Tilsidesæt side

en: Override parameters
da: Tilsidesæt parametre

en: Override the default track description.
da: Tilsidesæt standard sporbeskrivelse.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
da: Tilsidesæt den indikerede side - prøv dette, hvis dine undertekster ikke vises (-1 = autodetekt fra TS, 0 = autodetekt fra teletext, >0 = aktuelt sidenummer, som regel 888 eller 889).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
da: Tilsidesæt den normale billeder pr. sekund-indstilling. Virker kun med MircoDVD og SubRIP (SRT) undertekster.

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Overwrite existing file
da: Overskriv eksisterende fil

en: P&layback
da: &Afspilning

en: PES maximum size
da: PES maksimal størrelse

en: PLS playlist import
da: Import af PLS-spilleliste

en: PMT Program numbers
da: PMT programnumre

en: PNG video decoder
da: PNG-videodekoder

en: PNG video encoder
da: PNG-videoindkoder

en: Pace
da: Takt

en: Packet Size
da: Pakkestørrelse

en: Packet size in bytes to decrypt
da: Pakkestørrelse i bytes som skal dekrypteres

en: Packet size in bytes to encrypt
da: Kryptering pakkestørrelse i bytes

en: Packetizers
da: Pakkere

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
da: Pakkere bruges til at "forbehandle" elementære streams inden muxeren træder i kraft. Med denne indstilling kan du altid gennemtvinge en bestemt pakkefunktion. Det er sikkert ikke noget, du bør gøre.
    Du kan også angive standardparametre for hver pakkefunktion.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
da: Pakker kan blive sendt en efter en på den rette tid, eller i grupper. Du kan vælge antallet af pakker der skal sendes ad gangen. Dette hjælper med at reducere belastningen på belastede systemer.

en: Pad video
da: Plads omkring video

en: Page
da: Side

en: Panoramix: wall with overlap video filter
da: Panoramamix: væg med overlap-videofilter

en: Parametric Equalizer
da: Parametrisk equalizer

en: Partial Extract
da: Delvis udtrækning

en: Partitions to consider
da: Partitioner at kigge på

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
da: Partitioner der skal kigges på i analysetilstand: 
     - ingen  : 
     - hurtig : i4x4
     - normal : i4x4,p8x8,(i8x8)
     - langsom: i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - alle   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 kræver p8x8. i8x8 kræver 8x8dct).

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
da: Send alsa:// for at åbne standardenheden for ALSA-optagelse, eller alsa://KILDE for at åbne en specifik enhed kaldet KILDE.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
da: Send pulse:// for at åbne PulseAudio-standardkilden, eller pulse://KILDE for at åbne en specifik kilde med navnet KILDE.

en: Password
da: Adgangskode

en: Password file
da: Adgangskode-fil

en: Password for target device.
da: Adgangskode til målenheden.

en: Password that will be requested to access the stream.
da: Adgangskoden, der skal bruges for at få adgang til dette stream.

en: Password that will be used for the connection.
da: Adgangskoden der skal bruges til denne forbindelse.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
da: Adgangskoden der skal bruges til SOCKS-proxyforbindelser.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste
da: Sæt ind

en: Path
da: Sti

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
da: Stien ser ikke ud til at være en Blu-ray

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
da: Sti til den hukommelseskortlagte fil for billedbufferen

en: Path to HLSL file
da: Stil til HLSL-fil

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
da: Sti til en HLSL-fil med én pixel shader.

en: Path to the index file to create
da: Sti til den indeks-fil, der skal oprettes

en: Path to the projectM preset directory
da: Sti til projectM forudindstillingsmappe

en: Path to the skin to use.
da: Sti til det skin, der skal bruges.

en: Pause and resume iTunes / Spotify
da: Pause og genoptag iTunes / Spotify

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
da: Sæt hvert element på spillelisten på pause ved sidste billede.

en: Pause on audio communication
da: Sæt på pause ved lydkommunikation

en: Pause on the last frame of a video
da: Sæt på pause ved videoens sidste billede

en: Pause only
da: Kun pause

en: Pause playback when minimized
da: Sæt afspilning på pause i minimeret tilstand

en: Pause the playback
da: Sæt afspilning på pause

en: Pause the video playback when minimized
da: Sæt afspilning af video på pause når den er minimeret

en: Pause-Blue
da: Pause-Blå

en: Pause-Fadesteps
da: Pause-Nedtoningstrin

en: Pause-Green
da: Pause-Grøn

en: Pause-Red
da: Pause-Rød

en: Paused
da: Pauset

en: Peak extra width
da: Peak ekstra bredde

en: Peak height
da: Peak højde

en: Peak protection
da: Peak-beskyttelse

en: Percent
da: Procent

en: Percentage of stride to overlap
da: Procentdel af skridt som skal overlappes

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
da: Udfør tids- og datoformattering i ISO C på filstien

en: Performance (prioritize faster ciphers)
da: Ydelse (prioritér hurtigere chifre)

en: Performance options
da: Ydelsesindstillinger

en: Performers
da: Kunstnere

en: Persian
da: Persisk

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
da: Philips OGT-dekoder (SVCD-undertekst)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
da: Philips OGT-packetizer (SVCD-undertekst)

en: Phonogram Rights
da: Rettigheder for fonogram

en: Phosphor
da: Fosfor

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
da: Fosfor chroma tilstand til 4:2:0 input

en: Phosphor old field dimmer strength
da: Fosfor gammelt field dæmpningsstyrke

en: Physical channel
da: Fysisk kanal

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
da: Valg af kromaformat vil gennemtvinge en omdannelse af videoen til dette format

en: Picture
da: Billede

en: Picture aspect-ratio n:m
da: Billedets højde-bredde-forhold n:m

en: Picture brightness or black level.
da: Lysstyrke på billede eller niveau for sort.

en: Picture coding mode
da: Billedkodningstilstand

en: Picture contrast or luma gain.
da: Billedkontrast eller forøgelse af lysstyrke.

en: Picture gain.
da: Billedforstærkning.

en: Picture rotation angle (in degrees).
da: Vinkel for billedrotation (i grader).

en: Picture saturation or chroma gain.
da: Billedmætning eller farveforøgelse.

en: Picture to display on input signal loss.
da: Billede som skal vises ved tab af input-signal.

en: PictureFlow
da: Billedbladring

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
da: Billeder fra mosaikelementerne forsinkes i henhold til denne værdi (i millisekunder). Hvis værdien skal være høj skal caching ved input øges.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
da: Billeder fra billed-video-outputs bliver vist i henhold til denne værdi (i millisekunder, skal være >= 100 ms). Hvis værdien skal være højere, er det nødvendigt at øge caching-værdierne.

en: Piece edge shape size
da: Brikkantens størrelse

en: Pixel Shader
da: Pixel shader

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
da: Pixeldybde på billedbufferen, eller nul for XWD-fil

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
da: Pixelhøjde på optagelsesregionen, eller 0 for en fuld højde

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
da: Pixelhøjde på billedbufferen (ignoreres ved XWD-fil)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
da: Pixelbredde på optageregionen, eller 0 for fuld bredde

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
da: Pixelbredde på billedbuffer (ignoreres ved XWD-fil)

en: Pixels to crop from bottom
da: Pixels der skal beskæres fra bunden

en: Pixels to crop from left
da: Pixels der skal beskæres fra venstre

en: Pixels to crop from right
da: Pixels der skal beskæres fra højre

en: Pixels to crop from top
da: Pixels der skal beskæres fra toppen

en: Pixels to padd to bottom
da: Pixels der skal paddes til bunden

en: Pixels to padd to left
da: Pixels der skal paddes til venstre

en: Pixels to padd to right
da: Pixels der skal paddes til højre

en: Pixels to padd to top
da: Pixels der skal paddes til toppen

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
da: Pixels med en lavere mætning end dette vil blive ignoreret. Skal være større end 1 ved letterbox videoer.

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
da: Det sted i videoen, hvor titlen skal vises (standard er centreret i bunden).

en: Placeholder delay
da: Pladsholder forsinkelse

en: Play
da: Afspil

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
da: Afspil
    Åbn medie, hvis spillelisten er tom

en: Play List
da: Afspil liste

en: Play Selected
da: Afspil markerede

en: Play and exit
da: Afspil og afslut

en: Play and pause
da: Afspil og pause

en: Play and stop
da: Afspil og stop

en: Play another media synchronously
da: Afspil andet medie samtidig

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
da: Afspil andet medie samtidig (ekstra lydfil, ...)

en: Play as is
da: Afspil som den er

en: Play chapters in the order specified in the segment.
da: Afspil kapitler i den rækkefølge de er angivet i segmentet.

en: Play files randomly forever
da: Afspil filer i tilfældig rækkefølge uendeligt

en: Play locally the stream while streaming it.
da: Afspil streamet lokalt mens den streames.

en: Play only
da: Afspil kun

en: Play playlist bookmark 1
da: Afspil spillelistens 1. bogmærke

en: Play playlist bookmark 10
da: Afspil spillelistens 10. bogmærke

en: Play playlist bookmark 2
da: Afspil spillelistens 2. bogmærke

en: Play playlist bookmark 3
da: Afspil spillelistens 3. bogmærke

en: Play playlist bookmark 4
da: Afspil spillelistens 4. bogmærke

en: Play playlist bookmark 5
da: Afspil spillelistens 5. bogmærke

en: Play playlist bookmark 6
da: Afspil spillelistens 6. bogmærke

en: Play playlist bookmark 7
da: Afspil spillelistens 7. bogmærke

en: Play playlist bookmark 8
da: Afspil spillelistens 8. bogmærke

en: Play playlist bookmark 9
da: Afspil spillelistens 9. bogmærke

en: Play&list
da: Spille&liste

en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Playback
da: Afspilning

en: Playback Buttons
da: Afspilningsknapper

en: Playback Rate
da: Hastighed på afspilning

en: Playback Speed
da: Afspilningshastighed

en: Playback control
da: Afspilningskontrol

en: Playback failure
da: Afspilningen mislykkedes

en: Playback of "%@" will continue at %@
da: Afspilningen af "%@" vil blive genoptaget ved %@

en: Playback speed
da: Afspilningshastighed

en: Played
da: Afspillet

en: Played buffers
da: Buffere afspillet

en: Player...
da: Afspiller...

en: Playing some media.
da: Afspiller et medie.

en: Playlist
da: Spilleliste

en: Playlist Files
da: Spillelistefiler

en: Playlist Files|
da: Spillelistefiler|

en: Playlist Table Columns
da: Spillelistekolonner

en: Playlist View Mode
da: Spillelistens visningstilstand

en: Playlist and Instances
da: Spilleliste og instanser

en: Playlist bookmark 1
da: Spillelistens 1. bogmærke

en: Playlist bookmark 10
da: Spillelistens 10. bogmærke

en: Playlist bookmark 2
da: Spillelistens 2. bogmærke

en: Playlist bookmark 3
da: Spillelistens 3. bogmærke

en: Playlist bookmark 4
da: Spillelistens 4. bogmærke

en: Playlist bookmark 5
da: Spillelistens 5. bogmærke

en: Playlist bookmark 6
da: Spillelistens 6. bogmærke

en: Playlist bookmark 7
da: Spillelistens 7. bogmærke

en: Playlist bookmark 8
da: Spillelistens 8. bogmærke

en: Playlist bookmark 9
da: Spillelistens 9. bogmærke

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
da[0]: Spilleliste har kun %u element
da[1]: Spilleliste har kun %u elementer

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
da: Spillelisten er tom.
    Slip en fil her eller vælg en mediekilde til venstre.

en: Playlist parsers
da: Spilleliste fortolkere

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
da: Spilleliste-fortolkere tilføjer nye muligheder for at læse internet-streams eller udtrække metadata.

en: Playlist...
da: Spilleliste...

en: Please describe any steps needed to trigger the problem
da: Beskriv venligst alle de trin som kræves for at udløse denne fejl

en: Please enter a network URL:
da: Indtast venligst en netværk-URL:

en: Please enter a unique name for the new profile.
da: Angiv venligst et unikt navn for den nye profil.

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
da: Indtast venligst gyldigt brugernavn og adgangskode for sftp-forbindelse til %s

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
da: Indtast et gyldigt brugernavn samt adgangskode for området %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
da: Indtast venligst et gyldigt brugernavn og en adgangskode.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
da: Indtast venglist URL eller sti til mediet du vil afspille.

en: Please enter the new profile name.
da: Indtast venligst et nyt profilnavn.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
da: Angiv et brugernavn, eller deaktivér audioscrobbler-pluginet, og genstart VLC.
    Besøg http://www.last.fm/join/ for at melde dig til og få en konto.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
da: Vent venligst mens din skrifttypecache bliver genopbygget.
    Det bør tage mindre end et minut.

en: Plu&gins and extensions
da: Plu&gins og udvidelser

en: Plugins and extensions
da: Plugins og udvidelser

en: Podcast Author
da: Podcastkunstner

en: Podcast Category
da: Podcastkategori

en: Podcast Copyright
da: Podcast ophavsret

en: Podcast Duration
da: Podcastens varighed

en: Podcast Info
da: Info om podcast

en: Podcast Keywords
da: Podcastnøgleord

en: Podcast Link
da: Podcast-link

en: Podcast Publication Date
da: Udgivelsesdato for podcast

en: Podcast Size
da: Størrelse på podcast

en: Podcast Subcategory
da: Underkategori for podcast

en: Podcast Subtitle
da: Undertekst til podcast

en: Podcast Summary
da: Resumé for podcast

en: Podcast Type
da: Podcasttype

en: Podcast URLs list
da: Liste med podcast-URL

en: Podcast parser
da: Podcast-fortolker

en: Podcasts
da: Podcast

en: Polarization (Voltage)
da: Polarisering (volt)

en: Polish
da: Polsk

en: Polyphony
da: Polyfoni

en: Pop/Funk
da: Pop/funk

en: Port to use for the RTP source of the session
da: Port der skal bruges til RTP-kilden for sessionen

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
da: Port der skal bruges til at tunnelere RTSP/RTP over HTTP.

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Position
da: Placering

en: Position Control
da: Positionskontrol

en: Position of video title
da: Placering af videotitel

en: Positioning method
da: Medtode til positionsbestemmelse

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
da: Placeringsmetode til mosaikken. auto: vælg automatisk efter antal rækker og kolonner. fastlagt: anvend brugerspecificeret antal af rækker og kolonner. placering: anvend de brugerspecificerede placeringer for hvert billede.

en: Post processing
da: Efterbehandling

en: Post processing quality
da: Efterbehandlingskvalitet

en: Post-Processing Quality
da: Kvalitet af efterbehandling

en: Posterize
da: Farvereduktion

en: Posterize level
da: Farvereduktionsniveau

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
da: Farvereduktionsniveau (antal farver er tegning af denne værdi)

en: Posterize video by lowering the number of colors
da: Reducer antallet af farver i videoen

en: Posterize video filter
da: Posterize videofilter

en: Postproc
da: Efterbehandling

en: Power
da: Strøm

en: Power Ballad
da: Power-ballade

en: Power line frequency
da: Frekvens for strømkabel

en: Power line frequency anti-flicker filter.
da: Anti-flimmer-filter for strømkablets frekvens.

en: Pranks
da: Sjov

en: Pre&vious
da: F&orrige

en: Pre-motion estimation
da: Pre-motion estimering

en: Preamp
da: Forforstærkning

en: Preamp:
da: Forforstærk:

en: Prefer native stream recording
da: Foretræk systemformat for streamoptagelse

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences file could not be saved
da: Fil med indstillinger kunne ikke blive gemt

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Preferred Audio language
da: Foretrukket sprog til lyd

en: Preferred Height
da: Foretrukne højde

en: Preferred Width
da: Foretrukne bredde

en: Preferred audio language:
da: Foretrukket lydsprog:

en: Preferred decoders list
da: Liste med foretrukne afkodere

en: Preferred encoders list
da: Liste med foretrukne indkodere

en: Preferred packetizer list
da: Foretrukket pakkerliste

en: Preferred subtitle language
da: Foretrukket undertekstsprog

en: Preferred video resolution
da: Foretrukne opløsning på video

en: Prefilter
da: Præfilter

en: Prefix
da: Præfiks

en: Prefix of the destination file automatically generated
da: Præfiks til den automatisk genererede destinationsfil

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
da: Præfiks til filnavnene for output-billeder. Output-filnavne har formatet "præfiksTAL.format", hvis ikke erstat er sand.

en: Prefix to show on output line
da: Præfiks der skal vises på outputlinje

en: Preload MKV files in the same directory
da: Forudindlæs MKV-filer i samme mappe

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
da: Forudindlæser matroska-filer i samme mappe for at finde linket segmenter (ikke god ved ødelagte filer).

en: Preparer
da: Forbereder

en: Preset
da: Forudindstilling

en: Preset to use for the equalizer.
da: Forudindstilling der skal bruges til equalizeren.

en: Press new keys for
    "%@"
da: Tryk en ny tastekombination for
    "%@"

en: Press pause to continue.
da: Tryk pause for at fortsætte.

en: Press the new key or combination for
da: Tryk på en ny tast eller tastekombination til

en: Prev
da: Forrige

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Previous
da: Forrige

en: Previous / Backward
da: Forrige / tilbage

en: Previous Channel
da: Forrige kanal

en: Previous Chapter/Title
da: Forrige kapitel/titel

en: Previous chapter
da: Forrige kapitel

en: Previous media in the playlist
da: Forrige medie i spillelisten

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
da: Forrige medie i spillelisten, spring tilbage når den holdes ned

en: Previous title
da: Forrige titel

en: Primary language
da: Primært sprog

en: Print
da: Udskriv

en: Print stats for each frame.
da: Skriv statistik for hvert billede.

en: Privacy / Network Interaction
da: Anonymitet/netværksbrug

en: Privacy and Network Access Policy
da: Privatliv og netværksadgang politik

en: Private key for authentification by certificate
da: Privat nøgle til godkendelse gennem certifikat

en: Problem Report for %@
da: Fejlrapport for %@

en: Problem details and system configuration
da: Detaljer om fejl og systemopsætning

en: Producer
da: Producent

en: Product
da: Produkt

en: Profile
da: Profil

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: Profile edition
da: Profiludgave

en: Program Guide
da: Programguide

en: Program Service ID: %s
da: Program tjeneste ID: %s

en: Programs
da: Programmer

en: Progressive Rock
da: Progressiv rock

en: Protect against sound clipping
da: Beskyt mod afklipning af lyd

en: Protocol
da: Protokol

en: Providers Source Content
da: Udbyderens kildeindhold

en: Pseudo raw video decoder
da: Afkoder til pseudo-rå video

en: Pseudo raw video packetizer
da: Packetizer for pseudo-rå video

en: Psychedelic
da: Psykedelisk

en: Psychedelic Rock
da: Psykedelisk rock

en: Psychedelic video filter
da: Psykedelisk videofilter

en: Psycho-acoustic model
da: Psykoakustisk model

en: Publisher
da: Udgiver

en: PulseAudio input
da: PulseAudio-indput

en: Pulseaudio audio output
da: Pulseaudio-lyd-output

en: Punk Rock
da: Punk rock

en: Pure-interlaced mode.
da: Tilstand med ren interlace.

en: Purple
da: Lilla

en: Pushto
da: Pashto

en: Puzzle
da: Puslespil

en: Puzzle game
da: Puslespil

en: Puzzle interactive game video filter
da: Puzzle interaktivt spil videofilter

en: QP curve compression
da: QP-kurvekomprimering

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
da: QP-kurvekomprimering. I Intervallet 0.0 (CBR) til 1.0 (QCP).

en: QP difference between chroma and luma
da: QP-forskel mellem chroma og luma

en: QP difference between chroma and luma.
da: QP-forskel mellem chroma og luma.

en: QP factor between I and P
da: QP-faktor mellem I og P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
da: QP-faktor mellem I og P. I intervallet fra 1.0 til 2.0.

en: QP factor between P and B
da: QP-faktor mellem P og B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
da: QP-faktor mellem P og B. Intervallet er fra 1.0 til 2.0.

en: Quality factor to use in constant quality mode
da: Kvalitetsfaktor som bruges i tilstanden med konstant kvalitet

en: Quality level
da: Kvalitetsniveau

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
da: Kvalitetsniveau til encoding (dette kan forøge eller reducere output billedstørrelse).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
da: Kvalitetsniveau for indkodning af bevægelsesvektorer (dette kan sinke indkodningen betragteligt).

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
da: Kvalitet af efterbehandling. Gyldige værdier er 0 (deaktiveret) til 6 (højeste)
    Højere niveauer kræver flere CPU-ressourcer, men giver et bedre billede.
    Med standardfilterkæder, passer værdierne til de følgende filtre:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
da: Kvaliteten på VBR-indkodningen (0=cbr, 1-5 konstant vbr-kvalitet, 5 er den bedste

en: Quality-based VBR
da: Kvalitetsbaseret VBR

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
da: Kvantiseringsfaktor for I-billeder i forhold til P-billeder (f.eks. 1.0 => samme qscale for I- og P-billeder).

en: Quantization parameter
da: Kvantiseringsparameter

en: Quantization parameter for B-frames
da: Kvantiseringsparameter for B-billeder

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
da: Kvantiseringsparameter for B-billeder. Dette parameter tilsidesætter ethvert qp som er angivet globalt. Bruges kun når rc_method er 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
da: Kvantiseringsparameter for I-billeder

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
da: Kvantiseringsparameter for I-billeder. Denne parameter tilsidesætter ethvert qp som er angivet globalt. Benyttes kun når rc_method er 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
da: Kvantiseringsparameter for P-billeder

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
da: Kvantiseringsparameter for P-billeder. Denne parameter tilsidesætter ethvert qp som er angivet globalt. Bruges kun når rc_method er 'qp'.

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpp. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
da: Kvantiseringsparameter for alle typer af billeder. Denne parameter angiver qpi, qpp og qpp. Det har mindre vægt end de tidligere nævnte parametre. Bruges kun når rc_method er 'qp'.

en: Quechua
da: Kechua

en: Queue Selected
da: Sæt de markerede i kø

en: QuickTime library decoder
da: Bibliotek til afkodning af QuickTime

en: Quicktime Capture
da: Quicktime-optagelse

en: Quiet mode
da: Stille tilstand

en: Quiet synchro
da: Stille synkronisering

en: Quit
da: Afslut

en: Quit VLC
da: Afslut VLC

en: Quit after Playback
da: Afslut efter afspilning

en: Quit at the end of playlist
da: Afslut ved spillelistens slutning

en: RAM playlist import
da: Import af RAM-spilleliste

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
da: RD-baseret valg af tilstande for B-billeder. Dette kræver subme 6 (eller højere).

en: RDP Password
da: RDP Adgangskode

en: RDP Remote Desktop
da: RDP Fjernskrivebord

en: RDP auth password
da: Adgangskode til RDP-autorisation

en: RDP auth username
da: Brugernavn til RDP-autorisation

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
da: RGB-kroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
da: RGB-component som skal udtrækkes

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
da: RGB-component som skal udtrækkes. 0 for rød, 1 for grøn og 2 for blå.

en: RSS and Atom feed display
da: RSS og Atom-feed visning

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
da: RSS-/Atom-feed-URL'er adskilt af '|' (lodret streg).

en: RTCP (local) port
da: RTCP-port (lokal)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
da: Den port som RTCP-pakker skal modtages på. Hvis 0, bruges multipleks-RTP/RTCP.

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
da: RTP-pakker vil blive sikkerhedsgodkendt og decifreret med denne delte, hemmelige Secure RTP-hovednøgle. Denne skal være en hexadecial streng på 32 tegn.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
da: RTP-pakker bliver smidt ud, hvis de er for langt bagud (dvs. i fortiden) ud fra den sidst modtagne pakke, målt i antal pakker.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
da: RTP-pakker bliver smidt ud hvis de er for langt forude (dvs. i fremtiden) ud fra den sidste modtagne pakke, målt i antal pakker forude.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
da: RTP-pakker vil være integritetsbeskyttet og ciphered med denne sikre RTP master delte hemmelige nøgle. Skal være en hexadecimal streng på 32-tegn.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
da: RTP payload format antages til dynamiske payloads

en: RTP source timeout (sec)
da: RTP-kilde timeout (sek)

en: RTP stream output
da: RTP stream-output

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
da: RTP/RTSP/SDP demuxer (ved brug af Live555)

en: RTSP authentication
da: RTSP-godkendelse

en: RTSP connection failed
da: RTSP-forbindelsen mislykkedes

en: RTSP frame buffer size
da: Størrelse på RTSP-billedbuffer

en: RTSP password
da: RTSP-adgangskode

en: RTSP server address
da: Adresse for RTSP-server

en: RTSP server port
da: Port for RTSP-server

en: RTSP session timeout (s)
da: RTSP-session timeout (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
da: RTSP-sessioner vil blive lukket, når der i lang tid ikke er modtaget nogen RTSP-anmodninger. Timeout deaktiveres, hvis den sættes til en negativ værdi eller nul. Standard er 60 (et minut).

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
da: Størrelsen på RTSP-start-billedbufferen for videosporet. Kan øges hvis du oplever ødelagte billeder pga. for lille buffer.

en: RTSP user name
da: RTSP-brugernavn

en: RTSP/RTP access and demux
da: RTSP/RTP-adgang og demux

en: RV32 conversion filter
da: RV32-konverteringsfilter

en: Radio device
da: Radioenhed

en: Radio tuner device node.
da: Enhedsnode for radiotuner.

en: Radius in pixels
da: Radius i pixels

en: Raeto-Romance
da: Rætoromansk

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
da: Forøg kvantisering af makroblokke ved billedkanten (standard: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
da: Forøg kvantisering af makroblokke med en høj tidsbestemt kompleksitet (standard: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
da: Forøg kvantisering af meget lyse makroblokke (standard: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
da: Forøg kvantisering af meget mørke makroblokke (standard: 0.0).

en: Random
da: Tilfældig

en: Random Off
da: Tilfældig fra

en: Random On
da: Tilfældig til

en: Random: %s
da: Tilfældig: %s

en: Rate Control Method
da: Rate Control-metode

en: Rate control buffer aggressiveness
da: Aggressivitet for hastighedskontrolbufferen

en: Rate control buffer aggressiveness.
da: Aggressivitet for hastighedskontrolbufferen.

en: Rate control buffer size
da: Bufferstørrelse for hastighedskontrol

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
da: Bufferstørrelse for hastighedskontrol (i kbytes). En større buffer giver mulighed for bedre frekvenskontrol, men vil betyde en forsinkelse i streamet.

en: Rate control method
da: Metode for hastighedskontrol

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
da: Rate for ændring af gennemsøgningsdybte i millisekundskift pr. afspilningssekund

en: Rating
da: Vurdering

en: Ratio
da: Størrelsesforhold

en: Ratio of B frames
da: Forhold mellem billeder og B-billeder

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
da: Forhold af billeder der skal optages. 3 betyder at ét billede ud af tre optages.

en: Ratio of key frames
da: Forhold mellem billeder og nøglebilleder

en: Raw audio encoder
da: Rå lydindkoder

en: Raw/Log Audio decoder
da: Raw/Log-lyddekoder

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
da: Læser en VLM-opsætningsfil så snart at VLM er startet.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
da: Læs en fil der bliver opdateret konstant (f.eks. en JPG-fil på en server). Du bør ikke slå denne indstilling til globalt, da den vil ødelægge alle andre former for HTTP-streams.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
da: Læs og afvis ukendte EBML-elementer (ikke god til ødelagte filer).

en: Read at media
da: Læst fra medie

en: Read meta data using lua scripts
da: Læs metadata ved hjælp af lua-skripts

en: Read password for target device from file.
da: Læs adgangskode til mål-enhed fra fil.

en: Read size
da: Læsestørrelse

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
da: Læs lyd-stream i VLCs takt i stedet for jack-stikkets takt.

en: ReadMe / FAQ...
da: LæsMig / OSS...

en: Real-Time Protocol (RTP) input
da: Realtidsprotokolinput (RTP)

en: Real-time
da: Realtid

en: Rear center
da: Bagerst i midten

en: Rear left
da: Bagerst til venstre

en: Rear right
da: Bagerst til højre

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
da: Udregn igen undertekst varighed i forhold
    til deres indhold og deres værdi.
    Sæt til 0 for at deaktivere.

en: Receive buffer
da: Modtagerbuffer

en: Recently Played
da: Afspillet for nylig

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
da: Anbefalet video output til Windows Vista og senere versioner

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
da: Anbefalet video output til Windows XP. Inkompatibel med Vista's Aero brugerflade

en: Record
da: Optag

en: Record Company
da: Pladeselskab

en: Record access filter start/stop.
da: Optagelsesadgangsfiler start/stop.

en: Record directory or filename
da: Mappe eller filnavn til optagelser

en: Record stream output
da: Optag stream-output

en: Recording
da: Optager

en: Recording done
da: Optagelse færdig

en: Recording ratio
da: Optagelsesforhold

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
da: Genskab indeks til AVI-filen. Brug dette hvis din AVI-fil er ødelagt eller ukomplet (ikke søgbar).

en: Red
da: Rød

en: Red balance
da: Rødbalance

en: Red chroma balance.
da: Balance for rødkroma.

en: Red component of the pause color
da: Rød-component til pause-farven

en: Red component of the shutdown color
da: Rød-component til luk ned-farven

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
da: Rød værdi af ren hvid på dine LED-strips.

en: Reduce fluctuations in QP
da: Reducér udsving i QP

en: Refresh List
da: Opdatér liste

en: Refresh period in ms
da: Opdateringsperiode i ms

en: Refresh time
da: Opdateringstid

en: Region code
da: Regionskode

en: Region left column
da: Regionens venstre kolonne

en: Region top row
da: Regionens øverste række

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
da: Disse taster kan desværre ikke bruges som genvejstaster.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
da: Regulært udtryk som bruges til at filtrere de seneste elementer, der er afspillet i afspilleren

en: Regularly check for VLC updates
da: Søg regelmæssigt efter opdateringer til VLC

en: Relative font size
da: Relativ skriftstørrelse

en: Relative to source content
da: I forhold til kilde-indhold

en: Relative to source delay
da: I forhold til kilde-forsinkelse

en: Release function
da: Release-funktion

en: Release time
da: Release-tid

en: Reload extensions
da: Genindlæs udvidelser

en: Remember the audio volume
da: Husk lydstyrken

en: Remote control interface
da: Fjernstyring brugerflade

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
da: Fjernkontrol interface er startet. Skriv `help' for at få hjælp.

en: Remote-OSD
da: Fjern-OSD

en: Remote-OSD over VNC
da: Fjern-OSD over VNC

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Selected
da: Fjern markerede

en: Remove a preset
da: Fjern en forudindstilling

en: Remove a profile
da: Fjern en profil

en: Remove old preferences?
da: Fjern gamle indstillinger?

en: Remove this podcast subscription
da: Fjern dette podcast-abonnement

en: Remove zones of the video using a picture as mask
da: Fjern områder af videoen ved at bruge et billede som maske

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
da: Fjerner alle transparenseffekter som bruges i DVD-undertekster.

en: Rename Directory
da: Omdøb mappe

en: Rename Directory...
da: Omdøb mappe...

en: Rename Folder
da: Omdøb mappe

en: Rename Folder...
da: Omdøb mappe...

en: Rendering quality
da: Gengivelseskvalitet

en: Repair AVI Files
da: Reparér AVI-filer

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat All
da: Gentag alle

en: Repeat Off
da: Gentag fra

en: Repeat One
da: Gentag én

en: Repeat all
da: Gentag alle

en: Repeat current item
da: Gentag nuværende element

en: Repeat delay:
da: Interval mellem gentagelser:

en: Repeat:
da: Gentag:

en: Replay gain mode
da: Replay gain type

en: Replay gain mode:
da: Replay gain type:

en: Replay preamp
da: Replay-forforstærkning

en: Requirements
da: Systemkrav

en: Resampling quality
da: Kvaliteten af gensampling

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
da: Kvaliteten af gensampling (0 = dårligst og hurtigst, 10 = bedst og langsomst).

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset All
da: Nulstil alt

en: Reset Preferences
da: Nulstil indstillinger

en: Reset controls
da: Nulstil betjeningselementer

en: Reset controls to defaults.
da: Nulstil betjeningselementer til standardindstillingerne.

en: Reset defaults
da: Nulstil standardindstillingerne

en: Resize interface to the native video size
da: Tilpas brugerfladen til samme størrelse som videoen

en: Resize interface to video size
da: Tilpas brugerflade til videoens størrelse

en: Resolution
da: Opløsning

en: Respect ordered chapters
da: Respekter ordnede kapitler

en: Restart playback
da: Genstart afspilning

en: Retrieves extra info and art for playlist items
da: Henter ekstra information og billede til elementer på spillelisten

en: Retrieving Channel Info...
da: Modtager kanalinfo...

en: Retrieving addons...
da: Henter tilføjelser...

en: Reveal in Finder
da: Vis i Finder

en: Reverb
da: Rumklang

en: Reverberation delay
da: Rumklang forsinkelse

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
da: Rumklang forsinkelse, i ms. Typiske værdier er fra 40 til 200ms.

en: Reverberation level
da: Rumklang niveau

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
da: Rumklang niveau (fra 0 til 100, standardværdi er 0).

en: Reverse
da: Omvendt

en: Reverse stereo
da: Omvendt stereo

en: Revert to normal play speed
da: Gendan normal afspilningshastighed

en: Rhythmic Soul
da: Rytmisk soul

en: Right
da: Højre

en: Right to left/Bottom to top
da: Højre til venstre/bund til top

en: Ripple video filter
da: Bølgevideofilter

en: Rock & Roll
da: Rock & roll

en: Roll-off factor
da: Afrulningsfaktor

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Room size
da: Rumstørrelse

en: Room width
da: Rumbredde

en: Rotate
da: Drej

en: Rotate (degrees)
da: Drej (grader)

en: Rotate by 180 degrees
da: Drej 180 grader

en: Rotate by 270 degrees
da: Drej 270 grader

en: Rotate by 90 degrees
da: Drej 90 grader

en: Rotate or flip the video
da: Drej eller vend videoen

en: Rotate video filter
da: Rotationsvideofilter

en: Rotation
da: Drej

en: Row
da: Række

en: Row border
da: Kant for række

en: Rows
da: Rækker

en: Run VLC with dark interface style
da: Kør VLC med mørk brugerfladestil

en: Run as daemon process
da: Kør som baggrundsprogram-proces

en: Run fb on current tty
da: Kør fb på nuværende tty

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
da: Kør billedbuffer på nuværende TTY-enhed (aktiveret som standard). (vær forsigtig når tty-håndtering deaktiveres)

en: Run manually
da: Kør manuelt

en: Run on schedule
da: Start efter plan

en: Run time
da: Afspilningstid

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
da: Ved at bruge realtidsprioritering for VLC-processen, vil tildeling af CPU-tid være mere præcis og derfor give bedre ydelse, især ved streaming. Det kan dog låse din maskine eller gøre den meget langsom. Aktivér kun indstillingen hvis du er bekendt med konsekvenserne.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
da: VLC kører med standardbrugerfladen. Brug 'cvlc' for at køre VLC uden brugerflade.

en: Runs VLC as a background daemon process.
da: Kør VLC som baggrundsprogram.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
da: Kør den valgfrie encoder-tråd på OUTPUT prioritet i stedet for VIDEO.

en: Russian
da: Russisk

en: Russian (KOI8-R)
da: Russisk (KOI8-R)

en: S&tatistics
da: S&tatistikker

en: S-video
da: S-Video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
da: S/PDIF kan blive anvendt som standard, hvis både hardware og lyd-stream understøtter det.

en: SAP Strict mode
da: SAP - striks tilstand

en: SAP announcement interval
da: SAP-annonceringsinterval

en: SAP announcing
da: SAP annoncering

en: SAP multicast address
da: SAP multicast-adresse

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
da: Annoncering af SAP-stream er slået til. Der er dog ikke angivet noget kanalnavn.

en: SAP timeout (seconds)
da: SAP timeout (sekunder)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
da: SATD-baseret beslutning for 8x8 transformering i inter-MB'er.

en: SDI Demux
da: SDI-demux

en: SDI Input
da: SDI-input

en: SDL Image decoder
da: SDL-billedafkoder

en: SDL_image video decoder
da: Videoafkoder til SDL_image

en: SDP Descriptions parser
da: SDP-beskrivelsesfortolker

en: SDP URL
da: SDP-URL

en: SDP required
da: SDP krævet

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
da: SDT Descriptors (kræver --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
da: SFTP-godkendelse

en: SFTP input
da: SFTP-input

en: SFTP port
da: SFTP-port

en: SFTP port number to use on the server
da: SFTP-portnummeret, der skal bruges på serveren

en: SMB domain
da: SMB-domæne

en: SMB input
da: SMB-input

en: SMB password
da: SMB-adgangskode

en: SMB user name
da: SMB-brugernavn

en: SOCKS password
da: SOCKS-adgangskode

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
da: Tillader dig at angive den SOCKS-server, der skal bruges. Skal være på formen adresse:port. Vil blive brugt af alle TCP-forbindelser

en: SOCKS server
da: SOCKS-server

en: SOCKS user name
da: SOCKS-brugernavn

en: SPS and PPS id numbers
da: SPS- og PPS-id-numre

en: SRC resampler
da: SRC-gensampler

en: SRTP key (hexadecimal)
da: SRTP-nøgle (heksadecimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
da: SRTP-salt (heksadecimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
da: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 konverteringer

en: SSE2 conversions from
da: SSE2-konverteringer fra

en: SVCD subtitles
da: SVCD-undertekster

en: SVG template file
da: SVG-skabelonfil

en: Samba (Windows network shares) input
da: Samba-input (Windows-netværksdelinger)

en: Same as source
da: Samme som kilde

en: Samoan
da: Samoansk

en: Sample aspect ratio
da: Undersøg højde-bredde-forhold

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
da: Tag stikprøve på destinations højde-bredde-forhold (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample rate
da: Samplinghastighed

en: Sample rate converter type
da: Konverteringstype for samplinghastighed

en: Sample rate of an audio elementary stream
da: Samplinghastighed for et lyd elementary stream

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
da: Samplinghastighed for det indspillende lyd-stream (11250, 22500, 44100 eller 48000).

en: Sample ui-state-error style.
da: Tag stikprøve på ui-state-error style.

en: Samplerate
da: Samplinghastighed

en: Samplerate information of the transcoded stream.
da: Samplinghastighed informationen på det omkodede stream.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
da: Samplinghastighed for det indspillende lyd-stream i Hz (f.eks.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Sat windowing
da: Mætning vindue

en: Satellite azimuth
da: Azimut for satellit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
da: Azimutalvinkel til satellit i tiendedele af en grad

en: Satellite elevation
da: Højde for satellit

en: Satellite elevation in tenths of degree
da: Højde for satellitten i en tiendedele af en grad

en: Satellite equipment control
da: Kontrol til satellitudstyr

en: Satellite longitude
da: Satellit længdegrad

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
da: Længdegrad for satellit i tiendedele grader. Vest er negativ.

en: Satellite range code
da: Intervalkoden for satellitten

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
da: Satellitintervalkode (Satellite Range Code) som defineret af producenten, f.eks. DISEqC-switchkode

en: Saturation
da: Mætning

en: Saturation threshold
da: Mætninggrænse

en: Save
da: Gem

en: Save Debug Frames
da: Gem fejlsøgningsbilleder

en: Save File
da: Gem fil

en: Save Metadata
da: Gem metadata

en: Save Playlist
da: Gem spilleliste

en: Save Playlist to &File...
da: &Gem spilleliste som fil...

en: Save Playlist...
da: Gem spilleliste...

en: Save VLM configuration as...
da: Gem VLM-opsætning som...

en: Save and close the dialog
da: Gem og luk dialog

en: Save as File
da: Gem som fil

en: Save as new Profile...
da: Gem som ny profil...

en: Save as new profile
da: Gem som ny profil

en: Save current selection as new preset
da: Gem nuværende valg som en ny forudindstilling

en: Save file to
da: Gem fil til

en: Save file...
da: Gem fil...

en: Save log file as...
da: Gem logfil som...

en: Save playlist
da: Gem spilleliste

en: Save playlist as...
da: Gem spilleliste som...

en: Save raw codec data
da: Gem rå codec-data

en: Save recently played items
da: Gem seneste afspillede

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
da: Gem de rå codec data hvis du har valgt/gennemtvunget dummy decoderen i hovedindstillingerne.

en: Save the recently played items in the menu
da: Gem de seneste afspillede ting i menuen

en: Save...
da: Gem...

en: Saves all the displayed logs to a file
da: Gemmer alle de viste logge til en fil

en: Saving file failed
da: Kunne ikke gemme filen

en: Scale
da: Skala

en: Scale factor
da: Skaleringsfaktor

en: Scale factor (0.1-2.0)
da: Skaleringsfaktor (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
da: Skaleringsfaktor som skal anvendes på videoen under transcoding (f.eks: 0.25)

en: Scaled to screen
da: Skaleret til skærmen

en: Scaletempo
da: Temposkalering

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
da: Skaleringsfaktor, der bruges når autoskalering er slået fra.
    Standardværdien er 1.0 (original videostørrelse).

en: Scaling mode
da: Skaleringstilstand

en: Scaling mode to use.
da: Den skaleringstilstand som skal bruges.

en: Scaling quality
da: Skalering kvalitet

en: Scene video filter
da: Scene videofilter

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
da: Registering af sceneklip. Kontrollerer hvor aggressivt, der skal indsættes ekstra I-billeder. Med mindre værdier for sceneklip, så vil kodningen ofte skulle gennemtvinge et I-billede, når det ville have overskredet nøgleintervallet. Gode værdier for sceneklip kan give bedre placering af I-billedet. Større værdier bruger flere I-billeder end nødvendigt, og bruger således overflødige bits. -1 slår registrering af sceneklip fra, så I-billeder kun indsættes i hvert andet nøgleintervalsbillede, hvilket sandsynligvis fører til grimme indkodningsartifakter. Intervallet er 1 til 100.

en: Schedule
da: Planlæg

en: Schedule:
da: Planlæg:

en: Scope
da: Område

en: Score
da: Musik

en: Scrambled
da: Forvrænget

en: Screen
da: Skærm

en: Screen Input
da: Skærminput

en: Screen capture
da: Skærmoptagelse

en: Screen capture (with X11/XCB)
da: Skæmoptagelse (med X11/XCB)

en: Screen index
da: Skærmindeks

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
da: Skærmnummer for fuldskærm, i stedet for den samme skærm hvor brugerfladen er

en: Scrobbler URL
da: Scrobbler-URL

en: Scroll with feed
da: Rul med feed

en: Search
da: Søg

en: Search Length
da: Søgelængde

en: Search in Playlist
da: Søg i spilleliste

en: Search the playlist
da: Søg i spilleliste

en: Season
da: Sæson

en: Second CSA Key
da: Anden CSA-nøgle

en: Secondary language or program
da: Sekundært sprog eller program

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
da: Secret Rabbit Code-gensampler (libsamplerate)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
da: Sikker 128-bit (udeluk chifre på 256-bit)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
da: Sikker 256-bit (prioritér chifre med 256-bit)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
da: Secure RTP kræver en (ikkehemmlig) overordnet salt-værdi. Denne skal være en heksadecimal streng på 28 tegn.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
da: Søgning og position baseret på en procent byte position, ikke en PCR-genereret tidsposition. Hvis ikke søgning virker korrekt, så deaktiver denne indstilling.

en: Seek based on percent not time
da: Søg baseret på procent, ikke tid

en: Seek based on percent not time.
da: Søg baseret på procent, ikke tid.

en: Segment length
da: Segmentlængde

en: Segments
da: Segmenter

en: Select
da: Vælg

en: Select "Advanced Options" to see all options.
da: Vælg "Avancerede indstillinger" for at se alle indstillinger.

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select Audio Device
da: Vælg lydenhed

en: Select Directory
da: Vælg mappe

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Select Input
da: Vælg input

en: Select Output
da: Vælg output

en: Select Streaming Method
da: Vælg streamingmetode

en: Select a color effect.
da: Vælg en farveeffekt.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
da: Vælg en enhed eller en VIDEO_TS-mappe

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
da: Vælg en enhed eller en VIDEO_TS-mappe

en: Select a directory
da: Vælg en mappe

en: Select a file
da: Vælg fil

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
da: Vælg en egnet lydenhed til brug for KAI.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
da: Vælg en ordentlig video tilstand der skal bruges af KVA.

en: Select a stream
da: Vælg en stream

en: Select an action to change the associated hotkey:
da: Vælg en funktion for at ændre den tilknyttede genvejstast:

en: Select and choose transcoding options
da: Vælg transcodingindstillinger

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
da: Vælg lydunputformat med det givne antal bit/sample (hvis forskellig fra 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
da: Vælg lydinputformat med det angivne antal af lydkanaler (hvis forskellig fra 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
da: Vælg lydinputformat med den givne samplinghastighed (hvis forskellig fra 0)

en: Select channel to keep
da: Vælg kanalen der skal beholdes

en: Select destinations to stream to
da: Vælg destinationen der skal streames til

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
da: Vælg spiltype fra jigsaw puzzle til sliding puzzle.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
da: Vælg i procent (50 er midten) placeringen af det midterste punkt (Lagrange) af blandingsområdet

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
da: Vælg en procent af Lagrange koefficient i begyndelsen af blandingsområdet

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
da: Vælg en procent af Lagrange koefficient i slutningen af blandingsområdet

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
da: Vælg en procent af Lagrange koefficient i midten af blandingsområdet

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
da: Angiv højden på blandingsområdet i procent (i tilfælde af 2x2 væg)

en: Select in percent the length of the blended zone
da: Vælg længden af blandingsområdet i procent

en: Select next DVD chapter
da: Vælg næste DVD-kapitel

en: Select next DVD title
da: Vælg næste DVD-titel

en: Select one color in the video
da: Vælg én farve i videoen

en: Select one or more files to open
da: Vælg en eller flere filer, der skal åbnes

en: Select one or multiple files
da: Vælg en eller flere filer

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
da: Markér eller dobbeltklik på en handling for at ændre den tilknyttede genvejstast. Brug slet-tasten for at fjerne genvejstaster

en: Select prev DVD chapter
da: Vælg forrige DVD-kapitel

en: Select previous DVD title
da: Vælg forrige DVD-titel

en: Select profile:
da: Vælg profil:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
da: Vælg gengivelseskvaliteten på bekostning af hastighed. 0 er hurtigere, 1 har den højeste kvalitet.

en: Select skin
da: Vælg skin

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
da: Vælg den højttaleropsætning du vil anvende. Denne indstilling laver ikke upmix! Så f.eks. INGEN konvertering af Stereo til 5.1.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
da: Vælg speciel lydenhed, eller lad windows bestemme (standard). Ændringer kræver at VLC skal genstartes før de træder i kraft.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg Black Crush for den blended zone (Blå eller V component)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
da: Vælg Black Crush for den blended zone (Grøn eller U component)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg Black Crush for den blended zone (Rød eller Y component)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg sortniveau for den blended zone (Blå eller V component)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
da: Vælg sortniveau for den blended zone (Grøn eller U component)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg sortniveau for den blended zone (Rød eller Y component)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg White Crush for den blended zone (Blå eller V component)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
da: Vælg White Crush for den blended zone (Grøn eller U component)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg White Crush for den blended zone (Rød eller Y component)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg hvidniveauet for det blendede område (blå eller V-component)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
da: Vælg hvidniveau for den blended zone (Grøn eller U component)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg hvidniveau for den blended zone (Rød eller Y component)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
da: Vælg lydindgangen. Se indstillingen "videoinput".

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
da: Vælger lyd-outputtypen. Se indstillingen "videoinput".

en: Select the capture device type
da: Vælg optageenhedens type

en: Select the directory to save to
da: Vælg mappen som der skal gemmes til

en: Select the file
da: Vælg filen

en: Select the file to save to
da: Vælg filen der skal gemmes som

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
da: Vælg gamma til korrigering af blandingszone (Blå eller V component)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
da: Vælg gamma til korrigering af blandingszone (Grøn eller U component)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
da: Vælg gamma til korrigering af blandingszone (Rød eller Y component)

en: Select the hotkey to display the position.
da: Vælg genvejstasten for at vise positionen.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
da: Vælg genvejstasten for at gå til den næste videobillede.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et langt spring bagud.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et langt spring forud.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et mellemstort spring bagud.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et mellemstort spring forud.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et lille spring bagud.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et lille spring fremad.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et meget lille spring bagud.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et meget lille spring fremad.

en: Select the hotkey to quit the application.
da: Vælg genvejstasten der skal afslutte programmet.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
da: Vælg genvejstasten der sætter afspilningshastigheden tilbage til normal.

en: Select the hotkey to stop playback.
da: Vælg genvejstasten der skal stoppe afspilningen.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at afspille hurtigere.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at afspillere langsommere.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
da: Vælg den tastaturgenvej, der får tilstanden fuldskærm til at ophøre.

en: Select the hotkey to use to pause.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at slå pause til.

en: Select the hotkey to use to play.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at afspille.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
da: Vælg genvejstasten, der skal bruges for at springe til næste element på spillelisten.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
da: Vælg genvejstasten, der skal bruges for at springe til forrige element på spillelisten.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at slå fuldskærm til og fra.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at slå pause til og fra.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal aktivere valgte elementer i DVD-menuer.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
da: Vælg genvejstasten som bogmærker lydtidsstempel når undertekster synkroniseres.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
da: Vælg genvejstasten som bogmærker underteksttidsstempel når undertekster synkroniseres.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til næste kapitel på DVD'en

en: Select the key to choose the next title from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til den næste titel under DVD'en

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til det forrige kapitel på DVD'en

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til den forrige titel under DVD'en

en: Select the key to clear the current playlist.
da: Vælg genvejstasten som skal rydde den nuværende spilleliste.

en: Select the key to decrease audio volume.
da: Vælg genvejstasten der skal formindske lydstyrken.

en: Select the key to decrease the audio delay.
da: Vælg genvejstasten der formindsker lydforsinkelsen.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
da: Vælg genvejstasten der formindsker undertekstforsinkelsen.

en: Select the key to increase audio volume.
da: Vælg genvejstasten der skal øge lydstyrken.

en: Select the key to increase the audio delay.
da: Vælg genvejstasten der øger lydforsinkelsen.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
da: Vælg genvejstasten der øger undertekstforsinkelsen.

en: Select the key to move subtitles higher.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte undertekster længere op.

en: Select the key to move subtitles lower.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte undertekster længere ned.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte markøren ned i DVD-menuer.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte markøren til venstre i DVD-menuer.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte markøren til højre i DVD-menuer.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte markøren op i DVD-menuer.

en: Select the key to mute audio.
da: Vælg genvejstasten der skal mute lyden.

en: Select the key to play this bookmark.
da: Vælg genvejstasten for at afspille dette bogmærke.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
da: Vælg genvejstasten der skal nulstille synkronisering af tidsstempler for lyd og undertekster.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
da: Vælg den tast, der sætte dette bogmærke i spillelisten.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
da: Vælg genvejstasten der skal synkronisere bogmærkede tidsstempler for lyd og undertekster.

en: Select the key to take you to the DVD menu
da: Vælg genvejstasten der tager dig tilbage til DVD-menuen

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
da: Vælg antallet af vandrette videovinduer som videoen skal opdeles i

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
da: Vælg antallet af lodrette videovinduer som videoen skal opdeles i

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
da: Vælg den podcast du vil afmelde:

en: Select the preset you would like to remove:
da: Vælg forudindstillingen som du vil fjerne:

en: Select the profile you would like to remove:
da: Vælg den profil du ønsker at fjerne:

en: Select the replay gain mode
da: Vælg tilstanden replay gain

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
da: Vælg billedbufferens opløsning. På nuværende tidspunkt understøttes værdierne 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (standard er 4=auto)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
da: Vælg streamet med den højeste bithastighed under begrænsningen.

en: Select the subtitle file
da: Vælg undertekstfilen

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded.
da: Vælg faciliteten for syslog, hvortil logge videresendes.

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
da: Vælg tuner inputtypen (kabel/antenne).

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
da: Vælg detaljeniveauet for loggen eller brug -1 for at bruge det samme detaljeniveau som er angivet med --verbose.

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
da: Vælg videoinputkilden, såsom composite, s-video, eller tuner. Siden disse indstillinger er hardwarespecifikke, bør du finde nogle gode indstillinger under fanebladet "Enhedskonfiguration", og bruge numrene derfra. -1 betyder at indstillingerne ikke vil blive ændret.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
da: Vælg videovisningstypen. Se indstillingen "videoinput".

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
da: Vælg om undermapper skal udfoldes.
    ingen: undermapper vises ikke i spillelisten.
    fold sammen: undermapper vises, men foldes ud ved første afspilning.
    fold ud: alle undermapper foldes ud.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
da: Vælg dit lyd-codec. Klik på en, for at få flere oplysninger.

en: Select your audio output device
da: Vælg lyd-outputenheden

en: Select your video codec. Click one to get more information.
da: Vælg dit video-codec. Tryk på et for at få yderligere oplysninger.

en: Selected ports:
da: Valgte porte:

en: Selection of the starting mode and look
da: Valg af starttilstanden og udseende

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
da: Vælger algoritme til estimering af bevægelse: - dia: diamantsøgning, radius 1 (hurtig)
    - hex: heksagonal søgning, radius 2
    - umh: ulige multiheksagonal søgning (bedre, men langsommere)
    - esa: udtømmende søgning (ekstremt langsom, primært til test)
    - tesa: hadamard/udtømmende søgning (ekstremt langsom, primært til test)

en: Semantic annotations
da: Semantiske annotationer

en: Send key events to VNC host.
da: Send tastaturhændelser til VNC-vært.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
da: Send musehændelser til VNC-vært. Er ikke krævet ved brug af VDR ffnetdev-klient.

en: Send rate
da: Sende hastighed

en: Send your video to picture files
da: Send dine video- eller billedfiler

en: Sends the barGraph information every n audio packets
da: Sender barGraph-information for hvert x antal lydpakker

en: Sent
da: Sendt

en: Sent bytes
da: Bytes sendt

en: Sent packets
da: Pakker sendt

en: Separate sub-streams
da: Adskilte untertekst-streams

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
da: Adskil Tekst-TV/DVBS sider til selvstændige ES. Det kan være nyttigt at slå indstillingen fra når der anvendes stream-output.

en: Separate words by | (without space)
da: Adskil ord med | (uden mellemrum)

en: Sepia intensity
da: Sepia intensitet

en: Sepia video filter
da: Sepia videofilter

en: Sequential numbering
da: Fortløbende nummerering

en: Serbian
da: Serbisk

en: Serial Port/Device
da: Seriel port/enhed

en: Service Discovery
da: Tjenesteopdagelse

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
da: Opdagelse af tjenester tilføjer nye kilder til din spilleliste, såsom webradio, hjemmesider med videoer, ...

en: Services
da: Tjenester

en: Services discovery
da: Opdagelse af tjenester

en: Services discovery modules
da: Tjenesteopdagelsesmoduler

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
da: Tjenesteopdagelsesmoduler er funktioner, der automatisk tilføjer elementer på spillelisten.

en: Session Description Protocol
da: Protokol til beskrivelse af session

en: Session URL
da: Session-URL

en: Session category
da: Kategori for session

en: Session description
da: Sessionsbeskrivelse

en: Session email
da: Session e-mail

en: Session failed
da: Sessionen mislykkedes

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Session phone number
da: Session telefonnummer

en: Set ES Lang
da: Indstil ES Lang

en: Set ES id
da: Indstil ES id

en: Set FFmpeg debug mask
da: Sæt FFmpeg-fejlsøgningsmaske

en: Set ID
da: Indstil ID

en: Set Lang
da: Indstil Lang

en: Set PID to ID of ES
da: Angiv PID til ID af ES

en: Set QP
da: Angiv QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
da: Angiv id-tallene for SPS og PPS, for at tillade sammenkædning af streams med forskellige indstillinger.

en: Set as Wall&paper
da: &Anvend som skrivebordstapet

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
da: Angiver ved hvilket interval PCR'er (Program Clock Reference) vil blive sendt (i millisekunder). Værdien skal være under 100ms. (standard er 70ms).

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
da: Angiv boldens størrelse ved at give den en radius i antal af pixels

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
da: Angiv boldens hastighed, ændringsværdien i antal pixels pr. billede.

en: Set edge visibility.
da: Angiv kantens synlighed.

en: Set gradient threshold for edge computation.
da: Indstil gradueringsgrænse til beregning af kant.

en: Set id of ES to PID
da: Angiv id for ES til PID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
da: Angiv indeks størrelsesforhold. Ændre standard (60min indhold) eller estimeret størrelse.

en: Set playlist bookmark 1
da: Sæt spillelistens 1. bogmærke

en: Set playlist bookmark 10
da: Sæt spillelistens 10. bogmærke

en: Set playlist bookmark 2
da: Sæt spillelistens 2. bogmærke

en: Set playlist bookmark 3
da: Sæt spillelistens 3. bogmærke

en: Set playlist bookmark 4
da: Sæt spillelistens 4. bogmærke

en: Set playlist bookmark 5
da: Sæt spillelistens 5. bogmærke

en: Set playlist bookmark 6
da: Sæt spillelistens 6. bogmærke

en: Set playlist bookmark 7
da: Sæt spillelistens 7. bogmærke

en: Set playlist bookmark 8
da: Sæt spillelistens 8. bogmærke

en: Set playlist bookmark 9
da: Sæt spillelistens 9. bogmærke

en: Set the ID of the elementary stream
da: Angiv ID'et på det elementary stream

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
da: Angiv RMS/peak (0 ... 1).

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
da: Angiver skarphedens styrke, mellem 0 og 2. Standard er 0.05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
da: Vælg den TV-kanal som modtageren vil blive sat til (0 betyder standardværdi).

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
da: Angiv anslagstiden i millisekunder (1.5 ... 400).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
da: Angiver billedlærredets højde-bredde-forhold. Hvis det undlades, antages det at lærredet har samme SAR som inputtet.

en: Set the category of the elementary stream
da: Sæt kategorien på en elementary stream

en: Set the codec of the elementary stream
da: Vælg codec for den elementary stream

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
da: Angiver farven som skal vises hvis brugeren pauser videoen. (Lys til at hente en øl?)

en: Set the encoding used in text subtitles
da: Angiv kodningen som bruges i undertekster

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
da: Vælg den globale forstærkning i dB (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
da: Sæt gruppen på en elementary stream

en: Set the ident that VLC would use when logging to syslog.
da: Angiver argumentet ident, som VLC vil benytte når der logges til syslog.

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
da: Indstil billedlysstyrken, mellem 0 og 2. Standard er 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
da: Indstil billedkontrasten, mellem 0 og 2. Standard er 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
da: Indstil billedgamma, mellem 0.01 og 10. Standard er 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
da: Indstil billedfarvetone, mellem 0 og 360. Standard er 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
da: Indstil billedmætningen, mellem 0 og 3. Standard er 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
da: Angiv det interne ID for hver elementære stream, der håndteres af VLC, til samme værdi som PID'et i TS-streamen, i stedet for 1, 2, 3, osv. Det kan være fornuftigt at foretage '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: Set the justification of subtitles
da: Angiv underteksternes justering

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
da: Angiv knee-radius i dB (1 ... 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
da: Angiv makeup-forstærkning i dB (0 ... 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
da: Angiv den højeste tilladte PES størrelse når MPEG PS streamen produceres.

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
da: Angiv størrelsesforholdet (n:1) (1 ... 20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
da: Angiv release-tiden i millisekunder (2 ... 800).

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
da: Angiv størrelsen på inter luma kvantisering død-område. Fra 0 til 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
da: Angiv størrelsen på intra luma kvantisering død-område. Fra 0 til 32.

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
da: Angiv grænseniveauet i dB (-30 ... 0).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
da: Sæt gennemsigtighed på video-output. 1 er ikke-gennemsigtig (standard), 0 er fuldt gennemsigtigt.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
da: Sæt tunerens landekode, hvilket afgør den nuværende kanal-til-frekvens-afbildning (0 betyder standardværdi).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
da: Sæt v4l2-driverens indstillinger til værdier som angivet med en kommasepareret liste eventuelt indkapslet af krøllede parenteser (f.eks.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). For at se alle indstillinger, kan du forøge informationsniveauet (-vvv) eller bruge programmet v4l2-ctl.

en: Set up any additional options for streaming
da: Opsæt yderligere indstillinger til streaming

en: Set up associations...
da: Indstil tilknytninger...

en: Set up media sources to stream
da: Opsæt mediekilder der skal streames

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
da: Indstiller PID til ID'et hvis det indkommende ES. Det er til brug med --ts-es-id-pid, og give mulighed for at have de samme PID'er i input- og output-streams.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
da: Vælger en lokal maksimal bithastighed (i kbit/s).

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
da: Indstil højeste antal macroblocks pr. opdeling

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
da: Angiver en maksimal størrelse på opdelinger i byte, inkluderer NAL-overhead i størrelse

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
da: Angiver det maksimale interval mellem IDR-billeder. Større værdier giver bits-besparele, hvilket således forbedrer kvaliteten for en given bithastighed, på bekostning af søgningspræcision. Brug -1 for uendelig.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
da: Angiver det mindste interval mellem IDR-billeder. I H.264, så vil I-billeder ikke nødvendigvis blive bundet til en lukket GOP/gruppe af billeder, fordi et P-billede har tilladelse til at blive forudsagt gennem flere billeder end blot det ene billede foran sig (se også referencebillede-tilvalget). Derfor er I-billeder ikke nødvendigvis søgbare. IDR-billeder begrænser efterfølgende P-billeder fra at henvise til alle billeder som kommer for IDR-billedet.
    Hvis sceneopdelinger forekommer indenfor dette interval, så er de stadig indkodet som I-billeder, men starter ikke en ny GOP/gruppe af billeder.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
da: Indstiller synligheden af fuldskærmskontrolelementet mellem 0.1 og 1 for hovedbrugerflade, spilleliste og udvidelsespanel. Indstillingen virker kun med Windows og X11 med sammensatte udvidelser.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
da: Angiver begyndelsesbufferforbruget relativt til bufferstørrelsen. Intervallet er 0.0 til 1.0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
da: Angiver adgangskoden for forbindelsen, hvis der ikke er sat brugernavn eller adgangskode i url.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
da: Angiver timeout-indstillingen i RTSP-sessionsstrengen

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
da: Angiver brugernavnet tilforbindelsen, der ikke brugernavn eller adgangskode ikke er givet i adressen.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
da: Angiver uigennemsigtighed for vinduet mellem 0.1 og 1 for den primære brugerflade, spilleliste og udvidet panel. Dette tilvag fungerer kun med Windows og X11 med composite-udvidelser.

en: Setting
da: Indstilling

en: Setting vbi-opaque to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
da: Indstilles vbi-opaque til true sættes teksten i en boks og muligvis lettere at læse.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings for VLC's control interfaces
da: Indstillinger til VLCs kontrolgrænseflader

en: Settings for VLC's interfaces
da: Indstillinger til VLCs grænseflader

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
da: Indstillinger for input, multiplexere, afkodning og indkodning

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
da: Indstillinger til undertekster, tekst-TV samt CC-dekodere og -indkodere.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
da: Indstillinger til dekodere og indkodere, der kun behandler lyd.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
da: Kun indstillinger til den indbyggede live video processor

en: Settings for the main interface
da: Indstillinger for hovedgrænsefladen

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
da: Indstillinger til video, billeder eller video+lyd-dekodere og -indkodere.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
da: Indstillinger vedrørende On-Screen-Display, undertekster og "overlægning af undertekstbilleder"

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
da: Indstillinger vedrørende opførslen for spillelisten (f.eks. afspilningstilstand) og moduler, der automatisk tilføjer elementer på spillelisten ("tjenesteopdagelsesmoduler").

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
da: Indstillinger vedrørende de forskellige tilgangsmetoder. De indstillinger du typisk har brug for at ændre, er HTTP-proxy eller cache-indstillinger.

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: Setup Streaming...
da: Indstil streaming...

en: Setup schedule
da: Opsætning af plan

en: Shadow
da: Skygge

en: Shadow angle
da: Skygge vinkel

en: Shadow color
da: Skyggefarve

en: Shadow distance
da: Skygge afstand

en: Shadow opacity
da: Skygge synlighed

en: Shaping delay (ms)
da: Shaping forsinkelse (ms)

en: Shared memory framebuffer
da: Delt hukommelse for billedbuffer

en: Sharpen
da: Skarphed

en: Sharpen strength (0-2)
da: Sharpen styrke (0-2)

en: Sharpen video filter
da: Skarphed videofilter

en: Sharpness
da: Skarphed

en: Sharpness filter adjust.
da: Tilpas skarphedsfilter.

en: Shift+
da: Skift+

en: Shift+L
da: Skift+L

en: Sho&w VLC media player
da: &Vis VLC media player

en: Short backwards jump
da: Lille spring bagud

en: Short forward jump
da: Lille spring fremad

en: Short jump length
da: Varighed for kort spring

en: Short jump length, in seconds.
da: Varigheden for kort spring, i sekunder.

en: Shortcut
da: Genvej

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
da: Skal den indbyggede driver hvid-justere dine LED strips? anbefalet.

en: Show &more options
da: Vis &flere indstillinger

en: Show 80 bands instead of 20
da: Vis 80 bånd i stedet for 20

en: Show All
da: Vis alle

en: Show Audio Effects Button
da: Vis Lydeffekter-knappen

en: Show Basic
da: Vis basal

en: Show Containing Directory...
da: Vis overordnet mappe...

en: Show Containing Folder...
da: Vis indeholdende mappe...

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show Fullscreen Controller
da: Vis betjeningspanel i fuldskærm

en: Show Fullscreen controller
da: Vis fuldskærm kontroller

en: Show Installed Only
da: Vis kun installerede

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
da: Vis NC17 klassificerede videostreams når SHOUTcast videoafspilleliste anvendes.

en: Show Name
da: Vis navn

en: Show Previous & Next Buttons
da: Vis Forrige- og Næste-knapper

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
da: Vis Bland- og Gentag-knapper

en: Show Sidebar
da: Vis sidepanel

en: Show VLC on the taskbar
da: Vis VLC på proceslinjen

en: Show a controller in fullscreen mode
da: Vis et betjeningspanel i fuldskærmtilstand

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
da: Vis en notifikationspopup med kunstneren og spornavnet når det nuværende spillelisteelement ændres, når VLC er minieret eller skjult.

en: Show a systray icon for VLC
da: Vis ikon for VLC i systembakken

en: Show advanced options
da: Vis avancerede indstillinger

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
da: Vis avancerede indstillinger og ikke simple indstilinger, når dialogen indstillinger åbnes.

en: Show advanced preferences over simple ones
da: Vis hellere avancerede indstillinger end simple

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
da: Vis et ikon i proceslinjen, der giver dig grundlæggende kontrol med VLC media player.

en: Show controller in fullscreen
da: Vis kontroller i fuldskærm

en: Show controls in full screen mode
da: Vis betjeningselementer i fuldskærm

en: Show errors and warnings
da: Vis fejl og advarsler

en: Show everything including debug messages
da: Vis alt, inklusiv fejlsøgningsmeddelelser

en: Show extended VCD info?
da: Vis udvidede VCD-oplysninger?

en: Show extended options
da: Vis udvidede indstillinger

en: Show extended settings
da: Vis udvidede indstillinger

en: Show media change popup:
da: Vis popup når mediet skifter:

en: Show media title on video
da: Vis medietitlen på video

en: Show media title on video start
da: Vis medietitel når video startes

en: Show notification popup on track change
da: Vis påmindelse-popup når sporet skifter

en: Show only errors
da: Vis kun fejl

en: Show playing item name in window title
da: Vis navnet på det der afspilles i vinduets titel

en: Show settings
da: Vis indstillinger

en: Show shoutcast adult content
da: Vis voksenindhold fra shoutcast

en: Show small preview size (percent of source).
da: Størrelse for foretagelse af lille forhåndsvisning (procent af kilden).

en: Show small preview.
da: Lav lille forhåndsvisning.

en: Show stream position
da: Vis stream-position

en: Show systray icon
da: Vis ikon på proceslinjen

en: Show the contextual popup menu.
da: Vis genvejsmenuen.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
da: Vis af og til den nuværende position for streamet i sekunder.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
da: Vis alle informationerne under stream- og medieinfo. Viser f.eks. afspilningsstyringsnavigationen.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
da: Vis navnet på sangen eller videoen i titlen på det styrende vindue.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
da: Vis egenskabsdialogen for den valgte enhed før streamet startes.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
da: Vis siden med tunerens egenskaber [kanalvalg].

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
da: Vis videotitlen i x millisekunder. Standardværdien er 5000 ms (5 sek.)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
da: Vis dialoger med uvæsentlige fejl og advarsler

en: Show video title for x milliseconds
da: Vis videotitlen i x millisekunder

en: Show video within the main window
da: Vis video i hovedvinduet

en: Show/Hide Playlist
da: Vis/skjul spilleliste

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
da: Viser et klart kontrolelement når markøren bevæges i fuldskærmtilstand.

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
da: Viser et sidepanel i hovedvinduet med mediekilder.

en: Shows the audio effects button in the main window.
da: Viser Lydeffekter-knappen i hovedvinduet.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
da: Viser Forrige- og Næste-knapper i hovedvinduet.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
da: Viser Bland- og Gentag-knapper i hovedvinduet.

en: Shuffle
da: Bland

en: Side left
da: Venstre side

en: Side right
da: Højre side

en: Signaling mode of the extension AOT
da: Signalleringstilstand for udvidelsen AOT

en: Silver
da: Sølv

en: Similarity
da: Ensartethed

en: Similarity threshold
da: Grænse for ligheder

en: Simple
da: Enkel

en: Simple DirectMedia Layer video output
da: Simple DirectMedia Layer-videooutput

en: Simple Karaoke filter
da: Simpelt karaokefilter

en: Simple Preferences
da: Simple indstillinger

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
da: Simpel dekoder til Dolby Surround-kodede-streams

en: Simple stereo widening effect
da: Simpel effekt til udbredning af stereo

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
da: Forenklet kinesisk (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
da: Forenklet kinesisk - Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
da: Sinc-funktion (bedste kvalitet)

en: Sinc function (fast)
da: Sinc-funktion (hurtig)

en: Sinc function (medium quality)
da: Sinc-funktion (medium kvalitet)

en: Single precision audio volume
da: Lydstyrke med single-præcision

en: Sinhalese
da: Singalesisk

en: Size
da: Størrelse

en: Size of code blocks in each subband
da: Størrelse på kodeblokke i hvert underbånd

en: Size of motion compensation blocks
da: Størrelse på blokke til bevægelseskompensation

en: Size of stream in bytes
da: Størrelse på stream i bytes

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
da: Størrelsen på den TS-pakke der skal krypteres. Krypteringsrutinen trækker TS-header fra værdien før krypteringen finder sted.

en: Size of the curve along the piece's edge
da: Størrelse på kurven langs brikkens kant

en: Size of the request for reading access
da: Størrelsen på læseadgangsanmodningen

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
da: Størrelsen på videoen, der skal vises af DirectShow-pluginet. Hvis du ikke angiver en standardstørrelse, vil din enheds standardstørrelse blive brugt. Du kan specificere en standardstørrelse (cif, d1, ...) eller <bredde>x<højde>.

en: Sketch
da: Skitse

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
da: Skin-filer |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
da: Skin ressource-fil:

en: Skin to use
da: Vælg skin

en: Skin whiten
da: Gør skin lysere

en: Skinnable Interface
da: Skinbar brugerflade

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
da: Skins tilpasser afspillerens udseende. Du kan aktivere dem i indstillinger.

en: Skip ads
da: Undgå reklamer

en: Skip frame (default=0)
da: Spring over billede (standard=0)

en: Skip frames
da: Spring billeder over

en: Skip idct (default=0)
da: Overspring idct (standard=0)

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
da: Overspring loop filteret for H.264-afkodning

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
da: Overspringelse af løkke-filteret (alias de-blocking) påvirker som regel kvaliteten negativt. Dog forøger det hastigheden for HD-streams betragteligt.

en: Sky blue
da: Himmelblå

en: Slides (images)
da: Dias (billeder)

en: Slides (text)
da: Dias (tekst)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
da: Forbedre kvaliteten af SMP en smule, på bekostning af at kunne gentage.

en: Slo&wer
da: &Langsommere

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Slow
da: Langsom

en: Slow Rock
da: Langsom rock

en: Slower
da: Langsommere

en: Slower (fine)
da: Langsommere (en smule)

en: Small
da: Lille

en: Small Volume
da: Lille lydstyrke

en: Small preview
da: Lille forhåndsvisning

en: Small preview size
da: Størrelse for lille forhåndsvisning

en: Smaller
da: Mindst

en: Snapshot
da: Skærmbillede

en: Socks proxy
da: Socks-proxy

en: Soften
da: Blødgør

en: Softening value
da: Blødgøringsværdi

en: Software gain
da: Softwareforstærkning

en: Soloist
da: Solist

en: Somali
da: Somalisk

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
da: Nogle franske kanaler opmærker ikke deres sider med undertekster korrekt, grundet en historisk fortolkningsfejl. Prøv at anvende denne forkerte fortolkning, hvis dine undertekster ikke bliver vist.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
da: Nogle undertekstformater giver mulighed for tekstformatering. VLC har delvist implementeret dette, men du kan vælge at deaktivere al formatering.

en: Song Description
da: Beskrivelse af sang

en: Sort Node by Author
da: Sortér punkt efter forfatter

en: Sort Node by Name
da: Sortér punkt efter navn

en: Sort alphabetically according to the current language's collation rules.
da: Sortér alfabetisk i henhold til reglerne for sammenligning med nuværende sprog.

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Sort items in a natural order (for example: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). This method does not take the current language's collation rules into account.
da: Sortér elementer i naturlig rækkefølge (eksempelvis 1.ogg 2.ogg 10.ogg). Denne metode tager ikke hensyn til reglerne for sammenligning med nuværende sprog.

en: Sotho, Southern
da: Sotho, Syd

en: Sound Clip
da: Lydklip

en: Sound Delay
da: Lydforsinkelse

en: Sound Engineer
da: Lydtekniker

en: Sound fonts
da: Lydskrifttyper

en: Source
da: Kilde

en: Source aspect ratio
da: Kildens højde-bredde-forhold

en: Source directory
da: Kildemappe

en: Source:
da: Kilde:

en: Sout stream
da: Sout-stream

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
da: Med sout-streammoduler kan du opbygge en sout-behandlingskæde. Se vores Streaming Howto (på engelsk) for flere oplysninger. Du kan angive standardindstillinger for hver sout-streammodul her.

en: South-Eastern European (Latin-10)
da: Sydøsteuropæisk (Latin-10)

en: Southern Rock
da: Southern rock

en: Sp&eed
da: Hastigh&ed

en: Space
da: Mellemrum

en: Spacer
da: Afstandsstykke

en: Spanish
da: Spansk

en: Spatial
da: Rumlig

en: Spatial chroma strength
da: Spatial chroma styrke

en: Spatial chroma strength (0-254)
da: Spatial chroma styrke (0-254)

en: Spatial luma strength
da: Spatial luma styrke

en: Spatial luma strength (0-254)
da: Spatial luma styrke (0-254)

en: Speaker configuration
da: Højttaleropsætning

en: Special modules
da: Specielle moduler

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
da: Angiver, hvilke tjenesteopdagelsesmoduler der skal indlæses, adskilt af semikolon. Den typiske værdi er "sap".

en: Specify AAC audio profile to use
da: Angiv den AAC-lydprofil, der skal benyttes

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
da: Angiv et H.264-niveau (som det er defineret i anneks A af standarden). Niveauer gennemtvinges ikke; det er op til brugeren at vælge et niveau, der er kompatibelt med resten af tilvalgene for indkodningen. Interval 1 til 5.1 (10 til 51 tillades også). Angiv til 0 for at overlade det til x264 at angive niveauet.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
da: Angiv H.264-profil for hvilke grænser anvendes over andre indstillinger

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
da: Angiver en forsinkelse (i ms) for dette elementary stream. Plus betyder forsinkelse og minus betyder fremskynd.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
da: Angiv en ISO-639 kode (tre tegn) for dette elementary stream

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
da: Angiver et identifier heltal for dette elementary stream

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
da: Angiv et identifer-tal som dette elementary stream skal ændre

en: Specify an identifier string for this subpicture
da: Angiver en identificerende streng til dette undertekstbillede

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
da: Angiv et nyt heltals identifikation for dette elementary stream

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
da: Angiv hvilken AAC-lydprofil, der skal bruges til at indkode lydens bitstream. Følge tilvalg kan anvendes: main, low, ssr (ikke understøttes), ltp, hev1, hev2 (standardvalg: low). hev1 og hev2 understøttes på nuværende tidspunkt kun med et libavcodec, hvor libfdk-aac er slået til

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
da: Angiv codecniveauet, eksplicit. Hvis du ikke gør dette, vil codec'et bestemme den rette profil fra andre kilder, såsom opløsningen og bitfrekvensen. F.eks. '4.2' for mpeg4-part10 eller 'low' for mpeg2

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
da: Angiv codecprofilen, eksplicit. Hvis du ikke gør dette, vil codec'et bestemme den rette profil fra andre kilder, såsom opløsningen og bitfrekvensen. F.eks. 'high'

en: Specify the deinterlace module to use.
da: Angiv hvilket deinterlace module der skal bruges.

en: Specify the log filename.
da: Angiv log-filnavnet.

en: Specify the logging format.
da: Angiv logning-formatet.

en: Specify the magazine containing the language page
da: Angiv magasinet med sprogsiden

en: Specify the page containing the language
da: Angiv siden med sproget

en: Specify the row containing the language
da: Angiv rækken som indeholder sproget

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
da: Angiv størrelsen på TS-pakken, der skal dekrypteres. Dekrypteringsrutinerne udtrækker TS-hovedet fra værdien, før der dekrypteres.

en: Spectral sections
da: Spektralafsnit

en: Spectrometer
da: Spektrometer

en: Spectrum
da: Spektrum

en: Spectrum analyser
da: Spektrum

en: Spectrum inversion
da: Omvendt spektrum

en: Speech
da: Tale

en: Speed of feeds
da: Hastighed af feeds

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
da: Hastighed af RSS/Atom-feeds i mikrosekunder (større er langsommere).

en: Speed selector
da: Hastighedsvælger

en: Speed: %.2fx
da: Hastighed: %.2fx

en: Speex audio decoder
da: Speex-lyddekoder

en: Speex audio encoder
da: Indkoder for Speex-lyd

en: Speex audio packetizer
da: Speex-lydpacketizer

en: Speex resampler
da: Speex-gensampler

en: Split segments anywhere
da: Opdel segmenter hvor som helst

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
da: Opdeler videoen i flere vinduer, så den kan ses over flere skærme

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
da: Deler videoen i to ens dele, ligesom et spejl

en: Splitter
da: Adskiller

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
da: Standard-opløsning (576 eller 480 linjer)

en: Standard stream output
da: Standard stream-output

en: Start Time
da: Starttidspunkt

en: Start VLC with only a systray icon
da: Start VLC med kun et ikon på proceslinjen

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
da: Start VLC med:
     - normal tilstand
     - et område, der altid viser info som sangtekster, albumbilleder mv.
     - minimaltilstand med begrænset muligheder

en: Start directly in menu
da: Start direkte i menu

en: Start in minimal view (without menus)
da: Start i minimalvisning (uden menuer)

en: Start in minimal view mode
da: Start i minimal visningstilstand

en: Start playback of new items immediately once they were added.
da: Afspil nye punkter så snart de bliver tilføjet.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
da: Start DVD'en direkte i hovedmenuen. Dette vil forsøge at undgå advarselsintroduktioner.

en: Start time
da: Starttidspunkt

en: Start video in fullscreen mode
da: Start video i fuldskærm

en: Starting Position
da: Begyndelsespunkt

en: Statistics
da: Statistikker

en: Stats decoder function
da: Stats decoder funktion

en: Stats demux function
da: Stats demux funktion

en: Stats encoder function
da: Stats encoder funktion

en: Status Bar
da: Statuslinje

en: Step Backward
da: Gå tilbage

en: Step Forward
da: Gå fremad

en: Step backward
da: Gå trin tilbage

en: Step forward
da: Gå trin fremad

en: Stereo Enhancer
da: Forstærkning af stereo

en: Stereo audio mode
da: Stereo-lydtilstand

en: Stereo audio output mode
da: Stereo lyd-output

en: Stereo mode
da: Stereotilstand

en: Stereo to mono downmixer
da: Downmixer fra stereo til mono

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Stop the A to B loop
da: Stop A til B løkken

en: Stop the playlist after each played playlist item.
da: Stop spillelisten efter hvert afspillet element på spillelisten.

en: Stop time
da: Sluttidspunkt

en: Stream Announcement
da: Stream bekendtgørelse

en: Stream Announcing
da: Stream annoncering

en: Stream Destination
da: Stream destination

en: Stream ID of the audio track to use.
da: Stream-ID for lydsporet der skal bruges.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
da: Stream-ID på det undertekstspor, der skal bruges.

en: Stream Output
da: Stream-output

en: Stream all elementary streams
da: Stream alle elementary streams

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
da: Stream alle elementary streams (video, lyd og undertekster)

en: Stream bitrate
da: Bithastighed for stream

en: Stream description
da: Streambeskrivelse

en: Stream filter module
da: Streamfiltermodul

en: Stream filters
da: Streamfiltre

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
da: Streamfiltre er særlige moduler, der giver mulighed for avancerede handlinger på input-siden af VLC. Brug med forsigtighed...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
da: Streamfiltre bliver brugt til at ændre streamet, der bliver læst.

en: Stream identifier
da: Streamidentifikator

en: Stream name
da: Streamnavn

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
da: Stream-nummeret på det lydspor du vil bruge (fra 0 til n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
da: Streamnummeret på det undertekstspor, du vil bruge (fra 0 til n).

en: Stream output
da: Stream-output

en: Stream output muxer caching (ms)
da: Muxercaching til streamoutput (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
da: Indstillingerne for streamoutput anvendes, når VLC optræder som streamingserver eller når streams skal gemmes.
    Streams bliver først sammenkoblet/muxet og derefter sendt igennem et "outputtilgangsmodul", der kan gemme streamen som en fil eller streame den (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout-streammoduler giver mulighed for avanceret efterbehandling af streamen (konvertering, duplikering osv.).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
da: Stream output streng.
    Genereres automatisk når du ændre indstillingerne ovenfor,
    men du kan ændre det manuelt.

en: Stream output to memory buffer
da: Stream output til hukommelsesbuffer

en: Stream public
da: Offentlig stream

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
da: Stream On Screen Display menuen (ved brug af osdmenu subpicture modul).

en: Stream to network
da: Stream til netværk

en: Streamable
da: Kan streames

en: Streaming / Transcoding failed
da: Streaming/transkodning mislykkedes

en: Streaming and Transcoding Options
da: Indstillinger for streaming og transkodning

en: Streaming deinterlace mode
da: Streaming deinterlace tilstand

en: Streaming method
da: Streamingmetode

en: Streaming/Exporting Wizard...
da: Streaming/eksportingsguide...

en: Streaming/Saving:
da: Streamer/gemmer:

en: Streaming/Transcoding Wizard
da: Streaming/transcodingguide

en: Strength
da: Styrke

en: Strength of AQ
da: Styrken af AQ

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
da: Styrke af den psykovisuelle optimering, standard er "1.0:0.0"

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
da: Styrken som bruges til at mindske blokopdeling og sløring i flade
    og strukturerede områder. Standard 1.0 - anbefales at være mellem 0..2
    - 0.5: svag AQ
    - 1.5: stærk AQ

en: Strength used to modify the value of a pixel
da: Styrke som bruges til at ændre værdien af en pixel

en: Strict standard compliance
da: Striks overholdelse af standarder

en: Stride Length
da: Skridtlængde

en: Stuff
da: Ting og sager

en: Sub &Track
da: Under&tekstspor

en: Sub sync: bookmarked audio time
da: Undertekst synkronisering: bogmærket lyd tid

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
da: Undertekst synkronisering: bogmærket undertekst tid

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
da: Undertekst synkronisering: korrigeret %i ms (samlet forsinkelse = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
da: Undertekst synkronisering: nulstil forsinkelse

en: Sub sync: set bookmarks first!
da: Undertekst synkronisering: angiv bogmærker først!

en: Sub-Title
da: Undertitel

en: Subdirectory behavior
da: Funktionsmåde for undermapper

en: Subject
da: Emne

en: Submission of played songs to last.fm
da: Indsend afspillede sange til last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
da: Indsend statistik om afspillede spor til Last.fm

en: Subpicture position
da: Placering af undertekst-billede

en: Subpictures
da: Undertekst-billeder

en: Subpictures filter module
da: Undertekst-billedfiltermodul

en: Subpictures source module
da: Kildemodul for undertekst-billeder

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
da: Subpixel bevægelsesestimering og kvaliteten af adskillelsesbeslutning

en: Subscreen height
da: Højde af underskærm

en: Subscreen left
da: Subscreen venstre

en: Subscreen top left corner
da: Øverste venstre hjørne af underskærm

en: Subscreen width
da: Bredde af underskærm

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Subscribe to a podcast
da: Abonnér på en podcast

en: Subsdelay
da: Undertekstforsinkelse

en: Subti&tle
da: &Undertekst

en: Subtitle
da: Undertekst

en: Subtitle & On Screen Display Settings
da: Undertekst og On Screen Display indstillinger

en: Subtitle Delay
da: Forsinkelse på undertekst

en: Subtitle File
da: Undertekstfil

en: Subtitle Files
da: Undertekstfiler

en: Subtitle Language
da: Undertekstsprog

en: Subtitle Track
da: Undertekstspor

en: Subtitle alignment
da: Undertekst placering

en: Subtitle autodetection fuzziness
da: Fleksibilitet ved genkendelse af undertekstfiler

en: Subtitle autodetection paths
da: Sti til automatisk genkendelse af undertekstfiler

en: Subtitle codec
da: Undertekst-codec

en: Subtitle codecs
da: Undertekst-codec

en: Subtitle delay
da: Undertekstforsinkelse

en: Subtitle delay %i ms
da: Undertekstforsinkelse %i ms

en: Subtitle delay down
da: Formindsk undertekstforsinkelse

en: Subtitle delay up
da: Forøg undertekstforsinkelse

en: Subtitle description
da: Beskrivelse af undertekster

en: Subtitle duration factor:
da: Undertekst varighedsfaktor:

en: Subtitle effects
da: Undertekst effekter

en: Subtitle encoder
da: Undertekst encoder

en: Subtitle encoding
da: Undertekst-indkodning

en: Subtitle format
da: Format på undertekster

en: Subtitle justification
da: Undertekst placering

en: Subtitle language
da: Undertekstsprog

en: Subtitle languages
da: Undertekstsprog

en: Subtitle position %d px
da: Undertekst placering %d px

en: Subtitle position down
da: Undertekstsplacering nedad

en: Subtitle position up
da: Undertekstsplacering opad

en: Subtitle position: no active subtitle
da: Undertekst placering: ingen aktiv undertekst

en: Subtitle renderers using libass
da: Underteksttegnere som bruger libass

en: Subtitle speed:
da: Underteksthastighed:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
da: Undertekst sync. / bogmærk lydtidsstempel

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
da: Undertekst sync. / bogmærk underteksttidsstempel

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
da: Synk. af undertekster / nulstil synkronisering af lyd og undertekster

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
da: Synk. af undertekster / synkronisér tidsstempler for lyd og undertekst

en: Subtitle text encoding
da: Tekstkodning for undertekster

en: Subtitle track
da: Undertekstspor

en: Subtitle track ID
da: ID på undertekstspor

en: Subtitle track synchronization:
da: Synkronisering af undertekstspor:

en: Subtitle track: %s
da: Undertekstspor: %s

en: Subtitles
da: Undertekster

en: Subtitles (advanced)
da: Undertekster (avanceret)

en: Subtitles (images)
da: Undertekster (billeder)

en: Subtitles / OSD
da: Undertekster / OSD

en: Subtitles Track
da: Undertekstspor

en: Subtitles/Video
da: Undertekster/video

en: Summary
da: Resumé

en: Sundanese
da: Sudansk

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
da: Understøttelse af VDR-optagelser (http://www.tvdr.de/).

en: Surround delay (ms)
da: Surround forsinkelse (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
da: Surround forsinkelse, i ms. Typiske værdier er fra 5 til 40 ms.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
da: Surround effekt niveau (fra 0 til 100, standardværdi er 0).

en: Surround level
da: Niveau for surround

en: Swedish
da: Svensk

en: Sweep Depth
da: Gennemsøgningsdybde

en: Sweep Rate
da: Gennemsøgningshastighed

en: Switch to full preferences view
da: Skift til fuld visning af indstillinger

en: Switch to simple preferences view
da: Skift til enkel visning af indstillinger

en: Swscale
da: Sw-skala

en: Symbol rate (bauds)
da: Symbolfrekvens (baud)

en: Symphonic Rock
da: Symfonisk rock

en: Symphony
da: Symfoni

en: Sync on Intra Frame
da: Synkronisér ved intra-billede

en: Synchronization
da: Synkronisering

en: Synchronize left and right
da: Synkronisér venstre og højre

en: Synchronize top and bottom
da: Synkronisér øverst og nederst

en: Synchronous writing
da: Synkroniseret skrivning

en: Synthesis gain
da: Syntese-forstærkning

en: Syslog facility
da: Syslog-facilitet

en: Syslog ident
da: Syslogs ident-argument

en: System Id
da: System-id

en: System Sound Output Device
da: Enhed for systemets lyd-output

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
da: Segment-ID fra den delte hukommelse i System V af billedbufferen (dette ignoreres hvis --shm-file er angivet).

en: System codeset
da: Systemets tegnsæt

en: System's default
da: Systemets standard

en: Systray icon
da: Vis ikon på processlinjen

en: T&itle
da: T&itel

en: T&ools
da: V&ærktøjer

en: T.140 text encoder
da: T.140-tekstindkoder

en: TCP command input
da: TCP kommandoinput

en: TCP connection timeout
da: Tidsudløb for TCP-forbindelse

en: TCP input
da: TCP-input

en: TLS cipher priorities
da: Prioriteter for TLS-chifre

en: TLS server support for OS X
da: TLS server understøttelse til OS X

en: TLS support for OS X and iOS
da: TLS understøttelse til OS X og iOS

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
da: TV-kanaler grupperes efter transponder (også kendt som multipleks) på en given frekvens. Dette er påkrævet for at finjustere modtageren.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
da: TV-område er det typiske anvendte farveområde, sætte denne til true vil det aktivere fuldt farveområde ved encoding med libx264

en: TY Stream audio/video demux
da: TY Stream lyd/video demux

en: Tab
da: Tabulatortasten

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Take &Snapshot
da: &Tag skærmbillede

en: Take a snapshot
da: Tag et skærmbillede

en: Take video snapshot
da: Tag et skærmbillede

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
da: Tager et skærmbillede og gemmer det på disken.

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Target Usage
da: Ønsket brug

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
da: Ønsket bithastighed i kbps når encoding er i constant bitrate mode

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
da: Ønsket bithastighed for den transcoded lyd-stream.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
da: Ønsket bithastighed for den transcoded video-stream.

en: Target output frame rate for the video stream.
da: Ønsket output billedhastighed for video-stream.

en: Tatar
da: Tatarisk

en: Teal
da: Turkis

en: Teletext
da: Tekst-TV

en: Teletext Activation
da: Tekst-TV aktivering

en: Teletext alignment
da: Tekst-TV placering

en: Teletext configuration
da: Tekst-TV opsætning

en: Teletext language
da: Sprog for tekst-TV

en: Teletext page
da: Tekst-TV side

en: Teletext subtitles
da: Tekst-TV undertekster

en: Teletext subtitles decoder
da: Tekst-TV undertekster decoder

en: Teletext subtitles: hearing impaired
da: Tekst-TV undertekster: For hørehæmmede

en: Teletext text subtitles
da: Tekst-TV undertekster

en: Teletext transparency
da: Tekst-TV gennemsigtighed

en: Teletext: additional information
da: Tekst-TV: Yderligere oplysninger

en: Teletext: program schedule
da: Tekst-TV: Program

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
da: Fortæl VLC, at den startes pga. en filtilknytning i styresystemet

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
da: Fortæl lirc at den skal læse denne opsætningsfil. Den søger som standard i brugerens hjemmemappe.

en: Temporal
da: Tidslig

en: Temporal chroma strength
da: Temporal chroma styrke

en: Temporal chroma strength (0-254)
da: Temporal chroma styrke (0-254)

en: Temporal luma strength
da: Temporal luma styrke

en: Temporal luma strength (0-254)
da: Temporal luma styrke (0-254)

en: Temporal-spatial
da: Tidslig og rumlig

en: Terrestrial reception parameters
da: Parametre for jordbaseret modtagelse

en: Text
da: Tekst

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Text Size
da: Tekststørrelse

en: Text default color
da: Standard tekstfarve

en: Text file
da: Tekstfil

en: Text identifier for the callback functions
da: Tekstidentifikation for callback-funktionerne

en: Text opacity
da: Tekst synlighed

en: Text position
da: Tekstplacering

en: Text renderer
da: Tekst optegner

en: Text renderer for Mac
da: Tekst-generator til Mac

en: Text rendering module
da: Modul til tekstoptegning

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
da: Tekst-/logfiler (*.log *.txt);; Alle (*.*)

en: Textual audio descriptions
da: Tekst lyd beskrivelser

en: Texture size
da: Strukturstørrelse

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
da: Thailandsk (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thanks
da: Tak

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
da: HTTP-serveren vil lytte til denne TCP-port. Standardportens nummer for HTTP er 80. Dog er allokering af portnumre under 1025 som regel begrænset af styresystemet.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
da: HTTPS-serveren vil lytte til denne TCP-port. Standardportens nummer for HTTPS er 443. Dog er allokering af portnumre under 1025 som regel begrænset af styresystemet.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
da: IP-adressen på netværkets overordnede ur, der bruges til tidssynkronisering.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
da: Musehjulets op-ned-akse (lodret) kan styre lydstyrken, position eller musehjulshændelser kan ignoreres

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
da: RTSP-serveren vil lytte til denne TCP-port. Standardportens nummer for RTSP er 554. Dog er allokering af portnumre under 1025 som regel begrænset af styresystemet.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
da: SAP-modulet vælger normalt selv den rigtige adresse at lytte til. Dog kan du angive en specifik adresse.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
da: URL til alternativ scrobbler engine

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc. By default vlc writes the fourcc of the picture frame into the output destination.
da: YUV4MPEG2-headeren er kompatibel med mplayer yuv video output og kræver YV12/I420 fourcc. VLC skriver som standard fourcc'erne af billedrammen ind i output-destinationen.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
da: Lydenheden "%s" kunne ikke anvendes:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
da: Optagerenheden "%s" understøtter ikke de krævede parametre.

en: The chosen codecs are not compatible with each other. For example: It is not possible to mix uncompressed audio with any video codec.
    
    Correct your selection and try again.
da: De valgte codecs er ikke kompatible med hinanden. F.eks.: det er ikke muligst at blande ukomprimeret lyd med et hvert video-codec.
    
    Ret dit valg og prøv igen.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
da: Kodefrekvensen for fremadrettet fejlkorrigering kan angives.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
da: Farven på den tekst, der vil blive anvendt på videoen. Angives som heksadecimale værdier (som HTML-farver). De første to tegn er for rød, derefter grøn, og til sidst blå. #000000 = sort, #FF0000 = rød, #00FF00 = grøn, #FFFF00 = gul (rød + grøn), #FFFFFF = hvid

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
da: Den kryptografiske signatur for den downloadede fil "%s" var ugyldig og kunne ikke bruges til sikkert at verificere den. Derfor blev filen slettet.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
da: Den post som afspilles på nuværende tidspunkt, vil blive streamet. Hvis der ikke er nogen post der afspilles, streames den første markerede post fra <i>Bibliotek</i>.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
da: Dekoderen kan delvist afkode eller springe billed(er) over når der ikke er nok tid. Det er brugbart ved lav CPU-kraft, men kan give forvrængede billeder.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
da: Sløringsgraden fra 1 til 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
da: Forsinkelsen der bliver introduceret af den fysiske algoritme kan nogle gange forstyrre synkroniseringen mellem mundbevægelser og tale. I dette tilfælde kan denne aktiveres for at kompensere.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
da: Demuxeren vil fremskyde tidsstempler, hvis inputtet ikke er i stand til at følge hastigheden.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
da: Skrivebordsvisning giver mulighed for at vise videoen på skrivebordet.

en: The device node where VBI data can be read  (for closed captions)
da: Enhedsnoden hvor VBI-data kan blive læst (for tekster til hørehæmmede)

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
da: Enheden som du har valgt kan ikke anvendes, da denne type ikke understøttes.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
da: Det digitale signal kan moduleres i henhold til forskellige konstellationer (afhængig af leveringssystemet). Hvis demodulatoren ikke kan registrere konstallationen automatisk, så skal den konfigureres manuelt.

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
da: Nedkonverteringsfunktionen (LNB, low noise block) vil fratrække den lokale oscillationsfrekvens fra satellittens overførselsfrekvens. Resultatet er den mellemliggende frekvens (IF) på RF-kablet.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
da: Indkoderen kan foretage afvejninger i forhold til kvalitet under kørsel, hvis din CPU ikke kan følge med indkodningshastigheden. Den vil slå trellis-kvantisering fra, dernæst hastighedsforvrængning af bevægelsesvektorer (hq), og øge tærsklen for støjreduktion for at lette indkoderens opgave.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
da: Den lige CSA-krypteringsnøgle. Skal være en streng på 16 tegn (8 heksadecimale bytes).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
da: Formatet af '%s' kan ikke genkendes. Se detaljerne i loggen.

en: The height of the effects video window, in pixels.
da: Højden af effektvinduet, i pixels.

en: The height of the mesh, in pixels.
da: Højden på gitteret, i pixels.

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
da: Højden på minibilledet til yderligere behandling (48 er standard)

en: The height of the video window, in pixels.
da: Højden på videovinduet, i pixels.

en: The image blended onto the base image
da: Billedet som blandes ind i grundbilledet

en: The image which will be used to blend onto
da: Billedet som skal blandes i

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
da: Det højeste antal filtre (%u) blev nået.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
da: Mediebiblioteket bliver automatisk gemt og indlæst hver gang du starter VLC.

en: The name and version of the program will be provided to the HTTP server. They must be separated by a forward slash, e.g. FooBar/1.2.3. This option can only be specified per input item, not globally.
da: Programmets navn og version bliver tildelt af HTTP-serveren. De skal adskilles af en skråstreg, f.eks. FooBar/1.2.3. Denne valgmulighed kan kun angives pr. input-enhed, ikke globalt.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
da: Den nye version blev hentet planmæssigt. Vil du lukke VLC og installere den nu?

en: The number of the first segment generated
da: Tallet på det første segment som blev genereret

en: The number of time the blend will be performed
da: Det antal gange som blend vil blive udført

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
da: Synligheden (modsatte af gennemsigtighed) på teksten som genereres på videoen. 0 = gennemsigtig, 255 = fuld synlighed.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
da: Denne indstilling lader dig aktivere eller deaktivere den højkvalitets-float32-lyd-outputtilstand (som ikke understøttes så godt af visse lydkort).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
da: Output-filen eksisterer allerede. Hvis optagelse fortsætter, vil filen blive overskrevet og dens indhold gå tabt.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
da: Alfaparameteret til vinduet for Kaiser. Øges alfa, så forøges bredden på main-lobe og formindsker amplituden på side-lobe.

en: The password of your last.fm account
da: Adgangskode til din last.fm-konto

en: The path where the debugframes should be saved
da: Stien hvor fejlsøgningsbilleder skal gemmes

en: The pixel format for output image buffers.
da: Pixelformat til output image buffers.

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
da: Spillelisten kan bruge et træ til at kategorisere visse elementer, ligesom indholdet af en mappe.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
da: Polyfonien afgør hvor mange stemmer, der kan afspilles på samme tid. Større værdier kræver mere behandlingskraft.

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2
da: Den rate control-metode der skal anvendes ved indkodning. Kan være en af 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. Tilstanden 'qp' understøttes ikke af mpeg2

en: The requested RTSP session could not be established.
da: Den anmodede RTSP-session kunne ikke oprettes.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
da: Den valgte lydenheds output er optaget af et andet program.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
da: Den valgte digitale tuner understøtter ikke de angivne parametre.
    Tjek venligst præferencerne.

en: The size of the texture, in pixels.
da: Størrelsen på strukturen, i pixels.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
da: Den angivne pixel-opløsning gennemtvinges (hvis både bredde og højde er entydigt positive).

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
da: Standard MPEG audio (1/2) formatet (kan bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG og RAW)

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
da: Størrelsen på lydstyrketrinnene kan tilpasses med dette tilvalg.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
da: Streamet skal afspilles eller være sat på pause for at bogmærker skal kunne virker.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
da: Streamet oprettes med standardindstillingerne. Vælg knappen til højre: <i>Håndtér streams</i>, for mere avanceret konfiguration, eller for at ændre standardindstillingerne.

en: The stream will run this duration (in seconds).
da: Streamen vil afspille så længe (i sekunder).

en: The stream will start at this position (in seconds).
da: Streamet vil blive startet på dette punkt (i sekunder).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
da: Streamen vil stoppe ved denne position (i sekunder).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
da: Symbolfrekvensen skal angives manuelt for nogle systemer, især DVB-C, DVB-S og DVB-S2.

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are : 'speed', 'balanced' and 'quality'.
da: Ønsket brug giver mulighed for at vælge forskellige kompromiser mellem kvalitet og hastighed. Tilladte værdier er : 'speed', 'balanced' og 'quality'.

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
da: Gennemsigtigheden af OSD VNC kan ændres, med en værdi mellem 0 og 255. Lave værdier angiver mere gennemsigtighed, højere værdi betyder mindre gennemsigtighed. Som standard er den ikke gennemsigtigt (værdien 255), minimum er fuld gennemsigtighed (værdien 0).

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
da: Typen af FFT-vindue der skal bruges til spektrum-baseret visualiseringer.

en: The username of your last.fm account
da: Brugernavnet til din last.fm-konto

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
da: Lydstyrken kan registreres og genskabes automatisk, næste gang VLC anvendes.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
da: Men skrivebordstapettilstanden kan du vise videoen på skrivebordets baggrund.

en: The width of the effects video window, in pixels.
da: Bredden af effektvinduet, i pixels.

en: The width of the mesh, in pixels.
da: Bredden på gitteret, i pixels.

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
da: Bredden på minibilledet til yderligere behandling (64 er standard)

en: The width of the video window, in pixels.
da: Bredden på videovinduet, i pixels.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
da: Theora er et frit codec til generel anvendelse (kan bruges med MPEG TS og OGG)

en: Theora video decoder
da: Theora-videodekoder

en: Theora video packetizer
da: Theora-videopacketizer

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
da: Der er ikke noget passende stream-output adgangsmodul for "%s/%s://%s".

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
da: Disse indstillinger giver dig mulighed for at konfigurere de brugerflader, der anvendes af VLC. Du kan vælge hovedbrugerflade, tilføje brugerflademoduler og definere diverse relaterede indstillinger.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
da: Med disse indstillinger kan du ændre lydsystemets funktioner og tilføje lydfiltre, som kan bruges til efterbehandling eller visuelle effekter (spektralanalyse osv.). Slå filtrene til her, og opsæt dem op i modulsektionen "Lydfiltre".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
da: Med disse indstillinger kan du ændre den måde, input-undersystemet (f.eks. DVD- eller VCD-enheden) fungerer på, netværkskortets grænsefladeindstillinger eller undertekstkanalen.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
da: Med disse indstillinger kan du ændre den måde, undertekstbilleder fungerer. Du kan f.eks. slå undertekstbilled-filtre til (logo osv.). Slå disse filtre til her, og angiv indstillinger for dem i sektionen "Undertekstbilledfilter"-moduler. Du kan også angive diverse indstillinger til undertekstbilleder.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
da: Med disse indstillinger kan du ændre virkemåden af video-outputsystemet. Du kan f.eks. slå videofiltre til (deinterlacing, billedjustering etc.). Slå filtrene til her, og opsæt dem i modulsektionen "Videofiltre". Du kan også angive diverse videoindstillinger.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
da: Disse indstillinger gør dig i stand til at vælge standardmoduler. Ændr kun indstillingerne, hvis du ved hvad du laver.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
da: Disse indstillinger giver mulighed for at angive globale standardindstillinger for stream output teksttekstsystemet.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
da: Disse indstillinger bestemmer, hvordan spillelisten opfører sig. Nogle kan tilsidesættes i afspilningsdialogboksen.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
da: Disse indstillinger er de globale VLC-tastaturgenveje, kendt som "genvejstaster".

en: Thick
da: Bred

en: Thin
da: Smal

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
da: Denne Blu-ray-disk kræver et bibliotek til AACS-afkodning, og dit system har det ikke.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
da: Denne Blu-ray-disk kræver et bibliotek til BD+-afkodning, og dit system har det ikke.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
da: Denne X.509-certifikatfil (PEM-format) bruges til serversiden af TLS. På OS X bruges tekststrengen som etikette ved søgning efter certifikatet i nøglekæden.

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
da: Denne X.509-certifikatfil (PEM-format) kan, valgfrit anvendes til at godkende fjernklienter i TLS-sessioner.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
da: Denne tilføjelse er blevet installeret manuelt. VLC kan ikke selv håndtere den.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
da: Tilføjer filtre til efterbehandling af lyd, og til ændring af lydafspilning.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
da: Her kan du tilføje filtre som kan efterbehandle og forbedre billedkvaliteten, f.eks. deinterlacing, eller forvrænge videoen.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
da: Dette tilføjer såkaldte "filtre for underbilleder". Disse filtrerer underbilleder, som er oprettet af undertekst-afkodere eller andre undertekst-billed-kilder.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
da: Her kan du tilføje såkaldte "undertekst-billedfiltre". Med disse filtre kan du lægge nogle billeder eller tekst oven i videoen (såsom et logo, en tekst, ...).

en: This adds video splitters like clone or wall
da: Tilføjer video-outputfiltre såsom clone eller wall

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
da: Her kan du tilføje visualiseringsmoduler (spektrumanalyse osv.).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
da: Dette gør at du kan konfigurere startcacheværdien for output-stream-muxeren. Denne værdi skal være i millisekunder.

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
da: Giver mulighed for at definerer streamets TTL (Time-To-Live). Parameteren er det maksimale antal ruter dit stream kan foretage. Hvis du ikke ved hvad det betyder, eller hvis du kun vil streame på dit lokale netværk, så lad indstillingen være 1.

en: This allows hardware decoding when available.
da: Giver mulighed for hardware-afkodning når det er tilgængeligt.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
da: Giver langsommere eller hurtigere afspilning af lyden uden at tonelejet påvirkes

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
da: Denne indstilling giver mulighed for korrekt håndtering af HDTV-1080-videoformat, selv hvis en fejlbehæftet indkoder sætter højden til 1088 linjer. Du bør kun slå denne indstilling fra, hvis din video bruger et ikke-standardiseret format, der kræver alle 1088 linjer.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
da: Giver mulighed for at gemme et stream til en fil. Kan genencodes on-the-fly. Hvis VLC kan læse det, kan det gemmes.
    Bemærk venligst at VLC ikke er særlig godt egnet til fil-til-fil-transcoding. Dens transcoding-funktionalitet er dog nyttige til f.eks. at gemme netværksstreams.

en: This allows streaming on a network.
da: Giver mulighed for streaming på et netværk.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
da: Giver dig mulighed for at tilføje overlægninger (også kendt som "subpictures" på en transcoded video-stream. Subpictures skabt af filtrene overlægges direkte på videoen. Du kan angive en kolonsepareret liste af subpicture-moduler

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
da: Giver dig mulighed for at ændre standardmålniveauet (89 dB) for stream med oplysninger om replay gain

en: This allows you to define playlist bookmarks.
da: Dette gør, at du kan angive bogmærker i spillelisten.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
da: Giver dig mulighed for at tvinge brugen af et adgangsmodul. Du kan bruge dette, hvis den korrekte adgangsform ikke er blevet genkendt automatisk. Du bør ikke sætte denne som en global indstilling, med mindre du ved hvad du gør.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Her kan du give en URL med flere detaljer om streamet (typisk et websted på streaming organisationen), som vil blive annonceret i SDP'en (Session Descriptor).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Her kan du give en kontakt e-mail-adresse for streamet, som vil blive annonceret i SDP'en (Session Descriptor).

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Her kan du give et kontakt telefonnummer for streamet, som vil blive annonceret i SDP'en (Session Descriptor).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Her kan du give en kort beskrivelse med detaljer om streamet, som vil blive annonceret i SDP'en (Session Descriptor).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
da: Her kan du bevare en unik streamoutput-instans over flere emner på en spilleliste (indsæt automatisk gather stream-output, hvis ikke angivet)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
da: Denne funktion lader dig afspille flere input på samme tid. Funktionen er eksperimentel; ikke alle formater understøttes. Brug en "#"-separeret liste af input.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
da: Denne funktion lader dig fjernsynkronisere urene mellem server og klient. Du kan se detaljerede indstillinger under Avanceret / Netværkssynkronisering.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
da: Denne indstilling tilllader dig at vælge en prioriteret liste af codecs som VLC skal bruge.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
da: Med denne funktion kan du angive den rækkefølge, hvori VLC skal vælge sine pakkefunktioner.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
da: Her kan du indstille en animationshastighed (mellem 1 og 10, standard er 6).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
da: Her kan du indstille opløsningen på Goom-billedet (højere opløsning ser bedre ud men kræver mere CPU).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
da: Her kan du angive en kategori for sessionen, som vil blive annonceret hvis du vælger at bruge SAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
da: Giver dig mulighed for at angive hvordan SDP'en (Session Descriptor) for denne RTP-session gøres tilgængelig. Du skal bruge en url: http://placering for at få adgang til SDP'en via HTTP, rtsp://placering for RTSP adgang, og sap:// for SDP'en til at annoncerer SAP.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
da: Giver dig mulighed for at angive en base port til RTP streaming.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
da: Dette giver dig mulighed for at vælge den lydport der skal bruges som standard til RTP-streaming.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
da: Dette giver dig mulighed for at vælge den videoport der skal bruges som standard til RTP-streaming.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
da: Her kan du angive hvilken muxer der skal bruges til streaming outputtet. Standard er ikke at bruge muxer (standard RTP-stream).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
da: Giver dig mulighed for at streame MPEG4 LATM lyd-streams (se RFC3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
da: Denne funktion forhindrer meddelelsesloggen i at blive oversvømmet med fejlsøgningsmeddelelser fra synkroniseringsmekanismen til video-output.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
da: Kan bruges til kun at læse en del af streamet. Det skal være muligt at styrer det indkommende stream (f.eks. en fil eller en disk, men ikke et UDP-netværksstream.) Start- og sluttiderne kan angives i sekunder.

en: This combination is already taken by "%@".
da: Denne tastekombination er allerede brugt af "%@".

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
da: Styrer styrken af mørkefilteret som simulerer CRT-TV'ets fosforlysaftagning for det gamle field, i fosfor billedhastighedsfordobleren. Standard: Low.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
da: Dette angiver adressen som RTSP-serveren vil lytte på, sammen med den grundlæggende sti for RTSP VOD-mediet. Syntaksen er adresse/sti. Som standard vil serveren lytte til enhver lokal IP-adresse. Angiv en IP-adresse (f.eks. ::1 eller 127.0.0.1) eller et værtsnavn (eks. localhost) for at begrænse dem til en specifik netværksgrænseflade.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
da: Dette definerer den maksimale input-forsinkelsesdirren, som synkroniseringensalgoritmerne bør forsøge at kompensere (i millisekunder).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
da: Definerer afspilningshastigheden (normal hastighed er 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
da: Dette forsinker lyden. Forsinkelsen skal angives i millisekunder. Dette kan være nyttigt, hvis du bemærker en forsinkelse mellem lyd og billede.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
da: Her kan du angive, hvor nøjagtigt filnavnene på undertekster og film skal svare til hinanden. Du kan vælge:
    0 = Ingen automatisk genkendelse af undertekster
    1 = Alle undertekstfiler
    2 = Alle undertekstfiler, der indeholder navnet på filmen
    3 = Undertekstfil, der svarer til filmnavnet med yderligere tegn
    4 = Undertekstfil, der svarer præcis til filmnavnet

en: This display the resulting media, but can slow things down.
da: Dette fremviser det resulterende medie, men kan gøre tingene langsommere.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
da: Denne funktion overspringer billeder, der kommer for sent (ankommer til videooutput efter de skulle være vist).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
da: Denne effekt gør at du føler du står i et rum med 7.1 højttaleropsætning, så du får en mere realistisk lydoplevelse selvom du kun bruger et headset. Dette bør være mere afslappende og komfortabelt når man lytter til musik i lang tid. 
    Det virker med alle lydformater fra mono til 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
da: Effekten, som også er kendte som "greenscreen" eller "chroma key", blander de "blå dele" af forgrundsbilledet af mosaikken på baggrunden (ligesom vejrudsendelser). Du kan vælge hvilken "key"-farven der blandes med (blå er standard).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
da: Dette aktiverer VLC-genvejstaster fra det (ikke-indlejrede) videovindue.

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
da: Dette aktiverer egentlig fortolkning af annonceringerne af SAP-modulet. Ellers fortolkes alle annonceringer af "live555"-modulet (RTP/RTSP).

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
da: Aktiverer automatisk genkendelse af UTF-8-indkodning i undertekstfiler.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
da: Med denne indstilling vil meddelelser i konsollen blive farvekodet. Din terminal kræver Linux-farveunderstøttelse for at dette kan virke.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
da: Dette aktiverer håndtering af museklik på videoen.

en: This file contains an optional CRL to prevent remote clients from using revoked certificates in TLS sessions.
da: Denne fil indeholder en valgfri CRL, der forhindrer at fjernklienter anvender tilbagekaldte certifikater i TLS-sessioner.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
da: Dette filter forbedrer stereoeffekten ved at undertrykke mono (signalet som er fælles for begge kanaler) og ved at forsinke det venstre signal ind i højre og omvendt, hvorved stereoeffekten gøres bredere.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
da: Gennemtvinger beskæring af kilde-videoen. Tilladte formater er x:y (4:3, 16:9 osv.), der udtrykker det globale højde-bredde-forhold.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
da: Denne funktion gennemtvinger skærmens højde-bredde-forhold. De fleste skærme har kvadratiske pixels (1:1). Hvis du har en 16:9-skærm, skal du evt. ændre dette til 4:3 for at bevare proportionerne.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
da: Her kan du gennemtvinge kildens højde-bredde-forhold. F.eks. påstår nogle DVD'er, at de kører med 16:9, men i virkeligheden er det 4:3. Dette kan også bruges som et tip til VLC, når en film ikke oplyser billedformat. Du kan vælge x:y (4:3, 16:9 osv.) som udtryk for det globale billedformat, eller en decimalværdi (1.25, 1.3333 osv.) som udtryk for pixelproportioner.

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
da: Denne forstærkning anvendes på syntesens output. Høje værdier kan føre til mætning når mange noder afspiller på samme tid.

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
da: Denne input giver dig mulighed for at gemme, streame eller vise dit nuværende skærmindhold.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
da: Dette er VLCs standardbrugerflade med det oprindelige udseende.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
da: Dette er VLCs skinbare brugerflade. Du kan downloade andre skins på

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
da: Dette er en koefficient, der ændrer båndenes højde.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
da: Denne funktion er med af hensyn til kompatibilitet med ældre udgaver - her kan du konfigurere adgangsoutputmoduler

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
da: Denne funktion er med af hensyn til kompatibilitet med ældre udgaver - her kan du konfigurere mux-moduler

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
da: Dette er en valgfri indstilling, der kun gælder AAC-ELD-profilen

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
da: Dette er TCP-porten hvorpå denne grænseflade vil lytte. Standardværdien er 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
da: Dette er det lyd-codec som vil blive anvendt.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
da: Det lyd-encoder modul som vil blive anvendte (og de tilknyttede indstillinger).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
da: Her kan du vælge, hvilken metode til lyd-output, VLC skal bruge. Som standard vælges den bedste tilgængelige metode automatisk.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
da: Dette er certifikatet præsenteret af %s:
    %s
    
    Hvis du er i tvivl, så afbryd nu.

en: This is the default Audio CD device to use.
da: Dette er standardenheden der skal bruges til lyd-CD'er.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
da: Det lyd-CD-drev (eller den fil), der skal bruges som standard. Husk kolon efter drevets bogstav (f.eks. D:)

en: This is the default DVD device to use.
da: Dette er standardenheden der skal bruges til DVD'er.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
da: Det DVD-drev (eller den fil), der skal bruges som standard. Husk kolon efter drevets bogstav (f.eks. D:)

en: This is the default VCD device to use.
da: Dette er den VCD-enhed der skal bruges som standard.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
da: Det VCD-drev (eller den fil), der skal bruges som standard. Husk kolon efter drevets bogstav (f.eks. D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
da: Dette er den muxer metode der vil blive brugt som standard.

en: This is the default output URI.
da: Dette er standard output URI'en.

en: This is the default output access method that will be used.
da: Den output adgangsmetoden der vil blive brugt som standard.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
da: Dette er den skriftstørrelse som anvendes som standard, på den genererede video. Hvis indstillingen sættes til andet end 0, vil denne indstilling tilsidesætte den relative skrifttypestørrelse.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
da: Dette er den ønskede billedhastighed når MJPEG afspilles fra en fil. Brug 0 (det er standardværdien) til live-stream (fra et kamera).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
da: Dette er den ønskede billedhastighed når der afspilles rå video-streams. I formatet 30000/1001 eller 29.97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
da: Dette er den billedhastighed som anvendes når der afspilles MPEG-video elementary streams.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
da: Dette er forstærkningen, der skal anvendes for en stream uden oplysninger om replay gain

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
da: Her angives hop grænsen (også kendt som "Time-To-Live" eller TTL) for de multicast-pakker, der sendes af stream-output (-1 = brug styresystemets indbyggede standard).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
da: Dette er værten, grænsefladen lytter på. Som standard er dette alle netværksgrænseflader (0.0.0.0). Hvis du vil have at denne grænseflade kun er tilgængelig på den lokale maskine, så skriv "127.0.0.1".

en: This is the language of the audio stream.
da: Dette er lydstreamets sprog.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
da: Dette er hovedbrugerfladen, der anvendes af VLC. Som standard vælges automatisk det bedste modul, der er til rådighed.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
da: Dette er den maksimale pakkestørrelse i programlaget, som kan sendes over netværket (i byte).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
da: Dette er den maksimale størrelse i byte af de midlertidige filer, der bruges til at lagre tidsskiftede streams.

en: This is the muxer that will be used for audio.
da: Dette er muxeren der vil blive brugt til lyd.

en: This is the muxer that will be used for video.
da: Dette er muxeren der vil blive brugt til video.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
da: Dette er navnet på sessionen der vil blive annonceret i SDP'en (Sessionsbeskrivelse).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
da: Dette er antallet af lydbuffere, der foretages styrkemålinger på. Et højere antal buffere betyder at responstiden for filteret, hvis det oplever et udsving, vil blive forøget, men gør også filteret mindre reaktivt over for små variationer.

en: This is the output URI that will be used for audio.
da: Dette er den output URI der vil blive brugt til lyd.

en: This is the output URI that will be used for video.
da: Dette er den output URI der vil blive brugt til video.

en: This is the output URL that will be used.
da: Dette er den output URL der vil blive anvendt.

en: This is the output access method that will be used for audio.
da: Den output adgangsmetoden der bliver brugt til lyd.

en: This is the output access method that will be used for video.
da: Den output adgangsmetoden der bliver brugt til video.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
da: Dette er den relative standard skriftstørrelse som genereres på videoen. Hvis absolutte skrifttypestørrelse er angivet, vil den relative størrelse blive tilsidesat.

en: This is the subtitle codec that will be used.
da: Dette er undertekst-codec'et der vil blive brugt.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
da: Det undertekst-encoder modul som vil blive anvendte (og de tilknyttede indstillinger).

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
da: Her vælger du den videooutputmetode, VLC skal anvende. Som standard vælger VLC automatisk den bedste tilgængelige metode.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
da: Denne indstilling sætter detaljeniveauet for loggen (0=kun fejl og standardmeddelelser, 1=advarsler, 2=fejlsøgning).

en: This is the video codec that will be used.
da: Dette er det video-codec, der vil blive anvendt.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
da: Det video-encoder modul som vil blive anvendte (og de tilknyttede indstillinger).

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
da: Dette bibliotek vil give lyd med højere kvalitet, på bekostning af yderligere CPU-forbrug (aktiveret som standard)

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
da: Dette begrænser det maksimale antal af klienter, som kan forbinde til RTSP VOD. 0 betyder ingen grænse.

en: This linear gain will be applied in software.
da: Denne lineære forstærkning vil blive anvendt i softwaren.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
da: Denne lineære forstærkning vil blive anvendt på den udgående lyd.

en: This module allows controlling an so called AtmoLight device connected to your computer.
    AtmoLight is the homegrown version of what Philips calls AmbiLight.
    If you need further information feel free to visit us at
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    You can find there detailed descriptions on how to build it for yourself and where to get the required parts.
    You can also have a look at pictures and some movies showing such a device in live action.
da: Modulet giver mulighed for at styrer en såkaldt AtmoLight-enheder, som er forbundet til din computer.
    AtmoLight er en hjemmebygget version af det som Philips kalder AmbiLight.
    Hvis du har brug for yderligere oplysninger kan du besøge os på
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    Der kan du finde detaljeret beskrivelser af hvordan du selv bygger det og hvor du får fat i de nødvendige dele.
    Du kan også se billeder, og videoer som viser enheden i funktion.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
da: Dette modul leverer output fra den omkodede stream til et netværk via HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
da: Dette modul leverer output fra det omkodede stream til et netværk via RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
da: Dette modul leverer output fra det omkodede stream til et netværk via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
da: Dette modul leverer output fra det omkodede stream til et netværk via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
da: Dette modul leverer output fra den omkodede stream til et netværk via mms-protokollen.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
da: Dette modul outputter det transcoded stream til en Icecast-server.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
da: Dette modul skriver det transkodede stream til en fil.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
da: Denne muxer mangler. Brug af denne profil vil mislykkedes

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
da: Denne muxer leveres ikke direkte af VLC: Den kan mangle.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
da: Denne indstilling ændrer (positivt eller negativt) VLC's standardprioritet. Du kan bruge den til at få VLC til at få mere eller mindre tid end andre programmer, eller end andre VLC-instanser.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
da: Denne indstilling giver brugerfladen mulighed for at ændre sit ikon ved diverse lejligheder.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
da: Denne indstilling giver dig mulighed for at angive titlen i forhold henhold til hvad, der bliver afspillet<br>$a: Kunstner<br>$b: Album<br>$c: Ophavsret<br>$t: Titel<br>$g: Genre<br>$n: Spornummer<br>$p: Afspiller nu<br>$A: Dato<br>$D: Varighed<br>$Z: "Afspilles nu" (Fald tilbage på Titel - Kunstner)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
da: Denne indstilling giver mulighed for at vælge mappen ncurses-filbrowseren starter med at vise.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
da: Denne indstilling kan bruges til at ændre måden hvorpå VLC vælger codec (dekomprimeringsmetoder). Kun avancerede brugere bør ændre denne indstilling, eftersom det kan ødelægge afspilning af alle dine streams.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
da: Denne indstilling er til for at kunne sænke forsinkelsen, når der læses et stream

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
da: Denne indstilling vælger en stereo til mono-downmix-algoritme, der skal bruges til høretelefon-kanal-mixing. Den giver en effekt som om man befinder sig i et rum fyldt med højttalere.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
da: Dette tilvalg slukker lyden på alle kanaler, på nær den valgte kanal.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
da: Dette overskriver kanalen. Målt i Hz.

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
da: Denne side tillader ændringer i komprimeringsformatet for lyd- eller videosporene. For blot at ændre beholderformatet, så fortsæt til næste side.

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
da: Denne side giver mulighed for at vælge hvordan input-streams bliver sendt.

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
da: På denne side kan du vælge hvordan streamet bliver indkapslet. Afhængig af de tidligere valgte indstillinger vil ikke alle formater være tilgængelige.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
da: Denne sider viser alle indstillingerne. Klik "Finish" for at starte streaming eller transcoding.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
da: Denne parameter styrer kvalitet mod hastighed i beslutningsprocessen for bevægelsesestimering (lavere = hurtigere og højere = bedre kvalitet). Fra 1 til 9.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
da: Payload-formatet forventes til dynamiske payload-typer (mellem 96 og 127) hvis det kan fastslås, eller med out-of-band mappings (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
da: Denne private nøglefil (i PEM-format) bruges til serversiden af TLS.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
da: Dette program leveres UDEN GARANTI i det omfang dette er tilladt ved lov.
    Du må videredistribuere det under de vilkårene i GNU General Public License;
    se detaljerne i filen med navnet COPYING.
    Skrevet af VideoLAN-teamet; se AUTHORS-filen.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
da: Dette mindsker udsving i QP efter komprimering af kurven. Slører kvantiseringer midlertidigt.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
da: Dette reducerer udsvingene i QP før kurvekomprimering. Slører kompleksiteten midlertidigt.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
da: Genererer skrifttypen med "paletized YUV". Det er kun nødvendigt at bruge denne indstillingen hvis du vil inkode i DVB-undertekster

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
da: Vælger kvantiseringen som benyttes. Lavere værdier fører til højere nøjagtighed, men højere bithastigheder. 26 er en god standardværdi. Interval 0 (tabsfri) til 51.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
da: Dette vælger hvilket plugin der skal bruges til gensampling af lyd.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
da: Dette vælger hvilken transportprotokol, der skal bruges til RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
da: Dette sender og modtager RTCP-pakke multiplexed over den samme port som RTP-pakker.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
da: Med denne indstilling kan du angive den tilstand, der vil blive brugt som standard for lyd-outputkanaler (dvs. hvis både din hardware og den afspillede lyd-stream understøtter det).

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
da: Denne indstilling kan ikke ændres, fordi den indbyggede fuldskærmtilstand er aktiveret.

en: This setting is deprecated and not used anymore
da: Denne indstilling er forældet og bruges ikke længere

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
da: Angiver højden på det rå video-stream, i pixels.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
da: Angiver bredden på det rå video-stream, i pixels.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
da: Dette stream vil altid blive åbnet, når VLC startes.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
da: VLC media player's indstillinger vil blive nulstillet.
    
    Bemærk at VLC genstarter under forløbet, så din nuværende spilleliste vil blive tømt og eventuel afspilning, streaming eller transcoding vil stoppe øjeblikkeligt.
    
    Mediebiblioteket påvirkes ikke.
    
    Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
da: Denne guide giver mulighed for at indstille simple streaming eller transcoding opsætninger.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
da: Denne guide giver kun adgang til en mindre del af VLCs funktioner til streaming og konvertering. Dialogerne Åbn og "Gemning/streaming" giver adgang til flere funktioner.

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
da: Denne guide lader dig streame eller konvertere dit medie til lokal anvendelse, på dit private netværk, eller på internettet.
    Du bør starte med at tjekke, at kilden matcher dét du ønsker dit input skal være, og dernæst klikke på knappen "Næste" for at fortsætte.

en: Thrash Metal
da: Thrash metal

en: Threads
da: Tråde

en: Three component motion estimation
da: Estimat for trekomponentbevægelse

en: Threshold
da: Grænse

en: Threshold level
da: Grænseniveau

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
da: Grænsen der skal opnås før alarmen går af. Hvis lydniveauet er under grænsen gennem denne tidsperiode, bliver der sendt en alarm (standard er 0.1).

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Ticker text
da: Ticker tekst

en: Tiger rendering defaults
da: Tiger-gengivelsesstandarder

en: Tigrinya
da: Tigrinja

en: Time
da: Tidspunkt

en: Time Control
da: Tidskontrol

en: Time Slider
da: Tidsskyder

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
da: Indstilling af tidssynkronisering for output. Hvis sand, vil streamet blive genereret som sædvanligt, ellers vil det blive genereret så hurtigt som muligt.

en: Time Synchronized output
da: Tidssynkroniseret output

en: Time Toolbar
da: Tidslinje

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
da: Tidsvindue i millisekunder hvor lydniveauet måles ved bestemmelse af stilhed. Hvis lydniveauet er under grænsen i dette tidsrum, afgives en alarm (standardværdi 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
da: Tid mellem to alarmmeddelelser i ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
da: Tid mellem to alarmmeddelelser i ms. Denne værdi bliver brugt til at undgå at alarmer overlapper (standard er 2000).

en: Time code subpicture elementary stream generator
da: Time code undertekstbillede elementary strem generator

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
da: Gennemsnitlig forsinkelsestid i millisekunder. Bemærk: gennemsnit

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
da: Tid i millisekunder for den maksimale gennemsøgningsdybde. Dermed vil gennemsøgningsintervallet blive forsinkelsestid +/- gennemsøgningsdybde.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
da: Tiden målt i ms for forsinkelsen af venstre signal ind i højre og omvendt.

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
da: Tiden indtil en farve er ændret komplet. Dette forhindrer flimmer.

en: Time window to use in ms
da: Tidsrammen der skal bruges, i ms

en: Time:
da: Tid:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
da: Varighed hvorefter vi formoder at der ikke er noget signal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
da: Tidsperiode hvorefter vi formoder at der ikke er noget signal.
    Efter forsinkelsen gøres videoen sort.

en: Timeshift directory
da: Tidsskiftsmappe

en: Timeshift granularity
da: Opløsning af tidsskift

en: Title
da: Titel

en: Title %i%s
da: Titel %i%s

en: Title display mode
da: Titlens visningstilstand

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
da: Titlens visningstilstand. Standardværdi er 0 (skjult) hvis feed har et billede, og feed-billeder er aktivieret, ellers 1.

en: Title font
da: Skrifttype til titel

en: Title metadata
da: Titel-metadata

en: Title to put in ASF comments.
da: Titel til at putte i ASF-kommanterer.

en: To
da: Til

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
da: For at åbne et almindelig netværksstream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, osv.), skal du bare skrive dens URL i feltet ovenfor. Hvis du vil åbne en RTP- eller UDP-stream, skal du klikke på knappen nedenfor.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
da: Brug '-H', for at få omfattende hjælp.

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
da: For at vælge polariseringen for transponderen, anvendes der som regel en anden elektrisk spænding til nedkonverteringsfunktionen for lavstøj-blokke (low noise block-downconverter, LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
da: Klik igen på <i>Åbn stream</i>-knappen, for at stoppe streamet og genoptage normal styring.

en: Toggle Fullscreen mode
da: Fuldskærm til/fra

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
da: Skift mellem normal/løkke/gentag for spilleliste

en: Toggle Transparency
da: Gennemsigtighed til/fra

en: Toggle autoscaling
da: Auto-skalering til/fra

en: Toggle deinterlacing
da: Deinterlacing til/fra

en: Toggle playlist
da: Spilleliste til/fra

en: Toggle random playlist playback
da: Tilfældig afspilning af spillelisten til/fra

en: Toggle subtitle track visibility.
da: Undertekstspor synlighed til/fra.

en: Toggle subtitles
da: Undertekster til/fra

en: Toggle the video in fullscreen
da: Fuldskærmsvisning af video til/fra

en: Toggle the video out fullscreen
da: Fuldskærmsvisning af video ud til/fra

en: Toggle wallpaper mode in video output
da: Skrivebordstapettilstand i videooutput til/fra

en: Toggle wallpaper mode in video output.
da: Skrivebordstapettilstand i videooutput til/fra.

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
da: Tolerance angivet i procent for metoden "avbr" (Average Variable BitRate). (Eksempelvis betyder 10 med en bithastighed på 800 kpbs, at indkoderen forsøger at holde sig under 880 kpbs og over 730 kpbs. Den efterstræbte præcision bliver først nået efter et vist tidsrum med konvergens. Se konvergensparameteret

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
da: Tolerance af bluescreen-blanderen på farvevariationer for U-planet. En værdi mellem 10 og 20 giver mening.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
da: Tolerance af bluescreen-blanderen på farvevariationer for V-planet. En værdi mellem 10 og 20 giver mening.

en: Tonga (Tonga Islands)
da: Tonga (Tongaøerne)

en: Tool
da: Værktøj

en: Toolbar Elements
da: Elementer i værktøjslinje

en: Toolbar position:
da: Værktøjslinje placering:

en: Toolbars Editor
da: Tilpas værktøjslinjer

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
da: Slå lyden til

en: Top
da: Øverst

en: Top Menu
da: Topmenu

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
da: Øverste koordinat for underskærmens øverste venstre hjørne.

en: Top left corner X coordinate
da: Øverste venstre hjørnes X-koordinat

en: Top left corner Y coordinate
da: Øverste venstre hjørnes Y-koordinat

en: Top-Left
da: Øverst til venstre

en: Top-Right
da: Øverst til højre

en: Total height of the mosaic, in pixels.
da: Højden af mosaikken, i pixel.

en: Total pixel height of the peak items.
da: Samlede pixel højde på peak-elementer.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
da: Samlet bredde af mosaikken, i pixel.

en: Total/Remaining time
da: Samlet/resterende tid

en: Track
da: Spor

en: Track ID
da: Spor-ID

en: Track Number
da: Spornummer

en: Track Synchronisation
da: Sporsynkronisering

en: Track Synchronization
da: Sporsynkronisering

en: Track number
da: Spornummer

en: Track replay gain
da: Replay gain for spor

en: Track settings
da: Sporindstillinger

en: Track size (in sectors)
da: Størrelsen på spor (i sektorer)

en: Tracks
da: Spor

en: Traditional Chinese (Big5)
da: Traditionel kinesisk (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
da: Traditionel kinesisk Unix (EUC-TW)

en: Transcode audio
da: Transcode lyd

en: Transcode/Save to file
da: Transcode/gem til fil

en: Transcoding Options
da: Transcoding indstillinger

en: Transcoding options
da: Indstillinger for transkodning

en: Transcript
da: Transkript

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
da: Flyt niveau for komprimering fra 0 (ingen) til 9 (maks.)

en: Transform
da: Transformér

en: Transform type
da: Transformationstype

en: Transmission mode
da: Overførselstilstand

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Transparency mask
da: Transparens maske

en: Transparency of the bargraph
da: Gennemsigtighed for barGraph

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
da: Gennemsigtigheden af standard baggrundsfarven hvis Kate-streamet ikke har angivet nogen bestemt baggrundsfarve.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
da: Gennemsigtigheden af skrifttypens standardfarve hvis Kate-streamet ikke har angivet nogen bestemt farve til skrifttypen.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
da: Gennemsigtighed af mosaikforgrundsbillederne. 0 betyder gennemsigtig, 255 synlig (standard).

en: Transparency of the mosaic picture.
da: Mosaic billedets gennemsigtighed.

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Transponder symbol rate
da: Symbolhastighed for transponder

en: Transponder/multiplex frequency
da: Transponder/multiplex-frekvens

en: Transport protocol
da: Transportprotokol

en: Transport stream ID
da: ID for transportstream

en: Transpose
da: Transpose (drej 270 + vend h)

en: Treat as a pipe rather than as a file
da: Behandl som en lodret streg ("pipe") fremfor en fil

en: Treble adjustment of the audio input.
da: Diskantjustering af lydinputtet.

en: Treble level
da: Diskantniveau

en: Trellis RD quantization
da: Trellis RD kvantisering

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
da: Trellis RD-kvantisering:
    - 0: deaktiveret
    - 1: kun slået til på allersidste indkodning af en MB
    - 2: aktiveret på alle tilstandafgørelser
    Dette kræver CABAC.

en: Trellis quantization
da: Trellis-kvantisering

en: Trickplay Reverse
da: Trickplay baglæns

en: Trigger button
da: Aktiveringsknap

en: Trigger button for mouse gestures.
da: Aktiveringsknappen for musegestusser.

en: Trust MPEG timestamps
da: Hav tillid til MPEG-tidsstempler

en: Trust in-stream PCR
da: Hav tillid til in-stream PCR

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
da: Prøver at rette nogle fejl:
    1  automatisk genkendelse
    2  gammel msmpeg4
    4  xvid med interlacing
    8  ump4 
    16 ingen fylddata
    32 ac vlc
    64 Qpel-chroma
    Denne værdi ska være summen af de valgte. F.eks. skrives 40 for at fikse "ac vlc" og "ump4".

en: Try to parse the announce
da: Prøv at fortolke annonceringen

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
da: Prøv at bruge hardwareacceleration til YUV->RGB-konverteringer. Denne indstilling har ingen effekt, når overlægning anvendes.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
da: Forsøg at anvend hardwareacceleration til undertekst/OSD blanding.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
da: Forsøg at bruge tredobbelt buffer når der anvendes YUV-overlay. Resultatet er langt bedre videokvalitet (ingen flimmer).

en: Tuner Frequency
da: Tunerfrekvens

en: Tuner TV Channel
da: Tuner TV-kanal

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
da: Tunerens mono-/stereotilstand samt valg af spor.

en: Tuner card
da: Tunerkort

en: Tuner country code
da: Landekode for tuner

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
da: Tunerfrekvens i Hz eller KHz (se fejlsøgningsudskrift)

en: Tuner input type
da: Tuner inputtype

en: Tuner properties
da: Tunerindstillinger

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
da: Tunnelér RTSP og RTP over HTTP

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turkish (ISO 8859-9)
da: Tyrkisk (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
da: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Turkmen
da: Turkmensk

en: Turn off all warning and information messages.
da: Slå alle advarsler og informative meddelelser fra.

en: Two bookmarks have to be selected.
da: Der skal vælges to bogmærker.

en: Two pass
da: To gennemløb

en: Type 'pause' to continue.
da: Tryk 'pause' for at fortsætte.

en: UDP input
da: UDP-input

en: UDP receive buffer size (bytes)
da: Størrelse på UDP-modtagerbuffer (bytes)

en: UDP stream output
da: UDP-streamoutput

en: UDP timeout (in ms)
da: UDP timeout (i ms)

en: UNIX socket command input
da: UNIX socket kommandoinput

en: URL description
da: URL-beskrivelse

en: URL metadata
da: URL-metadata

en: URL with information about the stream or your channel.
da: URL med information om streamet eller din kanal.

en: UTF-8 subtitle autodetection
da: Automatisk registrering af UTF-8-formateret undertekst

en: Uighur
da: Uigurisk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Ukrainian (KOI8-U)
da: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
da: Ulead DV-lyddekoder

en: Ultra-wideband (32kHz)
da: Ultrabredt frekvensbånd (32kHz)

en: Un-Zoom
da: Ophæv zoom

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
da: Ubundet DiSEqC LNB-tal

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
da: Ukomprimerede lydeksempler (kan bruges med WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
da: Undlad at afskære en pixel i bunden af videoen

en: Uncrop one pixel from the left of the video
da: Undlad at afskære en pixel i venstre side af videoen

en: Uncrop one pixel from the right of the video
da: Undlad at afskære en pixel i højre side af videoen

en: Uncrop one pixel from the top of the video
da: Undlad at afskære en pixel i toppen af videoen

en: Undefined
da: Udefineret

en: Unidentified codec
da: Uidentificeret codec

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Uninstall Windows Service
da: Afinstallér Windows service

en: Uninstall the Service and exit.
da: Afinstallér tjenesten og afslut.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
da: Unikt netværksnavn i System Tuning Spaces

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
da: Universel omskiftningsfrekvens for universel lavstøjblok/LNB (kHz)

en: Universal Plug'n'Play
da: Universelt Plug'n'Play

en: Universal, Chinese (GB18030)
da: Universal, kinesisk (GB18030)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Video
da: Ukendt video

en: Unknown category
da: Ukendt kategori

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
da: Ukendt kommando `%s'. Tast `help' for hjælp.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: Unset
da: Fravælg

en: Unshuffled Border width.
da: Ublandet kantbredde.

en: Unspecified
da: Ikke angivet

en: Unspecified (0V)
da: Uspecificeret (0V)

en: Unsubscribe
da: Afmeld abonnement

en: Unsubscribe from a podcast
da: Afmeld en podcast

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Up
da: Op

en: Update
da: Opdatér

en: Update VLC media player
da: Opdatér VLC media player

en: Update the tree
da: Opdater træet

en: Upstream rate
da: Upstream hastighed

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
da: Brug: %s [valg] [stream] ...
    Du kan angive flere streams på kommandoprompten.
    De sættes i kø i spillelisten.
    Den først angivne stream afspilles først.
    
    Skrivemåder for indstillinger:
      --valg  Et globalt valg gælder, så længe programmet kører.
       -valg  En enkeltbogstavsudgave af en global --valg.
       :valg  Et valg, der kun gælder den stream, der går direkte forud for det,
              og som tilsidesætter tidligere indstillinger.
    
    Syntaks for stream-MRL:
      [[adgang][/demux]://]URL[#[titel][:kapitel][-[titel][:kapitel]]]
      [:valg=værdi ...]
    
    Mange af de globale --valg kan også anvendes som MRL-specifikke :valg.
    Flere sæt af :valg=værdi kan angives.
    
    URL-syntaks:
      file://sti/filnavn                   Almindelig mediefil
      http://ip[:port]/fil                 HTTP-URL
      ftp://ip[:port]/fil                  FTP-URL
      mms://ip[:port]/fil                  MMS-URL
      screen://                            Skærmoptagelse
      dvd://[enhed]                        DVD-enhed
      vcd://[enhed]                        VCD-enhed
      cdda://[enhed]                       Audio-CD-enhed
      udp://[[<kildeadresse>]@[<bind-adresse>][:<bind-port>]]
                                           UDP-stream sendt af en streaming-server
      vlc://pause:<sekunder>               Sæt spillelisten på pause for en tid
      vlc://quit                           Særlig parameter der afslutter VLC

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
da: Brug 10 bits pr. pixel til videobilleder.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
da: Brug Blu-ray-menuer. Hvis slået fra, vil filmen starte med det samme

en: Use DecodeBin
da: Brug DecodeBin

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
da: Anvend HDAPS, AMS, APPLESMC eller UNIMOTION motion sensors til at rotere videoen

en: Use Periodic Intra Refresh
da: Brug periodisk intra-genopfriskning

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
da: Brug periodisk intra-genopfriskning i stedet for IDR-billeder

en: Use Psy-optimizations
da: Brug Psy-optiminering

en: Use RTP over RTSP (TCP)
da: Brug RTP over RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
da: Brug S/PDIF når det er muligt

en: Use Software White adjust
da: Anvend software hvid-justering

en: Use Tiger for rendering
da: Bruger Tiger til optegning

en: Use VLC frequency bands
da: Brug VLC-frekvensbånd

en: Use VLC pace
da: Brug VLC-takt

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
da: Brug Variable BitRate. Standard er Constant BitRate (CBR).

en: Use YUVP renderer
da: Anvend YUVP-optegner

en: Use a local picture as logo on the video
da: Brug et lokalt billede som logo på videoen

en: Use a plugins cache
da: Brug cache til plugins

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
da: Brug cache til plugins. Det vil få VLC til at starte langt hurtigere.

en: Use a skinned playlist
da: Brug skin på spilleliste

en: Use a sub&title file
da: Brug en under&tekstfil

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
da: Benyt alle visuelle optimeringer, der kan forværre både PSNR og SSIM

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
da: Brug et billedes alfa-kanal som en gennemsigtighedsmaske.

en: Use assembler CPU optimizations.
da: Brug assembler CPU optimeringer.

en: Use chapter codecs found in the segment.
da: Brug kapitel-codecs fundet i segmentet.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
da: Brug chroma som en del af bevægelsesbestemmelsesprocessen

en: Use custom skin
da: Brug brugerdefineret skins

en: Use downmix algorithm
da: Anvend downmix-algoritme

en: Use float32 output
da: Brug float32-output

en: Use fullrange instead of TV colorrange
da: Brug fullrange i stedet for TV colorrange

en: Use hardware YUV->RGB conversions
da: Brug hardware YUV->RGB-konverteringer

en: Use hardware blending support
da: Brug hardware blending understøttelse

en: Use input chroma unaltered
da: Brug inputfarvemætning uændret

en: Use keyframes
da: Brug nøglebilleder

en: Use large text for list views
da: Brug stor tekst til listevisning

en: Use mb-tree ratecontrol
da: Brug hastighedkontrol med mb-tree

en: Use media library
da: Anvend mediebibliotek

en: Use motion sensors
da: Brug bevægelsessensorer

en: Use muxers rate control mechanism
da: Brug kontrolmekanismer for muxerhastigheden

en: Use native style
da: Brug oprindeligt udseende

en: Use only one instance when started from file manager
da: Brug kun én instans, når der startes fra filhåndteringen

en: Use playback control?
da: Brug afspilningsstyring?

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
da: Benyt tilvalg for spilleliste, der som regel anvendes til at springe over reklamer, til at detektere reklamer og forhindre at de tilføjes til spillelisten.

en: Use randomized IV for encryption
da: Brug randomiseret IV til kryptering

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
da: Brug realtidstilstand egnet til brug som en master-input og realtids-input slaver.

en: Use recovery points to close GOPs
da: Brug recovery points for at lukke GOP'er

en: Use sequential numbers instead of timestamps
da: Anvend sekventiel nummerering i stedet for tidsstempler

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
da: Anvend fortløbende nummerering i stedet for tidsstempler til nummerering af skærmbilleder

en: Use subtitle file
da: Brug undertekstfil

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
da: Brug kvantiseringsmatricen for MPEG4 til afkodning af MPEG2. Dette giver generelt et bedre billede, mens det stadig er kompatibelt med standard-MPEG2-afkodere.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
da: Brug protokollen Metacube. Kræves for at sende stream til Cubemap-reflektoren.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
da: Brug VLC-frekvensbåndene. Alternativt, brug ISO-standardernes frekvensbånd.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
da: Brug de komplette indstillinger for at indstille brugerdefineret caching-værdier for hver adgangsmodul.

en: Use the native fullscreen mode
da: Brug den indbyggede fuldskærmstilstand

en: Use the stream PCR as a reference.
da: Brug stream-PCR som reference.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
da: Brug dette til at streame til en dynamisk gruppe af computere på et multicast-aktiveret netværk. Dette er den mest effektive metode til at streame til flere computere, men det vil ikke virke over internettet. RTP-headere vil blive tilføjet streamet

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
da: Brug dette til at streame til en dynamisk gruppe af computere på et multicast-aktiveret netværk. Dette er den mest effektive metode til at streame til flere computere, men det vil ikke virke over internettet.

en: Use this to stream to a single computer.
da: Brug dette for at streame til én computer.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
da: Brug denne til at streame til en enkelt computer. RTP-headere bliver tilføjet til streamen

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's software. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
da: Brug denne for at streame til adskillige computere med Microsoft MMS-protokollen. Protokollen bruges til at transportere mange af Microsoft's software. Bemærk at kun en lille del af MMS-protokollen er understøttet (MMS indkapslet i HTTP).

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
da: Brug denne til at streame til flere computere. Denne metode er ikke den mest effektive, da serveren skal sende streamen flere gange, men er som regel den bedst kompatible.

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
da: Vælg dette, når du ved, at dit stream er (eller ikke er) indkodet med Dolby Surround, men ikke bliver registreret som det. Selv hvis streamet faktisk ikke er indkodet med Dolby Surround, kan det muligvis forbedre din lydoplevelse at slå denne indstilling til, særligt når det kombineres med høretelefon-kanal-mixeren.

en: Use track length as maximum unit in seek?
da: Brug sporlængde som den maksimale enhed ved søgning?

en: Use triple buffering for overlays
da: Brug tredobbelt buffer til overlay

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
da: Anvend i stedet koder af varierende længde, nyttig ved meget høje bithastigheder

en: Use video buffers in system memory
da: Brug videobufferne i systemhukommelsen

en: Used for statistics.
da: Bruges til statistik.

en: User
da: Bruger

en: User Agent
da: Brugeragent

en: User name
da: Brugernavn

en: User name that will be requested to access the stream.
da: Brugernavn der vil blive anmodet om at tilgå dette stream.

en: User name that will be used for the connection.
da: Brugernavnet der skal bruges til denne forbindelse.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
da: Brugernavnet der skal bruges til SOCKS-proxyforbindelser.

en: Username
da: Brugernavn

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
da: Bruger GStreamer-rammeværktøjets plugins til at afkode medie-codecs

en: Uzbek
da: Usbekisk

en: V&iew
da: V&is

en: V-plane color
da: V-plane farve

en: VA-API video decoder via DRM
da: VA-API-videodekoder via DRM

en: VA-API video decoder via X11
da: VA-API-videodekoder via X11

en: VBI & Teletext
da: VBI og tekst-TV

en: VBI and Teletext decoder
da: VBI- og tekst-TV-dekoder

en: VBI capture device
da: Enhed til VBI-optagelse

en: VBR Quality
da: VBR-kvalitet

en: VBR mode
da: VBR-tilstand

en: VBV buffer
da: VBV-buffer

en: VC2 Low Delay Profile
da: Profil for VC2 med lav forsinkelse

en: VC2 Main Profile
da: Primær VC2-profil

en: VC2 Simple Profile
da: Simpel VC2-profil

en: VCD Format
da: VCD-format

en: VCD device
da: VCD-enhed

en: VCD input
da: VCD-input

en: VDPAU adjust video filter
da: VDPAU adjust videofilter

en: VDPAU sharpen video filter
da: VDPAU skarphed videofilter

en: VDPAU surface conversions
da: VDPAU-overfladekonverteringer

en: VDR Cut Marks
da: VDR-skæremærker

en: VDR recordings
da: VDR-optagelser

en: VHS movie
da: VHS-film

en: VHS movie effect video filter
da: VHS-video effekt videofilter

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
da: VLC kan undlade at oprette vinduestitel, rammer etc. rundt om videoen, hvilket giver et "minimalt" vindue.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
da: VLC kan søge online efter albumbillede og metadata, for at give en rigere afspilningsoplevelse, f.eks. at levere information om sporet når lyd-CD'er afspilles. For at levere denne funktionalitet, sender VLC information om dit indhold til betroede tjenester i anonymiseret form.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
da: VLC kan vise meddelelser på videoen. Det kaldes OSD (On Screen Display).

en: VLC can't recognize the input's format
da: VLC kan ikke genkende formatet på dette input

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
da: VLC kan ikke åbne NOGEN optageenhed. Tjek loggen for detaljer.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
da: VLC kan ikke finde DVD'ens titel. VLC kan måske ikke dekryptere hele disken.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
da: VLC kunne ikke oprette forbindelse til "%s:%d".

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
da: VLC kunne ikke forbinde til EyeTV.
    Sørg for at VLCs EyeTV-plugin er installeret.

en: VLC could not connect with the given server.
da: VLC kunne ikke forbinde til den angivne server.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
da: VLC kunne ikke afkode formatet "%4.4s" (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
da: VLC kunne ikke identificere lyd- eller videocodec

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
da: VLC kunne ikke åbne %4.4s %s-indkoderen.

en: VLC could not open the %s module.
da: VLC kunne ikke åbne modulet %s.

en: VLC could not open the decoder module.
da: VLC kunne ikke åbne dekodningsmodulet.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
da: VLC kunne ikke åbne filen "%s" (%s).

en: VLC could not open the file "%s": %s
da: VLC kunne ikke åbne filen "%s": %s

en: VLC could not read the file (%s).
da: VLC kunne ikke læse filen (%s).

en: VLC could not read the file: %s
da: VLC kunne ikke læse filen: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
da: VLC kunne ikke indlæse ASF-headeren.

en: VLC is started from file association
da: VLC er startet fra en filtilknytning

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
da: VLC kan ikke åbne MRL '%s'. Tjek loggen for detaljer.

en: VLC media playback
da: VLC medie afspilning

en: VLC media player - Web Interface
da: VLC media player - webgrænseflade

en: VLC media player Help
da: VLC media player hjælp

en: VLC media player Help...
da: VLC media player hjælp...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
da: VLC media player og VideoLAN er varemærker tilhørende VideoLAN Association.

en: VLC media player updates
da: VLC media player opdateringer

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
da: VLC benytter normalt Freetype til optegning, men du kan f.eks. bruge SVG i stedet.

en: VLC preferences
da: VLC-indstillinger

en: VLC skins website
da: VLC skins websted

en: VLC was unable to save the meta data.
da: VLC kunne ikke gemme metadata.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
da: VLC bliver ved med at afspille det nuværende spillelisteelement.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
da: VLC afspiller elementerne i spillelisten uafbrudt.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
da: VLC pauser og genoptager understøttede musikafspillere ved afspilning.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
da: VLC vil tilfældigt afspille filer i spillelisten indtil der afbrydes.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
da: VLC startes med kun et ikon på proceslinjen

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
da: VLC gemmer afspilningspositionen på de sidste 30 ting du har afspillet. Hvis du genåbner en af dem, genoptages afspilningen.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
da: VLC's forbindelse til den angivne server blev afvist.

en: VLC's implementation of Video On Demand
da: VLCs implementering af Video On Demand

en: VLM Batch Commands
da: VLM batch-kommandoer

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
da: VLM-konf. (*.vlm);;Alle (*)

en: VLM configuration file
da: VLM-opsætningsfil

en: VLM configurator
da: VLM-opsætning

en: VNC Host
da: VNC-vært

en: VNC Password
da: VNC-adgangskode

en: VNC Port
da: VNC-port

en: VNC client access
da: VNC-klientadgang

en: VNC hostname or IP address.
da: VNC-værtsnavn eller IP-adresse.

en: VNC password.
da: VNC-adgangskode.

en: VNC port number.
da: VNC port nummer.

en: Value to adjust dts by
da: Værdi som DTS justeres efter

en: Variance
da: Varians

en: Variance of the gaussian noise
da: Variationen af gaussian-støjen

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
da: Forskellige lyd- og video-afkodere/indkodere fås gennem FFmpeg-biblioteket. Disse inkluderer (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG og andre codecs

en: Verbosity
da: Detaljeniveau

en: Verbosity (0,1,2)
da: Detaljeniveau (0,1,2)

en: Vertical
da: Lodret

en: Vertical (13V)
da: Lodret (13V)

en: Vertical flip
da: Vend lodret

en: Vertical slices per frame
da: Lodrette opdelinger pr. billede

en: Very Low Definition (240 lines)
da: Meget lav opløsning (240 linjer)

en: Very short backwards jump
da: Meget lille spring bagud

en: Very short forward jump
da: Meget lille spring fremad

en: Very short jump length
da: Varighed for meget kort spring

en: Very short jump length, in seconds.
da: Varigheden for meget kort spring, i sekunder.

en: Video &Track
da: Video&spor

en: Video Auto Scaling
da: Automatisk videoskalering

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
da: Video-cd (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input

en: Video Callback data
da: Video callback data

en: Video Capture height
da: Videooptagelseshøjde

en: Video Capture height in pixel
da: Videooptagelseshøjde i pixel

en: Video Capture width
da: Videooptagelsesbredde

en: Video Capture width in pixel
da: Videooptagelsesbredde i pixel

en: Video Effects
da: Videoeffekter

en: Video Effects...
da: Videoeffekter...

en: Video Files
da: Videofiler

en: Video ID
da: Video-ID

en: Video On Demand ( VOD )
da: Video On Demand (VOD)

en: Video Settings
da: Videoindstillinger

en: Video Track
da: Videospor

en: Video X coordinate
da: Video X-koordinat

en: Video Y coordinate
da: Video Y-koordinat

en: Video alignment
da: Videoplacering

en: Video bitrate
da: Video bithastighed

en: Video bitrate tolerance
da: Tolerance for video-bithastighed

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
da: Tolerance for video-bithastighed i kbit/s.

en: Video capture
da: Videooptagelse

en: Video capture (Video4Linux)
da: Videooptagelse (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
da: Betjeningselementer for videooptagelse (hvis de understøttes af enheden)

en: Video capture device
da: Enhed til videooptagelse

en: Video capture device node.
da: Enhedsnode til videooptagelse.

en: Video codec
da: Video-codec

en: Video codecs
da: Video-codecs

en: Video connection
da: Videoforbindelse

en: Video connection for DeckLink output.
da: Lydforbindelse for DeckLink output.

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
da: Videoforbindelse som skal bruges til DeckLink-optagelser. Gyldige valg: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Lad stå tom for valg af standardkort.

en: Video cropping
da: Videobeskæring

en: Video cropping filter
da: Video beskæringsfilter

en: Video decoder using Android MediaCodec
da: Videodekoder med brug af Android MediaCodec

en: Video device
da: Videoenhed

en: Video device name
da: Videoenhedens navn

en: Video encoder
da: Video-encoder

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
da: Video-indkodning (med brug af OpenMAX IL)

en: Video filter
da: Videofilter

en: Video filter module
da: Videofiltermodul

en: Video filtering using a chain of video filter modules
da: Videofiltrering bruger en kæde af videofilter-moduler

en: Video filters are used to process the video stream.
da: Videofiltre bruges til at behandle et videostream.

en: Video filters will be applied to the video stream.
da: Videofiltre vil blive anvendte på videostreamet.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
da: Videofiltre påføres video-streamet (efter overlægninger er blevet påført). Du kan indtaste en liste med kolon-separerede filtre.

en: Video frame-rate
da: Video billedhastighed

en: Video height
da: Videohøjde

en: Video input
da: Videoinput

en: Video input chroma format
da: Chromaformat for videoinput

en: Video input frame rate
da: Videoinput billedhastighed

en: Video input pin
da: Videoinput-pin

en: Video memory
da: Videohukommelse

en: Video memory buffer height.
da: Video hukommelse buffer højde.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
da: Videohukommelsens bufferpitch i byte.

en: Video memory buffer width.
da: Video hukommelse buffer bredde.

en: Video memory output
da: Videohukommelsesoutput

en: Video mode
da: Video tilstand

en: Video output
da: Video-output

en: Video output URL
da: Video-output URL

en: Video output access method
da: Video-output adgangsmetode

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
da: Video output til Windows 7/Windows Vista med Platform opdatering

en: Video output module
da: Videooutputmodul

en: Video output modules
da: Video output moduler

en: Video output muxer
da: Video-output muxer

en: Video output pin
da: Videooutput-pin

en: Video pictures blending
da: Videobilleder blanding

en: Video port
da: Videoport

en: Video post processing filter
da: Efterbehandlingsvideofilter

en: Video postrender callback
da: Tilbagekald for efteroptegning af video

en: Video prerender callback
da: Tilbagekald til forhåndsoptegning af video

en: Video quality post-processing level
da: Videokvalitet efterbehandlingsniveau

en: Video scale
da: Videoskalering

en: Video scaling
da: Video skalering

en: Video scaling factor
da: Videoskaleringsfaktor

en: Video scaling filter
da: Video skalering filter

en: Video settings
da: Videoindstillinger

en: Video size
da: Videostørrelse

en: Video snapshot directory (or filename)
da: Mappe til skærmbilleder (eller filnavn)

en: Video snapshot file prefix
da: Præfiks til skærmbillede-filer

en: Video snapshot format
da: Skærmbilledformat

en: Video snapshot height
da: Højde af skærmbillede

en: Video snapshot width
da: Bredde på skærmbillede

en: Video snapshots
da: Skærmbilleder

en: Video splitter module
da: Videosplittermodul

en: Video standard
da: Videostandard

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
da: Standardvideo (Standard, SECAM, PAL eller NTSC).

en: Video title
da: Videotitel

en: Video transformation filter
da: Video transformations filter

en: Video width
da: Videobredde

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
da: Videoen vil blive indlejret i dette eksisterende vindue. Hvis nul, vil et nyt vindue blive skabt.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
da: Video vil blive gengivet med denne X11-skærm. Hvis det er tomt, vil standardskærmen blive brugt.

en: Video4Linux compressed A/V input
da: Video4Linux-komprimeret A/V-input

en: Video4Linux input
da: Video4Linux-input

en: Video4Linux radio tuner
da: Radiotuner for Video4Linux

en: VideoCore layer where the video is displayed.
da: VideoCore-lag hvor videoen vises.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
da: VideoCore-lag hvor videoen vises. Undertekst-billeder vises lige over og en sort baggrund vises lige under.

en: VideoLAN Website...
da: VideoLANs websted...

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
da: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: View
da: Vis

en: View certificate
da: Vis certifikat

en: Visualization
da: Visualisering

en: Visualization:
da: Visualiseringer:

en: Visualizations
da: Visualiseringer

en: Visualizations selector
da: Visualiseringsvælger

en: Visualize motion vectors
da: Visualisér bevægelsesvektorer

en: Visualizer
da: Visualisering

en: Visualizer filter
da: Visualiseringsfilter

en: Vivid
da: Livlig

en: VoD server module
da: VoD-servermodul

en: Vocal
da: Vokal

en: Voice activity detection
da: Registrering af stemmeaktivitet

en: Vol #
da: Lydstyrke #

en: Vol max #
da: Lydstyrke max #

en: Volapuk
da: Volapük

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume %ld%%
da: Lydstyrke %ld%%

en: Volume Control
da: Lydstyrkekontrol

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Volume Mute
da: Slå lyd fra

en: Volume Set
da: Lydstyrke angivet

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Volume down
da: Lavere

en: Volume normalization
da: Lydstyrke normalisering

en: Volume normalizer
da: Lydstyrkenormalisering

en: Volume of the audio input.
da: Lydstyrke for indgående lyd.

en: Volume up
da: Højere

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
da: Lydstyrke vil blive styret af afspilleren, og ikke af <i>Systemets lydstyrkeregulering</i>.

en: Vorbis audio decoder
da: Vorbis-lyddekoder

en: Vorbis audio encoder
da: Vorbis-lydindkoder

en: Vorbis audio packetizer
da: Vorbis-lydpacketizer

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
da: Vorbis er et frit lydcodec (kan bruges med OGG)

en: Vu meter
da: VU-meter

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
da: WMA v1/v2 fixed point-lyddekoder

en: WMServer RTSP dialect
da: WMServer RTSP-dialekt

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
da: WMServer bruger en dialekt af RTSP, som ikke følger standarden. Denne parameter vil få VLC til gøre visse antagelser, som strider mod retningslinjerne i RFC 2326.

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: WMV (Windows Media Video) 1 (kan bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: WMV (Windows Media Video) 2 (kan bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: WPL playlist import
da: Import af WPL-spilleliste

en: Wait for I frame before toggling placeholder
da: Vent på I-billede før pladsholder slås til/fra

en: Wall
da: Væg

en: Wall video filter
da: Væg videofilter

en: Wallpaper
da: Skrivebordstapet

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
da: Advarsel: <b>%1</b> er allerede en program menu genvej

en: Warning: this key or combination is already assigned to
da: Advarsel: denne tast eller tastekombination er allerede brugt af

en: Water effect
da: Vandeffekt

en: Wave video filter
da: Bølge-videofilter

en: WaveOut audio output
da: WaveOut-lyd-output

en: Waves
da: Bølger

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
da: Vi fandt en ældre version af VLCs indstillinger filer.

en: WebM video decoder
da: WebM-videodekoder

en: Website
da: Hjemmeside

en: Weighted prediction for B-frames
da: Vægtet forudsigelse for B-billeder

en: Weighted prediction for B-frames.
da: Vægtet forudsigelse for B-billeder.

en: Weighted prediction for P-frames
da: Vægtet forudsigelse for P-billeder

en: Welsh
da: Walisisk

en: Western European (IBM 00850)
da: Vesteuropæisk (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
da: Vesteuropa (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
da: Vesteuropæisk (Windows-1252)

en: Wet
da: Våd

en: Wet mix
da: Vådt mix

en: When minimized
da: Når minimeret

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
da: Når muligt vil input-streamet blive optaget i stedet for at bruge streamoutputmodulet

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
da: Når denne indstilling er sat til 'nej', er det meningen at den skal give gamle skins en mulighed for at afspille video, også selvom der ikke er nogen video-opmærkning

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
da: Når angivet, så vil VLC-instansen fungere som overordnet ur til synkronisering af klienter som lytter

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
da: Når flere videoformater er tilgængelige, skal du vælge en, hvis opløsning er tættest på (men ikke højere end) denne indstilling i antal af linjer. Brug denne indstilling hvis du ikke har nok CPU-kraft eller båndbredde til at afspille højere opløsninger.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
da: Når der streames med UDP, kan streamet annonceres med SAP/SDP-annonceringsprotokollen. På den måde behøver klienten ikke at indtaste multicast-adressen. Den vil være at finde i deres spilleliste, hvis de aktiverer SAP-ekstra-interfacet.
    Hvis du vil give dit stream et navn, så indtast det her, eller vil der blive brugt et standardnavn.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
da: Når flow-kontrol på SAP er slået fra, kan du her angive et fast interval mellem SAP-annonceringer.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
da: Når dette er slået til, vil brugerfladen vise en dialog, hver gang brugerinput er nødvendigt.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
da: Med denne indstilling slået til vises alle muligheder i indstillinger og/eller brugerflader, herunder dem, den gennemsnitlige bruger ikke bør røre ved.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
da: Når denne er angivet, vil SAP-fortolkeren fjerne visse annonceringer som ikke følger forskriften.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
da: Når denne tilstand er aktiveret, blive pixels vist som enten sorte eller hvide. Grænseværdien er lysstyrken angivet herunder.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
da: Når denne indstillinger er aktiveret, vil streamet både blive afspillet og transcoded/streamet.
    
    Bemærk at det kræver flere CPU-ressourcer end simpel transcoding eller streaming.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
da: Hvis der bruges input for PVR (eller anden irregulær kilde) bør denne indstilling sættes til 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
da: Når indstillingen "Tillad kun én instans" er valgt, bliver den nuværende afspilning ikke afbrudt, men det nye element sættes i kø på spillelisten.

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
da: Om tidsmæssig deinterlacing kun skal gælde for luma

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
da: Hvilke skrifttypebeskrivelser som skal anvendes, hvis Kate-streamen ikke angiver hvilke specifikke parametre for skrifttype (navn, størrelse, etc.) som skal benyttes. En tomt navn vil lade Tiger vælge parametre for skrifttype, hvor det findes passende.

en: White
da: Hvid

en: White Blue
da: Hvid blå

en: White Crush for Blue
da: White Crush for blå

en: White Crush for Green
da: White Crush for grøn

en: White Crush for Red
da: White Crush for rød

en: White Green
da: Hvid grøn

en: White Level for Blue
da: Hvidniveau for blå

en: White Level for Green
da: Hvidniveau for grøn

en: White Level for Red
da: Hvidniveau for rød

en: White Red
da: Hvid rød

en: White balance temperature (K)
da: Temperatur for hvidbalance (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
da: Temperaturen for hvidbalance som en farvetemperatur i kelvin (2800 er den minimale glød af hvid, 6500 er maksimum for dagslys).

en: Wide-band (16kHz)
da: Bredt frekvensbånd (16kHz)

en: Width
da: Bredde

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
da: Bredden i pixels for hver bjælke i BarGraph'en, der skal vises (standard : 10).

en: Width in pixels of the border between miniatures.
da: Bredden i pixel af kanten mellem miniaturerne.

en: Width of the virtual room
da: Bredde på det virtuelle rum

en: Width of video or subtitle elementary streams
da: Bredde på video- eller undertekst elementary streams

en: Win32 font renderer
da: Win32 skrifttypeoptegner

en: Window
da: Vindue

en: Window decorations
da: Vinduesdekorationer

en: Window handle (HWND)
da: Vindueshåndtag (HWND)

en: Window properties
da: Vinduesindstillinger

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
da: Vinduesopsætning for det sidst brugte skin. Denne indstilling bliver opdateret automatisk, rør den ikke.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
da: Vinduernes synlighed mellem 0.1 og 1

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
da: Når denne indstilling er slået til, vil knapperne højere, lavere og mute på tastaturet altid ændre systemets lydstyrke. Når indstillingen er slået fra, vil lydstyrke-knapperne ændre VLCs lydstyrke når VLC er valgt, og systemets lydstyrke når VLC ikke er valgt.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
da: Hvis denne indstilling er slået til, vil afspilning automatisk blive sat på pause når vinduet minimeres.

en: Workaround bugs
da: Omgå fejl

en: Workaround for France
da: Løsning til Frankrig

en: Write every 128th miniframe to a folder.
da: Gem hvert 128. minibillede til en mappe.

en: Write process id to file
da: Skriv proces-id'et til filen

en: Writer
da: Sangskriver

en: Writes process id into specified file.
da: Skriver proces-id'et ind i den specifikke fil.

en: Writes statistic info about stream
da: Gemmer statistikoplysninger om stream

en: Writes stats to file instead of stdout
da: Gemmer statistik til fil i stedet for stdout

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
da: X-koordinat for øverste venstre hjørne af mosaikken.

en: X coordinate
da: X-koordinat

en: X coordinate of the bargraph.
da: X-koordinat for barGraph.

en: X coordinate of the encoded subtitle
da: X-koordinat for den encoded undertekst

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
da: X-koordinat for logoet. Du kan flytte logoet ved at dobbeltklikke på det.

en: X coordinate of the mask.
da: X-koordinat for masken.

en: X coordinate of the rendered subtitle
da: Y-koordinat for den optegnede undertekst

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
da: X-koordinat for øverste venstre hjørne i mosaikken, medmindre det er negativt.

en: X offset
da: X-forskydning

en: X offset, from the left screen edge.
da: X-forskydning, fra skærmens venstre kant.

en: X window
da: X-vindue

en: X.509 Certificate Authority
da: X.509-certifikatmyndighed

en: X.509 Certificate Revocation List
da: Liste med tilbagekaldelser af X.509-certifikater

en: X.509 Client certificate
da: X.509-klientcertifikat

en: X.509 Client private key
da: Privat nøgle for X.509-klient

en: X11 display
da: X11-visning

en: X11 video window (XCB)
da: X11-videovindue (XCB)

en: X11 window ID
da: X11 vindue ID

en: XDG screen saver inhibition
da: Undertrykkelse af XDG-pauseskærm

en: XDG-screensaver
da: XDG-pauseskærm

en: XML Parser (using libxml2)
da: XML-fortolker (bruger libxml2)

en: XSPF playlist
da: XSPF-spilleliste

en: XSPF playlist export
da: Eksportér XSPF-spilleliste

en: XSPF playlist import
da: Import af XSPF-spilleliste

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
da: XSPF-spilleliste|*.xspf|M3U-fil|*.m3u|HTML-spilleliste|*.html

en: XVideo adaptor number
da: XVideo adaptor nummer

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
da: XVideo hardware-adaptor som skal anvendes. Som standard, bruger VLC den første funktionsdygtige adaptor.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
da: Det XVideo-billedformat id der skal anvendes. Som standard, vil VLC prøve at bruge det bedste match for den afspillede video.

en: XVideo output (XCB)
da: XVideo-output (XCB)

en: XWD file (autodetect)
da: XWD-fil (automatisk registrering)

en: XWD image decoder
da: XWD-billedafkoder

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
da: Y-koordinat for øverste venstre hjørne af mosaikken.

en: Y coordinate
da: Y-koordinat

en: Y coordinate of the bargraph.
da: Y-koordinat for barGraph.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
da: Y-koordinat for den indkodede undertekst

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
da: Y-koordinat for logoet. Du kan flytte logoet ved at dobbeltklikke på det.

en: Y coordinate of the mask.
da: Y-koordinat for masken.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
da: Y-koordinat for den optegnede undertekst

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
da: Y-koordinat for øverste venstre hjørne i mosaikken, medmindre det er negativt.

en: Y offset
da: Y-forskydning

en: Y offset, down from the top.
da: Y-forskydning, ned fra toppen.

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
da: YUV-farve boks skift hen over V-plan ( 0 - 127 ).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
da: YUV4MPEG2 header (deaktiveret som standard)

en: YUVP converter
da: YUVP-konvertering

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

en: Yiddish
da: Jiddish

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
da: Du forsøgte at på adgang til %s. Serverens sikkerhedscertifikat har ændret sig, siden sidste besøg og kunne ikke godkendes af en betroet certifikatetsautoritet. Problemet kan skyldes en konfigurationsfejl eller et forsøg på at bryde din sikkerhed eller dit privatliv.
    
    Afbryd nu, hvis du er i tvivl.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
da: Du forsøgte at på adgang til %s. Serverens sikkerhedscertifikat er ukendt og kunne ikke godkendes af en betroet certifikatetsautoritet. Problemet kan skyldes en konfigurationsfejl eller et forsøg på at bryde din sikkerhed eller dit privatliv.
    
    Afbryd nu, hvis du er i tvivl.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
da: Du kan deaktiverer lyd-output helt. I dette tilfælde vil lydafkodning ikke finde sted, så der kan spares noget processorkraft.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
da: Du kan deaktiverer behandling af undertekst-billeder helt.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
da: Du kan deaktiverer videooutput helt. I dette tilfælde vil vidoeafkodning ikke finde sted, så der kan spares noget processorkraft.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
da: De kan slå gennemsigtige effekter fra hvis du vil. Det er hovedsageligt brugbart, hvis de er problemer med vinduer i bevægelse.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
da: Du kan deaktiverer brug af Macroblock-tree for hastighedskontrol

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
da: Du kan gennemtvinge elementernes (x,y)-forskydningerne på mosaikken (bruges kun hvis placeringsmetoden er indstillet til "forskydninger"). Du skal angive en kommasepareret liste med koordinater (f.eks.: 10,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
da: Du kan gennemtvinge højden på skærmbillede. Som standard (-1) vil det bevare den oprindelige højde. Vælg 0 for at skalere højden, så den overholder højde-bredde-forholdet.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan gennemtvinge billedhøjden. VLC vil som standard (-1) tilpasse sig til videoens oplysninger.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan gennemtvinge billedbredden. VLC vil som standard (-1) tilpasse sig til videoens oplysninger.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af rulleteksten på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=bunden. Du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6=øverst til højre).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af mosaikken på videoen (0=centeret, 1=venstre, 2=højre, 4 =øverst, 8=nederst, du kan også kombinere disse værdier, f.eks. 6 = øverst til højre).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
da: Du kan gennemtvinge en bestemt rækkefølge af mosaikelementer. Du skal angive en kommasepareret liste af billed-ID(er). Disse ID'er kan tildeles via modulet "mosaic-bridge".

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
da: Du kan gennemtvinge positionen for øverste, venstre hjørne af videovinduet (X-koordinat).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
da: Du kan gennemtvinge positionen for øverste, venstre hjørne af videovinduet (Y-koordinat).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af undertekstbilledet oven på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverste, 8=nederst, du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6=øverst-højre).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af tekst-tv'et på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=nederst, du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6=øverst-højre).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
da: Du kan gennemtvinge placeringen af teksten på videoen (0=midten, 1=venstre, 2=højre, 4=øverst, 8=bunden. Du kan også kombinere værdierne, f.eks. 6=øverst til højre).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan gennemtvinge videohøjden. Som standard (-1) vil VLC prøve at tilpasse sig.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan gennemtvinge videobredden. Som standard (-1) vil VLC prøve at tilpasse sig.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
da: Du kan gennemtvinge bredden af skærmbilledet. Som standard (-1) vil det bevare den oprindelige bredde. Vælg 0 for at skalere bredden, så den overholder højde-bredde-forholdet.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
da: Her kan du angive en standard-outputkæde til streams. Læs dokumentationen for at finde ud af, hvordan sådanne kæder skal opbygges. Advarsel: Denne kæde vil blive slået til for alle streams.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
da: Du kan angive en kommasepareret liste af input, der vil blive indsat i forlængelse af det normale.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
da: Du kan manuelt angive en liste over bogmærker i en stream således: "{name=bogmærkenavn,time=valgfri-tidsforskydning,bytes=valgfri-byte-forskydning},{...}"

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
da: Du kan overlægge bevægelsesvektorerne (forkort. BV, pile der viser bevægelser i billedet) oven på billedet. Værdien er en maske, baseret på disse værdier:
    1 - visualisér forlæns beregning af BV'er af P-billeder
    2 - visualisér forlæns beregning af BV'er af B-billeder
    4 - visualisér baglæns beregning af BV'er for B-billeder
    For at visualisere alle vektorer, skal værdien være 7.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
da: Du kan vælge "yderligere brugerflader" for VLC. De startes i baggrunden sammen med standardbrugerfladen. Brug en komma-separeret liste af brugerflademoduler (almindelige valg er: "rc" (fjernstyring), "http", "gestusser" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
da: Du kan vælge kontrolbrugerflader til VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
da: Her kan du vælge lokale filer.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
da: Du kan vælge hvilket VoD-servermodul, du ønsker at anvende. Angiv dette til "vod_rtsp" for at skifte tilbage til det gamle, nedarvede modul.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
da: Du kan anvende bestemte video-output-moduler til klonerne. Brug en kommasepareret liste af moduler.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
da: Brug denne indstilling til at anbringe undertekster under filmen i stedet for over filmen. Prøv flere forskellige positioner.

en: You can zoom the video by the specified factor.
da: Du kan zoome videoen med den angivne faktor.

en: You have the latest version of VLC media player.
da: Du har den seneste version af VLC media player.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
da: Du har to valgmuligheder:
     - Brugerfladen ændrer størrelse til videoens naturlige størrelse
     - Videoen tilpasser sig brugerfladens størrelse
    Som standard, ændre brugerfladen størrelse til videoens naturlige størrelse.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
da: Du behøver kun at udfylde én af de tre følgende parametre, VLC vil automatisk registrerer de andre ved at bruge det oprindelige højde-bredde-forhold

en: You must set a name for the profile.
da: Du skal give profilen et navn.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
da: Du skal normalt sende shoutcast-moduler med Ogg-streams. Det er også muligt at bruge MP3-streams i stedet for, så du kan udsende MP3-streams til shoutcast-/icecast-serveren.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
da: Du bør opsætte dit højttalerlayout med "Audio Midi Setup" i /Programmer/Tilbehør. VLC outputter kun stereo.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
da: Din Mac ser ikke ud til at være udstyret med en passende inputenhed. Tjek dine stik og drivere.

en: Your account was rejected.
da: Din brugerkonto blev afvist.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
da: Forbindelsesforsøget til serveren blev afvist.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
da: Dit vindue vil blive åbnet og afspillet for at blive streamet eller gemt.

en: Your input can't be opened
da: Input kan ikke åbnes

en: Your password was rejected.
da: Din adgangskode blev afvist.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
da: Dit systems afkodningsbibliotek for BD+ fungerer ikke. Mangles der opsætning?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
da: Din window manager levere ikke en liste med programmer.

en: ZPL playlist import
da: Import af ZPL-spilleliste

en: Zero Order Hold (fastest)
da: Zero Order Hold (hurtigst)

en: Zip access
da: Zip-tilgang

en: Zip files filter
da: Filter for zip-filer

en: Zone 0: Top gradient
da: Zone 0: Top graduering

en: Zone 1: Right gradient
da: Zone 1: Højre graduering

en: Zone 1:right
da: Zone 1:højre

en: Zone 2: Bottom gradient
da: Zone 2: Bund graduering

en: Zone 2:bottom
da: Zone 2:bund

en: Zone 3: Left gradient
da: Zone 3: Venstre graduering

en: Zone 3:left
da: Zone 3:venstre

en: Zone 4: Summary gradient
da: Zone 4: Opsummerende graduering

en: Zone 4:summary
da: Zone 4:oversigt

en: Zone Layout for the build-in Atmo
da: Zone layout til den indbyggede Atmo

en: Zones on left / right side
da: Zoner på venstre / højre side

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom mode: %s
da: Zoomtilstand: %s

en: Zoom video
da: Videozoom

en: Zooming reset
da: Nulstil zoom

en: [Display]
da: [Visning]

en: [Filebrowser]
da: [Fil-browser]

en: [Loop]
da: [Løkke]

en: [Player]
da: [Afspiller]

en: [Playlist]
da: [Spilleliste]

en: [Random]
da: [Tilfældig]

en: [Repeat]
da: [Gentag]

en: [cdda:][device][@[track]]
da: [cdda:][enhed][@[spor]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
da: [vcd:][enhed][#[titel][,[kapitel]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
da: tilføj --advanced i din kommandoprompt for at se avancerede valgmuligheder.

en: address to bind to (helper setting for dst)
da: adresse der skal bindes til (hjælpeindstilling for dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
da: adresse:port som VLC skal bindes til at lytte efter indkommende streams hjælpeindstillinger for dst,dst=bind+'/'+sti. dst-parameter tilsidesætter dette

en: antiflicker
da: antiflimmer

en: antiflicker video filter
da: antiflimmer videofilter

en: ask for extra verbosity when displaying help
da: brug udvidet detaljegrad ved visning af hjælp

en: audio
da: lyd

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
da: auto - lad indkoderen bestemme i forhold til inputtet (bedst)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
da: automatisk - lad indkoderen afgøre på basis af input (bedst)

en: bits
da: bit

en: blocks
da: blokke

en: boolean
da: boolesk

en: buffers
da: buffere

en: checkerboard
da: skakbræt

en: clean effects
da: rene effekter

en: column alternation
da: kolonne afveksling

en: core program
da: kerneprogram

en: debug
da: fejlsøg

en: decoder
da: dekoder

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
da: angiver hvordan output farven skal udregnes baseret på den forrige farve

en: device, fifo or filename
da: enhed, fifo eller filnavn

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
da: enhed, fifo eller filnavn som yuv-billeder skal skrives til.

en: disabled
da: deaktiveret

en: end
da: slut

en: errors
da: fejl

en: extended selection list
da: udvidet udvalgsliste

en: filename for stream (helper setting for dst)
da: filnavn for stream (hjælpeindstilling til dst)

en: fixed
da: fastlagt

en: float
da: decimaltal

en: fnordlicht options
da: fnordlicht-indstillinger

en: for devices with more than five channels / zones write down here for each channel the zone number to show and separate the values with , or ; and use -1 to not use some channels. For the classic AtmoLight the sequence 4,3,1,0,2 would set the default channel/zone mapping. Having only two zones on top, and one zone on left and right and no summary zone the mapping for classic AtmoLight would be -1,3,2,1,0
da: for enheder med mere end fem kanaler/zoner, skriv zone-taller for hver kanal, her, brug , og ; for at separerer værdierne og -1 for ikke at bruge nogle kanaler. Den klassiske AtmoLight-sekvens 4,3,1,0,2 indstiller standard kanal/zone-kortlægning. Med kun to zoner øverst, og en zone til venstre og højre og ingen opsummerende zone vil kortlægningen for klassisk AtmoLight være -1,3,2,1,0

en: force coding frame as separate interlaced fields
da: gennemtving kodning af billeder som separate felter med interlacing

en: force coding frame as single picture
da: gennemtving kodning af billede som selvstændigt billede

en: frame alternation
da: billedafveksling

en: frames
da: billeder

en: full
da: fuld

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
da: fuld - blokke til bevægelseskompensation overlapper fuldstændigt

en: full - One code block per subband
da: fuld - én kodeblok pr. underbånd

en: gzip decompression
da: gzip udpakning

en: hearing impaired
da: hørehæmmede

en: height of the overlapping area (in %)
da: højden af det overlappende område (i %)

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
da: hvis du vil have AtmoLight kontrol softwaret til at blive startet af VLC, så indtast den fulde sti til AtmoWinA.exe her.

en: in
da: i

en: integer
da: heltal

en: it contains the average of all pixels in the sample image (only useful for single channel AtmoLight)
da: den indeholder gennemsnittet af alle pixels i sample billedet (kun brugbart til én-kanal AtmoLight)

en: large - use large code blocks
da: stor - brug store kodeblokke

en: large - use large motion compensation blocks
da: stor - brug stor blokke til bevægelseskompensation

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
da: Brugernavn eller adgangskode til last.fm er ikke korrekt. Tjek dine indstillinger, og genstart VLC.

en: last.fm: Authentication failed
da: last.fm: Kunne ikke verificere bruger

en: left and right side having always the same number of zones
da: venstre og højre side har altid det samme antal zoner

en: length of the overlapping area (in %)
da: længden af det overlappende område (i %)

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
da: libavcodec kan foretage fejl resilience.
    Det kan dog give mange fejl, ved en fejlbehæftede encoder (såsom ISO MPEG-4 encoderen fra M$).
    Gyldige værdier er fra 0 til 4 (0 deaktivere alle fejl resilience).

en: makes the sample grid visible on screen as white pixels
da: gør stikprøve gitteret synligt på skærmen som hvide pixels

en: medium - use medium motion compensation blocks
da: medium - brug mellemstore blokke til bevægelseskompensation

en: medium - use medium sized code blocks
da: mellem - brug mellemstore kodeblokke

en: middle position (in %)
da: midtplaceringen (i %)

en: motion
da: bevægelse

en: motion control interface
da: montion control brugerflade

en: no
da: nej

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
da: ingen indstillinger vil blive hentet eller gemt til opsætningsfilen

en: none
da: ingen

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
da: ingen - blokke til bevægelseskompensation overlapper ikke

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
da: ingen: brug kun lukket GOP'er
    normal: brug standard åbne GOP'er
    bluray: brug Blu-ray-kompatible åbne GOP'er

en: offsets
da: forskydninger

en: output module to write to Blackmagic SDI card
da: output-modul som skal skrive til Blackmagic SDI-kort

en: packetizer
da: pakkefunktion

en: packets
da: pakker

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
da: delvis - blokke til bevægelseskompensation overlapper kun delvist

en: perceptual distance
da: opfattet afstand

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
da: opfattet afstand til beregning af opfattet vægt

en: perceptual weighting method
da: opfattet vægtningsmetode

en: play list
da: afspil liste

en: print a list of available modules
da: udskriv en liste af tilgængelige moduler

en: print a list of available modules with extra detail
da: udskriv en liste over tilgængelige moduler med flere oplysninger

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
da: vis hjælp til VLC (kan kombineres med --advanced og --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
da: vis hjælp til VLC og alle dets moduler (kan kombineres med --advanced og --help-verbose)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
da: vis hjælp for et bestemt modul (kan kombineres med --advanced og --help-verbose). Skriv = foran modulnavnet for at bruge striks sammenligning.

en: print version information
da: udskriv versionsoplysninger

en: projectM configuration file
da: projectM-opsætningsfil

en: projectM preset path
da: projectM forudindstilling sti

en: reset the current config to the default values
da: nulstil den nuværende konfiguration til standardværdierne

en: resets the current plugins cache
da: nulstiller den nuværende cache til plugins

en: row alternation
da: række afveksling

en: sec.
da: sek.

en: selection list
da: udvalgsliste

en: side by side
da: side om side

en: simple
da: simpel

en: small - use small code blocks
da: lille - brug små kodeblokke

en: small - use small motion compensation blocks
da: lille - brug små blokke til bevægelseskompensation

en: string
da: streng

en: subpicture
da: undertekst-billede

en: top bottom
da: top bund

en: tx3g subtitles
da: tx3g-undertekster

en: unknown
da: ukendt

en: unknown type
da: ukendt type

en: use alternate config file
da: brug alternativ konfigurationsfil

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
da: brug åben GOP, brug også bluray-compat for bluray-kompatibilitet

en: v4l2 controls
da: v4l2-styring

en: v4l2 driver controls
da: v4l2-driverstyring

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
da: vcdx://[enhed-eller-fil][@{P,S,T}num]

en: visual impaired commentary
da: synshæmmet kommentering

en: warnings
da: advarsler

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2} .
da: x264 avancerede indstillinger., skrevet som {indstilling=værdi,indstilling2=værdi2} .

en: x264 advanced options.
da: x264 avancerede indstillinger.

en: x264 preset and tuning selection
da: x264 forudindstilling og justering

en: x264 profile and level selection
da: x264 profil og niveau

en: yes
da: ja

en: yes: %@ @ %@ kb/s
da: ja: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@
da: ja: fra %@ til %@

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
da: | achan [X]. . . . . . . . . . . angiv/hent lydkanaler

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
da: | add XYZ  . . . . . . . . tilføj XYZ til spillelisten

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
da: | adev [device]  . . . . . . . . . angiv/hent lydenhed

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
da: | atrack [X] . . . . . . . . . . .  angiv/hent lydspor

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
da: | bytes sendt       : %8.0f KiB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
da: | chapter [X]  .  angiv/hent kapitel i nuværende punkt

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
da: | chapter_n  . . . . . næste kapitel i nuværende punkt

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
da: | chapter_p  . . . . forrige kapitel i nuværende punkt

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
da: | clear  . . . . . . . . . . . . . .  ryd spillelisten

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
da: | demux bithastighed    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
da: | demux bytes læst : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
da: | enqueue XYZ  . . . . tilføj XYZ til spillelistens kø

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
da: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . fuldskærm til/fra

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
da: | faster . . . . . . .  hurtigere afspilning af stream

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
da: | fastforward  . . . . indstil til hurtigste hastighed

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
da: | billede  . . . . . . . . afspil ét billede af gangen

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
da: | get_length . . .  varigheden på det nuværende stream

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
da: | get_time . . . . sekunder siden streamets begyndelse

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
da: | get_title  . . . . .  titlen på det nuværende stream

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
da: | goto . . . . . . . . . . . . gå til punkt fra indeks

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
da: | help . . . . . . . . . . . .  denne hjælp meddelelse

en: | info . . . . .  information about the current stream
da: | info . . . . . . oplysninger om det nuværende stream

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
da: | input bithastighed    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
da: | input bytes læst : %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
da: | is_playing . .  1 hvis et stream afspilles, ellers 0

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
da: | key [hotkey name]  . . . simuler tryk på genvejstast

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
da: | logout . .  exit (hvis det er en socket-forbindelse)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
da: | loop [on|off]  . . . . .  gentag spilleliste til/fra

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
da: | next . . . . . . . . . . . næste punkt i spilleliste

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
da: | normal . . . . . . . . . normal afspilning af stream

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
da: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . . pause til/fra

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
da: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . afspil stream

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
da: | playlist . . . . vis nuværende punkter i spilleliste

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
da: | prev . . . . . . . . . . forrige punkt i spilleliste

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
da: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . .  afslut VLC

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
da: | random [on|off]  . . .  tilfældig rækkefølge til/fra

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
da: | repeat [on|off]   gentag spilleliste punkter til/fra

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
da: | rewind . . . . . . . . indstil til mindste hastighed

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
da: | seek X . . . . . .  søg i sekunder, f.eks. `seek 12'

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
da: | sende bithastighed  :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
da: | slower . . . . . .  langsommere afspilning af stream

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
da: | snapshot . . . . . . . . . tag skærmbillede af video

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
da: | stats  . . . . . . . .  vis oplysninger om statistik

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
da: | status . . . . . . . .  nuværende spilleliste status

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
da: | strack [X] . . . . . . . . angiv/hent undertekstspor

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
da: | title [X]  . . angiv/hent titel på nuværende element

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
da: | title_n  . . . . . . . næste titel i nuværende punkt

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
da: | title_p  . . . . . . forrige titel i nuværende punkt

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
da: | vcrop [X]  . . . . . . . . . angiv/hent video beskær

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
da: | voldown [X]  . . . .  formindsk lydstyrke med X trin

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
da: | volume [X] . . . . . . . . . .  angiv/hent lydstyrke

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
da: | volup [X]  . . . . . . .  forøg lydstyrke med X trin

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
da: | vratio [X] . . angiv/hent video højde-bredde-forhold

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
da: | vtrack [X] . . . . . . . . . .  angiv/hent videospor

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
da: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . angiv/hent video zoom
